N rit ES rs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen LING ING, >VLVT UEN 1B0TER DOOR SMART GELOUTERD No. 15411 Maandag 10 December 1023 62- Jaargang WERKERK OUDERKERK FEUILLETON. I I dan (Wordt vervolgd.) 35» 110 De Machtigingswet aangenomen- Het spoorwegverkeei in het bezette gebied. De uitstag der verkiezingen Pruderie is een reukwater, dat onreine dampen moet verbergen. dat voor groote bet Straatsbui bestuur li over de spoorwegen in het Keulsche gebied onderhandelingen te voeren. door HALL1WELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rossum Nadruk verboden. in Engeland. Looneischen der Oostenrjjksche ambtenaren. Een dreigende algemeene staking. schillende belangrijke punten voor Duitach- land in vrij gunstigen zin geregeld zijn. Zoo zal de dienst Frankfort—-Bazel, die zooals igemeld, heden wordt hervat, uitslui tend onder de Duitsche administratie ko men, waardoor het belangrijke stuk Frank fort—Darmstadt weer geheel onder Duitdeh bestuur komt. Evenzoo worden het voor grensverkeer zoo belangrijke station Voh> winkckel en de spoorwegplaateen te Limburg en te Dortmund onder Duitsch be stuur gelatey, evenzoo het station Wezel, 'ét verkeer met Nederland van ekenis is. Het station Kehl bij komt onder gemeenschappelijk ;t voornemen bestaat thans ook De overeenkomst te Mainz, tusschen het Dukache spoorwegbestuur en de Fransche regie getroffen, is door de Ryksregeering goedgekeurd, op de overweging, dat deze overeenkomst van het hoogste belang is, om het verkeer en het economisch leven in het bezette gebied weer op gang te brengen. Daarbij komt, dat in de overeenkomst ver- BELGIE. Wijziging van de achteren wet voorgeaUkL De oud-minister van landsverdediging, de heer Devèze, heeft met vier zyner libe rale collega’s een wetsontwerp ingediend tot wijziging van den achturendag. Dit plan ia, volgen» den Brussebchen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den beaorgkring) 1—4 regel* ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda an den baxorgknng: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentién in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentièn de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels ƒ2.06, elks regel maer 040. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededaelingen bjj contract tot sear garadueaar- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. Joshua.” Weer kwam de bezorgde uitdrukking op het gelaat van den predikant, toen Hester’s naam genoemd yverd maar hij sprak nu nog niet over haar. Na eenige oogenblikken zei hij ,.Is het goed voor een mensch alleen te zijn De Schrift zegt het tegendeel, Grift.” Griff zette z.ijn gespierde borstkas uit keek den ander in de oogen en lachte. „UI het goed is?” herhaalde hij. „Zie ik er naar uit, jongen, alsof het mij kv. aad doet Herinner je, hoe ik hier den eersten keer kwam een gebro ken man, zonder leven of hoop in het heit En ik' wist niet, toen ik mij aan het werk zette, dat het uitspansel en de wind mij konden genezen ik moest het ondervinden en nu, ik zou de eenzaamheid verkiezen uit eigen vrijen wil, als ik mijn leven opnieuw imoest beginnen. Er is op de heide geen zelfbedrog. Gabriöl, men behoeft er zichzelf ook niet te kwellen elk oogeq- bli'.. heeft zijn eigen werk, zijn eigen nooden, werkt mee om het groote doel, dal wij op deze wereld bereiken wil len, naderbij te brengen. Ik zeg je, jongen, er is hier nooit stilte of een zaamheid want dag en nacht hoort gij Gods weefgetouwen donderend aan hun /.waren arbeid.” De ware Griff gluurde naar buiten in het vuur van het oogenblik. Hij sprak, hij keek, hij voelde, dacht Gabriöl 'hirst, als een man, die den waren gods dienst heeft gevonden. En toch, hoe kon sLhen zeggen, dat ik „gezichten zie,” ofschoon God weet, dat zulk een macht mij ntet aangenaam ia ja, ik ben er niet zeker van, of het niet een zich mengen is in de geheimen van den boo ze. Luister, jongen I Deze geestvervoe ringen zijn geheel verschillend van die, waarbij de gave van de tongen over mij komt, als een wervelwind, waarop ik het woord voel, en mij bewust ben van mijn macht om het uit te spreken lot verheffing der menschen dan ben ik meester van mijzelf, maar op die ande re tijden ben ik zwak en onder den in vloed van een ander.*' Grift luisterde met geduld en vrien delijkheid. Zelfs de flauwe glimlach op zijn gelaat getuigde daarvan, want wai dat niet de Gabriöl Hixat, dien hij zoo goed kende, met zijn oprechtheid, zijn rotsvast geloof, zijn sobere, zakelijke manier van spreken over geheimzinni ge en heilige onderwerpen. Ja, op zijn eigen wijze was de godsdienst van den predikant even verheven als de bevro ren wildernis, die hem dezen nacht in sloot beide waren volkomen en geen van beide wankelde. „Gisteren tegen de avondschemering greep mij een van deze geestvervoerin gen aan, vervolgde de ander. liUWMUV i'ugvtuaug CUHCVSS1V UÜÖH gW- k regen. u exp.uHauu worui kracntig aauge- ipaxi ou ouiMtu» legt Zien ouuuHgewuuu toe op euii viug iiunapurl. oiiunes laai »ue; aiie arucul oen aantal oiiv-sUlwu» mugs ue iwuiuzee uuuwen ouuer ueu nuuin van ue uieuecz vonvuu> lu UUk' ie. ueauienue ue laatste zee maanuen Kreeg nij nel grootste gedeelte van nel leaein urn ue nibc-uiouumg in zijn oe- zit bluuies beheert op hel oogenblik ze- kei Urieswari geueeite van Ue tolalu MiJtscne peiroiuum-inuustrie, netgeeu piacUscn iioeiaomi op ven monopolie. Hinnen zes maanuen nuelt hij hel be lleer weien le Krijgen over de iuvouu- re GoiUsvnmiül Corporation en andere beiangrijKv midaou-huropeescbe pelro- Ivum-maatsciiappijen. Hij is nagenoeg eenig aandeeïnouuer van de pelroleum- uuiti(schappij „Evag”. binds 1919 werkt Stinnes stelselmatig voort. De stedeigke politie weer in functie. De .bkansciiei militaire autoriteiten hebben bevel gegeven dat de slvdeiijkv politie van ue steden Bochum, Essen, Gelsenkirchen, Dortmund en Dussei- dorp de bewaking der steden weer op zich moet nemen. De ievensmiddeien-vóorxicuinK verzekerd. Uit Brussel wordt geweld, dat door het hootd van de Belgische delegatie in bet Roergebied aan den minister van buitenlantlschv zaken, Jaspar, verstrekt zijn waaruit blijkt dat de levensmidde- lunv oorziening voor de Koer-bevolking verzekerd is. Voorts, dat er gratiemaat- rvgelen in voorbereiding ziju en in en kele gevallen reeds uit uitvoering zijn gebracht met betrekking tot wegens z.g.n. politieke misdrijven uitgeweze nen en veroordeelden. Het troonleen Oeh. Voor het Landgericht te Oels is behan deld de zaak van den Duitachen ex-kroon- .prins tegen den Prwswchen staat betref fende het troonleen Gel». H«t Landgericht heeft den eisch van den ex-kroonpnns toe gewezen en vastgeateld dat ten gevolge van de November-revolutie het dominlum- Rathe niet aan den Pruiatechen staat ia vervallen. Door deze beslissing van het Landgericht, welke meteen geldt voor de overige deelen van het troonleen Goals, is thans bet particuliere eigendomsrecht van den ex-kroonprins op het troonleen Oei* erkend. tend het poet-, telegraaf- en telafoonver- keei zal worden gestremd en dat togelijker- >yd de douanebeambten te Weenen den ar beid zullen neerleggen. De oorzaak van deze stakingsbeweging <s de weigering van den Bondskanselier, dr. Seipel, de eisohen van liet ambtenarenkorps in te willigen. Immers, tie inwilliging van deze eischen zou het budget, op welks be zuinigingsmaatregelen de saneeringiMKtie van den Volkenbond ten behoeve van Oos tenrijk berust, ontwrichten. De Bondsregee. ring is echter bereid den ambtenaren tege moet te komen tot een bedrag van 540 mil liard kronen. Méér weigert zy evenwel. In- tusschen heeft dr. Seipel, zooals bekend, verklaard, dat de Bondsregeering, indien de staking uitbreekt, by het parlement haar ontslag zal indienen, zoodat de economische crisis gepaard zal gaan met een politieke crisis. Den geheelen Zondag zjjn tusschen de verschillende partyen, alsmede tusschen dó regeering en de leiders der parlementaire fracties, besprekingen gevoerd, zonder dat men nochtans in den laten avond tot over eenstemming is gekomen. Men verwachtte derhalve, dat de staking heden zal uit breken. Het spoorwegpersoneel neemt niet onmid- dellyk aan den strjjd deel, daar dit tot dus ver hooger loon genoot dan de overige be.» ambten. Waarschijnlijk zullen de spoorweg beambten echter uit sympathie voor de be weging den arbeid neerleggen. Met betrekking tot de politieke zijde der kwestie wordt de staking door de sociaal- democratie gesteund, ten einde het kabinet- Seipel moeilijkheden te bereiden, die wel licht zouden leiden tot deelneming van de sociaal-democraten aan de regeering. Ook een andere mogelijkheid kan nog on der oogen worden gezien: een samengaan als regeeringspatryen van Labour en libe ralen, d,ie tezamen door hu» bestrijding der protectionnistische politiek de regeering- Baldwin feitelijk ten val hebben gebracht. Het voornaamste punt van Labour’s pro gramma echter, de heffing van een kapi taalsbelasting ter aanzienlijke vermindering van de nationale schuld, «tuitte by de libe ralen zoowel als by de conservatieven op tegenstand, en juist die kwestie maakt <le oplossing ven de huidige regeeringscrisis des te moeilyker. Het aftreden van Baldwin wordt alge meen verwacht, maar wat daarna zal ge beuren is nog onzeker. Baldwin kan geen nieuwe coalitie met de liberalen aangaan, want hij hielp verleden jaar mede, de vo rige coalitie ten val te brengen. Het gros der conservatieven gevoelt ook geen lust, nog eens tot een conservatief-liberale coa litie toe te treden en met Lloyd George samen te werken. De „Sunday Times’’ be pleitte een coalitie, bestaande uit de meest bekwame mannen van alle partijen. De protectionistische „Observer” geeft den rahd, de liberalen en de Labourparty voor de regeering verantwoordelijk te stel len en (jat lykt ook de beste oplossing; doch de Labhurpartij schijnt heel weinig heil in de coalitie te zien. Zy zou zelf de regee ring willen aanvaarden en dan steun wil len zoeken bij de liberalen. Mc. Donald zou daarvoor wel te vinden zijn, doch hij heeft rekening te houden met vele van zyn aan hangers. Tot de vele nieuwe afgevaardigden van labour behooren verscheidene overtuigde socialisten en leden van soclaal-demo- cratische federatie, welke niet op bijzon der goeden voet verkeeren met de Indepen dent Labour Party, waartoe Mc. Donald behoort. Deze sociaal-democratische fede ratie kantte zich tijdens den oorlog krach tig tegen het pacifisme van Mr. Donald, en terwijl de Independent I^abour op de hand van Duitschland is, staat de federatie aan de zijde van Frankrijk. Labour heeft het volk gouden bergen be loofd van een kapitaalbelasting ter vermin dering van de nationale schuld, die zij, ter wille van den schijn, ingeval van samen gaan met de liberalen noodzakelijkerwijze zoude moeten opschorten, en dat zou weer verzet uitlokken van vele afgevaardigden van Labour, die ook in zeker opaicht diph- ter bij protectionisme dan by vrijhandel staan. In Oostenrijk dreigt een staking onder het post-, telegraaf- en spoorwegpersoneel Deze staking zal wellicht tot de ernstigste behooren, die het land ooit medegemaakt heeft, 't Betreft hier het dreigement van het gezamenlijke personeel der staatsin richtingen en bedrijven, de zg. „Bundesan- stalten”. De staking zal dienen om meer kracht by te zetten aan de looneischen van het personeel. Men vreesde dat hedenoch- hat ermeelpap. In de kast bij de deur was, gelijk Gabriöl al vermoed had, het aardewerk, dat de eenzame man noo- dig had een paar theekoppen, enke le borden, een mes en een vork. Ner gens was er eenige weelde te bespeu; ren het was klaarblijkelijk de woning van een man, die zijn thuis daar bui ten vond, waar veen en heide de vloer van het huis waren en het uitspansel het dak vormde en welks muren opge- woipen waren door de oosten- en wes tenwinden, door die uit het noorden en zuiden. Neen, als men nu naar Griff kee^ terwijl hij daar zat met over elkaar geslagen armen, zijn hoofd naar achteren geworpen, zijn oogen zoo zeld zaam vervuld van het uitspansel en de zon en de stormwolken (alsof deze alle zich daarin weerspiegelden) dan was het iemand duidelijk, dat geen huis met handen gemaakt hem lang gevangen zou kunnen houden. „Het ziet er hier wel netjes uit, Griff zei de predikant, „ofschoon het mij be vreemdt, dat dat groote lichaam van jou hier huizen kan.” ..Er is zoo weinig in orde te houden, dat het gemakkelijk gedaan is. Het is het werk van Hester Royd, die, gelijk de gewoonte van vrouwen is, nooit goed vindt, wat ik er aan doe en die daarom gewoonlijk tweemaal in de week zelf hier komt om op te ruimen. Zij is bijna hei eenige menschelijke wezen dat ik zie, Gabriöl, soms wekeq achtereen, tenzij ik haar Windy Farm wandel, om een pijp 4e rook en met den ouden 6OID8CHE MURI VI. 10) - „Ik ben vanavond in de groote we reld, Gabriöl,” zei hij lachend. „Eerst komen er twee bezoekers dat ga ik uit soupeeren en nu heb ik een gast voor den avond, die over den ouden tijd met gaat praten. Ik herinner mij niet ui jaren zoo vroolijk te zijn geweest.” Gabriöl keek de kleine hut rond en weer viel hem de netheid op, de andelijke kaalheid van deze plaats, die «echts een beschutting was, geen huis te meubelen met een ietsje meer dan strikt noodzakelijk was. Het bed weid gevormd door een hoop gedroog de heide, bedekt met ruwe dekens; het oikenblok, waarop Grift op dit oogen- bI1* zat, kon alleen maar dienst doen •Is tafel voor één persoon, die slechts Weinig tijd aan zijn maaltijden besteed de De ketel een omvangrijk voor- Werp» want Griff nam nu en dan een warm bad na een dag in den regen ge arbeid te hebben stond naast het vuur en dicht daarbij was een pan vol De Ryksdag heeft Zaterdag de Machti gingswet met 313 tegen 18 stemmen aange nomen. De Duitsch-nationalen onthielden zich van stemming, terwijl eenige commu nisten en agrariërs tegenstemden. Dit resultaat werd door iedereen ver wacht, daar het grootste deel der Ryksdag- leden geen belang heeft by een ontbinding van het parlement. De regeeringspartyen en in het bijzonder de sociaal-democraten waren de laatste dagen zeer verbitterd te gen de rechterzijde, daar deze door hare obstructie de beslissing van den Rijksdag eenige dagen had vertraagd. De Duitsch- nationalen blijven evenwel van meening dat met den tegenwoordigen Rijksdag niet te regeeren valt en zy hebben dit op zulk een ondubbelzinnige wyze gedaan, dat het zéér twyfelachtig is, of de Rijksdag in zyn te genwoordige samenstelling nog by een zal komen. Algemeen wordt verwacht dat in de eer ste maanden van het volgend jaar de Rijks dag toch zal worden ontbonden en reeds treffen de partyen maatregelen voor de verkiezingscampagne die spoedig verwacht wordt. De nederlaag van de conservatieven in En geland wordt in Duitschland beschouwd als een stap nader tot de oplossing van het herstelvraagstuk, en men verwacht dat Frankryk onder pressie van Engeland en Italië, zal terugkeeren tot de politiek van Briand en Loucheur. Op de Ministers Stresemann, Jarres en Luther resp minister van Buitenlandsche Zaken, Binnenlandsche Zaken en Financiën is alle hoop gevestigd, en het kan niet wor den ontkend dat ’n zekere ontspanning over al in het land merkbaar is. De Rentemark dringt thans overal in het verkeer door en handhaaft zich, tegen alle verwachting in. In de weinige weken van haar bestaan is de Rentemark voor Duitschland een ware zegen geworden. De astronomische cyfers van trillioenen, billioerien, en milliarden hebben thans plaats gemaakt voor de oude reken-eenheid. In de plaats van het bilüoen is thans de Rentemark getreden: de ban ken kunnen hare werkzaamheden weer over zien, daar niemand er meer aan denkt che ques uit te schrijven voor bedragen, welke in werkelijkheid slechts over enkele marken loopen. De wisselkantoren verdwijnen, daar niemand er meer belang bij heeft om de kleine koersverschillen uit te buiten. BUITENLANPSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De plannen van Stinnes. Do overeenkomst tusschen de Ruhr- ihdvstrieelen en de bezettings-autoritei- ten stelt Stinnes in staat ziju activiteit te hervatten. Over de plannen van Stinnes zich meester te mukeu van een gedeelte van de Amerikaansche petradeum-industrie wordt het volgende gemeld Stinnes heeft thans reeds groote belangen bij do volgende Amerikaansche petroleum- maatschappijen de Refining Company, Chicago, de Freeport and Tampico Fuel Oil Corporation, de Gulf Oil Company, de Cudahy Pipelines en de Grade Oil Purchasing Company. Behalve laatstge noemde maatschappij behooren al deze ondernemingen tot de Sincian-belangen De Grade Oil Purchasing Company behoort evenwel aan de Standard Oil Indiana. Stinnes beoogt in do eerste plaats de olievelden le Sachaline te exploitee- ren, waarvoor hij kort geleden van de dat Konden wind en zon en bodem als een goede ruil beschouwd worden voor het geloof, dat Griff in zijn jon gensjaren had verloren, het geloof, dat Gabriel’s leven bestierde en mooi maak te Voor den eersten keer kon de pre dikant geen strenge, haastige ontken ning vinden op zijn eigen vraag want leverde Grift, zooals hij daar zat in zijn zelfbewuste kracht, met heldere licht in zijn grijze oogen leverde Grift zelf niet het bewijs, dat er iets goeds school in zijn geloof, dat hem vervulde Z’j zaten een poosje zwijgend toen keek Gabriöl Hirst op van de turven. „Jongen, je zult hier niet lang alleen njn. Er komt een verandering in je leven.” „En wie zal mijn eenzaamheid dee len vroeg Griff met sarcastische ver bazing. „Ik kan je niet anders zeggen, dat het een vrouw zal zijn.” „Gabriöl, Gabriel I Je hebt den laat- sten tijd te veel met het vieesch ge woisteld, of te veel gepreekt, of beide. Ik heb al lang geleden met de vrouwen afgedaan en je weet het.” „Ik heb, zooals je zegt, te lang ge worsteld,” vervolgde de ander kalm, „en na langen strijd met den tegen stander op de hemeltoppen ben ik ge neigd tot zwakheid te vervallen Griff. Ik voel me vreemd staan tegenover de dingen van deze wereld en ik zie slechts in een wereld aan gene zijde; en het is op zulke tijden, dat de men* Met de enorme meerderheid, die de con servatieven in 1922, toen Baldwin aan de regeering kwam, behaalden, is het nu ge daan. Het experiment van Baldwin, die de groote parlementsmeerderheid zijner partij eraan waagde, is op een erbaranelijke mis lukking uitgeloopen en de kiezers hebben door het uitbrengen hunner stemmen met niets te wenschen overlatende duidelijkheid te kennen gegeven, dat zij in hun over- gÊoote meerderheid niets moesten hebben van de beschermende tarieven, die de con servatieve Briteche eerste minister wensch- te in te voeren. Het inconvenient nu, dat door den ver kiezingsuitslag werd geschapen, is, dat ook geen der beide andere partijen, die hun zetelaantal op een voor hen verheugende wijze zagen toenemen, de Labour Partij en de liberalen, een meerderheid heeft kunnen behalen, zoodat het nieuw te vormen ka binet niets anders zal kunnen worden dan een coalitie-regeerang. De omvang der débacle, die een zeer na» drukkelyke verwerping inhoudt der protec tionnistische regeeringspolitiek, zal stellig den tegenwoordigen premier Baldwin no pen heen te gaan. Daar nochtans de con servatieven de party vormen, die ook na deze voor hen noodlottige verkiezingen nog de meeste zetels in het Lagerhuis hebben, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij alsnog een nieuwe regeering zullen trach ten te vormen. Maar in dat geval zullëh zy moeten aankloppen om samenwerking by de liberalen, doch in dat geval zullen hun handen voor een goed doel zyn gebon den, omdat zij de wenschen van hun hart, de verwerkelijking der beschermingspoli- tiek, moeten smoren. Bovendien bestaat bij ihen ook niet al te groote geneigdheid sa men te gaan met de partij, waarin zoo’n groote rol wordt gespeeld door Lloyd Geor ge, den ex-premier, wiens gezindheid je gens Frankryk velen hunner maar matig kan behagen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1