LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ITALIË. Den hertog van Aosta zijn gisteren de heilige sacramenten toegediend De koning heeft zich naar Turijn begeven. De hertog was aéer populair, vooral sinds den oorlog, waarin hij het Be le gerkorps heeft aangevoerd, dat lauwe ren oogstte aan de Piave. VEREEN1GDE STATEN.'A Cooiidge candid aal voor het presidentschap Heden werd formeel bekend gemaakt dat Cooiidge het volgend jaar candi- daat gesteld zal worden voor het pre sidentschap. Het nationale comité van de republikeiusche Partij zal in den loop van deze week bijeenkomen. De voornaamste republikeiusche tegenstan der van Cooiidge is senator Hiram dohuson van Caiifornië, die Amerika buiten alle Europeeeche kwesties wil houden. binnenland. De Kabinetscrisis. Do koning 111 uoelt gistermiddag we- ueroiu tou paieizo ter coiitereuue ont vangen mgr. ur. W. n. Noieiiu, voorzit ter vuu tie R.-k. iractie ïu cie ïweede Kun,er der btaien-Ueneraai. Mr. Dreseelhuys voor een Nationaal kabinet Stilstand in de i ar tg politiek. li: de gisterenuvond genoudeu open bare vergadering van de akteeiing Am sterdam van den Vrijheidsbond ueeit uir Dresöeitiuijs over den poiUieken toestand gespioseu. nij pleitte voor de vormuig vun een Nationaal Kabinet, dat te zorgen heelt vooir de veiiigneid van onzen gulden en voor den ecouomischen wederopbouw vau ons Laud. Kr zal dan stilstand in do partijpolitiek moeten ko men. Mr. P. J. M. Aalberae. liet „Katholiek Sociaal Weekblad" deelt mede, dat de vroegere redacteur mr P. J. M. Aalberae, thans nog mi- nistei van Arbeid, Handel en Nijver heid, waarschijnlijk met 1 Januari a.s. in staat zal zijn de redactie vau het oiau weer op zich te nemen. Waarne- nd redacteur is tot dusver de heer -oh. C. Aalberae. Een proces tusschen Didam en het Kijk. De vordering ven 25.000.—. De burgemeester te Didam heeft eeni- geu tijd geleden van het Departement vau Financiën een vordering ontvangen om de f 25.000 terug te betalen aan het rijk die de gemeente Didam in crisis tijd had ontvangen. De gemeenteraad nam toen genoegen met de mededeeling van den burgemeester dat deze had be richt dat de gemeente bedoeld bedrag niet had ontvangen. Intusscheii heeft het Departement van Financiën ander maal van den burgemeester terugbeta ling van bedoeld bedrag gevorderd, daar deze werkelijk van rijkswege zijn verstrekt. Thans heeft de gemeenteraad aan den burgemeester machtiging verleend een proces te voeren betrelfende de terug betaling dezer f 25.000. Prins Hendrik naar Genua. Do Prins zal zich Donderdag 13 Dec. via Bazel naar Genua begeven, waar hij zijn broeder, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, die op de terugreis is van zijn bezoek aan Ned.-lhdiö en te Genua ontscheept, zal afhalen. De hertog guat naar Duitschlaud te rug Geen periodieke verhoogingen per 1 Jan. Naar vernomen wordt zullen de pe riodieke verhoog iugen van het perso neel der Ned. Spoorwegen met ingang vuu 1 Jan. a.s. niet doorgaan. Dure raadsvergaderingen, lil Amsterdam1 heerscht onder de raadsleden evenals in vele andere ge meenten een soort .praat-epidemie", zegt het Hbld. De behandeling van de geiueentebegrooting kostte reeds alleen al aan vergaderingen meer dan f 25000 en nog is het eind niet te overzien. Vier weken duurt deze begrootingspe- rioue reeds en nog vergadert men er ui».ar dapper op los. Een strop van 127.000 doordat het doe sier „tijdelijk in het ougereede" is geraakt. In Juni 1919 kocht op verzoek van het Departement van Waterstaat de agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, in opdracht van den Minister van Financiën een chèque ad R V 750 000 tegen den koers van f 17.60 per R M 100 het bedrag was bestemd voo.* de voldoening van de kosten van aankoop in Duitschland van een drij vend droogdok voor de Visschershaven te IJmuiden. De chèque werd geëndos seerd aan de order van den hoofdinge nieur-directeur van den rijkswaterstaat in Noord-Holland en hem gezonden. lntusschen kwam de aankoop van dit dok niet zoo spoedig tot stand als op he. oogenblik van het koopen van den cl oque kon worden verwacht. Verschillende onderhandelingen leid den ten slotte er toe, dat de firma door w*ier bemiddeling de gelegenheid tot aankoop van het dok was ontstaan, een dok ten verkoop aanbood te betalen, niet in Duitsche doch in Nederlandsche munt, waartoe niet deze firma een over eenkomst werd gesloten. Het dossier, waarin zich de chèque bevond, welke de hoofdingenieur-direc teur van den rijkswaterstaat in Noord- Holiand inmiddels aan 't Dep. van Wa terstaat had gezonden, omdat er voor octaiing nu geen gebruik vau beiioetüe te worden gemaakt, geraakte lijdelijk het ongereede. Daar de koers van dl Mark inmid dels zeer aanzienlijk was gedaald en bet rijk dus bij verkoop vau den wissel een belangrijk verlies zou ujuen, vroeg de ambtsvoorganger van den Minister auwes aan de Kekenkumer wat zou moeten worden gedaan. Dit college deelde mede dat net z-i. aanbeveling verdiende den chèque te doen gebrui- kei voor betaiuig van in Duitschland üocr het Dep. van Waterstaat uange- kuchte of aan te koopen materialen, ter wijl voor het bedrag van het verlies ©en afzonderlijke post op de Waier- stuidsbegrootiiig zou moeten worden go- bracht. De gegeven wonk is voor ongeveer R M 1UÜ.Ü0Ü kunnen worden opgevolgd. Hei restant is verkocht tegen den koers van f 0.041 per R. M. 100. Op het oogenblik van den aankoop der Duit sche goederen hadden R. M. 100.000 een waarde van f 4660, zoodat het to taal verschil tusschen aan- en verkoop bediaagt rond f 127.000. Tot dit bedrag is een post uitgetrokken. Een geldleen mg van 5 millioen. De gemeenteraad van 's-Gravenliage heeft goedgekeurd een voorstel van B. «i» W. om over te gaan tot het aan gaan van eeu geldleening groot 5 mil lioen, tegen den koers van 99 pet. Be sloten werd aan- een bankinstelling of een consortium de plaatsing van de uit gifte van het eerste deel op te dragen. GEMENGDE BERICHTEN. Gasontploffing te Rotterdam. Gistei morgen neeit een vnj ernstige gii.sonlploltmg plaats geoau ui de wera- pli-ats vuu üeu meuoeuudaer in. Hal- kenscli in ue Bioemkweekerstraat te Rotterdam. De betrokkene neett uju woonhui» in de bt. Maria» traat, welk perceel slechts door eeu plaatsje van zijn .werkplaat» ge»oaeideu is. urn uur s morgeus was mj met eeu viertal knechts in de werkplaats gekomen. Aij Jiaoden toen niets oijzouders ontdekt, ie ongeveer kwart over zeven noorde men een geluid ais van net aiknappen vau een buis en even later werd een sierke gasiuclK waargenomen. Hij waar- »ciiuwde de gaslahriek maar intusschen oioef de ontsnapping van net gas voort- uuren. Te negen uur, werd plotseling eeu hevige knal geUoord. Zoowel de voor- als de achterdeur sloeg uit het hui» en geeu ruit bleef er neet. Zoo hevig was de explosie, dut de stukken glas naar de overzijden van de Bloem- ku eekeirstraat werden geslingerd en daar in de deuren bleven zitten. i'ensoonlijke ongelukken hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Malversaties by „Werkspoor". Dt commissaris van het bureau Kat tenburg in Amsterdam heeft ontdekt, dat gedurende de laatste jaren op groo- te schaal malversaties zijii gepleegd op „Werkspoor." In verband hiermede zijn drie perso nen, o. w. een magazijnmeester, door de politie gearresteerd. Naar de Tel. verneemt is de maga zijnmeester de hoofddader. Een der andere personen was daar bij zijn rechterhand, terwijl nummer drie vermoedelijk geen werkzaam aan deel in de handelingen had, maar al leen geldelijk voordeel genoot. De heeren kochten partijen ijzer aan die ze natuurlijk administratief moes ten verantwoorden er waren echter; iioogere bedragen geboekt, dao waar voor was aangekocht. Dit heeft gedu rende twee jaren zij het dan ook met tusschenpiizen herhaaldelijk piuats gevonden. Naar schatting beloopt net bedrag, waarvoor Werkspoor werd benadeeld van f 15000 tot f 18000. De directie stelde het volste vertrou wen in het drietal. Een hunner is reeds twintig jaar in dienstbetrekking, de bei de anderen van 12 tot 15 jaar. Geble ken is voorts, dat een hunner op groo- ten voet leefde. Een vraterleidinggeachil. lu de gemeenteraad van den Haag is 3 Dec. een nieuw tarief voor de water leiding aangenomen, waarmede 'n groot aantal contractanten, allen huiseigena ren, het blijkens een gisteren gehouden j.rotestvergadering heelemaal niet eens zijn. In een stampvolle vergadering van dp vereeniging van Huis- en Grondeige! i.arer. Het Eigendom, den Verhuurders- lond Onderling Belang en de Bouw kundige Vereeniging Onderneming en Vrijheid, in de Oranje Sociteit, is gis terenavond het hangende waterleiding geschil met de gemeente beéproKen. Besloten werd gezamenlijk het con tract met de gemeente op te zeggen. Staande de vergadering werden reefte hOO opzeggingen aan den voorzitter ter hand gesteld. Men vewacht dat hpt aantal tot in de duizenden zal loopan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 774.4 to Neufahrwasser Laagste stand 724.4 te Akureyri. Verwachting Zwakke tot matige wind, uit zuidelijke richtingen. Nevelig tot. zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iets zachter. Steun aan da Nadarlandars in hst bazaite gebied. Onze landgenooten in het bezette gebied verkeeren in grooten nood. Er is behoefte aan alles, kleedmg, voeding en geld. Het iioode Kruis is blykbaar niet in staat om die vele behoeftigen te helpen, althans de aanvragen om steun door onzen consul in Keulen zyn onbeantwoord gebleven. Ten einde raad heeft consul Nieuwkamp door de N .R. Crt. dezer dagen de aan dacht op den allertreurigsten toestand ge vestigd, die dooi' den correspondent van het blad als volgt wordt beschreven: Onder den thans in Duitschland heer- schenden nood lyden ook een groot aantal daar wonende Nederlanders. In het bijzon der geldt dit voor de streken, waar de werk- looalieidhet grootst is, met name in het Roergebied en het Rijnland. De buiten- Landsche arbeiders toch, cn vooral de Hol- landsche, die, al zyn ze straatarm, dooi den Duitschen werkgever en de Duitsche overheid toch altyd in zekeren zin voor een soort „valutariers wonden aangezien, zyn by overvloed van arbeidskrachten ge meenlijk de eersten die ontslagen, en bij voorkomende werkgelegenheden de laat ster die in dienst genomen worden. In te genstelling met hunne Duitsche lotgenoo- ten genieten *y echter van officieele Duit sche zyde geen ondersteuning. Hieruit kan ieder afleiden, wrik een ontzettende ar moede er onder onze landgenooten aan deze zyde van de grens geleden wordt. Een onderhoud met onzen consul te Keu len, den heer A. P. Nieuwkamp, bevestig de ons .wat ons van andere zyde hierom trent was medegedeeld. De toestand waar in onze landgenooten in het bezette gebied verkeeren, tart ejke beschrijving en de Nederlandsche vertegenwoordigers zien zich niet in staat, voldoende hulp te ver- leenen. De Nederl. Regeering stelt hen in staat, aan een man en vrouw tezamen een bijdrage van 1.50 te verleenen. Naar den stand van de n»ark heden bedraagt deze ondersteuning voor een echtpaar 4 Mi bil- lioen per week; een brood kost echter één biliioen. De consul is weliswaar in staat, nog een geringe hoeveelheid briketten en aardappelen te verdeelen, doch alles by el kaar i6 deze hulpverleening toch in hooge mate onvoldoende. Onze regeering ziet zich waarschijnlijk niet in staat, een grooter bedrag uit te trekken dan zij doet. Doch het is bescha mend te vernemen, welk een volkomen on verschilligheid de groote weldadigheids-or ganisaties als het Roode Kruis jegens dit probleem aan den dag leggen. Het zou toch voor de hand moeten liggen, dat, aangezien het Roode Kruis gelden verza melt voor de Duitsche hongerlijdenden, de Nederlandsche slachtoffers, zoo al niet voorgetrokken, dan toch zeker niet verge ten worden! Het meerendeel van deze slachtoffers bestaat uit arbeiders, die, in den oorlog naar de Duitsche fabrieken ge lokt om de planteen in te nemen van de onder de wapenén geroepenen, aan hun lot werden overgelaten, zoodra de Duitschers hunne diensten niet meer noodig hadden. De gelden, door het Roode Kruis verzameld worden naar Berlyn gezonden en de Neder landsche consuls hooren er nooit iets van. Aan het herhaald verzoek, door onzen con sul te Keulen aan het Roode Kruis gericht, om iemand naar het bezette gebied te zen den, teneinde zich van de noodzakelijkheid van onmiddellijke hulp te overtuigen, werd niet alleen geen gevolg gegeven, er werd op het herhaald verzoek zelfs nimmer ge antwoord. Intusschen wordt de nood met den dag nijpender en hy neemt in sommige gezinnen zelf» zulke afmetingen aan, dat de consul nu en dan uit zijn eigen mid delen hulp heeft moeten verstrekken, het geen natuurlijk niet van bovenden duur kan zyn. Een groot gevaar is gelegen in de ver bittering, die by onze arme landgenooten gewekt wordt by het lezen van berichten in Duitoche bladen, dat het Nederlandsche Roode Kruis gelden verzamelt voor de hon gerlijdende Duitsche bevolking, terwyl de consuls hun herhaaldelijk moeten verzeke ren dat zy voor hen niet meer kunnen doen <bn de geringe ondersteuning vanwege den staat oitkeeren. Deze verbittering neem hier en daar zeer bedenkelijke vor men aan. Op het consulaat te Keulen heb ben de teleurgestelde Hollanders reed* her haaldelijk met gebalde vuisten tegenover den consul gestaan, die toch waarlijk alles doet. wat In zijn vermogen ligt. Eenmaal hebben zy zelf» de barrière, die hen van het consulaat*personeel scheidde, vernield en een zeer dreigende houding aangeno men. Te Du»*eIdorp hebben vijfhonderd be hoeftige Hollanders, naar dezelfde consul on» mededeelde, den consul In dje stad ge dreigd. het consulaat te zullen in brand steken, als hy niet zorgde voor voldoende steun. Daartoe heeft de wanhoop deze menschen gebracht. Doch het Roode Kruis acht het verzoek van den Keulschen consul om ter plaatse een onderzoek te komen instellen, biykbaar geen antwoord waard. Zal het van de dwalingen zyna weegs terugkomen, nu het weet hoe ernstig de toestand ia? Wy willen er hier niet aan herinneren, dat het hemd nader is dan de rok. Ver keerden onze landgenooten in dezelfde om standigheden als de Duitsche bevolking, dan zou er iets voor te zeggen zyn, dat allen die honger hebben, landgenoot of vreemdeling, over denzelfden kam moet worden geschoren. Doch men behoeft hier niet eens van dit beperkte gezichtspunt uit te redeneeren, aangezien, zooals we in het begin van dezen brief aantoonden, onze landgenooten er ten gevolge van verschil lende omstandigheden wel degeiyk erger taan toe zyn dan de anderen. Het is nog niet te laat Maar de nood dringt daarom niet minder. Negen honderd Nederlanders worden op het oogenblik te Keulen door het consulaat ondersteund en het aantal stygt met den dag. Spoedige en afdoende hulp aan de consulaten in het be zette gebied is vereischt, niet alleen om te verhinderen, dat duizenden landgenooten dezen winter onbeschryfelyk gebrek zullen lyden, doch tevens om te voorkomen dat de vertegenwoordigers van onze regeering in het bezette gebied voor onoverkome lijke moeilijkheden worden geplaatst. Stadgenoot*®, daar ia grooten nood by onze landlieden aan den Ryn. Da*r moet geholpen worden. Om te trachten het een ieder mogelijk te maken het zijne daaraan by te dragen, is hier ter stede gevormd een Comité voor Stcunverleening, dat deze week Donderdag en zoo noodig Vrydag een in zameling zal houden voor voedingsmidde len erwten, boonen ryat, gort, bloem, melkproducten enz. en kleeding, waar aan groote behoefte U. Daarvoor zullen onder geleide van commissieleden auto's rondgaan, welwillend beschikbaar gesteld door de N.V. Kaashandel-Maatschappij Gouda, de Stoomwaascherjj De Pelikaan, Joh. Dessing Co., N. H. van Schelven, Renoman en v. d. Heyden, terwyi ook de firma de Raadt van de Autogarage Gouda een wagen ter beschikking heeft gesteld. De Commissie bestaat uit de volgende dames en heeren: Ulbo J. Mys, Burgemees ter, Eere-Voorzitter; A. C. van Berkel, Re dacteur Nieuwe Zuid-Hollander; ;J. Derck- sen H.Mzn., Krugerlaan 85; B. van Eysel- styn, Redacteur Goudsch Dagblad; G. H. de Haan, Redacteur Dagblad van Gouda; F. L. J. Lafeber Pretoriaplein; Mevr. v. d. Pol—Oosterling Bleekenasingel 24; Mevg Roeseling de Winter, Hooge Gouwe 118; A. Samuel, Wijdatraat, K. R. van Staal, Redacteur Goudsch Weekblad; F. Tieter, Redacteur Goudsche Courant; H. J. v. d. Ven, Turfmarkt, Voorzitter; Mevr. Syts- maBoudewijn, v. Bergen IJzendoornpark. Deze Commissie doet een beroep op nog meerdere dames en heeren om zich by de inzameHng met de auto's beschikbaar te stellen. Opgaaf daartoe wordt vriendelijk vóór Woensdagavond gevraagd door den Voorzitter /len heer H. J. E. v. d. Ven, Türfmarkt. Teneinde de inzameling zoo vlug moge lijk te doen verloopen wordt ieder vriende lijk verzocht Donderdagmorgen 9 uur ge reed te zetten wat men voor onze honge rende landgenooten wil afstaan. Goederen kunnen ook bezorgd worden aan de Lood hallen aan de Jeruzalemstraat. Naar men ons mededeelt zullen de Goud sche Padvinders eveneens medewerken aan Vóór het uitrukken der auto's wordt een reclame-optocht door de stad gehouden van alle auto's. De padvinders gaan voorop, en zullen door trompetgeschal de aandacht op den optocht vestigen. By de inzameling zelf zullen by iedere auto twee padvinders zyn. Collectebusjes zullen aanwezig zyn voo-r hen, die een gave in geld wensohen te geven. STADSNIEUWS. GOUDA, 11 December 1923. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secreta rie ter visie is gelegd een verzoek met by- Iagen van W. H. Bellaart, te Gouda, om vergunning tot het plaatsen in zyn touw- fabriek van een Deutz Diesel ruw-oliemo- tor van 50 P.K. met dynamo van 40 K.W. (draaistroom) ter opwekking van de voor zyn bedryf benoodigde electriciteit, achter de perceelen gelegen Varkensmaritt Nos. 28—31, kadastraal bekend Sectie C No. .5083. Dat op Maandag den 24 December 1923, de» namiddags ten 1%'ure op het Raad hui» gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag »p de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden leennj» genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet (oor het Gemeentebestuur of een of meer zy'ner leden zyn verschenen ten einde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. Vervolgcursus Pater Hendricha. Men verzoekt ons te berichten dat Pater llendrichs een vervolgcursus zal houden voor niet-katholieken. Zy die zich hiervoor nog niet hebben opgegeven kunnen zich nog aanmelden tot 16 December aan de Pastorie op de Kleiweg of by de Secretaresse. De cursus vangt aan op 21 December. Aangehouden. Op verzoek vaan de Ryks- en gemeente politie van Waddinxveen heeft de politie aangehouden H. B. C. N. en Th. A. v. d. B., beiden wonende alhier en verdacht van dief stal van sigaren, chocolade en koek uit de consumptietent op het veld van de voetbal- vereeniging „Gouda". Naar huis terug. iDoor de Utrechteche politie is gisteren aangehouden de 18-jarige P. K. thuis be- hoorende te Delft De Utrechtache politie zorgde voor de terugreis tot Gouda, de Goudsche politie, hiervan in kennis gesteld, heeft het jonge mensch weer by zyn ouders in Delft teruggebracht Geld venniet. N. K., werkzaam op de Kon. Stearine Kaarsenfabriek, heeft by de politie aangifte gedaan dat hy uit z#n jas, geborgen in een kleedlokaal naby de kolenlosplaats van de fabriek, een portemonnaie vermist, waarin een bedrag aanwezig was 8.86. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 7 Dec. Adrianus, z. y. M Hermans en M. de Jong, Lemdulsteeg 6. 8 Dec. Johanna Maria, d. v. A. Hem drikx en P .J. Ciul, v. Heusdestraat 53. Frits Louis, a. v. M. van Bommel en M Dortland, L. Tiendeweg 39. Jacoba Wil- lebrorda Helena Maria, d. v. A. H. van der Wolf en C. Th. Gudde, Kleiweg 74. Jacobus, z. v. W. Bakker en M. Slobbe Nieuwehaven 296. 9 Dec. Martinus Cor nells, z. v. P. M. Danens en A. van Hete- ren. Goudkade 6. Johanna Alida, d. v. C. van der Kist en M. G. van Veen, Raani 264. - Jacob, z. v. P. Zwart en E. van Eyk, Steynkade 9. 10 Dec. Leendert Ma- rinus, z. v. B. Belonje en C. C. Rabouw Naaierstraat 12. OVERLEDEN: 6 Dec. Komelis van Gro ningen, 69 j. 7 Dec. Johanna van den Beng, wed. van Leendert Konynendyk, 81 j. 8 Dec. Wilhelmina Zydemans, wed K. Liseendorp, 74 j. 9 Dec. Antonetta Mangaretha van Hement, gehuwd met N Blonk, 37 j. Agenda. 11 Dec. b uur. Clublokaal Mesaemaker, Caié Vredesüeat. Schaakwedstrijd. 11 Dec. 8 uur. Groote Schouwburg, Too- neel Voorstelling, door het Gezelschap van Rika Hopper. 12 Dec. 8 uur. Soc. De Réunie. 2e Nut«- avond. Optreden van Mevr. Antoinette fvan Dyk. 12 Dec. 8 uur. Gebouw Daniël, Bestuurs vergadering E. H. b. O. 13 Dec. 8 uur. Bovenzaal Het Schaakbord. Radio-avond voor de afd. Gouda van de Ned. Reisvereeniging. 13 Dec. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Cabaret avond van het Leidsche Studentenkorpe ten bater der Duitsche studenten. 19 Dec. 8 uur. Gebouw Daniël, Cursusoefe ning E. H. b. O. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de Firma WEIJEK, Gouwe 131, is deze week tot en met Vry dag 14 December, benevens den daarop vol genden nacht, geopend, na 8 uur des avond» (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Mej. E. M. J. Hofstede, onderwy'zeres aan de Chr. school in. de Nieuwstraat, is in gelyke betrekking benoemd in Apel doorn. Alhier heeft zich gevormd een Ghr. Co mité voor Winterlezingen bestaande uit de heeren J. de Mol, J. Jongsma, A. E. Stjj- kel, T. Roos jen en A. Keyzer. Het Comité stelt zich ten doel enkele sprekers uit te noodigen ter behandeling van verschillen de onderwerpen. De Vereeniging „Plaatselijk Nut" alhier zal Woenadag a.s. in de zaal van Hotel Klaaaaen, des avonds half acht, een open bare vergadering houden waarin als spreek ster zal optreden mej. M. van RoDen uit 's-Gravenhage. GOUDERAK. Woensdagavond a.s. 6% uur zal in de Ned. Herv. Kerk optreden voor de Gere formeerde Zendingsbond De. M. B. Ver kerk, alhier. De heer P. M. Kersbergen, lid van de Gemeenteraad voor de S.D.A.P, heeft ont slag genomen als lid van den Raad. Op- volgerop de lyst is thans de heer J. C. Vleggeert P. Hzn., die evenwel geen zit ting zal kunnen nemen omdat zyn vader reeds raadslid is. In aanmerking komt thans no. 4 van de lyst de vrouwriyke candidaat, mevr. C. v. d. PolQuivooy. Naar wy vernemen zal mevr. v. d. Pol de benoeming aanvaarden en zal dus ook onze Gemeenteraad binnenkort een vrouweiyk raadslid bezitten. HAASTRECHT. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten de gesloten verklaring van het gedeelte van den Oost-Vlistendyk tusschen Kioeneschansbrug en Schansbrug onder de gemeente Vlist, voor het gebruik van mo- torrytuignn op te heffen. 434ste NEDERL. STAATSLOTERIJ. 2e Klasse. Trekking van Dinsdag 11 Dec. ƒ5000.—: 18427 1500.—j 7933 1000.—: 321 12093 ƒ400.—: 6915 ƒ200.—: 1257 19534 ƒ100.—: 4161 14570 Pryzen van ƒ30. 64 162 227 262 261 461 600 506 511 657 707 709 740 743 752 785 837 1014 1022 1084 1156 1391 1406 1467 1579 1612 1656 1676 1682 1708 1726 1926 1945 2015 2047 2103 2181 2341 2343 2854 2392 2497 2529 2549 2602 2664 2706 2723 2764 2785 2855 2921 2960 2963 3009 3044 3167 3205 3229 3230 3232 3247 8265 8329 3361 3398 3633 3601 3640 3808 3841 8897 3977 3992 4075 4196 4340 4479 4512 4526 4662 4596 4682 4690 4799 4897 4899 4902 4982 4990 5090 5097 5147 5275 5486 5833 5640 6769 5805 6830 5866 5876 5904 5910 5960 5970 6056 6006 6082 6151 6212 6358 6450 6461 6661 6606 6628 6654 6664 6700 6800 6746 6883 6964 7069 7081 7098 7130 7142 7269 7311 7834 7418 7473 7644 7721 7824 7837 7840 7902 7967 8046 8071 8098 8113 8166 8195 8216 8222 8339 8399 8483 8555 8670 8694 8763 8766 8789 8812 8860 8937 8983 9018 9154 19263 9288 9342 9396 9607 9618 9606 9508 9658 9769 9794 10188 10199 10283 10262 10821 10869 10384 10464 10474 10621 10622 10664 10669 10680 10748 10997 11088 11066 11127 11186 11188 11196 11210 11297 11889 11417 11466 11471 11661 11676 11686 11704 11706 11742 11769 11862 11878 11882 11886 11895 11897 11927 11930 12049 12087 12091 12186 12214 12422 12447 12634 12660 12657 12666 12607 12638 12649 12666 12728 12747 12806 12818 12889 12943 13009 13046 13061 18071 13098 13128 13139 13169 13236 13262 13366 13371 13504 18689 13810 13632 13663 13781 13860 13904 13911 13920 13962 13972 13982 14009 14057 14145 14213 14252 14302 14370 14446 14452 14523 14553 14666 14561 14589 14621 14659 14661 14768 14879 14783 14851 14891 14907 14954 16009 15013 15141 15183 16200 15387 16391 16437 15484 15486 15535 15066 15694 15708 16755 15837 16881 16921 16077 16134 16161 16168 16173 16190 16204 16288 16310 16322 16384 16389 16510 16523 16612 16673 16676 16686 16691 16721 16732 16739 16767 16776 16760 16789 16843 16881 16923 16968 17016 17068 17128 17151 17177 17190 17234 17353 17362 17488 17618 17522 17582 17619 17674 17686 17707 17838 17877 18030 18047 18057 18178 18240 18245 18305 18431 18468 18534 18588 18696 18600 18707 18726 18764 18767 18775 18800 18826 18863 19017 19020 19027 19110 19132 19145 19164 19168 19276 19308 19397 19403 19418 19455 19468 19600 19512 19564 19690 19592 19617 19640 19711 19732 19745 19786 19788 19859 19874 19879 19885 19986 20040 20072 20143 20148 20158 20175 20287 20302 20877 20387 20400 20422 20459 20513 20693 20735 20860 20869 20870 20898 20927 20967 20975 20992 20998 21022 21057 21061 21124 21186 21197 21272 21280 21299 21326 21348 21408 21409 21415 21419 21506 21610 21573 21678 21613 21653 21688 21698 21712 21719 21758 21803 21853 21921 21969 22040 22052 22069 22085 22101 22149 22154 22206 22207 22286 22301 22303 22361 22395 22455 22532 22538 22570 22605 22606 22637 22645 22650 22746 22762 22853 22937 22988 INGEZONDEN. (Uuiten verantwoordelijkheid der Red.) Het lijden in Duitschland. Pagelyks lezen wy berichten over Duitschland. Veel is er reeds geschreven over de moeilyke omstandigheden, waarin de bevolking in de na-oorlogsjaren verkeert, toch gelukt het slechts aan enkeleh den le zer een juist denkbeeld te geven van het groote lyden van dit millioenenvolk. Een lyden, dat zich regelmatig vergrootte, naar mate de Mark in waarde verminderde. Nu men er thans toe overgegaan is alle pryzen vast te stellen in goud-mark en wel op een grondprijs die verre boven die der Mudden- Europeesche is, zoo is Duitschland hard op weg eeu der duurste landen te worden van Europa. Hoe de bevolking deze voor ons zelfs zeer hooge pryzen kan betalen, zult u vragen? Wel het aantal menschen, dat daartoe in staat is, is van dag tot dag ge ringer geworden en beperkt zich thans tot een buitengewoon gering percentage. Er zyn thans nog maar procents gewyze gesproken een zeer gering aantal menschen, die zich een voldoende hoeveelheid levensmiddelen kunnen verschaffen, om op kracht te blij ven. Het sprekendste bewys daarvan is wel, dat op een Medisch Congres voor enkele da gen geleden te Mtinchen gehouden, statis tisch werd bewezen, dat dagelijks alleen in de stad München ongeveer 25 menschen per dag door uitputting wegens onvoldoende voeding sterven. Indien ons de gegevens van deze sterfgevallen over geheel Duitschland ter beschikking stonden, zoo zouden wy on- getwyfeld een sterftecyfer door verhonge ring aan onze lezers kunnen toonen, dat een ieder met ontzetting zou vervullen. De ver arming in breede lagen der bevolking is wel zoo intens, dat het onbruikbaar raken van een of ander onmisbaar kleedingstuk, velen belet de werkzaamheden te vervuilen, waar mede nog een schamel stuk oorlogsbrood verdiend werd. Wie deze ellende niet met eigen oogen aanschouwd heeft, kan zich daar onmogeiyk een denkbeeld van vormen. En liet is dan ook te danken aan een zekere mate van training in ontberen, die de be volking tydens de oorlogsjaren heeft gehad, dat zich de hongeroproeren niet in veel ern stiger mate hebben uitgebreid. Ware dit bittere lyden ineens gekomen, zoo zou vrij wel zeker een revolutie reeds lang uitge broken zyn, met alle gevaren, die daaraan voor naburige landen verbonden zyn. Onder de klasse der bevolking wier lijden wel de meeste aangrijpende voimen heeft aangenomen, behooren voorzeker, de voor been gegoede burgers en de intellectueelen. Dit zijn de menschen, die niet bedelen, die geen oproer maken, niet plunderen doch slechts in stilte hongeren. Die indien ze zich ongezien wanen tot het laatste toe alles wat eetbaar is en dit is heusch niet veel, van de straat oprapen en stil raedenemen. Zij hongeren en lyden de bitterste ontbe ringen, zonder hoop op een enkele lichtstraal in hun somber lot, totdat een Hoogere Macht zich over hein ontfermt en ze thuis of op straat dood worden gevonden en de krantenrubrieken helpen vullen onder de ko lommen der hongerslachtoffers. Onder de groep der stil-iydende, is een deel die met de kracht der wanhoop strijden tegen het hongerapook. Die ondanks koude en ellende volhouden aan de studie die hen lief is. Deze groep vormen de Duitsche stu denten. By hen geldt slechts arbeiden tot het laatste om uit de huidige ellende te raken. Van deze menschen zeide de direc trice van het NordiBche Studentenheim te Berlyn zoo met recht: „U weet niet hoe be wonderenswaardig moedig onze jongens «Ijn. En toen schryver dezes haar zeide „wilt u hen zeggen, dat wij in Nederland uw moedige jongens niet vergeten zullen", teen blonken haar de tranen in de oogen. Ook zy leed met hare studenten en vond te&ige bijverdienste met het schrijven van udressen. Ook de studenten zoeken allerlei arbeid buiten bun studie, om iets te verdie- nen. Doch door de algemeen heerschende tealaiae, is dit buitengewoon moeilyk ge worden. Alom heeft men in Nederland middelen beraamd, om iets van dien nood te lenigen en wel met succee, waaruit zooals reeds zoo dikwyls bewezen ia, weer gebleken is, dat het hart van de meeste Nederlanders op de rechtte plaats zit, als het betreft armen te ongeluUrigen in den nood by te staan. Waar alle plaatsen van eenige beteekeni- te one land hiervan blyk hebben gegeven, *oo zou het te betreuren zijn en zeker nie- •eoda wenaeh, dat Gouda in deze achter- jjteef- Een oproep van ondergeteekende wit ook direct voldoende, om een comité te vormen. Zitting namen hierin: Ulbo J. Mys, H. P. C. de Balbian, Dr. P. de Boer, Dr. D. E. Boeselaar, H. J. Coster, Mr. K. N. Hen- reld, Mr. W. M. v. d. Hoeven, Dr. A. C. Höweler, Dr S. S. Hoogatra, Dr. L. B. van Hoik, G. J. M. Kroon, Mr. M. de Mol, W. de Mol, G. J. J. Pot, R. W. H. Pitlo, Dr. J. G. Rups, Dr. D. W. IJssel de Schep per. Een volgende oproep aan de Leidsche stu denten, om hier een Cabaretavond met bol te organiseeren, werd direct spontaan aan- Senomen. En zoo zal dan a.s. Donderdag in e Zaal Kunstmin, van de Sociëteit „Ons Genoegen" deze liefdadigheidsvoorstelling plaats vinden. Wy rekenen natuurlyk op een groote opkomst, want ieder zal biyk willen geven te sympathiseeren met dit mooie doel. Alleen door uw entreeprijs van 1.kun nen reeds vier mensehen een warmen maal tijd krijgen. Een gereserveerde plaats van 1.50 helpt zes menschen aan de zoozeer begeerde maaltijd. U zult ons helpen, niet waar? Daar er geld, ja zelfs veel geld noo dig is, zoo zal ondfergeteekende gaarne ook gelden voor warmen maaltijden in ont vangst nemen. Deze gelden zullen in de couranten verantwoord worden en door een onzer banken worden overgemaakt naar Duitschland, waarvan door de betreffende bank ook verantwoording zal worden gege ven in de courant. A. W. GOOSSENS, Kattensingel 57. Tel. 452. Het jaarverslag van de Coöperatieve Broodbakkery en Yerbruiksvereeniging „Ons Voordeel". i(et uit te keeren dividend door de gepubliceerde cyfers niet gemotiveerd? Deze dagen is aan de leden van boven genoemde coöperatie toegezonden het jaar verslag over 1922/23, welk verslag echter dringend een nadere toelichting vereischt. Hoewel zulks niet het meest logische is, is het gewenscht aangezien de leden daaiby het meeste belang hebben om te beginnen met een bespreking van het D i v i de n d. Uitgaand© vafl de gegeven balansen, blykt dat aanwezig «jjn: Liquide middelen. Kasgeld 12386.80 Handels- en Landbouwbank (Staatsleening) 1900.— 14286.80 Mt af Crediteuren Brandstoffen 965.65 Beschikbaar 18320.15 Hoewel ook de goederenvoorraad als vry vlug realiseerbaar kan worden aangemerkt, moet dit by een agoing concern" buiten be schouwing blyven. Van het geannonceerde dividend ad 33.711.45% is derhalve in onroerende of door bestemming onroerende goederen vast gelegd ruim 20.000.—. Zoude de ledenver gadering tot algeheele uitkeeripg besluiten, dan zou hieruit moeten voortvloeien, dat de coöueratie een lening tot een bedrag van circa 25.000.-^ moet onderbrengen, waar door de intrem-rekening met een niet-on- aanzienlyken/entepost belast zou worden. By de bedyfering van hetgeen als direct opvraagbare schuld moet worden aange merkt, is geen rekening gehouden met de schulden adn het Pensioenfonds en het We- duwenfondi, hoewel deze wel als opeisch- baar zyn tl beschouwen, althans onder geen voorwaard! door belegging in het onroe rend actimf aan de risico's van het be dryf hadien mogen worden blootgesteld. Een bflegging in prima effecten moet voor deze fondsen als bindende eiach ge steld worden. Het verslag met de daarby gevoegde balansen, enz. By de verschillende rekening-hoofden voorkomende op de Balans van de afdee- ling Broodbakkery met de daarby behoo rende rekeningen, valt nog het volgende op te merken. Onkostenrekening. Het bedrag aan vooruitbetaalde onkos ten moet zeer hoog worden genoemd en vereischt nadere toelichting. Het bedrag ad 1480.kan slechts betrekking hebben op Assurantie Vlamkolen en Drukwerk, ter wyl hier tegenover staan de nog te beta len kosten als: Hypotheekrente, Gas, Elec triciteit, Water, enz. Gebouwen en Erven. Biykens de toelich ting is deze post verminderd met temin ontvangen reparatiekosten. Waar niet blykt dat ook het geheele bedrg der repa ratie ten laste dezer rekening gekomen la, wordt aangenomen dat dit niet het geval is, zoodot dit bedrag als afschrijving kan worden aangemerkt, waardoor het totale bedrag der afschrijvingen zich stelt op 1248.71, wat neerkomt op circa 1% van de boekwaarde. By goede koopmanschap mag evenwel de bestaanaduur der gebouwen niet hooger worden gesteld dan 40 jaar, waardoor een afschrijving van 2% der aankoopwaar- de als minimum gehandhaafd zal moeten worden, temeer waar onder het hoofd Ge bouwen hoogstwaarschynlyk ook de oven. bouw is opgenomen. Brandstoffen. Het doet eenigszins vreemd aan dat in de Exploitatierekening van de Bakkery voorkomen de navolgende posten: Debet. Brandstoffen voor verkoop ƒ29438,84; Credit. Verkochte brandstoffen 31336,85 terwyl, de rekening van ont vangsten en uitgaven van de Brandatoffen- afdeeling slechts een aankoop vermeldt van 18234,92%. Een verband hiertusschen valt niet aan te wyzen. De mogeiyicheid bestaat dat de bakkery optreedt als leve rancier van de brandstof-afdeeling, doch dan zou de verkoop door de bakkery tegen hetzelfde bedrag moeten geschied zyn als de inkoop door de brandstof-afdeeling af gezien van de alsdan onjuiste winstmarge ten gunste van de afdeeling broodbakkery. Ook hier is een toelichting gewenscht. Ten slotte moet nog gewezen worden op het eigenaardige verschynsel dat per balansdatum geen schuld aan handelscre diteuren valt aan te wijzen, uitgezonderd dan by de brandstof-afdeeling, terwijl voorts het publiceeren, van eenigerlei ver antwoording inzake de assurantie af dee ling niet overbodig ware geweest GOUDA, 11 Dec. 1923. REVISOR. RECHTZAKEN. De moordaanslag te Valken»waard. Gisteren diende voor den 11 oogen ia-ad de zaak tegen L. F. de Werd, huisvrouw van MuUhijs üesuiet, oud 37 laar, door het gereenbhol te a-iierto- geutioisch veroordeeld tot vier jureu ge- vmigenwstral, ter zake van medeplich tigheid en poging tot moord c>p haar echtgenoot. Van het deabetrelleude arreat van he* Bossche Hof was bekt. in cassatie gegaan, waartoe ewu vijftal middelen was uigediend. Ü.a. wordt aangevoerd, dat het be streden arrest ten aanzien van de ver- FJaiingen van de getuigeii -issetna- kers, Van Dinther, Baert, 't Hart, Van der Loo, Staeienberg en ten aanzien van de verklaringen van eischeres wel ver meldt, welke daudzaken en omstandig heden uit die verklaringen en opgaven voortvloeien, maar niet den inhoud dier bewijsmiddelen opgeeft. Verder wordt aangevoerd, dat het Hof do bewezen verklaarde feiten doet steu nen onder meer op aanwijzingen, gele- geu in de daadzaken en omstandighe den, voortvloeiende uit de verklaring door eischeres aan den rechter-commis- sant gedaan, en dat de omschrijving van die daadzaken en omstandigheden in het bestreden arrest ontbreekt. Ook wordt bestreden, dat het Hof het bewijs van het aan bekt. ten laste ge legde opzet afleidt uit aanwijzingen, die zelve door middel van aanwijzingen zijn bew ezen. Betreffende het terugzenden van den revolver door mevrouw Desmet aan h eissemakers merkt de verdediging op, dat het terugzenden van hot pistool aan den rechthebbende nimmer kan zijn het verschaffen van middelen. Uit de vast staande feiten voigt, dat het doen over handigen van het pistool is geschied ter uitvoering van een wettelijk voor schrift. Ten slotte wordt bestreden, dat de ten laste gelegde en bewezen veirkiaar- de feiten zijn te kwaiificeeren ais me deplichtigheid aan poging tot moord, zulks hoewel medeplichtigheid aan po ging niet strafbaar is. Ook zou niet ten laste gelegd noch oowezen verklaard ziju, dat de uitvoe ring vau het misdrijf uiteen ten gevolge van omstandigheden van den wij van omiheres onaliiuukeiijk, niet is voltooid. Het O. M. zal j7 December a.s. in deze zaak conclusie nemen. Dood door schuld. Dp Februari is aan de Aelbrechts- kaue te Deilsiiaven een in aanbouw zijnd perceel ingestort. Twee arbeiders zijn daarbij gedood en één gewond. De aannemer van het werk had zich te verantwoorden voor de rechtbank te Rotterdam. De beklaagde nad het metselwerk en de uitvoering van de betonconstructie uitbesteed aan anderen en heelt volgens de dagvaar ding verzuimt te zorgen dat voorgeschre ven sterke specie word gebruikt. Het metselwerk van kotomfundamenten, wrurop betonkolommen rustten, kreeg gten voldoenden samenhang door het gebjruik van onvoldoende specie en t'ieef een papperige massa. Bovendien heelt hij nog in den grond ooi de betonkolommen laten graven, ten gevolge wuarvan de grondweerstand is verminderd. De betonkolommen zijn daardoor van de fundamenten afgescho ven en het bouwwerk is ingestort met het bovenvermelde gevolg. De beklaagde hield bij het verhoor vol, dat hij voldoende veiligheidsmaat regelen had genomen en dat ongeluk niet te wijten was aan nalatigheid zij nerzijds. Er waren in 't geheel 28 ge tuigen gedagvaard, onder wie zes décharge. Een inspecteur der bouwpolitie ver klaarde als getuige, dat hij den aanne mer had aangezegd dat er sterke spe cie moesl worden gebezigd voor 't met- seieq van de kolommen. De aannemer had daarop geantwoord dat hij dat bij dergelijk werk altijd deed. Een getUjige-deskuftdige* ingenieur van de bouwpolitie, betreurde dat hem uit zijn onderzoek was gebleken, dat de fundeer ing niet was opgezet door een deskundige. Het getuigenverhoor heeft eenige da- geu in beslag genomen en ten slotte eiKchte de rechtbank 6 maanden gevan genisstraf, wegens het veroorzaken van dood door schuld. ,v LAND- EN TUINBOUW. De bestrijding van het mond. en klauwzeer De entatof van Pref. Pfeiler. De commissie, aan wie de minister van landbouw had opgedragen een plan te ontwerpen, dat in toepassing zou t.unnen worden gebracht ten einde proefnemingen hier te lande met de entstof tegen mond- en klauwzeer van pref. Pfeiler te Jena, waarmede dr. (Herbosch te Gouda een aanvang had gemaakt, zooveel mogelijk in goede hanen te leiden, heeft baar rapport sa mengesteld. De commissie, bestaande uit prof. J. Pools, prof. L. C. de Blieck, prof H. Remmelts, dr. Lourens en dr. A. J. Winkel, is gekomen tot de vol gende conclusies 1 Er bestaan geen voldoende weten- s'happelijk gedocumenteerde gegevens om de entatof van prof. Pfeiler zonder voorbehoud in de pracüjk toe te pas sen 2. De werking en de imciuuiseereude waarde dienen te worden vastgesteld door verschillende, zorgvuldig voorbe reide en uitgevoerde proeven, alvoreas op do boerderijen het middel toe te passen. 8 De bepalingeu van de Veewet la ten in ons land, eveuals in vele andere landen, dergelijke voorbereidende proef nemingen toe ui daarvoor aangewezen inlichtingen. 4 Niettegenstaande wettelijke bezwa ren, heeft de commissie tegen het ver zoek tot voortzetting van de proeven in (de omstreken van Gouda geeu bezwaar. li. Eerst nadat bewezen is, dat de entstof geen gevaar oplevert voor ver spreiding der ziekte, zouden in de niet- bcsmette streken dieron behandeld mo gen worden (alles onder verantwoorde lijkheid van den onderzoeker daarbij zou gebruik gemaakt kunnen worden vau de aanbieding van dien heer A. J. Bos te Barneveld). 6 Opzettelijke besmetting om de im muniteit, door de enting verkregen, te coutroleeren* zou uitsluitend mogen plaats vinden in de daarvoor bestemde inrichtingen of in de besmette streek, onder verantwoordelijkheid van den onderzoeker, ook voor gevallen van aansprakelijkheid voor schade van der den. 7. Het ligt op den weg der regee ring, zich met prof. Pfeiler in verbin ding te stellen ten einde met de door iifcin bereide entstoffen experimenten van regeeriogswege te doen verrichten. Uit don aard der zaak zal prof. Pfei ler de zekerheid moeten worden gege ven, drêjrhij ter waarborging van zijn geheinrweuacht. (Draadlooie Dienst.) De verkiezingen ut ingeland. dunden, 11 Dec. Van de blo zetels voui net Parlement zijn er thans 014 bekend, in hot resteerende district Deiv* byi'ire moet eeu tusscheutijdsche ver- kJezuig plaats hebben door het overli^- •vtcu vau <len Ipberaieu cuiuluiaat. Door het bekend weiden van de uit slag in de 014 districten kan het eind- cijler der verschillende partijen wor den vastgesteld. De conservatieven verkregen 250 ze tels, tegenover 340 in het vorige parle ment. De Labour-partij komt met 102 mandaten in het nieuwe parlement. De liberalen verwierven 150 terwijl de on afhankelijk en 11 zetels behaalden. Mond- en kieuw teer u\ Engeland. LONDEN 11 Dec. De Daily Express meldt dat mond. en klauwzeer byna de ge heele veestapel van Grooi-Brittaiuue be- dreigt. Reeds moesten 64000 beesten wor den afgemaakt, sedert het begvan de epidemie, welke eind Augustus een aan vang nam. De schade bed raagt reeds meer dan 1 millioen pond sterling:. EngeUch-Amerikaanse he besprekingen met Krassin. MUBKOU, 11 Dec. Brown, de verte genwoordiger doi; economische Ameri- Kaausch-Engelsche delegatie, heeft me) ivirssin besprekingen gevoerd. De verkiezingen in Italië. ROME, 11 Dec. Na de kabinetszilting van gisteren heeil de koning het wet gevende lichaam gesloten. Verwacht wordt dat de algemeene verkiezingen iu Italië in de a.s. leute zuilen plaats vinden. Een nieuwe Amerikaausche ambassadeur in Engeland. WASHINGTON, 11 Dec. Pres id wit Cooiidge heeft den Senaat de beuoe- ming voorgedragen van Franc Kellogg een boezemvriend van wijten president Herding^ tot Amerikaansch ambassa deur in Groot-Brittannië. President Cooiidge candidaat. WASHINGTON, IU Dec. Officieel wordt medegedeeld dat president Coo iidge zich voor de republikeiusche par tij candidaat stelt voor het president schap. DE KABINETSCRISIS. De Parlementaire redacteur van de S(m- dsard seint aan zyn blad. dat H. M. de Ko ningin JJ. Zaterdag te 12 uur en giateren te 5 uar dan minister van Financiën, de heer Cotgn heelt ontvangen. Collectief contract opgezegd. ROTTERDAM, 11 Dec. De Nod. Bond van Weritgeversvereenifingen die met de Ned. Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de Kleedingindustrie collectieve contracten heeft, beeft deze opgezegd en een schrijven aan genoemden bond gericht waarin de re denen worden uiteengezet. De fraude in Amerafeert. AMERSFOORT, 11 Dec. De beide ver- di chten in zake de fraude op het ge- n ceotelijk belastingkantoor te dezer stede, zijn naar verhoor naar de Justi tie te Utrecht overgebracht- Naar verluidt zouden de ontvangen belastinggelden wel zijn afgeeehreven op de belastingkohieren doch niet op rekening der staat ontvangsten geboekt zijn TWEEDE KAMER. Prof. Vianer van IJzeatoorn neemt ontslag. DE HAAG, 11 Dec. Naar mededeeling van den Voorzitter van de Tweede Kamer is in de Kamerzitting van heden ingeko men de ontslagaanvrage van den heer Prof. A. Visser van IJbendoorn. In de Tweede Kamerzitting van he- deu stelde de voorzitter voor, de inter- fellatio Van Raveateyn over het vertrek van deu ex-kroonprins niet toe te staan, daar de Min. van Buitenlandache iéaken aan de Gecanteu der vreemde mogend heden inlichtingen heeft verstrekt en aan de zaak goen landsbelangen meer vast zitten. Van Kavesteyn, Mr. Troel- rttra eu Oud achtten de zaak van ge noeg belang eu do interpellatie ge wenscht. De zaak betreft een belang rijk deel van het regeeringabeleid. De inlichtingen van Van Karuebeek aau de Gezanten waren onvoldoende. Deze kvopeude zaak tuoest door het kabinet worden afgedaan. Het voorstel van den voorzitter ooi do interpellatie niet toe te staan werd aangenomen met 55 tegen 27 stemmen. Vooi stemde de geheele rechterzijde, eu de leden van links Braat en mej. \un Dorp. Mej. Weeterman vraagt verlof tot het houden van eeu interpellatie over het verleenen van ontslag aan gehuwde anibtenareesen. De uitroer van vleeechwsnm. DEN HAAG, 11 Dcc. Naar wy vernemen bereid de Regeering maatregelen voor om de inwerkingtreding van het Kon. Besluit betreffende den invoer van vleeschwaren, dat 1 Januari 1924 in werking sou treden, uit te stellen, dit ter wille van de goede afwikkeling van de loopende contracten. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 11 Dec. 1923. Aanvoer: 144 paarden, 17 veulens, 981 magere runderen, 084 vette runderen, 261 vette graskalveren, 850 nuchtere kalveren, 186 schapen of lammeren, 27 varkens, 382 biggen, 7 bokken en ge Ren. Pryzen: Vette koeien le kw. 1.15— 1.27%, 2e kw. l.Off1.10, 8e kw. 0.90—1; Oneen ie kw. 104-1.17%, 2e kw. 0.95— 1.00, 8e kw. 0.75-0.86; Stieren le kw. 1 —1.06, 2e kw. 0.85—0.95, Se kw. 0.66— 0.76, Kalveren le kw. 1.50—1.75, 2e kw. 1.10—1.80, 8e kw. 0.85-0.96. Melkkoeien 220-485. Kalfkoeien 226 -396, Stieren 150—875, Pinken 140— 180, Graskalveren geen noteering; Vaarzen 160—200. Werkpaarden 100—280, Slaohtpaarden 90—186, Nuchtere kolveren 12—19, Fokkalveren 18—28, Biggen 10 —19, Overloopers 2048. Biggen en overloopers handel en aanvoer redeiyk; nuchtere kalveren handel en aan voer matig; vet vee en vette kalveren han del in alle kwaliteiten rustig; 2e en 8e kw. afwijkende pryzen; melk en klafkoeien han del en aanvoer matig, paarden handel rede lijk. werkpaarden weinig vraag, aanvoer re delijk. Cottp. Tuinlersvereeniging. „Gouda an Omatreken". GOUDA, 11 Due. 1929 Witloof le art. 40—63, 2e srt. 29. Spruiten le art. 12.80-47.80,2e art. 6.10 —040, Peen 0.60—8.40, Kroten 2.10— 8.10, per 100 KXV. Groen* aavcye kool 0.90 2.80, Boerekool 0.30—1.40 per 100 at; Boerekool per kist 0.06—0.18, Andy via per kiat 0.34048. Kaaamarkt OUDEWATER, 10 Dec. 1928. Aangevoerd 74 partijen 3380 stuks, we gende ongeveer 10060 K/5. PrUs le art. 01—08, 2e srt. 64-67, Gestempelde 0264. Handel matig. BODEGRAVEN, 11 Dec. *28. Aanvoer 226 partyen, waaronder 100 met RUksmerk, 9092 stuks, gewicht 64562 KG. Pry* Goudsche Koos le soort /66-A4; la soort met Rykamerk ƒ08—66, 2e soort 69 —61. Zwaardere ƒ08. Handel matig. WISSELKOERSEN. 10 Deec. 11 Dec. Officieel. Umden 11.46% 11.46% Berlyn 0.61 0.68 per bUUooea. per biliioen. Parijs 14.07% 18.99 Brussel 12.17% 12.10 Zwitserland 46.82% 46.82% Weenen 0.0087% 0.0037% Kopenhagen 46.70 40.72% .Stockholm 69.— 00.— Christiania 39.26 39BÜ New-York 2.68 2.62% Beureoverekht. De effectenbeurs Amsterdam had heden een eenigezins onregelmatig verloop en de tendens was weinig geprononceerd. Olie waarden gaven flinke omzetten te zien; en daarby legden Koninklyke soowel als ge- consolideerden een vaste houding aan den dag en konden die in den middag zich in koerm verbeteren. Suikeraandeelen golden bjj opening in meerdere gevallen eerder iets hooger, moor deze sloegen reeds spoe dig een benedenwaartsehe richting in. Scheepvaartpapieren aanvankelijk iets beter gedisponeerd, maar deze liepen ge durende het beurs verloop iets terug. Hol). Lloyd waren op de pryzen van giateren weer gevraagd. De tobaksmoikt was stil bn niet noemenswaard veranderd. Rubber, fondsen op zeer bescheiden voet verhandeld, wsaiby groote koersverschillen niet voor kwamen. Op de afdecling Ned Industries len woe de affaire wat ingekrompen. De Furnem-waardeo verkeerden eenigszins in reactie. Gewone Jurgene daarentegen kon den opnieuw een koerswinst boeken. Da hoopkist voor Gompania was alweer gewe ken en daalden die beneden 20. Op de Yan- keeramfct ging af en toe tets om. Prolongatie 4% k

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2