5? I 8 I SJSteBlO I Sas 82*Jaargang go. 15413 Woensdag 12 December 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 - Gouda DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Weeselink—Van Rossom COOP» OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. WERKERK OUDERKERKOUDEWATER. REEUWIJK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, 4E - rtraan Emulsion >ed. bMorgkriac: umroer 20 opname vereatord te i|jn. te FEUILLETOO. MAM «OW. Den Haat- <dam: ING, 4e suin van ichte aart- zing, verd Winkelier monstratie n hel 1 De massa is verraderlijk als de zee, zij draagt u of vervolgt u naar gelang de weersgesteldheid. Wat de kerksteen verborg. De sneeuwstorm ging den volgenden morgen niet liggen het scheen eerder, I Nadruk verboden WIJDSTRAAT 31. kroon- RUSLAND. De toakand van Trotzky. De toestand van Trotzky die sinds U weken niet meer deelneemt aan open bare aangelegenheden, wordt te Mos keu druk besurfJEen Men is van mee- uing dat hij ftjdende ut aan maagkan ker Do bladen meiden slechts dat 1 rotzky ziek is zonder den aard van de ziekte te noemen. Officieel wordt thans gemeld dat het Ka binet Baldwin besloten heeft voorloopig aan te blijven. Het parlement zal op 8 Januari weer bijeenkomen. Men acht het niet on waarschijnlijk dat Baldwin het bewind zal blijven voeren, daar hy de verzekering van zijn collega’s en de conservatieve par tij heeft ontvangen dat zij hem zullen blij ven steunen. dal de vlokken’ grooter waren en dat zij meer haast hadden om beneden te komen. In de hut werd het intusschen melkbaar wanner. Ze lag onder de be schutting van den hoogeren grpnd, die 'Lostwithens iipdooldaardoor hoopte SPANJE. Een madedecltatyvan Primo de Rivera. Primo de Rivera heelt op de confe rentie voor Radio-Telegrafie een rede gehouden, waarin uij een tweede etap pe van het directoire aankondigde. Hij zeide dat het directoire in de toekomst viuchtbareu arbeid zal verrichten. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda on omstroken (bohooronde tot den beoorgkring): 1—6 regels 1.80, elke regel méér JO.26. Van buiten Gouda en den bezorgkHng: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën In het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prye. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs, INGEZONDEN MKDEDEELINGEN1—4 regale ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen bjj contract tot zoor geroducoor- den prijs. Groote letters on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. groote ont- isdrukte een GOIDSGUE COURANT aloud 1 leven komen, bij zou niet lunger alleen zijn de lange jaren van zwareu ar te iel, en verlatenheid te middeu vau den eenzamen, woosten grond zouden nieuwe kleur, nieuwe beteekenis krip gen. Maar nog niet dadelijk. Langzaam evenals zijn werk was geweest, zoo zou d$ aanstaande verandering komen, stap voor stap. „Ze zal niet door een vrouw komen*' zei hij. Maar op hetzelfde oogenbiik, dat hij sprak, verhief de wind zich. Uit heide- greppels, dof ouder hun lijkwaden, schoten ontelbare lichlsprankels van de |bovrored oppervlakte (Omlioog. Deze man had den strijd gevoerd tegen de wanhoop, de verkilling van zijn iufrt en de volkomert eenzaamheid, van zijn geest hij had de heide bestreden en in vele veldslagen had hij overwonnen. Maar wie hem zou overwinnen, zijn ge luk of zijn ongeluk, dat wist de heide alieen de heide en de met sterren bezaaide duisternis van het uitspansel. HOOEDSTÜK IV. De toestand in Oostenrijk is plotseling ernstig geworden. Niet alleen zyn de P. T. T.-ambtenaren gaan staken, doch ook die van den douanedienst hebben het werk neergelegd. Bovendien hebben zich bij de beweging uit solidariteit de spoorwegamb tenaren aangesloten. Post- en telegraafdienst in geheel Oos tenrijk is stilgelegd. De brieven van Za terdag en Zondag zijn niet meer verzonden. Van de telefoon kunnen slechts ziekenhui zen, artsen en de brandweer gebruik ma ken. De beambten wenschen geen verdere stappen om te onderhandelen te doen. De Bondskanselier dr. Seipel is niet ge neigd tot toegeven, waai- hij de hand Jh’ vol heeft om de begrooting in evenwicht te brengen. Op een ontwrichting van het bud get kan hij het niet laten aankomen, om dat de saneeringsactie van den Volkenbond, waartoe dr. Seipel van harte meewerkt, juist is gebaseerd op een sluitend budget. Terwijl de bondskanselier meent, dat de verplichtingen zwaarder wegen dan de nooden van het staatspersoneel, tracht dit laatste door een staking kracht bij te zetten aan de eischen die het niet in voldoende mate acht inge- willigd. De crisis, die thans is uitgebroken is dus van eAomischen aard, maar dreigt een ernstig politiek karakter te zullen gaan dragen, omdat de bondskanselier heeft ge dreigd het ontslag van het kabinet te zul len indienen, wanneer de staking een feit mocht worden. Of dr. Seipel 'zyn bedrel- Liddd D.DJ>- i unelnJeraMUra"* vun den storm. ,yWij kunnen nu dadelijk op weg gaan, Gabnól,” zei Lomax, terwijl zij nun havermeeipap als ontbijt nuttigden. „Ik ben gereed”, zeide de ander, zoodra hij zijn maai jfeüiudigd had, en hij slak zijn hand uit naar den eiken /«taf, die zijn trouwe makker op al zijn tochten buiten was. Trash sprong om hen heen, toen zij den tocht aanvaardden in de heldere, kcele, zonnige lucht. Hij had geen oog voor de grootschheid van het looneel en verlangde slechts zoo hard mogelijk te kunnen rennen na deze dagen van gedwongen stilliggen en zijn luidruch tigheid vormde een scherp contrast met d.i zwijgzaamheid der mannen. Wal Gabriel betrof, hij dacht* aan zijn belofte om een weg te banen naar Trawdon, zoodat de vrouw van Ephraïm Shackleton begraven zou kunnen wor den' naar den wensch, dien zij op haar sterfbed jfeuit had maar Griff dacht aan do boodschap, die tweenachten te voien tbt hem was gekomen, toen hij aan de deur van de hut stond en naar den sterrenglans en de sneeuw keek. Hij keek rond en weer trilde zijn hart bij het gevoel, dat een nieuwe dag vour hem aanbrak. Sedert langen tijd, was hij er aan gewoon alles te beoor- deelen naar het weer en naar het uiter- lijk van de heide. (Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. 35H 1°. Irukkeri) U Brara B. F. ta» Ctó>, M prinses zijn gisteren to Gothenburg aan gekomen, wuur hun door de houderd- uinzenden die zich op straat bevonden on. den koninklijken stoet te zien voor- oij trekken een geestdriftige ontvangst werd bereid. Hedenmorgen om elf uur weidt het koninklijk paar met een ex tra trein te Stockholm verwacht. 12) - „Dan zullen wij werk hebben. Om hem te troosten, heb ik beloofd, dat, als de wegen versperd waren, ik de mannen van Ling Crag bijeen zou roe pen en wij de vijf mijlen, die de weg tangjs, voor hen schoon zouden ma- Griff’s oogen straalde». - „Brave jongenriep hij. „Dat is werk, dat mij aanstaat de heide be vechten. Ik ben je man, Gabriël, als je mij noodig hebt.” „Anne Ephraïm vervolgde de pre dikant. Herinner je je nog, hoe hij er over in het nauw zat, wie hij kiezen zou, het meisje, dat nu is heengegaan of Betty op de Nab Griff lachte, want deze hofmakerij w®s eens een algemeen bekende reden tot vroolijkheid geweest over de gehee- „Nu, Betty is de ziekte te boven ge komen. Als ik mij niet vergis, zal FRANKRIJK. Een demonstratie van bOO agenten. Gisteren hebben zich in Pary» by een jjuuulevtatie, georganiseerd door de Alge- meene vakvereniging van het personeel der preiecUiur van politie Mi gunste van een veriiooging van het tractement tot 1800 Irenes, versciullende incidenten voor gedaan. Vursciwidene aupeneuren der ge- meeutelyku politie, dia de uit 500 buiten diynst zyndu agenten bestaande mamïes- talie trachtten te kalmeeren, werden mis- iiandeid. De repubikkeinsche garde moest worden opgeroepen. Voordat zy arriveer den luidden de manifestanten zich op weg begeven om een demonstratie te Houden voor de kamer van Guichard, den directeur der gemeentelyke politie, en vóór die van den adjunct-directeur, die pd>gden de ma- mtustanten te kalmeeren, dooh tegen den grond werden geworpen en bewerkt. Een luitenant der republikoinsche garde werd eveneens geslagen. Verscheidene personen werden gearresteerd. De nieuwe Rijksregeering die voorne mens schijnt te zijn tot verstrekkende fi«-‘‘ cale verordeningen over te gaan en tevens zijn toevlucht te nemen tot krasse belas tinghervormingen, is begonnen met een aanmerkelijke bezuiniging op de ambte naarssalarissen. Wy schreven gisteren reeds dat niet alleen hun aantal aanmerkelijk zal worden ingekrompen, maar zij zich een beduidende verlaging van hun salaris moeten laten welgevallen. Zooals begrijpelijk is en ook verwacht wend, heeft deze nieuwe regeling heel wat ontstemming verwekt. En niet alleen de lagere ambtenaren, maar ook in hooge ambtenaarskringen i« men zeer te leurgesteld. Dit is tot uiting gekomen in een schrij ven van den staatssecretaris in het depar tement van buitenlandsche zaken, baron v. J Maltzahn aan den rijksminister van finan ciën, waarin hij voor de gevaren waar schuwt, welke de huidige salarisregeling oplevert voor de heele ambtenaarswereld, maar speciaal voor de verantwoordelijke ryks- en staatsambtenaren. Von Maltzahn noemt de goudsalarissen ondraaglijk, daar zy nog niet de helft der in vredestijd betaalde salarissen bereiken, terwijl de prijzen der levensbehoeften ten minste het dubbele der vredesprijzen be dragen en nog steeds stijgen. De ambtena ren moeten dus met nog minder dan hun vroegere salarissen toekomen, hetgeen de deur openzet voor omkoopery, het aanvaar den van bijbaantjes, het verwaarloozen van den dienst, gebrelê aan jonge krachten on der de ambtenaren enz. Bij de besprekingen gisteren in het Rtfks- departement van binnenlandsche zaken ge houden is de Regeering evenwel op haar stuk blijven staan, en besloot na hernieuw de breedvoerige beraadslaging, dat de vast gestelde lage salarissen voorloopig moeten worden gehandhaafd, daar de financieele nood geen andere regeling toelaat. De commissie van Vijftien, aan welke in gevolge de machtigingswet de uit te vaar digen verordeningen moeten worden voor gelegd, opdat zij deze in geheime zitting zal behandelen, heeft zich reeds bezig ge houden met de verordening inzake de be perking van het aantal ambtenaren. Na een breedvoerig exposé van den kri tieken financieelen toestand des Rijks, door den rijksminister van financiën Luther, zetten de vertegenwoordigers der partijen hun standpunt uiteen ten opzichte van de richtsnoeren voor het ontslag der ambte naren. Na afloop der algemeene discussie werd een voorstel aangenomen om de Rüks- regeering te verzoeken de daartoe geschik te aan het Rijk toebehoorende gebouwen door het inbouwen van winkels, het ver- gezondheid is oM ,nder een tot W* hartklop- lust, mi3selijWieid' jddel zoo radikaal irrjjkt het Hoed; en tast met vaste tot oen l»at kan Bezuinigingsmaatregelen in Iluitschlanrf. De staking in Oostenrijk*. De Ver. Staten zullen deelnemen aan het onderzoek naar den financieelen toestand van Duitschland. Baldwin blijft aan het bewind. Een opstand in Portugal. bouwen tot kantoorlokalen, enz. produc tiever te maken. Omtrent de nieuwe fiscale wetgeving verluidt dat het gemeentel yk grondbezit en de hypotheken oa. zullen worden getrof fen, terwyl ook de firma’s die de door hen uitgegeven obligaties tegen bizonder lagen koers zelf weer hebben opgekocht, belas- tingene zullen moeten betalen. Doch over de uit te vaardigen verordeningen en de voor velen stellig pynlyke wyze, waarop de belastingschroef zal worden aangedraaid zullen wij wel spoedig nader worden inge licht Een gunstig teeken is inmiddels reeds, dat de stabiliseering van het Duit- sche geld, door de invpering van de rente mark, aan de geduchte koersschommelin gen, die de papiermark kenmerkte, een 'einde heeft gemaakt en reeds prijsverlagin gen in verschillende steden zijn ingetreden. Wanneer dan ook de teekenen niet bedrie gen, begint» het er in Duitsohlayd iets be moedigender uit te zien en behoort het niet geheel tot de onmogelijkheden, dat het ka- binet-Marx er in zal slagen, op economisch en financieele gebied een einde te maken aan den chaos, die zoo’n ernstige bron is voor sociale onrust. Nog wordt gemeld dat na de publicatie van een particuliere brief van Hoover, waarin hij verklaart, dat hij de uitgifte van een leening van 70 millioen dollar, ter voorziening van Duitschland met levens- middelen gunstig gezind is, wordt verno- tegenover den Volkenbond men, dat de regeering der Ver. Staten de hoop koestert, dat de onderhandelingen, over zulk een leening zullen slagen. Pre- .sident Coolidge gelooft echter, dat de par ticuliere organisaties tot steun van het Duitache volk hun werk dienen voort te zetten. In Washington verwacht men, dat ongeveer de helft van de opbrengst der voorgenomen leening in de Vereenigde Staten zal worden besteed voor voedings middelen. Ephraïm haar beiden beproeven, voor dat hij klaar is. Daar, daar I Je maakt, dal iemand zijn tong maar laat gaan, jongen, en het iy onbetamelijk grappen te maken, als men over een doode spreekt. Goeden nacht, Griffik ben moe en heb slaap.” „Ga dan daar op het bed liggen; het is ruw, maar warm, Gabriël.” „Ik niet. Ik zal hier op mijn stoel blijven Als antwoord nam Griff hem bij den arm, met die vreemde dwingende macht tot bevelen, die hem al van jongsaf een zeker overwicht had gegeven op den taaien Gabriël Hirst. „Ik zal mij best redden,” zei Lomax. „Ik heb geleerd overal té slapen.” Hij liep naar de deur van de hut, en ging den drempel over Trash volgde hem op de hielen. Het had weer voor een oogenbiik opgehouden met sneeu wen. en de sterren glansden boven de wildernis. Er was nauwelijks nog eeni- ge vor„t in den nacht, en de wind, ge temperd tot een gefluister, was vervuld van den warmen lentegeur, die somtijds met de sneeuw komt. Langzaam werd Griff zich bewust van het noodlot, ter wijl hij de wachthoudende sterren en de strakke, witte heide gadesloeg. Geen (geestvervoering, gelijk Gabriël Hirst die had, kon hem meesleepen, maar op zijn manier had hij een. „visioen”, zoo als iedereen heeft, die slechts met de natuur leeft. Duidelijk, als had een stem tot hem gesproken, wist hij, dat hij aan een keerpunt in zijn leven Een revolutionnaire beweging in Lissagon op Jouw gezet door een groep radicalen, met de betloeling het tegenwoordig minis terie te doen verdwijnen, is op niets uit- geloopen. Het ontploffen van een drietal bommen in de straten van Lissagun veroorzaakte aanvankelijk eenige opschudding. De rust was evenwelspoedig hersteld. a BUITENLAND8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. Men melut uit Leer aan de N. R. Cl. 'tengevolge vun de benarde omstan digheden hier, het dure leven en de slechte vooruitzichten, al komt af eu loe de gedachte aan betere dagen even boven, is in geheel Oostlneslaiid thans t^en trek naar het buitenland waar te nemen, welke grooter is dan ooit te voren, dus ook dan voor 1914. Alleen voor hen, die eenige vooruit zichten hebben, wordt de emigratie in de hand gewerkt. Zij, die voldoende gvid kunnen krijgey^voor de reis, gaan naar Zuid-Amerika (Brazilióen Argen tinië!. Brazilië is echter meer in trek du*ït Argentinië. Uit ontvangen brieven blijkt, dat vooral in den Braziliaanschen staat banta Katarina zich vele Oosttriezen en Luitschers in 't algemeen hebben ge vestigd en dat de vooruitzichten voor hen daar goed zijn. Verhoogina der telegramtarieven. De telegramtarieven voor het binnen land zijn verhoogd. Zij bedragen thana voor locaalverkeer 7)4 pfennig en voor inlerlocaalverkeer 15 pfennig per woord Deze tarieven gelden ook voor tele grammen naar Danzig, Memel, Litauen en Luxemburg. De werktijd voor de mijnwerkers. Acht uur arbeid onder, negen boven den grond. De arbeiders aanvaardden te begin- i iiea met 15 Januari een arbeidsdag van acht uur in de mijnen en van negen uur op de mijnen. Hel extra uur zal hun worden betaald. Intrekking van verbanningen. Uil Dortmund wordt gemeld dat tot- nog toe 213 verbanningen werden inge trokken. ENGELAND. Een bekend reeder overleden. Het o ver lij don wordt gemeld, 84 jaar oud van Str fhomas Lane DaviU, een oekeudv figuur in de Bntechc scheepvaartwereiu. Hy was uls tware de levende schakel tus- Hclion zeil en stoom, doordat hy lange ja ren eigenaui' was van een reudery van zeilsciiepen en daarna van etoomMchepea. Hy ia een der directeuren geweest van du Orient-lyn en voorts voorzitter van Lloyd's Register of Shipping. ging in daden zal omaetten, moet inmid dels nog worden afgewacht, als is het geenszins onmogelyk dat dit geschiedt, om dat hy het werk van den Volkenbond door de staking der staatsambtenaren ziet ge saboteerd en waarschynRjk hiervoor de ver antwoordelijkheid niet wenscht te dragen. Op de gisteren gehouden zeer druk be zochte personeelsvergadering heeft de voorzitter gezegd, dat het niet aangaat, dat dy Volkenbondscommissaris, mr. Zimmer man, de saneering van Oostenryk doorvoert ten koste der ambtenaren. In handelskringen heerscht «temming omdat de Kerstmi» nadeeligen invloed uitoefent. Pogingen om de partyen tot elkaar brengen zyn tot nu toe mislukt. Volgens een telegram uit Washington heeft president Coolidge medegedeeld, dat de Vereenigde Staten de uitnoodiging van de Commissie van Herstel hebben aangeno men, dat particuliere Amerikaansche fi nancieele deskundigen deelnemen aan het onderzoek naar Duitschland’» financieelen toestand. Dit bericht wekt, ofschoon het te- Londen nog niet bevestigd is, in Britache kringen groote voldoening. Vernomen wordt, dat de regeering der Vereenigde Staten bevredigende verzeke ringen had gevraagd, dat het werk der twee door de Coftunissie van Herstel inge stelde commissies van practische waarde zou zyn. In de Ver. Staten beschouwd men het feit dat de uitnoodiging aan Amerika om aan het onderzoek deel te nemen, zoowel door alle geallieerde rntfoeringen, als door Duitschland wordt gesteund, als zeer be langrijk, daar de regeering der Vereenigde Staten steeds heeft gestaan op^le eenstem migheid van de Europeesche mogendheden als een voorwaarde voor het verleenen van doeltreffende hulp aan Europa. De belang stelling van Amerika in het onderzoek wordt hier beschouwd in de eerste plaats als een gevolg van het feit, dat de Ameri kaansche regeering één van Duitschland» voornaamste crediteuren is. ZWEDEN. De Zweedsche kroonprins en Een nieuwe macht zou in zijn ue sneeuw steeds meer over het met ven land herinnerde nog aan de woede rnman hii w/ui ni«i innoa» aiiaan jjej bedekte kleine gebouwtje op, zoo- - J- da1 hei nu even behageiijk was loege- dekl als Gabriel Hirst dbn vorig en nacht. Den geheelen dag bleef het sneeu wen en Gabriël liep telkens weer naar da deur, alsof hij het weer kon doen omslaan door er naar te kijken. Het was duidelijk, dat er hog geen kwestie van kon zijn óm naar buiten te gaan doch hij dacht aan Greta, die> zijn te rugkomst afwachtte eu zijn ongeduld nam van minuut tot minuut toe. „Jo vrouw zal best begrijpen, dat je ergens op de heide een onderdak hebt gevonden,” zei Grift. „Vetrouw daar gerust op, jongen zij is verstandig ge noeg om zich niet bezorgd te makeu als er zoo weinig aanleiding voor ia.” Dan werd de predikant weer voor eenige ^ogenblikken kalm, totdat een andere windvlaag over de vlakte storm de en hem qr aan herinnerde, dat de sneeuwmassa’s bezig waren alle holten en gaten te vullen en daarmee de hei de steeds onbegaanbaarder* maakte. Dan kreeg het ongeduld weer de over hand over hem, want het einde van den storm scheen even ver verwijderd als de zomer zelf. Den daarop volgenden nacht bleef de sneeuw vallen, maar den dag daarop zag Griff, toen hij wakker werd, dat de zonnestralen het eenige raam van de hut binnenstroomdeo. De hemel was blauw, het koeltje zacht en speelach alieen het diep onder de sneeuw bedol-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1