li YoÉal-litilagin N.V.B. la Klasse Firma J. C. Dorlas. Koffie- en Thee Melange's. niW.lv.ta,iyïlara Sloan's Liniment vdm^wfoagckpnjwi Nieuwe abonné's. $mes ajfc/identöm&mf cJ^tterfcam S. H. van Loon worden ZONDAG 16 DECEMBER vanaf half vijf aan ons Bureau: MARKT 31 door onzen draadloos- telefonischen dienst bekend gemaakt. „II IET WIPES VU G6DD1" THEEHANDEL. KIFFIEIIANDEIIJ. Maryland-, Baai-, Portorioo- en Pruimtabak. 6 PHOTOKAARTEN (jtagttroat-Spui Un In «lkaar vervloeien, het biyft altyd een eenvoudige prnctieche ja» en daarom alleen seeds van grotoe bekoring. Zoo komt het dat men de ldaeadeke ja» door de verschei denheid van uitvoering s{jne waarde tracht te geven. Dat hy nu een» geheel in lange, dan weer in dwarse bonrtatreepen gewerkt ia. Dat hij een rechte of rondloopende strook bezit en naar willekeur al dan niet door eene ceintuur wordt omgord! Datzelf de geldt ook voor den langen bontmantel. Ook date i» vaak in het half-aanliggende klassieke model gehouden. Daar hij al weer gemakkelijker slank afkleedt, laat men de j fantasie weer wat ruimer spel. Men knipt hem in het modieuse kimosnit, geeft hem eene flinke bovenwijdte, pakken ruimte on der den arm, een wijden wellicht al te wijden mouw en een rond oploopenden strook in het dwars gewerkt. Men kan voor haar die hem met gratie weet te diagen, selfs zoover gaan hem nog een breeden modern-ingeplooiden kraag te geven en doet dat nogal met voorliefde déér, waar het wel fraai-, doch niet te kostbaar bont betreft. In kostbaar bont, durft men der gelijke rijke bontmantels, die somB door eigenaardige samenvoeging der vellen en door prachtige détails van het snit, tot cré aties worden, alleen te brengen als avond mantels en dan beeteedt men er zoowel in- i als uitwendig de grootst mogelijke zorg aan. Zooals altijd hebben ook de bontmantels van dit seizoen allerlei kleine aanduidin- I gen, die ze tot nouveauté'» stempelen. Nu eens is het de voim van kraag en mouwen, die u van hunne nieuwheid vertellen, dan doet de combinatie van het garneerbond met het mantelbont het u vermoeden, kort om zonder dat ge er meer dan een globaal begrip van heht, kunt ge er u met eigen oogen van overtuigen, dat vele der bont mantels u bekoren door iets origineels en iets nieuws, iets wat ze alleen aan de mode van dit seizoen te danken hebben. GRACE ALLAN. MEDISCHE BRIEVEN. Scorbut. IIL Een typisch keuiteeken, zooais wij uiteen gezet hebben, zijn de bloedingen under den huid en tusschen de spieren, terwijl bloed uitstortingen in de inwendige organen, bui tengewoon zeldzaam worden waargenomen. De arts, die de eerstgenoemde bloeduitstor tingen bij den patiënt waarneemt, zal nu aanstonds zijn blik op een ander gedeelte van het menschel yk lichaam richten, en wel op het tandvleesch. De ervaring heeft ge leerd dat bij scorbut het slijmvlies van den mond aan bloedingen gaat lijden, ja, dat deze soms nog eerder optreedt in den mond, dan aan de beenen van den lijder. Het tand vleesch ziet bovendien niet mooi rood, zoo als dit normaal het geval is, maar heeft een min of meer blauwrooden tint gekre gen, terwijl het tevens een ietwat lossen in druk maakt. By aanvoeling blijkt het zeer week te zijn en ontstaat er een bloedinkje, zelfs als wij het voorzichtig betasten. Zoo wij den mond van zulk een lijder goed be kijken, dan valt het ons op, dat deze zieke plekken zich juist tusschen de tanden be vinden en zien wij t®vens dat op de plaatsen waar zich geen tanden of kiezen bevinden het tandvleesch zijn normale kleur en con sistentie behouden heeft. Dit laatste ver schijnsel evenwel is niet kenmerkend voor den grijsaard, die tandeloos is of voor hen wier mond kunstmatig tandeloos is gemaakt. Bij hen vervalt ten eenenmale dit merk waardig kenteeken, hetzelfde kunnen wij ook constateeren by de zuigeling, zoo deze aan scoTbut lijdende is. Ik behoef u niet te zeggen dat deze tandvleesch-aondoening buitengewoon onaangenaam en bovendien xeer pijnlijk is. Ook is de adem van den zieke onwelriekend, vooral wanneer het tandvleesch gaat etteren, een proces dat wij ook bij den huid zagen optreden. Het spreekt vanzelf, dat door deze tandvleesch- aandoening de voedselopname in de meeste gevallen danig schipbreuk lijdt en dè zieke hierdoor, vooral den langen duur in aan merking nemend, zeer verzwakt. Voegt men hierbij nog de bloedingen, die soms zeer intensief kunnen zym, dan is het geen won der dat de patiënt binnen betrekkelijk kor ten tijd tamelijk bloedarm wordt, te meer dter de meesten die aan scorbut gaan iy. dea in den regel niet tort de sterlcsten be hoeden. Hoe het venloop dezer ziekte zal zyn, hangt natuuriyk grootendeels af van de vorderingen, die de aandoening gemaakt heeft, alvorens ingegrepen wordt. Wanneer tijdig ingegrepen wordt en de sociale en hygiënische toestanden waarin de patiënt leeft, zoodanig ten goede veranderd worden dat zy het normale wederom naderen, dan kan het gevaar grootendeels afgewend en noodlottige gebeurtenissen voorkomen wor den. Wy noemden reeds het ontstaan van bloedingen in een of ander levensgewich- tig orgaan, welke een complicatie kan ver wekken die in een enkele nacht een einde aan het leven kunnen maken. Ook is de pa tiënt zeer vatbaar voor bronchitis en long ontsteking, ziekten die in zyn omstandig heden dubbel moordend kunnen zyn. Ten slotte wil ik U er nog op wijzen dat het dieet een buitengewoon gewichtiger» rol speelt in hert genezingsproces. Het zyn voor al de plantaardige stoffen, die hier voor het herstel van zulk een werkwaardige be- teekenis zyn. Het toedienen van sinaaaappelennat of citroensap van het jeugdig kind kan in be trekkei yjc koVten tyd aan het wegkwynende kind de frlasche levenslustige tint terug geven. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. Het verloop van de Engelsche verkiezing, waarop men in ons land met zooveel span ning gewacht heeft, is in het algemeen ge- I sproken uit een oogpunt van d« commer cieels politiek van Holland, niet onbevredi gend geweest. De vree» voor een sterke con servatieve party, die zonder moeite hare I protectionistische plannen zou kunnen door voeren, is gelukkig niet bewaarheid ge worden. De bedreiging was inderdaad zeer ernstig. Indien Engeland de preferemtiëele rechten, die het ten nadeele van enkele on zer koloniale producten reeds toepast, ook I nog een hooge tariefmuur zou oprichten, dan zou het met tal van binnenlandsche in dustrieën in ons land er zeer somber uit zien en het is dan ook niet ten onrechte, dat men in nyverheidskringen den 6en De cember als een dag van groote beteekenis niet spanning tegemoet zag. In DuitschLaad nemen de monetaire moei lijkheden een minder dreigende vorm aan I en ook in politiek opzicht mag men zeggen, dat een periode van rust is ingetreden, die in het binnenland, zoowel als in het overige gedeelte van Europa den indruk wekt, dat een nieuwe phase is ingetreden. Zeer vermoedeiyk zou de New-Yorksche I effectenbeurs dezen gang van zaken met I meer uiteriyk vertoon van bevryding ont- I vangen hebben, ware het niet, dat hare I technische positie zich hiertegen verzette. I Wel is er nog altyd een sterke neiging I merkbaar om de komende dagen met ver- I trouwen tegemoet te zien, maar daar naast I bestaat een baisse party, die doorloopend I zeer actief te werk gaat en die niet nalaat, de zwakke punten in de industriëeele huis- I houdöng naar voren te brengen. Een dezer zwakke punten vindt zyn formule in de viaag, of de industrie hare huidige bedry- vigheid niet ontleent aan het werken op voorraad en of niet de komende winter maanden een hinderlyke stagnatie in den afzet van tal van producten zullen brengen. Vandaar dat 't koerspeil van Wallstreet by I tamely k levendigen handel weinig fluctua ties deed zien en dat de koersschommelingen I zich in hoofdzaak bepaalden tot de kleinere spoorweg^hares, van welke vooral Eries een levendige belangstelling ondervonden. De j Internationale Commerce Commission pu bliceert cyfars, die in verband met de vroe ger reeds uitgesproken dividendsverwach tingen zeer hoopvol genoemd mogen worden en hèt is dan ook begrypelyk, dat de specu- I latie zich op ruime schaal met dit mate- I riaal bezig houdt. Ook op de Amsterdamsche markt gaf de I Amerikaansche afdeeiing een levendige af- I faire te zien in de lichtere spoorwegshares, I doch overigens lag deze afdeel ing weder I nagenoeg verlaten. Meer belangstelling trokken op de locale I markt de afdeelingen der olie- en cultuur- I waarden. Van de eerstgenoemde «waren het I in het bizonder Consels, die tegen sterk sty- I gende koersen gekocht weitien, als gevolg van het feit, dat de Roemeensche regeering I zeer vermoedelyk hare copimercieele poli- I tiek ten aanzien van de petroleum-industrie in gunstigen zin zal herzien. Het hoofd- fonds trok minder aandacht, was aanvanke- ïyk wel goed gedisponeerd, doch brokkelde later wat af, doordat Londen vry sterk ver koopend optrad. Ook het feit, dat het in terim dividend niet meer dan 10 bedroeg, terwyl toch de uitlatingen van den heer' Deterding resultaten dedep verwachten, wel ke die van 1922 overtroffen, heeft er toe I bijgedragen, dat de stemming min of meer bekoelde. Cultuurwaarden waren niet onbehagelijk I van voorkomen, maar aangezien de suiker prijzen slechts weinig fluctueerden en de V. I. S. P. blijft afdoen op het overigens zeer winstgevend niveau, waaraan men reeds lang gewend is, bleven prikkels voor deze afdeeling uit en kwamen Blechts weinig j koersverschillen tot stand. Ook hier valt een dividendsdeclaratie tegen. De H.V.A. n.l. kondigt een interim van 15 aan, hetgeen I de verwachting verwekt, dat het dividend I over 1923 zyn voorgangers niet zal over- I treffen. Voor sommige incourante soorten bestond een redelijke vraag van de zyde I der kalme speculatie. Zeer vast gestemd waren scheepvaart- I fondsen. Wel konden zy zich op de beste I koersen niet handhaven, maar de gunstige I politieke vooruitzichten, zoowel als het feit, I dat de transatlantische reeders een pool ge- I vormd hebben, waarmede zy de vrachten I op loonender peil hopen te kunnen hand- I haven, had voor de geheele markt een op- I timistischer tend enz tot gevolg. Fondsen als I Houtvaart, Maas, e. d. werden mede goed I gekocht, doordat ook de wilde vaart, zoowel I als de Oostzeediensten meer loonende vrach ten kunnen bedingen. Tabakken waren goed pry»houtiend, doch evenals Rubbers gedurende het grootste ge deelte van de week uiterst kalm gestemd. Wat de laatstgenoemde betreft, deze war-n van tyd tot tyd levendig en vast van voor komen, als gevolg van een tydelyke prys- herstelling op de Ixmdensche markt van rubber. Da pessimistische lezingen omtrent de positie van het product kunnen niet be ter weerlegd worden dan door het feit, dat de Nederland8ch Indische maatschappyen opnieuw in staat zyn, belangryke voor-ver- koop contracten voor oogst 1924 af te slui ten en wel op een basis, die gemiddeld 100 7c netto winst op den kostprys toelaat. Van dê specialiteiten waren Oompania's zeer vastgestemd, een tendenz, die verwekt j werd door allerlei gunstige geruchten om trent de positie van het bedryf in Zuid- Amerika. Het valt moeilyk, zich dienaan gaande op definitieve gegevens een oordeel I te vormen, maar wanneer wy de balans van I deze onderneming voor ons nemen, dan zou- I den wy zeggen, dat er heel wat moet ge beuren, voordat de aandee'houders weder van een leteren gang van zaken profyt kunnen trekken, terwyl men zich omtrent een eventueele liquidatiewaarde natuuriyk heelema&l op gissingen moet verlaten. Ode Jurgensfondsen werden beter ge vraagd en tegen scherp oploopende koersen I verhandeld. Naar wy vernemen, stellen de I resultaten, welke deze onderneming over 1923 behaald heeft, het preferente dividend I volkomen veilig. I Op de Beleggingsmarkt kwamen betrek- I kaïyk weinig zaken tot stand, doch de I grondtoon was ook hier niet onbehagelyk, I welke uit New-York gelanceerd worden, I doch waaruit in ieder geval met zekerheid I biykt, dat dit land zyn traditie van ein- I delooze revoluties nog altyd handhaaft. Prolongatie 4 a 414 7c. Aansterdaan. Fa. B. SANDERS Ezn. Een nieuw bankgirostel»el. Ten bate vsn groot- en kleinhandel. Naar de N. K. Ct. verneemt hebben de groote banken te Amsterdam en le Rotterdam, het plan opgevat, het reeds tufschen verschillende banken en ook turschen kassiers in de pfovmeie be slaande giroverkeer, op een broederen grtndsiag te reorganiseeren. Reeds vele jaren lang oestond voor kasbiersfirma's in de provincie de mo gelijkheid om onderlinge betalingen te uotn via een bankinstelling, waarmee beide betrokkeu partijen in rekening courant stonden. Enkele oankon, de Twtntache Bank breidden dit systeem verder uit, zoodui ook particuliere cliën ten, via de giroaideeimg van de bank eikander betalingen konden doen. Naar aanieiuuig van de ervaringen die men met ü.en postcheque- en giro dienst heelt opgouaan, eis in recüt- stieeksch verbuuu met de dóbacle bij de instelling hebben de groote bankiu- stellingen hier te lande liet initiatie! ge- I nomen tot invoering van een aigemeeue I bankgirostelsel, Noodig, om hiertoe te I kunnen komen, was pruuo een girolijst, I waarop vermeid stonden de namen van I alle aangesloten bankiers en kassiers I met daarachter de bank (resp. banken) waar zij een rekening-courant onder houden. P de tweede plaats zouden alle par- tifylieren, die van dit stelsel gebruik I wcoachten te maken, op hun brieven, facturen e.a. nebben te vermelden den naam van de plaatselijke bank of de kassiersfirma, met welke zij in reke ning courant staan, en aan welke alle, voor hen bestemde bedragen zouden kunnen worden gegireerd. Deze girolijst is thans gereed onge veer 850 namen komen er op voor. Om het tweede desideratum te bereiken zul len de verschillende kassiers eerstdaags per circulaire tot hun cliënteele een desbetreffend verzoek richten. Op 1 Januari a.s. zal het stelsel waar schijnlijk in werking treden. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. 2e helft December). Met rasse schreden loopt het jaar nu I ten einde. Eind' goed al goed, zegt het I oude spreekwoord. Laten wij in deze I dagen daaraan denken, en alles doen, wat onze hand nog vindt te doen. Er is binnens- en buitenshuis, in den tuin I en op den akker, op het erf en in de I schuren ook op den winterdag nog vrij j wat te doen, te beredderen, op te knap- Ten, weg te bergen, in orde te maken en te reinigen. Denken we daaraan niet htuden wij niet de hand aan deze vele z.g. kleinigheden, dan kunnen we ons door slordigheid en verwaarioozing heel wat schade berokkenen. Om iets te noe men er mogen geen gereedschappen en kleine werktuigen liggen te slinge ren, zoodat ze ten eerste niet goed woiden onderhouden, ten tweede later, ais men ze weer noodig heeft, „zoek zijn'' en, worden ze weergevonden, in minder goeden staat verkeeren». En van nog veel meer belang is, dat de groote werktuigen op een behoorlijke plaats gtboigen worden, dus niet maanden lang, zoolang ze niet worden gebruikt, aan weer en wind zijn blootgesteld, en dat ze op tijd worden schoongemaakt en geolied of gevet worden. Wat men hiermee bespaart, is winst wat in de ze door slordigheid wordt verloren, is scha die drukt op de uitkomsten van bedrijf, 't Geldt hier en trouwens in het heele boerenbedrijf Acht (ge ven) is meer dan 1000, en Het oog yau den meester maakt het paard vet. Want niet alle knechts enj arbeiders zijn van zoodanig gehalte, dat men al les aan hen kan overlaten, en elk toe zicht en alle controle overbodig is. Wie zulk een knecht heeft toone hem te woardeeren. Gisteren nog zei me een landbouwer: „Harm )dat is mijn knecht) vroeg me dit jaar veertig gul- I den opslag, ik heb me lang achter mijn ooi er. gekrabd of ik het doen zou maar mijL vrouw zei beslist „Geef ze hem I mear, want hiLjs het waard hij komt voor ons op 4ls voor zijn eigen, en als je van huis bent, eaat alles even goed zijn gang." De boerin had gelijk die 40 kwamen er wel weeruit. Laat dus voor alles onze eerste zorg zijn, dat we geschikt, betrouwbaar personeel heb ben, dat onze zaken goed behartigt, en laten we daartegenover hun een loon geven, dat hun toekomt en een besten dige prikkel is tot ijverige en trouwe plichtsbetrachting. Eind goed, al goed, zeiden we. La ten we dan ook de laatste hand leggen aan onze boeken, en nagaan, hoe we geboerd hebben. Ge hebt toch boek ge houden Ook voor een landbouwer, die piet alleen bouwer of (en) veehouder w, maar ook zakenman, dewijl hij ge- regeld koopt en verkoopt, is bedrijfs- bcekhouden een eisch des tijds ook om, zoo noodig, tegen den aanslag van den fiscus met voldoende gegevens te I kunnen opkomen. „Wie schrijn, blijit luidt een oud spieekwoord, d.;fwuz. wio alles te boes stelt, houdt een kijk op zijn zaken en gaat niet zoo licnt naar» deq kelder, firn den tuin: Neem van uw slabakken, zoo mogelijk lederen dag de bedekking af, om zon oil warmte toe te laten, maar vriest liet, dek dan spoedig weer, voor de zon ge heel voor de ramen is. Men kan nu be ginnen met het aanleggen van bioem- kcolbakken bak leeg maken, opnieuw vullen met blad en ruigen paarueumest damp er uit laten trekken, dan een voet biadaarde vermengd met verganen paar- denmest of oude koemest er op. Om de andere ruit een plantje, dus wijd van elkaar. Raapstelen, radijs of sla kan er tusschen. Reinig uw vruchtboomen met borstel of krabber van het mos als het wortelgestel goea is en de grond niet te vochtig, dan kan de mosvorming wo^- di-u bestreden door het gieten niet ver dunden koemest, welke wordt onder gespit. Het afkruidien mag den boom bast miet i beschadigen. Huismoeder, denk er aan, dat uw Cyclamen niet te warm mogen staan, daar kunnen ze niet goed tegen, en ze verwelken dan ook spoedig. Zijn ze uitgebloeid, houd ze dan een poos droog en geef ze rust. Ongeveer Mei kunt gij ze weer aan den groei brengen. Moge 1928 U, lezer en lezeres, een goed einde geven, zoodat ge op Oudejaarsavond dankbaar kunt zeggen 1928 heeft ons gezegend, eind goed al goed 1 Varkensfokkerij, i Toen voor een paar jaar geleden door een Lom missie een onderzoek .s ingesteld naar de varkenstokkenj en -mesterij en den varkenshandel m De nemarken, kwam zij tot de conclusie, dat wij van de'Denen ook in deze nog heel wat kunnen leeren, en dat m onze mesterij een en ander moet verbetera worden willen wij ons op debuiten- iandsche, bepaaldelijk op de Engelscne ïjiarkt, bandhaven en niet worden ver drongen door de Denen en de leren. Het ontbreekt ons produkt aan uni formiteit, wijt de Handel neemt, wat t|em door den meester wordt geboden. Voorts dient de voeding gewijzigd te worden, ten einde een produkt te ver krijgen, zooais door de consumenten wordt verlangd. Een ratioueele voe ding kan ook ae retabiliteit der var- kenslokkerij ,en -mesterij verhoogen. Dit werd uitvoerig in liet licht gesteld op het 'jongste Landhuishoudkundig Congrens, te Uouda gehouden, door ir. 1. Sybesma te Groningen. Deze besprak eerst dq( voordeelen van weidegang voor varken(. Gedurende den weide- gang ontvangen de dieren een gezond voedsel van goede samenstelling en worden de gezondheid en de constitu tie en de ontwikkeling van pezen, ban den, spieren, skelet en organen van den bloedsomloop en de vertering op een gunstige wijze beïnvloed. Dit zal ui de eerste plaats van belang zijn voor jonge, voor de fokkerij bestemde dieren, doch eveneens voor toekom stige roestvarkens in het laatst ge noemde geval speciaal uit een oogpunt van goede ontwikkeling der spiermas sa's en snelle gewichtstoeneming gedu rende de latere mestperiode. Bij drach tige zeugen voorkomt men door weide- gang een vet worden dezer dieren, waardoor de gezondheid der oiggen gunstig worden beïnvloed en hun ver pleging beter tot haar recht komt. Ge durende de periode van Weidegang voorkomt men een üe eenzijdige voe ding der varkens, zooals die in veie gevalien bij (Uitsluitende» staihouding wordt gegeven. Uï gedurende den wei degang moet worden bijgevoederd, en zoo ja, welke hoeveelheden bijvoeder van een of andere samenstelling moe ten worden verstrekt, hangt voorat af van denaard van deweide, welke men beschikbaar stelt, voorts van den leef tijd der geweide dieren en van de ma te van hun vroegrijpheid. Men moet een zoodanig weidepian op maken, ftat de varkens gedurende de geheele wei- penode Jong, weinig verhout groenvoe- der op kunnen nemen. De voeding der biggen is voor de fokkerij en mesterij van groote betee kenis; Allereerst is het voor het verkrijgen van een snelle gewichtstoeneming der biggen noodig, dat het moederdier voor al een eiwitrijk rantsoen ontvangt met een hoog gehalte aan kalkzouten, waar bij de grootte van het rantsoen zich re gelt naar het gewtcht van de zeug en het aantal te zoogen biggen, (joo spoe dig mogelijk moeten de biggen worden bijgevoederd, eensdeels voor ontlasting der zeug, anderdeels voor een zoo gun stig mogelijken groei der jonge dieren. Het spenen moet met zoo weinig mo gelijk stoornissen gepaard gaan, omdat hierdoor de groei der dieren tijdelijk kan ophouden, of zich zelfs gewichts verlies kan voordoen. In dit opzicht is het van belang, dat de biggen op het oogenblik, dat ze gespeend worden, reeds groote hoeveelheden vast voed sel opnemen, en dat ze in hun verdere ontwikkeling worden gesteund door het verstrekken van producten als melk of ondermelk. Heeft men over de laatst genoemde voedermiddelen niet de be schikking, dan kan men met succes andere producten toedienen, mits de zoogtija wordt verlengd, en er voor gezorgd wordt, dat alle overgangen zich op een geleidelijke wijie voltrekken. De gespeende biggen moeten, vooral wanneer wij met vroegrijpe dieren te maken hebben, rantsoenen ontvangen met voldoende hoog eiwit- en kalkge- htfhe. Naast het houden bij weideoanlr in hei noodig in bovengenoemd opzicht gescliTkt krachtvoeder te geven des noods aan te vullen met kodlture ot lOHiorzure kalk. Het hoofdbestanddee van de rantsoenen voor inestvarken» wordt gevormd door de granen en Z aardappels hieromtrent genomen proe- ven hebben geleerd, dut de Werme hnkvruchten, in eenigszins grootere hoe veelheden gegeven, géén voldoende h chaamsaanzet, konden geven. De moo1. ste dagelijksche gewichtsvermeérdernJ gen zai men in t algemeen verkrijgen met het geven van de geconcentreerd' ste voedermiddelen als granen, poui. vruchten en eiwitrijke krachtvoedenme.. delen .Uit een oogpunt <Van Kwal, e,. van de slachtproducten is het aoodw dal men niet te waterrijke rantsoenen geeft, terwijl verschillende voedenatd. delen (maïs, de meeste eiwitrijke koei morton, rljntvoodermeel, vleesch- en vischmeel, enz.) niet in te groote mJ veelheden mogen worden gego/en, 0» m het laatste gedeelte der meslp mei mogen worden verstrekt. UIT DE PERS.~ Stroppen. De „Vrijheid" schrijft De vorige week is een suppletoire Waterstaatsbegrooting voor het dienst, jaar 1922 ingediend. Daaruit blijkt o a dat het verlies op het P. T. T bedriii over dat jaar f 7.300.000 heelt bed™ geit of f 3.430.862 méér dan het tot" dekking van dat verlies toegestaan be- Verder krijgt in dit wetsontwerp ook de bekende geschiedenis van de Duit- sche chèque, waarop de Kekenkamer reeds de aandacht vestigde, haar be. slag w Men herinnert zich de zaak allicht nog wel. Ter betaling van een drijvend droogdok voor dé visschershaven te IJm uiden was voor Juni 1919 een Duit- sclie chèque van R.M. 750.000 aange- kocht Later werd overeengekomen in Netlerlandsoh geld te betalen de chè- que werd dus niet gebruikt, maar ook niet weer verzilverd, doch raakte zoek en werd eerst veel later, toen men zich Op het Departement van Financiën haar bestaan herinnerde, teruggevonden on der de papieren' van een inmiddels overleden ambtenaar van Waterstaat. Inlusschen was de Mark enorm gedaald f r(^t een be<,rag aangevraagd van f 127.000 om de deswege geleden schade, eenvoudig het gevolg van ver regaande slordigheid in 3e administra- nh I ken. Een fraaie geschiede ONZE KOLONIËN. Een gijzeling. d Indische pers wijdt uitvoerige be schouwingen aan de gijzeling van den heer W. F. K. Pijper, oud-directeur van het administratie-kantoor Mercurius te Soerabaja, wegens het niet voldoen van een plotselingen ambtshalven aan slag voor de privé O.W.-belasting 1915- 1919, tot een totaal f 65.000. Gelaakt wordt de vrijheidsberooving en wille keurige wetsinterpretatie. De heer Pij- por heeft den landvoogd telegrafisch verzocht in te grijpen waarbij hij de absurditeit van den aanslag betoogt; hij heeft steeds eenvoudige dienstbe trekkingen bekleed. Instiallatie waarn. hoofdcommssaris van politie. De waarnemende hoofdcommissaris van poutie te Batavia, de heer Treffers is geïnstalleerd. De resident schetste zijn taak als het wegnemen van onder ling wantrouwen en het brengen van orde in den chaos van het kasbeheer. De politie moet voorkomen, dat ver keerde practijken onder de burgerij voorkomen, waartoe het vorige wanbe leid voerde. De heer Treffers was als mar van het binnenlandsch bestuur de aangewezen persoon om ,de> standing van het corps omhoog te brengen. Diefstal van rubber. Ih. J. W. V., waarnemend adminis trateur van Tanah Besi, van de Soriété r inancière des Caoutchoucs, en de as sistent C. zijn gearresteerd wegens diefstal van rubber. - GEMENGDE BERICHTEN. Col port rice gearresteerd. De recherche te Delft heeft 'n Haag- sche dame aangehouden, die met bons a 10 ct. colporteerde ten behoeve van Tol Hulp der Menschheid. Tegen deze colportage is reeds bij neibaling gewaarschuwd, daar het leeu wenaandeel van de ingezamelde gelden komt in de zakken van het bestuur en coiportrice. i r\ 14. Verduistering. in Delft is gearresteerd P. G. V., agent van de reederij De IJssel, ver- dficftt van verduistering van ruim f 1000 ten nadeele van die maatschappij. In veiband daarmee is ook aangehouden mej. D. wegens heeling. n i"k^nker8pec*Jit*h". Te Doncarter heeft een Vroegere mijn werker terecht gestaan wegens het 10e- brengen van zwaar lichamelijk letsel en oplichting. Uit de behandeling dezer zaak bleek, dat de beklaagde na mijn werker te zijn, boer werd en vervol gens vrachtrijder. Daarna werd hij btk- ker en een jaar of vier geleden begon hij met het exploiteeren van een zoo genaamd geneesmiddel tegen kanker als eenig middel van bestaan. In een circulaire, die hij verspreidde, waar- bdgue nij genezing zonuor operatie. iuj begon, zooal» üe vertegenwoordiger vuit het openbaar ministerie het uit- oiukte, proeven ie neuten op menscne- ivjke wezens en de wreedheid, die mj uaarbij ten loon spreidde, was vreese- li jk- Ai ju eenig oogmerk was blijkbaar ptjboonhjk winstbejag en zooveel geld ais maar mogelijk wua, uit zijn siacht- otlera te halen, waarvan ei reeds vier overleden zijn. Hij wist heeiemaainiets van kanker ai, maar ongelukkig genoeg voor zijn siaentofters, had iuj een diep gaande kennis van de behandeling van paarden. Toen hij gearresteerd werd, werden er boeken over veeartsenijkun de in zijn bezit gevonden. Verschillen de zalven en papjes, die hij bezigde, waien onderzocht en volgens verkla ring van een veearts werden de ingre diënten daarvan dagelijks gebruikt voor de uitwendige beliandeling van dieren. Tengevolge) der gebezigde middelen tifdden de patiënten van den beklaagde geleden aan ontstekingen, puisten enz. Bezuinigngsplannen. Naar de* Maasbode verneemt, zijn door de directie der Nederl. Spoorwe gen de vertegenwoordigers der 5 groote personeei-orgaiusaties tot een spoed vergadering bijeen geroepen op heden 15 December. De te houden besprekin gen houden verband met door de direc tie in te voeren bezuiniging. De redders van Staint-Sauveur. Een herineringsmedaille. Het bestuur van de Stichting „Kunst groep Bilthoven" dat in Augustus i.l. in verschillende bladen een oproep plaatste, waarin bijdragen werden ge vraagd voor een plaquette den beiden onverschrokken redders van den eenig overlevende bij de autoramp te Saint- Sauveur aan te bieden, heeft den me- dailleur C. J(. v. d. Hoef te Amsterdam ojigedragen tieze plaquette te vervaar digen. Het opschrift op de plaquette luidt „Aux Sauveurs de Saint-Sauveur, la Hollande reconnaissante." Het ligt in de bedoeling de aanbie ding op 1 Januari a.s., een voor de Franschen feestelijken dag, te doen plaats vinden, terwijl in een begelei dende oorkonde de daad omschreven eii de gevers vermeld zullen worden. De moord hy SchUttorf. Mevr. de wed. Rüben, die gelijk men weel bij den ulscnuweiijken moordaan slag in den trein bij Sciiuttorf ook .ern stig gewond werd, is gisteren via üi- denzaal naar haar iamilie te Amster dam gereisd. Zij is nog niet geheel her* steld. Mevr. Kiiben deelde mede, dat ze nog eemge maanden naar het zie kenhuis te bchüttorf moest terugkeeren oin verder verpleegd te worden. Ook ha*ar dochtertje is nog niet volkomen genezen. Een kind verdronken. Onder verdachte omstandigheden. Le burgemeester van Diemen heelt als nuip-oiucier van justitie een onder zoek ingesteld naar aanleiding van net veidriHken van een achtjarig jongetje aldaar. Het kind stamde uit liet eerste huwelijk van een boerenarbeider, die van z'n eerste vrouw gescheiden is en bij z'n tweede vrouw "drie kinderen heeft. Het is bekend dat deze vrouw liuar stielkind, aait min of meer achter lijk was, nog ai zaak streng bestralte. Le vrouw beweert dat het kiiul Zater dagavond is verdronken, terwijl zij (de vruuw) uit een sloot achter de woning een emmer water ging halen. Het is gebleken dat het kind op dit oogenblik maar half gekleed is geweest, zoodat het zonderling wordt gevonden, dat de vrouw het kind in den duisteren avond heelt meegenomen naar een sloot, die om zoo te zeggen slechts met levensge vaar te bereiken is. De vrouw verklaart (lat het kind achter haar in de sloot is gevallen, terwijl ze water schepte. Ze zag slechts een paar •kringen op het water, miste het kind en is toen schreeu wend weggeloopen om de buren te woaijschuwen. Even later werd het kind opgehaald. iEr wordt over deze zaak in Diemen druk gesproken. De buurman, die het eerst op het hulpgeroep verscheen, zeide, nadat de vrouw hem had verteld, dat Melisje te water was geraakt „Zoo, dan heb je ja zin". Het lijkje dat heden thuis zou wor den gebracht is voorloopig in het Wil- hfciminagasthuis gehouden. Een nieuwe Philip» fabriek in Warehau. In het jaar 1922 is met medewer king van belangrijke groote rndus- trieelen door de Naamlooze V. Phi lips gloeilampenfabrieken in Warehau een fabriek opgericht. Doordat helt oude fabrieksgebouw spoedig te klein werd k tot den bouw van oen nieuwe fabriek besloten. Het gelukte binnen 12 maan den de fabriek te bouwen en te instal- leeren, met machinale inrichtingen te Ëindhoven vervaardigd. Gisteren werd de nieuwe fabriek onder groote belang stelling van de Poolsche autoriteiten door den heer A. F. Philips geopend. Behalve een aantal ministers der Pool- sch republiek waren hierbij aanwezig de Poolsche gezant te den Haag, Ko- wnteky en de Ned. gezant te Warehau, baron van Asbelch, en vele hoogge plaatste persoonlijkheden in handel en industrie. Naar men gelooft heeft er Dinsdag aan de kust van Norfolk tijdens dikken mist een scheepsramp plaats gehad. Volgens te Cromer ontvangen mede- dedingen van het vuurschip liaisbo- rough hoorde de bemanning van dit schip even voor twaalf uur s middags ©dn stoomschip, dat drie stooten op de sirene gal, welke werden beantwoord door één stoot van een ander schip, dadelijk daarop gevolgd door hot ge luid van een aanvaring. Bijna een uur iater voer een groot stoomschip, waar van de naam door den mist niet te le zen was, langs het vuurschip, in noor delijke richting. De voorsteven was be schadigd en op het achterdek zag men een groot aantal meuschen. Later rap porteerde een stoomschip, naar het heet de „Moordrecht" uit Rotterdam, een ferpote hoeveelheid ,wrakhout gepas seerd tö zijn, waaronder scheepsboo- len, twee mijlen ten Noorden van het vuurschip en menschen te hebben hoo- ren schreeuw ën. Later dreven booten en wrakhout langs het vuurschip. De reddingsboot van Cromer heeft zee ge- kezen om naar schipbreukelingen, te zoeken. Twee oplichters. Twee onbekende mannen kochten Dinsdag van zekeren C. O. uit Lekker- kerk op de veemarkt te Rotterdam een koe. Een hunner ging met mee naar een café om hem daar te bjetalen. Al daar aangekomen zacht hij ijn alle zak ken, maar vond geen geld, waarop hij tot O. zeide, dat zijn kameraad zeker al het geld had. Men ging toen weer op zoek naar den kameraad, doch deze was intusschen met de koe verdwenen. Do ander ging toen weg om zijn kame raad te zoeken doch hij moet nog terug komen. Een „fyne familie". Aan den Laansloterw. in Rotterdam, ver een woonwagen een 85-jarige Elzasser met een 9ó-jarige vrouw. De vrouw heeft een verhouding met een 28-jari- gen chauffeur. Deze kwam gisternacht in den woonwagen op bezoek en ver zocht den Elzasser den wagen te verla ten Als antwoord daarop loste de El zasser eenige schoten op den chauffeur, dtzen echter niet rakend. De Elzasser is door de politie in bewaring gesteld. Inmiddels heelt de vrouw uangilte ge daan, dat de cnautieur haar 4oU gulden en twee gouden ringen heelt algesto len. Ook de chauffeur is aangehouden. Hij beweert, dat hij het geld van den vrouw neeft gekregen om inkoepen te doen, daar zij trouwplannen had. Een overjas aia parachute. Dank zij zijn overfas heeft een ooer te Wickwar (Eiigelamj), die uit een trein sprong, welke met een snelheid van 40 mijl door een tunnel reed, het er levend kunnen afbrengen. De boer k\iam van de markt en was in den trein een weinig ingeslapen. Door het gei aas van den door de tunnel van Wickwar rijdenden trein gewekt, en door de misleidende reflectorlampen der tunnel denkend, dat hij het station was binnen gereden, rees de boer op, opende het portier en sprong uit üe coupé. Zijn medereizigers trokken on- miodeliijk aan de noodrem. De trein stopte en men ging op zoek naar den man, van wien niet anders werd ge dacht, dan dat nij zou verpletterd zijn. Men vond hem echter ongedeerd in een nis. De luchtdruk, door den snel rij denden trein veroorzaakt, had zijn jas bol doen staan, welke als ^parachute had gewerkt en den val had gebroken. Het styltoilet. Hert atyltoilet is thans voor #oed in het mode-repertoire ingelyfd schrijft de M a n u- f ac t u ri e r. Men ziet geen balzaal, of er worden styijaponnen gedragen. Het is ech ter jammer, dart hy het meerder-opgang- maken van deze toiletten veel gemakkei y- ker „styl"-£outen worden begaan en sma keloosheden zich doen zien, dan by ander soort kleeding. Vooral dames van geposeerden leeftijd en zy die een ietwat corpulente gestalte heb ben, moeten uiterst voorzichtig zyn in haar keuze. Voor haar leent zich hert gewone stylkleed niet Anderzyds behoort het doen uitkamen van de figuur of gestalte voor loopig nog niet tot de mode; jongensachtig en slank is het parool, ook daar, waar b.v. „Patou", „Worth" en andere Parysche ate liers een nieuw „princessekleed" met in- loopende taille willen Lanceeren. Voor een damestoilet in jeugdigen styl geldt „ruim" als bizonder modem en chic. Boven elkander aangebracht volants (men noemt ze ook wel étages) zyn ook in de slanke lyn „de" algameene richting. Allerlei effecten kunnen worden verkre gen door nu eens de enkele volants in een nuance van één kléur aan te brengen, dan weder de kleuren-serie van «Jen gaheelen rok te doen afsteken, of nog andere mo gelijkheden in toepassing te brengen. In plaats van pliasées en volants ziet men ook tongen, bladeren, van stof en der- gelyke. Het ryk gegarneerde styltoilet moet zich door een byzondere luxe onderschei den. Doch er zyn ook andere, meer eenvou dige modellen, die eveneens een goed ef fect maken. De aangezette, gebolde rok is niet meer het allernieuwste, sinds men heeft bemerkt, dat minder slanke dames hem niet kunnen dragen. Daarom heeft men de japon zonder den bekenden rondomloopen- den, aangezetten rok, door een handige in snijding bijna het aanzien gegeven van een princessekleed, waarbij het bollende van den rok, zoo goed als van geen nadeel is voor de gestalte der draagster. Verder brengt men ook nog styTtoiletten, die de wydte en den ontvang van den rok, slank afhangen. Dit zyn de echte, moderne toiletten, die in alle moge lijke variëteiten zyn te vervaardigen. Hoe strenger en hoe eenvoudiger dc lyn der ja pon is, des te zuiverder en klassieker moe ten de lynen van gezicht en lichaam zyn. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Coffeïne, een hart- en zenuwvergif. Het steeds grooter wordende veibruik van koffie en thee waa reeds voor vele mannen Van de wetenschap aanleiding de werking dezer genotmiddelen aan een na der onderzoek te onderwerpen. Voordat de scheikunde op het liedendaagsche hooge peil stond, was het voldoende bekend, dat koffie, zoowel als thee, een opwekkende werking hebben en men sich met een paar sterke kopjes koffie 's avonds wakker kon houden. Meestal voelde men zich echter na een dergelijke kunstmatige opwekking veel slapper als te voren en gevallen van hoofdpyn en hartkloppingen deden zich veelvuldig voor. In den iaateten tyd syn nu uit weten- schappelyke kringen reeds herhaaldeiyk stemmen opgegaan, welke waarschuwen to gen het gebruik van koffie en thee, speciaal door personen, die vatbaar zyn voor hart en zenuwkwalen of last hebben van slape loosheid, migraine (zenuwhoofdpyn) enz. Het rejsultaat der laatste onderzoekingen door den bekenden Nederlandschen phar- macoloog,Prof. Dr. W. Storm van Leeu wen, Hoogleeraar aan de Universiteit te Lieiden, heeft de twyfel, die hier en daar nog bestond, geheel weggenomen, daar on- omadjoteiyk is komen vast te staan, dat de schadelylce jiitwerkingen tengevolge van het gebrulkvan gewone koffie, uitsluitend en alleèn veroorzaakt worden door de cof feïne. Vooraanstaande geleerden, o.m. de Zwit- sersche medicus Dr. Mensch, qyn thans be zig te onderzoeken, welken Invloed de als koffie of thee door moeders en minnen ge bruikte coffeïne kan uitoefenen op de ont wikkeling van het kind. De Nederlaiulsche kinderarts, Dr. G. A. Ootmar, schryft hier omtrent in zyn „Boek voor Jonge Moe ders", dat de kleinen met de moedermelk ook de coffeïne, zy het ook in uiterst kleine hoeveelheden, in zich opnemen en dat daar door schadelylce gevolgen veroorzaakt kun nen worden Zooals algemeen bekend geacht mag worden, wordt in de laatste jaren een cof- feïnevrije koffie, onderyftoi merk HAG, in den handel gebracht, nlkeW de coffiene ontdaan is. Door ty ondergahe bewerking is koffie HAG t$n opzichte vark smaak en geur veredeld en deze koffie is beslist even lekker als de schadelylce ooffeïne-bevatten- de drank. Naar men ons mededeelt is juist verleden jaar door Nederlandsch Octrooi bescherming verkregen voor een nieuw pro cédé, waardoor de coffeïnevrye koffie HAG tot een byzonder fyne drank gemaakt wordt. Wat het hart presteert. Over de arbeidsprestatie van 't men schelijk hart publiceert een Engelsch anatomisch tijdschrift iqterorante be rekeningen. Uitgaande van het stand punt, dat het hart een pomp is, wordt geconstateetrd, dat deze pomp per mi nuut 70 maal werkt, derhalve in een uur 4200, per dag 100.800 en in een jaar 86.792.000 slagen doet. Nemen wij als gemiddelde duur van een menschen- leven 70 jaar aan, dan doet het hart in het geheel meer dan 2x/t milliard sla gen. Welke arbeidsprestatie wordt nu door doze hartwerking verricht De pomp, die ons hart vormt, brengt gemiddeld bij iederen slag 100 gram bloed in omloop, derhalve 7 liter per minuut, 420 liter per uur en tien vaten per dag. Gedurende 70 jaar brengt het hart, zonder zijn arbeid ook maar een oogenblik te onderbreken, de enorme hoeveelheid van 200.000 kubieke meter bloed in beweging. Voor een ouiioop van liet bloed zijn slechts 24 seconden noodig. l'er dag legt het bloed dethulvc zijn weg 80UU mua! afdat maakt per jaar miiii- oen oinloopen. Men kuu zien meruit eenigszins een voorstelling vormen, uoe veel wrijving do aderen hebben te weer sti.au. De Lengte van den weg, die het bloed aflegt, is moeilijk vast te steiloa door het groote auntul adertjes, die van do bloedbaan deel uituuiken. Nemen wij als gemiddelde drie meter aait, wat zeer matig berekend is, dan komt men tot de slotsom, dat het bloed in een dag meer dan 10% K.M., per jaar meer dan 89000 K.M. aflegt en in 70 jaar 275.000 K.M. ol ongeveer zea maal den omtrek van de aarde. Ongevaarlijke melk. Het belang van melk als voedings- micdel en het feit, dat het product tan go afstanden moet afleggen voor het ter markt komt, maken een goede melkhy giëne noodzakelijk. Men kan hiertoe twee methoden volgen. De eerste be staat hierin, dat men in de eerste ptiaate besmetting van de melk door degenen die ermede in aanraking komen voor komt, en verder zorg draagt voor den gezondheidstoestand van de koe. De zoodanig verkregen inelk wordt in En geland en Amerika „certified milk"; bij ons „melk van modelboerderijen" genoemd. Een zeer nauwlettend, voort durend toezicht op deze melk is nood zakelijk. De tweede methode is de pasteurisa- tie, die in Amerika de laatste jareu meer en meer wordt toegepast. (Bij ons is deze methode reeds betrekkelijk h.ngen tijd ingeburgerd.) Er is in Ame rika een strooming om alle melk, be halve de bovengenoemde van de model boerderijen, te pasteuriseeren en in sommige groote steden is dit wettelijk voorgeschreven. De redactie van de „Journal of the An»er. Medic. Association" schrijft, dat het wenschelijk is te onderzoeken hoe deze commercieele pasteurisatie wordt uitgevoerd, of b.v. inderdaad de tuber kelbacillen gedood worden. zy, dl* ilch met Ingang van 1 Jan. 1924 voor minuten» een kwartaal op dit blad abonneeran, ontvangen de tot dien datum verachUnende num- gratla. ADVEKTENTHN: DROGI8TBUJ 1179 ie Tabaksfabriek Op,«richt 1122. Amiterdan, Draaibak 2. Telefoon 46998. fleude, Woethaven t. Telefoon S67. STEEDS DE BESTE EN FIJNSTE vanaf f I.— Fotografisch Atelier 3584 174

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4