s systeem i'l Had. 5 d 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62«Jaargang Donderdag 20 December 1823 Mo. 15420 31 - Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Je ke in an ie ia ne e. DOOR SMART GELOUTERD OUDEWATER, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Nieuwe abonné’s. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx in Ame- ld- FEUILLETON. (Wordt vervol«d). MMi g van ischte kaart- ezing, everd in de toekomst licht ziet blinken, hem kwelt de duisternis van het heden niet meer. Do gevraagde prioriteit voor het levensmiddelen- orediet voor Duitschland. De vertegenwoordigers voor de commissie van experts. De machti gingswet door de Beiersche Landdag verworpen. Kritiek op von Kahr. den gesteld, indien dit in het belang van het algemeen welzijn dringend noodzake lijk ia. gisteren mevrouw feu dt door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. F. WeeselinkVan Roeaum W’ Nadruk verboden zog weg er, evenals op heide en vijand ge- De waarschuwing van Von Kahr heeft reeds duidelijk gemaakt dat het in Beieren nog verre van rustig is. Thans wordt uit München gemeld dat de voorgeetelde Machtigingswet door de Landdag is verworpen, een ontbinding van de Landdag hiervan wellicht het gevolg zal zijn, i De Landdag nam een voorstel der Beier sche Volkspartij aan om alle door den al gemeen staatacommissaris von Kahr uit gevaardigde verordeningen aan controle te onderwerpen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onae bureaux xjjn dagelijks geopend van 9—d uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. BINNENLAND. Minister Aaiberse weigert een nieuwe benoeming. Mr. Frowein opvolger? Sedert de heeren Kooien en Beelaerte van Blokland er niet in zijn geslaagd een nieuw ministerie te vormen, wor den pogingen aangewend om het de- niibsionnaire kabinet te behouden, al dus verneemt de Maasbode. Minister Aaiberse schijnt echter niet van plan t>e zijn zich (opnieuw voor de portefeuille van Arbeid, Handel en Nij verheid beschikbaar te stellen. In zijn plaats wordt thans genoemd mr. dr. W. F. J. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg, die tijdens den oorlog tevens da directie voerde van het Rijkskolen- bureau. uitspattingen, welke eenigen tijd gele den zijn voorgek omen, een ernstig ge- vua. voor de rust, de orde en de een- heio van het Duitsche volk vormen. Wij vertrouwen, zoo wordt verder gezegd, dat onze regeering, ook zonder druk van het buitenland, alles doet om een herhaling van dergelijke voorval len te verhinderen. Als men in sommi* ge kringen deswege aan het Duitsche volk steun wil onthouden, wordt daar door de toestand der joden in Duitsch- iand met verbetert. Wie de Duitsche jonen helpen wil, zoo wordt aan het slot van den oproep gezegd, helpe het Duitsche volk. omstreken (behoorende tot den beuorgkrinf In parlementaire kringen verluidt, dat de a.s. noodverordening ter regeling van dén werktijd in beginsel opnieuw den achturen dag wettedijk vastlegt. Overwerk wordt slechte bij uitzondering toegestaan en wel ten hoogste 30 dagen per jaar. De werk tijd mag in dit geval de 10 uren daags niet overschrijden, tenzij er bizonder dringende redenen voor bestaan. De mijnwerkers en de arbeiders in hoogovens e/1. bedrijven mogen langer dan acht uur te werk wor- Het Rijkzindexcijfer. Het rijksindexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud bedroeg op 17 dezer het 1.168 inilliardvoud van dat van voor den oorlog, hetgeen iu verge lijking met verleden week een daling van 8.4 beteekent. Tegenspraak. SUnnes spreekt tegen dat hij een Mij tot exploitatie van petroleum rika zou. hebben opgericht. FRANKRIJK. Mevrouw Curie.. De Fransche Kamer heeft mot algemeene stemmen aan Curie, bij wijze van nationale beloo- ning, een pensioen van 40,000 Irank ’s juars toegekend. RUSLAND. Tweedracht in de communistische partij. Uit Moskou komen berichten, dat een ernstige tweedracht heerscht in den boe zen» der communistische partij. Vooral liet op 6 Dec. j.l. aangenomen program hoeft de verschillen in de partij sterk' aangewakkerd. De strijd gaat vooral tusschen Cemeneff en Smirnoff. Den delegatie van Belgische textielfabri kanten heeft deeer dagen aan minister president Theunis een rapport aangeboden, waarin de volgens hen fatale gevolgen voor hun industrie van de aanneming van het voorgestelde Fransch-Belgische handels- verdrag worden uiteengezet. Theunis ant woordde, dat het voorgesteide verdrag door het parlement zonder wijziging moet wor den aangenomen, daar de regeering door een soort ultimatum van Frankrijk daartoe wordt gedwongen. Aldus wordt uit Brussel aan de „Manchester Guardian" gemeld. De Britache bladen uiten algemeen hun voldoening over den gelukkigen afloop van de Tanger-onderhandelingen. De „Daily Telegraph" zegt dat het totstandkomen van de overeenkomst met Frankrijk als bijzonder bevredigend wordt beschouwd. Het blad legt bijzonder dan nadruk op het feit, dat het nieuwe verdrag easentieele waarborgen bevat n.l. de opendeur poli tiek en gelijke mogelijkheden voor den han del en de veiligheid der verbindingen over de Middellandsche Zee, hetgeen niet het geval zou zijn, indien Tanger in de macht van één enkele mogendheid zou zijn. De „Momiiyg Post” wenscht de regeering "geluk met het tot stand komen van het verdrag en het blad acht het een hoopvol toeken voor het uit den weg ruimen van andere misverstanden, zooals dat betreffen de het Ruhrgebded. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het buitenland en de antisemitische agitatie Het Hbld. verneemt dat er in Ame rikaansche kringen naar gestreefd wordt de steunbeweging piet levensmiddelen stop to zetten met het oog op de be weerde jodenvervolgingen. Hiertegen over heeft het „Verband Nationaldeut- scher Juden een verklaring gepubli ceerd, waarin het ingrijpen van het bui tenland in binnenlandsche aangelegen heden van Duitschland wordt afge keurd. l De Duitsche regeering, zoo weidt in die verklaring gezegd, weet hel beste, dat de betreurenswaardige De achturendag in beginsel gehandhaafd. Een handelsovereenkomst De Tanger-onderhandelingen. reserves als Frankrijk voor den dag is ge komen de behandeling van tal van kwes ties wenscht over te laten aan onderschei denlijk de bezettingsautoriteiten, aan de Commissie van Herstel en aan de Rijnland sche commissie, verlangt Duitschland, dat de administratie en het verkeer in de be zette gebieden weer Duitsch wordt Aan dit laatste schijnen België en Frankrijk voorshands echter niet te denken. De tege moetkomendheid van Poincaré is dan ook nog van zeer beperkten aard en zijn toe geeflijkheid nog verre te zoeken. Te groot optimisme is dus niet op zijn plaats, maar pessimisme mag evenmin overheerschen, daar’nog steeds de mogelijkheid bestaat, dat economische noodzaken Frankrijk er toe zullen brengen in te binden. Want al te lang kan Frankrijk het ook niet stellen zonder werkelijke baten, die de bezettings- kosten aanmerkelijk overtreffen. Bovendien mag worden gehoopt, dat eindelijk in Frankrijk het inzicht al ge meener baan- breekt en tot een Stuwend element wordt dat van een financieel kortademig Duitsch land geen schadevergoeding kan worden ver wacht. Naar de geruchten luiden bestaat er in Amerika een algemeene geneigdheid om Duitschland te steunen door het verstrek ken van een belangrijke leening, die echter in gevaar schijnt te worden gebracht door flen ejsch van Frankrijk, dat niet wordt voldaan aan het Amerikaansche verlangen om voor de terugbetaling van dit leenbe- drag de prioriteit te genieten. M. a. w. Amerika zou wenschen, dat Duitschland eerder de Vier. Staten het geleende terug betaalt dan aan de geallieerden de schade- Vergoedingsgelden. Frankrijk vergeet ech ter, wanneer het tegen deze voorwaarden .bezwaren aanvoert, dat Juist een leening als de druk besproken Amerikaansche Duitschland weer een sterken financieelen grondslag zou geven, waarvan Frankrijk indirect zou profiteered Morgen zal de commissie van Herstel het verzoek van Duitschland betreffende de prioriteit van het Amerikaansche levens- middelencredieit bespreken en het zal dus al spoedig bljjken of Frankrijk inderdaad aan dit verzet zal vasthouden. Zjj, die zich met ingang van 1 Jan. 1924 voor minstens een kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratie. 19) - Zij nam het als een kind en dronk met kleine teugjes eerst pijnlijk toen met begeerde slokken. Zoodra de kroes leeg was, hield zij hem met een stille beweging op hij vulde hem opnieuw en weer dronk zij gretig. „Het was als het graf I” fluisterde Hj „0, hot was het graf zelf en ffe dood was wit, wit, even wit als de en gelen moeten zijn. Maar dit is het licht van het vuur en de warmte Zij zweeg en liet haar groote, ernsti ge oogen vragend op hem rusten; maar op hetzelfde oog en blik, dat zij ue vraag deden, vielen de oogleden zwaar neer. Zij zuchtte als van groote tevredenheid en viel toen in een slaap, die tot den ochtemstond duurde. Grif! sloeg haar een poos gade en w>8l zelf niet, wat zijn gedachten wa- ren. Het licht van het vuur wierp zijn •chijnlel op haar gelaat, omhuld door door roodbruin haar, op de bleeke, rei- (iOIIISCIIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «o omstreken (beboerende tot don boaorgkring) 1—5 regds ƒ1.30, elke regel meer fOM. Van buiten Gouda en dan bewrgkrtag: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie in hot ZaterdagmuMner 20 beslag op den prjja. Liafdadigheidjt-iuivertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentie en ingezonden medadeelingan bjj contract tot zeer gerednooer- den prijs. Groote letters an randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentie kunnen worden ingezonden door tuaochenkomst van «oliede Boekhan delaren, Adveitentiehureaux en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zjjn ingekotnen, teneinde van opname ventokerd te zijn. ne schoonheid er van op haar ge stalte, slank en bevallig, ook onder de kleeren nat van de sneeuw op de teert handen en welgevormde voeten. Nook in zijn leven had hij een vrouw gezien, zoo mooi als deze en toch zou hij zichzelf twaalf uren geleden gezegd hebben, dat hij niet meer wist, wat schoonheid in een vrouw was. Met schrik kwam hij tot zichzelf en legde opnieuw turf en hout op den haard. Daarna tilde hij de roerlooze gedaante van het bed hij tilde haar met ongewone zachtheid streek de dekens glad, legde haar weer neer en dekte haar toe. De hut was warm, want de dikke laag sneeuw op het dak en tegen de muren bood dezelfde be scherming als een wollen jas toch wilde hij niets nalaten, wat de warmte grooter kon maken. Zij werd niet wakker, zij prevelde zelf- niet in haar slaap, toen hij haar weer neerlegde en de dekens tot haar kin optrok en toen hij bij haar bed zat en zag hoe het leven terugkeerde op haar bleek gelaat en de ademhaling rustig ging, wist hij, dat hij weer een overwinning op de heide had behaald. Ondertusschen lag Trash ineengedo ken in een hoek van de hut en sliep met onrustige obgen, nu en dan hulpe loos jankende. Hij wist, wat ginds on der de jas van zijn meester lag en de vrees voor wat dood is, deed zijn ruige vacht overeind rijzen. Het leven kon h'j begrijpen, maar de dood was een kil mysterte, dat .kwam van landen, Twee gebeurtenissen, die voor Europa van belang kunnen zijn, vallen samen: 1. de voorbereidende werkzaamheden, die ver band houden met de instelling door de Com missie van Herstel van twee commissies, die de middelen zullen bestudeeren om de Duitsche begroeting in evenwicht te bren gen, de Duitsche valuta te stabiliseeren en het gevluchte Duitsche kapitaal terug te voeren; 2. henstel van ’t contact tusschen Duitschland eener-, België en Frankrijk anderzijds, waardoor de mogelijkheid wordt geopend, dat het schadevergoedingspro- bleem op vlotter wjjze tot een oplossing woidt gebracht. iDe geallieerden zijn er reeds toe over gegaan hunne vertegenwoordigers voor de commissies van experts aan te wijzen, de Fransche commissie, wij berichtten het reeds, zal bestaan uit: Parmeritier, voorma lig directeur-generaal van het ministerie van financiën, Allix, professor in d« poli tieke staathuishoudkunde aan de rechts faculteit der Partfache universiteit en Atha- lin, directeur-generaal van de Banque de t’aris et des Pays-Bas. De Italiaansche delegatie zal bestaan uft Albert; Pirelli, Mario Alberti en prof. Floio van de hoogeschool te Bologna. De Engelsche vertegenwoordigers zijn blijkbaar ook reeds aangewezen, huune na men zullen aan Bart hou, den president van de Commissie van Herstel, heden waar schijnlijk worden bekend gemaakt. Wat de onderhandel ingen betreft, welke tusschen Duitschland eenerzijds en Frank rijk en België anderzijds zullen worden ge houden, daarvan valt voor liet oog<iblik met veel te zeggen. Het diplomatiek contact is thans wel weer hersteld, maar de moeilijkheden verrijzen ten allen kant als bergen. Het komt er nu op aan, of de rechtstreeksche onderhande- lingen, die tusschen de bezettende mogend heden en Duitschland weer zijn ingeleid, door geven en nemen tenslotte toch nog zullen kunnen leiden tot een modus vivendi met beti-ekking tot het Rijnland en het Roergebied. Voorloopig echter kan de ge zindheid van Frankrijk het best worden aangeduid met de Fransche zegswijze: „J’y suis, j’y reste!” Maar men vraagt zich af, of de onderhandel ingen niet weer spoe dig tot het doode punt zullen zijn genaderd, wanneer niet, dank zij wederzijdsche. sou plesse, voor de bezette gebieden een be vredigende regeling wordt gevonden, die er zóó uit zou moeten zien, dat Duit^phland weer wat bewegingsvrijheid erlangt en Frankrijk en België geen gevaar loopen zich de panden, waar zij zoo op gesteld zijn, te zien ontglippen. Terwijl Frankrijk en België welk laatste land met eendere zoroormorgen en de krankzinnige jaloe zie van Gabriel Hirst. Het was, of de wateren zich boven hem sloten en in de laatste hartelochllooxe overgave aan zijn lot zag hij zijn geheele verdere le ven dag na dag aan zich voorbij gaan hij zag het, niet vaag, maar duide lijk, alsof de beelden hem aanalaarden uil de roodgloeiende turven. „Zoo koud, zoo koud nooit zal de jongen dit kunnen doorleven,” hoorde hi4 de vrouw op het bed fluisteren. Gflff stond op, nam het kind in zijn linkerarm e« greep de spade, die naast de deur stond. Met het verleden had hij afgedaan, en hij had werk, dat voor den ochtendstond gedaan moest zijn. Trash huilde, en drukte zich tegen zijn been en, toen hij de deur opende. „Terug, jongen, wij hebben je niet noodig,” fluisterde Oritt. Maar de hond, die meestal slaabch gehoorzaam was, deed vanavond of hij hel bevel niet hoorde. Hij was bang alleen te blijven onder de geesten hij verlangde naar bezigheid, nu de ledig heid zulke verschrikkingen In zijn geest had gewekt. En daarom sloop hij door de halfgeopende deur en bracht jan kend zijn verontschuldigingen uit; Griff had het hart niet hem terug te zenden. Man en hond gingen zwijgend over de krakende sneeuw, totdat zij de hei de bereikten, die als een waakzame vijandin boven de omheinde plek ont gonnen grond lag. waar geen schapen waren, noch konij nen, noch ratten aan den waterkant en daarom was de warme hut koud voor Trash, wiens zin voor hel spook achtige scherper was, dan die van een mensch zijn kan. En nog altijd zat Griff naast zijn sla- peude gast eu vroeg zich at, wat hij het best zou kunnen doen, als zij wak- kei werd. Haar eerste vraag zou naar het kind zijn, en God wist, of zij niet weer in zou storten, ais zij het doode lichaampje zag. Wat zou hij doen Plotseling werd het hem .duidelijk, wat bij doen moest en toch schrok hij er voor terug. Hij stond op van zijn plaats naast het bed, trok zijn jas van het kind en ging voor den haard zitten biet het kind op zijn knieën. Het scheen hem toe, dat hij aldus beter tol een besluit zou kunnen komen. „Ja, ik moet het doen,” zei hij ein delijk. „Beter is het haar de helft van de smart te sparen, het doet er niet tue, wat haar wensch ook mocht zijn.” Maar hij stond niet dadelijk op want eensklaps waren deze laatste ja- ren van zwaren arbeid weggevaagd en hij leefde weer in de dagen, welker herinnering hij beproefd had uit zijn geheugen te bannen. Hij was altijd een mqn geweest, die ev^n duidelijk met den geest als met de oogen zag en de eenzaamheid had zijn verbeelding nog verscherpt. Een voor een verrezen de oude tooneelen weer voor zijn geest, duidelijk geteekend en tastbaar als de héi, die mijlen ver glinsterde onder de Mr. Frowein, die ook lid is van de Provinciale Staten van Limburg, be hoort tot do Christeiijk-Hist. partij. De gehuwde ambtenareiuteii. Het o«twerp-Kon. bealuit door de Ceatnüe CortuniMue voor Georganiseerd Overleg goedgekeurd. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in umbleuareuzMkeii is, volgens de „Tel. op voorstel van de Alg. K. K. Amblenarenvereenig^ig met 8 tegen 4 stemmen besloten, aan de regeering te adviseereu aan de goed- gekeurd<| alvloeiings-regeling toe te voegen „de gehuwde ambtenares wier man kostwinner is.” Voorts werd met 8 tegen 4 stemmen het door ons vermeide ontwerp Kou. besluit goedgekeurd. Nog kan worden medegedeeld, dal een voorstel om alle gehuwde vrouwen uqper groep b. der wachtgeld regel mg te doen vallen, met 7 tegen 6 stemmen werd verworpen. Tevens werd met algemeene stemmen btttloteti de regeeriug te adviseereu de vooi alle ambtenaren geldende wacht geldregeling ook op de gehuwde amb tenares te blijven toepasseu. Prav. Staten vso Zuid-Holland. (De najaarszitting der Zuul-Hailand- sebe Staten is gisteren onder voorzit terschap van den commissaris der Ko ningin, baron Sweerte de Laudas Wy- borgh, voortgezet. Aan de orde wa., allereerst eeu be- spi eking van de modedeelingeu omtrent een verzoek tot opheffing van het in een brugrocht omgezette voorrecht van het PinkQveer eu van een voorstel tot vaststelling yaij een tarief voor dat recht. De heer Hoetman (s.d.) drong ar bij Gedeputeerden op aan, diiiget te blij ven, opdat hol brugrecht zoo spoedig mogelijk verdwijue. Spr. stelde voor dat in elk geval reeds thans de voet gangers en de fietsers van het tarief zouden worden vrijgesteld. Dc heer Braat (plattel.) verzette zich eveneens tegen de bestendiging van dit brugrecht, hetgeen z. i. niet in hel al gemeen belang was. Het lid van Gedeputeerden de heer Schotelring achtte aanneming van het voorstel-Roetmenf» ongowenscht. Het gaal hier om de vaststelling van veer- vorstige maan. Met hel kleine, gestorven kind op zijn knieën had hij niet, lang, lang geleden precies zoo gezeten in zijn be roofd huis, en zijn eigen gestorven jon gen gekoesterd en had hij toen niel ve le martelende uren lang de kreet om wtuak in zijn oor laten klinken? Hij was uitgetrokken om zijn vijand te zoe ken en had hem gevonden, reeds bui len het bereik van den haat. Duidelijk, tot in de laatste bijzonderheden, hij dat tooneel op den somberen van Ludworth. Toen had nu dikke sneeuw gelegen heirweg en hij had zijn vonden met een leege drankllesch in zijn rechterhand en op zijn gelaat lag de uitdrukking van hen die den dood ia de sneeuw gestorven zijn. Hoe klein scheen hem zijn haat van nacht Hij had zoo lang geleefd met de grootsche natuurkrachten om zich I een, dat hij den wensch om te haten niet langer voelde. En toch was hij eens uitgetrokken met een nevel van bloed voor zijn oogen en in zijn hart de brandende begeerte om te moorden. Griff staarde in het turfvuur en het tafereel veranderde. Het gelaat zijner vrouw kwam hem voor den geest, ern stig en vertrouwenwekkend. Ook het gelaat zijner moeder keek hem aan, de trouwe ka nier a ad-moed er, "die nooit een zijner wenschen onbevredigd liet. Ook de kleine Greta van de Mill zag hij in zijn verbeelding, en hij herinnerde zich hun ontmoeting aan de rivier op een

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1