ALS DE SCHOOL UIT 15, I n PRUS PER HALF POND 30 CENTS m VERLANGT ELH KIND NAAR Z'N BOTERHAM MET l. in i_)lj i cnn«n l ie I KA hm mm Beurs van Amsterdam. LAATSTt BtMUHTtN. fe. STERK Aanbesteding van Schoolschriften Aanbesteding van Schoolbehoefte INGEZONDEN MEDKDEELINGKN. HUI 6e JURGENS PLANTA 3642 390 rechten. Wij hebben dus te doen met een vermogensobject,! waarmee maar niet op willekeurige wijze mag worden omgesprongen. Omdat met deze zaak voor 7.8 locale belangen zijn gemoeid is 't voor de provincie allerminst aan leiding zich daarvoor offers te getroos ten, zoolang de localiteiten niet voldoen de medewerking verleenen. Men zou bovendien door aanneming van het amcndement-Roetman een zeer beden kelijk precedent scheppen. De heer Roetman zette hierop zijn amendement om in een motie, waarbij de Gedeputeerde Staten worden uitge- noodigd alle pogingen aan te wenden, dat de voetgangers en fietsers over de hiug aan het Pinkeveer worden vrijge steld van bruggeld. Deze motie werd door Gedeputeerden overgenomen, waarna het voorstel van Gedeputeerden zonder stemming werd aanvaard. Hetzelfde geschiedde met het voorstel tot vaststelling van het tarief voor het veerrecht Puttershoek-üroote Lindl en met het voorstel inzake de subeidie-aanvrage voor een Christelijke londbouw-winterschool te Hoofddorp. Hierop was aan de orde, het voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanneming der motie van de heeren Zadelhof! c.s. en zich in beginsel bereid te verklaren tot subsidieering van Volksuniversitei ten De heer van Zadelhof! (s.d.) lichtte derr motie, toe waarbij hij er met «enigen nadruk op wees, dat het hier Mcchts een beginselverklaring geldt. De heer Ten Hope (v.b.) bleek even eens van oordeel, dat er ajfle reden aanwezig was om op het in 1922 geno men besluit terug te komen. De heer Hoffman (r.-k.) verklaarde geen vrijheid te kunnen vinden voor subsidieering van Volksuniversiteiten, met name omdat voor belangrijke pro vinciale werken, als bijv. de demping van de plassen te Reeuwijk, geen geld beschikbaar is. Ook achtte spr. zich niet verantwoord mede te werken tot het geven van steun aan neutrale Volksuni versiteiten, waar de arme arbeiders, die wij als onze mede-broeders be schouwen, dingen vernemen, die tn- druischen tegen Gods werk. Vervolgens trad spr. in een beschouwing oveT de Goddelijke openbaringent aan Mozes, waarmede hij een voorbeeld wilde ge ven van een ,Jieel-weter", zooals in tegenstelling met de „half-weters", die, naar sommiger oordeel de Volksuniver siteiten afleveren. De heer Van Slaveren (s.d.a.p.) hield hierop een pleidooi voor de Volksuni versiteit als belangrijke beschavingsfac- vor van onzen tijd. De motie-Van Zadelhoff werd ten slotte met 88 tegen 26 stemmen ver worpen. Aan de orde was vervolgens een vocrstel betreffende de subsidieering van den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Zuid-Holland. Naar aanleiding van dit voorstel van Gede puteerden had de heer Hoffmann een motie ingediend. In deze motie worden Ged. Staten uitgenoodigd voorstellen uit te werken ten einde te geraken tot geleidelijke opheffing der reeds verleende subsidies en tot het niet ineer voorstellen van nieuwe subsidies. De voorzitter vond dit een motie van Zoovèr gaande strekking, dat hij in overweging gaf haar in handen van Gedeputeerden te stellen, ter fine van prae-advies. Daartoe werd besloten. Het voorstel van Gedeputeerden werd hierop, met oen kleine wijziging aangenomen. Vervolgens behandelden de Staten het voorstel tot wijziging vam het Pro vinciaal Werkliedenreglement in ver band met de invoering der 48-urige werkweek en met de wijziging der Pem- sioenwet. De heer J. ter Laan (s.d.a.p.) maakte bezwaar tegen de verlenging van den arbeidsduur, die hier wordt ingevoerd, zonder dat daartoe noodzaak aanwezig is. De heer Ter Laan deed een voorstel om de 45-urige werkweek voor de 'be trokkenen te handhaven met dien ver stande, dat Gedeputeerden hiervan in bijzondere gevallen kunnen afwijken. Na verdere discussie werd het amen dement-Ter Laan verworpen met 47 te gen 14 stemmen. I Hiermede was het voorstel van Gede puteerden aangenomen. Het voorstel tot nadere wijziging van de veiprdening tot herziening der Pro vinciale Pensioensbepalingen werd aan genomen. De motie-De Graaf! tot intrekking vsn subsidies aan Roomsch-lKatholijeke vereenigingen werd verworpen met op Wn_na algemeene stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. Verduistering. De kantoorhouder der posterijen te 's-Gravendeel schijnt zich reeds gerai- men lijd aan verduisteringen te hebben schuldig gemaakt van gelden, die krach tens zijn ambt onder hem kwamen. Ve ler. hadden trouwens al de ondervin- ding opgedaan, dat het met geldstortin gen, te zijnen kantore gedaan, niet al tijd in orde was. Nu hebben Zaterdag j l twee inspecteurs uit Dordrecht een onderzoek ingesteld naar zijn boeken en kas. Nadat do majoor der rijksveld- wacht zich bij hen gevoegd had is S. naar de secretarie overgebracht en den dag daarop naar Dordrecht. Het onder zoek naar de verduisteringen, die tot een tamelijk groot bedrag schijnen op to loopen, duurt nog steeds voort. Twee acrobaten gevallen. Gisteravond weru de voorstelling in Théatre "Flora" te Amsterdam, onder- bioken door een ongeval, overkomen aan drie acrobaten, die aan de trapéze werken. Een dame houdt met de tan den twee collega's, een heer en dame, vast. Ten gevolge van een misstap vie len deze twee van een tamelijke hoog te, doch kwamen er met lichte wonden af. De dame, die hen in het gebit droeg bekwam eveneens kwetsuren, hoofdza kelijk in den mond. Onder het publiek ontstond nu buur lijk een vrij heftige ischrik, die echter tot bedaren kwam nadat was gebleken dat het ongeluk geen ernstige gevolgen had. Hoog water. Wegens de hooge stand der Zuider zee was Dinsdag de scheepvaart door de Oranjesluizen gestremd, zoodat veel vertraging ontstond. Alle buitenpolders vau het Pampus zijn overstroomd. Een conferentie. De besturen der algemeene R. K. Werkgeversvereniging en van het R. K. Verbond van Werkgevers vakver- eenigingen hebben een uitnoodiging ge richt tot de hoofdbesturen van den Boe renbond, de R.K. Middenstandsfedera tie, de federatie van R. K. Werklieden verenigingen en Volksbonden in Ne derland en het R. K. Vakbureau om op 7 Januari a.s. te zamen de reconstruc tie van het Nederlandsch bedrijfsleven aan de hand der conclusies van het re constructie-congres van 3 Dec. 1.1. te be spreken ook de inleiders vatifhet recon structie-congres zullen deze conferentie bijwonen. MARKTBERICHTEN. Gouda, 20 Dec. 1923. Kaas. Aangevoerd 86 partijen, nan- del vlug. Ie kw. f 02—64, 2e kw. f 58 —61 zwaardere ttijksm. f 66, met Rijksm. f 60—65. Boter. Weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter f 1.10-1.20; weiboter f 0.95-1.05 Veemarkt. Melkvee weinig aanvoer. Handel vlug. Vette varkens f 300—350, groote aanvoer, handel vlug magere varkens 40 k 42 ct. p. p., red. aanvoer, handel stug magere biggen 35 k 40 ct. p. p., red. aanvoer, handel matig vette scnapen f 2018, red. aanvoer, handel red. lammeren f 26—38 nuch tere kalveren f 1620, red. aanvoer, handel flauw. Eieren per 100 stuks f 13—15, red. aanvoer, handel flauw. Granen vrijwel onveranderd tarwe f 11.50-18.25 rogge f 9.75—11 gerst f 10-10.75; id. chev. f 11.75—12.50 ha\er f 9.75—11.75 erwten f 24—27 bruine boon en f 30—40. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 December 1923. Georganiseerd Overlég bij de Politie. De Mg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, kring Gouda, heeft een adres gericht tot den Raad, waarin wordt ge zegd dat zij den heer Burgemeester, als hoofd der plaatselijke politie, een verzoek hebben doen toekomen, inhoudende, een commissie van overleg voor de politie, voor ■zoover georganiseerd, te willen instellen, en aam den Raad wordt verzocht aam dit verzoek steun te willen verleenen. Faillissement uitgesproken. Re Rechtham kte Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van C. J. A. Ver geer, bakker, Raam alhier. Tot curator is benoemd Mir. R. Rensma. B. Sterk, t Gisteravond omstreeks 7 uur is de heer B. Sterk, lid van den Gemeenteraad alhier, plotseling overleden. De overledene was den geheele middag in zyn kleermakerij in de F. W. Reitzstraat werkzaam geweest en tegen 7 uur, toen een der huisgenoo- ten den heer Sterk wilde roepen, bleek het dat hy overleden was, blijkbaar had een hartverlamming een einde aan zijn leven gemaakt. 'De overledene, die den leeftijd van 59 jaren bereikte, was sinds 1919 lid van den Raad dezer gemeente voor de afdeeling Gouda der S. D. A. P., waarvan hij meer dan 26 jaren lid was. Dit feest werd vo> rig jaar door de afdeeling feestelijk her dacht. Sinds lange jaren was de heer Sterk een ijverig bestuurslid van de afd., jaren lang trad hij als penningmeester op. De over ledene was tevens penningmeester van het Gewest Zuid-Holand van de S. D. A. P. en bestuurslid van het Religieus Soc. Verbond. De heer Siterk zal in den Raad worden opgevolgd door den heer G. van Hofwegen. Openbare uitvoering Stads-Muziekschool. Gistermiddag en gisteravond hebben on der overgroote belangstelling in den Groo te® Schouwburg de jaarlijkse he openbare uitvoeringen plaats gehad van de Stads- Muziekschool. 's Middags kwamen de klein tjes voor het voetlicht en zij zongen er zoo dapper op los de allerliefste liedjes door de leerares Mej. van Oudheusden met zorg gekozen, dat hert een lust was. Jeugdige pianistjes, leerlingen van Mej. van Oud heusden en van Mej. Quweneel, deden hun uiterste best, evenals de vioiijtjes, waart>y er waren die met heel veel talent toonden wat de leeraren en leerareseen hun in dit afgeloopen jaar hebben geleerd. De groote schare belangstellenden, die den Schouwburg geheel vulde, er was toch geen plaats onbezet, heeft de jeugdige di lettanten met veel applaus beloond. Met de aardige cantate van S. van Mil- lingen „Naar Buiten" werd de middaguit voering besloten. De avond, die zooals vanzelf spreekt, weer groote belangstelling genoot, opende met een zeer geslaagde vertolking van het Adagio en Vivace uit de C dur Symphonie van Jos Haydn voor orkest, onder leiding van den leeraar den heer Joh. Fabriaan. „Prins Lente" voor 3 st. vrouwenkoor met piano van Hendrika van Tusschenhroek onder leiding van Mej. van Oudheusden, had veel succes, evenals de verschillende solo-nummers voor zang, piano, viool of instrumenten. Bijzonder onderscheidde zich zeker de heer D. van Vreumingen, die de verschillende leerlingen van den heer Fa briaan begeleidde, en zich na de pauze een voortreffelijk leerling van Mej. van Oud heusden toonde. „Rustig ondergaan" voor gem. koor met altsolo werd zeer mooi gezongen, het zal velen prettig hebben aangedaan dit aller liefste koortje weer eens te hooren. An der schonen blauwen Donau, walz van Joh. Strauss voor .gemengd koor met orkestbegeleiding, onder leiding van den heer Joh. Fabriaan, was een schitterend .slot van» deze aeer geslaagde uitvoerin gen. De uitvoeringen droegen ditmaal toch wel een byzonder karakter. Voor het eerst sinds 36 jaren had de heer Spaanderman aan de voorbereiding en de uitvoering niet deelgenomen, heeft hy de leiding geheel moeten overlaten aan de leeraren en lee- rares8en met wien hy zooveel jaren zoo vol ambitie heeft samengewerkt. Begrijpelijk was het dat de Commissie van Toezicht en de leerlingen hebben ge meend dep heer Spaanderman te moeten dank brengen voor alles wat hij in dienst van de school deed. Dat alle aanwezigen zich in deze huldiging hartelijk verheug den is zeker, want ook onder hen bevond zich een groote schare oud-leerlingen die zich nog steeds dankbaar herinneren al datgene wat zy aan de Muziekschool heb ben geleerd. De heer Spaanderman werd te midden van zijn leerlingen toegesproken door den heer P. A. Schroot, die met een enkel woord den vertrekkenden directeur verwel komde. Daarna nam Burgemeester Mys het woord: Dames en heeren, zoo begon onze bur gemeester, deze openbare les draagt heden een heel bijzonder karakter. Voor 't eerst sinds vele jaren heeft de heer Spaander man deze uitvoering niet helpen voorbe reiden, voor/t eerst heeft hy de taak die hij zoo lange jaren heeft volbracht moeten overlaten. Gezondheidsredenen hebben Spaanderman genoopt zijn functi» V leggen, en wy allen betreuren maar wij verheugen er ons over dat hfj de lust en den moed heeft gehad op dezen avond toch by de openbare lee tegenwoor dig te zijn, omdat wij hem nu kunnen zeg- id het one doet, dat deze heer te an *Vt zeer, ijverige directeur, die gemaakt heeft dat itallooe velen met waardeering over de Mu- Biekschool spreken, gedwongen ia zyn taak neer te leggen. Namens de gansche burgerij bracht apr. den heer Spaanderman hulde en dank voor alles wat hij heeft gedaan voor de Mu ziekschool, voor allee wat hij tot stand heeft gebracht in de 36 jaren dat hij heeft gewerkt in en voor de school. De wijze waarop de heer Sp. als ambtenaar heeft gewerkt noemde spr. een voorbeeld voor velen. Spr. wenschte den heer Spaander man een welverdiende raat toe en besloot zijn toespraak met er op te wijzen dat de' heer Spaanderman steeds zal blijven be- hooren tot die burgers van Gouda waarop de Gemeente trotsch is. Daarop sprak de heer A. D. van Vreu mingen den aftredenden directeur toe na mens de Commisse van Toezicht. Graag hadden we u, aldus de heer van Vreumin gen, nog eenigen tijd voor de school be houden, voor de school waaraan ge meer* dan 35 jaren uw beste krachten hebt ge geven, en die ge hebt gemaakt tot een in lichting waarop Gouda trotsch is. Spreker memoreerde hoe de heer S. zyn tallooze leerlingen een schat heeft mee gegeven op hun levensweg, hoe hy jaren lang is geweest het centraalpunt van het Goudsche muziekleven. Spr. herinnerde aan de muziekvereeniging Eufonia, die onder leiding van den heer Sp. aan velen zooveel genot heeft verschaft, evenals de Dames- Xangvereeniging „Arnold Spoel", waaraan de heer Sp. zijn beste krachten steeds heeft gegeven, hoe deze vereeniging onder zyn leiding veel muzikaal genot heeft ver schaft, en hy herinnerde aan de vele uit nemende uitvoeringen en aan de vele ope rettes, die deze vereeniging heeft gegeven. Spr. wees in het bijzonder op de opvoerin gen van de Klokken van Corneville, de Mascotte, Ozaar en Timmerman en de Car men, die de inwoners van Gouda zulke bij zondere avonden hebben verschaft. Ten slotte memoreerde spr. de bijzondere talenten van den heer Spaanderman als organist van de St. Janskerk, de schitte rende concerten, waarmede de bekwame or ganist zoo velen aan zich heeft verplicht. Uw lessen waren een feest voor de leer lingen, en de naam Spaanderman zal onaf scheidelijk aan de Goudsche Muziekschool verbonden blijven, aldus besloot de heer van Vreumingen zijn rede en daarbij bood hy den heer Spr. met de beste wenschen voor diens gezondheid een schitterende mand bloemen aan. Namens leeraressen en leeraren offreerde Mej. van Opheuaden den aftredenden direc teur een bloèmenhulde, waarbij zij den scheidende directeur dank. en hulde bracht voor alles wat hy voor de school deed en voor de goede verstandhouding die steeds tusschen directeur en leeraren is geweest. Mejuffrouw Bertha Markus sprak namens de leerlingen woorden van hulde en dank en bood namens alle leerlingen den heer Sp. een fraaie staande klok aan als her innering aan de vele uren die hy met zyn leerlingen op de school heeft doorgebracht, een klein leerlingetje kwam deze hulde vol tooien door het aanbieden van mooie bloe men. Toen was het de heer C. van Veen Azn., die woorden van hulde en dank sprak tot den Directeur, met wien hy' bijna al deze 36 jaren lang te samen voor de school heeft gewerkt Spr. herinnerde aan de komst van den heer Spaanderman, nu 35 jaren geleden als leeraar, hoe zij beiden al die lange jaren hebben gewerkt om de Muziekschool te ma ken tot een inrichting die met eere door iedereen wordt genoemd. Spr. herinnerde aan de vrees, die eenige weken ook hem bezorgd heeft doen zyn voor het bestaan van de school, en hy wilde niet nalaten hulde te brengen aan die raads leden die alles hebben gedaan om de school voor de stad Gouda te behouden. Ten slotte dankte de heer Spaanderman diep geroerd voor alle hartelijke woorden tot hem gericht, voor de bewijzen van liefde en aanhankelijkheid hem geschonken. Kamer van Koophandel. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken wenschte de voornatter, de heer H. A. Schreuder, de her kozen leden geluk met de vernieuwing van hun mandaat. Ingekomen waren de volgende stukken: Van Het Bureau voor Uitvinders een steunaanvraag. De Voorzitter stelt voor afwijzend te be schikken. De heer Miuylwyk stelt voor, ter bevor dering der Nederlandsche industrie 25 te geven. Dit voorstel wordt aangenomen. Van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer een verzoek om subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. De Vereeniging „Nederland in den Vreemde" stelt zich beschikbaar, tegen ver goeding van porti, in het buitenland recla- mematerieel te verspreide. Zij verzoekt de Kamér een jaarlyksche bijdrage vast te stellen en als lid der Vereeniging toe te tredeé. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Een bericht van 'het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland dat fcet in het desbetref fend schrijven der Kamer geen aanleiding vindt een voorstel tot wijziging in de Ver ordening op de Gouwerechten by de Staten aanhangig te maken. Een schryven van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland, hou dende verzoek om aan het fonds voor Nor malisatie in Nederland 150 toe te kennen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Evenals het verzoek der Ver. Binnenacheep- vaartcpngree om toetreding tot de vereeni ging, waarvan de minimum-contributie ƒ25 bedraagt. aal worden betuigd aan een schrijven van de Kamer van Koophandel te Leiden aan den Minister van Waterstaat tot uitbreiding van zeepostkantoren op de Harwichbooten ter bevordering der belan gen van handel en industrie tusschen En geland en Nederland. Voorlezing wordt gedaan van een schrij ven van den heer P. C. J. Dij» aan de re geering inzake den aanleg van den spoor weg Gouda—Alphen a. d. Ryn. Industriee- len, landbouwers van Waddinxveen zijn van oordeel dat het Gemeentebestuur van Wad dinxveen niet in hun belang heeft gehan deld en voerden in dat schrijven, ook onder teekend door den heer van Lange, aan dat de aangevoerde motieven door het gemeen tebestuur van Waddinxveen niet juist zijn. De Voorzitter brengt den heer v. Lange hulde voor den moed betoont op zyn een maal ingenomen standpunt terug te ko men. De heer v. Lange dankt voor die hulde en zegt dat hy zich aanvankelijk had laten leiden als raadslid door het financieel ge meentebelang. Het schrijden wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Kamer van Koophandel te Gro ningen zijn ontvangen exemplaren van een door die Kamer vastgesteld arbitrage-re glement Zy heeft behoefte gevoeld aan het scheppen van een arbitrage-instituut voor aangelegenheden voortvloeiende uit han delstransacties. De heer Schouten Hoogendkij vindt een dergelijke regeling ook voor geldelijke aan gelegenheden nog al bezwaarlijk. De secretaris merkt op dat dergelijke uit spraken nooit kracht van executie verkrij gen. De Voorzitter wil het voorkomen dat het van veel belang is dat de kamer zich op dit gebied gaat bewegen,mits by voorko mende gevallen men zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak der arbitrage-commissie onderwerpt. De heer van Wijnen wil door versprei ding eener circulaire aan de bij het Han delsregister ingeschrevenen de zekerheid erlangen dat zy met een dergelijke uit spraak sympathiseeren De heer Muijlwijk dacht dat het de be doeling is by elk voorkomend geval een commissie te benoemen uit leden der kamer. De Voorzitter zegt dat dit zeer verkeerd zou zyn. In Groningen is een Jyst van per sonen samengesteld, waaruit het bureau van de kamer arbiters kiest Spr. zou om gekeerd willen handelen als de heer van W/ynen, nJ. eerst het instituut in het leven roepen en daarna kenniageven aan de inge schrevenen bij het Handelsregister. Beslo ten wordt dat het bureaiu der Kamer de zaak in studie neemt en later met plannen aal komen. Van de afd. Handel en Nijverheid van het betrokken Departement is ingekomen een lijst van periodieken en tijdschriften welke op aanvraag ter inzage worden toegezon den De Kamer van Haarlem heeft ter ken nisneming een afschrift gezonden van een door haar tot den Minister gericht verzoek naar aanleiding van een bericht in de dag bladen, waaruit blijkt dat de Regeering in beginsel onderhandelingen met de Ver- eenigde Staten van Noord-Aanerika op den voet van meeat begunstigde natie zal aan- knoopen De Kamer verzoekt tydig inlich tingen in te winnen hoe handel en indus trie over dergelijke verdragen denkt. De Voorzitter acht het wenschelyk ad- haesie aan het verzoek te betuigen. Aldus wordt besloten. Tot lid der commissie voor het Verslag 1923 wordt de heer van Wijnen benoemd. Tot leden der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de bij de op 5 Nov. jj. gehouden verkiezing gekozen leden, worden benoemd de heeren Schouten Hoo ge nd ijk en Mol. Overeenkomstig het advies der commissie wordt tot toelating van de verkozenen be sloten. Voorstel van den heer van Wynen in zake herziening (wijziging) der wet op de coöp. vereenigingen. Na uitvoerige toelichting van den heer van Wynen, wordt besloten te ageeren te gen enkele artikelen by den Minister, vóór Z.E. het ontwerp in een wetsvoorstel heeft belichaamd. By de rondvraag verzoekt de heer Mol uitspraak der Kamer over de kwestie of iemand wiens inkomen ten deele uit zijn zaak boven de 2000 komt in hst Handels register moet worden ingeschreven. De secretaris antwoordt dat de wet nu eenmaal niet onderscheidt inkomsten spe ciaal uit dezaak. De openbare vergadering ging vervol gens over in een beelotene. Kerstetalage. De firma Luyerink Kool, het bekende bloemenmagazijn op de Kleiweg, die elk jaar een schitterend mooie Keretetalage In haar magazijn aanbrengt, heeft thans ge ëxposeerd een 19de eeuwsche arreslede, versierd in Kersttrant. Deze arreslede, reeds een bezienswaar digheid op zichzelf immers men treft er nog slechts enkelen aan is waarlyk too- verachtig versierd en niemand moet ver zuimen haar te gaan zien. Tentoonstelling teeken- en boetseerwerk. Morgenavond houdt de Goudsche Oplei dingsinrichting voor bewaarschoolperso- neel in één der bovenlokalen van de O. S. No. 1, Jeruzalemstraat, een kleine ten toonstelling van teeken- en boetseerwerk der leerlingen, waarby ook de leerlingen eenige liederen zullen zingem Cursus E. H. b. O. Woensdagavond is een begin gemaakt met de lessen ter verkrijging van een diplo ma E. H. b. O., uitgeschreven door de al hier onlangs opgerichte afdeeling E. H. b. O. Nadat de voorzitter, de heer G. Hoge- weg, een kort welkomwoord had gespro ken, de beste wenschen uitsprekende voor het welslagen van den c«rsus, werd door Dr. J. C. Bom de cursus geopend in de theorie, waarna Mevr. de Jong—Kittel on derricht gaf in het leggen van verbanden. Tot medio Januari 19*4 Ml de cursus «eer waarschijnlijk duren, wsaran 27 dames en heeren zullen deelnemen. Feestavond Werklieden in Overheidsdienst. De afdeeling Gouda van den Nederland se hen Bond van Werklieden in Overheids dienst houdt Zaterdag 22* December aa. in de bovenzaal der melksalon „Hollandia" een feestavond. AU spreker treedt op de heer L. Buurman, hoofdbestuurslid van then Bond. Feestavond Metaalbewerkers. De afdeeling Gouda van dan Algemee- nen Nederlandschen Metaalbewerkersbond houdt Zaterdag 22 December a.s. in de zaal „Kunstmin" der sociëteit „Ons Ge noegen" een propaganda-feeetavond. Als spreker zal optreden de heer P. Dana, bondsvoorzitter. De arbeiders-muziekver- eeniging „De Pionier" en Willem van Oa- pellen hebben voor dezen avond hunne me dewerking toegezegd. Hannele's Hemelvaart. In het Thalia-Theater gaat vanaf mor genavond een speciaal Kerstprogramma, Hannele's Hemelvaart, dat met koorgezang en bazuingeschal zal worden ingezet. Hannele's Hemelvaart van Gerard Haupt- man is voor de film bewerkt door Urban Gad en heeft bij de vertooning in Berlijn heel veel succes behaald. De Vössische Zeitung schreef over de vertooning in Berlyn het volgende: Hauptmann's wonderlijk droomgedicht „Hanneles Himmelfahrt" te filmen, was ren gewaagd experiment. De regie van Ur ban Gad en de bewerking van Willy Rath hebben deze opdracht met kennersblik, kunstgevoel en met eerbied vervuld. Des ondanks de drie actan lange voorgeschie denis, by na geheel gefantaseerd, waar Hauptmann's werk slechts even aanduidt, weet deze toch reeds de aandacht te boeien. Het kleine bergstadje met zijn eenvoudige inwoners is prachtig in stijl gehouden. Vanaf de vierde acte, die zich meer aan het droomgedicht houdt, bewondert men de fotographie van Karl Haaselmann. De droomgezichten van de zwaarzieke Han- nele, de engelenschare, wolken, hemelsche klokken en de gang naar de eeuwigheid, kortom de grootste moeilijkheden heeft de operateur overwonnen door zich geheel met het gegeven vertrouwd te maken. Het stemmingsvolle hoogtepunt dezer beeldenrlj is wel als Hani>ele door Christus ontvangen door de poort der zaligheid, het Hemelryk betreedt. Kantongerecht. In de fitting van 19 December wer den veroordeeld Wegen» overtr. motor- en rijwielwet, T W. H. te Rotterdam, f 10 5 d. wegens overtr. warenwet, H. V. te Moercapelle, f 10 s. 5 d. id. G. v. S. te Reeuwijk f 10 5 d. id. L. v. d B. te Gouda f 5 s. 2 d; id. L. P. O. te Gouda f 10 s. 5 d. wegens overtr. Ongevallenwet, teruggave loonlijst, A. P. B. te Waddinxveen, f 10 s. 5 d. wegens gevaarlijke hond niet onscha delijk houden, Jv T. te Waddinxveen, f 5 s. 2 d. wegens overtr. politiever ordening, D. K. te Waddinxveen, f 2 s 1 d. wegens overtr. tapverbod, H. v te Moercapelle f 10 s. 5 d. wegens roeken in coupé waarin het rooken ver boden is, J. J. V. te R'dam, f 3 s. ld.; id J. G. A. S. te Rotterdam, f 3 s. 1 d. wegens overtr. IJkwet, A. M. te Gouda, 6 X 50 et. g. 6 X 1 d., gew. veibeurd verkl. wegens openb. dron kenschap, G. S. te Gouda, f 8 s. 4 d. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 17 Dec. Jan, z. v. H. J. Siier en M. E. Lenior, Crabefchstraat 72. GETROUWD: 19 Dec. K. Dekker en W. den Riet. J. J. Verboom en S. Jongeneel. S. Swart en A. van de Water. OVERLEDEN: 16 Dec. Johannes Jaco bus Stalenberg, 83 j. 17 Dec. Aagje Hoogteylimg, 17 j. Agenda. 20 Dec. 8 uur. Groote Schouwburg. Comité v. Arbeidersontwikkeling, optreden Sor- mus. 22 Dec. 712 uur en 23 Dec. 12—3 en 6>12 uur. Oafé Harmonie. Kegelconcours. 20 Dec. 7 uur. Gouderak. Bovenzaal C. Ooinis. Uitvoering Caecilia. 23 Dec. 3% u. nsn. Zaal Concordia. Open bare byeenkomst van de J. G. O. B. Spre ker Dr. L. J. van Holk. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrij dag 21 December, Benevens den daarop vol genden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK! GOUDERAK. In de gisterenavond gehouden 6e jaar vergadering der Chr. Meisjesvereeniging „Dorcas" werden 158 kleedingstukken uit gereikt aan hen die daarvoor in aanmer king komen. De collecte gehouden tot dekking der kosten heeft opgebracht 42.—. De Ned. Herv. Kerk was geheel gevuld met belang stellenden, di« alle werden onthaald op een kop chocolade. De Raad dezer gemeente is in openbare vengade ring bijeengeroepen tegen Vrijdag 21 December a.s. dee n.m. 7nur. Aan de orde komen: 1 Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling begroo ting waterleidingbedrijf voor 1924. 4. Re- slsmén. HAASTRECHT. Gisterenavond «af de Tooneelvereenigrag „Nut en Genoegen" haar uitvoering voor een talrijk publiek. De Voorzitter, den heer Reneman, opende de avond en deelde in 't kort mede waarom deze avond georgani seerd was. De heèr Koeman deelde verder mede dat tot op heden door de vereeniging al ruim 500 liter melk was uitgereikt bin nen enkele maanden aan zieken. Spr. dank te de aanwezigen voor hun opkomst en sprak de hoop uit dat de uitvoering, die voor zoo'n goed doel werd gegeven, veel succes zou hebben. Opgevoerd werd vervolgen» „Fata Mor gana", dat op allen veel indruk maakte Na de pauze ging de klucht „Rjjken en Armen", waarmee de tooneeklub de aan wezigen veel vroolykheid versohaf te. Aan het slot van den avond werd een verloting gehouden, voor ondersteuning van het bekende doel. De pryzen, een drietal kunstvoorwerpen werden gewonnen door: le pr. de heer Rietveld, 2e pr. de Ifcingemeeeter en 8e pr. de heer van den Hondel. Een gezellig bal besloot dezen welge slaagden avond. WOERDEN. Er is hier ter plaatee een afdeeling van Vrijzinnig Hervormden opgericht. Te Kamerik is de 22-jarige W., uit Aar- laoderveen, werkzaam by een heimachine, door de lier gegrepen en naar boven ge slingerd. In deerniswekkenden toestand werd de jongeman opgenomen en naar Utrecht vervoerd. Men vreest voor *Un le ven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 20 Dec. Hoogste stand -780.8 te Blacksod. Laagste stand 750.5 te Haparanda. Verwachting Krachtige tot matige Int r afnemende noorden tot noord-wee- lep wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw lichte tot matige vorst 's nachts overdag lichte dooi. WISSELKOERSEN. 19 Dec. 20 Dec. Officieel. Londen 11.4614 11.46% Berlyn 0.61 0.62% Parys 18.68 13.64 Brussel 12. 11.87% Zwitserland 45.70 46.77% Weenen 0.0087 0.0037% Kopenhagen 46.8U 46.90 Stockholm 69.07 bi 69.16 Christian ia 89.25 39.25 New-York 2.62)4 2.62% 3e Abonnements-Concert Hart velt-Kwartet Rtfunie. In einem Bachlein helle, Da schosz, in froher Eil', Die launische Forelle Vorüber wie ein Pfeil. v Ich sasz an, dom Gestade Und sah, in siisaer Ruh', Dee muntern Fichleina Bade lm Klaren Bkchlein zu. Met dit iied in gedachten, zijn zeker velen huiswaarts gegaan I Schu bert's Forellen-kwintet sprankelend van gezoude, frisscho muzikaliteithoe mochten we hiervan genieten en dank baar waren we dit brok ware muziok nog eens te hebben gehoord. Boven aangehaald lied ;;die Forelle" verwerkt Schubert als „Tenia con variazioni" in zijn gisterenavond gespeelde opus 114 A gr. terts voor viool, alt, cello, con trabas en piano. Ingezet door de viool, wordt de melodie achtereenvolgens o\ ergonomen door de piano, daarna de ui» en eindelijk cel met contrabas uni- sui'O, om verder „cou varizioui" lijn geestig verder te worden verwerkt. Bij de 2 heeren üartvelt als alt en Meijer ah cello, hadden zich, voor de vertol king van dit kwintet, aangesloten voor do piano-partij de hee^ A. Jager uit Utrecht en voor de baspartij de heer P. Klopstra. Hartelijk applaus noopte den musici eenige malen terug te ko men. Het concert werd ingezet met Haydn's heerlijk „Lerchenquartett" in D groote teits in zijn kwartetten (hij heeft er niet minder dan 83 gecomponeerd 1) heeft Haydn het hoogste bereikt zijn thematische bewerking, die berust op de strenge wetten van het contrapunt, maakt het den hoorder aangenaam om de muziek te volgen. Hoe wist deze meester, uitgaande van een meestal eeuvoudigen motiefkern, daaraan de heerlijkste muzikale gedachten te we ven. Dit kwartet is wel een van de schoonste, die Haydn gemaakt heeft reeds dadelijk het Allegro Moderato bij don inzet geeft een volle en rijke me- lcdie, en het adagio cantabile, waarin hij zijn inspiratie zoo te zeggen laat culmlneeren, is van zoo innige schoon heid, dat het volgen dezer vloeiende muziek een genot was. We begonnen de bespreking met het laatste programnummer en eindigen met hel middelste, Mozart's strijkkwartet D gr terts waarvan we vooral noemen het Menuetto en Allegro. De vertolking was weder zeer te roe men in Mozart's werk wilde het cms toeschijnen, dat het contact tusschen de spelers niet zoo was als in de andere nummers, maar moeten dat gedeeltelijk toeschrijven aan onwillige snaren, waar mede de 2e violist scheen te kampen te hebben, hetgeen ook ten gevolge had, dat te vaak, zelfs tusschen de gedeelten onderling, gestemd moest worden, het geen natuurlijk, onder normale omstan digheden, .chose prohibée" is. Ge ziet 'le>er, dat ook de keus van dit programs- ma weer vertrouwen wekt en waar er nog 3 concerten volgen, geloven we wel, dat volgend maal het getal mu ziekliefhebbers nog grooter zal zijn. We hoorden verluiden, dat bij het Hirtvelt-kwartet het plan bestaat om voigend jaar hier in Goude weer een concert-cyclus te geven laten we door trouwe opkomst hen daartoe animeeren. Het zijn genotvolle avonden, die ons geechonken worden. -f-p. Tot ons leedwezen moest deze recen sie van onzen muziekverslaggever gis teren blijven staan. Red, lieuraoverxkht. Zooals te begrijpen was de omvang van de affaire heden niet groot. Scheepswaarden traden op den voor grond eu waren guns Hg gediapoueerd. in Holl. booten ging tiet meeste ooi eu deze konden zich boven de vorige top- prijzen verhellen, lioii. Lioyd golden ovenoen» iets hooger. Van de oueiond- sou gavou geconsoiideerdeu den meea ten handel te zieu, nu van ongeveer boven gisteren geopend te zijn, nepen ze eerst eeiugszins terug, muur d&arnu konden zij zich weer iiersteiieu. 'tabak ken waren stil' eu nagenoeg onveran derd. Rubber hadden een kabu verloep Claims Serhadjadi werden opnieuw lu- ger ufgedaan. Auu SuiKerwuurduu werd luaur weinig uauducht geschonken muur zo vertoonden toch een neiging t«t op- loopen Compumu werden eeuigszui» aangeboden, doch in het koersverloop kwam zulks maar op bescheiden wijze toi uitdrukking. Amerikanen verwaar loosd. Prolongatie 1% (UrtuLdlooxc Dienst.,) De Engeluche deskundigen uunke hel schadavergoedutg»|urobleeni. LONDEN, 20 Dec. Gemeld wordt uut ouuei hen, die uju uitgenood igd zitting te nemen ui de commissie vau deskun digen tot het vaststellen v uu een onder zoek naar de hetulingscupuciteit vau Puilsehlund en de Duitsche kapitaui- vlucht jdjn Robert Kuideraiey, directeur Kugelsche Bunk, Lord inchcape sclioeps eigenaar en bankier» en Dr. Walter Leal, president vau de WeaUnumter Bank. Brand in Zwolle. ZWOLLE, 20 Dec. In de Diezestruul alhier brak hedenmorgen te negen uur een geweldige brand uit in het schoe nenmagazijn vau den lieer T. Timmer man». Het bleek dat om 9 uur deze heer per trein naar Amsterdam was vei trokken, oven daarna kwam iemand in den winkel die de bewoner» op brciidlucht attent maakte. Spoedig daar op stond het geheele gebouw ui lichte laaie. Het gebouw was verzekerd voor 25.000 en eigendom vuu den heer vau Assen. De geheele inboedel werd .eeii pi ooi der vlammen, van het woonhui» bleven alleen de muren staan. De Hansobank in Den Booeh. DEN BOSCH, '20 Dec. De officier van justitie te Den Bosch stelt een straf rechterlijk jonderzuek |n 'oetreffende verschillende handelingen van de direc tie en andere functionarissen van de crcdietvereeniging de Hanzebank te den Bosch. Een besluit ven 4e Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. DEN HAAG, 20 Dec. De Bondsraad Van de Neutrale Bond van Spoorwegper soneel hield gisteren 'een spoedverga- denng, waarin besloten werd, ter ken nis van de directie der Ned. Spoorwe gen te brengen dat met haar niet op '20 Dcc. in onderhandeling kan wordeu ge treden over de voorgestelde positiever- slechtering van hot personeel, mede om dat tijd voor overleg pleging met per soneel daartoe te kort was. ADVERTENTIEN. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van 59 jaar onze partijgenoot lid v. d. Gemeenteraad. Het Beatuur afd. Gouda S.D.A.P. Gouda, 19 Deo. '2B. 8618 10 ten behoeve van de OPENBARE SCHOLEN te GOUDA. De voorwaarden en monster.- liggen ter gemeente-secretarie (Afd.* Fi nanciën) ter lexiag en beoichtiging. Imehryvin#«t)i 1 jetten ineenden aan tien Burgemeester vóór Dinsdag, 15 Januari 1924 dea middags 12 uur. voor het onderwya in de NUTTIGE HAND WERKEN ten behoeve der openbare scho len en van de LEERMIDDELEN voor de openbare Bewaarscholen te Gouda. De voorwaarden en monsters liggen ter gemeente-secretarie (afd. Financiën) ter lezing en bezichtiging. Inschryvingebiljetten inzenden aan den Burgemeester vóór Dinsdag, 15 Januari 1924. des middags 12 uur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2