1RTEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen DOOR SMART GELOUTERD ns Uwe [MAN 4 Z8IN Nieuwe abonné's. OUDEWATER REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De bestrijding der werkeloosheid in Duitschiand. De duurtebijelag der ambtenaren in Frankrijk. De opening van het Britsche Lagerhuis. Een eventueele erkenning van Sovjet-Rusland. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDMCHT, MOERCAPHXE, WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». No. IS42I FEUILLETON. >A. kan wegdragen dat men den koning heeft gedwongen heen te gaan. Venizelos is zeer voorzichtig en hy schijnt eerst eens de gevoelens der groote mogend heden te willen peilen, voordat hy defini tieve besluiten neemt door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P, Wesselink—Van Rossum Nadruk verboden T» 1 'K !5i zeer leinere r naar kaaza E PRIJZEN, (Wordt vervolgd^ ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bii onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onse bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 645. Z(j, die xich met ingang van 1 Jan. 1924 voor minstens een kwartaal op dit blad aboaneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. ten verlaten en ia naar‘Roemenië vertrok ken. Het regentschap is opgedragen aan admiraal Kondoeriotia. Ziedaar de voornaamste feiten, die vast staan na raadpleging van de verschillende berichten omtrent de gebeurtenissen in Griekenland, waar het koningschap weinig standvastigheid blijkt te bezitten. Men her innert zich, dat in 1920 Venizelos de ne derlaag werd bezorgd, zoodat hy Grieken land moest verlaten en plaats maken voor koning Constantyn, die zoodoende weer als koning den troon kon beklimmen. Zijn be wind was echter slechts van bizonder kor ten <hxur en. de ongelukkige afloop van den oorlog tegen de Kemalisten was oorzaak, dat men niet langer van hem gediend was en hem noopte heen te gaan. Koning George, die zijn vader is opge volgd, is thans gedwongen geworden heen te gaan, omdat naar het heet - de hou- i ding van dit koningshuis anders niets dan ongeluk over Griekenland heeft gebracht. Het koningschap heeft de laatste ja ren in Griekenland al niet veel meer te bette kenen gehad en was vrijwel een wassen neus. De ongetrooude koning was in wer kelijkheid de te Par(js vertoevende grijze staatsman Venizelos, die van uit den vreem de grooten invloed uitoefende op de ge beurtenissen in Griekenland. Of Venizelos ook zyn rol heeft gespeeld by den jongsten loop van zaken, mag wel als zeker worden aangenomen, al blijft het een eenigszins zonderlinge historie, dat de koning naar het buitenland wordt gezonden, om daar af te wachten, of de NU Vergadering en eventueel het volk door middel van een re ferendum zich voor of tegen het koning schap uitspreekt. Een en ander toch is in stryd met de gedane belofte, dat pas, na dat wettig via parlement of volksuitspraak de gezindheid van Griekenland ten aanzien van den verderen staatsvorm zou zjjn te kennen gegeven, de koning de consequen ties zou behooren te trekken uit de geno men beslissingen. Thans echter heeft men het land, door den koning reeds by voor baat buitenslands te zenden, voor een fait accompli gesteld. Het drijven van leger en vloot, waaruit vooral de ongeduldige re volutionaire elementen worden gerecru- teerd, zal wel de voornaamste oorzaak zyft van den overhaasten stap. Overigens ge ven de gebeurtenissen in Griekenland wel een droevig beeld van den wanhopigen toe stand des lande, dat noch economisch, noch financieel, noch politiek tot rust vermag te komen. Eerst de groote oorlog, in samen werking met de Entente, daarna de ramp, spoedige strijd tegen het herleefde Tur kije en verder de partlj-politieke twisten hebben het land in een staat van ontred dering en vredeloosheid gebracht, die ont stellend is. Of Venizelos thans klaarheid in de wan hopige situatie zal brengen, de grijze staatsman beweert dat hy niet terug wil keeren, omdat het zjjn goedkeuring niet ADVEKTENTIBPRUS: Uit Goud» oni.tr.keo (behoor«de tot dal bmortkrin»)- b%*GB7oN“ENUMEOKBKEL*NGiEN: 1—4 /O.W. Op J*GwM^(ldverteati«n,« iupwoudou bij oo.aurt tot mw forwtaoeor- *'>AdvertentX'kimMU ’orden*lupwmdMt door tuucbenkouut ru delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daag» vóór de plaatamg het Bureau zjjn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te rijn. BUITEN LANDSCH nieuws. BELGIE. De Kamer keurde gisteren met 70 stemmen (liberalen en katholieken) te gen 57 (socialisten en frontpariij) en 22 onthoudingen (katholieke Vlamin gen) de wel goed, waarbij het leger- contingent voor 1924 wordt vastgesteld op 74.000 manschappen. De katholieke Vlamingen onthielden, zich o.m. omdat de taalregeling in het leger niet wordt nageleefd. De behandeling van het vraagstuk van den duurtebjjslag der ambtenaren in de Fransche Kamerziting van gisteren, heeft een voor de regeering niet zeer bevredi gend verloop gehad. Ze leidde zelfs tot een stemming, die zonder nu een ernstig échec te vormen als de socialisten het willen doen voorkomen, toch voor de regeering onaangenaam is, vooral na andere We tegenslagen van den laatsten tijd. Verschillende plannen tot verhooging van den bijslag waren in de zitting ter sprake gekomen, namelijk een socialistisch voorstel volgens hetwelk men den ambtenaren de gevraagde achttienhonderd francs per jaar zou toekennen, en voorstellen van Loucheur en Herriot, die zonder zoover te gaan, niet temin meer wilden geven dan de totale som van 263 millioen, waartoe de regeering, in keiw demonstraties tegen de vreemde lingen plaats hebben., De buitenhuid- sclie oorlogsschepen treffen voorberei dingen voor alle eventualiteiten. NOORWEGEN. Nadat reeds herhaaldelijk wijzigin gen waren aangebracht in de Noorsche wetgeving, die hel drankgebruik ver bood, schijnt het thans zeker, dat de verbodswet binnenkort zal worden op geheven, aangezien de conrtnumsten de wet in haar tegenwoord^en vorm als een nadeel voor de arbeiders beschou wen. Daar op andere gronden ook de con servatieven en enkele andere groepen zich tegen de wet richten, bestaat er thans een meerderheid tegen de be staande wet, zoodat zij vermoedelijk binnenkort zal worden ingetrokken. De vrijwel opgedrongen invoer van wijnen uit het Zuiden en het op ruime schaal verkrijgbaar stellen van alcohol voor medicinale doeleinden, hadden aan de wet reeds veel van haar beteekenis ontnomen. aaidbeving aldaar om het leven is ge komen op 400 wordt geschal. De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk. CHINA. Betoogingen tegen te buitenlanders te Hongkong. Uit Hongkong wordt gemeld dat tel- 20) - Hij was moe van den arbeid van den dag, bovendien had hij nog geen voed sel of drinken tot zich genomen toch ging Griff nog met veerkrachtigen stap. Zoo bereikte hij den langen, hoogen heuvelrug, waar de sneeuw nauwelijks zes duim dik lag en daar bleef hij staan en legde het lijkje van het kind neer. Onder de sneeuw was het veen zacht en bijna wann, ondanks de scherper wordende vorst spoedig had hij het grafje gegraven, het kind er in gelegd en het weer bedekt met het moeder- veen. Daarna rustte hij en keek naar de snel ondergaande maan, naar de sterren, die de aan na de ander hel derder werden, nu het grooter licht op het punt «fond afscheid te nemen. Welk een ontzettend eenzame woes tenij scheen ze deze heide, die voort aan het tehuis zou zijn van het gestor ven kind. Zou de moeder, die ginds bliep, niet op hem schimpen, om wat hij J Griekenland. overleg met de Kamercommissie, besloten had. De minister van financiën, 'De Lastey- rie, had daartegenover ronduit verklaard, dat de regeering niet verder wilde gaan en ten aanzien van het bedrag de vertrou wensvraag stelde. Op voorstel van de afgevaardigde Brousse weid echter een voorstel tot uitstel van behandeling aangenomen, welke stemming groote beroering in de Kamer verwekte. By de bespreking over dezen uitslag gold volgens velen thans deze conclusie, dat de door de regeering gestelde vertrouwens vraag elke niet-aanneming voor de regee ring aanleiding was nu af te treden. Volgens de andere opvatting heeft de re giering door de vertrouwensvraag te stel len, slechts willen zeggen, dat zy in geen verhooging van het totaalcijfer kon toe stemmen ,doch behoeft ze niet te weigeren met de commissie nieuw overleg te plegen aangaande andere modaliteiten van de re geling. Deze laatste opvatting, welke blijkbaar door de meerderheid wordt gedeeld, ly'kt het meest verstandig, het incident bewijst ech ter, hoe aanhoudend de regeering op haar hoede moet zijn, nu de komende verkiezin gen in aantocht zijn. Officieel wordt thans medegedeeld, dat ■Koning George 15 Januari in persoon de troonrede zal uitsproken ter opening van liet nieuwe Britsche Lagerhuis. VKREEMGDE STATEN. De aardbeving in Columbia. 400 riachtoffera. Uil Bogota in Columbia wordt ge meld, dat volgens de laatste berichten het aantal personen, dat bij de jongste FRANKRIJK. In een zeilboot op zee. M. Alain Gerbault, de Fransche ten- ms-ster en moedige ontdekkingsreizi ger, die alleen In een kleine zeilboot van Frankrijk naar New York overstak heeft, volgens een draadloos telegram in de Petit Parisien, verzonden van de Fransche mailboot Paris, waarop hij huiswaarts keert, verklaard, dat hij op zijn volgende tocht met de zeilboot de twee Galapagos-eilanden hoopt te en- deizoeken. Deze eilanden liggen op on geveer duizend mijlen van Panama en zijn nog nooit door een blanke onder zocht. M. Gerbault heeft tevens het plan opgevat om de tot heden toe nooit on derzochte eilanden der Nieuwe Hebri- den te bezweken, waar eveneens nog nimmer een blanke een voet heeft ge zet. M. Gerbault zal in Mei a.s. zijn plan nen ten uitvoer brengen. BINNENLAND. De zakeUjke bedrijfsbelasting. Het Hold, verneemt, dat op het de- paitement van financiën een vooront werp van wet gereed ligt, strekkende de bevoegdheid der gemeente om een zakelijke bedrijfsbelasting te heffen, uit de Gemeentewet te lichte». Het voor ontwerp is om advies gezonden aan de Kamers van Koophandel, althans aan enkele in de groote stede». Nederiandsche spoorwegen. De algemeen© dienst, voorheen be staande uit vier bureaux en hel secre tariaat dat scheidsgerechten, in Utrecht, is teruggebracht tot drie bureaux en vorengenoemd secretariaat. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de inspectie der comptabiliteit Nijmegen opgeheven. Omtrent de gehouden conferentie tuu- schen de directie der Ned. Spoorwegen met de vertegenwoordigers der organi saties deelde de heer Moltmaker mede, dat alleen hij aanwezig was van de Nederlandsche Voreeniging en dat door de vier andere bonden schriftelijk was nreegedeeid, dat zij zich aan de uit- spiauk van den Loon raad hielden en niet ter conferentie kwamen. De heer Moltmaker heeft vervolgens namens het hoofdbestuur der Neder- Jaadftche Verooniging uiteengezet le dat door de directie den Loon- raad de nek werd gebroken door hot doen van voorstellen van loonsverla ging 2e. dat het hoofdbestuur meent, nat nu de Loonraad wel kan worden opgedoekt on er een andere vorm van brood, want hij was de makker Grift, een die recht had op voet gelijkheid behandeld le worden. Dl na wachtten zij, totdat de havermeel pap gereed was Trash zat op aditerpooten, een oor opgestoken, oen bewijs van zijn oplettendheid. De hond verd zeer ernstig, toen hij zag, dat hij en zijn meester dien avond slechts de helft van hun gewone rantsoen zouden krijgen. „Zij zal het straks noodig hebben, oude jongen,” zei Griff naar de stille gedaante op het bed wijzende. Trash zei niets meer, maar at zijn pap evenals Griff het deed mot een eet lust, waaraan niet viel te twijfelen, "oen pas herinnerde Lomax zich, dat zijn werk voor den nacht niet voorbij was. De ongewone opwinding van den c'ag, de begeerte om zoolang aan het sneeuwoprnimen mee te doen als nog een man naast hem zich de inspanning wilde getroosten, had gemaakt, dat hij later thuis was gekomen dan zijn be doeling was geweest het vinden van de vrouw had zijn geest vervuld met een nieuwe belangstelling, die al het andere klein had doen schijnen en nu, ver na middernacht, herinnerde hij zich, dat zijn koeien niet gemolken wa ren. In een oogenblik was hij op en de de deur van de hut uit na een on derzoekenden blik op de slapende vrouw te hebben geworpen hij stak het erf over naar den koestal, gevolgd au oen schaduw door Trash. Eu wer- Een verstandig man rekent tot het in l orde brengen zijner zaken nooit op den dag van morgen. van kelijk, het vee was er ongelukkig aan tj^n toe, do eene koe na de andere kreunde JiSMk lan pijn, toen Grift binnenkwam. Toch ueel^ jieed het goed de uitdrukking in haar zijn w>gen te zien, toen zij haar {glanzende een Wppen naar hem keerden die groote, bruine oogen van de koeien leken zoo vrouwelijk ze drukten lijden en smee kt» uit en toch ook vertrouwen in den meester, die haar zoo lang onverzorgd had gelaten in den meester, die nu kwam om haar te verzorgen. Hoe moe hij ook was. Griff molk even vaardig on vlug als anders want zelfs Joshua Royd ginds op Windy Farm, had geen zachter hart, als hij mot het vee om ging, dan de heer van Lostwithens. Hij^was eindelijk klaar en bracht de r-ielk naar het melkhuis toen ging Giiff weer terug lytar de hut, stak zijn pijp aan en vocht tegen zijn vermoeid heid. Nu en dan keek hijnaar het bed en zag het gelijkmatig op en neer gaan van een gezonde ademhaling. Hij vroeg zich af zoo weinig was hij zichzelf meester na de afmatting van den zwa- ren arbeid en de kwelling van onge wone hartstochten of deze gast niet de een of andere Witte Vrouw kon zijn, geboren uit de veenlanden en de moe rassen, die zich stelde tusschen sterke mannen en het werk, dat sterke man nen noodig hebben. nacht niet te slapen. Zij kon zijn dien den elk oogenblik noodig hebben, en als hij eens in slaap viel, dan zou er dat wist hij heel wat kracht noo dig zijn om hem te wekken. Hij nam zijn pijp en stopte ze lang zaam Trash kwam naar hem toe, leg de één voorpoot op zijn knie, en sprak tol hem zoo goed hij kon. Want Trash verlangde, nu de jas van zijn meester weer diens rug bedekte en levend, ge zond vleesch omsloot nu de vrees voor het ondoorgrondelijke voorbij was naar zijn avondeten j en de pijp kwam, dat wist hij, na niet voor den maal tijd en'dat bracht hem in groote verle genheid. •Wat is er, jongen?” fluisterde Griff ,Je zult nog eens leeren praten, maar uat bedoel, je nu?” Trash ging met een beweging, die v oor geen verkeerde uitlegging vatbaar was, naar zijn leege bord, en likte dat met groote zorg. Griff zette, glimla chend ondanks zijn eigen zwaarmoedig heid, de pan met haverineelpap op het vuur ,.Ik had het heel en al vergeten. Trash”, zei hij „en nu je het mij in herinnering brengt, voel ik ook wat een honger ik heb Uil de kist, die als huishoud- en pro visiekast dienst deed, nam hij ’n brood en een opgemaakt stuk boter, dat Hes tor elke week voor hem kamde en sneed voor zichzelf en voor Trash een snede. Trash kreeg altijd botet op zijn Uit goede bron kan worden medegedeeld dat vrienden van Ramsay MacDonald in Citykringen poolshoogte nemen omtrent de opvattingen aldaar als een eventueele ar- beddersregeering zou willen overgaan tot erkenning der Sovjetregeering. Het is be kend dat zoowel in liberale als in arbei derskringen deze erkenning wordt bepleit en dat ook verschillende zakenlieden van een dergelyken stap goede resultaten ver wachten voor handel en bedrijf in Enge land. Als Ramsay MacDonald dus als pre mier optreedt is een voorstel in dien geest ongetwijfeld te verwachten en zal het zeer veel kans hebben aangenomen te worden. Een der moeilijkheden der erkenning is de quaestie van de Russische schuld aan En geland die ongeveer 20 millioen pond be draagt. Men meent te weten, dat Moskou bereid is deze vordering te erkennen, mits Rusland een zakencrediet van circa 50 mil lioen krijgt ter aanschaffing van verschil- kende waYen en het financieren van ver schillende ondernemingen, waarbü Engeland zal worden 'geïnteresseerd. Naar het schijnt is men in de City niet geheel ongeneigd op een dergelyk voorstel in te gaan, mits Moskou voldoende waarborgen verstrekt. De Grieksche koning heeft zijn land moe- dezen nacht deed? Iets als berouw voelen hij was vast besloten dien overviel hem, toen hij zag, hoe de rand der maan de verre sneeuwveiuen en zijn vijandin was „Wees goed voor den kleinen jongen. Hij is zoo teer, de arme kleine, en gij zijt sterk.” Ei kwam geen antwoord, verstaan baar voor vleeschelijke ooren, maar in hel hart van Grif! sprak een stem, even duidelijk als de beelden, die hij kort geleden in het turfvuur had gezien. En hij wist, dat hij goed gehandeld had. ’t Was misschien ook een stem, die tot het hart van den hond sprak Want voi blijdschap liet hij zijn stem over de onbebouwde vlakte klinken en hij sprong om zijn meester heen, alsof het een feestdag was. De maan zonk snel weg, reeds had dy witte rand van de heide een stuk afgesneden van haar blauwachtig ron de schijf, reeds schenen de sterren aan den oostelijken hemel schitterend en helder en de stilte van de in sneeuw gehulde landen was even ontzagwek kend als het uur moet zijn, waarop de Dag des Oordeels aanbreekt. Griff stak zijn schop in het pas ge maakte graf om de plaats te merken toen liep hij langs den heuvelrug en over de steenen omheining en ging naar beneden in de geurige warmte, die de turven in zijn hut verspreidden. De vrouw sliep nog juist zooels hij haar had verlaten en Grift stapelde nieuwe brandstof op het vuur. Hoe moe hij ook was hij begon het nu te ^bijslag der ambtenaren in Frankrijk. De opening van Lagerhuis. Een eventueele erkenning van Sovjet-Rw De crisis in De Rjjksregeering heeft gisteren het be sluit 'genomen dat er in de ondersteuning der werkloozen in het bezette gebied voor- loopig geen wjjziging zal worden gebracht. Daarentegen zal de ondersteuning in het onbezette Duitschiand zeer aanzienlijk wor den beperkt, zy zal slechts worden ver leend aan hen, die zich verbinden ten min ste drie dagen per week in dienst der ge meenschap te werken. De „Zeit” vreest dat in de komende maanden in verband met den. financieelen toestand van staat en gemeente een groo te catastrophe dreigt, ten aanzien van de ondersteuning der noodlijdenden. De regeering poogt wel met alle kracht de ellende te lenigen. Zij steunt in het on bezette Duischland 1% millioen geheel en ca. twee ‘millioen gedeeltelijk werkloozen, in het bezette gebied twee millioen werk loozen. Het Ryk kan gedurende de eerst volgende maanden per werklooze slechts 78 pfennig per dag betalen, hierdoor zal een nieuwe inflatie worden vermeden. Verder moeten worden ondersteund: ca. 800.000 oorlogsinvaliden, 1% milioen we duwen van oud-stryders, 320.000 vermink ten en rentetrekkenden. Omstreeks een derde -gedeelte van de Duitsche werknemers is op het oogenblik werkloos. De industrie brengt zware offers, door dat zij zich verbindt ook overtollige werk krachten, "oorlogsinvaliden, enz. in dienst te houden. Verder moet zij inrichtingen van weldadigheid onderhouden en speciale belastingen voor Rijn en Ruhr opbrengen. De landbouwersstand heeft gedurende den zomer aan 260.000 stadskinderen kost en inwoning verstrekt en levert maandelijks nog 4200 ton Liebesgaben. Het blad wijst er op, dat alle kringen in het Duitsche Ryk wat het ondersteunings- werk -betreft, hun plicht tot het uiterste hebben vervuld. 3638 345 33M 96

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1