Niiovjaaiswiiscliiii. Weduwe J. FLORIJN Co. OPGANG IIKITFÏHBTFN uk ooudschk iiiihuamih bü WISBRUN LIFFMANN. ,DE Spimpji S. S. VAN DANTZIG Goudsche Dienstverrichting MULDER A OOMS Reuzenprijzen worden door mij betaald voor Hazen-, Katten: en Konijnenvellen, Lompen, TH. J» NOB EL Metalen, Specialiteit in Oud Papier, Papier-afval, ln- eu verkoop van alle soorten FleB8chep."«Tiiiii.tri,.t 73> 0oHd. alleen HOOGSTRAAT 124-126, ROTTERDAM, Tel. 5161 N.W.0. GOEDEREN en GEM. W.0. GOEDEREN Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda Zeer snelle verhuizingen met auto-verhuiswagens van en naar alle plaatsen. Transport van Kano's, Orgels, Brandkasten, enz. enz. ALTIJD ONDER GARANTIE. Goedkoope prijzen. Zeer nette behandeling. OPGANG Bestal thans Uwe VlUl I LnnAA I Lil LANGE nENDEWEO 27 - TELEF 313 - OOUDA Brukkirij L BRINKMAN ZOOM ANTON COOrS Dus nu allsn naar de „kleedgelegenheden", o weidoche bena- mng, zóó, dat je tegelijk je hoofd, beenen en armen kunt atooten; er ie veel te weinig licht, de douches zyn onvoldoende, kortom je voelt je vuiler al» je er uitgaat dan alü je er inkomt. ■Dank z(j het particulier initiatief is in 1922 een overdekt zwembad gebouwd waar de Parijzenaara trotsch op mogen zijn, maar... het is en het blijft een particulier bad in hoofdzaak bestemd voor de leden van de rijke Sporting Club de Prance, die in de Rue de l'Elywaóe een gebouw heeft dat een waar aportparadijs is. Prachtige zalen voor schermen, boksen, gymnastiek »ijn daar te vinden, terwijl het zwembad, niet wat grootte, doch wat afwerking, wa ter etc. betreft, wel tot de mooiste van het vasteland gerekend mag worden. Dank zij de loyaliteit van het bestuur dezer Sporting Club de Fmnce zijn de leden van verschil lende zwemclubs eenige malen per week in de gelegenheid gesteld daar te oefe nen, en dat zulks ten zeerste geapprecieerd wordt, behoeft geen betoog. Het blijft echter te betreuren dat „men" hier altijd op de andere onzindelijke Pa- rijsche piscines ia aangewezen, in dat op zicht zijn we in Holland, waar toch zeker zes keurige overdekte baden zijn (Amster dam en den Haag ieder twee, Haarlem en Rotterdam één) een stuk verder. Wat betreft het enorme in aanbouw zijn de zwembad voor de Olympische spelen, daarover hoop ik een volgende maal eens ieto te vertellen. De zaak is grootsch op gezet, men spreekt al van een „zwemmers paleis", maar zonder stagnatie zal de ver dere bouw wel niet zijn, aangezien het heele geval nu reeds 12 millioen francs Icost, terwijl de berekening en de door de gemeente Parjjs toegestane gelden precies de helft bedragen. Er wordt al geschreven over enquêtes en interpellaties in de Ka mer... zelfs hoorde ik beweren dat een jus titieel onderzoek ingesteld zal worden. Hoe het zij, dit muisje zal nog wel een staartje hebben, waarover ik u ter zijner tyd wel meer hoop te verhalen. Voor vandaag genoeg. DAAS. OW» PLUXMYM. Veeren pikken. Hoe dan men dit voorkomen üen van onze Amerikaansche pluimveelief hebbers zegt dat wanneer hoenders vast zitten en er losse veereu in het loop- hok liggen, andere hoenders deze op pikken, daarom moet het eene gewoon te worden om deze losse veeren uit het hok te verwijderen. Dikwijls gebeurt het ook, dat hoenders elkanders vee ren beginnen uit te plukken, als deze geen vrije toegang tot het water heb ben Dan beginnen de dieren naar voch tigheid te zoeken en vinden dit in de nog onrijpe veeren., Ten laatste raken de dieren hieraan gewoon en is het verbazend moeilijk ^bqt af te leeren. De Kaapsche Eierenvereeniging heeft in de Kaapkolonie ook aandeelhouders- Nu geeft deWereeqiging eene opsom ming wat zij "gedurende eenige maan den alleen uit het dorp Robertsen ont- Vangen heeft. Te Robertson zijn 15 aan deelhouders. Het kewicht aan eieren per trein naar Kaapstad verzonden, ge durende de maaudeta Sept., Oct., Nov., Dec. bedroeg voor iSept. 17 ton, (één is 2000 pond Engelsch gewicht) Oct. 22 ton Nov. 25 top Dec. 15 ton. Ge rekend tegen 2 ons (Eng. gewicht) per ei (na aftrek van het gewicht dpr ver pakking) is het getal der eieren niet minder dan 1.500."000, vertegenwoordi gende eene waarde van 7.550, of in Hollandsche munt f 90.600, gerekend tegen f 0.90 per dozijn gemiddeld. Zulke cijfers spreken. En toch zijn er nog menschen die zeggen, dat het hou den van kippen niét betaalt. Internationale bijeenkomst in het belang van de kuikens. Ja, eene Internationale bijeenkomst in het belang van de Kuiken-industrie is onlangs te Philadelphia in Amerika I gehouden. Ruim 200 afgevaardigden na men er deel aan.... en het was een groot succes 1 De belangen van de Kui ken-industrie werden hier degelijk be handeld. Volgens de photo, op het ter rein genomen, kan men niet anders zeg gen dan dat „het schoone geslacht" zeer goeo vertegenwoordigd was een be wijs dat de jonge dames groot belang btgimien te stellen in u© Kuikeunpiuim- v ©©-industrie. DU is wat ik steeds be weerd heb, dat het meisje de vrouw meer geschikt is voor de opvoe ding van kuikens en de verzorging van - pluimvee, dan het mannelijk geslacht. De vrouw mag niet zoo goed kunnen on-gaan met hamer, beitel en zaag, dan de man,, waar dit noodig is voor de in richting, maar het meisje, de vrouw, be/it de goede eigenschappen en zacht heid om het kleine leven moederlijk te verzorgen. Als men het verslag dezer bijeen komst nagaat, dan kan men met anders zeggen dan üat degelijkheid van be spreking niets t«t wenschenk overliet. Munnen van groole kennis hebben al les van A—Z behandeld, en dit kan niet anders dan goede vruchten dragen voor alle belangstellenden. Men zegt, dat er een geest van eensgeziudlheid en samenwerking was, gedurende die paar dagen dat men in conferentie was. De Amerikanen zijn practische men schen. De pluimvee-industrie staat op hooger sport dan in vele andere lan den. Men laat geen goede gelegenheid vocrbijgaan, of men maakt er eerst ge bruik van. Een beetje optimisme doet geen kwaad, al denkt de onkundige ook dat hij of zij „net zoo goed" weet dan de deskundige, om dit of dat te kunnen doen. Enthousiasme is een kostelijk iets belei dan altijd te zeggen dit is niet geschikt voor mij ik zal er nooit een succes van maken. Laten wij toch de geest van „Die wil, die kan" aanwak keren I Pratt's, de groote fabrikant van voe dingsmiddelen en apparaten voor de pluimvee-industrie, noodigde de dames en heeren der conferentie, om niet al leen de enorme inrichting te bezichti gen, maar ook werd aan de genoodig- den een heerlijke lunch aangeboden. Gij weet dat Pratt's verpakking van pluimveevoeder geschiedt in mooie oar- tonnen doozen. Alle genoodigden kre gen zulk een keurige doos waarin hun smakelijke lunch, van groote ver scheidenheid, was gepakt. Alles liet zich goed smaken. De bestuurder van Pratt zeide bij de toast dat de inhoud van Pratt's hoendervoer zoo zuiver en goed geproportioneerd was, dat het ook als menschelijk voedsel kon dienen. (Gelach). Dit noem ik practische recla- ine 1 En gij LAND- EN TUINBOUW. De aardappeloogst. Een onderzoek door de directie van den Landbouw. De directie van den Landbouw heeft, door bemiddeling van haar correspon denten en met medewerking der rijks- landbouwconsulenten, een onderzoek ingesteld naar de opbrengst der aar appelen van den oogst 1923 in de be langrijkste productiegebieden. Uit dit onderzoek is het volgende gebleken De fabrieksaardappelen leverden over hel algemeen een bevredigende hecto liter opbrengst in de Groninger Veen koloniën brachten ze iti de oude kolo niën gemiddeld pl.m. 400 H.L. en in de nieuwe koloniën pl.m. 430 H.L. per H.A. op. Voor de Dj-entsche koloniën kan de opbrengst gemiddeld op pl.m. 375 H.L. worden gesteld. Het zetmeel- gehalte is dit Jaar lager dan normaal terw ijl het gewicht 5 iKi.G. aardappelen onder water in normale jaren OOIè 405 gr. bedraagt, is dit thans slechts 385 a 390 gr De consumptieaardappelen gaven in de Friesche kleibouwstreek een op brengst van gemiddeld slechts 205 H.L. \egen een gemiddelde van 280 H.L. in do jaren 1921 en 1922 deze geheel onvoldoende resultaten worden toege schreven aan de ongunstige weersge steldheid) terwijl de aardappelziekte veel knollen bedrief. Herhaald be sproeien ga! weder uitmuntende resul taten Ook in de kleistreek van Gelderland b'eef de opbrengst beneden de gemid- .delde van 1921—1922, die 180 h 190 H.L. bedroeg, daar thans gemiddeld slechts pl.m. 130 H.L. per H.A. wer den geoogst. In Noord-Holland, waar in die jaren een gemiddelde werd ver kregen van pl.m. 260 H.L. liepen thans de opbrengsten uiteen van 160 tot 250 H.L. Op de Zuidt-Hollandsche eilanden was de opbrengst gemiddeld ruim 220 H.L., tegen 240 H.L. als gemiddelde in de jaien 1921 en 1922. Op de Zeeuwsche eilanden, waar in hoofdzaak Zeeuwsche blauwen en bon ten en eigenheimers worden verbouwd, liep de opbrengst uiteen van 150 tot 225 H.L., terwijl het gemiddelde in de meergenoemde jaren 230 H.L. bedroeg. Beter waren de uitkomsten, in Zeeuwsch Vlaanderen, waar de vaj-iöteit Industrie de Zeeuwsche blauwen en bonten ver vangt hier werden in 1923 van 200 tot 300 H.L. per H.A. geoogst, tegen 176 H .L. in de jaren 1921 en 1922. In wes telijk en noordwestelijk Noordbrabant, waar het gemiddelde in 1921—1922 250 H.L. bedroeg, liepen thans de opbreng sten sterk uiteen naast zeer goede uitkomsten van 300 H.L., kwamen an dere van 150 H.L. voor. In Limburg werden in de twee meergenoemde ja- reu gemiddeld 200 H.L. per H.A. ge oogst thans bedroeg de opbrengst in Noord-Limburg pl.m. 180 H.L. en in Zuid-Limburg 160 H.L. Behoudens enkele), uitzonderingen, o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen en som mige deelen van westelijk Noord-Bra bant, bleef dus de opbrengst in 1923 beneden het middelmatige en was zelfs in verschillende gevallen vaij ongunstig te noemen. Wat de kwaliteit betreft, kan worden medegedeeld, dat de knollen meeren- deels klein gebleven zijn, terwijl bij sommige soorten, vooral bij de eigen heimers, veel zieke knollen voorkomen. De hoedanigheid is overigens over het algemeen bevredigend. BINNENLAND. Vereeniging tot Ver betering van het Kiesstelsel. Onder presidium van den heer C. E. \an Koetsveld is te Utrecht een alge meen© ledenvergadering gehouden van de Vereeniging tot Verbetering van het Kasstelsel. Een groot aantal beschouwingen was ingekomen, naar aanleiding van de, op initiatief van dr. Wynaendts Francken gepubliceerde, vragenlijsten. Het resul- tual van de enquete is volgens de „N. R. Cl." globaal dat de stemmen voor personen en voor lijstenstelsels nage noeg niet uiteen loopen dat de Candi da atstelling in districten door ruim 60 werd gewenscht, tegenover 40 die dat voor het geheele land beter oor deelden. Voor de stemoverdracht wa ren bijna 90 voor de aanwijzing van gekozenen in de personenstelsels «oor de kiezers 50 bij lijstenstelsels door stemcijfers (voorkeurstemmen) 50 voor gemengde aanwijzing 20 terwijl voor aanwijzing volgens lijst volgorde nog geen 5 gestemd had den. Bijna 60 waren voor verbin ding van lijsten. Wat de toewijzing van de zetels be treft, waren iets meer dan 50 vqor de methode van de grootste overschot ten*; de overigen waren over vier sy stemen verdeeld. Eveneens de helft had zich voor de algemeene partijlijsten uit gesproken daartegen ruim 25 ter wijl 15 er voorwaardelijk voor ble ken. Bijna 60 willen den kiezer één slem geven voor panacheeren waren weer ruim 60 De bepaling van de lijstvolgorde werd door 25 volgens he*, alfabet gewenscht, door 10 bij loting, door 28 door partijreferen dum en door eveneens slechts 10 dooi; de partijleiding of organisatie. Eveneens 25 verklaarden zich voor cirkelvormige candidatenlijsten. De heer Van Rappard, uit Tiel meen de. dat het noodig zal zijn ook aan de Land van deze gegevens een nieuw stel sel te ontwerpen, waarvoor dan de ver eeniging propaganda kan maken, doch niet reeds nu een vaste keuze uit de negen stelsels te doen. Na eenige bespreking diende de heer ding, maar by verzorgd geheel, staat dit kleedingstuk dan ook zóó élégant, dat elk ander toilet al zeer vele eigenschappen ln zich moet vereenigen, wil het de concur rentie ermede, met goed gevolg doorstaan. GRACE ALLAN. FINANCIBELE BBMCHTBN. Weekoverzicht. Indien zjj die de taak op zich namen, Duitechland'e muntstelsel te hervormen, niet behept zyn met een overdreven opti misme, dan mag men verwachten, dat bin nen zeer afzienbare® tyd de papiermark heeft afgedaan en vervangen zal zyn door een volwaardige goudmark. Dr. v. d. Schacht, aan wien het reeds gelukt is, den rentemark op peil te houden, stelt de komst van een goudnotenbonk binnenkort in uitzicht en is zelfs de meaning toege daan, dat een nieuwe waardevaste munt- oomhedd bestaanbaar is, ondanks de vele onopgeloste vragen, die direct of zydeling» met de achadeloosstellingakwestie in ver band staan. Mocht het, met behulp van internationaal kapitaal, inderdaad geluk ken, op deze wyze het monetair stelsel van Duitschland te saneer en, dan zou hier mede een zeer belangrijke stap gedaan zyn in de richting van het Europeesch herstel, voor welk herstel tot nog toe Duitschland'ünaatieele moeilijkheden de onoverwinnelijke factor leken. Het spreekt vanzelf, dat in klingen van den geld- en effectenhandel deze overwegingen een grooten rol spelen, doch wat de beurzen betreft, zyn andere factoren genoeg aan wezig om een krachtig koeraredree tegen te houden, terwyl men bovendien niet uit het oog mag verliezen, dat de gunstiger verhoudingen reeds voorafgegaan zyn door een optimistische tendenz in schier alle centra. Dat New-York niet williger ge stemd was, vind mede zyn ooi-zaak hierin, dat men ten aanzien van de optimistische uitlatingen der experts op allerlei gebied min of meer sceptisch gestemd is. De in uitzicht gestelde industriëele opbloei be antwoordt niet aan de gewekte verwach tingen. Wel is in tal van gevallen de be drijvigheid van zeer bevredigenden aard, maar meer en meer rjjst de vraag, of de afzet, en vooral of de afzet naar het bui tenland, hiermede wel gelyken tred zal kunnen houden. Het herstel van de land bouwprijzen waarvan men zich zoo veel had voorgesteld, heeft het gewenschte re sultaat nog niet gehad. Trouwens in land- bouwkringen zelf Is men, wat de stijging der graanprijzen aangaat, nog lang niet voldaan en bestaat de meening, dot voor een duurzame verbetering van de toestan den in het landbouwbedrijf het prijsniveau van thans nog niet voldoende is. De LondenBche beurs verkeerde nog on der den indruk van de onbestemde voor uitzichten, welke door den uitslag der ver kiezingen in liet leven geroepen zyn. De gedecideerde houding van Labour wy'st er op, dat men van deze zyde van alles ver wachten kan, zoodat de gedachte aan ka- pitaalsheffing weder veld won en zijn invloed op de bestaande tendenz degelijk deed gelde®. Op onze beurs was de tendenz min of meer terughoudend en kwamen slechts ma tige koersfluctuaties bü in het algemeen uiterst geringen handel tot stand. Op d>e Beleggingsmarkt had de disconto verhooging met ingang van 12 dezer door de Nederlaodsche Bank ingesteld, een sterk deprimeerenden invloed. Wel trad la ter voor Nederlandsche Staatsfondsen een licht redres in, doch de neiging tot afge ven bleef overwegend. Mexicanen reageer den in verband met de alarmeerende be richten uit het land der eeuwigdurende re voluties en werden druk verkocht, ondanks het feit, dat de uitzichten omtrent de be taling van den eersten termijn op de er kende schulden binnen kort zal plaats heb ben. Op de aandeelenmarlct waren Kon. Olie's na de inzinking die aan het einde der vo rige week plaats had, weder goed gedis poneerd. De handel echter bleef gering van omvang, mede door het feit, dat Con sols levendige belangstelling van de be- roepsspeculatic ontmoetten, terwijl hier ook groote huizen nog altyd belangrijke posten uit de markt namen. Op de CuLtuurmarkt ging in het alge meen weinig om. De suikerprijzen geven geen aanleiding tot verhoogde activiteit, of ik hoorde de grooten praten over vroe ger, oveyf hun vader en my, toen wij allen .hier leefden en werkten wat zou dat hserlyk en gelukkig zijn. Maar dit gebeurde niet. En de oude vrouw bleef eenzaam, maar vol verlangen. En haar kinderen zeiden: „Wat heeft grootmoeder toch aan die stilte en zij begrepen niet, dat grootmoeder alleen in die stilte van dat oude huis gelukkig kon zijn. Op een zonnigen Septemberdag ging Coby haar grootmoedertje opzoeken en ze vondt het bij haar zoo heerlijk, dat ze voorgoed bleef. „Ik hou van al mijn ooms en tantes en neven en nichten, ze zijn allemaal goed en lief en braaf en hartelijk, maar ik ga ner gens naar toe. Ik blijf hier. Mag ik? Toe, grootmoeder, zeg dat ik bij U mag blijven." En grootmoedertje nam het lieve meis jeskopje tUHHChen haar handen, was innig blij, dat er één was, die om haar dacht, bij haar oude eenzame vrouw wilde blyven. Stil was hetniet meer, want overal klonk Coby's vroolijke zangstem. Waar ze kwam, was het alsof ze zonnestralen van buiten meebracht. Alle vensters moesten open. Alle kamers moest ze zien, van alle meubels moest ze de geschiedenis weten. Ze vroeg en ze babbelde. Neen, niet zoo heel druk. Maar op een laag stoeltje zat ze naast grootmoeder en ze vroeg van alios van 't en het zijn dan ook alleen dn kalme spe culatieve beleggers, die in de zekere toe komst der Java suiker industrie aanleiding genoegvinden om deze afdeeling niet ge heel en ai uit het oog te verliezen. Wij ge- loo-ven, dat zij, die zich op deze wijze thans nog van goede suikerfondeen voorzien, geen ongelijk hebben en dat een verder koe nared reu niet zal uitblijven. Rubberfondsen trokken slechts weinig belangstelling, doch bleven ondanks de vele pessimistische lezingen, aangaande de positie van het product, goed op peil. De sterke drang, die van Engeland uitgaat op de Nederlandach-Indische planters, met hei doel, deze laatsten tot restrictiemaatrege len te brengen, zoowel als de constante neiging van de Amerikaaifctche consumen ten om den rubberprys, al is het ook maar met 1 penny te drukken, hebben tot gevolg gehad, dat velen zich aangaande de positie van het product een minder opti mistische voorstelling maken, doch hoe wel dit op de aandeelenmarict niet geheel zonder invloed bleef, kwam toch niet zulk een overwegend aanbod los, dat de koer sen scherp afbrokkelden. Alleen Serbadja- dl was gedrukt door de aankondiging der emissie van 1850 aandeelen groot 1000, tegen den koers van 200 In Tabakken ging weinig om, terwyl de Scheepvaartmarkt vooral voor aandeelen en obligaties Kon. Holl. Uoyd nog altijd goed gedisponeerd was. Wij blijven van meening, dat de Lloyd papieren inderdaad nog wel een goede speculatieve kans bie den. Van de specialiteiten waren Compania's en Jurgens waarden van tyd tot tyd zeer vast, terwijl van beide doorloopend be langrijke posten voor goede huizen uit de markt genomen worden. Prolongatie monteerde, in verband met de verhooging der discontorente van 4 tot 5% Fa. B. 'SANDERS Ezn., Amsterdam. Krabbel uit bat Parijsche natte element. Nee, gy draadlooze-telegrafie-maniak, dit zal geen betoog zyn over het natte ele ment in tegenstelling met het droge ele ment, dat electri8che stroomen doet ont staan, dit zal zijn een praatje over het Pa- rijscha natte element... het water. Niet het drinkwater, het sproeiwagenwater of het Seine-water niets van dat alles het zal zijn over het zwembad-water, met al les wat daarmee annex is, dus zweminrich tingen en zwemmers. Parijs is een heele groote stad, wat in wonertal betreft wel 160 maal greater dan Gouda, maar er zijn niet 160 maal zooveel zwembaden en een „Stedelijke Zweminrich ting" zooab by ons aan de Houtmans gracht... die is er heelemaal niet o nee, zoo'n gezellig badje als „bij ons" dat zul je in heel Parijs niet vinden. Edoch... laat ions niet afdwalen. De zwemsport in Frankrijk floreert mo menteel uitstekend. De Fransche Zwem- bond groeit dagelijks in ledental, maar per centsgewijs is de belangstelling van „de massa", waarmee ik de drommen menschen bedoel die zich interesseeren voor voetbal, bloedneusboksen en wielrennen, even ge ring als in Holland (uitgezonderd Gouda, waar men het buitengewone geval beleven kan dat de zwemsport en de daadwerke lijke zwemkunst'populair zyn!). Het is me dan ook dadelijk opgevallen dat in Parijs betrekkelijk zoo weinig „piscines" zyn en dat, die er zijn, niets eens goed bezocht worden. Da's vast een byleggertje voor de gemeente, inpLaats van een „zoet winstje" zooals in de Pijpenstad. Ja, ik ben niet gedocumenteerd, maar de begrooting (gezellig woord hè, „begrooting", daar kan je dagen over praten zonder dat je iets zegt) ...de begrooting, zei ik, zal u in deze misschien wel kunnen inlichten. Ik begroot dat er in Parys ongeveer zes gemeentelijke overdekte zwembaden zyn, d.w.z. gelegenheden waar hokjes en water zijn. Vier heb ik er gezien, en erger dan dat, ik heb er gezwommen. Drie daarvan «ijn klein en niet erg frisch, de vierde i« groot en smerig. De twee anderen zullen wel niet zoo zyn. Een overdekt bad moét schoon zyn. Welnu, in Parijs is dat alvast niet het ge val, daar zijn de zwemgelegenheden uitge sproken vuil. Het water is groezelig en de inrichtingen onhygiënisch. Bovendien zijn oude goede huis en ze vertelde al wat ze wist van haar eigen moeder, grootmoeder'» eenigste meisje, hoe goed die was geweest en hoe gelukkig in dat verrelnnd en hoe ook die andere grootmoeder altijd vol lief de was geweest. Dan was 't hart van mevrouw Thompson als een bloementuin in den zomer, vol zon en heerlijkheid en blijdschap. Tegen den tijd, dat het Kerstfeest nader de, kreeg Coby het toch zoo druk, en groot moedertje was nog niet zoo oud of ze was wel een beetje nieuwsgierig. Maar ze merkte toch niets van alle brie ven, die er voor Coby kwamen, en van allo hulst, die in de groote zaal werd opgehan gen. 23 December, een heerlijken winterdag, kwam de tuinman met den mooi sten fijnen den, dien hij had kunnen vinden, 't Was dan ook een pracht „Grootmoesje", zei Coby, „nu kan ik van middag niet komen theedrinken bij U. Ik heb het heusch te druk met alles. Maar Ik zal U myn nieuw verhalenboek geven om te lezen. Dat is zóó mooi en er staan zulke prachtige platen in, dat U zich stellig niet vervelen kunt." „Goed hoor, mijn lief kind", zei Groot moeder, en ze las opnieuw van Hans en Grietje en van de zeven zwanen en hun lief zusje en ze dacht: „Coby is even lief en even flink als Grietje of dat zwanenzusje. Wat ben ik blij en dankbaar, dat ik zulk een lief zusje heb." Toen werd het Kerstavond I 24 December, de avond waarin het Kerstkindje geboren is geworden en de Engelen hebben gezon gen en de Wonderster heeft geschenen. Toen bracht Coby Grootmoedertje in de groote zaal en daar wachtte haar een Kerstverrassing zoo mooi en innig lief, dat zij er diep van ontroerde. Daar was Coby's kerstverraasing. Op de groote, lange tafel stond een schitterend versierde kerstboom met honderde gekleur de brandende kaarsjes. De boom glansde en straalde. Boven in den boom flonkerde, lichter dan alle kaarsen ,de Kerst-ster. Maar rondom den boom stondenalle kinderen en kleinkinderen van Mevrouw Thompson. De kinderen zongen Grootmoeder en Coby tegen, toen deze daar zoo in de open deur stonden. Maar ze hielden 't met lang uit. De Ooms en Tantes van Coby, Mevrouw Thompson's kinderen verdrongen zich om hun oude Moeder, die geen woord kon uit brengen van aandoening. Oom George, die sterk was, tilde zijn oud Moedertje op en droeg haar naar de ver sierde stoel aan 't boveneind van de tafel. „Kinderen, mijn kinderen", sprak Me vrouw, maar meer kon ze niet uitbrengen, want de tranen van vreugde schoten haar als een brok in de keel. „Jullie allemaal allemaal" en haar rimpelige maar zachte handen streelden nu den een dan weer den ander. „En al jullie kinderen ook!", en ze glansde van vreugde, toen ze zooveel stra lende kindergezichtjes zag. 't Was een on vergetelijke avond. Oom Hans vertelde 's avonds een Kerst verhaal. Adolf las voor uit een bode. Toen kwamen allerlei tractaties, want de drozen die Coby uit de winkels gehaald had, waren heusch niet leeg geweest. Nog meer verrassingen. Voor iedereen een Kerstge schenk. Zoodat het jonge volk juichtte en danste van plezier. Telkens kwamen er nieuwe ketels met chocolade en nieuwe scha len met allerlei heerlijks en lekkers. Grootmoeder voelde al haar eenzaamheid in dezen eenen avond vetgoed. Haar oogen zochten Coby, die overal hielp, overal bezig was en van alles de ziel waa. In de rondom met groen en rood lint ver sierde zaal speelden de kinderen, zaten de grooteren met hun oude Moeder rondom 't vuur, en de Kersteter spreidde zyn licht. Zonder dat de ouderen het merkten had Coby de neefjes en nichtjes achter den boom geschaard en plotseling, nadat ze even met een stokje op tafel had getikt, zoodat er stilte entstond begonnen allen te zingen: Eere zij God in den Ilooge Vrede op aarde In de menschen een Welbehagen. Het was al laat, toen de predikant nog even gelegenheid had aan te loopen. „O! 01 U was ook ln 't complot", lachte Mevrouw Thompson. „Ja, lieve Mevrouw, straft U me maar, maar dan heb ik een goede helpster, denk ik", zei de predikant en hij knipoogde naar Coby. „Tot uw straf kamen wy morgen alle maal naar U luisteren", zei Oom George, „want wat nu de kinderen reeds hebben ge zongen, wil ik het morgenochtend ook zelf doen." „Maar dan moet ik gaan rusten", zei Mevrouw. Coby hielp haar naar haar slaapvertrek en zooals die twee elkaar, toen ze allee* waren, in de oogen hebben geaien en goe- nacht gekust, kan iedereen begrijpen, die zelf Liefde heeft in zijn hart. J 5boom, "J» kritiek te laat m- mkI een motie in, die ondersteund erd door mevr. Wijnaendts Francken b dr. Wijnaendts Francken en later m onderwerp van beraad zal uitma- De beer Van Koetsveld bepaalde zich Wl de weerlegging van de op zijn stel- ■ei geoefende kritiek. Ten onrechte is dö indruk gewekt, alsof hij voorstander ipu zijn van het stelsel-Cailey of -Kui per Spreker meende, dat zijn stelsel den snellen dood beteekent van de uit- *essen, die het parlementaire stelsel illbans in discrediet brengen. Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. Ondernemingsraden. Aan een in Het Volk gepubliceerd rapport over bedrijfsorganisatie eu me dezeggenschap, uitgebracht door de Commissie ingesteld door N.V.V. en S.D.A.P., is het volgende ontleend De opdracht welke de commissie heeft uit te voeren, vloeit eenerzijds voort uit de besprekingen, welke in het Ned. Verbond van Vakvereenigingen hebben plaats gehad en daar tot het formulee- r&u van een aantal stellingen hebben geleid en is anderzijds vervat in de korte woorden van inleiding tot het so- cialisatie-rapport „Gedacht wordt aan een regeling me de' ontwikkeling der bedrijven zou be vorderen in den zin, dat zij ten spoe digste in technisch opzicht voor socia lisatie vatbaar worden, terwijl deze re geling voorts bedrijlsdemocratie (mede zeggenschap van loomtrekkenden) en gemeenschapsinvloed (medezeggenschap van verbruikers en van staatsorganen) ia de nog niet gesocialiseerde bedrij ven zou hebben te brengen. Het rapport zegt, dat wanneer de voortbrenging geleidelijk vermaatschap- pelijkt wordt en het eene bedrijf voor, hei andere na in handen der gemeen schap komt, voor het beheer van zulk een bedrijf nieuwe organen in het le ven geroepen moeten worden, welke zelfstandig zullen zijn binnen de gren zen door, het gemeenschapsbelang te trekken. Als men dan tevens noodzake lijkerwijs erkent, dat in deze organen bij dit beheer, naast het doorslagge vend belang der verbruikers, ook de stem der voortbrengers krachtig be hoort te weerklinken, dan is de grond slag voor de medezeggenschap gelegd. Bepleit wordt de instelling van on dernemingsraden. De bevoegdheid van den ondernemingsraad in zake de lei ding der onderneming wordt opzettelijk eenigszins vaag als volgt geschreven 1. Het geven van advies aan den on dernemer betreffende technische en an dere aangelegenheden, de leiding der onderneming betreffende. 2- Het bijstaan van den ondernemer bij het bevorderen van den bloei der onderneming. 3. Het reicht een of twee vertegen woordigers aan te wijzen in den Raad van Commissarissen van een Naamloo- ze Vennootschap of in een soortgelijk college bij dezen of een anderen onder nemingsvorm. Een uitvoerige beschrijving wordt ge- ge\en van de in het rappert verdedigde publiekrechtelijke 'bedrijfsorganisatie. Do verschillen worden vervolgens op genoemd tusschen de door het N.V.V. voorgestane bedrijfsorganisatie en de economische bedrijfsorganisatie van prol. Veiraart. Dit rapport zal op een congres van de S.D.A.P. op 23 en 24 Febr. in be handeling komen. De navorderingsbelMting te Dewenter. Zooals bekend, nam onlangs de raad van Deventer, ter zake van het inhou den van navorderingsbeiasting van sa larissen van onderwijzend personeel 'n motie aan, waarin B. en W. werden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk de ze salarissen zonder eenigen aftrek uit te doen betalen. B. en W. berichten thans den raad, dat, gezien het feit, dat ook in andere gemeenten dezelfde praé- tijk als daar wordt gevolgd, o.a. door den ontvanger der gemeente Rotterdam een bekende autoriteit op belastingge bied, terwijl bovendien het gerechtshof vm Amsterdam blijkens een zeer re cent arrest van 6 April 1928, dezelfde meeting huldigt, de gemeente-ontvan ger zich stelt op het standpunt, dat verdedigd wordt door deskundigen van naam en dat meer en meer aanhangers vindt. Hoe gaarne B. en W. als regel ook aan verzoeken van den raad ge volg geven, hebben zij op grond van het vorenstaande geen termen gevon den, het ingenomen standpunt te laten varen, te meer, daar de ontvanger zich geheel geplaatst heeft op het belangem- standpunt der gemeente. B. en W. voe gen hieraan toe, dat in overleg met het college, de gemeente-ontvanger zich be reid verklaard heeft, maatregelen te treflen, waardoor de invorderingen op een voer belanghebbenden dragelijke wijzci zal geschieden. UIT DE PERS. Een verstandig woord. Wi| lezen in „De Vrijheid" De behandeling der Gemeeutebegroo- ting is, vooral sinds de invoering van hei algemeen kiesrecht eu de eveuxedi- go vertegenwoordiging, in de meeste gemeenteraden ontaard in eeu politiek steekspel, waarbij over allerlei dingen gepraat wordt, welke met het gemeen tebelang weinig ol niets hebben uit te staan. Met genoegeu hebben wij dan ook kennis genomen van den volgenden paa sus uit de Memorie vau Antwoord van B en W. van Leiden op het Algemeen Verslag over de begrooting dier ge meente voor 1924 „Ook zien B. en W. volstrekt niet in, dat de politieke samenstelling van den gemeenteraad een punt van bespreking moet uitmaken bij de bejjpndeling van do begrooting, zooals do* een lid werd betoogd. De bespreking van deze aan gelegenheid lijkt hun meer geengend vcoi een meeting eu geenszins op haar plaats in den gemeenteraad. Wij vreezeii intusschen dat ondanks dezt verstandige opmerking de Leid- scht gemeenteraad bij de openbare be handeling der begrooting zich van der gelijke volmaakt overbodige politieke schermutselingen niet zal weten te ont houden. De raadszaal is toch zulk een buitengewoon geschikte eu goedkoope gelegenheid voor partijpropaganda en politieke reclame 1 Men behoeft niet te adverteeren men behoeft geen zaal- huur te oetalen men is zeker van een uitvoerig verslag in de plaatselijke bla den en men krijgt nog presentiegeld toe 1 onderwijn in bijbeUcfae geschiedenis, doch buiten de gewone schooluren. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. GotfadienitanderwUft. Op de tweede school van de (neutra le) jSchoelvereeniging te Amersfoort werd sedert eenigen tijd godsdienston derwijs gegeven door het hoofd der school. De kinderen welkte naar tie meening van hun ouders dat onderwijs niet moesten volgen, hielden zich ge durende die les bezig met het kaften van boeken. Daartegen maakten de .ouders bezwaar, want boekenkaften fcomt in het leerplan der school niet voor. Op een zeer rumoerige vergade ring is deze zaak besproken en op een vcivolgvergadering verder behandeld, met het resultaat, dat het hoofd der school wel zal blijven voortgaan met het De moord ln de Beochjce van Poot. Naar wij vernemen, zal de behande ling van ue zaak tegen den los-wefk- mai. uit Den Haag, gedetineerd, be schuldigd van moordaanslag op een 19- jurig meisje, gepleegd ui de Bosch jee van Poot, in eeu heden te houdeu terechtzitting van de Haagsohe recht bank worden voortgezet. Het bericht, dal de békiaagde overgebracht zou zijn naar een krankzinnigengesticht is on juist bekl. bevindt zich uog steeds in het Huis van Bewaring te 's-Graveo- hage. Do politiezaak- Van Rossen in Batavia. De dagvaarding, die tegen Van Ros sen is uitgebracht, stelt vast, dat hij in totaal f 169.060 heeft verduisterd in oen tijdsverloop van 1 Jan. 1918 tot 1 Aug 1923. De zaak-Van Rossen is duo naai de openbare terechtzitting verwe zen. Het verzet t« Kockanje. 9 Januari a.s. zal voor het gereohtsg hof te 's-Gravenhage in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen drie landbouwers uit Rockanje, die door de rechtbank to Rotterdam ieder tot zeven weken gevangenisstraf met aftrek der preientieve hechtenis werden veroor deeld (de oisch was voor ieder 1 jaar) wegens het openlijk met vereende klachten plegen van geweld tegen den che 1-gemeente-veldwachter aldaar. Men zal zich herinneren, dat het Hol, na het vonnis van de rechtbank, op hun daartoe gedaan verzoek de invrij heidstelling van de beklaagden heeft bevolen. Mr. A. van Os, advocaat te Rotter dam, zal, evenals voor de rechtbank, de verdediging der beklaagden voeren. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Blind, Arm en Invalide. „Eer brengt een arme vader met vreugd zes kind'ren groot, Dan dat zes rÜke kind'ren hem hel pen in den nood." Met deze dichtregels als aanvang doet de Vereeniging „BIinden-Penning" eene circu laire het licht zien, in welke z\j eene lans breekt voor die blinden, die eenmaal wenc- zaam waren bij de Vereeniging tot Wera- verschaffing aan Hulpbehoevende Blinden wti vMtigen «r d* aandacht op dat in het Nieuwsjaarwiumraer der Goud- ache Courant, dat op Maandag 31 Dec. aj> zal verschijnen, de gelegenheid wordt opengesteld tot het plaatsen van NIEUWJAARSWBNSCHKN tol den gereduceerden prils van 50 CKNT voor ten hoogste 5 regels; elke regel daarenboven wordt 4 10 cle. berekend. inzending dezer Nieuwjaarswon. achen gaarne vroegtijdig verzocht. te Amsterdam, maar door ouderdom of ga- breken, niet meer in staat zyn geworden hun arbeid in de werkinrichting voort te zetten. De arbeid was hun tot dusverre een lichtstraal op hun donker levenspad, rhan* komt de levensavond hun duister pad ver donkeren. Waren ze tot dusverre nog in de gelukkige omstandigheden van in atgen le vensonderhoud te kunnen voorzien, than* zijn xy afhankelijker dan immer te vorea. Anderen zyn ze tot last geworden, en kunnen voor hun verzorging niets hydrogen. Ziet, voor dexulkon wordt thans een fonds gesticht, een een bazaar georganiseerd om aan de noodige geldmiddelen te komen. Reeds weid dezer dagen van onbekende zijde een gift van 1000.— aan het Bestuur der Vereeniging toegezonden. Een goed begin! Maar het moet een kapitaal worden, aoodat van de rente in de behoeften kan worden voorzien. Het mag annoodig heeten tot het behartigen der belangen van blin den aan te sporen, vooral waar het geldt b li inden die in behoeftige omstandigheden zjjn gekomen, en daarbjj tot de invaliden moeten worden gerekend. Giiften en goederen kunnen worden inge zonden aan het Bureau der Vereeniging „Blinden-Penning", Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. ONZE WEEKBLADEN. Van De Dag is een Kerstnummer verschenen. H. erstijnen voorzag het omslag van kos telijke dierstudies het dier, mensciie- lijk gechargeerd. Zooals die twee aap jes op den voorgrond staan te praten 1 Los zijn reproducties van een aquarel door B. Borsos en een schilderij door Dduard Houbolt bijgevoegd. Ook tus schen den tekst vindt men werk van beeldende kunstenaars afgebeeld. Die tekst, vol afwisseling, houdt met het naderend Kerstfeest verband. Een aantal bekende schrijfsters ge ven over Kerstmis haar gedachten. S8I per Liter JENEVER BRANDEWIJN INMAAK BRANDEWIJN CITROENJENEVER J'A» COGNAC tJ-J» LIKEUREN /?-50 PUNCH ADVOCAAT BOERENJONGENS OP WIJN t-W per anker k 46 flesch ROODE BORBEAUX WIJN f> ZOETE ROODE WIJN 1 '8— SAMOS en PORTWIJN BLOEDWIJN MALAGAWIJN f^>-~ per Flesch ƒ2.90 ƒ2.90 2.75 2.80 ƒ3.- 2.- 2.40 ƒ2.25 MARKT 43 GOUDA van JANSEN TILANUS, FRIEZENVEEN. Beleefd aanbevelend, L. N. POLDERVAART. 1141 34 W- G. NIKUWVKLD SPECIAAL IN lAlöalll Formaat an lattar naar kauza ZEER BILLIJKE PRIJZEN. GOUDA. BLAUWE DRUIVEN SINAASAPPELEN MANDARIJNEN CITROENEN BANANEN TAFELPEREN PEREN ui.»»™. BLIKGROENTEN (merk Slnelnl») l«i« nchnrp kn.fi la nanet: TAFELAPPELEN DOOSJES TUN1SDADBL8 NIEUWE VIJGEN ANNANAS IN ELK DOFFE KASTANJES DIVERSE SOORTEN NOTEN DROOiST - WyDSTRAAT 31. PEPlUMln Slroopfamal Thljmslroop 3666 10 CADKAUI OPOALATI Een ieder die in de GROENENDAAL SS by een flesch wijn koopt, krijgt een mooi boek met 4 gezelzchopepeleii erin, of een mooie kalender cadeau. Voor de feeatdogen ZEER LAGE prtjaen. Ook per maat verkrijgbaar. TELEFOON 594. Denkt II aan de 2D kortaf

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4