Nieuwjaarswenschen. 1760 stuks gebruikte Dwarsleggers WERKVERSCHAFFING Hier is de thee met biscuits Sluis. Nieuwe abonné's. f l LAATSTt BERICHTtN. N.V. „DE TIJDGEEST" S'lï 5 SM5 3 5 3*5 i S Café „AMSTELBAR" Spoorstraat 8 Hedenavond HEROPENING. P. BOUWER. Tm koop aangsbodsn bussen hoeft gesteld, zijn al zeer dra conisch. Tot zelfs met de tarieven laten zij zich in on de politie zal de kaartjes waarmerken. Bepalingen omtrent vei ligheid en omtrent deugdelijkheid van materiaal zijn zeer goed, maar hoe men do verdere tirannie kan motiveeren met een beroep op do taak die de gemeen telijke overheid heeft, is onbegrijpelijk Het- doet ons haast denken aan het ge\al in een dorpje, waar de stoom tram niet sneller mocht rijden dan een voetganger loopt, zoodat steeds een be ambte voor de tram uitwandelde om de „vaart" te mankeeren. Het verkeer in een groote stad is een uiterst moeiedijk vraagstuk omdat het steeds grooter wordt. Maar juist daarom is het zaak dat het met beleid en overleg wordt behandeld. Wanneer men daarop gaat inhakken met groote messen komt er niets van terecht. De overheid heeft in de oplossing van dit vraagstuk een belangrijke taak, maar helaas is geble ken dat de overheid in dan Haag althans in dit geval niet voor die taak berekend is. Te veel heeft de bu reaucratie de leiding gehad en te wei nig het nuchtere verstand. Misschien wordt dat nog eens beter. Maar voor het oogenblik, gezien de dis cussies bij de begrooting, hebben wij er niet veel hoop op. HAGENAAR. binnenland. Het ontslag aan de gehuwde ambtenaren. Naar wij vernemen, bestaat bij de Regeering het voornemen, de wachtgeld regeling voor ambtenaren aldus te wij- algen, dat ambtenaressenjvlie geduren de de periode van voorbereiding van de ontslagregeling iu het huwelijk treden, btkchouwd zullen worden alsof zij, na het in werking treden van het besluit tOi ontolagregeling, gehuwd zijn. Malversaties bij de Rijksgebouwendienst. In verband niet malversaties bij den rijksgebouwendienst, die reeds over etnige jaren moeten loopen, zijn Vrij dag naar het Haagsche parket geieid de rijksbouwkundigen J. M. de G. en v. D., beiden te 's-Gravenhage woon achtig. 450 nieuwe kolenwagens. Naar wij vernemen zullen de Neder- landsche Spoorwegen niet minder dan 450 nieuwe open kolenwagens, ieder van 20 ton inhoud laten aanmaken. Daarvan worden er 100 in Duitsch land en 8Ö0 in Nederiaud gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGKN GEMENGDE BERICHTEN. Auto te water. Twee dooden. te basseiuieim ueeit Zaterdag een oiueiig auto-ougevai piaais gevonden, uat aan twee mensclieu net leven heell geaost. De bioemenuandeiaar W. üvei- eeng uit Aalsmeer- was mei zijn speci- aien bloemen-auto op weg naar zijn woonplaats, waartoe hij met de veer pont over ue vaart te basseimeim gezel moest woruen. loen hij den auto op üe pout stuurde, weigerden, vermoedelijk uoor <ie gladheid, de remmen de aulo reed verder en kantelde over den rand ui het water. Dooruat de auto ook vau voreu met giuzen deuren gesloten is, koudeu de iwee inzittenden, de bloemeiihaudelaar en zijn lb-jarig knechtje C. M., even eens uit Aalsmeer, zich niet redden en verdronken ze juinmeriijk. Na eeiuge Uren kon men den auto met de twee lijken op het droge bren gen. De vader van het knechtje, die ont boden was en met een auto arriveerde, ïiam den bloemenauto, waarin men de twee slachtoffers had gelegd, op sleep- tiouw naar Aalsmeer. Een droeve tocht 1 rechtzaken. De moonUenaieg ~in de Boeehjea van Poot. Voor de Heogsohe rechtbank is Zaterdag do behandeling voortgezet van de T>)nlf te gen den 87-jarigen lossen werkman uit Den Haag, gedetineerd, beschuldigd van moord aanslag op een 19-jarig meisje, geruimen tyd geleden gepleegd in de Boschjes van Poot. Evenals den vorigen keer werd ook thans deze zaak met het oog op haar zede- kwetsenden aard, met gesloten dieuren be handeld. De twee door de rechtbank met een on derzoek naar de geestvermogens van den beklaagde belaste psychiaters prof. Bou- rnan en dr. Overbeek werden als deskundi gen gehoord. Naar wij vernemen, zyn xy tot de conclusie gekomen dat de beklaagde wel toerekenbaar moet worden geacht. Het O. M., waargenomen door mr. En gere, heeft gepresistoerd by zyn reeds vroe ger genomen requisitoir, waarvan de con clusie luidde: veroordeeling van den be klaagde tot drie jaren gevangenisstraf. Mr. van den Oever stond den beklaagde wederom als raadsman ter zijde. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. VOETBALWEq^TRIJDEN AFGELAST. De voer 25 December vastgestelde voet bal-competitiewedstrijden zijn wegens de on bespeel baarheid der terreinen afgelast. WATERPOLO. Promotiewedstrijd A.Z. II—U.ZXX II 5—1. De in het Zuiderbad in Amsterdam ge speelde promotie- en degradatiewedstrijd tusechen de Amsterdam ache Zwemclub en de Utpechische Zwemelub is in een 5—1 overwinning voor de Amsterdamsche Zwem elub geëindigd. Met de rust waa de stand 8—1. Hat tweede zevental van de A. Z. primo veert nu naar de tweede klasse. scQit* SLUIS ralt ook bij de n in den smaak Tot dusverre en zij nog wel eens over, maar sinds biscuitsSLUIS daar is, wordt n overslaan niet meer gedacht Wanneer des avonds na het eten het geurig kopje thee verschijnt, dan is biscuits SLUIS een ware delicatesse. Heerlijk kruimig en knapperig, geurig van smaak fit zuiver; dat komt door de room boter en de Sine meelsoorten Uw winkelier heeft ze in voorraad. NEEMT EENS PROEF Mrt roomboter tared. Ge proeft 11 Voor engrosFa. RENEMAN A v. d HEIJDEN te Gouda. 1.2 Wü vestigen er de aandacht op dat in hét Nieuwsjaarsnummer der Goud- sche Courant, dat op Maandag 31 Dec. a.s zal verschijnen, de gelegenheid wordt opengesteld tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN tot den gereduceerden prijs van 50 CENT voor ten hoogste 5 regels; elke regel daarenboven wordt 10 ets. berekend. Inzending dezer Nieuwjaarswen schen gaarne vroegtydig verzocht. STADSNIEUWS. GOUDA, 24 December 1923. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Vrijdag 28 December 1923, des na middags te 7% uur. Aan de orde: Installatie van den heer K. de Jong. Benoeming van leden van diverse Colie- giën en Commissiën, wegens periodieke af treding. Het voorstel tot het geven van eene vaste aanstelling aan den heer J. Fabriaan als leenaar aan de Stads-Muziekschool. Het voorstel tot herziening van het uit breidingeplan der gemeente. Het voorstel betreffende de aanschaffing van sohoolbehoeften voor de O. L. Scholen 1 t/m 8, waarvan de kosten zyn te dekken uit geldleening. Het voorstel terzake de vaststelling van een varbod van melkverkoop on Zondag. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van gemeentegrond aan de vereeniging voor Neutraal onderwijs. Vaststelling kohier no. 4 van aanslagen in de Hondenbelasting. Wijziging der Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1923 en verder voorkomende zaken. In de Raadszitting van 28 dezer komt o.a. aan de orde de benoeming van leden van diverse collegiën en cotnmiasiën wegens pe riodieke aftredingen. De aanbevelingslijst daarvoor bevat de volgende dubbeltallen een regent van het Van Iterson-Zie- kenhuis: de heeren Ed. van Dantzig (aftr.l en P. de Vos b. twee regenten van het Ver. Wees. en Aelemoesenaershuis: de heeren B. G. J Evers (aftredend) en A. J. J. Voa. een regentes van het Var. Wees- en AelemoeeeniershuisMevrouw M. P. A. Dercksen—van Andel (aftr.) an N. van AndelAdriaanse. d. aen regent van de balde Gasthuizen: da heeren G. Boutera (aftr.) m A. J. J. Voa. e. twee regentessen van de beide Gast huizen: I. Mievr. H. A. M. Oosterling- Klare (afitr.) en C. F. BoutersOgier II. (vacature Mevr. A. C. BokhovenBor- kus, die heelt bedankt) Mevr. B. Pitlo Krutwig en C. S. Bokhoven—Keijzer. f. twee leden der Commissie van Toe zicht op hert Lager Onderwijs: I. Mej. P. A. Snoep (aftr.) en Mej. L. Brouwer. II. de heer B. de Mink (aftr.) en B. Scholten. g. een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs: de heeren W. F. wan Beek (aftr.) en H. J. L. Kamsteeg. h. een lid van het Burgerlijk Armbe stuur: de heer J. Bokhoven (aftr.) en Me vrouw L. F. Schroot—Prins. i. een lid van het College van Curatoren voor het Gymnasium: de heeren Mr. K. N. Hengeveld (aftredend) en Mr. H. C. P. M. de Witt Wijnen. j. een lid dier Commissie van Toezicht op de Stads-Muziekschoolde heeren A J. IJsselstijn Azn (aftr.) en C. J. M. Kroon. k. drie leden der Commissie van Toe zicht op de Stedelijke Zweminrichting: I. de heeren A. D. van Vreumingen (aftr.) en J. C. den Boer. .II. de heeren J. Dercksen H.Mizn. (aftr.) en K. van Wijk. III. de hee ren J. van Kranenburg (aftr.) en J. Sam- Bom. 1. twee libryemeesbere, tevenB leden der Commissie van Toezicht op het Museum van Oudheden: I. de heeren J. H. van den Bosch (aftr.) en Dr. H. Vixseboxse. II (va cature W. A. Hoyng, die heeft bedankt) in alphabetische volgorde aanbevolen: de hee ren Dr. D. E. Hosselaar, Rector van het Gymnasium en G. J. J. Piot, Archivaris der Gemeente. m. een regent van het Hoffman's Ge sticht: de heeren Ir. W. A. Piets (aftr.) en Mr. R. Rensma. n. een regent van de Hoffman's Stich ting „Volksgaarkeuken": de heeren M. J. Oosterling (aftrj «n G. Bouters. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter openbare kennis: dat op 20 December 192JJ bij hen is ingekomen een verzoekschrift van de Wed. W. Verbeij— van der Vliet, van beroep verlofhoudster, wonende te Gouda, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in die benedenlocaliteit van het perceel Boelekade iv6. 107 aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening «lezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren inbrengen. Bijzondere Bijeenkomst v. h. Comité voor Arbeidersontwikkeling. Vrijdag 28 December zal in de Sociëteit „de Réunie" voor het Comité voor Arbeiders ontwikkeling in een buitengewone bijeen komst optreden de welbekende leider van den Alg. Ned. Diamanthewerkersbond, de heer Jan van Zutfen van Amsterdam. De heer van Zutfen zal spreken over de macht van het kleine bij de Tuberculose- I bestrijding. j Spreekbeurt Ds. Borger. Men verzoekt ons er de aandacht op willen vestigen dei, Ds. J. Borger alk dienst heeft op Woensdag 26 Dec. in St. Janskerk, en niet, zooals Zaterdag was vermeldt, ook op Dinsdag in de Kleine Kerk. Teraardebestelling B. Sterk. Op de algemeene begraafplaats werd Za terdagmiddag onder groote belangstelling, ondanks het zeer ongunstige weer, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het raadslid, den heer B. Sterk. Onder de aanwezigen merkten we op de heeren Muyiwyk, Koemans en Pot, vertegenwoordigers van het Dagel. Bestuur der gemeente; de heeren Bokhoven, Brug, Fotharst; alle leden der S. D. fractie, de «udmaadsleden van Beikel en Kolyn; de heerepTMr. D. A_ van Eek en Spronk, be stuursleden van het Gewestelijk Bestuur van Zuid-Holland der S. D. A. P. en stuursleden van de Woningbouwvereeniging „Ons Ideaal". Een viertal kransen, n.l. van de afd. Gou da der S. D. A. P., van het Gewestelijk Be stuur der afd. Zuid-Holland der S. D. A. P. waarvan de overledene penningmeester was, van de S. D. Vrouwenclub en van de Wo- ningbouwver. „Ons Ideaal" dekte de lijk baar, welke door leden der afdeeling naar de groeve werd gedragen. Nadat de kist in. het graf was neergelaten trad de heer Donk, voorzitter der plaatse lijke afdeeling der S. D. A. P. naar voren om een laatste woord van afscheid, mede namens de Vrouwenclub, te spreken bij de groeve van zijn te vroeg heengegane ge achte partijgenoot. Spr. schetste de goede hoedanigheden van den heer Sterk, die al tijd trouw op zijn post was en jaren heeft gestreden voor de lijdende menschheid. Daarna sprak de heer Muilwijk namens den burgemeester, die zelf verhinderd was, en spr. verzocht had hem te vertegenwoor- digen. Spr. schetste de overledene als iemand die niet veel op den voorgrond trad en toch veler sympathie genoot. In de com missie voor de Strafverordeningen kon men steeda op de stem van den heer Sterk re kenen, vooral waar het betrof maatregelen tot verhooging van het peil, de ontwikke ling en verheffing van ons volk. Daarop nam de heer Van Staal het woord om een afscheidswoord te spreken bij het ten grave brengen van een der beste leden van de partij. Spr. schetste de moeilijkheden waarmede de ovérledene te kampen heeft gehad en uitte een woord an dank namens de moderne arbeidersbe weging in Gouda voor het moeizaam wer ken en strijden, waardoor de beweging kon worden voortgebouwd. Spr. eindigde met een: rust in vrede. Ten slotte bracht Mr. van Eek, die ze ven jaren lang in de federatie der partij met den heer Sterk heeft samengewerkt, zijn laat sten groet en dankte deze voor het geen de overledene heeft gedaan als socia list en als persoonlijkheid. Gedreven dooi uw medelijden en gedrongen door uw goed hart, zijt gij tot het socialisme gekomen, fceide spr., wij betreuren allen uw te vroeg heengaan. Rust zacht, vriend Sterk! besloot spr. Een neef van den overledene dankte na mens de familie voor de eer zyn oom be wezen. Fröbelonderwijs Het bestuur der sohoolvereeniging voor bijzonder neutraal onderwys voor Gouda en omstreken gevestigd te Gouda, verzocht aan B. en W. hij schrijven van 30 Nov. 1.1. in erfpacht of in koop ongeveer 227 M2. deel uitmakende van het terrein der voor malige stalling van den gemeentelijken rei nigingsdienst, teneinde het perceel te be nutten voor den bouw van een school voor Fröbelonderwijs. De gemeentebouwmeeater adviseerde B. en W. het terrein voor den tijd van 76 ja ren in erfpacht uit te geven tegen een jaariijkschen canon van 0.30 per M2 en voorts onder de geiwone voorwaarden, met welk advies de commissie van bijstand in het beheer der gemeenteweiken zich ver- eenigt. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. den Raad voor aan de vereeniging voor noemd het in den aanhef dezes bedoelde terredn op de door den gemeente-bouw meester gestelde voorwaarden in erfpacht uit te geven tegen een jaarljjkschen canon van 0.30 per M2 en voorts onder dte be paling dat het schoolgebouw voor of op den 31 en December 1924 moet zjjn vol tooid. Opbrengst der collecte voor Noodlijdend DuUschland op Zaterdag 22 December 1922. De besturen der plaatselijke afdeelingen van het Roode Krois en het R.-K. Huis vestingscomité deelen langs dezen we* me de, dat de opbrengst der Zaterdag, U. ge houden collecte bedraagt ƒ376.93. Gelet op het vele goede, dat reeds kort te voren in onze stad voor den nood in Duitschland is gedaan, mag de uitslag van dezen her nieuwden oproep een schitterend resultaat heeteo. Hartelijk duk worde dan ook gebracht aan allen, die rot het bereiken daarvan too krachtig hebben mede gewerkt, niet het minst aan de plaataelijke corporatie'», die het menechlievend doel actief en moreel hebben gesteund en naa de velen, die tich niettegenetaaade het barre winterweer Za terdag voor de goede taak beijvert hebben. Hulde aan Gouda's burgerij voor dit her nieuwd bewijs van weldadige gerindheid. Goederenvertendhlg voor de Noodlijdend* Nederlander» fa, Duitaddmnd. Bij den Vooriitter van het Comité tot steun aan noodlijdende Nederlanders in Duitschland. dat Zaterdag 19 deawr een wagen kleeding en voedingmniddelnn Br unei naar Zevenaar da tbaaa berieht in- INGEZONDEN MEDBDEEL1NGBN. an-YALKENBURG'S- LEVERTR LEEUWARDEN 3547 ld gekomen van den Grenaoommiasaris vah Rijkspolitie te Zevenaar, waarin woidt medegedeeld dat de wagon met inhoud in goede orde is aangekomen. Daar de wa gon niet naai Keulen mag worden doorge zonden, heeft de Grenacommissaria den in houd van den wagon in zijn pakhuis opge. slagen om deze, daags na Kerstmis per vrachtauto, die door de Regeering daar voor ter beschikking is gesteld, naar den Nederiandsche consul A. P. Nieuwkamp te Keulen te vervoeren. Mede is by het Comité ingekomen een schrijven van den Secretaris van den Ar menraad te Arnhem, den heer G. van Roe kei, die als gedelegeerde der Nederlandsche Regeering zijn vreugde betuigt over de ontvangst van de prachtige collectie klee ding en voedingsmiddelen en daarvoor aan de Goudsche ingezetenen zyn harteiyken dank brengt. De heer Vam Roekei geeft in zyn schrij ven de vereekering dat aan het gezondene een goede bestemming zal worden gegeven; de nood onder onze landgenooten in Dyitsch land is zeer groot. Schouwburg-Bioscoop. Den Schouwburg heeft de heer Klelnbloe- sem gedurende de Kerstweek bestemd voor bioscoopvoorstellingen. Het hoofdnummer daL-Vrydag, Zaterdag en Zondag werd gegeven ié getiteld: „Zy die niet slapen", met Olga Petrova in de hoofd rol. Zy, de laboratoriumgeleerde, heeft een serum tegen longenpest ontdekt en woidt in haar proefnemingen bijgestaan door een sympathiek en jeugdig arts. Tusschen dit menschenpaar ontstaat een toegenegenheid die in liefde overgaat. Hoewel zy moeder en echtgenoote is, wordt die liefde voor den arts verklaarbaar, waar men ziet dat haar aanvankelijk doodgewaande echtgenoote een man is die in geen enkel opzicht bjj de hoogbegaafde vrouw past. Die man heeft een laag karakter. Uit wraak neemt hy maatregelen met zijn kind in stryd met de voorschriften der moeder, welke de nood- lottigste gevolgen hebben; later vernietigt hij een kostbaar serum waarbij hy zich ver wondt en een bloedvergiftiging een eind aan zyn leven maakt. Nu staan de beide genees kundigen geen hinderpalen meer in dien weg. Het is een belangwekkende en mooie film, uitmuntend gespeeld en in scène g<eaat en door een onbekende explicateur op aange name wyze toegelicht. Voor de noodige vrooiykheid zorgde het aardige by programma en ter afwisseling verscheen ten tooneele Diana de Kaatagia van den Nacht. Haar mooie verschijning in kleurenpracht met de schitterende lichef- fecten waren verrassend. Eerste Kerstdag gaan niet minder dan 2 hoofdnummers, het eerste „Moederliefde Moederleed" met Marie Lecko in die hoofd rol is een filmwerk dat een ieder zal ont roeren, een spel uit het ware leven. Het tweede hoofdnummer is: „De wraak van gevangene 39", de titel zegt reeds genoeg om te kunnen begrijpen dat dit een sensatio neel filmwerk by uitnemendheid zal biyken te zyn. De tweede Kerstdag krijgen we „Nick Carter tegen de Bandieten van Parys" naar de beroemde detective-roman van dien naam. Op beide Kerstdagen zal tevens de groote boks-match worden vertoond. Beide dagen, le en 2e Kerstdag, ia er tevens groot bal in Kunstmin. A polio-bioscoop. Het programma wordt geopend met het journaal, behalve de vele soorten sport, waaronder ook proeven op de Humber met een Amiphibi vliegtuig genomen, wordt vertoond dé oestervangst, tewaterlating van een nieuwen reddingsboot, feesten in den Eltoas en teekeningen van Miss Gib bons voor de dameemodes. In „De Slimme Aap", klucht in 2 acten, valt de zeldzame dressuur te bewonderen. Als extra nummer gaat „De Petroleum- farm", een klucht welke de lachspieren voortdurend in beweging houdt. Het hoofdnummer „Lokaas" is een Ame- rikaansche film, een sensationeel en myste rieus drama in 5 acten met dé schoone filmactrice Hope Hempton in de hoofdrol; dat de aanwezigen tot het laatste toe ia spanning houdt Muzikale Rondgang voor „Kinderraedin*''. Zaterdagnamiddag heeft de R.-K. Har monie „St Gaecilia" een muzikale rond gang gemaakt voor de kindervoeding mat Kerstmis. Er is byeengefcracht een bedrtg van ƒ114,10, dat, gegeven den korten tyd, waarvoor vergunning tot rondgaan was verleend van 2%6 uur aen flink bedrag kan worden genoemd. Dit bedrag wordt gelijkelijk verdeeld over de vier vereenigingen voor kindervoe ding, elk een vierde deel. De postbestelling op de Kentdifci. 'De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor maakt bekend dat op de bei de Kerstdagen het kantoor als op Zonda gen geopend zal zyn. Voorts dat op de beide Kerstdagen slechts een postbestelling zal plaats heb ben, en dat alleen op le Kerstdag postpak ketten ateld zullen worden. Volks- en Schoolbod. In de afgeloopen wreek werden in bet Volksbod verbruikt 250 sp roeibank» en 208 kuipbaden. Het Schoolbad werd beaocht door Licht enger aL j Zaterdagmiddag ia de burgemeester dezer gemeente, de heer U. J. Mys, te 's-Graven- hage, tengevolge van de gladheid der be sneeuwde straten, gevallen, waarby de heer Mijs een lichte kwetsuur aan de rechter arm heeft gekregen, die een verband nood- zakelyk maakte. Vandaag was de burgemeester gelukkig in staat zijn gewone werkzaamheden ten stadhuize te blyven verrichten. School voor schippers en schipperskinderen. Het Persbureau Vas Diaz bericht ons dat met ingang van 1 Januari a.s. hier ter stede zal worden geopend een school voor schippers en schipperskinderen. Bespeling van het Carillon. De heer G. van Zuylen verzocht ons te berichten dat hy hedenavond om 8 uur het carillon zal bespelen en Kerstliedleren ten gehoore zal brengen. Morgenmiddag 12 uur zal de heer van Zuylen deze carillonbespeling herhalen. „Boefje" in den Schouwburg. Zooals wij reeds hebben gemeld zal het Rotterdamsch- en Hofstad-Tooneel ook hier ter stede en wed op 2 Januari, een opvoe ring geven van „Boefje" met Annie van Ees in de hoofdrol. De opvoeringen van „Boefje", die voor den auteur van het bekende boek van dien naam, den heer M. J. Brusse, maar niet min der voor Annie van Ees tot een groot suc ces zijn geworden, hebben overal uitver kochte zalen gegeven. Ongetwyfeld zal ook hier de Schouwburg geheel gevuld zyn en wy raden ieder aan zich spoedig van plaatsbewyzen te voor zien. Prov. Brandweerbond. Teneinde te komen tot de oprichting van een Prov. Brandweerbond voor Zuid-Hol land, welke ten doel heeft by groote bran den terstond hulp te verleenen ter plaatse waar dit wordt verlangd, waarmede vooral het platteland, welker brandweerinrichting steeds zeer beperkt is, is een comité opge richt, bestaande uit commandanten en brandmeesters der brandweeren te Schie dam, Rotterdam en Gouda. Dit comité or ganiseert een bijeenkomst op 9 Jan as. te Rotterdam (in de Poort van Kleef, N. Bin nenweg), waartoe de gemeentebesturen zyn uitgenoodigd en waarin de Voorzitter van de Kon. Ned. Braadweervereeniging het doel en streven dier vereeniging en van hare provinciale bonden zal uiteenzetten. Pluimveetentoonstelling in het Kazernegebouw. De Pluimveevereeniging Gouda en Om streken houdt gedurende de Kerstdagen een tentoonstelling in het Kazernegebouw. Op deze expositie zyn ruim 500 inzendin gen. De ry wordt geopend met de Hoen ders en begint met de Hollandsche Zilverla ken, waarin Blechts 5 nummers, daarna volgt de Zilver Wyandotte met slechts 2 nummers en dan de Witte Leghorns met byna 40 nummers, waaronder eerste klas jdtorau JDu.Ptóryti Leghorns „met 15-. num mers doen voor de witte niet onder. Verder zyn er Zilver Brackels, Lakenvelders en Or pingtons met kleine klassen, doch goede dieren. Hierop volgen Plymouth Rocks en Rhode Islands Reds met eveneens zeer mooie die ren. Een vry goed bezette klas Barnevelders met matig goede dieren besluit de klas der groote rassen. De Dwerghoenders met 6 verschillende rassen vertoonen heel aardige diertjes. De eenden zyn vertegenwoordigd door 4 rassen, waarvan de witte Kwakereendjes uitmun ten. De laatste nummers pluimvee zyn 2 nummers ganzen en 1 nummer kalkoenen met zeer mooie dieren. Dan volgen nog ruim 80 nummers konynen, verdeeld in groote, midden en kleine rassen. De groote en middenrassen zyn over het geheel pracht exemplaren. In de Vlaamsche reuzen zitten dieren met 90 punten en hooger; in de witte VI. reuzen zelfs een dier met 95 punten. In de midden rassen ook prachtdieren, waarby verscheidene boven 90 punten, waarvan 2 met 93 punten aan de spits staan en nog een heel aardige collectie kleine rassen. Ver der vinden wy nog eenige stands van de heeren Loef van hier met vogels en aqua rium; Dirk Das uit Utrecht met voederarti kelen; de heer Eichorn uit Amsterdam met Pluimveegeneesmiddelen en een stand van den heer W. Molenaar, eveneens uit Gouda, met Pluimvee- en Duivenartikelen. Agenda. 25 en 26 Dec. 8 uur. Groot Kerstbal in Ons Genoegen. 25 en 26 Dec. 4 en 8 uur. Bioscoop in den Grooten Schouwburg. 26 Jan. 8 uur. Zoal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging .Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrij dag 28 December, benevens den daarop vol genden nacht, geopend, na 8 vut (tea avonds (des nachts alleen echter voor recepten). - UIT PEN OMTREK. GOUDERAK. De dienstplichtigen der lichting 1924 zyn aan de volgende korpsen toegewezen: le ploeg, tyd van opkomst 16 Febr. 1924: •J. C. Vlegigeert Lzn. en A. Kool, Luchtdoel Artillerie te Utrecht le ploeg, tyd van opkomst 2125 Maart 1924: G. v. d. Perk, Reg. Genie, II Bat., Utrecht; J. J. Hardy, 3e Reg. Inf., Bergen op Zoom; F. v. Vliet, Reg. Grenadiers, den Haag en W. Donker, 3e Reg. Inf., Bergen op Zoom. 2e ploeg, tijd van opkomst 1620 Juni 1924: J. W. Versluis, Reg. Gemie, le Bat., Utrecht; 2e ploeg, tyd van opkomst 15 October 1924: P. de Bruin Jzn., W. de Koning Czn. (by uitspraak 11 Dec. '23) en J. Matae. alle 8e Reg. Inf. te Bergen op Zoom en W. Prins Aon. Bat wielrijders, Bergen op Zoom. Woensdag 2e Kerstdag, zal van 10 tot 4 uur een tentoonstelling worden gehouden in een lokaal der O. L. school alhier, van I gemaakte kleeren, naai- en knipgoed. Mej. de BruynTans, die deze tentoonstelling I organiseert, zal zeker op veler belangstel- ling mogen rekenen. De heer Mac. van Dam en Maarten van Dam zyn herbenoemd respectievelyk tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Keik. Beiden hebben hunne benoeming aangeno men. Zaterdag is het ïyk opgeviacht van den schipperP. M. Stuurman, die zoo noodlottig om het leven is gekomen. Na de lykschou- wing, welke is veirricht door Dr. T. Beeken kamp, is het lyk per politieboot (welke ter plaatse was om te dreggen) overgebracht naar de woonplaats van den overledene te Streefkerk, waar hy op de algemeene be graafplaats ter ruste is gelegd. WOERDEN. Tot aflossing van diverse leeningen be sloot de Raad dezer gemeente een 5 lee- ning van 100.000 aan te gaan. 434ste NEDERL. STAATSLOTBRIJ. 3e kl. Trekking van Maandag 24 Dec. 1923. ƒ2000: 20970. ƒ1500: 13588. 1000: 13872 22137. ƒ400: 21320 22535. ƒ200: 18139 22143. 100: 1789 3414 4457 4550 5525 6269 7313 19838 21488. Pryzen van 45.—: 10 22 33 132 135 189 209 308 338 340 354 417 506 537 566 562 615 622 658 670 729 784 789 794 828 876 886 950 960 990 1007 1032 1059 1111 1120 1165 1169 1178 1196 1206 1225 1298 1340 1346 1372 1487 1491 1495 1529 1530 1543 1583 1585 1625 1652 1776 2070 2109 2140 2198 2226 2258 2294 2344 2347 2371 2373 2399 2477 2514 2658 2615 2646 2709 2742 2780 2805 2821 2852 2887 2897 2927 2979 3037 3091 3267 3325 3376 3451 3456 3479 3500 3572 3607 3629 3641 3667 3679 3767 3792 3819 3922 3928 3941 3963 3986 3987 3991 4019 4034 4072 4085 4098 4542 4610 4643 4645 4668 4679 4708 4763 4831 4846 4856 4933 4943 4986 5019 5039 5064 5068 5077 5140 5177 5181 5185 5297 5302 5384 5386 5480 5490 5534 5567 5612 5631 5646 5650 5696 5742 5763 5792 6800 5878 5924 5929 5949 5981 6020 6023 6024 6060 6109 6171 6209 6211 6218 6229 6363 6370 6483 6495 6627 6541 6555 6560 6667 6592 6698 6734 6754 6781 6814 6817 6891 6927 6933 6982 6993 6997 7026 7095 7101 7109 7121 7127 7181 7202 7203 7206 7225 7249 7256 7277 7298 7351 7379 »7386 7441 7478 7654 7580 7583 7662 7700 7760 7777 7789 7792 7797 7814 7868 7879 7928 7966 7962 8000 8007 8066 8067 8076 8149 8187 8268 8296 8320 8334 8344 8357 8416 8443 8446 8461 8475 8627 8536 8563 8593 8637 8659 8699 8702 8752 8762 8779 8784 8868 8869 8892 8896 8908 8909 8967 9128 9151 9193 9200 9258 9334 9343 9368 9376 9383 9387 9395 9400 9449 9463 9523 9576 9597 9652 9682 9692 9724 9738 9779 9851 9864 9888 9973 9977 9980 10084 10099 10101 10104 10141 10146 10189 10236 10331 10391 10392 10896 10416 10443 10444 10450 10571 10593 10614 10676 10696 10772 10784 10925 11021 11022 11041 11047 11089 11105 11155 11167 11176 11242 11311 11336 11390 11415 11600 11631 11646 11662 11669 11730 11778 11801 11806 11827 11837 11838 11857 11888 11889 11989 11900 12086 12076 12111 12118 12127 12188 12192 12247 12276 12285 12299 12318 12343 12345 12358 12383 12395 12414 12465 12503 12532 12569 12581 12657 12794 12815 12888 12896 12907 12944 12959 13012 13013 13042 13057 13066 18082 13093 13094 13122 18143 13190 13192 13196 18218 18256 13297 13300 13313 13358 13361 13374 13407 13413 13420 13429 13460 13461 13476 13477 13585 13599 18631 13661 13663 13693 13731 13777 13838 13908 13923 13935 13989 13992 13998 13999 14029 14122 14142 14191 14281 14248 14296 14327 14341 14385 14458 14478 14557 14677 14604 14623 14634 14665 14680 14700 14714 14733 14762 14796 14805 14829 14872 14915 15018 15042 15084 15111 16178 15238 15284 15291 15309 15331 15354 15361 15382 15897 15443 15457 15471 15497 15519 15652 15569 15588 15587 15588 15589 15592 15642 15648 16695 15707 15753 16758 16782 15783 15794 16860 15874 15880 15883 15906 15907 15915 15916 15936 16013 16036 16076 16706 16090 16093 16126 16149 16166 16171 16220 16262 16276 16301 16303 16317 16344 16407 16410 16435 16446 16644 16558 16628 16647 16707 16712 15766 16806 16821 16824 16860 16867 16890 16916 16930 16933 16947 17046 17087 17133 17191 17222 17236 17249 17277 17288 17291 17311 17380 17475 17514 17666 17610 17713 17733 17737 17745 17747 17796 17835 17870 17883 17932 17987 18051 18088 18111 18126 18160 18284 18285 18323 18336 18366 18407 18412 18422 18469 18472 18521 18533 18566 18621 18627 18644 18660 18708 18798 18802 18809 18813 18853 18857 18950 18963 18981 18995 19003 19006 19032 19040 19067 19060 19094 19162 19176 19191 19278 19382 19417 19459 19471 19491 19502 19655 19682 19697 19710 19793 19799 19870 19886 19894 19896 19944 19957 19964 19969 19991 19993 20011 20058 20110 20119 20162 20166 20194 20199 20233 20289 20300 20318 20334 20401 20408 20564 20608 20624 20649 20690 20716 20797 20812 20820 20884 20900 20912 20917 20922 20936 20972 20978 21007 21018 21023 21063 21070 21000 21128 21134 21166 21239 21266 21284 21316 21339 21402 21427 21462 21463 21458 21467 21513 21583 21695 21629 21662 21659 21666 21668 21679 21718 21745 21761 21756 21763 21833 21839 21862 21864 21876 21986 21987 22012 22015 22022 22028 22071 22090 22098 22103 22121 22123 22136 22156 22192 22203 22209 22220 22246 22264 22314 22334 22356 22498 22507 22584 22667 22668 22708 22736 22785 22869 22964 22969 MARKTBERICHTEN. Rotterdamse he Veemarkt. Rotterdam 24 Dec. 1922. 122 paarden, 29 veulens, 489 magere runderen, 576 Vette runderen, 285 vette kalveren, 248 nuchtere kalveren, 687 schapen, 474 varkens, 177 biggen en 3 bokken of geiten koeien 117J4-130, 120—105, 95—85; ossen 105-115, 100-95, 85-80 stie ren 100—107%95—85, 75 kalveren 155—190, 135—115, 100—85 schapen 85—90, 75—65, 55 lammeren 90—110; varkens 79—84, 76—72, 68—64 licht soort 72—78 melkkoeien 215—380 Ulfkoeien 225-890 stieren 150-200; pinken 140—170 graskalveren niet ge noteerd vaarten 150—200 werkpaar den 200—225 slachtpaarden 95—150 veulens gr. 170 nuchtere kalveren 18 —19 fokkalveren 18»—28 biggen 9-20; overloopers 18—45. Nuchtere kalveren, handel en aanv nu-tig biggen en overloopers, handel zeer matig, red. aanv. schapen of lammeren, handel matig, red. aapv. varkens, handel bij aanvang vlug, later matig, matige aanv. vet vee en vette kalveren, handel en aanv. red., prima kwaliteiten, prijshoudend meik-kalf- koeien, handel en aanv. matig paar den dito. Coöp. Tuinlersverccniging. „Gouda en Omstreken". Veiling van 21 Dec. 1923. Witloof le soort 46—61, id. 2e soort 2839, Spruiten le 28.3030.10, id. 2e ƒ8—16.10, Uien ƒ7.20—8.60, Kroten ƒ6.70 -40.20, id. klein 2.10—6.60, per 100 K.G.; Andijvie ƒ0.66—1.40, Boerekool ƒ0.25—0.36 per kirt; id. 1.70—2,80, Groene Savoye Kool 0.80—4, Knolselderie ƒ1.308.20 per 100 stuks; Selderie ƒ6—7.40, Prei ƒ2.10 6.10 per 100 bos. Vlasmarkt Rotterdam. Rotterdam 24 Dec. 1922. 4400 blauw f 1.30—UK)13000 Qro- ningeii f 1.15-1.65; 4200 Holl. geel f 1.15-1.65; 1000 donker rood f 1.10 -1.25. Bodegraven, 24 Dec. 1928. Aanvoer 96 partijen, waaronder 69 met Rijksmerk, 8954 stuks, gew. 2724 Jv'.G. Prijs Qoudsche kaas le soort f62 ^-65, 2e soort f zwaardere z. R. m. f 55-62 met Rijksmerk f 66. Haaide! matig. (DRAADLOOZE DIENST.) Aardbeving in Zuid-Amerika. NEW YORK, 24 Dec. Een alhier uit Bogota ontvangen telegram meldt, dat ten ernstige aardbeving gisteren een paniek heeft veroorzaaat ui de btad. Ei zyn geen menschenlevens te betreu ren, en er is geen schade aangericht. Echter wordt gemeld dat de stad üa- ci.aka 45 mijlen ten westen Bogota ver woest is. Duizenden zijn dakloos. De opstand in Mexico. NEW YORK, 24 Dec,. Een alhier uit üaloeeton van de zijde der rebellen ontvangen telegram meldt, dat generaal Lavaros, pres. üoregon, den verbin dingsweg heeft aigesneüen. De rebellen zijn den opmarsen naar Mexico City begonnen. zul getracht worden de scholen gedu rende het geheeie winterseizoen open te houden. Het ontslag vu de gehuwde ambtenares. AMSTERDAM, 24 Deo. Men meldt ons dat het Comité in zake het ontslag aan gehuwde ambtenaressen, een audiën tie Dij de Koningin heeft aangevraagd Aan dit gedeelte van het agitatie-pro gram heeft de Bond van Soc.-Detn. Vrouwenclubs zich onttrokken. TELEGRAFISCH" WEERBERICHT. 24 Dec. Hoogste stand 769,8 te Biarits. Laagste stand 746.8 te Schagen. Verwachting Meest matige Z.-Wes- h»n tot noorden wind. Zwaar bewolkt of betrokken Waarschijnlijk enkele regenbuien. In noord-oosten sterke stij ging. Overigens weinig verandering in temperatuur. Het Britsche KAAPSTAD, 24 Dee. Het Britsche eskader dat een groote tocht naar de Dominions in Amerika maakt is hier git teren aangekomen. De crisis in Grièkènlsnd. ATHENE, 24 Dec. De Ürieksctie pre mier Gonatas is afgetreden om de Nat. vergadering geen hinderpalen in den w eg te leggen, voor het ontwerpen van een nieuwe grondwet. DE KABINETSCRISIS. DEN HAAG, 24 Dec. H. M. de Koningin heeft door bemiddeling van de heeren No- lens, Rutgers en Schokking aan de rechter zijde opdracht gegeven tot de vorming van een nieuw Kabinet. Het Papefonda. DEN HAAG, 24 Dec. De procureur- generaal bij het Haaggche gerechtahol nam heden conclusie van het hooger beroep in zake het z.g. Papefonds, een fonds met een kapitaal van 9 10 mil- lioen, dat door wijlen Mr. Pape bij tes tament werd ingesteld, met notaris Bos als bestuurder, doch tegeu welke stich ting de erfgenamen van Mr. Pape bij de Haagsche rechtbank inverzet waren gekomen, eischende nietigheid van het desbetreffend gedeelte van het testa ment. De Haagsche rechtbank ontzegde de ze vordering maar de proc.-gen. conclu deerde heden tot vernietiging van dit vonnis en tot toewijzing van de vorde ring der erfgenamen. C. F. Hendriks, f Te Bussum is op ongeveer 60-jarigen leeftijd na een langdurig lijden overle den de bekende organist C. F Hen driks. De overledene was 27 jaar leer- aal- aan het Blindenipstituut. Brand nabij Gulpen. GULPEN, 24 Dec. Hedenochtend te 19 uur is een boerenhoeve, gelegen op 1 uur afstand ten noorden van Valken burg, geheel afgebrand. Ir. E- H. Stieltje, t. DEN HAAG, 24 Dec. In den ouder oom van 70 jaren is alhier overleden lr. E- H. Stieltje, oud-voorzitter van de Waad van Toezicht der spoorwegdien sten. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Scholen voor schippers en schipperskinderen De Binnenvaartscholen van het on derwijsfonds en de volgens het leerplan van genoemd fonds werkenden vissctoe- njscholen op welke scholen alleen ge durende de wintermaanden onderwijs aan schippers en schipperskinderen wordt gegezen, zijn ondanks de moeilij ke finantieele omstandigheden, die het onderwijs zeer belemmeren, alle weer geopend. Bovendien zullen op 1 Janu ari te Gouda en Harlingen binnenvaart scholen worden geopend. Het aantal leerlingen op deze binnenvaartscholen is belangrijk grooter dan het vorige jaar Door bijdragen van particulieren ADVERTENT1EN. Iaplaats van kaarten. Verloofd: GRé v. WINGERDEN en A. v. d. HEUVEL. Corn. Ketelstr. 89. Wachtelstraat 26. Zij, die ilch met ingaiw ven 1 Jan. 1924 voor minsten» een kwartaal op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verachUnende num- mers gratia. Tnfcklag vu >90 nun tu owauu vu NetarU A. G. MUL IÊ UAANDA.0 14 December 1999 Prij. van i 2000 8934 1900 9982 1000 14185 400 14775 200 8367 100 831 4289 921411945 13781 15104 17023 17276 17893 20915 PrUm VU I 90— Mgtn gdd.) «we uoc |M3 emiZKSietwinxiMtu a» a eau x it Heden overleed onverwacht onre ttelletde Vader, Behuwd, en Groot- vader, de Heer Coriwlls vin Mtljartn Weduwnaar van Neeltje de Vries, in «ten ouderdom van byna 73 jaren. H. M. VAN SCHELVEN- VAN MEIJEREN. N. H. VAN SCHELVEN. COR. W1M. NICO. De teraardebertebinK zal plaats hebben 26 Dec. v.m. 11 uur. STOLWIJK, 22 Dec. 1923. am as VÜORLOOPIG KOSTELOOS. By vonnis d.d. 21 Dec. 1923 der Arrondis- sementis-Rechtbank te Rotterdam is A. H. A. GUDDE, handelaar in Zilver werken te Schoonhoven, in staat van fsilHaaeinent verklaard, met benoeming van Mr. G. W. v. VIERSSEN TRIP tot Rechter-Commiasaris en van on- tlengeteekemiie tot Curator. Mr. H. JONGENBURGER, Curator. GOUDA, Bleekerssingel 76. S7U u 35 61 71) (M 30 71 92 77 3» 91 7747 92 2802 4W7 91 142 25 40 7804 0 31 85 19 05 2B06 «0 79 233 27 3004 Hl 10014 45 31 09 7900 4J 01 53 5102 17 7912032 00 01 00 75 06 99 82 83 5218 8013 47 01 3005 36 63 64 93 53 43 77 7b 87 12707 78 59 89 810910254 17 10 97 5338 12 78 33 48 3113 45 18 84 42 00 08 96 33 93 57 48 80 5415 8231 10321 12852 80 92 37 35 36 05 01 3220 07 43 08 12913 14 44 87 93 99 24 35 73 5527 8325 10402 88 3330 73 70 28 07 52 81 7) M 47 78 87 8412 07 104 81 5627 50 75 90 83 51 98 97 75 84 5730 8500 10519 84 3418 90 14 914 28 91 75 41 70 5830 78 008 3500 56 8b «2 II 73 8008 1100 12 5092 08 37 0030 78 88 56 :23 3003 6311 54 3706 40 85 72 14 61 96I24O0I 405O 38 64 05 0 55 72 75 28 14715 16708 90 ü21AüÜf' 42 0518p 54 bOIHW' W> 70 1801'. IP 90 80 28 10138 73 14817 10843 (X 76 21 49 tt 77 41 7b 91 79 94 19071 81 IÜ93I 1923 84 35 7 94 tiJ N WO 75192» 881839 95 8. 97 1942. 52 13015 96 25 23 32 Wi 46 1701» 74 34 83 55 47 15006 05 54 1717102 ai 46rÉa 64 48 73 99 91 15127 05 bl 39 46 82 99 20 10028 38 33 42 89 85 33 71 17238 94 3B 15219 83 19729 82 38 85 48 87 70 17302 52 ft 10616 13 33 96 72 |6 81 35 36 13157 15338 73 19800 00 83 0015412 8819803 71 84 96 24 17418 77 88 21 61 8720 10713 13201 03 20 20090 48 10808 13304 38 71 28103 831 46 28 78 72 16 37 10840 3315008 17987 10223 92 70 78 94 17021 2b 5811120 8919790 28 41 »kt Aanbevelend, J90 «7 13458 06 tt 99 78 4018 88 831128313544 83 80 «7 ril ft 9 8810 18 49 8217710 20SI2 -71 4111908 78 82 l 01 1(08 Q - 84 3948 6504 1548 II 1814 15 >42 1715 78 88 8810 B 18 4102 0612 48II9H8 «415813 II 2B 37 71 38 78 02 00 53 17 45 70 74 40 9017 11480 70 00 58 48 92 90 00 31 88 88 87 17802 9H 1026 4208 02 3011908 98 15940 19 20417 32 32 82 44 37 1)647 48 47 01 0708 9207 11812 84 56 1912 4329 51 43 27 87 89 13 55 52 30 39 90 IbUH 60 92 56 9002 50 13736 78 2008 84 0873 41172» 8PMIU 12 92 80 22 18 81 13885 21 11862 71 U 11901 98 46 37 13819 98 80 49 87 98 2103 88 8898 18 4481 96 51 4500 7052 03 24 64 04 28 7108 9441 91 35 23 40 08 98 44 48 9627 12002 25 28 20015 30 29 43 8b 57 2060H •72 10 06 17904 06 TT 55 98 86 76 20745 88 18000 91 83 10808 58 92 58 04 20812 2262 48 53 40 5 14089 16305 95 10 2304 J2 J" 58 12100 14128 15 18109 19 81 4038 7206 71 9 36 22 18210 23 2401 42 47 74 20 14243 34 00 31 440588430 01 88 00 70 38 83 80 9811 50 07 16417 67 209Ut 38 JSJ04 2812234 92 29 74 5 88 4727* 86 52 50 14319 41 18319 M 92 82 7540 78 69 33 18511 18440 2580 86 54 9730 12342 «2 57 53 98 95 7007 55 45 9310002 91 3712 40 waarvan 1000 stuks zeer geschikt voor werkverschaffing en 700 stuks zeer geschikt nog voor veel doeleinden. Te zien in hoopen van 25 stuks op het Spoorterrein, aan het water, nabij de Winterdijk te Gouda. Adres t JOH. VERMEER, te Hekendorp, Tel. No. I QltOOTK SCHOUWBURG Mr. FMTS KLEMBL0ESCM. WOENSDAG 2 JANUARI ANNIE VAN EES IN DE HOOFDROL SPECIALE DECORS. PRIJZENLoge en Stalles ƒ2.75 (Laden 2-2Ö). Bakoe 1- (Letten ƒ1.50), Galery 0.80 Loting voor plaatsbespreking Doadirdag 27 December, 's svends 8 uur in de Sociëteit. Vanaf Vrijdag 28 December dageiyks plaatebespreken van 10—12 as 2—4 uur, ook per Tel. no. 80. 371s bo middags

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1