HUM so, BEL lKT IN .BUMS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 02» JMirgan No. 15424 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen feuilleton. aat 43, tnendanl. DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rosaura Rijkskanselier Marx richt zich tot hot Duitsche volk en do Fransche en Belgische Regeeringen. Het Schupo-proces. De bijeenkomst van het nieuwe Britsche Parle ment. Venizelos naar Griekenland. Nieuwe abonné’s. JBR1EK. Donderdag 27 December 1023 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOL W ER KERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena IUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAI'ELLE, NIEU INHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De nieuwste oplossing I i no. 99. ER". 2963 30 (Wordt vervolgd). Tal, Ml het de i worden ingezonden nuari. orden vermeld Zater- uit luid over naar FRANKRIJK. Wtetar te bet Zatem. Uit Oost- en Zuid-Frankrijk wordt lievige sneeuwval gemeld. xbleem no. 95 ia: wit 0:28 gedw.) 26—21, 47-41, 48:87. 'bleem no. 96 is: wit 18 :42. het Coltfn zelf was, die met de bewering kwam, dat iedere dag uitstel aan het arme land 4 ton gouds kost! 8711 40 16,19,25,36. 32, 34, 35, 38, 44, vele lijders aan in, Zwakte, Open en meer andere, n genezen, m 10 weken. •af- Nadruk verboden htjes wekken vrom er vele oogen. >ten in wier oogen Jgde brengen zult De bijeenkomst van het nieuwe Britacbe parlement, op 8 Januari, zal niet terstond een botsing tusschen de partyen tengevolge hebben. Men zal zich herinneren, dat aan het vorige parlement een einde kwam, daar de eerste minister Baldwin zich niet in staat voelde met goed gevolg de taak van de op lossing van het vraagstuk der werkloos heid te verrichten zonder een nieuw middel aan te wenden, hetwelk alleen kon worden gebruikt, nadat de kiezers er door middel van een algemeene verkiezing hun goed keuring aan hadden gehecht. De eerate mi nister zal op 8 Januari voor het parlement verschenen met den steun van een con servatieve; partij, welke 101 leden jnindter telt dan de oppositiepartijen en de onafhan- kel ijken tezamen, die ajlen tegen protectie zijn. De getalssterkte der partijen is als volgt: 257 conservatieven, 192 labourleden, 158 li beralen en 8 onafhankelijken. De labourparty blijft als groote oppoai- tiepartij, evenals in het vorige parlement de crfficeele oppositie; en de party heeft een groote openbare betooging georgani seerd voor den avond van den dag, waarop het parlement bijeenkomt, teneinde dit feit te vieren. In het lagerhuis zullen drie dagen wor- Hoe dat een christelijk Ministers, hii dat de collega’s Verwacht wordt dat het antwoord van beide Hegeeringèn kort na Nieuwjaar zal binnenkomen. wy immer grondzuilen is, der Rijkskanselier Marx heeft zich met een Kerstboodschap tot het Duitsche volk ge richt. In. deze boodschap zegt de rykslqan- selier aan het adres van Frankrijk en Bel gië: Geef ons vrede, maak een einde aan de unfaire sancties en onderdrukkingen, geef oas een kans te werken en te leven. Dan zal Duitschland zijn financiën in orde brengen en dienovereenkomstig schade vergoeding betalen. Een Duitschlland, waarin orde heerscht, is de grootste waarborg voor Frankrijk, is een grooter waarborg dan verdragen, mili taire overeenkomsten en bewapening. Meer dan ergens anders, heet het in de Kerstboodschap, wordt in Duitschland Kerstmis gevierd met het verlangen naar vrede. Wat wij de laatste drie jaren had den medegemaakt, is niet anders dan een voortzetting van den oorlog tegen een machteloos, ontwapend volk te midden van een officieelen, doch niet bestaanden vrede. De rijkskanselier wees erop, hoe ontel- baren het Kerstfeest moeten „vieren”, van huis en haard verdreven, omdat het vader- landsch gebied door vreemde machten be zet is. De financieele en economische ellende is nauwelijks te dragen. De rijkskanselier herhaalt, dat de Duit sche regeering bereid is schadevergoeding aan te bieden tot de grens van haar ver mogen, doch geen Duitsche regeering zal de rechten op het Rijnland en het Roerge bied opgeven. Waar wij gaan door den duisteren nacht, schijnt het licht der waarheid van hen, die gelooven in vrede en vrijheid. De rijkskanselier doet een beroep op het Duitsche volk en hij legt er den nadruk op, dat gedurende de laatste dagen de toe stand in Duitschland een weinig is verbe terd en dat nog meer verbetering zal wor- ,den verkregen, dank zij liet nieuwe pro gram, dat „onmetelijke offers vraagt van iedereen.” Tegelijk met de Kerstboodschap aan het Duitsche volk heeft de Ryksregeeriiig door haar zaakgelastigde von Hoeach aan Poin caré doen overhandigen een memorandum, waarin het Duitsche standpunt wordt uit eengezet omtrent de economische en be stuur skwesties in het bezette gebied, het behandelt echter niet het herstelprobleem in zijn geheel. Vo» Hoesch heeft het document voorge lezen en Poincaré heeft daarop om nadere toelichtingen verzocht. De Duitsche regeering zou opheffing van de douanegrenzen wenschen. Tevens zou zij wenschen samen te werken aan de oprich ting van de Rynsch-Westfaalsche Bank. Ook verlangt de Duitsche regeering de we deraanstelling van de uitgewezen beamb ten, terwijl zij aandringt op den terugkeer van de spoorwegarbeiders en Rijnschippers. De regeeringen te Parijs en te Brussel zullen onderzoeken, of de Duitsche voor stellen zijn ingegeven door het verlangen om de hervatting van het economische le ven te vergemakkelijken met het oog op betalingen op rekening van het herstel. Als gij te doen hebt met een man, van wien gij nooit anders hoort dan dat „za ken zaken zijn”, wees dan op uw hoede en zorg, dat gij alle documenten aan een nauwkeurige controle onderwerpt. Zal deze opdracht slagen? Vermoedelijk wel. Vermoedelijk, want met zekerheid weten wij niets. De vrijzinnigen worden buiten alles ge houden! Alleen Nolens, Colijn en Schok- king, de leiders van voomschen, anti-revo- lutionnairen en christelyk-historischen, werden telkens bij de Koningin geroepen; de Linkerzijde telt niet mee. Het is een „noodmaatregel”, een rechtsch parlementair Kabinet wordt nu „min of meer geforceerd”, schrijft de R.-K. „Maasbode”, die er niet aan twijfelt, of de wenk van Hare Majesteit aan de rechtsche groepen om „met vooibyzign van persoon lijke gevoeligheden aan ’s lands belang te denken” zal worden begrepen, neen durft Zü, die tick met incus vu 1 Jan. 1924 voor müwteno om kwartaal M dit blad abooneereo, oatvaa«M da tot dien datum veradHjnMde aua- mere gratia. de Damclub „Gouda”, ingewacht bij den 27, of het lokaal der 7, 19, 21/23, 25, 27. 14, 36, 38, 41, 48, no. 100. (lOIINIIECOURANT. de „Maasbode" zeggen IS reeds begre pen en daarom spreekt zij van een b 1 ij d e Kerst-boodschap. Daarentegen spreekt het residentie-orgaan der R.-K. Staatsparty van een „alles be- halve prettige Kerstbood- schap”, beschamend voor de rechterzyde en wat meer zegt, dit blad concludeert uit deze „duistere opdracht”, nog wel „met stel ligheid”, dat deze opdracht ons geen op lossing brengt van de Crisis en dat de re- geeringskaros zóó vast geloopen is, dat zelfs H. M. de Koningin geen oplossing meer ziet. Nu zal dit o.i. nog wel losloopen, maar beschamend is het inderdaad; bescha mend voor de coalitiepartijen, die zich nog wel de „christelijke” partijen noemen, be schamend ook voor de meerderheid van ons kiezersvolk, die zich verleden jaar door politiek onverstand gewillig opnieuw in het coalitie-moeras heeft laten, drijven! BUITBNLANDSCH NUBUWS. DUITSCHLAND. Sterke sneeuwval. in den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft «en sterke sneeuwval in hot Ruhrgebied een ernstige verkeerabe- lenimering veroorzaakt. In het geheel» industriegebied staat hel tramverkeer stil Ook het spoorwegverkeer wordt door den sneeuw op de spoorlijnen, vooral in Weet-Duilsehland, aanzienlijk belemmerd. De treinen worden vooral op de lijnen opgehouden, vooral de buurtspoorwegen in de omgeving van den Eifel. den besteed aan de verkimteg van den voorzitter (den speaker) en het beedigen van de 615 nieuwe leden. Wanneer dit pro ces is afgeteopen, zal de koaing op 15 Januari de troonrede houden. Mar op den dag zal het debat op het adres van antwoord op de troonrede worden geopend. Volgens de tegenwoordige plannen dar op positie zal een amendement op dit adres worden ingediend van de labourbaakan. En daar de leider der liberates, Aaquite, beeft verklaard dat hy geen hand zal uiU steken voor de handhaving van de «maar* vatieve partij, verwacht men dat de regae- ring bj die stemming sal worden varela- gen. De stemming sou pteate kunaen heb ben op 15 Januari, maar een debat, dat var- scheidene dagen kan duren, met een stem- mng op den laataten dag te geenaaiiM uit gesloten. Venizelos heeft beelotcn voor eenigea ttfd naar Griekenland terug te koeren. Zijn po litieke actie te Athene sal echter slechte van tydelyken aard Mjn, terwijl atet te 4jn bedoeling ligt ais hoofd der regwiing op te treden. Al *yn pogingen zulten er op gericht *gn in Griekenland normale toe standen te scheppen, soo teidt oen ottteteol eommunjipte. Op 29 December sal de grdrn slee tem van Marseille vertrekken, hy verzocht even wel hem noch officeel, noch officieus te ontvangen. mij zie u liever vroolijk als vroeger. Weet u nog van dien nacht, ja, dat moet ge u nog herinneren, toen wij met dan landjonker Daneholme en zijn jacht opzieners gevochten hebben Hot was een zeldzame grap I Toen het afgeloo- peu was, had letterlijk niemand een on geschonden neus en er waren er maar een paar, die nog uit hun twee oogen konden zien.” „Hemel, dat waren goede dagen, Wil liam,riep Griff, plotseling vol jon gensachtige vroolijkheid. „Maar er moet een dag komen, waarop een man ver standig wordt.” Hij zwaaide den haas kalm heen en weer, en keek er een oogenblik naar. Hij dacht aan de jaren die verstreken weren tusschen toen en nu, en aan de onldekking, die hij gisteren had gedaan omtrent de wijze, waarop men hit hem dacht. En hij verlangde er weer op goeden voet met hen te ko men hij wenschte, dat zij de gedachte van zich af zouden zetten, dat hij ,*be- tooverd” was. „Het land ginds ie Loetwithens wordt elk jaarxbeter, William”, zei hij, zijn onuitgesproken gedachten volgend. „Het loont de moeite ruimschoots en ik heb het bewerkt. Men behoeft nu juist niet krankzinnig te zijn om zulk soort werk te beginnen en je doet goed dit aan de wijze lieden van Ling Crag te vertellen.” „Wel, mijnheer u ziet er prachtig u bent dikker geworden en uw hi is gebruind ik geloof stellig, dat werken goed voor u ia. Komt u binnen en drink een glas rum op onze oude vriendschap.** ADVERTENTIEPRIJS i Uit Gouda M MUUdna (tabooiaad. tot <ta> buorftaiM): jiM, «ÜM ri«l maar /AM 0» da voorpagina 50 boogar. GaaoM advertantlin en ingmonden inatalaoMagan bü contract tot naar garadueaar- dm nrn». Groote lettere an randen wordm berlblnl naar plaatarulmte. AdvertenUta kunnen worden Ingeaonden door tumobaakoaM ren rollade Boataaa- deleren, Adrertentlobureaux an oaaa Ageatoa an montan daag, vtor do piaaUiag het Bureau zijn lagakoman, teneinde van opname veraebard te ngn. Hier vreemd waren. Griff bleef staan om er naar te kij ken. „Ja”, mompelde hij, „gij zijt hon gerig en gij wachtnog pas gisteren heb ik een slachtoffer aan een dood ontrukt, even koud als de uwe. Wacht en huiver, koude veenpias, en dat God alle reizigers aan den veiligen kant van uw oevers mag houden.” Ook Trash wantrouwde de donkere, sombere plaats meer dan eens had nij toegekeken, als mannen zich inspannen om het vee uit de plassen te redden, en hij herinnerde zich misschien de uit drukking in de oogen van de slachtof fers. Maar het volgend oogenblik dacht hij er niet meer aan, toen een haas over de sneeuw rende en met verdub belde snelheid den heuvelrug afging. Als een bliksemschicht zat de hond hem lachterna, en kwam weldra terug met den buit in zijn bek. „Je bent te lomp om uit je oogen te kijkwi, mijn jongen,” zei Griff lachend, terwijl hij del achterpooten yan den haas met een hand greep, „maar jè pocten zijn vlugger dan van welken an- deien hond ook op de heide.” Hij was blij met den buit, want hij zei tegen zichzelf, terwijl hij nu over de weilanden de richting naar den heir- weg van Ling Crag insloeg, dat hij nu een smakelijk gerecht kon voorzetten aan het arme kind, dat daar ginds bij hem inde hut lag. Het was een nieuwe noo’ in zijn leven, dit denken aan al lerlei bijzonderheden, die het welzijn van een ander betroffen en in zijn hart was een warme gloed. Hij voelde L J h>en hij had meegeholpen om een weg door ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. de sneeuw te banen. Er was dezen morgen niemand aan het werk de weg naar Ling Crag lag nog precies zooals zij hem hadden ver laten, terwijl aan den kant naar Traw- don, de sneeuw, gelijk hij had voor speld, hard als ijs onder de voeten lag. Het werk, dat zij allen met zooveel lief de beloofd hadden te doen, was nu on- ncodig en menig uur van ondankbaar zwoegen bleef hun nu bespaard. Griff keerde weer naar huis terug, verlangend te hooren, hoe het met zijn gas; ging wijl hij wist, dat zij in goe- de handen was, lifep hij het kronkelend pad af, dat naar Ling Crag voert. Hij had gisteren moegedaan aan het werk en nu wilde hij welen, op welken dag de begrafenis was bepaald, opdat hij de laatste eer aan de vrouw van Ephraïm zou kunnen bewijzen. De wgard van de Eagle Tavern stond aan zijn deur, toen GriH voorbij ging, en hij riep hem een vroolijken groet toe „Het herinnert aan den ouden tijd, mijnheer Lomax, nu ik u zie met een hond achter uw hielen en een vetten haas, die in uw hand bengelt.'* „En zoo is het, William”, zei Griff, terwijl hij een oogenblik stil stond, om toe te geven aan zijn hervonden gevoel van kameraadschap. „Het brengt mij weer een paar avonden in herinnering, die wij samen genoegelijk hetfben dooa- gebracht.” De waard krabde zijn stoppelige kin en een vroolijk licht kwam in zijn oogen. „Dat geloof ik,” zei hij lachend. „Het is goed om zijn weg ernstig te gasn, mijnheer Lomax, maar ik voor Het Schupo-proces in Dutmldorff 1b tot groote verbazing van de Duitache bevol king gedurende de Kerstdagen voortgezet. Ondank» de schitterende pleidooien van Dr. Grinn uit Essen, privaat docent van de universiteit te Munster, rnr. Voe uit Dort mund, Dr. Brautigam uit Dusseldorf/ en Mr .van Houten, den Nederlandschen advo caat, die allen de onschuld van de Schupo's naar voren brachten en van wien Dr. Brüu- tigam zelfs hulde bracht aan de Schupo’s, die den dank van Dusseldorff en het Ryn- land verdienen omdat zy van het boeven- separatisme niets wilden weten, werd tegen de voornaamste beklaagden levenslange tuchthuisstraf geëischt. l^gen Dr. Grüte- ner de „RegierungsprMsident” eischt het O. M. zelfs de doodstraf. Het pleidooi van Mr. van Houten, die de officieren van den kiygsraad er op wees dat deze Schupo’s collega’s zjjn, «die slechts door de krijgskans werden wat thans zijn, en waarin hy *zelde dat hy erop rekende, dat de Fransche of ficieren deze collega’s wier eere- teekenen hun dapperheid bewysen, niet hun eer zullen ontnemen, door ze als misdadi gers te veroordeelen, maar ze zullen vry» spreken, waardoor ze iets grootscli zullen doen voor de menschheid. heeft niet mogen baten. 23) - Zijnvoorspelling, dat het zou gaan vriezen, kwam uit, en reeds nu was de sneeuw hard onder zijn laarzen. Hij behoefde niet langer langs de dalen te loopen, maar kon in een rechte lijn over de sa-amgejaagde sneeuw gaan, die tien voet hoog in de kloven lag, zoo veilig en zeker, alsof de sneeuw de heirweg van de natuur was. Het teek onwaarschijnlijk, dat de wind spoedig naar het zuiden zou draaien en de vorst haar greep zou ver liezen en deaen stevigen 'bodem zou veranderen in grillig bewegend water. Slechts eenmaal week hij van den rechten weg al en dat was toen hij aan de Shifting Bog kwam, die aandeze zij de lag van Comie Crag Ravine. Zoo lang het heidevollö zich, herinnerde, was Shifting Bog nooit bevroren ge weest het moeras lag daar en spie gelde zich in zonlicht, en dommelig be- Na twee maanden van diplomatiek ge- knoei tusschen de leiders dier rechtsche coa- htie-partyen is als Kerstverrassing een oplossing dier Kabinetscrisis uit de lucht komen vallen, die niemand kan bevredigen. Het jongste besluit van de Kroon betee- kent: Gy, Rechterzyde, met Uwe groote meerderheid, hebt het aan Kooien en Bee- laerts onmogelijk gemaakt een parlemen tair of een extra-parlementair Kabinet te vormen, doet het nu zelve! Een opdracht tot Kabinetsformatie dus aan 59 of 60 Kamerleden als combinatie van eenige partyen. Zonderlinger kan het al niet. Colyn c.s. hebben eerst door hun houding velen-van het parlementarisme ver vreemd en in de armen van onevenwich tige fascisten en actualisten gedreven. En thans geeft de Kroon haar recht om Mi nisters aan te wyzen, zy het niet formeel, dan toch materieel in handen van een Ka mermeerderheid. hebben der stadsrecht Ministers Griff gaf toe. Hij gevoelde zich bij zonder opgewekt, al» een knaap, die zijn vacantie gaat genieten. Gedurende vijf jaar had hij den vloer van een hei berg niet betreden en toch, toen hij eenmaal binnen zat met een tinnen be ker voor zich en een verache aarden pijp In zijn hand, scheen het hem toe, dat het niet langer dan een dag gele den was, dat hij in dezelfde gelagka mer van „de Adelaar” had geseten. Hel was inderdaad een geliefkoosde uit- spunningsplaats van hem en ook van zijn vader geweest, waar de grootste wacghalzen van de parochie te samen kwamen om ovw het volgende hanen gevecht te spreken of een strooptocht te beramen. Want Marshootea Manor grensde onmiddellijk aan het vand van Squire Daneholme*, dat rijk aan aller lei soort wild was de adel van de heide bleef evenmin in gebreke als het eenvoudiger volk, als er'nu dan van een middernachtelijk avontuur te ge meten vielhet zat hun in het bloed, die hartstocht, welke boer en pachter en edelman in een bond van kameraad schap vereenigde „God, wat komt dat alles weer bij iea^nd terug mompelde Griff. „Ik zou vannacht wel met net en twijn uit wtilen gaan, William.” De oogen van den waard begonnen te gloeien en te schitteren op een wij ze, die Grift wel bekend was. gehoord van Jat Kroon zyn en dat de Staten-Generaal niet anders z.yn dan een vertegenwoordiging des volks by d'e Overheid. En nu wordt een deel van een Kamer feitelyk op den zetel der Kroon geplaatst, met de opdracht, triviaal uitge- drukt: zoek het zélf maar uit! Het is om van te duizelen en wy hopen, na alle ge heimzinnigheid tot dusver betracht, dat de Staten-Generaal, d.w.z. het Nederland'sche volk, volledig zal te hooren krijgen, waar om deze nieuwe, gevaarlijke weg werd in geslagen. Van invloedrijke katholieke zyde is reeds geschreven, dat uit deze gestie van de Kroon zou gebleken zyn, dat geen andere oplossing der crisis mogelyk mag worden geacht .Het kón zijn, maar dan is het u i t- sl uitend het gevolg van ONWIL der Rechterzyde. De Linkerzijde het is dezer dagen nog van Rechtsch erkend is volkomen correct opgetreden. Om het kort uit te drukken: rood en rose willen gaarne met een deel van Rechtsch de re- geertaak op zich nemen en de Vrijheids bond is bereid' in een gemengd bezuinl- gingskabinet op te treden. Het is de „chris- telyke” coalitie, die van geen andere party- ^roepeering heeft willen hooren, terwijl zy evenmin tot een accoord onderling ver mocht te geraken. De Coalitie heeft een politiek spel gespeeld, een spel van per- sooniyk overwicht en persoonlyke ydelheid. Dit duurt nu reeds twee maanden, terwyi van een ander betroffen en in zijn gviue zien in zoimoui, en uuuuuvug uc- “un wa» woog het ah in zachten slaap het zien even gelukkig als gisteren, scheen te wachten op reizigers, die tij ïzï “C 87»8 S8

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1