s MRTEM JEYS EMA ie uitsl^ ).D.D. het middel voor slag, jeuk, zijn vol> die huidaandoenfnges onderdrukken. Een Ie slaap zal U ees ontwaken geven; gij :h en opgewekt ge it leven zal U opnieuw De genezing begint rate gevoel van ver denkt, dat daar maar rappels D.D.D. voor MKMiNI INI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA.EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 62» Jaargang No. 15425 Vrijdag 28 December 1928 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Nieuwe abonné's. INOSE DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesaelink—Van Roeeum lans Uwe uwARpen- jü”Jse ndoeningen moerassen, ont- een eetlepel is apothekers en 4. FEUILLETOB. (Wordt vervolgd). K P>»r gedrukte iet baaohrij. voornaamste loer :.S. Th. VAN BINK. Argwaan is dikwijls de weerspiegeling van eigen waardeloosheid. perv lakte ginning Engeland xyn traditioneel recht van de di plomatieke vertegenwoordiging van Turkss en zich zelf in den persoon van zyn ge zant in Marokko. De buitonlandsche diplo matieke agenten in langer zullen voortaan tot den rang van consuls worden verlaagd. DUITSCHLAND. EcalÜfreate voor Saeeta gevraagd. De aoc.-deui. „Kheinwche Ztg.” ver neemt uit Koblenz, dat bij den Ober* president der Rijnprovincie een voor- Nadruk verboden te van NAMAAK! Co, Den Haag. M51 ter naar keuze KE PRIJZEN. IDA. WGOM 3547 10 Wordt door alle In alle gevallen en zenuwzwakte rkingsmiddel van i wordt met ver- als het werk- 'estryding van de lare gevolgen. 6 fl. 11.—, p Duitechland; al end belang. De in- fgen op verschaf- ielen om de land- aren. Kellermann, bezit ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal 2.90, per week 2i ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld, dal daar cut Holiandsche vrouw onder observa tie is geplaatst, die verdacht wordt een broche van platina en diamanten, t«r waarde van X 14,000 ingeslikt te heb ben. De broche is van een Parijsch ju welier gestolen. De vrouw ontkent alle schuld. rechtstreeks de leiding opneemt van het personeel, aan hetwelk de meeste Fransche agenten zich toch niet verstaanbaar kun nen maken. Wat de betrekkingen van aller lei aard tusschen de bevolking van het be zette en die van het onbezette gebied be treft, ook op dit stuk van- zaken acht de Fransche journalist het dringend noodig, dat de oorlogs-barrières worden opgeruimd. m uit het ir. Boven- /gelaten, ter- ;ich zelf hel pereerste plaats ■rhoogd worden De Krijgsraad in het Schupo-proces in Dusseddorff heeft gisterenmiddag, in een gedeelte van onze oplaag konden wy het bericht nog opnemen, uitspraak gedaan. De krijgsraad was van half elf tot half twee in raadkamer. Dat hy zoo langen tijd noo dig had om het vonis samen te stellen, be hoeft niet te verwonderen als men weet dat de krijgsraad had te antwoorden op 99 vra gen en 36 subsidiaire vragen. De nieuwe Duitsche nota is in Engeland met de meeste reserve ontvangen. Velen zjjn van meening dat de aanvaarding vrij wel gelijk zou staan met een herstel van Duitschland’s souvereiniteit over het Ruhr- gebied. De gezindheid, waarmee de nota’s naar alle waarschijnlijkheid door de regeeringen der beide geallieerden zijn ontvangen, kan men vrijwel leeren kennen uit een artikel van de Fransche journalist Gauvin in het Journal des Débats. In een hoofdartikel ,Ja démarche alle mande” zette de bekende journalist uiteen dat Frankrijk/niet alleen de voorzorg moet nemen dat het Rjjnlai moet opgei Moge he wordt toegj het is niet ven. De Commissie van Herstel heeft Woens dag de lijst vastgesteld van de deskundi gen voor de beide commissies van onder zoek. In de eerste commissie zullen zitten: Amerika, generaal Dawes en Owen Young; Engeland, sir Robert Kondersley en sir Charles Stamp; Frankrijk, Parmentier en prof. Alix; Italië, Alberto Pirelli en prof. Federoci Flora; België, baron Hontard en Emile Francqui. Deze commissie zal staan onder leiding van generaal Dawes en zal haar eerste zitting houden op 14 Januari. In de tweede commissie wondt Amerika vertegenwoordigd door Henry Robinson; Engeland door Mac Ken na; Frankrijk door Laurent Athailine; Italië door Alberti; Bel gië door Jansen. Deze vergadert 21 Ja nuari. •T kwartaal ƒ2.25, per wedt 17 cent, met Zondagsblad ---22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. 24) - „God zeg ene u, mijnheer grinnik te hij, „wij gaan toevallig vannacht uit. Uw wenech kan onmiddellijk worden vervuld.” Griff trok peinzend aan zijn pijp. Hij was half van plan, nu er van werken toch geen sprake kon zijn, het er dezen eenen keer nog eens van te nemen. Want hij herinnerde zich de heerlijke, ongebonden vreugde, welke zich van iemand meester maakt, wanneer hij in het bosch van zijn buurman wacht met een fasant in de eene en een sleedoorn stok in de andere hand, terwijl hij de jachtopzieners zacht achter zich aan haar1 sluipen. Ja, hij kon de frlssche sneeuwlucht ruiken en de zachte gelui den hooren, welke er ’s nachts in een borch weerklinken en het windje langs zijn gelaat voelen suisen. „En gaat u mee, mijnheer? Dan zal zat ’t weer als van ouds zijn, wanneer ii er bij bent,” zei William, met zijn gelaat half in, half buiten zijn reusach- verteld heeft. Wat, gaat gij nu reeds heen, mijnheer Dat is een korte visi te voor iemand, die in geen vijf jaar ondei mijn dak is gewoest.’ „Ik zal mijn leven beteren, William” lachte Griff, terwijl hij het laatste restje van zijn borrel naar binnen gaat. „Ge zult zien, dat ik voor dat dewinter voor bij is, hier wat gezelligheid kom zoe ken.” „En ik zal blij zijn, u te zien, mijn heer Ik -heb het de jongens hier al vaak gezegd, dat zij eerst zouden we ten, wat pretmaken beteekent, als de heei Lomax zich weer eens onder ons bevond. Bewaar me, wat lijkt u toch veel op uw vader, nu ge daar in uw volle lengte staat I Een beter man dan uw yader, mijnheer, heb ik maar zel den ontmoet, dat is waarachtig waar.” Do waard sloeg zijn gast gade, ter wijl deze met lange passen den weg afliep. „Een flinke kerel, jammer dat hij zoo bedorven is,” zei hij peinzend. „Maar w hij wel bedorven „Hij kan werken en weel van voi- houden en dat is al iets in een man. Ik ben nieuwsgierig, wat hem eigenlijk den verkeerden weg opgedreven beeft. Het zal wel een meisje geweest zijn, o ja, natuurlijk een meisjeneem de korst van een pastei en gij kult er al tijd het gelaat van een jonge vrouw onder vinden.” Griff echter dacht niet aan het don kere geheim, dat hem „eigenlijk den verkeerden weg opgedreven” had. Hij de Pruiaische overheersching in m opnieuw een feit wordt, er Jouwd worden, zoo zegt hy. systeem, dat op het oogenblik »past, goed zyn voor den strijd, voldoende voor het normale le- Het is niet coherent. Het function- neent niet onder één enkele impulsie. Het ontbreekt den uitvoerders aan gemeen schappelijke leidende beginselen en daar om is noodig, dat t» werk wordt gdgaan volgens een opbouwend plan. Het schynt dat Von Hoesch Maandag heeft opgemerkt, dat de bezettende mogendheden feitelijk verplicht waren te dezen einde met het Rjjk samen te werken. De opmerking is juist, zegt Gauvain. Maar het omgekeerde evenzeer. Zoodra de Roeroorlog is geëin digd, wordt de samenwerking tusschen bedde partijen noodzakelyk, wanneer zoowel de eene als de andere wenschen te profiteeren van het eindigen der economische vijande lijkheden. Wü van onzen kant, zegt Gauvain, heb ben sinds Januari verklaard, dat Frankrijk bereid is, om, zoodra het lijdelijk verzet geëindigd zou zyn, een staat van zaken te herstellen, die den vroegeren toestand nabij komt, mits een militaire en burgerlijke con trole blijft bestaan, die in staat is elke nieuwe rebellie te voorkomen of spoedig te onderdrukken. Gauvain is sinds Januari niet van gedachte veranderd. Inmiddels gelooft hij niet aan. de moge lijkheid van het Rynlandsche separatisme. De separatistische campagne heeft slechts het veel redelyker systeem van autonomie in opspraak gebracht. Laten wy, aldus de strekking van Gauvain’s betoog, het sepa ratistische huishouden maar links liggen; het heeft een deel der openbare meening van Frankrijk al te zeer op een dwaalspoor gebracht; daarom is het beter op den vas ten grond' der werkelijkheid te blijven staan. De Fransche journalist acht allereerst twee zaken van belang: het herstel van ’t normale verkeer in het Roergebied en de hervatting van de vroegere betrekkingen tusschen de beide Rijnoevers. Op het oogen- De aartsbisschop van Canterbury heeft aan alle aartsbisschoppen en metropolieten der Anglikaansche Kerk, mededeeling ge daan van besprekingen, welke onder lei ding van Kardinaal Mercier te Mechelen hebben plaats gehad inzake een mogelyke overeenkomst tusschen de Anglikaansche en Roomsch-Katholieke Kerken. De aarts bisschop van Canterbury verklaart in zyn brief, dat het beroep van Lambeth (de re sidentie van den aartsbisschop) in 1920 overzee harte lijke instemming heeft ge vonden. De Zweedsche kerk heeft aan het beroep gehoor gegeven en twee Engel sche bisschoppen werden uitgenoodigd deel te nemen aan de wijding van twee Zweedsche bisschoppen in de kathedraal te gevoelde zich als bevrijd van al het veidriet, dat jaren om hem had gedrukt Hij keek voor zich uit naar oude, be kende gezichten op den landweg en knikte vrooiijk, ah hij nu en dan een van zijn oude kennissen ontmoette. Hij leerde, om de waarheid te zeggen, die lichte vreugde kennen, welke slechts do sterke man, die in de wildernis ge dreven is en daar niet is besweken on der de verschrikkingen, kan gevoelen. Hij bevond, dat oude vrienden hem nog welgezind waren, en dat zij een ruwe en hartelijke blijdschap toonden, toen zij ontdekten, dat hij zich weer onder hen bevond. 'Sn dit gevoel verwarmde hem, terwijl hij langs den harden, kon den weg schreed hij was gekomen van een wereld van eenzaamheid en worsteling en de vriendelijkheid, die hij ondervond, deed zijn hart overvloei en van kinderlijke blijdschap. Ook dacht hij nog even aan die nicht van Squire Daneholme, waarvan de waard had gesproken hij vroeg zich at, waar om het beeld van haar, zooals zij In het zadel zat en haar hand uitstak om den staart van den vos aan te nemen, zich zoo scherp in zijn geheugen ge prent zou hebben. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1924 voor minstens een Kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Oe mogelijkheid der reohtetreekeoho oederhandelingen. Het Schupo-proces. - Besprekingen tuschen de R.-K. geestelijkheid en de Anglikaansche kerk. Het Tanger-verdrag. blik is het transportwezen in het Roerge bied zoo ingekrompen, dat de tenuitvoer legging van de overeenkomsten, gesloten met de industrieelen, weldra zou leiden tot versperring en verkeersstooinis, indien men volgens de tot dusver gevolgde werkwijze zou blijven doorgaan. Ln deze streek, er kent Gauvain, voldoet de Fransch-Belgi- sche regie niet aan de noodzakelyke be hoeften. In gewone tyden al was het trans portwezen in het Roergebied een zaak, die heel nauw lette. Daarom acht Gauvain het noodig, dat dezen dienst een talryk en ge oefend personeel ter beschikking wordt ge steld, dat slechts uit Duitschers kan be staan. Het oppertoezicht moet door Frank rijk worden uitgeoefend, zonder dat dit „Ja, dat herinner ik mij.” „Nu, drie jaar geleden sloeg zij een wilden, jongen jonker uit Lancashire aan den haak. Haar oom zei, dat hij haar liever dood zou zien, dan ge trouwd met dien bluffer maar zij nad een eigen wü en temperament en zij ging er met nem van door en is in stilte met hem getrouwd. De oude jonker is dit nooit te boven gekomen sedert dien dag is hij een gebroken man en zij een gebroken vrouw, indien allee, wat ik vernomen heb, waar is. Zij ves tigden zich juist aan den anderen kant van Wyecollar en de broeder van mijn zwager heeft bij hen gediend, en daar door weet ik, dat het tusschen haar en haar man niet al te vlot ging.” „Ik herinner mij haar," zeti Griff, terwijl zijn blik de rookwolkjes uit zijn PÜP volgde. „Ik heb haar vroeger eens bij een jachtpartij ontmoet. Ik zie haar voor mij slank en recht in het zadel, mei haar, dat de kleur had van een herfstblad en een gelaat, even trotsch als dat van Lucifer. Ik herinner mij, dat zij en ik dien dag de eenigen wa ren, d e zagen, hoe de vos gevangen en door de honden gedood werd de diijver was bij de laatste hindernis ge vallen en ik overhandigde haar den staart.” „Zoo, zoo, tegenwoordig gaat rij niet nu er uit jagen,” zei William droog. „Haar man heeft een poosje geleden zelfmoord gepleegd, maar hij heeft toch nog lang genoeg geleefd, om haar gees telijk althans te dooden, naar men mij Sneeuw. Geweldige sneeuwval belemmert het verkeer in hooge male. In de Duitsche middemgeberglen ligt meer dan' een meter sneeuw. Upsala. De Oostorsch orthodoxe kerk zond een delegatie naar de l*ambelhwche confereuue in 192(1 en de heilige synode van Konstantinopei heeft sindsdien offi cieel verklaard dat de Anglikaansche „or dersdezelfde kracht bezitten als die var de Roomsche, Oud-katholieke en Armeen- sche kerken. Deze verklaring is eveneens onderschreven door den patriarch van Je ruzalem en door de kerk van Cyprus. De leden van alle religieuze sekten leggen groote belangstelling aan den dag voor deze „onthullingen” van den aartsbisschop vpn Ühanterbury. Speciaal gewicht wordt er gehecht aan de bespregpgen tusschen de vertegenwoordigers van de Anglikaansche kerk en die der Roomsch-Katholieke kerk te Mechelen. Een toonaangevend kerkelyke persoonlijkheid verklaarde gisteren in een interview dat, terwijl de hereeniging der kerken zeer langzaam m haar werk zal gaan, de besprekingen aanmerkelyken voortgang maktn. Een Iwoge dignitaris der Engelsche kerk sprak zyn voldoening uit over de aangelegenheid en verklaarde, dat zy er op wyst dat de hereeniging tusschen de Anglikaansche kerk en de Engelsche non-confonnisten niet ten volle den wenech in vervulling deed guan van hen, die de uiterlyke verschillen in de kerk van Enge land betreurden. Dm deze verschillen te doen samensmelten pogen zij in één kerk allen te vereenigen, die zich zelf Christenen noemen. Zij zyn van oordeel dat deze ver- eeniging de kerk van Rome en de Ooeter- sche kerk moet omvatten. Een andere hooge dignitaris der Angli kaansche Keik zeide dat het actieve aan deel, hetwelk door Kardinaal Mercier in de besprekingen wordt genomen, een grooter succes belooft in de richting eener vereeni- ging dan anders kon worden gehoopt. „Deze besprekingen,” zoo zeide hij, „spruiten voort uit het gevoel dat de toestand van Europa en de wereld niet verbeterd kan worden indien de volken de zaken niet van een christelijk standpunt bekijken. Wy zul len nooit vooruit komen by het oplossen der internationale problemen, tenzij wü het onderwerp op een hooger plan stellen, en de poging van alle kerken om dit tezamen te doen is van belang.” Ln het „Bert. Tag.” ontwikkelt Bernhard Keilermann een grootsch opgezet plan van het herstel van Duitschland, Hy gaat daar bij uit van den grondslag, dat het Duitsche volk vóór alles eten moet, en dat wel eten van eigen bodem. Levensmidi' - - buitenland laten komen is te dien moet het aan zichzelf ov« neergeslagen Duitsche volk pen. Daarom moet in de de agrarische productie door uitbreiding van del bebouwbare op- demping vai van heiden, enz.) en intensiever bebouwing. Dit is de htjofdzaak voor het weder gezondmaken v het andere is van bykoi du strie moet zich toeh fing der technische mil bouwproductie op te v Duitschland, aldus land, bosschen, kolen, hout, kali, machines, arbeidskrachten, knappe koppen men vereenigde alle krachten van bodem en be volking en er valt niet aan te twijfelen of Duitschland zal zich spoedig weer oprich ten tigen beker. Plotseling herinnerde Griff rich de verplichting, die Ling Crag Moor hem kort geleden had opgelegd. De vrouw, die hij had gered, was nog zwak en mocht nog niet alleen worden gelaten hij moest rijn gril er aan geven. „Vannacht niet, William”, zei hij. „Ik heb ander werk.” „Wat, ’s nachts om twaalf uur nog werk Dan moet u het wel vreeeelijk druk hebben,, mijnheer”, zei de waard verbaasd. „Wel, goed beschouwd, zou het wel eens minder vrooiijk kunnen toegaan dan ge *t u misschien voorstelt. Squire Daneholme is niet meer de man van een jaar of vijf geleden hij komt nooit meer zelf met ons vechten en rijn jachtopzieners zijn laksch geworden.” Er klonk oprechte spijt in William’s stem. Hij hield van dolle streken en hoe sterker macht hij tegenover zich zag, des te meer verheugde hij zich in de har 'e klappen, die er zouden wor den uitgedeeld. „Wat scheelt hem dan vroeg Griff. „Ik heb afgezonderd van de wereld ge leefd, zooals ge weet en het nieuws be reikt mij of langzaam of in het geheel niet „Ha, dan hebt u niet vernomen, wat er met zijn nicht is gebeurd Zij was, zooals gij u zult herinneren, allee, wat hij bezat, daar hij ongetrouwd is en zelf geen kinderen heeft tenminste, otn het zoo maar uit te drukken, geen, die hij als de zijne kon erkennen én hij was erg op haar,” MUnJUMJUMDBOi N1KUW8. K UHLAND. Een nieuwe Tsaar aller Kuaaen. Een draadloos N.T.A.-bericht uit Pa rijs meldt, dat grootvorst Nico laas, een neet van den overleden 1’saar, in het geheim gekroond is ais Tsaar aller Rus sen achter de met luiken gesloten ra men van het huis van rijn neef, groot vorst Boris. Waar deze plechtigheid heeft plaats gehad en door wie, ver meldt liet araadlooze bericht niet. Volgens een H- N.-bericht had de kroning plaats te St. Cloud. ZWITSERLAND. Het itoode Kruis eu Duitachiaad. Hel Internationale Koode Kruis Genève heelt op do vereeuigingeu het Koode Kruik ui de versctuiieAdo landen een beroep gedaan om hulp in geld en natura in te zamelen ten ue- hoeve van de Duitschers. Het Britsotie Koode Kruis heelt geantwoord, dat net met sympathie aan het beroep publici teit zal geven, doch geen afzonderlijken oproep aan doen, gegeven de nood eu ellende, die in Engeland teugevolg» van den slechten ecouomisdien toestand is ontstaan. De Regeeringspresident Gurtxner, die af wezig was, werd veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. De eveneegs in het onbezette gebied xich bevindend© Schupo-offieieren Beyer en Bodenstein kregen ieder 10 jaar tuchthuisstraf. Verder werden veroondeeld: De commis saris van politie te Dusseldorf Höffner tot 2 jaar gevangenisstraf, met uitstel van straf; kap. der Schupo Winkelmann tot 1 jaar gevangenisstraf en 500 mark boete (met uitstel van straf); luit. Pohl tot 5 jaar tuchthuis; luit. Hübner tot 5 jaar ge vangenisstraf; kap. Pfeffér tot 6 maanden gevangenisstraf; de politie-aasistent Krieg (blauwe politie) tot 18 maanden gevange nisstraf. Vrijgesproken werden de majoor der Schupo Engel, luit. Vogt en kapt. Pas- slach. Van de overige Schupo's kregen er vyf drie jaar gevangenisstraf en één achttien maanden. Het vonnis is in vel© opzichten minder streng dan aanvankelijk de eisch luidde. Niettemin heerschte er onder de bloedver wanten van de beklaagden, die in grooten getale de uitspraak bijwoonden, de groot-, ste verslagenheid. Alle veroordeelden hebben reeds revisie van het vonnis aangevraagd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer ƒ0415. Van buiten Gouda en den beaergkringi 1—6 regale 1.65, elke regel meer ƒ0.80. Advertentita in het Zatordagnummer M bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 ragob ƒ2.06, elke regel moer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingesonden mededoelingen bh contract tot xeer gorodueoor- den prhs. Groot© letters on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verukerd te shK Het Britsche departement van buiten- laiulsche zaken heeft nog eenige nadere bij zonderheden gepubliceerd omtrent de bepa lingen van de zoo juist tusschen Engeland, Frankrijk en Spanje gesloten conventie in zake Tanger. Daaruit blijkt, dat het artikel, hetwelk de permanente neutralisatie van de Tanger-zone betreft, bepaalt, dat er tyde- lyke verdedigingswerken aan de landzijde mogen worden aangelegd. Frankrijk geniet het voorrecht van diplo matieke en consulaire vertegenwoordiging ten opzichte van d© Marokkaausche onder danen in de zone. Krachtens de nieuwe conventie verliest Begin vandaag nog ing. DERSMA, Den Haag, brochure voor huid- krijgen Prijs f 0.75 alle apothekers en k de geneeskrachtige SiOlDSCHE COlIliXT.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1