Nieuwjaarswenscfieii. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Conaultearan. Mr. M. dm Mol Mr. A. A. Ja Rijkeen Hospitaal dook N.V. „DE TIJDGEEST" Tan sinds tslsurstslllnQ ts voorkomen Bespreekl nog haefsn Uw pltkmtssn Van werkgeverszijde werd een afwij zende houding tegenover de ter beoor deeling toegezonden regeling aangeno men onder mededeel mg; dat de onder- wei pehjke strijd geen verlenging van I den werktijd betreft, doch uitsluiend 10 procent loonsverlaging. Een ontaarde moeder. Een urbeidersvrouw te Zeist ontzag zich niet om haar 4-jarig kind, dat snachts on- I zindelijk waa .geweest met een enkel hemp je aan naar buiten te jagen in de sneeuw, waarna de ontaarde moeder nog oen emmer water over het bibberende knaapje uitgooide en het met schoppen weer in de woning deed terugkeeren. Door de politie werd van deze ergerlijke hande lingen proces-verbaal opgemaakt. Sneeuwval in het buitenland. E t verschillende landen komen sneeuw- berichten. Te Weenen en omgeving i eeft t verscheidene dagen lang zwaar gesneeuwd, met het gevolg, dat men utai de „Witste" Kerstmis beleefd heeft oie ooit werd opgeteekend. Verscheidene locaal- en eenige ex- press-treinen zijn in de omgeving in de meeuw blijven steken. in Italië heerscht een waar winter weer. Het is er buitengewoon koud en I overal ziet men sneeuw liggen. Uit Florence wordt gemeld, dat er overvloedig sneeuw is gevallen op de Morello en de naburige Appenijnen. Tol hun groote verbazing zagen de inwoners van Palermo bij hun ontwa ken de omliggende heuvels met sneeuw j bedekt, een allerzeldzaamste gebeurte nis In de nabijheid van Napels heeft de si eeuw de wolven uit hun schuilplaat sen in de bergen gejaagd en naar de vlakten gedreven. Op de Fransche Alpen ligt 'n sneeuw laag als sinds vele jaren daar niet ge vallen is. Tusschen de dorpen Beaufort en Ko- I selend, nabij Chambéry, heeft een la wine een berghut, door elf personen I bewoond, als een kaartenhuisje wegge vaagd. Negen personen werden bedol ven Nabij Chamonix ligt de sneeuw vijf voet hoog. Een B. T. A.-telegram uit Weenen I meldt, dat tengevolge van den sneeuw val het spoorverkeer tusschen Frankrijk Zwitserland, Oostenrijk en den Balkan vin Arlberg en Tirol, onderbroken is. I De IJsselbrug bü Doetinchem defect. Gisteravond is de briig over den IJsel bij Doetinchem defect geraakt. Nadat 1 de brug was opgehaald voor het door laten van een schip, braken, bij het weder neerlaten, de beide benedenas- fepn en kwam het losse hrugdeel in scheven en half geopenden stand te hangen. Alle communicatie met de ovef- zijde is verbroken. Voetgangers en de reizigers der stoomtram Zutphen—Em merich worden met een roeiboot over gezet. Het laat zich aanzien, dat de Herstelling eenige dagen zal vorderen. 434sté NEDERL. STAATSLOTERIJ. 3e Klasse. Trekking van Vrijdag 28 Dec. ƒ5000.— 3720 ƒ1000.—: 17576 ƒ400.—: 13677 17905 100.—: 1117 139 193 374 475 846 1665 1746 2681 2052 3779 4238 4507 4556 4817 5719 5998 6261 6718 6912 7270 7300 7362 7510 7511 7611 7620 7624 7654 7759 7881 7900 8396 8546 8871 9155 9340 9446 9648 10064 10951 11112 11137 11519 12286 12426 12448 12492 12570 12633 12655 12991 13069 13560 13834 14214 14528 15168 15169 15667 16580 15664 16207 16507 16779 17049 17137 17333 17372 17412 17787 17874 18007 18091 18197 18332 18366 18682 18626 18980 19404 19656 19817 19818 19954 19965 19978 19985 20114 20854 20880 20977 I 21203 21947 22272 22662 MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 28 Dec. 1923. Aanvoer 44 partijen. Prys Goudsche Kaas le soort ƒ60—62, 2e soort ƒ56—59; le soort met Ryksmerk 58—64. Handel matig. I STADSNIEUWS. GOUDA, 28 December 1923. Kermt fee et vin Hernon-Zieluehult. I Uvenals vorige jaren in ook dit jaar we derom het Kerstfeest la het van Iterson- Zdekeahtiis gevierd zeer ten genoegt van verpleegden, verplegenden en genoodigden Er wan een groote Kerstboom in de hal' opgesteld, <)le met lijn talrijke lichtjw een mooi effect maakte. Zang en muiiek maak. te dit feest tót een heerlijke avond voor de patiënten. Hunne medewerking ver leenden daatbij eenige zangers van het kerkkoor van de Parochie O. L Vrouwe Hemelvaart aan de Kleiweg, die onder lei ding van den heer F. Forsthövel eenige liederen ten gehoore brachten. Het koor van de Zustere van het Ziekenhuis long leiding van Mevr. Sohouten-de \oogd, verder verleenden nog hunne me- deweriting Mevr. Mekking—Jengenhurger en de heer J. Jager met lijn atrijkqnartet. Voegen wij hier nog aan toe dat alle pa tiënten werden verraat met een kergtge- schenk. Het was voor de verpleegden een prettig Kerstfeest en allen waren de Doctoren de Directrice en de Zusters dankbaar dat zij hen zoo'n heerlijken avond hadden bezorgd. Ernstige kabelstoring. Stad en omgeving in duisternis. 1 Gisterenavond tusschen half 10 en 11 uur werd de electrische verlichting door een ernstige kabelstoring plotseling onderro ken. De storing bevond zich in den hoog- apanmngsvoedingkabel tusschen de Cen trale en de zuil gelegen aan den Kleiweea- brug. Om 11 uur waren stad en buitengemeen ten weder geheel van electrischen stroom voorzien. De plotseling ingetreden duisternis gaf op vele plaatsen een groote stoornis éri overal trachtte men zich te be helpen met gas- en petroleumlicht en kwa men ook de kaarsen voor den dag. Geluk kig dat gisterenavond in geen der lokalitei ten groote bijeenkomsten plaats hadden. Op straat brandden alleen de gewone Lantaarns, de booglampen hadden het begeven. Ook op het station ondervond men groo te last, daar de perrons zoowel als de door gangen en de vestibule in 't donker kwa men en met lampen en kaarsen zoo goed als het kon, moest worden verlicht Wie gis teravond aan 't loket moest zijn om een kaartje te koopen, kon dit doen bij het licht van een op een kandelaar staande kaars. Precies elf uur floepten de lichten weer aan. Veroordeeld. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen L. K., 27 jaar, koopman te Lange Ruige Wei de en G. v. E., 23 jaar, koopman te Gouda, beiden thans gedetineerd wegens bedriege- lyke bankbreuk. De Rechtbank veroordeel de L. K» 'tot 4 en G. v. E. tpt 3 maanden) gevangenisstraf met aftrek van dien tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De onmiddellijke invrijheidstelling van G. v. I E. werd gelast. Zuid-Hoil. IJsvereeniging. Van geachte zijde maakt men er ons op I attent dat bij het bericht van de vergade- I ring van de Zuid-Hollandsche IJsvereeni- I &ing, gehouden te Rotterdam, had moeten staan, dat deze vergadering betrof de af- deeling Rotterdam. Wy maken hier gaarne alsnog melding van. In hoofdzaak publi ceerden wy het bericht omdat uit het jaar verslag bleek dat er plannen zyn om het I 30-jarig bestaan van den Zuid-Holl. Ijs bond feestelijk te herdenken. Wy kunnen er thans nog aan toevoegen dat de feest commissie reeds besloot dit feestelijk her denken te vieren door het houden van een ijs- en wintersport tentoonstelling, zooals ook in Alkmaar is gehouden. Meerdere bij zonderheden hopen wy spoedig te kunnen vermelden. Spreekbeurt Ds. Thomas in de Geref. Kerk. Woensdag 2 Januari zal in de Geref. Kerk aan de Turfmarkt alhier Ds. Thomas uit Leiden een spreekbeurt vervullen. Onze oud-stadgenoot Mevr. Ans DinetRiesz zal deze bijeenkomst opluisteren met soloozang. Wy vernemen dat dit voorloopig de laat ste maal zal zyn dat Mevr. Dinet hare me dewerking by deze bijeenkomsten zal ver- leenen, daar zy met haar echtgenoot begin Februari naar Indië zal vertrekken. stel 1b ingediend om den separatisten- leider Smeets, die in Maart 1.1. bij een oierval is gewond, van Duitsche zijde etn schadeloosstelling toe te kennen bestaande uit een bedrag in eens van' oCOO goudmark en een jaarrente van 1000 goudmark, te betalen door den Pruiaiachen staat. De president der Rijksbank naar Londen. De correspondent van de „Manches ter Guardian" te Berlijn seint aan ziin blad, dat dr. Schach, de nieuwe presi dent van de Duitsche Rijksbank, begin Jmuari naur Londen zal komen. Hij zal waarschijnlijk trachten de crediet- onderüandeiingen met Britsche financi eel® kringen, die tijdelijk gebroken werden, te hervatten. Hot Rijks-indexcijfer. Het rijksindexcijfer voor de kosten vsn bet levensonderhoud bedroeg op 21 Dec. het 1150-miiliardvoud van dat vau voor den oorlog, hetgeen in verge lijking met 17 Dec. een daling betee- kent van 1.1 De sneeuwval. Naar de „Frankf. Ztg." meldt hebt>en ae laatste dagen in de Taunus, in de Riten, in de Spessart en in het Wester- waid zuike geweldige sneeuwstormen gewoed, dat de sneeuw op enkele pun ten 1.20 M. k 1.50 M. hoog ligt en het verkeer, vooral op de spoorwegen, ern stig ia gestoord. Veelvuldig bleven de treinen in den sneeuw steken, de ge leidingen voor den electrischen stroom »tiU voor een groot gedeelte vernield, ïoodat een aantal plaatsen van licht en eiectmcbe kracht verstoken is. In het J&warte Woud liggen zi^lke geweldige sneeuwmassa's, dat het verkeer ten deele bedreigd wordt, terwijl ook van •en plotselinge» dooi noodlottige gé- volgen zijn te v rwachten. Ook uit Beier 1 komen berichten no- pens sneeuwsle.-fLen en ernstige storin gen van het vomeer,, vooral op de spoorwegen. FRANKRIJK. Hat aantal Kamerleden. De Kamer heeft zich thans definitief o\ ei het aantal harer leden uitgespro ken. Naar het B. T. A. meldt heeft zij met 380 tegen 191 stemmen het ont werp aangenomen, waarbij het aantal aigevaardigden op 577 in plaats van op •28 wordt vastgesteld. De verwoeste departementen behouden echter hun aantal afgevaardigden. Do Dixmude. Er komen nog berichten in omtrent het vermiste luchtschip der Fransche marine, de Dixmude. Maar zij zijn alle weinig hoopgevend. B. T. A. meldt uit Parijs dat de ma rine-commandant tie Bizerte geseind heeft, dat volgens de jongste berichten de Dixmude in het binnenland gezien was. Het luchtschip daalde blijkbaar 1 wi uit Tunis verneemt Reuter, dat de Dixmude gesignaleerd is op 200 K.M. ten Z. vaii Insalah, drijvende in de richting van Hoggar. Het laatst was het luchtschip gezien Woensdagavond 8 uur. VEREENIGDE STATEN. „Money Making". Geheel Wallstreet in New York, spreekt over het ontstellend geluk van luitenant Osborne Wood, zoon en adju dant van generaal Leonard Wood, den gouverneur der Philippijnen, die in den tijd van vijftien maanden zijn vermogen tot ongeveer een mifiioen dollars op voerde. Hij verliet in Januari 1921 het leger en vergezelde zijn vader naar de Philippijnen. De verhalen, die te Was hington de ronde deden, hebben geleid tot een onderzoek door een aantal be ambten en don gouverneur. Thans is komen vast te staan, dat hij zijn finan- cieelen voorspoed te danken heeft aan het bezitten en het verkoopen van ef fecten en aandeelen van een Philippijn- sche concern. Da jonge Wood heeft echter aan een reporter van de New- York Times verklaard, dat al zijn spe culaties verricht werden in Amerikaan- schen effecten en niet in Philippijn- sehe. BINNENLAND. Een protestvergadering in Den Haag. De Algenieene Ned. Vrouwen Orga nisatie, de Bond v. Soc. Dem. Vrou wenclubs, de Unie voor Vrouwenbelan- gen, de Ver. v. Staatsburgeressen, de Vrouwengroep van de Vrijheidsbond, de Vrouwenclub van >Vrijz. Democraten, en de Vrije Vrouwen Vereeniging, or- ganiseeren op morgen middag in de ro tonde van de Dierentuin in den Haag een protestvergadering tegen het ont slag van de gehuwde ambtenares. Ach tereenvolgens zal het woord worden ger vuerd door mevr. W. Drucker, mevr. mr. B. Bakker-Nort, mevr. W. Wynants- l'ianken, mej. Joh. Westerman den hr. TS. Noordhoff, mevr. Suze Groeneweg mej. Agnita Klooster en den heer H. van Gieesel. Bevordering bij keuze. Naar het „Vad." verneemt, zijn de kapiteins vun den generalen staf, J. M. J. H. Lambooy, adjunct-chef van den staf van het Veldleger, en H. G. Win kelman, gedetacheerd bij het Departe ment van Oorlog, bij keuze bevorderd tot majoor Ontslag bü huwelijk. B. en W. van Leiden hebben aan ■wj- Van Pareeren, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwij», die bin- nerkort in het huwelijk zal treden, be nch! dat zij uen gemeenteraad zullen voorstellen, haar met ingang van den di.g van haar huwelijk ongevraagd eer vol ontslag te verleen en. Geen subsidie voor de Haagseke Burger wacht. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het voorstel, om f 10.000 te ver- ieenen aan de Haagsche Burgerwacht met 1917 stemmen verworpen. Ook de katholieken stemden tegen. Duitsche dank aan Holland. Met oprechten dank voor de hulpda- cion vermelden de Duitsche bladen het feit, dat het lid van de Nederlandsche I Roode Kruis-commissie in het Roerge- Ibied, de heer Van Gheel Gildemeester, I naai het eilaud Saint Martin de Ray af gereisd is, om de zich daar bevindende Duitsche Roergevangenen te bezoeken, en dat ook de Zwitsersche advocaat bij het Krijgsgerechtshof iij Het Roergebied Bfirtholmes daarheen is gereisd. In de Duitsche pers wordt de nadruk gelegd op het groote hulpwerk van den Amerikaanschen bankier James Causey voor de hongerende bevolking in het dio voor de stad E»8»n •hi.uoü dollars uitgaf en met steun van j den bekenden Hollandschea advocaat ?An ^an ^0lden in Holland ongeveer 100.000 en in Engeland meer dan 200 000 dollars bijeenzamelde en thans naar Amerika is vertrokken om dit bedrag op 500.000 dollars te brengen. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 27 Dec. nam. 2 uur. Voorzitter de heer J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst. Verlenging duur Schoen wetje. Aan de orde kwam het voorstel-Fies- kens tot verlenging van den duur van hut Schoenwetje. Do heer y. d. BERGH (v.-b.) zegt geen principieel debat te zuilen voeren over dit ontwerp, omdat het een voort zetting is van een bestaand. Hij staat er verbaasd over, dat op zulke vage ge gevens een ontwerp wordt gebaseerd. I De heer Fleskens meent, dat het als I een paal boven wateir staat, dat dit I wetje een belangrijke uitwerking heeft, I maar hij kan dit niet aantoonen. Van I een merkbare afneming van de werke- I loosheid was spr. niet overtuigd; de cijfers wezen die afneming niet aan. Is do invoer van schoenwerk verminderd? Volgens den heer (Fleskens wel, maar spr. wijst op het woord van den heer I.ovink, die op algemeene vermindering van invoer wees. Spr. heeft nooit be grepen, dat minister Aaiberse tot het slechtste middel zijn toevlucht heeft ge- I nomen en op zoo'n ouderwetsche en di lettantische wijze een oplossing heeft tot stand gebracht. Een behoorlijk on- I derzoek is nooit gehouden en dat was I nocdig geweest. Tal ven industrieën gingen slecht, maar waarom juist moest I ae schoenen-industrie geholpen wor- I den? Minister Aaiberse liet zich door I die fabrikanten intimideeren. Had de I Minister een behoorlijk onderzoek laten instellen, dan had hij heel wat anders gevonden. Spr. weet een geval van een schoenen-industrie, die met zes ton ka. pitaal werkt en die van 1915—21 veer tien ton winst uitkeerde, terwijl alle eigendommen volledig waren afgeschre ven De schoenenindustrie hier te lande is geen export-industrie. Zij had het kunnen worden maar het is niet zoo. Spr.'s bezwaar is dat deze industrie i regeeringshulp kreeg, terwijl alle in dustrieën ernstig leden. Met dit wetje was dit niet te verhelpen. Spr. is dus tegen dit wetje. De heer HEEROKiENiS TIJSSENS (r.- k.) heeft het Schoenenwetje nooit goed gekeurd. Het systeem deugde niet want I Nederland was al volgestopt met schoe nen. De heer WIBAUT (s.-d.) motiveert •de stem zijner fractie tegen dit ont werp. Spr. wijst de protectie, die er in schuilt, af. Vervolgens wijst spr. op het kunst matige van het scheppen van werkgele genheid, wat leidt tot het te werk»1 stel len van vroemde werkkrqfajjierr Spr. acht het stelsel verkeerd fen is dus te gen dit wetje. De heer VAN EMBDEN (v.-d.) is te gen dit ontwerp, omdat hij de materie met geschikt acht voor een initiatief- voorstel. Zal de regeering voor dit ont- j werp de verantwoordelijkheid willen dragen Spr. denkt van niet, want het ontwerp behoort niet tot de rubriek locpende zaken, die de Regeering al leen afdoet. De heer DIEPENHORST (a.-r.) be toogt, dat 5 Mei de principieel© beslis sing is gevallen en dat er nu dus niet op teruggekomen moet worden. Ieder moet toegeven, dat de duur te kort is geweest. In elk geval is het kwaal, dat van dit wetje is gevreesd, uitgebleven Duitschland is thans misschien uitge schakeld, maar wie weet hoe het ver- aere verloop daar te lande zal zijn. Spr. schaart zich dus gaarne aan de zijde van den voorsteller. De heer FLESKENS (r.-k.) wenscht protectie en vrijhandel buiten bespre king te laten. Hij 'betoogt, dat het effect van het wetje wel is na te gaan, al is niet te zeggen wat er gebeurd ware winder het wetje. Spr. verdedigt zijn do ad van het indienen van een initia tief-voorstel. Hij achtte een verlenging van den duur gewenscht en het mocht niet mislukken op de toevallige om standigheid dat er geen Kabinet was Vervolgens gaat hij den valutatoestanó na, speciaal in België, waar het feit zich voordoet dat reeds zeer veel schoen weik uit België naar Nederland is uit gevoerd. Door de invóer-beperking is de omvang van de industrie toegeno men en was men met kleine winsten tevreden. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 22 tegen 17 stemmen, links tegen rechts, behalve de heeren Arntz en Van der Hoeven. UIT DE PERS.I Voor kalf Januari geen oplossing. Het Kabinet-probleem. „De Standaard' komt thans ook met I zijn beschouwing van de opdracht aan I de rechterzijde". r Deze vorm, zoo lezen we, is geen no vum in ons politieke leven. Wij kennen haar reeds uit 1907. Ook toen ontving de rechterzijde op- di acht tot formatie,, door bemiddeling van den toeninaligen Voorzitter der I Kerste Kamer, den heer Schimmeipen- I ninck. I Destijds was de bedoeling aanvanke- I lijk ook niet heel duidelijk. Velen meen den zelfs dat eigenlijk aan den beer I Schunmelpenu:inck opdracht gegeven j n as om uit de rechterzijde een Kabinet saam te stellen. Dit was niet juist. Gelijk later bij het Kamerdebat bleek I De heer De Savornin Lobman heeft I toen duidelijk gezegd wat er bedoeld I was met de boodschap des heeren I ^chimmelpenninckDit n.L, dat de I rechterzijde zich beraden zou over den I persoon aan wien gevoeglijk de Kabi- I ii ets formatie zou kunnen worden opge- I dragen. Is dat ook nu de bedoeling Dan zou er plaats zijn voor de op- I merking, dat zulks zonder bezwaar ook I I wel duidelijk gezegd had kunnen wor- I den Als de eerst gevormde indrukken la- I ter onjuist blijken te zijn, blijft er in I den regel toch altijd wat van hangen. Lil dragen we zoodoende een stuk on juiste voorstelling met ons mee. I Hoe dit zij, afwachten is voorloopig do boodschap. I Wellicht dat iets meer bekend fe I voor de week ten einde is. Maar voor half Januari zit er o i geen nieuw Kabinet in den zadel 'en voor Februari vangt men niet aan met iie behandeling der begrooting. Dit schijnt zoowat het eenige dat met I vnj gtoole stelligheid gezegd kin wor- den. Afgezien van de omstandigheid dat I de Kroon uit de onderscheidene be- I sprekingen, de laatste twee weken ge- I houden, blijkbaar den indruk heeft ge- I kregen, dat de vorming van 'n rechtsoh parlementair K»binet, onder bepaalde omstandigheden nog niet als uitgeslo ten behoeft te worden beschouwd. En I pangezien zulk een Kabinet het best bij den algemeene» toestand past, is het I geenszins onverklaarbaar, dat nog een laatste poging ondernomen wordt, om I tot de samenstelling van een zoodanig I Kabinet te geraken. GEMENGDE BERICHTEN. De dubbele moord te Culemborg. I Op het kerkhof te Culemborg heeft I gitteren de begrafenis plaatsgehad van Joon van Wiggen, die in zijn woning aan den Achterweg door moordenaars handen om het leven kwam. Er waren I /•eei veel nieuwsgierigen, die onder den '"druk kwamen van een rede, die ds I l'orgelo hield. De begrafenis van de zuster zal mor gen geschieden. De politie van Culemborg wordt over- I stelpt met mededeelingen, die van alle I hamten binnenkomen, maar waarvan de I belangrijkheid nog zal moeten worden onderzocht. Reden om aan te nemen, I dat de aanwijzingen, die de politie I heeft, van belang zijn ontbloot, bestaan op het oogenblik allerminst. f Het ontvreemde bedrag wordt geschat op ongeveer vijfduizend! gulden aan bankpapier. Waarschijnlijk is hieron der een biljet van 1000 gulden. De justitie te Tiel looft f 500 uit voor diegenen, die in staat zijn, inlichtingen te verschaffen, die een aanhouding van de schuldigen ten gevolge hebben. Voorstel der Twentsche burgemeesters. Na conferentie tusschen de burge- I J nu esters van Borne, Eibergen, Goor," Haaksbergen, Hengelo, Neede, Oiden- /- •ai en Winterswijk eenerzijds en een I commijBsie ad hoe uit de fabrifcanten- I vi ï'eenigingen en afgevaardigden van I de textielorganisaties de Eendracht, I Fint Lambertus en Unitas anderzijds, is I aan werkgevers- en arbeidersorganisa- ties tot beëindiging van het hangende I con J liet door de burgemeesters de vol gende regeling ter beoordeeling toege- zonden l een overeenkomst wordt aange- I gaan voor één jaar 2. de loonsverla- I g'.ng wordt teruggebracht tot 5 percent; I 3 in het jaar, waarin de overeenkomst I an kracht is, mag het aantal werkuren met 154 worden uitgebreid 4. gedu- I rende ten minste 28 weken mag niet mier dan 48 uur per week gewerkt worden 5. aan arbeiders worden drie j vakantiedagen in het jaar gegeven met behoud van loon. Van de zijde der arbeidersorganisa ties werd daarop schriftelijk geant woord, dat zij bereid waren deze voor stellen als basis van onderhandeling tusschen haar bestuur en de besturen der werkgeversorganisaties te aanvaar- I den I Utrecht, 28 Dec. Aanvoer 13 wagens met 2925 K.G. Geen eerste kwaliteit. Tweede kwaliteit 56—60. Rijksmerk 5965. Handel matig. Coöp. Tuiniersvereeniging. „Gouda en Omstreken". Veiling van 28 Dec. 1923. Witloof le srt. 35—47, 2e srt. 27-h34, Spruiten le srt. 26—35, Uien 6-8.70, Kroten 8.30—8.90, per 100 KG. Groene savoye kool 2.30-3.80, Roerekool 1.60— 2.90, per 100 stuks, id. per kist 0.20—0.23, Knol selderie 0.60—8.50 per 100 stuks, Sel derie 1.30—4.20 per 100 bos, Prei 0.10 —6.30 per 100 bos, Eeieren 13—13.30 per 100 stuks. Wö vestigen er de aandacht op dat in het Nieuwsjaarsnummer der Goud- ache Courant, dat op Maandag 31 Dee. a.s zal verschijnen, de gelegenheid wordt opengesteld tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN tot den gereduceerden prijs van 50 CENT voor ten hoogste 5 regels; elke regel daarenboven wordt 10 ets. berekend. Inzending dezer Nieuwjaarswen- j schen gaarne vroegtijdig verzocht. Een botsing. Dinsdagmorgen zyn op de Westhaven in de nabijheid van de Doelebrug, «e" mo- I torrijder met zyn motorfiets en een I fietrjjder met elkaar in botsing gekomen. I De motorrijder kwam daarbij zoo te vallen I dat hy een lichte verwonding opliep. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De motor- I rijder, die te snel had gereden, zal deze I schade moeten vergoeden. Door de koude bevangen. I Gastermorgen is naar het bureau van po- I litie overgebracht de sigarenmaker B. v. I H., die kermend van pijn op den Bodegraaf - I schen weg werd aangetroffen. I By geneeskundig onderzoek door Dr- Broekhuyzen bleek het dat de man door de koude bevangen was en spierpijn had ge kregen, waardoor hij niet meer verder kon gaan. v. H. heeft den nacht op het bureau van I politie doorgebracht en was vandaag weer zoover hersteld dat hij naar Reeuwijk, waar hy woont, kon terugkeeren. Toch schaatsen gereden. 't Liet zich gisteren zoo goed aanzien, den heelen dag geen sneeuw meer en echte vorst Tal van schaatsenrijders reden er al dapper op los, op de sloot in de nabijheid van de Krugerlaan en Martenssingel. Maar slechts heel kort heeft da pret geduurd, vandaag is 't weer volop dooi, knnnan de schaatsen weei opgeborgen worden. Duitsche Handelscorrespondentie. Voor het examen Duitsche Handelscorres pondentie, gehouden door de Ver. van Loeraxan ia (OJU. geslaagd onze stadgepoot de heer D. Hogendoorn, leerling van den heer C. J. v. d. Putte, alhier. De bekroningen van de Pluimvee- en Konijnen ten toonstelling. De uitslag van de bekroningen van de Pluimvee- en Konijnententoonstelling, ge houden door de Goudsche Pluimvee- en Ko- nijnenfokkersvereeniging voor Gouda en Omstreken, op de beide Kerstdagen in het Kazernegebouw, is als volgt: Postduiven. Open klas, oud. Blauwe doffers: le v. d. Velden, 2e J. Zwaluw, Z.E.V. B. Prang. Blauw kras: le J. Jongeneel, le J. Zwa luw, 3e G. Brenkman, Z.E.V. G. Breukman. Rood kras: le J. Zwaluw, 2e G. Smit, Z.E.V. G. van Bekken. Bont en niet geringd: le J. Jongeneel, 2e A. Ewijk, 3e B. Prang, Z.E.V. G. Roe- lofs, E.V. B. Schinkel. Openklas. Oude duiven. Blauw kras: le P. Kulik, 2e Th. Brink, Z.E.V. P. Anders. Blauw: le A. Ewyk, Z.E.V. C. van Dijk. Roodkras2e Oskam. Bont en niet geringd: le J. Wassing, 2e Th. Brink, Z.E.V. Th. Brink. Open klas 1923. Doffers. Blauw: le G. Smit, 2e P. Kulik, Z.E.V. M. Danes en G. Smit. Blauw kras: le W. Molenaar, 2e Baas, 3e Oskam. Roodkras: le P. Kulik, Z.E.V. A. Riet veld. Bont en niet geringd: le A. Rietveld, 2e W. Molenaar, 3e G. Smit, Z.E.V. A. Riet veld, E.V. B. Schinkel. Duiven 1923. Blauw kras: le W. Mole- naar, 2e J- Jongeneel, 3e2 Th. Brink, E.V. Baas. Rood kras: Z.E.V. P. de Jong. Bont en niet geringd: le W. Molenaar, 2e M. C. Baas, 3e Oskam. VliegkUlS, 400 K.M. Blauwe doffers: le v. d. Velde, 2e P. Kulik. Blauw kras: le W. Molenaar, 2e J. Zwa luw, E.V. A. v. d. Pool. Roodkras: le Hemze van Uningen, 2e C. Kuis, Z.E.V. B. Prang. Bonten niet geringd: le B. Prang, 2e vM de Pool, Z.E.V. C. Kuis. Duiven. Blauw kras: le L. Kuis. 2e v. d. Velde, 3e C. van Dyk, Z.E.V. J. Zwaluw, E.V. C. van Dijk. Bonte niet geringd: 3e P. Hulleman, E.V. Henze van Uningen. Vliegklas 200 ILM. oud. Doffers. Blauw. 2e J. v. Soest, ZjE.V. P. Revet. Blauw kras: 2e J. v. Soest, Z.E.V. G. Brenkman. Rood kras: 2e P. Revet. Bont en niet geringd: le pr. C. van Dijk. Duiven. Blauw kras: le L. H. Kuis. Bont en niet geringd: 2e pr. D. v. d. Pool, 3e A. v. d. Pool, Z.E.V. Henze van Uningen. Vliegklas 1928 200 K.M. Blauw kras: le C. v. Dijk, 2e C. van Dijk, 3e C. van Dijk, Z.E.V. v. d. Pool. Rood kras: le A. Schoute, Z.E.V. C. Kuis. Bont en niet geringd: le pr. B. Prang, 2e C. v. Dijk, Z.E.V. v. d. Zwaart. Vliegklas 1923. 200 K.M. Duiven. Blauw kras: le A. Schouten, 2e C. Kuis, 3e L. H. Kuis, Z.E.V. C. van Dijk. Schoonste vliegklas: W. liiolenaar. Schoonste vliegklas 1923: A. Schouten. Schoonste open klas: W. Molenaar Afdeel ing Sierduiven. G. Smit 5 le, 6 2e, 3 3e prijzen; A. Snei- ders 1 le, 2 2e prijzen; A. J. Valk 2 le, 1 2e, 1 3e prijs; B. Alfenaar 12 le, 14 2e, 10 3e prijzen; A. Coops 1 le prijs; Th. Dijkshoorn 1 3e prijs; v. d. Zwaard 1 le, 1 3e prijs; J. Knor 5 le, 3 2e, 2 3e prijzen; T. Anders 3 le, 1 2e, 1 3e prijs. Afdeel ing Konijnen. T. Woudenberg 3 le, 1 2e prys; v. d. Linden 2 le prijzen; Joh. v. Breukelen 3 le, 3 2e, 1 be prijs; v. Velzen 1 2e prys; M. v. d. Gaag 1 le, 1 2e; M. Hornes 1 le, 2 2e prijzen; J. G. Wassing 1 Se prys; Rietveld 1 2e, 1 3e prys; Molenaar 1 le, prijs; B. Reenmyer 6 le, 6 2e, 2 3e prij zen; E. Jenné 4 le, 2e 2e, 1 3e prys; v. d. Zfwaard 2 1« prijzen; M. Moons 2 le prij zen; Lourier 2 1$ prijzen; Henze v. Unin gen 1 le, 3 2e, 3'3e prijzen. Hoenders. J. v. Loon 1 2e prijs; N. Dogterom 4 le prijzen; H. Luitjes 1 le, 1 2e prijzen; J. J. v. Wijngaarden 1 le, 2 2e prijzen; Mij- derwijk 3 le, 1 2e, 1 3e prijs; W. Krerap 1 2e prija; Mej. A. Dogterom 1 2e prijs; A. v. d. Waard 1 le, 1 2e prys; W. Groot huis 1 le prijs; A. T. W. de Rooi 1 le, 1 3e prijs; L. v. d. Beek 1 le, 2 2e pryzeu; M. Matse 2 le, 1 2e prijs; J. de Hollander 1 le, 4 2e prijzen; J. Schep Jz. 2 2e prij zen; L. van Loon 1 2e prys; J. v. d. Laak 1 le prijs; H. de Jong 1 le, 1 2e prys; G. J. Schilt 1 le prijs; M. Daanes 1 2e prys. Dwerghoenders. G. Smit 1 le, 1 2e prijzen; T. Dekker 2 le prijzen; J. Hollander 1 le prijs; van Klaveren 1 le, 1 2e prijs. Watervogels. J. de Graaf 1 2e prijs; P. Visser 1 3e prijs; Spek 1 2e prijs; A. de Waard 1 le prij»; D. Verboom 1 le prij»; C. v. Vliet 1 le prqs. onder 1 beh. stoffeerder), 8 kistenmakers, 2 bijteers, 7 meubelmakers, 2 stoelenma kers, 1 klompenmaker, 1 witwerker, 5 ma chinale houtbewerkers, 1 borstelmaker, l wagenmaker, 1 zeilmaker, 2 scheepstui gen, 6 kleermaker*, 5 bleekeraknechten, 2 schoenmakers, 4 metaaldraaiers, 1 aanhou der, 5 monteurs, 7 scheepsldinkers- en ijzerwerkera, 2 ketelmakers, 1 gieter (me taal), 3 mach. bankwerkers, 4 machinisten, 5 smeden, 9 stokers, 1 kopergieter, 1 half was koperslager-fitter, 19 blikslagers en lakkers, 2 loodgieters, 1 rywielmo-nbeur, 1 instrumentmaker, 1 hulpmonteur, 3 touw slagers, 4 textielarbeiders, 2 mattenwevers, 16 suikerwerkers, 8 brood- en banketbak kers, 68 tabaksbewerkers (sigarenmakers, sorteerders, plakkers enz.), 6 tuinlieden, 17 pakhuisknechten, 4 reizigers, 1 winkel bediende, 1 winkeljuffrouw, 7 expeditie- 17 schippersknechten 9 koeteiers, 4 chauffeurs, 15 kantoorbedienden, 2 werk sters, 160 transport- en fabrieksarbeiders, 1 dienstbode, 1 gis- en waterfitter. Aanvragen werkgevers: Meisjes 14 k 15 jaar, 6 meisjea voor pa- pderfabriek, 1 dienstbode (dag en nacht) boerenbedrijf, allen voor Gouda. Plaatsing wordt gezocht vöor net Duitsch meisje, 20 jaar. Agenda. 28 Dec. 8 uur. Soc. de Réunie. Voordracht avond Comité Arbeidersontwikkeling. 28 Dec. 7% uur n.m. Raadzaal Stadhuis. Gemeenteraad. 2 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg „Boefje". 3 Jan. 8 uur.. Soc. de Réunie 3e Nutsavond. 2 Jan. Geref. Kerk Turfmarkt. Spreekbeurt Ds. Thomas. Zang Mevr. DinetRiesz. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrij dag 28 December, benevens den daarop vol genden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). Burgeriüke Stand. GEBOREN: Johanna Theodora, d. v. C. Bode en C. M. v. D(jk. Levenl. kind v. J. Blekteaberg en 4. P. t. Reenet La- 'venl. kind v. A. Stays en J. H. v. Zuylt*. VLIST. GiEBORENGeertje, d. v. M. J. de Jong en van N. M. de Jong. ONDERTROUWD: C. Verwaal en Z. Boom. D. Verboom 1 le prija. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Lqst van 26 December 1923. Aanbiedingen van werkzoekenden. 18 aardewerkers (pottenbakkers en pijp- makers), 3 gieters, 2 plateelschilders, 1 boekbinder, 2 machinezetters, 10 letterzet ters, 8 drukkers, 1 boekdrukker, 18 grond werkers, 18 helers, 40 opperlieden, 86 tim merlieden, 14 metselaars, 83 schilders, 1 werktuigk. teekenaar, 1 waterbouwk. ops. teekenaar, 1 bouwk. op*, teekenaar, 1 bag german. 3 houtdraaiers, 2 behangers (waar- UIT DEN OMTREK BOSKOOP. De eerste clubtentoonstelling van „Nut en Sport" van Pluimvee en Konynen op de beide Kerstdagen is uitstekend ge slaagd en trok veel belangstelling. Bob- koop blijkt zich meer en meer toe te leg gen op de hoender- en eondenhouderij, waarvoor zoo uitstekend gelegenheid be staat. Gezien het vele verloren gras hier in den zomer kon er meer aan konijnen fokkerij worden gedaan, waarvoor blijkens deze expositie reeds goed fokmateraal aan wezig is. De stoombooton niet alleen, doch vooral tie autobussen op Leiden en Rotterdam ver voerden op de beide Kerstdagen en daar voor en na een zeer groot aantal passa giers naar en van Boskoop. Een bezwaar blijkt echter voortdurend de laatste dien sten uit de stad, waarin de passagiers risi co loopen te moeten achterblijven of met groot gevaar in overladen wagens te wor den vervoerd. Een regeling met beschik baar reservemateriaal is beslist voor de veiligheid en zekerheid onafwijsbaar. De plannen voor een veilinggebouw voor bloemen enz. nemen langzamerhand vas te ren vorm aan. Bij autoriteiten en parti culieren, worden ze met sympathie be groet en zlllen naar men zegt ook wel op stoffel ijken steun kunnen rekenen. GOUDERAK. In de gisteren gehouden zitting van het stembureau is in de vacature P. M. van Kersbergen en het niet aannemen van zijne benoeming van den heer J. C. Vleggeert tot lid van den gemeenteraad, benoemd mej. C. v. d. PolQuivooij. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: PieternellaJ( Willemina Both, oud 71 jaren, echtgenoofe van Bar- tholomeus Hoffland. ONDERTROUWD: C. Sluijs en L. van Rooyen. W. Blanken en L. M. Dullemont. Sneeuwpret. Zooals altijd had de jeugd de afrit van den Lizeweg in beslag genomen, en daar een prachtige glijbaan gemaakt waar z|j van vroeg tot laat afgleed. Vele ouderen vermaakten zich met kijken, totdat bij een van hen, de heer G. M., die bij zyn ouders de Kerstdagen doorbracht, de lust boven kwam het zelf nog eens te probeeren. Gauw de overjas uitgedaan, een slede ge leend, en met een kennis naar beneden. Door de groote vaart vloog de slede te ver door en gleed zy langs den kant van den weg de moddersloot in, de heer G. M. die er niet zoo vlug kon afkomen, medene mend. Met vereende krachten trok men hem weer op het droge. De lust tot sleeën zal nu wel voor goed over zijn. MOORDRECHT. De afd. van „Volksonderwijs" alhier, zal eind Februari 1924, een propaganda- avond houden. De tooneelafdeeling zal haar jpedewerking hieraan verleenen. Naar wij vernemen belooft de tentoon stelling van de Pluimveever .„Ons Belang" die op 1 Jan. a.8. gehouden wordt, een suc ces te worden. Vele inzendingen zullen aanwezig zijn. Van particulieren zijde, zijn vele medailles toegezegd. OUDEWATER. Tot gemeente-ontvanger te Hekendorp ia benoemd de heer H. v. d. Grift. In de Raadsvergadering te Papekop is de uitkeering aan de bijzondere school voor 1923, vastgesteld op 20 per iétfrHftg. INGEZONDEN. (kuiten verantwoordelijkheid der Red.) De nood onder de Saksische predikanten. ivujnneer de Redacteur, üuurne zugeu wij liet ouderstuuude Ui uw veelgelezen biad opgenomen, waar- \ooi onzen uartelijken dauk. Ueuelite btudgeuooten I Uok tot U zijn reeds doorgedrongen de noodkreten die opstijgen uit de pas torieën der Krot. tverkeu ui baksen, iu ten brief van liet Hooideouute lezen we „De toestand der predikanten en hun gezinnen is daar te lande uu zoo on houdbaar geworden dat we geneigd zouden zijn te zeggeu Wanneer Uod hier geen wonderen doet als iu de da gen van Eliasterven do dienaren aes Woords uit.' Moet hier iu deu luiam des Heeren niet spoedig en mild dadig geholpen worden Hier is oen roeping voor de kerk iu landen als het onze, dio op stolfelijk gebied door Uod zoo buitengewoon zijn bevoorrecht. Het is huur taak de gezautoii van Christus in stotfelijke goederen te hulp le ko men, opdat zij de kracht behouden om de bazuin des Lvangelies aan de lip pen te zetten de de dorre doodsbeende ren. tot ontwaking te roepen." Ds. H. Janssen, die Zaterdag 1.1. van zijn reis uit baksen terugkeerde schrijft daarover in de „Wekkar" (Chr. Oer.) Wij hebben veel, ontzaggelijk veel gezien en gehoord. Met allerlei voor aanstaande personen iu het kerkelijke en politieke leven vau baksen breed voerige en principieelo besprekingen gehad, zoodat wij iu alle bescheiden heid kunnen zeggen, dat wij een volle- uig overzicht over den baksischon nood hebbenMaar dat eene kan ik nu rteds zeggen wij moeten niet alleen voortgaan met onze actie, maar zij moet naar alle zijden worden uitgebreid De toestand wordt in het jaar 1924 in baksen nog veel zwaarder en er staan daar groote geestelijke belangen op het spel. De nood is zoo hoog geklommen en de ellende en de armoede die er geleden worden zijn z*o bitter, dat wij niet mogen nalaten met Qods hulp van hier uit alles te doen wat mogelijk is om iu Saksen de zaak van het Protes tantisme tegen de aanslagen van het communisme te verdedigen en te hand haven. Dus voorwaarts in üods kracht ea met Gods hulp. Het plaatselijk comité weet het; véél gaven reeds de Goudsche Christenen. Maar wanneer we nu dit bericht lezen, het laatste toch van een algemeen ge zien persoon, die de ellende met eigen oogen aanschouwde, moeten we ons el ven dan niet afvragen kunnen we nog meer geven Zeker, armoede in eigen stad mag niet over 't hoofd gezien wor den maar wat voor dit doel gegeven wordt, m»ët extra zijn. We zijn reeds tevreden met 5 cent per maand, maar indien gij 10 ct., 25 c' 50 ct., f 1 of nog meer kunt missen geef dan niet minder. Geeft u liever per 3 maanden, per half jaar of per jaar, ook dat aanvaarden wij met dank baarheid. De kleine bedragen worden met een busje, de grootere per kwitan tie geïnd. Namens het plaatselijk Prot Comité tot leniging van den Saksischen pastorienood. B E. J. BIK, voorz. Spieringstraat 83. Mej. J. t. MELTMAN, secr. Raam 182. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voetbalwedstrijden voor Zondag uitgesteld. De voor aanstaande Zondag vastgestelde voetbalwedstrijden van den N. V. B. zijn wegens de onbespeelbaarheid van de ter reinen uitgesteld. GYMNASTIEK. K. N. G. V. De Voorzit tersvssa ture. Voor de vacature van Bondsvoorzitter van het Koninklijk Nederiandsch Gym nastiekverbond wordt thans van verschil lende zijden de heer L. C. van der Meulen J.H.zn., een der meest vooraanstaande per sonen in het K. N. G. V. definitief als can didaat naar voren gebracht. De heer L. C. van der Meulen J.H.an. heeft aan meerdere functies in het K N. G. V. en zijn onderdeelen zijn beste krach, ten gegeven. Achtereenvolgens was hjj Bond «penningmeester, voorzitter van den Amsteniamschen Turnbond en voorzitter van het gewest Noord-Holland, terwijl h(j tevens voorzitter was van de Regelings- commissie ter viering van het gouden^ecst der K. N. G. V. (DRAADLOOZE DIENST.) Nieuwe aardbevingen. NEW-YORK, 28 Dec. Uit Bogotta wor den nieuwe aardbevingen in Columbia ge meld. Een nieuwe Hongaarsch-Hollandsche Bank. Door reorganisatie van de aan Hol Inndsche geïnteresseerden toebehooren- de Algemeene Waarbofgbank te Boeda pest is men aldaar gekomen tot de op richting vun ii „Algemeene Waarborg en Credietbunk Deze nieuwe bnnk, met eeu uuudeeienkupHaul vun milliard Hougaursche kronen, zal zich 'hoofdzakelijk bemoeien met het finan cieren van warenhuizeu, alsmede de af wikkeling van export en unportwaren- transactiee. In de Directie hebben o.a. zitting de NederlandscJie consul-generaal te Boed apest, de heer Feldderus, dé ox-cousul- geueraal bankier Fortanier, oud-müusl ter i'reub onf de vertegenwoordigers vai. de „Wiener Kwtfpassbank. De BerUinsche beurs. BERLIJN, 28 Dec. Met ingang van Januari 1924 zullen op de Berhjnsehe Beurs weer dagelijksch ellecten-noteB- ringeu plaats hebben met uitzondering van Zaterdag. Dietrich Eckart. t Dietrich Eckart, een van de leiders yau de Deutsch-völkische beweging eo uitgever van den DeutHch-vötkischen Pfhlzisohen Beobachter is eergisteren in Bcrchtesgaden ut Beioren overleden. Na deu staatsgreep van Hitier wus bij in hechtenis genomen, maar Vrijdag in verband met zijn ziekelijke» toestand in vrijheid gesteld. Poincsré zal spreken voor de draadlooxe. PARIJS, 28 Dec. Zondag a.s. zal Poincaré een rede houden voor do draadiooze luisteraars. Hij zal vanuit zijn bureau te Parijs het woord voeren en gebruik maken van een bijzondere microfoon, welke het mogelijk maakt dut hij dan alle draadiooze stations met lege capaciteit in Groot-Brittannië ge hoord zal worden. Hevixe huKcl. Boven Pretoria heeft een ongekend hevige hagelstorm geWoed, die de pan- ner van de daken wegsloeg, tuinen verwoeste en enorme stagnatie bracht in het electriciteits en telefoon bedrijf. l>e moord te CulemborR. CULEMiBORG, 28 Doe. Het politie-ondor zoek in de zaak van tien dubbelen roof moord te Oulemborg is nog in vollen gang. Er zjjn vrij belangrijke aunwyzingen ver kregen die gegronde hoop geven op een gunstig resultaat van het onderzoek. Een voordracht over Prof. Ëinstein. Men meldt ons uit Eindhoven dat Prof. Dr. Einstein aldaar j.l. Vrijdag voor z(jn vertrek naar Duitschland voor de.weten schappelijke staf van de N.V. Philips gloei lampenfabrieken een voordracht heeft ge houden over zjjn laatste bespiegelingen op het gebied der theoretische natuurkunde. Prof. Einstein bezichtigde b(j deze gelegen heid het nieuwe laboratorium der Philip»- fab rieken. Directeur Ned. Bank. AMSTERDAM, 28 Dec. In de heden ge houden bultengewone^algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Ned. Bank werd tot directeur gekozen de heer J. H. de Bedhfort. De Kabinetscrisis. DEN HAAG, 28 Dec. De Christ-Hint. Tweede Kamerfractie hield gisteren in ver band met den politieken toestand een ver gadering, waartoe ook uitgenoodigd waren de voorzitter van de Christ.-Hist. Eerste Kamerfractie en de Eerste Kamerleden voorzoover z(j lid van het Hoofdbestuur van de C/hrist.-Hiat. Unie waren. Heden vergadert le het bestuur van de R- K. Tweede Kamerfractie. Door den trein gedood. DiELFT, 28 Dec. Hedenmorgen heeft al hier op tien spoorwegovergang nabij de si garenfabriek van de firma Billen, even bui ten de bebouwde kon\ van Delft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een persoon het leven kostte. Toen om ongeveer 11 uur de sneltrein uit de richting Rotterdam zou passeeren, stond voo rde gesloten spoorweg- hoornen een zware vrachtauto van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, met aanhangwagen te wachten. Toen de trein gepasseerd was, werden direct de spoorboomen geopend, hoe wel onmiddellijk daarna de trein naar Rot terdam zou voorbijgaan. Toen de chauffeur de auto over de spoorrails stuurde, kwam juist de sneltrein naar Rotterdam aanrijden en reent tusschenauto en aanhangwagen In, zoodat beiden gescheiden waren. De chauf feur, de 28-jarige Mulder, werd vermorzeld, het voertugi werd vernield. Veerdienst gestaakt. SCHIERMONNIKOOG, '28 Deo. We gens het vele drijfijs is de veerdienst vandaag gestaakt. Op het noordelijk strand is 'n groen geschilderde scheeps- sloep aangespoeld, vermoedelijk afkom stig van een zeeschip. licht krachtige O. tot N. wind, «waar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien, temperatuur om het v^ieapupt, jjchtg vijf»L M N Overzicht van 'de ''wta Voor de tweede maal trok in den nacht een depressie ten Zuiden van ons land voorbij, zoodat de Oostenwind zich handhaaft eu in het Noord-Oosteu lelie verst optrad, 't Hooge drukgebied blijft in de uolf van Biacaye stand houden, audero depressies bewegen zich in Z.- Oostolijke richting langs IJsland en over Scandinavië. Do vorst la vooral in Duitschland en Midden-Zweden van b«- teekonis. In F. ankrijk en Zwitserland viel zware regen, Zürich meldt 5fl, Dy- on 16, Le Havre 15 m m. WISSELKOERSEN. 27 Dcc. 23 U#e. Officieel Londen 11.47 11,44 to Berlijn 0.61% 0.62 to Parijs 13.60 13.62 to Brussel 12.— 11.86 Zwitserland 4ÖJ20 46.10 Weenen 0.0037 0.0087 to Kopenhagen 46.96 46.76 Stockholm 69.70 69.60 Christian» 39.10 38.90 New-York 2.64% 2.62% Beureoverzkht. Ter Beurze van Amsterdam concen treerde do belungstolling zich heden hoofdzakelijk weer op de scheepvaartr wuamden, waarvan Holland— Amerika lijn thans weer eens boven den parie- koers wisten te verheffen. Gok de ove rige soorten waren vast gestemd, doch de koersen verschilden niet veel van die van gisterou. De bundel iu suiker- afdeollng was vu» beperkte afmetingen, en het gemiddelde koerspeil onderging muur weinig vorundoirliig, maar ook hier was de teudenz niet slecht. Olie- waardon gaven muur bescheiden om zetten te zien. Koninklijke eetiigszina boven de vortae slotprijzeu ingezet en w aren daarna*aag maar auu geringe variaties onderhevig. Geconsolideerden nagenoeg ovorunderd. De tabekmarkt had oen kalm uauzion en de verschil lende Suniatra-auiidceleti bewogen zich op ongeveer dezelfde prijzen. Aan rub- berwaarden werd slechts weinig aam dacht geschonken. Vau handel in Ned. imlustrieelen was niet veel te bemer ken. Voor Compuuia was de animo sterk bekoeld. De Yankeeinarkt waa /.eer stil. De geldmarkt was ieta ruimer en de prolongatiekoer» bewoog zioh tus sen 5 en 5%. ADVERTENTIEN. H. F. DIUR Tandarts WEST-HAVEN 31 OOUDA DagelQki te 8748 8 Advocaat en procureur te Oonda en Advocaat en procureur te Rotterdam zullen vanal 2 JANUARI 1824, de practyk voor gezamelilko rekgplag uitoefenen 20 Het kantoor Is geveetigd te Oouda Markt 4* (boven de winkel van den Heer H. C WERNINO) tal. 7SX Wit en Bruin vanaf I O,SS par al. tfabr. DB RAADT. 3745 8 t/o de Nat. Bank. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 28 Dec. Hoogste stand 709.0 te Biarritz. Laagste stand 741.3 te Vlissingen. Verwachting Matige, tijdelijk wel- Trekking vu 100 nummert 9 ten o verdun vnn Notirli A. G- MUL 1Ê VRIJDAG 28 December 1928 Prij. van t 200.— 10462 Prijzen vnn 1 90 «gen geld V 2 3747 5134 6487 9806 12161 13641 16428 lf*2 37 3070 Sflöfl 6992 10160 12172 13644 18463 l« L 147 3351 5874 7221 10304 12181 13641 IOC* Itfc» 153 3863 5611 7312 10032 I2K4 15066 H»- 19121 517 3876 5768 75(8 10442 12002 15333 17469 I8Z* 807 Am 5T7I 7861 10794 13171 15073 17776 1923 966 4-162 5862 8513 10827 I319Ö 15996 1794219490 1133 4480 5897 «343 10856 1331» 16066 17961 ISWi 1529 4710 5018 8975 10985 13366 16168 18066 1986 1716 4775 6157 9777 11533 13484 16286 18086199? 1796 4088 6229 979011926 138201635018610 208! voor de Voorttelling op WOENSDAO 2 JANUARI in de NIEUWE SCHOUWBURO, Boelekade, Oouda. Aanvang pree iet 8 nar. egP BESPREEKT NOG HEDEN!!!! Bureau eiken dog geopend van 10—12 en 2—6 uur. Ook per Tol. no. 80. Zondags van 12—2 uur. 3754 44) k

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2