E. [systeem N NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen II - Gouda - Gouda DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rosaura Nadruk verboden BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GO U DE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU W ER KERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. Donderdag 3 Januari 1824 No. IB429 loonstrijd FEUILLETON. L >rlei aard lat ird Schouwburg •iele g van ischte kaart- ezing, everd sr post aan en kan ons beiders zelf, en niet de „intelligentia", die zich pas kort geleden aansloot, n.1. toen er uitzicht kwam op een verwezenlijking van het ideaal eener arbeiders regeering, de aan gewezen personen zyn om eventueel als minister op te treden. Het feit, dat voor tal van portefeuilles terwijl er nog niets is beslist buitenstaanders worden ge noemd, heeft in de kringen der arbeiders kwaad bloed gezet en men verwacht, dat Mac Donald er aan te pas zal moeten ko men om de moeilijkheden uit de wereld te helpen ea de geschillen te overbruggen. De Amerikaansche minister van Arbeid heeft aan het Congres voorstellen gezonden betreffende een immigratiewetgeving. Hy laat de beslissing in zake de qudla over aan het Congres en geeft het plan op tot re gistratie van vreemdelingen, onlangs door hem bepleit. De nieuwe voorstellen omvat ten geneeskundig onderzoek in de haven van verscheping, voorts de verruiming van de quota ingeval van tekort aan arbeids krachten, stopzetting van de immigratie by werkloosheid en verder verdeel ing van de quota voor de landen over een jaar, zoodat maandelijks een twaalfde deel der immi granten wordt toegelaten. De bestaande wetgeving eindigt 30 Juni, als wanneer het Congres nieuwe maatregelen moet nemen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 546. geaning zal yKeeMe rheid 4gelen \door kan eenLi- DUITSCHLAND. Een Thuringache minister geamatoeixk De naar Weimar gezonden commiaüe der Rjjkaregeering ia op bat «poor geko men van vervalschingen in de aanstelling* brieven van tal van ambtenaren, waarbij de datums zoo werden gewijzigd, dat de Jndruk moest ontstaan, alsof de betrokken personen reeds in September of October waren aangesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de Thu- ringache minister van binnenl. zaken Her mann en de Assessor Kunze in hechtenis genomen. De betrokken ambtenaren zijn leden der eoc.-dem. party. De Rijksregeering zal de door haar aan te nemen houding eerst vaetetedlen, wan neer het Thuringecbe staatiuninisterie haar oordeel omtrent deze aangelegenheid heeft uitgesproken. BUTTENLANDSCÈ NIEUWS. w DUITSCHLAND. De Nederlandsche keuken in Charlotten burg, In het gewezen keizerlijke slo tte Char lottenburg ia gisteren, naar de N. R. Crt. verneemt, een Nederlandsche keuken voor den middenstand geopend. Aan die ope ning was een eenigszins plechtig en fees telijk karakter gegeven. Talrijke leden van de Nederlandsche kolonie, o.a. de Neder landsche gezant en mevrouw Gevers, ge- zantschapsraad en mevrouw, baron van Na- gell, consul-genraal Wolff, alsook verte genwoordigers van de Duitsche ryksregee- ring en de Pruisische regeering, van de Nederlandsche vereenigingen en van de Ne- derlandsche pers, woonden de opening bjj. De keuken is ondergebracht in een met frissche kleuren beschilderd zaaltje van een bijvleugel van het bekende paleis. Voor vrooltfk gekleurde gordijnen, versieringen aan de wanden en bloemen is eveneens ge zorgd. Een der muren is vrijwel geheel be dekt door een groote Nederlandsche vlag. Mevrouw A. C. Lindemann, voorzitster van het Verbond van vereenigingen tot on dersteuning van den noodlijdenden mid denstand, dankte het Nederlandsche volk, dat in deze tijden zelf met talrijke moei lijkheden te kampen heeft, voor hetgeen het voor Duitechland doet. Ook dankte zij ir. F. A. Ovenhoff, voorzitter van de ver eeniging Nederland en Oranje te Berlijn en vertegenwoordigen voor Berlijn van het Zij moest haar makker vinden en spoe- aig ook slechts in dit geval zou zij e«a gelukkige vrouw kunnen worden, hn juist nu was zij bezig al haar le venskracht en de gave om lief te heb ben te verspillen. De groote, eenzame man daar ginds te LostwHbens had haar «n zijn toovernet gevangen. Zelf sterk, zocht zij naar kracht en grootheid in ®ei? ®ain i maar meer nog dan dit, gaf DrifPs zwijgzaamheid, zijn afstand doen van de aangename dingen van het le ven, nog meer voedsel aan de grillige verbeelding van het meisje. Zij had op zomeravonden aan den kant van de met riet omzoomde poelen gekeken naar haar eigen üch daarin weerspiegelde, jph erover verheugd, dat 28) - Hester was noch goed, noch slecht. Zij was een echte bewoonster der heu velen, met een gezond en vlug lichaam Mocht het van alle ouders de ernstige wil zijn den stralenkrans waarin zij voor hun kinderen zijn gehuld, ook te ver dienen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot don beaorgkriag) 1—6 regels 1.84), olke regel meer 0.26. Van buiten Gouda aa don boaorgkring: 16 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advortentiin in het Zaterdagnummor 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel* ƒ2.05, elke regel moer 0.50. Op de voorpagina 60 boogt. Gewone advertentito en ingebonden medadaalingen bjj contract tot soar gareducoor- don prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaochenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onse Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname venekerd te *|ju. Het Ryksindexrijfer. Het rijksindexcjjfer voor de kosten van het levensonderhoud bedroeg op 29 Dec het 1147-milliardvoud van het vredeocijfer, d.i. in vergelijking met de vorige week een daling van 0.3 ENGELAND. De anonieme vorstelijke gift voer het „London Hospital”. De belofte van een anoniemen gever een bedrag van tachtigduizend pond sterling te geven voor het „Ix>nden Hospital”, op voor waarde, dat yóór het einde van 1923 een zelfde bedrag bij openbare inteekening door anderen zou wonden gegeven, is vervuld. Het publiek heeft zoo gul aan den oproep gehoor gegeven, dat meer dan 80.000 pond werd ingeschreven, n.1. 12.000 pond meer en in het totaal heeft het Londcnsche zie- het eeu knap gelaat was stellig, stel lig, had zij tot zichzelf gezegd r~ als de late zanglijster de schemering in leidde en alle hoeken vol schaduwen waren stellig moeten, dezen man eindelijk eens de oogen opengaan en dan zal hij zien, hoe knap ik ben en weten, dat ik er naar verlang in zijn armen te liggen. En toch waren Grill’s oogen niet opengegaan. Hij was vrien delijk tegen haar, zooals hij vriéndelijk was tegen alle levende wezens met meer, niet minder. En langzamerhand had Hester Royd begrepen, dat, welke wind er ook mocht komen om zijn een zaamheid naar de vier hoeken te bla zen, die wind nooit van haar naar hem zou waaien. Om deze reden ging zij nu met bedroefd hart over de vlekkelooze sneeuw. „Ik wou, dat hij mij in de sneeuw had gevonden,” zei met een onge- duMigen zucht. „Ik zou het heerlijk gevonden hebben zijn armen om mij heen te voelen en ik, zoo zwak als een klein kind, zou mij tegen hem heb ben aangenesteld. Maar och l ik ben dwaas om van zoo iets te droomen.” Zij had de trap bereikt, die naar de Lage Weide voerde een groote, leni ge man zat op de bovenste trede. De blos op Hester’s wangen, reeds ver hoogd door de ijskoude lucht, werd nog vuriger. Zij kreeg plotseling het aange name gevoel, dat hier tenminste iemand was, die wat om haar gafen juist nu had zij er behoefte aan, dat men wat om haar gaf, ja, zij smachte naar liefde en teederheid. Ned O’ Bracken Clough stond op, toen zij nader kwam. Hij was zelfs nog grooter dan Griff Lomax, maar een ze kere slap he ui eu achteloosheid in zijn houding kwam zijn lengte niet ten goe de „Ik heb op u gewacht, meisje”, zei bij. „O, dat valt Ned O’ Bracken Clough nooit moeilijk,” zei Hester, terwijl zij net hoofd achterover wierp. „Het wach ten, als gij maar een trede of een stoel hebt om op te zitten, is eën goeu ding ne jongen „Ik heb wel veel van een lanterfan ter, dat stem ik toe,” erkende de an der vadsig. „Gij zijt te groot, Ned. Ik denk, dat het lang duurt, eer er uit dan groote hoofd van u een gedachte komt.” „Toch denk ik nu en dan aan u, Hes ter Kom meid, gij zijt als honig voor mij on ik ben het moede, u dit nog va ker te vertellen.” De heide lag daar wit en stil er was geen sterveling te zien, en Hester, die behoefte had aan warmte, kroop dicht in de groote armen van den man en dacht daarbij goed noch kwaad, maar verlangde slechtst eenige vergoeding voor de kille, strenge omgeving, waar in de meester van Lostwithens rond wandelde. Er was, naar het scheen; niets anders dan een luchthartige co- medie in deze heete omarming. Het meisje bevrijdde zich met een lach en Ned O’ Bracken Clough zag er schaap- Nederlandsche Roode Krab, aan wiens yver het wel in de eerste plaats te danken Is geweest dat deze nieuwe keuken geopend kun worden. De heer Overhoff sprak de hoop uit dat ook door middel van deze keukens zal kun nen worden by gedragen tot het verzachten van den in Duitschland heerschenden nood en dat weldra voor Duitochland betere tij den zullen aanbreken. Ln deze keuken zal dagelijks aan 200 noodlijdenden uit den middenstand een goed warm middagmaal worden verstrekt. De voor dit doel bestemde levensmiddelen zijn geleverd door het Nederlandsche Roode Kruis in samenwerking met het comité Vrouwen wat doet gij7 Een van Hingen komende personentrein in hedenmorgen van achteren aangereden door een sneltrein uit Wjesbaren. Volgens uit Mainz ingekomen berichten zijn circa twintig personen gewond. Het ongeluk moet te wijten zyn aan hot weigeren van de signaaltoestellen door de sneeuw en de koude. achtig uit, zooals slechts een groote vrijer dat kan doen. Maar de wind stak op en huilde en Hester’s hart verstijf de ondanks haar zelf, toen zij Ned goe den dag zeide en haastig het bevroren pad afliep. HOOFDSTUK VII. Een dochter van de Daneholmes. Toen Griff alleen was met zijn gast, ging hij bij den haard zitten en keek nu en dan weer naar de gedaante op hel bed. De lange duur xan haar slui mering bewees hem, hoe lang zij tegen de sneeuw had moeten vechten.het wes een sluimering, bijna even diep als die, waarin de sneeuw zelf de rei zigers dompelt, die in een bed zoo zacht ais dons neerzinken, en langs rustige wegen naar het land gaan, dat buiten het bereik der menschen ligt. Haar prachtig haar lag over de de kens uitgespreid. Hei had den roodgou den gloed van een herfstblad en Grift herinnerde zich, hij wist niet waarom, hoe vroolijk de winterzon dien dag van do jacht op het haar van de nicht van den puden landjonker van Daneholme had geschenen. Het was juist zulk haar geweest als dit, met een even fijn, trotsch gelaat daaronder. „O, ik ben aan het droomen,” mom pelde Griff. „De oude dagen komen al te duidelijk terug, als ik ze in mijn ge dachten binnen laat.” Toch keek hij nog steeds naar de gedaante op het bed en ging voort oude droomen 1e droo- wee nieuws rapporten van «ftr. Zimmerman. Een nieuw conflict in de Berlijnsche metaalindustrie. De actie der conservatieven in Engeland tegen de Arbeiderspartij. De Immigratie wetgeving in de Ver. Staten. De Commissaris-generaal wy'st vervol gens op de belangrijke wijzigingen in de manier van belasting innen door den Bond, de Landen en de Gemeenten. Ten slotte wordt in het rapport gezegd, dat de medewerking van de regeering van dien aard is, dat vol vertrouwen de toe komst onder de oogen kan worden gezien. Sjechts bestaat nog aarzelirig over het tempo van de beambtenafvloeiing. Doch ook hierin komt, aJs de voorteekenen by de spoorwegen hem niet bedriegen, verande ring in gunstigen zin. In Engeland blijft de actie der conser vatieven tegen de arbeiderspartij, de bij zondere aandacht trekken. Besprekingen over het verkrijgen van samenwerking van liberalen en conserva tieven tegen de Arbeiderspartij duren voort. Reeds publiceerde de conservatieve vereeniging van de City een mededeeling, Waarin wordt vastgesteld, dat de vorming van een arbeidersregeering in strijd zou zyn met den volkswil, en betoogt dat het Schadelijk zou blyken, wanneer de regee ring in deze moeilijke tyden aan onerva- renen zou worden overgelaten. De mede deeling betoogt dat een conservatieve re geering moet worden gesteund door de li beralen, of een liberale regeering door de i conservatieven. De bladen meldden voorts <lat de pre mier reeds heeft geantwoord op een brief van bedoelde vereeniging, waarin wordt voorgesteld zich tot Asquith te wenden tot het verkrijgen van samenwerking tusschen (Dè Commissaris-generaal van den Vol- «toond, mr. Zimmerman, publiceert ge- ktijdig het tiende en het elfde rapport over de saneeringsactie in Oostenrijk. De beide rapporten loepen over het tijdvak van 15 September tot 15 November. In het tiende report bespreekt Zimmer man de geldverhoudingen en de mogelijk heid van een toeneming der landbouwpro ductie. De positie van de Oostenryksche Nationaal Bank wordt zeer gunstig ge noemd. Uit het buitenland zyn onlangs groote kapitalen in Oostenrijk gevloeid, wat natuurlijk de oprichting van vele on dernemingen ten gevolge heeft gehad. Wat de kwestie van den landbouw betreft, de experts zjjn van meening, dat de bebouw de oppervlakte in Oostenrijk nog met on geveer 300.000 H.A. uitgebreid kan wor den en dat de opbrengst per H.A. verbeterd kan worden. Per jaar zou dan een groo- tere productie bereikt kunen worden van 3 millioen goudkronen, wat een verminde ring van den levensmiddelendnvoer van on geveer 1.6 zou ten gevolge hebben. Door toeneming der productie zou men een be langrijken stap doen in de richting van een gunstige handelsbalans. Ook de sterke op leving in het Donauverkeer kan voor de Oostenrijksche betalingsbalans beduidende resultaten opdeveren. In het elfde report publiceert Zimmer man een overzicht van de resultaten van de groote Volkenbondaleening, die aan de Oostenrijksche regeering een netto-op- brengst van 587.0(21.000 goudkronen heeft opgelverd. Aangezien Zwitserland credie- ten van 20 millioen en Spanje van 26 mil lioen hebben toegestaan, is het totaal be drag der leening gestegen tot ongeveer 631 millioen goudkronen. De gemiddelde rente voet zal 7.75 bedragen, de bankkosten 4.5 In zijn bespreking over de plannen in 1924 legt Zimmerman er den nadruk op, dat de voorstellen der regeering zich bin- -*nen de grenzen van het saneeringsplan be wegen. Als de ontvangsten grooter zullen zijn dan de begrootikg 1923 aanwijst, dan zal men een stap verder zyn gekomen tot het verlangde doel. Wordt dit echter niet bereikt, dan zal het noodig zijn nieuwe bronnen te scheppen of nieuwe hervor- mingsmaatregelen te treffen, die verdere besparingen ten gevolge zullen hebben. De bedragen die de begroeting overschrijden zyn de pensioenen met 365 milliard en het lagerwezen met 50 milliard. De meerdere uitgaven voor het lagerwezen zullen ver dere besparingen noodzakelijk maken- Daartegenover staat dat verschillende uit gaven kleiner zijn dan de begroete bedra gen. Door de Südbahn-overeenkomst werd een verminderde belasting van ongeveer 200 milliard verkregen. fiOÏDSCHE COURANT. men, totdat zijn gast wakker werk. Het kon een uur, twee uur of ook wel drie geweest zijn., dat hij )iaar had gadege slagen hij wist het niet. Plotseling tot de werkelijkheid terugkeereude, zag Griff, dat zij sterk genoeg was om zich zelf op le richten en hij haastte zich het kuseen van heidekruid gemakkelijk vooi haar neder te leggec. „Wat zijt gij goed,” zei zij met naar zachte, klankvolle stem. „Ik heb de wereld tot nu toe niet al te vriendelijk bevonden.” „Ek ook niet,” antwoordde hij. Er lag iets aandoénlijks in de kort heid van haar Klacht tegen het noodlot', 'en Trash, die zich bewust waa van haar verdriet, kwam ongenood naar het bed en keek met deelneming naar haar op. En de vrouw streelde zijn verstandig en harigen kop met een hand, die bewees, dat zij een hond begreep en liefhad. „Hij vond u in de sneeuw,” zei Grift. „U hebt uw leven aan Trash te danken.” „Goede jongen zei zij, met een Hauwen glimlach. „Gij zijt niet zoo moo* als honden in den regel zijn, maar gij hebt een hart onder uw tani ge huid. Vertel mij eens, waarom u hem Traeh noemt?” vroeg zij, zich tot haar gastheer wendende. „Ek heb hem eerst Guytrash genoemd omdat hij zoo groot en bruin was en zooveel geleek op den spookhond, waar over het heidevolk praat. En dat ver korte ik natuurlijk tot Trash.” (Wordt vervolgd). liberalen conservatieven. -Vernomen wordt dat de premier te kennen gaf dat hy zyn collega’s terzake zou raadplegen. In liberale kringen heeft dit voorstel echter weinig sympathie gevonden. Zoo schrijft de „Westminster Gazette”: „Zooals Asquith in zyn jongste redevoe ring reeds heeft opgemerlrt, zijn de libera len niet van zins in den natuurlijken gang van zaken in te grypen, volgens welke de honing by het aftreden van het ministerie den leider van de tweede party in hot La gerhuis by zich zal ontbieden. De Labour- Party heeft recht op haar kans. Indien zy tracht te regeerem en daarin faalt, is de beurt aan de andere partijen en andere leiders, om de wyze te vinden, waarop het land kan wonden geregeerd. „Evenals iedere andere re ook een Labour-regeering de moeten hebben om haar maat; te voeren en die meerderheid--v bour-regeering alleen verWerven, door wek ten voor te stellen, welke de instemming van de andere partijen hebben. Binnen het raam van het Labour-program kan zeer veel worden gedaan, dat, wat de liberalen betreft, niet op tegenstand zal stuiten. Deze voorstellen te samen met de ge wone begroeting en de wet op de kiesrecht- hervorming, zijn voldoende om het parle ment gedurende ongeveer twee zittingspe riodes bezig te houden en de Labour-Party in staat te stellen ten slotte te verklaren, dat zij daadwerkelyke ervaring op het ge bied van regeeren en de moeilijkheden daaraan verbonden, heeft gehad.” De „Daily News” spreekt ook als haar meening uit, „dat de libignle opinie voor het ovengroote deel onveranderd gekant is tegen een fusie met de conservatieven.” De „Manchester Guardian" zegt dat „de grootst mogelyke steun der liberalen moet worden gegeven aan een LaJtour-regeering zoolang deze behoedzaamheid en staats manschap aan den dag legt bij de uitvoe ring van het groote program van wetge ving en beatuur, ten opzichte waarvan tus- schen beide partyen in hoofdzaak overeen stemming bestaat. De „Daily Cronicle” is het mét Asquith eens, dat er geen sprake van kan zyn, dat de liberalen de tegenwoordige regeering kunnen handhaven, en wjjdt uit over de buitengewoon moeilijke omstandigheden, waaronder MacDonald waarschijnlijk de regeering zal aanvaarden. Het blad wijst er met nadruk op, dat in het belang der natie, de liberalen verplicht zyn een groe itere toegevendheid en tegemoetkomend heid tegenover de Labour-Party te toonen. In de arbeiderspartij is reeds oneenigheid over het feit, wie eventueel als Ministers zullen optreden. Ramsay MacDonald, die oorspronkelijk pas Maandagmorgen in Lon den werd terug verwacht, zal vermoedelyk in verband hiermede ietwat vroeger terug- keeren. In kringen der vakvereenigingen schijnt men van meening te zyn, dat de ar- h Mysteriespel en euwendsalers. tde Studenten in 7 »0 n Schouwburg. In de Duitsche metaalindustrie dreigt thans weer een algemeene staking der ar beiders tengevolge van het feit, dat de ibond van Berlynsche metaalindustrieelen de loonen gemiddeld met 14 heeft ver laagd. De bond van metaalbewerkers heeft daartegenover het parool uitgegeven, dat moet worden geweigerd tegen de verlaagde loonen te wenken en dit is door, de arbei ders in vele bedrijven reeds hedenmorgen opigevolgd. Wel verschenen zy overal vol tallig in de fabriekn, doch zy plélegden lij delijk verzet. Daarop hebben de directies van omstreeks 20 bedrijven de arbeiders uitgesloten. Deze loonstrijd is geen op zich zelf staand verschijnsel, maar vormt een deel van de in het gansche Duitsche rijk drei gende loonactie. Overal toont zich een streven om met het oog op de daling van het indexcijfer de loonen te verlagen, waar tegen de vakvereenigingen scherp front maken. Ook in de Berlynsche houtindustrie heb ben de werkgevers de loopende contracten opgezegd. Men vreest in dit bedrijf even eens voor moeilijkheden. L 3 9

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1