OIMMEH A Zaterdag 5 Januari le flag Uitverkoop Tarwe Kaf C 0 N F E C T 1 INVENTARIS S T O F F E N KOflUfc LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Consulteeren. J. J| den Hollander Zwarte weg 9 J VISSCHERSOUK 601 11= BNOORDBLAAK 01.631 ROTTERDAM. Zeldzaam lage prijzen! .technische lima'a aulleu, evenals an dere groote industneele verbonden hun voortbrengselen wederom in gesloten groepen expoeeeren. Wanneer de voor teekenen niet bedriegen, belooft de ko mende Leip&iger Mess© de inleiding te worden van een economischhere tel in Lui lach land. Separatistische beweging in de Palts. Verontrustende berichten, meldt de Laily Teiegrah, tijn ontvangen te Lon- uen bet renende uen toestand In de i'ultz, waar de separatisten door terro ristische methoden waar tegen de be- ïettingsautofiteiten tot nu toe hebben verruimd op te treden er iu zijn ge slaagd zich zeil te vestigen als de re goer-rug van de autonome Paltx. Zij eischen het reciit op verlolpasseii, paspoorten enz. buit te geven, hoewel dit slechts het recht behoort te zijn van de wettig© regeering en de bezettuigs- autoriteiten. indien hieraan geen einde wordt gemaakt, voegt het biad er aan toe, zal dit vroeg oi laat moeteu lijden tot onaangename incidenten, voor het geval vreemdelingen de Paltz bezoeken. De kwestie heeft de aandacht te Lon den. FRANKRIJK. De overstroom in gen te Parijs, lie ibeine wast nog voortdurend in versc^iUende voorateden moesten de labrieaeu net werk stopzetten. Uok uit de provincie worden oversiroomingen gemeld, speciaal uit Bordeaux, wuur de luestand zorgwekkend is. fo toestand is op net oogenblik on geveer ais vier jaren geleden, toen ook u© stations Ijuai d'Ursay en Pout St. Michel (ParijB-Urleaiia) en invalides (Fartjs-V ersailies) gesloten moesten woraen. De voortdurende regens zijn sinds gisteren opgehouden, zoodat te- goti Zonnag net einde van den was van ae rivier verwacht mug worden, wat wil zeggen, aat het water vermoedelijk nog een naiven meter zal stijgen, behalve in de laaggelegen Parijsche wijkeu aan de rivier ueoben vooral de bewoners van de laag gelegen Seinedorpen te lij den van net water, bercy en Auteuil loopen altijd het eerst onder. De ren baan te Longcüamp steekt als 'n eiland boven het water uit en zal wel spoedig blank staan. Verscheidene wijnkelders staan vol water en hier en daar heelt ook de bevolking de huizen moeten ver laten, zoo te Choisy 7 gezinnen, teza men 31 lieden, te Vitry 85 meusohen. Uok uan de Quui d'Auteuil in Parijs zijn enkele gezinnen ai door Uet water verdreven. De „Dixmude". Ten Zuiden van San Marco )West- Siciiiè) is, volgens een Havas-telegram, wrakhout gevonden, dat afkomstig schijnt te zijn van de „Dixmude." Uit Tunis wordt gemeld, dat door de marine-autoriteiten te bizerte het be richt wordt bevestigd, dat een der beu- zine-reservoirs van de „Dixmude" is gevonden. Ter hoogte van Audepavo zijn in voi le zee twee lijken opgeviat^tf. DENEMARKEN. Een prinses gearresteerd. In Kopenhagen is de Russische prin ses Olga Kosiovski gearresteerd we gens diefstal met braak. De prinses is de dochter van den door de bolsjewiki vermoorden gene raal Kosiovski. De weduwe en de doch ter weken uit naar Denemarken. Een jaa- geleden stierf de weduwe. De dochter leefde in een der eerste hotels en was gast in voorname kringen. Gisteren is de 30-jarige prinses ge arresteerd onder verdenking van dief stal van juweelen ten nadeele van haar laatste gastvrouw. Zij wordt verdacht van verscheiden hoteidiefstallen. Moeilijkheden tengevolge van de verat. De moeilijkneden tongevolge van de vorst en het ijs nemen ernstiger vor men aan. Op vele punten aan de kust zitten kleine schepen in het ijs vast. In de haven te 'Kopenhagen kunnen vracht schepen nog slechts met behulp van ijs- brekers in- en uitloopen. Ook in zee begint de ijs vorming. Men verwacht, in dien de vorst aanhoudt, ernstige moei lijkheden voor de scheepvaart. ITAUE. Aardschokken. Sedert den eerste aardschok, die gis termorgen werd waargenomen, werden vijftien nieuwe aardschokken van af wisselende hevigheid gevoeld! in het gebied van Pezaro. In de streek van Mondolfo, Marotta en San Costanzo werd schade aangericht., Enkele personen weiden gewond. De autoriteiten heb ben maatregelen getroffen om de be volking, die in weerwil van de sneeuw niet in haar woningen wil blijven, on derdak te verschaffen. VEREENIGDE STATEN. Amerika an ach schip op een mijn geloopen. De kapitein van het Amerikaansche stoomschip Widona, welk schip in Con- slantinopel is aangekomen, rapporteert dat het Amerikaansche stoomschip Co nejos Vrijdag, op 120 mijl afstand van Poti in Rusland, op een drijvende mijn is gelopen en gezonken. De bemanning bestond uit 85 personen, is door twee Russische reddingsbooten gered, voor- dü de Widona arriveerde. De werkloosheidssteun Zooais hekeuu ueett, de rogeer mg aanvankelijk bepauiu aai tegen 1 jan. iWZl ue Steuncomité s voor de Crisis werkloosheid zouuen worden, opgehe ven Lie crisiswerkioozeu zouden voort- i-uijj als armlastigen oeschouwd, en nam de burgerlijke Armbesturen wor- aen verwezen. thans verneemt het Hbld., dat de re geenng, op daartoe tot naar gerichte uringende verzoeken, o.a. door de ver tegenwoordigers oer vier groote ge meenten, den duur der bestaande rege ling heeft verlengd, voorloopig slechts voor een maand, omdat zij het haar opvolgend kabinet niet wil bindoii. De kans is echter zeer groot, dit bleek uit desbetreffende oesprekmgèn, dat daar na de bestaande toestand zoo lang zal worden gecontinueerd, tot oe op te tre- uen nieuwe regeering, naar standpunt zal hebben bepaald. Urn treilt de over deze zaak gevoerde besprekingen verneemt net blad nog net volgende De regeering was op de daarover gevoerde conferenties van oordeel, dat vele werkiooze vakarbeiders, door in- ki imping der bedrijven, met meer op ï'unne plaatsen zouden terugkomen oat met name iu den Scheepsbouw tal ven „oorlogswervem wareii verdwe nen, dat in de sigareuindustrie even eens sterke inkrimping plaats vond en ui de diamantnijverheid de afvloejing der werklieden naar undere bedrijven iel te constateeren. De vertegenwoordigers der 4 groote gemeenten kwamen tegen deze ziens wijze op en betoogden, dat de werk loosheid een verschijnsel is thans in uiiö i&uropeesche landen te constatee- len. In normale omstandigheden zijnde groote steden aantrekkingspunten voor tal van paupers, die ten laste komen van Armenzorg. Thans worden alle ge meenten, groot en klein, door de werk- Uoosheid getroffen, er is dus sprake van oen algemeen economisch verschijnsel verschijnsel waaronder nagenoeg alle industrieën lijden. Die zijn er ten zeer ste mee gebaat dat een arbeidersreser- ve m stand is en voldoende valide ar heidskracht behouden blijft. Zij dron gen er op aan dat de regeering harer zijds den werkloosheidssteun niet zou loslaten. Gebeurde dit wel, dan zouden vooral de groote gemeenten in het ge drang komen en zou deze zaak worden lot een politieke quaestie, die in ge meenteraden tot jüBcL-ottijd aanleiding v.ou geven. Bovenvermeld Nmqrloopig regeeringsbesluit is van deze beraad slagingen het resultaat. Werkloozenkassen landarbeiders. De Minister van Arbeid, Handel eu Aijverheid heeft, naar de „N. R. Ct." Meldt, voqr de werkioozeaikassen van :e laudarbeidersbonden het subsidie ver 1924 vastgesteld op 125 van de bijdragen van de leden. Over 1923 be "roeg dit subsidie 175 Nieuwjaarssoirée ten Hove. Gisteravond is in het koninklijk pa leis in den Haag het aangekondigde avondfeest gegeven, waar aan een 800- lul genoodigden de gelegenheid werd gegeven, de Koningin met de jaarwis- eling geluk te wenschen. Ook de Koningin-moeder en de prin- es waren tegenwoordig. Voorts bevonden zich onder de gas ton alle Leden van het corps diploma tique met hunne dames de ministers, hooiden der departementen van alge meen bjestuur, de minister van Staat mgr. dr. Nolens, de vice-president van den Raad van State, mr. dr. Vaai Leeu wen en verschillende leden van dit hooge Staatscollege, de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer ue voorzitter van de Algemeene Reken kamer, jhr. mr. van Reenen en leden dier kamer de voorzitter van het Hof vnii Internationale Justitie, mr. Loder en de griffier, Cde' heer Hammarskjöid; de oud-opperbevelhebbeT gen. Snijders; vele vlag-, opper-, hoofd en subalterne ofiicieren van vloot en leger, voor zoo verre te 's-Gravenliage werkzaam of in garnizoen en eindelijk een groot aantal l grticuliere personen, o.a. uit de schil- uers- en beeldhouwerskringen. De vorstelijke personen hielden ten 9 ure een eerste cercle, ten einde den loden van het diplomatieke corps de gelegenheid te bieden hen geluk te wenschen met de jaarwisseling. Een tweede cercle voor gelijk doei, werd daarna gehouden voor de Neder- landsche autoriteiten. Beide cercles werden gehouden in de groote balzaal. Daarna bewoog de koninklijke fami lie «zich te midden der honderden ande re genoodigden. De soiree werd opgeluisterd door de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van le-luit. Boer. GEMENGDE BERICHTEN. Auto te water. Omstreeks kwart voor zes gisteravond eed een auto van de zuivelfabriek Nu- tiicia uit Soetermeer, bestuurd door den chauffeur B. van V. uit Bteiswijk, den Haringvliet N.Z. in Rotterdam op. Men moest daar voor pand no 13 zijn. Om te draaien reed de chauffeur ach teruit en kwam daardoor achter aldaar slaande hoornen, waar de straat glad was. Tengevolge daarvan gleed de auto te water. De broeder van den chauffeur J. van V.. dè losse werkman C. N., beiden uit Bleiswijk, en de 14-jarige J. R. van hotteidam, die in den auto gezeten wa ren, wisten er tijdig uit te springen, doch de chauffeur B. van V. en de 14- jarige D. W. uit Rotterdam, die mee had mogen rijden öm den weg te wij zen, geraakten met%ien auto te water. De chauffeur wist zich onder de kap van den auto vandaan te werken en is met haken en touwen op het droge ge bracht. Daarna heeft men hem naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Een kwartier la ter is de 14-jarige D. W. met een dreg opgehaald en kon uien slechts den dood vaststellen. Ongeval met een schiet masker. Toen de slager Smulders in de Koe straat in Tilburg, met een schietmasker een beest wilde slachten, viel 't werk tuig door een plotselinge beweging, welke de koe met haar kop maakte, op den grond, waardoor het schot afging De slager werd in het onderlijf getrof- ien. Ernstig gewond is hij naar het R-K. Ziekenhuis overgebracht, waar een onmiddellijke operatie| noodzake lijk bleek. Valache cheque. Up een bankierskantoor te Rotterdam is een chèque van 10.000 lire uitbe taald, die later valsch bleek te zijn. De man die haar heeft aangeboden,, ver moedelijk een Griek, heeft zich met het geld uit de voeten gemaakt. Staking van tooneelspelers. Bij de N.V. Het Hoolandsch Toneel, (directeur Louis de Vries, is een stakii%{ van tooneelspeiers uitgebroken wegens hel niet op tijd uitbetalen der gages. Gisteravond kon daardoor te Amster dam de voorstelling van „Pro Domo" niet doorgaan. RECHTZAKEN. GERECHTSHOF' TE AMSTERDAM. Een Teyler-proces. (Vervolg). Namens gedaagden trad op jhr. mr. F. W. van Styrum. Deze zeide dat men, naarmate men n„_. bekend wordt met "de dessous der Teyler- zaak, minder neiging krygt om toe te pas sen de spreekwijze: „Teut savoir, e'eat tout Jonner". PI. kent iemand, die een goede k had, en deze verkocht, om aandeeien in de Teyler-erfenis te koopen. Als n gelyk pl., van meer nabij beziet hoeveel ischen van deze noodlottige erfenis- ziekte slachtoffer worden, dan vervult dat met weerzin. In alle gevoerde procet z(jn kleine menschen, de slachtoffera; met elkander hebben zy een fonds, waarin zy altijd maar door blijven contribueeren, er dan weer een goed potje is, wordt naar weer eens geprocedeerd. Het plei ten in de Teylerzaak vindt mr. van Sty rum geen vroolyk begin voor het nieuwe jaar. Pl. betoogt dan eerst, dat het ber niet ontvankelijk verklaard zal moeten den op grond van het volgende. Ge daagden zijn gedagvaard als zich noem directeuren der Teyler-stiohting, een juridische constructie die nog al vret is, maar dat laat pl. daar. Nu komt van die directeuren te overlijden kort vóór de uitspraak van het vonnis der rechtbank. Daarop dagvaarden appellanten de vier nog in leven zijnde directeuren en den op volger van den overledene, hoewel vol gens appellanten het beheer was geëin digd op datum van opzegging. De Hooge Raad heeft beslist dat men by appèl de zelfde personen moet dagvaarden als in eerste instantie;, er hiag er een aan ont breken, als hierdoor maar geen verande ring in de materieele rechtsverhouding komt. Nu hebben we bij het appèl 6 ge daagden gekregen, van wie rekening en verantwoordig en bovendien uitkeering van een bedrag van 2 millioen gevraagd wordt. Dit is wel degelyk verandering in de ma terieele rechtsverhouding. Pl. ontkent daarna, dat van de zyde der gedaagden in eerst instantie erkend is dat de appellanten rechthebbenden zijn. Pl. komt vervolgens tot de kwestie der erjaring. In wezen is deze zaak een „he- reditatis pefcitio". Het vonnis van de recht bank te Haarlem acht hij niet op verkeerde gronden gewezen en aanvaarding van hef beroep op verjaring is in dit geval, in het kader der omstandigheden, zeker niet in strijd met de rechtszekerheid. Er wordt dikwyls ih verscljjllende van deze proce dure», over het beroep op verjaring gespro ken als over een zeer minderwaardig ver weermiddel. Als eenmaal tot de erfenis pretendenten doordringt dat hun vorderin gen verjaard zijn, en dat dit een in geen enkel opzicht immoreel instituut is, hoopt pl. dat dit hen van hun voor zichzelf zoo noodlottige ziekte zal genezen. Het hof zal 7 Febrauri arrest wyzen. Veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Gijwtje Helder beter bekend als Maria Pascal. De rechtbank veroordeelde haar tot maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden preventief. De eisoh was 1 jaar. MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersvereeniging. „Gouda en Omstreken". Veiling van 4 Jan. 1924. Witloof le srt. 40—48, id. 2e sit. 27 —87, Spruiten le brt 3139.80, id. 2e srt. 19.80—26.10, per 100 KG. Groene Savoye kool 2JM>—5.10, Knolselderie 1.20—7, Boerekoot 1.30—8.20, per 100 stuks, Boerekool 0.350.44 per kist. Uien 7.90—8.40, Kroten 69.40 per 100 KjG. Selderie 5-30-6, Prei 5.20- 10.60 per 100 boa. Eaieran 9.30—10.00 per 104 stuks. GOUDA, 4 Januari 1924. Failliaaement opgeheven. Het faillissement van C. J, A. Vergeer, Raam alhier, is door de Rotterdamache Rechtbank opgeheven. Voor de Nederlandsche kinderen In Duitschland. Op een Kerstboomfeeat te Stolwijk is een collecte gehouden voor de Nederiaad- sche kinderen in Duitschland die ƒ15 heeft opgebracht. Dit bedrag is door Ds. Kanis van Stolwijk aan de afdeeling Gouda van de Nedevlamlache Vereeniging „Het Roode Kruis" ter overmaking afgedragen. De ijsbaan geopend. Hedenmiddag halfeen is de ijsbaan op Stolwijkersluis geopend. Ongeval met een vrachtauto. Toen hedennamiddag een vrachtauto vai den heer Poldervaart, die defect was en ge sleept werd door een vrachtauto van de Kaashandel-Maatschappij Gouda, bij de Hoogstraat de Naaierstraat wilde opryden, is bij het nemen van den hoek de gesleept wordende auto tegen het ijzeren hek aan den waterkant -gebotst, tengevolge waar van dit afknapte en op het ye terecht kwam. De auto schoot nog even door en kwam met één wiel over den waterkant te hangen. Zonder den weerstand van het ijzeren hek zou de zware vrachtauto ongetwijfeld in het water van de Turfmarkt zijn terecht gekomen. Nu is het ongeval met de schade aan het hek afgeloopen. Deze zal aan de gemeente moeten worden vergoed. Eva Bon beur. In den Grooten Schouwburg zal op Wioensdag 9 Januari .as. worden opgevoerd Eva Bonheur, met Mevr. de Boervan Rijk in de hoofdrol. Centrale Commissie voor Overleg voor Werklieden-aangelegenheden. In de Donderdag 27 Dec.gehouden ver gadering waren met den wethouder-voor- aitter, de heer C. H. Keemans en de zit ting hebbende heofflen van takken van dienst of hunne plaatsvervangers, aanwe zig de vertegenwoordigers van de drie ii de commissie opgenomen organisaties, n.l de Ned. Bond van Werklieden in Over heidsdienst, de Ned. Chr. Bond van Per soneel in Publieken Dienst en de K.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pautas". De notulen der vorige vergadering' wer- chm vastgesteld Mededeeling werd ge- ''aan: lo. van een schrijven van de afd. Gouda van den Ned. RJC Bond van Overheids personeel „St. Pauins" betreffende aaawü zing van een plaatsvervangend vertegen •wooidiger. Kt schrijven werd aangehou den in verband met het feat dat deze vlF- tegenwoordiger niet behoort tot het vaste in gemeentedienst werkzame personeel maar wel maatregelen zijn genomen da deze aanstelling binnenkort kan plaats vin in. 2o. een kantschryven van het Gemeente bestuur, waarbij advies verzocht wordt in zake een voorstel van den Havenmee&tei tot het geven van een vryen Zaterdagmid dag om de 5 weken aan het geheele per- el by zyn dienst werkzaam, een en »r wat betreft tien sluiswachter by het Moordrechtsche Verlaat gedurende 8 maan den per jaar (dus exclusief de 4 winter maanden) en vanaf des middags 3 uur en wat betreft de veerlieden werkzaam in pont over de Turfsingelgracht al naar lang zy in dem vroegen dan wel in den laten dagdiènst werkzaam zyn vanaf des namiddags 2 of 4 uur. Door deze regeling bereiken dat het personeel om de 5 weken een vryen Zaterdagmiddag deelach tig wordt; thans deelt alleen het sluis- en brugpersoneel in deze gunst en wel om de weken. «Besloten werd na afhandeling van de agenda dit punt aan de orde te stellen. 1. Inzake de Wijziging werkliedenregle ment werd besloten: lo. in artikel 4 „het 35ste levensjaar" te wijzigen in „het 38ste levensjaar"; 2o. het ontwerp aan te vullen met een bepaling inzake de betaling van overuren in vrije Zaterdagmiddagen; 3o. Burgemeester en Wethouders te advisee ren het ontwerp aan den Raad ter vaststelling aan te bieden. 2. Adlvies inzake een door de heeren Jongenburger c.s., leden van den Gemeen teraad, ingediend voorstel tot invoering van de 50-urige werkweek voor de arbei ders by den Reinigingsdienst en de plant soenen en van de 48-urige werkweek voor de arbeiders bü de overige takken van dienst. Na ampele besprekingen verklaarden de rganisaities zich bereid mede te werken tot een verlenging van de werkweek met uren, zoowel voor het continu- als in andere bedrijven, met dien verstande dat deze resp. maximaal zal bedragen 45 en 48 uren en onder beding dat geene verdere 'e ral ech tering van arbeidsvoorwaarden voor het gemeentel ijk personeel in 1924 zal worden doorgevoerd. Met een verlen ging van de werkweek voor sommige tak ken van dienst tot 50 uur kan geen der organisaties zich vereenigen. Een en an der acht men ook reeds, gezien de grond slagen gelegd ten opzicht» van de groe peering der 1 oorven, onbillijk. Binnen de ge stelde maxima zal in het continubedrijf een werkindeeüng moeten worden gevon den, hetwelk blijkens de mededeelingen van het betrokken hoofd van dienst geen aan leiding zal geven tot moeilijkheden. Ont slag van vast aangesteld personeel zal deze verlenging van werktijd niet ten ge- ivoige mogen hebben; too mogelijk en noo- dig kome men geleidelijk tot inkrimping van personeel. De lootten worden opwaarts zoo vastgesteld, dat zij deelbaar zijn door 43. Besloten wordt conform deze bespre kingen aan het Gemeentebestuur van ad vies te dienen. 3. Advies inzake de wenscheiykheid en noodzakelijkheid van de benoeming van een raadscommissie ad hoe belast met het op- maken van voorstellen tot herziening van de salarissen ven de (ambtenaren en) werk lieden in dienst der gemeente Gouda (vow- stel van de leden van den Raad de heeren Jongenburger cja). Unaniem waren d« organisaties van mee ning dat de tijd om tot een herziening van de loonen over te gaan nog niet is geko men, mede in verband met den voorsprong die de loonen in het particulier bedrijf steeds ten opeichte van die in het over heidsbedrijf hebben gehad en de arbeid»- verlenging ten opzichte waarvan hiervóór een gunstig advies is uitgebracht. Ook is men van oordeel dat het niet de aange wezen weg is dat eene raadscommissie ad hoe de herziening van loonen en salarissen wordt opgedragen. Een en ander is vol gens de meening der commissie in strijd met de beginselen van het Georganiseerd Overleg en dient te geschieden door het Gemeentebestuur in overleg met dat insti tuut. Besloten werd het Gemeentebestuur de meenangen van de commissie ten deze te doen kennen. 4. Vrije Zaterdagmiddagen voor het personeel van den Havendienst. Na een uitvoerige discussie over de ver slechtering die uit het voorstel voor het personeel dat thans om de 4 weken in het genot van een vrijen Zaterdagmiddag ia, zal voortvloeien en de wenschelykheid vrij gestelden van Zondagsdienst op andere wyze eenige meerdere diensten ala tegen prestatie op te leggen, werd op verzoek van een der organisaties besloten het ad vies ten opzichte van dit punt alanog aan te houden tot de volgende vergadering. By de Rondvraag werd geïnformeerd of 'asfce aanstelling van daartoe voorgedragen personeel der «gemeentelijke lichtfabrieken spoedig is te verwachten. De Voorzitter deelde hieromtrent mede dat aanhouding dezer benoemingen plaat? vond in verband met de begrootingdbehan- deling.Zeer waarschijnlijk is thans spoedig een beslissing te verwachten. Door eenige leden werd er de aandacht op gevestigd dat toch zeJcer invoering dér 48- c.q. 45-urige werftweek niet voor 1 April a.s. is te verwachten. De Voorzitter geloofde niet dat een vlug gere invoering is door te voeren. Nadat nog de wenschelykheid werd be sproken van verhooging van de toelage toegekend aan een oud-werkman der ge meentelijke reiniging, hetwelk ter kennis van Burgemeester en Wethouders zal wor den gebracht, en uitdrukkelijk werd vast gelegd dat het de bedoeling der commissie is dat voor overwerk nimmer meer dan 200 van het uurloon mag worden betaald, werd de vergadering gesloten. Vergadering van de Centrale Commissie voor Overleg voor Ambtenaren-aangetegen- heden in de gemeente Gouds. In de Donderdagavond gehouden verga dering waren met den wethouder-voorzitter de heer C. H. Koemans en de zitting heb bende hoofden van takken van dienst of hunne plaatsvervangers aanwezig de ver tegenwoordigers van de drie in de commis sie opgenomen organisaties, n.l. het Na tionaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Nederland, de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren en d« Alg. R.K. Ambtenaren- rvereeniging. De notulen der vorige vergadering wer- m vastgesteld. Ingekomen zyn: lo. een schrijven van den oud-voorzitter ir commissie, de heer Dr. A. C. A. Hoff- an, waarin deze in hartelijke bewoordin gen afscheid neemt van de Commissie. Be sloten wordt dit schrijven te beantwoorden en daarbij 3e erkenning en dank der com missie uit te spreken voor de sympathieke wyze waarop de heer Hoffman .steeds de vergaderingen der commissie heeft geleid en de belangen der ambtenaren heeft be hartigd/. 2o. een telegram van het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland, waarbij dit me dedeelt dat het aventueele behandeling van een salarisherziening in een raadscommis sie ad hoc in strijd acht met het beginsel van Georganiseerd Overleg en de commissie dan ook verzoekt afwyzend te adviseeren. Dit telegram zal behandeld worden bij het desbetreffende punt der agenda. 1. Advies inzake de wen schel ij kheid en noodzakelijkheid van de benoeming van een raadscommissie ad hoe belast met het op maken van voorstellen tot herziening van de salarissen van ambtenaren (en werk lieden) in dienst der gemeente Gouda (voorstel van de leden van den Raad de heeren R. M. Jongenburger e.a.). No eenige discussie werd. unaniem be sloten Burgemeester en Wethouders te ad- viseeren dat het der commissie voorkomt voorkomt dat het opdragen aan eene raads commissie ad hoc van de herziening van het salarisbesluit 1920, in strijd is met 3e beginselen van georganiseerd overleg; dat indien de Raad een commissie uit zijn mid den deel wil doen nemen aan dat overleg, reorganisatie van dat instituut geboden is en dat wanneer eene technische herzie ning van het meergenoemde salarisbe sluit noodzakelijk wordt geacht het voor de commissie gewenscht is en ook noodza kelijk is te weten in hoeverre de gemeente- financiën toelaten, dat verbeteraren in de bestaande salariagroepeeringen worden aangebracht. In verhouding tot hetgeen in gelijksoortige functies in andere gemeen- wordt uitgekeerd, zal van verlaging geen sprake kunnen zijn. Op Nteawe 1 Voor het Comité voor Arbeiden Ont wikkeling ui Zondag a*, den heer W. Drop van Amsterdam in de Réunie een voordracht houdeo met als onderwerp „Op nieuw Banen". Deze bijeenkomst zal opgeluisterd wor den met muziek en zang, door medewer king van de dames Betty en Ams Okker van R'dam. Deutsche Volksapiele. Mien schrijft ons: Zooals reeds in de bladen vermeld is gal morgen (Zaterdagavond) door Duit- yche Studenten een toneelvoorstelling worden gegeven ten bat» vaq studenten in Midden- en Oost-Europa, die door den oorlog noodlijdend zyn geworden. Het dient ten zeerste aanbeveling deze v stelling bij te wonen, nieit alleen door steun die men daardoor aan het goede doei verleent, maar zeer zeker ook door den aard der beide stukken zelf. Opge voerd zullen worden ./EheephiW een middeleeuwsch mysteriespel en „De Ge- liebte Dornrose" een blijspel van Gryp- hius. Is op zich zelf al deze opvoering door oude spelen iets zeldzaams, voor Gouda is het iets geheel eemgs. Het mysterie spel „Theophilus" behandelt de sage van den middeleeuwschen Faust. De sage„ ontstond in de zesde eeuw en werd in den loop der middeleeuwen herhaaldelijk bewerkt. Het schriftelijk contract met den duivel is het voornaamste element, dat met de Fauat- sage gemeen heeft. „Theophilus" was als oeconoom van den kerk van Ad ana in Si cilië een man die zeer in aanzien stond en het bijzonder vertrouwen genoot van den bisschop. Na den dood van den laatsten zelf tot bisschop gekozen, weigert hy uit nederigheid deze waardigheid te bekleeden. Doch als de nieuwe bisschop hem uit zijn ambt ontzet, verandert zijn nederigheid in eerzucht en toorn, hij wil tegen iederen prijs bet^ambt verkrijgen en laait zich door een Joodalêhe toovenaav verleiden tot den bond mei den duivel, die van hem de schriftelijke verloochening van zyn geloof ei acht, aak welke eisch Theophilus voldoet. Zoodra echter zyn wensch vervult is ma ken berouw vertwijfeling zich ^an hem meester. Hy smhpkt moeder Maria om ver- hooring. De moedW Gods redt hem door haar voorbede en gteft hem zyn handtee- kening, die zij aan dkn duivel heeft ont nomen terug. „Die GeLiebte Dornrose" van Andreas Gryphius ©en tijdgenoot van Von del, is een vrije bewerking van Vondels „leeuwendaalers". Ze dateert uit het jaar 1660. Het is een frisch blijspel, dat onge twijfeld waard js, enkele eeuwen na zyn ontstaan, nog eens opgevoerd te warden. Wij wenschen den studenten van harte dat zy een volle zaal vinden, hun kunst en hun doel verdient zulks. Derde Nutsavond. Gisterenavond werd in de Sociëteit „de Réumie" de derde Nutsavond gegeven, waarbij Mevr. W. L. Boldingh-—Goemans sprak over „De beteekenis der poezië in ons leven." De taak der dichtkunst, zoo begon spr., is eern- ieder-er toe te'brengén' zyn leven lief te hebben'en te verruimen. Een dich ter spreekt van zichzelf, van. ons en voor ons. Het groote publiek heeft nooit gemak kelijk het nieuwe en inspannende willen aanvaarden, laat zich liever in met bana liteiten, wenscht aangenamer verpoozing dan letterkunde. Litteratuur is niet iets wat men kan leeren, men beoefent haar en leert haar liefhebben. Litteratuur is datgene wat een fijn diepvoelend mensch heeft gezien, ondervonden, doorvoeld en in schrift ge bracht. Spr. gelooft in de litteraire behoefte van ons volk. De ware kunst brengt de mensch tot diepere bewustwording; de kur heeft behoefte van zyn rijkdom mede te de en gezegde gedichten van een 13-jarig meisje. Spr. wees er op dat men moet trachten te leeren vasthouden de fijnste en teerste jeugdherinneringen. He«t kinder lijke in de menschenziel, de kern blijft. Voor de pauze citeerde spr. van Adem a Scheltema: Ode aan de Jeugd. Na de pauze gaf spr. nog. velerlei ge dichten, allen uitmuntend gezegd en fijn gevoeld van Guido Gexelle, Annie Salo mons, Jan Prins en Boutens. Kunst te mogen geven acht spr. een on uitsprekelijk geluk. Alle kunst is uit re ligie geboren en er mee verwant Het leven van een dichter uitpluizen noemt spr. belachelijk klein en getuigt ab soluut van gemis aan mensohenkennis. Wie niet geleden, geliefd en het diepst verbor gene heeft doorvreet kan niet schrijven en spreken. De dief, moordenaar, bandiet Vil lon, de fransche dichter uit de 15e eeuw, heeft met zijn diepe menschelijke onder vinding gegeven' de poëzie van een ver armde, verdoolde ziel. De kunst vermeer derd de kennis onzer eigen zedelijkheid. De dichtkunst moet kunnen worden begre pen evenals de muziek meermalen begre pen wordt, ze is in staat eiken polsslag van het leven weer te geven, zij wil ver zoenen tusschen het natuurlijke en het geestelijke. Levensvreugde is iets blijvends, iedereen kan er toe komen, maar het is niet mak kelijk, er moet voor gestreden worden; het is te vinden in ons zelf, ze is een deel van hen die het leven lief hebben zooals het is. De exaltatie van een dichter, zegt spr., is iets verrukkend» en opheffeiras, wy moe ten er naar leeren reiken. Goed is het te beginnen met de le bun del „Tochten" van Jan Prins, een dicMer uit de jongere school, zoo blij, zoo vol le vensvreugde, plastisch en lyrisch tintelend van frischheid. Hy is een zeeman, een Hol- landsche jongen vol waarheid, heeft voor zijn land meer gedaan dan menig zeeman. Spr. besloot met een gedicht van Adema Scheltema „Het Geluk". Het geluk verge leken bij een hollend paard waar iedereen naar haakt, tracht te grijpen en nooit be reikt, een diepaangrijpend vers, een schit terend beeld van waarheid. Het weinig talrijk publiek beloonde Me vrouw Boldingh met een hartelijk applaus. Toen, nu en dan. De afd. Kring Gouda van den Algem. Bond van Politiepersoneel in Nederland zal op^ Maandag 7 Januari a.s. in „Het Blauwe Kruis" een openbkre vergadering houden waarin als spreker zal optreden de heer G. Vink, voorzitter der afd. Amsterdam, over het ondwerwerp: „Toen, nu en dan". Debat gewenscht. Agenda. t 6 Jan. 7u. n-m. Groot» Schouwburg. Deutsche Volksspiele. 6 Jan. 10 uur. Soc. de Róunie. Voordracht van den heer W. Drop voor het Comité voor Avbeidaontwikkelmg. 9 Jan. 8 uur. Gebouw Daniël. Bestuursver gadering E. H. b. O. 14 Jan. 8 uur. Lunchroom Flora, Hoog straat. Feestvergadering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Loterij Vereeniging „Onderling Sterk". 16 Jan. 8 uur. E H. b. O., Gebouw Daniël, Cursusoefening onder leiding van Dr. 'De poëzie van Perk, Kloos, van Eden, Gorter enz. noemde men eertijds gedwon gen omdat men er niet rijp voor was, men was gewend aan de duffe poëzie, men vond in dien tyd nu ook nog wel die ge dichten niet fatsoenlijk en ze werden ver keerd begrepen. Het was de kunst van de uitbarstende menschelykhedd na een tijd van onnatuur en benauwdheid. Dat de Nieuwe Gids-mannen nooit populair gewor den zijn is niet hun schuld, maar komt op rekening van onzen cultuurloozen tijd. Wa ren Vondel, Hooft of Brede rode populair? Wie kent hun verzen? Waar zou me» ze geleerd hebben? vraagt epr. Op school is men er te jong voor om ze te leeren, men moet er toe opgevoed worden. AHe menschen moeten er toe komen ge lukkiger te worden. Men moet goed leeren lezen, het rythme begrijpen, men is niet lyrisch genoeg, te nuchter, te critisch en te daadzakelijk! Echt bewonderen de poëzie kan slechts de altruïstische mensch. Het is niet te eischen dat het publiek de kunst kan volgen, er zyn bemiddelaars noo- dig die tot de menschen zouden willen ko men, bemiddelaars die liefde voor de lette ren opwekken. Niet alleen begrip, ook het gevoel moei worden aangekweekt. De poë zie leeft door het hart en de verbeeldings kracht. Spr. liet uitkomen dat het boek, voor velen een dood ding, gelyk moet staan "W* een dramatische voorstelling. Door koaken zyn niet één maar duizende levens te leven. Spr. noemde in dit velband de rneeat uiteenloopende werken, ojl de Scharten'g, Arie Prins, Arthur v. Schen- dfren, Querido, Aug. de Wit en Ina Bou dier-—Bakker die ons macht geeft in de kinderziel te lezen. Spr. zou alle moeders wel van haar werken wilton voorlezen om inzicht te kunnen krijgen over het imvar- Rjke der kinderen. Spr. vraagt eeibied Jiefde, bewondering en waardeering voor boeken, daartoe moet de beschaafde menechheid worden opgevoed. Met jonge kind moet goed en met gevoel toeren lezen, zjj voelen bjj intuïtie oneindig zuiverder dan wij, ©Ik kind Is dlehterfijk eiken dichter is een kind, omdat zy de hebben te h»na bewonderen, ai?*' rerachillende gedichten van hdesna Scheltema en aardige, goed gevoel- rhooKcachool. 26 Jan. 8 uur. Zoal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie^. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 4 Januari, benevens den daarop vol genden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. ging „Vriendschap" is reeds Sen lauwertak en een gouden medaille aangeboden. B()9K< Landbouw hooi By Kon. beal. van 31 December is voor het tijdvak van 1 Januari 1924 tot 1 Ja nuari 1925, wederom belast roet het geven van een cursus in respectievelijk groenten- teelt, bloembollenteelt en boomteelt aan de Landbouwhoogeschool te Wogeningen, ir. C. Ph. Moerland», alhier. Aan den heer M. v. Buren, gemeente veldwachter alhier, is door den burgemees ter dezer gemeente uitgereikt het vanwege den A. A. P.-bond beschikbaar gestelde bronzen dienstkruis voor 10-jarigen poli tiedienst. Ds. G. v. Duinen, te Zegwaart, heeft be dankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. Tot onderwijzeres aan de Chr. school Nieuwst raat, is benoemd mej. M. Pyl, thans werkzaam aan de Ned. Herv. School te Oldenzaal. By het af loopen van de hooge Bulksche brug aan Goudsche Rijpad—Reijerskoop, is een groote vrachtauto met melkbussen in de diepë wetering gereden. Wel geen per soonlijke ongelukken, doeh groote schatte aan melkverlies en veel kosten om, gezien de diepe sloot en den slappen weg, het zaakje op het droge te brengen. De Boricoopsche wegen zijn zoodanig en de slooten zoo diep, dat dagelijks groote ongelukken zijn te vreezen. OUDEWATER. Burgerlijke Stand. Van 24 December tot 3 Januari. GEBOREN: Hendrik, z. v. H. Kloot en M. M. F. Kieviet. Barend WMlem, z. v. G. v. d. Lee en F. de Blicourt. Dirk Hubert Elbertus, z. v. J. W. Tom en G. J. Hogervorst. Arie Johannes, sz. v. J. de Jong en H. Vogelaar. OVERLEDEN: Johanna Goedhart, Wed. van J. Bosman, 88 j. Hendrika van ïn-f gen, 71 j., wed. „van G. Zwanenburg. Margrieta de Kbrte, 73 j., wed. van A. Hoogendoorn. REEUWIJK. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren veroordeeld: H, v. H., 32 jaar, koopman alhier, we gens ontduiking van den accijns op het ge distilleerd, tot 1 maand gevangenissraf. De eerste tenlastelegging, het aanwezig hebben van werktuigen om een branderij uit te maken zonder de daartoe vereischte aangifte te hebben gedaan, werd niet meer strafbaar geacht en beklaagde werd daar om ter zake dezer tenlastelegging ontsla gen van rechtsvervolging. SCHOONHOVEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Wouterswoude i* beroepen Ds. W. Weeseldjjk, alhier. STOLWIJK. Een met varkens beladen vrachtauto ge raakte by het uitwyken zoodanig aan het glijden, dat hij aan de kant van den weg terecht kwam. Gelukkig bleef de wagen te gen de aan den weg staande boomen han gen. Dit kon evenwej «iet verhinderen dat drie dieren in het water terecht kwamen, waarvan een onder het ijs. Wonder genoeg werd ook deze drenkeling nog levend op het droge gebracht. In den loop der volgende week zal zich hier als veearts vestigen de heer S. Paul van Benthuizen. gebaseerd is op de bepaling der meeste begunstiging. Dit ontwerp is de laatste da gen door de Hongaaraehe deskundigen be sproken en de regeering heeft den nieuw- benoemden gezant in den Haag, Baron Forster, onmiddellijk na het aanvaarden van zijn functie opgedragen onderhande lingen over het sluiten van het handels verdrag te beginnen. Tot het voeren van «mlerhandeUngen vertrekt voort» een Hon gaaraehe commissie naar den Haag en men hoopt dat het verdrag spoedig tot stond zal komen. Hoog water PARIJS, 4 Jon. Parijs verdedigdè ^ich tfot nu toe met goed succes togen de over stroom ingen. In de voorsteden heeft in het bijzonder de bevolking van de Noord westelijke, industrieele districten Puteaux, CourbMWe, Clichy, St. Denis en de land- bouwdnfy-icten Ruail en Argenteuil van het water te lijden. In het zuidoosten is de toe stand critiek, waar vele families hunne wo ningen moesten ontruimen, evenals te Choisy le Roi. De dag van heden wordt ais de critieke dag beschouwd en tenzij er nog meer regen valt, meent men dot het water het hoogste punt zal hebben bereikt op Zaterdag of Zondag met 7.10 togen 8.60 in 1910. De steenkolenaanvoer uit Duitschland stopgezet. ZEVENAAR, 4 Jan. De 4eenkolonaan- voer uit Duitschland is plotseling bijna ge heel stopgezet. Te Elten vernamen wy heden dat inder daad aldaar sinds Nieuwjaarsdag J»yna geern enkele steenkolentrein naar ons land is gepasseerd. Hoogstwaarschijnlijk zullen de treinen over een andere reut» geleid worden. Ijsbanen aangelegd. LEMMER, 4 Jan. Nu m»t de zeesluis niet meer gestroomd wordt en het den af geloopen nacht hier flink heeft gevroren, is men hedenmorgen van gemeentewege begonnen naar alle richtingen ijsbanen aan te leggen. H«t ijs is echter niet mooi, doch wanneer men in de banen blijft thans wel vërtrouwd. Vloerzeilen fabriek stopgezet. ZWOLLE, 4 Jan. Met ingang van 1 Jan. 1924 is tje vloerzeilenfabriek van de firma Anends te Wijhe geheel stopgezet. De fi nanciën van deze fabriek staan in direct \ert>and motile faillissementsaanvrage van de bankiersfirma van Es Co te Zwolle, an komen ten nadeele van crediteuren de- *er firma. v V Brussel 438, Italië 42914, Zwitserland 1748. Amsterdam 8788, Praag 290H, Christian!» 1432, Kopenhagen 1766, Stockholm 2641, Madrid 1279. Slot koersen New-York. 3 Jon. 5 u. Beriyn 24, Londen 429%, Parijs 490%, BERKENWOUDE. In den nacht van Zondag op Maandag is bij den landbouwer C. van Vliet een schaap vermoord en van Dinsdag op Woensdag bij verschillende landbouwers in den Achter broek te zamen 7 zwanen en 26 eenden. Vermoedelyk zyn honden de daders. Met ingang van 1 Januari j.l, is benoemd tot kerkeknecht der Ned. Herv. Kerk G. Berkouwer. Alhier zal onder leiding van de Zang- vereeniging Vriendschap een kinderkoor worden opgericht. Voor het a.s. concours der Zangvereeni- (DRAADLOOZE DIENST.) Een handelsverdrag tusschen Nederland en Hongarije. BOEDAPEST, 3 Jan. Na den oorlog was Nederland het eerste land dat Hongarije steun verleende door de redding van dui zenden Hongaaraehe kinderen en voor geen enkel volk bestaat hier zooveel sympathie als voor het Nederlandsche. Thans tracht men op handeJs- en economisch gebied tus schen Hongarije en Nederland een samen werking tot stand te brengen en hier is men zeer verheugd over het feit dat de Nederlandsche Regeering een handelsver drag met Hongarye wil sluiten. By de Hiongaarsche regeering is een ontwerp ver drag der Ned. regeering ingekomen, dat TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 4 Januari 1924. Hoogste stand 768.9 te Stenaele. Laagste stand 746.6 te Afeuriri. JK Verwachting: Moest «wakke wind, uit Oostelijke later Zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt en droog weer. Later wellicht toenemende bewolking of nevel. Lichte tot matige vorat nachts, overdag eenige stijging van tem peratuur. WISSELKOERSEN. 3 Jan. 4 Jan. Officieel. Londen 11.31 U.86% Beriyn 0.67% 0-68% Parya 12.95 12-86 Brussel 11.57% 11.37% Zwitserland 46.02% 46.05 Weenen 0.0037% 0.0037% Kopenhagen 45.40 46.36 Stockholm 69.80 69-85 Christiania 37.70 37.90 New-York 2.65% 2.85% Beursoverzicht. De fondsenmarkt had ook heden weer een kalm verloop. In tabakken vonden ech ter nog wel flinke omzetten plaats en wer den die in vaste houding ingezet, waarna ze zich goed konden handhaven. Op de Scheepvaartafdeel ing viel eenig aanbod van materiaal waar te nemen, tengevolge waarvan het koe rail iv eau in sommige ge vallen een kleine verlaging onderging. De affaire in suikerwaarden was van beschei den afmetingen en waren die erbU iets on gunstig gedisponeerd, doch de koersen we ken niet veel af bU die van gisteren. In Oliewaarden waren de omzetten ook maar gering. Koninklyke zoowel als geconsoli deerden bleken evehwei prijshoudend. Voor rubberfondsen was weinig belangstelling en de koersen ondergingen slechts weinig ver andering. Van Nederlandsche industrieelen ontwikkelde zich eenige beweging in de ge wone aandeeien Kalis Bagger, waarvoor eenige vraag bleek te bestaan. Amerika nen zeer stil en voor sommige spoorweg waarden iets vaster. Prolongatie 5 SPORT EN WEDSTRIJDEN. N. V. B. Voetbalwedstrijden afgelast. DEN HAAG, 4 Jan. In verband met den slechten .toestand der terreinen «Uit ds oom petitie wedstrijden van den N. V. B. vaar a.s. Zondag wederom afgelast. ADV ERTENTIEN Met wederlieerigen heilwensch betuigt ondergeteekeiul» zijn dank voor de belang stelling op 1 Januari ontvangen. Dr. RUPS- M 0 H. F. OIUR Tandarts WEST-HAVEN 51 OOUDA Dagelijki te 18 8 ook voor Ziekenfondileden. is het beste strooisel om Uw Hoenders de noodige beweging te verschaffen. Verkrijgbaar bij 11 SOCIËTEIT Oiractaur FRllë KLtlHBLOtStM Bespreekt Uw plaatsen voor dc Deutsche Volksspiele op ZATERDAG 5 JAN. 1924. ZATEUDAG 5 JANUARI aanvang 10 uur toirtoé Dansant» ZATERDAGMIDDAG 6 JAN. van 36 uur Th# Dansant ZONDAGAVOND 6 JANUARI aanvang 6 uur Drie Koningen Bal Steeds uitsluitend toeganke- lijk voor Leden en hunne Huis- genooten. Introducé's 60 ct. per Verwacht: 1 WOENSDAG 9 JANUARI ■va Bonhaup Loge en Stalles 1.75 (Leden 1.25), Balcon 1.50 (Leden 1.—), GalerU 0.60. Bespreekt Uw plaatsen. TELEFOON N? 30 A-vanVALKEMBURG'S'" iLEVERTR LEEUWARPCrt

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2