K Buil Brie tainpkl. Soiré Built. S. PAUL, SOCIËTEIT „OHS GENOEGEN". Hedenavond, Morgenmiddag, Morgenavond, LAATSTE BERICHTEN. öeurs van Amsterdam. NI. Ir. I. J. U1UBIBEEB Hij. tl Mm I. UfTUI, Dankbetuiging. STOLWIJK to 4? van inkomsten voor den Haag raakt. En dat kunnen we niet lijden. Niet onaardig is het lijstje dat dezer dagen gepubliceerd is over het aantal beroovingen dat in 1923 in den Haag in verdachte huizen plaats had. Het wa ren er maar 49 met in totaal een be drag van ruim 38 mille. Eigenaardig is in de opgave, dat de berooiden bijna altijd.ook vreemd geld bij zich droe gen. Dit typeert het genre der slacht- oifers, n.l. dat het menschen zijn die voel reizen en overal zwerven. Zij zijn dientengevolge Vrat losser van opvat ting en dus lichter geneigd om zioh met zekere dames al te geven. In Amster dam bedroeg .het aantal beroovingen in het afgeloapen jaar 225 met 70 mille. Grappig is dat in het lijstje de stra ten en de nummers der perceelen wor- deu opgegeven met vermelding van da tum en bedrag. Het vatt op dat de per ceelen die in den aanvang van het jaar op de lijst kwamen, daarvan successie velijk verdwenen. Natuurlijk kwamen er nieuwe voor in de plaats. Na 2tt November vinden wij geen berooving meer vermeld zoodat het er op lijkt dat inderdaad de politie dit kwaad de baas is. Over het algemeen hebben wij wei nig medelijden met de berooiden. Het is hun eigen schuld en ieder die in een gioote stad komt, weet waarlijk wel, dat hij niet met het eerste het beste juffertje dat hem aanklampt moet mee gaan. Wie dat doet is een ezel en ver dient dat hij voor zijn domheid bloedt. Toch echter is het gelukkig dat dit kwaad wordt bestreden en de cijfers wi|zen uit dat het beroep nietioo- nend meer is. HAGEN A AH. „Varzoaningsgezind* klanken". Het Fransche antwoord nog niet Kareed. Geen passen meer noodig in het bezette gebied. Het toonconflict in de metaalindustrie. Een memorandum ran de Beiersche Rendering aan de Rijksregeering. De soc.-dem. Held Minuter-president van Shksen. De verkiezingen in Frankrijk. Het met den Rijkskanselier in enge ver- Het karakter wordt reeds gekenschetst binding staande Centrumblad „Genntai»" door het feit, dat Beieren opkomt tegen de volgens zijn opvatting degradeerende' aanduiding der Duitsche staten als „lan den" en het herstel der vroegere benaming „bondsstaat" eischt Het memorandum begint met een lofrede op de bond&grondwet van Bismarck, waar onder het Duitsche volk groot is geworden en stelt ten slotte de volgende wijzigingen i« de grondwet voor. De Rijksraad moet evénals de vroegere Bondsraad naast den Rijksdag een gelijk gerechtigd wetgevend lichaam worden. Verbonden en verdragen met vreemde staten nioeten ook aan de goedkeuring van den Rijksraad worden on derworpen. De Duitsche landen moeten ook het recht hebben oan overeenkomsten met andere staten te sluiten (Beieren heeft reeds sedert 1919 een speciale verordening inzake de toelating en het verblijf yan buitenlanders). Het amnestierecht van den rijkspresident mag niet ingrijpen in het recht der landsregeeringen. Speciale recht banken van het Rijk, die ln de rechterlijke souvereiniteit der landen ingrijpen (dit slaat op het Staatagerechtshof), zijn ontoe laatbaar. Directe en indirecte belastingen en invoerrechten gaan slechts de landen aan. De bezetting der hooge ambten in het Beiersche gedeelte der rijksweer mag slechts in overleg met de Beiersche regee ring geschieden en de Beiersche troepen moeten, behalve aan de Rijksregeering, ook aan de landaregeering worden „verpflich- tet". publiceerde gisteravond een merkwaardig hoofdartikel, „Verzoeningsgezinde klanken". De „Germania" wijst op den toon van toenadering in Millerands Nieuwjaarsrede en citeert met groote instemming het com mentaar van de „Matin" op deze rede, waar in dit blad o-m. heeft gezegd, dat, sedert de beide provincies, welke tegen den wil der bevolking onder het Duitsche juk werden gehouden, weer tot hifcu- vaderland behoo- ren, voor Frankrijk niets meer in den weg staat, om zich met Duitschland te verzoe nen. V*n Duitsche zijde, aldus de „Germania" is vaak genoeg getoond, dat men te allen tijde tot overeenstemming bereid is. De stap welken de overleden gezant, dr. Maier, heeft gedaan, kort voor de bezetting van het Roergebied, heeft getoomd, dat men aan Duitsche zijde niet afwijzend staat tegen over aannemelijke industrieele overeenkom sten tusschen de handelskringen van de beide natuurstaten. Het blad merkt in dit verband op, dat een zakelijk woord aan de conferentie tafel vaak zooveel meer resul taat kan hebben dan klinkende diplomatieke redevoeringen. Hoewel het blad ten slotte op grond van de geruchten betreffende het te verwachten antwoord van Frankrijk, waarschuwt tegen het koesteren van illu sies, verdient het wel de aandacht dat het thans in een hoofdartikel spreekt van ver zoeningsgezindheid. Dit wint nog aan beteekenis in het licht van het beden in Berlijn bekend geworden bericht van de „Echo de Paris", dat de Fransche regeering haar toestemming voor de oprichting van een emissiebank voor het Rijnland heeft geweigerd, welk bericht he den uit Essen werd bevestigd. Het kost niet zoo heel veel moeite in deze weigering te zien een wijze van (Overeenstemming taia- achen Parijs en Berlijn, wanneer men be denkt, dat d« Rijksregeering niet dan schoorvoetend en onder zeer beperkte be palingen haar toestemming voor de oprich ting van deze bank heeft verleend en dat de tegenwoordige president van de Rijks bank, dr. Hjalmar Schacht, destijds nog de- viezencommissaris, tegen een dergelijke bank was gekant, daar hij hierin slechts een noodelooze versnippering van kracht zag Bet Fransche antwoord op de Duitsche nota zal, zoo verzekert men althans in di plomatieke kringen, nog niet zoo heel vlug worden overhandigd. De besprekingen tue- achen Parijs en Brussel duren nog steeds voort en het zal nog wel eenige dagen duren voor het definitief wordt vastgesteld. Velen zal het interesseeren te vernemen dat voor het verkeer in het bezette gebied geen passen meer noodig zijn. De bladen uit Essen melden althans dat de bezettings autoriteiten het stadsbestuur hebben mede gedeeld, dat de paasenbureaux in het bezet te gebied zouden worden gesloten. Voor het verkeer, zoowel met het nieuwbezette al? met het onbezette gebied is voortaan geen pas meer noodig, doch alleen nog een Duitsch legitimatiebewijs. Het 1 oomconflict in de Berlijnsche metaal industrie is in den loop van den dag weer verscherpt. In totaal zijn van de ca. 240000 metaalbewerkers reeds meer dan 160.000 door de werkgevers uitgesloten. Volkomen stil staan o.a. de Borsig Werke, de A. E. G., de fabrieken van Siemens Scfauckert, Schwarzkopf, Ludwig Lowe, enz. Tot de be- drgve% die de arbeiders nog niet hebben uitgesloten, behoort o.a. de kabelfabriek Oberspree, waar gedeeltelijk wordt gewerkt, gedeeltelijk lijdelijk verzet gepleegd. De rijksminister van arbeid, dr Braun, had gisteren de beide partijen onder bedrei ging met straf nogmaals uitgenoodigd tot onderhandelingen. Er werd in zooverre overeenstemming bereikt, dat de besprekin gen tuaschen de werkgevers en arbeiders hedenmorgen zullen worden hervat. De industrieelen wilden den voor den rijksminister van arbeid aangewezen scheidsrechter, den oud-minister Wissell, als zoodanig niet accepteeren, daar zü vreesden dat deze, dae, naar men weet, soc.-dem. craat is, partijdig zou zijn, doch dr. Braun heefit deze weigering ongegrond verklaard. De industrieelen handhaven niettemin hun bezwaar. De Beiersche gezant te Berlijn voor Pra- ger heeft den rijkskanselier dr. Marx bet memorandum der Beiersche regeering, in zake de wijziging der grondwet van Weimar in federalistischen geest, overhandigd. Het memorandum is niet alleen voor de toekomstige verhouding van het Duitsche Rijk tot de landen, maar ode voor de ver houding dezer laatste tot de naburige staten van groote beteekenis. De Saksische Landdag heeft den sociaal democraat Held tot minister-president ge kozen. Morgen zullen in Frankrijk de verkiezin- ge worden gehouden, waarbij een derde van den Senaat zal worden hernieuwd. Men weet, dat dit lichaam in drie gedeelten is verdeeld: het eerste omvat de departemen ten van Ain tot Gard, met Algiers, Gua deloupe en Réunion; het ^weede de departe menten van de Haute-Garonne tot de Oise, met Constantine en Martinique; het derde de departementen van de Orne tot de Yonne, met Oran en Fransch-Indië. Het tweede gedeelte zal nu overmorgen worden hernieuwd. Bij de SI departementen, waaruit het bestaaat, komen nog vier de partementen (Dróme, Eure, Sarthe en Sei- ne-et-Oise), waar een tusschentijdsche her kiezing moet plaats hebben ter vervanging van een cyrerleden senator, en één (Pas-de- Calais), waarin Senator Petit, die om ge zondheidsredenen is afgetreden, moet wor den vervangen. In het geheel moeten 116 Senatoren worden gekozen, 56 van de „gau- sche-democratique", 49 van de „gauche- republicaine", 12 'van de rechterzijde. Tot de aftredenden behoort ook Poincaré die gisteren naar het Maasdepartement is vertrokken om er zijn verkiezing in te lei den. Hij keert Maandag naar Parijs terug. BUÏTENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Ontzettende sneeuwval in Neder-Silerië. In Neder-Silezië heeft de onophoudelijke sneeuwval noodlottige gevolgen gehad. Overal staat het verkeer volkomen stil, de treinen zijn ingesneeuwd, zoodat kolen en andere belangrijke vrachten voor de indus trie niet kunnen vervoerd worden. Op en kele plaatsen zijn de rails onder meters hooge sneeuwmassa's bedolven. Even on gelukkig is de toestand in de dorpen, waar de sneeuw in de straten een geweldige hoog te heeft bereikt. Op enkele boeren hofste den ligt de sneeuw bijna tot aan de daken, zoodat de bewoners slechts door de boven ste ramen naar buiten kunnen komen. Doordat de aanvoer de laatste dagen aan merkelijk is toegenomen, zijn de vleeach- prijzen te Berlijn nog verder gedaald. Er zijn groote voorraden bevroren vleeech uit Amerika naar Duitschland onderweg. FRANKRIJK. De Russische orders voor vliegtuigen. De Sovjet-commissie, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt om daar bestel lingen te doen voor den Ruasiachen vlieg- dienst, heeft reeds 54 orders geplaatst, hoofdzakelijk Henriotmachinesvoor een waarde van 17 miliioen francs; orders voor honderd militaire en vijftig passagiersvlieg tuigen volgen. Deze bestellingen hebben eenige bezorgdheid gewekt, ten eerste om dat men beducht ie dat de aan Rusland ge leverde vliegtuigen eens zullen dienen osn tegen Frankrijk zelf dienst te doen, en tweede omdat men vermoedt dat de Rus sische Sovjetregeering tegelijkertijd hel meiyk voor Duistchland vliegtuigen aan koop, daar de Russische aahkoopen grooter zijn dan de behoeften der Russische natio nale defensie en der ontwikkeling van de handelsluchtvaart. ENGELAND. Een mijnontploffing. Gisterenavond had, naar uit Londen wordt gemeld, een ontploffing plaats in de Rhose- mananijn in het bekken van Swansee. Zes man werden gedood, een zevende stierf later Gisteren is te Londen de bespreking be gonnen over de salarissen van de fonds dokters, die eenige maanden geleden wei gerden op de bestaande voorwaarden hun diensten verder beschikbaar te stellen. ZWITSERLAND. Hevige sneeuwval hij Mentreux. In het begin van de week is veel sneeuw gevallen in de omgeving van Montreux. Het treinverkeer met het Berner Oberland wordt nog gehandhaafd, ofschoon men b(j Allières moet overstappen, daar een lawine den weg versperd heeft, die nu bedolven ligt onder een geweldige massa sneeuw, (ja en hout. Het viaduct tuaschen het station Allières en Montbovon is onbruikbaar. Honderden nieuwsgierigen uit Montreux, Vevey en an dere plaatsjes aan het meer gaan naar bo ven om het indrukwekkende schouwspel van den door den lawineval aangerichtón chaos gade te slaan. ITALIË. Geheime politieke besluiten van Mussolini. Het Agentschap Stefani publiceert het volgende bericht: De president van den mi nisterraad heeft begin December jj. onher roepelijke besluiten genomen ten aanzien van den politieken toestand. Deze besluiten zullen in den loop van Januari openbaar worden gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Culemborg. Met den trein van 10 u. 21 zijh gis teren in 'i'iel vier personen uit cuiern- uorg gevankelijk binnengebracht. JNa een veriioor door den recuter-comaus- saris, dat tot haii 4 duurde, is tegen al ien een bevel tot gevangenneming uit gevaardigd. De justitie meent de daders in handen te hebben. Het vergiftigingsgeval te Oisterwgk. De beide verdachten, die in verband met bet vergntigingsgevai te Oisterwijk voor de tweede maai gearresteerd wer den, zijn na een verhoor door de jus titie te Breda wederom op vrije voeten gesteld. IJs. De lichten van vuurtoren en haven op Urk zijn voorioopig gebluscht. De zee L tot ver om Urk éón grooti ijsveld. Het Noord-H<4landschei Kanaal ngt vol met ijs, zoodat de scheepvaart zoo goed als gestremd is. Enkele stoomboo- len gaan er nog door. Brand in de Kemonatrajitsche kerk in den Haag. Gistermiddag omstreeks uur werd de aandacht van een der omwonenden van de Remonstrantsctie kerk aan de Laan in den Haag, getrokken door het gerinkel van springende glasruiten. Naar buiten ziende, ten einde te kij ken wat het gevat was, zag hij uit de vensters van een der vertrekken van het kerkgebouw een rookkolom opstij gen. Aanstonds waarschuwde hij de be- v-oners van het kerkgebouw, die op huil beurt de brandweer telefonisch van den brand verwittigden. Deze was spoe dig ter plaatse, en was de zware bin nenbrand, die zich aanvankelijk ern stig liet aanzien, weldra nu BINNENLAND. De Vrijheidsbond. De Vrijheid meldt, dat de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond is uitgesteld tot 1 Maart Ui verband met den politieken toestand en de gelegen heid tot voorbereiding van de voorstel len van ee Hulp aan Duitschland. Gisterochtend is de eerste trein met levensmiddelen van de afdeeling Am- 8teidam van het Nederlandsche Koode Kruis van Amsterdam naar Duitschland vertrokken. Den 7don Januari wordt in Ilannover de eerste kinderkeuken Koo de Kruis—Amsterdam geopend. Voor- loopig zullen gedurende 6 maanden 450 kinderen gespijzigd worden. Het Schoenenwetje. De minister van arbeid, handel en nijverheid maakt bekend, dat het inge volge artikel 7 van het Kon. bosluit van 25 Juni 1923 (St.bl. nog 298) tot vast stelling van de voorwaarden, bedoeld in artikel 2 der wet van 5 Mei 1923 XSt.bl. no. 186), tot t-jaejftjke beper king van den invoer van schoenwerk, gewijzigd bij de wet van 29 December 1923 (St.bl. no. 561), bij de affngifte van schoenwerk te heffen bedrag, met ingang van 10 Januari, wordt gesteld op 1 pet. der waarde van het in de aan gifte begrepen schoenwerk. Generaal-Majoar J. Binnendijk. Qp 81-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de gepensionneerde ge- ueraal-majoor J. Binnendijk, oud-in specteur van den Geneesk. Dienst der landmacht, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Generaal-Majoor P. L. J. Visser, f To 's-Gravenhage is op 77-jarigen leeftijd overleden de gepensiionneerde generaal-majoor der Artillerie, P. C. J. Visser, ofncier ini de Uranje-Nassau Orde. Prof. Dr. H. J. Hamburger overleden. Prof. dr. H. J. Hamburger, hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, is op bijna itö-jarigen leeftijd ai- üfcfcr overleden. Prof. dr. Hartog Jacob Hamburger werd 9 Maart ldö9 te Alkmaar gebo ren, waar hij ook de H.B."S. bezocht. Aan de hoogescnooi te Utrecht ging hij siudeeren, waar hij 4 Juni 1883 tot doc tor in de Scheikunde promoveerde op ecu proefschrift, getiteld „Over de fcuantitatieve bepaling van ureum urine". Na eenigen tijd assistent ge weest te zijn van proi. Donders in het laboratorium voor physiologische che- mie, ging hij in de geneeskunde stu- deeren. ln lööÖ werd hij tot tot ieeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool benoemd en in hetzelfde jaar promoveerde hij tot doctor in de Geneeskunde op eene dissertatie over „Staafjesrood in mo- iiochromatisch licht". lu 1901 werd de thans overledene he- ï'oemd tot hoogleeraar in de Physiolo gic en de Histologie aan de Kijksuni- veisiteit te Groningen. Den 28sten Sep tember 1901 aanvaardde hij dit ambt met eene intreerede over „De physi- sche scheikunde in de geneeskundige wetenschappen Te Groningen had hij ook meer gelegenheid dan vroeger te U ti echt, zien aan zijne onderzoeking er te wijden vandaar ook zijn standaard- iwerd „Osmotischer Druok und lonen- lehre in den Medizinischen Wissenschaf ten" (3 deelen, 1902—lé04). LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Januari.) verboden. 1924. Nieuwjaarsdag! Deze dag is als een oud-vaderlijk posthuis, waar de paar den van het lot verwisseld worden. Welk let, welke toekomst wacht ons; gaan onze land en tuinbouw tegemoet? Wij kunn< niet meer dan een vraagteeken plaatse) er begint een nieuw hoofdstuk in onze ge schiedenis, maar de inhoudsopgave ont breekt nog. Donkere wolken trekken over ons heen; er is slapte en gedruktheid; ook voor den landbouw dreigt concurrentie van verschillende zijden, welke reden tot be zorgdheid geven. Hoe het ga, een zware tijd wacht ons. Dat zy- echter allerminst een reden om te treuren en by de pakken neer te zitten. Wy moeten paraat zyn! Bereid, om, als het handelsverkeer zich geleidelijk herstelt, omdat in den algemeenen toestand iangzaam verbetering intreedt, de concur rentie op de wereldmarkt met moed en alle kans op succes te aanvaarden. Niet moede loos zijn, ons niet laten verschrikken! De herleving komt, vast en zeker, al weten we niet precies wanneer; dus hebben we te zorgen, dat we alsdan geen gevaar loopen om te worden verdrongen. Al onze zorg en aandacht hebben we derhalve te wijden aan onze productie en aan de wijze, waarop we onze producten afleveren. Wat het eerste betreft: de producten moeten zyn van le kwaliteit, mogen in dit opzicht niet achter taan by die uit andere landen. En in de tweede plaats: we moeten die producten verzenden en afleveren, die den handelaar en consument het best kan behagen. Deze beide zaken zyn noodiig, zal de Nederland sche export zich kunnen handhaven en zul len onze land- en tuinb ouwbouwprodiucten hun goede reputatie in den vreemde behou- Mien zij dan paraat! Dat geldt niet slechts voor bepaalde lichamen, b.v. voor de boter en kaasfobrieken, maai- ook voor iederen boer in 't bijzonder, want hy is het die aan de fabriek de grondstof levert; mankeert er wat aan de grondstof, dan kan het beste, bekwaamste personeel daarvan geen fyn product van de le kwaliteit bered- Nog eena dus, lezer: bant alle moede loosheid en maakt u vaardig! Als het wintert buiten, dan is er op den deer en in den hof weinig of niets te doen. Wel is er op het erf, in en om de schuur, den stal en het huis in den regel nog wel wat te verrichten: op te bergen, aan den kant te zetten, schoon te maken, 't Is zoo spoe dig te merken, of er al of niet orde en re gel heerschen, netheid en zorgvuldigheid voorzitten. Waar dit niet het geval is, gaat licht veel over stuur. Intusschen, al wintert het, ook voor het komende werk maakt men zich gereed. Men ziet zijn zaden voorraad na en bestelt, wat men noodig heeft. Hier- wachte men niet, vooral thans niet, omdat 1923 voor de zaadteelt ongunstig is geweest; wie 't eerst bestelt, heeft de het beste te krygen. Als weer en grond het toelaten kan men reeds spinazie zaaie: vóór een schutting op het leg takjes in een goede laag over het bed! Men kan in den bak wortelen zaaien waarbij de (vergane) paardenmest niet vergeten mag worden; ook kan men bakken voor bloemkool aanleggen, ook eerst, hoewel niet zoo erg als de wortelen, broeimest te verwarmen. Neem van welke beter De Aim- en de Amster- bakwortel zijn aan te bevelen. "Wie in Maart of April mooie kropsla wil heb ben, dient eveneens van bakken of ramen gebruik te maken. Ofschoon «la niet zoo veel warmte behoeft, moet de bak toch met blad en ruigen paardenmest worden ver warmd. Zij die graag werk zoeken in den tuin, kunnen, zelfs als het vriest, hun aal- en kruisbessen snoeien: het jonge lot wordt op een paar oogen na ingesneden, de alt- einden der takken laten men iets langer, deze mogen 4 of 5 oogen behouden. Zaterdag 5 Januari, Aanvang 9 uur. Zondag 6 Januari, van 3—6 uur. Zondag 6 Januari, Aanvang 8 uur. Steeds uitsluitend toegankelijk voor leden en hunne huisgenoo- ten. Introducées f 0.60 p. persoon STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Januari 1924. (voorloopige opgave). Op 31 December 1922 beuroeg Ue wevke- lyke bevolking dezer gemeente: 13132 man nen, 13367 vrouwen, totaal 23939. Vermeerderd gedurende het tioor: Geboorte 315 mannen, 333 vrouwen, totaal Vestiging 523 taal 1247. vrouwen, totaal 1865. Verminderd gedurende het jaar door: Sterfte l2l mannen, 140 vrouwen, to taal 261. Vertrek 654 mannen, 767 vrouwen, totaal 1421. Geheele vermindering 775 mannen, 907 vrouwen, totaal 1682. De bevolking is dus vermeerderd met 63 mannen, 120 vrouwen, totaal 183. Zoodat zy op 31 December 1928 bestond uit 13195 mannen, 13977 vrouwen, totaal 27172 personen. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de bevolkingstoename uitsluitend te danken is aan het grootere aantal geboorten, dat het aantal sterfgevallen overtreft. Dat 1421 personen de gemeente verlieten, terwijl maar 1247 zich vestigden, toont een teruggang aan, die voor de belastingbetalers niet t Iet Gemeentebestuur van lieeft gisteren aanbesteed het maken van den onderbouw van de Lage-Erfbnug over de Goolihaven, met öybehoorende werken. Het hoogste was ingeschreven door den r J. Lindenburg Can. te Wemeldinge voor 198.000, het laagst door de My. tot het uitvoeren van werken in gewapend be ton Wol terbeek en van Dorp te Rotterdam voor a. 144.860. Voorts was ingeschreven door de vol gende Goudsche aannemers: C. Zanen Czn. voor a. 149.000, b. 145.000, W. A. Ver- bruggen a. ƒ167.800 b. ƒ150.800. Aann. My. v.h. Zanen en Verstoep voor a. 174.000 b. 168.000. A. beteekent met Rotterd. werklieden, b. met werklieden Burgemeester en Wethouders br< r kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan de „N.V. Acetylena" te 's-Gra venhage en hare rechtverkrijgenden tot met een ondergrondsch reservoir en een bovengrondsche aftapinrichting, in het perceel plaatselijk gemerkt Lange Tiende- weg No. 24, kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie C No. 2648, behoudens het recht van belanghebbende (n) tot het in stellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het -beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het ge meentebestuur en (by deurwaardersex- ploit) aan de(n) gene(n), aan wie de de vergunning is verleend. Het ijs. 'De strenge vorst der laatste dagen heeft veel ijs in het water gebracht dat aan het erkeer veel moeilijkheden in den weg legt. In de rivieren gaat veel dryfijs; de IJsel was gisteren geheel bedekt, zoodat tal van schepen in de rivier bleven zitten. De ree- derü de IJsel onderhoudt nog, zy het met door den Turfsingel is nog open. De Gou- gelmatig den dienst en zullen, naar te ver wachten is, ook morgen blijven varen. De vaart op Amsterdam wordt heden ook door Bargedienat nog onderhouden, zy het met behulp van een sleepboot. Alle binnenwateren zyn dicht, ook het erkeer van den IJsel met de Gouwe via de Haven en Binnen-Gouwe is gesloten. De veèrdienst op de Turfsingel stopgezet. In verband met den ijsgang in de Turf singel, is de veerdienst aldaar stopgeuet, daar deze dienst gevaar opleverde voor de passagiers. Sociëteit „Ons Genoegen". Wij vestigen de aandacht op het gevari eerde programma dat de directeur van „Ons Genoegen heden en morgen aan de leden der Sociëteit biedt. In de advertentie van gisteren was ver meld dat Zaterdagmiddag 6 Jan. van 36 Thé Dansant aal plaats hebben. Men zal wel hebben begrepen dat dit Zondagmiddag moest ?yn. Biljart- en, Kaartwedstrijd. Maandag 7 en Donderdag 10 Januari, telkens om 8 uur des avonds, zal in de Soc. „Ons Genoegen" een biljart- en kaartwed strijd om wildprgzen worden gehouden voor de leden. Mercuriuadiploma boekhouden. Voor het te Rotterdam gehouden examen in boekhouden slaagden voor het praktyk- diploma „Mercurius" (Federatie van Han dels- en kantoorbedienden-vereenigingen in Nederland) onze atadgenooten, de heeren J. Verschut, P. de Gruil en P. van Middel koop, en de heer P. Niekerk te Haastrecht, alle leerlingen van den heer L. Boer alhier. Thalia Theater. Er gaat deze week weer iets heel bijzon ders als hoofdnummer in Thalia, n.l. „De Oude Frits" (Fredericus Rex). Door de velen, die de geschiedenis kennen van dén Pruisischeu vorst, den democraat, die het zoo goed met zyn onderdanen voor had, doch wien den oorlog werdopgedron gen en die ten slotte na groote verliezen uit den strijd als overwinnaar terugkeerde om voor goed de werken des vredes ongestoord te gaan bevorderen, moet deze gelegenheid aangegrepen worden dit overweldigend film werk te gaan zien. Voor degenen, die de ge schiedenis niet kennen, is dit groot histo risch filmspel niet minder interessant, het geeft schilderachtige paleizen, balletten, mooie natuuropnamen, geheele veldslagen kry-gt men te zien met alles wat er bij be hoort, zuiver spel en een bewonderenswaar dige massa-regie, kortom het. geheele leven van den ouden Frits en zijif tydgenooten; van dit alles gaat een ongekende bekoring uit. Behalve dit uitgebreid hoofdnummer gaat er een aardige comedie „Kinderen zyn kin deren", waarin een allerliefste tweeling de „kinderen" zijn. „Holland Nieuws" geeft o.a. den herstel den Louis Bouwmeester te zien, het zieken huis verlatend en op het Rembrandtspleiu gehuldigd; de stryd om de Mare te Leiden; Kijkjes in de woningwagenwereld in den Haag, waar zelfs reeds een politiebureautje is gevestigd. Kantongerecht. In de zitting van 2 Januari werden ver oordeeld: Wegens fietsen zonder licht: W. B. te Haastrecht 3 subs. 2 w. t. Wegens openbare dronkenschap: P. J. R. te Bpskoop 5 subs. 2 w. t. Wegens fietsen zonder licht: I. L. te Gouda 3 subs. 2 w. t Wegens voetbal spelen: H. J. H. te Gou da 1 subs. 1 d. Wegens overtreding Arbeidswet: B. G. C. v. L. te Den Haag 5 m. 5 subs. 6 m. 1 dag. Wiegen» overtreding Regl. van Pol. voor de Gouwe: J. B. te Bommel 10 subs. 5 d. Wiegens fietsen zonder licht: A. K. E. v. L. te Gouda en J. O. (te Boskoop, ieder 4 subs. 2 d. Wiegens overtreding leerplichtwet: M. v. V. te Zevenhuizen 2 subs. 1 d. Wegens voetpad met trekdier beryden: P. v. V. te Waddinxveen 3 subs. 1 d. Wegens venten zonder vergunning: H. B. V. en A. V-, beiden te Gouda, ieder 2 subs. 2 d. Wiegens voetbal spelen: I. C., C. de W-, I. C., C. de W., allen te Gouda, ieder 1 subs. 1 dag. Wegens autorijden zonder licht: J. H. A- M. te Gouda 5 subs. *2 d. Wegens openbare dronkenschap: J. v. d. W. te Gouda 5 subs. 2 d., P. de J. te Gouderak 2 subs. 1 d., T. V. te Cepelle a. d. IJssel 6 subs. 2 d., B. v. D. te Gou derak 2 subs. 1 d. Wiegens fietsen zonder licht: C. den B. te Moordrecht, N. v. d. Z. te Nieuwerkerk P. J. H. te Waddinxveen en J. S. te Reeu- wyk, ieder 4 auhs. 2 d.,'P. V. te Gouda 1 subs. 1 d., G. H. fe Rotterdam 4 subs. 2 d., M. P. B. tie Bleiswyk 2 subs. 2 d., A. L. te Moercapelle, H. G. V. te Gouda, A K. te Lange Ruige Weide, ieder 4 su-bs. 2 d. Vertrokkenen en geveatigden in onze Gemeente. Vertrokkenen.: B. G. C. van Leeuwen, uit Tuinstraat 7 naar 's-Gravenhage, van Breughelstraat 98; D. Th. van Waas, uit St. Josephstraat 60 naar Beverwijk, Heemskerkerweg 69; J. 8roek uit Oosthaven 10 naar Amsterdam, Haarlemmerdijk 69 I; G. C. M. Voa uit van Beigen IJzendoornpark 6 naar s-Graven- ihage, Spui 164; C. G. Spit uit Crabethatr. 46 naar Utrecht, Alb. Neuhuysstraat 7; A. C. Nykainp, uit Krugerlaan 130 naar Schoonhoven, Molenstraat 7; E. Raab uit Westhaven 53 naar Moergestel, Dennen- hoef; J. Gohen uit Crabethatraat 58 naar Huizum, Huizummerlaan B 260; W. den Riet, uit Wühelmanaatraat 3 naar Moor drecht, Oosteinde P 11; J. Bouman, uit Dr. Leydsstraat 20 naar Rotterdam, Aleidis- «traat 38a; M. Gpmpexs uit Wydatraat 17 *»ar Rotterdam, 2e Lombardstraat 92b; G. M. Murk uit Krugerlaan 31 naar Rotter dam, Vijverlaan 31; K. Buitelaar uit Wil lens 34 naar Stolwijk, Schoonouwen; H. J. Bouman uit Turfmarkt 74 naar Rotter dam, Zomerhofstraat 4; A. Kroes uit Baan- dtraat 20 naar Ryaoaterwoude, 147; H. A. A. Bontekoe en gezin uit Nieuwehaven 234 naar Rotterdam, IJsolubatraat 52; A H. Vermeulen uit L. Tiendeweg 76 naar Schoonhoven, Veerstoaat 13; H. Slinger uit C. de Wetstraat 7 naar 's-Gravenhage, Noordeibeekdwarsstraat 122; H. H. A. Vaaujle uit Turfmarkt 130 naar Ryssen, Lmwrweg 13; A. G. Endenburg uit Veer- sOtr 28 naar 's-Gravenhage, Noorderbeek- dwarsstraat 122. Ge vestigden 3. H. P. Vermeulen, plateelschilder uit Schoonhoven in B>leekerssingel 69; L. M- Zwakhals, dbef uit Boskoop in Groenendaai 62; J. P. M. van den Bigigeiaar uit Roosen daal in Kleiweg 59; jA. G. de Boom, dbe, uit Schoonhoven in K. Noodgodsteeg 1; F- J. Beukers, oberkellner, uit Breda in Markt 34; C. Straver, dbe, uit Haastrecht in Markt 52; F. van Es, dbe, uit Waddinxveen in Oosthaven 10; N. van der Zyden, dbe, uit Zoetermeer in Ooathaven 31; C. E- Smith, dbe, uit Waddinxveen in Westhaven 11; C. M. de Leeuwen uit Rotterdam in Bockenbergatraat 62; P. van Es uit Keeu- wyk in F .W. Reitzstraat2VA. Reynders. verpleegster, uit Tiel in Krugerlaan 130; J. E. A. rtoldanua, uit 's-Gravenhage, in Nieuwehaven 7; S. Gate, uit Rotterdam in Gosthaven 31; G. M. de Klerk, uit Wees- perkarspel in Raam 272a; C. Pannekoek Loois, uit Utrecht iü Ridder van Gatsweg 176; T. van Hesse uit Leiden, ^n Turfsingel 19; J. M. Sparnaay, brievenbesteller, uit Schoonhoven m Zoutmansplein 26; G. Noor- lander, arb. N. S., uit Waddinxveen in G. Ketelstraat 40; L. Houdyk en gezin uit Reeuwyk in Graaf' van Bloisstraat 39; Wed. Th. W. Morel, geb. Kemper, uit Delft in Markt 40; J. Huizeling, huisknecht, uit Apeldoorn in Ooathaven 10; C. van Treyen en gezin uit Nieuw-Vosmeer in Prins Hen drikstraat 34; J. H. Stevens, winkelbedien de, uit Utrecht in lJ&seJlaan 201; C. Schilt uit Gouderak in Zwarte weg 42. Gevonden Voorwerpen. Oip eiken werkdag, des voormicklags tus- schen 10 en 12 uur, zyn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde voorwerpen: 1 regenmantelceintuur, 1 K.K. gebeden boek, 1 huissleutel, 1 handschoen, 1 huis sleutel, 1 br. handschoen, 1 porteynonnaie, 1 huissleutel, 1 beursje, 1 heerenhandschoen Voorts zyn te bevragen: 1 heerenhandschoen by J. Spek, Stolwy- kensluis 18; 1 z. armbandje by G. de Graaf, Bockenbergstraat 73; 1 kistje met stiften voor paarden by A. Brem, Baanstraat 27; 1 rol papier met teekeningen by Vos, Tuin straat 59; 1 gouden ring by C. Straver, Boschweg 49; 1 br. wantje by J. Bakker, Spoorstraat 1; 1 handschoen by N. Ver geer, Boelekade 196; 1 dessertmesje bij L. den Boom, Kleiwegstraat 38; 1 bril in étui bij Erdal My. pa.. Voa, N. Markt; 1 rozenkrans by J. M. Grander, A. de Visch- markt 68; 1 ringetje by J. Furrar, Groene- weg 69; 1 dameshoed by G. de Jong, W. Tombergstraat 48; 1 br. handschoen bij A. Lafeber, N. Haven 43; 1 bankbiljet bij S. A. de Zwaluw, Turfsingel 76; 1 beugel- tasch by F. v. d. Heuvel, Keizerstraat 64; 1 regenmantelceiMtuur by v. Erk, Keizer straat; 1 knot sajet bij J. Homoman, Groe nendaai 71; 1 gouden ring by J. KoLster, Boelekade 77; 1 bril in étui by C. Groenen daai, Dr. Le yd straat 3; 1 huissleutel by G. Mioleman, Gr. Florisweg 73; 1 vulpen houder by N. van Leeuwen, Nieuwe Gouwe 4; 1 handschoen by Sluiter, Walesteeg 11; 1 huissleutel bij C. de Gruil, Bleekeraaingel 34; 1 duif by H. Slegt, N. Haven 33; 1 ceintuur bij A. v. d. Heuvel, St. Joseph straat 56; 1 portemotthaie by N. Jaspers, v Stryenstraat 26; 1 handtaschje by A. Overkamp, Gouwe 232; 1 portemonnaie bij P. Boef, Baanstraat 31; 1 ceintuur by A. Broekhuizen, Komynsteeg 16; 1 portemon naie bij M. van Els, Walvischstraat 8; 1 damestaschje bij P. Verkerk, Bockenberg straat 102; 1 portemonnaie bij A. Bloot, Bockenbergstraat 88; 1 portemonnaie bij A. v. Buuren, Bleekerseingel 3; 1 postduif bij A. Boon, Groenendaai 59; 1 kinderbontje by E. Gompers, Groenedaal 82; 1 zilver armbandje bij E. Bakker, Cronjéstraat 22; 1 halskettinkje by C. v. Dunge, Gouwe 51; 1 poremonnaie bij M. Verzyl, Oosthaven 38; 1 portemonnaie by J. de Mol, Pr. Hen drikstraat 45; 1 bril in étui by G. de Graauw, Boelekade 22; - R.K. gebeden boekje by W. Verkerk, Karnemelksloot 49; 1 sleuteltje bij C. Verwoerd, L. Dwarsstr. 36; 1 portemonnaie bij J. Zuidveld, Gouwe 31; 1 kluwe sajet by J. Schoonderwoerd, Lethmaetstraat 55; 1 ceintuur bij J- Maree, Groenendaai 92; 1 kinderwantje by J. Ver geer, Snoyatraat 65; 1 herdershond bij A. Ooms, Spoorstraat 57; 1 bos sleutels bij J. Kok, St. Josephstraat 46; 1 portemonnaie bij T. v. Loon, Lazaruskade 2; 1 broche m. portret by L. Boegheim, Boelekade 26; 1 br. bontje bij B. Begeer, IJasellaan 73; 1 portemonnaie by J. van Schalk, R. v. Cats- weg 206; 1 doek met 2 brooden by C. J. Hoogeveen, Kafctensingel 70; 1 portemon naie bij B. v. d. Klis, IJasellaan 85; 1 por temonnaie bij Ds. van Assendelft, N. Park 9; 1 portemonnaie bij J. Gerards, Persijn- straat 10; 1 ceintuur bij J. de Pater, Pre- toriaplein 35. Als verloren werd aangegeven: 1 reti cule, inhoudende een geldsbedrag. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van Werkzoekenden. Lijst van 2 Januari 1924. 19 aardewerkers (pottenbakkers én pyp- makers), 2 gieters, 3 plateelschilders, 1 boekbinder, 2 machineaetoters, 10 letterzet ters, 4 drukkers, 1 boekdrukker, 27 grond weikers, 14 heiers, 41 opperlieden, 42 tim merlieden, 14 metselaars, 33 schilders, 1 werktuigk. teekenaar, 1 waterbouwk, opz. teekenaar, 1 bouwk. opz. teekenaar, 1 bag german, 4 boutdraaiers, 3 behangers (waar onder 1 beh.-stoffeerder), 8 kistenmakers, 2 bijteers, 9 meubelmakers, 2 stoelenma kers, 1 klompenmaker, 1 witwerker, 8 mach. houtbewerkers, 1 borstelmaker, 1 wagenmaker, 1 zeilmaker, 2 scheepstui- gers, 9 kleermakers, 6 bleekersknechten, 2 schoenmakers, 5 metaalmakers, 1 aanhou der, 7 monteurs, 8 scheepsklinkers- en ijzerwerkera, 2 ketelmakers, 1 gieter (me taal), 3 mach. bankwerker», 4 machinisten. 5 smeden, 8 stokers, 1 kopergieter, 1 half was koperslager-fitter, zü blikslagers en lakkers, 1 loodgieter, 1 rywieimonteur, 1 instrumentmaker, 1 hulpmooteur, 4 touw slagers, 5 textielarbeiders, 2 matten we vers, 17 suikerwerkers, 9 brood- en ban ketbakkers, 61 tabaksbewerkers (sigaren makers, sorteerders, plakkers, enz.), 5 tuinlieden, 16 pakhuisknechten, 4 reizigers 1 winkelbediende, 9 expeditie- en 16 schip persknechten, 10 koetsiers, 5 chauffeurs, 14 kantoorbedienden, 2 werkstere, 164 transport- en fabrieksarbeiders, 1 gas- en waterfitter, 1 tuinman-chauffeur. Aanvragen werkgevers. Meisjes 14 k 15 jaar, 6 meisjes voor pa pierfabriek, 1 dienstbode (dag en nacht) boerenbedrijf, 2 dienstboden, allen voor Gouda; 1 dienstbode, voor Reeuwyk. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 1 Januari: JacoWus, z. v. J. J. Slobbe en A. E. van Leeuwen, 4e Kade 63.-2 Jan.: Pieternella, d. v. P. Verwaal en B. J. van der Reyden, W. Tombergstraat 31. 3 Jan.: Nelly Alberta, d. v. A. R. Smit en G. Geuk.es, Gronjéstraat 7. 4 Jan.: Antonia Maria, d. v. H. W. B. Mich- gelsen en M. Muis, Groenendaai 105. ONDERTROUWD. 3 Jan.: H. Langerak en P. Stout. J. S. Kroon en A. S. de Zeeuw. W. M. Verbrugge en W. Bennis. A. G. van der Wal en A. Bohres. J. S. van der Want en T. de Knikker. C. J. van Ham en W. M. Stolk. OVERLEDE1N: 1 Jan.: Cornelia van der Post, 62 j. 3 Jan.: Paul Leonard Voa, 13 j. Agenda. 5 Jan. 7% u. n-m. Groote Schouwburg- Deutsche Volksspiele. 6 Jan. 10 uur. Soc. de Réunie. Voordracht van den heer W. Drop voor het Comité voor Arbeidsontwikkeling. 7 Jan. en 10 Jan. 8 uur nan. Soc. „Ons Ge noegen". Biljart- en Kaartwedatryd om wildpryzen. 9 Jan. 8 uur. Gebouw Daniël. Bestuursver gadering E. H. b. O. 14 Jan. 8 uur. Lunchroom ETora, Hoog straat. Feestvergadering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Loterij Vereeniging „Onderling Sterk". 16 Jan. 8 uur. E H. b. O., Gebouw Daniël, Cursusoefening onder leiding van Dr. Montague. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereenigung „Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer en Hoefhamer, Gouwe 181, is doze week tot en met Vrijdag 11 Januari, benevens den daar op volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). Uw DEN[OMTREK. BERGAMBACHT. Door den Raad dezer gemeente is afwij zend beschikt op het verwek van den heer T. Duhen alhier, tot aankoop van een stukje gemeentegrond voor het bouwen van twee woningen. De heer M. Slingerland alhier is benoemd tot tijdelijk havenmeester aan de haven te Bergstoep in deze gemeente. Gisterenmorgen geraakte door de glad heid van de Dyklaan alhier, een aldaar rij dend voertuig van J. P., van Ouderkerk a. d. IJssel, door het ijs te water. Het duur de wel een uur voordat het paard, dat zich bloedend had verwond aan de ijsschotsen, op het droge was gebracht. GOUDEKAK. Dr. T. Beekenkaimp is met alg. stemmen benoemd tot Eerelid van de ijsclub „De IJsel" alhier, welke benoeming hij onder dank heeft aangenomen. Gisterenmorgen had de melkboer Adr. Verstoep het ongeluk, met zijn kar beladen met melk en bespannen met een hond van den dyk af te rollen. Daar hy op de kar zat, ging hij mee den hoogen dyk af de diepte in, maar bekwam geen letsel, en ook de hond kwam er goed af. Alle melk ging natuurlijk verloren, Dat de vaart in den IJssel thans groote moeilijkheden begint te veroorzaken door het ijs, bleek gisteren reeds. In de nabijheid van ons dorp zaten 50 schepen en booten of motoren vast dn het ijs, dat vooral 's avonds voor de scheepvaart niet prettig is, maar voor de walbewoners een mooi schouwspel te zien geeft. Al die lichtjes in de masten geven een fantastisch schouwspel. Amateur fotografen hebben deze buitenge wone gebeurtenis vereeuwigd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Neeltje, d. v. S. Tom en A. E. Blom. Jan Johannes, z. v. Nic. Boer en T. C. Verkaik. Dirk, z. v. P. G. Blan ken en M. Kool. OVERLEDEN: P. M. Stuurman, 30 j., echtg. v. W. Ooms. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Januari. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.tn. Dr. W. J. Lente, pred. te Leiden. In de St. Janskerk Ds. J. Borger geen dienst. Luthersche Kerk. 10 u. v.m, Ds. C. C. G. Visser van Rotterdam. Abends 8 Uhr. Deutsche Gottesdienst Pas tor Herbst aus Haag. Die Kollekte wird besten.s empfohlcn. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. vjn. Ds. T. J. Hagen. 5% u. njn. Da W. Veder. Kattensingel. 10 u. vjn. Ds. W. Veder. 6% u. nan. Ds. T. J. Hagen van Delft. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjo. Da Roobol van Haastrecht. 6% u. n.m. Wijdingastonde met zaag en muziek waar Ds. v. d. Heijden uit Ber- kenwoude zal voorgaan. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. Da J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9% u. vjm. en 6 u. n.m. De. H. A. Leenmans. BOSKOOP Ned. Herv. Kerk. 6 u. nan. Dr. P. Glas, be vestiging van kerkeraadaleden. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. vjn. en 6% u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT Ned. Herv. Kerk. 7 u. nan. Da J. W. Roobol. Geref. Kerk. 9% u. vm en 6% u n.m. Lees- kerk. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. van. Ds. Kniphuyzen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. Ds. W. A. Hoek van Amsterdam. 6 u. nan. De. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. vjn. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9% u. van. en 6% u. nan. De heer Van Vpen, G. O. te Ter Aar. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. van. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. en 6 u. n.m. Ds. P. Zandt te Delft Remonstr. Kerk. 10 u. van. Ds. Nieuw burg, em. pred. te Boskoop. OUDERKERK a d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. njn- Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Luyendijk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 2 u. nan. De heer De Jonge van Boskoop. GOUDA. Maandag 7 Jan. Gebouw tot Heil des Volks. 7% u. nan. Da W. Bieahaar te Den Haag. Herdenking van het 26-jarig bestaan van Calvijn. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht by den Secretaris, Steijnkade 27, of het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 15 Januari. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 19 Januari. Probleem no. 108. Zwart schijven op: 8/10, 13, 15/18, 20, 22, 26. Wit schijven op: 24, 27, 29, 31, 38, 36/40, 48. Probleem no. 104. Zwart schijven op: dam 1, ach. 2, 7/9, 18, L8, 28. Wit schijven op: 16, 17, 24, 26, 27, 29, 38/40, 48. De oplossing van probleem no. 99 ia: wit speelt: 32—28, 34—29, 43—39, 86—31, 44—40, 40 9, 16 2. De oplossing van probWan no. 100 ia: w4t speelt: 22—18, 47—4^6—10, 26—21, 10—4, 4:16. (DRAADLOOZE DIENST.) De Seine waat nog steeds. PARIJS, 5 Jan. De Seine waat nog steeds, de autoriteiten hopen dat de ri vier Zondag haar hoogtepunt bereikt /al hebben. Tenzij het weer niet nog erger wordl. Sedert Donderdag staan 4200 huizen in de voorsteden onder water. Benoeming Duitsche gezanten. PARIJS, 5 Jan. De „Petit Parisien" meldt uit Berlijn, dat Ebert de benoe mingen gel eek end heelt van von Hoeecb tot gezant te Parijs, en van von Keiler tot gezant te Brussel. De laatste is mo menteel gezant te Belgrado. De nieuwe atatntm. PARIJS, 5 Jan. De Petit Parisien meldt, dat de besprekingen tuaschen Frankrijk en het Vaticaan geëindigd zijn. De Paus heeft de nieuwe statuten der Fransche kerk gerectificeerd, welke thans in overeenstemming *yn met de grondwet. Het Vaticaan sal spoedig het officieel do cument publiceer en. Een nieuw Japanach kabinet. TOKIO, 5 Jan. Een nieuw Japanach ka binet is gevormd. Min. v. Buiteal. Zaken ia Graaf Iakri, Min. v. Oorlog Fakuda en van Marine Kvoahinai. WR&ELKOKiCSKJN. 4 Jon 5 Jan. Officieel. Londen 11.36% 11.36%—-7% Herig n 0.58% 0.58%— i'ary» 12J* 12.8890 Brussel 11.37% 1L37%40 Zwitserland 46.06 46.06—10 VVeeuon 0.0087% 0.0087%—88 Kopenhagen 46.36 46.36—46 Stockholm 69.86 69.70—60 Christiana 37.90 38.10—80 New-York 2.66% 2.64%—6 Beur »o verricht. De foudseumarkt bad beden een kalm ei loop, doch de stemming was daarte gen over weer gunstig. Ook thans wa len het de tabaksw aarden die op den voorgroud traden en opnieuw een avans behaalden waarbij oude Deli de lei ding iiamou. Eeu vaste houding gaven de oliewaarden te zien, waurvaw Ko ninklijke zich boven de vorige JWtprij- zen wisten te verheffen. Ueconsolideer- den waren weinig veranderd. In sui- kerfondsen eu in Indische cultuur ban ken ging niet veel otn, eu deze toonden ook maar geringe koersvariaties. Doch er wua toch een stijging tot opioopen waar te nemen. Scheepvaarten kalme narkl, doch veel beter gedisponeerd, hoewel zulks in de koersen met z«oo sterk tot uiting kwam. Rubbers waren ook op vorig koerspeii. Ned. industri- celon buiten belangstellingen. Prolongatie 5)$ SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. "v Evenals voor den N. V. B., zijn ook allo wedstrijden voor den G. V. B. afgelast. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 5 Jan. Hoogste stand 772.9 te Frankfort. Laagste stand 738.3 te Weetmaneur. Verwachting Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, aanvan kelijk uovelig tot half ol licht bewolkt en droog weer later toenemende be wolking; lichte vorst 's nachts, overdag in het noorden en westen mogelijk lich te dooi. In het zuid-oosten temperatuur oen het vriespunt. dekt o». 6/6 Januari 4.32 n.n i.—7.38 v.m. 6/7 4.33 7.38 7/8 4.36 7.87 8/9 4.3* 7A7 9/10 4.37 7.87 10/11 4.39 -7*6 ADVERTENTIEN. Tot onze innige droefheid overleed heden onze lieve Broer en Zwager Hoogleeraar aan de ftyksuniverriteit te Groningen. Dr. E. J. HAMBURGER. S. HAMBURGER VISSER. Rouwbezoeken kunnen niet worden afgewacht. GOUDA, 4 Januari 1924. 47 19 Heden overleed te Middelharni», in den ouderdom van 80 jaar, oase ge liefde Zuster en Behuwdzuster, geb. ROND. LOUIS GHR. ROND. GIJSB. JAC. ROND. J. DE BRUIN. G. DE BRUIN—ROND. Goud», 5 Jan. 1923. as 17 De BURGEMEESTER VAN HAAS TRECHT EN VLIST betuigt, met weder- keerigen heilwenech, zyn dank voor'cfé1 ge- lukwenschen op 1 Januari ontvangen. 46 s Hartolyk dank voor de belangetelbnf, by ons huwelyk ondervonden. A J. GIDEONSE. TO GIDEONSE— BOUMAN. 107 De Firma T. RUIS, Spiering- straat 109, brengt hiermede >bn harteljjken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij haar zakenjubileum op 22 Decem ber i.1. U 10 RIJKS. VEEARTS, zal zich 10 JANUARI a-s. te VESTIGEN (ten huize van Cart Natzijl), 40 IS

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2