3 cl [systeem nnlni. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIE1 WERKFRK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 82> Jaargang Dinsdag 8 Januari 1824 No. 15488 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen vv n SS SS e I II - Gouda F£UtLLETOB. v i van ischte kaart- ezing, everd >LEN BUITENLANDSCH NIEUWS. DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. WesselinkVan Rossum Nadruk verboden 32) - frankrijk. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De bijeenkomst der commissies van deskundigen uit de O. v. H. I het origi- JN 21—, OR NAMAAK. Als men ver van elkander is, dan voelt men zich vaak het innigst vereenigd. m en het 681 70 Het bericht dat overeenstemming is be reikt tuaschen den Bond van Berlijnsche metaal industrieelen en het personeel wordt bevestigd en men verwacht dat het werk spoedig zal wonden hervat De dag van gasteren is voor de soc.demo- cratie in Duitschland over het algemeen niet zeer aangenaam geweest. Te Lubeck is de strijd tusscben de bur gerlijke partijen en de langzaam in radi- rdt enorm at de me- dzakeljjke LNGUINOSE. Voor zijn, voor alle over- allen die niet goed gematigd program aan de Labourpartij de hulp der.liberalen zal verzekeren. Aan deze meening werd uiting gegeven door Philip Snowden, in een te Whitley Bay gehouden rede. Hij zeide, dat als de Labourpartij aan liet bewind kwam, zij niet de macht in han den zou hebben en zich van de stemmen van andere partijen zou moeten verzekeren om haar maatregelen verwezenlijkt te krij gen. Er zou geen overeenkomst of afspraak met de liberale partij zijn, maar de Labour partij zou maatregelen bevorderen, waar voor zij kon rekenen op een meerderheid in het Huis. Le Labourpartij ia in haar verwachtin gen op samenwerking der liberalen ver sterkt door een verklaring, door Lloyd George afgelegd in een artikel, verschenen in de „Newcastle Chronicle” en andere Na den. De liberale leider zeide, dat als de leider der labourpartij de hem geboden gelegenheid manmoedig ‘en zonder aarze ling aangreep, hy ernstig geloofde, dat de liberalen in het Lagerhuis hem zouden steunen. Lloyd George voegde er bij: Ten aanzien van alle dringende vraagstukken, zooals de buitenlandsche toestand, de volkshuisvesting en het bezigen van cre- dieten voor het verschaffen van nuttig werk aan werkeloozen, is er in wezen over eenstemming tussohen de partijen. Nopens al deze vraagstukken zou het liberalisme even ver gaan als Labour en hetzelfde zou den velen der meer vooruitstrevende con servatieven doen. Iiül IISHIL COURANT. Hoe de gang van zaken in Engeland zal zijn, is nog steeds niet met zekerheid te zeggen. Men vermoedt dat Baldwin op 17 dezer ten val zal worden gebracht. Men gist, dat MacDonald dan de opdracht zal krijgen om een kabinet te vormen en men gist, dat dit kabinet reeds gereed is. Men beweert verder, dat Mac Donald zoo zeker is van zijn zaak, dat hy reeds aan de amb tenaren, die de nieuwe begrooting ontwer pen, heeft laten weten, dat zij rustig voort kunnen gaan, aangezien hij niet voornemens is met ingrijpende veranderingen op finan cieel gebied en op belastinggebied te ko men. Indien dit juist is en de tijd is metterdaad ook zeer kor. o.n voor 1 April een nieuw of althans belangrijk gewijzigd systeem te ontwerpen, zou dus de opwin* ding van de City doelloos zijn geweest, of schoon men natuurlijk daar zal beweren, zijn doel door de agitatie te hebben bereikt. Het zal echter zeer de vraag zijn, hoe Mac Donald het tekort van 60 a 70 millioen pond op de loopende begrooting zal dek ken, als hij niet wil overgaan tot belaating- venhooging en als de heffing ineens een eervolle begrafenis krijgt via een commis sie van deskundigen. Naar het heet zou de Labourpartij voornemens zijn de noodige gelden voor dekking van het tekort en te vens voor werkverschaffing te vinden door ingrijpende bezuingingen op de zoogenaam de spending departments- de departemen ten, die als niet-productief worden be schouwd, d. w 3.. in hoofdzaak de militaire. Dit heeft echter weder eigenaardige moei lijkheden, daar een inkrimping van het per soneel van leger en vloot het opleggen van schepen, het staken van den bouw van nieuwe schepen, ontegenzeggeljjk een zeer nadeeligen invloed zou hebben op de ar beidsmarkt en het getal werkeloozen zou vergrooten. Een andere moeilijkheid schijnt MacDo nald te hebben overwonnen, n.l. hoe zijn kabinet voldoende in het Hoogerhuis kan worden vertegenwoordigd, waar alleen een lord als minister kan optreden. Men weet nu n.l., dat zich reeds drie lords bereid hebben verklaard in zyn kabinet zitting te nemen, n.l. Haldane voor Onderwijs of voor Oorlog, Lord Parmoor voor Justitie en Lord W es ton voor Koloniën. Bovendien zou het in het voornemen liggen van den Ho ning te verzoeken eenige bekende leiders tot peer te benoemen, waarbij dan het oude verhaal weer opduikt, dat dezen bereid zou den zyn by een val het kabinet-MacDonald weder afstand te doen van hun titel en rang, waarvan echter in de constitutioneele geschiedenis van Engeland geen voorbeeld is. Voorts wint de overtuiging veld dat een DUITSCHLAND. Tegen woeker. Zestig banken aangeklaagd. woekerpolitie tendag heeft het jaarljjksch congres der Schotsche onafhankelijke Labourparty, welke den linkervleugel der party verte genwoordigt, een motie verworpen, waarbij het terugtrekken dezer troepen werd ge el scht A 50ffNEMENTSPRDSper kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen wórden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bil oom agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. nwa bureaux zijn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tal. 545. hergeeft. De SAN- binnen- en buiten behoefte heeft van t de Sanguinose is en, versterkt, ver- loeidheid en zenuw- Saksen. De Commissie van Deskundigen, die een onderzoek zal instellen naar de Duitsche financiën, zal op 14 Januari te Parijs bij eenkomen, de commissie die de quaestie der Duitsche activa in het buitenland moet nagaan, komt een week later bijeen. Intusschen is de Duitsche zaakgelastigde von Hoesch naar Berlijn vertrokken, ten einde met den Rijkskanselier Dr. Marx en den Minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann besprekingen te houden. De heer Rechberg, die op eigen gelegen heid met de Fransche autoriteiten bespre kingen hield, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt om rapport aan den Rykskanee- lier te gaan uitbrengen. Stressemann’s orgaan „Die Zeit” betwij felt evenwel, of Dr. Marx den heer Rech berg zal ontvangen voor het aanhooren van diens verslag, en heit blad wijst er nog maals op, dat Rechberg zyn stappen te Pa rijs geheel op eigen houtje heeft gedaan en dat hij geen officieele opdracht bezat. Of schoon zyn broeder aan het hoofd staat van een industrieele onderneming, behoort hy zelf noch tot de industrie, noch staat hij in betrekking tot een industrieele or ganisatie, zoodat hij moeilijk als vertegen woordiger der industrie kan worden be schouwd. „Die Zeit” gelooft dan ook niet, dat het ageeren van Rechberg te Parys eenige practische gevolgen zal hebben. Het Kabinet heeft in zijn jongste zit ting besloten de betaling van verdere voor schotten aan de vereeniging van Duitsche dagbladuitgevers, welke dienden ter onder steuning der Duitsche pers, met het oog op den moeilijken financieelen toestand des Rjjks te staken. Eenparig nam het kabinet stelling tegen de uitwassen van vermaak en genotzucht, met name tegen het schandelijke leven van zekere Duitsche kringen in internationale badplaatsen, die in weerwil van den nood des volks het geld met volle handen uitge ven. De regeering is besloten hiertegen maatregelen te nemen, welker aard niet wordt medegedeeld, om de betrokken krin gen niet ontijdig te waarschuwen, welke, naar men evenwel meent te weten, tot het gebied der belastingen behooren. kent „Neen, dien heeft zij mij niet ge noemd.” „Zij liet hem zich zooeven ontvallen, toen ik haar in de dekens wikkelde. Ik vrist, dat zij van edele geboorte was, dus kon zij even goed een Daneholme als iemand anders zijn een Lomax, bij voorbeeld,” voegde zij er aan toe, met een zweem van den haar eigen dro gen humor „of Lucifer. Gij drieën De overat rooming te Parijs. De Seine begint te zakken, kondigen blij de de Fransche Zondagsbladen met spre kende koppen boven het bericht hun lezers aan. De Seine gaat zakkenmaar hel was tyd ook, voegt de „Matin” er aan toe. Want men begon geducht de gevojgen van de watermassa te voelen zooals het dóorsypelen van straten en huizen,’ ’t stop gezette verkeer en de handel. Zoo zyn b.v. in verschillende wjjken (St. Lataire, Berey, Austerlitz e.a.) de telefonische verbindin gen geheel afgesloten. Buitengewone ongelukken of verwoes tingen zyn nog niet voorgekomen, hoewel te vreezen is, «lat wanneer Parijs weet „drooggelegd” is, de doorsijpeling grooter onheil zal hebbel/ aangericht, dan men nu vermoedt, het gare des Invalides is reeds een muur onder den druk van het water bezweken waardoor ongeveer 60 meter spoorlijn is weggeslagen Minister Trocquer van openbare werken heeft on- middellijk aan het station een bezoek ge bracht, om persoonlijk de aangerichte ver woesting in «ogenschouw te nemen. en negen uur, op een koudon avond wel, dan heb ik mijn vermoedens.” Griff lachte slechts en nam een teug uil de kruik zelfgebrouwen bier, welke de boer hem overhandigde en spoedig daarna had hij hem goeden nacht ge legd en liep hij naast Hester weer met groote stappen over de velden terug raar huis. Zij had nachtgoed en een aantal andere dingen medegenomen en had spottend Griff in zijn gericht uit gelachen, toen zij beloofd had, alles te doen, wat een man noodig vond voor het gemak van een vrouw. Hester liet echter spoedig; voordat de laatste mijl was afgelegd, haar spot- tenden toon varen. Zij dacht aan Ned O’Bracken Clough, aan de volharding, waarmede hij haar het hof gemaakt had aan de kussen, die hij haar dien mid dag had gegeven zij dacht ook aan de afgetrokkenheid van den man naast haar, aan de vrouw, die te Lostwithens op hem wachtte en haar eigen hartzeer. „0, Griff Lomax, ik wou, dat gij het waart geweestI” riep zij uit. „Wat wildet ge, Hester vroeg hij, gewekt uit zijn innige kalme gedachten over de natuur, die spijs en drank voor hem was. „Niets”, antwoordde zij. „Ik ben nu en dan net dwaas en spreek dan mijn gedachten luid uit.” Hij begreep het niet. Hij leefde een voudig in een andere sfeer, waar de stem van dien ouden ondeugenden zwer ver, den wind, hem woorden toefluis terde. Hij wist niet, dat er een meisje had best van naam kunnen ruilen, want i oogi de een is al even trotsch als de ander” 1 «k h Griff leunde tegen den muur van den stal. Hij zag weder de gestalte van een meisje met rood-bruin haar en vurig gelaat, die te midden van blaffende hon den wachtte, totdat hij haar den staart van den vos zou brengen. Hij zag even eens de vrouw, die gekomen was om een beroep te doen op zijn gastvrij heid haar gelaat was nu in het ge heel niet vurig en toch kon men zich in het gelaat, de oogen en het haar niet vergissen, wanneer men eens van haar identiteit op de hoogte was gebracht. Hoe kon hem aanvankelijk de gelijkenis ontgaan zijn „Een Daneholme herhaalde hij. „Wel, dat had ik moeten weten.” „Ik zei iets over den ouden jonker en toen vertelde zij mij, dat zij zijn nicht was. Wel, wij krijgen hier fijne vogeltjes, op de Ling Crag heide. Ons, arme menschen, zal zij binnenkort niet meer dulden.” „Ge praat onzin, Hester,” zei Griff, op den rustigen. half spottenden toon, die het meisje somtijds tot tranen toe roerde en haar op een anderen keer in toom deed uitbarsten. „Dan zal ik mijn onzin met nnj mede naai huis nemen,” zei zij gevat. „Het is al laat en vader zit zeker te wach ten.” „Ik zal u dan tot aan gindsche vel den vergezellen.” Zij keek hem aan met een gloed van plotselingen toorii in haar blauwzwarte naast hem liep, dat dicht bij Moeder Aarde woonde, een meisje, dat haar kameraad zocht. Het was een treurspel i*i het klein en spoedig zou Ned O’- Biacken Clough door Grill’s veronacht zaming terrein winnen. Toen zij de hut bereikten, liet Griff zijn gezellin bij de deur alleen en ging hij zelf naar den koestal en hier vond Ilegter hem, ongeveer een uur later, toen zij met haar werk klaar was. „Wel zei hij, terwijl hij opkeek van de vaars, waartegen hij gebabbeld had. „Het ge het haar zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt „0, het gaat goed met haar. Ik heb die ronde tobbe van u genomen en die lot den rand gevuld met water toen zij klaar was met wasschen en afdro- geu, heb ik alles voor haar in orde ge maakt voor den nacht. Bij het Heilige f’art, zij zag zoo verheugd als 'n kind I Zij had haar nachtgewaad en nog veel andere dingen gemist maar toen zij mij wilde bedanken, heb ik haar ge zegd, dat dit alles uw werk was. En nu ben ik wel benieuwd, of gij haar naam „En er moet water gekookt worden, vader, en allee zoo zacht gemaakt wor den als een veeren bed” Haot“- niet een zijdelij max. „Moet ik BELGIE. Een dijk van het kanaal Ostende—Brugge bezweken.' Onder den buitengewonen druk, dien het sterk gestegen water uitoefende, is «Ie bedijking van het kanaal van Brugge naai Ostende bezweken. Men vreest, dat ook de drinkwatervoorziening- defect is geraakt. Een tiental doktoren veroordeeld. Men herinnert zich dat geruirnen ty<l ge leden een bedrog op groote schaal aan hel licht is gekomen, gepleegd door medici en apothekers, die de z/. bonboekjes, waarop oorlogsverminkten gratis geneesmiddelen kunnen erlangen, misbruikten tot het zich verechaffen van allerlei artikelen *voor eigen gebruik. Het schandaal werd in1 Mar- selleontdekt, doch bleek later nog in tal van andere steden eveneens te hebben plaats gehad. Verscheidene bekende en ge achte medici waren er by betrokken *n moesten zich verantwoorden. De rechtbank van Bordeaux heeft than.* de eerste groep beklaagden berecht en vier doktoren veroordeeld tot vier zes maan den gevangenisstraf en verbod tot het uit oefenen der geneeskunde gedurende vyf janen; vier anderen by veratek tot drie A vier piaanden gevangenis met een boete van twee tot drieduizend francs. Eveneens werd een apotheker tot vier maanden gevangenis en 3000 frcs. boete veroordeeld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouds en omstreken (behoorende tot den bezorgkring); 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentie in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiön de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel* ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Up de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceei den prijs. Groote lettere en renden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Von Hoesch naar Berlijn. De stappen van Rechberg te Parjjs. Maat regelen tegen overdreven weelde. Scheuring in de soc-dem. party in Saksen. Een gematigd program van de Labour-party. caal vaarwater gekomen soc.-democratie by een door de soc.-dem. uitgelokt referen dum met een schitterende overwinning der bungelyken over de vereenigde soc.-dem. en communisten geëindigd. Een groote meer derheid, nJ. 42.734 tegen 30.193 stemmen, heeft zich vóór de burgerlijke partyen ver klaard .Ingevolge dezen uitslag zal de se naat de tegenwoordige ,,Bürgerschaft" met haar soc.-dem. communistische meerderheid ontbinden. Nog minder prettig was thet resultaat van de zitting van den partydag der Saksische soc.-democratie, dat heeft geleld tot een weliswaar nog niet officieel voltrokken, maar feitelyk reeds tot stand gekomen scheuring in de Saksische soc.-democratie. Nadat de partijdag de motie had aange nomen, waarin wantrouwen werd uitge sproken in de meerderheid der soc.dem. landdagfractie wegens haar deelneming aan de vorming van het kabinet Held en het onverwijld aftreden van den minister president werd geëischt, verklaarde de lei der van de meerderheid der fractie, Wirth, dat zyn aanhangers bereid waren voor hun optreden de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden en de beslissing over te laten aan den op 30 Maart te houden Rykspar- tydag. Daarop nam de Saksische partijdag een nieuwe motie aan, waarin werd verklaard, dat de soc.-dem, party in Saksen niet deel neemt aan het kabinet Held en niet ver antwoordelijk is voor het totstandkomen van deze coalitieregeering. Het bericht dat de Engelsche troepen door de huidige Engelsche Regeering uit het Rynland zouden worden teruggeroepen, wordt in officieele Engelsche kringen te gengesproken. De diplomatieke medewerkers van de „Daily News” verklaart, dat de regeering yan Baldwin nimmer dergelyke denkbeel den heeft overwogen en spreekt over de te verwachten buitenlandsche politiek der Labourparty als zij aan het bewind komt De medewerker zegt, dat de politiek der Labourpartij ten aanzien der Commissie van Herstel kan worden beoordeeld naar het feit, dat MacDonald geraadpleegd werd door Sir John Bradbury voor de nieuwe commissies van deskundigen werden be noemd .Een der weinige dingen, waarvan men zeker kan zyn ten opzichte der huidige Britsche politiek is de continuïteit der schadevergoedingspolitiek langs de tegen woordige lijnen van een ingrijpend onder zoek om ten slotte tot een regeling te ko men. Voorts is het niet waanschjjnlyk, dat La bour de Britsche troepen aan den Rijn zal» terugtrekken. Niet langer geleden dan Za- De Berlijnsche z.g. woekerpolitie is sinds maanden bezig op te treden tegen de geweldige en bovenmatige provisies, die talrijke banken zich door hun clientèle la ten betalen. Uit alle kringen der bevol king, uit groot- en kleinhandel, uit groot- en kleinindustrie regent het den laatsten tyd klachten. Thans heeft de justitie be slaten tegen de woekeraars op te treden. Een commissie is tevens gevormd uit ver tegenwoordigers der „woekerpolitie", rijks bank, verschillende banken, industrie en handel, die als deskundigencommissie by de a.s. processen zal optreden. Ongeveer zestig banken zijn wegens woeker aange klaagd. Bovendien zijn in het laatste half jaar ruim 10.000 aangiften bij de „woeker politie" binnengekomen wegens „Leistung- wucher”, van leveranciers, handswerkslie- den, enz., die thans reeds wekenlang de justitie handen vol geven, zoodat voor de ze zaken bijzondere kamers moeten worden gevormd. De tallooze beklaagden worden beschuldigd zonder eenigen redelijken grond veel te hoogen prijzen te hebben ge nomen. Ook zal het toezicht op den levensmid delenhandel worden verscherpt. Op den hevlgen sneeuwval, welke het verkeer in Oppei-Sileeië ten zeerste be lemmerd heeft, is strenge vorat gevolgd, waardoor de snoeuw bevroren is, tengevol ge waarvan het verkeer in Duiisch-, zoowel als in Poolach Opper-Silazië opnieuw de grootste moeilijkheden ondervindt. jelt.Neen, ik ben geen fijne dame, ik benWL niet vertroeteld te worden en hen mijiWrigen weg maar Windy farm wel vindetKlta maar naar uw dametje terug, wantik geloot, dat tij u meer nocdig heeft dan mij.” Grill bleef een oogenblik voor den koestal staan kijken naar Heater, die wel haar lichten, sierlijken gang over de door de maan beschenen heide liep; toen keerde hij zich om en verwonderd vroeg hij zich af, terwijl hij aan lijn eigen deur klopte en daarna binnen trad, wat Hester Royd (de laatste paar dagen scheelde. Hester, van hdar kant, voelde niet d» koude van den avond en de soberheid' van al die mijlen bevroren sneeuw. Haar hart gloeide van teleurstelling, toom en harUtocht en toen zij Ned O’- Bracken Clough tegenkwam hij had Hester dezen keer niet gezocht, maar loerde met het geweer in de hand op het bruine vel van een haas, dat afstak tegen de door de maan helder verlichte sneeuw liet zij zonder weerstand te bieden toe, dat hij haar in zijn armen nam. Ja, zij ging zelfs verder en kuste hem met een opgewondenheiddie hem verbaasde. .Dank God, dat gij een man zijt, Ncd”, fluisterde zij. „Gij zijt geen stuk steenachtige heide.” (Wordt vervolgd.) ued”, zei Hester, lj2_lingschen blik naar Lo- Ik haar een hemd gaan brengen mi haar gaan behandelen, als een klein kind, zooals mijnheer Lomax vraagt >’0» ja, je moet gaan, meisje”, zeide Royd, „want er staan van den heer Lomax, en van zijn vader vó^r hem, nog een paar vriendschapsrekeningen open.” Hij zweeg en keek zijn gast met grap- pigen ernst aan. „Toch ben ik bang, mijnheer Lo- mex”, vervolgde hij langzaam. „Ik kan best zien, dat een man veel denkt aan een schaap, of een varken, of een koe vooral een koe zonder er mij het hoofd over te breken. Maar als er een vrouw in ’t spel te, en wanneer de ge dachte aan haar hem drie mijlen doet afleggen over een heide tuaschen acht

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1