Blad. s El :n, CÉ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62«Jaargang Donderdag 10 Januari 1024 No. 15435 EKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen n 11 - Gouda DOOR SMART GELOUTERD werking van coffeïne- a van gewone nen constatee- nten, hart- en ibeveling ver- iffie HAG by BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx A Neukof 1» 1<l ia de Maet hout staet. FEUILLETON. 58 38 Ilerleiaard uraat iverd per post aan laden kan ons een vrouw had gevonden op de heide. HOOFDSTUK VUL De strijd in de Rijnlandsche metaalindus trie duurt nog voort, en brengt alweer vele nister, dat niet» heilloozer sou zyn dan een verschuiving van de macht naar rechts of links reeds de buitenlandsche moeilijk heden zou regeeren ónmogelijk maken. R. W. K. (Z.) 3610 40 3647 34 VEREENIGDE STATEN. Een scheeparamp in de Zwarte Zee. Het Amerikaanache aa. „Coneoa" ia in de Zwarte Zee met man en muis vergaan. Het schip geraakte in een vrewelyke storm en werji tegen de vuurtoren van Trebizonde wrak geslagen. Alle opvarenden, ten ge tale van 300 personen, zijn verdronken. ’abrlekan WORMERVEER door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wessel ink—Van Rossom Nadruk verboden 1 >TER” Rliteit. (ouden Medailles, Een oeeaanateomer onder het Us. De tuigage en de bovenbouw van het groote Iteliaansche oceaanstoomschip, de „Presidente Wilwm”, zaten by aankomst van het «chip te New-York zoo dik onder het jja, dat de douane-ambtena ren twee uren moesten wachten, aleer de beman ning met stralen stoom en met brandhaken een weg hadden gebaand naar het bagage ruim dat onderzocht moest worden. Vijftig mijl buiten Fire Island was het schip in den geweldigen en ij «koude n storm geko men, die Zaterdag vóór de Amerikaanache kust woedde. In acht uur tyds daalde de temperatuur niet minder dan 56 graen! De storm had een snelheid van 110 mijl per uur, en van de stortzeeën, die over het schip heensloegen, bleef toch altijd zooveel water achter, dat in een zeer kort tijdsbestek het geheele vaartuig duimen- dik onder het ijs zat. De passagiers zaten met alle kleeren aan die ze bij zich had den, m de kajuiten te bibberen. Eén enor me golf sloeg oen zwaren meertros los en zes zeelui moesten met reddingsboeien aan en met reddingslynen om het lijf een uur lang op het met ijs bekeede dek tegen Het plan Rechberg, waarover reeds zoo veel is geschreven, verschijnt thans in een ander licht, immers Rechberg heeft in een onderhoud met de „Kaïn. Volksztg.” ver klaard, dat hij slechts de pleitbezorger is van het gelanceerde schadevergoedings- plan en niet de ontwerper. Het is door den Franschen afgevaardigde Paul Reynaud, den vertrouweling van president Millerand nog vóór de bezetting van het Ruhrgebied ontworpen en kort daarna door Rechberg in het Duitsch vertaald. Rechberg beweerde dat leidende personen uit de kali en mijn industrie achter hem stonden. eender publiceerde de Humanité eenige brieven van een Russisch agent in Parijs en werden de „Temps”, de „Figa ro” en zelfs „de Matin” aan de kaak ge steld. Uit deze publicaties bleek toen dat al deze bladen zich hebben laten betalen door de machthebbers in Petersburg om gunstige berichten over het Russische Ryk te plaatsen, ten einde de Fransche spaar ders aan te moedigen aan de Russische lee- ningen deel te nemen. De „Humanité” publiceert thans ver schillende brieven van bedoelden agent Raffalovitsj aan Kokoftzef, den Russischen minister-president in 1912, meer met be trekking tot Poincaré’» politiek, waarin o.a. wordt gezegd: „Het schijnt dat uw collega in Frankrijk verstoord is over de door de radicaal-socialist!sten begonnen campagne, welke er in bestaat te zeggen: wj dulden geen oorlog, welks uitgangspunt in de Oos- tensche aangelegenheden zou zijn geleden, ongeregeldheden met zich. kwam het tot ernstige onlusten. Werkwilligen en l«den der technische noodhulp werden verhinderd aan den arbeid te gaan. Tijdens de onlusten weiden ook „Landjager” door de rustverstoorders ont wapend, waarop een afdeeling rjksweer naar Neuhof werd gezonden, die heden door politie zal worden afgelost. Volgens de laat ste berichten zou de toestand kalmer zjjn. In de textielindustrie te Krefeld zou een staking uitgebroken zyn. De syndicalisten dwongen de arbeiders onder dreigementen het werk neer te leggen en de fabrieken te verlaten. Ook in Dusseldorff hadden in verschillen de gedeelten der stad werkloozenbetoogin- gen plaats. Op de meeste plaatsen kon de Schutzpolizei de betoogers uiteendrijven, waarbj zjj echter schoten moest lossen. Hier en daar poogden de werkloozen win kels te plunderen, doch de Schupo kon dit grootendeels verhoeden. Verschillende pogingen om het tramver keer stop te zetten mislukten. De politie kon de orde spoedig herstellen. Het cartel van christelijke vakvereenigin- gen verzet zich nog steeds tegen wilde sta kingen. De oneenigheid, die onder de sta kers heerscht, doet verwachten, dat het werk spoedig zal worden hervat. By de motorenfabriek Deutz in Keulen had het gansche personeel, zonder het re sultaat van de onderhandelingen voor de gansche metaalindustrie in de bemiddelings- commissie af te wachten, speciale loon- eischen gesteld. Ten g«yolge van deze actie zag de directie zich genoodzaakt de fabriek te sluiten en de arbeiders te ontslaan. Door deze uitsluiting worden 3000 arbeiders ge troffen. fiOUDSCHE COURANT ZWEDEN. De arbeidsmarkt in Zweden. De arbeidsmarkt in Stockholm, vrij rustig. De meeste arbeids overeenkomsten, die aan het eind van het jaar 1923 afliepen zijn verlengd. De uitvoer heeft hiervan reeds invloed on dervonden en wel in die mate dat hij ue.i normalen uitvoer van vóór den oor log nabij komt. Houtzaag- en papiermo lens hebben een goeden tijd gehad. De hoeveelheid die ingevoerd werd is mat 20 vermeerddrd en die van den uitvoer verminderde met 20 ver geleken met die van het jaar 1913. De waarde van het geïmporteerde steeg met 58 en die van het geex- poi teerde steeg met 84 vergeleken met 1913. beweging, zooals er in de dorpen alleen is, wanneer er een begrafenis of een trouwpartij zal plaats hebben. Ephrlm's vrouw, die op de laatste eerbewijzen Jag te wachten voor haar reis naar het l graf, dat reeds te Trawdon voor haar was gegraven, was gedurende de laat- ste twaalf maanden lijdende geweest zij had geweten, dat haar einde nabij wat en evenals zij haar lijkwade van het fijnste linnen had gemaakt, voordat zij voor goed aan het bed werd ge- Uuisterd^ zoo had zij zich ook bezig gehouden met het maken van den ouden bessenwijn, waarmede haar begrafenis moest worden gevierd. Het was goede wijn, wel versterkt met krachtigen bran dewijn en zelfs in de laatste dagen van haar ziekte was het haar een troost eeweest te kunnen denken dat Ephraim zich als gastheer niet zou behoeven te schamen, als de rouwklagers kwamen eten en drinken. En nu was die dag gekomen. De hanp den, die den wijn hadden klaar ge maakt, lagen rustig gevouwen onder de lijkwade, maar de wijn stond, flesch aan flesch, naast de gekruide brooden en krakelingen, die op het tafelblad op gehoopt lagen. Vrienden en familieleden zwermden rond de tafel terwijl iedere, nieuw aangekomene de wenteltrap opging om eerst even naar het lijk te kijken en op den weg buiten stond een slede een groote, ruw in elkaar getimmer de, vierkante slede, zooals het heide- volk gebruikt om bij vroolijk Juli-we- In een rede te Stuttgart, waar hij sprak na den staatspresident, die opkwam tegen dictatuur en verbrokkeling van het Rjjk, wees de minister van landsverdediging, dr. Gessler, o.a. op het Fransch-Tsjechische ontwerpverdrag, hetwelk Frankrijk wil ge bruiken, aldus de minister, om een brug naar het Oosten, naar Rusland te slaan, dat rich inmiddels herstelt op nationaal en eco nomisch gebied. Duitschland moet daarom waakzaam zyn en letten op zyn belangen. Zijn politiek zal voor langen ty’d een eco nomische politiek zyn en het moet ook den weg naar het Oosten, naar Rusland, zoeken. Voor opheffing van den staat van beleg I achtte de minister de tyd nog niet gekomen. De toestanden in het Rijk lieten dit nog niet toe. Dringend waarschuwde hy de werkge vers voor uitbuiting van de oogenblikkelijke weerloosheid van de'arbeiders, daar onder dezen een stemming van haat wordt ge kweekt, welke ernstige gevolgen kan heb ben. Sprekende over de a.s. algemeene verkie zingen, waarbij de strijd om de macht zal worden uitgevochten, constateerde de mi- BUITENLANDSCH NIEUWS. 1 DUITSCHLAND. Het Duitache index-ctyfer. Het ryksindexcyfer voor de kosten van het levensonderhoud bedroe* op 7 Januari het 1.13 biljoenvoudige van het voor den oorlog, tegen het 1.147 biljoenvoudige op 29 December. Dit beteelcent dus een ver mindering van 1.5 pet. Op zeer tragische wijze is gisteren CM* 97-jarige Duitache dichteres en schilderes Marie von Olfers om het leven geicomen. ZO zat in haar Berltfnsche woning by de kachel toen plotseling haar kleeren vuur vatten. De nog zeer frissche en levenslus tige oude dame is in de vlammen omge komen. Haar hubgenooten vonden later haar verkoold lyk. Vorst en sneeuw. Uit Duitschland komen opiueuw be richten over hevige vorst en sneeuw. In Berlijn, waar tot dusver bijna niets uen het sneeuwruimen werd gedaan, 1 oewel nu reeds eenige weken telkens groote massa's sneeuw zijn gevallen, doch waar men nu eindelijk werkloo- z.en aan den arbeid zet, wordt het ver keer steeds meer bemoeilijkt. Uit ver schillende doelen van het land komen mededeelingen over vertragingen in den treinenloop, soms van zeven, acht uur. FRANKRIJK. Uit Berry wordt gemeld, dat een Joego slavische boot, op weg naar Havre, door den storm werd geteisterd. Het schip, dat de stoompijpen heeft verloren, seinde in nood te verkeeron. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, f bij on** agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. /Ak' QffM bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. BELGLE. Het proces der gedeporteerden. In de zitting van gisteren van bel proces der Belgische gedeporteerde» pleitte de Berlijnsche advocaat Hibch voor den gedaagde, na hulde te hebben gebracht aan de gematigdheid van den advocaat van eischers. PI. concludeer de. dat de rechtbank zich onbevoegd moet verklaren en den eisch moet out- zeggen. De inkrimping van het beambtencorpe in Frankrijk. In de jaren 1922 en 1923 zijn 68100 staatsambtenaren ontslagen. ENGELAND. Een sneeuwstorm. In Londen heeft het gisteren geweldig gesneeuwd. Er woei een scherpe Noord oostenwind, lokaaltreinen, trams en mo- toromnibussen konden zich nauwelijks door de sneeuwmassa’s heenwerken. Een goe derentrein ontspoorde te Derbyshire ten gevolge van de massa's sneeuw, en ver oorzaakte tijdelijk een stremming van het verkeer. Tegenover Rockdale raakte het stoom schip „Tosgue” in nood tengevolge van een aanvaring met een Spaansche boot; de Deensche stoomer „Dagmar" raakte in het Kanaal onklaar na een aanvaring met een driemaster, waarbij het stoomschip de pijp verloor. De bemanning van den driemaster werd gered. oja. in de betrekkingen tusschen Servië en Oostenrijk. O mdeze perscampagne te ver lammen, is geld noodig en Lenoir (een der agenten in Russischen dienst) is mjj ko men zeggen dat hy ten opzichte van de „Aurore" en de „Lanterne" financieele ver plichtingen heeft aangegaanHy heeft my verzocht het geld te doen storten by de Banque de France, de eenige instelling, welke tegen indiscreties gevrijwaard is.” Het feit dat het Fransche volk in zijn hartweinig voor een samengaan met Rus land by een eventueelen Europeeachen oorlog voelde, wekte in Rusland bezorgd heid. Raffalovitsj lichtte zyn meesters voor in een brief, d.d. 16 Maart 1909 (de echt heid van geen der brieven is tot dusver ergens betwist). Hy zeide, dat de poli tieke vooruitzichten afschuwelyk zyn: men ziet reeds de kiemen eener algemeene bot sing tengevolge van de houding van Ser vië, welke door de Oosbenryksche militaire en imperialistische party onverdraagzaam wordt geacht. Men ziet het Oostenryksch- Hongaarsche leger reeds Belgrado bezetten, tezelfdertijd als een Oostenryksch-Monte- negrynsche oorlog en een opstand in Bos nië Herzegowina, met onlusten in Boheme. Men ziet Rusland mobiliseeren en zijn pio- testen met eenige legercorpsen op de Oos- tenryksche grens ondersteunen, Duitsch land met dezelfde maatregelen op de Fran sche grenzen antwoorden, Frankrijk op zyn beurt op de Oostgrens, Engeland kruisers naar de Oostzee zenden. „De Fransche re- geering”, aldus Raffalovitsj, „welke zich van haar verplichtingen te onzen opzichte bewust is ^al haar verbintenissen nako men, doch zal de Fransche bevolking gaarne zien dat de vrede in gevaar wordt gebracht voor Servië en den oorlog met Duitschland als gevolg?” Inderdaad adviseert Raffalovitsj dan ook ,,niet te marchandeeren op de 100.000 frs, welke de heer Klotz (destijds minister van financiën) tot einde Januari wil hebben". Met dit geld moest den Franschen opposi tiebladen den mond worden gesnoerd. De politieke toeetand in het Briteohe rijk. Onthullingen van de „Humanité”. Het plan Rechberg. Ongeregeld heden en stakingen. Een rede van Minister Gessler. De politieke toestand in Engeland houdt zooals vanzelf spreekt aller aandacht op zich gevestigd. Men geeft thans, we schre ven het reeds, de Labour-regeering een goede kans en de liberalen hebben zich thans niet zoo vooringenomen getoond als men aanvankelijk had verwacht. MacDo- Mld wil vooral een vredespolitiek voeren en hy merkte te dezen aanzien op, dat een Labourregeering die hy het eenige middel noemde om de pacifistische beweging in Europa vruchtbaarder te doen zijn, den voet zou zetten op alle smeulende vonken, die kunnen oplaaien tot een toekomstigen oorlog. Versterking van den Volkenbond noemde MacDonald verder de taak der ar- beidersregeering, die haar best zal doen om dit instituut te maken tot een instru ment van internationale rechvaardigheid. In officieele liberale kringen word de uiting van den Labourleider omschreven als ,yeen, die afgescheiden van de rhetori- ache vluchten zou kunnen zyn afgelegd door ieder liberaal”. Verklaard wordt nog maals, dat zoolang Labour een gematigden toon blijft voeren, het den steun zal kiy- gen van de liberale party en met name als het tracht den Volkenbond tot een doel treffend werktuig te maken en den vrede in Europa te herstellen. De uiting van de liberale party wekt groote belangstelling. t In Frankrijk verwekt momenteel veel sensatie de publicatie door de Humanité van de documenten, welke in de archieven van St. Petersburg zyn gevonden en welke moeten aantoonen hoe gedurende de vyf i tien jaren, die aan den wereldoorlog voorafgingen, het Fransche volk door zyn bladen op onjuiste en tendentieuse wijze over Rusland werd ingelicht, zulks tenge volge van de omkoopbaarheid der Fransche pers. Reeds ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behooronde tot den bMorgkring): 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentibn in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtta. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regeto ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingea b(j contract tot zeer gtreduceer- den prjjs. Groote letton en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuasehenkonut van soliedo Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten on moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingokomen, teneinde van opname verzekerd te z|jn. der hooi te vervoeren naar de schuur. Twee kracht gespierde karrepaarden waren voor de slede gespannen en do wind scheen, wanneer hij langs hen heen blies, hun schoften met wreeden vinger aan te raken. „Alleen mijnheer Lomax ontbreekt nog,” zei Ephraïm, „en hij had mij nog wei beloofd, dat hij hier bijtijds zou zijn, om met ons mede te loopen.” „Het lijkt wel, of hij bang is voor goto heide-volk,” wierp een buurman hier tusschen in. „Wat den man scheelt kan ik niet zeggen maar hij lijkt veel op den dollen hond, die zich keert te gen dongene, van wien hij eens gehou den heeft en naar hem bijt. Bij het Heilige Hart, hij was de mooiste knaap dien ik ooit gezien heb net gelijk of hij stroopte, of vocht of een vijfvoudige hindernis nam voordat hij in moei lijkheden kwam.” „Wel, hij kan een spade hanteeren als de beate,” zei Ephraïm, „en hij weet in de puntjes, hoe men een af- voersloot moet graven en goeden grond kan maken van dorre heide. En waar achtig,” onderbrak hij xiehzelf, terwijl hij door het venster keek, „hij staat daarginds bij de slede te wachten en praat tegen de paarden, alsof het zijn bloedeigen broeders waren. Het kan best zijn, dat hij tegenwoordig niet al te veel houdt van huismusseben en hij l eeft het lijk reeds gezien. Dus zullen wil maar opbreken, vrienden, of wij zullen meer duisternis dan daglicht krij gen.” (Wordt vafvolfd.) 34) - Griff bleef zitten en kon niet in slaap jkomen. Waarom had hij deze vrouw niet verteld, zoo vroeg hij zich af, dat zij elkaar reeds eerde| hadden ont moet Wel, juist omdat hij, met een dwaas genot in deze romantische zaak, zijn klein geheim nog een poosje voor haar wilde verbergen. Hoeveel dagen van vorst er nog boven de heide zou den hangen, één ding was zeker dat er een milder wind was gekomen, die, onverschillig of hij bestendig zou zijn of niet, <Je harde schors om zijn leven wat zachter zou maken. „Zoo gaat het niet,” zei hij ten slot te. terwijl hij zich diep in zijn stoel nestelde. „Ephraïm’s vrouw moet mor gen begraven worden en ik mag mijn belofte, om daarbij tegenwoordig te zijn, niet breken. Ik moet trachten nog een beetje te slapen.” Toch, zelfs terwijl hij in slaap viel, dacht hij aan dien eenzamen weg naar Trawdon, en was hij blijde om het werk, dat hij had gehad met het weg ruimen der sneeuw, wijl hij daardoor Een begrafenis. Griff w^s den volgenden morgen bij tijds op want de begrafenis van Ephraïm Shackleton’s vrouw zou heel vroeg plaats vinden. Het was een flinke wan- Geling heen en terug naar het kerkhof van Trawdon de mannen konden bo vendien niet op het land werken, zoo lang de sneeuw erop lag en het was beter, dat allés achter den rug was, voordat de vroege schemering inviel. De zieke vrouw was wakker, toen Griff, na eerst de koeien gemolken te hebben, terug kwam van de, ijskoude bron, welke het land van Lostwithens van water voorzag en waarin hij zich had gewasschen. „Gij gaat uit?” vroeg zij, terwijl zij zich verbaasde over zijn frisch en krach tig voorkomen. „Ja, ik heb een ouden buurman be loofd, zijn vrouw te helpen begraven.” Zij rilcje, toen zij dacht aan de ver schrikkingen van het sneeuw bedekte land. „En gaat gij ver weg vroeg zij. „Eerst vijf mijlen naar Ling Crag en dan weer vijf mijlen naar Trawdon, waar de begrafenis is.” „O, wees voorzichtig I Dese heide velden zijn verraderlijk en „De sneeuw is niet verraderlijk nu” onderbrak hij baar, met een ppgeruim- den lach. „Zie, de zon komt door het venster en de sneeuw is hard ajs steen. Wilt gij nu met mij ontbijten en zal ik dan den ouden Trash achter laten, om ever u te waken Trash weet, dat hij mij gered heeft” zei de vrouik' met een van haar teede- 13 glimlachjes, welke zoo zelden om haar lippen speelden. „Gij moet eens zien, wat een groote, verstandige olik ei in zijn oogen komt, als hij mij moet bewaken.” „Er zijn maar weinig zielen, die be ter zijn dan die van Trash eens zal hij leeren spreken en geheel een men- schelijk wezen zijn,” lachte Griff, 'ter wijl hij het ontbijt klaar maakte. Een half uur later, na zijn gast vaar wel te hebben gezegd en na een twee de waarschuwing van haar, dat hij op zijn hoede moest zijn voor de verrader lijkheid van de heide, stapte hij vlug over het bevroren land, dat tusschen f.optwithens en Ling Crag lag. In zijn hart had hij een bijzonder gevoel van behagehjkheid, alsof de God uit zijn vroegere dagen weder op Zijn plaats troonde en weer vertelde hij zichself, zooals hij den vorigen avond ook had gedaan, dat hij blijde was, het zijne er toe te kunnen bijdragen om de vrouw van Ephraïm een goede begrafenis te geven, daar zij de oorzaak was geweest dat hij een vrouw bij de ruïne van Wynyates had gevonden. Te Ling Crag, waar de hut van Ephraïm Shackleton vlak bij den inge- snèeuwden weg lag, was alles leven en men en willen be- elen zyn genezen, rd) en U ontvangt dragen zijn) en itend door ons af- 3 30 den Haag. Te

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1