Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. N.V. G.R.E.V.O. VERGADERING de golven vechten, eer de troe weer gepakt WM. BINNENLAND. Nu de crisis ia opgeioat. De Minister van Binnenlandaohe Za ken eu Landbouw, voorzitter van den Haad van Ministers, de heer Ch. Ruys de Beerenurouck, heelt 'n schrijven ge richt tot den voorz. van de Tweede Ka mer waarin hij zegt het op prijs te stellen indien hij in de gelegenheid wordt ge steld om in een vergadering der Twee de Kamer een regeeringsverklaring al te leggen. In de vergadering der Tweede Ka- mei van Dinsdag a.s. komen aan de orde Behandeling van het verzoek van mej. Westerman om verlof tod het rich ten van vragen tot de regeering betref fende het verleenen van ontslag aan gehuwde ambtenaressen Trekking der afdeelingen en Kegeling van werkzaam heden. a. p. en de criaisrtptesMug. Het Volk meldt Dinsdagmorgen hield de Tweede Ka mer-fractie der S.Ü.A.P. een vergade ring, trtHartoe naar aanleiding van het bericht over de z.g. crisisepiossihg ook bet partijbestuur en de Eerste Kamer fractie voor zoover nog bereikbaar, te legrafisch waren uitgenoodigd. Besloten wexd direct don voorzitter van de Twee ae Kamer te verzoeken Ie. ton spoedigste een vergadering te beleggen eu wei uiterlijk lo Januari, ten einde de Kamer de gelegenheid te geven zich uit te spreken over de op lossing der kabinetscrisis 2e. in die vergadering den heer Troel- stra heL woord te verleenen, teneinde de Kamer verlof te vragen om de Ke- gcering te interpeleeren over bovenge noemd onderwerp. Tevens werden maatregelen bespro- kei om ook buiten het parlement een krachtig protest te doen hooren tegeii den terugkeer van het gevallen kabinet Colijn—Ruys. Ier inleiding van deze actie zal Za terdagmiddag in heit Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in den Haag een meeting worden belegd, waar de S.D.A.P. uit het verloop van de kabinetscrisis üe uoodige conclusies zal trekken* Hst ontslag van de gehuwde ambtmans. De Koningin heett gisterenmiddag te 5% ure ontvangen een deputatie uit liet agitatie-comité m zake het ontslag van de gehuwde ambtenares. Vanwege hqt agitatie-comité wordt gemeld, (lat de deputatie, bestond uit mevr. W. Drucker, mevr. Koek-Muller en mevr. Bcnwier-Kutters, afgevaardigd door de Aig. Ned. Vrouwen-Drganisa- tie, Unie voor Vrouwen Belangen, de Ver. van Staatsburgeressen, de Vrou wengroep uit den Vrijheidsbond, de Vrij.-Dem. Vrouwenclub en de Vrije Vrouwen Vereeniging. Bij monde van mevr. Drucker heeft ze gelijke rechten vooi ajie ambtenaren bepleit. H M. hoorde met bijzondere belang stelling de uiteenzetting aan, richtte vervolgens het woord tot ieder der da mes en ried ten slotte der deputatie aan haar 'n request te doen toekomen. Het onderhoud, dat een zeer welwil lend karakter droeg, heeft een kwartier geduurd. Werkloosheid. Da statistiek van 29 December. Op Zaterdag 29 December j.l. waren bij 201 organen der openbare arbeids bemiddeling in gemeenten met 5000 of hi eer inwoners als werkzoekenden man nen (hetgeen niet steeds beteekent v. erkloos) ingeschreven de aantallen achter de hieronder vermelde beroeps groepen vermeld a. bewerking van diamant 912 b. bouwbedrijven (waaronder 6700 grondwerkers, 2200 metse laars, 4900 schilders, 5400 tim merlieden, 2900 opperlieden) 29628 c. bewerking van stroohout en kurk 3076 d. kleeding en reiniging 1998 e. leder en wasdoek 698 f. bewerking van metalen waaronder pl.m. 3500 te Rotter dam, pl.m. 2800 te Amsterdam, fl m. 600 te 's Gravenhage, pl.m. DordrëÖit) 12824 g. textielnijverheid 1702 F voediugs en genotmiddelen iwaaronder sigarenindustriflt), 4150 i. kantoorpersoneel (maiin. en vrouwelijke) 4260 58783 Bovendien waren bij bovenvermelde organen 48492 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolden behoo- ren en waarvan voorts een deel onre gelmatig of nu en dan los werk ver richtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden gerang schikt. (Van dease categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 6700, te Rotterdam 7900, te 's Gravenhage 2200, te Utrecht 1750, te Dordrecht 700, te Schiedam 1700, te Arnhem 750 en te Haarlem 700.) De sociale verzekeringswetten en da Port vrijdom. Voor werkgever* arbeider», dia te maken hebben met de uitvoering van de «ociala verzekeringswetten, meer in het bijzonder met de Invaliditeitswet, de in- dustrieele Ongevallenwet en de Land- en Tuinbouwongèvalleuwet, is het van groot belang, dat z(j rekening houden met de ae- ddrat 1 Januari jJ. aangebrachte wijzigin gen in de bepalingen op het punt van poitvrfje verzending per poet van stukken, welke op de uitvoering van die wetten be trekking hebben. Wat meer in het by zonder de verzen ding van loonlijsten, routekaarten en ver schillende aangiften aan de Raden van Arbeid betreft, gold tot dusver dat decc portvrij kon geschieden, mits op de enve loppe was vermeld, dat zij stukken in hield, welke den openbaren dienst of de uitvoering van de verzekeringswetgeving betreffen. Sinds 1 Januari zijn echter de afzenders van deze stukken aan de Raden van Arbeid sleJhts dan vrijgesteld van de betaling van gewoon briefport, wanneer zij voor de verzending gebruik maken van een speciaal daarvoor bestemd dieiurtcou- vert of. omslag, dat hun door de Raden van Arbeid kan worden toegezonden of wei van een dergelijk couvert, dat op aan vraag gratis door de postkantoren wordt Verstrekt voor de verzending van bepaalde stukken. De voor de Raden van Arbeid bestemde stukken, welke particulieren niete in zulk een coucert of niet voldoende .gefrankeerd verzenden, zullen geheel behandeld worden als stukken, waarvoor strafport verschul digd is. Het is dus zeer wel mogalejjk, dat z(j hunnen bestemming niet bereiken. Niet alleen kan daarvan het gevolg zijn, dat de stukken verloren gaan, maar obk, dat de afzender de wettelijke gevolgen moet dra gen, welke aan niet of niet tijdige inzen ding van loonlijsten, rentekaarten en ver schillende aangiften verbonden zijn. Het geschenk van de Zuid-Afribaansche Vrijmetselaren aan de Koningin. Do Koningin heelt gistermiddag te 5 ure in audiëntie ontvangen een deputa tie, bestaande uit den grootmeester der Urde van Vrijmetselaren, mr. W. Son- ncveld den grootthesaurier den heer A. F. L. Faubel, den groot-secretaris den heer H. F. van Nieuwenburg en den heer Marris Robinson, lid der Urde van Vrijmetselaren in Zuid-Afrika, ter overhandiging aan Hare Majesteit van oen cassette, inhoudende een waaier bestemd als huldeblijk van de Zuid- Afrikaansche leden der Urde van Vrij metselaren, onder het Groot-Uosten der Nederlanden, bij gelegenheid van het egeeruigsjubileuni der Koningin. Gelijk men weet is deze waaier daar te lande vervaardigd van struisveeren en ivoor, versierd met een gekroonde W van goud, waarin edelgesteenten. De cassette is van slangevel. Alles is af komstig uit Zuid-Afrika. De heer Morris Robinson heeft het geschenk uit Zuid-Afrika naar ons land overgebracht, is daarna uit Nederland vei trokken naar Engeland, maar was gisteren hier weder terug om bij de overhandiging tegenwoordig te zijn. Een geschenk aan printte» Juliana. De Sultan van Boeloen gan biedt drie vazen aan. De Koningin heeft te 6.80 ure in te genwoordigheid van verschillende hoog geplaatste waardigheidsbekleeders ten bove den sultan van Boeloengan ont vangen, dale dezer dagen ons land ver laat, om na een reis naar Konstantino- pel en Cairo naar Indië terug te kee- ren. De sultan, die vergezeld was van den l.em toegevoegden ass.-resident met ver lof Zieck, vroeg en verkreeg van Hare Majesteit, tot wie hij zich in zijn lands taal richtte, toestemming, om Hare Ma jesteit voor Prinses Juliana te mogen aanbieden drie groote, kostbare vazen, in het Maleisoh aangeduid als tempajan jang en welke volgens aloude gewoon te bij de Dajaks in gebruik zijn. Na aanbieding nam de sultan afscheid van de Koningin, naar aanleiding van wier rogeeringsjubileum hij naar Ne derland was gekomen. De sultan was Maandag j.l. door den Frins, die indertijd bij een afscheids- uudiëntie van den sultan op het Loo r.iet aanwezig kon zijn, in afacheidsau- diëntie ontvangen. Kou. Ned. Brandwewvereeniging. Provinciale Bond Zuid-Holland. Ten einde over te gaan tot de vor ming van een Prov. Brandweerbond Zuid-Holland werd gisterenmiddag in een der zalen van „De Poort van Kleef' in Rotterdam eene vergadering gehou den, waartoe door een voorloopig comi té waren uitgenoodigd de gemeentebe sturen in de Provincie Zuid-Holland. De voorzitter van dit comité, de heer W. A. Keeman, Hoofdman der Vrijwil lige Brandmieer te Rotterdam, opende de bijeenkomst met te herinneren, aan de oprichting van de Kon. Ned. Brand- weervereeniging, nu acht jaar geleden. Doel en streven dezer vereeniging was ook de kleine gemeenten te interessee- ien, doch daartoe moest worden over gegaan tot decentralisatie i.e. tot stich ting van een Provincialen Bond Zuid- Holland. Hierna verkreeg de heer C. F. H. Tuckerman, voorzitter der Kon. Ned. Brandweervereniging, het woord om aoel en streven van de Kon. Nederl. Brandweervereniging en van haar pro vinciale bonden uiteen te zetten. Bestudeering van de Brandweerorga nisaties in' Duitschland, België en Enge land leidde er toe om door middel van decentralisatie ook het platteland te wil len bereiken. De toestanden in de eene provincie zijn dikwijls heel anders dan in een andere. Daarom was men aange wezen op provinciale organisaties, om locale toestanden beter wider het oog te kunnen zien. Op het oogenblik staan de autoritei ten nog vrijwel onverschillig tegenover de vereeniging. Doof organisatie her vorming wil men dit veranderen. Aun- raking met gewestelijke en rijksautori teiten, zal tot gevolg hebben, dat dé veréeniging een èèihi-Offlcieel liohaam wordt, daardoor meer invloed verkrijgt cn dientengevolge beter de belangen kan behartigen van de brandweerorga nisaties in Nederland. De nieuwe vin dingen op het gebied van braudblusch- middelen kunnen daardoor meer bekend worden. In het buitehland is de brand- blussching eea wetenschap. Volks- en jeugdopvoeding vooral op dit gebiod zal ook een taak van de organisatie zijn. Fpi. wees erop, wat in dit opzicht ge schiedt in Amerika en in Duitschland. Van voorlichting op school verwacht spr. uit ervaring een dankbaar resul- tuat. In Nederland beschouwt uien het gevaar van brand nog al te licht. Ten l'lattelande vindt men nog de meest pri- iritiezo opvattingen, welke dikwijls groote schade veroorzaken. Spr. kwam op tegen de meening, als zou 'n brand geen nationale schade beteekeneu als verzekering de schade maar dekt. Spr. noemde dan een aantal piichteu eer vereeniging op onderzoek van brandbluschmiddelen, onderzoek van brandvrije materialen, van opslag van li ebt brand ba re stoffen enz. Aandacht wercf nog geschonken aan een Centraal lukoopbureau en bespro ken werd de wijze waarop onwillige of onverschillige gemeenten tot het lid maatschap van den Provincialen Bond gebracht zullen worden. Burgem. Mijs van Gouda zette uit een, dat de Prov. Bond zich nimmer op het terrein van Ged. Staten kan be geven. Verder raadt spreker aan de liulpverleening tusschen nalburige ge meenten wederzijds als vriendendienst to verleenen en adviseert tot aanschaf fing van motorspuiten. De heer A. Driebeek, president van het college van hoofdlieden te Rotter dam, verklaart hierna hoe de regeling is van de hulpverleening van de Rot- terd. Brandweer aan de omliggende ge meenten. De burgemeester van Bergschenhoek vraagt inlichtingen over het contact tus schen de Koninklijke Vereeniging en de Bonden aan den eenen en de assu rantie-maatschappijen aan den anderen kant. Hierna werd definitief overgegaan tot oprichting van den Provincialen Bond Zuid-Holland. Van de aanwezige vertegenwoordi gers van gemeentebesturen of brand- weercolleges gaven zich de volgende 15 reeds dadelijk als lid op, t.W. Gemeen te Gouda, College van Brandmeesters te Gouda, Gemeente Rotterdam, Colle ge ivan! Hoofdlieden der Vrijwillige Brandweer te Rotterdam, Vereeniging van Brandspuitmeesters te Rotterdam, V ereeniging van^Urandmeesters te Rot terdam Gemeente Gorlnchem, College 1 an Brandmeesters te Gorinohem, Ge meente Molenaarsgraaf, Gemeente Voor buig, Gemeente Hendrik-ddo-Ambacht, Gemeente Hillegersberg, Gem. Schie dam, College van Brandmeesters te Schiedam. College van Brandmeesters te Sliedrecht. Van een 10-tal vertegen woordigers, die geen mandaat hadden m dus nog geen definitieve toezegging konden doen, werd min of mee* zeker de aansluiting in het vooruitzicht ge steld. De heer Driebèek ffeiic&teerde het voorloopig comité van den Zuid-Hol- landschen Bond met het behaalde resul taat en gaf de vergadering in overwe ging dit comité eventueel tot definitief bestuur van den Bond te verkiezen. Begrooting Zuiderzeefonds 1924. Versohenen is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Zuider zeefonds voor 1924. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ont leend Hoewel het voornemen bestaat om de werken voor de afsluiting en gedeelte lijk droogmaking der Zuiderzee weer krachtiger aan te vetten en voort te zetten dan in de laatst verloopen jaren met het oog op den toestand van 's lands geldmiddelen geschiedde, en aan het in 1922 voor de jaren 1922-4925 aanvaarde werkplan niet verder vast te houden, zal toch, zoolang hieromtrent geen beslissing is genomen, met de af werking van het bovenbedoelde werk plan ook in 1924 moeten worden voort gegaan. In afwachting van die beslis sing wordt thans den ontwerpbegrooting ontworpen die is gegrond op de uitvoe ring alleen van het beperkte werkplan. Voorshands is niet op uitbreiding van personeel gerekend het is echter ge- w enscht dat eenige tiylelijke ambtena ren en beambten, die op den duur met kunnen worden gemist, in 1924 'n vaste aanstelling te kunnen geven. Volgens het beperkte werkplan zal in 1924 moeten worden voltooid de vol ledige afsluiting van het Amsteidiep, waarvoor op de begrooting voor 1928 een eerste post van f 1.500.000 is uitge trokken, en waartee volgens een nader opgemaakte begrooting in het geheel met een bedrag van f 2.750.000 zal kun nen worden volstaan, terwijl zal moe ten worden voortgezet de aanleg van bet afwaterings- en scheepvaartkanaal naar het Nieuwediep te Helder. Voorts is weer te rekenen op f 500.000 voor den aankoop en den aanvoer van steen, teiwijl zijn uitgetrokken bedragen: van f 20.000 voor den aankoop van gronden f 80.000 voor verhooging van waterkee- ringen op Wieringen, f 75.000 voor on derhoud en exploitatie der rljkabeplan- Hngen en f 5000 voor het onderhoud dei vaargeul bij de Van Ewijckssluis. Voorts is een post uitgetrokken voor het onderhoud der voltooide werken de werkhaveu bij den oever, den be ach ermingsd ijk om1 het toekomstige sluis terrein aldaar en eenige gedeelten van hel in verband met de afsluiting van het Amsteidiep aangelegde afwaterijigs- en scheepvuurtkanaal. Deze post be loopt f 20 000. De totale uitgaven bedragen f 4 mil- lioen. Levering van melk un Duitschland. Naar de Tel. verneemt kan binnen tnkelo dage» het alfaluiten van een Duitsch-Nederlandsch contract tot melk- levering aan de Rheinisch-Westphhli- sche Milchversorgung, welke de steden van Dortmund tot Keulen omvat, tege moet worden gezien. Dit contract is een uitvloeisel van onderhandelingen, welke den laatsten tijd zijn gevoerd tusschenj vertegen woordigers der Milchversorgung eenar- zijds, die optraden als gedelegeerden der Duitsche regeering, en) vertegen woordigers van de Nederlandsche mi nisteries van Landbouw en Handel en van de melkproducenten anderzijds. Voorloopig is overgekomen de feve ring van een dagelijks kwantum van 150.000 L., doch binnen korten tijd zal uit verhoogd worden tot 200 k 250.000 L per dag. Dank zij de tegemoetkomende hou ding der Nederlandsche en Duitsobe spoorwegen, benevens de Fransche re gie, zal met de levering onmiddellijk na het afsluiten der overeenkomst kun nen worden begonnen, daar een of meer extra-treinen tusschen Nederland en het Duitsche industriegebied zullen worden ingelegd. i>e melkprijs zal worden vastgesteld door een Neuerlandsch-Duitsohe com missie, waarin vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering, van de melk producenten en van de betrokken Duit sche steden zitting hebben. hieTdoor lioopt met prijsstijging in Nederland te voorkomen. De „Milchversorgung" hoopt, dat de prijs op het niveau van den tegenwoor dige» binneniandschen prijs in Duitsch land zal kunnen'worden gehouden, n.l. 400 k 440 duizend mark per liter. Het tiansport en de douane-formaliteiten zullen worden afgedaan door het West- Deutsohe Transportcomptoir te Uoah. Als productiegebieden voor deze melk- leveringen koniep in aanmerking de provincies Noord-Brabant en Gelder land. Door bemiddeling van de Duitsche regeering is door de Treuiiandverwal- tung van de Duitsch-Nederlandsche fi- nnncieele overeenkomst een crediet ter zake van twee mmvoen gulden beschik baar gesteld. In kringen der Duitsche melkprodu centen ondervindt deze overeenkomst zeer veel tegenkanting. GEMENGDE BERICHTEN. IJa. Gorinchem, licht drijfijs over l/t dei oreedte Dordrecht, licht drijfijs over 8,10 der breedte Vreeswijk, drijfijs over 1,8 der breedteSchoonhoven, drijfijs over x/% der breedte Krimpen, drijfijs over der breedte Kampen, drijfijs over l/t der breedte Grave, drijfijs over yA der breedteHedel, drijfijs over l/t der breedte Moerdijk, drijfijs over der breedte. Gisternacht hebben de gezamenlijke sleepbootdieiisten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam het groote vaarwa ter met ijsbrekers bevaarbaar gemaakt. Van Amsterdam en van Rotterdam ver trok een ijsvernieler met sleepbooten achter zich. Zij braken met geweld het 20 c.M. dikke ijs. De ijsbrekers hadden, volgens het ,,Vad.", gewapende politiemacht aan boord met het oog op mogelijke mole staties van de zijde der zeer velen, die prijs stellen op het behoud van goed berijdbaar ijs, doch het is gebleven bij een dreigende houding van den kant der liefhebbers van de ijssport. Van Amsterdam waren er 20 vaartui gen en uit Rotterdam achttien. Het is de bedoeling het vaarwater open te houden. Stremming van verkeer. Vreeswijk, Schipbrug weggenomen, overtocht per stoompont, uitsluitend voor passagiers en rijwielen van v.m. 4 uur tot middernacht. Een flinke tocht. Gisteren arriveerden te Durgerdam twee schaatsenrijders uit Baarn. Zij hadden in 3J4 uur den tocht over de Zuiderzee, het Pampus en Buiten IJ ge maakt. Prov. kampioenschap Zuid-Holland. Gasteren hadden op de banen van de IJs club Kralingen te Rotterdam de wedstrij den plaats om het kampioenschap hardrij den voor de provincie Zuid-Holland. Voor deze wedstrijden, die liepen over de gebruikelijke afstanden van 500, 1600 «i 5000 Meter, was van den kant der rij ders groote belangstelling. Er waren niet minder dan 43 deelnemers hiervoor inge schreven. Ongeveer half elf werd aangevangen roet den wedstrijd over 500 M. Gereden werd twee aan twee. Allen wierpen zich met geestdrift in den strijd, waarvan het resultaat schitterend was. In de finale plaatsten zich de heeren Taconis, E. de Vries, Jan Phariberg en N. Pronk. De eerste twee mannen kwamen fegsn ei' kaar te rfrfcn. In een der bochten viel Taconis en maak te daardoor een tijd van 68 3/5 sec. De uitslag luidt als veigti 1 Prónk-56 2/6sec.," 2. R. de Vries 56 3/6 we.y3. fan Paarlberg 67 sec. en 4. Taconis 683/5 sec. Na dezen wedstrijd werd eeaigen tijd ge pauzeerd teneinde de banen van de inmid dels in heviger mate vallende sneeuw te ontdoen. Omstreeks 1 uur verzamelden zich allen weer aan den start voor den 1500 M. wedstrijd. Hiervoor had de heer G. van Weerenbeek zich teruggetrokken. Van den beginne af zat in dezen rit veel spanning, verschillende goede Lange afstandrijders ontpopten zich en ondanks het ongunstige weder werden ook hier goede tijden ge maakt. Op de 1500 meter plaatste zich nummer 1 N. Pronk in 3 min. 24/6 sec.; 2. Taconis in 8 m. 8 3/6 sec.; 3. J. Parelberg in 3 m. 4 8/6 sec. Taconis gaf op voor de 6000 meter. Op het laatste gedeelte van den wed strijd over de 1500 meter was de baan zeer slecht door de dicht neervallende sneeuw. Geïsoleerd. De gezagvoerder M. E., die op Schier monnikoog verblijft en gisteren naaT zijn te Rotterdam liggend stoomschip moest terugkeeren, zou door een vlieg tuig van de K. L. M. An»terdam-Lon- den worden gehaald. De aeToplaan moest echter wegens een klein defect op het vliegterrein De Kooy landen en zijn reis tot heden uitstellen. Wintersport. Te Arnhem bestaan plannen tot aanleg van een rodelbaan. In de eerstvolgende ver gadering van de gemeentelijke commissie voor lichamelijke opvoeding komen deze plannen aan de orde. Vergiftiging? Up last van den rechter-comimissaria is te Amersfoort, volgens de Tel., in tegenwoordigheid vara het parket te Utrecht en eenige autoriteiten der po litie het lijk opgegraven van een wedu we, die in den gepasseerden zomer is overleden. De opgraving geschiedde op grond van vermoedens van arsenicum vergiftiging. Radioconcert in een café. Een caféhouder in het kanton Hee renveen stelde zijn bezoekers in staat, per radio een concert te hooren, dat te Hilversum werd gegeven. De politie zag daarin een overtreding van de po litieverordening, omdat de bedoelde ca féhouder geen verlof had gevraagd aan den burgemeester, en maakte dus pro ces-verbaal op. Deze zaak is thans voor het kanton gerecht te Heerenveen behandeld de teklaagde werd door den kantonrech ter vrijgesproken, op grond dat het concert niet ten huize van den café houder, doch elders werd gegeven. Overreden. Te Delft is gisterochtend de 45-jarige ?xpeditieknecht P. Geirnaert nabij den Overslag door een automobiel overre den en ernstig gewond. Bewusteloos werd hij naar het gasthuis vervoerd zijn toestand was hoogst zorgwekkend. Het vrachtschip „Rondo". Naar Ajveta verneemt, ia de positie van het vrachtschip Rondo, van de Stoomvaart My. Nederland, dat in de Golf van Biscaye in nood heeft verkeerd, niet meer gevaar lijk. Het passagiersschip Johan de Witt is in de nabijheid, terwijl verschillende sleep booten assistentie verleenen. Voor de noodlijdenden in Keulen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft 1000 ter beschikking van eken consul der Nederlanden te Keulen gesteld, ten einde met die gelden aan nood lijdende Nederlandsche gezinnen i*. zijn res sort medische hulp en medicamenten te verschaffen. Voort» werd ter beschikking van dezen consul gesteld een party levensmiddelen, waaronder een groote hoeveelheid marga rine en plantenvet, aangeboden door Ant Jurgens Margarinefa brieken en de Fransch-Nederlandsche Oliefabrieken Cal- vé-Delft. Van verschillende Nederlandsche con sulaire ambtenaren zijn bij het Nederland sche Roode Kruis berichten ingekomen, dat de gezonden, voor Nederlanders bestemde levensmiddelen onder dezen verdeeld zijn. Te Aken worden thans 800 personen ge voed, onder wie 100 Nederlanders. De dochter van Minister Ruys aangereden. De 20-jarige dochter van Minister Jhr. Ruys de Beerenbrouck slipte gisteren op den Hoogewal nabij het Noordeinde met haar rijwiel en kwam met haar fiets te recht opder den auto die daar ook juist ter plaatse door de gladheid uitgleed. Het on geval liep wonder boven wonder goed af. Mej. Ruys de Beerenbrouck bekwam alleen een lichte verwonding aan rechterarm en rechterheup en werd door de zorg van den Hulpdiehst naar haar woning vervoerd. De dubbele moord te Culemborg. Rechtsingang tegen drie verdachten. iDe Rechtbang te Tiel heeft rechtsingang verleend tegen de drie verdachten van den rooftnoord te Culemborg met bevel tot ge vangenhouding. Een landbouwer vermoord. Gistermorgen is in sjjn woning in de bos- schen te Etten vennoord gevonden de 55- jarige landbouwer A. Nulden. De woon kamer van den verolageoe toonde een ver schrikkelijk beeld van verwoesting. Du nma was vrfl bemiddeld. Het paiicc* te Breda «MM een ondersoek in. LANP» BW TUINBOUW. De entstof van pref. Weiter tegen mud- - «n MauwZeer. Het Nederl. Weekblad voor Zuivel bereiding en Veeteelt meldt, dat bij de proefnemingen met de entstof van prof. l'feüer bti runderen van L. Paul te Ze venhuizen (Z.-H-) en W. Verburg te Bodegraven, een deel der beschikbare dieren met de entstof is ingeënt en een deel der niet-ingeënte dieren daarna Kunstmatig met mond- en klauwzeer is besmet. Na deze besmetting is de ziekte bij beide veebeslagen uitgebroken eerst onder de dieren die kunstmatig waren besmet en niet waren ingeënt, maar daarna ook bij eenige der ingeënte runderen. Er moet nog worden afge wacht of de overige ingeëte runderen zul ken volgen. Het staat dus onomstootelijk vast, al dus het weekblad, dat de gebruikte ent stof geen onvatbaarheid heeft gegeven aan de dieren, die reeds ziek zijn. Prof. Pfeiler heeft medegedeeld, dat hij uit voorzichtigheid de entstof zoo iwak mogelijk had gemaakt. Hij meent ii; de gelegenheid te moeten gesteld om proeven met een sterkere entsitof te ne men SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De competitiewedstrijden van den Am- sterdamschen Voetbalbond voor a.s. Zon dag zijn wegens onbespeelbaarheid der ter reinen afgelast 434ste NEDERL. STAATSLOTERIJ. 4e Klasse. Trekking van Donderdag 10 Jan. Prijzen van ƒ65. 1500.—: 20483 ƒ200.—: 11781 ƒ100.—: 13508 89 148 163 266 482 526 1110 1255 1316 1647 1730 1862 2006 2418 2816 3628 4121 4274 4403 4686 4635 5221 5613 5974 5975 6053 6099 6241 6872 7170 7223 7840 7954 8060 8518 8965 9594 9837 10491 10669 10786 10966 11299 11463 11496 11716 11760 11906 11969 12512 12702 13809 13960 14084 14162 14249 14307 14355 14498 14525 14643 14775 148$4 14930 15101 16205 15323 15567 15817 16202 16379 16920 17615 18090 18208 18398 18476 19044 19241 19906 19914 20256 20299 20357 20433 20631 20592 21360 21367 21422 21486 21666 21898 220S1 22133 22228 22834 MARKTBERICHTEN. GOUDA, 10 Januari 1924. GRANEN: Tengevolge van de gesloten vaart, was de graanhandel van geen beteekenis. Eene noteering is niet te geven. KAAS: Aangevoerd 60 partyen. Handel matig. Ie kw. 6163, 2e kw. 5860, met Rijksm. 6066. BOTER: Weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.25—1.30, Weiboter 1.15— 1.25. VEEMARKT: Melkvee weinig aanvoer. Handel redelijk, 300400. Vette varkens groote aanvoer. Handel vlug. 0.40—0.41 per half KG. Magere varkens redelijke aanvoer. Handel matig 0.350.40 per half KG. Magere biggen redelijke aanvoer. Han del flauw, 10—18. Vette schapen rede lijke aanvoer. Handel flauw, 20—35. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer. Han del redélyk. 12—17. EIERENRedelijke aanvoer. Handel flauw, 8.50-10.50 per 100 stuks. OUDEWATER, 9 Jan. 1923. Eieren 7.70—8.30 per 100 «stuks. Kaas 5143 per 6 ons. Boter 1.03 per 5 ons. Aardappelmarkt. Amsterdam, 10 Januari. Zeeuwsche blauwen 8.500.75, idem bonten 9—8.76, idem eigenheimers ƒ7.50 8, idem industrie 66.50, Friesche borgerè 7.268, Limburgsche industrie 5—5.60. WISSELKOERSEN. 9 Jan. 10 Jan. Officieel. Londen 11.40% 11.38% Beriyn 0.61* 0.60% Parijs 18.02% 12.95 Brussel 11.45 11.42% Zwitserland 46.15 46.15 Weenen 0.0037% 0.0087% Kopenhagen 46.60 46.60 Stockholm 69.95 70.06 38.20 Ghristiania 38.10 New-York 2.66% 2.66% Beurooverzicht. De meeste belangstelling concentreerde zich op de oliewaarden, waarvan Konin- kljjke groote omzetten tè zien gaven, waarbij opnieuw een koerswinst van meer dere procenten werd behaald. Geconsoli deerde» waren ook thans weinig veran derd. Tabakken openden in vaste houding, ^maar nadien kwam er eenig materiaal aan markt, in verband waarmede een kleine mainlring gepaard ging. Scheepvaartaan- deelen bleven bij matige handel op nage- dezelfde pry zen. Rubber kalm. Am- werdamrubber daalde iete beneden de vo- "8e slotkoersen. Suikeraandeelen lagen vast in de markt, doch de handel in deze papieren was gering. Naar het schijnt ver- de Amerikaansche afdeeling eenige «Maaien van opleving. Dfe lager geprijsde «Poorveikeer werden vrijwel allen hooger genoteerd. Ia Wabash vormde zich heden een tamelijk groote boek. Prolongatie 4H-6 Steikearsea New-York. New-Yoric, 9 Jan. 5 u. n.m. Bert ij n 24, Londen 429'/*, Parijs 492*, aü!?,484' I4*U# 482%' Zwitserland 1789, Amsterdam 8768, Praag 290*, Christian» 1764, - - Madrid 1280. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Januari 1924. Het ijs. Zooals het weerbericht gisteren voor spelde, is de dooi ingetreden. Niettegen staande gisteravonti een motregen viel, die het \js zacht en de sneeuw tot pap maakte, z\jn heden toch nog een niet onbelangrijk aantal marktbezoekers per schaats naar Gouda gekomen. Toch was dit aantal van geen beteekenis in verhouding tot het aan tal bezoekers dat Gouda op een marktdag van goed ijs binnenkomt. Velen trokken In den namiddag per spoor of autobus naar buis, hoewel er toch ook verschillenden den terugtocht per schaats ondernamen. Op de Fluweelensingel is gisteren druk gereden, in den middag zoowel als in den avond. Verlichting was er ook gisteren avond, met het oog op te grooten toeloop, niet. Vandaag zyn er nog enkele liefheb bers, die een paar natte boenen trotaeeren om op de baan te kunnen zwieren, waar het water al op staat. Het weerbericht dat hedenmiddag door de Bilt is uitgegeven, spreekt wederom van lichte dooi, zoodat te verwachten is, dat het ijevermaakt alweer gedaan is. Ten zij de vorat opnieuw invalt en, wij zyn pas in Januari, dat is zeer wel mogelijk. Het verkeer te water blijft nog gestremd, waardoor het goederenvervoer per spoor of vrachtauto moet geschieden. De wedstrijden van de ZuidHoll&ndsche Lisbond. Voor de wedstrijden die de Zuid-Holland- sche Ijsbond zich ijs en weder dienende voorstelt te houden op Zaterdag en Maan dag a.s. zullen de deelnemers te 10 uur van de Molensloot in den Haag moeten vertrekken. Zaterdag wordt er, indien al thans de dooi niet aanhoudt, een wedstrijd op de korte baan gehouden op de ijsbaan der Bat. Petroleum Mij. (huis de Werve) om een fraaie wisselbeker en 3 medailles. Maandag is er, we meldden het reeds, een groote bijeenkomst op de Kagerplassen by Warmond. Het Bestuur van de afd. Gouda heeft thans aan de leden bericht, dat deelnemers aan de eerste clubtocht op Zaterdag zul len moeten vertrekken 's morgens met den trein van 9.41 naar den Haag, voor Maan dag is het vertrek bepaald op 8.59 naar den Haag. Beide tochten zullen staan onder leiding van den Afdeelings-Secretaris, den heer C. Slegt, bij wien nadere inlichtingen 0e be komen zijn. Concert Gouda's Liedertafel. De Mannenzangvereeniging Gouda's Lie dertafel, directeur de heer Joh. Maarschol- kerweerd ,is voornemens op Zaterdag 19 Januari een uitvoering te geven in den Grooten Schouwburg. Medewerking zullen daarbij verleenen onze stadgenooten Mevr. B. WagnerBik, sqpraan en Mejuffrouw van Triet, piano, verder de heer Geert Dils, minnenzanger en Joh. Zingel, viool, Utrecht Een brandje. Vanmorgen tegen 7 uur is brand ontdekt in de sigarenfabriek van den heer G. van Unen aan de Raam 110. Een kist sigaren, die op een zak op een kachel was geplaatst, bleek in brand' te zijn geraakt. De brandweer rukte direct na het alarm met de motorspuit uiit en bluschte het vuur. dat zij tot het inwendige van het kleine gebouw wist te beperken. Te half acht kon de spuit reeds inrukken. Aangehouden. Door de politie vls aangehouden zekere T. A., die in het Politieblad gesignaleerd stond en nog drie dagen hechtenis moest ondergaan. De man is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Het Rijk en de werkloosheid. De steun aan de Gemeentebesturen. De minister van. Arbeid heeft een uit voerige circulaire betreffende verleening van steun bij het verrichten van arbeid buiten de woonplaats, doch in Nederland, aan de gemeentebesturen gericht: Hierin wordt oa». gezegd: Het Rijk kan aan de gemeentebesturen terugbefalen de helft der bedragen, die van gemeentewege als steun worden verleend in de onder staande gevallen niiits: I. Deze steun is verleend ten behoeve van in de gemeente wonende werkzoeken den, die by een orgaan der openbare of daarmede gelijkgestelde arbeidsbemidde ling zyn ingeschreven, en geplaatst wor den naar aanleiding van een bij zoodanig gedane aanvrage om werickrachten; II. Steun zal verleend worden: A. By dagelijks heen en weer reizen; B. by tijdel ijken arbeid buiten de woon plaats indien niet dagelijks heen en weer gereisd kan worden; C. bij aanvaarding van arbeid elders, ge paard met verandering van woonplaats van het gezin. De steunverleening eindigt dadelijk, in dien blijkt, dat opzettelijk, rechtstreeks of middellijk onjuiste opgaven zijn verstrekt. De beoordeeling of steun moet worden verleend, de vaststelling van het bedrag van den steun en de uitbetaling van den eteun geschieden door het gemeentebe stuur, of namens dit bestuur door den di recteur der arbeidsbemiddeling bij wien de werkzoekende is ingeschreven, na overleg met den directeur der arbeidsbemiddeling in de gemeente waar de werkzoekende ar beid kan vinden of heeft gevonden. Bond van Marktkooplieden. De Bond van Marktkooplieden door „Eendracht Sterk" houdt een ledenverga dering op Dinsdag 15 Januari in de „Har monie" aan de Markt alhier. 4e HartveU-Cooeart. Blijkens achterstaande advertentie aal het 4e concert van bet Hartveltkwartet op Donderdag 17 Januari plaats hebben in- 26, 10 en 5, ia door 20 personen deel- plat» vi,n oP Vnjd** 18 awu^. Het Kf.»- gramma voör yétea Jivynd is ais. volgt; Céaar Franck: Strijkkwartet, Gabriel Fau- ré: pianokwartet opus 16, met medewer king van G. Enderlé. genomen, De pryzen werden behaald.als volgt: ie A rbeider*-Zang vereen ïging Kunst en Strijd". In de plaats van den heer Flipae is tot directrice van „Kunst en Stryd" benoemd onze stadgenoot*: mej. Nelly van Triet. Het bestuur, aldus de Voorwaarts, vertrouwt dat deze keuze een gelukkige is geweest en doet nu een beroep op partygenooten en geestverwanten om, door als lid toe te treden, de zangvereeniging weer op haar vroegere hoogte te brengen. Cursus Comité voor Arbeidersontwil^iinK. Voor het Comité voor Arbeidersontwik keling zal de heer Sam de Wolff van Am sterdam morgen, Vrijdagavond, in de Réunie een cursusvoordracht houden over ,yde klassenstrijd in de Nederlandsche Ge schiedenis". Kantongerecht. In de zitting van 9 Januari 1924 wer den veroordeeld wegens: moedeloos schreeuwen: Th. J. S., Gouda, schuldig verklaard zonder toep. van straf; openbare dronkenschap: C. V., Goude rak, 8 dagen hechtenis; overtr. Vteeschkeuringswet: J. v. V., Gouderak, 14 d. h.; te snel gevaren: A. V., Montfoort, J. H. O., Woerden, G. v. N., Rietveld, ieder tot f8 subs. 2 d. h.; overtr. Motor- en Rijwielwet: J. B., Haastrecht, f 5 subs. 2 d. h.; overt. Politieverord.C. H. v. d. V., Bos koop, schuldig verkl. zonder toep. van str.; niet als getuige verschenen: J. G. v. L., den Bosch, ƒ10 subs. 5 d. h.; overt. Leerplichtwet: H. v. O., Gouda, 50 ets. subs. ld. h,; id. J. H. L. G., id., f2 subs. 1 d. h.; id., K. W., id., f 1 subs. 1 d. h.; ■overtr. Politieverord. P. v. W., Gouda, f 2 subs. 2 d. h.; overtr. Arbeidswet: G. A. F. Z., Gouda, f4 subs. 2 d. h.; overtr. Warenwet: K. V., Nieuwerkerk a. d. IJssel, M. v. W., id., A. O., id., ieder tot f20 subs. 10 d. h.; r(jw. z. licht: P. V., Gouda, G. A. N. Haastrecht, ieder tot f4 subs. 2 d. h.; no odeloos schreeuwen: H. B. te Gouda. 2 subs. 1 d. voetpad bereden mat trekdier: P. v. V. te Waddinxveen 2 m. 3 subs. 2 m. 1 d. openbare dronkenschap: A J. S. te Gou da, schuldig verklaard zender toepassing van straf. rijwiel zonder licht: P. Y. te Gouda 1 subs. 1 d. Agenda. 14 Jan. 8 uur. Lunchroom Flora, Hoog straat. F eestvergadering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Loterij Vereeniging „Onderling Bterk". 15 Jan. 7* uur. Café „Harmonie". Leden vergadering Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". 16 Jan. 8 uur. E H. b. O., Gebouw Daniël, Oursusoefening onder leiding van Dr. Montagne. 17 Jan. 8 unr. Soc. de Réunie. 4e Hartvelt- Concert. 17 Januari. 8 uur. Bovenzaal het Schaak bord heden vergadering Zuid-Holl IJs bond Afd. Gouda. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer en Hoefhamer, Gouwe 131, is deze week tot en met Vrijdag 11 Januari, benevens den daar op volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. De jongedochtensvereeniging „Dorkas" alhier, I heeft in het vorige jaar 158 klee- dmgstukken vervaardigd en deze thans aan behoeftige ingezetenen uitgereikt. Het buffet in de tent van de ijsclub „Voorwaarts" alhier, is na gehouden in schrijving, voor dezen winter verpacht aan M. de Vink, alhier. Dinsdagmiddag Werd op de baan van d* ijsclub „Voortwaarts" alhier, een hardrij derij °P schaatsen gehouden voor leden, waaraan 28 personen deelnamen. Na een hardnekigen strijd behaalde P. v. d. Berg den lsten prijs 15, D. Kentie, 2en prijs 10, C. Ouwerkerk, 3en prijs 5 en J. Noomen, 4en prijs 2.50. BOSKOOP. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1928 6411. De bevol king vermeerderde gedurende het afgeloo- pen jaar door vestiging met 326 en door geboorten met 177 en verminderde tenge volge vertrek met 822 en door overlijden met 69; de vermeerdering bedroeg aizoo 122 en het zielental op 8L December j.l. 6633, zijnde 8308 mannen en 3226 vrou wen. In 1923 werden 56 huwelijken voltrok ken. moordrecht. Door de IJsclub alhier is een wedstrijd gehouden in het hardrijden voor mannen. De uitslag was: le prijs Job. Hoogerbrugge, 2e pr. L. Boere, 3e pr. N. Hol, 4e pr. L. Rijneveld. Verschillende inwoners hebben zich op een daartoe gedaan verzoek bereid ver klaard aan arme kinderen in deze gemeen te woonachtig, een of tweemaal per week gratis een warm middagmaal te verstrek ken. STOLWIJK. Aan de nationale hardrijderij voor man nen, alhier gehouden om prijzen van 10, pr. door Jac. ZuidervUet Dt.; 2e pr. door J. Zuidervliet Da.; 3e pr. door B. Kleijo; ie pr. door C. J. de Vries fti., allen alhier. De belangstelling van het publiek was zeer matig. TOON IIL. Eva Bonheur van Herman Heyermana. in den Urooteu öchouwüurg lieeit het gtnelscliap van mevr. Esther de Boer— van Kijk gisteren een opvoering gege ven van „Eva Bonheur' van Herman Heijermans. UK tooneeistuk, waarin mevr. de Boer reeds vele malen met heel veel succes optrad, is aeker velen bekend. Het stuk t rengt ons in don familiekring van Jas per, handelaar in opgezette dieren en ïi'slrumenteu, een goede man, die uoh om alle levensmoeilijkheden niet druk maakt en alleen reeds gelukkig is te loven met zijn lieve vrouw en hun doch- tei, te midden van zijn werk. Jasper die eens bij een ongeluk zijn eene been verloor en na de hevige ziekte, die hij doormaakte als invalide 't leven doorgaat, maakt zich oogeu- schipitijk niet druk om alle teleurstel lingen en geldzorgen in het leven. Sinds hij van zoo nabij den dood heelt ge zien is het leven alleen reeds vreugde vooi hem. Eu dat is maar goed ook voor hem, want de goede Jasper, uitne mend gespeeld door Fotkert Kra- m e r, had heel wat te stellen. Zijn vrouw heeft gespeculeerd, en heel wat geld verspeeld, en daarom leende zij bij de inwonende oude venijnige Eva Bonheur, een weduwe, die van haar kapitaaltje moet leven. Daarbij komt nog het tragische geval van de dochter Miep, die zich verlooft met een onuit staanbaar violist, die het meisje het hoofd op hol brengt, en wien 't e gen- lijk alleen om de dubbeltjes van papa Jasper te doen is. Wanneer het jonge mensch nu, door al het geplaag van Evn Boraheur, die, wel een beetje be grijpelijk, graag tiaar geld terug wil nebben, blijkt dat er eigenlijk geen geld is, raakt de verloving uit. Daar mede keert ook de rust bij de familie .iusper en hun kamerbewoonster weer. Het vroolijk tootieelspel, zooals Eva Bonheur wordt aangekondigd, had heel veei treurige momenten, maar was vaak allergrappigst, vooral omdaft het tooueel ons gelijktijdig een kijkje geeft in de kamer van Eva Bonheur de kamerbe woonster en die van de familie Jasper. Mevrouw de Boer—van Rijk, als een echte venijnige, oude burgerjufl|roifw was kostelijk, mevr. Mies Peyters-Zech een allerliefste Mops, mevr. Fietje de Vries—de Boer was heel goed als Miep de dochter, terwijl Jaques de Haas zijn vervelende rol goed vervulde. Na het einde van het derde bedrijf, dat nogal erg gerekt was, kregen we oen meuwjaarswensch van mevr. De Boer en haar dochter, mevr. de Vries, die als Kniertje en Jo uit „üp Hoop van Zegen" veld gebeurtenissen uit lÖ2t de revue lieten passeeren. De voorstelling, die te kwart over twaalf eindigde, was druk bezocht (DRAADLOOZE DIENST.) Eene gift van den Paus. BERLIJN, 10 Jan. De Paus heedt naar uit Keulen gemeld wordt, in het belang der theologische wetenschappen 50000 lire beschikbaar gesteld voor de arbei dersgemeenschap, en katholieke theolo gische facculteiten en onderwijsinrich tingen in Duitschland. De beweging in de Palts. BERLIJN, 10 Jan. De Rijksdagfractie der Centrum-partij vraagt in een in hef tige bewoordingen gestelde resolutie wat de Rijksregeering voornemens is te doen om weer een geordende toestand in den Paltz te scheppen ter bescher ming van de rechten der bewoners. Gewezen wordt op het feit dat c.a. f00000 rechtgeaarde Duitsche onderda nen door een bende verradelijk gespuis up brutale wijze bejegend worden. Ter wijl verder de nadruk er op gelegd wordt dat de Fransche bezetting dit •chandelijk bedrijf in nauwelijks ver holen openbaarheid bevordert. De burgemeeater van Hamburg. BERLIJN, 10 Jan. De democratische Rijksdagafgevaardigde, dr. Karl Peter sen, is tot ópper-burgemeester van Ham burg gekozen. De uitzonderingstoestand. BERLIJN, 10 Jan. De fractieleiding van de Soc. Dem. in den Rijksdag be- »loot< bij de Rijksregeering aan te drin gen om opheffing van den uitzonde ringstoestand. De geheele fractie is voor 17 Jan. naar Berlijn ontboden. Een waren beo ra in Essen. ESSEN, 10 Jan. Op initiatie! van de hsaensche Handelskamer wordt binnen kort een warenbeurs geopend. Ds val van da franc. BERLIJN, 10 Januari. De Rijksminister van Financiën, dr. Luther heeft in een interview de Duit sche finantieele chaos de voornaamste rede van den val van den franc ge- immmmI. Ds Separatistisch* bswegfag in de Palts. De leider der separatisten la de Palts Uit Spier* wordt gemeld, dat gister avond de leider der separatisten in de Palts Heintz, die grondbezitter u» en woonachtig te Orbis, in hft WgteWteehef. Hof door een onbekends te vermoord. De sneeuwstorm ia Engeland. LONDEN, 10 Jan. De snoeuwstorn», die gisterenavond over Londen en een deel van Engeland heeft gewoed» heelt zeer veel trehivertraging veroorzaakt, waardoor de diensten over het Kanaal gioote vertraging ondervinden. In verband met den storm waren gis teren de luchtdieusteu met het vaste lund gestaakt. Een goederentrein uaar Londen is doordat hot uitzicht door de sneeuw be lemmerd werd met den trein uit Schot land in botsing gekomen. Het personeel aer trein bekwum geen letsel. De hoofd spoorweg Londei»—Manchester is ver sperd. Lord Haldaae. LONDEN, 10 Jan. Lord Haldane .wordt genoemd als Miuister van Buiten- landsohe Wkêü voor een eventueel ar- bei<*erskabinet Esn vulkaan la working. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) UW au. Uit del{Ngauruhoe zulkauu in North Es- land stegen Woensdag dichte rookko lommen op. Dit is de grootste uitbar sting gedurende vijf jaren. De storm en springvloeden. PARIJS, 10 Jan. Twee vloedgolven, ééa in den nacht van Dinsdag op Woensdag an één Woensdagmorgen, hebben groote scha de aangericht over een gebied van 660 mij len van Dublin tot Biarritz. Zee viatcher* uit Ia Vendre z(jn omgekomen. Vele sche pen zijn gezonken. Huizen zijn overstroomd- In Bayonne wenden de schepen in de ba- ven opgelicht. De pier te Biarrita te be schadigd. Ken werk in HobgkonK Naar wij vernemen is aan de Ned. Mij. van Havenwerken omiwrhsndsch opgedragen de bouw van een kaaimuur te Honkong ter lengte van 1800 voet De raming van de kosten der uit te voeren werken bedraagt ongeveer twee millioen gulden. Zooals bekend is voert deze Mij. reeds belangrijke havenwer ken uit in hot nabijgelegen Makko. de gierpont is weer in dienat gesteld GRAVE, 10 Jan. De Maas is ijsvrij, de gieröont is weer in dienst gesteld zoodat de gewone overvaart weer her steld is. Schip gsstnusd. HOEK VAN HOLLAND, 10 Januari- In den Waterweg is 'n stoomschip ge strand. Sleepbooten vertrekken der waarts. Verduistering. Het O. M bij de rechtbank te Alk- maai heeft tegen P. V. geëisoht ontsla gen rekenplichtig ambtenaar van de Raad van Arbeid te Hoorn wegens ver duistering van ruim f 11000 6 maanden gevangenisstraf. Wedstrijden en feestelijkheden afgelast. AMSTERDAM, 10 lan. De door de UsclmMdlympia uitge schreven leestelijkheddlM mi wedstrijden gaar. wegens dooi niet oM&r. Hfet ijs is echter nog zoer goed, de ïjsachuitjes zeilen nog. De elfstedentocht uitgesteld. LEEUWARDEN, 10 Jan. In verband mot den ingevallen dooi U do op Zaterdag vastgestelde elfste dentocht uitgesteld tot Dinsdag, in da hoop dat het weer zal gaan vriezen. De „Rondo". De Directie van do My. „Nederland'' heeft bericht ontvangen van de geaagvoer- der van het »-»■ „Rondo" in de golf van Biskaye, dat de sleepboot Heemskerk ten gevolge van een ongeval opgestoomd is naar Brest, in de nabijheid zyn nu de sleepboot Humber. en de s.s. Kangean en Boero. RECHTZAKEN. De Hanzebank te 's-Hertogsaboach. De rochter-commteaaria in het failliaae- mant van de Hanzebank te den Bosch heeft bepaald, dat de vorderingen moeten worden ingediend voor 1 November 1924 en dat de verificatievergadering zal wor den gehouden op 14 Februari 1926, op nader te bepalen plaats- De curatoren sul len in de eerstkomende maanden aaij alle crediteuren, inclusief spaarboelti^fyfj^r». opgav* verstrekken van hun saldo per 8 Doe. 1928, inclusief rente tot dien datum. De accoordbevindingen met die opgaven zullen dan gelden als indiening'van de vorderingen. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT van heden 10 Januari. Hoogste stand 770.3 te Haparanda. laagste stand 788.2 te Malinhead. Verwachting: Zwakke tot matige Zuiden tot Zuidwea ten wind. Zwaar bewolkt of betrokken Waarschijnlijk eenige regen of aneaytw. Iets zachter. APVERTENTIBN. TEOOUDA van AandMlhaudart op MAANDAO 21 JANUARI 1*24 des avond* oor, lo Hotel -DE ZALM". 15 AoodocDioodora worden herin nerd aan Art 14 dor Statuten. De Directie

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2