wmÊmmÊmm mmmim 3t jlliiiiiniflts Concert Beurt van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. 7.4 milUoéa goudkroaen, in plaats vu 18.2 wUliou. Gedurende hei 8de tydvek, hetgeen loopt vu 1 Januari80 Juni 1024, moet het tekort el delen tot 8.5 millioen goudkro- nen per meend of 51.1milliard papieren kronen (573.5 milliard au uitgaven en 522.4 milliard au ontvangsten). Voor de maand Januari 1024 is het bud get in overleg tuascheu den Minister vu Financiën en den oommdsaaris-generaal vu den Volkenbond vastgesteld als volgt: uitgaven 591.8 milliard, ontvangsten 512.7 milliard; tekort 79.1 milliard. Dit tekort moet gedekt worden door de opbrengst van de leening tot opbouw. BUITBNLANPSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Aanzienlijke concessies in sake het steenkool-vervoer. Volgens medadeeling der besettingeauto- riteiten in Dortmund, zal, in overeenstem ming met de intergeallieerde Rijnland com ma sale, de geheele controle óver het ver voer van brandstoffen, alsmede de geheele controle Wlf den uitvoer daarvan uit het oude- en nieuwbezette gebied worden op geheven. Ten aai&fon vu het vervoer vu bijpro ducten "Hit steenkoolindustrie wordt geen veroudering Ingevoerd. BELGIS. Het proces der gedeporteerden. De behandeling vu het proces der Bel gische gedeporteerden voor het arbitrage hof is te Parijs geëindigd. Aan het stot- der sitting vroeg de president au den Duitschen vertegenwoordiger of schen ding vu het volkenrecht niet een juri dische quaes tie is en of de tien gevallen, in hot proces aangehaald geen betrekking hebben op het volkenrecht De Duitsehe vertegenwoordiger ant woordde, dat het hier niet het volkenrecht betreft, maar het verdrag vu Versailles. Men is vu meening, dat de uitspraak in Februari of misschien zelfs vóór eind Januari kan vallen. FRANKRIJK. De geweldige atorm op de kust van Frankrijk heelt te Biaritz groote scha de, wel 7 millioen franc, veroorzaakt, in den vroegen morgen word de strahd- muur overstroomd dooi een golf van wel 20 meter hoog, en grootendeels weggeslagen. De benedenverdieping tan het casino werd geheel leeggé- spoeld. Tot dusver is de ondergang gameid van 10 viaschersbooten. Te St. Nazaire is een deel van de hoofdpiet weggespoeld. Blokken steen met een gewicht van een halve ton, werden 1UÜ meter en verder wegge sleurd. Te Noyon werd een kleine stoomboot door de golven opgenomen en boven op den zeebouievard gezet. Da prins vu Wales bij MiUerand. De prins van Wales, die in Parijs vertoefd, is door Milierand ontvangen. Da Seine blijft rakken. Ondanks den regen, die den heeleii nacht aanhield, blijft de Seine zakken. ENGELAND. Eau onderzeeër vergaan. De Engel8che admiraliteit deelt mede dat de onderzeeër L 24 tot zinken is gebracht, naar gevreesd wordt met ver lies van alle opvarenden, bij oefenin gen ter hoogte van Portland. Alle pogingen worden in het werk gesteld om de plaats, waar het gezon ken vaartuig zich bevindt en die onge veer bekend is, met juistheid vast te stellen. Lloyd's agent te Weymouth meldt, dat de onderzeeër L 24 Portland ver liet met de Atlantische vloot, toen hij geramd werd door het slagschip „Re solution", een der schepen) van de vloot, en tot zinken gebracht. De „Re solution" is naar Portland teruggekeerd Het weder was tijdens het ongeluk ne velig en do zee vrij kalm. Van andere zijde wordt gemeld, dat er naar men gelooft extra-manschappen aan boord van den onderzeeër waren voor bijzondere oefening. (Een vaartuig, speciaal gebouwd voor het lichten van gezonken onderzeeërs, werd met allen spoed naar de plaats gezonden in de hoop nog eenige opvarenden te redden. Do goiniken ortderzeeër werd in *het laatste flbel van den oorlog op stapel gezet en kort na den wapenstilstand te water gelaten. Het vaartuig had onder water dèfo verplaatsing vati1J070' ton en liep 17 knoopen. i*t.- Een ernstige ramp. Uit Londen wordt gemeld dat een ernstig ongeluk heeft plaats gehad in de Zetland Wolspinnerij te Bradford. De vloer van de derde verdieping van een der fabrieksgebouwen bezweek ic of den last van een zware machine, die daar was opgesteld, zoodat de ma chine door de beide andere verdiepin gen heen naar beneden viel. De meeste arbeiders in dit gedeelte dor fabriek wiBten zich nog bijtijs in veiligheid te brengen, doch een veertigtal werden cnder de puinhoopon bedolven. SPANJE. Orkaan op de N.-W. kuit vu Spanje. Op de kusten van Noordwest-Spsnje heeft eveneens een hevige orkaan gewoed. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat een stoomschip voor de haven vu Pee sa jee schipbreuk heeft geleden en negen der op varenden z(jn verdronken. JAPAN. Aanbouw vu set kruisers door Japan. Volgen* berichten uit Tokio heeft de minister vu Marine besloten nog dit jaar te doen overigman tot den aanbouw vu twqp kruiser», ieder van ,10.009 -turn en vier krüjstos, ieder vu 7600 ton. 'V VEBEENIGDE STATEN. De opstandige beweging. Amerikaanse* oorlogsmateriaal. Hoewel er in Amerika oppositie wordt gevoerd tegen het leveren vu oorlogsma teriaal au Mexico, heeft de Mexicaanache regeering gisteren te Washington een be drag van 150.000 doller gestort als beta ling van den eersten termijn dezer leve ranties. Het Hbld. verneemt dat de Spinnerei Deutechland te Gronau (Westfalen) waar bij ook Nederludsch kapitaal is geïnteres seerd, haar boekjaar afsluit met een winst vu 128 milliard, waarvan 161 milliard wordt afgeschreven en gereserveerd, ter wijl de rest op nieuwe rekening overgaat. BINNENLAND. De oplossing vu de kabinetscrisis. Ook clou voorzitter der Eerste Kiamer heeft tie minister-president gisteren (Schriftelijk bericht, dat de redenen, w elke noopten tot het verzoek tot schor sing van de werkzaamheuen, waarbij de tegenwoordigheid van leden van het kabinet veredsctit werd, als vervallen hunnen worden beschouwd. Bond vu distillateurs en likeurstokers. De Bond van Distillateurs en Likeur stokers in Nederland heeft op 8 Janu- Niri j.l. een algemeene vergadering ge houden te Schiedam. In die vergadering werd de heer Si mon A. Maas bij acclamatie herkozen als algemeen voorzitter. De voorgeetel- ue wijziging der statuten werd aange nomen met 42 tegen 8 stemmen. De voorgesteldo wijziging van het huishou delijk regiement van het besluit tot in stelling van secties, werd bij acoiama- tie aangenomen. Volksuniversiteit. In het gebouw van de Volksuniversi teit op de Leuvehaven te Rotterdam is gisteravond onder voorzitterschap van pxof. mr. W. L. P. A. Molengraaf!, de algemeene ledenvergadering van deze Kotterdamsche instelling gehouden. Een beeld van den toestand van de Volksuniversiteit gedurende het afge- locpen jaar, geeft, zeide de voorzitter, het wapen van Zeeland. ^Worstelend met de baren heb ik mij boven water gehouden. Dank zij het beleid van den penningmeester, die steun had van een voortvarende secretaresse, heeft men elle moeilijkheden overwonnen. In het nieuwe jaar zijn de financi- eele moeilijkheden toegenomen. De al gemeene raad en het bestuur rekenen uaarom op aller steun. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. J. M. van Dugteren, maakt ook in het bijzonder melding van de financi- cele zorgen in het 6e cursusjaar. Wel werden in den loop der jaren subsidies door rijk, provincie en gemeente ver leend, maar wat rijk eu provincie be treft niet duurzaam. Voor het cursus jaar 1928-'24 werd het provinciaal sub sidie verminderd,! een*- vermindering, welke in de volgende jaren zal worden voortgezet, met dien verstande, dat dit subsidie in 1926 geheel zal ophouden. Voor 1928-'24 werd he^ rijkssubsidie zonder overgangsmaatregel plotseling ingetrokken. Tegenover den verminderden over heidssteun en het verlies van belangrij ke bijdragen door groote ondernemin gen en particulieren bij de stichting der vereeniging toegezegd, staat nu ech ter, aldus het jaarverslag, een steeds wassende stroom van deelnemers aan de cursussen, deelnemers die, hoewel in overwegende getale niet behoorende tot de maatschappelijk welgestelden en die derhalve door de heersshende ma laise het hevigst getroffen worden, de beteekenis der Volks-Universiteit heb ben leeren beseffen, en die bereid zijn daarvoor hun offer te brengen. Het aandeel der vólks-universiteit te Rotterdam iji het aan den Bond van Volks-Universiteiten toegekende rijks subsidie voor 1923 bedroeg f6866; van de provincie Zuid-Holland werd, even als in vorige jaren, f 1000 pntvangen. Van het door de gemeente Rotterdam toegekende subsidie tot een maximum van f 8000 is voor een bedrag van f 7480 gebruik gemaakt. In totaal word aan subsidiën ontvangen f 15.345 tegen f 15.765 in het vorige jaar. Aan giften ineens werd dit jaar ont vangen f 110. Daarna werd van iemand die onbekend wenscht to blijven, een bedrag van f 5000 ontvangen ter ver sterking van het garantiefonds der velks-universiteit. In het geheel is aan cursusgeld ont vangen f 16.583, waartegen 7555 bewij zen van inschrijving werden afgegeven, tegen f 15,308, verleden jaar met 8012 bewijzen van inschrijving- Duitoehe kolen naar ons land. Betreffende de verdere onderhande lingen van het Rijnsoh-Weatfaalsche ko- lensyndicaat met betrekking tot de Ne der landsche kolen verzorging, verneemt bet Hbld. dat de Steenkolen Handel Mij te Utrecht de overeenkomst met het Rijnsoh kolenkantoor tot ultimo 1924 heeft verlengd. Bepaald is, dat 15 van de geïnte resseerde syndicaten voor het verkeer naar Nederland en overzee vrijgelaten wordt. Deze 15 betreffen In de eer ste plaats de firma Thvtsen en Co. in de Rijnsche staalfabrieken met betrek king tot haar Rotterdamach Kolsnhou- derevereeniging. De overige 85 van de syndicaatskolen zullen als voorheen doqr het syndicaat zelf aan de jnarkt worden gebracht. 2 ton voor werkverschaffing. Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben een voorstel aangenomen tot beschikbaarstelling van een crediet, groot f 200.000, ter bestrijding der werkloosheid door werkverruiming. Aan Ged. Staten wordt de bevoegdheid ver leend over dit crediet te beschikken voor bet steunen van verbeteringswer- ken van algemeen belang, welke, hetzij door gemeenten, hetzij door water schappen, in 1924 zullen worden on dernomen en uitgevoerd. Kon. Ned. Brandweervereeniging. Prov. Bond Zuid-Holland. Ir aansluiting op ons bericht van de vergadering van de te Kotterd. opgerich te Prov. Bond Zuid-Holland van de Kon Ned. Brandweervöteeniging kun nen wij nog mededeelen dat het voor loopig comité bestaande uit de heeren W. A. Koeman, hoofdman de»r Vrijwil lige Brandweer te Rotterdam, H. B. J. Aikema, commandant der brandweer te Schiedam, A. J. Kruis, brandmeester der Vrijwillige Brandweer te 'Rotter dam, H. J. E. v. d. Ven, opper-brand- m Oester te Gouda, en G. Freni, als voorloopig bestuur zal optreden. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij den heer Freni, secretaris van het Col- loge van Hoofdlieden der Brandweer te Rotterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Rivierberichten. Do volgende mededeelingen ontlee- neu wij aan de Staatscourant Gorinchem, blank Vater. Dordrecht, blank water. Vreeswijk, weinig drijfijs. Schoonhoven, weinig drijfijs. Krimpen, drijfijs over der breedte. Kampen, drijfijs over X/A der breedte. Grave, blank water. Hedel, drijfijs over 1,10 der breedte. Moerdijk, drijfijs over yA der reedte. Verdronken. De 27-jarige J. v. d. Laan te Liase is bij de Pallandts Brug door heit ijs gezakt en verdronken. Brand in Veendaan. Een vrouw verbrand. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in het kleine oude huisje van de fa milie Kuilman aan de Molenstreek te Veen- dam. Het vuur had al dadelijk zoo'n om vang aangenomen, dat aan bluaschen niet t edenken viel. Het huisje brandde geheel af. Het verkoolde lijk van de 84-jarige al leenwonende, zeerhulpbehoevende vrouw is heden gevonden.,- De moaird te Etten. Een drietal verdachten aangehouden. Omtrent de moord op den alleen wo nende» iandoouwer te Etten bij Breda, vernemen we dat Naalden op een vree slijke wijze om het leven schijnt ge- biacht te zijn met steekwonden en sla gen de geheele omgeving waar het lijk gevonden is wijst hierop tot op een meter hoogte op de muren van het vertrek zijn bloedsporen terwijl groote piassen bloed in het vertrek verspreid lagen. Naalden die een groot en sterk man was, schijnt zich uit alle macht verdedigd te hebben. Door de gemeentepolitie, die zich in verbinding had gesteld mej de mare- chaussee's uit den omtrek is den ge- heelen dag met behulp van politiehon den een uitgebreid onderzoek ingesteld dat reeds thans tot resultaat heeft ge had, dat 3 personen van St. WjLllibrord I jn aanj. «houden en geconfronteerd met het lijk, waarna zij geboeid naar Etten zijn overgebracht. De politie schijnt zware aanwijzingen tegen deze perso nen in handen te hebben. Uit het Dgbl. v. N. nemen we nog de volgende bijzonderheden ten aan zien van den moord op den landbou wer A. Naalden te Etten Naalden had onlangs een erfenisje van f 600 ontvangen. De man deed alleen zijn werk en huishoudentje, 's Avonds kwam er even wel steeds een knecht slapen. Die knecht zou er naar uit het eerste verhoor scheen te blijaen, in den nacht van den moord niet geweest zijn. Bij nader onderzoek is echter gebleken dat bij wel degelijk in den nacht van Dins dag op Woensdag in de boerenhofstede heeft vertoefd, wat de politie aanleiding gaf om den knecht in verzekerde bewa ring te stellen. Het vermoeden ging spoedig uit in de richting van een dieven- en moorde naarsbende, waartan het bestaan bij de autoriteiten in Etten en omgeving bekend was en wier hoofdmannen in het beruchte Heike wonen. Heel die bende is reeds Woensdag gearresteerd. Toen hun een voorloopig verhoor was afgenomen, viel de knecht door de mand Daar Naalden zich krachtig heeft ver dedigd tegen zijn belagers, was het waarschijnlijk daf de daders de zicht bare sporen van deze worsteling zou den vertoon en. Dit was ook het geval met een paar der reeds gearresteerden en bij twee hunner waren die sporen dermate duidelijk, dat een vrij sterke aanwijzing tegen hen bestaat. Woensdagavond zijn de vermoedelij ke daders gevankelijk Etten binnenge bracht, omgeven door twintig politie mannen. De personen, tegen wie het sterkste vermoeden gericht is, zijn: B., harmonicaspeler, tijdelijk wonend te St. Willebrord, G. van P., verblijvend to St. Willebrord, zonder vaste verblijf plaats;, qen harmonicaspeler uit £os- sdienfiööfd Dó K., uit Rucphesi, een berucht vechtersbaas en S., de knecht van Naalden. En gelach stoomschip bij Hoek van Holland gestrand. Het Engelsche stoomschip „Loughbo rough" van New Castle naar Rotterdam is gistermorgen tijdens den mist op de Hinderribben gestrand. Sleepbooten van L. Smit 8c Co.'s Internationalen Sleep dienst zouden met avondgetij trachten bet vaartuig vlot te brengen. Er be staat geen gevaar voor de bemanning. 'GROOTE SCHOUWBURG MAANDAG 14 JANUARI 8 uur RosO Kwartet HET BEROEMDE WEENSCHE ENSEMBLE Werken van Mozart, Beethoven, Smetana. plaatsbespr. en kaart verkoop ad 2.50 plus rechten dagelijks. 103 25 STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Januari 1924. De vaart weer open. Nu de dooi blijft aanhouden zullen de verschillende booten weer spoedig hunne diensten hervatten .Vandaag heeft de „Vol harding" den dienst weer geopend, morgen vaart de „Vooruitgang" weer. De Reedery de IJsel hoopt morgen den dienst op Rotterdam te hervatten, terwijl de Bargedienet morgen probeeren zal met ■behulp van een sleepboot een vaargeul te maken. Indien dit gelukt zal ook de dienst op Amsterdam weer hersteld zijn. Opdracht. Door het bestuur van de Maatschappij voor Volkswoningen te Rotterdam is aan de N.V. tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Nederhorst te Gouda algedragen: le. Het bouwen van een complex wo ningen aan de Kerkhoflaan, Kerkhofstraat en Rusthof straat te Rotterdam voor 378.233. 2e. Het bouwen van een kinderbewaar plaats voor 18.950. Schaakclub „Messemaker". De tweede wedstrijd voor de 2e klas com petitie B van de Ned, Schaakbond, tuaschen de Schaakclub „Meesemaker" en de Schaak club O. S. D. uit den Haag wordt Dinsdag 15 Januari a.s. gespeeld in het clublokaal van de Sociëteit „Vredebest", waardoor er voor belangstellenden beter gelegenheid zal zijn den wedstrijd te volgen. Derde Abonnementsconcert Dr. de Koos. RoséKwartet. Maandag 14 Januari a.s. zal in den Groeten Schouwburg het derde abonne mentsconcert van Dr. de Koos plaats vin den en zal, zooals reeds is aangekondigd, het Rosé-Kwartet voor de Goudsche mu ziekliefhebbers optreden. Het „Rosé-Kwantet", het beste strijk kwartet ter wereld, heeft een wereldver maardheid. Het bestaat uit de heeren Prof. Arnolf Rose, Paul Fischer, Anton Ruzitska en Anton Walter. Wü laten hier eenige van de laatste kri tieken volgen. Nieuwe Kotterdamsche Courant: Het Rose kwartet blijft een zeer bijzonders plaats onder de Kameittvuziek-ensembles innemen... Het was alles volkomen bewon derenswaardig Avondpost: Het Rose kwartet behoort tot de allerbeste op dit gebied en ik weet waarlijk niet, wat ik in deze spelers meer moet roemen, de prachtige toon van het ensemble en zijn individueele leden, de vol komen bezonken voordracht, de technische beheersching of de stijlvolle wedergave der ■toch in karakter zoo verschillende werken... Het was een prestatie van allerhoogste kunst De Nieuwe Courant: Het was weer een avond van edel musiceeren Het Vaderland: Het was heerlijk en nog eens heerlijk, verrukkelijk van geestdrift... Het samenspel is onaantastbaar, van de hoogst mogelijk denkbare homogeniteit... een klassiek kwartet by uitnemendheid. Het Nieuws van den Dag: Het samen spel der vier kunstenaars is van een ver bluffende homogeniteit... wat het op 't punt van nuanceering doet genieten, is niet in een paar woorden te zeggen Het Algemeen Handelsblad; Men geniet hier van het volmaakte homogeen spel van vier meesters, die niet alleen geboren mu- cisi zyn en een hooge artistieke cultuur bezitten, maar hun taak ook als een zen ding vervullen en met diepen ernst en eer bied het kunstwerk zoo zuiver mogelyk willen vertolken. Waar zooveel schoons te genieten zal zgn, zal het aan belangstelling zeker niet ontbreken. Die vier jaargetijden. Wie herinnert zich niet hoe een twintig jaar geleden, als reclame van de Firma Verkade, een 4tal fraai geïllustreerde al bums verschenen, die versierd moesten wor den met plaatjes van bloemen, vogels, in secten enz., met een prettigen interessan ten tekst van onzen besten popularisator der levende natuur Dr. Jac. F. Thgsse? Beter dan albums en boekjes, is echter het levende woord, en wie iets gevoelt voor de rijkdom van de natuur en daar wat meer 'v*n Wtt weten, moet Met' verzuimen, waa neer zich een goede gelegenheid voordoet, deze met beide handen aan te grijpen. De afdeeling Gouda van de Volksuniver siteit biedt ons nu een uitstekende gele genheid oro onze kennis van het planten en dierenrijk te vermeerderen, nJ. dooï den cursus van Dr. W. G. N. van der Sleen over „"De vier Jaargetijden". Men had gem beter spreker er voor kunnen aanzoeken, want dr. van der Sleen is een onzer meeat vooraanstaande natuurliefhebbers, die op zeer prettige en onderhoudende wjjze weet te vertellen van de schoonheid van de va- derlandsche flora en fauna, en, niet te ver geten, van onzen zoo hoogstbelangwekken- den vaderlandschen bodem, waarover hy ca. een heel mooi boekje schreef. Dr. van der Sleen trekt in andere plaat sen altyd stampvolle zalen, en we hopen, dat 't hem ook hier niet aan belangstelling van het Goudsche publiek zal ontbreken! Kaarten zyn nog verkrijgbaar by Mevr. de Vooys, Markt. A. S. De afd. Gouda van de Volksuniversiteit. Blijkens het door Mevr. M. de Vooys— de Lange op de vergadering van de Rot- terdamsche Volksuniversiteit uitgebrachte verslag van de afdeeling Gouda, was er voor deelneming aan de cursussen dit jaar minder belangstelling dan andere jaren. Het aantal deelnemers dat vorig jaar 383 was, liep dit jaar terug tot 245. Er worden zooals men weet 4 cursussen gegeven. Postduivententoonstelling. Op le en 2e Kerstdag 1923 hield de Postduivententoonstelling Club „De Ver- eendgde Goudsche Liefhebbers" ter gelegen heid' van haar 15-jarig bestaan een ten toonstelling van Postduiven voor Gouda en omstreken. Vier keurmeesters waren hier voor aanwezig om uit de 517 inzendingen de pryzen toe te kennen, die verdeeld wa len over 28 klassen. iDe pryzen werden behaald als volgt: Klasse 1. Biauwkras doffers: le A. v. Veen N 3.20.2101, 2e H. F. Verblauw Fransche A 22.338692, 3e D. C. v. d. Berg ,N 3.22.23874, Z.E.V. G. Verkaik Beige 22. 94362, E.V. D. Siubbe N 3.22.64032. Eere- prys een klokje, geschonken door Th. Both A. v. Veen. Klasse 2. Biauwkras duiven: le J. G. Jongeneel N 3.22.33887, 2e A. van Boude- stein N 2.21.1804. Eereprys medaille, ge schonken door C. A. M. Spruyt, J. G. Jon geneel. Klasse 3. Blauwe doffers: le P. Blan ken N 3.22.73596, 2e J. G. Jongeneel N 3. 22.33881, Z.E.V. Joh. Stalenbeig N 3.19. 6481, Z.E.V. Gebr. Boer N 3.22.42341. Eere prys een wekker, geschonken door D. C. v. d. Berg, P. Blanken. Klasse 4. Blauwe duiven: le Zwaluw en Co. N 3.19.4712, 2e A. Jansen N 3.20. 6894. Eereprys medaille brons, J, M. v. d. Zwaluw en Co., geschonken door de Ver. Klasse 5. Roodkras doffers: le H. Der nee N 9.22.6232, 2e J. G. Jongeneel N 3.22. 33888, 3e J. H. Rietveld N 27.21.11882. Eereprys medaille, geschonken door Roest, H. Dernee. Klasse 6. Roodkras duiven: le H. Der nee N 3.21.2497, 2e J. van Dam N 4.22.361. Eereprys bronzen medaille, geschonken door H. Dernee, behaald door H. Dernee. Klasse 7. Bont of niet genoemde doffers: le J. G. Jongeneel N 3.22.33882, 2e G. Smi' N 3.22.33883, 3e J. G. Wassing N 3.21.3809, Z.E.V. J. J. Holthuyzen N 50.19.1607. Eere prys een theelicht, geschonken door de Ko- ninkl. Stearine Kaarsenfabritek, J. G. Jon geneel. Klasse 8. Boot of niet genoemde duiven: le J. G. Jongeneel B 16.187, 2e J. A. Bron Beige 22.646874, 3e H. Frie N 3.22.23955. Eererprys een theelicht, geschonken door de Kon. Stearine Kaarsenfabriek, J. G. Jongeneel. Klasse 9. Biauwkras doffers: le Gebr. de Waal X 3.23.4904, 2e J. G. Jongeneel X 3-28.41288, 3e A. van Veen X 3.23.40382, 4e C. M. Holthuyzen X 23.43241, Z.E.V. P. Kulik X 23.42996. Eererprys een plateel- bloempot, geschonken door de Plateelfabr. Zuid-Holland, Gebr. de Waal. Klasse 10. Biauwkras duiven: le J. G. Jongeneel X 3.23.41298, 2e Jaó. Roest N 9. 23.16242, 3e L. de Bruin N 25.23.629, Z.Ê. V. G. L. Hammer Sr. N 1.23.41255. Eere prys, plateel Plei nesduif, geschonken door de Zeepfabriek den Dolder, J. G. Jon geneel. 'Klasse 11. Blauwe doffers: le B. J. v. Vliet X 3.23.42367, Z.E-V. N. Roest 41830. Eereprys medaille, geschonken door C. Th. van Vliet, B. J. v. Vliet. Klasse 12, Blauwe duiven: le Gebr. de Waal X 3.23.118152, Z.E.V. idem 41359. Eereprys medaille, geschonken door K v. d. Voorden, Gebr. de Wiaal. Klasse 13. Roodkras doffere: le W. J. Rietveld N 13.23.121, 2e L. P. Kulik X 8. 23.42994. Eereprys een kruis, geschonken door C. Th. v. Vliet en een beker, geschon ken door G. Smit voor de schoonste rood kras doffer, gewonnen door W. J. Rietveld. Klasse 14. Roodkras duiven: le L. de Bode X 323.21941, Z.E.V. Gebr. Boer X 3.23.41459. Eereprys medaille broos, ge schonken door de vereeniging, L. de Bode. Klasse 15. Bont of niet genoemde dof fers: le D. Geerlof N 1.23.42816, 2e M. Dijkman X 323.68043, 3e G. H. Roelofs X 323.49711, 4e A. Voordouw X 3.28.68683, Z.E.V H. Blok N 1.28.24253. Eereprij» 2-60, geschonken door C. de Bruin, D. Geerlof. Klasse 16. Boot of niet genoemde dui ven: le J. J. Holthuyzen C.M.R.D. 28.2677, 2e Job. M. Kooreman X 23.81768, Z.E.V. J. Wassing X 328.41409. Eereprys een aschabkje, geschonken door A. Schouten, J. J. Holthuyzen. Klasse 17—20. Vliegldssse van vogels die 460 KM. gevlogen hebben. Klasse 17 en 18 Blauw, biauwkras en swartkras. 19 en 20 roodkras en niet genoemde kleur. lüe 17 Doffere: le A. Jamen P.W. per, 2 echoenmekere, 5 metaakireuuere, 1 18 49022, 2e' J. Ferwerd. N 9.21.17829, 3e aalouder, 6 monteer», 1 wnterüttor, 6 HL. Tom ,M 60.184983, Z4ÜV. Q. Kal» Vlreeprtjiokpre- e». tiserwerlreni, 2 ketel- li 9.22:18986, Z.E.V. L, f. JWik N 3-20,. 2070, E.V. M. Dtfkman N 3.19.9422, E.V. N Roest N 3.21.8686. Eereprfls medaille, geschonken door P. Kulik, gewonnen door A. Jansen. •Klasse 18. Duiven: le T. v. Vliet N 3. 2224047, 2e J. Ferwerda N 92120449, 8e J M. de Jager N 3.22.83979, Z.E.V. A. Jansen N 3.19.4670, Z.E.V. H. L. Tom N 3 2223777, E.V. A. Jansen N 3.19.4679, E. V. C. J. S. v. Vliet N 9.20.13219. Eereprys een medaille (zilver) geschonken door J. H. Rietveld, T. van Vliet. Klasse 19. Doffers: le H. Frie N 321. 2665, 2e J. T. Signer N 3.21.3410, 3e H. T. Verblauw N 320.13076, Z.E.V. J. v. Dam N 3.192487, Z.E.V. J. T. Signer N 322. 53947, E.V. J. H. Rietveld N 3.21.3221. Eereprys medaille, geschonken door Gebr. Boer, H. Frie. Klasse 20. Duiven: le J. T. Signer B 17.6472, 2e J. J. Lakervelt N 3.21.3001, Z. E.V. N 321.2574, C. J. v. Vliet. Eereprys een bronzen medaille, geschonken door de vereeniging, J. T. Signer. Kinase 21—24. Vliegklasse van 200 K- M. verdeeld in de voorgaande kleurenldasse 21—22 blauw, biauwkras en zwartkras, 23 en 24 roodkras en niét genoemde. Klasse 21. Doffers: le K. Kroon N 25. 21.5473, 2e P. Kulik N 821.2317, 3e J. H. Rietveld N 321.3228, Z.E.V. Zwaluw en Co. N 26.19.3983, E.V. C. Vooys N 3.2228604. 'Klasse 22. Duiven: le A. Jansen N 3. 22.27684, 2e P. Koek N 322.3842$, Z.E.V. T. A. Sas 321.2686, E.V. A. Schouten N 3. 21.3518, E.V. P. Koek 3.22.38429. Eerepril* een medaille Rotte rdamsch Nieuwsblad voor klasse 21. K. Kroon. Eereprijs een medaille Koot, A. Jansen. Klasse 23. Doffere: le G. Vooys N 3. 22.38352, 2e C. Loendersloot N 3.22.44257, 3e H. J. Scholten N 2721.11848, Z.E.V. P. Slingerland N 2.22.7623, E.V. G. Brenk- man N 3.21.3840. KJaase 24. Duiven: le G. Vooys N 8.21. 3488, 2e J. J. Holthuyzen N 50.20.4969, Z. E.V. Gebr. v. Raap N 2721.17422, E.V. C. Vooys N 32228603. Eereprys medaille brons voor klasse 23, G. Vooys. Eereprijs medaille Jongeneel voor klasse 24, G. Vooys. Klasse 2528. Jongbloed vliegklasse 150 KM. verdeeld in voorgaande kleuren- klasse. Klasse 26. Doffers: le en 2e prijs Gebr. Boer, ster 3.23.26808 en 63225, 3e J. de Boom 41128, 4e Ch. v. Vliet 46027, 5e F. Donk 89441, Z.E.V. T. Willemse 46044, T. v. Vliet 21916, G. Grand» 41122, E.V. C. Vooys 41673. Klasse 26.Duiven: le Gebr. Boer 63029, 2e J. J. Holthuyzen 41749, 3e H. C. J. Nieu- whuizen 7128 ster 8.28, 4e T. Willemse 93619, 5e T. D. Both 22117, Z-E.V. N. Roeat 41823, Gebr. Broer 26809, E.V. T. Stoppe lenburg N 1.2324281. Eereprijzen voor de klassen 25 en 26, elk een schemerlamp, ge schonken door de Kominkl. Stearine Kaar senfabriek Gouda, gewonnen door Gebr Boer. Klasse 27. Doffers: le J. Prang 42011, 2e C. M. Holthuyzen 57561, 3e P. Blanken 46914, 4e J. J. Holthuyzen 41761, 6e H. L. 'Tom 40651, Z.E.V. J. Heeaen 41263, P. Koek 41646, E.V. T. J. Stoppelenburg 57764. Eereprijs een zilveren medaille, geschonken door den WeJEd. Heer Ulbo J. MyB, bur gemeester van Gouda, 'gewonnen door J. Prang. Klasse 28. Duiven: le G. Vooys 41639, 2e P. Kulik N 9.23.712, 3e J. Heeoen 41259, 4e G. Verkaik 51182, Z.E.V. A. W. Soet 21949, E.V.T. N. Hooymeyer N 1.23.42904. Eereprijs een drinkbak, geschonken door J. H. Reneman, werd gewonnen door G. Vooys. H. Frie werd met N 3.21.2666, een bonte doffer, winner voor de eerste maal van de wisselbeker voor de schoonste vogel van de 517 inzendingen, tevens krygt hy nog 2.50 ais eereprys geschonken door J. Ferwerda. Medaille geschonken door de Blauwe dof fer voor de tweede schoonste, J. G. Jonge neel. 2 medailles geschonken door dé vereeni ging, enkel te winnen door een lid met de schoonste open en vliegklasse, J. G. Jonge neel en G. Vooys. Verguld zilveren medaille geschonken door C. P. J. Boer voor de meeste le prijs- winners van een lid, J. G. Jongeneel. 1 kistje sigaren geschonken door A. Jan sen voor 3e meeat» 2e pryswinners voor een lid, J. G. Jongeneel. Voor de meeste 3e pryswinners van een lid, geschonken door J. v. Dam 1.—, J. H. Rietveld. Eereprys voor de schoonste roodkras doffer in de open klas, geschonken door G. Smit, W. Rietveld. Eereprijs voor de schoonste jonge doffer in de vliegklas, geschonken door W. Mole- naar, J. Prang. De prijsuitreiking zal plaats hebben op 20 Januari v.m. 11 uur aa in het lokaal van den heer B. v. d. Sprong, Karnemelk- sloot te Gouda. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyet van 9 Januari 1924. 20 aardewerkers (pottenbakkers en pypmakers), 4 gieters, 3 plateelschilders, 1 beekbinder, 2 machinezettera, 10 letter- zétters, 5 drukkers, 1 boekdrukker, 17 grondwerkers, 19 heiera, 25 opperlieden, 84 timmerlieden, 1 gasfitter, 4 opperlieden (straattnahera), 2 stucadoors, 2 telegraaf- 1p®rkers, 2 voegers, 1 steenhouwer, 15 met- selaars, 39 schilders, 1 werktuigk. teeke- 1 waterbouwk. opz.-teekenaar, 1 ®a«*enT»n. 6 houtdraaiers, 7 behangers (waaronder 4 beh. stoffeerders) 5 kisten- j0**®1"' 2 bytsers, 11 meubelmakers, 1 JeMdhouwer (hout), 2 stoelenmakers, 1 Motnpenmaker, 1 witwetker, 9 mach. hout- boiteelmaker, 1 wagenma- gr. 2 zeQmakers, 2 soheopatuigers, 6 ■""i "uiers, 6 bleeheraknechten, 1 kap- -jnakersi 1 etaj- (metaal), 4 mach. bank werkers, 2 machinisten, 6 smeden, 7 sto kers, 2 kopergieters, 1 halfwas koperala- iger-fitter, 18 blikslagers en lakkers, 1 ry- wielmonteur, 2 electriciens, 1 instrument maker, 1 huimonteur, 2 touwslagers, 6 textielarbeiders, 1 hekelaar, 2 mattenwe- ers, 10 suikerwerkers, 12 brood- en ban ketbakkers, 53 tabaksbewerkers (sigaren makers, sorteerders, plakkers, enz.) 9 tuinlieden, 14 pakhuisknechten, 5 reizigers 1 winkelbediende, 6 expeditie- en 16 schip persknechten, 8 koetsiers, 7 chauffeurs, 12 kantoorbedienden, 2 werksters, 129 trans- port- en fabrieksarbeiders, 1 gas- en water- fitter, 1 tuinman-chauffeur. Aanvragen werkgevers. Meisjes 14 k 15 jaar, 6 meisjes voor pa pierfabriek, 1 dienstbode (dag en nacht) boerenbedrijf, 2 dienstboden, allen voor Gouda; 1 dienstbode voor Reeuwyk. Duitsche kinderen heden aangekomen. Wy vernemen dat hedenmiddag uit Duitsohland zyn aangekomen een groepje van 18 Duitsche kinderen, die hier ter Stede by vriendelyke stadgenooten eenigen tyd zullen doorbrengen. Op 17 Januari wor den, naar wy vernemen, een grooter aan tal, c.a. 50, verwacht. Agenda. 14 Jan. 8 uur. Lunchroom Flora, Hoog straat. Feeatvergadering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Lotery Vereeniging „Ondefüng Sterk". 14 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. 3e Abonnementsconcert Rosé Kwartet. 16 Jan. 7% uur. Café „Harmonie". Leden vergadering Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". 15 Januari. Sociëteit Vredebest. 2e Compe titiewedstrijd v. d. Ned. Schaakbond tus- schen de Schaakclub Messemaker en de Haagsche club O. S. D. 16 Jan. 8 uur. E H. b. O., Gebouw Daniël, Cursusoefening ohder leiding van Dr. Montagne. 17 Jan. 8 uur. Soc. de Réunie. 4e Haitvelt- Concert. 17 Januari. 8 uur. Bovenzaal het Schaak bord heden vergadering Zuid-Holl. Ijs bond Aid. Gouda. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer en Hoefhamer, Gouwe 181, is deze week tot en met Vrijdag 11 Januari, benevens den daar op volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: M, v. Erkels, 47 j„ echtg. v. L. Dekker. BOSKOOP. De heer G. J. Meyer, commies by de pos terijen en telegrafie te Borne, is in ge- lyke betrekking overgeplaatst naar deze gemeente, zulks in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. Doeleman. Door de Geheelonthouders-tooneelv ereeni- ging „Den zwakke tot steun" werd Woens dagavond in de zaai van hotel Klassen een uitvoering gegeven, waarby werd opgevoerd ,jZ'n eenige jongen", tooneelspel in 4 be drijven, benevens een klucht „Zet je petje af" of „Een uurtje in het spreekvertrek van Dr. Vermeer. Beide stukken werden door een dankbaar publiek aangehoord. De avond werd door een geanimeerd bal be sloten. Woensdag werd door de IJsclub „Otweg" alhier een hardrydery gehouden, waaraan 36 personen deelnamen. Die le, 2e en 3e prys werden respectievelyk behaald door J. Blokhuis, J. van Wyk en C. van Oyen. N1EUWERKEKK A. D. LISSEL. Aan de hardrydery om spelt, erwten, bruine boonen, ryst, brooden en steenko len, hebben 32 personen deelgenomen. Uit slag: le pr. L. Den Toom, gereden voor F. Hazenbroek; 2e pr. L. De Jong Sz.; 3e pr. P. Hoogendoorn; 4e pr. G. Dekker, ge reden voor P. Bakker; 5e pr. T. Den Outer, gereden voor A. den Ou ten; 6e pr. A. 'Kool, gereden voor Dina v. Eyk; 7e pr. P. Kool Azn., gereden voor A. v. Steyn, en 8e pr. J. Bikker, gereden voor Teuntje Muit. De overige deelnemers ontvingen een bon voor een tarwebrood. Uitslag van de nationale hardrydery, gehouden op de baan van de Nieuwer- kerksche IJsclub. Aantal deelnemers 13. le pr. f 50 D. De Graaf, te Moercapelle; 2e pr. f 20 C. v. d. Wfiel, te Rotterdam; 3e pr. f 10 D. Molenaar, te Capelle a. d. IJisel en 4e pr. f6 C. Molenaar, te Gnpelle a d. IJsel. WADDINXVEEN. By Kon. Besluit van 4 dezer is aan den directeur van het postkantoor alhier, den heer S. Nauta, met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend. 1 Aardappel markt. muniston overeenstemming bereikt over Amsterdam 11 Jan. 1924. i een gezamenlijke staldngsleiding. Zeeuwsche blauwen 8-9-15, Zeeuw ache I bonten ÏL9J25, Zeeuwsche eigenheimer? 7.608, Zeeuwsche industrie 66.50. Weinig aanvoer. LAND- KN TUINBOUW. Mond- en klauwzeer. De stand van het mond- on klauw zeei in Nederland gedurende de week van 30 December 1923 tot en met 5 Ja nuari 1924 is als volgt Aantal. Piovinciën. veebeslagen gemeenten Overijsel 4 8 Gelderland 1 1 l trecht 9 8 Noord-Holland 14 12 Zuid-Holland 20 19 Zeeland 2 2 Noord-Brabant 5 5 Totaal 55 55 MARKTBERICHTEN. Coöp. Tniniersvereeniging. „Gouda ea Omstreken". Veiling van 11 Jan. 1924. Witloof le art. 28-36, id. 2e sit. 18 f 24, Spruiten le srt. 19—30,'id 2e srt 16.10—15.80, Uien 8.90—1090, Kroten 9.9010.50, per 100 KG. Boerekool per kist 0.14—092, d. per 100 stuks 1— 1.90, Groene Snvoye kool 1—2.10, Knol- seWerie 290—10.30 per 100 stuks, Sel derie 8.90—4.80, Prei 0.10—6.60 per 100 bos. Eieren 890—9.90 per 100 stuks. Vatbaarheid voor aardappel wrat ziekte. Door liet Laboratorium voor Mycolo gie en Aai'Uappeloiulerzoek is, ui sa menwerking met aen P Lunteiiziekten- kundig en Dienst een onderzoek inge steld naar de vatbaarheid van verschil lende aardappelsoorten voor de wrat- ziekte. Het onderzoek is uitgevoerd aan net aardappelsele^tiestaüon te Oost- wold. Vatbaar zijn gebleken Alke, Antje, Bintje, Blauwputjes, Boerenjongens, Biavo, Concurrent, Duitsche muis, Dou- wt Jan, Lersleiuig, Effect, Eigenheimer Mips, Enorm, Excellent, Excelsior, F^an schen, Frisius, Geeltjes, Groninger Kroon, ideaal? industrie, Kampioen, hoh-l-Nohr, Lena, Maaike, Milord, Mo- nopool üpperdoesche ronde, Paul Kru- ger, Pieter, Preseat, Roode Industrie, Foewnondsche Roode, Rotten, School meesters, Splendo, Thorbeoke, Tuinpa- rel, Vroege van Bystein, de Wet, Zeeuwsch Blauwe. Weijnig vatbaar of onvatbaar (dit laat ste is nog met voor alle soorten uitge maakt) bleken Cores (laat), Favorite (laat), Fontein (half laat), Juli muizen (vroeg), Kruisling (laat), Lieuwe (half laat) Parnassia (laat), Roode Star (laat) Triumph (half laat). Hst antwoord aan Dukashlaad. - PARIJS, 11 Jam Ds MAtia matei, dab tuaschen Parijs en Brussel thans overeen stemming bestaat omtrent den essentieelen inhoud vSn de antwoordnota. Het antwoord zal afwysend zyn, doch zal de deur voor verdere onderhandelingen openlaten. Hst blad verneemt dat de overhandiging heden zal plaats hebben. Diaconto- verhooging. PARIJS, 11 Jan. De Fransche bank heeft haar disconto van 5 tot 5V4 verhoogd. KERKNIEUWS. Dr. G. Wisse naar ded Haag beroepen. Bij de Chr. Geref. kerk te Deji Haag is gisteravond in de vacature ds. T. Bakker tot predikant beroepen, dr. G. Wisse te Arnhem. KUNST. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijk/leid der Red.) „Boefje'"s 50e opvoering. Annie van Ees gehuldigd. Gisteravond ging in Koninklijke bebouw burg in den Haag, voor de oüe maai de tooneelopvoenng van „Boelje' iju afloop waarvan Auiue van Ees ge huldigd is. Na afloop der voorstelling, die een stampvolle zaal tiad getrokken, overhan digde de heer D. hans, na een toe- spiuak, waarin hij de creatie van mevr. Van der Lugt als een van haar beste roemde, namens vele Hagenaars een huldeblijk, n.i. een gouden armband horloge. Ook Boefje's kleine Cor deel de in de triomf van zijn moeder, die voor hem een étui met zilveren couvert ui ontvangst had te nemen. Behalve de Bond van Ned. Tooneel- schrijvers, namen ook de confrères der jubilaresse aan de huldiging deel. Na mens hen bood „Broeder Petrus" (An ton Roemer) een piano-kruk aan. Een schat van bloemen, w.o. eeu krans voor den auteur van „Boelje", den heer Brusse, die mede op de plan ken werd geroepen, werden de gevief- de actrice aangeboden. De neutrale kindervoeding. M. de R. Wij zijn zoo vrij Zaterdag 12 dezer een collecte te houden voor de Neutra le Vereeniging Kindervoeding. Daar er vijf avonden per week ongeveer 170 hinderen aan de voeding deelnemen, begrijpt ieder wel, dat er heel wat noo- dig is, om allen iets te kunnen geven. We willen dan ook hopen, dat ieder ons werk steunt in overeenstemming met zijn krachten. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Voor de Vereen. C. W. ZANEN, gecr.-peoo., Zoutmansplein 8. WISSELKOERSEN. ,4 j JJNV. >10 J»».! i\f. rflkalW-l Officieel. Londen 1L38* 11.37% Beriyn 0.60% 0.61 Parijn 12.96 12*0 Brussel 11.42% 11.42 Zwitserland 46.15 46.12% Weenen 0.0087% 0.0067% Kopenhagen 46.60 46AQ 70.16 Stockholm 70.06 Stockholm 70.06 70.16 Ghristiania 3820 88.16 New-York 2.66% 2.66% (DRAADLOOZE DIENST.) Het zende slachtoffer overleden. BERLIJN, 11 Jan. Uit Spiers wordt ge meld dat ook het zesde b(j den aanslag op de separatiatenieiders zwaar gewonde slachtoffer overleden is, zoodat het aantal dooden Diana zes bedraagt. Ala sanctiemaatregel heeft de separatis- tenregeering het verkeer in «le stiui ver boden. De staking in het Ruhrgebied. KEULEN, 11 Jan. De Kfiln. Zeitung meldt dat de stakingsbeweging in het Ruhr gebied zich uitbreidt In Muachen Glad bach staan tengevolge van staking zes metaal fabrieken en veer tien textielfabrieken stil. In het district Benrah staat de tram stfl. In Dusseldorff te tuaschen de soe.-demoeraten en de cotn- PAR1JS, 11 Jan. De HoUaodsche sleep boot „Jacob van Heemskerk" is te Brest ieragigekeerd, zooals reeds vermeld werd. De Fransche sleepboot „Pavilion Berne" is uitgevaren om aun de „Rondo" hulp te verleenen. l ydene de tocht van de „Jacob van Heems- kerek" werd de matroos van der Brag door een golf opgelicht en buiten boord gesla gen. Kapitein Hommes en twee matrozen werden op de commandobrug door eenige golven gegrepen en gewond. Twee andere Hol landsche sleepbooten zullen de „Jacob van Heemskerck" vervangen. De ramp van de L 24. LONDEN, li jan. ito admiraliteit out- vuiy hat volgende telegram vau koning George ik oen ernstig getrofieu bij het ver- ueiueu van ue vreeseiijKe ramp vau de oiiderzeeer l. 24. ik betreur het omko men uer krumge oiucieren en man- sciiappeu on lk wensen uut de verzeke ring van mijn hartelijke sympathie woidt overgeoracht aan hun respectie velijke families. üe commanuant van de Atlantische vloot ontving het volgende telegram van up admiraliteit De admiraliteit ontving met leedwe zen het bericht van het gevreesde ver lies van de onderzeeboot L 24 met alle cpvarenden en zij wenscht haar op rechte deelneming te betuigen met de vloot zoowel als met de betrekking van hen, die hun leven verloren. De L 24 stond onder commando van den commandant P. L. Eddis, hij was aan boord van den onderzeeër L 18, toen deze op 19 Aug. 1915 aan de Duit- t-che en de Deeusehe wateren werd ver meld, nadat tiij nabij het eiland Tap- tiolm was gestrand. Een Duitsche tor pedojager schoot den onderzeeër in ibraivd v de officieren en bemanning sprongen in zee en Eddis was een der weinige overlevenden. Hij landde op de Deensche kust eu werd gedurende de verderen duur van den oorlog geïn terneerd. Een vloedgolf op de Msrokkssnacbe kunt. LONDEN, 11 Jan. Uit Tanger wordt gemld dat een vloedgolf heelt gewoed in de Marokkuansche haveu. De sche pen waren niet in staat aan de kade te Cosa-Blanea te meren. De Grieksehc Crisis. Danglis kabinetsformateur. ATHENE, J1 Jan. Aan Danglis is op gedragen een nieuw kabinet te vormen. Verhoogde melkprijs. AMSTERDAM, 11 Jan. De aangekondig de verhooging van den melkprya met 1 cent per liter zal op 13 Januari Het instructiebataljon te Kampen opgeheven. KAMPEN, 11 Jan. Officieel wordt be vestigd dat het Instractiebataljon te Kam pen wordt opgeheven en dat de centrale cursus op 1 Oct. naai- Breda wordt over geplaatst Verdronken. NOORDW1JKKRHOUT, 11 Jan. In de Leidsch© trekvaart ia heden een 24-jarig jongmensch, dat om spoediger by zyn werk te zyn, den korts ten weg over het ijs m verdronken. Een En gelach ondersoek. LONDEN, 11 Jan. Gemeld wordt dat Lord Curzon don Franschen gezant heeft voorgesteld den Britsohen consulgone- laai te Munchen te gelasten met het instellen van een onderzoek naar den toestand in de Paltz. Het antwoord op de Duitsche nota. PARUS, 11 Jan. Het antwoord van Frankrijk aan Duitschland op het me morandum zal hedenmiddag te 5 uur aan den Duitschen zaakgelastigde Von Hoesch worden overhandigd. De Bel gische nota zal op hetzelfde uur aan den Duitschen zaakgelastigde te Brus sel worden ter hand gesteld. De nota's zullen vergezeld gaan van een nadere toelichting. N. V. B. Alle wedstrijden sfgelast. DEN HAAG, 11 Jsn. Wegens onbespeei- baarheid der terreinen zijn alle voor Zon dag a.s. vastgestelde competitiewedstrijd»» van den Nederl. Voetbalbond afgelost. Beursoverakht. De meeste beweging werd' op iondsenmarkt te zien gegeven, in de oliewaarden waarbij thans gecousoli- deerden ook een groot gedeelte vau de belangstelling voor zich opeisohten. Bij opening bewoog dit fonds zich ovenais Koninklijke eenige proeeuten boven hel vorige slot, maar geleidelijk aan had een klein? .Uuv»uking plaats. Suiker- waarden hadden een vast voorkomen, u-aar waren ook thans niet veel veran derd. Rubberfondsen hadden een be perkte markt, en het koeranivaNh^n- derging, hie* voel vorandoring. Scbeep- vaartpapieren worden bij kairoen han del op weinig gewijzigde koersen alge- daan. Van de Ned. Industrioojen gplden de Jurgenswaardeu niet hooger. In de obligatie Ned. Ind. Houtaankoop Mij. ontstond eenige beweging en vooraf hel b type behaalde een Hink avana, doch was nogal aan koersschommelin gen onderhevig. De Yankee-merkt was stil doch goed op peil- Prolongatie 4% SPORTEN WEDSTRIJDEN. Zw 1924. Woensdag vond üi Rotterdam ui de Overdekte Bud- en Zwemmrichtutg eeu zwemfeest plaats, dat door de gezamen lijke te Rotterdam, Schiedam en Hilie- gersberg gevestigde dames- en heer en- zwem vereeniging on word georgani seerd ten bato van het fonds tot uitzen ding van Noderlandachq zwommers- (sters) naar de Olympische Spelen, iu tilt jaar in Parijs te houden. Voor deze wedstrijden waren Ü8 deel nemers. De uitslag was 60 M. borstzwemmen, vrije slag voor dames vrije deelneming 1. O. Klap wijk, tt.Ü.Z. in 48.4 soc., 2. M. Baroif, O.Ü.Z. in 49 sec., 8. T. Baumeesfer, O D.Z. in 57 sec. 00 M. borstzwemmen, vrije slag toor heeren 1. P. F. van Senua, Maas 48.2 sec., 2. E. Janzen, R.D.Z. 40.2 sec., 8. L W. Otto, ft.Z.C. 58.8 sec. 40 M. rugzwemmen voor dames 1. W. den Turk, O.D.Z. 39.2 sec., 2. W. Cauwe, R.D.Z. 40.2 sec., 3; C. van Gel der, S.V.H. 41 sec. 40 M. rugzwemmen voor heereij 1. van Suylekom, Maas 35.2 sec., 2. D. Lamers, S.V.H. 35.4 sec., 8. G. Provo# S Z.C. 35.0 sec. Buiten mededinging P. E. van Senus, Maas 30.0. Wisselslag-estafette viermaal 20 M. voor damesf vereeniging on school-, rug zij- en vrij© slag 1. de ploeg van R. D.Z. met de dumes J- de Konuig, W. Ouwe, T. de Jel en O. Klapwijk in 1 min. 2.6 sec., 2. de ploeg van O.Ü.Z. met de dames A. Baron, M. Baron, M. Biaun en L. Hoogendijk in t min. 3.4 sec. Wisselslag-estafette viermaal 40 M. voor heeren-vereentgingeu: schooi- rug- fclj- en vrije slag 1. de ploeg van-Maas 2 min. 79 sec., 2. de ploeg van de R. Z.C. 2 min. 11 sec., 3. de pioeg van de 8 Z.C. 2 min. 11.4 sec. Gecombineerde dames- eu heereoes- tafette over zesmaal 40 M. borst, vrije slag 1. combinatie R.Z.C.—R.U.Z. ut 8 min. 1 sec., 2. combinatie Maasj^O. D.Z. 3 min. 12.4 sec., 3. S.Z.C. 3 min 14-C aec. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 Januari 1924. Hoogste stond 767.9 te Heparanda. Laagste stond 724.7 te Vestraoneor. Verwachting: Matige tot «wakke sukten tot wostea wind, zwaar bewolkt, wsarachynlUk eenige regen, xelfde temperatuur. OeiAkkt vu ie wetrennuMf^,. De d«pr«Kiie, die (tuieren over het Weeten ven Frankrijk leg, heet! rich naar het Oosten verplaatst en tg snel ittgenomeq^itvrwijl een nieuwe io het Westen verscheen De hooge druk in hel Noordoosten trok nog verder terug onder invloed van de drukdaiing in het Westen. In het Zuid-Oosten ie de druk stijgend. De temperatuur ia over bijna het geheele gebied gestegen. 81. Ma- thieu, Seiiiy en Toulouse hadden reep. 29,12 en 11 nt.M. neerslag. 12-18 Jan. 13-14 14-15 15-10 16-17 17-18 4.42 n.B».-—7.34 v.m. 4.48 4.45 4.46 4.48 4 49 -7.83 -7.W -7.82 —7.81 —7.90 SPAAR- SN HULPBANK TB GOUDA. Aon belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat tot: BMSOMRMVINO DM MNTI over 1923 gelegenheid zal bestaan In het gewone Inhaal dor Baak op Dinsdag 15, Woensdag lê, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Januari 1924, telkens ém «wonds vaa tet tFi aar. Alle houders vaa No te-Spaarbankboekje» worden opgeroepen om op «se dezer avon den de rente te doen bijschrijven, dans nalatigheid hl desa, M| teruggaaf vaa lekten, tot vertraging ana kunne* telden. 108 24 GOUf>A. Januari 1994 Hl

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2