IDA >en. 1AAÜEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu BAK 30.- 82»Jaargang Maandag 14 Januari 1924 No. 18438 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen iar de I she rij el. *40 I J WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 20, Gouda. C, Gouda PTICIEN. DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Weeselink—Van Rossum OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. De Engelsche bladen gaan voort er hun 108 80 112 80 'ELS (Wordt rerrolgd.) [LAS AMER. OPTIEK. STE ADRES ▼oor la en Omgeving. 1 tegen elftal 12. G. 14. H. Elftal 15 te- dag 1 Juni 1924. I. maar B. K. Winnaar Maandag 2 Juni. L. maar F. M. Winnaar xijn jongen, t sneeuwde, lag achter NOTEN rende prijzen. inderdag 5 Juni 1924. vinnaar K. Vrijdag 6 L tegen winnaar M. en 4e plaats. Zondag tegen verliezer O. 9 Juni (2e Pinkster egen winnaar O. nnaar Q, No. 2 ver- ar P, No. 4 verliezer 100 uo GOUDA. fiOlME COURANT. font de politieke toestand in Engeland tfetreft, men verwacht dat' Asquith, morgen /Ie parlementszitting zal bijwonen F Als antwoord op voorstellen van zekere zijde, dat de liberalen en de conservatieven met het oog op den huidigen politieleen toestand zullen samengaan, is een schrij ven van Asquith’s secretaris gepubliceerd, waarin herinnerd wordt aan de rede, wel ke Asquith den 18den December in de Na tionale Liberale Club heeft gehouden, waar in hij duidelijk maakte, dat hij daarvoor geen redenen aanwezig acht. Dit schrijven schijnt dan ook wel definitief een einde te maken aan elke waarschijnlijkheid, dat de liberalen tegen het Labouramendement op het adres van antwoord opde troonrede zullen stemmen. Men dacht eerst, dat de stemming over het amendement en het doen vallen van de regeering reeds Donderdag a.s. zou geschie den. Deze veronderstelling was gebaseerd op de meening, dat 3 dagen voldoende zou den zijn voor de debatten. Een groot aan tal leden heeft echter zijn verlangen te kennen gegeven, om het woord te voeren, en de eindstemming met haar eventueele gevolgen wordt dan ook niet voor Zater dag verwacht. De „Sunday Times” merkt op, dat het in het algemeen belang is, dat deze periode niet onnoodig lang zal duren en dat waar- a f 1.10 p. p. A f2.— p. p. orico soorten. Nadruk verboden vioAivu, vil mill I voldoening over uit te spreken, dat de tua- schenkomst van de Britsche regeering er toe heeft medegewerkt, dat het van kracht worden der decreten van de z.g.n. Auto nome Paltzregeering voorioopig is opge schud. Hoewel het dus mogelijk is geweest 11 blijft de schjjmyk de leiders dei drie partijen het er over een» zullen worden, de eindstem ming nog voor het einde der volgende week te doen plaats hebben. Is er dus, behoudens dan deze laatste stakingen, eenige verbetering in den toe stand ingetreden, thans worden dreigende stakingen gemeld in Engeland, ’t Looncon- flict met het locomotiefpersoneel neemt, naar de Tel. althans verneemt, een ernstig karakter aan en een staking is onvermij delijk. Sommigen beweren dat die staking zal samenvallen met de opening van het parlement op Dinsdag, terwijl volgens an deren de staking later zal uitbreken. Ze ker is het intusschen, dat er wat broeit. Zooals gemeld, verklaarde mr. J. Broms- ley, de secretaris van de „Associated So ciety of Locomotive-engineering- and fire men”, gisteren, dat het antwoord der spoor wegmaatschappijen op de door de beamb ten gestelde eischen absoluut onvoldoende is en de noodige maatregelen ter voorbe reiding van de staking worden getroffen. DENEMARKEN. De koningin van Denemarken door het (ja gezakt. De korting en de koningin van Denemar ken die in een auto naar de Sont waren gereisd om de ijsvelden in oogenschouw te nemen, waren ter hoogte van Taarbek uit gestapt om een wandeling over het ijs naar do kust 'te maken. Plotseling brak het ijs onder de voeten der Koningin, die tot haar middel in het water zakte. De Koning ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» u onutraku (tehourendu tot du bworjkrta*): 1—6 regel» ƒ1.30, elk. iw«‘ moer ƒ6.26. Vu buiten Goud» u du boturgkrüm. 1—6 regel, 1.65, «ik. regel meer ƒ0.30. Advertutlbn in het Zeterdngnumnier 30 bijslag op du prijs. Lietdadigheüls-advertutiU de helft van du prjja. INGEZONDEN MEOEDEELINGEN1—4 regel» ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiön en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer ger»duce«i- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Adverlentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daag* vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij ome agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ome bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie T*L 545. elftallen mededingen, m bepaald, welke elf- moeten spelen, totdat eelnpmers is bereikt, uilenkop 24, 25 of 26 >t nieuwe programma s 16 elftallen mede- die elftallen slechts ii tot 9 Juni in Parijs Ive slechts 12 dagen, heeft het spelen van Mei tegen slechte 2 rafgaande dagen het Hemelvaartsdag) een rijzenaars is, wat op 1 zal zijn. SNTIEN. evraagd op ruim Weiland. er No. 106 bureau 10 Zij keek hem met vasten blik aan en vervolgde dan „Veronderstel, dat gij u een boete doening hebt opgelegd voor den een of anderen misslag, dien gij te streng hebt beoordeeld? O, gelooï de woorden van een gelukkige vrouw, dat het leven geen gevangenis voor ons behoeft te zijn.” Griff keek haar aan. Kleine Greta van den Molen de Greta, die eens, lang geleden, op zomersche dagen met hem had gekoketteerd geleek niet op deze vrouw, die haar geluk goed vast hield en zich niet schaamde haar schuld aan God te erkennen. Het was, of er iets los kwam in den man hij wensch- te weer onder zijn makkers te leven hoe norsch en eenzaam hij ook geweest was, zijn hart werd nu spoedig geroerd „Greta”, zei hij, „ik durf er mij nog niet aan onttrekken. Ik heb mij zelf een taak opgelegd een boetedoening als gij wilt en ik heb die boetedoe ning langzamerhand liefgekregen. ’t Is moeilijk er nu een eind aan temaken”. „Maak er een eind aan,” antwoord de zij zacht, „en tracht uw gast bij ute houden. Ik heb een soort voorgevoel van wat dit vreemde meisje voor u be- teekenen zjal zij zal u geluk bren gen.” Griff antwoordde niet. Hij dacht aan zijn vrouw, die op het kerkhof te Marsh* cptes lag, aan de liefde, die rij ,hem had geschonken, en aèn”zi' die op een nacht, datXhet ’was gestorven. Het geluk ster te worden. „Ik ben vreeaelijk bang voor de hei de,” fluisterde rij, terwijl rij Ephraim’* arm omklemde, toen die voor de her- beig stond. „Bang, mijn liefje?” riep Ephraim uit. „Wel, dan gaan wij met ons twee ën naar Ling Crag en ik zal de geesten van dd heide wel van u afhouden.” „Gij rijt zoo sterk, Ephraim en en zoo zacht voor een dwaze vrouw. Ik zal mij veiliger voelen in uw bijzijn.” Haar stem, die wanneer rij tegen melk tijd de koeien tot zich riep, zeer krach tig klonk, was nu zacht als die van een meerle, die zijn wijfje lokt. Ephralm’s borst zwol op onder rijn zwart lakensch pak hier was nu een» een vrouw, die een man kende, zoodra zij hem zag, maar wat was dat vrouw volk toch van nature vreesachtig. Hij drukte den molligen arm tegen zijn zij de en weldra volgden zij den sneeuw- blauwen weg. die door Wyecollar huis waarts leidde. Toen zij zich bij den buitenmuur be vonden, die de oude Hal voor de we reld trachtte te verbergen, drukte rij zich tegen hem aan- „Men zegt, dat de oude Jonker rond rijdt,” fluisterde zij, „en ik ben bang. Wat zouden wij moeten beginnen, als hij en zijn paard en rijn versehrikke- li> jankende honden in woeste vaart over de Dene naar ons toe kwamen?” erkenning af te wenden, iets, hetwelk de registratie van de decreten door de Hooge Rijniandcommiasie zou hebben meegebracht, wordt krachtig gewezen op de noodzake lijkheid van een nauwkeurig onderzoek van de geheele kwestie. Betreffende de herleving van den handel met Rusland kan nog worden gemeld dat men verwacht dat binnen drie maanden de vriendschappelijke betrekkingen met Rus land zoover gevorderd zullen zijn, dat bin nen dien tijd Moskou een Britech Gezant zal hebben. De Britsche kooplieden, die vóór den oorlog met Rusland relaties aan knoopten, hebben in den laatsten tijd ver flouwen in Ruslands betalingsvermogen getoond en weer vertegenwoordigers naar Rusland gezonden, terwijl het vooruitzicht bestaat, dat spoedig een gestadige stroom van Britsche handelsreizlgers naar Rusland zal gaan., Ook zeide hij, dat de betrokken maatschap pijen weigeren eenige concessie te doen betreffende de nieuwe looiisvoorstellen. „De dienst zal worden stopgezet”, aldus mr. Bromsley, „doch wy zullen niet aan kondigen wanneer dit zal gebeuren. Wel hebben de leden van onze vereeniging in structie gekregen het werk op een bepaald tijdstip alleen neer te leggen en ongeveer 59000 man zullen dan by de staking betrok ken zyn. Een staking door hen georgani seerd, zal het geheele goederen en perso nenvervoer stopzetten.” De maatschappijen zullen tot a.s. Zaterdag gelegenheid hebben de besluiten en voor stellen van .den loonraad te overwegen en mochten de eischen van het personeel niet worden ingewilligd, dan is de staking te verwachten na a-s. Zaterdag. De datum van uitbreking zal evenwel nog onbekend blyven. Men is van meening,' dat bij het uitbreken van. een eventueele staking de Midlands en Noordelijke districten daarvan minder zullen hebben te lijden dan de Zui delijke. De geschillen te dezer zake zijn van des te grooter belang, omdat het aan het bewind komen van een socialistisch parlement staat te verwachten. Behalve over deze spoorwegcrisis heerscht een groote opgewondenheid in de mijndis tricten Northumberland, Durham en Lei cestershire, waar de mijnwerkers eveneens hoogere loonen eischen. Bfj een ip Nort humberland gehouden stemming verklaar den zich de mijnwerkers met 11000 tegen 4000 memmen tegen de handhaving van het tegyrwoordig nationaal toonstelsel. In den stakingstoestand in het district ■Dusseldorf is in zooverre eenige verbete ring gekomen, dat de propaganda ten gun ste van de algemeene staking ten gevolge van de streng afwijzende houding der chris telijke vakvereenigingen, veel minder suc ces heeft. Waar nog fabrieken zijn stopge zet, geschiedde dit onder aanwending van geweld door de stakingsleiders, by wie zich een groot aantal meeloopers van de straat heeft aangesloten. De werkgevers hebben opnieuw den eisch gesteld, dat de arbeiders het werk op de basis van den tienurigen werkdag zul len hervatten, doch behouden zich het recht voor, slechts door hen aan te wijzen ar beiders opnieuw aan te stellen. Daar Zaterdag geen loonbetalingen zyn gedaan en de ondersteuningen uit de par tijkassen aleechts zeer gering zijn, begint de nood onder de stakers toe te nemen en hebben zich in Dusseldorff, wat de me taalindustrie betreft, minstens 60 der arbeiders als werkwilligen aangemeld. Ook uit de overige districten van het industriegebied, evenals uit Keulen en van den Neder-Ryn wordt heden eenige ont spanning van den toestand gemeld, of schoon de propaganda voor de algemeene staking nog wordt voortgezet. In het algemeen kan reeds thans gezegd worden, dat in de eerstkomende dagen de algemeene staking met een groot fiasco zal eindigen. Ordeverstoringen van ernstigen aard zijn in de laatste dagen niet voor gekomen. Alleen in Gelsenkirchen en Krefeld wer den nog verschillende bedrijven stopgezet. In Krefeld staakten ook de drukkers, zoo- dat de burgerlijke bladen niet konden ver-/ schijnen. hem, dacht hij maar Greta, rustig in dal ééne geluk, hetwelk den man of de vrouw zooveel kan loeren, was blij, dat z’j had gesproken. Het scheen haar toe, dat doze groote man, met zijn verweerd gelaat en de uitdrukking van kracht, die door strijd ontstaat, om zijn welbe sneden mond, eigenlijk een zieke was, die op vriendelijke zacht wijze ver- j leegd moest worden, om hem terug te voeren tot de gezondheid van harte die hij had verloren. „Ik deel gaarne mijn geluk met an deren,” zei zij na een< langei stilte. „Mannen en vrouwen hebben elkander poodig en gij moet niet langer eenzaam uw weg gaan.” Griff had geen tijd te antwoorden, zelfs als hij dit van plan was gewwest. Iphraïm Shackleton was van tafel op gestaan en zi|n stem klonk vroolijk, toen hij uitriep, dat men zich nu naar huis moest begeven. Allen stonden op en haastten zich naar de deur van de herberg. De schemering was reeds lang in duisternis overgegaan en de mean stond rond en blauw-wit boven de hui veringwekkende sneeuwlanden toch schenen de vijf mijlen naar huis in hun verbeelding lichter dan vroeger bij het volle scherpe daglicht en de geliefden kwamen tezamen en slopen weg in het nachtelijk duister. Griff voegde zich bij pachter Royd, daar zij denzelfden kant uit moesten en achter hen kwamen Hester en Ned O’ bracken Clough. Ned wag vol goede rum en zelfs in nuchterder oogenblik- ken sloeg hij even gemakkelijk om als de wind. „Hester,” fluisterde hij, „ik ben uw ik heb naar een beteren uit- antwoordde zij, „nutari een lisje mag niet kieskeurig rijn. I i /Ion t.naulu hut rr.ii rria. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een aanklacht van Ludendorff tegen Von Ka hr. Uil Berlijn wordt gemeld dat gene raal Ludendorff den Boterschen com- missaris-generaal Von Kahr er van be schuldigt, geld van hem te hebben ont vreemd. Hij verklaart, dat brieven, aan zijn adres gericht, zijn geopend en dat er geld on chèques uit verdwenen rijn. „Kamera te Huur” hij Admiraal von Tirpitz! In de „Kreuzzeitung” van een dezer Klagen komt d«i volgende) advertentie vuoi Wohn- und Schlafzimmer (el. Licht, Tel., Ofenheizg.) bei Gross admiral v. Tirpitz z. vennieten. Dr. v. Tirpitz, v. d. Heydlstr. 15, Berlin W 10. FRANKRIJK. Negen kinderen verdronken. Een twintigtal kinderen waagden zich bij Longwy op het ijs van een vijver. Het ijs bezweek, waardoor negen kin deren verdronken. ENGELAND. In Engeland deden zich sedert het einde van de vorige week weder 88 De «term op zee. Uil Londen wordt gemeld, dat de wlorm aanhoudt, gepaard gaande met hevige regens en hooge zeeën. De En gelsche schoener „Helgoland” leed schipbreuk bij Tara Point; de beman ning werd gered door do reddingsboot van Cloughey (Ierland). Een vrachtboot der „Federal Railways”, op weg van Calais naar Dover, maakte ton gevolge van den hevigon storm water en had het slechts aan de uitstekende werking der pompen te danken, dat zij boven water bleef. Des menschen ware hoogheid is nede- righeid. FEUILLETON. De heide scheen, hoe koud en wit zij ook was, dien avond vriendelijk ge- i-temd want niet alleen Ned O’Bracken Clough maakte snelle vorderingen met •zijn vrijage. Eprhaïm Shackleton, de weduwnaar, liep met Betty o’th’Nab in een andere richting over de heide en Betty was zacht en week als de wind, die den dooi komt aankondigen. .'Ephraim, van zijn kan% was geheel week geworden door de laatste teug oude rum en dus kostte het Betty o’th’ Nab maar weinig moeite haar doel te bereiken. Betty was een mooi, flink meisje met donker gelaat en met groo te, brutale, zwarte oogen rij had on getrouwd, hoewel niet ongekust haar vijf-en-twintigste jaar bereikt en vond er maar weinig genot in een oude vrij- »7) - Greta leek altijd op den wind en de zon en het blauw van een hemel bij mooi weer rij deed het volk zich één gevoelen met God en predikte, al leen door haar wijze van leven, beter dan haar echtgenoot. En met dit alles was zij een guit, die gauw den vroolij- ken kant der dingen zag en zij was uitermate tevreden met het lot, dat haar een liefhebbenden man en een stel blozende, ondeugende knapen had ge schonken. „Gabriël heeft mij iets verteld,” zei zij op zachten toon, die overstemd werd door het gegons der stemmen rondom hen. „Wat, van de vreemdelinge te Lost- withens?” vroeg Griff. „Ja. Hij is er zeker van, dat rij uw onuergang zal rijn. Gabriël denkt dat altijd van elke vrouw, behalve van de zijne.” „En gij lachte Griff. „Ik Wel, ik ben er heel zeker van, d«t rij gezonden is, om u te helpen.” ineuwo gevallen van mond- en klauw zeer voor. Volgens een rapport van het laüiisterie van Landbouw vertoont het aantal gevallen, vergeleken bij de voor gaande vier weken, een vermeerdering Het geheele aantal afgemaakte dieren nedraagt thans 7u.8O7 koeien, 27.006 achupen, 30.140 varkens en 77 geiten. Alleen te Birmingham werden Zaterdag reeds 1000 dieren geslacht. »»v.>u»v. mm» »»»VB»»W* De ramp van de „L 24”. het onmiddellyk gevaar voor een de-facto- De Brtlscne Admiraliteit publiceer! •- "eon communique, waarin wordt aauge- Kondigu, uat er geeiieriei hoop uwer Lestaai op ue reading aer oiliciereu en manschappen van de gezonken duik boot L 24, ten gevolge van de diepte der zee ter plaatse van de ramp, en wegens aanhoudenden storm, welke al le reddingswerk ónmogelijk maakt. Niet voordat de zee weder rustig is, kunnen de duikers hun werk aanvangen en nuai de duikboot afdalen. Slechts een schip, de „Truro”, houdt eenzaam de wacht bij de plaats des oiiheils, terwijl de andere redduigsboo- I ten zich in de haven bevinden on eerslt zullen uitvaren zoodra het weder zulk* veroorlooft. Zelfs de geringste hoop om de be manning levend aan te treffen, moet v orden opgegoven daar de hoeveelheid beschikbare lucht reeds lang is uitge put. Do Admiraliteit acht het echter het giofsl waarschijnlijk, dat de beman ning direcht bij den ondergang is om gekomen en wel door bet binneiutroo- men van het water. Men gelooft, dat de „Resolution” bij de aanvaring de n achinekamer der duikboot heelt open geramd. H«t Franaoh-Balgisoha antwoord aan Duitaohland. De stakingen in de Ruhr. Dreigende stakingen in Engeland. De poli tieke crisis in Engeland. Het separatisme in de Paltz. De handel van Engeland op Rusland. ten, tot Poincaré Vrydag de thans reqds aangekondigde redevoering houdt. man.” „Wel, gezjen,” arm meit,_ „Kus mij dan, zooals ge het mij gis teravond hebt gedaan, zei hij met rijn gullen, luchtigen lach. „Nog nooit heeft een vrouw van de heide mij zoo gekust als gij en dat zegt veel,” voegde hij er nadenkend bij. „Hoevelen hebben er u dan gekust, als ik zoo onbescheiden mag zijn dit te vragen u „Dat herinner ik mij niet. Ge hebt mij mijn geheugen doen verliezen, Het ty.” at sep; geland Hoewel naar den inhoud van de Fransch- Belgische nota aan Duitschland moet wor den geraden, immers overeengekomen werd tusschen de beide zaakgelastigden dat niet tot publicatie zou worden overgegaan, de bijzonderheden het publiek dus wor den onthouden, de redevoeringen van verschillende Fransche politici bevatten voldoende aanwijzingen over den algemee- nen aard der nota’s. Wij wjjzen allereerst op de rede, welke Doumergue, die tot voor zitter van den Franschen Senaat is herko zen, heeft gehouden ter gelegenheid van de hervatting zijner functie. D die vooral de aandacht trekt, ii de kwesties betreffende de veri de veiligheid in 1924 pas bevrel len kunnen worden opgelost, vjAnneer „van over de grens”, d. w. z. van Duitschland, passage, deze, dat joeding en ligend zul- ineer „i ichla de veredschte steun en medewerking wordt verkregen. Onder dien steun en die mede werking verstaat Doumergue de uitvoe ring door de Berlynsche regeering van het verdrag van Versailles. De strekking van Doumergue’s betoog was voorts, dat Frank rijk en België niet tot de Roerbezetting die de rechten dezer landen moesten ga- randeeren zouden zyn overgegaan, wan neer Duitschland aan het tractaat nauw keurig de hand had gehouden. Wat Dou- mengue wilde betoogen is dit: Duitschland heeft het aan zich zelf te wijten, wanneer het op onprettige wyze wordt behandeld en het zal alleen op welwillendheid kun nen rekenen, wanneer het zijn verplichtin gen nakomt. Dit i» ook de opvatting, die Poincaré hetihaaldelyk tot uiting brengt en ook Vrijdag heeft de minister-president in de Kamer nogmaals de gelegenheid aan gegrepen om, toen Herriot, de leider der Fransche oppositie, aan ’t woord was, in den vorm eener interruptie op te merken, dat, als de kwestie van de belangscapaci- teit van Duitschland zou worden opgewor pen, het afgesproken blijft, dat de deskun digen de schuld van het rijk niet zullen kunnen verminderen. Verder was Poincaré het eens met Herriot toen deze opmerkte dat, wanneer na de werkzaamheid der com missie van experts de vraag aan de orde mocht komen om aan Frankrijk te vragen een blyk van gematigdheid te geven, Frankryk zal kunnen zeggen: ja, mits de andere naties van eenzelfde gematigdheid blijk geven. M. a. w.: Frankrijk is slechts voorwaardelijk genegen van een deel van het door Duitschland verschuldigde bedrag af te zien, wanneei- de landen, waarbij Frankryk in ’t krijt staat, ook een deel hunner vorderingen op Frankrijk schrap pen. Inmiddels zal men, om volkomen inge licht te worden over den geest, die de Fran sche regeering in 1924 zal bezielen tegen over Duitschland, goed doen af te wach-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1