DRAlStlAvAN-VALKEMBURC'S"' c A mLEVERTRAmI LT |\\sÊMeSSÊsSlO LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. bracht haar op het droge zonder ©enige hulp. SPANJE. De Italiaansche sloom boot „Curio" en de Griekache Stoomboot „Eugenia" zijn de haven van Ferrol binnengeloo* pen met zware averij. Verscheidene ot- jLcieren en matrozen waren gekwetst, onder wie velen zeer ernstig. VKREKNIGDE STATEN. Het vergaan van de „Conejos". Omtrent het Amerikaansche schip „Conejos", dat gelijk reeds gemeld, tij dens een orkaan in de Zwarte Zee met alle 300 opvarenden vergaan is wordt thans nog bericht, dat het stoomschip „Albania" in den nacht van 4 Januari op de Zwarte Zee een s.o.s. signaal heeft opgevangen. Het schip spoedde zich onmiddellijk naar de aangeduide plaats, maar wegens den buitengewoon h mgen storm konden geen pogingen tot redding worden gedaan. BINNENLAND. De Giro-herrij zing. Vervanging van ambtenaren. Naar de 'lei. verneemt, is aan de on derscheidene kantoren van den Fost- en Telegraafdienst opgaaf verzocht van de ambtenaren die daar werkzaam zijn en die naar het oordeel van het hoofd van den dienst geschikt worden geacht voor den diens van het centrale giro kantoor te den Haag. Het zou in de bedoeling liggen, deze ambtenaren in de plaats te stellen van het thans aan het girokantoor werkza me tijdelijke personeel, (levens zou deze maatregel mogelijk de afvloeiing van vaste ambtenaren bij Posterijen en Telegrafie kunnen voorkomen. Ontalagaan zegging san gehuwde ambtenaressen. Zaterdag is aan de gehuwde ambte naressen, beboorende tot het vaste per soneel van het Hoofdoestuur der P. en .1. en van den postchèque- en giro dienst, eervol ontslag aangezegd met iiigang van 1 April 1924. Het P. T. T.-bedryf. Nieuwe Commissie van Overleg. In de Commissie van Overleg voor he; Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie zijn, naar wij ver nemen met ingang van 1 Januari ji. aangewezen als voorzitter A. A. H. W. König, directeur-generaal P. T. T., als onder-voorzitter J. M. van der Poel, hoofd-inspecteur P. T. T. (bij 't hoofd bestuur te 's Gravenhage) ais secre taris C. P. J. Buys, commies-titulair, te Gravenhage, (hoofdbestuur) als le den (vertegenwoordigers van de admi nistratie) H. J. Boet je, hoofdingenieur der Telegrafi te 's Gravenhage (hoofd bestuur, L. M. Hengelaar, ^inspecteur P. T. T. te 's Gravenhage, G. Kiveron, directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, J. Lazonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam, H. Mul der, hoofdinspecteur P. T. T. te 's-Gra- venhage (hoofdbestuur), J. W. Nortier, directeur van het postkantoor te Utrecht als leden vertegenwoordiger van het personeel, M. van den Broek, assistent le klasse aan het postkantoor, Utrecht; A Seenstra, commies-tit. aan het tele graafkantoor te 's Gravenhage H. Freen, assistent le klasse ter inspectie oen Haag H. van Giessel, algemeen secretaris van den Centralen Bond van Ned. P. T. T.-personeel te 's Graven hage F. J. K. Kuiler, commies-tit. He klasse aan het telegraafkantoor te '§- Gravenhage J. Mennes, assistent le klasse postkantoor te Groningen L. Meijer, directeur van het postkantoor te Aalten R. Nieuwenhuys, besteller aan het postkantoor te UtrechtR. H. Waterberg, lid van het) hoofdbestuur van den Centralen Nèd. Ambtenaars- bond te SchotenJ. H. Waterborg, commies P. T. T. ter inspectie te Hertogenbosch F. J. H. Wesselink, di recteur van het post- en telegraafkan toor te Boskoop en P. J. van Wijngaar den, conducteur aan het spoorwegpost kantoor no. 2 te Amsterdam. De cl—wek* opvoeding. In verband met de actie, welke dit jaar zal worden gevoerd, is het comité voor het behoud der classieke opvoe ding thans als volgt samengesteld: prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den hcogen Raad der Nederlanden, voorzit ter mevrouw Diepenbroek—De Jong van Beek en Donk prof. G. van Rijn berk, hoogleeraar in de phyohiologie aan de universiteit van Amsterdam prof. dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam mr. F. E. Pos thumus Meyes, directeur der Kasver- eemging mr. A. baren van Haersolte, advocaat en procureur te Amsterdam de heer mr. J. E. W. Twiss Quarlee \an Ufford, ambtenaar van het O. M. tc Almelo mr. H. G. J. Maas Gees- leranus, secretaris, tijdelijk afwezig mr. J. C. M. Schaapman, waarnemend secretaris en mr. Jan den Tex, adjunct- secretaris. De zetel van het comité blijft geves tigd te Amsterdam, Johannes Verhulst- mraat 89. De werketooekekUstewa. Naar aanleiding van het berieht, dat de regeering, ofschoon aanvankelijk was bepaald, dat tegen 1 Januari j.l. de steunoomité's voor dei crisiswerk loosheid zullen worden opgeheven en éi rristswerkkwaan voortaan als arm lastigen zouden worden beschouwd en naar de burgerlijke armbesturen zou den worden verwezen, op dringende verzoeken o.a. van de vertegenwoordi gers der vier groote gemeenten, den duur der bestaande regeling had ver lengd, voorloopig voor een maand, om- d»i zij een volgend Kabinet niet wilde binden, schrijft „de Ned. Nijverheid", orgaan van het Verb, van Ned. Fabr. Ver., onder meer Het wil ons voorkomen, dat deze be raadslagingen grootendeels naast de eigenlijke quaestie geloopen hebben en, voorzoover zij die quaestie raakten, olijk gaven van de aanwezigheid van ernstig misverstand aan de zijde der vertegenwoordigers van de groote ge meenten. Wanneer dan ook de regee ring de uitvoering van haar voorne mens een maand heeft opgeschort, dan zal zulks naar wij meenen, wei meer het gevolg zijn van den demissionnai- ren toestand, waarin zij heeft verkeerd, dan van de overtuigende kracht der argumentatie van de vertegenwoordi gers der vier groote gemeenten. De vraag, of de crisiswerkloosheid giooteadeels het gevolg is van de in krimping van tijdens den oorlog abnor maal uitgezette bedrijven, hoe interes sant zij ook moge zijn, doet o.i. hier ■liet ter zake. Het gaat hier eenvoudig om de concrete vraag of het aangaat, wanneer de kassen voor de werkloos heidsverzekering zijn uitgeput, daaraau honderd procent of meer bijslag van regeeringswege te blijven geven en of or een zedelijke grond kan worden aan gevoerd om dubbel en driedubbel „uit getrokken" 'arbeiders van rijkswege te blijven steunen in een tijd, waarin de rijksfinanciën er veel slechter voor staan dan die der gemeenten. En voor al gaat het om deze vraag, of het aan gaat dezen steun automatisch en gelij kelijk te verleenen over de gansche li nie, inplaats van bij die steunverlee- ning volgens gezonde beginselen van armenzorg te individualiseeren. De proteotvergadering in Den Haag. Zaterdagmiddag is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag, vanwege het N.V.V. en de S.D. A.P. een meeting gehouden tot protist en verweer tegen het aanblijven van jiet ministerie-duys de Beerenbrouck. De heer Schaper leidde de vergade ring. Hij herinnerde in zijn openings woord aan de geschiedenis van het pe titionnement, de verwerping van de Vlootwet en de crisis. Daarna was het woord aan den heer lroelstra. Deze begon met er op te wijzen dal in de R.K. Volkskrant een protest ver scheen tegen deze vergadering, omdat uaardoor de boel te veel op stelten zou wordeu gezet. Doch, zeide spreker, de Loei moet wei degelijk op stelten wor- uen gezet, om zich met kracht te kun nen verweren tegen de reactie en tegen do wijze, waarop thans de crisis is op gelost. Juist nu de Katholieke arbei dersbeweging zoo weinig van zich iaat hooren, moet de S.D.A.P. het ii/erk, dat dez. verzuimt, op zich nemen. De bla den en vereenigingen der Kath. arbei ders moeten bedenken het woord van Heine lk sta niet hoog genoeg om me bij hen aan te sluiten, maar ik sta niet laag genoeg om hen aan te vallen. De democratische groepen zullen zich moeten vereenigen en daartoe zullen de democratische elementen onder de Ka tholieken, die er veel meer zijn, dan wei aan den dag komt, thans zich moe ten losmaken van hun partij. In dit ver band wees spr. op het bezuinigingspro gramma, dat door de S.D.A.P. is ont- woipen. Komende tot de crisis zeide spr., dat ook een poging had moeten warden ge daan om een links Kabinet te formee- ren. Het verloop van de crisis behan delende, wees hij op de oueenigheid in de Coalitie, waaruit z.i. gebleken is dat die regeeringsgroepeering niet meer .regierungsfahig" is, maar „fegierungs- unföhig." Dat de crisis zoo lang duurde, baar de spr. niet veel zorg, want hem was 't 'n troost, dat al dien tijd dat „schan delijke bezuinigingsprogram" werd ver schoven. Dat de crisis het Nederlandsche volk vier ton per dag kostte, zooals „de cij- fergoochetlaar Colijn 'berekende, noem de spr. een becijferderij van Jan Kal lebes. Doch juist hij, die dan op dien schadepost wees, hield het langst de oplossing van de crisis tegen. Indien hij niet als 'n dictator had willen op treden zou Nederland veel eerder een regeering hebben gehad. Spr. had een oplossing verwacht van con samengaan der conservatieve groe pen, groepen van links en rechts, of een regeering van de democratische groepen links en rechts. Het ministerie, dat thans zit, zal, be toogde spr-, moeten worden aangespro ken over het feit dat het er zit. Scherp critiseerde mr. Troeistra de houding der raadslieden van de Konin gin, die z.i. van 't begin af aan hoogst bedenkelijk is geweest. Men spreekt vel van een „sterke man," maar die blijkt echter zoo sterk niet te zijn. De „sterke man" zal moeten zijn het Nederlandsche proletariaat. Hierbij waarschuwt spr. tegen den heer Ver niers, het fascisme en tegen hen die zich thans actualisten noemen. De Koningin heeft helaas door deze crisisoploesing de fascistische elementen versterkt. Daartegen moet men waken, doch vooral niet* zich zenuwachtig ma ken ue heer Wibaut voerde daarna het w oord en zeide de financiële zijde van ue crisisoplossing te zuilen behandelen. Hij achtte de nieuwe regeeriug een gevaar voor de veiligheid van den gul den. Men moet in ueze tijden, zeide spr., alleen geld leenen voor productie ve doeleinden, zooals op de int. confe- ïentie van financiers te Brussel alge meen tot uiting werd gebracht, Doch de regeeriug, uie thans komt, heeft geld willen leenen voor ©en vloot, wat t meest improductieve is wat men zich üenken kan. Geeu geld wil zp leenen voor woningbouw ot werkloosheidbe- strijding. Vervolgens behaudelde spr. het be- zunugingsplan-Colijn, de verschillende onderdeelen daarvan critiseerende. Op de diensten moet 50 millioen wor den bezuinigd. Spr. wees op 't gevaar, dal men daarbij b.v. deelen afschoof op de gemeenten. Bezuiniging biedt dat niet, slechts een verplaatsing van iaB- tcn. De vermindering der salarissen met 1,5 noemde spr, een onbesuisdheid. Hiertegen zal de vakbeweging zich olij ven verzetten. Ook de 30 millioen, die uit verbruiks belastingen zuilen moeten komen, be- streedt spr. Al kan men niet zeggen, dat bier een levensbehoefte is, thee is dat in ons land wel. Daar verwacht uien 7 millioen van. Spr. wees op de itadeelen hiervan, waarbij volgens be rekening een pond thee minsten f 2 zou gaan kosten, waarop dan 50 ct. be lasting. Spr. wees er verder op, dat zijn par tij wil komen tot handhaving van de 1 oopkracht van ons geld en het budge tair evenwicht. Eerstens zal moeten be zuinigd worden op vloot en leger. Daar komt het op een 10-tal mlliioenen niet aan. Vervolgens zal men de Rijksdien sten doeltreffender moeten inrichten, en belastingen verhoogen b.v. op die bedrijven, waar groote winsten worden gemaakt. Daarna werd nog het woord gevoerd dooi den heer Stenhuis. Vervolgens werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarbij jvamerontbinding als eisch wordt ge steld. Onder het zingen der Internatio nale ging men hierop uiteen. Toorop's geweigerde kerkraam. Aangeboden aan de Ut rechtse he Domkerk. Jhr. H. Loudon en mevrouw Loudon- Van Marken uit Den Haag hebben het 1 erkraam, ontworpen door den schilder 1 oorop, en voorstellende de aanbidding van liet Christuskind door de wijzen uit het Oosten, aangeboden ten behoeve van de Domkerk te Utrecht. De ver- ccnigde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht heeft met groote erkentelijk heid dit schitterende geschenk aanvaard In Den Haag werd, zooals men zich i erinneren zal, destijds dit raam door de Herv. Gemeente geweigerd. Winketverwnrraing met petroleumkachels. Naar aanleiding van het verbod tot tiet verwarmen der winkels van de fir ma C. Jamin te Rotterdam door middel van petroleumkachels, beeft het perso neel dier firma den volgenden open brief gericht aan den minister van Ar beid „De ondergeteekenden, allen behoo- lende tot het fabrieks- en winkelperso neel, zoowel mannelijk als vrouwelijk van de Zuid-Hollandsche Stoomfabriek van Chocolade en Suikerwerken van de i'irma C. Jamin te Rotterdam, mede ver tegenwoordigende 1144 andere leden van dit personeel, die uitdrukkelijk schriftelijk hun adhaesie aan dit schrij ven betuigden, wenschen het volgende ender de aandacht van Uwe Excellen tie te brengen. Hun is ter oore gekomen de hangen de quaestie betreffende de winkelver- varming door middel van petroleum kachels, toegepast door genoemde firma Hel is hun bekend, dat de firma Ja- mwdeze quaestie tot het uiterste wil doorzetten. Naar hun gebleken is, heeft Uwe Excellentie door verkeerde voorlichting van Uw® ambtenaren een geheel ver keerd inzicht in deze zaak gekregen en ia zij op het punt een betreurenswaar dig conflict te doen eindigen in een catastrofe voor ondergeteekenden. De firma Jamin bezit de stellige over tuiging van haar goed recht in dezen, svelke overtuiging gegrondvest is op poed gedocumenteerde rapporten 'van de meest compétente deskundigen, zoo- '•Is gezondheidscommissies, doctoren e. d. Zij is dan ook absoluut weigerachtig z-ch te buigen voor de willekeur van een of meer uwer ambtenaren, en on dergeteekenden zijn stellig overtuigd, dat de firma Jamin in geval van een doorzetting van den dwang te haren opzichte haar firma zal ontbinden. Het is daarom, dat ondergeteekenden met den meesten aandrang het dringend "rzoek tot Uwe Excellentie richten om afdoende te willen ingrijpen en deze quaestie een wending ten goede te wil len doen nemen, teneinde te voorko men, dat door een niet te verdedigen poging tot dwang van de zijde van uwe ambtenaren een zeer groot aantal ge zinnen, wier kostwinners tot het ruim duizend menschen tellend personeel van de firma Jamin voornoemd, behoor en, de kans loopen in dezen door malaise op ieder gebied toch al uitblinkenden tijd, aan werkloosheid en de daaruit voortvloeiende armoede en ellende over pc-leverd te Worden. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. LEEUWARDEN- J 3547 10 Vaat vertrouwen we, dat Uwe Excel lentie het zeer groote belang van dit verzoen, met alleen voor ondergetee kenden, maar ook voor net algemeen, zal willen inzien, en, ten spoedigste maatregelen ten goede zal willen ne men." Uit het Boekbindersbedrjjf. Verlenging van het arbeidscontract. De voorgestelde verlenging van het contract tot 1 Juli a.s. is zoowel door den Nederlaudscheu Bond van Boekbin derspatroons als door de vier gezellen- organisaties goedgekerd. Vereeniging van Vrij zinnig-Democratische Gemeenteraadsleden. Vergadering in Hotel Terminus. Onder voorzitterschap van mr. B. J. L. van Aalten uit Rotterdam, werd gis teren door de Vereeniging van Vrijzin nig-Democratische Gemeenteraadsleden in Hotel Terminus in Utrecht een leden vergadering gehouden, die druk was bezocht. De vergadering was belegd ter be spreking van de navolgende vraagpun ten, waarover een uitvoerige en geani meerde discussie werd gevoerd. 1 Hoever reikt de verplichting der gemeentelijke overheid tot onderhoud vuu wegen, die tot den openbaren dienst zijn bestemd, doch die niet haar eigendom zijn. 2. Is het bij progressieve schoolgeld- heffing wenschelijk het hoogste bedrag te bepalen hooger dan de gemiddelde Kosten voor de gemeente per leerling. 3. Hoe moet onze houding zijn inzake salariaregeling voor hoogere en lagere gemeente-ambtenaren en werklieden. 4. Hoe moet gehandeld worden ten opzichte van» de gemeente-ontvangers, wier werk bij de tegenwoordige rege ling toi een minimum is bqperkt. 5 Welk standpunt moeten wij inne men inzake uitkeering aan crisis-werk- loozen a. bij productief werk b. bij gemis daarvan. 6. Is het tegenover het thans levende geslacht geheet billijk aangekochte en Louwrijp gemaakte gronden in erfpacht uit te geven. De vergadering werd met een kort slotwoord gesloten. Ds. Jonker, f Zaterdagmiddag is te Utrecht in den ouderdom van 59 jaar overleden, Ds. G. J. A. Jonker, predikant der Ned. Hervormde Gemeente aldaar. De overledene die op 3 Juni 1864 geboren werd en gedurende 22 jaren het evangelie gepredikt heeft was een buitengewoon gewaardeerd persoon. Op 29 Sept. 1901 deedt hij zyn intrede en stond vervolgens te Leusden, Vlaardingen en Haarlem waarna hy te Utrecht werd ge ïnstalleerd. GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Etten. Nog een vrouw gearresteerd. Het „Dagbl. v.N.-B." meldt nog, dat een vrouw uit St. Willebrord, van wie vermoed wordt dat zy met de plannen der verdach ten zou bekend zijn, gisteren naar Breda overgebracht en in voorloopige hechtenis gesteld is. De aangehoudene Van Peer, Bals en Van Setten blijven ontkennen. Het lijk van den vermoorden landbouwer Naalden is Zaterdag ter aarde besteld. De aangehoudene De Klerk is, evenals de knecht Sprenkels, op vrije voeten gesteld. Een groot pakket bewijsmateriaal is naar Breda gezonden. 0.a. is op het terrein van den moord gevonden een handschoen, toe- behoorende aan een der gearresteerden, alsmede diens tabaksdoos. Een' der sokken van het knechtje, dat door een der ban dieten voor zijn handschoen was aangezien, was door hem medegenomen in zijn haast en moet dqgt hem nabij het huis in het bosch weggeworpen zijn. Omtrent de drijfveer van de misdaad tast men nog steeds in het duister. Het zal zeer moeilijk vallen te bewijzen, dat gelden gestolen zijn, daar niemand ook maar het minst met de financiën van den vermoorde bekend was. Hieromtrent was hij steeds zeer gesloten. Moest hij een enkelen keer aan huis ook maar het kleinste bedrag uit betalen, dan moest iedereen zijn vertrek ontruimen. Hij sloot dan deuren en ramen waarna hij eerst overging om zijn spaar pot te openen. Vermoed wordt dat hij in een of anderen verborgen hoek van zijn huis zijn geld had verborgen. Best moge lijk dan ook, dat de inbrekers dit geld niet hebben kunnen vinden. Treinbotsing bjj Maastricht. Eenige personen licht gewond. Zaterdagmorgen is de personentrein, die van Maastricht naar Heerlen vertrekt, in botsing gekomen met den goederentrein uit Luik. De schade is niet groot, eenige personen zijn licht gekwetst, van wie een, die aan het hoofd gewond was, op het bureau is verbonden. De trein naar Heerlen kwam met een uur vertraging aan. Vermoedelijk was een verkeerde wiseelstand de oomaak van het ongeval. Een bendnrrat sit elkaar »saprsu*m. Op het terrein der Gemeentelijks Elek trische Centrale te Haarlem hadden twee arbeiders een vat met benzine schoonge maakt en daarna met water eenige keeren omgespoeld. Den volgenden dag (Vrijdag) keken zij met een kaarsje of het vat schoon was. Er waren echter nog benzinedampen in het vat, waardoor het vat uit elkaar sprong. De arbeider Wyidema kreeg het deksel tegen het been, waardoor dit Op eenige plaatsen gebroken werd en de ar beider Pieterse kreeg ernstige brandwonden aan het gelaat. De arbeidsvoorwaarden in de Kotterdamache haven. Naar aanleiding van het schrijven der bcheepvaartvereeniging „Zuijd" over de arbeidsvoorwaarden in de haven van Rotterdam heeft, naar de Tel. verneemt de afd. Rotterdam van den Centralen Bond van Havenarbeiders met de ver schillende vakgroepen in 't „Verkoop lokaal" vergaderd. Besloten is, geen wijziging te brengen in het reeds aan genomen standpunt wat de arbeidsver- ïenging betreft de 8-urendag wil men onverzwakt handhaven. Wat de loonen betreft is men bereid, tot onderhandeling op de basis der loo tten in 1914. Door de christelijke orga nisatie, die Zaterdagavond vergaderde, is een zelfde besluit genomen. De aanvaring van de „Holendrecht". Het Nederlandsche stoomschip „Ho lendrecht", op weg van Rotterdam naar Londen met ongeveer 300 ton stukgoe deren, is Vrijdag aangevaren door de Engelsche boot „Korea". Op het oogenblik van de ramp wa ren op de brug de kapitein, de tweede stuurman en de loods, en het schip voer op dat oogenblik in een dikke mist bank de loods was te Gravesend aan boord gekomen. Bij de aanvaring liep de „Holendrecht" slechts een zeer ge ringe snelheid, ongeveer 3 mijlen in het uur, terwijl de Korea een aanzienlijk grootere snelheid had. De Korea stoot te een gat in de Holendrecht, dat bijna drie vierde van de lengte van het schip beslaat, en waardoor de brug totaal werd vernield. Onmiddellijk na de aan varing gaf de gezagvoerder, die den toe stand van zijn schip ernstig inzag, de bemanning bevel aan boord van de Korea te gaan, en nauwelijks had de geheele bemanning aan dit bevel ge volg gegeven, of de Holendrecht liep vol en begon te zinken. Kapitein Mentinck en zes leden der equipage vertoeven thans nog te Lon den, terwijl de andere opvarenden gis terenavond naar Rotterdam zijn ver trokken. Bestrating te Amsterdam. 150.000 M. nieuw plaveisel. Het plan bestaat te Amsterdam, dit jaar de volgende straten van een ge- ruischiooze bestrating te voorzien: Dam Paleisstraat, van Dam tot N.Z. Voor burgwal, Rembrandtplein, Weesperpiein Plantage Middellaan, Koninginneweg, Nassaukade, van Zaagpoort tot Jaeob Latsstraat, N, Z. Voorburgwal, Marte laarsgracht, Rozengracht tusschen Prin sengracht en Lijnbaangracht, Bilder- ciijkstraat tusschen de Clercqstraat en jacok van Lennepkade, Kinkerstraat, Vondelstraat, Anna Vondelstiraat, Ie b onstantijn Huygenstraat tusschen Over toom en Vondelstraat, 2e Constantijn 11 uygenstraat, Tesselschadestraat en R. i'artplein, Amsteldijk van Ceintuurbaan tot iSmaragdstraat,, Marnixstraat tus schen Leidschegraciit en Leidscheplein, Kerkstraat, Nieuwe Kerkstraat, Planta ge iKerklaan tusschen Plantage Muider- gracht en Plantage Middellaan en Groo- le Kattenburgerstraat. Het ligt niet in de bedoeling, al deze straten met hetzelfde plaveisel te be leggen uit de verschillende moderne asfaltwegconstructiesi zal een Keuze worden gedaan in verband met de in komende aanbiedingen. Ook houtbe strating zal hierbij in aanmerking ko- men- IJ j ,4 De totale oppervlakte zal met inbe grip van het te vernieuwen plaveisel tusschen de tramsporen in deze straten ongeveer 150.000 M2. bedragen. MARKTBERICHTEN. Kotterdamache Veemaxk. 14 Januari 1924. Aanvoer: 360 vette runderen, 263 vette en graskalveren, 1072 varkens, 849 schapen en lammeren. Prijzen: le kw. 1.17%—1.30, 2e kw. 1.10—1.15, 3e kw. 0.96—1.00, Oneen lp kw. 1.10—1.20, 2e kw. 1—1.06, 8e kw. 0.86—0.95, Kalveren le kw. 1.50—1.76, 2e kw. 1.101.30, 3e kw. 0.85—1.00, Schapen le kw. 0.76-^0.85, 2e kw. 0.60 0.70, 3e kw. 0.66, lammeren le kw. 0.86—1.10, Varkens le kw. 0.79—0.82, 2e kw. 0.72—0.76, 3e kw. 0.64—0.66, licht soort le kw. 0.74—0.78. Amsterdam ache Veemarkt. 'f 14 Januari 1924. Aanvoer: 514 vette koeien, lelcw. 120 —120, 2e kw. 1—120, 8e kw0.75—1, 100 melk- en kalfkoeien 350—600, 174 vette kalveren, 2e kw. 0.90—1.04, 3e kw. 0.800.90, 86 nuchtere kalveren 14 24, 48 schapen 48—62, lammeren 38— 42, 489 vette varkens, le kw. 94-06, 2e en 8e kw0.92—024, 41 paarden 200— 400. Aardatpelmaitt. Amsterdam, 14 Jan. 1924. Zeeuwsche bonten 8—860, Zeeuwsche blauwen 8226. Geen aanroer. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Januari 1924. Geen spreekuur. Ba Wethouder voor Sociale Aangelegen heden, de heer C. H. Koemans, is verhin derd 'op Dinsdag 15 Januari a.s. spreek uur te houden. Ontvreemding van sloten. Door den heer K, van Berkenwoude is bjj de politie aangifte gedaan, dat door A. N., wonende aan de IJasellaan, aan zijn woning in de Willens verschillende sloten sjjn vernield en door hem zyn medegeno men, alsmede een regulateur van de wa terleidingkraan. Een gevaarlijke hond. Hedenmorgen heeft de groote herders hond van den heer van R. aan de Markt, een voorbygangater weer eens een flinke echrik bezorgd. Het dier sprong met een vaart op tegen Mevr. C., wonende aan de Tiendeweg, die er juist passeerde. Geluk kig bekwam zy geen letsel. De politie heeft den heer van R. ver- aocht maatregelen te nemen dat herhaling niet meer voorkomt. DiefBtal van Ideedingstukken. Door den gezagvoerder Jansen van de atoomsleepboot Grietje, liggende in den lJssel nabij de Nieuwe Veers tal, is aan gifte gedaan dat in den nacht van 11 op 12 Januari door middel van inbraak uit de voorkajuit verschillende kleediagstuk- zyn ontvreemd. Examen Costumière. Voor de vanwege de Vereeniging voor Modevakscholen te 's-Gravenhage in Dec. 1923 afgenomen examens zijn geslaagd voor costumière: de dames M. Nieuwenhui- xen, A. Grendel en C. Nuvelsteyn, allen te Gouda, M. Oldenboom te Schoonhoven en S. van der Hek te Ameide. Voor coupeuse: mej. A. Jongejan te Boskoop, allen leerlin gen van de Modevakschool der dames Gez. van tteijzelendoorn (te Gouda. De Vereeniging „T<* Steun" afdeeling Gouda. In het propagandablad van de Vereeni ging tot Steün aan Verwaarloosde Kinde ren trof het onze bijzondere aandacht dat de heer van Schouderen, de secretaris van de afdeeling Gouda van deze zoo nqttige vereeniging in zijn halfjaar!ijksch verslag er de aandacht op vestigt dat de geldmid delen, door bedanken van leden, van wie bekend is dat de geringe jaarlijksche bij drage geen bezwaar behoeft te zijn, en de sterk verminderde Rijkssubsidie sedert 1 Januari 1923, de toekomst voor deze zoo nuttige afdeeling, niet hoopvol stemmen. De secretaris deedt voorts mede dat de afdeeling in den loop van dit laatste half jaar twee pupillen in een passende omge ving heeft geplaatst. Een der kinderen is een 5-jarig jongetje. Dit kind, wiens ouders overleden zijn,"is voorloopig uitbesteed bij een familie, die zich reeds, door bemidde ling van een armbestuur, bereid had ver klaard voor hem te zorgen. Een 13-jarig meisje weid geplaatst in het gesticht Groot Emaus te Ermelo, waar zy, te oor- deelen naar de van tijd tot tijd binnen ko mende rapporten, blijk geeft, in tegen stelling met voorheen, op den goeden weg te zullen komen. De afdeeling zal zich ver plicht zien een der oudere pupillen gedu rende eenigen tijd in een doorgangshui» te Rotterdam te doen opnemen. Of dit het gewenschte resultaat zal opleveren moet worden betwijfeld, gelet op het feit dat zij reeds meerdere mailen ernstige reden tot bezorgdheid gaf. Volks- en Schoolbad. In de afgeLoopeh week werden in het Volksbad verf)ruikt 203 sproeibaden en 186 kuipbaden. Het schoolbad werd bezocht door 1065 kinderen. Apollo-Bioeeoop. De uitgebreide weekrevue geeft o.a. be langrijke en scherpe beelden van de ver woestingen door de aardbevingen, in Japan aangericht, alsmede de maatregelen geno men om de overlevenden hulp en steun te verleenen; voorts een jong duikster van 13 jaren, die van een 21 Meter hooge rots duikt Charlie Chaplin zien we in een leuke één- acter, waarin hij van „Lotje getikt is". Ver volgens een hoogst amusante klucht in 2 acten „Karelfcje bij de zeeschuimers", waar in de vermaarde Harold Lloyd de hoofdrol speelt. Met hoofdnummer „In de Leeuwenkooi", is een boeiend kermisdrama in 5 acten. Het is de poging van een hebzuchtig employé, die niets ontziet om op ongeoorloofde wijze eigenaar van een circus te worden. Hy zorgt dat zyn patroon bij het afbreken van het circus een ongeval krijgt en dat een van elders ontboden dresseur niet in de gele genheid is het attractienummer met den leeuw Brutus uit te voeren. Om het publiek tevreden te stellen waagt de dochter van den patroon zich in de leeuwenkooi; dan beleeft een schatrijk Amerikaan de sensa tie waarnaar hij zoo l«»g heeft uitgezien, nJ. dat de leeuw zich op het meisje werpt. Als belooning schenkt de Amerikaan de familie een vermogen, zoodat het wissel vallig bestaan van kermisreiziger vaarwel kan worden gezegd. Een sensationeel num mer bij uitnemendheid. Het orkest brengt zeer verdienstelijk veel moois uit de oude doos ten gehoore en de explicatie is te prijzen. De Ceëperatieve Tuinieravereeniging „Gouda en Omatreken". De Ooöperaiteve Tuinieravereeniging voor „Gouda en Omstreken", houdt Woens dag 16 Janhari des morgens 10 uur haar Mgmaeene vergadering in het Hotel „Wel- gelegnn" aan de Spoorstraat, alhier. De agende vermeldt ojm.: Jaarverslag van den Penningpieestet Jaarverslag van den Secretaris; Balans en Resultatenrekening met eventueele toe lichting door den heer L. O. Kutten van het Algemeen Accountantskantoor; Ver kiezing van een Voorzitter. (Aftr. de heer M. van Vliet); Verkiezing van één be stuurslid. (Aftr. de heer M. Both Nz.). (De aftredenden zyn terstond herkiesbaar); Bestuursvoorstel; Een Bestuursvoorstel om voor dit jaar 4 "A Veiliagkoaton te heffen met 1 reserve. Hoeveel groenten en fruit aan de vei lingen van de Coöperatieve Tuiniersver- eeniging voor Gouda en Omstreken worden verhandeld moge- blijken uit het vol gende: Gedurende 1923 toch werden aange voerd: aan Andijvie voor ƒ9910.66, Augur ken ƒ1657.74, Boonenkruid ƒ99.18, Sny- boonen 32768.71, Stokspercieboonen 28477.84, Stamboonen 27572.75 Pronk- boonen 1529.31, Spekboonen 1062.90, Tuinboonen 4418.61, Doperwten 5570.65, Capucyners 291.30, Peulen 7680.87, Komkommers 13494.79, Bloemkool 33520.99, Roode Kool 2482.92, Savoye Kool 2730.27, Witte Kool 470, Spitskool 549326, Spruitkool 11559.53, Boerekool 792.63, Groene Kool 1860.15, Knolrapen 90.72, Kroten 3171.73, Kervel 4.48, Peterselie 559.21, Postelein 10241.33, Prei 979.26, Rabarber 2907.64, Radijs 3008.—, Ramenas 20227, Raapstelen 219.36, Witte knollen 7.67, Veldsla 6.40, Bindsla 1.99, Kropsla 29058.71, Dunsel 155.02, Snjjbiet 0.29, Selderie 1899.69, Knolselderie 439.39, Bleek- selderie 0.91, Spinazie 23648.46, Ster kers 1.21, Uien 4727.22, Witte Uitjes 149.61, Ohalotten 41725, Schorseneren 58.99, Wortelen 5042564, Witlof 9320.22, Zuring 114.69, Dessertblad 0.28, Aardappelen 109.62, Tomaten 25246.46, Auberginen 3.02, Pepers 1.60, Vijgen 0.80, Appelen 1595.30, Peren 556.92, Aaixlbeien 12945.66, 2598 pond Roode en Witte bessen 209.11, 4518 pond Zwarte Bessen 1203.16, 1819 pond Doornbessen 160.07, 740 pond Frambo zen 166.91, 105 pond Morellen 24.65, 3173 stuks Meloenen 805.25, 749 pond Druiven 342.04, Pruimen 35.66, 8859 stuks Perziken 801*.13, 220 pond Kersen 22, 1486 stuks Pompoenen 121.31, 7200 stuks Citroenen 1371.70, 4950 Koolplan- ten 4.95, 122B Aarbeienplanten 1.42, Bloemenplanten 348.11, 367 Bloemen in potten 32.39, Bloemen 80965, 40 Dah- Haknollen 4.20, 36370 stuks Kipeieren 2321.69, 665 stuks Eendeieren 29.60, 1706 pond kaas 710.32. Over 1923 werd alzoo verhandeld voor een bedrag van 384.049.02. Agenda. 14 Jan. 8 uur. Lunchroom Flora, Hoog- jrtraat. Feestvergadering ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Loterij Vereeniging „Onderling Sterk". '14 Jan*8 uur. Groote Schouwburg. 3e Abonnementsconcert Rosé Kwartet. 15 Jan. 7% uur. Café „Harmonie". Leden vergadering Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". 16 Januari. Sociëteit Vredebest. 2e Compe titiewedstrijd v. d. Ned. Schaakbond tus schen de Schaakclub Messemaker en de Haagsche club O. S. D. 16 Jan. 8 uur. E H. b. O., Gebouw Daniël, Cursusoefening onder leiding van Dr. Montagne. 16 Jan. 10 uur. Hotel „Welgelegen". Ver gadering Coöp. Tuinieravereeniging voor Gouda en Omstreken. 17 Jan. 8 uur. Soc. de Réunie. 4e Hartvelt- Concert. 17 Januari. 8 uur. Bovenzaal het Schaak bord heden vergadering Zuid-Holl. Ijs bond Afd. Gouda. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrijdag 18 Januari, benevens den doorop volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. De heer P. van Hflrtinsveld, onderwijzer aan de Chr. school (hoofd de heer Jongs- ma) alhier, is benoemd aan de School met den Bijbel aldaar (hoofd de heer Roosje). Mej. M. Bijl te Oidenzaal is benoemd tot onderwijzeres aan de Oir. school van den heer Jongsma alhier. GOUDERAK. Gisterenmorgen is in de Ned. Herv. Kerk bekend gemaakt, dat een biljet van 10 is gecollecteerd voor de Diaconi. 'Den mi 1den gever wordt daarvoor gaarne dank gebracht. HAASTRECHT. Mej. I. Bod ego m is benoemd tot onder wijzeres aan 4a »Chr. school te Nieuwer- kerk aan denIJssel. In de heden gehouden vergadering der Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen", werd besloten dezen winter nog een uit voering te geven en wel naar aanleiding van de groote uitgaven voor versterkende middelen aan verschillende'zieke ingezete nen. Ode de opbrengst van deze tweede uit voering zhl worden afgedragen aan het bestaande Lighalfonds. De Penningmees- beres deed verantwoording van de afge lopen December-uitvoering, waaruit bleek, dat er een saldo was van 10467%, wat afgedragen zal worden aan bovengenoemde instelling. Woensdag 16 Januari aa. zal in het bij zonder zitting worden gehouden voor de inschrijving van dienstpliehtigen der lich ting 1925. OUDEWATER. Burgerlijke Stand. van 8 Januari tot 11 Januari. GEBOREN: Alida, d. v. M. C. van Vliet en J. M. Kruif. Johannes, z. v. C. de Vast en H. v. d. Hoeffen ONDERTROUWD: Cornells Anthonius van Rest en Catharina Drost. VLIST. Tot wegwerker, tevens belast met het onderhoud van de boomen op den Slangen- weg, is door den Raad benoemd D. Boom, alhier. In verband met de opheffing van den cursus voor vervolgonderwijs is aan het personeel daarbij eervol ontslag verleend. Door den Raad is besloten tot het aan gaan van een tijdelijke kaageldleening groot 1500.— ad 5 by de Onderlinge B rand ve rzekering. Woensdag 16 Januari a^. zal in het bij zonder zitting worden gehouden voor de inschrijving van dienstplichtigen der lich ting 1925. WAnDINXVREN. De Gemeentebesloot op 16 October j.l. om burgem<®Rer en wethouders te machtigen tot het voeren van ben rechts geding namens de gemeente tegen den heer A. Kempkes, meubelfabrikant, alhier inzake den verkoop en koop van een ge deelte van het land en het water, in 1922 aangekocht van mejuffrouw C. H. van der Torren. Naar wy vernemen hebben ge deputeerde staten dezer provincie op 7 dezer goedkeuring aan dit besluit gehecht, zoowel voor de procedures in gersten aan leg als in hooger beroep. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Vriendschappelijke wedstrijden. Hier volgen enkele uitslagen van (vriendschappelijke wedstrijden, grnte- röii ge peeld iJmuiden Stormvogels—U.C.H. B—3 Groningen Be QuickAjax 1B fc-Gravenhage H.B.S.—A.D.O. 2 België met 2—6 door Frankrijk geklopt. in Parijs word gisteren gespeeld de voetbalwedstrijd FrankrijkBelgië. Je Franschen wisten met 2—0 de over winning te behalen. Nog een Fransch succes. Voor een groote menigte toeschou wers werd in Luxemburg de internatio nale voetbalwedstrJijd Luxemburg Frankrijk gespeeld. De Franschen, die Kiezen dag met hun beste vertegenwoor digers in Parijs den strijd tegen de Bel gen aanbonden, brachten tegen Luxem burg eeu —wat men mü kunnen noe men reserve landenteam in het veld. Ook hier hadden de Fraaische voetbal lers succes. Zij klopten de Luxembur gers met 2—1. De tenniswedstrijd AmsterdamDen Haag. Den Haag wint met 96. Dé tenniswedstrijden Amsterdam- Den Haag, te Amsterdai|^gespeeld, zijn gisteren geëindigd met een overwin ning voor de Haagsche club met 9—6. v De Haagsche combinatie die op de Haagsche overdekte banen speelt, heeft hieimede voor de eerste maal den zil veren wisselbcker gewonnen. De uitslag was ais volgt Huygens (Den Haag) slaat Mr. van Leghen (Amsterdam) 6—4 6—4 6—2. Wybrandts (Amsterdam) slaat Kree- mer (Den Haag) 6—2 6—2 7—5. Timmer (Den Haag) slaat Eifers (Am sterdam) 6—0 6—2 6—2. «lolandus em Koopman (Amsterdam) an Kramp en Huygens (Den Haag) d_4 3—6 7—5 6—0. Marinkelle en Kreemer (Den Haag) si aan Wybrandts en van Olst 63 6—3 1—6 3—6 9—7. Aan een gemeenschappenjken maal tijd is de zilveren wisseïbeker door den voorzitter van den N. L' T. B., den heer Broese van Groenou,, uitgereikt. Vclgend jaar zal de returnwedstrijd in Dén Haag plaats vinden. Wiel rijden. Op de Parijsche wielerbaan Is giste ren het le gedeelte van het „Critéri- unt d'Hiver" voor sprinters verreden. De Nederlander Moeskops won daarbij den eersten prijs. (DRAADLOOZE DIENST.) Een oplichter. PARIJS, 14 Jan. Hier ter stede is een als in Rusland geboren genaturaliseerde Amerikaan bekend persoon, zekere Serge Hermann, gearresteerd, op grond van het uitgeven van waardelooze cheques, ais be taling van ontvangen goederen. H(j was juist van plan naar Amerika te vertrekken. Het Engelsche onderzoek in de Paltz. LONDEN, 14 Jan. Volgens de Times heeft Clives de begeleiding door Franschc officieren, op zyn reis door de Paltz, van de hand gewezen. Clives zal in Heidel- berg met door de separatisten uitgewezen Paltzbewoners besprekingen voeren. Na beëindiging van zyn studiereis zal hy met Lord Kilmarnock conferee ren. De corr. van de Daily News, te Spiers, ziet in de deelneming van Generaal de Mets aan de teraarde bestelling van Heinz een nieuw bewfje van ds begunstiging der separatistische beweging, door den Fran- sche vertegenwoordiger ln de Paltz. Dreigende spoorwegstaking. Pogingen worden gedaan om de staking te vermijden. LONDEN, 14 Jan. De generale raad van het Trade Unioneongres heeft ingegrepen in het spoorwegconflict en besloten tot het benoemen van een commissie, die zich in verbinding zal stellen met de spoorweg directies en het uitvoerend comité van den bond van machinisten en stokers om de zaak over hei doode punt te helpen of ten minste de beslissing van den loon rood afto wachten en de staking niet te doen uit breken gedurende de loopende onderhan delingen. Noodlanding van een vliegtuig. LONDEN, 14 Jan. Een Fransch handels vliegtuig, te Croydon opgestegen met 660 KG. gemunt en ongemunt goud, werd door het slechte weder genoodzaakt te Poix te landen. Het goqd werd P*» motorwagen naar Zwitserland verzonden. De begrafenis van den separatistenleider Heinz. BERLIJN, 14 Jan. Generaal de Mets heeft by den buitengewoon slecht bezoch ten rouwdienst te Spiers, welke Zondag voor den gedooden separatist*nleider Heintz is gehouden, namens Frankrijk een krans bij de baar gelegd. Volgens een bericht uit Spiers werden reeds 70 beambten en par ticuliere personen met 13Ï) huisgenooten uitgewezen. President Ebert bij de Britsche gezant. BERLIJN, 14 Jan. Gisteravond had de Britsche gezant te Berlyn een maaltijd aan gericht, waaraan ook de Rykspresident Ebert deelnam. Verkiezingen in Saksen. BERLIJN, 14 Jan. Volgens tot dusver ingekomen berichten behaalden de burg-e- lijke partyen in Saksen groote overwin ningen op <je socialisten. Ook de commu nisten boekten ten koste van de socialis ten belangrijke winst. Communistische opstootjes. HAMBURG, 14 Jan. Bij eon commu nistische demonstutie te Hamburg, ter gelegenheid van de herdenking van i ari Liebknecht, kwam het Zondag tot ecu botsing met de politie, waarbij eeu persoon gedood en velen gewond wer- uen. Een separatistische putsch te wachten. DUISBURG, 14 Jan. Naar verluidt v erdt een nieuwe separatistische Putsch voorbereid. Dr. Guthardt, die bij de ij.atste poging om een separatistische Rijnla'ndrepubliek te vestigen zich zelf tot burgemeester van Duisburg aanstel de, verzameld zijn aanhangers in de omgeving der stud en hij stelt zich voor liet geheele Ruhrdistrict in zijn macht te krijgen. Gelijk luidende berujhten komen uit andere deelen van het Rijn land, waar door werkelooaon regimen ten zouden wou-d<^i gevormd. De Engelsche gezant by Poincaré op PARIJS, 14 Jan. De Engelsche Ge- /unt, Lord Creve, heeft gisteren eeu onderhoud gehad met Poincaré. Naar verluidt betrof het onderhoud de jong ste separatistische geste in den Paltz. Het Fiume-contract. BELGRADO, 14 Jan. Naar gemeld wordt zal Koning Alexander spoedig een bezoek brengen aan Rome, om hft verdrag inzake Fiume te teekenen. Post wissel vervalsching. AMSTERDAM, 14 Jan. Aan de by post kantoren in Amsterdam heeft de laatste dagen een oplichting plaats gehali met postwissels die vervalscht bleken te zijn. lm totaal bedraagt hot bedrag waarvoor de oplichting plaats had 6900.De ver- valsching werd ontdekt aan het bijpost kantoor aan het Tulppiain, dat onmiddel lijk aangifte deed bij de politie. De ontdek king had plaats na de sluiting van het lo ket voor uitbetaling van postwissels. In den loop van den dag kwamen ook van andere kantoren aangiften in. De vervalsching is aangebracht op goede postwisselformulieren, het moest den schijn wekken dat ze uit Utrecht kwamen. Het dagteekemstempel draagt den datum van 9 Jan. Alle stempels die op die post wissel staan, wanneer hy kan worden uit betaald, zyn aanwezig. De postzegels zijn behoorlijk gestempeld, zelfs de merken waarop kan gezien worden het uur van be stelling zyn aanwezig. Ook het groote vei ligheidsmiddel, de chèquewriter, waardoor dwars door het formulier in zwart en rood geperforeerd wordt het bedrag van het ge storte geld, is behoorlijk nagemaakt. Alle postwissels zyn geadresseerd aan een ze kere de Boer te Amsterdam. Achter staat op alle wissels een ander adres. De eenige fout die gemaakt is, bestaat hierin dat het adres geschreven is over de chèquewriter, terwyl dat by goede postwissels juist an dersom 4|. Ook Ls de perforatie bij nauw keurige beschouwing eenigazins grover, omdat deze er vermoedelijk met een mes je is ingemaakt. Ongeveer eem jaar geleden had een der gelijke oplichting plaats. Ook toen werden de bijkantoren op een dergelijke wijze op gelicht. Toen echter waren de bedragen veel lager «omdat in dien tijd aan bijkan toren geen hooge bedragen werden uitbe taald, daar de controle moeilijk was. De dader is nooit ontdekt. Sedert de invoe ring van den chèquewriter was dat be zwaar verdwenen. Ook deze veiligheid blijkt dus niet afdoende te lijn. De politie is ijverig bezig te zoeken naar den dader of daders. Loonsverlaging bij de „Heemaf". -HENGELO, 14 Jan. Bij de „Heemaf' Ia met ingaag van 15 FWbraari 10% loons verlaging aangekondigd. Ontploffing aan boord van een ftiOtOrbool. Twee menschen gedood. ROTTERDAM, 14 Jan. Zaterdagnacht is uit Utrecht de motorboot Wilhelmina in de haven te Rotterdam «aangekomen. Deze boot was geladen met kisten waar in 6 bussen benzine. In totaal ongeveer 80.000 Liter. Hedenmorgen om kwart .over 7 -begaf de dekknecht G. v. d. Linden,' wo nende. te Vldardingen, zich naar de ma thlnekaraer, met een petruieuöllimp. om de motor voor te warmen. Wuurschynlyk hebben in de machinekamer beftzinodapi pen gehangen, want nauwelijks was de dekknecht beneden of met een geweldig* slag had een explosie plaats. De benzine damp die o8k om en tusschen de lading hing ontplofte, met het gevolg dat een ijzeren schot, dat de, laadruimte scheidde van de kajuit, waarin de schipper Anton Maatje, dien» vrouw elf een twee en een half jarig dochtertje 'te Mapen lagen, ge heel werd weggeslagen. De t schipper en zijn vrouw werden uit hun kodi geslingerd De menschen kwbmen terecht onder de yzeren plaat en werden geheel verbrijzeld- De geneeskundige dienst die dirëct tor plaatse was, vervoerde beiden naar het Ziekenhuis, waar zij reeds "blekei\ to zijn overleden. Het landje kwam er met enkele 'lichte schrammen af. Door de ontploffing was in de machine kamer brand ontstaan en ook de dekknecht geraakte in brand. Deze had echter de te genwoordigheid om naar het dek te vluch ten en over boord te springen. Door eenige omstanders werd hij spoedig aan Wal ge haald en werd met lichte brandwonden aan hoofd, handen en rug in het Ziekenhuis opgenomen. Intusschen was de brandweer begonnen met blussching van het vuur. Met 6 stralen werd de boot geheel onder water gezet, tot dat deze zonk, daarmee was ook het. K* vaar voor verdere ontploffingene geweken. Hedenmiddag zal de motorboot weder wor den gelicht. Het a.s. Eucharistisch Congres te A'dam. .Kardinaal Van Itessum de pauselijke Ipaal Naar aan „De Maandagmorgen" uir Ro me Wordt geseind, benoemde Z-^L de Paus bij een audiëntie, verleend aan mgr. Heij den, den voorzitter van het Permanent Co mité voor de Internat. Eucliaristische con gressen, op U. Zaterdag, tot pauselijk le gaat naar het a.s. intern, eucharistische congres te Amsterdam zyne eminentie kar dinaal Van Rosmini. Uitspraak van den iioogen Raad inzake d« zaak van Mevrouw Dennet. DEN HAAG, 14 Jat». De Hooge Raad heden arrest wijzende intake het cu»- .sut'eberoep van mevrouw Desmei, die i ooi hel gerechtshof le den Bosch werd veroordeeld tot 4 jaren gevange nisstraf wegens medeplichtigheid' uau 'poging to^moord op haar echtgenoot, verwees de zaak naar het gerechtshof .ui Arnhem. De llooge Ruud verklaarde hét cas 'i -stieimddel volgen* hetwelk het Oéwljs ivan den uan beklaagde ten laste geleg- Jdmi opzet door het Hof zou zijn ufge- leid uit uanwijzingen door aanwijzin gen verkregen gegrond eu vernietigd mitsdien het arrest van het H(^ te Den Bosch, doch alleen voor zoover requi- rande is schuldig verklaart aai^ eeu duel van het haur bij inleidende dug- jvaarding ten laste gelegde en naar daarbij wegen» medeplichtigheid aan poging tot moord straf is opgelegd. Een 3 millioen geldleening voor den Haa*. DEN HAAG, 14 Jun. De gemeenteraad heeft heden zonder hoofdelijke stemming aangenomen hot voorstel om een galdlee ning van 3 millioen gulden aan te gaan De wethouder van Financiën deelde mede dat de koers van uitgifte zal bedragen 97% WISSELKOERSEN, 12 Jan. 14 Jan. Officieel. Londen 11.38% 11.48 Berlyn 0.61% 0.61 Parijs 12.M 11.95 België 11.86 10.07% Zwitserland 46.15 46.70 Weenen 0.0037% 0.0087% Kopenhagen 46.45 46.46 Stockholm 70.26 70.75 Chriatiania 88.20 88Ü5 New-Vork 2.65% 2.70% Beureoverxieht. De fondaenmarkt had heden een willig voorkomen, terwyl tegelijkertijd de han del een aanmerkelijke uitbreidittg had on dergaan. ld oliewaarden vonden de groot ste omzetten plaats, waarbij Koninklijk* zoowel als geconsolideerden zich onder flinke schommelingen op een belangrijk hooger koerapeil wisten te sollen. Op de cultuurafdeeling kwam een zeer vaste stemming tot uiting in het koersverloop. Alle Suiker-fondsen en Indische Cultuur banken werden op een aanmerkelijk ver hoogd niveatf" afgedaan. H. V. A. ktfamen weer eens op 606. Scheupvaartpupieren hadden een kalm verloop, doch deeniette min kwamen in verscheidene gevallen hoo--! ger noteeringen tot stand. De handel In rubber was van bescheiden afmeetiqg, doch de koereen kwamen in meerdere gevallgn iets boven die vu den vorigen beursdgg Tabakken op bAcheiden voet verhandeiu en groote koeravariaties kwamen niet voor. Jurgenswaarden waren aan den vasten kant. Prolongatie 4% TELEGRAFISCH WEERBERICHT ,14 Januari 1924. Hoogste stand 760 te Neufahwasser. Uagste stead 748.4 te Valencia, Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot zwakke zuidoosten tot suid> westen wind, meest awaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, later iets

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2