rtsystoon lad. a :n, cl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62» Jaargang No. 15439 Dinsdag 15 Januari 1824 31 Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1T I - Gouda eken. DOOR SMART GELOUTERD Mr BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl) WEKKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. OUDERKERK zal 1 tot PEUiLLETM. HOOFDSTUK UC. I Het verhaal van een wilden naefcl. 88) ging (Wordt vervolgd.) lerleiaard iraat verd ng van enschte kaart- ïiezing, eleverd In een uur velt men een boom, die een eeuw noodig had te groeien. gen te slapen en in de natuur'wat niet* dat herinnerde aan menschelijke dwaas heden. „Wel, ik zou u stevig en veilig vast- i, iweralMbtir- «ten, hyporfw.- inmi fti, k XW l« door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rosaura Nadruk verboden per post aan iden kan ons een enkele legitimatie V f .a. 10 van de ijgetracht in verschil- ingevolge de uitnoo- Irs den arbeid te her on maatregelen om de dit plan mogelijk te Deze woorden van Pawes hebben in Frankrijk een grooten indruk gemaakt. Het groote congres der Russische com munistische partij is Vrijdag te Moskou be gonnen. Reeds op 'te eerste zitting ia het tot een uiteenzetting gekomen tuMchen het partijbestuur en de oppositie. Nadat Kame- nef een rapport voorgelezen had over den toeatand der partü, zeide een lid der oppo- sitie/iat hy en zijn vrienden zich voorge nomen hadden op dit congres» geen aanval tegen hot bestuur te ondernemen. De meer derheid der aanwezigen verklaarde zich daarmede echter tevreden on er werd een motie van vertrouwen in het bestuur inge diend. Deze mqjtie ia met 325 stemmen tegen 61 goedgekeurd. Zooals men weet eiacht de oppoaitie in de communistische partij v*n Rusland in de eerste plaats een meer democratische inrichting der party zelf. Men lat* zich echter niet door het woord democratisch mieleiden 1 De oppositie is geenazias een groep van gematigden, van reformisten. Integendeel, men vindt juist de meest doc trinaire communisten onder die ontevrede nen. Hun actie heeft vooral ten doel dan strijd tegen de nieuwe economische poli tiek moge lijk te maken. De officieels par- t(j leiders, die trouw gebleven zyn aan de gedachte van Ismin, willen steeds blijven rekening houden met den algemeen* toe stand; zU willen dat de industrie zich ont wikkeld zonder een regiem van l>etrekkely ke vryhejd en vroezen nieta meer dan de absolute breuk tusechen de atedeiyke be volking en de boeren, waardoor Rusland in de eerste ja ren der revolutie roede zoo ontzaglük veel geleden heeft. De oppositie wil echter juist terug naar dit ooreprtpdceiyka en, men mag wegzeg gen, primitieve communisme, dat ook ge- De nadere berichten over de verkiezin gen in Saksen bevestigen dat de soc.-demo craten een groote nederlaag hebben gele den. Bijna zonder uitzondering is in de groote steden, maar ook in de kleine plaat sen, de meerderheid der soc.-dem. en com munisten door een min of meer krachtige bungeriyke meerderheid vervangen. De meeste zetels schijnen de Deutsch-völki- schen te hebben gewonnen. I^plk geval toont de uitslag der verkiezingen ten dui delijkste, dat de aantrekkingskracht der soc.-democratie ernstig heeft geleden en dat er een sterke „Ruck nach rechts” door de heele Saksische bevolking gaat geproclameerd, waardoor aan de Maten, die Oostenryk de helpende hand hebben toogestoken, buitengewone schade is be rokkend. Dit zyn verschieten, welke het saneeringewerk verstoren. Mvn kan slechte hopen, dat het der re geering, gesteund door alle betere elemen ten der bevolking, vooral door l»et parle ment en door de pen» moge gelukken. in het jaar 1924 al dagtane te kunnen uit voeren, waartoe de regeering en het parle ment zich tegenover de garanden rende sta ten den Volkenbond verplicht hebben. Als dit bereikt wordt, twijfel ik er geen oogen- blik aan, dat Oostenryk een bloeiend ele ment in het centrum van Europa zal zjja en biyven, dat niet slechte Weenen de be middelaarsrol tusschen Noord en Zuid en Oost met West steeds meer zal spelen, dat de financieele draagkracht van Weeoen weer in een groot deel van Midden- en Zuid-Oost-Europa van invloed zal kunnen zijn ,maar ook buiten Weenen een groote opleving zal komen: op het platteland, waar een ijverige bevolking woont en waar de industrie en de landbouw gemakkeiyk den toets der vergelijking met andere sta ten kan doorstaan. is en sterk en goed. Het lijkt wel, als of de Voorzienigheid hierbij de hand in het spel heeft als de vrouw knap is zoo a In ik er eenige ken Hij hield even op met spreken en drukte haar arm nog vaster tegen zich aan. „Wel, Ephraim Goeie genade, wat maakt mij dat aan het rillen I" Zij wees naar de doodsche, door de maan beschenen heide en maakte van de gelegenheid gebruik om zich op nieuw tegen hem aan te drukken. Hij kon, ondanks den wind en de koude; haar warmte voelen. Hij weifelde een oogenblik en ging toen op zijn eigenaardige, norsche wij ze voort. „Als zij sterk en knap zijn, zijn zij dikwijls licht van gehalte”, zei hij, alsof hij over een doodgewone zaak de besmetting of den oogst, sprak. Betty kroop nog dichtèr tegen hem aan en op de een of andere manier kreeg hij zijn arm om haar middel. „Ben ik knap en flink, Ephraim?” zei zij. „Ja, beidy eigenschappen hebt gij, meisje.” „En er is niemand, die mij lichtzin nig kan noemen.” Ephraïm dacht een oogenblik over oen toestand na en trachtte haar dan plotseling in een geweldige omhelzing te omvatten. Maar Betty o’lh’Nab had het jagersinstinct der heuvelbpwoners en wilde nog een poosje met nem spe len. „Neen, maar I” zei zij maar druk- geest van den Jonker of den duivel tus- schen u en mij komen.” D-e smart, de rum en de nachtlucht maakten Ephraïm willoos. Hij wist zich >elf een reus en zijn hart, dat te lang onder zorgen was gebogen geweest ver hief zich weder en eischte zijn recht. Bit was het uur van Betty o’th’Nab en dit wist zij heel wel want de vrou wen der heide vertelden elkander me nig verhaal, ais het manvolk weg was, van de huwelijken, die er ontstaan wa- 5*®“ bii begrafenisplechtigheden. Als «riff daar was geweest om het schouw spel gade te slaan, zou hij geglimlacht hebben met den kalmen, diepen glim lach van het begrijpen en tot zichzelf hebben’ dat de wereld “Nijd hetMlfde is bij ontginning, bij het van vee- bij de verwarde men- wheMjke zeden, bij leven en dood, droefheid of blijdschap, altijd,gaan be- Een wook was verloopen sedert Ephraïm Shackleton op een on denzelf- den dag een vrouw verloren en er een gevonden had en in de kleine hut to Lostwithens zaten Griff en zijn gast te genover elkaar aan den haard. Meer dan eens had hij in de afgeloopen da gen het ergste gevreesd en zelfs Hester die dagelijks de meest noodzakelijke huishoudelijke dingen kwam verrichten dacht niet meer aan jaloezie, toen zij zag, hoe zwak de vreemdelinge was. Nu en dan scheen zij weder moed te vatten, maar dan herinnerde zij zich wefr haar kind, dat onder de witte sneeuw lag en dan kwelde zij zich en voelde zij zich opnieuw zwak worden. Dezen avond was zij echter opgestaan en had zij zich gekleed, terwijl GriW oe koeien voederde en nu zaten zij daar, zij in den eenigen stoel, dien Ojift bezat en hij op het dikke eiken houten blok, dat zooveel verschillende goede diensten bewees. Zij hadden geen kaarsen aangestoken, maar het vuur werd gevoed door turven en hout en de roode gloed daarvan scheen warm en helder in eiken hoek van de hut. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda sn omstreken (bdtoorende tot dan bezorgkAg) 1-4 regels ƒ1.80, elks regel moer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den baaorgkrtag: 1—4 regsls 1.55, elke regel meer 0.30. Advortentien in het Zaterdagmunmer 20 byslag op don prijs. Liefdadigheids-advertenUen do helft van den prVz. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1-4 regate ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op do voorpagina 50 booger. Gewone advertentten en ingezonden mededoellngen by contract tot aoor goroduceer den pryz. Groote lettere en randen worden berekend near plaatsruimte. Advertentita kunnen worden ingezonden door tuaocheakoenat van «oliede Boekhan dolaren, Advertentiebureau! en onee Agenten en moeten daags vóór de plaeteing aan het Bureau *yn ingekomen, teneinde van opname versekerd te sjjn. De Gommiseie van Deskundigen, die tot taak heeft de betelingscapaciteiten van Duitechland te onderzoeken en daarnaast de vlucht van het Duiteche kapitaal is gis teren met een. woord van welkom door Bar- thou, den voorzitter van de Commissie van Herstel, geïnstalleerd. De te velgen werkwijxe werd vastge- steld en de commissie vereenigde zich met een voorstel van Dawes om in de eerste plaats de stabiliteit van de Duitsche va luta in studie te nemen. Besloten werd geen persoonlijke mededeelingen te geven en slechts by uitzondering communiqué'^ aan de pers. In zyn openingswoord wees Barthou er op dat de Commissie van Herstel geen wonderen verwacht, noch een onverwachte oploeaiDg van het vraagstuk der Vergoe ding, maar dat ze oprecht hoopt, dat de bevoegdheid en het gezag van de leden van het comité van deskundigen tot be spoediging van een resultaat zal bydragen. Hy wees er verder nadrukkelyk op, dat het verdrag van Versailles een charter is binnen welks kader de werkzaamheden van het comité in volledige onafhankelijkheid en onpartijdigheid zullen moeten plaats hebben. Barthou sprak verder nog de hoop uit, dat Duitechland, dat zich zal kunueq laten hooren, de taak van het comité zal willen vergemakkelijken. Niet alleen de schuld- eischers van Duitechland en dat land zelf hebben belang by een regeling van het Vergoedingsvraagstuk, men mag zeggen, dat het vreedzaam evenwicht van heel de wereld er van afhangt. De Commissie van Herstel verheugt zich vooral over de me dewerking van Amerika, welke aan de be vindingen van het comité mee? gezag nog zal geven. Barthou eindigde met het aan bieden van het voorzitterschap aan generaal 1 Dawes. Generaal Dawes verklaarde in antwoord aan Barthou, dat de deskundigen zonder vooruit vastgestelde meeningen aan den ar beid gaan. Hy voegde hierijy dat de com- missi^van Herstel verstandig deed te ver bieden, dat quaesties van buitenlandsche politieken aard zooals die van wettigheid van de bezetting van het Ruhngebied en het comité zouden worden besproken. Als wy, zeide hy, kunnen komen tot voorstellen, die geschikt zjjn om den finan- cieelen toestand van Duitechland te herstel len, zullen we gedaan hebben wat de Com missie van Herstel in staat zal stellen Duitschland weer te brengen op den weg naar de productiviteit, die tot den voor spoed van Europa zal leiden. „Iedereen met gezond verstand, zoo sei De Briteche consul-generaal, de heer CH- ve is, wij meldden het reeds, naar de Paltz vertrokken, om een persoon] yk onderzoek in te stellen en hy heeft het Fransche aan bod, om een Franschen ambtenaar te zy- ner beschikking te stellen, afgeslagen. De Britten koesteren achterdocht, dat de separatistische beweging in de Pal'ta tot bloei is gekomen louter als het gevolg van invloeden van buiten af, die zich hebben kenbaar gemaakt na verwydering van de gewone poiilioneele bescherming tegen brandschatting en intimidatie. De minach- grafenis en huwelijk hand aan hand. Het kan zijn, dat Betty o’th’Nab dien avond zichzelve overtrof. Haar oogen blik was gekomen, dat der overwin ning of d.er nederlaag, en zij maakte er een zoo goed mogelijk gebruik van. B.en poosje hield zij zich nog stil en dan, terwijl zij over de poeiterige sneeuw liepen, voorbij de deur van de Herdejs herberg, sprak zij met die war me, zachte stem, welke elke man gaar ne hoyrt op een avond met maanlicht. „Zij was een goede vrouw voor u, Ephraïm,” zei Betty o’th’Nab.. u oioTig vu .vi^ .aor ,,Ja zeker. Ik zal er nooit meer een houden, meisje en nooit zal er een* vinden, zooals zij was”. o-eaat va» zin» innizn. nf Betty was niet ontmoedigd, maar spreidde geduldig haar net voor hem uit. „Zij was zoo oplettend en goed. Ik zou nooit een man kunnen verzorgen, zooals zij het u heeft gedaan.” Hij drukte haar arm met buitengewo ne teederheid. „O, ja, dat zoudt gij wel, meisje. Ik kan het aan uw stem hooren.” „Stemmen zijn wind, Ephraïm en zij had het goed bij u. Ik zeg u, dat mijn hart mij pijn deed, als ik zag, hoe zwak zij was en hoe gij op de hinderen moest passen, terwijl zij het bed moest I ouden. Het is ’n treurig ding, Ephraïm, eer ziekelijke vrouw te hebben.” „Wel,” zei hij, met plotselinge ver- lichting en als deed hij een bekentenis, „het was soms hard. Maar dan, wij wil len soms te veel. Een man' kan geen vrouw Verlangen, die tegelijkertijd knap te toch zijn arm „Neen, maar, ik dseht, dat gij u behoorlijk zoudt ge dragen.” Zij legden een mijl in stilte af. Goed eten enr goed danken en de warmte van een knap meisje naast zich, hadden Ephraïm het hoofd doen verliezen. Hij wist wel, wat hij gaarne wou zeggen doch kon geen woorden vinden, waar mede hjj dit kon doen, totdat Betty o’th’Nab hem te hulp kwam. „Ephraïm”, zei zij, juist toen zij den voet van den Scartop Rise bereikten. „Ja meid „Gij hebt drie kinderen. Wie moet voor ze zorgen, terwijl gij aan ’t zaaien ben en gedurende den hooioogst F’ „Wel, gij, meisje”, zei Ephraïm en hij bleef op de door de maan blauw achtig gekleurde sneeuw staan en nam haar met een onweerstaanbare kracht in zijn armen. „Ik heb u altijd den besten man ge vonden, dien ik ooit gezien heb,” zei Betty o’th’Nab. Griff had onderlusschen bij de deur van Windyfarm pachter Koyd en de an deren goeden nacht gewenscht en waa vertrokken om de drie mijlen naar 1 ostwiihens af te leggen. En hij dacht, met een ongewoon licht hart, dat een 'touw hem daar wachtte om hem wel kom te heeten. Alle harten op de Ling Crag heide schenen zich dien avond te wenden naar warmte en gezelligheid maar de maan bewoog zich ongestoord verder lan dèu „hemel en de witte landen la rf Het comité van onderzoek door do Commissie van Horstel geïnstalleerd» Generaal Dawes president. Het onderzode van Consul-Generaal Clive in de Paltz. Een nieuwe leider gekozen. De toestand in de Metaal industrie. De verkiezingen in Saksen. Het Engelsche Parlement bijeen. Een onderhoud met Mr. Zimmerman. Het congres der com munisten in Rusland. hij, kan den afstand schatten, dien een ge zond man kan loopen. Vyfig medische des kundigen zullen verzameld aan het hoofd eind van het bed van een stervende, vyf- tig verschillende afstanden noemen, die hy zou kunnen afleggen wanneer hy genas. Wat betreft het betalingsvermogen van Duitschland, zullen de Commissie van Her stel en de wereld de medische deskundigen aanhooren. Laat ons eerst helpen, Duitsch land te genezen. Nu wy eenmaal leden zyn van het comité, moeten wy, nu wy ons doel duidelijk omechreven vóór ons hebben ons voor het oogenblik minder bezighouden met het vermogen van Duitschland om te betalen, dan wel met het vermogen en den moed van het comité om handelend op te treden. „Waar dient het voor”, zoo vroeg Da wes, „duidelijke verklaringen uit te stellen? Waartoe dient het tyd te verliezen met formaliteiten, plichtplegingen, conventio- neele formules, die nieta betekenen? Laat my practische voorstellen doen. Onder het bewind van president Harding heb ik e^n opdracht van uitvoerend en controleerend bestuursstelsel georganiseerd, onder het welk voor den eersten keer de begroeting der Vereenigde Staten werd voorbereid volgens onze jongste begrootingswetgeving. Ik aarzel, my uit te geven als begrootings- deskundige, omdat ik vrees myn reputatie in de gewone beteekenis van het woord in verdenking te brengen; doch deskundige of niet, de vraag is, of hy een maatregel wéét voor te stellen die met betrekking tot de Duiteche begroeting een onderzoek waard is. De eerste maatregel, dien wy zouden moeten nemen, schynt my toe de instelling van een stelsel tot stabilisatie van de Duit sche valuta en een middel om het water te vinden om den molen der begrooting op gang te houden. Laat ons den molen bou wen zoodra wy het water hebben gevonden om zyn raderen te doen draaien.” Hedenmiddag zal Koning George de delyk verzat en daarna een staking hebbea reeds lang te voren aangekondigde troon rede uitepreken. Morgen zal, sooals de bla den reeds hebben gemeld, het amendement van de Labourparty op het adres van ant woord op de troonrede worden behandeld Men verwacht algemeen dat MacDonald uiterlyk Maandag aa. na den val van het huidige kabinet, van den Koning opdracht zal ontvangen een Labourregeering te vor men. Gisterenavond heeft MacDonald met de leiders der. Labourparty besprekingen ge voerd ten aanzien van de nieuwe vraagstuk ken, die de Labourrageering zal hebben op te lossen. Door het optreden der arbeidersregeering moet de spoorwegstaking met alle andere arbeidsgeschillen spoedig tot het verle den behooren. ting voor de constitutio^eele middelen, die de grondwet van Weiipar oplevert, leidt tot versterking van de conclusie, dat onder de bevolking van fdè ftdta niet echt de wensch tot autonomie leeft en dat de af scheidingsbeweging in elkaar is gezet door belanghebbende partyen tegen den vryen I wil der inwoners. De Franschenhebben thans den wensch te kennen gegeven een Fransch officier naar de Briteche zone van Keulen te zen den om daar een bepaald onderzoek in te stellen. De Briteche autoriteiten maken daartegen geen bezwaar, ofschoon, zooals de „Times” opmerkt, „aangezien er reeds tuaschen de twintig en dertig voorname Fransche ambtenaren met groote staven In Keulen zyn gedetacheerd, waar zy druk bezig zyn met hot werken aan de verwe zenlijking van de oogmerken van Frank- ryk, nog afgezien van den gewonen nlet- officieelen Franschen spionnagedienst, het moeilyk valt te begrypen, wat deze nieuwe ambtenaren zouden moeten ontdekken, dat aan de oogen hunner compatriotten is ont gaan.” Merkwaardig is nog ’t bericht, dat de 28 jarige separatist Kuhn uit Spiers, die we gens spionnage en verduistering straf heeft ondergaan, als opvolger van Heinz-Orbis het voorzitterschap der voorloopige regie ring” in de Palts op zich heeft genomen. De toestand in de metaalindustrie in het westelijk industriegebied is nagenoeg on veranderd. Er is een z.g. comité van actie gevormd bestaande uit stakers en werk- loozen, dat echter ge beziA Werkwilligen stakenden hebben lende metaalfabriekerf diging der werkgevrfi vatten. De politie nLt verwezen! yking van maken. p De stakers doen/herhaaldeiyk pogingen om het bedryfelevAi in de war te sturen, welke heden ten opzichte van het tramver keer op vele punten slaagden, waar de rails enz. werden beschadigd, Een poging om1 de gemeentelyke electri- citeitswerken bij de staking te betrekken, stuitte af op de houding van het personeel. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal j 2.90, par week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagalyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Ohm bureaux ajja dagalyks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. De correspondent te Weenen van het persbureau Vaz Dia» heeft een onderhoud gehad met den cominissaris-gtmeraal van den Volkenbond voor Oostenrijk, mr. A. R. Zimmerman, die zich over het werk, dat Oostenryk in het jaar 1924 wacht, als volgt uitliet: Vat men de tot dusver verkregen resul taten omtrent de uitvoering van het sa- neeringsprogram voor Oostenryk samen, dan kan men met tevredenheid conetatee- ren, dat de algemeene indruk gunstig i» en blijft. De garandeerende staten hebben zich voor Oostenrijk geïnteresseerd en daar tegenover heeft Oostenryk zich verplicht zyn geheele staatshuishouding op een veel eenvoudiger grondslag op te richten. 't Komt dus niet alleen aan op het even wicht in de begrooting, maar op de her vormingen, die aanvankeiyk door de Oos- tenryksche regeering en het Oostenrijk- eehe parlement in het vooruitzicht zyn ge steld. Ten opzichte van de tenuitvoerleg ging dezer hervormingen zal in het jaar 1924 nog veel te doen zyn. Regeering en parlement hebben krach tens het verdrag van Genève een bepaald program aanvaafti voor de afvloeiing der staatsbeambten en de bestuurshervorming. Deze verplichting is in den omvang, zoo als men zich voorgesteld heeft, nog niet vervuld. Zoowel de afvloeiing der bondsbeamb- ten, welke ik niet uit het oog zal verlie zen, alsook de tenuitvoerlegging van de bestuurshervorming wijzen op een belang rijken achterstand. Ik weet, dat in de hoofdsteken van de garandeerende staten dit deel van het sa- neeringsprogram met groote aandacht ge volgd wordt. Ook is opgevallen, dat nu toe voor <le laatste verhonging der amb tenarensalarissen door het parlement nog geen dekkingsmiddelen zyn aangenomen. Vervolgens heeft in het buitenland een zeer ongunstige uitwerking gehad het feit, dat in den loop van weinige maanden de post- en telegraafbeambtan eerst een Rj-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1