I i ant iOEK ■rzoek. I! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercafelle, NIEl) WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REELWLIK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx 62» Jaargang Maandag 21 Januari 1824 Mo. 15444 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen der”, Ml?? DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rossum trdam sion 108 80 t. ikirchen. Rhld. erende prijzen aheel kosteloos kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad uitgebroken. 133 116 n bekende 30 i 9 tot S uur ik Oude spreuk. FEUILLETO*. wat is (Wordt vervolgd). ierderen dan op DSCHE ie gij in 'aardoor icht van geurig. ers misschien? tliciteit Wie alle dagen zijn goed' naziet, vindt een goudstuk. Nadruk verboden r> Suikerziekte, rter Kaufmann je. 179 30 Poincaré heeft gisteren wederom een van zijn gebruikelijke Zondagtoespraken gehou den, en voor het eerst kan men spreken van een verzoeningsgezinde geest welke in deze rede naar voren kwam. Bij de onthulling van een monument voor oorlogisdooden uit het zevende Parysche arrondissement, verklaarde hy dat Frank rijk zich thans meer dan ooit zal wachten voor de verschrikkingen van den oorlog. Het zal met al zijn krachten van geest en hart voor den vrede werken en méér dan ooit ernaar streven, de volken, zoo dikwijls door belangenstrijd verdeeld, in liefde tot de menschheid samen te brengen. On op doeltreffendewijze de zaak van de wereld- eendracht te dienen, wenscht het deze te verdedigen door nakoming der verdragen en handhaving der daarbij geschapen rech ten. Wiy hebben aldus Poincaré het tijdvak van de „vodjes papier” g&end; voortaan echter willen wjj leven onder de bescherming van wat met dure eeden be zworen is. Waartoe zou zooveel vergoten bloed, zooveel tranen, zooveel eeuwigduren de smart gediend hebben, wanneer Frank rijk ook morgen zou staan onder de bedrei ging van nieuwe aanvallen, of wanneer wjj tengevolge van een opzettelijk in gebreke bljj-ven van Duistchland, buiten staat zou den zijn onze verwoestingen te herstellen? Geen enkele politieke campagne, geen en kele financieele manoeuvre, geen enkele druk van buiten, zal de stem van ons ge weten kunnen verstikken. Wjj zijn geen volk, dat begeerig is, verblind door impe rialisme, belust op andermans bezit. Wjj verlangen niets van anderen te hebben en wenschen uitsluitend het geluk van andere volken; niet alleen (wat vanzelf spreekt) dat van onze geallieerden, maar zelfs dat van onze vroegere vijanden, mits zij met het verleden breken, het uitwisschen en het goedmaken. Frankrijk is nooit te kort ge schoten in ridderlijke edelmoedigheid en zal er ook nimmer van afwijken. De wereld kan vertrouwen hebben in zijn rechtschapen heid, zy’n eergevoel en het geeft slechts aan twee bescheiden wenschen uitdrukking, n.l. door niemand beroofd te worden van NT f. eua ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2—, -- per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. enen Hause in troep. Griff’s gedachten hielden zich nu al leen met het werk bezig. Gedurende drie maanden was de heide in de macht geweest van het ijs of de sneeuw, of wel van beide tegelijk. Hij had geen werk gehad voor zijn handen, behalve het verzorgen der beesten en het ma ken van eenige noodzakelijke reparaties aan den koe- of paardenstalen hij verlangde er hevig naar houweel en spade weder te kunnen hanteeren. „Binnen een week misschien nog wel eerder zal het land mij wach ten.” zei hij. De vrouw was vergeten. Vele zwervers en verdwaalden - slacht offers op de heide hadden zijn gast vrijheid gezochtzij was ook een gast niet meer en niet minder. Do lufeht was nu overal in het rond zwaar bewolkt en een lichte, natte mist kwam jiu met den wind naar beneden. Griff keerde zich om en ging naar zijn hut terug. Zijn gast had hem gehoor zaamd en lag met wijd geopende oogen naai den flikkerenden vuurgloed op de muren te kijken. Er kwam een zachter licht in haar oogen, toen de deur werd geopend en zij zag hoe de sneeuwdrup- pels op zijn gelaat en de sneeuw op zJjn dikke laarzen. Toch zag Griff, ter wijl hij haar vroolijk toeknikte, dat er tranen op haar wangen lagen en dat kaar oogen nat waren van onvergoten tranen. „Wat is het, meisje vroeg hij, ter wijl hij tegen den muur leunde en op naar neerkeek. „Niets o, het is niets maar i hoorde den wind en ik dacht aan het kind, dat daar buiten ligt. Kijk nu, ik ben weer moedig. U zult toch niet weder probeeren vannacht wakker té blijven Ik ben weer bijna in orde en heb niets noodig.” „Ik zal hier zijn, als ge mij noodig hebt en Trash ook,” antwoordde de ander vroolijk. „Wel jongen, wat is het viel hij zichzelf in de rede, daar de hond aan zijn voeten kroop en be gon te blaffen en te janken. Er weer klonk een geluid van voetstappen op de sneeuw en toen hoorde men een kort, ongeduldig geklop en Trash beef de van toorn en wantrouwen, dat er op dit late uur nog een bezoeker kwam op Lostwithens. „Koest, jongen, koest 1” zei Griff ter wijl hij de deur der hut opende. Het licht van het vuur scheen vol op het gelaat van Gabriël Hirst, den pre dikant en Grifi, diet instinctief be greep, welke zaak zijn vriend dezen nacht herwaarts voerde, trok de deur tchter zich toe en trad naar buiten in den druilerigen motregen. „Wel Gabriël I” zei hij. „Ge zijt ten allen tijde welkom, maar ge hebt wel een stormachtigen nacht uitgezocht.” De stem van den predikant klonk somber. „Ik kies het weder niet uit, jongen de dagen worden ons gegeven en met eiken dag een andere plicht.” j Zij stonden daar en keken elkaar zwijgend in het gelaat toen hield Ga briël de lantaren, die hij droeg, in de De wolken aan de lucht waren weggevaagd en terwijl hij den heuvel beklom, wentelden en schitterden bo ven hem de groote sterren. Zoo helder was de nacht, dat hij de vage omtrek ken der heuvels kon zien en de boven ste bevroren sneeuwlagen roerloos zag liggen onder den wind. De dooi was nog niet ingetreden maar terwijl hij “,®ar 8tond en met volle teugen de heer lijke lucht inademde, zag hij zware wolken opkomen van achter de donke re grens der westelijke heide hij ze vooruit drijven, totdat de Groote Beer, die wit en helder had geschenen er achter verborgen was en de Melk- *eg een breede weg, bezaaid met groote en kleine sterren verduisterd werd. En steeds woei de wind heviger en steeds, met snel elkaar opvolgende Iwwchenpoozen, blies de Spook-Ruiter op zijn hoorn en volgde zijn uitgelezen wat het beloofd is en niet meer door xyn iburen bij de keel gegrepen te worden. 1® Mexico nadert snel de crisis in den atrijd die de opstandelingen voeren. Zeven oorlogsschepen van de Vereenigde Staten, naar Mexico vertrokken om de Amerikaan- sche belangen in Tampico en Vera Cruz te behartigen, zijn daar aangekomen, doch de opstandelingen geven een geheel eigen uitlegging aan dit optreden van de regee ring der Vereenigde Staten, evenals aan het aan generaal Obregon verleende vejiof oin troepen te transporteeren door de Ame- rikaansche staten Nieuw-Mexico, Arizona en Texas; zy beschouwde dit n.l. als voor- loopers van een nadrukkelyke verklaring, dat de Vereenigde Staten tot lederen prijs de Obregonregeering wilden handhaven. De federale troepen zyn hun algemeene actie tegen generaal Estrada begonnen en gisteren begonnen andere regeeringstroe- ipen hun opmarsh over het grondgebied der Vereenigde Staten, om een eind verderop Mexico weder binnen te trekken. De drie bovengenoemde staten van Amerika heb ben daartoe hun toestemming verleend en generaal Obregon verwacht, dat deze ope ratie beslissend zal zyn. Hy heeft thans het grootste gedeelte van de wapenen, In Amerika aangekocht, ontvangen. Twee Amerikaansche schepen zijn, zoo verneemt de Tei., door de blokkade van Tampico heengevaren, en hoewel zy wei zijn beschoten, zyn zij toch niet beschadigd geworden. Zee andere schepen, waaronder het Nederlandsche stoomschip „Maasdam’’ van de Holland-Amerikaljjn, kregen la ter vergunning de haven binnen te varen. De petroleummaatschappijen te New- York rapporteeren, dat de rebellen de vol ledige controle hebben over de Zuidelijke petroleumgebieden, die een totale opper vlakte van 600 vierkante mylen beslaan. Berichten melden, dat de opstandelingen de petroloeumstations van de voornaamste maatschappijen in het gebied van Tuxpan en Porto Lobos in handen hebben. VEREENIGDE STATEN. Wat Ford waard te. Volgens een berekening, door Wallstreet gemaakt op grond van de marktwaarde van de autofabriek en de ar fiere onderne mingen van Henry Ford, vertegenwoordigt Ford een waande van 170.000.000 (tegen vijf dollar per pond). De heer Ford wordt eiken dag ongeveer 80.000 rijker of in ronde cijfer* 80.000.000 per jaar. Hy Ie thans 61 jaar en lichamelijk en geestelijk gezond. Financieele deskundigen berekenen, dat hy over tien jaar, voortgaande gelyk hij gedaan heeft, de beaitter zal z(jn van het kolossale vermogen van 600.000.000 met een dagelyksch inkomen van 200.000. De grondslag van Ford’s fortuin weid gelegd door de vervaardiging van goed koops automobielen. Thans is hij eigenaar van spoorwegen kolenmijnen, ijzergroeven, katoenvedden, houtaankappingen, glas- en staalovens, lederfabrieken en andere in dustrieën, al weflker producten wonden ge bezigd voor de vervaardiging van zijn auto’s. Het heet (naar de correspondent van de „Morning Poet” te Washington meldt), dat de heer Ford zijn auto’s tegen den kostprijs zou kunnen verkoopen; hij maakt in werkelijkheid echter ongeveer 14 op elke auto en maakt bovendien nog enorme winst door aan zichzelf tegen een behoorlijken marktprijs de producten van zyn andere ondernemingen te verkoopen. ENGELAND. Drie schepen aan gevaren. Uit Londen wordt genieldl dat het l’raziliaansche stoomschip „Ayururvee” vertrokken van Rotterdam, te Cardiff in aanvaring is gekomen met drie sche- ïrs ter inzagè. reau BEURS, ittardam. ningen. Maar alle pogingen om eÉn staking te voorkomen, hebben ten slotte gefaald. De „Associated Society” heeft geweigerd, de besluiten van den Nationalen Loonraad te aanvaarden en het algemeen bestuur van de Trade Union deed Zaterdag j.l. wait het maar kon om den loop der gebeurtenissen te w>ijzigen en het uitvoerend bestuur van de Associated Socièty tot rede te brengen; zijn argumenten mochten echter niet ba ten. De Alg. Raad van het Trade Union Con gress is begonnen een conferentie byeen te roepen van de directeuren der spoor wegmaatschappijen met den Raad zelf en vertegenwoordigers van de 3 spoorwegvak- vereenigingen. Deze conferentie stelde een memorandum op, dat van beide zy’den werd geaccepteerd en waarin werd verklaard, dat de spoorwegmaatschappijen niet bereid zyn om de uitvoering van de besluiten, door den Loonraad genomen, te verdagen, doch dat, als de stakingaproclamatie zou worden ingetrokken, er onmiddellyk een conferen tie zou plaats hebben van vertegenwoordi gers der maatschappijen, de „Associated Society” en de „National Union”. De spoor wegmaatschappijen zegden bovendien toe, dat zij niemand ontslag zouden geven, in- dien aan deze voorwaarde zou worden vol daan. Het algemeen bestuur van het „Trade Union Congress” had op zich genomen, de betreffende voorwaarden aan de „Associa ted Society” aan te bevelen. De leden van het algemeen bestuur had den daarna een langdurige bespreking met het uitvoerend besutur van de Associated Society, welke gisteravond laat is begonnen en tot hedenmorgen halfdrie heeft geduurd. De vertegenwoordigers van de Associated Society bleken echter onverzoenlyk en hieü- den zich koppig vast aan hun eenmaal aan genomen resolutie, om te 12 uur midder nacht in staking te gaan. Op een zeer kritiek moment breekt deze staking uit; immers de regeering, die op het punt staat af te treden, is niet in staat haai* gezag te doen gelden in een conflict als dit en de nieuwe regeering, d.i. die van Labour, zal in deze kwestie zich pas kun nen doen gelden, nadat ze althans eenige dagen heeft bestaan. Welken omvang de staking inderdaad ge nomen heeft, zal vermoedelyk in den loop van den dag wel nader blijken. Op hun post blyven vooreerst de 20.000 machinisten, poetsers en stokers van de National Union of Railwaymen, die hoogst waarschijnlijk allen, of byna allen aan het stakingsparool geen gevolg geven en ver der zyn er nog velen die aarzelen, de sta- kingsorder van de Associated Society op te volgen. pen, het Fransche "Plemtwo" het Nursche „Maud” en het Engelpche „Ad miraal Hamilton”. Men gelooft, dat alle schepen veel averij hebben opgoioopen. OOSTENRIJK. Em diplomatiek aobandaal te Weent». Weensche bladen maken volgons de Tel;. veel ophef van e«4 diplomatiek schandaal, waarbij het Spaansche ge zantschap ten nauwste betrokken is. Einde November jl. verdween namelijk plotseling de kanselier van het Spaan sche gezantschap, Lafuente, nadat hij een cheque van 457.00Q kronen had ivervalschy in 457.000.000 kronen en deze had geïnd. De Spaansche gezant, d'Avila, deed hiervan bij de politie aangifte, echter zonder resultaat. Dezer dagen nu keerde de echtgenoot* van den kanselier te Weenen terug en des gevraagd verklaarde zij, van haar man een bedrag van 50 millioen kronen te hebben ontvangen. De Spaansche ge zant heeft echter lot ieders verbazing geen aanklacht tegen haar ingediend. Po Weensche bladen nu beweren dat de oorzaak hiervan is een zeer intiem* verhouding tusschen de beide echtpa- len. Opmerkelijk is ook, dat de Spaan sche gezant onlangs zijn dochtertje on der militair geleide naar een meisjes- pensionnaat heeft laten) brengen, uit vrees, dat zijn echtgenoote het meisje zou laten ontvoeren. In de Ruhrindustrie dreigt opnieuw een algemeene staking, thans in de bruinkool mijnen; mogelijk is deze inderdaad reeds uitgebroken. Een vergadering van triebsrate” van verschillende bruinkoolmy- nen in het bekken van Rijnland besloot al thans tot algemeene staking in de mynen, welke heden zou ingaan. In de Engel sche zone hebben de heer- schende stakingen reeds een ernstiger ka rakter aangenomen «speciaal in het bruin- kooflbekken rondom Keulen, waar de troe pen tusschenbeide moesten komen om de orde te herstellen. De Britache autoriteiten hebben de mijnarbeider» van Rodder (in <len Eifel) alsmede den arbeiders van de elecirische centrale Goldenbengswerk ge last, den arbeid te hervatten. BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Clive’s enquete in de Palts. De Britsohd coaisul-generaal Clive, heeft zich na de beëindiging van zijn enquete in de Plpts naar Coblenz bege ven, wa^r hij aan den Britschen verte genwoordiger in de Rijnland-commissie rapport zal uitbrengen. Tegenover jour nalisten verklaarde hij, dat volgens zijn berekening de separatisten 90 van de bevolking tegen zich hebben. Spoorwegstaking in Engeland. Staking iit de bluinkolenmönen in het Ruhrgebied. En rede van Poin caré. De strijd in Mexico. Was het aanvankelijk alleen de «politieke crisis in Engeland die de aandacht op zich vestigde, thans is het de spoorwegstaking die, houdt zy inderdaad aan, in niet onaan zienlijke mate het economische leven van Engeland dreigt te ontwrichten. Algemeen zal de staking wel niet wor den, maar de omvang, dien zy reeds aan nam, baart niettemin in groote mate zorg. In wezen houdt de staking verband met verschil van opvatting in de gelederen der arbeiders zelf. t Tot goed begrip van het gebeurde diene, dat er in Engeland zoowel een nationale bond van spoorwegpersoneel bestaat, de National Union of Railwaymen, als een bond van machinisten en stokers de Asso ciated1 Society. De eerste telt een 20 a 30.000 machi nisten onder hare leden, de laatste c.a. 54.000 machinisten, stokers en poetsers on- haar totaal ledental van 62.000. Zooals de naam reeds uitwijst, is de laat ste bond van beperkter omVang, doch zij volgt een meer extremistisehen koers dan de nationale bond. Terwijl eerstgenoemde vereeniging genoegen nam met de uit spraak van den nationalen loonraad, ver wierp de bond van machinisten en stokers haar. De consequentie van deze beslissing was, dat de machinisten en stokers, wier secretaris Bromley is, de staking procla meerden. Deze handelfwij'ze heeft vooral de verontwaardiging opgewekt van Thomas en Cramp, die de leidende persoonlijkhe den zyn van den groeten nationalen bond; deze zijn van gevoelen, dat het besluit van den bond der machinisten stokers niet- al leen een ernstige fout is, maar dat de sta king tevens een gediuchten slag toebrengt aan het principe der collectieve arbeids overeenkomsten. Wat Thomas en Cramp verder van de staking verwachten is, dat de uitwerking ervan noodlottig is voor den ingestelden loonraad, die h.i. gunstig heeft gewerkt. Doch tevens verwachten zy van de staking, dat deze zal uitloopen op het opheffen der locale verzoeningsraden voor locole geschillen. Niets minder dan de eer en het aanzien van den nationalen bond van spoorwegpersoneel geraaikit door een staking h. i. in het gedrang. In een rondschrijven van Thomas en Cramp wordt dan ook te kennen gegeven, dat elk lid van den nationalen bond dat zich bij de staking aansluit, als een onderkruiper moet worden beschouwd, omdat bevoegde vertegenwoordigers van den nationalen bond de uitspraak van den loonraad met hun handteekening hebben bekrachtigd. Elk lid, dat op de vorenaangeduide wyze han delt, pleegt naar de circulaire opmerkt verraad „jegens het besluit van de bui tengewone algemeene bondsvergadering, die de meest democratische methode ge noemd ka® worden voor het uiten van mee- Mil IrtlIE COURANT. ADVEBTBNTIBPBUBl Uit Goud. ouutrafcra (Mwonsd. tot dra braortkrilf); 1—6 fkM, elln nci /0J6. Vu kultra Goud, ra dra braorctatef: 1—6 h«.1> 11-M. «li* «rara 0J0. Advortratita in h« ZuUnl^munouT 10 bU<te< op dra prÜA Li^didigh.kU-rav.rtratita d. Iwttt vu dra pri). INGEZONDEN MEDEDEEUNGENi 1—4 /Z06, tik. /0Z6. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentifai en ingeaonden mededelingen Mj contract tot zeer gereduceer- den prjj«. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. AdvertentiSn kunnen worden ingebonden door tuaechenkomst van «oliede Boekhan delaren, AdverUntiebureeux en onze Agenten en moeten daag» vóór de pianteing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zün. Griff lachte even. „Del rotsen, de turf en de heide vervangen nu de vrou wen voor mij, wat ik u reeds heb ge zegd, toen ge vroeger nog eens met een dergelijke boodschap bij mij lew aan t. Ik zeg u, deze zwerveling* is niets meer voor mij dan wanneer ik een kind in de sneeuw had gevonden.” „Zij zal u dierbaarder worden mi wat dan „Dan zult gij bij mij komen, Gabriël en dan zullen wij de zaak opnieuw be spreken.” „En hqe staat het met uw buren, Griff Zullen zij er geen steen des aanstoots in vinden?” „Ik woon te ver van hen verwijderd om hun praatjes te hooren of er mij aan te storéh. Dat is mijn laatste woord, Gabriël maar ik dank u voor het vriendschappelijk gevoel, dat u hier heen dreef.” „Is zij mooi om aan te zien V’ hield Gabriël aan, met zijn eigenaardige haM bijbelsche spreekwijze. Griff keek hem verbaasd aan. „Ja maar daaraan heb ik bijna nog niet ge dacht,” zei hij, met zulk een blijkbar* oprechtheid, dat de vrees van den pre dikant, hoewel slechts voor een oogen- hlik, verminderd*. „Ik twijfel, ik twijfel I” mompeld* hij alsof hij biddend zijn achterdoaht trachtte te bestrijden. hoogte en keek Lomax onderzoekend aan. „Hoe staat het met de vrouw, die ge hebt gered, Griff?” vroeg hij. „Is ze nog steeds bij u „Ja, zij is te zwak om uu reeds haar schuilplaats te verlaten.” „En gij woont hier met haar weer volgde hij met de strenge aanklacntjvan eén profeet in zijn stem. „Zoudt ge willen, dat ik haar alleen midden ap de Ling Crag heide achter liet Zoudt ge willen, dat ik haar bui ten de deur zette en haar daar liet stetr ven „Het is beter 'dat het lichaam dood is dan de ziel. Beter, dat het vleesch sterft, dan dat men leeft om te zondi gen naar ziel en lichaam. Denk aan de eeuwige verdoemenis, jongen luister naar het knetteren der vlammen en het bittere geschrei der verdoemden de verdoemden, die niet de waarheid wil den zien.” Beide manneg waren sterk, elk op ijn eigen wijze’, en nu stonden zij te genover elkaar als twee krachtige te genstanders. .Gabriël Hirst,” zei Grift, „wij heb ben ééns twist gehad en daarbij allebei ren les ontvangen. Terwille van onze vriendschap moogt gij allee zeggen, wat gij wilt, dezen nachtmaar ik wil naar geen tweede preek van deze soort lui*, teren.” .Vrouwen zijn u altijd noodlottig ge weest, vriend ik kwam hier om u te waarschuwe* tegen dozen valstrik.”

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1