ivoren -TKCEZospBrMki)iii>mmgBr ür. Hommel's Humt*** LAATSTE BERICHTEN. Beurt van Amsterdam. Hy heeft geen stokpaardjes en zyn per soonlijke uitgaven zyn onbeduidend ver geleken met xyn inkomen. In tegenstel ling met Carnegie, Rockefeller en andere groote Amerikaansche miHionairs heeft hjj geen schenkingen gedaan aan groote flian thropische of opvoedkundige instellingen en is hy geen kunstbeschermer. Zjjn „Vre- desschip" is de eenige openbare zaak, waaraan zijn naam verbonden ie. Het congres stelt belang in den heer Ford om twee redenen: de eene is, dat het feit, dat zulk een reusachtig vermogen in handen van een enkeling is, een bedreiging kan vormen en de tweede, dat in verhou ding tot zijn fortuin de heer Ford vermoe delijk een Lagere inkomstenbelasting be taalt dan velen met slechts een fractie van zijn vermogen. Door zijn winst in zijn bedrijf te steken hoeft hij niet van zyn individueele inko men te betalen. De dranklmoeierij in Amerika. Geen alcohol meer voor de ziekenhuizen. Leu telegram uit New Vork meldt, dat de districta-„attorney" aldaar riay- ward, zich genoodzaakt neett gezien, ae voorziening uer ziekenhuizen-met alco holica atop te Zietten de drankwetau- tcuteiten nebben de daarvoor bestemoe hoeveelheden nl. in betrag genomen wegeus de minuerwaardige kwaliteit. De chemici in de ziekenhuizen weiger den trouwens reeds, de slechte materie te accepteeren. HUNNENLAND. Veterinaire Inspectie Volksgezondheid. De munster van Arbeid heelt aan de Oedepuleerue btaieu van de betreden de Provincies meoegeueeiu uut de in specteurs der V oiksgezooüheiu 0. dou- we, en dr. ri. G. AWart van ambtsge bied en stanupiaats zijn veranderd. inspecteur uouma.- Krijgt thans tot ambtsgebied de provincies Uelderiana, ten westen van den iJsei en ten noor den van uen dijn, xNoordciioiiand en Utrecht, met standplaats Amersfoort. Inspecteur Zwart krijgt tot ambtsge bied dei provincies zuid-Holland en Zeeland, met standplaats 's-Uravenhage Voorkeur Nederlaudsch fabrikaat. Een circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken. De minister van biiuieuiundsche za ken en laiiuuouw heelt het volgende geschreven aun ae provinciale en ge meentebesturen De rijkscommissie) Werkverruiming deelt mij mee, dat o.n». naar aanieyiing van mijn rondschrijven van 2d Mei iy2d veel meer dan vroeger aanuaent wordt besteed aan net Neuerlaiiusciie tabri- kett. 'loeh komt t nog herhaaldelijk voor, naar de commissie meent, dat, hetzij uit gewoonte hetzij door onwetendheid ol misverstund, soms ook zonder eenig veikiaarbaar motief, orders in het bui tenland worden geplaatst, welke zootus met geheel, dan toch voor een groot deel door de Nederlands oho nijverheid iadden kunnen worden uitgevoerd. De heerschende werkioosiieid worat Hier door veelal noodeioos vergroot. Het zal mitsdien aanbeveling verdienen, uat biel tot plaatsing van een order bij onderhanüache aanbesteding in het bui tenland worde overgegaan dan nadat met de commissie in overleg is getre den, opdat deze zich kunne vergewis sen omtrent hetgeen ten oehoeve van le Nederlandsciie industrie zou kun nen worden verricht, v lk meen u daarom te mogen uitnoo dden, geen orders in het buitenland te plaatsen, alvorens de rijkscommissie Werkverruiming is gehoord. Het zilveren jubileum van prof. Kouwer. Zaterdagmiddag is prof. dr. B. J. Kou wer, hoogleeraar in de verloskunde en vrouwenziekten aan de Rijks-Universi teit te Utrecht, gehuldigd bij gelegen heid van zijn zilveren' ambtsjubileum ais zoodanig. De Aula der Universiteit was feeste lijk versierd en geheel gevuld met be langstellenden. Het officieele gedeelte, rondom het spreekgestoelte was bezet door, profes soren, de Academische Senaten van de 'ei schillende studenten-corporaties, den directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst. Mede merkten wij op den Commissaris der Koningin, mr. dr. F. A. C. Graaf van Luynden van handen burg. 'I'oen professor IKouwer, vergezeld van zijn echtgenoote de Aula binnen trad, rezen allen op, en werd de jubi laris verwelkomd met een enthousiast handgeklap, waarvoor hij buigend dank te. Als eerste spreker trad op dr. K. de Snoo, geneesheer-directeur der Rijks kweekschool voor Vroedvrouwen te Rot terdam, voorzitter van het huldigingsco- irité, die in den breede uiteen zet wat den jubiluris gedurende de 25 ja- en dat hij als hoogleeraar werkzaam '*as heeft gedaan en tot stand gebracht. Spr. bood den jubilaris diens door len beeldhouwer Andriessel vervaar- 'i'gde borstbeeld aan uit naam van een {.root aantal vrienden, leerlingen en ud-leerlingen, patiënten, doctoren en verpleegsters, als mede een album.dat lehalve de namen van bijkans 1000 schenkers een aantal teekeningen be- vat, die verschillende episoden uit het leven van prof. Kóuwer voorstellen en hem op artistieke wijze in zijn werk uit- teelden. En ten slotte de 4de afleve ring van den 29sten Band van het Tijd schrift voor Verloskunde en Gynaeco logie, samengesteld buiten den hoofd redacteur om, ais een hulde in het bij zonder van assistenten en oud-as&isleu- len, die op geen betere wijze van nun gevoelens meenden te kunnen blijk ge ven Voorts bood spr. nog een bedrag in £eld aan, overgebleven van den tuge- omen gelden, welke prof. kou,wer naar eigen goedvindeu kan aanwenden. Hierna werd ucn tor een volgens het woord gevoerd door mr. A. F, baron van Lynden, president-curator, van bet College van curatoren der Rijksuniver siteit, namens dit college door prot. dr. A. J. P. van dei^ Broek, rector-mag nificus, namens den Senaat van de Utieohtsche Universiteit door prof. dr. H J. Lameris, voorzitter van de facul teit van geneeskunde, namens die facul teit door prof. dr. H. Burger, hoog- (leeraar te Amsterdam, als voorzitter der Jfederlandsche Maatschappij tot be vordering der geneeskunst door dr. -A M. Hartig, arts te Maarssen, namens de afdeeling Utrecht van de Ned. Maat schappij tot bevordering der genees kunst door dr. J, H. G. Carstens, ge neesheer te Utrecht, namens den Bond van Bescherming van Zuigelingen; door dr J. Ph. Staal, directeur-generaal der Rijksklinieken, ais vertegenwoordiger oei kliniek door dr. Couvée uit Am sterdam als voorzitter van den Bond van Ziekenverpleging door dr. Schuc- Hnk Kool, directeur van den Genees kundigen Dienst te Utrecht, namens den wethouder voor gezondheidszaken, dr. ten Berge, die om gezondheidsredenen afwezig was en door jhr. W. C. Six, sector van het Utrechtscha Studenten Corps, namens de studenteü. GEMENGDE BERICHTEN. De loonsverlaging by de Spoorwegen., Zaterdag heeft in Utrecht een bespre king over de loonsverlagingen plaats gehad tusschen de directie der Ned?rl. Spoorwegen en afgevaardigden van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, den Neutralen Bond, den ii.-K. Bond „St. Raphael" en van den. Frot. Chr. Bond v,aui Spoorwegperso neel. De conferentie had tot resultaat dat de organisaties zich over een aantal punten zullen beraden zooals De ap 31 December 1923 genoten be zoldigingen worden met ingang van 1 Januari 1924 verlaagd en wel de jaar bezoldigingen met 5 en de uurbezol- gingen met 3 Deze laatste met af ronding naar beneden van een gedeel te van één cent. Besparing f 4.300.000. De loonregelingen worden met in gang van 1 Januari 1924 gewijzigd als is aangegeven. Met ingang van 1 Januari 1924 wordt de aftrek voor de 4de loonklasse, voor iheii die op 81 December, 1923 onder het R. D. V. verband in dienst waren over don tijd dien zij van 1 Januari 1924 af, zonder onderbreking werkzaam waren zoodanig gewijzigd, dat het personeel in plaats van 3 van de volle bezol diging 7 van do bezólaiging schuldig is, voor zoover deze de f 6000 per jaar niet overschrijdt, en 5% voor zoo ver deze de f 300u niet overschrijdt. Er zal dus 4 meer dan thans voor pen sioen gekort worden. Besparing f 3.600.000. De gratificatie bedoeld in art. 860 vervalt. Besparing f 900.000 te rekenen vanaf 1 Jan. 1924. het R. D. V. wordt zoodanig gewij zigd zigd dat aan beambten op jaarbe zoldiging per dag wordt betaald 1,365 en in een schrikkeljaar 1,366 van de jaarbezoldiging. Besparing f 200.000. Met ingang van 1 Jan. 1924 vervalt uit liet R. D. V. de bepaling dat indien na toekenning van een verhooging van bezoldiging het verschil tusschen de dan verkregen bezoldiging en de maxi mum bezoldiging minder zou bedragen dai bedoelde verhooging, dat verschil bij de laatste verhooging gevoegd wordt Besparing f 80.000. In totaal wórdt zoodoende dus een hesparing van f 8.680.000 verkregen.. Met het oog op andere besparingen, welke uit de verlaging der bezoldigin gen voortvloeien, kan dit bedrag op rond 9 millioen gulden worden gesteld. Voorts nog de weder aanstelling van op wachtgeld gesteld personeel, het in stellen van een personeelraad, en ten slotte dat de Directie over 1924 geen stappen zal doen ter verkrijging van een wijziging van de bepalingen betref fende dienst- en rusttijden «1 zich, ten zij in overeenstemming met den perso neelraad, in dat jaar onthouden zal van andere wijzigingen van het R. D. V. dan uit de bovenvermelde punten voort vloeien. Zij zal echter vrij zijn een re geling te treffen, welke het haar ge makkelijk maakt gehuwde vrouwelijke ambtenaren of beambten, géén kost- winster zijnde, en vrouwelijk personeel dat in het huwelijk treedt, de dienstbe trekking op te zeggen zonder toeken ning van wachtgeld en met een zeer geringe uitkeeripg. Congres Ned. Ver. van Spoor en Tramweg- Gisteren werd In Utrecht een buiten gewoon congres gehouden van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Vertegenwoordigd waren 185 afdeelin- gen, met 10754 leden. Het congres werd geleid door den beer P. Moltmaker, voorzitter der Vereen. Deze zette uitvoerig uiteen bet vei loop der onderhandelingen met de directie gevoerd over de 10 loons verlaging en de voorstellen door bet INGEZONDEN MEDKDEEL1NGKN. AisVftLKEMBURG'S ■LVIRHB 3547 10 tioofdbestuur naar aanleiding daarvan ingediend, en deelde mede dat 't hoofd bestuur adviseerde de voorstellen aan te nemen. Een veertigtal afgevaardigden voer den het woord, vooratanders zoowel als tegenstanders. Aangezien echter een aantal afgevaardigden tegenwoordig was met bindend mandaat werd besloten op 3 Februari opnieuw bijeen te komen en dan een definitieve beslissing te nemen. Het wachtgeld bij de Ned. Spoorwegen. Het hoolaoesiuur van do Neüeri. Ver eeniging van S(poor- en tramwegperso neel, heeft als gevolg van zijii oemoei- jjM-en ter conterentie met üe directie der Nederlandsene Spoorwegen op aezer, nadat ook reeds vroeger nernaai- uelijk pogingen in die ricnuug waren aangewend, tüans ofïicieel de mededee- Jnig ontvangen, dat de op wachtgeld- steiJingeu van de in ltflö in aiensi ge- ueaen klerken, zijn ingetrokken en uat oij voorkomende gelegenheden in stede van klerken voorsnauus als regel oudu re amblenuien, commiezen, enz. op wachtgeld woruen gesteld, en wet zij die deelgeuoien zijnde van het b. ö».- pemioenlonds ui 19zo den pensioenge rechtigden teeltijd bereiken. Wonderiyk goed ai'geloopen. Up den Koiterdamschea Dijk ter noog Ie van het Roode Hek te Rotterdam neelt een auiobus-ongeiuk plaats gehad, aai wonderlijk goed. is aigeloopen. Een Foru-wagen van den dienst Rot ieraam— Scnieüam, bestuurd door den chauffeur J. A., en waarin vijftien pas sagiers waren gezeten, reed in groote vaart ovér den dijk in de richting Schie dam. üp een gegeven oegenbiik, toen de chauffeur ae vaart even moest m- t ouden, gleed de wagen, vermoedelijk ten gevolge van de gladheid der straat keien, dook waaraan remmen niet hielp Alle inzittenden verwachtten ieder eogenblik heKi^aderende oiiheiispel, dat de wagen van den 7 M. hoogen dijk omlaag zou storten. De ramp zou niet te overzien zijn geweest- Het was een wonder, dat ongeveer een halve meter voor de ramp van den hoogen dijk een as van den autobus brak waardoor de wagen zich vast in de modder werkte. Toen was het gevaar geweken. Geen oer passagiers heeft eenig letsel, l'ogiy^ tot moord. Zaterdagavond Is te Amersfoort op nieuw een poging tot vergiftiging ge pleegd op Mevr. V. aldaar, thans niet door arsenicum-vengiftiging, doch door lichtgas. Te half tien was zy naar bed ge gaan, doch reeds tegen half elf, moest Mevr. -V. het huis ontvluchten ten gevolge van gaslucht. Zy was alleen met de dienstbode, haar echtgenoot had die navond de woning verlaten en was met den trein naar Rot terdam vertrokken. Daar is hy Zondag dooi de Rotterdamsche politie gearresteerd en naar Amersfoort overgebracht. Ook de dienstbode is aangehouden. Beiden ontken nen. MARKTBERICHTEN. Rotterdamse be Veemarkt. 21 Januari 1924. Aanvoer: 206 vette runderen, 132 vette en graskalveren, 969 varkens, 415 schapenden lamineren. Pryzen: le kw. 1.22%—1.27%, 2e k^/. ƒ1.10—1, 3e kw. 0.960.85; Ossen le ƒ1.10—1.17%, 2e ƒ1—0.96, 3e ƒ0.86; Kal veren le ƒ1.65—1.80, 2e ƒ1.30—1.10, 3e 0.96—0.80; Schapen le 0.86—0.90, 2e ƒ0.760.66, 3e ƒ0.66; Lammeren le ƒ0.90 —1.10; Varicens le 0.7880, 2e 0.74— 0.70, 3e 0.66—0.64, licht soort le ƒ0.70— 0.74. Amsterdamaehe veemarkt. 21 Januari 1924. 16 vette koeien, le kw. 126130, 2e kw. ƒ110—126, 3e kw. 90-110; 80 meik of kalfkoeien ƒ260600; 59 vette kalveren 2e kw. ƒ0.861; 44 nuchtere kalveren ƒ20 30; 55 schapen ƒ4464; lammeren ƒ36 44; 641 vette varkens ƒ9092, 2e en 3e ƒ8890; ovenzeesehe en GeLdersche ƒ90 ƒ92; 6 paarden. Handel stug. Aardappelprijzen. AMSTERDAM, 21 Jan. Aanvoer 4 ladin gen. ZeeuwBche blauwen 7.758.60; Zeeuwsche bonten ƒ88.60; Drentsche eigenheimer» 4.676.62; Zeeuwsche eigen heimers ƒ0.767; Friesche borgers ƒ6.75 7.26. Paardenmarkt te Utrecht van heden. Op de heden alhier gehouden paarden markt waren 1100 paaiden en veulens aan gevoerd. De prijzen beliepen voor: wee kiep aarden ƒ500—650; we riep aarden ƒ360600; oude paarden 100250, 2-jarige veulens 160 375, jonge veulens ƒ90176, hitten ƒ200 350. STADSNIEUWS. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Opgenomen in den morgen van 21 Jan. Verwachting Meest matige wind uit zuidelijke richtingen nevelig tot half of zwaar bewolkt weinig of geen neer slag lichte vorst 's nachts overdag temperatuur om het vriespunt. Licht op. 2'-22 Jan. 4.56 n.m.—7.25 v.m. GOUDA, 21 Januari 1924. Vergunning electrtficatie polder Broekvel- den «1» Vettenbroek. B. en W. hebben op hun verzoek van Gedeputeerde Staten vergunning ontvan gen voor de ten behoeve der voorgenomen clectriciteitalevering van den polder Broek velde» en VeUcribroek aan te leggen hoog spanningskabel vanaf het hoogspanning* station der gemeente Reeuwfjk naar het hooRspanningwitation vat genoemden pol der. Wijziging Reglement Hoffman's Gesticht. Hot College van Regenten van het Hoff man's Gesticht noodigde B. ep W. bij «chrij ven van 21 December j.l. uit den Raad het voorstel te doen artikel 16 van het Regie' men Voor de gemelde Instelling van We' «ladflgheid te wjjzigen in dien zin, dat daar uit komt te vervallen het voorschrift, dat de benoeming van den aan het Gesticht veibonden geneeskundige voor den tijd van vier jaren moet geschieden door den Raad, en deze benoeming voor onbepaakien tijd rechtstreeks door hun College wordt mo gelijk gemaakt. Met het College van Regenten van oor deel, dat een tyd en arbeid vragende re geling als thans voor de benoeming voor een bepaalden tijd is getroffen, overbodig is te achten, kunnen B. en W., aangezien voor de overige Burgerlijke Instellingen van Weldadigheid een dergelijke bepaling niet is gemaakt, voldoen aan het tot hen gericht verzoek, voor zoover de benoeming voor ombepaalden tijd betreft De aangehaalde uniformiteit in de rege ling voor alle Burgerlijke Instellingen van Weldadigheid wenschelyk achtend, meenen B. en W. den Raad inwilliging van het an dere verzoek te moeten ontraden. In verband met het vorenstaande stellen zy den Raad voor het conceptbesluit tot raadsbesluit te verheffen, en ingeval den Raad daartoe wemscht over te gaan, te be palen dat de bij raadsbesluit van 11 No vember 1919 tot geneeskundige voor het Hoffman's Gesticht aangewezen genees heer, de heer E. D. Meeter, arts, alhier, geacht moet worden sedert gemelden da tum, voor onbepaalden tyd aan het gesticht te zyn verbonden. Personeel Openbare Wecken. B. en W. stellen den Raad voor den ti tel van „Stadsbaas"te veranderen dn „Op zichter van de bestratingen" en dien van „Chef-Tuinman" te veranderen in Planta gemeester. Benoeming Raadscommissie ad hoe her ziening salarissen ambtenaren en werklieden. Door de leden van den Raad, de heetei R. U. Jongenburger, P. bokhoven en t'. A. Vingerling, werd in de vergadering van den 29 November jj. een voorstel ingediend, luidende: „Ondengeteekenden stellen voor eet raadscommissie te benoemen, welke zal bc Jast worden met het opmaken van voor- «teLlen tot herziening van de salarissen van ambtenaren en werklieden in dienst c'er gemeente." Dit voorstel werd in handen gesteld vai B. en W. ten fine van advies, nadat daar over tevoren zou zyn gehoord de Centrale commissies voor overleg, zoowel voor amb tenaren- als werklieden-aangelegenheden. <B. en W. hebben deze adviezen ontvan gen, welke reeds door ons werden gepub.i ceerd, en die beiden luiden het v'.ienge- noemde voorstel niet aan te nemen en dus niet over te gaan tot instelling van de daar in genoemde raadscommissie ad hoe. Achtte men in de Cenraile commissie voor overleg voor werklieden tien tyd om tot een herziening van de loonen over te gaan nog niet gekomen, mede in verband met den voorsprong die de loonen in het particulier bedryf steeds ten opzichte van die in het overheidsbedrijf hebben gehad en de invoe ring van de 48, c.q. "45-urige werkweek, in de Centrale Commissie voor Overleg voor de Ambtenarenaangelegenheden was men van meening, dat, wanneer een technische herziening van het salariabesiuit 1920 nood zakelijk werd geacht, het gewenscht was tevoren te doen blyken in hoeverre de ge meentelijke financiën verbetering van de bestaande salarisgroepeeringen toelieten. In geen geval zal herziening toch tot verla ging van de salarissen kunnen leiden, daar deze den toets met salarisverhoudingen el ders in geen geval kunnen doorstaan. Beide commissiën achtten evenwel het op dragen van eene herzieneing van het sala riabesiuit 1920 aan eene raadscommissie ad hoc, in strijd met de beginselen van het georganiseerd overleg. Wijziging daarvan moet ha. worden voorgesteld door het Da- K ei ij kuch Bestuur der gemeente, gehoord de Commissies voor Overleg. Omtrent dit voorstel bestaan in het Col lege van B. en W., zoo schrijven zy aan den Raad, verschillende meeningen. Twee der leden zyp het in alle deelen jens met de strekking dezer adviezen en erklaarden hiermede* accoord te gaan Zy achten het, gezien de voorstellen inzake de werkweekverlenging, niet biUjjk en nood zakelijk het mes van twee kanten te doen snyden, en stellen behoud van de volle me dewerking iter organisaties, zooals deze ook weder i^ gebleken, by hunne adviezen inzake de /werktijdverlening, op hoogen Prijs. J Een aiujè^ lid was het volkomen eens met de adviseurs dat de tyd voor aen alge- meene verlaging der salarissen en loonen nog niet is gekomen. Bedoelen de voorstel lers een technische herziening van het sa- iarisbesluit, dan zou hy zich hiermede kun nen vereenigen, mits hierbij uitdrukkelijk op den voorgrond sta dat deze herziening niet alleen in zich sluit verlaging van sa larissen en loonen, maar evengoed voor sommige groepen van ambtenaren, c.q. werklieden, kan leiden tot veifcooging ren Als ge Uw kind gezond, vroolljk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Alom verkrijgbaar k 12.50 p. 186 18 salarissen en loonen.' Bezuiniging ligge in dat geval by benoeming van een raadscom missie ad hoe daaraan dan ook niet ten grondslag. Nog een ander lid verklaarde niet mede te kunnen werken tot een al-geheel e ver laging vah loonen en salarissen, wei zou hU, zich aansluitende by het vorig lid. mede kunnen werken tot een technische herzie ning. Vergel yking met de loonen en sala rissen in andere gemeenten geeft z.L geen aanleddulg tot voorstellen tot veriaging. In geen geval kan dan ook z.i. sprake zyn van vermindering van salarissen en loonen van in dienst zyde ambtenaren en werk lieden. Wel verdient het naar zyne mee ning ernstige overweging ten spoedigste te geraken tot eene regeling voor nieuw aan te stellen personeel, die rekening houdt met de tegenwoordige verhoudingen. Het vyfde -lid acht de toestand der ge meentelijke financiën in dezen richtsnoer, en deze eisdht zA. in het belang dër ge meenschap en niet in het minst ook in het belag van het gemeentelyk personeel zelve, verlaging. Uitdrukkeiyk stelt dit lid even wel op den voorgrond dat hy met een her ziening van het salarisbesluit 1920 niet be oogt een aigemeene verlaging in den vorm van een procentsgewyze vermindering der salarissen en loonen, maar eene beschou wing, beoordeeling en nadere vaststelling van de salarissen en loonen in iedere groep en voor iederen ambtenaar en werkman, die over het geheel genomen tet bezuiniging zal leiden. Ten slotte zy nóg medegedeeld, dat eeni ge leden van ons College de meening der commissies dat behandeling van eene her ziening van het salarisbesluit 1920 door eene raadscommissie ad hoc in stryd zou zyn met de beginselen van "het georgani- eeend overleg, niet kan onderschrijven. Ha. blijft de Raad ook na invoering van dit instituut van het georganiseerd overleg volkomen bevoegd de voorbereiding van hetgeen waarover hy heeft te besluiten, op te dragen aan een commissie uit zyn mid den te benoemen, mits deze commissie slechts het geboden overleg met de Cen trale commissies van overleg voor ambte naren en werklieden pleegt. Resumeerende stellen B. en W. in meer derheid voor het voorsteü van de heer-en Jongenburger c.s., zooals dit hiervoor is vermeld, niet aan te nemen. Verlenging werkweek. B. en W. schryvep aan den Raad: ia.Uwt... vergadering van 29 November 1923 werd in onze honden gesteld ten fine van advies een voorstel van de heeren R. U. Jongen- buiger c.s., leden van Uwen Raad-, lui dende: „Ondergeteekenden stellen voor met in gang van 1 Januari 1924 over te gaan tot invoering van de 50-urige werkweek voor de arbeiders van den Reinigingsdienst en van de plantsoenen en de 48-urige werk week voor de arbeiders van de overige tok ken van dienst. Over dit voorstel diende tevoren het ad vies der centrale commissie van georgani seerd overleg inzake werkliédenaangele- genheden te worden ingewonnen, welk ad vies den 27en December j.l. werd uitge bracht. De genoemde commissie schryft ons: „Onze Commissie kan zich niet vereeni gen met een werkweek voor sommige tak ken van dienst van 50 en voor de overigen van 48 uur. Wy' toch achten dit niet adieen onbillyk, maar zyn ook van meening dat hierdoor worden aangetast de grondslagen welke by de loongroepeeringen ten grond slag hebben geleden. Daarby is, uitgaan de van een uniforme werkweek voor alle takken van dienst, rekening gehouden met den aard van den arbeid by de verschil lende dienstvakken. Met een uniforme ver lenging van de werkweek, zoowel in de continu- als in de andere bedrijven, van maximaal 3 uren kan onze commissie zich vereenigen, mits evenwel verdere verslech tering van de arbeidsvoorwaarden voor het werkliedempersoneel in 1924 uitgesloten zy. Onze Commissie neemt hierby evenwel aan dat tengevolge van deze werktydverlenging geen vast aangesteld personeel zal worden ontslagen, maar dat zoo mogelyk en noo- dig geleidelyk tot inkrimping van perso neel wordt overgegaan door niet-aan vul ling van vacatures enz. Wy hebben dan ook de eer Uw College te advisee ren, te willen bevorderen, dat: met in acht na me van het vorenstaande, wor de overgegaan tot invoering van de 48- c.q. 45^urige werkweek voor al het werk- liedenpersoneei, in dienst dezer gemeente en wel met ingang van 1 April ajB. Opge merkt zy hierby nog, dat de Directeur van het Gemeentelyk Lichtbedrijf ons heeft verzekerd, dat binnen het gestelde maxi mum van 46 uur per week, een werklin- deeling in dat bedryf is te vinden die geen aanleiding geeft tot moeilykheden, terwijl waar de loonen deelbaar moeten zyn door het aantal wekeiyksche werkuren, ter be paling van het uurloon, afronding daar van oa. naar boven dient plaats te vinden. Hiervoor is wellicht eenige wijziging van het salarisbesluit 1920 noodzakelijk." De meerderheid van ons College kan dit advies ten volle onderschrijven en stolt U dan ook voor dienove reenkomsfcig te badul- ten, met inachtneming van de daarbft ge stekte bedingen, en ons College te machti gen het noodige tot invoering van d« 48-, c.q. 46-urige werkweek by de gemeentel yke bedrijven, enz. op 1 April as. te verrichten. De minderheid van ons College is van meening dat het voorstel van de heeren Jongenburger c.s. de voorkeur verdient, omdat dit meerdere bezuiniging op het ge meentelyk budget zoozeer gewenscht in zich sjjjit De, met aanneming van dit voorstel, ver band houdende wyziging van het salaris besluit 1920 en het weridiedenregleme>nt, ruilen U ten 'spoedigste bereiken. Wyziging salarisbesluit vermeerdering verplichte lesuren, leeraren Muziekschool. Ter voldoening aan de motie van de heeren R. van der Brug en G. J. van Burk, leden van den Raad, dd. 14 December jj.r hebben B. en W. zich by schrijven dd. 21 December d. a. v. tot de Commissie van Toezicht op de Stads-Muziekschool gericht en verzochten B. en W. haar te overwegen op weJke wyze bezuiniging op de uitgaven dier school mogelyk is. By schryven van 8 dezer deed deze Com missie B. en W. reeds een tweetal voor stellen toekomen, die hetzy tesamen, dan wel ieder afzonderlyk kunnen leiden tot belangrijke besparing op de uitgaven de zer onderwijsinrichting. Deze voorstellen omvatten: le. Bezuiniging door vergrooting van het aantal leerlingen dat gezamenlijk on- denwys ontvangt. Zonder schade voor de resultaten van het onderwy® is dit moge lyk. Van drie zal dit gebracht worden op vier per twee lesuren. B. en W. machtig den de Commissie bereids hiertoe over te gaan. Een en ander is niet in strijd met de bepalingen van het desbetreffend regle ment. 2e. Uitbreiding van het aantal verplichte wekeiyksche lesuren van het personeel van 30 tot 33 uur. Hiervoor is noodig een wy ziging van het salarisbesluit 1920, hetwelk be paait dat boven een maximum van 30 lesuren per week, overuren worden ver goed. B. en W. zyn van meening dat, waar deze beide voorstellen teaamen kunnen leiden tot een belangrijke besparing op de ex ploitatiekosten der school, door een belang rijke vermindering van het aantal te ver goeden overuren, een en ander zeer aan bevelenswaardig is, en zy stellen den Raad dan ook voor het salarisbesluit 19^0 zoo- 'daniig te wyzigen dat voor het personeel der Stedelyke Muziekschool wordt be paald, dat het aantal per week te geven verplichte lesuren 33 bedraagt en slechts daarboven vergoeding wegens overuren kan plaats vinden. Deze nieuwe bepaling zal alsdan op een nader door B. en W. te - bepalen tydstip in werking treden. Apollo Bioscoop. Het hoofdnummer „De Duikbootkapi- tein" is een boeiend verhaal in 7 acten met sensationeele momenten en schitterend spel van Fnansche artisten. De duikbootkapitein laat zich door zyn huisvriend, die ayn vrouw begeert, verlei den, éénmaal zich aan opiumschuiven over te geven. Tydens zyn roes komt een drin gend bevel tot uitvaren. De kapitein krygt het bevel te laat. Men vaart zonder hem uit. Zyn boot loopt op een myn en wordt ale vergaan gerapporteerd. Nu de kapi tein officieel by den ramp is omgekomen staan hem twee wegen open: de krijgsraad of de vlucht. De vriend bezorgt hem over tocht door Afrika per karavaan en belooft hem zyn vrouw en dochtertje na te zenden, maar de vriend handelt in alle slecht, het geen de kapitein Later gewaar wordt. Na vele avonturen, moordaanslag, gevangen schap, bevryding,komt de vergelding maar tevens de hereeniging van het gelukkige gezin. Een aanvallig meisje speelt haar rolletje allerliefst. Ln vele opzichten geeft deze film te genieten. Een belangrijk journaal, een mooie na tuuropname „De oevers van de rivier Bré da" in Frankryk en een aardige klucht „Een trouwring op stap" vormen, het bij programma, terwyl tevens orkest en ex plicatie er het'hunne toe bydragen om het bijwonen van de vertooning van dit goed gekozen programma wel te kunnen aanbe velen. Cursus Dr. v. d. Sleen. De cursussen van Dr. v. <L Sleen voor de Volksuniversiteit te Londen, vangen morgenavond 8 uur aan op Kamer No. 1 van de Soc. de Réunie, en zullen vervol gens gehouden worden op 29 Januari en 5 en 12 Februari. Volks- en Schoolbad. In de week van 12 tot 19 Januari werden in het Vollcsbad verbruikt 238 sproeibaden, en 200 kuipbaden. Het schoolbod werd be- rocht door 1028 kinderen. Gedurende het jaar 1928 werden in het Volksbod gebruikt 10411 sproeibaden en 9666 kuipbaden, terwyi 41246 kinderen het «hooibad bezochten. Het ontwerp dienstregeling 1924'25 voor de Spoor- en Tramwegen. Men verzocht ons er de aandacht op te vestigen dat vanaf heden ten kantore van de Kamer van Koophandel, Oosthaven, voor (belangstellenden ter inzage ligt het ontwerp dienstregeling 1924'26 van dè Staatsspoorwegen en dat opmerkingen over deze dienstregeling kunnen worden inge diend voor of op 31 Januari ten kantore *van den Inspecteur Hoofdingenieur-Gene raal van de Staatsspoor- en Tramwegen te 's-Gravenhage. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van B. van Zut- phen en K. de Jong, beiden wonende te Gouda, Aaltje Baksteeg 8, leden der han delsvennootschap onder de firma van Zut- P*>«n en De Jong, gevestigd- aldaar. De Rechtbank benoemde tot curator mr. A. A. L Ryksen, alhier. Op de rails gevallen. Hedenmorgen is bij het lossen van een wagon stroo op het station S. S. alhier H. Hoogendoorn, wonende aan den Kanaaldyk onder Waddinxveen op de raids gevallen, waarby hy ernstig aan het hoofd werd ver wond. Na door een lid van E. H. b. O. voor- loopig te zyn verbonden, werd hy op ad vies van dr. Montagne, die inmiddels ter hulp was geroepen, per rywöelbrancavd naar de Wijkverpleging vervoerd. Goed afgeloopen. Hedenmorgen ongeveer 8 uur is een zoon tje van G., wonende in de Speldenmakers- steeg, by het schots je varen in de Peper straat in het water gevallen. Het gelukte aan vriendje® van den jeugdigen waaghals den drenkeling op het droge te brengen, zoodat hy er met een nat pak afkwam. Concert Symphonia. De afdeeling Gouda van de My tot Bev. der Toonkust, vroeger Symphonia, waaraan thans een dameskoor is toegevoegd, geeft op Dinsdag 29 Januari, onder leiding van den heer J. Jager een uitvoering in den Grooten Schouwburg. Uitgevoerd zullen •worden werken voor Symphonie-Orkeat, voor Dameskoor met Orkestbegeleiding en Fluit-Solo met Orkest door den heer Pool man, Solo-fluitist Residentie Orkest Eerste Concert Gouda's Liedertafel. De Mannenzangvereeniging „Gouda's Lie- tafel, directeur de heer Maarschalkerweerd, heeft Zaterdagavond met veel succes haar eerste uitvoering gegeven in den Grooten Schouwburg. Door het mannenkoor werden verschillende kleinere werken heel goed ge zongen, en vooral de tenoren verdienen een byzondere vermelding. Voor deze eerste uitvoering had de nog jeugdige vereeniging de medewerking we ten te verkrygen van Mevr. B. Wagner Bik, die met haar mooie sopraan een drie tal Duit8che en eenige Hollandsche liedjes zong, waarmee zy veel succes behaalde. De andere solist van den avond was de heer Geert Dils, diein Middeleeuwsch costuum eenige minnezangen zong en zich daarby op de luit begeleidde. Deze minnezanger ibe8chi-kt over een zeer mooi geluid. Rest ons nog te vermelden dat Mej. N. van Tiert het mannenkoor en de zangeres be geleidde pn dirigent en solisten met bloe men werden gehuldigd. „Domme Deurtje". BIykens advertentie in dit nummer begint morgenochtend om 10 uur de plaatsbespre king voor de operette-voorstelling van „Domme Dooit je", operette in 3 acten van Tony Schmitz, op Donderdag 24 Januari in den Grooten Schouwburg. „Domme Doortje" met de gevierde ope rette-diva Beppie de Vries in de hoofdrol, is door het gezelschap Max Gabriel met groot succes reeds vele malen in Amster dam in het circus Carré opgevoerd en zal ongetwyfeld ook hier een volle schouwburg geven. Met Beppie de Vries treden o.m. op Har ry Boda, Jan Groot veld, Aug. Kiehl, Jacques^ Byleveld en Netty Gerritse. Voor verder© bijzonderheden verwyzen wy naar de betreffende advertentie. Agenda. 22 Jan. 8 uur. Kamer I Soc. de Réunie. Cursus Dr. v. d. Sleen voor de Volks- universiteit. 23 Jan. 8% uur. Bovenzaal Het Schaakbord. Ledenvergadering Goudsche Winkel iers- vereeniging. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereenigdng „Harmonie". 24 Jan. 8 u. Groote Schouwburg. Domme Doortje. Eiken Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de le den en hunne huisgenooten. HAASTRECHT. 22 Jan. 6 uur. Gebouw Concordia officieele opening Bazar v. h. Groene Kruis# 23 Jan. 10 u. van. Haastrecht. Gemeente raad. Avond- en nachtdienst apothekers. - De apotheek van den heer E. Grendel, Tiende weg, is deze week tot en met Vrydag 26 Januari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Zaterdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de Gouderaksche Ziekenkas „Ondersteuning zy ons doel". De voorzit ter, de heer M. Rook, opende de byeen- komst en verwedkomde alle leden en in het byzomder de nieuwe leden, die door de fu sie, welke is tot stand gekomen, ook nu tegenwoordig waren. De secretaris, de heer H. Stoppelenburg las de notulen voor en bracht zyn jaarverslag uit, waarvoor hy een hartelijk applaus mocht ontvangen. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat was ingekomen 465.79, uitgaven 263.70, batig saldo 192.09. Vervolgens had de verkiezing plaats van het bestuur, en werden herkozen de heeren H. Stoppe lenburg en A. Verboom, en gekozen (daar uitbreiding van het bestuur volgens regle ment moest plaats hebben) de heeren L. Vleggeert en J. de Bruin Jzn. In de com missie van toezicht werden benoemd de heeren: D. van Dyk, L. Tier, J. C. Vleg- geert en Jab. Verboom. Hierna werd het reglement behandeld en vastgesteld. Tot besluit werd een verloting gehouden, de pry'zen werden als volgt gewonnen: le pr. B. v. Grieken, 2e pr. P. Duran, 3e pr. C. Heuvelman, 4e pr. P. Kok, 5e pr. D. van Dijk en 6e pr. L. Kruit De voorzitter Moot daarop de vergade ring, welke door 38 leden van de 74 was bezocht Vrijdagavond werd aan de o. 1. school een ouderavond gehouden, die door vele ouders werd by gewoond en uitnemend geslaagd is. Nadat de ouders een en ander hadden ge zien wat hun kinderen was geloerd, werden alle rijkelijk onthaald op chocolademelk, welwillend beschikbaar gesteld door een onbekende voorstander van openbaar onder wy®. Hierna had de verkiezing plaats voor leden der oudercomimssie, wegens het be danken door de heeren J. de Bruin Jr. en Adrs. v. Vliet en het overiyden van M. J. de Bruin. Gekozen werden: A. Verboom, F. Ver woerd en M. van Dorp. HAASTRECHT. De door de afdeeling Haastrecht van het Groene Kruis te houden Bazar ten bate van de afdeeling, welke gehouden wordt gedurende een drietal dagen in het Gebouw Concordia, zal morgenavond 6 uur worr den geopend. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering byeengeroepen tegen Woens dag, 23 Januari a.s., voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt: Benoeming lid van het Armbestuur van Roozendaal wegens vetrek van den heer N. A Montyn. Burgemeester en Wethouders bevelen aan de hii. C. Breedyk en P. van der Kloot Wyziging Begrooting dienst>1924. Verordening op de heffing van school geld voor het gewoon Lager Onderwys. Aanvraag van B. Blom om subsidie voor den autodienst. Burgemeester en Wethouders advisee ren 800.— subsidie te geven, en het pakhuis tegen een jaarlyksche recognitie van 12 in gebruik te geven. 434ste NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Maandag 21 Jan. 1500.—: 2608 1000.—: 7166 9312 21504 ƒ400.—: 620 11035 200.—: 1222 18070 100.—: 2509 3608 6753 8110 10614 15053 19384 22166 Prijzen van ƒ70. 98 207 322 357 518 648 894 898 966 1061 1310 1326 1328 1368 1623 1718 1725 1847 1891 1924 2090 2472 2682 2585 3387 3420 3536 3605 3032 3729 3837 4011 4036 4179 4195 4338 4405 4639 4719 4984 5653 6292 6413 6655 6686 6798 7136 7421 7707 7793 8095 8108 8202 8270 8343 8641 8727 8770 8879 9163 9283 9341 9593 9662 9674 9764 10124 10198 10316 10388 10496 10683 10701 10949 11188 11732 11855 11955 12009 12124 12143 12187 12384 12544 13412 13678 13686 13724 13730 13915 13945 13947 14121 14418 14840 14919 16080 15143 15236 15265 16300 15432 16469 15606 15661 15675 15764 15986 16006 16057 16094 16124 16189 16441 16886 17143 17300 17332 17364 17396 17780 18141 18369 18479 18661 18864 18970 19143 19294 19316 19504 19663 19987 20134 20204 20251 20293 20486 20628 20861 20960 21135 21187 21361 21821 21877 22396 22621 22075 22680 22715 22778 22811 Nieten: 18 136 167 196 21» 229 282 307 339 348 406 407 446 532 566 669 672 713 70S 813 836 878 965 1119 1126 1201 1232 1313 1324 1330 1355 1411 1432 1514 1666 1672 1766 1888 1892 1917 1936 1984 2046 2061 2098 2147 2171 2203 2235 2251 2288 2328 2360 2413 2430 2548 256H 2616 2661 2666 2714 2767 2759 2776 2781 2916 2968 3072 3122 3148 3263 3268 3£99 3322 3327 3427 3465 3460 3471 35 LG 3376 3583 3618 3634 3638 3675 3776 3785 9690 3939 39163 3955 4074 4123 4235 4387 4348 4407 4482 4510 4597 4795 4797 4826 4837 4840 4863 4864 4879 5041 5044 5123 5127 5206 5367 5397 5447 5466 5483 5612 5602 5647 5684 5744 5800 5809 5999 6014 6051 6060 6088 6097 6098 6100 6116 6136 6247 6916 6554 6569 6635 6779 6843 6847 6865 7068 7060 7061 7073 7087 7089 7154 7211 7273 7343 7413 7459 7480 7484 7598 7656 7731 7749 7766 7766 7801 7836 7863 7876 7916 7934 7966 8067 8114 8156 8157 8201 8276 8377 8477 8573 8674 8630 8633 8679 8711 8870 8874 8877 8938 8956 8979 9012 9041 9043 9076 9184 9144 9194 9225 9306 9329 9335 9384 9567 9679 9688 9698 9661 9737 9756 10129 10260 10313 10340 10341 10342 10348 10380 10408 10462 10508 10566 10654 10678 10689 10710 10747 10774 10846 10887 10966 10980 10983 11101 11171 11192 11263 11327 11877 11392 11426 11465 11517 11528 11643 11673 11662 11684 11728 11747 11779 11924 11993 12013 12017 12019 12085 12232 12240 12256 12268 12442 12522 12537 12609 12686 12716 12742 12764 12783 12845 12856 12862 12894 12926 12961 12990 13070 13159 13211 13237 13309 13339 13354 14384 13388 13389 13393 13404 13423 13437 13462 13542 13591 13633 13717 13822 13825 13842 13896 13918 14010 14023 14165 14241 14273 14316 14430 14434 14441 14447 14493 14576 14648 14736 14824 14897 14994 14951 14996 15105 15130 15132 16172 15222 15230 15367 15394 16418 15428 16487 15493 15509 15526 15660 15663 15698 16637 15641 16690 15712 15717 16746 1&760 16873 15939 15957 15983 15992 16031 16084 10100 16150 16157 16201 16213 16233 16270 16326 16337 16396 16446 1Ö457 16477 16601 16663 16669 16568 16572 16672 16793 16877 16896 16938 16949 16990 17002 17009 17026 17063 17083 17066 17160 17214 17219 17267 17281 17287 17302 17337 17366 17367 17376 17425 17451 17469 17603, IM28 17706 17720 17865 17894 17935 1798< 18106 18120 18171 18180 18217 18298 18396S«41Q 18432 18491 18667 18690 18676 18706 18871 19012 1909» 19182 19184 19194 19229 19289 19292 19304 19325 10342 19360 19365 19388 19473 19665 19683 19690 19698 19699 19701 19848 19849 19856 19906 19917 19968 19977 20066 20065 20074 20079 20082 20118 20201 20271 20363 20420 20439 20482 20536 20643 20581 20674 20612 20688 20696 20725 20762 20768 20783 20867 20868 20883 20907 21016 21049 21072 21186 21201 21211 21219 21220 21221 21287 21811 21826 21386 21346 21877 21397 21424 21686 21682 21715 21799 21802 21862 21919 21962 22074 22094 22168 22237 22263 22268 22443 22461 22462 22470 22609 22684 22586 22640 22660 22652 22589 22641 22781 22786 22792 22796 22808 22819 22845 22885 22939 22943 22960 22966 SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 20 Januari 1924. Aldeeling I lste klasse. Hilversum ^t Gooi—HW 4—2 Dordrecht: DfC-VOC 2-1 Haarlem HFC-SVV algek. Rotterdam Feijenoord—Ajax. 1—3 Zaandam ZFC-RCH 2-2 Afdeeling II lste klasse. IJmuideti Stormvogels—Haarlem 0—1 Amsterdam: Bi. Wit—Ëxcelsior algek. Den Haag HBS-ASC 1-0 Potterdam Sparta—ODS 6—1 Utrecht UVV-Quick 6-0 Afdeeling 111 lste klasse. 1 iel Theole— Enschede algek. Enschede Ensoh. Boys—UD 50 Deventer Go Ahead—Hengelo 4—1 Almelo Heracles—Quick algek. Zwolle: ZAC-Vitesse 6-0 Afdoeling IV lste klasse. Breda Bredania—Wilholmina 0—0 Tilburg NOAÜ-NAC 1-1 andere terreinen afgekeurd. Afdeeling V lste klasse. Meppel Alcides—Be Quick. 1—3 andere terreinen afgekeurd. Tweede klusse B. Utrecht DOS—Olympia algek. 'Utrecht Velox—Hercules 4—2 Utrecht Zeist—Kampong 2—1 Gouda Gouda—HVC algek. Vierde klasse. Maassluis Maas—Fluks 1—4 Gouda GSV-DRV 1—1 Reserve 2de klasse B. Fotterd.: Fe jeuoord IHFotrtuna 11 7—1 Schiedam SVV II-Sparta III 4—0 Gouda Olympia II—VOC lil 7—1 Overzicht. Eindelijk weer eens een voetbal I Eu hoew el nog niet alle wedstrijden door gang konden vinden, kunnen we toch weer spreken van een regelmatig draai en van het competitierad. In de eerste klasje van afdeeling I valt allereerst to memoreeren een flinke overwinning van 't Gooi op H.V.V. De Hilversum mers bleven met 4—2 in de meerder heid, en bezetten nu de derde plaats met nog meer punten dan de leiders. Dat zijn de Dordtenaren weer gewor den, door zelf van V.O.C. te winnen, en mede dank zij de omstandigheid, dat Feijenoord van Ajax met 3—1 verloor. Z.F.C. en R.C'.H. speelden 2—2 gelijk. In 2 B slechts een paar wedstrijden, daar de terreinen van D.0.9. en Gouda werden afgekeurd. Velox zag kans om zich op de tweede plaats te nestelen door een 4—2 zege op Hercules. En ook Kampong liet zich kloppen, nog wei door Zeist, dat daarmee haar tweede overwinning boekte. In 2 B luidt de stand thans Hilversum li 9 2 20 27—11 UI Velox 12 6 5 1 17 21—0 1.42 Olympia 10 6 2 14 19—8 1.40 Hercules 11 6 5 10 20—23 0.91 Kampong 10 3 2 6 8 18—19 0.80 Donar 9 2 3 4 7 1014 0.77 D. O. S. 7 1 3 3 5 2-4 0.71 H. V. C. 10 3 1 6 7 14—22 0.70 Gouda 10 2 8 6 7 10—22 0.70 Zeist 10 2 1 7 5 11—10 0.60 Olympia li- -V. O. C. II 7—1. De reserve's van Olympia hebben bun eerste wedstrijd in 1924 met een flinke overwinning ingezet. Eindigde de eer ste ontmoeting in Rotterdam met 4—1 voor Olyippia, thans werden de gasten met 7—1 naar huis gezonden. Leek hbt met de rust bij een stand van 6—0 dat met dubbele cijfers zou gorden gewonnen, na de hervatting, vatten de Oiympianen het kalmer op en deden de gasten beter werk, zoodat aan beide zijden slechts één punt nog •werd gemaakt en V.O.C de eer kon redden. De gasten verschenen met 10 man maar het (iuurde ongeveer een kwartier \oor Bokhoven de score voor Olympia opende l-j-0. Bij een daarop volgende aanval wak de keeper der gasten uitge- loopen muur een der achterspelers hield den bal met de handen er uit, waarop een penalty volgde, die door van Ker sen genomen, over ging. Na een voor zet van Krom, welke de keeper der gasten niet voldoende wegwerkte, be lande den bal bij van Hulzen die met oen schuin schot de keeper der gasten wederom liet visschen 2—0. De links buiten van Olympia, die na een ingooi het leder kreeg toegespeeld, gaf daar op een voorzet welke tegen den paal kwam, de bal kwam in het veld terug en Bokhoven joeg hem weder in de touwen. De gasten krijgen dan ook eens een gelegenheid, maar het schot van de linksbuiten komt aan de ver keerde kant van het doel terecht. Ach tereenvolgens voeren Heythekker en van Hulzen de stand op tot 60, waar na voor rust werd gefloten. In het tweede gedeelte pakten de gapten beter aan en wisten al spoedig de Olympia-keeper ook eens te ver schalken, waarmede zij de eer redden. Het spel gaat dan meer over en weer maar keepers en palen beletten verder te doelpunten. Een kwartier voor het einde krijgt Bokhoven na een ingooi den bal voor zijn voeten een keihard f.rhot dat de «Vi.O.C.-keeper uit zijn handen glipt, Heythekker schiet toe en ('epeneerd nummer zeven in het net. Uit een vrije schop schiet Bokhoven tiog eens over, waarna ook de voor- Voed e der gasten eens voor doel komt, maar Olympia's keeper geeft ditmaal niet thuis. Totdat het eindsignaal van den scheidsrechter, die goed voldeed, w eerklank en Olympia de puntje* weer Linnen had. Voor den G. V. B. werden alle ter reinen afgekeurd. (DRAADLOOZE DIENST.) De «taking in Engeland. De eerste bij zonderheden. LONDEN, 21 Jan. De eerste berichten omtrent cte. staking uit de provinciën met den, dat er geen treinen meer rijden van de belangrykste centra van Don caster; ook in Brighton is het verkeer stopgezet. In Car diff bedraagt het aantal stakers 3000. Alle leden van den machinisten bond te Crame, een belangrijk knooppunt van de London- Midland en de Scottish Mainline is in sta king gegaan. i Volgens de „Cetesn" legden 60.000 machi nisten en stokers den arbeid neer, de Lon- densche ondergrondspoorwegen hierby niet inbegrepen. Het vervoer van en naar de voorsteden is verzekerd door de gerequireerde auto's. LONDEN, 21 Jan. Zooals reeds gemeld, heeft de staking die middernacht is uitge broken, hedenmorgen reeds veel stagnatie verwekt. De diensten met de voorsteden konden gehandhaafd bi y ven, hoewel met eenige vertraging. De spoorwegmaatschap pijen hebben oen tyst opgesteld met een beperkte dienstregeling, teneinde zoo goed mogelyk in het personen- en goederenver keer te voorzien. De organisatie die de sta king geproclameerd heeft, omvat slechts een klein gedeelte van het spoorwegperso neel, doch oen groot gedeelte van de machi nisten en stokers zyn in dezen vakbond ge organiseerd. De stemming over het amendement van de Labour partij. LONDEN, 21 Jan. liedenavond om elf uur zal de stemming plaats hebben over het amendement van de Labouiparty, op het ad ree van antwoord aan den Kroon en zal de regeering Baldwin ten val worden gebracht. Veronderstelt wordt dat Baldwin morgen een bezoek zal brengen aan den Koning en het ontslag zal aanbieden. Mac Donald zal dan geroepen worden en de Koning zal hem uitnoodigen een regee ring te vormen. Clive naar Lenden. OOBLENZ, 21 Jan. Clive is naar Londen vertrokken. Dr. Schacht ln Parye. BERLIJN, 21 Jan. De Ryksbaakpresideat Schacht heeft Zaterdagavond de eerste offi- cieuse bespreking gehad met de Engelsche en Amerikaunsche leden van de commissie van experts. PARIJS, 21 Jan. De namiddagzitting vaa het eerste comité van experts, dat heden gehouden wordt, zal behalve doer Dr. Schacht ook door Bergmann worden byge- wooncL Venizcloe voor de republiek. ATHENE, 21 Jan. De premier Venizelos heeft veritiaard, dat hy in het a.a. referen dum zyn stem zal uitbrengen voor de re publiek en tegen de Monarchie. Vrij ven ys. SCHIERMONNIKOOG, 21 Jan. Gisteren heeft de postboot de dienst hervat. De Wadden zyn vrij van ijs. tn" Een sleepboot overvaren. Een vrouw en vier kinderen verdronken. HANSWEERD, 21 Jan. Zondagmorgen tegen 10 uur is sleepboot Bato van de Transportmaatschappy Bato te Dordrecht naby Bath in de Schelde ov ervaren door het Du i toch e stoomschip Rohbod, van Embden. De schipper van den Batodienst, zekere Pats, werd gered, zyn vrouw en vier kinde ren, waarvan het ovulate 4 jaar, le en het jongste enkele weken oud is, zyn verdron ken. De vrouw was afkomstig uit Rotterdam. Verdronken. ROTTERDAM, 21 Jan. De 81-jarige schipper D. v. G. uit Rotterdam, die met zijn vaartuig voer in de Schie onder de -gemeente Kthel, werd door een lUn van een van den anderen kant komend vaar tuig over boord getrokken. De man ver dween onmiddeüyk in de diepte en ver dronk. Hy laat een vrouw met 2 kinderen WISSELKOERSEN. 19 Jan. 21 Jaa. Officieel. Londen 11.89 11.39% Beriyn 0.63 0.03% Parijs 12.82% 12.02% Bruaeel 11.16 11.02% Zwitserland 40L6O 44.60 Weenen 0.0086 0.0038% Kopenhagen 46.60 44 AO Stockholm 70#— 70.25 Chriotiania 38.— 37.86 New-York 2.58% 2.70% Beur «overzicht. De handel droeg hedeu een levendig Larakter vooral wat de oiiewaardea be treft. Koninklijke ontmoeten flinke vraag en avanceerden dientengevolge meerdere procenten. In Roemeeoach* Oiiewaarden vonden eveneens groot* omzetten plaats. Geconsolideerden wer den op hooger koers peil afgedaan. Voor tabakken was ook weer groote belang stelling. De verschillende Sumatrasoor ten behaalden opnieuw een niet onbe langrijke koerswinst. Rubberaandeele* hadden een kalme markt, doch konden zich toch goed handhaven. Suikerwaar den maar geringe aandacht, de koeree» waren weinig veranderd. Toch waren .sommige soorten! eerderj iets lager. Scheepvaarten op bescheiden voet ver handeld, doch was er eerder wat mate riaal aan de markt, dat overigMis ge makkelijk plaatsing vond. Nederl. ia- c'.ustrieeien goed op peil. Proloogatie 4

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2