uda systeem 3 d NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIED WERKERK iinnERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWDK, WADDI NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx 92»Jaargang Dinsdag 22 Januari 1924 No. IS44S Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I Gouda in o otste swaarde. anen’s abrleken 000R SMART STOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Weeselink—Van Rossum FEUILLETOa. 0.75 Uitgevers <1* Nadruk verboden (Wordt vervolgd). 51 31 van chte aart- sing, verd In Duitschland heeft een schrijven van den rijksminieter van Financiën, dr. Lu ie. dat de overweldigende meerderheid der bevolking tegen de autonome regeering ia gekant; ten 2e., dat de autonome regee- ring alleen met Franachen steun aan het bewind had kunnen komen en omniddellyk weggevaagd sou worden'als de Franschen hun steun introkken, en ben 3e. dat drie kwart van de separatisten van buiten zyn gekomen en er onder hen een groot aan tal ex-misdadigers schuilt. Het verslag ver meldt voorts de meening van verschillende groepen van de bevolking en legt er den nadruk pp, dat onder de boenen en de ar beiders een overweldigend verlangen naar rust heerscht. MEXICO. De opstandige beweging. Het bezit der Mexicaaneche petroleum- maatschappty in Tampico bedreigd. Uit New York wordt gemeld dat de 1484 V. ■rvaar. JHT 176S. De Belgische minister van Landsverde diging is een proefneming begonnen inzake het talenstelsel by het Belgische leger. Die proefneming, bestaande in het in- deelen der manschappen in Vlaamsche en Waalsche groepen, wordt thans gedaan in het vierde legerkorps, waarvan de onder- deelen liggen te Brussel, Namen, Tienen en Tervuren. Het rapport dat de heer Olive aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen heeft uitgebracht over zijn bevin dingen in de Paltz, is voor de separatis tische beweging absoluut vernietigend. Het rapport vermeldt: VEREENIGDE STATEN. Zeven brandweerlieden omgekomen. Zeven brandweermannen werden ge dood tijdens een brand in een olieraf- fineerderij in- Pittsburg door een val van een ladder in een tank, die geheel gevuld was met brandende olie. Geweldige koude in Now-York. Een enorme koudegolf teistert New- York. Reeds worden 12 slachtoffer* ga meid. Uit Gary in Illinois wordt bericht dat 18 vrouwen die een skipartij bij woon den, door de ontzettende koude stier ven. ENGELAND. Overeenstemming bereikt. De New-Yorksche bladen melden, dat er overeenstemming bereikt is tuaschen de Britsche en de Amerikaansche Regieringen waardoor het voorgestelde verdrag inzake de dranlumokkel, hoewel nog' niet getee- dend, reeds van kracht is geworden. Zonder de ratificatie van het verdrag af te wach ten, mogen de Amerikaansche autoriteiten de smokkelschepen buiten de 3 mij Is grens in beslag nemen. BELGIE. Vervallen grootheid. Een redacteur van de „XXe Siecle” heeft een bezoek gebracht aan de vroe gere prinses Louise van Saksen, wier avonturen eenige jaren voor den oor- verkeer in het Ruhrgebied. Het rapport van Clive. neming van den Belgischen Minister van Oorlog De Britsche Regeering is inderdaad gis teravond verslagen op het amendement' der Arbeiderspartij luidende: Het is onze plicht Uwe Majesteit eerbiediglyk te ken nen te geven, dat Uwe Majesteit8 tegen woordige raadgevers niet het vertrouwen van het Huis hébben. Het amendement werd onder luid gejuich der oppositie aangenomen met 328 tegen 266 stemmen. Als gevolg van deze beslis sing zal de heer Baldwin hedenmiddag aan den Koning het ontslag van het Ka- kinet aanbieden, waarna de leider der La bourparty door den Koning zal worden op gedragen een nieuw kabinet te vormen. Volgens de „Daily Herald", het orgaan der Arbeiderspartij, staat het vast, dat Mac Donald zelf minister van buitenland sche zaken zal worden, terwijl er algemee- ne overeenstemming bestaat, dat Hender son. die tijdens den oorlog reeds zitting in het kabinet heeft gehad, staatssecretaris van binnenlandsche zaken en J. H. Thomas die eveneens ministerieele ervaring bezit, minister van oorlog zal worden. Men verwacht, voegt de „Daily Herald” er aan toe, dat Philip Snowden kanselier van de schatkist wordt. J. R. Clynes, die. zeer veel succes heeft gehad als minister voor de voedselvoorziening ty’dens den oor log, zal het Lagerhuis leiden en wondt ver moedelijk Eerste Lord van de Schatkist of grootzegelbewaarder. Patrick Hastings en Slesser, die beide advocaat zjjn, zullen, naar gemeld wordt, reap. procureur-gene raal en advocaat-generaal worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De aanslag op generaal v. Seeckt. Een bekentenia. Te Augsburg is gearresteerd de fa briekseigenaar dr. Grandel, die ver dacht werd op de hoogte te zijn ge- fweest met het plan om v. Seeckt te ver moorden. Hij heeft nagenoeg geheel bekend, maar bijzonderheden, over zijn beweegredenen hebben nog ophelderipg noodig. ither, den ryksiHniater van Arbeid Braun over de noodzakelijkheid eencr loons verlaging inde particuliere industrie, zoo- als te verwachten was by de vakvereni gingen van alle richtingen sterke opwin ding veroorzaakt. De vertegenwoordigen 6 der groote vak vereenigingen zijn direct bijeengekomen om te beraadslagen over hun houding ten aan zien van bedoeld schrijven. Zy zyn beslo ten met alle middelen élke poging om de loonen te verfagen te bestrijden en zullen daartoe een eenheidsfront van alle vak organisaties vormen. Zoowel de rjjksminis- ter van economie^als die van arbeid zijn tegen het voorstel van Luther, hetgeen tot uiting komt in een uiterst scherp schryven van Braun aan Luther, dat zal worden ge publiceerd en waarin Braun nadrukkelyk verklaart, dat hy de zienswijze van Luther geenszins deelt. hem deelde en de allegorie miste alle uitwerking op hem. „'En als zij nu eens een goede vrouw is, Gabriöl, wat dan De predikant dacht aan zijn eigen vrouw en werd week er gestemd. „Gij hebt mij altijd vast kunnen pra ten, jongen,” zei hij, terwijl en een Irek van twijfel op zijn gelaat ver scheen. „En toch ben ik niet zeker van uw veiligheid. Er is geen enkele vrouw die niet teeder genoeg is, als de lont eenmaal goed vuur heeft gevat.” Weer zwegen zij een poos toen trok Griff zijn arm door dien van den ander en veranderde opzettelijk en onver wacht van onderwerp. „Ik zou u gaar ne willen verzoeken bij mij te eten, Gabriel, na uw lange wandeling maar ik kan u niet goed binnen vragen.” .Dat hindert niet, jongen, want ik heb daarginds aan den anderen kant der heide nog werk te verrichten. De dochter van Phineas Eeather is den weg van Belial opgegaan zij heeft be rouw en dus moet ik, nu het nog met te laat is, haar ziel zien te redden. Zij was een goed meisje, Griff, en gods dienstig, totdat zij den vijand op haar weg ontmoette en dit geval deed mij aan u denken en voerde mij twee mij len van mijn weg af, om u mijn, bood schap te brengen.” „Gabriöl, daarginder Hgt het stuk land, dat ik ontgonnen heb,'* zei Griff terwijl hij in de duisternis wees, alsof ook hij een schilderij in de omlijsting beidsters dragen. Sedert de twaalt jaar dat zij te Brussel woont, zond de ex- koning haar de rente van haar bruid schat, maar met de daling van de mark i„ die rente weggesmolten in het üer- tie kwartaal van 1928, werd haar 1 fr. 75 uitbetaald I Eenige Belgische dames steunen haar zij geeft les in het Italiaansch en vent aan de deur met Italiaansch borduur werk. Zij heeft zelfs haar laatste dieust- ■bode iüe| kunnen houden, ofschoon deze aanbood voor niets te werken. Zij doel zeil haar heele huishouden en veegde zelf de sneeuw voor haar deur weg. Tijdens den oorlog zijn haar vroege re echtgenoot, de ex-koning van Sak sen, en zijn drie zoons, officier in het Duitsche leger, herhaaldelijk in Brus sel geweest, maar zij heeft niemand van hen gezien. Haar wedervaren schreef zij toe aan het „caractère boche” was dit er niet geweest, dan zou zij in Saksen geble ken zijn en zou men nooit over haar gesproken hebben. Zij verklaarde ver der nog dat zij slechts enkele drüppels bloed van de Habsburgers in haar ade len had. Het overige was, volgens haar Italiaansch en Fransch bloed. Haarva der, de laatste hertog van Toscane, die door de rev lulie van den troon werd gejaagd on naar Oostenrijk (vluchtte, heeft nooit Duitsch kunnen leeren. Haar moeder was een prinses van Par ma, een rechtstreeksohe afstammelinge door haar moeder, de hertogin van Ber ry, van Lodewijk XIV. Aldus sprak (zoo voegt de Brussel- ische correspondent van de „Tempt»” aan het bovenstaande toe) Louise An toinette Theröse Marie van Toscane, keizerlijk prinses en aartshertogin van Oostenrijk, g&cheiden echtgenoote van tlriedrich August, ex-koning van Sak sen hier al die jaren, vol blijdschap in mijn eenzaamheid, voor niets heb gewerkt l'enkt gij, dat ik ook nog maar in het minst aan dwaasheden kan denken aan dwaasheden tusschen een man en een vrouw Neen, Gabriöl, jongen ik heb mijn vrouw begraven, dat was het einde want ik houd, nu zij dood is, nog veel meer van haar dan ik ooit van eenige levende vrouw kon houden. Gaoden nacht, oude vriend, en bewaar uw gebeden voor menschen, die werke- l*jk in nood verkeeren.” Nog bleef de predikant staan. „Gij denkt, dat gij pal staat zie toe, dat gij niet valt,” waarschuwde hij. „Mijn hart doet mij pijn, Griff er gaan reeds zooveel zielen verloren. Gij staat op vriendschappenjken voet met Hester Royd vroeg hij plotseling,ach ijnbaar zonder reden. ,.Zoo vriendschappelijk, dat ge mij ook al voor haar hebt gewaarschuwd,” lachte Griff. „Een slechter lot zal het meisje bin nenkort treffen. .Men heeft mij verteld, dat men Ned O’Bracken Clough méér dan eens met haar heeft gezien en gij kent de manier, waarop Ned met de vrouwen omspringt.” „Ik weet, dat Ned en ik eens vroo- lijke kameraden waren. Hij mag wat wil'd zijn, maar nog nooit heeft er een hetere schelm over de heide geloopen, Gabriöl. Waarom zouden hij en Hestor niet samen een huishouding opzetten?” „Omdat Ned O’Braeken Clough nooit Uit Keulen werd gisteren gemeld dat de Fransche regie den „oorlog verklaard" zou 'hebben aan <de Britsche zone door het af kondigen van een blokkade voor alles, met uitzondering van levensmiddelen en mili taire transporten. Dit zou bedoeld zijn als een openlijke poging om den handel en In dustrie te dwingeh zich te verzetten tegen de weigering van Groot-Brittannië om de controle over de spoorwegen in de Keul- sche zone aan de Franschen over te geven. In Londen is men van meening dat deze zaak niet zoo ernstig moet worden opgevat. Een onderzoek is door de Britsche Regee ring direct ingesteld en wanneer alle fei ten bekend zjjn, zal de aangelegenheid worden besproken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. avonturen eenige jaren voor uen oor log zooveel” ophef maakten. Df vroegere echtgenoote van den ex-koning van Saksen, leeft, we melr den het reeds gescheiden van haar tweeden man, den Italiaanschen violist xoselli, te Brussel onder den naam van gravin d’Ysette in zeer behoeftige om standigheden. In een huisje schier zon der meubelen ontving zij den journalist in een eenvoudige zwarte japon en een wollen omslagdoek om, zooals de ar- an den nacht zag. „Denkt ge, dat ik een huishouding zal opzetten behalve tns.-chen de varens en bij gaten van muren, waar de hazen door heen ko men en bij stille poelen, waar men naar forellen kan vissehen. Hij is een geboren nachtuil en zal als zoodanig ook sterven en er zullen kwade da gen aanbreken voor Hester’s vader, die vel iets beters heeft verdiend.” „Gabriöl,” zei de ander rustig, „wat is er toch tusschen u en Hester Gij beoordeelt haar hard en ik heb nu en dan wel eens gedacht, dat gij twist met haar hebt gehad „Als man heb ik nooit met haar ge twist als priester heeft zij mij eens v reeselijk boos gemaakt en met re den Het meisje is een zoo groote hei din, als ware het licht nooit op de hei de van Ling Crag verschenen.” „Wel, wat dat betreft, dat ben ik ook Het is een goed meisje, Gabriöl, en gij moet de dingen ook van den vroolijken kant beschouwen. Hoe will ge vanavond nog bij de Phineas Feather komen vroeg hij plotseling, daar hij niet gaar ne over Hester Royd wilde uitweiden. ,,De weg is moeilijk te vinden en den laatsten keer, dat gij hier waart, moest Lk u den weg wijzen over de heide.” „De moerassige plaatsen zij nu b*- \roren en er is een wagenspoor een mijl oostwaarts van hier, dat ik kan volgen. Bovendien moet ik er heen gaan evenzeer als ik ook bij u moest komen en de plicht wijst ons we! den weg. jongen.” „Wel, dan nogmaals goeden nacht, De regeering Baldwin verslagen. De vermoedelijke samenstelling van de Arbeidersregeerin(g. De spoor wegstaking in Engeland. Het conflict om de Keulsche zone. Het J -Een proef- van Oorlog. het conflict, hetwelk tot een staking is ge rijpt, mag stellig niet worden onderschat en het ongerief, dat er aan vastzit, is stel lig enorm, maar nochtans zullen de spoor wegdiensten kunnen wonden gehandhaafd. Het verkeer zal natuurlijk in beperkter mate moeten plaats vinden, maar dank zij de omstandigheid, dat een niet onaanzien lijk deel der machinisten en stokers op hun post blyft, zal de dienst niet geheel stop gezet behoeven te worden. Vooral het rei zigersverkeer zal waarAhynlyk in de al lereerste plaats worden ingekrompen; het vervoer van personen zal in verhoogde ma te moeten geschieden door middel van auto’s en verdere vehikels. Bovenal komt het erop aan het vervoer te verzekeren van die artikelen, waaraan de bevolking van Engeland in de allereerste plaats behoefte heeft: de voor het dagelyksche leven on ontbeerlijke levensmiddelen, enz. Het is nu de vraag, of de ontevreden le den van de Associated Society in den tijd, dat Engeland’s bevolking zoo goed en zoo kwaad als dit gaat zich schikt in de noodzakelijk geworden beperkingen van 't verkeer, wat hun partijkas betreft, het zullen kunnen bolwerken dan wel spoedig genoodzaakt zullen zyn den strijd op te geven. Zoowel het feit, dat zij het bestaan de systeem van arbitrage hebben gene geerd en ingegaan zijn tegen de opvattin gen, die heerschen in de National Union als de oifetandigheid, dat de staking der machinisten en stokers plaats vindt niet alleen in een tijd van werkloosheid, maar tevens op het tijdstip, dat een arbeiders- t regeering een conservatief kabinet op het punt staat te vervangen, maak de „rail way strike” verre van populair. Al bestaat natuurlijk steeds de kans, dat ook de sto kers en machinisten, die lid van de Natio nal Union zyn, overloopen naar de stakers, nochtans ligt het voor de hand, dat zoowel 't bestuur van vorengenoemden nationalen ■bond van spoorwegpersoneel als de spoor wegmaatschappijen hun best zullen doen om. de staking te breken, daar zy geza menlijk op zich hebben genomen de beslui ten van den nationalen loonraad uit te voe ren. Zoo juist brengt de draadlooze ons het bericht dat de directie van de spoorweg maatschappijen van de Associated Society, de« vakbond die de staking op touw had gezet, een schryven ontving waarin een onderhoud verzocht wordt ten einde een eventueele oplossing te bespreken. Dit schrijven zou door de di recteuren hedenmorgen onder de oogen worden gezien. Gabriöl. Zorg in elk geval, dat uw lan taarn blijft branden geloof en gezond vorstand kunnen best samen gaan hé?” Hij keerde zich om en ging weer naar 1 innen. Zijn gast lag te sluimeren, maar zij werd half wakker bij het toeslaan der deur. ,„Uw be oeker kwam laat,” zei zij. Heeft hij ook slecht nieuws gebracht?’ „Ja”, antwoordde Griff droog „dat miin ziel gevaar liep. Het was Gabriöl Hirst, de predikant, dien ik reeds een maal tegenover u heb genoemd. Anne jongen Hij heeft nooit rust en denkt altijd aan zielen, die bij slot van reke ning toch haar eigen weg moeten vin den en niet den zijne.” Z.j glimlachte een droevig en toch scbalksch glimlachje, dat haar schoon heid nieuwe bekoring scheen bij te zet ten ..Zijn wij zelfs hier niet veilig?” zei «.ij. „Zij hebben zooveel over zielen ge sproken en zich zoo weinig bekommerd om iemands hart, de menschen, bij wie ik kortelings heb gewoond.” „Gij zult hier veilig zijn,” antwoord de Griff met den blik van een kame raadschap. die alles begrijpt. In het Ruhrgebied hebben de industriee- len gisteren een poging gedaan om de ar beiders op grond der Beriynsche overeen komst te bewegen tot hervatting van het werk. Het resultaat valt niet nauwkeurig na te gaan. Er zyn fabrieken in het dis trict Dusseldorf, die cta. 60 der arbei ders weer hebben aangenomen en gepoogd voor deze lieden voldoende bezigheid te vinden. Een groot percentage heeft even wel een afwijzende houding aangenomen, en wel onder den invloed der communisti sche ophitsing. Over het algemeen vindt het denkbeeld eener algemeene staking op het oogenblik nog alleen aanhangers in het district Dus seldorf. Er staken thans 40 A 50 van het aantal arbeiders. Ue ordeverstoringen duren er eveneens voort. Gasteren hadden opnieuw wanordelijkheden plaats, waarte gen de politie machteloos was. In de Ruhrmynen en in de textielindus trie links van den R(jn is alles rustig. Het nieuwe Kabinet zal reeds direct wor den geplaatst voor een oplossing van de spoorwegstaking, die zooalsbegrypelyk is, voor het publiek veei ongemak oplevert. Had men aanvankelijk nog gehoopt dat het met de staking zoo’n vaart .niet zou loopen, inderdaad hebben, we schreven het reeds, een 60.000 machinisten, stokers en poeteens van de Associated Society hunne machines verlaten. Hoe ijverig het bestuur van het Trade Union Congres by de be sprekingen met de malcontenten ook heeft gepoogd nog een bemiddelende rol te spe len, alle moeite is tevergeefsch geweest. Zelfs toen de vertegenwoordigers der spoorwegmaatschappijen, die wel is waai de besluiten van den loonraad gehandhaafd wenschten te zien, doch niettemin hun be reidheid te kennen gaven om verder te con- fereeren, walmeer de afkondiging der sta king werd herroepen, en zelfs de toezeg ging deden niemand te zullen ontslaan, wanneer de stakingsproclamatie werd te niet gedaan, waren de mannen van de As sociated Society niet voor een schikking te vinden. De ontwrichting die het gevolg is van Nadruk verboden 44) - „Twee aan twee is G&is gebod voor de menschen eens moeten zij bij el kaar komen, zooals zij nu leven en dat zal geschieden zonder kerkelitjke sanctie. Griff, jongen, wees gewaar schuwd I” zei hij plotseling heftig en onstuimig. „Uw hart is koud, denkt ge, en ik zeg u, dat het heet is als de hel, die voor u gaapt. Gij kunt den ouden, oproerigen Adam onder uw voeten ver treden en denken, dat hij dood is en wanneer ge dat het minst verwacht zie, dan is daar een vrouw, die tegen u lacht en dan loopt ge met rasse schrei den den afgrond tegemoet”. Hij was dramatisch aangelegd en zijn fantasie tooverdq Gabriöl de dingen steeds zoo klaar voor oogen als de werkelijkheid, die men zien kan. Hij wees over de grijze, glanslooze sneeuw; de afgrond gaapte daar voor zijn oogen 'in hij kon de verleidster reeds zien Moeien langs den met sleutelbloiemen bezaaiden weg. Maar Grift dacht aan de Wie de stormen vreest, heeft nooit de I teere, trotsche vrouw, die zijn hut met kracht beproefd van zijn roer. nen en willen be den zjjn genezen, ■d) en U ontvangt dragen zyn) en tend door ons af- 8 80 den Haag. GOLWM tOIKDT. ADVERTENTIEPRIJS 1 Uit Gouda ao omaUakaa (bahooroudo tot du baaorgkrlng): 1-6 iw«la ƒ1.80, aka regel mur fOJS. Vu taltu Gouda u du baaorgtatag: 1—8 regob ƒ1.66, elke regel mur 080. Advortutlta ia het Zaterdagnummer 10 bilslag op du prüa. UatdadigheidiradvïrtoMiüa de bellt vu du prijs INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—6 regels ƒ8.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 honger. Gewone advertentiln en ingezonden mededeelingen bfj contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiün kunnen worden ingezonden door tusochenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiekureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plantaing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1