(GROND ipers keuze, IB”, Dir. a. i iuantI .AK.O PAKT. systeem DEN liggen, smetten rand-, snij- en ver- anden en voeten, ge- i huid, huidverechll- zweren, open bee- le in en uttwendig* n met Werteibesr’s Wcrtelboer. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni. 0ft* Jaargang Donderdag 24 Januari 1024 Do. IS447 I II - Gouda ELEN DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE ▼oor Nederland bewerkt door J. P. WesselinkVan Rossum IVAARTWEQ 107 40 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De plannen 133 11» tt, - Dan Haifl. Beleefdheid is als een windkassen: Hooglanden daarbij was het meisje I haar, waarom ik naar Windyfarm toe I is ><>ll>o/ or hliilrhnrrr nioic in ic Irnn hoi rklHr ATI dnnr OOrliik Perliilr lAflAnnvor mnpf FEUILLETON. (Wordt rorrolgd). van ischte kaart- ïzing, everd M hoewel er blijkbaar niets in is, kan het toch het schokken aanmerkelijk vermin deren. METHODEN, 1— SCHEN LICHAME- ELIJKE ZIEKTEN. 106 M Nadruk verboden ikkerij te Bsarn zjjn F. ten Cate, Spe- m: G, 4* druk, MG Het Rjjkxindexcjjfer. Het rijksindexcijfer voor de kotten van het levensonderhoud bedroeg vol» gons opgaat van het rijksbureau voor de statistiek op 21 Jan. het 1.08 billi- oenvoud van dat van voor den oorlog, hetgeen in vergelijking met de vorige week een verlaging van 2.7 betee- kent Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Kopenhagen gemeld, dat er bij het Zweedsche parlement een motie ia in gediend, die de wenschelijkheid uit- spreekt, dat Zweden ontslag zal nemen als lid van den Volkenbond, aangezien voldoende bewezen is, dat de Volken bond niet in staat is zijn plannen te verwezenlijking. ENGELAND. Op uitnoodiging van mevrouw Baldwin heeft de oudste dochter van Ramsay Mac Donald, de negentienjarige Isobel, gisteren een bezoek gebracht aan haar toekomstige woning in Downing Street do. 10. Een lakei geleidde haar door de talrijke vertrekken, welke de officieel® woning van Engeland’» eersten minister bevat «n ver- door en door eerlijk, eerlijk tegenover zichzelf, niet minder daii| tegenover haar buren. Hoe uitermate gevoelig zij in sommige opzichten ook was, wan neer er sprake was van Griff liet haar trotp haar geheel in den steek. Zij was er zich van bewust, dat zij zich graag voor' hem zou hebben opgeofferd en zij zou het hem hebben gezegd, indien hij maar het minste, zwakste glimpje van dat natuurlijk verstand had getoond, «lat bij hem scheen te slapen. En daar om klonk haar stem spijtig, als de stem der zee, wanneer deze slaat en breekt tegen de rotsachtige kust. Hester”, zei hij stilstaande, toen zij op het erf halverwege den koestal wa ren gekomen, „het kan zijn, dat ik den nacht in Windyfarm moet doorbrengen, en wij kunnen de kleine vrouw ginder niet geheel alleen laten. Wil jij hier blijven, dan zal ik het je vader vertel len Indien ze gered kan worden, als er iemand den ganschen nacht bij de roode koe moet blijven, dan zal ik mijn bost voor haar doen.” „Ja, dat zult gij,” zei Hester droog jes. „Nu, ik zal blijven.” Trash toonde duidelijk, dat hij met zijn meester mee wilde gaan, maar Grift stond het hem niet toe, ofschoon het dier ernstig pleitte. „Het is het beste, dat je hem bij je houdt, Hester, om de dieven weg te jagen,” zei hij, lachend bij de gedach te, dat er een dief zou zijn, die Loat- withöns zou willen overvallen. „Zeg "MIL!S-S-BSE—SS-S— poft herinnerde er ruim een jaar geleden aan de laatote jaren enorm veel gele den. Zij hebben slechts gegeven zonder te nemen, zonder een contraprestatie te er langen. Zij schonken het rijkste wat zy be zaten: hun koten. De requisiities beroofden hun van het belangrjykste bezit. Maar hoe veel zij ook leverden, zij kregen er niets voor in de plaats, omdat de industrie in Rusland was verkwijnd en de sovjet-regee- nng ter betaling geen waren beaat. Aan deze verhouding tot de boeren zat een gevaarlijken kant. De wanhopige toe stand der boeren leidde in 1921 tot opstan den. Ten allen kant gistte het. Te Kroon stad brak de opstand uit; de ontevreden heid der boeren sloeg over op het leger en de arbeiders. Zoo ging het niet langer. Op het laatste oogenblik zag ook de soviet- regeering dat in en bezat den moed net fiasco te erkennen van het economische communisme. Van dat oogenblik af dateert het begin van de z-g. „nieuwe economische politiek”. Dit is het persoonlijke werk van Lenin zelf .Hij begreep, dat dit de eenige uitweg was voor de sovjetregeering om zich staande te houden* De nieuwe econo mische politiek, de vrije handel, de ophef fing van de gedwongen korenleveranties, de opening van nieuwe geldbronnen, moes ten het de regeering mogelijk maken om zoo weinig mogelijk koren van de boeren op te eischen en ten tweede hun waren voor brood te geven. Het voortbestaan der sov jetregeering hing van de verwerkelijking hiervan ten eenenmale af. Andere wegen werden daarom ingeslagen, waardoor een betere toestand intrad. Maar deze weder opleving ging tevens gepaard met nieuwe ziekteverschijnselen: speculanten, parasie- ten^enz. namen maar al te goed hun kan sen waar. Het gevolg hiervan was, dat de nouveaux riches op excesief weelderige wijze konden leven, terwijl armoede, kom mer en ontbering het deel waren van de overgroote meerderheid der bevolking, wier verontwaardiging werd gewekt door dezen onstichtelijken loop van zaken. Doch ook dn de communistische partij zelf kwam de ontstemming tegen de nieuwe «loor Lenin ingeleidp politiek tot uiting. De Malcontente communistische leden vormden een oppo sitie, die zich ten krachtigste kantte tegen de Nep (nieuwe economische politiek), waarvan de begeleidende verschijnselen ten zeerste werden bestreden. Deze twee en twintig leden der communistische opposi tie, die het strengst waren in de bolsjewis tische leer, protesteerden tegen den nieu wen loop van zaken. Lenin duldde echter hun houding niet, vooral niet toen zy een beroep op het buitenland deden. Kort en bondig werden zij uit de communistische party gestooten, maar later weer toege laten. Zy bleven zich echter roeren en kee- ren tegen de politiek, die haar zuiver bols jewistisch karakter was gaan verliezen. Uit dit feit blykt reeds, dat I-enin, die met een taaie volhardendheid in Rusland trachtte het Marxisme in praktyk te bren gen, nadat onder zijn leiding in het laatst van 1917, na terzijdestelling van het bur- gerltfk-socialistMch bewind van Kerenski, de bolsjewistische macht werd gevestigd, door de prektyk werd genoodzaakt water in den wyn te «loen en de communistische theorieën metterdaad voor een deel te ver loochenen. Dit opportunisme was voorwaar de voor de handhaving van het sovjetge- zag. Menigmaal is dan ook reeds een ver gelijk gezocht met het kapitalisme, zoodat Lenin als handig politicus langzaam maar zeker zwenkte. Door de weinig abrupte wijze, waarop dit geschiedde, door de kracht tjjner persoonlijkheid, door de welsprekend heid waarmee hy de redelijkheid van deze geleidelijke koersverandering trachtte aan te toonen, was hij in staat zjjn geoag ts behouden, den toestand te blijven behesr- schen en de eensgezindheid der communis tische party naar buiten en binnen te hand haven. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Typografenstaking in het Saargebied. Er is een zettersstaking in het Saar- gebied uitgebroken, uangezien de set ters de arbeidsvoorwaarden hebben ge weigerd, die in het Duitsch tarief, dat m het Saargebiwi zou worden inge- voeid, zijn vervat. Door deze staking wordt de Duitsche propaganda voorde verkiezingen voor den landraad, die a.s Zondag plaats vinden, uiterst moei lijk gemaakt. De kranten zijn niet verschenen, be halve de sociaal-democralisch moik- StlRMDO. nt b|j do verkoop»" loloa. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goods on omstreken (behoorende tot den besorgkriag): 1—4 regels ƒ140, elke regel moer ƒ046. Van buiten Gouda oe don bawrgkriag: 1—4 regels 1.66, elke regel meer 040. Advertenties in hot Zaterdagnummer 80 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEKUNGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 60 booger. Gewone sdvertentiën en ingezonden mededoelingen bjj contract tot soar gcroducoor- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusochenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertenttotareaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname vereekord te zijn. „Wel, gij en Ned zijt de sterksten van de heide. Ik heb mij wel eens af gevraagd, wie winnen zou, als het tot een echte vechtpartij kwam.” „Ned zou het winnen, denk ik, of schoon wij het waarschijnlijk niet zoo ver zullen laten komen.” „En ik geloof, dat u het zoudt win- ->en maar het is moeilijk uit te ma ken, en het is tijd, dat wij op weg gaan. Beware 1 ik ben nog noodt door zoo’n moddersneeuw gegaan als tus- schen hier en Windyfarm' ligt.” Haar toon was spijtig. Hoe dicht was Griff in de regenachtige duisternis bij haar, en hoe verlangde haar hart met pijnigende smart naar hem, en hoe ze ker was rij toch, dat hij in dit leven nooit dicht bij haar zou rijn I Haar hart wist zij niet te beheerschen de eenige tucht, die rij kende, was die welke ge- leerd wordt op een boekerij in de „Of het lukt ons, communisten, den boer van waren te voorzien, hem in zijn pijnlij ken toestand te helpen of hij stuurt ons naar den duivel. Dit is ten eenenmale on vermijdelijk.” Deze uitspraak is afkomstig van Lenin, den voorzitter van den Russischen raad van volkscommissarissen, wiens dood wjj giste ren hebben gemeld. En aan zjjn uitspraak voegde hy nog toe, dat in het vijfde jaar der bolsjewistische heerschappij de commu nisten er nog niet in waren geslaagd tot samenwerking met de boeren, die negentig procent der bevolking uitmaken, te komen. Het was op het elfde congres van de Rus sische communistische party, die op 27 Maart 1922 werd gehouden, dat Lenin deze belangrijke verklaring aflegde. Inderdaad kan dan ook worden gezegd, dat nog steeds ,de toekomst van de sovjetmacht van de verhouding der regeering tot de boeren af hangt. Deze ruim 100 millioen menschen hebben de bekende journalist Georg Po- moet.” „O ja, ik zal het haar zeggen,” ant woordde Heater, nog altijd op denzelf- den drogen toon. Zij zag, hoe Griff in de duistere scha duwen verdween, klopte aan de deur van de hut en trad daarna binnen. Er was hevige tegenstand in haar hart te gen de vreemde vrouw, maar die ver dween, toen zij zag, hoe afgemat de Andere er uitzag en de droefheid in haar oogen opmerkte. En wad kwam het er ten slotte op aan, dat zij hier was Griff was geen maat voor een (meisje van een hoeven wier handen rood waren van het ruwe werk. En toch en toch zou zij naast hem kunnen leven, als zij zich maar even ver hield van andere vrouwen, als hij het deed van haar zelf I De vreemdelinge was verbaasd, toen zij hoorde, wat Griff er toe gebracht had de heide oven te steken. Ik begrijp het niet,” zei rij met ’n hulpeloos beweginkje van haar handen alsof zij in tegenwoordigheid was van een zwaarder leven, dat het hare ver pletterde. „Gij zegt, dat hij mijlen en mijlen sneeuw doorwaadt, omdat een koe ziek is „Het zijn maar drie mijlen die tel len wij hier nauwelijks. Bovendien is mijnheer Lomax een echte zonderling als het dieren betreft. Nog vreemder dan vader is, en dat zegt veel. Hij zou zelf op vier beenen kunnen gaan en wordt wat bedroefd, als een dier ziek ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ245, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. heid. Hjester legde haar handen op haar goed gevormde heupen, een gewoonte van haar, indien rij verbaasd of diep aangedaan was. „Wat Ge zijt de weduwe van den dollen Harry Nethercliff riep rij, son der de minste poging om haar gevoe lens te verbergen. „Het ia waar, hij trouwde met een Daneholme ik sou een en ander zelf aan elkaar hebban kunnen voegen.” - En nu moet ik u uw avondeten geven, heeft hij gezegd, ofschoon het naar mijn meening daar vrij vroeg voor is.” De vreemdelinge deed haar beet wat te eten. Daarna ging zij bij den haard zitten en sprak met Hester. Het leven van deze bewoners der wildernis was zoo nieuw voor haar, zoo vreemd want, ofschoon zij het heide- volk goed had gekend, zooals zij in de oude dagen had gemeend, was haar be kendheid met hen altifd geweest als die van een gast. Nooit dieper dan de oppervlakte zij was weinig te weten gekomen van die innerlijke gedachten gang en gevoelens van de hoop en de vrees, de ellende en hel geluk, die hun door wind opgezweept leven vormen. Zij deed de eene vraag na de andere. Zij vroeg kalm, bijna bedeesd en Hes ter, blij met de zeldzame gelegenheid om eens uit te spraten, babbelde voort over het leven, dat voor haar alle- daagsch en dat voor haar gezellin nieuw en vreëhid was, zooals het een of ander eenzaam eiland in de zeeën .dal moet zijn voor de vreemdeling, die schipbreuk heeft geleden op rijn kus ten. Maar eindelijk bemerkte Hester, dat do patiënt weer koortsachtig werd de kleur kwam te snel in haar vermoeid gekat, haar oogen waren al te schitte rend Zij stelde daarom voor, dat de ander zich zou uitkleeden en tumchen de lakens gaan liggen. „Mijnheer Lomax zal laat rijn, als De Comlesie van experts heeft een com muniqué uitgegeven over de besprekingen gehouden met Dr. Schacht, waaruit blykt dat groote waarde wordt gehecht aan diens plannen, en zelfs zoo zeer, dat zy voorne mens zijn zich daarop te inspireeren bij de uitwerking van hun eigen ontwerp, dat ze 30 dezer te Berlyn met Dr. Schacht zullen komen bespreken. De Fransche bladen brengen in her innering, dat Scliacht, vóór hij in Pa rijs kwam, zjjn plan in Londen en Amster dam is gaan bespreken. Schacht maak te er geen geheim van, schrijft het „Jour nal", dat zijn programma opgesteld was naar de raadgevingen van Vissering en deed uitkomen, dat hij by zyn reizen zoo wel te Londen als te Amsterdam de toe zegging gekregen had, dat de noodzakelyke financieele steun niet ontbreken zou. Volgens het plan zal het kapitaal van de nieuwe circulatiebank gevormd worden eenerzyds door mobiliseering van edel me taal en deviezen, die nog in particuliere Duitsche handen zyn, anderzijds met vreem de hulp. Dit zou niet genoeg zijn, maar een kern vormen, waarmee gewerkt zou kun nen worden. De zetel van de nieuwe bank zou te Amsterdam of te Zurich zyn. Duit- .sche en neutrale deskundigen zouden deel uitmaken van den raad van commissarissen waarvan de meerderheid niet Duitsch zou zijn. Het maatschappelijk kapitaal zou slechts dienst doen als garantiefonds en dusniet zeer groot behoeven te zyn. Er zouc nauwe samenwerking zyn met de Reichs- bank, die zich met haar geheele organisa tie ter beschikking van de nieuwe „Gold- notenbank” zou stellen, totdat mettertijd beide instellingen zouden kunnen samen smelten. Het HbLd. heeft zich naar aanleiding hiervan tot mr. Vissering, den presi- sident der Nederlandsché Bank, gewend, met het verzoek, hen nader te willen in lichten over de plannen, betreffende een nieuwe Duitsche Goldnotenbank, waarvan hierboven sprake is. De heer Vissering deelde mede, dat het thans door de commissie van deskundigen besproken plan door Dr. Schacht, den pre sident der Duitsche Rijksbank, is ontwor pen. Ter gelegenheid van zyn jongste bezoek aan Londen en aan Amsterdam heeft de president der Rijksbank over deze plannen van gedachten gewisseld met den heer Nor man, governor der Bank of England, en met mr. Vissering, den president der Ne- derlandsche Bank. By beiden vond hij in het algemeen instemming met de door hem ontworpen denkbeelden, behoudens enkele détailpunten. Voor zoover den heer Visse ring aangaat, betrof dit o.a. de quaestie Van den zetel der Bank en van het aantal der buitenlandsche commissarissen. By de van Dr. Schacht betreffend» een Boldnotenbank. Het nieuwe Britsche Kabinet. De dood van Lenin, definitieve uitwerking van zyn plannen heeft dr .Schacht blijkbaar ook met deze opmerkingen rekening gehouden. Er moet echter uitdrukkelijk op worden gewezen, dat het op het oogenblik nog slechts om algemeene plannen gaat. De zaak is nog volstrekt niet in een zoodanig stadium dat reeds een besluit zou zijn ge nomen omtrent de hoogte van het aandee- lenkapitaal (hetwelk overigens voor een circulatiebank van ondergeschikte beteeke- nis is, of dat men reeds bepaalde personen op het oog zou hebben voor het bezetten der bestuursfuncties. Alles zal er dus van afhangen, of de Commissie van deskundigen zich met de voorstellen vereenigit en of men dan inderdaad krachtig de hand zal slaan aan de doorvoering der plannen, dan wel of men het, zooals by zooveel vroegere gele genheden, eenvoudig zal laten bij aanbeve lingen en goede voornemens. Het moet in het voornemen van de com missie van deskundigen liggen om de be sprekingen hierover voort te zetten te Ber lijn. Op 28 Januari zal de commissie naar Berlyn vertrekken en denkt ongeveer 2 weken aldaar te vertoeven. Het Hfold. verneemt nog uit Keulen dat ingeval de Duitsche Goldnotenbank inder daad wordt opgericht, Amsterdam de ze tel der instelling zal worden. In het comité-Mackenna heeft Schacht nog verklaard, dat hy niet meent, dat het bedrag van de door Duitschers in het buitenland geplaatste deviezen zoo groot is als MacKenna het in 1922 heeft geschat. In elk geval verklaarde hy echter geen an der middel te zien om ze naar Duitschland te doen tenugkeeren dan een verbetering van den binnenlandsche financiëelen toe stand in dit land. Het comité heeft ook Bergman, presi dent van de Kriegslastenkonunission, die vergezeld was van Mayer, gehoord. Het verhoor du/urde een uur, waarna beraad- slaagd werd over de mogelijkheid het on derzoek ook te Berlijn voort te zetten. Het eerste Arbeiderskabinet in Enge- land’s historie is thans formeel geïnstal leerd. Gistermorgen vroeg ontving de ko- ning de voormalige ministers uit Baldwin’s icabinet in audiëntie, die hem hun porte feuilles overhandigden. Daarna verleende de koning, in tegenwoordigheid van den Prins van Wales, audiëntie aan de nieuwe Labour-ministers, die den eed aflegden en hun portefeuilles ontvingen. Een aanzienlijke menigte had zich voor de poorten van het paleis verzameld om van deze historische gebeurtenis getuige te zyn. Des middags hield het Kabinet zyn eer ste zitting in Downing Street 10, de ambts woning der Britsche eerste-ministers. In den loop van den dag bezocht MacDonald nnen en willen be delen zjjn genezen, jrd) en U ontvangt dragen zjjn) en litend door ons af- 8 30 den Haag. GdltMHi: (JllRlXT. hij vanavond al komt,” zei rij„maar ik heb hem beloofd hier te zullen ala- pen, zooals ik u gezegd heb, indien hij op de hoeve moot blijven.” „Gij zijt allen zeer vriendelijk vpor mij ik veroorzaak u heel wat laat „Komhet is een hard en een een zaam leven op Ling Crag Moor,” viel Hester met oprechte vriendelijkheid in. „Wij zouden het in het geheel niet kunnen stellen, indien wij elkaar nu en dan nie^ helpen- Gelooft u, dat wij te gen een beetje moette oprien, me vrouw Zij zweeg, alsof rij wachtte op den naam, en de ander gaf dien met een flauw beweginkje van tegenzin. „Nethercliff”, zei rij kalm. Niemand dan rij wist welk een inspanning het haar kostte den naam van haar echtge noot te noemen den naam, die niets in herinnering bracht dan een maand van verafgoding en daarna de helsche jaren van drank en dobbelen en wreed- het departement van buitenlandsche zaken .om de werkzaamheden van minister van buitenlandsche zaken over te nemen. De bladen vernemen, dat het program, waarop de ahbeid van het nieuwe Kabinet zich on verwijld zal conceatreeren, de volgende quaesties bevat, de werkloosheid, de wo ningnood en de Europeesche aangelegen heden. Verwacht wordt, dat MacDonald by het we<leubyeenkomen van het parlement op 12 Januari een volledige en gedetail leerde verklaring der Vegeeringspolitiek zal (afleggen. Reeds wordt gemeld dat de Labour lei ders krachtige pogingen doen om een op lossing van het spoorwegconflict te be werkstelligen. De stand van zaken iv thans de volgende: De spoorwegdirecties willigden gisteren het verzoek der Vereeniging van locomotief- inachinisten en -stokers om een nieuwe con ferentie in onder beding, dat de directies niet buiten hun definitieve toezeggingen zullen gaan, wolke de Vereeniging aan den vooravond der staking heeft verworpen. De Vereeniging hemieuwde onverwijld haar verzoek om een conferentie „ten einde een oplossing der bestaande geschillen te ver zekeren”. Ofschoon er tot dusver geen con ferentie heeft plaats gehad, wordt ver wacht dat er elk oogenblik een kan worden /gehouden. Een zichtbaar teeken van de regeerings- bemoedingen met de staking was het be zoek, dat Thomas Shaw, de nieuwe minis ter van Arbeid aan den Algemeenen Raad van het Vakvereenigingscongres, die in een zitting de aangelegenheid besprak, heeft gebracht. Verwacht wordt dat spe ciaal daartoe aangewëken leden van den Algemeenen Raad onmiddeUjjk een begin zullen maken met het verkennen van alle mogelyke wegen in de richting eener op lossing. De activiteit der Arbeidersleiders heeft een hoopvolle stemming doen ont staan. \ytüfui

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1