E. Blad. juda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKÉN 82* Jaargang Vrijdag 2B Januari 1224 Mo. 15448 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Gouda ren 100 alage. f 1,25 eng. i werking DOOR SMART GELOUTERD BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, G0UDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOBRCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. iG 30-38. meer fOM. Op Franco per is f 0.70 Uitgevers FEUILLETON. Meermalen krijgt ons levensvaartuig door storm eerst zijn juisten koers. ik van coffeïne- »ts van gewone innen constatee- aëntra, hart- en anbeveiing ver- koffic HAG bij it d. R. W. K. (Z.) 40 door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rossum Nadruk verboden reeds bericht een Beuter-telegram dat Ja mes o’ Graay, Lagerhuislid voor Zuid-Ooet Leeds, het aanbod van MacDonald, om de eerste Britsche Gezant in Rusland na de revolutie te wonden, hééft aanvaard. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Ongeluk in een fabriek te Leipzig. B<j de Leuna-Werke in Leipzig heeft door het springen van een ammoniak-tank een ernstig ongeluk plaats gehad, waarby drie arbeiders werden gedood en 25 ge wond. Ook werd een groote materieele schade aangericht BELGIE. Een vliegongeluk. Een militair vliegtuig, dat uit het vlieg kamp van Asch in Belgisch Limburg was opgestegen, moest door motorpanne da len, doch kwam terecht in een onderge- loopen weiland. Het vliegtuig viel met zulk een kracht van een hoogte van 600 M. naar beneden dat het nagenoeg geheel wegzakte in den weeken grond van het ondergeloopen land. De beide vliegeniers werden op slag gedood. Het waren twee luitenant-vliegeniers, bei den 26 jaar oud. LUXEMBURG. Groothertogin Maria Adelheid, f Uit München wordt het overleden ge meld van groot-hertogin Maria Adelheid van Luxemburg. De overledene werd den 14 den Juli 1894 op het kasteel van Berg geboren. Met Willem III, koning der Nederlanden, was in 23 November 1800 de Nedenland- De ontreddering op de regie- spoorwegen in het bezette gebied duurt nog steeds voort, en tengevolge van de voortdurende weige ring der ParUsche autoriteiten om de on- derteekening te bekrachtigen, door den di recteur der FranschBelgische regie, van de arbeidsovereenkomst, welke den 14en De cember tusschen dat lichaam en de Britsche autoriteiten wend gesloten, wordt bet pro bleem der RJjnlandsche spoorwegen nog steeds piet geregeld. Dientengevolge blyft de lijn NeussDüren—Bonn, welke de Duit- schers tijdens het Ruhrconflict op aandrang der Britten die de Franschen wilden hel penoverdroegen, nog steeds opgestopt door het regie-verkeer, terwijl de lijnen door het gebied van Keulen^welke krachtens de overeenkomst onder zeer gunstige voor waarden beschikbaar zouden kunnen worden gemaakt, onbenut blyven. Inzake de he ratel Ie veringen is door het Duitsche ministerie van wederopbouw inet de Belgische en de Fransche regeering een overeenkomst getroffen, volgens welke in zake de herstelleveraretieis, die tengevolge van den inval in het Ruhrgebied waren stopgezet en waarvoor reeds betalingen waren gedaan, tusschen de Belgische en Fransche ontvangers der goederen en de Duitsche leveranciers rechtstreeks een ver gelijk tot stand zou worden gebracht. Slechts in betrekkelijk weinig gevallen is het Ryk tot de uivoering der leveringen verplicht. De Commissie van Herstel heeft haar goedkeuring aan het plan gehecht. Met Italië is gisteren een dergelijke overeenkomst gesloten, welke door de C. v. H. nog moet worden goedgekeurd. Met de overige geallieerden worden de onderhan- delingen voortgezet. ABOWNEmENTSPRUS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt --i£-2. kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bU onze agen£en en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Ome bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. Het nieuwe Britsche Kabinet. MacDonald’s buitenlandsche politiek. De staking van het spoorweg personeel. Het conflict in de Britsche zóne. Het verdrag tusschen Italië en Zuid-Slavië. Nu met Ramsay MacDonald Dinsdag voor het eerst in de Britsche geschiedenis een. ariaeidersregeering aan het bewind is geko men, in het wel interessant te lezen, wat de Voss. Ztg. hierover publiceerd van de hand van den Londenschen correspondent, Dr. W. H. Edwards. In den brief wordt ge constateerd, dat Ramsay MacDonald, na by den koning te zyn ontboden xle erfenis van Baldwin aanvaardt. Maar de spoorwegsta king, de Fransche verkeersblokkade der Keulsche zöne en het conflict met Frank rijk over de separatistische janboel in de Palts, werpen hunne schaduwen. Deze erfe nis vermindert volgens den correspondent nog meer de kans van een arbeideraregee- ring om al* minderheidsregeering spoedig haar beloften te kunnen vervullen: een duuraamen vrede op aarde en sociale recht vaardigheid in Engeland zelf, welke by de verkiezingen aan de massa’s werden beloofd. In een continentaal-Europeesch land moet elke arbeidersregeering, rekening houdende met de ideeën en verwachtingen harer aan hangers, zich minstens den schyn geven een deel van den toekomststaat te willen ver- wericeiyken, het doet er niet toe of de po ging economisch-uitvoerbaar is of slechts ter bereiking van uiteriyke „Fassadén- errungenschaften” leidt, die een volgende regeering vroeg of laat onder den druk van economische realiteiten moet te niet doen. Maar Edwards meent, dat, aangezien Ram say MacDonald’s kabinet en party uit ^waschechte” Engelschen bestaat en wat het moge zUn in elk geval geen „arbeaders”-regeering is, de Engelsche de mocratie waarschyniyk de ly’densweg der democratieën in Duitschland en Duitsch- Oostenrijk na den oorlog bespaard zullen biyven. Engelsche arbeiders en geëmplo yeerden verschillen hierin niet van betee kenis van den Engelschen koopman, boer en industrieel, dat zij op ’t gebied der poli tiek en economie in de eerste plaats klaar en duideiyk willen zien. Lloyd George heeft met deze eigenschap in den oorlog handig rekening weten te houden, toen hij het En gelsche volk door een ontstellende duide- lykheid by het uiteenzetten van den ernst der situatie van de geallieerden tot de groot ste offers aan goed' en bloed eensgezind wist te bewegen. De leiders in de Britsche arbei- derspartij weten even goed als Lloyd Geor ge of nog beter, dat zy de politieke en sociale democratie in Engeland niet langs den weg van noodverordeningen plotseling kunnen decreteeren, maar dat zy hun doel kwesties tusschen Londen slechts kunnen bereiken, wanneer zy den moed hebben van hun aanhangers geduld te vergen en bereidvaardigheid om compro missen te sluiten met de bondgenooten uit de burgerlijke democratie. De taal der coni sche tak van het huis Oranje-Nasaau uit gestorven, waarop de vroegere hertog van Nassau, Adolf, aau het bewind kwam, die 17 November 1905 werd opgevolgd door zyn zoon Willem IV (van 1902 af regent geweest). Den 25eten Februari 1912 overleed deae waarmee <ie mannelyke linie was uitge storven. Hy werd nu opgevolgd door zyn oudste dochter, de thans overleden herto gin. In 1907 reeds had hy, wig hy geen manneiyke nakomelingen had, een fanulie- statuut doen opmaken, volgens hetwelk ook vrouwelyke nakomelingen hem konden op volgen, waardoor Maria Adelheid’s troons- bestyging mugelyk was. De nu overledene maakte de heele oor logsperiode 19141918 met al haar moei- lykheden vbor het midden tusschen de oor logvoerende landen liggend en na den in val in België door de Duitechers bezette groothertogdom mede. Nadien gaf zy er de voorkeur aan ztah in een klooster terug te trekken en deed afstand van de Regeering. Den 14den Januari 1919 trad zyn af en droeg de groothertogeLyke waardigheid over aan haar anderhalf jaar jongere zus ter Charlotte, voor de bestendiging van wier regeering het Luxemburgsche volk zich by een den laten October 1919 gehou den referendum uitaprak. By dit referendum werd ook voor een eco nomische aansluiting van Luxemburg by Frankrijk gestemd. Na eerst in Italië en daarna in Frank- ryk in een klooster te hebben vertoefd, keerde hertogin Maria Adelheid pas «eni gen tyd geleden naar haar familie op het slot Hohenburg in de gemeente Leaggriaae terug, waar die 29-jarige groothertogin nu haar laatste levensdagen heeft voleindigd. FR AN KRUK Maatregelen tegen zuiveUnvoer in Frankrijk Tot de maatregelen, waarmee de re geering de daling van den franc wil bestrijden, behooren o.a. die, waardoor de invoer van buitenlandsche zuivel producten in Frankrijk wordt bemoei lijkt, ten einde de Fransche produkten meer ingang te doen vinden. De Matin behoort tot die bladen, die de regee- ringsmaatregelen verdedigen, en er pro paganda voor maken en zij doet dat in haar nummer van gisteren metj een prentje, dat deze woorden tot opschrift draagt „de koeien begrijpen er zelf niets van." Onder dit opschrift deelt de Matin mede, dat er in 1922 vocht 151 millioen Irs. buitenlandsche kaas en voor 226 millioen buitenlandsche boter in Frankrijk is ingevoerd. Dan volgt het prentje twee koeien in een gra zige weide, staren naar een voorbij- guanden trein. Daaronder leest men do Fransche koeten, die een trein zien voorbijkomen vol Hollandsche kaas en Deensche boter, denken „waar die nen wij dan toe”. De dood van Lenin. promissen en der noodzaak van aanpassing aan politieke en economische realiteiten nu verstaan de Britten bizonder goed. Op het vasteland, waar men geneigd is de moderne arbeidersbeweging als een vol ledig theoretisch Marxisme te beschouwen, vergeet men, dat de Engelsche arbeiders partij maar weinig supersocialisten in de continentale beteekenis van het woord telt, maar uit drie groepen bestaat: 1. de vak- vereenigings-functionarissen, die de arbei- dersparty beschouwen als het orgaan om de economische en arbeidsrechten te verte genwoordigen. Deze groep is bereid de par ty te financieren. 2. De uit den radicalen vleugel naar de arbeidersparty overgeloo- pen intellectueelen; 3. de radicale Schotsche groep, die verwantschap toont met het communisme en die door „directe actie” buiten het parlementaraisme om haar doel einden in den klassenstrijd wenscht te be reiken. Hoe weinig Ramsay Macdonald’s nieuwe kabinet als een arbeidersregeering in de eigenlyke beteekenis van ’t woord kan wor den beschouwd, blijkt aldus merkt Ed wards op uit het fait, dat maar drie be langrijke posten worden toevertrouwd aan de vakvereenigingsleiders Thomas, Hender son en Clynes, terwyi de intellectueelen der arbeidersparty behalve den post der drie kroonjuristen de vyf belangrykste minis terposten hebben gekregen. De overwinning der intellectueelen op de aanspraken der vakvereetegmgen beteekent natuurlijk een afzien van ’t karakter eener „arbeiders”- regeering. In plaats daarvan bezit zy een waardevol kristallisatiepunt voor alle demo cratische elementen in ’t land. Ramsay Macdonald’s kabinet zal dus geen arbeiders- regeering zyn, maar de werkelyk meest de mocratische regeering van Engeland, die door haar samenstelling de uitdrukking is van het feit, dat de loontrekkenden en hun organen een „Realpolitik” ter bescherming van elke levensvatbare democratische regee ring moeten voeren. In welingelichte kringen verluidt dat MacDonald reeds belangryke stappen heeft gedaan op het gebied der buitenlandsche politiek. In de eerste plaats schy’nt hij met den Tsjechischen minister, Benesj, die he den naar Parys vertrok, te zijn overeenge komen, dat deze, die het vertrouwen van Poincaré bezit, den Franschen premier zal polsen over de mogelykheid de hangende en Parys uit den I weg te ruimen. Naar het schijnt bestaat het voornemen eventueel de hulp van den Vol kenbond hierby in te roepen. Een tweede stap op het gebied der bui tenlandsche politiek betreft Rusland. En den toestand. Hester deed, even kalm alsof zij ap pelkoekjes ging bakken op Windy farm, ds deur van de schuur open, waar^Griff zijn turf bewaarde. „Kruip daarin," zei zij. „Ik zal je bedekken.” Weer lachte hij. Dit meisje dat reeds zijn vrijen geest gevangen geno men had toonde koenheid en vastbe radenheid, zooals hij graag zag in man of vrouto. Het turfhok was half gevuld met brandstofNed kroop zoo goed het ging naar den achterkant, terwijl Hes ter de turven als een muur begon op te stapelen voor hem. „Mevrouw Netherckiff, die voor het oogenblik haar eigen onrust vergat, koek vol belangstelling toe, terwijl het werk vorderde een les had zij ten minste van de heide geleerd, en dat was een instinctmatig gevoel van wel willendheid jegens den uitgeworpene of der vluchteling, een instinctmatige vijandschap tegenover de handhavers der wet. Gauw, Hester, gauw!" riep zij meer dan eens, ofschoon de vinger van het meisje zich snel en handig repten. Toen glimlachte zij over haar eigen levendigheid, en met kalme verbazing begreep zij, dat haar vroegere leven nu orwerkelijk voor haar lag en deze ge- Ibeurtenissen te Lostwithens werkelijk en begrijpelijk waren. Was er toovernij in deze plaats, vroeg rij zichzelf af? Vroeger zou zij er niet haar geheele hart op gezet hebben een reus met een 601IDSCHE COURANT. ADVKRTENTIEPRUSi Uit Goada m omstreken (boboorende tot dra braorgfcria<)i 1-4 regels ƒ140, elke regel meer ƒ045. Van buiten Gouda ra dra beaorgkrinf: 1—5 regels 1.65, elke regel meer f 0.30. Advertratiëa in het ZaterdsKnummer 20 bjjalag op dra prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van dan pi INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke reg de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingasonden mededeelingen bjj contract tot raar gereduceer- dra prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertratiebureaux en onze Agenten en moetra daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekoanen, teneinde van opname verrakard te zjjn. tractaat. Zy zullen na hun aankomst ten palaize worden ontvangen. De onderteeke- ning heeft Zaterdag plaats, terwijl Musso lini Zondag in zhn ambtswoning een feest maal, gevólgd door een receptie, zal aan bieden. Zondag a^s. ia! de begrafenis van Le nin te Moskou plaats hebben. Talryke de legaties uit alle deelen des lands hebben zich reeds op weg naar Moskou begeven. Kalinin, Kamenev en de andere leiders der communistische party, die onder Lenin ge staan hebben ontvangen nog vele tele grammen van deelneming van verschillen de regeeringen en officieele lichamen uit het buitenland. Ook zyn van vele vooraan staande personen uit de Int Arbeidsbe- weging brieven ingekomen, waarin zy zich uit spreken omtrent den toestand, gescha pen, door het wed verwacht maar voor de Sovjet-arbeiders toch zoo plotseling over lijden van Lenin. De heer Frederik Adler heeft namens de Tweede Internationale een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Ontvang myn oprechte deelne ming by het overiyden van den grooten meester en werker voor de arbeiders. Le nin zyn heengaan is een groot verlies voor het geheele proletariaat, ok buiten Rus land. Voorts zUn een onmeteiyk aan tal kransen aan het Vakvereenigingage- bouw ontvangen. 47) - De roode vlekken werden donkerder op de wangen van de zieke vrouw Hester kwetste haar wreed, ofschoon zij het niet wist. „Weet U, ik weet heel wat van hem" venolgde het meisje „dat doen wij allen in Ling Crag, want hij placht als een dolle aan te komen galoppeeren haar de Eagle, en daar tusschen de jonge mannen te gaan zitten, die daar dronken, en hen over te halen tot het een of ander duivelsch werk stroo- pen, schieten van korhanen, of wart er maar in zijn krankzinnig hoofd opkwam daar Ik ben een dwaas, mijn tong zoo te laten gaan en u ziet er uit, alsof ge in vuur stond. Het wordt tijd, dat u naar bed gaat." Zij keek door het raam van de hut en zag, dat de Groote Beer een be trouwbare klok voor hen, die de ster rentaal verstaan op zijn minst tien uur aangaf. De wolken waren ’n oogen blik weggetrokken, heg geheele uit- Wat de spoorwegstaking betreft, er nog weinig uitzicht op een spoedige bijleg- ging van het conflict Ten gevolge van de staking zijn thans honderdduizend mijnwer kers in Zuid-Wales werkloos, alsmede acht duizend in het staalbedrijf. Woensdagochtend is er, naar de bladen melden, op de lyn GlasgowEdinburgh een poging gedaan om de express te doen de- railleeren. Stukken hout en een zware steen waren op de rails gelegd tusschen de plaatsen Bishopriggs «n Lenzie. Het feit, dat een extra-goederratrein vóór den ex press reed, was oorzaak, dat ongelukken konden wonden voorkomen. welkom. „Wat, ben jij het Ned riep Hes ter „Bij den hemel, indien je aanzien lijke lieden opzoeken komt, mocht je toch wel aankloppen." Ned keek verbaasd naar de twee vrouwen. Voor een oogenblik vergat hij wat achter hem lag en hij voelde zich plotseling groot en lomp en hij vroeg zich af, of het niet gemakkelijker zou zijn van aangezicht tot aangezicht te staan tegenover mannen, dan tegen over deze teere, bevende vrouw. Mevrouw Nethercliff daarentegen leun de tegen den muur en sloeg het schouw spel gade. Indien Hester dezen groo ten, van zweet druipenden man kende ei Trash hem [vriendschappelijk be groette, zou hij zeker geen kwaad doen. 3 och was zij niet in staat zich een ver klaring te geven door de zonderlinge manier, waarop hij het huis was bin nengedrongen. Wat Hester betreft, zij had niet de minste opheldering noodig. „.Ie hebt mij gezegd, dat je vannacht op jacht ging,” zei zij kalpi. „Zitten ze je dicht op de hielen, Ned „Te dicht naar mijn zin, meisje, en zij hebben mij gezien, dat geloof ik zeker, toen ik de heide overging, hier naar Lostwithens.” „Dan zullen wij je verbergen. Gauw, Ned Je bent wat al te groot, dan dat ze je niet zouden zien in een hut, die ternauwernood groot genoeg is om je te bergen.” „Dat is waar", zei Ned met een lach, die vreemd aandeed bij zijn verwilder- rood hoofd, wiens grootste verdieoite in stroopen bestond, te redden. Nauwelijks was Hester klaar met hel bouwen van haar muur van turven, of het geluid van stemmen werd voor de hut vernomen. „Hier is hij. Ik wed er een guinje om, dat hij hier is I" riep een swire, snoevende stem. „Naar binnenjongens, en ik beloof jullie, dal hij een stuk ge slagen. hoofd krijgt, indien hij beproeft mij bij de deur voorbij te gaan." Mevrouw Nethercliff leunde terug le gen den muur haar gelaat was doods bleek, en een hand greep naar haar hart Twee jaren waren voorbij gegaan sinds zij het laatst die stem had ver nomen, bittere jaren, die de stem haar weer in herinnering bracht. Wat in Godsnaam deed hij hier vannacht Dat is Squire Daneholme," zei Hea ter. „Hij heeft een stem als een oa, als hij driftig is, en als je die eens hebt gehoord, vergeet je ze nooit weer." „Ja, het is oom," prevelde de ander op een toon van verbijstering en hul peloosheid. De jachtopzieners hadden intuasehen tweemaal geklopt, en nu, nadat zij geen antwoord hadden gekregen, wierpen zij de deur open en kwamen naar binnen. Daar waren er vijf in het geheel en elk gelaat leek op dat van Ned. want de wedloop had lang geduurd en van dn inspanning en de opwinding hadden hun eerlijke gezichten wel eenige ge lijkenis met die van wilde dieren ge kregen. (Wordt vervolgd). De Servische premier Pasjitej, vergezeld van den minister van buitenlandsche za ken, Nintsjitsj, worden morgen te Rome verwacht in verband met de ondejrteeke- ning van het Zudd-Slavisch-Italiaansch spcnsel was vol sterren en alleen de tot huilende wind bleef, en verkondigde de komst van den dooi. „Wel, het is laat en er zal een woord je vallen, als ik u een minuut langer laat zitten," riep het meisje. De ander, blij dat een ander onder werp van gesprek werd aangeroerd, stono op om te gehoorzamen, toen het geluid van zware voetstappen buiten werd vernomen, die snel door de mod derige sneeuw gingen. Het volgend oogenblik werd de deur opengeworpen en Ned O’Bracken stond in de kamer. Hij was bespat van de schouders tot de voeten grijze korsten sneeuw hingen hal! gesmolten aan zijn broekspijpen het zweet stroomde van zijn voorhoofd, en zijn gelaat, gewoonlijk getuigend van een indolente tevredenheid, was nu doergroefd van harde rimpels en plooien. De zieke vrouw, die reeds koortsach tig was, kon op het zien van hem een kreet niet bedwingen op het eerste gezicht zag hij er moordlustig genoeg uit en haar eenige gedachte was, dat 'hij kwam om te rooven. Te rooven I Zij had geen tijd te bedenken, dat hier in de hut geen dief, met den besten wil van de wereld, loonend zijn bedrijf kon uitoefenen. „Wij hebben in ieder geval den hond", was haar tweede gedachte. Maar Trash scheen nu, vreemd ge noeg, ontrouw hij was opgesprongen van den haard en kwispelde tegen den (naeuwaangekomene en jankte zachtjes 214 158 58 38

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1