2b LAATSTE BERICHTEN. Bsurs van Amsterdam. Hongarije. De economische crisis. Naar bericht wordt uit Boedepest, sullen deae week, daar de crisis in den Hongaar- schen handel en de Hongaarcche industrie ernstige vennen aanneemt, vermoedelijk belangrijke chemicaliën-fabricken worden stopgezet; 800 arbeiders worden hierbij broodeloos. Volgens de officieele cijfers Is het aantal werkloozen doze week met 1721 toegenomen. BINNENLAND. Een gouden medaille van H. M. de Koningin ri. M. de, Koningin heelt wederom een gomjen medaille ter beschikking gebteld van liet Bestuur 'der Mij. Arti ei Amiciüao. ten einde deze uit te rei ken aan den kunstenaar die ach door blijken van groot talen| deze ©isder- ychtiding zal hebben waardig gemaakt. Bezuiniging bü het Rijksmuseum Om beaumiging«redenen zal het di recteurschap wordeii opgeheven van net Nederi. Museum van Ueschiedenis en Fuust, onderdeel van het Kijks-Museum directeur dfc heer M. van Notten. (Jok hot onder-directeurschap van het iüjksmuseuöi van schilderijen, uians bekleed ddör den heer W. Öteenliolï, zal om die rédenen worden opgeheven. Invoerrecht op vleesch. L)e Minister van Financiën brengt in de „St.-Ct." ter kennis, dat de commis sie van deskundigen voor het invoer recht op Versch en gekoeld' vleesch in hare vergadering van 23 aezer de in de wet van 141 Mei 1922 bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt Ruud- en kaltvieesch, vorsch ol ge koeld, 100 K.ti. 1 100. Paarden- en an der vleesch, versch of gekoeld, 100 KG 155. Gedurende de maand Februari zal mitsdien het invoerrecht voor do hier boven bedoelde vieesohsoorteai bedra gen 10 pet. van de hiervoor vermelde w ut rden. Nederlandse he Aannemersbond. lu de gistermiddag te Amsterdam ge houden buitengewone ledenvergadering van den Neil. Aannemersbond werden in het hooldbestuur gekozen de heer W M. T. Tnijggen te Amsterdam tot voorzitter (in ae vacature ontstaan door hei overlijden van den heer F. do Her der) tot secretaris de heer Wijnand van Leeuwen te Rotterdam, en tot pen ningmeester de heer A. J. de Haan Jr. te Amsterdam. De vergadering vereenigde zich vourts unaniem met de volgende motie van de aldeeling Rotterdam ,,De vergadering, gehoord liet prae- advies van het hoofd bestuur, waaruit blijkt, dat de tijd nog niet gekomen is, de leden van den Nederlaudschen Aan nemersbond te binden ten opzichte van de saamhooriglieid met den Landelijken Boud, spreekt de wenschelijkheid uit, dal in dagen van strijd met de werk lieden, voortvloeiende uit de onderhan delingen over de loouen en de arbeids voorwaarden, ae leden van den Neder- laudschen Aannemersbond verplicht zijn zich te dien opzichte geiieel te houden aan de voorschriften van de Plaatselij ke afdeeüngsbeaturen, als dezen daar toe van het hoofdbestuur van den Ne- doriaudschen Aannemersbond de noo- dige machtiging bekomen hebben". Toelating tot de Lagere School. De leeftijd met een jaar opgeschoven. Bij Kon. besl. is bepaald, dat art. 1 van het Kon. besl. van 13 December 1920 no. 87, gewijzigd bij besluit van jl October 1921 no. til wordt gelezen als volgt ,.Do kinderen, die tot eeuei schooi voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schooicursus den leeftijd bereikt hebben van zeven jaren, verminderd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasseduur dier school. Onder schooljaar of schooi cursus wordt verstaan de in het leer plan der school vastgestelde klasse- duw". De Waterleidingkwestie. 300 perceelen gisteren weer aangesloten. Gisterenmiddag 2 uur waren aan het bu reau der Duinwaterleiding in den Haag van circa 1/8 der betrokken huiseigenaren intrekkingen der opzegging ingekomen. Van de 600 afgesloten perceelen konden ongeveer 800 gisteren weder de kraan la ten loepen. Voor de overige 800 waren nog geen intrekkingen ontvangen, zoodat deze nog moesten blijven afgesloten. TWEEDE KAM£R. (Vervolg). Vergadering van Donderdag 24 Jan. Indische belastingen. Voortgegaan werd met het wetsont werp wijziging en aanvulling van de begrooting van middelen van Neder- latidfich-Indiö voor 1923 (Verlenging van de piroductenbelastingen'voor 1923 en invoering van een aardoliebelasting voor dat jaar) eu de wetsontwerpen nar dt re wijziging en aanvulling van de In dische Tariefwet. De heer GERRITSEN (v.-b.) keurt het af dad de Minister voorstelt om de slechte productenbelasting nog voor e-jn jan te verlengen. Dit wus niet hoodig; de instelling was als een tijdelijke maat regel bedoeld die geen dag langer had mogen duren dan strikt onvermijdelijk was Uitvoerig ging spr. den stand der fi- mmoiën over 1923 na om te betoogen dut de uitkomst van dit jaar niet van dien aard iu uat een onbillijkheid wordt goedgepraat, ue opbrengst van de over- wuistoeiasting en extru winaloelusting is 206% miiiioen boven de raming ge- jüleveu «Van- een oogeuuiiHKunjken nood voor ae schatkist is thuus geen spiuke. Deze wet geeft de Indische re geering reent wijziging te brengen in ue berekening van den kostprijs^ van het product en waardoor ae öelasting die wordt geheven van het verschil tus- sriien kostprijs en opbrengst te verhoo- gen, of te verlagen zonder medower lang vun den Nederiandsclfen wetgever. De heer VAN RIJCKEVüRSSfl. t».- d.) erkent dat de Minister heeft bewe- zeu dat hij het met de inkomstenbelas ting alleen niet kan redden maar hij heeft niet bewezen dat ieder ander systeem van correctie minder goed was dan het thans voorgestelde. De aardolie-belasting acht hij niet de juute oplossing. Liever had de Minis ter de herziening der inkomstenbelas ting ter hand moeten nemen. Do Minister van Koloniën, de heer DL GRAAFF zette uiteen dat de be staande extra-winstbelasting haar be- zwcr heeft, en dat ook de inkomsten belasting mei feilloos is. Herziening van deze belastingen zou zeer moeilijk zijn en zeer tijdroovend. Hangende dit proces is het onmogelijk zonder nadere vooiziening in den nood te blijven. De aahdacht der regeering is daajop ten volle gevestigd. Wanneer de voorge stelde ontwerpen niet worden aangeno men, zou een eventueele herziening der bestaande belastingen een zeer verre terugwerkende kracht moeten hebben en daaraan zijn zeer ernstige bezwaren vei bonden. Die bezwaren zijn ernstiger dan die welke aan deze voorstellen zijn verbonden. Hij geeft toe dat deze ont worpen niet ideaal zijn, maar zij zijn een correctief op de extra-winstbelas ting. Van een afkeer van het vreemde ka pitaal om zich tot Indië te richten is hem niets gebleken. GEMENGDE BERICHTEN. Een kasteel, dat 600.000 gekost heeft voor 20.700 in bod! Bij de gisternamiddag in het Oranje llotel te Bergen gehouden veiling'van het lundgoed „Het Russenduin" te Ber gen aan Zee, van wijlen den bekenden pLilanthroop P. W. Janssen, kwam dit kasteel, met garages eii stallen en 13 H A. duingrond in bod te staan op een bedrag van 1 20.700. Aanleg en opbouw vorderden een be drag van f 600.000. Voor vijf jaren kwam het gebouw ge reed het kwam toen wegens het over lijden van den heer Janssen direct In veiling (Een en ander werd destijds dooi de familie opgehohdeii v. I 350.000 Dinsdag 29 Jan. a.s. heeft de afslag plaats. Een kostbare stok. II. S. de R. te Amsterdam heeft aan- gilte gedaan van diefstal van een wan- dolstok, die f 250 waard zou zijn. Het kostbare stuk zou hem ontstolen zijn in den trein tusschen Amsterdam en den Haag, vermoedelijk doer een heer die te Haarlem is uitgestapt. De autobusdiensten. Een congres van de ondernemers, (ip ti en 9 Februari zal te Amster dam, onder voorzitterschap van den hr. li. M. P. van Emmerik, het eerste con gres van den Ned. Bond van autobus- tiienstondememers worden gehouden. üp dit congres, dat samenvalt met de automobielententoonstelling, zuilen de volgende onderwerpen worden behan deld het autobusverkeer in Nederland iu te leiden door den voorzitter wij ziging van de wet op de openbare mid delen van vervoer van 1880, in te lei den door Mr. H. H. Riepma te Edam provinciale bepalingen en gemeentever- oideningen, in te leiden door Mr. F. S. M Rits, Amsterdam d.e oprichting ©ener maatschappij, met oen voorloo- pig kapitaal van fl. 1.000.000.—- tot fi- iiaucieelen steun aan en stabilisatie van de bestaande autobusdienst-ondeniemin- gen in te leiden door den heer G. J. Bosch te Hilversum. i.n verband met dit laatste onderwerp zal eveneens worden behandeld de ver zekering ten behoeve van het autobus bedrijf. Het ligt in de bedoeling verschillen de regeerings- en andere autoriteiten tot de bijwoning van dit congres uit te ncodigen. Een „Schieiber" In ons laad. Het Hbld. verneemt uit Berlijn dat te Mainz een 26-jarige oplichter gearres teerd is die in gemeenschap met een Belgische#) koopman in edele metalen M'oote hoeveelheden goud, platina en ziher, in West-I)uitschland opgekocht, naur Nederland heeft „verschoben". De gearresteerde heeft met het zoete iwinstje dat hem deze traosactie ople verde, groote valuta-speculaties gefinan cierd en verheugt zich nu in het bezit van een weelderige woning in 'n voor name villa-wijk in de nabijheid van den Hpi-g. In het voorjaar vertoefde hij ge- rumien tijd te Amsterdam met 3 vrien dinnetjes. Coöp. Melkfabriek „Stad en Lande". De coöperatieve fabriek van melkpro ducten „Stad en Lande" te Groningen, die, naar men weet, in déconfiture is geraakt, wordt thans aangesproken door de Boerenleenbank te Zuidwolde vóór terugbetaling van f 32.000. De coöpera tie, die juist zou overgaan in een nieu we organisatie, en een goede kans van siagep had, wordt heden voor de recht bank gedaagd wegens een faillisse mentsaanvraag van genoemde bank. De poging tot moord door gasvergiftiging. Meer en meer blijkt dat de justitie inzake het familiedrama in de Arnhem- sohestraat voor een lastig probleem wordt gesteld. Gisteren heeft de rech- ter-commissaris uit Utrecht in tegen woordigheid van den commissaris van polilie en den inspecteur van de re cherche, een nader onderzoek ingesteld in het huis van de familie V. Thans is, zooals wij reeds melden, ook de broeder van de overledene ge- air esteerd. Natuurlijk vormt deze geheimzinnige geschiedenis het gesprek van den dag iu de omgeving. Over het algemeen had da familie V. weinig omgang met de buren, daar men zich niet kon vereeni gen met de levensopvatting van dit ge zin. De thans gearresteerde echtgenoot bleek zoowei voor als na zijn huwelijk een ware viveur te zijn. üp zijn huwe lijk is hij nooit prat gegaan, zelfs zij die nogal eens met hem in' aanraking kwamen, werden niet aan zijn vrouw voorgesteld. Men sprak dan ook in de stad van eeni geweldhuwelijk. Beide broers dreven na Men dood van hun moeder de zaak, %ijgestaan door een winkeljuffrouw, een knechtje en een dienstbode. Vergeten wachtgelders? loon in jyz2 het departement van Landbouw werd opgeheven, zijn de moesten van het personeel bij andere diensten ondergebracht. Er bleven ech ter ook heel wat over, die op wacht geld gesteld werden. 'lot hen behooren, zoo zegt de Rott., een kleine 20 boden en knechts. De uüdoeling was om hen voor 31 Decem ber 1923 aan ander werk te tielpeu. i'us kwamen ze ai dien tijd eens per maand aan het departement oui hun maandgeld le innen en verder kunnen ze wandelen ol karweitjes verrichten. Lvenwei noopten ze op Herplaatsing tegen 1 Jan. 1.L 70 pet. van net sala ris voor niets ontvaugeu is wei aardig, nirai het verveelt toch op den duur. Tot heden hoorden zij Juchter nog mets. Men schijnt met deze mensdien geen raad te weten. Men zal ze tocii niet vergeten hebbent? Het ongeluk in de Wilhelminahaven. Na ongeveer een week tobben, is het eindelijk gelukt de verleden week in de Wihjeimniahaven te Schiedam gezon ken drijvende werkplaats de w upper te lichten. Onmiddellijk begon men met het lichten van de Willy. Daarbij had de duiker, die deskettingen aan het schip moest bevestigen, het ongeluk met zijn hand bekpeid te raken, ten gevolge waarvan eem vinger geheel weid afgeknejd. Hpt werk moest daar door weer eenigen fijd gestaakt wor den. Nadat een nieuwe duiker was ge komen, kon met lichten worden voort gegaan. Gistermiddag was de Willy in de ta kels gelegd, doch pien wist niet of de lijken van den schipper en zijn vrouw zich er nog in bevonden. Vliegongeval. Een vliegtuig van de K. L. M. geduikeld. Op het Hotterdamsche vliegterrein Waalhaven heeft een ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. Uit Amsterdam was tiet vliegtuig van de Kon. Luchtvaart Maatschappij „H. N. A. B. S." aange komen om korten tijd later uaar Parijs te vliegen. Aangezien echter het weer 'niet gunstig was en er een betrekkelijk dikke mist hing, werd besloten de reis niet voort te zetten, doch weer terug te Koeren naar Amsterdam. Daartoe moest het vliegtuig „gezwaaid" worden om tegen den wind in te kunnen starten. Terwijl de vliegenier S. met het toestel over het terrein „taxide", zakten de wielen door de drassigheid van het ter rein weg, liep de machine vast en bleef met de staart in de lucht, steken. De wind deed de rest, zoodat het vliegtuig geheel over den kop sloeg. Bovenge noemde aviateur op de inzittende rei zigers kwamen er zonder letsel af, doch de propeller en de motor waren be- schudigd. Ongeveer een kwartier later konden beide personen met een ander toestel naar Amsterdam vertrekken. Verdachte coupon handelaars. in den loop van 1918 zijn hier ver schillende z.g. „wilde coupons" van buitenlandsche leeningen aan den man gebracht die, bij onderzoek, van dief stal bleken afkomstig te zijn. De han delaars in deze coupons, waarschijnlijk lont hebbende geroken, staakten den verkoop en lieten zich aan de banken niet meer zien. Toch bleef de Centrale Recherche op haar qui vive. In den looj dezer week mocht het haar geluk ken de hand te leggen op een drietal mannen en een caféhoudster, waarte gen het ernstig vermoeden bestaat dat zij die coupons onrechtmatig in hun be zit hebben gekregen. De arrestanten zullen heden ter beschikking van de justitie worcffen gesteld. Radio-Concert. Zondag 27 Januari van 3—6 uur na middag, zal met het radio-telefonie-sta- tion P. C. G. G. van de N.V. Neder- landsche Radio-Industrie, Beukstraat 10 den Haag, een radio-conceri gegeven (worden met medewerking van MTh© Jazz Fellows", onder leiding van den heer F. F. L. Altman. Het programma luidt als volgt 1. C'est jeune et ca n sait pas 2. Ten- Ten-Tennessie 3. Tell me a story 4. Swinging down the Lane 5. You tell uei 1 s-t-u-t-t-t-e-r (op verzoek) 6. That old Gang of Mine 7. Indiana Moon 8. Saw Mill River Road (op ver zoek) 9. Chansonnette 10. Dumtoell (op verzoek) 11. Nuits de Chine 12. Finale. Draadloos concert der N. 9. F. Aan het N. b. F.-concert op Zondag 27 Januari u.s., werken mee mevr. Joh. v. Heloma-van Nieuwenlioven, me vrouw Wa. Philippona-Cornelissen. De- zo dames brengen het volgende pro gramma ten gehoore l. a. Recitatie! en Aria uit Figaro's llochzeit „Endliuh naht sich die Stun- de", W. A. Mozart b. Heimweh, Joh. Biahms Madcheniied (zang), Joh. Brahms. 2. Polonaise (piano), Chopin. 3. i Romance, Ch. Debussy b. Amour d'antan, E. Chausson c. Le temps des l ilas (zang), E. Chausson. 4. Bóeren- liedjes (prnuo), J. Röntgen. 5. a. Doorn roosje, Mortelmans b. Venus mater, H. van Nieuwenhoven c. Hoort ge vooi uw venster niet, H. van Nieuwen hoven. Verder de violiste mevr. M. Gajmans-v. d. Meulen met pianobege leiding van den heer C. van Erven Do- reus, muziekleeraar, Hilversum. iM-evr. Gayinans' programma luidt o.a. Ruicanze uit het vioolconcert van Wi- mawsky Tantiini JSonate Serenade, Tosselu La Matinata, Leoncavallo Schöne Rosmarin, Kreisler. (Radio Nieuws). Brandstichting. Gisteravond is in Amsterdam in de Kin- kerstraat een ernstige brand uitgebroken, waardoor een 6-tal gezinnen zonder dak zyn gekomen. Deze brand is met opzet aange stoken. Omstreeks 7 uur gisteravond' is de bewoonster van de eerste verdieping achter, mej. Pen op het bureau Leidseheplein ge komen en verklaarde daar dat zij haar in boedel met petroleum had begoten en daar na in brand gestoken. Daarna is zij de deur uitgegaan en heeft zij deze achter zich dichtgetrokken. Zij heeft dit misdrijf be gaan uit wraak. Reeds een paar jaar werd zij op alle mogelijke manieren door haar buren vóór en die van de derde verdieping gesard. Ook dat was gisteren het geval geweest. In een vlaag van overspanning heeft zij haar daad verricht Behalve de inboedels van de bewoners was op den zolder ook nog een nieuwe huds- boel geborgen van jongelieden, die binnen kort in het huwelijk zouden treden. Deze meubelen waren niet verzekerd. t oescnei iikimm LAND- EN TUINBOUW. Zuid-Hollandse he Bond van MeUtree- Onde/ voorzitterschap van den heer A. N. Vaandrager heeft de Bond van Melkvee houders in Zuid-Holland gisteren in Rot tendam een algemeene vergadering gehou den. In zjjn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat deze spoedeischende ver gadering was belegd, omdat het zich had doen aanzien, dat er een conflict zou ont staan met den melkhandel, daar deze naar informatie door het hoofdbestuur, weiger achtig was gebleken, tot verhooging van den melkprijs over te gaan. Een verhooging van minstens een cent per liter was naar het oordeel van het hoofdbestuur gerecht vaardigd met het oog op de huidige zuivel- positde en noodzakelijk vanwege de ongun stige productie-omstandigheden. Meegedeeld werd dat de vergadering aan deze verhooging van minstens een cent niet gebonden was en vrijelijk haar stand punt kon bepalen. Meerdere Leden waren van meening, dat de verhooging 2 cent be hoorde te zyn en dat reeds voor eenige weken een verhooging doorgevoerd had moeten worden. De voorzitter antwoordde, dat het H. B. de zaak eenigen tyd had af gewacht, omdat men onder de bestaande omstandigheden de kans van slagen verze kerd wilde weten. Als zijn persoonlijke meening gaf spr. te kennen, dat een cent voorkeur verdient boven een verhooging ging van twee cent, omdat in het eerste geval de te stellen prijs langer gehand haafd zal kunnen blijven. Voor de verhoo ging van een cent behoefde geen strijd ge voerd te worden, omdat alle vooraanstaan de personen in den melkhandel zich daar toe telefonisch bereid hadden verklaard en er reeds toe zijn overgegaan. Volgens ingekomen gegevens zal bij een verhooging van een cent de detailprijs te Rotterdam niet worden verhoogd, waardoor verscheidenen zich aangetrokken gevoelden om zich tot deze verhooging te beperken. De meerderheid der vergadering stelde zich ten slotte op dit standpunt Uitvoerig werd verder gediscussieerd over de wenschelykheid om het mond- en klauwzeer te schrappen van de lijst van be smettelijke veeziekten. Algemeen was men van meening, dat de Bond zich hierin voor- loopig geen party had te stellen. De meer derheid verklaarde zich tenslotte tegen schrapping. Landbouw, vrijhandel en bescherming. Een buitengewone algemeene vergade ring van het Kon. Nederl. Landbouw-oomité zal Dinsdag 18 Maait in den Haag worden gehouden. Als eenig punt op de agenda voor deze vergadering zal worden behandeld het vraagstuk van vrijhandel of bescherming, hetgeen zal geschieden door het houden van twee inleidingen. Nadat gelegenheid zal zijn gegeven tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, zal de vergadering worden uitgenoodigd zich uit te spreken over de beide volgende vragen; 1. Zyn in het algemeen rechten in het belang van ons laad- en tuinbouwbedrijf 2. (Bij ontkennende beantwoording van vraag 1). Is het door de wet mogelijk ma ken van het nemen van maatregelen van verweer (z.g. represaillemaatregelen) te genover die staten, welke aan den invoer van onze meest belangrijke voortbrengselen ernstige beswaren in den weg leggen, in het belang van ons land- en tuinbouwbe drijf^ STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Januari 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend1 aan W. H_ Bellaart te Gouda en zijne rechtverkrijgenden tot het plaatsen in zijn touwfabriek van een Deutz Diesel-ruwolie- motor van 50 P.K. met dynamo van 40 K.W. (draaistroom), ter opwekking van de voor zyn bedrijf benoodigde electriciteit, achter de perceelen Varkenmarkt nos. 28 31, kadastraal bekend Sectie C no. 3083, en aan het Bestuur der Coöperatieve Graananadery van den Boerenbond te Gouda, en hunne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer graanmalery dtoor plaatsing daarin van een graanelevator in het perceel gemerkt Vest no. 17, kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie D no. 2282. Behoudens het recht van belanghebben de (n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hiy die het be roep instelt, geeft daarvan gelijktijdig ken nis aan het gemeentebestuur en (bij deur- waardersexploit) aan de(n) gene(n), aan iwie de vergunning is verleend1. Bekendmaking. Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis: dat 23 Januari 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Cornelia van Wyngaarden, van be roep melkslyter, wonende te Gouda, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in de benedenlocaliteit van het per ceel Turfaingel no. 60 aldaar; dat binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking een ieder tegen het verlee- nen van dit verlof schriftelük bezwaren kan inbrengen. Verbeterd bericht. Door Notaris J. van Kranenburg werd gisteren in Hotel de Zalm in veiling ge bracht het woonhuis met schuur voor 12 koeien, hooiberg en een perceel best wei land in de Zuidplaspolder, onder Nieuwer- keric a. d. IJssel, groot 1.59.80 HA., dat ingezet was op 10.200, welk bod later is verhoogd op 10.900. By de afslag is dit bod niet verbeterd. Een aoc.-dem. dagblad voor Gouda? Eenige dagen geleden kwam ons ter oore dat binnenkort in Gouda een soc.-democra tisch dagblad zal worden opgericht. Thans komt de N. Z.-H. met de mededeeling dat dit nieuwe dagblad een kopblad zal zjjn van het Rotterdamsche sociaal-democrati sche dagblad „De Voorwaarts", dat, mar- wy meenen te weten, haar Goudsche ru briek thans doet verzorgen door den hul digen wethouder van openbare werken, den heer F. L. J. Lafeber. De N. Z.-H. weet voorts mede te dealen dat het nieuwe soc.-dem. dagblad zal ver schijnen onder den titel „Groot Goudsch Volksdagblad" en gevestigd zal worden in Het onlangs door den heer K. R. van Staal aangekocht perceel aan de Oosthaven 18, tot voor kort bewoond door den heer A. H. Spruyt. la dit bericht juist en er is geen reden om daaraan te twijfelen dan zullen dus binnenkort in Gouda 6, let wel vüf dag bladen verschijnen, al zal dan wellicht het soc.-dem. Goudsch Weekblad door het nieu we dagblad het leven laten. Toen het vierde dagblad kwam hebben we ons verbaasd, nu verbazen we ons niet meer. Wie volgt? Candidaat-examen scheikundig ingenieur. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zün geslaagd voor het candidaats-examen scheikundig ingenieur, de heeren J. A'. Mtye en N. A. de Jong, beiden alhier. Schaken. De twee nog te beslissen partijen uit den wedstrijd tusschen Schaakclub „Mes senmaker" en Schaakclub „O.D.I.", zün als volgt beslist: Dr. M. Steffelaar J. F. Leenhouts Th. Tuloker 1—0 Berkhuyzen, zoodat de einduitslag is 5—6. Feestavond. De vereeniging van marktkooplieden „Door Eendracht Sterk", geeft ao». Dins dagavond te kwart voor 8 een feestavond in de melksaion „Hollandia" aan de Markt. De waarde der Persoonlijkheid. A.s. Zondagochtend zal Da. v. d. Hoeven van Utrecht spreken voor het Comité voor Arbeiders Ontwikkeling in de groote zaal van de Réunie, over de waarde der per soonlijkheid. De heer W. F. van Es, orga nist te Rotterdam, zal hierbü rij» mede werking verleenen. „Vrijgezellen" door het Princeaaetooneel. Zondagavond 27 Jan. geeft het Princesse- tooneel, directie Oor Ruys, in den Groo- fcen Schouwburg een opvoering van „Vrij gezellen", mot Oor Ruys In de hoofdrol. Vrijgezellen is de vroolfjke geschiedenis m twee verstokte vrijgezellen, den Imdi- echen verlofganger „Jantje" en de scheeps dokter v. d. Mark, die, na heel wat onschul dige avonturen op den malistoomer „Prin ses Wilhelm!na" en vervolgens in het op gewekte Haagje, vóór ze het weten over gelukkig gehuwd raken met twee levens lustige, verstandige vrouwtjes. Het i« een vermakelyk «tuk en Cor r Rijys is in de rol van Jantje onbetaalbaar. Het stuk la in den Haag met groote in stemming begroet. Het Vaderland schryft: Ziet hier nu eens een wexkelük verbazend aardig oorapron- kelyk blyapel, waarvan het pieizier doet, allerlei goeds be kunnen schrijven Dit ,jbly verlofgangeiaapel" van M. H. du Croo is geslaagd, omdat het een fijne, goed volge houden en goedmoedig karikatuur is, plei- jierig gehumeurd en nopend tot een gullen larii. Zelfs voor wien Indië vreemd is, blijft er veel te herkennen over en alles is zoo vriendelük en genoegelijk even in de ma ling genomen, dat elkeen zich amuseeren moet De Nieuwe Courant: Wie in deze donkere dagen nu eens echt genoegelijk uit wil zün en eens hartelijk wil lachen, kunnen wy dit blijspel van harte aanbevelen. Men komt by het begin al dadelyk in de gewenschte stemming. Het tooneel stelt een gedeelte voor van het dek van het stoomschip „Prin ses Wilhelmina" en Jantje lucht zyn ge moed, zooals Cor Ruys het alleen kan. Cor Ruys is Cor Ruys en in dit stuk is hy het meer onbetaalbaar dan ooit. „Domme Doortje". Muziek van Max Gabriël, woorden van Tomiy Schmitz. Het Operette Gezelschap van Max Ga briël uit Amsterdam heeft gisteren in den Schouwburg opgevoerd „Domme Doortje", operette in 2 bedrijven en een voorspel naai- het blijspel van Marquardt van Vrynd. De muziek was van Max Gabriël, de tekst van Tonny Schmitz. Het stuk speelt in den rijd van Rem brandt. Reeds in het voorspel maken wy direct kennis met de lieve domme Doortje, die zoo graag weg wil van het stille eiland, waar ze met vader en Piet, de knecht woont, om te gaan naar Amsterdam. Vol verlangen is Doortje naar de groote stad en oom Klaas, haar moeders broeder, neemt ten slotte Doortje mede. Welke weder waardigheden de Domme Doortje in Am sterdam meemaakt, vertellen ons de twee volgende bedrijven. Oom Klaas, die nogal van een borrel houdt, vergeet zy'n nichtje heelemaal, totdat ze tenslotte zelf in oom Klaas' stamcafé de „Zoete Krakeling" belandt, en daar in die Zoete Krakeling komt ze in kennis met Baron van Heyt- huyizen en zyn vrienden, die allen op hun beurt het hof maken aan Katrijn, de be koorlijke waardin van de „Zoete Krakeling", de vrouw van Jan Onderwater, den koster. Ten slotte koqit Doortje in huis bü den Ba ron en deze komt zoo onder den indruk van de bekoorlijkheden van de lieve Doortje, dat hy besluit haar te trouwen. De bekoorlijke Domme Doortje werd uit nemend gespeeld door Beppie de Vries, die ook over een aardige zangstem beschikt. Netty Gerritse was een allerliefste kastelei nes. In Harry Boda heeft het operette ge zelschap een schitterende tenor. Een kostelyk bezit is voorts voor het ge zelschap de dol vermakelü'ké Jaques van Bijlevelt, die als koster en man van Katrijn door zyn zeer komisch spel de aanwezigen op waarlük eenige wijze heeft vermaakt. De heer Bylevelt, die in verschillende rol len zich bij de Nationale Opera reeds zoo vele keeren bijzonder heeft onderscheiden, speelde zün allerdwaaste rol zoo leuk, dat een hartelijk gelach telkens uit de zaal klonk. De overige spelers hehben alle evenzeer tot het welslagen bijgedragen en het geheel tot een alleraardigste opvoering gemaakt. Wü hopen hen nog eens spoedig weer te zien. Staking Transportarbeiders. Naar de Voorwaarts meldt is dooi den Oentr. Bond' van Transportarbeiders een staking geproclameerd voor alle losse transportarbeiders te Gouda. Bü een 20-tal ondernemingen is het losse werk daardoor r stil gelegd. In een uitvoerige uiteenzetting wordt de voorgeschiedenis dezer staking medegedeeld De Goudsche Vereeniging van Werkgevers heeft het arbeidscontract met de organisa tie der Transportarbeiders tegen 31 Dec. '23 opgezegd. De by de Werkgeversvereeniging aange sloten leden werkten nadien met personeel dat door de gemeentelijke Arbeidsbeurs werd verstrekt. De Gemeente-Lichtfabrieken, die ook bij de Werkgeversvereeniging zyn aangesloten, hebben zich van de actie der werkgevers los gemaakt. De Directie heeft met den Bond van Transportarbeiders een aparte overeen komst gesloten. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 23 Januari 1924. 18 aardewerkers (pottenbakkers en pyp- makers), 3 giftere, 2 plateelschilders, 1 boekbinder, 2 machinezettere, 8 letterzet ters, 5 drukkere, 1 boekdrukker, 18 grond- werkere, 14 heiere, 20 opperlieden, 27 tim merlieden, 1 gasfitter, 4 opperlieden (atraatmakere), 2 sbucadoors, 3 telegreaf- werkers, 2 steenhouwers, 6 metselaars, 31 schilders, i werkt teekeneaar, 1 water- bouwk teekenaar, 1 baggerman, 5 hout- draaiers, 5 behangers (waaronder 3 beh. stoffeerders), 8 kistenmakers, 2 bijteers, 11 meubelmakers, 1 beeldhouwer (hout), 2 stoelenmakers, 1 klompenmaker, 1 wit- weriter, 10 mach. houtbewerkers, 1 boretel- maker, 1 wagenmaker, 2 zeilmakers, 2 «heeptuigere, 6 kleermakers, 1 kapper, 2 schoenmakers, 4 metaaldraaiers, 1 aan houder, 5 monteurs, 1 wafcerfitter, 6 scheeps- kl inkers en üzerweikere, 2 ketel make ra, 1 gieter (metaal), 2 machinisten, 4 mach. bankwerkers, 5 smeden, 7 stoken, 2 ko pergieters, 1 halfwas koperelager-fitter, 12 bfawtegws en lakken, 1 rijwielmonteur, 8 electriciene, 1 instrumentmaker, 1 hulp- moBteur, 1 touwslagers, 7 textielarbeiders, 1 hekelaar, 2 mattenwevera, 18 suikerwer kers, 11 brood- en banketbakkers, 56 ta baksbewerkers (sigarenmakers, sorteer ders, plakkers enz.), 12 tuinlieden, 5 blee- kers-, 16 pakhuis-, 6 expeditie- en 14 schippersknechten, 5 reizigers, 1 winkelbe diende, 9 koetsiers, 5 chauffeurs, 12 kan toorbedienden, 2 werksters, 1 gas- en wa- terfitter, 130 transport- en fabrieksarbei ders, 1 tuinman-chauffeur. Aanvragen werkgevers. 2 jongens 14 k 16 jaar, 1 dienstbode (dag en nacht) boerenbedrijf, 1 dienstbode, 1 meisje (inpakster), allen voor Gouda; 1 winkelbediende (17 k 18 jaar) te Boskoop; 1 dienstbode te Reeuwyk. Agenda. 25 Jan. 8% u. Rem. Kerk. Lezing over SSwitserland. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". 26 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Feest avond Goudsche H.B.S.-Vereeniging. 27 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Frin- cesaetooneel „Vrijgezellen". 29 Jan. 8 uur. Soc. de Réunie. Kamer no. 1 Cursus Dr. v. d. Sleen, Volksuniversiteit. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiende weg, is deze week tot en met Vrydag 25 Januari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). STOLWIJK 26 Jan. 7 uur. Café v. d. heer Natzijl te Stoliwyk. Lezing Ds. J. N. v. d. Heijden voor da afd. v. d. Protestantenbond. UiT DKJN OMTREKT MOORDRECHT. Naar wy vernemen zal er vermoedelyk volgende week een nieuwe paasagiersdienst geopend worden van Gouda via Moordrecht en Nieuwerkerk a A. IJssel naar Rotter dam. STOLWIJK in de hedenmorgen gehouden gemeen teraadsvergadering van Stolwijk werd up diens verzoek eervol ontslag ver leend aan den lieer J. Zijderlaan, als ouderwijzer aan üe openb. school, te gen 6 April 1024, onder dankbetuiging voor de aan dei gemeente bewezen diensten. De heer Verdoold schetste de mee ding der ouders die van welke richting ook, allen vol lof zijn over de wijze waarop de heer Zijderlaau gedurende de 45 jaren dat hij in functie is, zich van /.ïjn taak heeit gekweten en widi namens uen Raad den neer Zijderlaan danken voor de hoogst loffelijke wijze waarop dij zijn taak vervuld heeft. Spr. deelde nog mede dat de 6 April niet onopge merkt zal worden gepasseerd. De Voorzitter erkende ook dat de heer Zijderiaan zich hier en populari teit heelt verworven. Onder de ingekomen stukken was een Kon. besluit, houdende goedkeu ring dat de burgemeester, de heer iin- m;nk, tot 1 Juni 1926 te Gouderak blijft wonen Van Ged. Staten een schrijven, hou dende machtiging over de heift der op do begrooting 1924 uitgetrokken posten ie beschikken, daar bedoelde begroo- tiug nog niet is goedgekeurd een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 23 No vember 1.1. f 12988.33% was in kas ioev ouden. De kas van net gemeente lijk electrisch bedrijf was eveneens in orde bevonden en had een saldo van f 19.89. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Blijkens Verslag der Huurcommlssie van Bergambacht bedraagt het aandeel in de kosten voor de gemeente Stolwijk I 24.9. De ontvangsten dier commissie nebben bedragen f 2.60 de uigaven i 301.53. De rekening werd goedge keurd. In de plaats van de heeren A. Boo- gaaid en A. Scheer Jz., die als zooda nig ontslag hebben genomen, worden tot leden der onderstandcommissie be noemd de heer A. Boogaard Jr. en K. do Mik. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim werd na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. De Raad besloot tot wijziging der sverordening op de* invordering der plaatselijke directe belastingen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten prijsopgave te vragen aan ver schillende! firma's voor de "vermoede lijk benoodigde scboolbehoeften en tot aanbesteding over te gaan. De reclame van C. van Dam tegen zijn aanslag wegens schoolgelden werd aangehouden tot dat een beslissing op zijn aanslag m de inkomstenbelasting zal zijn verkregen. Voorts besloot de Raad tot verhuur van de onderwijzerswoning van de o. 1. school no. I. aan Teunis Molenaar teiPa pendrecht voor een huurprijs vam f 6 per weekingaande 1 Februari a.s. met dien verstande dat de woning voor. een evenlueelen opvolger van den hoofdon derwijzer, den heer K. Jager, disponi bel moet zijn. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Graaf klachten over van d© bewo ners van den Tentweg, die klagen over verontreiniging van een bijt door een den. De Voorzitter zegde een ondersoek toe De heer v. d. Graaf stelde voorts vragen omtrent de invordering der ge meentebelasting en vond de bedragen onzinnig hoog. De Voorzitter antwoordde dat de hef fing thans progressief is en dat de op brengst der vorige regeling, 100 opcen ten op de Rijks inkomsten belas ting en v crmogeusbciasiuig, gebleken was on voldoende te zijn waarom ongeveer do oasis, waar naur, do aaUslagregeiing ecrtiida gescnieoue, weder iu toepas- siug is gebracht. Voorts wees de Voorzitter er p dat de weg tot reclame openstaat. Op verzoek van den neer v. d. Graaf zal de Voorzitter item in de gelegen heid stellen inzage te nemen van de vonge regeling. De heer Veruoorn wees er ïiog op dat 100 opeenteu veel te laag is geble ken te zijn. De heer Verdoold deelde mede dat de vorige regeling een te kort aan ont vangsten van f 2d000 teu gevolge had. 1m> openbare zitting ging vervolgens over in oen besloten zitting. SPORT EN WEDSTKJUDEN. VOETBAL. Goudsche Voetbal Bead. Wedstrydyrogrminma 27 Januari 1924. to klasse A Vivantie i—Alphen 11, 2 uur. O.N.A. 11—Zwammerdam i, 2 u. Ie klasse B Haastrecht 1—Gouda 11 2 uur. Schoonhoven 11Ü.S.V. 11, 2,15 uur. 2e klasse A Alphen III—Woerden 11, 2 uur. 2e klasse A Zwervers I—A.L.T.O. 1 2 uur. O.N.A. Ill—Gouda III, 10 uur. Oudewater 1Zevenhulzen 1, 2 uur. 3e klasse A Alpth'ia UL--H.L.T.O. II, 2 uur. Vriendschap I—Wadding een 1, 2 uur. 3e klasse B Schoonhoven III—Ü.S. V. IU, 12 uur. Stolwijk i—Bergam bacht I, 2 uur. 4e klasse A O.N.A. V—Waddinxv. III, 12 uur. 4e klasse B Bergambacht II—Stol wijk II, 1,45 uur. Gouderak li-Schoon hoven IV, 2 uur. l)e wedstrijden. Gouda speelt Zondag tegen Hilver sum en het zou ons niet verwonderen als Hilversum Zondag eens struikelde, een resultaat waarbij Gouda zoowel als Ulympia voordeel zou hebben. (Lympia 1 moet op bezoek bij Veiox I in Utrecht. De rood-zwarten zullen het hard. te verantwoorden hebben, üm hun kampioenskansen te behouden moe ten zij winnen, waarvoor Veiox echter geen gemakkelijke partij is. De lange rustperiode zal ook wei zijn invloed doen gelden. Aiphen gaal uit naar U.V.S. en zal mei een overwinning huiswaarts kun nen keeren hoewel de Leidenaars hun bet-t zullen doen om deze zoo klein mo gelijk te doen zijn. üna heeft bij D.R.V. een kwade par tij doch gezien het resultaat van G.S.V. achten wij een overwinning voor üna n|i©t uitgesloten. G.S.V. zal trachten tegen M.A.A.S. haar doelgemiddelde nog wat te verbe teren. Of het haar zal gelukken Vivantie 1Alphen II is een gelijk- opgaande strijd. In aanmerking nemen de liet terreinvoordeel van Vivantie is een kleine overwinning voor de thuis club het meest waarschijnlijk. Üna II—Zwammerdam I is als no. 1 tegen no. laatst een spel van kat en muis. Zwammerdammers doet je best 1 Gouda II zal in Haastrecht tegen de club van dien naam wel in het zand moeten bijten evenals G.S.V. II tegen Schoonhoven II. Alphen III wint tegen Woerden II. Alto I gaat op bezoek bij De Zwer vers. Naar onze meening konden de Gouwenaars wel eens met de kous op don kop terugkomen. Öna III—Gouda III is een overwin ning voor de dauwtrappers. Oudewater—Zevenhuizen is vermoe delijk een kleine overwinning voor de gastheeren. Alphia III zal zich thuis tegen Alto II wel weten te handhaven. Vriendschap I—Waddinxv een I is een wedstrijd tusschen twee elftallen van gelijke kracht. Een gelijk spel lijkt ons dan ook wel d© verhouding. /Schoonhoven III boekt een overwin ning op G.S.V. III. Bergambacht zal moeite hebben van Stolwijk te winnen. Una V wint tegen Waddinxveqn ill. Bergambacht II en Goudeiak II spe len resp. tegen Stolwijk II en Schoon- ho\en IV. I»e vereeniging Moordrecht heeft tot en met 3 Februari vrijstelling verkre gen van Bondswedstrijden. Woerden gaat een nieuw terrein be spelen aan den Zandwijksingel dat wat gesteldheid betreft, het oude de baas is. Alto, dat thans bij G.S.V. een onder dak heeft gevonden, scheen haar zwem bassin beu te zijn. Als nu maar weer geen nieuwe slachtoffers op dit terrein vallen. RECHTZAKEN. Onbevoegd uitoefenen der geneeekunde. Ei Iers als beklaagde. V oor het kantongerecht te Hoorn heeft terecht gestaan de bekende heer H J. Eilers van Oegstgeest wegens het in behandeling nemen van long patiën ten Een juffrouw uit Andijk legde zeer gunstige verklaringen af, waarop de ambtenaar van het O. M. zeide dat het hom zeer begrijpelijk voorkwam dat patiënten die tevergeefs bij den dokter op beterschap wachten zich tot den heer Eilers wenden, vooral als men de be wijzen van genezing ziet. Ook de be trokken dame was vooruitgegaan. Ech ter, daar bekl. de geneeskunde volgens de wet niet mag uitoefenen werd tegen iteui strat geóischt. Het M. meende get ii boeten zooais eerder van f 300 te yuoeteqi opleggen, doch vroeg veroor- ling tot twee maal f 25. De heer Eilers deelde mede vernomen te hebben dat men in de ziekenhuizen thans proeven neemt met injecties volgens spr. opga ve Deze mag, durft en zal hij zelf niet ncioen. Uitspraak 5 Februari. Is een door een krankzinnige gesloten Itoqp geldig? liet gerechtshof te Arnhem heelt een uitspraak gedaan in een merkwaardige kwestie. Een aannemer, die te Nijmegen in 1920 hopenbare veiling verschillende goederen kocht voldeed niet aan de ver plichting van betaling, omdat hij kort daarna iu een krankzinnigengesticht ge- piautst werd. Zijn eohtgenoote werd als provisioneel bewind voerster benoemd. De verkoopers eischten betaling het geen geweigerd werd, op grond dat de betrokkene! reeds dijden* de veiling krankzinnig en niet voor zijn daden aansprakelijk was. De zaak werd voor de Arnhemsohe rechtbank gebracht die geen reden vond om de koopovereenkomsten nietig te verhlaren, daar de verkoopers geheel te goeder trouw waren. liet Arnhemsche gerechtshof heelt thans in deze kwestie een geheel an dere beslissing genomen. Het was van oordeel, dat de kooper voor, tiendui zenden aan onroerende goederen ge kocht heeft, terwijl hij zelfs niet vol doende geld vrij had om onraadgoede- reii te betalen. Volgens het Hof kon deze man niet aan zijn handelingen ge bonden worden. Het Hof vernietigde daarom het von nis De zeer hooge proceskosten komen nu voor rekening van de verkoopers, wiu koopovereenkomsten niietig zijn verklaard. Verduistering ia dienstbetrekking. Terzake van verduistering in dietut- oeirokking veroordeelde; de arrood. rechtbank te Alkmaar gisteren J. V., gewezen hoofdambtenaar aan den Raad van Arbeid le Hoorn, tot 5 maanden gcM.ngenisstraf. De rechtbank weigerde een voorwaardelijke veroordeeling op (grond dat beklaagde verklaarde niet te weten hoeveel door hem verduisterd vs ito zoodat terugvordering der gelden onmogelijk is. FINANCI&ELE BERICHTEN. Diseonto-verhooging Nederl. Bank. Het wisseldisconto met verhoogd. De Rentestand van de Nederland sche Bank werd met ingang van heden (24 Ja nuari) verhoogd, waarby het wisseldiscon to werd gebracht van 4\4 op 5 het promessen-disconto van 5 op 5% de beieeningarente van binneniandsche effec ten van 6 op 6tt van buitenlandsche effecten van 6 Mi op 6 van goederen van 5 op 5Mi van voorschotten ia rekening-courant van 6 op 6% Wy herinneren er aan, dat op 12 Dec. jJ. een verhooging plaats had, die voor het wisseldisconto eveneens Mi bedroeg. (DRAADLOOZE DIENST.) Een nieuwe roode terreur in Rusland. MOSKOU, 25 Jan. Uit Moskou wordt vernomen dat de communisti sche party is overgegaan tot een nieuwe roode terreur. Reeds zouden 4000 personen gevangen genomen zjjn, terwijl in de laatste dagen tal rijke huiszoekingen zouden zjjn ver richt. Een opbrengst vaa 80 milUosn. BERLIJN, 26 Jan. Volgens een verkla ring van den grootindustrieel Kloeoknier, in den Pruisischen Staatsraad zou de maan- dalüksche opbrengst van de Rijn- mi Ruhr- induetrie op grond van het Micumverdrag 80 raillioen goudmarken moeten bedragen. Een incident in den Berlünschen Gemeenteraad. BERLIJN, 25 Jan. In den Berlünschen gemeenteraad kwam het gisteren na de verwerping van een voorstel der commu nisten tot het treffen van bijzondere maat regelen voor de werkloozen, tot een hevig tumult. Door de bezoekers van de publieke tribune werd met stinkbommen gegooid, waarna de president de tribune liet ont ruimen. De daling van de franc. BERLIJN, 25 Jan. Naar verluidt hebben de F ran sche bezettingsautoriteiten in Dut- eeidorf publicatie» ovgr de daling vna de franc of van nabeursbe richten nopens den iooera van de franc verboden. Geen Rijkadagxittingen. BERLIJN, 26 Jan. D» partgen xga over eengekomen om tijdens de aanweaigheid van de Commissie van Experts te Berlün geen zittingen te honden van dra Rijksdag. Ook de aangehpndigde zitting van de Com- mierie uit de Rijksdag voor buitenlandsche zaken is in dit verhand afgelast. Een besluit vaa de Pruisische Landdag. BERLIJN, 25 Jan. De Praisisehe Land dag verwierp gisteren era communistisch voorstel om naasting door den Staat vaa de mijnen, doch nam daarentegen era voor stel san om het bestuur ra ds exploitatie der staatsmijnen aan era N.V. over te dragen. Tegen de Separatietra. BERLIJN, 25 Jan. In Lauterecken kwam het bü ma demonstratie van de bevolking togen de bü de separatisten plotseling op de menig te schoten. De Fraaache gendarmen kwa men te hulp. Des avonds arriveerde ter handhaving van de orde era speciale af- deeóng "g""1**"" Verder wordt gemeld dat in de Palts op nieuw era brievencensuur door de Fiaascho autoriteiten is ingesteld. De separatisten namen het toezicht op het telefoonverkeer over. De apeerwegstakte g. LONDEN, 25 Jan. Naar verluidt is de Regeeriog voornsmens in het «poorweg- conil iet bemiddelend op te treden. Era ontploffing. NEW-YORK 25 hnn. Drie personen, eea machinist en twee stokers zyn tengevolge van era ontploffing van den stoomketel vaa een Locomotief van de ochtendtrein van Pitaburg naar Cleveland. Ex-koning MaaaëL LISSABON, 26 Jan. Ex-koning Manaël zai 1 Febr. op voorscÜkift van zijn geaeas- heer, naar de Franeche Riviera vertrekken. De verantwoordelijkheid vaa de postehèque- en girochaos. DEN HAAG, 26 Jan. Naar wü venemra zal een commissie worden ingesteld om te onderzoeken en advies uit te brengen ter sake van de verantwoordelijkheid ra de mate van aansprakelijkheid van het leidend en uitvoerend personeel bü den poztchèque- en girodienst, voor hetgeen bü de voorbe reiding aan de uitvoering der centralisatie de ontwrichting van den dienst naar het oordeel der commissie heeft veroorzaakt of verergerd. In de oommiaaie zuilen optreden als lid en voorzitter Mr. A. Tak, advocaat- generaal bü den Hoogen Raad, ala lid te vens secretaris Mr. F. Dubois, secretaris v. d. Kaber van Koophandel te Amsterdam, ais leden de heeren H. Duinstee, inspecteur der posterijen en telegrafie te Maastricht, P. Feitzer, directeur v. h. postkantoor te 's-Gravenhage, 1. v. Hengelaar, insp. dar post en telegrafie te 's-Gravenhage ra A. Spanjaard. Oplichting. AMSTERDAM 25 Jan. Sedert de laat ste paar dagen zijn door de Centrale Recherche alhier een drietal mannen geanreeteerd die zich gedurende den ooi log bazig hielden mot het verhande len van buitenlandsche geldwaarden, zoomede een 56-jarige vrouw in wier enfétje zij hunne samenkomsten heel den Het viertal wordt verdacht een partij Duitaoh Amerikaanaohe coupons tot de werkelijke waarde van circa f 50.000 vernandeid te hebben, weika coupons zijn ontvreemd uit oen zending Welke in Oct. 1918 door een «buitenland sche Bank aan» een vertrouwensman waien ter hand gesteld, voor transport naar Zuid-Amerika. Deze vertrouwens man kon de rei» zelf niet mee maken en had daarvoor iemand uit Holland ncodig. Nog voor of tijdens het transport schijnt een aantal coupons uit die zen ding te zijn ontvreemd eu door voren bedoeld 4-tal te gelde gemaakt, in destijds hier gevestigd doch thaiL» gelieven effectenkantoortje. WISSELKOERSEN. 24 Jan. 26 Jan. Officieel. Londen 11.88% 11.89% Berlijn 0.63% 0.63% Parys 12,03 1220 Brussel 10JH) 11.— Zwitserland 46.60 4660 Weenen 0.0088% 0.0038 Kopenhagen 43 A0 4320 Stockholm 69.80 6720 Christiania 37.25 87.10 New-York 2.70 2.69% ifcn r Do beur» werd heden grootendeeia ih beslag genomen door de oiiewaar- den waarbij vooral Koninklijke be langrijke omzetten te zien gaven. Op nieuw werden de optimisten in bet ge lijk gesteld en ook thans weer werd een koerswinst geboekt. Geconaolldeer den werden minder druk verhandeld, doch desniettemin wisten ook dezeuoh op hooger koerspeii te plaatsen. Door de groote belangstelling voor oiiewaar- den raakten de overige fondsen «enigs zins op den achtergrond. Evenwel was de algemeene beursttmdenz niet slecht. Suikeraandeelen waren vast gestemd, doch daarom toch niet veel veranderd. Tabakken gunstig gedisponeerd, het geen hoofdzakelijk tot uitdrukking kwam in het koersverloop van oude Doli en DeiiBatavia. De handel in rubber was bescheiden. Amsterdam rubber liepen ©enigszins terug. Scheep vaarten over het algemeen weinig ver anderd. Voor Redjang Lebong was de animo grootendeeia verdwenen. Op de Yankeemarkt ging weinig om, Steel* waien hooger in navolging van Wall- street. Prolongatie 5% Slotkoereea New-York van 24 Jaauari. Berlün 24, Londen 4227», Parijs 447%, Brussel 406, Italië 484, Zwitserland 1726. Amsterdam 8707, Weenra 14%, Prsac 290%, Qhrietianla 1882, Kopenhagen 1622, Stockholm 2690, Madrid 1268. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar opneming in dra morgen van 26 Jan. Hoogste stand 778.1 te St. Matthira. Laagste stand 787.1 te Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matige Noordwesten tot Zuid westen wind, meest zwaar bewolkt. Weinig of geen vegen. Aanvankelijk zachter.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2