9e Concert STRIJKJE Café-Restaurant „Harmonie" MARKT 39 - OOUDA. Zondagsavonds Juutje met verlof uit Indië PKJDD1KBEURTËM. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. MJUIETI 1ITIII1 VIIK Firma W. VERMEIJ Ridirl. lij. lil linrliriii lir Tiukusl, op Dinsdag 29 Januari a.i. Nieuwen Schouwburg. AANVANO 8 UUR. GROOTE SCHOUWBURG VRIJGEZELLEN ffT voor tegenstand. Het belooft overigens een aardig duel te worden tusschen de gemeente en deze hoeren die bezig zijn tfich door solidariteit een macht te vor"- men. Het lijkt oiih noodig dat hier de wetgever eens tusschenbeide komt en een speciale regeling maakt voor het verhuren van woningen, waarbij aan gelegenheden als die van de water voorziening wel terdege kunnen worden ihgelascht. HAGENAAR. VEREENIGDE STATEN. Mrs. G. Harding, de weduwe van den overleden president der V. S., is thans al redactrice verbonden aan de „Marion Star". Zjj zal onder haar eigen naam voor ge noemd blad schrijven. Een spoorwegongeluk in Zuid-Frankrijk. By een treinongeluk nabij Lourdes zijn 15 personen gewond. BINNENLAND. Wijziging Nijverheidsonderwijswet. Verschenen is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijver heidsonderwijswet. Aan de Memorie v. Toelichting is het volgende ontleend De uitvoering vait de Pensioenwet 1922 maakt het wenschelijk, art. 26 van do Nijveirheidsonderwijswet zoodanig te wijzigen, dat het Kijk ook bijdraagt in do kosten, verband houdende mpt de pensionneering van directeuren, leera ren en het overige personeel der ge subsidieerde nijverheidsscholen. Deze gelegenheid is te baat genomen om te vens eenige technisch^ verbeteringen van formeelen aard in de wet aan te bi ongeil, en de bedoeling duidelijker te doen uitkomen, wpar verschil van opvatting mogelijk bleek. De wijziging van art. 1 bedoelt, dui delijk te doen uitkomen, dat alleen dan het nijverheidsonderwijs aan de Nijver heidsonderwijswet is onttrokken, wan neer het een van het gewone nijver heidsonderwijs afwijzend karakter draagt. In art. 25 is de redactie der Middel baar Onderwijswet gekozen, om te doen uitkomen, dat niet automatisch subsidie wordt gegeven, wanneer aan de bij de wet gestelde eischeti is voldaan, maar dat de beslissing daarover berust bij den minister. Voorts wordt het bedrag der examen gelden van f 10 op f 20 gebracht. Het Rij ksachooltoe zicht. De heer uornaru, fiu van de iweede kamer, heen aan uen minister vau ou- nerwijs, Kunolen en weuniscnappen ue volgende vragen gesteld Is net waar, dat plannen in be werking zijn ler reorganisatie en in krimping van bet kijksscnooltoezicht V 2. Zoo ja, is de minister dan bereid de Kamer mei deze plannen in kennis ie stellen en met de vuststeiiuig er van te wachten totdat de Kamer bij de oe- nandeling der begrooting van nooldstuk VA de gelegeniieid heeft gehad haar uordeel er over uit te spreken V~ De Emigratie Centrale Hoi huid. B. en W. van s Uravemiage stellen den raad voor, ten benoeve van het sUciitingskqpitual dei' Lmigratie Centra le Holland uescuikbaar te sletten een renteloos voorschotThan f io.000, onder voorwaarde dat een overeenkomstige toezegging wordt gedaan door het Kijk, Amsterdam, Koiterdum en Utrecht, en voorts te verstrekken rentelooze voor schotten tot een totaal bedrag van hoog stens f öO.Uüü aan te s Uravenhage woonachtige personen, ten behoeve van emigratie van lien en van hunne gezin nen. Uitstel van het zevende leerjaar. Het aantal onderwijzers beperkt. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de leerplichtwet en van de lager onderwijswet 1920, aan de memo rie van toehchtiug waaraan het volgen de wordt ontleend. Under de tijdelijke maatregelen, wel ke gedurende de periode, dat het even wicht in de staatsfinanciën nog niet is bereikt zullen moeten genomen wor den heeft de regeering in de nota be itelende den toestand van 's lands fi nanciën aangekondigd er tot 1930 van if te zien, het zevende leerjaar op dek lagere scholen en de uitbreiding van den leerplicht in te voerenI Op de gemeentelijke- en bijzondere scholen, welke het zevendp leerjaar reeds hebben en er uit 's rijkskas be taling voor genieten, zal het z.g. uit- stervingHsystcetn worden toegepast Ter voldoening aan het aangekondig de voornemen strekt de indiening van het ingediende wetsontwerp, dat zoo wel van de leerplichtwet als van de L. O.-wet 1920 een wijziging beoogt, die op grond van haar tijdelijk karak ter niet in de wetten zelve belichaamd wordt, doch in een afzonderlijk wets voorstel is vervat, zoodat na afloop van ton overgaiigstermijn op 1 Jan. 1930 de oorspronkelijke wetaoêpalWigent auto matisch herleven. De inwerkingtreding der voorgestel de wet is blijkens art. 8 gesteld op 1 Juii 1924, ten einde zoo spoedig moge lijk de beoogde vermindering van uit- ga\en te verkrijgen. Wordt onverhoopt het voorstel niet voor dien datum tot wet verheven, dan zal, naar te vreezen staat, de wijziging van de tinancieele bepalingen in net ontwerp neergelegd, tot groote verwar ring aanleiding geven. De artikelen 1 en 2 hebben de strek king, gedurende het tijdvak van 1 Juli 1924 tot en met 31 Dec. 1925 een toe stand in het leven te roepen, die be stond voor de bij de wet van 15 Oct. 1921 in de leerplichtwet aangebrachte wijziging en mitsdien de zevenjarige tijdelijk weer tot een zesjarige leerver plichting terug te brengen. Art. 4 brengt een tweeledige wijzi ging mede van art. 8 tweede lid der L. O.-wet 1920. Vooreerst wordt bet verplichte ze vende leerjaar afgeschaft, door de scho len terug te brengen tot inrichtingen me: tenminste zes achtereenvolgende leerjaren. Gelijk bekend is, zijn er nog tot van voor 1 Jan. 1921 opgerichte openbare en bijzondere scholen, die nog niet tot een inrichting met zeven achtereenvol gende leerjaren zijn uitgebreid. De re geering heeft daartoe de vrijheid ge had doordat art. 203 der wet gelegen heid gaf tot behoud van de<n bestaanden toestand tot 1 Jan. 1925, zonder dat de "rijks- en gein een tel i(jkd vergoedingen te loor gingen. Voor de na 1 Jan. 1921 geopendo lagere scholen, bestond de mogelijkheid om met zes l^rjare^ip volstaan, indien de Kroon de gelegen heid om aansluitend lager onderwijs in het 7e leerjaar te ontvangen in vol doende mate op andere wijze verzekerd achtte. Het aantal onderwijzers, dat volgens art. 28 der Lager Onderwijswet 1920 aan elke school) moet verbonden zijn, houdt niet direct verband met het ge tal leerjaren der school evenwel kan het op de school houden van kinderen die na het doorloopen van het 7e leer jaar niet meer leerplichtig zijn, leiden tot zoodanige stijging van de schoolbe volking, dat moet worden overgegaan tol versterking van het getal leerkrach ten. Zal de lagere school in het alge meen moeten worden beperkt tot zes leerjaren, dan behoort het getal wette lijk verplichte onderwijzers aan die school te worden beheerscht uitsluitend door het getal der leerplichtige kinde ren Het standbeeld van Koning Willem II. B. en W. van 's-Gravenhage hebben aan het comité tot oprichting van een nieuw standbeeld van Koning: Wallem II doen weten, dat zy besloten zijn het nieuwe standbeeld te doen plaatsen op het Bui tenhof. Op verzoek van het gemeentebe stuur van Tilburg zal het thans daar staan de standbeeld een plaats vinden in de ge meente Tilburg, zoo men weet eenmaal de meest geliefde woonplaats van Koning Willem II. TWEEDE KAMER. Vergadering van 25 Jan. 1924. Voorzitter mr. D. A. P. N. Kooien. Indische bel ast ingont werpen. Het ontwerp wijziging en aanvulling van de begrooting van middelen van Ned.-Indië voor 1923 (vereeniging van de productiebelastingen over 1923 en invoering t vanV eenj aardoliebeiasting voor dat jaar), werd artikelsgewijze be handeld. Zonder verdere discussie werd hei ontwerp in stemming gebracht en aangenomen met 52 tegen 13 stemmen. Zonder discussie en z. h. s. werden hangenflimen 't wetsontwerp',tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische tarief wet. De postchèque- en girodienst. Interpellatie-Boon. Aan de orde kwam daarna de inter pellatie van den heer Boon omtrent de werking van den postchèque- en giro dienst en de stopzetting van dat bedrijf. De heer BOON (v.-b.) herinnerde aan de geschiedenis van den centralisatie vau het bedrijf, een maatregel, die door /den directeur-generaal der Posterijen zeei werd gewenscht, maar waarvan de heer Bioeme, directeur van het giro- bedrijf, een tegenstander was, evenals trouwens minister König, die de cen tralisatie in één gebouw doodelijk acht te voor den dienst. De heer Kymmeil en anderen echter droomden van de centralisatie, die de schatkist tweemil- lioen \zou opleveren, die enorme bezui niging zou beteekenen, enz. Voor dat geheel nieuwe systeem behoefde de dienst niet eens eenige dagen stopgezet te worden, dat kon wel dadelijk wor den doorgevoerd. De afrekeningsstaten werden onduidelijk, er kwamen fouten, die zelfs millioenen betroffen, en ten slotte moest de dienst worden stopge zel. De sluiting van den dienst achtte de Directeur gewettigd op grond van ari 29 van het Reglement, dat echter kluchts drie mogelijkheden*- openlaat invoering van het giro-besluit, stopzet ting gedurende eenige dagen, en be handeling van enkele giro-zaken. Daar onder valt echter niet de sluiting ge durende deze drie maanden, die nog wel drie maanden kan duren. Spr. her innert aan de vele vragen, die door Kamerleden werden gesteld en aan de inlichtingen door den Minister aan da pers verstrekt. «Het bedrijf heeft zich uitstekende ma;- chines aangeschaft, die er echter op berekend waren door geoefend perso neel te worden bediend, wat helaas le taal is verzuimd. In de misère is het advies van de Nederlandsche Bank in gewonnen de heer Delprat kwam. Waarom vroeg men niet het ooraeol van menschen uit de practijk, als Kameis van Koophandel e. d. Waarom heeft men toen niet het advies van den heer Kymmel gevolgd, om toen een deten- tralisatie door te voeren, die binnen hoogstens veertien dagen mogelijk had kunnen zijn Het was toen echter te laat omdat de Nederlandsche Rank on verantwoordelijke adviseur was gewor den Toen is gekomen de ellende, en do moeite om nota bene zijn eigen gel den terug te krijgen I Men moest bor gen stellen, zekerheidsstellingen geven, e. d. De billijkheid van het teruggeven van het eigen geld schijnt thans nog niet aan den Minister duidelijk te zijn! Spr. noemt voorbeelden uit de practijk! Men kon alleen zijn geld krijgen, wanneer men zich failliet liet verkla ren. Ook daarvan noemt spr. een voor beeld. Hoe denkt de minister nu uit dezen waarwinkel weg te komen. frpr. acht het gevai hopeloos. Men *zal nooit dezen hopeloozen rommel kun nen uitzoeken. Zoo zal de Staat milli oenen schade loopen. Nu heeft men de menschen allerlei stukken toegezonden, die veel zuiniger hadden kunnen zijn bedrukt. Maar ook zoo komt men er vast niet uit f Is de schuld grootendeels aan het personeel te wijten Er is dan ook gestraft, en van alle straffen kon men niet eens in beroep komien. Groo- ten stelen en kleinen stelen. Grooten moeten hangen en kleinen moeten han gen, maar de grooten kruipen er onder uit en de kleinen blijven hangen I Waarom heeft de minister nu weer de door het personeel gevraagde com missie ingesteld om te onderzoeken wie er werkelijk schuld hadden Hoe groot is nu de voor het Rijk geleden schade? Spr. betoogt verder dat men de kos ten voor het werk op de postkantoren van f 1.900.000.in 1922 heeft opge voerd tot f 4.409.000.— in 1923, alles alleen om de centralisatie en de daar door verkregen bezuiniging gunstig voor te stellen. 8 Spr. stelde ten slotte een motie voor, waarin wordt uitgesproken dat n*et tot een gecentraliseerde dienst moet wor den overgegaan, voordat zekerheid is gekregen van een regelmatige werking van den dienst. De heer VAN VUUREN (r.-k.) wilde eveneens zijn ergernis luchten over de Indolente wijze waarop de regeering zich tegenover deze zaak heeft gedra gen. De vergadering werd ten slotte ver daagd tot Dinsdag. GEMENGDE BERICHTEN. S. D. A. P.-raadsleden geroyeerd. De afd. Fapendrecht der S. D. A. P. heeft de door haar afgevaardigde raadsleden T. van der Wal en G. Groenendijk, als lid ge royeerd, en daarvan aan dien gemeenteraad mededeeling gedaan. De afdeeling was niet tevreden over de houding: der genoemde raadsleden in een tweetal raadakwesties. De arbeidsvoorwaarden in de haven. De afdeeling van den Centralen Bond heeft in haar vergadering van Donderdag avond de voorstellen van de Scheépvaart- vereeniging verworpen. (Volk). Het scKeepeongewl te Sduedetn. Nadat Woensdag j.l. de in de WilMmina- haven te Schiedam gfflonken werkboot „Wupper" van de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg" was gelicht, werd eerst gisterenmorgen d^tjalk Willy" opge haald en op het droge gezet. He lijken van den vermisten schipper P. Booy en diens vrouw zijn echter niet gevon den. Men vennoedt, dat zij, teen zij het gevaar bemerkten, van dek zyn gevlucht, wat ook het geschreeuw, dat een nachtwa ker zegt gehoord te hebben, zou verklaren. De mogelykiheid bestaat, dat B. en zyn vrouw onder de lading zyn geraakt, die nog op den bodem van de haven ligt. Ook is het niet uitgesloten, dat ze onder het in de na bijheid liggende droogdok zijn terecht geko men. Dit kan slechts met veel moeite door een duiker worden vastgesteld. Een aardig tekort. Naar de N .A. Ct. meldt, heeft de exploi tatie van het gemeente-trambedrijf m Arn hem over 1923 een tekort opgeleverd van ongeveer ƒ135.000. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Het programma voor Zondag. Afdeeling I. Eerste Klasse. Haarlem: H.F.C.—'t Gooi. R.CjH.—Ajax. Zaandam: Z.F.C.—S.V.V. Rotterdam: Fe yenoordV.O.C. Dordrecht: D.FX3^—H.V.V. Afdeeling II. Eerste Klasse. Dordrecht: 0.DJ3.Quick. Uitrecht: U.V.V.—AAG Rotterdam: Sparta—Excelsior. Den Haag: H.B.S.Stormvogels. Amsterdam: Blauw Wjt-4taarlem. Afdeeling III. Eerste Klasse. Enschedé: Enschedé—Z.A.C. Deventer: Go Ahead—Theole. Arnhem: VitesseU.D. HengeloHengelo'Heracles. Afdeeling IV. Eerste Klasse. RoosendaalAllance—B.V.V. Tilburg: Willem II—Bredania. 's-Boech: N.AC.-^Philipe. Eindhoven: Eindhoven—Dosko. Afdeeling V. Eerste Klasse. Groningen: Be Quick—Veendam. Leeuwarden: Friesland—Frisia. Winschoten: Upright—Leeuwarden Meppel: Alcides—Velocitas. Tweede Klasse B. Amersfoort: H.V.C.—Kampong. Gouda: Gouda—Hilversum. Zeist: ZeistHercules. Hilversum: Donar—D.Oi3. Utrecht: VeloxOlympia. Reserve Tweede Klasse B. Rotterdam: V.OXJ. III—Népttnus U. Gouda: Olympia IISparta in Schiedam: S.V.V. II—Feyeooont HL Derde Klaeee A. Leiden: U.VJ3.—Alpfcen. L.F.C.—VJ.OB. Vierde Klasse. Dordrecht: FluksOoievaars. Bodegraven: Bodegraven—DR.V. GAV^JUm. Engeland en Rualnnd. Het herstiel van Hongarije. Het werk in verschillende kolenmijnen stop gezet. Een hoopvol vooruitzicht. De beraadslagingen over de Fransche belastingvoorstellen. Het bericht uit Londen dat James O'Grady hét Labourlid, Mac Donald'a aan bod om als Gezant in Rusland op te tre den heeft aanvaard, verdient zeker wel alle aandacht. Aan dè benoeming toch van oen gezant dient allereerst de officieele erkenning van een land vooraf te gaan en dat het MacDonald ernst is hiertoe over te gaan, blijkt wel uit bovenstaand. Niet langer düS zullen Engeland en Rusland, wanneer de erkenning een feit is gewor den, onderscheidenlijk te Moskou en Lon den slechts door handelsdelegaties zijn ver tegenwoordigd, maar ook vérstrekkender handelsovereenkomsten kunnen sluiten en tot wederzijdSche transacties overgaan, waarvan Kngbhmd voor zijn economisch le ven veel profijt kan trekken. Natuurlijk *al Rusland lievèr zaken doen met een land, door hetwelk het officieel is erkend dan met staten, die zich schuw terzijde houden Hierdoor krijgt Engeland stellig in Euro- I*a een economischen voorsprong, i Is het uit genegenheid en absolute sym- ithie, dat Kamaay MacDonald thanB van zins is in nauwer contact to treden met sovjet-republiek? Zeer zeker niet; wel t er in «enigerlei opzicht een demo- tische verwantschap, voor zoover zoo- de Labour Party als het bolsjewisme kapitalisme" bestrijden, maar*, de ver- 'len tusschen de beide vormen van de- iratie, de Engelsche en de Russische, gen al te duidelijk in het oog. Ter- WÜ1\ Lenin, als leider van het Russische bolsjewisme, via een staatsgreep en op in- itutioneele wijze aan het bewind kwam ijzeren vuist zijn gezag vestigde, lelde de Labour Party gedurende de dat haar macht in Groot-Brittan- irtdureqd toenam, steeds den wetti- bg. Haaf politiek ging langs lijnen ileidelykhekl, terw bewaï perii nië gen van geleidelijkheid, terwijl by het Russi sche syfeteem de bestaande staat van zaken onderst^ boven werd gekeerd. Zoowel Rus land als Engeland vormen wereldrijken, maar terwijl in 't, land van Lenin de revo lutie werd aangewend om tot den heistaat te geraken, tracht men in het Britsche rijk langs den weg van evolutie en gematigd heid tot een toestand van moer sociale rechtvaardigheid te komen. De democratie van Ramsay MacDonald sluit zich aan by de reeds bestaande politieke Britsche le vensvormen en is er slechts een, naar de Labourleden zelf van gevoelen zullen zijn, „verbeterde editie" van. In Rusland heeft de revolutie in wezen niet al te vee! ver anderd, daar het keizerlijke absolutisme «lechts is vervangen door een volstrekt dic tatorschap; een roode tsaar nam de plaats in van den witten tsèar. Gezien dezen toestand, is het niet de har telijke instemming van MacDonald met het bolsjewistische regiem, dat hem ertoe jc- weegt in officieeier relaties met Rusland tetreden, maar de zin voor realiteiten. Aan het nauwer contact, dat zoodoende eerlang tusschen Moskou en Londen tot stand zal komen, zitten voor Engeland groote natio nale belangen vast, zoodat, op den keper beschouwd, de step van MacDonald er een is, waaruit zoowel zyn Britsche vaderlands liefde spreekt, als zijn welmeenen met de arbeiders, voor wie dóór uitgebreider han del met Rusland ruimer werkgelegenheid ontstaat. Bovendien zal MacDona'd ook zyn uitgegaan van de overweging, dat het principieele bolsjewisme al lang heeft af gedaan en dat reeds Lenin, door economi sche noodzaak daartoe gedwongen, de oor spronkelijk strakke politiek heeft herzien •n het op een accoord gegooid heeft met het gehate kapitalisme. Van belang is de stap van MacDonald stellig ook, omdat Rusland hierdoor weer in de rij der Europeesche mogendheden wordt opgenomen. Het plan voor het op de been helpen van Hongarije, waarover de z.g. Hongaarscne commissie van den Volkenbond het eens is geworden, en hetwelk dus aan de Commis sie van Herstel zal worden voorgelegd, be vat o.a. het plan tot uitgifte eener leening van 250 millioen goudkronen, welke echter alleen kan geschieden als de Commissie van Herstel voorloopig afziet van de eischen krachtens het vredesverdrag tegenover Hongarije gesteld, en wel voor een termijn van tenminste twintig jaar, gedurende wel ken termijn de nieuw uit te geven leening preferent zou moeten zijn, behalve een be drag van tien millioen per jaar, dat een eerste prioriteit zou verkrijgen. Voort* zullen alle betalingen aan de Entente ge durende twee jaar geheel worden opge schort, om Hongarije de kans te geven weer op adem te komen Zoodra de desbetreffende plannen door de Commissie van Herstel zijn aangenomen zal een députatie zich naar Boedapest be geven. teneinde daar de stichting van een circulatiebank voor te bereiden en een de finitief einde aan verdere inflatie te ma ken. Uit het Ruhrgebied komt tbans weer het ontstel lende bericht dat ongeveer vijftien belangrijke kolenmijnen worden stopgezet, daar tengevolge van de totaal onvoldoende distributie van wagens van de zijde der Fransch-Belgische regie de kolenmijnen niet in staat zyn de geproduceerde kolen te vervoeren. Een hoopvol vooruitzicht daarentegen brengt het bericht van Mc. Kenna, die gis teren in Londen uit Parijs terugkeerde, waar hij het tweede comité van experts beeft voorgezeten. Mr. Kanna zeide er zeker van te zyn dat de werkzaamheden der comi- té's zullen slagen en dat het resultaat van de rapporten der comité's, indien de hoop wordt vervuld, zal leiden tot een wijziging in de mentaliteit bij de behandeling van het schadevergoedingsprobleem, een wijzi ging, die onmisbaar is alvorens er een duurzame vrede kan worden verkregen. Een opwekkend woord heeft ook Barthou de voorzitter van de Commissie van Her stel doen hooren. In een lezing voor de So- ciété de Géographie heeft Barthou hulde gebracht aan den arbeid van Poincaré, wiens politiek in den Senaat algemeen In de Kamer en de Conseils Généraux bjjnu algemeene goedkeuring heeft. Hy legde er den nadruk op, dat de huidige staat van zaken, welks ernst niet moet worden ont kend, stellig niet tot pessimisme moet lei den. Hij voegde er aan toe er ze^er van te zijn, dat geen enkele Fransche politieke party vóór de ontruiming van het Ruhr gebied is, en hy zeide, dat Lord Derby en generaal Dawes gpede profeten zijn, want de Fransche verwachtingen zyn op den goeden weg om te worden verwezenlijkt. In de Fransche Kamer zijn gisteren de beraadslagingen over de belastingvoorstel len aangevangen, en op verzoek van Poin caré zullen de ochtend- en middagzittingen zich zonder onderbreking aan deze beraad slagingen wijden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Weder een separatistenleider doodgeschoten. Gisterenavond werd de separatistenleider Schlich ,die indertijd de leider was van de separatistische actie in het district Mayen en gedurende de heerschappij der separatis ten aldaar als landraad fungeerde, tusschen Nieder- en Ober-Mendig doodgeschoten. Hy werd door acht kogels getroffen. Van de daders geen spoor. Zware ontploffing. Een hevige ontploffing heeft in het la boratorium der Leunawerke by Merseburg geweldige schade aangericht. Er werden twee personen op slag gedood, twaalf zeer zwaar en velen licht gewond. Van de twaalf zwaargewonden zijn reeds vier aan hun wonden overleden. ENGELAND. Een Britech-Duitsohe kleurstoffen- overeenkomst. De Manchester Guardian verneemt, dat er een overeenkomst is getroffen tusschen den Engel schen bond van kleurstof fabri kanten en Diptsche belanghebbenden. De onderhandelingen dienaangaande hebben eenige jaren geduurd. De Engelsche bond zal het monopolie op de Britsche markt be houden, evenals een vaat percentage van de koloniale en buitenlandsche markten. Bovendien krygt de bond het recht, desge- wenscht personeel uit, Duitschland te ont bieden en zich van daar te laten inlichten omtrent de fabricage en verschillende tech nische processen. In ruil voor een en ander krijgt de Duitsche groep de helft der win sten door den Engelschen bond gemaakt Voorts zal de bond de verbruikers van kleurstoffen een waarborg geven, dat de nog ingevoerde kleurstoffen niet duurder in Engeland zullen worden verkocht dan elders, doch hy neemt geenerlei waarborg van dien aard op zich ten aanzien van in Engeland vervaardigde kleurstoffen. Wat uit Duitschland wordt ingevoerd zal op de gebruikelijke wijze worden betaald, terwni de gedwongen leveranties krachtens de schadevergoeding zullen ophouden. Het ministerie van handel is geheel op de hoogte van de bepalingen dezer over eenkomst, wat trouwens noodig was, aan gezien de staat voor twee millioen pond aandeelen van den .Engelschen bond bezit en bovendien een beperkt veto bezit over de handelingen van het bestuur. Bovendien heeft het genoemde ministerie ten allen tijde het laatste woord wat betreft het ver- leenen van invoerconsenten uit hoofde van de kleurstofwet van 1920. Op grond van een en ander is de goedkeuring der aan deelhouders van den bond niet voldoende, dochhangt de bevestiging en het in wer king treden van de overeenkomst ook af van de opvattingen van het ministerie en van den leider daarvan, Sidney Webb. De spoorwegstaking. Het geschil bij de spoorwegen blijft op het doode punt, daar noch de spoorwegdi recto* noch de Vereeniging van machinis ten wjgenschynlyk een verderen stap heb ben gedaan in de richting van onderhan delingen. Alle mogelyke pogingen worden nochtans aangewend door den minister van arbeid, namens de regeering,' en do,r ce vakvereenigingsleiders om een weg uit de impasse te vinden. Thomas Shaw, minister van Arbeid, en miss Bond field, onderstaatesecretaresse van dit departement, hebben zich bez<g gehou den met de opstelling van een rapport over den toestand, dat den premier zal worden overhandigd. Naar verluidt hebben zij zich met de directies en de spoorweglieden in verbinding gesteld. De loor den al gemeen en raad van het Vakvereenigingscongres ingestelde bijzon dere commissie zoekt eveneens naar midde len om de twee partijen tot elkaar te bren- onder leiding van den Heer Oroenendnal Jr. M1 15 A. VAN RUITEN. stadsnieuws! GOUDiA, 2« Januari 1824. Een nieuwe verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Door Burgemeester en Wethouders van Gouda is heden afgekondigd een nieuwe verordening op de vermake 1 ij kheden-bel as - ting, welke op Zaterdag 9 Februari a.s. in werking zal treden. De cursus van Dr. v. <L Sleen. Het bestuur van de afd. Gouda van de Volksuniversiteit verzoekt ons mede te dee- Jen, dat de cursus van Dr. v. d. Sleen niet zal plaats hebben op 29 Januari, doch op 5, 12 en 19 Februari Wij vestigen gaarne nog eens de aandacht -•op dezen cursus, die voor ieder die liefde heeft voor planten en dieren en een vriend is van de natuur, zoo bijzonder interes sant is. Aanbesteding Hoogheemraad Rijnland. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aanbesteed de levering gedu rende 1924 van: A. Houtwaren (in 5 per- ceelen) en B. Grind, Steenslag, Rijshout, enz. (in 8 pereeelen). De volgende biljetten waren ingekomen: A. Houtwaren: firma W. Loos en Zoon, Blokzijl, perc. 1 ƒ3016, 3. 674, 4. 630; P. A Coojjn en Zoon, Alkmaar 1. ƒ2840.82, 2. ƒ2819.76, 3. ƒ812.17, 4. ƒ628, 6. ƒ445.07, C. E. Hoogendijk, Zwammerdam: 1. ƒ2810, 3. 809, 5. ƒ421; J. Raaymakers, Helmond: 1. ƒ2770, 3. ƒ698, 5. ƒ348; Houthandel v.h. W. Hoogendijk Wzn., Gouda: 1. 2686, 2. 2476, 3. ƒ886, 4. 682, 6. 874; F. A. van der Eerden, Boxtel: 1. ƒ2684, 3. ƒ999, 4. 746, 6. ƒ396; P. J. v. d. Haagen, Boxtel: 1. 2688, 3. 796; N.V. v. h. C. D. Kemper man, Silvolde: 1. 2529; L. F. Mol, Breda: 1. 2297, 3. ƒ746; Ambachtsheer en v. d. Meuten, Amsterdam: 2. ƒ2872.23, 3. 736.63, 4. 663, 5. ƒ481.61; Gebrs. Huisinga, IJsel- monde: 3. ƒ800, 4. 695, 5. ƒ476. B. Grind, enz. Perc. 6. J. Samson, Leiden ƒ1735; D. Versloot, Bodegraven ƒ1660; J. Mannak, Amsterdam 1458; A. Obbing, IJseLmonde 1498; N.V. vb. Zanen en Ver stoep, Gouda 920; C. Schipper, Amsterdam ƒ1396; Perc. 7: J. Samson ƒ1440; D. Ver sloot 1360; J. C. van der Horst, Amster dam ƒ1194; C. Schipper ƒ1150. Perc. 8: C. Schipper ƒ360; D. Versloot ƒ294; J. Sam son 230; Zanen en Verstoep 152.40. Perc. 9: C. Schipper 360, Pe*«. 9 «ti 11 tezamen: D. Versloot 2172.50. Perc. 10: J. A. Egas, Hardingveld ƒ466; I. I. Visser, Werkendam ƒ376; F. A. de Groot, Sliedrecht ƒ340; J. A. Swets, Handingveld ƒ326; A. Kraneveld, Sliedrecht 328. Perc. 11: C. Schipper ƒ1626; J. P. van der Horst ƒ1328.90. Perc. 12: J. Samson ƒ120; C. Schipper ƒ110; D. Versloot ƒ106. Perc. 13: J. Samson ƒ200. Schoorsteenbrand! e. Gisteravond omstreeks 10 uur is een schoorsteenbrandje gebluscht ten huize van J. H. aan den Graaf Florisweg, alhier. De houten schoorsteenmantel was reeds aan het branden geraakt. Het vete roet in den schoorsteen was de oorzaak. De schade is gering. Lezing over Curacao en de reis erheen. Voor de afd. Gouda van de Ned. Reis- vereeniging zal op Donderdag 31 Januari in de zaal Concordia aan de Westhaven spreken de heer Mich eisen, oud-Directeur van de Hendrik-School te Curacao, over: Curacao en de reis erheen. De lezing zal worden verduidelijkt door lichtbeelden. ZOIDAB 1? JANUARI a.a. niir kont - (tor Huy*} lu IroMn •ohauwfeurg. 23S 10 ZIE ANNONCE. Dar ja Collin. Zooale wy reeds in het kort berichtten, zal Darja Collin, leerlinge van Angèle Sy- dow en Gertrud Lestikow ook hier in den Schouwburg optreden en wel op Donderdag 31 Januari. Over het optreden van Darja Collin in den Haag, Amsterdam, Scheveningen (Kur- iwifl), enz. schrijven de bladen oa: Deze jonge schoone danseres maakt een gedistingeerden en voornamen indruk. Het is een gecharmeerde, zuiver rhytmische bewogenheid, die maar al te zeldzaam is. D*rja Collin bezit een groot fantastisch vermogen. Het was met weinig wat zij deed de Wateen van Brahms, in het Rosamun- de-Baltet van Schubert of in Wirbel van Chopin. Er was humor en levenslust in dit dansspel, haar Narcissus was als een sprookje, in Liebesfreud gaf zij het volko om beeld van blijde jeugd. Maar ook ia de •obere Groteske was haar dans zeer indruk- wekkend. Begrijpelijkerwijze beweegt deze danseres zich nog in de vreugd-uitschieten de en zonnige ülun*inistische sferen. De door haar zelve ontworpen coetuums fetuigden van fijnen smaak en gevoel voor Hear. Baar begeleidster, Mary Maurice deed «eer gevoelig weik aaa den vleugel en vul de tea ee ondersteunde met een bijzonder lm* medeleviug, eoodat ee* eenheid be reikt werd die voor beiden het ellervoor- naamste deel van hot succes was. Lezing over Zwitserland. Het kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente was gisterenavond geheel gevuld met belangstellenden, die kwamen zien en hooren wat Ds. Mispelblom Beyer en Me vrouw van HoikWavre over Zwitserland in woord en beeld zouden mededeeJen. Deze bijeenkomst, uitgaande van de Vrij zinnige Jeugdbeweging, werd door Ds. van Hiolk, den voorzitter der vereeniging, ge opend met een welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen, dat tevens een dank woord was aan hen, die het mogelijk heb ben gemaakt deze bijeenkomst te organi- eeeren. Aan de hand van elkaar opvolgende, zeer scherp geprojecteerde beeidien, werd den aanwezigen de gelegenheid geboden om op hun stoel een reis te maken door Zwitser land, met zijn ontzagwekkende bergland schappen, welker schoonheid diepen indruk maakt. Mevr. van Ho Ik, Zwitsersche van geboorte, vertelde bij deze beelden tal van interessante bijzonderheden van de Zwit sersche natuur, van de bergen en bergstroo- men, van het klimaat, den aard der bevol king en hare gewoonten, het stedenschoon, de beteekenis van verschillende steden voor handel, industrie, en wetenschap en voor het internationale leven, van verschillende streken als het meest gezochte gebied voor de toeristen en veel meer. Wellicht zullen meerdere uitdrukkingen van vreemden oorsprong voor vele bezoekers niet heel duidelijk zyn geweest, de beelden van Ds. Miispelblom Beyer waren zoo talrijk en zoo bijzonder mooi, dat ze met de toelichtingen één groot fraai geïllustreerd reisverhaal vormden van geheel Zwitserland, dat met aandacht werd gevolgd. Met dankzegging aan allen sloot Ds. van Holk tegen half elf de druk bezochte bij eenkomst. De Jeugddag. Morgen, wy schreven het reeds, zal ook hier ter stede, naar het voorbeeld van Ame rika, in de Remonstrantsche Kerk een jeugddag worden ge-houden. In alle vrijzinnige kerken hier te lande zal de prediking Zondag in den morgen- oT avonddienst zijn gewijd aan hetzelfde onder werp .bedoelende bij ouderen en jongeren, buitenstaanders ep geestverwanten, meer belangstelling voor de vrjj-religieuse jeugd bewegingen te wekken. Het doel dezer beweging wordt in de N. R. Ct. als volgt uiteengezet: Sinds den oorlog is een belangrijke wijzi ging ingetreden in de verhouding van de jongeren tot het maatschappelijk en geeste lijk leven. De mobilisatie van de jonge man schap, het verblijf in forten en kampen en in de loopgraven vooral, heeft een onuit- wischbaren indruk gemaakt en wijl de jeugd ten overstaan van de uiterste verschrikking van dood en vernieling werd belast met de uitvoering van de plannen der ouderen, is zi] zifih rijper en zelfstandiger gaan ge voelen; is zij na gaan denken over de vroe ger in blinde gehoorzaamheid volgzaam aanvaarde taak; is zy zich bewust gaan worden, dat zij ook voor haar deel verant woordelijk is voor den gang der wereld. Tegenover de crisis in het kerkelijke leven gevoelt zich de jeugd met dezelfde roeping en dezelfde verantwoordelijkheid belast als tegenover de maatschappelijke catastrofe. Ook hier biedt zy, frisch al* de morgen, zyn kracht bewust, haar arm, hier haar kracht en tijd der hulpbehoevende wereld aan. Doch behalve het opwekkende en bemoe digende, dat op zichzelf reeds zulk een reli gieuze betooging bezit, geeft het inter nationale karakter er een bizondere betee kenis aan. Men behoeft geen occulist te wezen, om den invloed der gemeenschappe lijke gedachte, die op hetzelfde oogenblik opzettelijk tot uiting wordt gebracht, te er kennen. Elke schakel tusschen de natiën be reidt mede den vrede voor; hoeveel te ster ker het bondgenootschap, op religieuze mo tieven gesloten tusschen de jeugd der ver schillende landen. Vooral in dit opzicht is de gemeenschappelijke jeugddag een be lofte voor de toekomst Het spreektinmiddels vanzelf, dat wij, Hollanders, ook dezen dag slechts gedeelte lijk vieren. Als de ééne helft van de natie iets op touw zet, doet immers de andere helft reeds bij voorbaat „uit beginsel" niet mee. En zoo zal Zondag ten onzent uitslui tend vrij zinnige jeugddag zyn. Laat het zoo wezen; het heeft ook iets voor. Men behoeft dan althans niet, door wederzydsche concessies, den inhoud van de betooging tot nul te reduceeren. En zoo zal dan ook hier in de Remon strantsche Kerk Dr. L. J. van Holk spre ken over „Het belang van de jeugdbeweging in onzen tijd" en zal voor dit doel ook wor den gecollecteerd. Spreekbeurt A. H. Gerhardt. Het Comité voor Arbeiders Ontwikkeling heeft ook een bijeenkomst uitgeschreven op Maandagavond 8 uur in de Réunie, waar het Kamerlid A. H. Gerhardt zal spreken over geestelijke behoefte. Thalia Theater. Het „HollandBch Nieuws" geeft hardrij den op schaatsen om het kampioenschap van Nederland voor vrouwen en mannen te Ryperkerk bij Leeuwarden en de beeltenis sen van de kampioenen, alsmede schoon rij den voor mannen, vrouwen en paren op de Ziwet, nabij Wormerveer, vooral de laatste opnamen zijn prachtig en verschaft de gele genheid zonder koude te lijden van het schoone schouwspel te genieten. Voorts ziet men H. M.'s „Heemskerk" afvaren om een oefentocht in de Middellandsche Zee te „Aan den Raad vaa den Afgrond" is de titel vaa het eerste hoofdnummer, waarin de jeugdige, doch uitmetende filmacteur Charles Ray de hoofdrol vervult Onerva ren in New York aangekomen, valt hij in de groote stad in handen van individuen, die hem zijn spaarpenningen afhandig ma ken, door nood gedwongen wordt hij in breker. Hoe hü later weer in de maatschap pij als oppassend mensch terugkeert, wordt op boeiende wijze in dit sensationeel film werk in 6 beten geschetst. Het tweede hoofdnummer „De blinde pas sagier" ia een blijspel in 4 acten met Ossi Oswalds in de hoofdrol. Door een verwis seling van telegrammen wordt een vrouwen hater in zyn specialen trein in plaats van met een ingenieur-steno-typist opgescheept met een aardige mannequin. De blinde pas sagier is niemand anders dan „Amor". Het is een bijzonder amusante en tevens gees tige film, op voortreffelijke wijze in scène gezet en gespeeld. Het orkest zorgt voor aardige muziek en voor den heer Ambriola is de explicatie van het tweede hoofdnummer een kolfje naar z\jn hand. Gevestigden en vertrokkenen uit deze gemeente. Vertrokkenen: J. D. van den Bergh uit IJssellaan 229 naar Maastricht, Tonger- schestraat 26; J. H. Zanders uit Kleiweg 12 naar Amsterdam, Bloemgracht 72II; W. M. Elshout uit Turf singel 48 naar Rotterdam, Aleidisstraat 39a; W. de Graaf uit Boom gaardstraat 75 naar Haastrecht C 26; B. J. Ebbers uit Fluweelensingel 104 naar Win- sum; K. van den Heuvel en gezin uit Gouwe 184 naar Berkenwoude; G. Klein Lebbink, uit L. Tiendeweg 94 naar Rotterdam, Laan van Wandeloord 67; A. van Vliet uit Turf markt 9 naar Rotterdam, Openrytuin 11 M; W. H. P. M. van Ginkel uit Westhaven 11 naar Amsterdam, Overtoom 288; W. de Jong en gezin uit IJssellaan 169 naar Wad- ddnxveen, J. 67; D. A. van der Pool uit Parkstraat 7 naar Rotterdam, Catharina- straat 60b; H. de Bok uit Pxetoriaplein 17 naar Reeuwyk, 's-Graveubroekscheweg 421; A. Dercksen uit Krugerlaan 71 naar Bos koop, Nieuwstraat 19; C. G. van Vliet en gezin uit IJssellaan 113 naar Haastrecht, Goudscheweg D 91; D. Michaëlis, uit Boele kade 132 naar Driebergen, Traai 103; G. J. Flux uit L. Tiendeweg 8 naar Nijmegen, Vondelstraat 62; C. A. J. Kofman uit Kru gerlaan 28 naar Amsterdam, Wilhelmina- gasthuia; G. H. Dercksen uit van Bergen lJizendoornpark 7 naar Barendrecht, A, 86; A. L. van Kersen uit Jeruzalemstraat 11 naar 's-Gravenhage, Stationsplein 87; A. C. Rabouw en gezin uit IJssellaan 44 naar Stolwyk, Tentweg E 2. Gevestigden: P. B. Kodde, advocaat, uit Utrecht, Burgemeester Martenssingel 31 inw.; W. A. Brückel, winkelchef, uit 's-Gravenhage, Hoogstraat 16; J. Brenkman, pakhuisknecht, uit Schoonhoven, Kleiweg 62; G. P. van der Tuyn—de Waal, uit Wad- dinxveen, Vest 83; A. Elz, dbe., uit Bode graven, van Beverninghlaa* 7; H. Vink, bloemist, uit Reeuwyk, C. Betel straat 88; F. Engelhart, dbe., uit Sliedrecht, G. Flo risweg 10; H. Zilvobd, ryksklerk, uit Zeve naar, Karnemeiksloot 30; A. R. Winkel, scheikundige, uit Hoorn, Molenwerf 26; J. de Heus uit 's-Gravenhage, Nieuwehaven 146; J. Vegelin, brugknecht, uit Ede, P. Hendrikstraat 74; G. Akkerman, dbe., uit Berkenwoude, Walvisstraat 2; F. A. Over de Linden uit Amsterdam, Turfsingel 12; M. C. Kok uit Yerseke, Steynkade 83; J. W. Zoet uit Amsterdam, Spieringstraat 1; S. H. Hamburger, journalist, uit 's-Gravenha ge, Molenwerg 30; E. van Hemert, timmer man, uit 's-Gravenhage, Bockenbergstraat 39; Wed. A. Derksemar—Hovingh, uit 's-Gravenhage, van Beverninghlaan 21. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 26 Jan. Joris, z. v. J. K. van der Ham en A. P. A. de Graaf. OVERLEDEN: 24 Jan. Johanna Francina de Jong, geh. met J. C. Svbbes, 61 j. ONDERTROUWD: 24 Jan.: J. L Dijkman en P. Schouten; J. G. J. van der Kind en J. Kwinkelenberg; D. Licht en P. H. M. Schouten; H. J. Agten en M. de Jong; J. P. van der Draai en G. M. van der Kleijn; W. C. Gorissen en W. B. Schouten; J. G. Disco en E. Zagers. Agenda. 26 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Tooneelvereeniging „Harmonie". 26 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Feest avond Goudsche H.B.S.-Vereenaging. 27 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Frin- cessetooneel „Vrijgezellen". 28 Jan. 8 uur. Soc. de Réunie. Comité voor Arbeiders Ontwikkeling. Spreekbeurt A. H. Gerhardt 31 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Darja Collin. 29 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Concert afd. Gouda van de My. van Toonkunst. 30 Jan. 7H u. Raadzaal Stadhuis. Verg. Kamer van Koophandel. 81 Jan. 8 uur. Zaal Concordia, afd. Gouda Ned. Reisvereeniging. Lezing over Cu rasao. 6 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Kamer no. 1 Cursus Dr. v. d. Sleen, Volksuniversiteit. F.lWwi Zondagmiddag van 34 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de le den en hunne huisgenooten. Avond- en nachtdienst apothekers De apotheek van den heer A. H. Teepe. Gouwe, is deze week tot en met Vrijdag 1 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend, na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot directeur van het postkantoor alhier, de heer P. J. Meerburg, thans in gelijke be trekking te Krommenie. GOUDERAIL De installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer H. Bergman, aal plaats hebben a.s. Donderdag, des namid dags te lh uur. Verschillende autoriteiten zijn voor deze plechtigheid uitgenodigd. HAASTRECHT. De bazar ten bate van het Groene Kruis heeft zich in een heel druk bezoek mogen verheugen. Het aantal kooplustigen was enorm en de aanwezige voorwerpen zijn totaal uitverkocht In totaal heeft de bozar opgebracht een totaal van 2662. Met de 100 die re ede eerder waren toegezegd, is de bruto opbrengst aizoo 2760. STOLWIJK. De eerste schietoefening van den Vr(jwil ligen Landstorm alhier is Woensdag gehou den in een der lokalen der Byz. School. Zondag 27 Januari. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10ft u. v.m. Dr. L. J. van Hiolk. Het belang der Jeugdbeweging is onzen tijd. Kleine Kerk. 10 u. vjn. Ds. J. Borger. Luthersohe Kerk. 10 u. vjn. Ds. C. C. G. Visser te Rotterdam. Soc de Réunie. 10 u. vjn. Da v. d. Hoeven, v Jr. Comité v. Arb. Ontw. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5% u. run. Prof. Dr. H. H. Kuyper van Rloeméndaal. Kattensjngel. 10 u. vjn. Prof. Dr. H. H. Kuyper. 5Vk u. mm. Ds. W. Veder. Leger des Heils: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m Heiligingsdienst. Kolonel Vlas en Majoor Rawie. 8.16 u. njn. Bijzondere Soktatensamen- komst 7.30 u. n.m. Groote Openbare Heil «mee ting en strijd voor zielen. Kolonel Vlos en Majoor Rawie. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Ds. B. J. Kanis uit Stolwijk. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9% u. v.m. Da J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9V4 u. v.m. en 6H u. n.m. Ds. B. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Hierv. Kerk. 7 u. n.m. Dr. P. Glas en Ds. Houtgast. Jeugddag van de Vrije. Christ Jong. Bond. Zang van het vrije Kerkkoor. Remonstr. Kerk. 10 u. vjn. Da Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. vjn. en 6V4 u. mn. Da M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da J. W. Roo- bol. Geref. Kerk. 9Mi v.m en 6^4 u. run. De heer C. A. Vreugdenhil, Theol. Cand. te Rot terdam. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 Vk u. vjn. Da G. A. Kniphuyxen. OUDEWATER Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heer A. Smit te Heemstede. STOLWIJK Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9% u. vjn. en 6V4 u. n.m. Ds. Lankhorst te Mijdrecht HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da IJsebranda W ADDINX VEEN. Ned. Herv. Kerk. 9Mi u. vjn. Da Joh. E. Bijl te Gouda. 6 u. n.m. De heer Lyklema. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUt>ERKERK a d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9tt u. v.m. en 6% u. run. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a d. IJSSEL Ned. Herv. Kerk. 9tt u. v.m. en 6% u. am. Ds. Luyendyk, in den v.m. dienst bed. v. h. Heilig Avondmaal. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Da F. G. Hos- pers, pred. te Gouda. GOUDA Gebouw tot Heil des Volks, v. d. Var. Cal- vijn. Maandag 7% u. am. Da v. Schuppen te Groot Amsners. (DRAADLOOZE DIENST.) De opstond in Mexico. WASHINGTON, 26 lu. In semi-offi- cieele kringen wordt aangenomen dat de strijd in Mexico het voorspel is van een were!dstrijd om het bezit der oliegebieden. Uit Mexico City wordt gemeld dat de revolutionairen gesteund worden door de Britsche petroleuinbelangen, terwijl Obre- gon de groote Amerikaansche oliemaat schappijen achter zich heeft. Aangenomen wordt dat de Amerikaansche oliemagnaten de secretaris Hughes hebben trachten te beïnvloeden om oorlogsschepen naar Me xico te zenden. President Qbregon'a strijd machten hebben volgens een officieel be richt ontvangen door de Mexicoansche am bassade te Washington het front der re- vellen gebroken. De rebellen van hun kont beweren, in de Guadalajara een overwin ning te hebben behaald, waar zij thans den verbindingsweg met Irapuato in handen hebben. De la Huerta's troepen zouden de stad Celaya genomen hebben. De bemanning van de twee Mexicaaneebe kanonneerboot» Zaragoza en Agna Plata zijn in meriting gegaan en overgetoopen naar de rebellen. De rabatten bobben afgezien vaa hun plan om de haven van Frontera De koude ia New-York. NEW-YORK 26 Jan. Elf i openbare gebouwen ia de stad New-York zijn gesloten ia verbond met de ontzettende De verkioaingm in Italië. ROME, 26 Jan. Nu de koning het par lement naar huis gestuurd heeft en de Ka merverkiezingen in zicht komen, is alhier een beweging tot stand gekomen om alia radicale partijen te vereenigen teneinde de verkiezingsstrijd gezamenlijk tegen het fas cisme te voeren. De verkiezingen worden 6 April gehouden en 24 Mei komt de nieuwe Kamer bijeen. Lntusrichen hebben de Maximalisten een oproep gericht tot de Ver. Sec. Partij o™ een eenheidsfront te vormen. Mussolini «al een proclamatie tot de bevolking richten om zijn czndidaten te steunen. WISSELKOERSEN. 26 Jan. 26 Jon. Slotkoor*. Openingskoers 11.89% 11.88)4—% Berlijn 0.61% a«l%—64 Parijs 12.20 12.08—12.11 Brussel 11.— 18.81—10.86 Zwitserland 46.60 Weenon 04)088 Kopenhagen 43.80 Stockholm 67 AO Christianin 87.10 New-York 2.69% 2.69%—2.70 Beu reo verzicht. De foadsenmarkt liet op den laatste# beuredog van de week groote omzetten ia oiiewaarden zien. Koninklijke zoowel als geconsolideeiden stolden zich reeds dode lijk op een flink verhoogd koeraniveau. Hei duurde evenwel niet lang of de affaire kromp aanmerkelijk in, en de variaties ge durende het beuraverloop waren niet groot. Ook tabakken werd goede belangstelling aan den dag gelegd en de Sumatraooortea wisten opnieuw eenige procenten te avan ceeren .In suikerwaarden en aandeelen In dische cultuurbanken vonden slechte om zetten van geringe afmeting plaats. De stemming was vast, maar het gemiddelde koe repel 1 onderging niet veel verandering. Scheepvaartfondsen hadden een zeer kalm verloop en ook deze ondergingen maar wei nig variatie. Aan rubberwaarden werd maar geringe aandacht geschonken. Onder de Ned. Industriealen gaven centrale sui ker levendige omzetten te zien, waarbij de koers zich enkele procenten kon verheffen. Prolongatie 6% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBURICHT Verwachting: Zwakke tot matige, later toenemende zuidelijke tot cuidwectoljjke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen qeerslog, lichte dooi 's nachts, overdag iets zachter. ADVERTENTIEN. Eenige en algemeene kenaiagering. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht U kennis te geven van het overlijden, gesterkt door de genade middelen der H. Kerk, van mijn innig geliefde Echtgenoot* en der kinderen zorgzame Moeder gok BOUMAN. in den ouderdom van 32 jaar. M. TH. J. VONK en Kinderen. GOUDA, 26 Januari 1924. Kleiweg 27. m NIEUWEHAVEN 53—55. Stelt zich diponibrt voor alle veerkennend* Vrachten, Verhuizingen en Transporten door geheel Nederland onder volle garantie. TELEFOON 418. 227 I AFDEELING GOUDA. In dan 6P Einde pl.m. 10 uur. Zondag 27 Januari S aar JANTJE (mot verlof lit ladië) COR BUYS. late Acte; Jantje non heard. 2de „op hamei in Den Prijzen 2—, ledwa 1.60, Bakoe 1A0, leden LGalerij 0.60, plus rechten.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2