uda wing! DING!! a B er^ i er e td n” IE" 8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 92* Jaargang Dinsdag 29 Januari 1924 Mo. IS4SI Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i 'afel- iren. III, ILEUMS n a DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wessel ink—Van Rossum OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 0.70 Jitgevers !R, tot en wij 849 100 den B0) NT US 110 (Wordt vonoljd(. ven en een i geregelde n MODEL- 30STUUM, JON wordt len! Da commissie van experts naar Berlijn. De staklni soneel in J staan dat de ambtenaren en beambten, die wegens hun vijandige houding tegen de be- zettingsautoriteiten werden uitgewezen, te- rugkeeren. De beide ministers hebben geen enkel be sluit genomen. Ook werd geen communiqué juitgegeven. in wel Valsch geld. Volgens de Berlijnache bladen arresteerde de politie in Berlin gedurende de maand Ja nuari 170 personen wegens het vervaardi gen of uitgeven van valsch geld, 73 van hen werden ter beschikking van den rechter van instructie gesteld. Een rapport van Dr. Schacht. Dr. Schacht, president van de Rijksbank heeft het Rijkskabinet Zaterdagavond rap port uitgebracht over zijn besprekingen te Parijs. van 183.000 ontvangen van een Rocke feller instituut, bestemd voor den bouw en de instandhouding van een pathologisch in stituut. het atel open ze Nadruk verboden ren als het en hoest en eWybcrt* rden uitslui- uwe blikken 80 Cts. ver- ooit per onder geen .et dus op erk Gaba en ai M Wees niet wijs in eigen oogen. FEUILLETON. ig in Engeland opgeheven. De actie onder het spoorwegper- Duitschland. Het Hitler proces in München. De nieuwe Engelsche regeering en de hangende vraagstukken. I De comité’» uit de Commissie van Her stel zijn, nadat eerst nog in Parijs ge confereerd was, naar Berlijn vertrokken. Een officieele ontvangst wordt de comité- ieden niet bereid, aan heit station in Berlijn zullen zich alleen de Duitsche autoritei ten bevinden, die aan de deskundigen uit Parijs bekend zijn. Sir John Bradhury, de afgevaardigde voor Engeland in de commissie van expenw heeft te voren in Londen een onderhoud ge had met den nieuwen kanselier der schat kist over het schadevengoedingsvraagJuk, waarin Bradbury geraadpleegd is overJhet houden van een nieuwe conferentie, dye het geheele vraagstuk der schadevergoeding en dat der oilderlinge schulden der bondge- nooten zou bestrijken. Bradbury zal nu rechtstreeks uit Londen naar Berlijn ko men. RUSLAND. 1‘rogroms in Oekraïne. Verschillende Duitsche bladen, waaronder ook de Beriynsche „Vorwaerts”, hebben in de laatste dagen het uitbreken van nieuwe jodenprogroms in Oekraïne gemeld. Aan de Lemberger „Gazeta Lwowaka" worden daarover de volgende bijzonderheden ver strekt. Een vreeeelijke „Progromgolf" heeft m de laatste dagen een reeks van plaatsen der sovjet-Oekraine in beroering gebracht. De eerste program van beteekems vond te Golta plaats, waar ook vijf jaar geleden een vreeselijke program gehouden werd. Een graotaantal boeren en arbeiders over vielen 't handelskwartier en braken acht tien joodsche winkels af, waarbij drie jo den vermoord en dertien zwaar gewond werden. Het gerucht over dezen pogrom veibreUl- de zich met bliksemsnelheid naar alle aan grenzende plaatsen ep. had tot gevolg, dat een reeks groote pogroms uitbrak. Vreeslijke tooneelen vonden te Pierwo- melsk plaats, waar zich, daar het marktdag was, vele boeren verzameld luidden. Acht joden werden gedood en bijna alle joodache woningen en winkels afgebroken. Het aan- r ze wilde eAn papje naakt met er jnlpr met er even zou (iOUDSCHE COURANT. Het Hitler-proces zal dan toch in Mün chen plaats vinden. Alle voorbereidingen ten spijt besliste de regeering dat de be klaagden niet te Landsberg, maar in Mün chen zullen terechtstaan. De heer Najpels schrijft uit München aan het Hbld. dat bij deze onverwachte beslis sing niet zoozeer den doorslag heeft gege ven de druk der diverse oppositie-partijen, die hoonden, dat de keuze van Landsberg een bewijs van zwakheid was; ook niet de heftige protesten der pers, die grooten te genzin aan den dag legde om enkele we ken in zoo’n negerij te gaan zitten; maar wel een ultimatum der twaalf verdedigers van de negen aangeklaagden; dat ze, in dien men het proces in I.andsbeng hield in staking zouden gaan; in München, of zon der hen! is, na hun roerigheid en uitdagend op- der laatste weken, natuurlijk zeker, proces moet „verscheidene weken" du- 'Moet de politie al dien tijd gemobili- eten. Toen ze klaar was en hem een drukbaren blik uit haar groote oogen toegezonden had, begon hij weer haar leden en uiers Te strijken. Opnieuw hielp de natuur en weer kwam ’t zweet op haar huid, en ’t parelde er op alg do dauw op de vettige herfstbladen van de berberis. Nou, jij spaart je zei! ook niet!” riep Joshua Royd, die hem met klim mende bewondering gadesloeg. En in derdaad gutste hem het zweet even hard van het hoofd al» zijn patiënt, want hij wreef hapte leden met verdub belden ijver en dit werk is vermoeiend. ,.Nu, kind,” mompelde hij ten slotte, „je bent nu ver genoeg, om je zelf een beetje op te beuren,. Daar I Zie je, Uoshua, ze kan haar kop opfbeuren, zon- dei dat zij er bij geholpen wordt.” De roode, als wilde ze de zorg en moeite voor haar behoud gedaan be- loonen, scheen steeds gevoeliger voor wat van Griff uitging en sterkte en hoop aan alle stomme dieren gaf de roode lag er niet langer zoo hulpeloos bij. maar lag nu op het stroo, alsof ze zich voor een goede nachtrust voorbe reidde, ze at zeer goedwillig een twee de maai zemelen en daarna dekte Griff baar met wollen dekens toe. ,,’t Zou on vergeefelijk geweest zijn, als we haar hadden verloren,” zei hij, zich met een zucht van voldoening uit strekkend. „Ze verdroeg het ferm, Jos hua en ze zal er wel doorheen ko men.” „Ze is er al doorheen. Ik laat me A BpyOM ENTSPRIJSper kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. De 65ste verjaardag van den gewe zen keizer is gisteren te Potsdam in de villa van prins August Wilhelm in in- tiemen kring gevierd. De feestrede lüelde hofpredikant Haendel. Aanwe zig waren o.a. de gewezen kroonprins met zijn drie oudste zoons en de prin sen Eitel Friedrich, August Wilhelm en Oskar, voorts prins Siegismund van Pruisen en veldmaarschalk von Hinden burg De kroonprins en zijn zoons wa ren in civiel. Alle overige gasten had den ter eere van Hindenburg hun gala- uirform aangetrokken. Toen de kroon prins en de veldmaarschalk de villa verlieten werden zij door een paar honderd nieuwsgierigen hartelijk toe gejuicht. BELGIE. Bezuinig in g»m aal regelen. Een directeur generaal der spoorwegen benoemd. De Belgische ministerraad heeft een. on- derzWk ingesteld naai tal van bezuanigiu gen op de budgetten. Tot verbetering van de toestanden op het spoor werd voor 8 jaar een directeur-generaal benoemd. ITALIË. Prinses Yolanda. Naar hei B. T. A. uit Turijn meldt heult prinses Yolanda, de dochter van den Konüig, die met graaf Calvi dl Bur- golo is gehuwd, het leven geschonken aan een dochter. Auto-ongeluk van den burgemeester van Antwerpen. Zaterdagmiddag kwam de auto van den Antwerpscheii burgemeester Van Cau- weiaert, van Brussel terug toen lus- schen Eppegeni en Weerde de ciiaiU- feur door den mist misleid de richting kwijt raakte en in een gracht te recht kwam. De auto werd zoo zeer beschadigd, dat er geen sprake van kou wezen er de reis mede voort te zetten. Gelukkig bekwamen de burgemeester en de chauffeur geen letsel. In een voorbijrijdenden auto kon Van Cauwelaerl pimats nemen en aldus naar de Sclividestad zijn reis voortzet ten. „Ik heb het allemaal al geprobeerd” mompelde de oude Joshua. „Wij zeggen nog niet sterf maar”, antwoordde de ander, terwijl hij het xout in een van de linnen zakken deed, hh'jvan een sterke oplossing maakte, die hij zacht op den rug van de roode koe legde. Farmer Royd had intusschen de pe permunt met jenever, bloem en stroop tot een papje gemengd en bracht ’t in een heren. ,.Nu hfeste meid, kom”, mompelde Griff zachtjes, „houd nu je kop een beetje op en vertrouw op den vriend in nood.” ’t Sdheen, alsof hij door de kracht van zijn sympathie en vriendelijkheid nieuw leven in het dier bracht, want het deed een poging en toen nog een, een weinig krachtiger, als antwoord op den druk op haar kop en ten slotte ge lekte 't haar zich een weinig op te richten. Ze liet Grif! haar mond maken, de tong op tij drukken en aard bü zijn plan tot erkenning der Rus sische regeering ondervindt. De erkenning de jura helpt Ruskind niet, tenzij het te vens voorschotteji ontvangt om weer op de been te komen en deze voorschotten zullen vermoedelijk uiterst bezwaarlijk te verkrij gen zün, zoolang de eventueele geldschie ters niet weten welke zekerheid zjj voor hun geld kragen. Met de 'kooplieden die aan Rusland zouden kunnen leveren staat het eveneens zoo, dat alles afhangt van de garanties, terwijl natuurlijk het volle ver trouwen alleen kan terugkeerea, als het be sluit tot schrapping der schuld ongedaan wordt gemaakt. Vandaar dat men spreekt van uitzending eener speciale commissie van zakenlieden en financiers om den toe stand ter plaatse te gaan opnemen en toe te zien welke bedragen Rusland feitelljk noodig heeft en welke waaiborgen voor den dienst dier nieuwe schuld kunnen worden verstrekt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den bworgkring); 1-4 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring; 1—5 regels ƒ146, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Lieïdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regeh ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededselingen bij contract tot zeer gereduoeer- den pr|js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau sjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. hangen als ik weet, hoe je dat gedaan l'jaen kameraad, die hem als knaap hebtwant ik heb nooit, nooit in al 1- -i-im— deze jaren een dier zien opkomen, wan neer *t zich eens had neergelegd om te sterven. Intusschen 't is een zwaar kar wei geweest, mijnheer Lomax, en nu we haar gerust een oogenblik alleen luuuien laten, kom nu met me naar binnen en laten we een slokje rum ne men.” Griff, die daar met afkeerig van was, volgde Royd naar binnen en wierp zich in een stoel bij den haard.1-1 Uitgeput ah hij was, deden de warmte en de gezelligheid van de kamer hem welda dig aan toen stak hij zijn lange pijp a«n en rookte, zooals slechts zulke lang zame, eerlijke menschen een pijp kun nen rook en. ’t Is mooi van je, dat je zooveel loor me gedaan hebt,” zei Joshua na een oogenblik van stilte. „Je zoudt je vader kunnen zijn.” „O, kende je hem zei Griff. Je vader kennen Keu ik mijn eigen gezicht? Hij was zoo goed voor mij, zoo goed, toen ik in moeilijkheden zat en ik heb gehuild als een kind, toen hij stierf. O, je- weet niet, hoe je vader was. Niemand kende hem, behalve en kelen, die oud genoeg zijn, om zich hem uit zijn jeugd te herinneren. Vele gedachten lang zijn er beste Lomaxen op Marsheoter Manor geweeet, maar je vader spande de kroon.” Griff rilde even bij de herinnering aan dat oude geslacht. Hij herinnerde zich zijn vader nog best als een vroo- had leeren paardrijden, visschen en bclueten on steeds aan iedereen de waarheid vertellen zijn familietrots had goede gronden. Sinds jareu bad hij er zich aan gewend niet meer aan dia dingen te denken en zijn gedachten meer te bepalen tot den landbouw en datgene, wat het bedrij! van een land man meebrengt. Wat deed hij hier in deze woestenij vroeg hij zich af. Wachtten hem geen plichten op de plaaMs, die hem reeds al deze jpren noodig had Zijn gedachten keerden terug naar het oude Manor House, dat nu verwaarloosd werd naar den tuin, wrar zijn moeder lavendel, dubbele madeliefjes en stokrozen gekweekt had len violen en de prachtige „London Pri de”; hij herinnerde zich 't geld, dat jaar op jaar renteloos liggen bleef, tftr- wijl zijn armere buren wachtten op zija uitgaven. Zeker, zijn plaats was daar. Hij kon bijna de bijen in de bloemen hoeren zoemen, alsof ze hem naar huis riepen. Deze teedere, nieuwe stemming maak te echter spoedig plaats voor een an dere Hij herinnerde zich een ander ding, iets dat ’t heele verleden over schaduwde en hem buiten d«i kring bande van de mannen, die steeds trouw waren geweest aan de eer van den naam Lomax. De Fransche en Belgische premiers Poin caré en Jaspar hebben blykbaar een be spreking wenschel|jk geacht, nu een nieu we regeering in Engeland aan het bewind is gekomen. Het onderhoud was strikt par ticulier en elke mededeeling is echterwege gebleven. Havas verzekert evenwel dat voorname lijk de quaestie der schadevergoeding werd besproken, speciaal de quaestie van het be stuur van het Buhrgebied. Ook werd in bijzonderheden de exploitatie der panden besproken, welke belangrijke winsten aan- wjjst, zoowel wat betreft by de douanerech- ten, uitvoervergunningen, steehkoolbelas- ting, als by het boschbedryf. De steenkool- leveringen zijn van dien aard, dat men van af heden op een jaarlyksche opbrengst van een milliard francs kan rekenen. Vervolgens zijn nog de Engelsch-Franach Belgische betrekkingen ter sprake gekomen in verband met het optreden der nieuwe Arbeidersregeering in Engeland. De hoop werd daarbij uitgesproken, dat MacDonald en zijn collega’s een algemeene regeling van de hersteiquaesties zullen vergemakke lijken. Eveneens beraadslaagden Poincaré en Jaspar over den arbeid der commissies van deskundigen, waarbij zij aan hun voldoe ning uiting gaven over de eensgezindheid van inzicht der Fransche en Belgische ex perts by de bestudeering van het Belgische technische plan, hetwelk aan de Commissie van Herstel is voorgelegd. Tenslotte kwam ook de separatistische beweging in de Palts ter sprake en de voor stellen, indertijd door lord Curzon gedaan. Waarschijnlijk zal de Fransche regeering niet blijven aandringen op het van kracht doen worden van de verordeningen der se paratistische regeering, omdat dit een bron van oneenigheid tusschen Frankrijk en En geland is, maar zal zij weigeren toe te Voor deze bedreiging is de voorzitter van het „Volksgericht” ten slotte gezwicht! Om het den autoriteiten, die in dio we ken voor de orde zorgen moeten, gemak- kel ijker te maken, is thans als plaats voor dit feest aangewezen: een zaal va» het Amtsgericht in den Au, dat ergens in een gemakkelyk te verdedigen uithoek van München ligt, aan den overkant van den laar, aan de Mariahilf-Platz; of, om het methode aan be duiden tusschen Franz iskanerikeller en Salvator- De staking in Engeland behoort reeds weer tot het verleden. De conferentie die gisteren reeds zooveel uren in beslag nam is ’s avonds voortgezet en heeft tot heden morgen half vyf geduurd. Toen eerst kwam men tot een resultaat en wend besloten de staking op te heffen en den arbeiu te hervatten. Overeengekomen werd dat de verschillende grieven in een nader te zullen iworden onder bepalen bijeenkomst 't oog gezien. Zoo behoort deze staking dus weer het verleden. Wat de aangekondigde staking Duitschland betreft, daarmee zal het niet zoo’n vaart loopen. De Duitsche bond van spoorwegpersoneel heeft naar aanlei ding van de werktijd verlenging in de ryks- bedrjjven tot zyn leden de vraag gericht, of zij daarmee al of niet akkoord gaan. Tegelijkertijd heeft de bond zich ook tot de overige organisaties en tot den Duit- schen ambtenarenbond gewend met de vraag, of zy bereid zijn, zich by dezen stap aan te sluiten. Hierop is nog geen enkel antwoord ontvangen, zoodat men hier te doen heeft met een op zich zelf staande actie, waaraan alleen de leden van den bond deelnemen. De stemming heeft reeds Zaterdag plaats gehad, de uitslag zal eerst tegen het midden dezer week bekend zijn. Men verwacht niet, dat de voor de afkon diging der staking noodige 2/3 meerder heid zal worden bereikt, zelfs wordt reeds beweerd dat de districten, die zich tegen de staking verklaarden, in de meerderheid zyn. gal geen geluid, toen hij den horen in haar bek bracht en den inhoud ervan er in uitgooit. Haar oogen waren slechts op hem gevestigd, alsof ze zeggen wil de, dat ze hulpeloos in zijn handen was en hem vertrouwde. Beide mannen stonden in afwachting en nu was de gelijkenis tusschen het joage en het oude gezicht nog treffender dan te voren. Oplettend, angstig, vol spanning wa ren beide gedichten en het lantaarnlicht deed de trekken tegen de donkere scha ouw nog sterker uitkomen. Heel lang zaam aan kwamen kleine druppeltjes op de bruine huid, toen brak ’t zweet in volle stroomen uit de natuur deed haar werk en ze deed het goed, terwijl het veel kalmer gesteun van de koe be wees, dat het vocht „de pijn uitdreef”, zooals de boeren van Ling Crag ’t noe- meu. ,.Ik zal eens zien, of ik er niet een hap van ’t een of ander in kan krij gen”, zei Griff opeens. Hij wist, dat koeien, wanneer ze ziek zijn, kieskeuriger zijn dan eenig ander ziek wezen en slechts met zeer gedul dig probeeren kim hij te weten komen, welk voedsel de roode tot eten zou verlokken. Eerst probeerde hij het met een mondvol goed hooi, maar bet niet aanraken, toen met van warme zemelen, zoet gema: een lepel stroop. Ze keek iets van belangstelling, snoof aan, sooals een verwend meisje doen en ten slotte begon zij er van te BNGELAND. Harding CommhMria-GenerMl van Volkenbond voor Hongarije. Uit Ijonden wordt gemeld dat de Raad van den Volkenbond den directeur van de Fed ral Reaewe Board te Washington W. P. G. Harding zal benoemen tot Commis- saris-Generaai van den Volkenbond voor Hongarije. Een belangrijke gift De Cambridge Univereity heeft een g^ft Wat de strasse van de heer von draad sedertj nalisten m< menadepl^ en in dcyT: men zi<A over ddfce Wat|han weer t ven h[ Hitler/ en Ludendorff manifesteeren zul len, tiedd Het j ren. see rd blijven! En zullen de zenuwen van de agenten dan weer niet gauw opraken; en welke vormen zal het „handhaven der orde’’ tegen dagelijks manifesteerende en uitdagende Hitler- en Ludendorff-enthou- siasten ten slotte dan weer gaan aanne men? Wie gehoopt had, dat de geestdrift voor Hitler en Ludendorff intusschen wel wat gedoofd zou z|jn, heeft juist dezer da gen kunnen zien, dat dit geenszins het ge val geweest is. by de verkiezing voor den senaat van de Münchener studenten wor den nog precies de helft der stemmen op volkische candidaten uitgebracht. Het nieuwe Briteche kabinet heeft naar verluidt een bespreking gehouden over de mogelijke uitgifte van een leening groot 50.000.000 voor verschillende werken, die tevens kunnen dienen om de werkloosheid te bestrijden. Wat de toenadering tot Rusland betreft, algemeen is men van oordeel dat MacDo nald vele moeilijkheden van practischen volgens Münchener keiler. Geschikt moet deze zaal overigens ab soluut niet zyn. Zij is erg klein en voor de pers heeft de voorzitter dan ook maar vjjftig plaatsen beschikbaar kunnen stel len... terwijl er hedenmorgen reeds 200 aanvragen waren! Historisch, tenminste Münchensch-historisch is ze doordat hier indertijd verschillende opperhoofden der radenregeering, oa. Mühaam en Léviné er, na hun waanzinnige gastvoorstelling In München, veroordeeld werden. We leven snel in Duitschland: nog geen vier jaren geleden zaten hier de spartakisten, thans al hun hefstigste vijanden: Hitler, Luden dorff, en zelfs een brave, goed-nationale, spartakisten verslindende chef der politie! „dictator" in de Maximilian- dit besluit denkt, weet ik niet: •Kahr is achter zyn prikkel- '9 November, voor geen jour- ie^r te spreken! Maar op de Pro- A, by de Beiersche regeering, Eittstrasse, by de politie, betoont zeer ongerust en zeer ontstemd beslissing. ngt München, dat ternauwernood rust gekoniet is, thans weer bo- hoofd? Dat de aanhangers van

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1