ATIEK1 ouda .is. lal-Uitslagen Ie Klasse 0 op lil M. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 82*Jaargang Zaterdag 2 Februari 1924 Mo. 15455 irden 3 FEBRUARI Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-eri Feestdagen half vijf s Bureau: IKT 31 n draadloos- EERSTE BLAD. hen dienst gemaakt - Gouda Be Volkenbond in 1923. iren DOO DOOR SMART GELOUTERD en slape- steeds het ge le koffie HAG geen irriteerende «heid, ent. ver ras persoonlijke vestigen, dat de 3, wat smaak en m> koffie niet te Ir. Med. H. (2.) 1610 40 BERGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WER KERK JUDERKERK OUDEWATER, REEG WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit nununer bestaat uit twee binden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MOÜEPRAATJE. Hat h« f 0.75 Ie Uitgevers mom- 'V Een vroom sterk, moedig man trekt nijd noch spijt ’m aan, Hij zal, om lief noch leed geen kromme wegpn gaan. I. 3. DE MOL EN ZOON Turfmarkt 76 Tal. 4I( - Bauda liiru- u Dunukliedioi ■■ar maai. JU4» FEUILLETOM. door HALLTWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rossum Nadruk verboden en ind< hi< nu la bouwen op dat terrein, in November j.l. ontving d« burgemeester een circulaire van de Legercomnusaie, waarin gevraagd werd of by de militaire oeieningsterreinen in de gemeente zich er ook bevonden, die een be lemmering zouden kunnen vormen voor de uitibouwing der gemeente. Het U te begrij pen dat ons gemeentebestuur deze gelegen heid aangreep en oiunuideliyk besprekingen opende. Deze besprekingen zijn nog geheim maar uit het feit dat titans wordt voorge- ateld te bealissen dat het stadhuis toch op het Alexanderveld zal komen, mag gerust geconcludeerd worden dat om eens in ambtelyken stijl te spreken de voorbe reidende onderhandelingen in een dusdanig stadium zijn gekomen dat aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aanwezig is voor de mogelijkheid om dit terrein terug te krygen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.90, Franco per post per Abonnementen bü onze agenten Onze bureaux Redactie Tel. .645. Hof geroepen niet tot het uitbrengen van eenig, in den regel moreel bindend en dus ook opgevolgd advies, maar tot het for meel geven van een rechterlijke uitspraak, zulks in de zaak van de doorvaart van het Kielerkanaal, waarin Duitschland door de Geallieerde Mogendheden voor het Hof werd gedaagd. Door een aantal Staten is in den loop van dit jaar de bekende clau sule betreffende de verplichte rechtsmacht van het Hof onderteekend. Het aantal Sta ten, die tot dusver het protocol betreffende het Hof hebben geratificeerd, is tot 85 ge stegen. Belangrijke! is nog, dat de verdra gen, in den loop van dit jaar gesloten laatstelijk vooral der douane- en verkeers- conferenties de bevoegdheid van het Hof aanmerkelijk hebben uitgebreid. Het aantal traotaten, krachtens de bepalingen van het Pact aan het Secretariaat van den Volken bond ter registratie medegedeeld, over schrijdt thans de 500. natuurlijk zullen we teruggaan, als de wachttijd voorbij is.” Ned viel weer in slaap en de ander beschouwde hem met ernstig onderzoe- oens een bizonder cachet gaf. We weten wel dat de gulheid niet meer de oude is, omdat de Staat met aanspraken is gaan ageeren m gevallen waarin juist gulheid op haar plaats was, maar wij zouden er niet aan willen wanhopen, dat voor een stadhui* nog iets ware te bereiken wanneer op deze wyze een beroep op den befaamden gcmeen- ■schapazin werd gedaan. In Rotterdam heelt men voor oen klein deel een medewerking gehad van de bur- gery door de vele geschenken die gegeven zijn. Natuurlijk is dat ook heel aardig maar als het gansche gebouw over honderd jaar werd betaald, was de kans dat nog veel meer weid totstand gebracht veel grooter. Het ware te probeeren en het denkbeeld lijkt ons de overweging waard. Voorloopig kan men er nog over denken want er zullen nog heel wat jaren voorbij moeten gaan eer het plan er is. Maar hel terrein is er gelukkig eindelijk. HAGENAAR. zacht, alsof je op droge turf loopt.” ,,’t Leven zal hard zijn, denk ik, als de Squire je in handen krijgt.” „Daar is veel waars in en daarom zal ik weggaan. Ik ben een kerql, op wien weinig te zeggen valt.” „Behalve door de meisjes," viel Joshua in met die vreemde volharding en onver wachte ironie, die Oriff den nacht te vo ren zoo had ontroerd. „Ik heb maar weinig te zeggen, maar och Joshua, een vriend is een vriend en dat zal ik niet vergeten," zei de ander met het stellige voornemen zijn schuld ten volle af te doen. „Kom jongen, kom. Ik zou je helpen, wat je ook deed. Dat is de waarheid. Ga stilletjes den weg van Wyecollar en kom terug, als de Squire bedaard is." Ned greep hem bij de hand en ging zonder een woord te zeggen weg. De boer keek hem na, terwijl hij met moeite door de steeds natter wordende sneeuw bag gerde, tot hij hem ten slotte tusschen de heuvels in de verte uit ’t ix>g verloor. „Daar ginds gaat een kerel van wien niemand hooge verwachtingen koestert en toch een kerel, van wien je houdt; ’t is vreemd," zei hij, terwijl hij terugging naar de zieke koe. Onderwijl plaste Ned door de natte sneeuw, zonder er zich om te bekommeren ,of men hem graag mocht lijden of een hekel aan hem had. Hij had vele vrienden te Wyecollar Dene; hij peinsde er nu al over, wie de prettigste kameraden zouden zijn om in een nieuw wildpark te kunnen stroopen. (Wordt vervolgd). rug, stjjve en stramme verstuikingen, spier- zenuwpijn, lendenpijn, n verder alle rheuma- en pijnen die ontstaan gevatte koude geneest ike wr|jfmiddel Wortel- oba Maria Wortelboer. per flacon by de rtelboer’s Artikelen. GOUDSCHE COURANT. Brocaatatoffen. altijd, dat Januari—Februari de zyn der uitgaansfeeatelykheden *d, mag men de schitterende aan- in ryke stoffen gelooven, dan js yi ook tot die meening geneigd. In de be lten gezelschappen vieren zang en dana hoogtij. Er wordt veel gemusiceerd in a land, dat is algemeen bekend en dat er k veel gedanst wordt op moderne wijlt geheel in Paryschen trant dat heb o: o< ei, ik mij dezer dagen laten vertellen. In elk geval is nu ook het tijdstip voor een ver trek naar de Riviera genaderd en schijnen de gegoeden der aarde daarvoor hunne gar derobe in orde te maken. Daar moeten de galafeesten en dan cings niet van de Lucht zijn, zoodat onze rijke landgenooten hare leveranciers van kleeding nog hoogst dankbaar zijn, wan- peer zij haar tot een goed stel avondtoilet ten hebben weten over te halen. Zoo ziet u meteen waar al dat moois blijft, werd me gezegd, al die schitterende brocaatstof- fen, die rijke metallisé’s, die ongeëvenaar de broché’» van chenille op pannefluweel en op crêpe-Georgette. En daarbij denk ik aan stoffencréatie» rechtstreeks uit Lyon, van zulk een schit tering en verfijning, dat ze het hof van een bodewijk XIV eer zouden aandoen. Ze z|jn zoo eenig mooi die rijke tint-op-tint 64) - „Ik geloof je”, riep Ned met volko- komen instemming. „Ik kan een beetje oogsten, als ieder ander man in Ling Crcg, maar dat betracht ik heel zelden, Joshua I Die koe mag nu jouw uitver korene zijn, maar ik zeg, je plaagt er je zelf maar veel te veel mee f” Joshua hield de open deur in de hand maar bleef staan voor een laatste woord „Jij zult wel meer van liefjes afwe ten dan ik, jongen”, zei hij, „zij ko men en gaan, maar koeien zijn trou wer Er kwam iets over Lomax iets on- voelbaars als een voorbode van on geluk. De schertsende verwijzing van den boer naar Ned’s minnarijen scheen in het geheel geen scherts, maar een soort van tragische ironie, onbewust maar prefetisch. Toen schudde hij nret kracht de onrust van zich af en dacht alleen aan het nieuws, dat Ned hem had gebracht. De oude Squire was te iel haaien, dat het poiiüek werk van den Volkenbond ook in den loop van dit jaar is toegenomen. Van art. 11 van het ract, out aan eik lid van den Volkenbond het lecixt toekent om op vriendschappelijke wyze de aandacht van den Raad ot van de i Aigemeene Vergadering te vestigen op eike omstandigheid, die kan worden geacht de internationale betrekkingen te versto len en zoodoende den vrede te bedreigen, /s meer dan eens gebruik gemaakt. Reeds in Januari vestigde Engeland de aandacht op de quaestie van Mosiei; Hongarije heelt den Raad opmerkzaam gemaakt op de ont eigening door de Roemeensche regeering van personen, vroeger tot de Hongaarsche nationaliteit behoorend; hier trachtte de Raad met verzoenende middelen te wer ken. Bulgarije bracht de vraag van behan deling van Bulgaren in Westedyk-'l’ihracie door de Grjeksche autoriteiten; Albanië de vraag van de Muzelmannen van Albaneesch ras in Griekenland voor het forum van den Raad, terwijl de Gezantenraad de aandacht van den Raad vroeg voor den toestand, te Mieanel geschapen; de Raad heeft, om deze quaestie tot een oplossing te brengen, de hulp van een speciale commissie ingeroe pen. Het belangrijkste punt, Grieksch-Ita- liaansch incident, dat ontstond toen Grie kenland na de gewelddadige bezetting van Corfu door de Italianen, de bemiddeling van den Volkenbond inriep. Weliswaar is de afwikkeling dezer aangelegenheid via den Gezantenraad geschied, maar het Grieksch-ltaliaansch incident heeft aanlei ding gegeven tot de speciale bestadeering van de vraag in hoeverre de bevoegdheid aan den Volkenbond gegeven, dezen toe staat in soortgelijke gevallen tusschenbeide te treden. Er mag de aandacht op gevestigd wor den, dat de werkzaamheid van verschil lende organen van den Volkenbond in den loop van 1923 een ander aanzien aannam vergeleken bij het voorgaand jaar. Aller eerst van het Hof te ’s-Gravenhage. Be handelde dit in 1922 slechts formeele aan gelegenheden, die op de organisatie hetzij van den Volkenbond, hetzij van een zijner organen (Arbeidsorganisatie) betrekking hadden, in 1923 werd dit tot meer aige meene vraagstukken geroepen. Zoo betref fende de nationaliteitsdecreten in Tunis en Marokko, strijdpunt tusschen Frankrijk en Engeland; zoo betreffende de beteekenis vanhet vredesverdrag van Dorpat inzake de autonomie van Oost-Carelië (strijdpunt tusschen Finland en Rusland); zoo betref fende de minderheden van Duitsche af komst in Polen; zoo ook betreffende de grens tusschen Polen en Tsjecho-SIowakije. Bovendien voor den eersten keer werd het met kunnen verbulderen, al beproefde hij het.” „Nu, hij zou ’t niet probeeren, dat is zeker. Je zult behoefte hebben aan een ontbijt, mijn jongen voegde de boer er bij, die zeer stipt was op het punt van gastvrijheid. „Ik geloof, dat ik beter deed om tot twaalf uur door te slapen,zei Ned aarzelend, „dan is het etenstijd, Jos hua, en het zou je een maal besparen.’ ,.Je deed beter den weg naar Wycol- Inr op te zode en. Niemand behalve jij zou kunnen slapen, na ’t gevaar, dat jij geloopen hebt, Ned.” „Bewaar me, na zoo’n kleinigheid kan ik best slapen dat is het behoud voor mijn gezondheid. Nu je spreekt van ontbijten, geloof ik toch, dat ik hetiemaal hol ben. Sprak je niet van een paar sneedjes brood Maak er ter wille van den goeden ouden tijd» drie van.” Farmer Royd haalde de ham naar be neden, sneed er drie flinke plakken af en deed ze in een pan. Hij glimlachte, terwijl hij dit deed en glimlachte, toen hij het bruine brood en den trekpot neerzette, want het was net iets voor Ned om met vorstelijke vrijmoedigheid allee om te blazen en de rest als een grapje te beschouwen, juist als de wind doel ,.’t Is goed een kind zonder tehuis te zijn,” merkte Ned op, toen hij zijn laatste stukje ham verorberde met een derde kop thee. „Wanneer je een dak- looze bent, Joshua, dan is *t leven zoo Zoowel de Bazel, Berlage, Ed. Cuypers als tal van andere autoriteiten zyn van meening dat dit terrein het meest ge schikte in heel den Haag is en het voor stel van het Dagelyksch Bestuur is dan ook één unaniem voorstel. We mogen dan gerust aannemen, dat een besluit hiertoe door de overgroots meer derheid van den Raad zal worden genomen. Reeds was voor het plan op een andere plaats door wijlen de Bazel een ontwerp gemaakt. Dat zal wel niet meer kunnen dienen voor dit terrein en dus verrijst aan stonds de vraag aan welken architect thans de opdracht moet worden verstrekt. We zullen ons in deze moeilijkheid niet verdie pen. Z|j zal nog heel wat stof opjagen en dus komt de gelegenheid nog dikwijls om over die keuze te keuvelen. Het zal natuur lijk nog heel lang duren eer het stadhuis er is en wy zouden ook met graag- wen- schen dat thans onmiddellyk werd aange vangen. De tijden moeten eerst veel beter zyn en de vooruitaichten zoo guinstig dat de begrooting vele jaren lang belast kan worden met een aanzienlijk bedrag. Het beste zou ons lyken dat de kosten Voor het stadhuis nu eens op andere wyze werden bijeengebracht. Om te beginnen zou de ge meente het geheele voor den bouw benoo- digde bedrag moeten leenen. Vervolgens be palen dat de leening over een zeer langen termijn werd uitgeloot, bijvoorbeeld hon derd jaar. Ten slotte zou de inschrijving .speciaal voor Hagenaars moeten worden opengesteld met deze bedoeling dat men verwachtte dat vele inschrijvers by testa ment hun aandeel aan de gemeente ver smaakten. Men zou dan zeer kleine coupures van de leening kunnen maken, zoodat ook de kleinste, financieel-kleinste burger kan meedoen. Op die wijze zou het mogelijk zijn dat in den loop der jaren het gemeentehuis voor het overgroote deel een geschenk werd van de winners. Zou in die richting niet een aardige op lossing zyn te vinden voor dit bijzondere geval, die aan den bouw van het stadhuis Het afgeloopen jaar is reeds daarom voor den voiKenoond te Geneve als beiang- ryk te beacnouiwen, wyi hy uaarm mee aiieen zyn veld 'van werkzaamheden neeli uitgebreid, maar tevens zyn voornereidend werk heelt bevestigd. He Volkenoond'kan nu zeggen de periode van organisatie te hebben beemmJU; eenerzyds zyn de ver schillende organen ter behandeling van po litieke, juridische, financieel, ecenomische, humanitaire, verkeers- en gezondheids- quaesties geconstitueerd; anderzyds is de rol, die de Volkenbond thans in het leven der volkeren kan spelen, vry nauwkeurig vastgelegd. Gekarakteriseerd wordt de werkzaamheid van den Volkenbond gedu rende 1923 wel hetbest door het aantal bij eenkomsten van de verschillende organen, die hem dienen. Het Hof van den Volken bond' heeft, behalve zijne gewone zitting, een tweetal buitengewone zittingen gehou den, een aan het begin, en een aan het ein de van het jaar. De Raad van den Volken bond is vijf keeren bijeengekomen: in Ja nuari, in April, in Juni, in Augustus en in December, en heeft telkenmale een drie- of viertal dagen noodig gehad om door de agenda heen te komen. Een drietal inter nationale conferenties hebben de Alige- meene Vergadering van den Volkenbond op den voet gevolgd, of zyn eraan voorafge gaan, en wel een betreffende publicaties vhn obscenen aard, een betreffende de ilouaneformaliteiten en een over de uitbrei ding van het regime van verkeer en door voer. De economische en financieeie co- mité’s van de financieel-technische organi satie, de permanente commissie voor de bestudeering van militaire aangelegenheden, de gemengde tydelyke commissie voor het bewapeningsvraagstuk, het hygiënisch co- mité, de commissie voor intellectueele sa- menwerking, de Opium-commissie, de com missie betreffende den handel in vrouwen en kinderen, en ook de raadgevende en technische commissie van de Verkeersorga- nisatie zyn enkele keeren in den loop van het jaar bijeengekomen. Neemt men daar nevens de periodieke bijeenkomst van de Mandaten-commissie, dan krijgt men reeds een overzicht van het terrein der werk zaamheden, waarop de Volkenbond zich thans beweegt en dat meer voor omstan dige dan voor principieele uitbreiding vat baar is. Een gelukkig teeken mag het zonder twij nende oogen. ,.Als de wachttijd voorbij is,” haalde hij „wel Ned, je bent, her- voor zoover ik weet nooit een profeet ge weest, maar mogelijk ben je het dezen nacht HOOFDSTUK XIL Het spookhuis. Ned O’Bracken Clough sliep als een kind den geheelen. nacht door tot de winterzon door de wolken brak. Grift daarentegen was met het aanbreken van den dag opgestaan en na een bezoek aan Joshua in den koestal gebracht te hebben om zich te overtuigen, dat de roode het goed maakte, spoedde hij zich langs ’t veen naar Lostwithens. ,.Het schijnt, dat mijnheer Lomax al weg is,” zei Ned, toen boer Royd bin nenkwam en hem uit zijn slaap wekte. „Mijnheer Lomax ifi een man met een paar handen aan zijn lijf, 91 hij vindt er altijd werk voor, net als wij, wan neer we ’t maar zoeken. Maak een bee tje voort, Ned ’t is al bijna tien uur. Lie\e deugd, jij bent in staat om te slapen, als de wereld vergaat op den dag des oordeels.” „Gesteld, dat ik dat deed”, zei de ander, terwijl hij armen en beenen ge ducht uitstrekte, „als de wereld moet vergaan, Joshua, wel, dan zou ze ver gaan en Ned O’Bracken Clough zou dat BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCXVII. Al ainds jaar en dag is den Haag op zoek naar een geschikte plaats voor het stichtep van een nieuw stadhuis. Verschillende be slissingen zyn daarover al genomen en tel kens weer kwam er verandering in de plan nen. Het best van alles, wat iederen’ Hage naar wel het meest moet lyken is het be kende Alexanderveld, gelegen aan de Laan Copes, vlak by den ingang van de Sche- veningschen weg. Met dat terrein ia het een ietwat zonder linge geschiedenis. HetJl n.1. eigendom der gemeente, die het echter indertijd aan het Ryk in bruikleen gaf als oefenterrein voor de in de onmiddeUyke nabijheid gelegen Alexander-cavaleriekazeme. Bü dat bruik- ■leenwerd bepaald dat het zoo lang zou gel den als deze kazerne er stond. Daar kan de gemeente dus niet meer af. Herhaalde- lyk zyn in den loop der jaren plannen be taamd om de kazerne te verplaatsen, maar nog altyd staat die vuile bende er. Voor de gemeente zou dat verplaatsen een bof zyn, want het terrein waarop de kazerne staat is ook eigendom der gemeente en in bruik leen afgestaan voor den duur van de aan- weizgheid eener kazerne. Het Ryk heeft getracht voordeel te trek ken uit het bruikleenrecht, nJ. door van de gemeente andere terreinen te venkrygen waarna het deze teruggeven zou. Het is te begrypen dat het Rijk het Alexanderveld niet zoo maar terug gaf. Vele pogingen om het terug te krygen iyn mislukt en het plan om dit terrein te gebruiken voor den bouw van het stadhuis moesten dus worden op gegeven. Thans echter schijnt er een ander pers pectief te zü'n geopend: althans het ge meentebestuur heeft ons verrast met de me- dedeeling dat het nu toch een stadhuis wil per kwartaal f 2-25, per week 17 cent, met Zondagsblad per weok 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, en loopers, den boekhandel en de postkantoren. zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer /0J5. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b|j contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z|jn. Lostwithens gekomen en had ongetwij feld zijn nicht herkend. De Squire had in gunstiger omstandigheden al geen kalme natuur, wat voor uitwerking zou het op zijn gast hebben, naar ziel en lichaam, als Roger Daneholme aan zijn woede den vrijen teugel had gelaten, gelijk zijn gewoonte was. Ned O'Bracken Clough was na een laatsten slok rum in den grooten stoel in slaap gevallen, maar Griff zat nog steeds naast den schoorsteen en blies dikke rookwolken uit. En verlangend als hij was naar het verhaal van de vreemde vrouw, was hij er zich het (meest van ’bewust, dat Lostwithens, eens een schuilplaats voor zwervers en verdwaalden, ’t zij vogels, dieren of menschen, nu niet langer een toevlucht was. Hij was de wereld uitgevlucht en de wereld had hem weer terug gevon den, en diep onder alle andere gevoe lens wist hij, ofschoon hij het zich niet wilde bekennen, dat zijn hart klopte voor de dingen van vroeger. Vr’end- Bchap, liefde, haat, snelle afwisseling van vloeken en galanterieën, zoo was zijn leven geweest en het leefde weer vüjï hem gedurende dit uur van naden den bij den haard. „Zou ik terug mogen gaan?” pelde hij. „Natuurlijk”, zei Ned O’Bracken Clough slaperig wakker wordend. „Bin nen een paar weken kan men terug gaan. De oude Squire hoe zei u het ook weer is een duivel in ’t najagen maai vlug in het vergeten. Teruggaan

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1