Eeu Komx Dr. Hommai's Beurs van Amsterdam. Uemeeoterstd ra^fiouda. LAATSTE BERICHTEN. den bezig hield, wend deze berekening on geldig verklaard. De rijksminister van arbeid heeft be paald, dat bedryven, die stopgeoet zyn, steun kunnen ontvangen uit de werkloozen- verzekering, mits zy hun poorten weer openen en ten minste aan 20 werkloozen arbeid verschaffen. De stakingsbeweging. Do staking in het district Dusseldorl kan thans als aigeloopen worden be schouwd. De stakers hebben zich in zoo grooten geiaio aangemeld, dat zij onmogelijk ai- ten in dienst kumieu worden genomen, daar de bedrijven hun geen werk kun nen geven. in de staking in, heL Hijniandsche biuiuk(dj^gebied heelt de rijksmmis-er vnn arbem een nieuwe scheidsrechter lijke uitspraak gedaan, inhoudende in voering van den tienuremdag, en van een grondtoon van M. 4.20 per uur en van een loon van M. ö.2ó voor de oveir- uieu De arbeiders hebben deze regeling verworpen, ongeveer 00 van hen stuken nog. De moord op Erzberger. liet bericht, dat de moordenaars van Erzberger »in Hongarije zijn gearres teerd, is volgens liet „8 Uhr Abend- biatt" niet in overeenstemming met de teilen. Omstreeks 14 dagen geleden deelde iemand aan de Duitsche delegatie te Boedapest mede, dat hij de beide moor denaars in een bepaalde straat te Boe dapest had gezien. Bij onderzoek bleek de genoemde straat aldaar evenwel niet te bestaan. De Hongaarsohe regeering nam in deze zaak een zeer loyale hou ding aan en steunde de politie zooveel zij kon. Een verzoek tot uitlevering is zelfs niet gedaan, daar een arrestatie der moordenaars toch daaraan moet voorafgaan. ENGELAND. De Engelsche regeering is niei voor nemens voort te gaan met den aan bouw van lichte kruisers, waartoe de vorige regeering had besloten tot leni ging van de werkloosheid. Nieuwe Lorde. De arbeidersregeering heeft de eer ste drie lordstitels verleend en wel aan Sir Sidney Olivier, den minister van ln- dió, brigadienvgeiieWiai. Thomson, mi nister van Luchtvaart, en aan Sir Syd ney Arnold, onder-secrftaris van ivo- loniën. DENEMARKEN. Te Kopenhagen is op den leeftijd van 3d jaar overleden Beter ileerinq, wiens naam bekend is door de populariteit, die de Deensche likeur sherry brandy heeft verkregen. ZWITSERLAND. Hoezeer het vreemdelingenverkeer in Zwitserland zich oegint tuf herstellen moge o.a. blijken uit de jongste oftici- eole opgave van liet vreemdelingen ver blijf in Davos. iu de week van 19—25 Januari Wide Davos 5025 gasten, o.w. 2lü passanten. In dezelfde week van het vorige jaar wared deze» getallen reap. 8498 en 190. Over de verschillen de nationaliteiten verdeeld geeft de statistiek het volgende beeld Zwitsers 1024 (1442), Amerikanen 90 (07), Bel gen 127 (105), Engelschen Ó18 (438), Dülaohers 1111 (207), Fraimchen 183 (282), Grieken 103 (00), Italianen 84 (57), Nederlanders 441 (415), Oosten rijkers 138 (80), Polen 15 (2), Kussen 51 (54), Scandmaviërs 81 (82), Span jaarden en Portugeezen 184 (140) Tsje- choslowakeu 88 (12), Turken 30- (30), Hongaren 29 (5), Joegoslaven,' Bulga ren en Roemeniörs 38 (15), andere na ties 78 (45). RUSLAND. De nieuwe regeering. Het Centraal Uitvoerend Comité heeft de nieuwe regeering van de Unie der Sovjet-republieken gekozen Kikof, president van den raad van volkscommissarissen. Tsjitsjerin, buitenlandsche zaken. Trotzki, oorlog. Krassin, buitenlandsch commissaris. GRIEKENLAND. De toestand van Venizelos. Na een consult der behandelende ge- neesheeren van Venizelos met prof. Vaquez, die gisteren uit Parijs is aan gekomen, is per bulletin bekend ge maakt, dat het hart van den patient niet is aangedaan. De aandoening der bloed vaten is niet van emstigen aard, doch Venizelos heeft rust noodig en moet zijn ontslag nemen. SPANJE. De vdfVkti het Spaansche directorium tl'*""" aanstaande? De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft \olgens de laatste berichten van on partijdige waarnemers te Madrid is het met onwaarschijnlijk, dat het Militaire Directorium onder generaal Primo de Rivera binnonkort gedwongen zal zijn om af te treden Geheel anders dan de regeering van Mussolini, is het er niet in geslaagd de geestdrift der natie te verwekken en het beheerscht slechts 'n fractie van het verdeelde leger. Boven dien heeft het Directorium de proscrip tie zijner politieke tegenstanders gedre ven of trachten te drijven, dat de inge boren ridderlijkheid van het volk en dsn koning in opstand gekomen is. Niet heel lang geleden is gene raal Primo de Rivera bij koning Alfon so verschenen met een lange lijst voor name Spanjaarden, die hij wilde ver bannen hij vroeg des konings toestem ming. De koning keek peinzend de lijst door en, "zich naar den generaal kee- rondzei hij op scherpen toon „Er ontbreekt één naam op de lijst, ik zal er hem bijvoegen", en hij zette zich voor de tafel. Toen overhandigde hij het stuk aan het hoofd van het Direc torium, die» met verbazing zag, dat de koning zijn eigen naam op de lijst ge zet had. Een pauze en generaal de Rivera verscheurde langzaam de lijst onder 's konings oogen. X X X X BINNENLAND. De Memorie van Antwoord van den Minister van Onderwijs. In de Memorie van Antwoord op het voorloopt# verslag betreffende de Heg root in# van underwys, Kunsten en We tenschappen, verklaart de Minister niet minder üan de leden, die zich hierover ver ontrust toonden, ervan doordrongen te zyn diat de omderwyskosten een zeer zwaren druk leggen op het Staatsbudget en dat ernstig dient te worden gestreefd hierin zoo spoedig dat doenlyk is, vermindering aan te brengen. De Minister iB daarom voornemens de volgende gedragslijn te volgen: Ten aanzien van het Universitair Onderwijs is met ïnioegrip van ue uaucre uezuiiugiu- geu, iceus een oeurag van meer uan i mn- uoeu oespaard. Met ueze bezuinigingen zui uoor inkrimping van ue exploitatiekosten, wuaionuer ouk beperking op Ue uiigaveii uer akauemiscne Klinieken en zienennuizeu wonden voortgegaan. voor zooveel het personeel by het middelbaar onderwys betreft, zyn in het atgeioopen zittingsjaai ïeeds ingrypende maatregelen uetrenemie iiet getai lesuren per leeraar en omtrent Kiassespntsing getroffen. Aan uitbreiuing van net getal Rykahooger burgerscnoien mag voor den eerstvolgenden tyu niet wor den gedacht. Daarnaast zal de termyn van stopzetting van subsidie voor nieuwe ge- aneenteiyke en byzondere hoogere burger scholen, gymnasia en lycea verlengd moe- ton wormen. Een wetsontwerp met die strek king is inmiddels aanhangig gemaakt, ue uitgaven voor het nijverheids- en handels- onderwys, die in de laatste jaren een te sterke uit zetting ondergingen, zullen door co neen - tiatie en opheffing van scholen, door in krimping van het getal inrichtingen tot opleiding van leerkrachten, en bezuiniging op de exploitatiekosten besnoeid moeten worden. Ten aanzien van het lager onderwijs zyn voorstellen aanhangig gemaakt om tij delijk de bepalingen betreffende het zeven de Leerjaar buiten werking te stellen. Voorts bestaat het voornemen in de eer ste plaats, ter opvanging van het normale accres der kosten, ook de uitbreiding van het getal scholen voor lager onderwijs, be houdens de voor enkele gevallen te stellen uitzonderingen, stop te zetten, voorts de Leerplichtadministratie te vereenvoudigen en die daarmede gepaard gaande onkosten te beperken, de uitgaven van het U. L. O. te verminderen, de herplaatsing van wacht gelders krachtiger te bevorderen, voor de laagste twee klassen de lagere scholen voortaan met hulponderwijzeressen te vol staan en tot inkrimping van het schooltoe zicht te geraken. In hoofdzaak moet het kostenvraagatuk by het onderwys be schouwd worden als een salarisvraagstuk. Neemt men in aanmerking, dat van het totaal-bedrag van 157 millioen, dat Hoofd stuk V A voor 1924 aanvankelijk aanwees, niet minder dan ruim 110 millioen aan sa larissen van ambtenaren (met inbegrip van de lagere onderwijzers heengaat, dan zal het duidelijk zyn, dat de oplossing van het salarisvraagstuk juist voor d i t begro tingshoofdstuk van het alleruiterste be lang is. De Minister constateert verder, dat men minder eenstemmig iB in het aangeven van de oorzaken van de duurte van ons onder wijs en de bestrijding er van. De Minister vertrouwt er op, dat bij de verschillende stroomingen in de Kamer het besef levendig zal zijn, dat men zich nu meer dan ooit voor overdrijving behoort te hoeden en dat het verwezenlijken van som mige idealen tot financieel betere t0den moet worden verschoven. De nieuwe regeling der onder- wijzeriexamem en van de inrichtingen tot opleiding van onderwijzer» vormt juist één der voorge nomen bezuinigingsmaatregelen. Het juis te cijfer, dat hierdoor geBpaard zal wor den op de kosten van opleiding en exa mens, valt thans nog niet op te geven. Ver moedelijk zal dit ongeveer een half mil lioen bedragen. Over de vraag of het al dan niet wen- schelyk is he«t Departement te behou den, zal de Minister niet in debat treden. Men aal van hem nieit verwachten, dat hü het eens is met de leden, die opheffing be pleiten. Geen Rookverbod. Een voorstel tot verbod by de wet van rooken door de schoolgaande jeugd is van den minister niet te wachten. Onderwijs in het algemeen. De minister gaf reeds aan verschillende wenken der Bezuinigingscommissie uitvoe ring, bijv. door andere werkverdeeling, door wijziging in de termijnen van uitbe taling der subsidiën, waarvan voor de schatkist rentebesparing het gevolg is en door inkrimping van het personeel van zijn Departement. Hij zal daarmee, voorzoover dit mogelijk is zonder den dienst te scha den, voortgaan, maar merkt op, dat het geen trouwens ook in de bedoeling der commissie zelve lag verschillende dier wenken niet andere dan geleidelijk toege past kunnen worden. Ten aanzien van het vraagstuk der buitengewone traktement s- verhooging en der rangaverhooging neemt de Minis ter alle voorstellen tot buitengewone wed- deverhoogfng, totdat financieel betere tij den intreden, terug. De Onderwijsraad blijft. Een voorstel van wet tot intrekking van de Wet op den Onderwijsraad is van den Minister niet te verwachten. Studiebeurzen. By de beoordeeling van het bedrag, het welk voor studiebeurzen beschikbaar wordt gesteld, is de Minister bereid een proef te nemen met het reeds vroeger be sproken denkbeeld de beurstrekkenden te verplichten het genoten bedrag terug te betalen, wanneer zij daartoe later finan- XXX cieel in staat zijn, waardoor de beurzen het karakter van een renteloos voorschot zullen krijgen. Hooger Onderwijs. Bezuiniging mag op het universi tair onderwys natuurlijk evenmin achterwege blijven als op eenigen anderen tak van staatsdienst. Bij deze bezuiniging uit te gaan van de gedachte, dat het uni versitair onderwijs, op zichzelf genomen, zich te breed heeft ontwikkeld,' acht de Minister echter onjuist. De Minister acht het beter over ophef fing van eene of meer universiteiten of faculteiten, distributievan leerstoelen over de verschillende universiteiten, wijziging in het beheeer der universiteiten door in stelling van een supercuratorium, e.d. zyn oordeel op te schorten en dus ook eventueele vooretellen uit te stellen, totdat men daar over, voorgelicht door deskundigen, met kennis van zaken zal kunnen oordeelen. De minister wyst er op, dat de toestand van 's lands middelen voorloopig niet toe laat een leerstoel voor de homoeopathie op te richten. Wat de plannen voor het nieuwe Leidsche Ziekenhuis complex betreft hebben de Minister en zijn ambtge noot van Financiën gemeend, omtrent dit plan niet te mogen beslissen, alvorens de iv raag onder de oogen te hebben gezien of een verder uitstel van de voltooiing voor nog een aantal jaren mogelyk mocht worden geacht. Na nauwgezet onderzoek zyn zy echter tot de conclusie gekomen, dat dit niet verant/woordelyik zou zijn; in het be staande ziekenhuis worden toestanden aan getroffen van zóó bedenklyken aard, dat de spoedige afbouw en ingebruikstelling van het nieuwe complex plicht is; finan- cieele overwegingen moeten daarvoor wij ken. Zij hebben daarom last gegeven tot verder voltooiing volgens het hierboven bedoelde plan, waarbij e«n zoodanige werk wijze zal worden gevolgd, dat reeds na wel licht een tweetal jaren de ingebruikneming van,de vijf meest noodige gebouwen zal kunnen worden tegemoet gezien. Nijverheid sonderwij s. De minister overweegt intusschen in hoe verre vereenvoudiging en concentratie van akten en examens mogelijk ware. Het is den minister niet duidelijk, hoe by deze afdeeding op de kosten van inspec tie, wat betreft de salarissen, noemens waard zou kunnen worden bezuinigd, waar de afdeeling Nijverheids- en Handelsonder wijs ongeveer 900 scholen van zeer sterk uiteenloopend type en karakter omvat. Een voorstel voorts om het landbouwhuishoud- onderwya onder te brengen bij het Depart, van Binnenl. Zaken en Landbouw, is van den Minister niet te verwachten, waar dit onderwijs door de Tlweede Kamer bij amen dement zelve onder deze wet is gebracht. Hiet ligt voor de hand, dat het aanvra gen van gelden voor nieuwe subsidiën ook op het gebied van het nijverheidsonderwijs voorshands is uitgesloten. Het plan tot uitbreiding van het gebouw der middelbare technische school -te Amsterdam, volgens aanvankelijke op gave geschat op 150.000, blijkt bij nadere uitwerking op 310.000 te moeten wor den geraamd. Het i* duidelijk, dat de Mi nister thans geen vrijheid heeft kunnen vinden aandit uitbreidingsplan mede te wer ken. Lager Onderwijs. Onderwijzend personeel. Thans reeds een oordeel uit te spreken over de w(jze, waarop de regeling der on- derwijzenwalarisnen moot worden herzien, acht de Minister praematuur en het heeft ook geen zin, nu de herziening van het Be zoldigingsbesluit in zijn geheel ter hand genomen is, uitsluitend omtrent de onder wijzers aan tic Kamer opgaven te verstrek ken van de getallen der gehuwden en der ongehuwden. Juiste totaalcijfers betreffende aantal leerkrachten en totaal der salarissen over 1923 zijn thans nog niet bekend. Over dat jaar zijn evenwel ten laste van 's Rijks kas gekomen de jaarweden van 33.536 onder wijzers met een gezamenlijke bezoldiging vay 92.919.910. Vereenvoudiging van het 1. o. De door sommige leden gewenscht ge achte vereenvoudiging, waarbij men, reke ning houdende met plaatselijke omstandig heden, naast de scholen met het thans voor geschreven programma van leerstof scholen met een eenvoudiger leerplan zou kunnen oprichten, zou slechts door wetswijziging kunnen worden bereikt. Scho-olbouw. Naar beperking der uit gaven wegens sc hooibouw wordt zooveel mogelijk gestreefd. Schooltoezicht, Herziening van de inrichting van het schooltoezicht maakt één der onderwerpen van het bezuinigingsplan de regeering uit Leerplichtwet De minister zal nagaan of een nog ver der gaande vereenvoudiging der admini stratie te verkrijgen zou zijn door wijziging d r I eei-pllehtwet. Het is den minister aangenaam, dat met instemming kennis is genomen van het K. B. van 10 Sept. 1923 betreffende de exa mens in de nuttige en fraaie hand werken voor meisjes. Dit besluit maakt het inder daad mogelyk om vrouwen tot voorzitters der commissie» voor deze examens te be noemen. De minister wil gaarne nagaan, of daartoe overgegaan kan worden. De minister acht het beter niet weer te rug te treden in de vroegeere debatten over de quaestie van het Fransch op de 1. s. wijl de gevoelens over en weer herhaalde lijk in de Sèaten-Generaal zyn geuit. De Memorie van Antwoord gaat verge zeld van een Tweeede Nota van Wijzigingen, waarbij het eindcijfer der begrooting na der wordt verminderd met een bedrag van 313.386/verdeeld over een groot aantal posten. Het eindcijfer der begrooting be draagt thans 155.016.964. Begrooting Artillerie-Inrichtingen voor 1924 Ingediend is de begrooting voor het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1924. Met een bedrag van 450.000 voor af- B B09 18 I schryvingene een 300.350 voor kapitaal- vermeerdering werden de exploitatie-uitga ven en -inkomsten geraamd op 6.910.700. Suppl. begrooting Buitenlandsche Zaken 1922. De Memorie van Antwoord is verschenen op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Iüe Hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor 1922. Blijkens deze is het den Minister door een krachtig doorgevoelde bezuiniging inderdaad mogelyk geweest, niet onbeleangryke sommen op verschillen de artikelen te besparen. Hierdoor konden ook uitgaven worden gedekt, die by de be grooting niet waren te voorzien zonder dat daarvoor verhooging der begrooting in h. geheel noodig was. Van eenige inbreuk het budgetrecht der Vol ging is met deze handelwijze geen f op di- rake. Leeftijd van toelating tot de lagere school. Inwerkingtreding van het Kon. Besluit. nei uen minister van unaerwijs geuieaeu, uat er omseaerneiu neetaat ou, u ent net iijustip, waarop net nou. eemuu van iu januari 1924 no. lo m wonting treeut. Daarover bestaat naar ue ine on mg van den Minister geen on- ze&e<meiu, wijl dit Kon. besl. geen al- guueene maatregel van oestuur is,c4*e, wanneer niet anders is bepaald, 20 da gen na de atkoiuliging iu werking treedt y.ooaat het Kon. besluit van 19 Januari 1924 no. 18 tot wijziging van het Kon. besluit van ld December 1920 no, 37 is in werking getreden op den dag, waarop het is genomen namelijk op 19 Januari 1924. Nederland en Sovjet Rusland. Wederaanknooping der diplomatieke betrekkingen 7 Naar de Tel. verneemt overweegt de re geering ernstig de wederaanknooping der di plomatieke betrekkingen met Moskou en moet het ook zeker zyn, dat de benoeming van een bekend diplomaat voor de vervul ling van den geizantschapspost te Moskou uiterlyk binnen twee maanden haar beslag zou krygen. De Zomertijd. Het (St.bl. no. 28 bevat een Kon. be sluit van 31 Januari j.i. waarbij wordt bt.pt.ald, dat in 1924 de Zomertijd zal aanvangen den SOsten Maart en zal ein- digeu den vijfden October. Minister Coiyn neemt ontslag als commissaris. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Colijn ontslag genomen ais commissa ris van de Nederlandsche Handel Mij., do Handelsvereeniging Amsterdam, het Ned.-Indisch Landssyndicaat, de Nederi. Telegraaf Mij. Radio Holland, e.a., in vejband met het feit, dat 's lands za ken hem te zeer id beslag nemen. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De K.K. organisatie aanvaardt de voor stellen der directie. Het gisteren te Utrecht gehouden huishoudelijk congres van den R. K. bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St Raphaël heeft besloten de voorstel len der directie in zake de loonsverla ging te aanvaarden, mits het karakter van art. 30 R.D.V. onaangetast blijft en overeenstemming verkregen! wordt in zake de afronding fier uurloonen ent der periodieke verhoogingen. GEMENGDE BERICHTEN. t Valsche munters. Te Rotterdam zijn in een café op het Oostplein gearresteerd vier personen, verdacht van valsohe munt. Men heeft gt-eu bankpapier bij hen gevonden doch allen zijn in bewaring gehouden. Nationaal Sportpaleis. Twee groote buitenlandsche bouwon dernemingen hebben de Maatschappij Nationaal Sportpaleis te Amsterdam) aan geboden op den haar toebehoorenden grond een overdekte wielerbaan te bou- wen, doch hoe voordeelig de aangebo- denvoorwaarden ook zijn de Maatschap pij zou er de voorkeur aan geven den bi uw aan een Nederlandsche firma op le dragen, mits dit haar natuurlijk niet onvoordeeliger zou uitkomen. Motorongeluk. Zondagmiddag is, naar het Dagbl. v. N. Br. meldt, even voorbij het kruis punt Ca pellen—Merxem, bij de Neder landsche grens, een motorfiets, vermoe delijk door te groote snelheid, juist in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Viratorkand, Blo«d»ornn«d, Wikt dan utluit op. Alom verkrijgbaar i 2.50 p. fl. 801 18 (ieu bocht mot nou'11 vaart tegen een boom gereden, dat beide berijders (Bel gen) onmiddellijk dood waren. Door den trein overreden. Uisteravond omstreeks uur is, vlak bij het station te Leiden, een omstreeks 19-jtirig jongmensch, dat zich op den spoorweg bevond, door den sneltrein Den Haag—Haarlem overreden. Het hoofd is geheel vermorzeld. Zijn iden titeit kou nog niet worden vastgesteld. Het lijk is naar het Academische Zie kenhuis te Leiden overgebracht. Mep heeft hem noodig. Toen de gemeenteraad van |Didam had besloten, tegen het rijk te proce- «aeeren inzake» ue terugbetaling van t 25.000, die het rijk heeft voorgescho ten, doch waarvan de ontvangst wordt oeiwist, heeft de verdwenen vroegere gemeentesecretaris H. Th. van U. aan geboden aan den raad nadere inlich tingen te verschaffen omtrent het finan- cteele wanbeheer. Naair aanleiding hier van zijn een wethouder en een raads lid naar Duitschland vertrokken om bij den gewezen secretaris inLichtingen in te winnen. iUAlitiiiJEiUUlTEiN Veemarkt Rotterdam. 5 Februari. Aanvoer: 242 paaiden, 18 veulens, 1028 magere runderen, '/24 vette runderen, 203 vette kalveren, 1086 nuchtere kalveren, 44 schapen, 36 varkens, 222 biggen, 10 bokken Koeien le kw. 1.15—1.20, 2e lew. 1.10 1.—3e kw. ƒ0.95—0.86; Ossen le ƒ1.05 —1.10, 2e ƒ1—0,95, 3e ƒ0.85—75; Stieren le ƒ1—1.15, 2e ƒ0.95—0.85, ƒ0.75—0.65; Kalveren le 1.56—1.80, 2e 1.35—1.15, He 1—0.90; Melkkoeien ƒ240—425; Kali- koeien ƒ250—460; Stieren 180—100; Pin ken 140—176; Graskalveren geen notee ring; Vaarzen 160—210; Werkpaarden ƒ200—300; Slachtpaarden ƒ95—176; Hitten 90—170; Nuchtere kalveren 14—18; Fok- kalveren 17—30; Biggen ƒ10—18; Over- loopers 20—45. Vet vee en vette kalveren handel matig, voor prima kwaliteiten pryzen iets vaster. Melk- en kalfkoeien redelyke aanvoer. Han del en aanvoer matig, prima soorten prijs houdend; Paarden handel en aanvoer rede lijk. Biggen en overioopers handel matig, redelyke aanvoer. Nuchtere kalveren handel redelyk, pryzen iets lager, redelyke aan voer. Aardappelprijzen Amateidam. 5 Februari. Zeeuwsche soorten 7.26—8, Zeeuwschc blauwen 7—7.40; Zeeuwsche Eigenheimers ƒ6—6.60; Flakkeesche Eigenheimers ƒ6.25 —7; Drentsche eigenheimers 3.76—4.26; Friesche borgers 6.60—6.76. Aanvoer 3 la dingen. Kaasmarkt. Bodegraven 5 Febr. 1924. Aanvoer 106 partijeh, waaronder 72 met Rijksmerk, 4513 stuks, gewicht B2565 K.G. Prijs Goudsche kaas le soort f 58—62, 2e soort f 52—55, zwaar dere f 65, zonder rijksmerk f 50—56. Handel flauw. Oudewater 5 Febr. Aangevoerd 135 stuks, wegende 675 K.G. Prijs le soort f 63. Handel matig. WISSELKOERSEN. 4 Fèbr. 5 Febr. Officieel. Londen 11.50% 11.50% Berlyn 0.62% 0.62% Parij» 12.40 12.40 Brussel 11.— 10.97% Zwitserland 46.30 46.40 Weenen 0.0087% 0.0087% Kopenhagen 43.65 43.70 Stockholm 70.— 70.— Christiania 39.95 36.35 New-York 2.66 2.66% Beursoverzicht. handel op de beurs droeg heden een levendig karakter, vooral in Olie- waarden ging vrij veel om. Koninklijke werden omstreeks de laagste koersen van gisteren ingezet, doch liepen ver volgens eenige procenten omhoog, het geen eveneens het geval was met ge- consolideerden. Vervolgens had echter woer een inzinking plaats. Voor tabak ken was flinke belangstelling en de erschillende Sumatra soorten konden zich ook thans weer op een lichtelijk verhoogd koerspeil plaatsen. Een vaste houding werd aanvankelijk aan den dag gelegd door de suikerfondsen waar van Vorstenlanden op 200 kwamen. Wmstnemdngen veroorzaakten later evenwel een inzinking. Scheepvaar ten prijshoudend zonder meer. Rubber- waarden over het algemeen op een wei nig veranderd koersniveau. Van diver sen waren Companias gevraagd. Op de afdeeling voor Staatsfondsen waren rub bers weer gezocht, en konden die in meerdere gevallen ook weer wat In prijs verbetren. Op de Yankeemarkt ontwikkelde zich eenige ontwikkeling in gewone Wabash die vast gestemd waren. Ook sommige Industriels gol den hooger. Prolongatie 5 tot 5^ in de hedenmiddag onder voorzitterschap van Burgemeester Mys gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Gouda weiden op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris de heeren J. G. C. Kamp- huyzen en M. J. Oosterling ter installatie binnengeleid. 1 De heeren Oosterling en Kamphuyzen legden in handen vsa den Voorzitter de by de wet gevorderde eed en belofte af. Namens den Raad wenachte de Voorzit ter de heeren geluk met hunne benoeming. Spr. noemde den heer Oosterling geen vreemde in den Raad, verheugde zich den heer Oosterling hier weer terug te zien. Tot den heer Kamphuyzen zeide de Voorzitter, dat het de eerste maal is, dat de heer Kamp huyzen in den Raad zitting neemt, spr. weet dat de benoeming van hem opoffering eisoht en hoopt, dat de heeren vele jaren tot eigen voldoening en in het belang der gemeente deel van dezen Raad mogen uitmaken. De heer OOSTERLING (rk.) dankte den Voorzitter voor de vriendeiyke woorden houdt er zich van overtuigd, dat die woor den welgemeend zyn. Met dezelfde gevoelens als voorheen komt spr. in den Raad terug, hoewel hy wel eerst in beraad heeft genomen of hy nog wel het raadslidmaatschap zou aanvaarden op zyn leeftyd, nadat hy 75 winters achter den rug heeft. De oude raadsleden kennen my, zegt spr. en weten dat ik onomwonden voor myne meening uitkom. Spr. hoopt, met de nieuwe raadsleden kennis te maken en de belangen der gemeente te behartigen in aangename discussie. Spr. drukt den wensch uit, dat een ieder aan het eind van het jaar overtuigd zal zyn dat de besprekingen in het belang der gemeente zyn geweest. Mededeel in gen: Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: I. a. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 31 December j.L, B. no. 9545 (3e afdee ling) G./S. no. 621, hunne beslissing op de Gemeentebegrooting 1924 hebben verdaagd met machtiging tot het doen van uitgaven tot op de helft der uitgetrokken sommen en het ontvangen van alle geraamde inkom sten. b. dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 31 December/3 Januari j.i. B no. 2998 (4e afdeeling) G. S. no. 86 hebben goedge keurd het Raadsbesluit van 17 December j.i. tot het verstrekken van een subsidie aan het Israëlietisch Armbestuur voor 1924. c. als voren het Raadsbesluit van 31 Juli 1923 tot vaststelling van de verordening op het Finantieel beheer van het gemeente- pensioenfonds, schrijven van 8/14 Januari 1924 B. no. 5643 (3e afd.) G. S. 67. d. als voren het Raadsbesluit van 28 De cember j.i. tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting 1923 (missive van 14/19 Januari j.i. B. no. 138 138/12 (3e Afd.) G. S. 120). e. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 17 Januari j.i. B. no. 426 (3e afdeeling) hebben teruggezonden een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 5 Januari 1924 no. 23 houdende goedkeuring van het Raadsbesluit 9 October 1923 tot vaststelling eener verordening op de heffing van een verma kelijkheidsbelasting. f. dat de Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen by beschikking van 18 December 1923 no. 18648 afgewezen heeft een verzoek van de afdeeling Gouda van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om het Raadsbesluit van 21 Augustus 1923 te vernietigen. g. dat de voormelde Minister het gewij zigde salarisbesluit voor het personeel van het gymnasium heeft goedgekeurd. h. dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid by beschikking van 28 December 1923 no. 11418 M/L. het subsidie voor de Middenstand shuisvesting heeft verhoogd met 18000.—. II. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, welke kosten zyn verbonden geweest aan de verbetering van de verlich ting der Cornelis Keteistraat, waarin be reids is voorzien. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen Stukken: Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn ingekomen: Van den Voorzitter van het Hoofdstem bureau mededeeldng van benoeming tot lid van den Raad in de vacature Sterik, de heer G. van Hofwegen. Van den heer G. van Hofwegen inzending geloofsbrieven. De geloofsbrieven worden gesteld in han den eener commissie, bestaande uit de hee ren Vingerling, Potharst en van Burk, die i onderzoek adviseert tot toelating. Aldus besloten. Van den heer A. J. IJsselstyn Azn. de me- dedeeling van 2 Februari J.I. dat hy om ge zondheidsredenen zich verplicht ziet ontslag te nemen als lid van den Gemeenteraad. De brief van den heer IJsselstyn houdt in, dat dringende gezondheidsredenen hem heb ben genoopt als wethouder en lid van den Raad te bedanken. De VOORZITTER twijfelt niet of de Raad zal bet besluit van den heer IJsselstyn met buitengewoon leedwezen vernemen. De heer IJsselstyn heeft sinds 1907 met een half jaar tusschenruimte zitting gehad in den Raad, waarvan 8Vt jaar ais Wethouder. Het is bekend, dat spr.'s zienswijze inzake het bestuur der gemeente met die van den heer IJsselstyn niet altijd parallel liepen. Maar dat kan hier buiten beschouwing blij ven, daar spr. hier met alle waardeering wil gewagen van de wyze waarop de heer IJsselstyn zyn taak als wethouder heeft vervuld. Spr. kan niet genoeg zijn dankbaar heid uiten voor de wijze waarop de heer IJsselstyn de behartiging van de belangen van de gemeente in deze vergadering beeft verdedigd. Spr. hoopt dat, al zal de beer IJsselstijn hier niet weer in den Raad terugkeeren, aangename herinneringen aan hem in dezen Raad zullen blijven. De heer BOKHOVEN (v.h.) zegt namens zyn fractie het heengaan van den heer IJsselstijn zeer te betreuren ert voor de fractie een groot verlies te achten. Waar de heer IJsselstyn niet in deze vergadering tegenwoordig kan zyn, wil spr. namens hem den Voorzitter danken voor de jegens den heer IJsselstyn geuite vriendelijke woorden. Van den heer Potharst een voorstel be treffende verlichting particulier» straten. Slot koersen New-York. 4 Febr. 1924. Berlyn 24, Londen 432K, Parijs 466^4, Brussel 412%, Italië 437 VL Zwitserland 1743, Amsterdam 3766, Weenen 14%, Praag 290%, Belgrado 129%, Ghistiania 1356, Ko penhagen 1643, Stockholm 2631, Madrid STADSNIEUWS. 434ste NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 5 Februari ƒ5000.—: 9315 1IIIMII424S I Klftti ƒ400.—:'iuyj 1U30Ö 13018 136l"i 19700 ÜU223 2X060 ƒ300.—: 400 3589 9481 12206 16492 17152 1&922 20657 ƒ100.—: 298 2367 10168 13141 1- 14940 16263 22598 Pryzen van ƒ70.—: 117 131 218 401 409 452 603 öZi 1187 12üO 1430 1440 145» 1460 lödl 1092 1028 1666 lü<4 181/ 1849 190/ 2Ï1U Z4/0 2535 2027 2031 2983 314 3216 3324 3343 3340 3360 3368 3416 3530 30/3 3830 38/6 3884 3896 3931 4016 4045 40/6 4240 4314 4417 4426 442/ 4480 4796 6212 5315 5401 5831 6078 6256 6460 6597 6871 0929 0984 6990 710ü 7235 7282 7295 7314 7363 7370 7444 7464 7502 7561 7687 7811 7853 8084 8096 8152 8332 8363 8390 8412 8534 8696 8754 8800 8995 8998 90/5 9254 9264 9292 9388 9534 9721 9/41 9923 10197 10682 10715 10782 1Ö954 10979 11063 11078 11212 11269 11346 11665 11766 11786 11992 12033 12196 12242 12316 12480 12487 12708 12711 12779 12821 13029 13097 13239 13330 13416 13426 13482 13496 13744 13775 18786 13819 13867 13917 14002 14096 14235 14349 14448 14496 14571 14962 15148 15303 15396 15505 16522 15568 15633 15693 15795 15918 15937 15938 16947 15967 16023 16212 1< 16401 16469 16472 16611 16542 16666 16770 16905 16918 16960 17007 17192 17217 17495 17507 17536 17551 17654 17716 17725 17727 17767 17777 17833 17958 18014 18022 18065 16140 18228 18330 18390 18610 18615 18576 18654 18766 18893 18966 19000 19038 19068 19100 19166 19400 19475 19510 19635 19733 19815 19877 19948 20034 20078 20149 20193 20276 20415 20492 20508 20569 20627 20758 20790 20838 20865 20877 20914 21008 21042 21077 21084 21157 21206 21372 21376 21386 21423 21563 21640 21768 21820 21865 22073 22174 22323 22356 22599 22613 22665 2 22780 22813 22940 14 76 78 102 197 206 255 256 264 466 515 521 554 617 640 664 669 671 683 723 812 849 897 899 923 961 965 969 1021 1094 1145 1171 1189 1218 1245 1272 1302 1304 1307 1320 1325 1335 1420 1461 1463 1553 1564 1626 1637 1659 1669 1755 1778 1774 1788 1797 1815 1836 1860 1854 1863 1983 1986 2027 2068 2091 2107 2179 2186 2199 2225 2303 2358 2375 2401 2402 2533 2625 2643 2657 2722 2736 2784 2791 2827 2840 2849 2933 2959 3013 3050 3070 3084 3110 3137 3204 3244 3274 3300 3336 3367 3404 3421 3514 3591 3625 3645 3674 3687 3708 3711 3725 3728 3794 3892 3946 4087 4065 4066 4099 4136 4153 4175 4192 4198 4234 4261 4377 4402 4405 4453 4454 4574 4626 4644 4684 4757 4764 4765 4768 4782 4787 4919 4949 5054 5066 5141 5168 5223 5224 5243 6270 5283 5317 5322 5338 5394 I 5504 5526 5564 5566 5623 5625 5691 5702 5747 5765 5784 5788 5866 5948 5963 6080 6086. 6112 6235 6248 6311 6326 6349 6357 6458 6459 6516 6524 6553 6558 6572 6586 6674 6720 6762 6787 6837 6901 6977 6988 6992 7032 7056 7118 7191 7195 7207 7262 7263 7269 7373 7417 7525 7526 7528 7551 7653 7560 7615 7645 7658 7663 7734 7771 7830 7982 8011 8031 8068 8087 8089 8101 8102 8171 8200 8S55 8362 8366 8869 8381 8419 8456 8570 8619 8640 8714 8739 8767 8801 8816 8833 8846 8916 9014 9142 9192 9263 9344 9352 9416 9420 9430 9452 9470 9496 9500 9513 9548 9573 9596 9642 9675 9761 9807 9829 9954 9951 10030 10062 10067 10095 10103 10157 10173 10259 10264 10268 10281 10358 10438 10527 10583 10616 10642 10668 10798 10839 10858 10897 10944 10952 10996 10998 11084 11099 11100 11106 11143 11258 11273 11298 11385 11391 11438 11457 11460 11473 11521 11532 11548 11566 115fbx11677 11580 11617 11619 11664 11726 11748 11767 11887 11921 11985 11999 12038 12051 12163 12180 12197 12233 12284 12341 12377 12409 12456 12491 12502 12555 12567 12577 12645 12668 12682 12738 12800 12824 12842 12886 12902 12915 12983 12988 13001 13003 13044 13066 13133 13162 13206 13265 13276 13288 13308 13319 13327 13380 13408 13435 13472 13511 13538 13572 13611 13642 13670 13694 13714 13729 13738 13750 13801 13877 13919 13949 13968 14001 14006 14063 14076 14079 14147 14148 14150 14166 14261 14297 14387 14471 14516 14569 14628 14635 14697 14708 14713 14739 14749 14817 14833 14841 14863 14952 14968 14979 15016 15048 16049 15050 15081 15104 15126 15162 15194 15240 15271 15283 15293 15372 15381 16395 15435 15466 15546 15648 15663 15688 16714 15721 15737 15739 16852 15955 15959 15980 16024 16129 16203 16228 16236 16260 16284 16287 16328 16341 16402 16482 16487 16495 16496 16498 16529 16530 16594 16609 16620 16641 16773 16787 16826 16993 17032 17047 17075 17156 17186 17206 17227 17232 17423 17428 17486 17571 17606 17665 17687 17712 17724 17746 17762 17800 17809 17846 17852 17900 17920 17956 17974 18000 18037 18130 18161 18184 18271 18289 18348 18350 18354 18376 18378 18379 18402 18490 18503 18526 18542 18546 18559 18567 18635 18643 186Ö8 18659 18693 18734 18769 18781 18816 18846 ;®®46 J8962 18968 19009 19021 19033 19082 19088 19091 19126 19127 19155 19180 19188 19211 19212 19226 19269 19288 19305 19379 19394 19399 19410 19421 19467 19513 19536 19541 19631 19708 19717 19731 19760 19806 18824 19922 19924 19970 20015 20070 20089 20092 20191 20196 20260 20267 20281 20294 20344 20351 20380 20382 20410 20425 20440 20446 20470 20485 20538 20544 20629 20684 20718 20721 20769 20789 20826 20889 20906 20923 20929 20982 21011 21024 21066 21175 21217 21231 21233 21264 21282 21283 21288 21293 21403 21412 21435 21441 21521 215£7 21579 21591 21606 21631 21635 21644 21770 21777 21828 21847 21848 21902 21905 21907 21909 21945 21952 21970 21971 21997 22010 22018 22091 22099 22105 22145 22221 22224 22226 22230 22270 22289 22305 22318 22329 22381 22884 22390 22409 22411 <*2427 22456 22483 22491 22624 22572 22603 22715 22855 22864 22894 22912 22922 22934 22967 22976 7*X>ri*e ïfe 8tond: 7228 met 70 m. z. '226 met 70. GUL DA, o februari 19/4. Hinderwet, Burgemeester en YVeuioudera brengen ter kennis Uat zy' vergunning nebben ver ieend aan Ue Directie Uer Goudsche Water leiding Maatschappij te Gouda en hare rechtverkrygenuen tot het plaatsen en in werking brengen van een 11-tal eiectro- motoren, nd. 1 van 40, 2 van 20, 1 van 12, 1 van b, 2 van 4, 1 van 3, 2 van 2 van 1% P.K., 1 ruwoliemotor van 2U P.K. benevens een kaïkbluschketel onder stoom druk, een en ander voorhet oppompen en zuiveren van drinkwater, in het perceel plaatselijk gemerkt H. Schieiandsche Zee dyk 17, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie F no. 1327, behoudens het recht van belaMghebbendein) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by hLM. de Ko ningun, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroe pinstelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het gemeentebe stuur en (by deurwaarderaexploitaan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Een wedvlucht. De Goudsche postduivenvereeniging »De Reisduif" is voornemens ookdit jaar weer een wedvlucht te organiseeren, waarvan liet batig saldo bestemd zal zyn voor een Uefdadig doel. Examen coupeuse. L-e (lamer M. J. A. de Zeeuw en G Vos beiden leerlingen van de Zuster- scuooi aan de Westüaven zijn geslaagd voor net te s-Gravenhage door de Mo no-Vakschool gehouden examen voor coupeuse. Comité voor Arbeiders-Ontwikkeling. Het Comité voor Arbeidersontwikke ling heeft voor Zondag 10 Februari a.s. een kunstochtend georganiseerd in den Schouwburg, te geven door de heeren Wiliem van Capellen en Henri Messink (Voorgedragen)» zal worden „Julius Caesar", drama door William Shake speare in de vertaling van dr. L. A. J Burgersdijk. Paul Wegener. Wij herinneren onze lezers aan de opvoering van „Totentanz" drama van Strmdberg, hedenavond in den Schouw burg, te geven door het Duitsche too- neelgezelschap van Paul Wegener. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 31 Jan. Pieter, z. v. J. Van Roon en C. Tom, N. Haven 154. 1 Febr Jolmmia Pieternella, d. v. IE Hey en C. W. Klerks, Boelekade 137. Cornelia, d. v. P. J. W. Jiongenecl en S. Huisman, Markt 41. Elisabeth Marrigje, d. v. A. Veiburg en W. J. van Duiken, Spieringatmat 62. - Adriaan, z. v. C. Boon en A. Kapteyn, Jaagpad 17. 4. Geertniida Barendina, d. v. C. van Hofwegen en B. de Jong, Wal- isstraat 13. OVERLEDEN: 1 Feebr. Dirk Leeuwerik, j. Agenda. 5 Febr. 8 uur. Soc. de Ré unie. Kamer no. Cursu» Dr. v. d. SI een, Volksuniversiteit. 5 Febr. 8% uur. St. Janskerk, Da. H. Jans sen voor het Prot. Comité voor den nood in Saksen. 5 Febr. Itu u. Raadzaal Stadshuis Gemeen teraad. Febr. 8 uur. Groote Schouwburg. Paul Wegener in Totendamz. Febr. 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Hamburger. 7 Febr. 7% uur. Soc. Vredebest. Prysspelen ocm wild. 7 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Na tuurkundig Genootschap. Febr. 36 uur. Soc. Ons Genoegen Kin der- en familiebal. 11 Febr. 8 uur. Soc. „Ons Genoegen", Feest avond „Excelsior". 18 Febr. 8 uur. Groote Schouwburg. Con cert Caeciiia. 20 Febr. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Montagne. Eiken Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de le den en hunne huisgenooten. Avond- en nachtdienst apotheken. De apotheek van de firma Hoeühaimer en Weyer, Gouwe, is deze wede tot en met Vrij dag 8 Februari, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKEN WO UDE. Dee heer De Vries, tydelyk onderwijzer alhier aan de O. L. School, staat als no. 2 op de voordracht voor onderwijzer te Joure. Vrydag geraakte door een of ander toe val de vrachtauto, geladen met granen, eigenaars gebr. Deelen te Lekkerkerk, in het westeinde dezer gemeente voor een ge deelte in de voorwetering. De bestuurder wist zich te redden en zoo werden auto en bevrachting later weer met vereende krachten op den ryweg gebracht. Met moterieele schade is dit ongeluk afge- ioopen. ZOETERMEER. Mïej. W. Bos alhier is bestemd voor den Indischen dienst om te worden benoemd als verpleegster le kl. by den Buigerlyken Ge neeskundigen Dienst. HAASTRECHT. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter hebben zich 120 sollitanten aange meld. ONDERWIJS. Volksonderwijs. De Vereeniging |Volks<mderwij8 is voornemens krachtig te protesteeren bij de Regeering tegen het Kon. Besluit watrbij de leerplichtige leeftijd wordt gerekend in te gaan op 7-jarigen leet- Van don heer M. dteileianr een verxoek van 31 Januari 1924 om ontslag ais Heel kundige van net van iterson-zioaenfiuis te gen 1 Augustus 1924. De V ODitZi 1*1 ER stelt namens B. en W. voor het gevraagd ontslag eervol te ver kenen tegen 1 Aug. a.s. üpr. zegt Uaarby, dat Dr. ötertelaar zich in zyn functie een zeer bekwaam chirurg heeft getoond. Zyn vertreit zal door de veien die uoor hem zyn behandeld, zeer worden betreurd. Aldus besloten. Van den heer J. Vermey een verzoek-van 17 Januari j.1. om eervol ontslag tegen Mei 1924 als commies ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Het gevraagd eervol ontslag wordt ver leend onder byzondere dankbetuiging voor de vele diensten, gedurende 46 dienstjaren betoond. Van de firma G. G. Bik en Zonen een adres van januari j.i., houdende het ver zoek om gémeentelyae subsidie voor een autodienst GoudaAiphen aan den Kyn v.v. Op dat adres wordt ai'wyzend beschikt op grond van het toenemend aantal auto-dien sten, waarom voor subsidie geen termen bestaan. Van ddh heer J. Verstoep een schryven van 20 December J.I., houdende medodeeling der redenen, waarom hy van den bouw van woningen moest alizien. Voor kennisgeving aangenomen. Van de afdeeling Gouda van den Nederl, Barbiers- en Kappersbond een adres van 1 Februari j.i, om verlaging van den electnci- teitsprys. Gesteld in handen van B. en W. om advies. Van de atdeeiongakring Gouda van uen Algemeenen Bond van f'olitiepeisoneei in Nederland een adres van'18 December 1923, houdende het verzoek eene Commissie van Georganiseerd Overleg voor de Politie in te stellen. l>e VOORZITTER deelt mede, dat dit adres niet w den Raad thuis behoort, daar het buiten diens bevoegdheid vait. net ver zoek wordt in ernstige overweging genomen. Spr. wil den heer overnand, die uaarovei spieken wil, ui zyn kamer omvangen. Van de Raden van Hekendorp en Lekker- kenk adhaesiebetuigingen uan het adres van Waddinxveen over de kosten voort vloeiende uit de Hooger Onderwyawet. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Havenmeester het jaarverslag over 1923. Van den Directeur van den handelscur sus het jaarverslag over 1923. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim het jaarverslag over 1923. Van den Directeur der Ambachtsavond- school het jaarverslag over 1923. Van de Libryemeester het jaarver-slag over 1923. Deze verslagen zullen worden gebruikt voor het gemeenteverslag. Een verzoek van Mej. ue Bock om ontslag als onderwyzeres aan o. 1. school no. 4 ve gen 1 April a.». Het gevraagd eervol ontslag wordt ver leend. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van twee gedelegeerde bestuursleden voor de Nijverheidsschool, „Ambachtschool voor Gouda en Omstreken". iDe VOORZITTER wyst er op dat de heer Bokhoven thans wowlt geacht te zyn de ge delegeerde der gemeente krachien* de Ny verheidsoaderwijswet. Uit de aanbeveling bestaande uit de hee ren Th. de Ruwe en A. C. A. de Groot wordt gekozen de heer Th. de Ruwe. De heer VAN STAAL (s.d.) verklaart zich met tegen deze aanbeveling te zullen verzetten, maar verzoekt bij volgende va cature» rekening te houden met de S. D. A. P. De VOORZITTER deelt mede, da# in de bestaande vacature de richting van den afgetredene was aangewezen, doch dat een volgende maal, ouk zonder de aanwij zing van den heer Van Staal, met de door dezen genoemde richting rekening zal wor den gehouden. Benoeming in de vacature-v. d. Want in de Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken en de vacature-Van Berkel in de com missie voor de Gemeentewerken. Benoemd worden in de Commissie voor de Lichtfabrieken: de heer K. de Jong; in de Commissie voor de Gemeentewerken: de her J. G. Potharst. Op voorstel van den VOORZITTER wordt eerst aan de orde gesteld punt 6 der agenda en daarna punt 3. In bespreking komt: Het voorstel betreffende de verlenging der werkweek voor Gemeentewerk lieden. Tal van leden nemen aan de bespreking deel. Na uitvoerige uiteenzetting van de stand punten door de woordvoerders der verschil lende fracties en na toelichting vsa den VOORZITTER, wordt het voorstel-Jongen- burger tot instelling van de 50-urige werk week met 10 stemmen tegen en 8 voor, verworpen. De heeren JONGENBURGER, BOKHO VEN, DONKER en POTHARST maken be zwaar dat een 48-urige werkweek wordt aanvaard met den eiech dat in 1924 geen „verslechteringen" meer moeten wonden aangebracht. Daartoe wenschen deze leden zich niet te binden. De beslissing is daar over aan den Raad en niet aan het geor ganiseerd overleg. Na bespreking wordt aanvaard de uiteen zetting van den heer Donker dat hier alleen van een wensch, dus van een advlas kan worden gesproken. Zonder stemming wordt de 48-urige werk week zonder meer aanvaard. (De zitting duurt voort.) (DRAADLOOZE DIENST.) De commissie van experts ba Berlin. BERLIJN, 5 Febr. De Commissie van Deskundigen die Maandag slechts inter ne zittingen hielden, zullen heden de besprekingen met de Duitsdie deskun digen voortzetten. De tweede commissie zal volgens de bladen nog deze week gereed komen met het onderzoek in eerste instantie bij de groote banken. Een monarchistisch «paplot in Bsicrcn. BERLIJN. 5 Febr. Uit Munehen wordt gemeld dat het hoofdkwartier der Duit sche monarchisten in Beieren gister avond een oproep aan het Duitsche volk heeft (gepubliceerd, waarin dit opgeroepen wordt liet huidige parle ment omver te werpen en de Regee ring te stellen onder de oude monar chistische Grondwet. De proclamatie heeft in Berlijn geen verwondering ver oorzaakt, daar de laatste veertien da gen voortdurend over een monarchis tisch complot wordt gesproken. Demo gelijkheid wordt onder de oogen gezien dat een monarchistische beweging met de wapens zal moeten worden onder drukt. Uitgewezen uit de Palts. BERLIJN, 5 Febr. Volgens de statis tiek zijn tot nu toe van de 780.0UÜ in woner» der Paltz 22000 uitgeweken. De DuiUcfce geaaat terug naar Park*. BERLIJN, 5 Febr. De nieuwe Duit sche gezant te Parijs Von Hoeeoh ia Maanüag naar Parijs teruggekeerd om de leiding der zakeu op zich te nemen. Maan. Testa naar het Ruhrgebled. BERLIJN, 5 Febr. De vertegenwoor diger van den Paus, Monseigneur Testa, is nu een langdurig verblijf voor her stel van gezondheid te Rome naar het Huhrgebied teruggekeerd. De vlocht van het Duitsche kapitaal. BERLIJN, B Febr. De Tweede Com missie van Deskundigen, benoemd door do Commissie van Herstel, vertrekt te gen het einde van deze week uit Ber lijn omdat zij niet in staat was het naar hM buitenland gevluchte Duitsche ka pitaal op te sporen. Officieel wordt gemeld dat de Duit sche regeering niet in staat whs te ant woorden op de tot haar gerichte vra gen De commissie zal naar Parijs te rug keeren en daar haren taak omzet ten aan de hand van debeschikbare ge gevens. De andere commissie blijft nog te Berlijn. Dc Hamburg—Amerika Lijn. HAMBURG, B Febr. De Hamburg— Amerika lijn is het jaar, 1924 aangevan gen met eeu tonnage van 300000 bruto registerton. j Dc nieuwe regeering. LONDEN, Febr. De nieuwe regee ring zal Dinsdag a.s. voor de eerste maui in het parlement verschijnen eu ae voorbereiding van het ministerieel program heeft naar vernomeu wordt al le aandacht van het kabinet. De verga dering van Dinsdag zal niet door een trocairede worpen geopend ^maar de premier zal een verklaring afleggen, waarin hij de voornemens der regee ring zal uiteenzetten. Verlaging disc unto Ualiaanache Bank. ROME, B Febr. Het disconto der Ita lic ansche is van B verlaagd tqt resp. WXeuiXZ. (Aangenomen kau worden dat de ver laging tot 4% betrekking heeft op do handeiswissets en de verlaging tot 4)<j op bankwissels). De dood van Wilson. WASHINGTON, 6 Febr. De procla matie van president Cootidge bepaalt eeu rouwtijd van 30 dageu voor Wilson en beveelt dat de vlaggen van het Witte Huis en alle Amerikaausohe) oorlogs schepen halfstok zullen worden gehe- schen. Het congres verdaagde heden de be handeling van het Olieschandaal. Beide Hu uen zijn ter eere van de nagedach tenis van Wilson verdaagd. De begrafe nis zal Woensdag plaats hebben. Op verzoek van mevr. Wilson zal zij even wel geen militair karakter dragen. Slechts drie afdeeling en van B man van leger en vloot zullen bij de plech tigheid aanwezig zijn. liet stoffelijk overschot zal voorloo pig worden geplaats in den grafkelder van den kathedraal te Washington. Opstandige beweging in Honduras. Uit Washington wordt gemeld, dat of- ficieele berichten het bestaan van een rovolutionaire beweging in Honduras bevestigen. De beweging is gericht te gen de regeering van generaal Gutier- re/, wiens presidentschap juist eindig de Senor Cartas heeft zich zelf tot pre sident geproclameerd. Tot nu tooi» het niet tot botsingen gekomen. Ook Oomenrijk beeft bet Engclacbe voorbeeld gevolgd. UK Weeoen wordt, blijkens een tele gram uit Berlijn, gemeld, dat als ge- volg van het bezoek van bondskanse lier Seipel aan Boekarest, Oostenrijk Maandag sovjet-Rusland de jure heeft erkend. Zeer spoedig zullen waarschijn lijk te Weenen onderhandelde^ wor den gevoerd tusschen vertegenwoordi gers van sovjet-Rusland en Roemenië over de voonvaarden der erkenning van Rusland door Roemenië. Het gebouw der Russische ambassade te Weenen word Maandag aan den vertegenwoor diger van Rusland overgedragen. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen van Februari 1924. Hoogste stand 772.1 te St. Matthieu. Laagste stand 73S.9 te Seraa. Verwachting Matige tot kraehtige, later afnemende W. tot N.-W. wind, betrokken of zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaring, aanvankelijk buien, later kouder.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2