•ia Tonic NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOËRCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx erf 62aJaargang Donderdag 7 Februari 1924 No. 15459 ■■na Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen M UW DOOR SMART GELOUTERD issen CHS ÏNS, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. genees- (Wordt rervnlid). kwerk bij I Zn. t blPLCK EHOLFT. IN DE IURANT. niverseeie tegen umathiek, i en Jicht per doos, UJGBAAR. verliest, koopt dan jen H CACHE jrkomt en geneest alle onrein en be-. nietting. Per flacon Gouda by ANTON H. VAN LOON, „HET GROENE Imp. Henegouwer- 2907 20 door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door <1. P. WesselinkVan Rossum Nadruk verboden Nieuwe en 2de Buffetten, Tafels, Leestafelstoelen, teekkranen, Mano- Lekbakken, Spoel- FPL KLM getrapt wordt, trappen Je voorkomen. FEUILLETON. DINAS RTORKO I DMAND I BAAI I 3180 25 12, ROTTERDAM. i. Het Volkenbonds-secretariaat heeft offi cieel bericht van Tjitsjerin gekregen, dat de sovjet-Russische regeering zal deelne men aan de voorbereidende Volkenbonds- conferentie voor uitbreiding der beginselen van de conventie van Washington in zake de vlootbeperking tot de staten, die de Washingtonsche conventie niet hebben on- derteekend. Deze conferentie zal te Rome wonden gehouden. Het Rijksindexcjjfer. Het ryksindexcyfer voor de kosten van het levensonderhoud bedroeg op 4 Febr. het 1.04 biliioenvoud van dat van vóór den oorlog, hetgeen in vergelijking met de vo rige week een vermindering van 1.9 be- teekent. Over Januari was het iodexcyfer 1.10 'billioen ,in December 1.247 billioen, zoodat het in een maand dus met 1.8 ia ver minderd. istekers, Muurkas- iren, Glazen vitri- chalen en gewich- •achtige kast voor Koektrommels, es, prima Billards GOIDSCHE COURANT. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De verbanning der burgemeesters van Dusseldorf. In de gisteren gehouden zitting van de Gemeenteraad van Dusseldorff deelde het dagelijkech bestuur giede, dat alle pogingen der gemeente en der economische organi saties te Dusseldorf om de bezettingsauto- riteiten te bewegen tot intrekking der ver banning van den eersten burgemeester van Dusseldorf en van zyn plaatsvervanger vruchteloos zyn geweest. Ook een onlangs tot generaal Degoutte gericht verzoek van de geheels vertegenwoordiging der stad is van de hand gewezen. Daarop hebben de burgemeesters zich bereid verklaard af te zien van de hervatting hunner functies en deze ter beschikking van het stadsbestuur te stellen. Toen de naam Wilson voor de volkeren van Europa, die hunkerden naar recht en vrede, het kort begrip vormde van de idea len, waarnaar zoozeer werd gesmacht, wis ten de Europeesche menschen heel weinig van de tot dusver door Wilson verrichte staatkundige prestaties. Hadden zy meer geweten, dan zouden zü volgens het blad wellicht tydig zyn ontnuchterd. Want de Wilson, die zich vermat naar het licht der waarheid te grijpen, bezat als staatsman niet voldoende karaktersterkte. Smuts heeft gelijk, meent de Fr. Ztg.: alleen een halfgod, een bovenmenschelyk mensch, zou, gezien den geest van waanzin die de volkeren na het neerleggen der wa pens bleef bezielen, te Parys een werke- lyken rechtvaardigen vrede hebben kunnen bewerken. Maar een werkelijk, een waar achtig sterk staatsman zou op de Parysche vredesconferentie ineer hebben bereikt. Wilson was echter, zoowel wat ztfn kwali teiten als zyn voorbereidselen betrof, niet opgewassen tegen de taak, die hem in Europa wachtte. Hy had zyn veertien pun ten en zyn collectie redevoeringen, die wèl klonken, maar hy bezat voor de vredes regeling geen eigen concreet plan. Hij bouwde op de kracht van zyn woord en zyn persoonlykheid en schatte de voor het we- reldonheil grootendeels verantwoordelijke geheime verdragen dermate gering, dat hy ze nauwelyks kende. Een Japanner verge leek hem destyds, enkele dagen na zyn aan komst te Parys, met een man van 't land, die voor 't eerst in de groote stad komt Wilson heeft te Parys gestreden, zelfs met vuur en op verbitterde wyze gestreden vooral ten koste van zekere kleine en pas gecreëerde naties. Ook^voor Duitschland, dat hy vóór den oorlog bewonderd had, maar naderhand aldus de Fr. Ztg. haatte met den toorn van den ydelen en eigengerechtigden mensch, heeft hy „byjal het ernstige onrecht, dat hy tegen ons zon dier meer toeliet, in bepaalde belangrijke kwesties den stryd niet geschuwd.” Het blad wijst dan op zyn hevig verzet tegen het misbruik, dat werd gemaakt van de schadevergoedingskwestie en erkent tevens, dat, waneer de Franschen op de Parysche conferentie zich den Riyn niet zagen toe gewezen als politieke, economische of per- manent-militaire grens, dit evenzeer moet worden toegeschreven aan Wilson's vastbe sloten ijveren. Een verklaring van Loyd George. en Wilson? Het overlijden Sovjet-Rus- „Ik niet.” „Nu, ik wel. Hij kwam binnen met die gierende windvlaag en zijn gezicht was dat van Wilden Harry en ik rook iets als een vossestaart.” Ned O’Bracken Clough, die nooit lang zijn vroolijkheid kwijt wat», moest on bedaarlijk lachen, ,,’t Is een treurig slot voor een dapperen jongeling”, zei hij. „Kom, ga met me mee, want ik ben van plan een paar nachten bij je te blijven logeeren.” De ander kwam weer op de been en schudde ’t water van zich af. „Dat is goed”, zei hij met bevende stem, „er zullen heel wat nachten overheen moe ien gaan, voor ik weer alleen naar huis durf gaan. Een oordeel Ned, een oor deel 1 De Cunliffes hadden allen een vurig temperament en ik dacht den spot met hen te kunnen drijven, nu ze gees ten zijn, en je ziet wat er van komt, juister, daar,” hij brak af en greep d?n ander bij den arm. „Hoorde je den wind Hij rijdt uit om mij te zoeken, verberg me, verberg me, jongen in de Netter Pit, zoolang, tot die ruziemaker van een Squire niet meer naar me kij ken kan. Zijn oogen Ned, toen hij de kamer binnenreed en de geur van den vos I Ik zal nooit meer jagen.” De jonker weende luid, want drank, schrik en koud water zijn wel in staat iemand van streek te brengen. Ned O’Bracken Clough daarentegen, die zijn zinnen steeds bij elkaar hield, wanneer ’t noodlg was, sloeg rijn arm om het middel van den ander dn leidde Met bezorgdheid staan de autoriteiten dan ook dezen gang van zaken gade. ZWITSERLAND. Het aantal echtscheidingen. In het afgeloopen jaer zyn in Zwitser land, aldus wordt uit Genève gemeld, plus minus 2000 echtscheidingen uitgesproken, waarvan 255 wegens overspel, 248 wegens mishandeling, 118 wegens wangedrag, H tengevolge van kwaadwillige verlating en 1463 wegens incompatibility dbumewr. Het aantal echtscheidingen neemt steeds toe. Mond- en klauwzeer. Intrekking van een vervoerrerbed. Op de vragen van den heer van Rap- pard betreffende intrekking van het verbod tot vervoer van herkauwende uiereu en varkens naar bepaalde ge deelten des Rijks, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnen in nd sche Zaken en Landbouw het vol gende geantwoord. Nu in den laatste» tijd tiet aantal ge vallen van mond- en klauwzeer in de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht gaandeweg is verminderd, was intrekking van de beschikking, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar bepaalde ge deelten des Rijks werd verboden reeds eenigen tijd in overweging. Aangezien de betreffende maatregel evenwel, in verband met onzen uitvoer van vee, na gepleegd overleg met de Belgische autoriteiten was genomen, was het wenschelijk, in zake de ophef fing te voren met deze autoriteiten lover leg te plegen. Onmiddellijk na beëindi ging van dit overleg, hetwelk tot over eenstemming leidde, ia bij beschikking van 1 Febr. 1924 het verbod ingetrok ken ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bewrgkrinff): 1-5 racola /1J0, alka i«ffri meer ƒ025. Van buiten Gouda en den boeorffkrinff. 1-5 rafels 1.55, elke aoffol meer /(MM). Advertentie in het Zatordaffuummer 20 beslag op den prys. Uefdadigheids-advertentiiin do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 roffela ƒ2.05, elke regel moer fQM. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiün en ingoaonden mededoolingen btf contract tot soar geroduceor- den prys. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertehtiün kunnen worden ingezonden door tuaacbenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatstal aan het Bureau syn ingekomen, teneinde van opname versekerd te rijn. BINNENLAND. Vleeochkeuringewet. Bij Kon. bed. is, te rekenen van 1 Januari 1924, nader aangewezen als ambtsgebied voor de inspecteur van do volkgezondheid, met het toezicht op do naleving van de Vleeschkeuringswet in Zuid-Holland en Zeeland, dr. 9. C. Zwart. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco por post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tal. 545. De dood van Wilson en het vele wat ovei den stichter van den Volkenbond reeds is gezegd, geeft de Fr. Ztg. aanleiding te me- moreeren wat Generaal Smuts, die ook een van de mannen van Versailles was, te zij ner verontschuldiging schreef. „Zelfs wanneer Wilson een der groote half goden van het menschengeslacht was ge weest, hüd hy den vrede niet kunnen red den”, want het waren de achter de staats lieden staande volkeren, die voor den wa ren vrede nog niet ryp waren. „Wy verge ten, dat de menschelyke geest, de geest van goedheid en waarheid, nog steeds slechts een schreiend kind in den nacht is en ten tijde van het Parijsche. vredescon gres heerschte in de wereld de duisterste nacht.” Maar, zegt de Fr. Ztg., wat ter ver I ontschuildiging van den profeet, die te1 kort schooit, mag worden aangevoerd, kan niet te zyner rechtvaardiging dienen. Wie voor de menschheid een taak op zich neemt, zal de aanvaarde missie tot rechter hebben en zal veroordeeld worden, wanneer hy be- wyst harer niet waardig te zyn. De mensch en de Amerikaansche staatsman Wilson had echter nooit de hooge missie de we reld nader te brengen tot een beter en ge- lukiger tydperk mogen aanvaarden, meeat het blad. het gure weer nhaiingsorga- evaren bloot- gebruik van loest, heesch- n. Ze zijn bij en Drogisten 15 en 80 Cts. de kathedraal van den Heiligen Petrus en Paulus begraven. President Coolidge» de leden van het kabinet en diplomatencorps woonden den dienst by. De regeeringsde- partementen en alle instellingen van han del en industrie in het geheele land staak ten den arbeid gedurende korten tyd ais bewijs van eerbied. Hiet ontactisch optreden van den Duit- 8che<n ambassadeur in Washington bij de dood van Wilson wordt zélfs door de „Ger mania”, het orgaan van den Rykskanselier becritiseerd. Een waardige betuiging van deelneming by den dood van Wilson door den Duitschen ambassadeur zou het natio nale aanzien van Duitschland zeker niet hebben geschaad, zegt het blad. Wiison was geen officieele persoonlykheid meer, zoo heet het, maar als het departement van buitenlandsche zaken by zyn diplomatieke betuigingen van beleefdheid en piëteit de grenzen steeds zoo scherp wil trekken, dan zal het nog vaak in ongelegenheid geraken en zichzelf nog vaak benadeelen. Het blad gispt het, dat Stresemann uit vrees voor mogelyke rechts-.radicale kritiek van elke betuiging van deelneming heeft afgezien. Een bezoek van den Amerikaanschen ambassadeur gisteren by Dr. Stresemann af gelegd, zal zeker ook wed het optreden van den ambassadeur hebben gegolden. De worm wringt zich in bochten als hij met goed om hier te zijn, toen hij de etrapt wordt, de mensch doet het om kamer rond zag. Het kaarslicht en de bliksemstralen verlichtten beurtelings de doode lichamen van de kemphanen, de flesschen, waarvan er enkele nog overeind stonden, andere omver lagen, de woeste gezichten van de mannen, en ten slotte den donkeren steen op den vloer, die in verband stond met e?n van de tragedies van Cunliffe. Uitspat tingen van allerlei aard waren niet vreemd in zijn leven en in dat van de andere veenbewoners maar de plaats, do wind, de donder en het ophalen van ai die geschiedenissen, die men zich moeilijk uit het hoofd kan zetten, ver warde en mishaagde hem. „Neen, ’t is niet goed, heelemaal niet goed, ofschoon ik heel wat verdragen kan”, mompelde Ned. De anderen dachten blijkbaar het- ze’fde, want geen glas werd opgeheven bij den dronk. „Vervloekt, drink dan toch Ben ik de eenige dappere jongen van ’t veenf?” schreeuwde de jonker, heen en weer zwaeienl, terwijl hij den drank over den raiM van zijn kroes stortte bij zijn poging* win die aan zijn lippen te bren gen. „Drink jongens, hier, op den Rij denden Jager die zijn laatsten rit gedaan heeft, dat zeg ik u.” Hu& kroe zen waren halverwege hun lippen, toen na een oogenblik van stilte in den storm, plotseling een felle bliksemstraal insloeg, de beide ijzeren honden van den haard omver smeet en hen tot een fantastische gedaante verwrong. Een FRANKRIJK. Verhooging van de apoortarieven. De hooge raad voor de «poorwegen heeft na onderzoek van een verzoek van den mi nister van Financiën tot verhooging van de tarieven, tot de volgende verhoogingen besloten: 50 voor de eerste klasse, 48 voor de tweede en 47 voor de derde en 12 Mi voor het goederenvervoer. Huizennood In Parya. Het gebrek aan woningen en de overbe volking van het meeiendeel der huizen neemt te Parys dagelyks toe. De prefec tuur van de Seine heeft een onderzoek doen instellen, hetwelk heeft aangetoond dat de woningtoestanden in het geheele departement hoogst ongunstig zijn. Een bevolking van 4.279.342 zielen beschikt slechte over 236.515 woningen; 413.217 personen leven in overbevolkte woningen, 1.467.730 huizen in bouwvallige en feitelyk voor onbewoonbaar-verklaring in aanmer king kamende perceelen. Qpimeikelyik is de trek naar de groote steden. De landbouwers geven de voor keur aan zwaarderen, doch loonender ar beid in de fabrieken en handelhuizen der stad boven het leven in hun doq). De pe riodieke kermissen in de steden lokken, zoo zegt een bericht, de landbouwbevolking en geven haar een onjuist beeld van den ar beid van tien stedeling. Door slechte leiding en verkeerden raad verlaten zy het gezon de buitenleven om op de broeinesten van tuberculose en alcoholisme af te komen. ktiettereude donderslag volgde en daar op een oorverdoovend gekraak, waarbij de schoorsteen instortte en de kamer zich met kolendamp en den geur van aarde en zwavel vulde. De wind stak weer op en huilde, en weer gilde hij als in doodsstrijd en joeg door de gang deur, die door Ned open gelaten was, toen hij binnen was gekomen en holde als een dolzinnige de trap op. De kroes van den jonker viel op den giond. „Bij mijn ziel, ’t is de Rijdende Jager zelfgilde hij en hij vloog naar de trap. Een panische schrik maakte zich van allen meester en de een bonk te tegen den ander, toen zij naar bui ten drongen in den stormnacht. De jon ker rende rechtuit, zonder er aan te denken, dat de stroom die Wyecolias besproeit, bijna vlak lang» de buitenste poort*vloeide. De stroom was gezwol len door het eerste sneeuwwater en Ned, die vlak achter hem liep, hoorde een luiden kreet van schrik, toen de held van de nachtelijke slemppartijen in den vloed plaste. Zonder zich te be denken, sprong hij hem na, hij had hem even bij ’t licht van een bliksem straal gezien en bracht hem aan wal. „De wateren de wateren van de vervloeking ze zijn koud, Ned, jon gen, en ze gingen heelemaal over me hreu,” steunde de man, half ontnuch terd. ,,’t Was een oordeel, juist als ’t oordeel, dat over Wilden Hary kwam. Een anderen keer laat ik den Rijden den Jager met rust. Heb je hem» gezien, vriend Tiende Nederlandeeke Jaarbeurs. Aangaande de vooruitzichten van de in Maart a.s. te houden Tiende Neder- landbche Jaarbeurs kan medegedeeld worden, dat, niettegenstaande door het aanbrengen van nieuwe monsterkamers en tafelvlakten de expositieruknte in bet Jaarbeursgebouw aanmerkelijk uit gebreid is, alle beschikbare ruimte in het gebouw nu reeds verhuurd is. Deze week is een aanvang gemaakt met den opbouw der houten monsterkamers op het terrein Vredenburg, alwaar even- Ó8) - Ze denken, dat hij betooverd is en Ephraïm scheen die gedachte ook niet te verwerpen.” De storm brak zijn verhaal af en joeg zijn laatste woorden uiteerf naar de vier hoeken van de kamer. De bliksem flitste onophoudelijk en de donder kwr.m aangebulderd van de ronde met sneeuw bedekte heuvels. De jonker bewoog zich wankelend van zijn steun punt en stond stil, om zich een nieuw glas in te schenken. Schrik en aanma tiging spraken uit zijn oogen en juist door dezen schrik deed hij al zijn best Z’Ch nog zorgeloozer te .toonen. t Is goed”, schreeuwde hij, „goed om de trotsche geesten van Cunliffe te verslaan goed om hier te staan en 0,1 hen I® vertellen, dat wij achteraf de baas zijn. Hier is iemand 5“ QSu! dfinken’ jongens Drinkt op den Rijdenden Jager”. Ned O’Bracken Clough echter vond ’t Een. geheim verdrag tusschen Clemenceau van den ex-presidenL De houding van Duitschland. land en de Volkenbond. Lloyd George, die zooals men weet met Clemenceau en Wilson de besprekingen voor heit vredesverdrag van Versailles heeft gevoerd, en in den laatsten tyd nogaJ cri- tiek heeft moeten hooren op zyn .houding destijds aangenomen bij de bepalingen van het verdrag nopens de militaire bezetting door de geallieerden van de Ryngrens, heeft zich In de „New-York World” verdedigd tegen deze aanvallen Hy verklaart dat toen hy gedurende de vredesonderhandelingen van een dringend bezoek aan Londen te Parys terugkeerde, hy tot de ontdekking kwam dat Wilson tydens zyn afwezigheid op dit punt voor de Franèchen had gecapi tuleerd. Hy had pas onlangs ontdekt dat Clemenceau en Wilson gedurende zyn af wezigheid een geheim vedrag te dezer zake hadden geteekend. De Fransche regeering vroeg eerst nu zyn toestemming tot het pu bliceeren van dit document, dat hy pas thans had ontvangen en nooit vroeger had gezien. De Fransche regeering zegt naar aanlei ding van deze verklaring dat het niet den dood van Wdlson heeft afgewacht om aan Engeland toestemming te vragen om een geeliboek te publiceeren, dat de stukken zou behelzen nopens de opstelling van de bepalingen van het vredesverdrag over de veiligheid van Frtankryk en het waarbong- verdrag. Het ministerie heeft op 24 Decem ber de laatste instructies daarover aan St. 3-ulaire geteekend. die de noodige stap pen vóór 8 Januari heeft gedaan. De Eran- sche regeering kent geen enkel document, waarop de insinuaties van Lloyd George toepasselyk hunnen zyn. Er is geen enkel geheim verdrag gesloten tusschen Clemen ceau en Wüson, en als er besprekingen tusschen hen beiden hebben plaats gehad gedurende de afwezigheid van Lloyd Geor ge, dan heeft deze het resultaat daarvan by zyn terugkeer leeren kennen en zich op 22 April 1919 daarmee eens verklaard. Tardieu, die een bel angry k deel heeft ge nomen aan de opstelling van het verdrag van Versailles, heeft tot een vertegenwoor diger van Havas gezegd, dat de verklarin gen van Lloyd George een grove leugen zijn. Er heeft nooit een geheime overeen komst bestaan tusschen Clemenceau en Wilson, en Lloyd George heeft alles van de besprekingen geweten. Het tegendeel te beweren, zoo zeide Tardieu, is het werk van een gek of een slechte grappenmaker. Lloyd George heeft gelogen, maar hy is listig genoeg geweest om den dood van Wilson af te wachten, om zich een tweede démenti te besparen. Het s«l Interessant zyn het antwoord van Lloyd George hierop te vernemen. Ex-president Wilson is zonder ceremo nieel, doch onder de hoogste eerbewyzen in hem zoo de halve mijl veen over, die tusschen hem en zijn hula lag. Want Nod, die eerst dacht, dat de schok zijn vriend ontnuchterd had, bemerkte nu, dat die een veel erger ding dan dron- kenechap gebracht had dat der» pret maker, die erbarmelijk weende en jam- ntcide, nu ten prooi was aan een aan val van delirium tremens, die reeds een of zes op hem loerde. „Ik zal den ouden Squire voor je bevechten, vrees niets,” zei hij tui send. „Wil je? Goed Ned I Ik kan op an dere tijden wel voor mezelf veenten, maar niet als je strijden moet met een soort van grijsachtig witte lucht, met gloeiende kolen inplaats van oogen en als je vuisten door hem heen gaan.” „Hij durft in mijn buurt niet komen. Hij kent Ned O'Bracken Clough”, eei de ander, zijn( eigene* bijgeloovigheid vergetend bij den angst van z’n vriend. De heide lag wit en nevelig aan hun voeten en de maan scheen schitterend mooi over pt land. In de verte boven do hoogte van Dead Lad’s Rigg blonk een enkele ster als een hoopvol licht munt, dat de laatste uitbarsting van den storm gadesloeg. Maar de jonker be merkte geen van deze dingen en Ned had werk genoeg om rijn gastheer naar hub te geleiden. Eenmaal thuis, was de jonker echter niet meer angstig en had hij al weer behoefte om te drinken.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1