NEW-EDISON LAATSTE BtRICHTEN. Beurs van Amsterdam. ■worpen. Ben der medeplichtigen ie irotus- schen gestorven. Zeven personen, die de samenzwering op itouw zetten en den bomaanslag; pleegden, zitten thans in arrest Onder hen bevindt zich de meermalen gearresteerde Warily en een ingenieur Christiasy. Ue kindertreinen. In een telegram uit Boedapest wordt aan 't centraal-comité voor Hongaarse)] e kinde ren te Den Haag gemeld, dat de onderhan delingen met Oostenrijk over de doorreis der Hongaaische kindertuinen nog niet tot overeenstemming hebben geleid. De Oosten- ryksche spoorwegdirecties hebben de eerst gereduceerde tarieven weer aanmerkelijk verhoogden düu/yu ZWEDEN. in m nebben thans besprekingen plaats over het instellen van een vlieg- dienst LondenRusland via Zweden. On derhandelingen worden gevoerd over een e.v. route. De toestand op de Arbeidsmarkt te Stockholm is gedurende Januari slechter geworden. Li waien 292 sollicitanten vodr 100 vacatures tegen 180 in December en 266 in Januari van hervorig jaar. ds. amJ RUSLAND. Listing in Rusland. De berichten uit Riga over gisting onder de Sovjettroepen, onlusten in de Oekrajine, muiterij en opstand houden aan. De „Dady Mail achryft over aanstaan de plannen van Russische troepen, die onder nevel van vroegere Tsa ristische officieren zouden staan. Het biad geeft allerlei byaondei heden en vertelt iat ue bijzonderheden van ue plannen in het Russische roode leger volstrekt niet ge heim worden gehouden hetgeen dan toch üchteiyk gezegd, nu niet bepaald voor het welslagen uier plannen bevorderlijk zal zyn. TerwyJ dus de „Daily Mail" speciaal wyst opde oproerigheid van de troepen, weike thans door Tsaristische officieren worden aangevoerd, vertelt een V.D. bericht uit Riga van een opstandige beweging in de Oekrajine, die ook in het bijzonder tegen de communistische dictatuur is gericht, maar die dan voornamelijk uit zou gaan van de „proletarische officieren", afkomstig uit de „proletarische militaire academie" zoo dat de Sovjetregeering uit wantrouwen te gen deze „roode" officieren besloten zou hebben deze zooveel mogelijk door vroe gere Tsaristische officieren te vervangen, mits deze zich maar loyaal toonden tegen over de Sovjets. Zoo is er dus in de verhalen uit Riga nog wel eens eenige tegenstrijdigheid en mag men ze dus wel met voorbehoud le zen. De „Daily Mail" weet ook nog te ver tellen, dat in liet zuiden van Rusland van den dood van Lenin wondt gebruik gemaakt voor anti-aeinitische propaganda. Er zouden o.a. strooibiljetten worden verspreid met de mededeel ing, dat Lenin's laatste woor den waren: „Redt Rusland en doodt de Jo den!" Het is natuurlijk mogelijk, «lat \an anti-semitische zijde zulke biljetten worden verspreid en deze propaganda k^n dan ze ker ernstige gevolgen hebben. BINNENLAND. Financiën. De Minister brengt in de Memorie van Antwoord nadrukkelijk onder de aandacht, dat, waar hij hier ol daar wettelijke of andere voorziening zal toe zeggen, dit slechts geschiedt onder het voorbehoud, dat daardoor het herstel van het financieel» evenwicht, van het welk de voorrang toekomt, in geen en kel opzicht zal worden vertraagd. Uijksinkomstenbelasting. De wet op de inkomstenbelasting, die voor normale tijden is ontworpen, heeft in den tegenwoordigen abnorma- len tijd hel bedenken van middelen uit gelokt om met uitbetaling van minder belasting te kunnen volstaan. Om de .winst van een bijzonder voordeelig jaar aan de belasting te onttrekken, heeft ni-n het bedrijf in een uüaml. vennoot schap ingebracht, een nieuwen vennoot opgenomen of ook eenvoudig tusschen de bestaande vennooten de winstver- deeling veranderd. Hieraan heeft de wet van li) Mei 1922 door wijziging van art. 14 een einde gemaakt. Thans ver toont zich opnieuw een neiging om on dernemingen met een klein aantal deel- gencoten onder den vorm eener naaml. vennootschap voort te zetten. De be doeling is. dat de winst der nieuwe vennootschap niet zal worden uitge keerd, doch dat de aandeelhouders de gelden, die zij in privé behoeven, van de vennoolsehup zullen leenen. Een nieuwe wetswijziging wordt hierdoor uuodig en deze wijziging, waartoe het voorstel spoedig kan worden verwacht, raakt evenmin uls de vorige het systeem d6i ^©lasting. tfrPltapitiiig, dat religieusen in het geheelTicI in de inkomstenbelasting zoutten moeiten worden aangeslagen, wordt dooi den Minister niet gedeeld. F orensenbelasting. De bezwaren tegen het 'bestaande «leisel hebben aanleiding gegeven tot het doen samenstellen van een wetsont- v erp tot herziening van de desbetref fende bepalingen der Gemeentewet. Dit ontwerp is om advies aan Ged. Staten, alsmede aan den Nijverheidsraad en aan eenige Kaniers van Koophandel gezonden. Personeele belasting. i>« woningbelasting blijkt, alles bij een genoni li, sterk progressief te zijn en de minister ziet geen reden om de progressie nog te versterken. Tabaksaccijns. De perceptiekosten van de tabaksbe lasting bedragen thans ruim 3 van de opbrengst. Accijns op gedistilleerd. Ter verlaging desnoods van den ac cijns over te gaan schijnt den minister, alles in aanmerking genomen niet het voor de hand liggende middel tot be strijding van fraude. Afdoening van Pensioen aanvragen. De Minister is bereid eeu regeling te ontwerpen krachtens welke, voor gewe zen ambtenaren, voor wie de regeling van het penaioen buiten hun schuld ernstige vertraging ondervindt, de ge legenheid wordt geopend uit het pen sioenfonds een voorschot op het pensi oen te ontvangen. Vervroegd ouderdoms pensioen. Tegen uitbreiding van het aantal be trekkingen, waaraan uitzicht op ver vroegd ouderdomspensioen is verhou den. bestaat bezwaar, beperking vaii bedeelde betrekkingen wordt gemoti veerd, omdat zij in het belang van den staat, van den ambtenaar zelf en van het pensioenfonds is. Nooduitikeering aan ge meenten. Aan den wensch van die leden, die de voor 1921 en 1922 vastgestelde re geling van de uoodüitkeering aan ge meenten ook voor volgende jaren be stendigd zou wenschen te zien, totdat een nieuwe delinitieve regeling van de fiuancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten zal zijn tot stand ge- kiinen, kan de Minister geen gevolg geven. Afschaffing van de Staatsloterij. Een wetsontwerp in voorbereiding. Minister Colijn is verder, naar hij zegt van meening dat het wenschelijk is de Staatsloterij af te schaffen. Een wetsontwerp, dat die afschaffing op ge leidelijke wijze beoogt, is in voorbe reiding. De Regeer ing en de Vlootwet. In Memore van Antwoord op de Ma- riuc-begrooting deelt de Minister mede dat de regeenng van meening ia dat onze maritieme verdediging nadere voorziening eischt. Zij kan daaraan toe voegen, zoodanige voorziening zonder wettelijke regeling niet mogelijk te ach ten, omdat lo. de continuïteit in het murinebe- loid voor zoover technisch mogelijk het volgen van een bepaalde door d» Volksvertegenwoordiging goedge keurde gedragslijn vordert 2o. zoodanige gedragslijn ook noodig is tei verkrijging van den vasten en haimonischen grondslag voor de per- soneel-organisatie, een eerste eisch voor economische exploitatie, hetgeen te meer klemt omdat door den vooruit gang der techniek voortdurend hoogeire elschen aan het personeel worden ge steld, specialiseering meer en meer toe neemt en dientengevolge aantal, duur en kosten van de noodzakelijke oplei ding steeds grooter worden 8o. de gewijzigde staatsrechtelijke verhouding tot indië, op het punt der kostenverdeeling aan wettelijke rege.ing dezer materie de voorkeur doet geven boven een regeling bij algemeenen maatregel van bestuur, zooals tot dus ver gebruikelijk. De regeering is derhalve voornemens spoedig een nieuw ontwerp-vlootwet in to dienen. Aangezien het treffen van maatrege len ter genezing van het ziekteproces, dat 's lands financiën doormaken, door uen loop der omstandigheden vanzell den voorrang heeft verkregen, laat het zHi aanzien, dat dit ontwerp-vlootwet in dit zittingsjaar niet meer in openba re bjehandeiing zal kunnen komen. Waar de regeeriug het niet verantwoord acht den achtterstand, die thans in den aanbouw van voor de vloot onmisbaar geacht materieel is ontstaan, nog méér to vergrooten, worden in een bijgevoeg de nota van wijziging voorstellen ge- cluan, om daarin eenigermate te voor zien- Deze voorstellen gaan uit van een samenstelling der vloot, zooals deze in hi^pfdzaak in het verworpen ontwerp- vlootwet was belichaamd en omvatten a. het in aanbouw brengen van 2 flottieljevaartuigen en 2 torpedobootja- gers van de in het ontwerp-vlootwet 1024 bedoelde typen voor de vloot in lndiö b. de aanschaffing van 9 verkennings vliegtuigen, ter gezamenlijke waarde van f 550.000 voor den verkennings- dienst in Nederland, ter vervanging van door ouderdom minder gevechtswaardig geworden luchtvaartmaterieeli. Wat de flottieljevaartuigen en torpe- dobootjagers betreft L uitgetrokken een eerste termijn, groot resp. f 1.275 000 en f 1.725.000, waarvan volgens de thans geldende regeling de helft ten laste der Indische Begrooting aan de middelen in Nederland wordt vergoed, zoodat feitelijk ft.500.000 ten laste der Stuatsbegrooting terugkomt. De totale kosten van aanschaffing, geheel gereed voor den dienst, worden voor een flottieljevaartuig geraamd op f 3 millioen en voor een torpedojager op f4.500.000. Eerstgenoemd type van schip tal worden gebouwd volgens een ontwerp, gemaakt aau het Departement v tn Marine voor de torpedobootjagers omtrent welker constructie hier te tan- de nog geen ervaring is opgedaan, zul len plannen van bekénde buiteolaud- sche bouwmeesters wordeu gevraagd. Het ligt echter in de bedoeling, dat de bouw van de vier aangevraagde actie pen ook voor zoover zulks voor de otiderdeelen mogelijk is hier te lan de zal plaats hebben, hetgeen een be langrijke opdracht voor onzen kwijnen den scheepsbouw- en machine-industrie zul be teek enen. De debacle der Hanzebsiiken. 49.200 crediet verleend. De na de totstandkoming der wet van 17 Juli 1928 teu behoeve van debiteu ren van de Hanzebanken te Utrecht en te 's-Hertogenbosch getroffen garantie regeling heeft slechts op beperkte schaal toepassing gevonden. Hoewel van de zijde der regeering slechts tegen enkele der door de Alg. Centrale Mid- Uenstandscredietbank ter fiatteering aangeboden posten bezwaar is gemaakt zijn in het geheel niet meer dan 14 credieten goedgekeurd. Deze posten vertegenwoordigen in totaal f 49.200. De vraag of uit deze garantieverlening ten slotte nog gelde lijke verliezen voor den Staat zullen voortvloeien, leent zich thans nog niet voor een positieve beantwoording. De bjj „Waterstaat" zoekgeraakte Duitsche cheque. Critick uit de Tweede-Kamer-at'deelingen. Blijkens het voorioopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp toi wijziging van de Waterstaatsbegroo- ting 1922 sprak men algemeen de mee ning uit, dat het gebeurde met de Duit sche cheque blijk geeft van een zeer slecht beheer aan het departement van Waterstaat. In tal van opzichten zijn fouten gemaakt. Eenige leden vroegen, of de ambte naren, aan wie liet zoek raken van de chèque te wijten i, gestraft zijn, en zoo ja op welke wijze. Andere leden leg den er den nadruk op, dat niet slechts de chef der afdeeling daarvoor aan sprakelijk moet worden gesteld, maar in de eerste plaats de minister en de secretaris-generaal, omdat deze aange legenheid blijk geeft van een onver antwoordelijke inrichting van het De- parlement van Waterstaat. De minister kan niet v dis taan met het gebeurde te betreuren en toe te zeggen, dat maatregelen zijn genomen tegen herhaling. Gevraagd werd waar in die maatregelen bestaan. Het had niet mogen voorkomen, dat door de slech|s organisatie vai* het Departe ment f 127.000 in het water is gegooid. Veie leden verklaarden dan ook door het gebeurde groot wantrouwen te heb- 5ben gekregen jji het beheer van de gel delijke bedragen aan het Departement van Waterstaut toevertrouwd. Toelatinggleeftfjd lagere school. Naar het Vud. verneemt, zal 1 Haag- ache gemeentebestuur, gezien de on- oveikomelijke moeilijkheden welke het bekende regeeringsbesluit inzake de bezuiniging op het L. O. vooral door zijn overhaasting biedt, B. en W. van den Haag geraden, zich tot de regee ring te wenden, ten einde door onder ling overleg tot een modus vivendi of eenige bepaling van overgang te komen. Inderdaad blijken de moeilijkheden aldus het blad steeds grooter en wordt het steeds duidelijker, dat de gemeente op zeer groote kosten wordt gejaagd. Zoo ontmoet b.v. het denk beeld, het voorbereidend onderwijs uit te bieiden met een klasse van 6-r-7 ja rigen groot bezwaar, daar deze nieu welingen dreigen groote schade aan het voorbereidend onderwijs zelf toe te brengen. Toch schijnt om bijzondere redenen Den Haag er nog beter af te komen dan b.v. Amsterdam en Rotterdam, zoo als op de conferentie van de wethou ders voor onderwijs der betrokken ste den bleek. De laatste jaren heeft men in Den Haag de vacatures bij het 1. o. niet ver vuld, zoodat het rijk hier vermoedelijk ongeveer een twintigtal wachtgelders krijgt, in de andere groote steden wordt hel honderdtal, in eeni enkel \geval misschien wel het tweehonderdtal over schreden. Ven berekent, dat de maatregel van het rijk ongeveer 1,7 deel der leer krachten op wachtgeld brengt. Voorbereidende Klasse. Te Varsseveld heeft het bestuur der bijzondere Hervormde school, wegens de nieuwe wettelijke regeling omtrent de latere toelating der kinderen tot de scholen, besloten om een voorbereiden de klasse in te stellen, waardoor de ouders hun kinderen van jaar oud toch naar de school kunnen zenden. Bijzondere leerstoel voor Fransche letterkunde. Door curatoren van den bijzonderen leerstoel voor Fransche letterkunde aan do rijksuniversiteit te Utrecht, ingesteld door de Vereeniging ter bevordering van de studie van het Fransch, is dr. P. Valkhoff, leeraar aan het gymnasium te Hilversum en privaat-docent aan de rijksuniversiteit te Utrecht^ aangewe zen ter Vervulling van dfen leerstoel. De heer Valkhoff werd in 1918 door den senaat der rijksuniversiteit te Gro ningen tot doctor honoris causa in de letteren benoemd. Algemeene behendheid hebben lijn studies ove*4 verschillende Fnnmvhe schrijvers. Dr. Valkhoff is voorts een der oprichters van het genootschap Ne- derlsnd-tFrankrijk, waarvan hij gerui- men tijd secretaris was. De Fransche regeering verleende hem het ridder kruis van het Legioen van Eer. Het curatorium van dezen biljzonde- ren leerstoel bestaat uit de volgende leden namens de Vereeniging ter be vordering van de studie van 't Fransch pi of. dr. J. J Salverda de Grave, dr. Jj van der Eist, W. F. Hildebrand (se cretaris namens de faculteit van let teren en wijsbegeerte der rijksuniver siteit te Utrecht prof. dT. W. Vogel sang namens de Vereeniging tot in standhouding van het Oud-Studenten fonds te Utrecht mr. dr. W. H. J. Rooyaards. Leidsche Hoogeschool. Ter gelegenheid van den 349e ver jaardag der stichting van de Leidsche Hoogeschool, hield heden de rector- magnificus, prof. mr. H. Krabbe een rode in het Groot-autlitorium van het Universiteitsgebouw over de innerlijke waarde der wet. Tengevolge van het overlijden vgn uei. oud-hoogleeraar dr. Hartman had- Oen geen feestelijkheden plaats. Ch. Middenstandsvereeniging. lot voorzifter der Christi Midden standsvereeniging is in de plaats van don heer W. Swagerman, die deze func tie na bijna 20 jaar haar te hebben be kleed, had neergelegd, gekozen de heer K. Dijk. Mr. Korthals Altes. f le Amsterdam is overleden mr. E. J. Korthals Altes, een bekend Amsteir- damsch advocaat, president-commissa ris van de N. V. boekhandel Blikman en Sartorius. Opening autoinobielententoonstelling. Hedenmiddag is de XV© tentoonstel- 1 ling van automobielen geopend in het tentoonstellingsgebouw der Vereeniging aan de Ferdinand Bolstraat in Amster dam, dat thans met honderden electri- sche gloeilampjes, welke aan de bogen van het plafond zijn bevestigd, schitte rend verlicht is. Doordat dezet tentoonstelling thans voor de eerste maal uitsluitend aan de automobielindustrie gewijd is, is er veel meer te zien, dan de vorige jaren. Vijftig importeurs hebben er geëxpo seerd. Men ziet er verscheidene beken de merken met voorwielremmen van verschillende constructies. De eene con structeur heeft een mooiere oplossing voor het voorwielremsysteem gevonden als de andere, doch allen huldigen het principe van de inwendig uitzetbare remsegmenten. Vermeldenswaard zijn zeker de be weegbare voorlantaarns, die in de pro- pagandastand van den A.N.W.B. gede monstreerd worden en waarmede men iets gevonden heeft ter vervanging van het altoos lastig dempen van lichten bij hot passeeren op den weg van wagens en fietsen. In het geheel zijn er 100 stands op de tentoonstelling, waar heel wat moois te bewonderen valt en ieder naar ver mogen zijn keus kan doen. Voor de openingsplechtigheid voerde de heer J. Leonard Lang, namens het tentoomstelljngs-comité het woord. Spr. zeide, dat de gutistige resulta ten, opgedaan met de vorige tentoon stellingen en de stijgende verkoop van automobielen, voor dit jaar wederom ecu Salon wettigden en vervolgde spr de inzenders zorgden er voor door hunne ruime toezeggingen, dat deze zoude slagen. ïn totaal zijn een 75-tal verschillende fabrikaten tentoongesteld, hetgeen, vol gens spr., zeer gunstig genoemd mag weiden, daar er in New-York op de laatfte show maar 66 verschillende fa brikaten waren. Hoewel voor 't oog bij den eersten opslag geen groote nieuwtjes zijn te ccnstateeren, zijn er inderdaad veel ver beteringen op de bestaande constructies toegepast, zoodat dit de Salon de per fection mag worden genoemd. Ook op bezuiniging in verbruik zijn belangrijke resultaten bereikt op ge bruik van banden olie en benzine. Voor de moderne auto's is dan ook aan te nemen, dat slechts 1 liter ben zine verbruikt wordt op 100 K.M. voor iedere 100 K.G. gewicht van de auto. De architecten, de hoeren Heineke Kuijpers zorgden voor de verande ringen en verfraaiingen, terwijl de fir ma Groeneveld v. d. Poll Co. de Uluminatieverlichting verzorgde. Na een woord van dank gebracht te hebben aan allen die tot het slagen der tentoonstelling hebben medegewerkt verzocht spr. den heer F. K. J. Herin ga, administrateur, chef der afdeeling Handel en Nijverheid, tot de openings plechtigheid te willen overgaan. Deze hield daarop, namens den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid, een rede, aan het slot waarvan hij de tentoonstelling voor geopend ver klatrde. TWEEDE KAMER. Vergadering van 7 Febr. (Vervolg) Pij art. 308 (Nonactiviteits- en Ver- lofsbezoldigingen) betoogde de heer FE- PER (r.-k.) dat.van regeeringszijde ia erkend dat de'positie der verlofgangers wel eenige verbetering mag hebben. Spr betoogde voorts, dat het op wacht geld stellen van deze mensohen tijdens hun Verlof Vssk zee* pijnlijk is. Do MINISTER betoogde dat de wacht gelders die 10 jaar dienst hebben ge- di.an, kunnen worden gepensioneerd indien zij dit wenschen. Spr. zal over wogen of in deze richting iets kan wor de» bereikt. Bij art. 326 (vervoerkosten naar Ned. It,dit zegt de heer SCHREURER (a.-r.) dat op deze post nog heel weinig van versobering is te bespeuren. Er reizen te veel ambtenaren le en 2e klasse. Spr. vroeg of de Minister weldra hier in wil voorzien. De MINISTER deel mede, dat de zaak permanent een punt van onderzoek uit maakt. Bij art. 909 (steun aan gegageerde er, gepensioneerde Indische militairen beneden den officiersrang die buiten hun schuld in moeilijke omstandighe den verkeeren) bepleit de heer J. TER l AAN (s.-d.) verhooging van dezen op f 100 000 uitgetrokken post. De toestand van deze oud-militairen is blijkens een niededeeling van de vereeniging „Mad- jo«' treurig. De Minister heeftalmeer dan eens de toezegging gedaan, dat Zal worden onderzocht of er meer voor deze menschen kan worden gedaan, iliaar spr. noemt verschillende zeer ernj- stige gevallen, waarin hulp werd ge weigerd. Spit. betoqgde dat de strijd van deze menschen er een« is om recht en hij brengt hulde aan hen, dat zij blijven strijden voor dat recht. Het is ten hemel schreiend, dat zulke toestan den door een christelijken minister kun nen worden geduld. Deze menschen hebben zich afgebeuld als pioniers voor de Westersche ondernemingen, die zich met de Indische bodemschatten hebben vei gemest. De onbekende soldaat wordt door de vertegenwoordigers van het ka- piU lisme gevierd, maar deze menschen laat men verrekken van honger 1 Spr. citeerde uit een brief, waaruit blijkt dat een oud-militair zelfmoord heeft gepleegd ten voordeele van zijn gezin. De verhouding tusschen de voor en na 1920 gepensionneerden zal moeten v/orden herzi Spr. dien een daartoe «trekkende motie in. Da motie-J. ter Laan wordt verwor pen met 55 tegen 22 stemmen, nadat nog de heer BRAAT (plattel.) heeft verklaard tegen te stemmen, omdat de motie niets positiefs vraagt. Voor stem den de sociaal-democraten, de commu nisten en de vrijz.-democraten en de hepr Boon. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. Middelen in NedeH.-Indië. De heer GERRITZEN (v.-b.) stelde een motie voor om het statistiekrecht niet hooger te doen zijn dan'l per mille p/ecies als in Nederland. De MINISTER ontraadde de motie, ornaat hij het tarief niet te hoog acht. De motie werd verworpen met 55 te. gen 10 stemmen. Het ontwerp werd goedgekeurd. Middelen in Nederland. Goedgekeurd. Indische Tariefwet. Am de orde is het voorstel tot aan vulling van de Indische Tariefwet (ver hooging belasting1 opt sigaretten van f 100 tot f 150). H^t, wetsontwerp werd z. h. s-goed gekeurd. Staatsbegrooting voor 1924. Thans is aan de orde de Staatsbe- Igiooting voor 1924. De VOORZITTER stelde voor de be spreking van het 7e leerjaar uit te schakelen, evenals de kwestie der wer keloosheid, der woningpolitiek, der so ciale verzekering, die bij de verschil lende hoofdstukken ter sprake zullen kemen. De vergadéring werd verdaagd tot Dinsdag één uur. GEMENGDE BERICHTEN» De Dir. van de Schotensche gasfabriek. Na het aan A. v. d. S. als directeur van de Schotensche gasfabriek gegeven ontslag, zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen. Daaruit meent men te «togen concludeeren, dat het zijn gewoonte waswas, zich, alvorens een contract af te sluiten, aanzienlijke fooien te laten geven. Zoo is uitgekomen, dat een Am- sterdamsche maatschappij, die een con tract voor-1923 aangegaan heeft voor de levering van 400.000 K.G. teer, daar voor aan v. d. S. f 2000 uitkeerde. In totaal zou de som, die hij op deze wij ze verkregen heeft in de tienduizenden lo-.peiL Eea treurig geval. 4 C ktermdddag is de 29-jarige zoon van den meubelmaker P. te Amersfoort bij het vervoer van boomen gestruikeld hij kreeg een boom op het lichaam en is een kwartier daarna overleden. Inbraak. Een bejaarde dame te Venlo, die met haar huishoudster in een huis aan den Oostsingel woont, heeft in den afgeloo- pen nacht bezoek gehad van een inbre ker. Het heerschap heeft kalmweg alle kamers doorzocht en hier en daar wat geld weggenomen. Aan het zilverwerk sihijnt hij zich niet te hebben durven v agen het lag in den kast dooreen- r-worpen zonder dat er een stukje aan ontbreekt. Wel is den dief een liefheb ber van een goede sigaar, want een flink aantal rookertjea zijn meegegapt. Getapt. Ten huize van een bewener van de V inch straat te den Helder werd, op ver moeden van diefstal, huiszoeking ge daan en door de politie allerlei voor- STADSNIEUWS. werpen, als nautische instrumenten en tal van scheepsartikelen in beslag ge nomen. De bewoner bekende de voor werpen van een Engelsoh stoomschip gestolen te hebben en werd in verze kerde bewaring gesteld. De Argentijnache couponszwendel. Een hofmeester aan boord van het ».s. „Vondel" gearresteerd. Gisteren hebben een inspecteur en eenige rechercheurs der Centrale re cherche van Amsterdam zich naar LJmui den begeven, teneinde de aankomst van het stoomschip „Vondel" af te wachten. Toen het schip was binnengeloopen, begaven de politiemannen zich aan booid en arresteerden een der hof meesters. De man staat onder ernstige verdenking deel te hebben genomen aan den zwendel met Argentijnsche Coupons, waarvoor reeds een andere hoimeeeter en vier dames in arrest zijn gesteld. De gestolen pelsmantel. Eenigen tijd geleden kwam een Ne- derlandsch echtpaar, dat in een hotel te Berlijn logeerde, tot de ontdekking, dal een dief van hun afwezigheid ge bruik had gemaakt om koffers e<n kas ten open te breken en daaruit f 700, een kostbaren pelsmantel en enkele sie raden te stelen. Maandag is de dief, bij een poging om den mantel te verkoopen, tegen de lamp geloopeu en nadeirhand ook zijn medeplichtige. De dief, een bekend re cidivist, beweerde bij zijn aanhouding den mantel van den grooten onbekende te hebben gekocht. Niettemin werd hij in verzekerde bewaring gehouden. Dinsdagochtend verscheen op het po litiebureau een jonge man met een co pieus ontbijt voor den verdachte, die hardnekkig had geweigerd op te geven •waar hij woonde Een agent volgde den brenger ongemerkt en wist zoo zijn rdres uit te visschen. Kort daarop werd daar een inval gedaan en toen kwamen behalve een poederdoos, die aan de Nederlandsche dame had toebehoord, een reusachtige voorraad dure dames- kleeren voor den dag, alle van hotel- diefstallen afkomstig. De confrontatie van den dief en zijn medeplichtige wa? nogal grappig, door dat de eerste den ander een „schro melijke technische fout" verweet. „Het wis al te dom geweest om zelf het ontbijt te brengen. Waarom geen tus- schonpersoon tngeschakeld Groote hoeveelheden aardappelen bevroren In tal van plaatsen in West-Noord- Brubant is bij het openleggen der aard- appclenkuilen gebleken dat groote hoe veelheden van deze vruchten bevroren zijn. Brandstichting. In den nacht van 5 op 6 Februari is tè Beverwijk brand uitgebroken in perceel Pa- terswog 31, welke brand door de politie gejr bluscht werd. Als verdacht van brandstich ting zyn thans aangehouden de bewoners G. en diens vrouw A. de C. De vrouw heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd; de man blyft nog steeds ontkennen. Het is de bedoeling geweest de assurantiepremie machtig te worden. Beide zyn ter beschik king gesteld van de justitie. Brand. Door onbekende oorzaak is gisterenna- mJddag te Kapel-Avezaarth by Tiel ge heel afgebrand de arbeiderswoning van J. v. Dijk. Verzekering dekt de schade. Een proces van 83 jaaf om 92 millioen. Het hof van beroep te Napels heelt uitspraak gedaan in een proces, dat 83 jaar hefft geduurd en liep over de vol gende aangelegenheid Einde der 16e eeuw schonk koning Karei X van Na pels land aan Caesar Fieramoeca. Deze aanvaardde het land, doch maakte er ge411 gebruik van. In 1841 deed een on dernemend afstammeling van Fieramos- ca den staaf een proces aan om van hem interest te verkrijgen wegens het exploiteeren van den Fieramosca be hoorenden grond. Het proces nam onder koning Ferdi nand II een aanvang en eerst thans is de uitspraak gevallen, waarbij wordt verklaard, dat de erfgenamen van Fie ramosca geen recht hebben op de ge vraagde 92 millioen lire interest, daar hun eischen tegen den staat buiten de wet vallen. SPOKT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Goudsche Voeltbal Bond. Wedstrtydprogramma voor Zondag 10 Febr. le klasse A. Vivaalöe I—►Ailphen II, 2 uur. Zwammerdam IAJphia I, 2 uur. le klasse B. G.S.V. IIOJyimpia UI, 12 uur. Schoonhoven II—Haastrecht I, 2.16 uur. Gouda IIMoordrecht I, 12 uur. 2e klasse A. Ailphen IIIBodegraven 2, 2 uur. Olympia IV—Alphia 2, 12 uur. 2e klasse B. Ailto I—O.NA. IU, 10 uur. Zevenhuizen IZwervers I, 2 uur. 3e klasse A. AJiphia IIIBodegraven III, 2 uur. Vriendschap IWaddinxveen I, 2 uur. 3e klasse B. Mjoondrecht II—G.S.V. III, 2 uur. Schoonhoven IIIBergambacht I, 12 uur. 4e klasse. Haastrecht II—Gouderak II, 2 uur. Yriaudechap IIWaddinxveen II, 12 uur. Bergambacht II'Schoonhoven IV, 1.46 m. In da Bestuursvergadering van de G.V.B. op 1 F«h*uori jj. werd d® vereeniging Gouwslnia met al hare leden geroyeerd we- goaa wanbetaling. GOUiDA, 8 Februari 1924. Examen Civiel-lngenieur. Aan de Technische Hoogeschool is ge slaagd voor het examen civiel-ingenieui de heer G. JonJchedd, geboren te Gouda. Ledenvergadering Afdeeling Gouda „Volksonderwijs". In de op 4 Februari gehouden ledenver gadering van de Afd. Gouda vun „Volks onderwijs" werd tot bestuurslid gekozen Mevrouw Gouda. 1 Uit het jaarverslag halen wjj aan, dat dat in het afgeloopen jaar meer dan verdubbeld is. De voorzitter deedde mede, dat de afdee ling in Januari 1924 is kunnen overgaan tot de oprichting van een cursus voor meisjes, die eeaiigszins het gemis van de onlangs op geheven Herhalingsschool vergoeden moet. Zesentwintig meisjes nemen aan dezen cursus deel, waar Mejuffrouw H. van Wijn gaarden 2 maal per week 's avonds gedu rende anderhalf uur les geeft in naaien, breien, enz. Het gemeentebestuur was zoo welwillend zyn medewerking te verleenen, door het afstaan van een lokaal voor dit doel en het in bruikleen geven der leermid delen van de oude herhalingsschool. Een belangryk punt van bespreking op de .vergadering was verder het Koninklijk Besluit, waarbij de leeftijd voor de toela ting tot de lagere schooi van gemiddeld zes op zeven jaar wordt gebracht, en zulks vooral naar aanleiding van een circulaire, ontvangen van het Hoofdbestuur, waarin gewezen wordt op de groote nadoelen, die dit besluit hebben kan op het gezinsleven en de school, nadeelen, waartegen de enkele paedagogische voordeelen niet opwegen. Het is zeker een zaak, die de aandacht van de afeteeiing ten volle waart! is. N. V. Goudsch Dagblad. Bij de Ned. Staatscourant van 4 Febr. *«ijn als bijvoegsel verzonden de akte van oprichting en de statuten der N. V. Goudsch Dagblad, waarop Koninklijke goedkeuring is verleend Het doel der vennootschap is het uitgeven en drukken van dag-, weekbladen en/of an dere periodieken, alsmede het verrichten van andere werkzaamheden op drukkers- gebied, alles in den ruimsten zin van het 'woord. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ƒ50.000.—, waarvan bü de oprichting zijn geplaatst en volgestort 40 aandeelen van ƒ500.-. Voor de eerste maal zijn benoemd tot di recteur de heer W. B. D. Hulsteijn te Rot terdam en tot commissarissen de heeren J. M. Klinkhamer, den Haag, B. H. H. de Ko ning, Rotterdam en J. D. Richards, Rotter- Gi*terenavond had in de Sociëteit „Vrede- best" het voor de leden aangekoiyligde prijs- spelen plaats. Er was voor de verschillende spelen veel animo en het bestuur had voor goede prijzen gezorgd. Een vluchtheuvel voor het verkeer. Teneinde het verkeer van en naar de stad beter te kunnen regelen, wordt by wijze van proef bij het begin van den Kattensin- gel en de Spoorstraat een vluchtheuvel ge plaatst. Deze vluchtheuvel, die voor deze proef van hout is gemaakt, werd heden ge plaatst en had veel bekijks. Indien mocht blijken, dat hiermede een verbetering wordt tot stand gebracht en geen sta-in-den-weg is geschapen, zal de plaatsing van dezen vluchtheuvel blijvend zyn. Een lezing die niet door ging. Toen onze verslaggever zich gisteren avond naar de Soc. de Réunie begaf tot bij woning van de lezing van Prof. Cohen voor het Natuurkundig Genootschap bleek hem daar, dat deze lezing niet doorging wegens ongesteldheid van den spreker. Met onzen verslaggever maakten meerdere bezoekers dezen vergeefschen tocht, die hun had kun nen worden bespaard, indien van het niet doorgaan van deze lezing mededeeling was Optreden van Nap de la Mar. In den Grooten Schouwburg zullen op Vrijdag 15 Febr. a.s. Nap de la Mar, Fien- tje de la Mar en Margie Morris in verschil lende eenacters optreden. Concert Jascha Spiwakowsky. Het vierde abonnement? concert in den Grooten Schouwburg, waar de pianist Jascha Spiwakowsky zal optreden, zal niet zooals aanvankelijk op de prospectus ver meld stond, plaats hebben op 18, maar op Woensdag 20 Februari a.s. Kunstochtend. Zondagochtend belegt het Comité voor Arbeidaontwikkeling in de groote zaal van de Réunie, Oostihaven een Kiunstochtend. Dan zullen de heeren Wlilem van Capel'en en Henri Meesink voordragen: „Julius Cae sar", drama van William ShaJcespeare. De bijeenkomst begint om 10 uur. Schaakclub „Messemaker". De schaakclub „Meesemaker" speelt a.s. Dinsdagavond 12 Febr., 8 uur, in de Soc. Vredebest in de 2e klasse competitie van de Ned. Schaakbond een wedstrijd tegen de Reeidentie Schaakclub II. Belangstellen den hebben b(j dezen wedstrijd wederom vrije toegang. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 6 Februari 1924. 28 aardewerkers (pottenbakkers en pijp- makera), 4 gieter, 1 plateelbewerker. 1 ga meerder, 1 boekbinder, 1 machinevetter, 9 letterzetters, 4 drukkers, 1 boekdrukker, 18 grond welkers, 19 heiera, 26 opperlieden, 29 timmerlieden, 1 gasfitter, 4 opperlieden (straatoiokers), I atucadoor, 8 telegraaf- werkers, 2 steenhouwers, 12 metselaars, 36 schilders, 1 werkt, teekenaar, 1 water- bouwk. teekenaar, 6 houtdraaiera, 3 be hangers, 4 stoffeerders, 5 kistenmakers, 2 bijteers, 10 meubelmakers, 1 beeldhouwer (hout), 2 zagers, 1 atoelenmalrer, 1 klom penmaker, 1 witwejlikr, 8 ntaeJS. houtbe werkers, 1 borstelmaker, 1 wagenmaker, 2 zeilmakers, 2 scheepjitüigers, a kléerma- kers, 1 kapper, 5 bleekerskneehten, 1 wn- teilitter, 2 schoenmakers, 1 aanhouder, 2 monteurs, 8 scheepsklinkers- en ijzerwer kers, 2 keteimakers, 1 gieter(metaai), 3 machinisten, 4 mach. bankwerkers, 7 sme den, 6 stokers, 1 kopergieter, 1 halfwas koperslager-fitter, 15 blikslagers en lak kers, 1 rywielmonteur, 3 eleotriciens, 1 In strumentmaker, 1 hulpmonteur, 1 loodgie ter, 2 touwslagers, 9 textielarbeiders, 1 he kelaar, 3 mattenwevers, 12 suikerwerkers, 9 brood- en banketbakkers. 77 tabaksbe werkers (sigarenmakers, sorteerders, plak kers, enz.), 12 tuinlieden, 17 pakhuis-, 2 expeditie- en 22 schippersknechts, 4 reizi gers, 1 winkelbediende, 12 koetsiers, 4 chauffeurs, 10 kantoorbedienden, 2 boek houders, 148 transport- en fabrieksurb., 2 tuinlui-chauffeure. Aanvragen werkgevers. 1 dienstbode (dag en nacht) boerenbe drijf, 2 dienstbode, 1 meisje (inpakster) voor koekfabriek, 2 werksters, allen te 1 winkelbediende (17 k 18 jaar) te 2 dienstboden te Haastrecht; 1 te Reeuwijk. Agenda. 814 Februari, telkens om 8 uur en 9.10 en 13 f ebruari ook te 2% uur. Grooie Schouwburg „De Eeuwige Stilte", weten schappelijke film. l>e ontdekking van ue Zuidpoöi, door Captain Scott. 9 f ebr. 3uur. Soc. Ons Genoegen Kin der- en familiebal. 9 f'ebr. b uur. Zaai Kunstmin van Ons Ge noegen Gecwstuimeerd bal, onder leiding van de dansleeraar J. H. Hellomink. 9 f ebr. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing N. O. G. 11 Febr. b uur. Soc. „Ons Genoegen'Feest avond „Excelsior". 12 f'ebr. 1 Va uur. Cursus Volksuniversiteit Dr. v. d. Sleeu. 12 Febr. 8 uur. Soc. Vredebest. Wedstrijd Schaakclub Meesemaker—Schaakclub Residentie in de 2e klasse competitie van de Ned. Schaakbond. 10 febr. 9 uur. Hollandia boven. Ledenverg. V. E. O. 15 f'ebr. 8 uur. Groote Schouwburg. Nap de la Mar. 18 f ebr. 8 uur. Groote Schouwburg. Con cert Caecilia. 20 f'ebr. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Montagne. 20 f'ebr. Remonstmntsche Kerk. Bijbelle zing Dr. L. J. van fiolk. 20 Febr. 8 uur. 4e Abonnementsconcert Jascht Spiwakowsky. 25 Febr. 8 uur. Zaal Winstmin Soc. Ons Genoegen. Lezing Ds. 'J1. Borger voor dé Ver. van Vrijzinnig rfervormden. Eiken Zondagmiddag van 36 uur Thé in „Ons Genoegen" voor de le- huisgenooten. Avond- tn nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Hoeühamer en Weyer, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 8 Februari, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). U:riijËtrÖMTUËK. BEUKEN WOUDE. Van een scholier uit deze gemeente is te Lekkerkerk een regenjas ontvreemd. De politie stelde direct een onderzoek in, met het gevolg dat een persoon uit Nieuw- poort werd aangehouden. De vrachtauto van de Gebrs. D., gela den met graan reed in volle vaart een sloot in. De chauffeur kon zich met moeite red den. Van het graan is veel door het water bedorven. Burgerlijke Stand. GETROUWD: J. Zwanenburg en A. Oudenes. C. v. Wijngaarden en T. E. Markus. GEBOREN: Wijntje Elizabeth, d. v. B. Noomen en A. de Bruin. Jeanette, d. v. M. Gautier en G. A. Verstoep. OVERLEDEN: Een leveol. aangegeven k. v. A. Rehorst en W. M. Molenaar. J. v. d. Burg 86 j., weduwe v. E. Dekker. BODEGRAVEN. De alhier sedert jaren bestaande gymnas tiek vereeniging Hercules heeft Dinsdag avond in Hotel van Haaften een uitvoering gegeven voor ouders en huiagenooten van de leerlingen, welke schitterend iB geslaagd. Na een openingswoord van den Voorzitter den heer R. v. d. Kleyn, werd begonnen met «le uitvoering van het rijke programma. Al dadelijk maakte no. 2 een zeer goeden in druk, zijnde vrije oefening afd. heeren. Ook de dames afd. heeft getoond, heel wat te presteeren. De leiding berust thans by den nieuwen Directeur, den heer P. J. Zuidam, van Alphen, en Hercules kan ongetwijfeld met deze keuze gefeliciteerd worden. Het is onB opgevallen, dat naast de keu rige uitvoering, zoo bizonder vlug na elk nummer, de benoodigidheden voor 't volgen de nummer gereed stonden, en dadelijk weer werd begonnen met het volgende num mer. Hoewel veel is gegeven^ was te elf uur de uitvoering afgeloopen. jpial was ge heel bezet. Yri)^ werd (fóf uitvoering herhaald voor donateurs. pe vereeniging beschikt over een groot aantal leerlingen (in de meisjes adsp.-afdeeling kwamen b.v. 26 leerlingen uit!) en schijnt weinig leden te hebben verloren door de oprichting van nog een gymnastiek vereeniging, up speciaal Chr. grondslag. Moge Hercules nog vele uit voeringen kunnen geven, en deac mooie sport voortdurend blijven beoefenen. De op U. Dinsdagavond gegeven openbare tooneeluitvoering vanwege de afd. der S. D. A. P. in het Zuid-Holl. Koffiehuis waa slecht bezocht. Het tooneelatuk werd goed gespeeld, en de aanwezigen hebben veel kunnen genieten van: Vergulde Leugens, van Inte O naman. y QOUDKUAM. Burgerlijke Stand. GEBOREN: AdrUuma, a. v. Jae. i'er- louw en Joh. Corn. Vleggeert. Bastiaan 1. v. Jan Terlouw en H. Fiule. WiUe- myntje Johanna, d. v. W. Zondjjk en W. J. v. Hoorn. W$nand., v. Ch. Key en G. v. Leeuwen#Johannes Mannus, z. v. U. de Jong erf W. J. Dekker. Ario, v. P. Ooeterom en J. Luy t. Dirk, z. v. G. Ver doold en A. De Kwaasteniet. OVERLEDEN: Jan, 2 mnd., z. v. D. C. v. d. Starre en J. M. Verboom. A. Bek- kema, 47 j., echtg. v. R. A. Kooiatra. J. S. de Boer, 86 j. HAASTRECHT. Ook in deze gemeente zal een benzine pomp worden geplaatst. Door de Maat schappij De Automaat te Rotterdam ia blij kens de openbare kennisgeving aan Bur gemeester en Wethouders vergunning ge vraagd een tank met bybehoorende appa raten te mogen oprichten in de garage van den heer C. Th. van Vliet alhier. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1925, bedraagt 13. Dat de IJsaeidyk tusschen Haastrecht en Oudewater voor vrachtauto-verkeer niet geschikt is, is wederom gebleken, daar een zware wagen van de Kaashandel My. Gou da in den weg verzakte. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: Metje van der Graaf, oud 39 j., d. v. C. van der Graaf en van M. Slijk. Petronella Maria van den Hoek oud 10 mnd., d. v. A. van den Hoek en van W. Heyneman. ONDERTROUWD: J. van der Starre en S. P. C. Bonefaas. UEEUWLIK.. De gemeenteraad heeft besloten vuur 1/3 deel bij te drogen ui de kosten, oonoo- digd voor liet maken van plannen tot droog making van de Reeuwyksche en Siuipwyk- sche plassen. VL1ST. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichung 1926, bedraagt 6. De Zangvereentging E. M. M. gaf gis teren haar jaarlyksche uitvoering, onder leidling van den heer Donk, welke goed ge slaagd mag heetcn. Mei een geanimeeid bal werd dezen avond gesloten. WADDINXVEEN. Vergadering van den gemeenteraad van Waddinxveen op Donderdag f4 februari 1924 des namiddagis te zes uren. Onderwerpen ter behandeling: Verslagen der- vergaderingen van 7/lü December en 22 Januari j.l. Mededeeiingen, ingekomen stuk ken enz., om daarop zoo noodig te besluiten. Voorstel van de Commissie van By.stand in bet beheer der gemeentebedryven inzake de uitbreiding van het afzetgebied van het gas bedrijf. Voorstel tot wyziging der verorde ningen op de heffing en invordering op de plaatselyke inkomstenbelasting. Voorstel tot herziening der verordeningen op de hef fing en invordering van het schoolgeld. Voorstel van den heer A. Kempkes tot het treffen van een dading. Rekening van het burgerlijk armbestuur over 1923. Begroo- tingswyeigongen. Voorstel van B. en W. om de tijdelijke benoeming van de gemeente- werklieden P. den Boer en J. Muhle na 16 Februari a.s. te continueeren. LANDBOUW EN VEETEELT^ De mond- en klsuwzeerbeutryding. De Entstof van Prof. Pfeiler. De Burgemeester van Waddinxveen zal op advies van den veearteenykundigen dienst te Leiden geen vergunning meer verleenen aan den heer Dr. Overbosch te Gouda om vee, dat lydeode is aan mond- en klauw zeer, in te enten met de entstof van Pref. Pfedler, zulks in verband met de onvoldoen de resultaten, die bereikt zijn. (DRAADLOOZE DIENST.) Amerikaan ache kuip. BERLIJN, 8 febr. Volgens de bladen besloot de Amenkaanschc hulpcommiasle met ingang van 1 Maart au>. dagelyksch 1 millioen Duitsche kinderen een maaltyd te verschaffen Venizeloe. ATHENE, 7 Febr. Venizelos heeft beslo ten voorioopig in Athene te biyven. Zyn gezondheidstoestand is aanmerkelijk vtifce terd. De conservatieve partij Engeland. LONDEN, 8 Febr. Gistermiddag werd ten huize van Baldwin een vergadering gehouden van de leiders der conserva tieve partij ter bespreking van partij politiek, en de laatste schikkingen voor een algemeene vergadering van de par ti;, die Maandag zal worden gehouden en welke Baldwin zal preeideeren. De opstand in Mexico. LONDEN, 8 Febr. Uit Mexico City woidt gemeld dat de la Huerta in Chi- hau Chua opereerd en 100.000 rebellen vraagt voor de vrijlating van een ge arresteerde Engelschman. Melkprtjaverlaging. AMSTERDAM, 8 Febr. De algemeen* inelkslijtersbond, deelt ons mede dat V"* tnwng vn 10 Fohr de m-üfprl|g te Amsterdam met 1 cent per liter wordt verlaagd. l>e aangehouden Ut recht schs advocaat. De instructie in dese sask voorioopig nog niet gestoten. Naar wij vernemen is er voorioopig nog geen sprake van de sluiting der iusiruotie in de strafzaak, waarvoor mr. K., advocaat te Utrecht, in voor-arrest zil Telkenmale kooien weer nieuwe klachten in, in verband waarmede deze instructie voortduurt. Vermoedelijk wordt het wel einde Maart of begin April alvorens deze zaak naar de open bare terechtzitting zal kunnen worde.- vtrv ezen. Jeugdige dieven. ZEIST, 8 Febr. De Zeister politie deed een belangrijke vangst met de ar restatie van eeu jeugdige dievenbende, een tweetal jongen, van 15 jRW en eeu vin 17 jaar. Eenige weken geleden word ingebroken in villa's aan den Doir den-chen weg waarbij heel wat werd weggesleept, terwijl gisteren weer een inbraak werd gesignaleerd in een leeg- biuand huis aan den Bergweg. Hier kou de politie een der daders op aeeter- déad betrappe De twee anderen die gevlucht waren, zijn eveneens reeds aangehouden. Bij de huiszoeking kwa men de goederen uit de villa's te voor schijn, waarna de jeugdige dieven be kenden ook aan die inbraken schuldig te zijn. Van Kosssb veroordeeld tof zes jaar. Aneta seint uit Weltevreden 8 Febr. De Rand van Justitie heeft heden van Rossen overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf on der aftrek van da preventieve hechtenis. WISSELKOERSEN. 7 Febr. 8 Febr. Londen 11.61* 4L49* Berlijn 0.627» 0A6 Parijs 12.40 12246 Brussel 10.96 10.86 Zwitserland 46.36 46.42* Weenen 0.0087 0.0087* Kopenhagen 48.40 43.46 Stockholm 69.92* 60.96 Christiaaia 36.76 36.80 New-York 2.66 2M% Beurso verzicht. De beurs had vandaag een onregel matig verloop. Aanvankelijk war de btonumng over tiel algemeen vast, en bewogen de koersen op de meeste af- dc t-luigeu zich in eeu opgaande koers- ru tiling, maar later op tien middag had een ommekeer plaats, hen zeer vaste iiouding werd aanvankelijk teu toou ge spreid door de rubberwaardeu, evenwel werden de hoogste koersen geenszins gemindhuafd. buikerwaarden bij ope ning met slecht gedisponeerd en liepen die ook naar boven, doch ook deze moebten zich een koersverlies getroos ten. Op de oliemarkt bewogen Konink lijke zich eerst tusschen 461 en 465, waarna ze veie procenten verloren. Ook geconsolideerde!) vielen terug, bcheep- vaai ten volgden eenzelfde koersverloop, l'ubukken werden reeds dadelijk ui een zwakkere houdiug uigezet. De Sumu- traaoorten kwamen op eeu vrij sterk verlaagd koerspeil terecht. Prolongatie byé Slotkocnen New-York. New-York, 7 f'ebr. 6 u. bj». Berlijn 24, Londen 432*, Parijs 465, Brussel 411*, Italië 439*. Zwitserland 1744, Amsterdam 3757, Weenen 147», Praag 291, Uhrihtianju 1346, Kopenhagen 1632, Stockholm 2631, Madrid 1282. MARKTBERICHTEN. Coop. Tuioieravsreenigiag. „Gouda sa Omstreken". Veiling van 8 Februari 1924. Witlof le soort 36—48, id. 2e soort 26 30; Spruiten le soort 2629.70; id. 2e soort 14.8016.50; Uien 7—10.40; Kro ten 6.9013.60, per 100 K.G.Groene Kool 2.504, Knolselderie ƒ3.4010, per 100 stuks; Boerekoo) 0.37—0.48 per JiJst; Ra barber ƒ6—20, Selderie ƒ3—8.40; Prei ƒ3 6.30 per 100 bos; Eieren 7.408 per 100 stuks. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Naar waarneming in den morgeu van 8 Februari 19*24. Hoogste stand 768.0 te ZUricb. Laagste stand 782.8 te Vestmanoer. Verwachting Aanvankelijk matige, later toenemende Z. tot Z.-W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvan kelijk weinig of geeu regen, later waar schijnlijk regenbuien, zachter. Licht op. b-'J Febr. 5.28 n.m.—7.— v.m. 9-11' 5.81 -6.56 10-11 5.33 -6.56 11-12 5.85 -0.58 12-13 5.37 -0.81 13-14 5.38 "^-«.48 14-15 5.40 ..^48 ADVEKTENTIEN. Agent voor Oonda en Omstreken •I. P. RODINBURQ, Prins Hendrikstraat 87 Vraagt Huurkoop-Condities i

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2