LMIEL NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK JUDERKERK OUDEWATER, REEUWLTK, SC HOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 82* Jaargang Maandag II Februari 1824 No. IS462 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I 4> 5 DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—-Van Rossum I UJNNKNLANU. Vivat. post. 4 onder is. thans niet zoo, dat een een (Wordt vervolgd). 1» 1 Ondervinding is de beste, maar ook de duurste leermeesteres. 3 post den girodienst nu van dienst ijn geld niet op, et op. nnengeloodst. („Stand.)” post le post geweest niet op geweest. doch van üet geteld. en laat vond een nog een jongs- bij de straat. Ze ;ht het naar huis ie reeds sliepen. OTEN. prijzen. GOUDA. 206 10 FfcUiLLETÜM. Nadruk verboden en de de geeischte loonsver- de eischen der werkne- zü, d ’k heb ze nog dreie... tiene... sht is, Janman DENEMARKEN. De verloving van prins Viggo wan Denemarken. Prins Viggo van Denemarken heeft zich te Ottawa verloofd met een zekere miss Green. De prins vertoeft met zyn vader, prins Waldemar te Ottawa om heden het Henderson, de Labour-minister van Bin- nenlandsche Zaken, die nog geen Lagerhuis lid was en thans te Burnley officieel can- didaat gesteld is voor den vacanten Lager huiszetel dezer fabrieksstad, heeft aldaar een verkiezingsrede gehouden, waarvan de volgende verklaring algemeen de aandacht trok. Het komt my voor, zoo zeide hij, en ik hoop van harte gelyk te hebben, dat er reeds een gunstige verandering is geko men in de verstandhouding tusschen En geland en Frankryk en dat die verande ring spoedig ten volle uitdrukking zal vin den in een conferentie, niet alleen tusschen deze beide landen, maar, laat ik zeggen, voor zoover het aan ons ligt tusschen alle los toe leidt. irecte beliastingen J, in antwoord op en waarschuwing, het volgende ant- i toegewezen, zegt yelier zal de van '00 moeten terug- kosten van het huwelijk bij te wonen van «ijn broeder, prins Erik, met miss Booth. Beide prinsen zijn neven van de Engelsche koningimnoe- der Alexandru- baar geïnspireerd door een oplossing door de Belgische regeering aan de hand gedaan. Het gevolg van deze overeenkomst is dat het Duitsche spoorwegbestuur in het brug- gehoofd Keulen gehandhaafd blijft. Voort aan zal nu het peptanen-, zoowel als het spoorwegverkeer naar alle richtingen plaats hebben, en vanaf heden zou reeds een verbetering in het personenverkeer op de internationale treinen naar Frankrijk en België worden aangebracht De conferentie van marine-experts welke indertyd te Venetië zou bijeenkomen, ter opstelling van een onrtwerp-internationale conventie betreffende de uitbreiding der in 1922 te Washington geteekende overeen komst in zake beperking der vlootbewape- ningen tot neutrale staten, die deze conven tie nog niet geteekend hebben, zal op 14 Februari te Rome vergaderen. Alle mogendheden zyn uitgenoodigd aan deze conventie deel te nemen, onverschillig of zy lid van den Volkenbond zyn of niet, terwyl zooals bekend ook Rusland een ver tegenwoordiger naar Rome zal zenden. Le den van de subcommissie voor vlootaange- legenheden van den Volkenbond en leden van de Permanente Adviseerende Ontwa peningscommissie zullen de vertegenwoor digers der landen ontvangen. Deze zyn Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Spanje, Japan, Brazilië en Zweden. Uitnoodigingen zyn voorts gezonden aan alle landen, die oorlogsschepen van meer dan 10.000 ton of .gewapend met kanonnen van 203 m.M. ka liber of meer hebben. Tot deze landen be- hooren de V. S., Rusland, Nederland, Ar gentinië, Ohiii, Noorwegen, Denemarken, Griekenland en Turkije. De conferentie zal onmiddellyk aanvangen met de opstelling van den tekst, welke alreeds voorbereid is door de Adviseerende Commissie in over eenstemming met de principes ter Washing- tonsche conferentie vastgelegd, terwyl het resultaat van haar arbeid eventueel zal worden voorgelegd aan de plenaire inter nationale conferentie, die zoo spoedig mo- gelyk bijeengeroepen zal worden. men en brem. Soms ’s nachts, als Griff in den koestal was, kon ze naar buiten sluipen en hief dan haar gelaat naar den hemel op, om naar de heldere ster ren te kijken, die op haar nietige ge stalte neerzagen en de sterren sche nen ook dichtbij en in 't besef van haar kleinheid vond ze vrede. In de dag'en, die zoo ver af schenen, had ze dikwijls gedacht, dat er een eeuwige stilte moest hangen over de verre heide ze leerde nu, dat er steeds geluid was, nu eens zoo zacht, dat slechts het scherpste gehoor het kon opvangen, dan weer vol rumoer, soms ook lieflijk, klankvol en rustig, maar altijd spraken er stemmen, en niemand behoefde zich eenzaam te voe len in het veen van Lostwithens. Toen ze voor ’t eerst daar kwam, met de sneeuw dik op het land, had de wind gebulderd en gefloten,,; daarna hadden regenvlagen in koor meegezongen; toen nadat wind en regen beschaamd weg gekropen waren, als gasten, die te lang van de gastvrijheid gebruik hadden ge mankt, kwam het gedruisch van dé ge zwollen stroomen, gevoed door de smel tende sneeuw. Het was eerst toen het veen braak lag en een briesje vroolijk uit het westen blies, en kleine groene knopjes begonnen te zwellen en de knoppen der bramen uitbotten, dat de heidezang in zachte tonen overging; dit koeltje, zacht, als streek het over een eenvoudige lier van heiddbloesems, maakte een muziek, die tot de vrouw orak van kameraadschap en leven. En langzaam aan, zonder dat ze het u niets terug geven.” zeil bemerkte, begon de vermoeidheid vell Nethercliff te verlaten, Griff had eeds lang opgehouden ’s nachts b»j haar te waken. Zoodra ze wol genoeg v as om zijn onmiddellijke zorg te kun nen ontberen, had hij zijn kwartier op- g( slagen in een hoek van de 'tal, vaar hij stroo had om op te liggen en om zich mee te dekken. Eerst had hij lede ren nacht een soort verontschuldiging ge' onden er was een koe, waar hij bij moest blijven, een paard, dat toe zicht noodig had, enz., tot hij haar ten slotte goeden nacht wenschte, zonder eenig commentaar en ze zag hem gaan en verwonderde zich over de als van zelf sprekende zorg, die de man voor haar had. Ze had nooit zooveel hoffe lijkheid, zooveel achting, zoo groot o zorg ondervonden van den echtgenoot, dim zij gekozen had ze had ze zelfs met in deze mate ondervonden van den oom, die het Ideaal was uit haar meis je steit. Toch bedroefde het haar als de avond kwam en Griff na het vuur op gestookt en Trash tot haar gezelschap achter gelaten te hebben, in de duis ternis uit^ing. „Het is'niet mooi”, riep ze op zeke ren avond, toen zijn hand reeds op den deurknop lag. Wat is niet mooi Je tobt kind, ever de minste kleinigheid, terwijl ik me van de grootere niets aantrek.” ,.Maar ’t is koud, daarginds, waar u slaapt. Ik jaag u naar buiten en neem uw hut in beslag en en ik kan Huldiging mevrouw dr. A let la Jacoba. Dr. Aletui Jacou», die naar meu weel Zaterdagmiddag haar '«Oen verjaardag vierde, meid m de Van Dijk zaal nu den Haag een zeer drukbezochte receptie. Leu aantal bloemstukken sierden l^l podium, waar een eerepiaats voor liüur wa^ngerichi. in nel zaaltje waren veel dduufe uit vrouwenbeweging, van de verschillende vrouwenciuos, eumengeko men om de «0-jarige te huldigen. liet woord werd allereerst gevoerd door mevrouw Manus uit Amsterdam, presidente van het outvangst-comite, me de geboorte- en jeugdouMtaudighe- den van dr. Jacobs memoreerde en er op wees uat door durl en doorzeltings- veimogen zij zooveel heeft bereikt. Een 1 aanbreekster is zij geweest voor velen en de jongere generaties hebben reden, haar in alle opzichten dankbaar te zijn. Mevr. v. d. Hóeven, w.n. presidente van de Ned. Ver. v. Staatsburgeressen, getuigde van den dank, die alle leden uier vereeuiging vervult. Zonder haai toewijding en strijd, zou men met zoo ver gevorderd zijn in de emancipatie der vrouw. Uok vele vrouwen persoon lijk hebben haar te danken. Zij is hon derden vrouwen als voorbeeld geweest. Mevr. Doorman—Kiestra sprak na- nioum den Nationalen Vrouwenraad. Dr. Deknatel eerde dr. Jaeobs als de eeiste vrouw, die de wetenschap der geneeskunde heeft ieeren kennen. Zij l eeft het pad geëffend voor vele vrou- .wen, die in di? wetenschap hun levens geluk hebben gevonden. Mej. Anna Polak, namens het Bureau voor Vrouwenarbeid herinnerde aan de moedige daad van dr. Jacobs in 1871, toen zij aan de universiteit als de eer ste vrouw ging studeeren. Mevr. RamondHirschman huldigde dr Jacobs als de pacifiste uameiis de Nederl. afdeeling van een Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid en tevens na mens den geheelen bond. Mevr. CarnoBar Ier sprak namens de Vrije Vrouwen Vereeniging, mr. Werker, ais voorzitter van den Vrijz. Dem. Bond, mr. Marchant als voorzitter van de Vrijz. Dem. Kamerfractie, een aigevaardigde van de Meisjes-studen- tenvereeniging le Utrecht, mevr. Heems kerk v. Beest namens den Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, mevr. v. Schalk—Dubbel man namens de Onderlinge Vrouwen bescherming Het woord werd ook ge- i voerd door afgevaardigden van de Ned. De goudbiljettenbank. Overeenstemming bereikt. Het conflict in de Briteche bezet lings-zöne opgelost. De maritieme bewapening. Een internationale conferentie De eerste Commissie van Experts, die te Berlijn met Dr. Schacht besprekingen heeft gevoerd, is tot overeenstemming gekomen ten opzichte van de plannen welke voor de oprichting van een nieuwe Duitsche goud- biljettenbank werden aanbevolen, welke bank haar eigen bankbiljetten tegen die der Rentenbank zal inwisselen en daardoor zal komen tot samenvoeging van de tot nu toe onderling verschillende betaalmiddelen op een nieuwe goudbasis. De Commissie van Experts zal thans te genover de Commissie van Herstel de mea ning uitspreken dat het plan zooals dit wondt voorgelegd, zoo spoedig mogelyk ten uitvoer zal moeten worden gelegd. In een officeel communiqué van de Com missie van Experts wordt voorts uiteenge zet dat de bestaande economische en va- lutaire verhoudingen in Duitschland een verbetering dringend behoeven. De deskun digen zuillen deze opvatting ook tegenover de Commissie van Herstel tot uitdrukking brengen en er op wijzen, dat, gezien de leeds getroffen overeenikomst om de be sprekingen op 18 Februari te Parijs voort te zetten het ook den Duitschers ernst is, met de spoedige oplossing van het pro bleem. Wanneer derhalve alle betrokkenen wil len medewerken en overeenstemming be staat omtrent de hoofdpunten, zal verdere speculatie op de deviezenmarkt geen reden van bestaan meer hebben en zal een waar devaste verhouding van de betaalmiddelen een beteren toestand in de toekomst ver zekeren. De commissie rekent er op, Woensdag Berlijn te verlaten en begin Maart met haar arbeid gereed te zyn. Betreffende de werkzaamheden van de sub’-commissies van de Eerste Commissie van Experts valt te melden, dat besprekin gen hebben plaats gehad tusschen de be- grootingscommissie en het Rijksministerie van Financiën en door de valuta-commissie opnieuw besprekingen zullen wonden ge houden met den directeur der Rijksbank, dr. Hjalmar Schacht. De spoorweg-deskundigen hebben de be sprekingen met het Rijksverkeers ministe rie aangevangen, reeds wenden technische en begrootingskwesties behandeld, daarna werden de tarieven, het personen en het goederenvervoer besproken. Zelfs gisteren werden besprekingen gevoerd en wel over de beschikbare locomotieven en wagons, ter wijl vandaag die kwestie betreffende per soneel- en bedryfskwesties in behandeling worden genomen. Het conflict in de Engelsche zone is thans ook opgelost, dank zij de tusschen- komst van de Engelsche, Fransche en Bel gische hooge commissarissen te Keulen. De overeenstemming thans bereikt is blyk- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. 61) Van dien dag at ging hun leven in een spoor zoo vreedzaam en zoo zeker, dat Nell Nethercliff geheeli het vreemde vergat, dat er in het samenzijn met den heer van Lostwithens lag. Meer en meer naarmate de tijd verliep, geleek ’t ver leden haar een booze schaduw, iets on wezenlijks en fantastisch dit was nu dawerkelijke wereld, deze wildernis in ’t veen, die alleen verlevendigd werd door een hut, een groepje schuren en stallen en een smalle strook ontgonnen hc'degrond. De tooverkraoht van de vlakte hield haar bevangen, zoo ster kend en heilzaam, als ze steeds doet, en het wonder van dit nieuwe leven i roTi?®1 haar, op de wijze waarop een Kind het eerste ernstige begrip omtrent de goddelijke erfenis aanvaardt. Inder daad, mevrouw Nethercliff was in deze dogen als een kind haar plotselinge Kreet „Ik ben zoo moe, veel meer venroeid dan u wel denken kunt,” was de bekentenis van een zwakte, die haar met spoedig zou verlaten. De schok van landen van Europa en de Vereenigtle Sta ten van Amerika, en dat zulk een confe rentie een zeer doeltreffend en bev ledigend begin zal zyn voor het leggen van de grond1- slagen voor een nieuwe Internationale orde van zaken, op samenwerking en goeden wil gebaseerd. Blijkbaar bedoelt Henderson hiermede een internationale conferentie voor een algemeene bespreking der mi litaire bewapeningen, bedoeld als aanvul ling van de Washingtonsche ontwapenings- conventie tot beperking der vlootbewape- ningen. De „Star” maakte eveneens melding van eën dergelfjk plan, het blad althans meldt dat de regeering de bijeenroeping over weegt van een internationale conferentie tot beperking van de militaire vliegtui gen. Totnogtoe is daarvan nog geen mede deel ing geilaan aan een ander land, na de verwacht» ontmoeting in Mei MacDonald met den Franschen premier te Parijs zal deze internationale conferentie worden byeengeroepen. „Ik slaap en ben warm, wat kan ik meer verlangen, meisje vroeg hij met de half teedere, half schertsende uit drukking op zijn gelaat, die haar zoo goed bekend was uit 4e dagen, toen zij nog zoo zwak was. Hij was verdwenen, nog voor ze kon antwoorden maar mevrouw Nethercliff zaï dien avond lang voor het vuur, en oeljie haar krachten terugkomen en ze zei, dat ze hem zeker den volgenden morgen zou verlaten. De morgen kwam, die Griff weer bin nen bracht, een hongerige Griff, die naar zijn ontbijt verlangde, een Griff, wiens gelaat straalde van volmaakte gezondheid en levensblijheid, frisch na zijn bad in den vijver, dien hij voor dat doel in het turfstroompje gegraven had Nu is het tijd, dat ik ga,” zei ze, de weinige ontbijtbenoodigdheden klaar zettend en onmiddellijk was zijn vroo- I ijk heid weg. „Ben ik je beul, kind, dat je zoo ver langend bent me te verlaten „Mijn beul riep ze uit met plotselingen hartstocht, die herinnerde aan het vuur van vroegere tijden. „God geve me dan niets dan beulen, zooals u er één bent.” BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Massa-ontslag bij de Knorr-fabrieken te München. By de Zuid-Duitsche fabrieken van de Knorr-Bremsen Aktiengesellschaft zyn Za terdag 1000 arbeiders ontslagen, daar zij, uit protest tegen de in te voeren 58-urige werkweek, lydelyk verzet hebben gepleegd. De onderhandelingen tusschen de Industrieelen en de Mie urn. In Dusseldorff zyn de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de Ruhrmynen en de Micum inzake de ver lenging der op 15 April afloopende ver dragen aangevangen. ENGELAND. Vandaag worden te Londen de handelingen hervat tusschen de vertegen woordigers van de havenarbeiders werkgevers over hooging. Indien mers niet worden ingewilligd, zuilen zooals gemeld, tegen 16 dezer een algemee ne staking proclameeren. FRANKRIJK. In Frankrijk is men een diefstal van fa brieksgeheimen op het spoor gekomen. Een Fransche ingenieur, Chivat geheeten, een Russische vrouw en een Russische arbeider zijn gearresteerd onder beschuldiging, ge heime documenten te hebben gestolen be treffende de constructie van nieuwe vlieg tuigmotoren, welke op het oogenblik voor de Fransche autoriteiten worden gebouwd. Alle drie gearresteerden waren in dienst by de vliegtuigfabriek van Bréguet. Zy wor den er van verdacht ook in andere vlieg tuigfabrieken medeplichtigen te hebben. Men vermoedt, dat er over geheel Frankrijk het bedolven worden onder de sneeuw in den nacht, toen Grill haar gevon den had, zelfs de dood van haar kind zou ze spoedig te boven zijn gekomen, maar de jarén van ellende, ontaarding en lijden, zoowel lichamelijk als gees telijk, die ze naast haar echtgenoot ge leefd- had, wreekten zich nu de span ning voorbij was. Ze was niet ziek, al- dokter haar zou kunnen genezen ze voelde geen pijn, ze was alleen moe, als een kind tegen bedtijd en al wat ze vroeg was rus-t Zoo nu en dan kwam haar trots weer boven en sprak ze er van Lost- witbens te verlaten, om haar vrienden te Halifax op te* zoeken maar iederen keer bezwoer Griff haar vastberaden en met klem niet te gaan, voor haar krachten zouden zijn teruggekeerd. En ze gaf meestal zonder tegenspreken toe; want ze wist, dat hij gelijk hadl een haar zwakte begreep. Zoodra de sneeuw van de heide ver dwenen was, begon ze buiten te wan delen, eerst iederen dag een half uur tje, doch langzamerhand wat langer. Eh steeds was ze vervuld van deze eene gedachte hoe vreedzaam en waar en hoe rein dit nieuwe leven wai in een land dat bijna den hemel geleek. Dit was zeker het geheim van Lostwithens, zei ze tot zichzelf. Daarginds in het dal was de hemel zoo ver af, haast overal afgesloten doof hooge heuvels, maar hier scheen hij zoo vertrouwelijk op de heide te rusten, een tweelingbroeder van de vlakte bedekt met heidebloe- een wijdvertakte samenzwering bestaat om documenten van nationaal belang te verkoo- pen aan vreemde mogendheden. Een aantal nieuwe arrestatie» kan derhalve ieder oogenblik worden verwacht. Deze ontdek king Iveeft groote opwinding veroorzaakt. De minister van justitie heeft aan alle civiele gerechtshoven een circulaire gezon den, waarin hy er op aandringt, dat er voortaan meer terughoudendheid zal wor den betracht in het uitspreken van echt scheidingen, wanneer het vreemdelingen geldt Aan de .betrokken procurators is op dracht gegeven, om in alle gevallen, waar in vreemdelingen echtscheidingen aan vragen, te eischen, dat een onder eede be krachtigd wettelyk certificaat worde over gelegd, waaruit blykt, dat de betrok ken vreemdelingen volgens de wetten van hun eigen land gerechtigd zouden zyn om echtscheiding te verkrijgen. Groote uitsluiting bij de Citroën-fabrieken. Naar uit Parijs aan de Tel. wordt ge meld is het personeel van een der auto mobielfabrieken van de firma Citroen in staking gegaan als protest tegen een nieuw systeem van loonbetaling. De direc tie heeft daarop besloten een algemeene uitsluiting over al haar fabrieken toe te passen, waarby 7500 man zyn betrokken. NOORWEGEN. Een drastisch besluit van den Werkgevers- bond. Om een einde te maken aan de talrijke stakingen in Noorwegen, heefit de werkge- verabond besloten een zeer drastisch mid del in toepassing te brengen, nl. het pro clameeren van een lockout in de geheele nijverheid, waardoor 60.000 arbeiders op straat zullen komen. De werkgevers zullen hun fabrieken niet eerder openen, dan nadat zy de zekerheid hebben verkregen, dat de arbeidscontracten voortaan zullen worden nageleefd, dat de behoorlijke opzeggingstermijn in acht zal worden genomen en wilde stakingen zul len worden vermeden. De Leiders der arbeidsbeweging beweren, niet aansprakelijk te zyn voor wildé sta kingen, terwyl zy geen machtsmiddel heb ben, om deze te verhinderen. Vermoedelijk zal de regeering interven tie aanbieden en trachten een vergelijk tot stand te brengen. Voornamelijk is de stap der werkgevers genomen, om een ei mi te krijgen aan de staking in het havenbedrijf die thans reeds meer dan drie maanden duurt en het zakenleven benadeelt. :he niet terug hab- 1 behouden en geeft maar terug, voor sieraad bij u ge ide, toen deze zaak /am, dat hij voor kelijk zou zijn, en dat, indien dit an- slechts tot schade- i was, maar toch vas om de vroeger aid voor de volle g te nemen, daar ngeluk wel minder ïn doch deze waar- een bedrag van i zijn betaald. iet geredfilshof te leze zaak beslist, voor het ongeluk dat hij aan den /an f 4700 had te- broche dan kon s juwelier het beet is voor de broche e krijgen, en hij eitelijk slechts de Dorzaakte waarde- fiOIBSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda «u omitreken (behoorende tot den besorgkring 1-4 regels ƒ140, elke reg^ meer ƒ045. Van belten Gouda on den bezorg kring: 1-4 regels ƒ1.55, elke aagel meer ƒ040. Advortentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdndigheids-advertentiën de helft van den prjja INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereducoer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van «oliede Boekhun delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatzing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1