ijsteem Blad. cl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEll WERKERK lU OERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. IUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, em. □it blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen w n - Gouda DOOR SMART GELOUTERD No. 15483 n. 11; 12 fl. 811 50 Den Haat;. 4 c 1* 1, den Haag. van meester wist te blijven. FEUILLETON. lachte hij. „En dat haar van chte tart- ing, 'erd week 17 cent, met Zondagsblad le bezorging per looper geschiedt jrtsgevangenis op de Thien- door prikkeldraadversper- -toch de mogelijkheid te heb- gevanigenis te manifesteeren, door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. WesselinkVan Rossum Nadruk verboden ons |vai| onthouden voorstellen nemen. «OUDSCHE COURANT. lit <|e planten- pgenomen. Zij eer gezond en rewektheid dat nen en willen be den zijn genezen, d) en U ontvangt dragen zijn) en tend door ons af- 3 30 üzaraelen, kwam Griff op hun verschil in meening terug. .,U zult Lostwithens nog niet verla- zei hij. ze verwonderde zich. Een betooging ten gunste van dr. Bonna. Zondag had te Leuven een grootsche Duitsche' firma’s aan te Tusschen de vertegenwoordigers der Ruhrmynen en de Micum zijn de laatste dagen opnieuw onderhandelingen gevoerd nopens de verlenging der op 15 April af- loopende overeenkomsten. Daarbij hebben de gedelegeerden van de Bagbaulicher Ver- ein erop gewezen, dat het in weerwil van alle moeite niet is gelukt de productie in de Ruhrkolenmjjnen tot de normale hoogte op te voeren. De mijnen zyn niet in staat tot vermeerdering der leveranties op de herstel rekening boven de huidige produc- Eigendunk is een schoone vlinder, uit wiens eieren vergiftige rupsen voortko men. duid en rusteloozen arbeid van don morgen tot den avond, ontelbaar vela weikdagen lang. „God heeft ten laatste van hem een man gemaakt,” riep ze, niet wetend daü ze deze gedachte hardop uitsprak. Weinig mannen, buiten de veenbewo nors en nog minder vrouwen zouden dit tooneel begrepen hebben, en ge zien, welk een poëzie er wa» in dien man. die met de spade werkte, tot het zweet van hem afstroomde en een gele streep zand, die vertelde van het nieuw gewonnen land Maar Nell Ne- thercliff begreep volkomen, wat Griff tot stand had gebracht en tusschen hen ontstond daardoor een verstandhouding die hen ten nauwste verbond. Griff rustte even aan het einde van de voor, om met zijn hand het voor hoofd af te vegen toen zag hij haar aan dedeur staan en kwam nader ,.Wat te drinken", lachte hij. „En als u mij een kwart liter aanreikt, dan zal ik niet klagen,'* Alsof ze dit leven reeds jaren gekend had, keerde Nell zich om en ging naar binnen om spoedig met een tot den rand gevulden beker terug te komen- Ook dit beviel haar want hoe plotse ling de overgang ook was van potfcie tot het eenvoudigst proza, maakte hel de gedachte aan die geweldige vijl ja ren van eenzaamheid minder hard, ja ren die gevuld waren met geduldigen arbeid met de spade, waarvoor haar ge moed terugdeinsde. (Wordt vbrvolgd). manifestatie plaats ten gunste van dr. Bonna. In het Acht-uren Huis werd een meeting gehouden, waar beurtelings mej. Maitens, dr. Jacob, Hermans Vos, Rosa de Guchtenaere het oud-Kamerlid Macs, Ver- brugge en Finite het woord voerden om amnestie voor Borms te eischen. Ln <te stad Leuven was de staat van beleg uitgeroe pen. Alle samenscholingen van meer dan vyf personen waren verboden. Een aan zienlijke macht van gendarmen en troepen was opgeroepen. De onmiddellijke omge ving van de st sche Vest wai ringen afgeslé Ten eindt ben voor d» wisten de 2000 aanwezigen op de amneatie- meeting langs omwegen op bet gebied der gemeente Heevelde tot een vyftig meter afstand van de gevangenis te naderen. Zij knielden allen neer op het zand van een heuvel aan den overkant der Thieneohe Vest. Een Roomache priester las het Onze Vader, dat door de 2000 aanwezigen werd beantwoord. Het was een aangrijpend oogenblik. Uit de schare traden de twee dochtertjes van. dr. Borms met nog twee andere meisjes naar voren met bloetnen, die zy gingen neerleggen voor de deur van de gevangenis. Zij werden door gendarmes verplicht die bloemen weg te nemen en door zjj weigerden, werd tegen haar pro- ces-verbaal opgeemaakt. Ten gevolge van dit incident ontstond er woeling onder de manifestanten en er moest door de gewa pende macht gechargeerd worden. Enkele personen werden ingerekend. Vóór dat de manifestanten de nabijheid van de gevan genis verlieten werd door allen het Wil helmus gezongen. DUO 1 het gansche tlust; een vale ppen bedoiven at u helpt. Bij gedurige ver- Wanneer niet alle teekenen bedriegen, schijnt thans de arbeid der commissies van deskundigen, die, door de Commissie van Herstel benoemd, de Duitsche financiën aan een onderzoek onderwerpen en oa. hebben na te gaan hoe de Duitsche begroeting in evenwicht kan worden gebracht en de va luta gestabiliseerd, succes te beloven. Zoo is, we schreven het reeds, het resultaat ge weest der eerste commissie, dat zy met al- gemeene stemmen een beslissing heeft ge nomen met betrekking tot de principes, waarop het ontwerp zal worden gebaseerd, dat bedoelde commissie voornemens is te recommandeeren aan de C. v. H. betreffen de een Duitsche g-oudbiljettenbank (emia- siebank), die haar eigen bankbiljetten zal inwisselen tegen die van de rentebank en van de rijksbank. Dr. Schacht, die, zooals men weet, de president is der rijksbank, ia op de hoogte gebracht van de algemeene beginselen, die aan bedoeld ontwerp ten grondslag liggen, en ook Dr. Schacht ia van gevoelen, dat, mocht de aanbevolen re geling werkelyk worden uitgevoerd, zij verreweg de beste kans biedt om de Duit sche valuta te stabiliseeren en een duur zaam karakter te geven aan het Duitsche budget-evenwichit. Het is stellig een bemoe digend teeken, dat althans tusschen de be trokken Duitsche kringen en de deskundi gencommissie Dawes overeenstemming is bereikt. Het komt er nu nog slechts op aan te weten, of door de C. v. H. eveneens zal worden aanvaard hetgeen de experts aan de 1 and doen. Op 18 Februari zal de Commissie van Herstel het voorstel in behandeling nemen en men mag aannemen, dat spoedig een be slissing zal vallen. De Commissie van ex perts heeft er reeds uitdrukkelijk op ge wezen dat de situatie van Duitschland’s te genwoordig bedrijfsleven en eveneens de toestand van ’t geld het noodzakelijk ma ken elk dralen te vermijden. Af te wachten valt thans niet alleen, of dr. Schacht aan de vereiachte betaalmidde len zal vermogen te komen, maar tevens, of de geallieerde en geassocieerde deskun digen van gevoelen zyn, dat Duitschland’s capaciteit weer spoedig van dien aard zal zijn, dat Duitschland weer kan beginnen met het betalen der reparatiebedragen. Want het komt bij de werkzaamheden der deskundigen er niet slechts op aan om Duitschland er weer bovenop te brengen, maar het ook ten behoeve der schuldeischers betaalkrachtig te maken. Filantropie te genover Duitschland alleen zit geenszins by de werkzaamheden der deskundigen voor. Integendeel: het gaat in de eerste plaats om den crediteuren vergoeding te bezorgen. Maar dit kan alleen, wanneer de schulde naar zijn betaalvermogen heeft herkregen. tie. De vertegenwoordiger der Micum, met name de Fransche groep,, wilden de door de myndii-ecties aangevoerde gronden niet als juist erkennen. De Duitschers stelden verder voor de ko lenbelasting op de in het binnenland ver kochte kolen te verlagen en die op de naar het buitenland' uitgevoerde kolen geheel te laten vervallen. Ook dit werd door de Fran- schen afgewezen, die het handhaven der kolenbelasting op de huidige hoogte reeds een tegemoetkoming tegenover de Ruhr mijnen achtten. Overeenstemming werd tusschen de Duit- schera en Franschen niet bereikt. Op 25 Febr. worden de besprekingen voortgezet. De Duitsche Gezant von Hoesch is blijk baar gisteren toch nog door Poincaré ont vangen. Althans een bericht uit Parijs meldt, dat von Hoesch zyn geloofsbrieven aan Poincaré heeft overhandigd. Von Hoesch heeft voorts een gedocumenteerd antwoord gegeven op de bezwaren, neer gelegd in de Fransche nota van 11 Januari, 'betreffende den toestand in het Rijnland en het Ruhi’gébied. Tevens overhandigde von Hoesch aan Poincaré een desbetreffend' memorandum. Beiden bespraken daarna nog het herstel- vraagstuik. steeds zoo meester wist te blijven. Eeas zuchtte zij, want het deed' haar toch pijn te moeten erkennen, dat deze man, jong en kerngezond, het leven be keek met den breeden, onpersoonlijken blik van iemand, wiens gevoelens afge storven zijn. Weer vroeg ze zich af, voor de zooveelste maal, welk geheim zijn leven zoo versomberde. Ze herin nerde zich zijn vreemd oppchipkken, alsof hij geslagen werd, toen hij eens gezegd had, dat hij, als hij haar toe- slond Lostwithens te verlaten, den dood van een vrouw op zijn geweten zou hebben. Deze herinnering ontstak ech ter niet veel licht ze kon slechts gis sen, dat hij lang geleden in onbezon nenheid een meisje hier van de heide in het ongeluk had gestort of misschien iets ergers had gedaan dan dat. Maar ABONNEMENTSPRIJS: pei kwartaal ƒ2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar d( - Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie' Tel. 545. over, dat haar nederlaag haar zooveel rus» gaf en zoo welkom was. „Zooals een ander de rotsen uithouwt zoo krachtig werkt u aan uw afgravin gen," zei ze. hem rustig toelachende, terwijl hij zijn pijp aanstak. „Zoo is *t”, antwoordde hij kort. Spoedig daarna ging hij uit en me vrouw Nethercliff vroeg zichzelf af, of blij was of spijt had, dat hij zich Do goudbiljettenbank. Berlijn als zetel aangewezen. De Fransch-Engelsche betrekkingen. De separatisten geven den strijd op. Von Hoesch bij Poincaré. Een conferentie door Minister Shaw voorbereid. De Italiaansche gedelegeerde uit de com missie van experts heeft aan de „Tribune” nog eenige bijzonderheden medegedeeld over de op te richten bank. Berlijn is, zoo vertelde hy, als zetel gekozen, en binnen drie maanden moet de bank daar zyn op gericht. De bank zal voor 50 met Duitsch en voor 50 met buitenlandsch kapitaal werken. Zy zou zoowel de Rentenbank als ook de Ryksbank in zich moeten opnemen. De bank zal het ook mogelijk moeten ma ken, ilat het land, dat geen actieve handels- balans heeft, in het buitenland kan koopen daar anders de industrie noch tot produ- ceeren, noch tot exporteeren in staat zou zyn. De reserves van de bank zullen in Zwit serland worden belegd. Wyst dat alles er op dat er met ijver naar wordt getracht vreedzamer toestan den in het leven te roepen, er zijn nog meer teekenen, die duiden op het verlan gen naar pacificatie in Europa. De verbetering tusschen de Britsch-Fran- sche betrekkingen bevorderen zeer zeker de rust in Europa; het vraagstuk van de Paltz zal vermoedelyk door de regeeringen van beide landen in der minne worden ge schikt, het spoorwegconflict in de Britsche zone, waarby België bemiddelend is opge treden, werd reeds tot een oplossing ge bracht. Alles wijst er op dat het Frankrijk in derdaad ernst is met een toenadering tot de ideeën van Engeland over het Paitz- v vaags tuk en reeds wordt gemeld dat Ge neraal de Metz zyn separatistische politiek laat varen en de Paltzer separatisten schynt los te laten. Te Kaiserlautem en Landau haalden de separatisten dan ook bun vlaggen van de gebouwen van het „Be- zirksamt” en men verwacht, dat zy ge noemde plaatsen zullen ontruimen. Ook in Mainz en Bringen werden alle gebouwen door de separatisten ontruimd en geheel Ryn-Hessen is thans van separatis ten gezuiverd. In Dusseldorff hebben de separatisten gisteren weer onder Matthes een betooging gehouden, welke propaganda-vergadering evenwel geen resultaten opleverde. 62) - Deze woorden ontvielen haar ze wist niet, wat haar bewoog met zooveel vuur te spreken, maar toch schaamde ze zich er niet over, ook omdat ze wist, dat Griff nooit iets achter haar woor den zoeken zou, wat een ander, minder gewend aan zwaren arbeid en eenzaam heid, allicht wel doen zou. Want in vele opzichten had Griff een ruimte van opvatting evenredig aan den ver ren horizon, die de heide rondom hem begrensde. En nu begreep hij haar; hij begreep haar kreet, een kreet, zooals r.agar geslaakt moet hebben, toen ze te midden van de ellende van haar le ven een veilige schuilplaats in de wil dernis vond. Hij was een banneling, nog steeds een banneling en hij be greep haar. „We hebben den tijd en ge moet u nog wat ontzien," zei hij zacht. „Wacht tot het werkelijk lente is.*' „Eerst was het Wacht, tot de ENGELAND. Baldwin ah partijleider berkoaeu. In de vergadering der conservatieve par ty, die te Londen in het hotel Cecil h ge houden, is op voorstel van Balfour en Cham berlain een motie van vertrouwen in Stan ley Baldwin aangenomen.. Nadat deze ver klaard had, dat het tarief ah programpunt moet verdwijnen, ia hy herbenoemd als par tijleider. De voorstellen der werkgever* verwerpen. Bemiddelingspogingen der Regeering. De vergadering van havenarbeiders heeft het voorstel van de werkgevers in het ha venbedrijf verworpen, waarby aangeboden werd de loonen te venhoogen met één shil ling per dag en een onderzoek in te atollen in zake het garandeeren van een volle werkweek. De minister van Arbeid zal, naar aan leiding daarvan, heden een bespreking heb ben met de vertegenwoordigers van de havenarbeiders en die der werkgevers. Een Engeisch stoomschip vergaan. Uit Lissabon wordt gesneld, dat van het h.s. „Mora", op reis van Manchester via Rotterdam naar lalië, 17 leden van de be manning zyn verdronken, onder wie de kapitein. Lord Hodgeaon gezant te Moskoe. Uit Londen wordt gemold dat Lord Hod geaon benoemd ia tot Britech zaakgelus tigde te Moskou., ZWITSERLAND. De achtureadag. In het jaar 1919 heeft het Zwitsarsehe pariesnent een nieuwe wet aangenomen in zake den arbeidstijd, waarby voor de ge wone bedrijven de 48-u:*ige arbeidsweek werd ingevoerd ,torwjjl de wet van 1914 nog een aibeidstyd van 59 uren toostend. De Bondsraad kon alleen overwerkvergu- ningen tot ton hoogste 52 uur verieenen. Deze wet trad, zonder dat een volksstem ming werd gehouden, in 1920 in werking. Toen kwam echter de ernstige economi sche crisis van 1920 en volgende jaren. Zwitserland leed vooral ten gevolge van de valuta-concurrentie. Van vele zyden werd daarom aangedrongen op verlenging van den arbeidstijd. In het jaar 1922 werkte de Bondsnuul een voorstel uit, volgens hetwelk in tijden van ernstige economisch*! crisis een ar beidstijd van 54 uur per week kan worden teegestaan; ook op andere gewichtige gron den zou de Bondsraad zyn toestemming kunnen geven aan geheele industrieën of aan enkele fabrieken dezen arbeidstijd in te voeren. De Bondsvergadering nam dit voorstel aan, geamendeerd in dien zin, dat het ten hoogste drie jaar van kracht zou zjjn. Tegen dit novum op wetagebied ontstond een beweging voor een volksstemming. Meer dan 200.000 personen gaven binnen Mededinging van Duitsche firma’s bjj aanbestedingen. De „Peuple" vertelt dat een Neder- lundscho firma den wensch had geuit om voor rekening eener Dultsobe firma roede te dingen bij een door het de- pui lenient van waterstaat uitgeschreveu aanbesteding. Minister-president Theunis heeft in overleg mot den minister van openbare werken,'Ruzette, geantwoord het niet mogelijk te achten Duitsche firma’s te luien mededingen, tenzij aide lev er in gen of een aanzienlijk deel daarvan np d) schadevergoeding worden geschre ven. De huidige toestand, aldus de mi nister, vermag ons niet te doen hopen, dat Duitschland op het oogenblik aan zienlijke leveringen zal doen. Maar wij handhaven onze aanspraken tot op den dag, waarop het herstel van Duitsch land dit in staat zal stellen wederom op rekening der schadevergoeding te level en. Tot diat tijdstip moeten wij er L*““van BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIS, Het orgel der Saint-Gervais. Men herinnert zich het tragische voorval op Goeden Vrydag in 1918, toen die kerk van Saint-Gervais met geloovigen was ge vuld en de Duitsche Dicke Bertha haar noodlottige schoten op de Fransche hoofd stad richtte. Er vielen dien dag vele slacht offers en het beroemde orgel der kerk werd deerlyk verminkt. Zes jaren zijn noodig geweest om het orgel te herstellen. Gisteren heeft het voor het eerst weer gespeeld. Bach, Handel, Olénambault en Calvière. Kardinaal Dubois aartsbisschop van Darya, woonde den dienst by. In het Britsche Hoogerhuis zal Loid Haldane heden de Regeeringsveiklaiing afleggen. Volgens de Times zal Lord Ro bert Cecil, morgen, de Regeering vragen stellen over de beperking deF bewapening, waarbij Lord I’armoor zal antwoorden. De Voi-warts in Berly? verneemt uit Londen dat de Engelsche Regeering op initiatief van den Minister van Arbeid, Shaw van plan is alle ministers van Ar- beid van alle in aanmerking komende lan den, uit te noodigen tot een conferentie, te houden over een internationale vastlegging van den achturendag. sneeuw weg is, toen Wacht, tot de heide droog is, en al dien tijd ben ik u tol last. Neen, ik wil niet langer blij ven." Ze ging naar de deur en opende die. Als het er nu om ging, wie van hen de slerkste was, waarom zou zij dan dit maal niet overwinnen Maar toen ze mar buiten keek, naar de zonnige hei de en naar ’t gezang van den leeuwe rik, luisterde werd haar zwakte haar weer te machtig, zoodat ze zich aan den deurpost moest vastklemmen om niet te vallen. Griff kwam en bracht haar weer in de kamer terug. We gaan nu ontbijten," was al, wat hij zei. Pas toen het maal geëindigd was en mevrouw Nethercliff bezig was al de hardnekkigheid van haar geslacht te verzamelen, kwam Griff op hun verschil van meening terug. TT T ten", zei hij. En ze verwonderde zich, dat haar wil, anders zoo stout en heftig, zich neei legde en zijn meester gevonden bad. Ze verwonderde er zich nog meer deze veronderstelling voldeed haar niet een 'dergelijk vermoeden kwam niet overeen me! het beeld, dat ze zich van den eigenaar van Lostwithens gevormd had de draad van deze levensgeschie denis was uit fijner, droeviger stof ge weven. „0, ik ben een vrouw," zei zij ten slotte ongeduldig. „Misschien heeft hij beelemaal geen geschiedenis; misschien is hij de wereld moe en slechts de dwazen zijn haar niet moede in ieder geval zal vrouwelijke nieuwsgierigheid hem noch helpen, noch hinderen." Ze opende de deur der hut en stond op den drempel, waar ze hem gade- skeg, zooals ze reeds zoo dikwijls ge daan had, terwijl hij spade en houweel hi'.nleerde. Het land, dat hij ontgonnen had, scheen, nu de sneeuw het niet lant- ger verborg en de wind het opgedroogd had, goed geploegd en mooi. Een ha verveld groende rechts, aan den ande ren kant blonk een breede streep land, waar de zon scheen op de opgeworpen kluiten en daar naast was de hoek, dien Griff zich tot taak gesteld had bin nen het jaar af te graven. Mevrouw Nethercliff, die in den land bouw eerst niet veel anders dan een minderwaardig soort werk gezien had, kreeg er nu een anderen kijk op. On merkbaar, even onmerkbaar als de hei de haar rust had gegeven, leerde ze, dat er poezié in het werk school. Toch was er niets te zien, wat men in staat zou achten de gedachten van een vrouw *te boeien een lange twee voet breede streep, diep genoeg om het land onder de veenlaag bloot te leggen en een man, die nu de spade, dan weer het houweel hanteerde en het ontgonnen land tot een nieuwe voor maakte als aan zijn rechter hand lag, of die groote kluiten in een kruiwagen gooide, dat was allee. Maar terwijl ze keek, was de oude voor weer opgevuld en een nieuwe gegraven en terwijl ’haar blik t'iistte op het land, dat reeds klaar was, bedecht ze, hoeveel arbeid er noodig was geweest, óm dat haverveld te ver krijgen en deze zonnige voren. Iedere voetbreed moest afgegraven worden, zooak, deze laatste gedaan werd, iede re akker moest door zwaren arbeid ge wonnen worden, door volharding en ge- ADVERTENTIEPKDS: Uit Gouda m omstreken (bekoorende tot den beeorgkring); 1—5 regels ƒ14», elke ragel meer ƒOJ5. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels /1.55, elke asgel meer 0^0. Advertontiën in het Zatordagnummer 20 «I bijslag op dan prjjs. Liefdiuiigheids-advertentiëa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, elke regel /04». Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingesonden mededeelingvi bjj contract tot seer gereduceer- den prys. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkouut van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onae Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau aljn ingekomen, teneinde van opname verankerd te sjjn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1