X f1— Dr.Hommti's LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. den bepaalden termijn den wenech te ken nen, dat een volksstemming zou worden gehouden. De grondwet eiacht slechts 30.000 personen. De volksstemming is thans be paald op 17 Febiuari sus. IT A UK. Uit Rome wordt gemeld dat het sluiten van een verdrag tusschen het Vaticaan en Joego-Slavië aanstaande ia. VEREENIGDE STATEN. Het olieschandaal ia Amerika. De door Senator Robertson ingedien- I do resolutie waarin het aftreden van- staatssecretaris Denby wordt geöischt, is door den Senaat met 47 tegen 34 stemmen verworpen. binnenland. De begrooting voor BuitenUndsche Zaken. De Minister van Buiteulandsehe Za- I keu spreekt er in zijn Memorie van antwoord zijn leedwezen over uit I dat door sommige leden wordt ge- I kltuigd over de weinige mededeelzaam- I beid van deq Minister. De Miiüster wijst deze klacht geheel uf en zegt nim- I uier verzoeken om inlichtingen gewei- I gord Ite hebben. De Minister kan zich niet goed ver- I klaieu hoe verscheidene leden iii de I beschouwing van de Troonrede aan bui-1 tenlaudsche aangelegenheden gewijd, I poiilieke (bedoelingen, konden lezen. I Haar de bezwaren, waaronder Europa I gebukt gaat, voornamelijk in internati- I ouule toestanden en verlioudingen hun I oorsprong vinden, en de terugslag, dien I ook Nederland daarvan ondervindt, het I verlangen rechtvaardigt naar verbete- I ruig, valt niet in te zien, waarom, ge lijk ook elders is geschied, aan deze stemming, welke leeft in breede krin gen der bevolking, in de Troonrede geen weerklank zou kunnen worden ge geven. Volkenbond. Wet de houding betreft op de laatste vergadering door de Nederlandsche de- i legatie aangenomen, sluit de Minister zich gaarne aan bij de leden, die aan hun waardeering daarvoor uitdrukking gaven. Dat andere leden zich hun defi- ïutiot oordeel wenschen voor te behou den, totdat het betrekkelijk Verslag zou ujn uitgekomen, is te billijken. Nu dit Verslag is verschenen, meent de Minis- I ter daarnaar te mogen verwijzen. Met betrekking overigens tot hetgeen I lil het Voorloopig Verslag over en weer I werd opgemerkt over het nuttig effect I van den Volkenbond en van deze in- I stelling tel koesteren verwachtingen, I meent de Minister zich, voor wat zijn I oordeel aangaat, te mogen bepalen tot I de verklaringen, welke bij velschillen de gelegenheden door hem ter zake in het Parlement werden afgelegd, en ook I naar de voorrede op het Verslag over I de Eerste Volkeubondsvergadering. Ai- I leen moge voor zooveel noodig nog wor- I den aangeteekenddat hij zich nimmer I op het standpunt gesteld heeft, dat de I schepping van den Volkenbond voldoen I de zou zijn geweest om aan de inter- I ualionale samenleving aanstonds een I under aanzien te geven en om nieuwe I toestanden en verhoudingen plotseling I ui het leven te roepen. De Volkenbond I die nimmer bestemd was om zich als I super staat te doen gelden, heeft geen I eigen kracht en geen andere wil dan die der Staten, die hem samenstellen I en daarin werken onder de wet der I eenstemmigheid. Meer dan de weer spiegeling van den geest der leden kan do Volkenbond niet zijn en de billijk heid tegenover den Bond bij de beoor- dceling van zijn gestie gebiedt dit niet uit het oog te verliezen. Garantie verdragen. liet was den Minister aangenaam te vernemen, dat de houding, door de Re geering aangenomen ten opzichte van hei vraagstuk der garantieVerdragen bij verscheidene leden voldoening had ge- Economische politiek, ï'e minister acht zich verantwoord te verklaren, dat èn door zijn Departe ment èn door de diplomatieke en con sulaire ambtenaren voortdurend met kracht en met tact op de bres gestaan wordt voor onze economische belangen en zulks dikwijls met het gewenschte succes, ondanks de vele moeilijkbeden, waarbij niet slechts economische om standigheden. maar ook politieke fac toren, nationale en internationale, een rol spelen. De Minister deelt mede dat in de af- guloopen jaren handelsverdragen geslo ten zijn met Spanje, Bulgarije, Roeme nie, Tsjecho-Slowakije, Duitschland (al leen Ned.-Indiü rakende), Portugal, Oos tenrijk en Finland. Ten deele dragen deze overeenkomsten een voorloopig karakter. Over andere overeenkomsten met de Ver. Staten, Canada, Brazilië, Venezuela, Haïti, Hongarije, Polen, Estland, Lithauen, Letland, terwijl Tur kije Wordt onderhandeld. Bovendien zijn reeds besprekingen ingeluid met Spanje en Portugal over de sluiting van i meer definitieve verdragen. Wat het handelsverdrag metTsjeoho-Slowakiie betreft. Do Minister gaat op dat verdrag thans niet uitvoerig in. Eerlang zullen terza ke aan de Staten-Generaal nadere rae- dedeelingen worden gedaan. Watde Gezantsehapspost in Rusland betreft. Het ligt niet in de bedoeling tot de bezetting over te gaan, zoolang daar voor bij de wet geen gelden zijn be schikbaar gesteld. Te Parijs is na de omzetting van den beroepspost in een onbezoldigd consu- iaat-generaal de waarneming van dien I cênsulairen post voorloopig en in af- I wachting van het vinden van een ge- I schikten hompfaireu consulairen ambte naar opgedragen aan een consul der j Nederlanden jp algemeenen dienst. Aan den betrpkkeu .ambtenaar is onlangs de persoonlijke titel van consul-generaal verleend, hetgeen geen geldelijke ge volgen met zich brengt. Het komt den minister voor, dat In Belgifj een beroepsconsulaat onmisbaar is en dat Brussel, uit een algemeen oog-1 punt en in verband met de omstandig- heid, dat de regeeringsbureaux aldaar I gevestigd zijn, daarvoor meer aange- I Wezen is dan Antwerpen, te meer waar I op de laatste plaats over een geschikte honoraire functionaris kan worden be schikt. Bezuiniging. I De minister is er van overtuigd, dat I de vereenvoudiging van den Staats dienst niet buiten rijn Departement om I kan gaan ou hij meent ook duidelijk I bewijzen te Hebben gegeven, dat het zijn streven is, waar liet zonder schade voor den dienst kan, de uitgaven te verminderen. I erwijl het eindcijfer van K *^r00ting voor 1822 bedroeg tot f?2MO0» 11111 Uiaitó teruggobracl,t Bezuiniging L. O. Ongunstig ontvangen in de &fdeelingen. Knar 't Vad. verneemt is het wetsont- I werp om tot 1930 af te zien van de in- I voering van het 7de leerjaar op de la- gore scholen eu van de uitbreiding van J de Leerplichtwet, in de afdeelingen van I do Tweede Kumer ongunstig ontvan gen Boventallige leerkrachten. De Minister van Onderwijs heeft door tussclienkomst van üed. Staten der on derscheidene provinciën het volgende ter kennis van de Gemeentebesturen gebracht tengevolge van de nieuwe bepalin- gen der Lager Onderwijswet 1920, zoo- als die bij de wet van 23 Juni 1923 is gewijzigd, zijn aan verschillende open- I bare lagere scholen onderwijzers ver bonden boven het aantal, hetwelk in ar tikel 28 der wet verplicht.is gesteld. 1 toewei in verband met de over- I gangzbepaling van par. 2 van artikel {-XIV onder a dezer wijzigingswet de I Kjjksvergoeding der jaarwedde voor I deze boventallige leerkrachten ia vele I gevallen tot en met het jaar 1925 kan worden genoten, komt het mij uit een oogpunt van bezuiniging gewenscht voor I dat door de gemeentebesturen reeds I 'Inarm wordt overwogen, in hoeverre bij voorkomende Vacaturen aati andere scholen deze boventallige onderwijzers I voor plaatsing aldaar in aanmerking I kunnen worden gebracht. In de eerste plaats dient iiierbij t» I worden gelet op vacaturen aan scholen I in dezelfde gemeente, waarin alsdan I daar overplaatsing overeenkomstig het bepaalde aan het slot van het negende I lid van artikel 86 der wet kan worden voorzien. Doch ook verdient het aanbe- I veling na te gaan, of eene benoeming I van deze boventallige onderwijzers aan I eene school in eene andere gemeente kan worden bevorderd. Indien de gemeentebesturen reeds thans hun aandacht aan deze zaak wij den zal in vele gevallen op-wachtgeld stelling met ingang van 1 Januari 1926 kunnen worden voorkomen. De minimum-leeeftjjd van toelating tot dc Lagere School. Naar de Schoolraad verneemt, aldus meldt de N. Haagsche Crt-, staat het I Departement van Onderwijs op het standpunt dat het K. B. van 19 Janu- I ari j.l. no. 18, hetwelk den minimum- I leeftijd van toelating van de kinderen I tot de gewone lagere schooi van 5% I jaar op 6jaar beeft gebracht, niet I geldt voor de oude ulo- eu mulo-acho- j I len volgens de wet van 1 >.h. Voorde- I ze scholen geldt zelfs geen enkele mi- I uunium-leeftijd van toelating Dit is een gevolg van de redactie van art. 11 der L. O.-wet. I Bij informatie aan het dep. v. onder wijs blijkt dit juist te zijn, zoo zegt het I Vad Art. 11 der L. O.-wet zegt, dat de toelating tot de school voor gewoon la- gei onderwijs bij Kon. besluit wordt geregeld. De ulo- en mulo-scholen vol gens de wet van 1878 vallen er dus niet onder. Maar de wet van 1920 past op die scholen het uitstervingssysteem toe. Het einde ervan, dus de volledige splitsing der scholen in scholen voor gewoon lager onderwijl en ulokopscho- leu zal bereikt zijn op 1 Januari 1926. Inderdaad kunnen uloscholen tot dien tijd dus nog twee jaren, leerlingen van hx/t k 6 jaar opnemen. Dit geldt zoqwel voor openbare als bijzondere uloscholen. Opleiding van onderwijze™ aan de Rljk«- nor maal leasen. De Minister van Onderwijs heeft be- i panld, dat dia candidaten, die het toe- I lat ngsexameu zullen afleggen voor de Pi.kmvpnuftUfmsen, ook geëxamineerd zullen worden in het vak „Franseh". Het schooljaar zal loopen van 1 Sep tember tot en met 31 Augustus. De 1 thans loopeode cursus zal voortduren tot 31 Aug. 1924. Wie tot de normaal- lemen wens ebt toegelaten te woeden moet ap 1 Augustus den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben Salarissen Rijkspersoneel. Het hoofdbestuur van de Rijkspolitie- vcreeniging heeft in zijn vergadering ta Utrecht een motie aangenomen, waar in de regeering verzocht wordt niet over te gaan tot verlaging der salaris sen van het Rijkspolitiepersoneel. Met name voor de Rijksveldwaivit moet een verdere vermindering van inkom Jen ondraaglijk worden geacht. Bij door- voering van de voorgenomen beeuini- I gingsmaatregelen heet het in de motie zal het Rijkspersoneel en in 't bijzonder de Rijksveldwaoht in een zoodanigen toestand komen te verkee- ren, dat aan hun gezinsbfclangen in dier mate tekort wordt gedaan, dat die ge zinnen in den ouden staat van armoede zullen vervallen, waardoor de goede geest in het korps ernstig zal worden ge..ehaad. De loonen by de Spoorwegen. Een schrijven van Minister van Swaay. Naar de Tel. verneemt zou de minis ter van Waterstaat, Handel en Nijver heid de vorige week een schrijven heb ben gericht aan de directie der Neder landsche Spoorwegen, waarin de direc tie een wenk zou zijn gegeven om de voorloopige 10 loonsverlaging van het personeel, welke met ingang van l Januari 1924 is ingevoerd, in te trek ken en het over Januari réeds inge houden bedrag terug te storten. Naar het oordeel van den minister n I zou deze inhouding in strijd zijn met het Reglement omtrent de Dienst- voorwaarden van het personeel en der halve niet gewettigd. Zooals men weet, heeft B.A.N.S. be slui en op dionzelfden grond tegen de directie te procedeeren. Of dit besluit, waaraan deze week uitvoering zou wor den gegeven, in eenig verbond staat tot bovenbedoelden ministerieelen wenk acn de directie, valt vooralsnog niet uit Ie maken. Wild schadecom m luie. Lr zijn ingesteld 20 wildschadecom- nnssies, o.a. een voor Zuid-Holland ten Is. van den Nieuwen Walerwcg, de Nieuwe Maas eu de Lek en een voor overig Zuid-Holland. Van de eerste is lid en voorzitter de rijkslandbouwcon- sulent A. A. Neeb te den Haag, van de tweede id. J. A. v. Reel te Dordr cht en verder zijn lid de heeren J. M. van lil, te Lisse mr. G. J. Verburgt, te aen Haag plaatsverv. Jao. Biemond te Bleifcwijk J. S. van Braam, te Rijs wijk resp 1\ S. Overwater teStrijen, r. H G. van Iterson te Oostvoorne plaatsverv. A. N. Vaandrager te Rot terdam, J. Vlieland er te Numansdorp. De nieuwe Katholieke Party. Naar wij vernemen, is Zaterdag te Utrecht een vergadering gehouden,waar lij besloten is, ntf de R.-K. Staatspartij zich niet met de vóorstellen van de commissie-Barge vereenigd, heeft, de Nieuwe Katholieke Partij, die nog voor de laatst-gehouden Kamerverkiezingen hare actie had gestaakt, definitief te constitueeren. Een voorloopig bestuur is gekozen en binhenkort zijn nadere mededeelingen te verwachten. De Vryheidabond. Voorstellen tot herziening der statuten en reglementen. De Commissie ui't den Vrüheidsbond, in gesteld naar aanleiding van de op de laat ste algemeene vergadeing aan de orde gestelde voorstellen van eenige leden der Haagsche afdeeling van den Vrijheidsbond en andere voorstellen inzake wijzigingen der statuten en reglementen, heeft haar rapport uitgebracht en het Hoofdbestuur heeft hier en daar eigen voorstellen ge plaatst tegenover die der Commissie. De Commissie is 19 Januari 1923 door mr. H. C. Dreeselihuis geïnstalleerd en was sa meivgeeteld als volgt: Voorzitter, mr. J. Drost, Rotterdam; leden: F. Aronstein, Arnhem; mej. dr. M. J. BaaJe, Amsterdam; mevr. F. S. van Beien—Klaar, Den Haag; F. J. W. Drion, Den Haag; mej. L. C. A. van Eeghem, Amsterdam; L. de Groot, Rotterdam; jhr. A. W. van Holthe tot Echten, Assen; F. Holzmiiller, Hoorn; W. H. Hooft, Zevenbergen; dr. W. W. van der Mieulen, Den Haag; M. Moresco, Den Haag; jhr. R. R. L. de Muralt, Borculo; mr. P. S. Noyon, Enechede; secretaresse mevr H. A. van RielSmeenge, Emmen. De Oommissie kon zich met algemeene stemmen vereenigen met de verandering van den naam van den Vryheidabond in „Liberale Staatsparty". Men ontveinsde *ich geenszins, dat het veranderen van naam eenig bezwaar zou opleveren, in het by zonder, dat de tegen standers der party hieraan een verkeerde uitlegging zouden geven. Men meende hiervoor niet bevreesd te moeten zijn. „De naam liberaal", aldus de commissie, „is voor ons geen nieuw étiket, al is het éti- ket voor ons nieuw. Wy waren liberalen, toen wy de V.B. oprichten en wy zyn het nog. Ons voortaan aldus noemende, stellen I wy hiermede op ons schip de juiste vlag, die, om welke reden dan ook, in 1921 daar- op niet werd gehesoben. Hierdoor zal een zuiverder toestand worden geschapen. „Een minder hok! was echter van oor deel, dat, als overgangsmaatregel, de oude titel „De Vrijheidsbond" moet worden be houden. „Eenstemmigheid bleek voorts te be staan omtrent hetgeen het essentieel ka rakter is van het liberaal politiek begin sel. Algemeen wend voorts ingezien, dat hetgeen, overeenkomstig dit beginsel, als toekomstig doel moet worden nagestreefd, in hoofdlijnen kan en behoort te worden aangegeven, doch de gedetailleerde uitwer king der beginselen niet kan worden vast gelegd in een voor ge ruimen tijd bestemd beginselprogram. Dit behoort te geschie den in een voor elke veridezing vaat te stellen urgentie-program." De voorstellen der Commissie, welke zU in het algemeen gedeelte van haar rapport nog toelicht, vindt men hieronder. De Commissie gevoel* e niet de noodza- keiydcheid om het ambt van Algemeen Se cretaris der Party onvereemigbaar te ver klaren met het Kamerlidmaatschap. Inge volge de verstrekte opdracht heeft de Com missie zich ook bezig gehouden met ons kiesstelsel. Mot een bepaald voorstel in doze meende zy hier niet te kunnen ko men. Algemeen bleek de Commissie van ge voelen, dat aan het nu geldende stelsel van E. V. grootfc bezwaren verbonden zyn en met name het persoon-ijjk element iciaaihy te weinig tot zyn recht komt. Het z.g. stelael-Van Houten kan de Commissie echter ook niet bewonderen. By aanvaar ding van dat stekel dreigen gevaren van persoonlijke intriges en geschillen in de j party, wegens personen exl., die naar het ooideel der Commissie niet moeten worden onderschat De Commissie is van gevoelen, <lat op wetswyziging in deze zal moeten wonden aangestuurd en wel in den geest van E.V., geldend voor de verkiezing van tie Eerste Kamer. Ook dat stelsel k niet ideaal, maar het ondervangt veel van de I bezwaren tegen het nu geldende stelsel en I ook tegen het stelsel-Van Houten. „Wel licht ware het wenschelyk", aldus de Com missie, „dat het hoofdbestuur van den Vry- I heitisbond met den eventueelen Party raad I c.q. voorgelicht door een opzettelyk tot dat doel ingestelde commissie zoo spoedig mo- geiyk een ontwerp van wet in deze aange legenheid voorbereidde"". De voors tellen. Hier volgen trans tie voornaamste voor- I sternen tot wijziging der statuten, gelyk de I commissie tüe doet en geiyk zy geamen- I tueeixl worden door het Hoofdbestuur van oen V ryhenisbond. commissie „Artikel 1. De Liberale staatsparty stelt zich ten doel de toepas sing te bevorderen der Liberale beginselen in de Staatkunde." Hoofdbestuur: Het acht aan een wyzigmg van den naam thans groote na- deelen verbonden. De naam „Vryheidabond is nu ingeburgerd en heeft overal bekend heid verkregen. Wanneer eenige jaren na de oprichting de naam wederom wend ver anderd, zou dit den indruk van onvastheid er» weifeimoedigheid kunnen maken. Het hoofdbestuur ontraadt daarom ernstig de' aanvaaiding tier naamsverandering. Het meent echter aan de gedachte der commis sie uiting te kunnen geven door voor te stellen artikel 1 aldus te lezen: „De Vry- j heidsbond", de Liberale Staatsparty in Ne derland, stelt zich ten doel de toepassing te bevorderen der Vryzinnige beginselen In de Staatkunde". Commissie: In art. 2 noemt zy on der de middelen tot bereiking van het ge stelde doel „d. het leiden van de openbare meening door de pers". Hoofdbestuur: wil „het leiden" daarin vervangen door „het voorlichten". Commissie stelt in art. 4 o.a. voor I tie afdeelingen te organiseeren in Centrale I er. Provinciale Kiesverenigingen. In art. I bepaalt zy dan, dat de afdeelingen, welke I .fevestigd zyn binnen denzelfden Rykskies- I kring zich verenigen tot Centrale Kiesver- eenigingen. Binnen een Provincialen Kies- I kring kunnen de afdeeligen een Prov. Kies- I vereeiging vormen. Hoofdbestuur: accoord. Commissie Art. 7 bepaalt onder I meer „De Party wordt bestuurd door een I Hoofdbestuur bestaande uit ten hoogste 11 I leden, door de afgevaardigden der afdeel'in- I gen op de Alg. Vergadering uit de leden I der Party gekozen volgens regelen in het I H. B. te stellen. „De leden van het H. B. hebben 4 jaar I zitting. Elk jaar treedt een deel hunner af I volgens rooster. Alleen voorzitter, se ere- I taris en penningmeester zyn dadelyk her- I kiesbaar. „De meerderheid der leden van het H. I B moet uit nieteleden der Staten-Generaal I bestaan". In art. 9 bepaalt de commissie, dat de voorzitter (op de Alg. Vergadering uit de leden gekozen) om de drie jaar zyn man daat ter beschikking stelt. Hoofdbestuur: wil hiervan „om de vier jaar". Commi ssie Art. 11. „Er is een par ty raad, waarin zitting hebben de leden van het hoofdbestuur, de leden der Staten-Ge neraal aangesloten by de party, de hoofd redacteuren van de organen der party en twee gedelegeerden, aan te wyzen door iedere centrale kiesvereeniging, volgens de bepalingen van het H. B. Alleen de gede legeerden der centrale kiesvereeniging heb ben in den party raad het stemrecht De voorzitter der party en de algemeene se cretaris treden c.q. op als voorzitter en secretaris van den partijraad. Art. 13. „De werkzaamheden van den party raad omvatten: le. het geven van politieke en andere adviezen aan het H. B. mét name van ad- I viezen ad hoe omtrent tusschentyds rijzen de vragen van verschillende aard. 2e. het voorbereiden van een uigentie- program voor iedere periodieke verkiezing van de Tweede Kamer, zoodanig dat de al gemeene vergadering tydig tot vaststelling tan overgaan. 3e. het geven van advies inzake de ca me instelling der candddatenlysten voor de Tweed Kamerverkiezingen. 4e. het voorbereiden van wyzigingen in I statuten, reglementen, party program, enz. I 5e. het op voorstel van het H. B. vast- I stellen van de agenda voor de algemeene I vergaderingen. 6e. het geven van advies omtrent be- I zoldigung van ambtenaren door het H. B. I 7e. al datgene, wat verder door de re- I glementen aan den partijraad wordt opge- I <1 ragen." Hoofdbestuur: Het stelt voor In I art. 18 het 6e lid te schrappen Commi sale: Art. 20 „De contributie I der gewone leden bedraagt tenminste ƒ2.60 I per jaar. Regelen voor den afdracht van I contributie door de afdeelingen aan het H. I B stelt het H. R. Hoofdbestuur: Het stolt voor het I bestaande minimum van 60 cent te hand- I haven. Beginselprogram. De commissie stolt HM volgende begin selprogram voor: L Het handhaven en bevorderen van het program voor: I. Het handhaven en bevorderen vaa het liberale of vrijzinnig satatabeleid en van de daarmede overeenkomende democra tische staatsinrichting als voorwaarde daar toe. 2. Behoud ran het grondwetteRfk ko ningschap. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Zwakken en zy die ïydende zyn aan bloedarmoede en zenuwachtigheid vinden in een krachtig en afdoend geneesmiddel Alom verkrijgbaar a 2.50 per fl. 3. Handhaving van ons onaihankeiyk volksbestaan en van de integriteit van ons gebied in en buiten Europa. Streven naar aqfemeene ontwapening. 4. Bevordering van een harmonisch staatkundig en economisch verkeer der vol- ken, met behoud van ons nationaal karak- I ter. 5. Handhaving van het overheidsgezag en wettelyke orde en vryheid. 6. Erkenning der waarde van het gees- tely kleven, ook in zyn godsdienstige, wys- geerige en zedelijke uitingen. 7. Afweer van iedere aanranding der geesteiyke en godsdienstige vryheden. 8. Staatkundige, burgerrechterlijke en I economische gelykstelling van man en vrouw. 9. Ontwikkeling van het vry bedrijfsle ven en het vrye handelsverkeer. 10. Vry handel. 11. Ontwikkeling der individueele per- soonlijkheid^ ook in het economische leven. 12. Bevordering van samenwerking in het economische leven. Versterking van den economisch zwakke en tegengaan van eco- nomischen overmacht, ook door afweer van trustvorming. 13. Bevordering van particulier initia tief. Beperking van overheidsbemoeiing. 14. Bevordering van een gunstige ver houding tusschen ove ibeidsu i tgaven en volksinkomen. Zaakkundige controle op de doelmatige besteding van oveibe dsgelden, 15. Bevordering van goed en goedkoop openbaar onderwys als gronnltslag voor de volksontwikkeling. Bestrijding vaa de een- heidsschool. Ontwikkeling van het onder wijs in practische riohting, zoodat het op leidt voo rhet maatschappelijk leven en den gezinsstaat. 16. Ontwikkeling van de bevolking van de koloniën en een koloniale wetgeving, welke met de bevordering van die ontwik keling gelyken tred- houdt. Het hoofdbestuur kan zich met deze wy- zi gingen niet vereenigen. LAND- EN TUINBOUW. Landbouwtentoonstelling. De gtoote landbouwtentoonstelling van de |lolle» Mij. van Landbouw zal te Hoorn woritóii gehouden van 16—21 SejitembOT. Aèt landbouwkundig con gres daariHitegen zal niet tal Hoorn, doch in Lithflucg worden gehouden. GEMENGDE BERICHTEN. Fraude gepleegd. Aan A. H. B. isniet eervol ontslag gegeveri als gemeente-ontvanger, eerste ambtenaar vun den burgerlijken stand e?i ambtenuur ter secretarie van Hooge en Lage Zwaluwe wegens fraude, ge- 1-leegd als boekhouder van het gemeen telij!» electriciteitsbedrijf in 1922 en als gemeente-ontvanger in 1923. H«t feest van Pomona. Onder groote belangstelling heeft de directie van Pomona in den Haag, de heer en mevrouw Valk, gisteren een receptie gehouden ter viering van het feit dat voor 25 jaar het eerste vege- trrifch restaurant in den Haag werd geopend. lal van gelukwenschen mochten de directeur en zijn vrouw ontvangen die al die jaren aan het hoofd van Pomona hebben gestaan. Ter gelegenheid van Pomona's feest is een aardige brochure verschenen met allerlei kieken van het sierlijk en nette hotel-restaurant op den omslag. De heer eu mevrouw Valk vertellen er de ge schiedenis van hun stichting in. Het conflict met de H. T. M. Als antwoord op de nadere voorstel len der H. T. M. heeft het hoofdbe stuur der Nederl. Vereeniging aan de Directie van de H. T. M. bericht dat zij meenen dat in een bedrijf, waarin een zoo inspannende arbeid moet wor den verricht, zoowel voor het personeel als wel voor de publieke veiligheid, 48 ui en arbeid per week het toelaatbare maximum moet worden geacht. Voorts is het hoofdbestuur van meening dat de financieele uitkomsten van de H. T. M. in geen enkel opzicht eenige ver slechtering der arbeidsvoorwaarden wettigen, en de H. T. M. toestemming tot het heffen van het huidige tarief heeft gekregen op berekeningen, welke in waarheid op een achturendag waren gebaseerd. Ontploffing. Gistermorgen in de vroegte werden plotseling de bewoners van de Water straat in Utrecht opgeschrikt door een hevigen knal, die hen allen ontsteld het bed deed verlaten. Het bleek dat een luchtbuis van de heeteluchtoven van 'n aldaar gevestigde bakkerij was gespron gen, waardoor in het gebouw eenige materieele schade vernielde ruiten, etc was aangericht. He4 duurde niet lang of de rust was teruggekeerd in de straat, die door de vele bewoners, die inderhaast aangekleed naar buiten wa ren gekomen, een vreemdsoortigen in druk had gemaakt. Het tweejarig zoontje van den heer Van de Sommen te Eindhoven trok 'n bordje met kokende pap om en bekwam zulke hevige brandwonden dat het aan de gevolgen ia overleden. 434ste NKDEKL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking «vsn Dinsdag 12 Febr. ƒ50.000.—: 14264 15.000.—: 20258 1000.2300 2958 15490 16854 17441 13610 22928 ƒ400.—: 1024 3326 13791 14274 #200.—: 8128 9938 18242 18291 22008 ƒ100.—: 4290 5395 12618 13127 14017 14576 16194 18027 18680 19607 20187 20709 21281 22084 Pryzen van 70.—: 28 40 261 258 337 49 767 868 1112 1169 1237 1258 1808 1896 2043 2667 2845 2996 3022 3076 3323 3687 3693 3777 3881 3982 8993 4109 4176 4184 4261 4262 4269 4276 4413 4436 4664 4813 4829 4961 4980 4985 6150 5321 5361 6389 5406 6552 5666 6739 5785 5923 6016 6154 6197 6373 6511 6556 6930 6949 6960 7111 7186 7671 7688 7702 7781 7862 7958 7998 8008 8115 8178 8203 8239 8260 8472 8616 8524 8645 3796 8823 8959 9232 9399 9418 9538 9582 9670 9717 9719 9853 10035 10130 10135 10227 10663 10672 10880 10929 11098 11111 11603 11696 11756 11881 12119 12211 12339 12497 12729 12777 12939 12949 13010 13027 13078 13126 13194 13246 13292 13447 13486 13648 13618 13627 13708 13707 13719 13756 13782 13794 13890 14101 14137 14138 14152 14251 14351 14678 14693 14615 14666 14715 14809 14877 14882 14966 14995 15017 15281 15301 15308 16318 16820 16518 16526 15569 15622 15640 15651 15692 15699 16808 15897 16030 16040 16195 16224 16234 16465 16484 16649 16747 16842 16924 17113 17157 17195 17245 17314 17645 17706 17799 17879 17926 17931 18629 18625 18805 18830 18838 18876 18912 18919 18920 19024 19051 19131 19147 19286 19299 19366 19646 19650 19800 19635 19861 20073 20188 20202 20248 20280 20290 20474 20643 20698 20865 20911 20924 21210 21329 21445 21507 21773 21867 21874 22009 22063 22186 22242 22484 22734 22754 22778 22806 22842 22872 Nieten: 116 178 203 231 236 367 391 414 418 440 447 462 519 535 563 567 656 667 710 738 744 767 762 830 906 922 963 967 970 989 1027 1038 1069 1076 1259 1269 1305 1319 1333 1414 1464 1472 1492 1690 1729 1738 1765 1778 1821 1833 1837 1843 1864 1902 1919 1955 1981 2106 2193 2248 2269 2307 2322 2398 2619 2646 2629 2648 2671 2677 2726 2839 2880 2885 2964 2961 2964 2980 3033 3093 809/ 3127 3163 3177 3207 3289 3295 3385 3386 3469 3469 3492 3540 3598 3612 3666 8693 3/44 3747 8755 8756 3764 3839 3843 3873 3877 3878 4014 4080 4106 4108 4219 4221 4291 4339 4344 4392 4395 4409 4418 4476 4490 4496 4623 4642 4656 4720 4733 4749 4767 4769 4773 4774 4814 4818 4832 4839 4857 4867 4911 5003 5014 5072 5086 5092 5094 5154 5158 5228 5236 5274 6305 5327 5364 5391 5440 5460 5462 5467 5482 5533 6646 5607 5701 5726 5748 6807 5813 5815 5871 6931 5994 6007 6019 6064 6067 6068 6069 6129 6155 6162 6240 6293 6295 6310 6356 6398 6399 6566 6596 6613 6630 6640 6694 6695 6707 6719 6806 6833 6848 6851 6862 6892 6902 6985 6987 6989 7016 7143 7228 7232 7267 7278 7281 7307 7365 7371 7380 7438 7440 7557 7610 7695 7748 7754 7864 7905 7921 7949 7959 8044 8051 8161 8174 8204 8337 8364 8397 8421 8464 8612 8513 8561 8580 8589 8613 8614 8623 8641 8666 8716 8731 8814 8842 8894 8993 9026 -9068 9072 9107 9156 9201 9209 9221 9247 9275 9289 9817 9389 9397 9398 9410 9433 9435 9472 9482 9484 9525 9552 9564 9630 9649 9688 9693 9725 9790 9804 9805 9821 9855 9877 9878 9879 9927 9956 9989 10024 10061 10081 10123 10174 10186 10208 10312 10385 10424 10461 10615 10563 10728 10760 10819 10833 10876 10935 11051 11054 11094 11102 11115 11117 11166 11190 11315 11354 11429 11454 11477 11495 11504 11531 11567 11571 11606 11655 11663 11678 11679 11701 11717 11718 11780 11788 11803 11843 11909 11931 11977 11987 11996 12024 12037 12062 12105 12120 12131 12165 12189 12195 12212 12359 12462 12495 12511 12525 12601 12602 12642 12669 12689 12724 12762 12775 12797 12857 12887 12910 12913 12933 12954 13088 13106 13266 13272 13343 13392 13459 13470 13476 13632 13550 13553 13556 13663 13586 13592 13604 13608 13640 13681 13698 13706 13721 13727 13798 13993 14014 14070 14071 14087 14130 14136 14165 14217 14343 14284 14313 14323 14329 14374 14376 14379 14382 14389 14433 14456 14467 14487 14490 14502 14531 14544 14546 14683 14723 14726 14732 14738 14766 14781 14821 14856 14869 14933 14957 14984 15077 15098 15207 15220 15224 15264 15310 15329 15330 15403 15448 15459 15477 15601 15645 15577 15586 15600 15601 16644 15649 15669 15676 15687 15701 15722 15752 15759 15761 15781 15807 15845 15825 15846 15868 15892 15904 15919 15960 15964 15970 15984 15995 16001 16028 16039 16052 16065 16102 16116 16181 16227 16247 16261 16291 16292 16324 16351 16365 16357 16414 16489 16519 16618 16629 16706 16765 16774 16892 16912 16913 16942 17029 17069 17086 17112 17114 17123 17209 17215 17239 17253 17308 17339 17415 17421 17430 17434 17448 17471 17473 17477 17492 17573 17592 17602 17671 17695 17719 17734 17758 17768 17876 17936 17975 17977 17981 18016 18026 18029 18116 18150 18175 18179 18186 18220 18251 18292 18315 18416 18426 18428 18430 18459 18496 18551 18608 18616 18648 18668 18677 18689 18697 18792 18799 18815 18824 18833 18837 18894 18909 18942 18952 18964 18961 18964 18977 19041 19064 19062 19063 19141 19201 19226 19239 19315 19322 19848 19352 19406 19483 19487 19490 19529 19649 19576 19587 19591 19676 19680 19721 19736 19738 19780 19809 19839 19873 19887 19899 19919 19940 19945 19958 19983 20016 20017 20032 20046 20101 20147 20221 20236 20255 20270 20372 20458 20478 20507 20520 20535 20632 20651 20734 20763 20775 20800 20827 20839 20856 20909 20956 20957 20973 20989 21025 21074 21101 21123 21204 21252 21349 21355 21398 21399 21406 21421 21426 21440 2™ 21464 21464 21487 21491 21632 21711 21737 21741 21792 21904 21432 22003 22030 22044 22046 22059 22096 22142 22165 22183 22198 22205 22217 22232 22248 22259 22283 22286 22302 22315 22327 22440 22461 22459 22526 22574 22580 22594 22642 22662 22673 22678 22697 22704 22861 22869 22873 22886 22917 22936 22951 22966 22973 22983 Vorige Hjet stond: 787 moet ztin met f 70. STADSNIEUWS. radio-telegrafisch weerbericht 12 Febr. Hoogste 8tamL»774.g te Haparanda. Laagste stawf #42.8 te Valentia. Verwachting Zwakke tot matige wind uit O.-richtingen, nevelig tot meest rwaar bewolkt, waarschijnlijk geringe neerslag, lichte vorat 's nachts, overdag temperatuur om het rrieaptmt. Aanbesteding Bijzondere Neutrale School. Hedenmiddag had ten stadhuize de aan besteding plaats van het verbouwen van de voormalige school voor gewoon lager on derwys A aan den Groenenweg te Gouda, ten behoeve der scholen iy .O. en U. L. O. der schoolvereeniging voor bijzonder neutraal onderwije voor Gouda: en omstreken. Ingeleverd waren 11 biljetten. De in- schryviing geschiedde op 2 voorwaarden: a met 80 Goudsche werklieden en b. met werklicjden naar keuze. Ingeschreven is door: J. H. de wilde, Gouda, a-b... ƒ64.900.- N.V. Aannemersbedrijf vA. W. Bohaven, Gouda, ab „65.726. E. Sanders Co., Gouda, a—b 67.979.- J. C. v Dalen, Ryaoord, a 89.700.- ldem Gouda ng, Gouda, a 69.979. 73.400.— 72.900.— 74.966, 75.800.— 76.976.— 76.375.— 76.200.— 84.800.— 3. J. P. Idem Gebr. d. Loo, Rotterdam, a J. J. Duijm, Gouda, ab A. Mooten Moordrecht, a Idem 1^ N. V. Aannemers-Maatschappij vJi. Zonen en Verqtoep, Gouda A. Voordouw, Zwammeniam, a Idem b De gunning zal later worden bekend ge maakt. In het betrekkelijke raadsvoorstel zyn de kasten lezer verbouwing geraamd op ƒ70.000.—. Ingenieurs-examen. Voor het ingenieurs-examen voar bouw kundig ingenieur is aan de Technische Hoogeschool geslaagd de heer J. G. Deur. De Goudsche Winkeliersveeeniging. Het Bestuur van de Goudsche Winke- liersvereeniging stelt evenals vorige jaren ook thans weer voor de leden der vereeni ging de gelegenheid open een cursus in (boekhouden te volgen. Deze cursus is toe gankelijk voor ieder lid, onverschillig welk vak of beroep men uitoefent. De leider der vorige cursussen, de heer W. F. Heshueius, de directeur van de Miiddenstandsbank, zal evenals vorige jaren dese cursus leiden. Voorts deelt het bestuur mede, dat de heer Mr. H. P.-C. M. de Witt Wynen, rechts kundig adviseur van het incassobureau, be- eid is gevonden voor dezen cursus een of meer avonden beschikbaar te stellen, tot het houden van eenige voordrachten. Mr. de Wlitt Wynen stelt zich voor in het algemeen te bespreken eenige jurydische kwesties, waarmede de Middenstander in zyn bedryf in aanraking kan komen en heeft tot voor loopige onderwerpen daarvoor onder meer uitgekqzen: „De Arbeidsovereenkomst", „De Fail 1 issementswet", „Surséance van betaling" „Het Recht van Preferentie en van Reclame". De eerste cursusavond is verder bepaalt op Woensdag 13 Februari, des avonds half negen in Hotel de Zalm, waar de heer P. A. Hdlfman, directeur van het Centraal Bu reau voor Advies, zal spreken over Amster dam en Rotterdam. Misdaad en Straf. Mr. G. de Grooth, advocaat esn procureur te Rotterdam, zal op verzoek van het Co mité vpor Arbeidersontwikkeling a.s. Don derdagavond in de „Réunie", Oosthaven, een voordracht houden met als onderwerp „Misdaad en Straf". Deze byeenkomst zal stellig {zeer leerzaam zyn. De Kinderwetten in het algemeen en hare laatste wijziging in het byzondcr. Voor de afdeeling Gouda van het N.O.G. heeft Zaterdagavond de heer P. C. G. A. Wybnujms, chef der gemeentelyke steun regeling te Leiden, het woord gevoerd over de Kinderwetten in het algemeen en hare laatste wijziging in het bijzonder. Door den spreker werden behandeld de onthef fing en de ontzetting uit de ouderlyke macht, de tuchtscholen, de reclaaseering en het ter beschikking der regeering stellen. Spr. bracht heel duidelijk naar voren, hoe zegenrijk deze wetten zyn in het belang van het kind en hoe door het instellen van deze wetten veel goeds voor het kind werd ge daan én nog lean tot stand komen. De Zomertyd. De minister van binitenlandsche zaken en landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hy hun verzoekt toe te zien, dat de tydsaanwyzing op de openbare door hun bestuur beheerde klok ken gedurende het tijdvak van 30 Maart tot 5 October, dat de zomertyd van kracht zal zyn, in overeenstemming zü met de tyds- vervroeging. Aanbesteding. B. en W. van Amsterdam hebben gisteren herbesteed het maken van den onderbouw voor de nieuw te bouwen ophaalbrug en twee vaste overspanningen over het Noord- Hollandsch kanaal voor het Kraaienplein in Amsterdam. Laagste inschrijver was de heer W. A. Verb ruggen alhier, voor ƒ98.800. De New-Edison Phonograph. Door bijzondere omstandigheden waren wy verhinderd, de vorige week gehouden de monstratie van de New-Edison Phonograph by te wonen. De vertegenwoordiger voor Gouda, de heer J. P. Rodenburg, Prins Hen drikstraat 87, stelde ons echter in de ge tegenheid, om alsnog kennis te maken met deze bijzondere machine. En we moeten zeg gen, de Nerw-Edieon ie met geen andere merken gramopfones te vergelyken. De weergave, zoowel vm vocale als instromen tale muziek ie schitterend, het bygeluid is vrijwel geheel verdwenen, en alle toon modulaties komen geheel natuurgetrouw over. Dit reeultaat wordt verkregen door een bijzondere weergever, welkende met een fijnen diamant .welke niet, als by aaald machines, behoeft te worden vernieuwd. De weergever wordt automatisch naar het mid den va nde plaat geleid, de groeven der pla ten kunnen daardoor fyner tyn, De New- Edison platen, hoewel kleiner dan de andere gebruikeiyke soorten, spelen daardoor 46 minuten, en zyn door hare groote re dikte onbreekbaar. Wanneer de plaat ie afgedraaid, remt de machine automatisch. In de geluidshoorn is verder nog een mo dulatie-systeem aangebracht, waardoor het geluid kan worden in overeenstemming ge bracht met de grootte der kamer. By de machine kan een weergever met naakt worden geleverd, om ook gewone naald-platen te kunnen bespelen. Wy bevelen een kennismaking met deze nieuwe vinding ten zeerste aan. Een valsche gulden. By de politie is een valsche gulden gede poneerd, welk stuk in klank, af wy king en metaalsoort, afwijkt van een echt muntstuk. Een onderzoek naar de herkomst wordt in gesteld. Twee portefeuille* vermist. Op Zaterdag 9 dezer, ongeveer om 11 uur ervoegde zich op een kantoor aan de Groenendaal, alhier een jongmensoh van on geveer 25-jarigen leeftijd, met donker uiterlijk in blauw oolbertcostuum, grijze overjas en grijze slappe hoed, die om kan toorwerkzaamheden vroeg. Van de gelegen heid, dat de firmant even het kantoor ver liet, maakte hy gebruik om uit een in het kantoor opgehangen jaa, twee portefeuilles te stelen. Toen hem gezegd werd, dat er geen werkzaamheden waren voor nem, ver liet het jongmensoh het kantoor en maakte aich met de buit uit de voeten. De porte feuilles hielden een bedrag in geld in. De politie tracht den dader op te sporen. Uit logeeren. Twee meisjes van 12 en 13 jaar oud had den Zondagmiddag de ouderlyke woning verlaten en keerden 's nachts niet terug. Door de ouder» werd de politie hiervan in kennis gesteld, maar nog voor de opsporing zou aanvangen, kwamen beiden uit Rotter dam weder terug en vertelden in Rotterdam by een familielid te hebben gelogeerd. De politie kon het reislustige tweetal al- zoo weer spoedig aan de ouders teruggeven. De spreekbeurt van Ds. Ferguson. Men verzoekt one de aandacht er op te vestigen, dat de spreekbeurt van Ds. Fer guson uit Durgerdam voor den nood in Sak sen, welke gehouden zou worden op 28 Fe bruari, Is uitgesteld tot 18 Maart, en dat deze lezing, op dien datum, wordt gehouden niet in de St Janskerk, maar in het Ge bouw tot Heil des Volks. Ken gecoatumeerd bal in „Ons Genoegen". De lieer Kleinbloesem heeft met het or- ganiseeren van het kinderbal, Zaterdag j.L, onder leiding van Miss Gayford zooveel succes gehad, dat hy thans het voornemen koéstert, dit kinderbal te lqten volgen door een gecostumeerd bal voor de jeugd en wel op Zaterdag 1 Maart a.s., wederom in de middaguren. Ook dit kinderbal zal onder leiddng staan van Miss Gayford en alle kin deren van de leden der Soc „Ons Genoegen" kunnen er aan deelnemen. Waarschuwing. De Commissaria van Politie te Bergen op Zoom waarschuwt ieder, die in relatie wenscht te treden met de: „Nederlandsche My. en Exportvereeniging vJi. Firma Griemsven Co., gevestigd te Bergen op Zoom, Blauwehandstraat 2, eerst inlichtin gen by hem in te winnen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 10 FeObr. Reinier Gerardus Dominicus, z .v. L. H. Rozestraten en H. J. Clobbers, Gouwe 58. Johannes Petrus Hermanns, z .v. J. C. van Leeuwen en J. W. Kniest, Raam 244. Gerrit, z. v. J. Zorg en C. Loef, Zwaansgat 5. Agenda. 1214 Februari, telkens om 8 uur en en 13 Februari ook te 2% uur. Groote Schouwburg „De Eeuwige Stilte", weten- schappelijke film. De ontdekking van ae Zuidpool, door Captain Scott. 12 Febr. 8 uur. Cursus Volksuniversiteit Dr. v. d. Sleen. Soc. de Réunie. 12 Febr. 8 uur. Soc. Vredebeat. Wedstryd Schaakclub MeesemakerSchaakclub Residentie in de 2e klasse competitie van de Nod. Schaakbond. 12 Febr. 8 uur. Gebouw tot Heil des Volks. Ledenvergadering Chr. Middenstands bond. 13 Febr., 8% uur. Eerste Cursusavond Goudsche Winkeliers vereeniging. 15 Febr. 9 uur. Hollandia boven. Ledenverg V. E. O. 16 Febr. 8 uur. Groote Schouwburg. Nap de la Mar. 16 Febr. 7H uur. Groote Schouwburg. Ju- bileumuitvoerine Excelsior. 18 Febr. 8 uur. Groote Schouwburg. Con cert Caecilia. 20 Febr. 8 uur. Cursus E. H. B. O. onder lei ding van Dr. Montague. 20 Febr. 8 uur. Romonstrantsche Kerk. BU- bel lezing Dr. L. J. van Holk. 20 Febr. 8 uur. 4e Abonnementsconcert Jascha Spiwakowsky. Avond- en nachtdienst spot he kers. De apotheek van de firma Doe, West haven, is deze week tot en met Vrijdag 15 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). T. Schippers, NLeuwpoort, 46OH; G .den Hartog, Lange rak, ƒ9181, M. Versluis ƒ9395; G. Versluis, Langerak 9396; G. v. d. Voet en Zonen, Lekkerkerk ƒ9425; J. Baron en Bunschoten, Nieuwpoort ƒ9697; K. Ooms, Bleskonagraaf 9797. KRIMPEN a. d. US8EL. De Werklooebeidscommuutie heeft beslo ten de steunverleening stop te setten, dear er nog slechts xes steuntrekkende» over bleven. Vinden dese niet spoedig werk, dan sol het Burgerlyk Araibestuur genoodzaakt zyn, die over te nemen. SCHOONHOVEN. Voor een beroep naar de Ned. Herv. Ge meente alhier, is het volgende drietal op gemaakt: dr. L. J. lammennk, te Delft; ds. J. Bus te Ouddorp «n ds. G. Alers to Neuw-Lekkeriand. WADD1NXVMM. Op 7 Februari IJ. is alhier met aanvan kelijk dertig.' leden opgericht een plaatse lyke vereemglpg van pluimvee- en kony- nenhouders. In het bestuur werden geko zen de heeren G. v. d. Zwaard, A. AJhlas, H. Schotman, G. v. Dort Kroon en Boe. De functies zullen onderling verdeeld wor- U!T DEN OMTREK. AMMERSTOL. De uitslag der gehouden aanbesteding van het bouwen van een hofstede met schuur, voor rekening van den heer W. Ter louw te Groot-Ammera door de heeren D. en P. P. Kok te Ammerrtol wae als volgt: ONZE KOLONIËN. Onlusten by Batavia. 27 inlanders neergeschoten en tientallen gewond. Een Europeesoh politieopziener gedood. u< cuutroleur van lungeraug, de nfcti HtUttiuuv, ontving Zondagmorgen teieloiiisca bericht van den aaaia- u m-Weoanu uit een kampong vier paal vooibij iangerang, meldende, dat een groep oeruente personen onder leiding van een geestdrijver, nabij zijn wouing wu-. gesignaleerd. De heer Khemrev ging derwaarts met 2 Europeesohe en 4 iiiiundscue. gewapende) politiedieoa ren. üewupeude lieden ouder aanvoe ling vun zekeren Kioh werden daar uungetrolleii, die een ullterverwardst vernaai ophingen, dat Kiuh Pangeran 1 rins zou wOrden en dat toestemming verkregen moest worden voor de stich ting van een nieuw rijk. Controleur Khemrev beide den assis tent-resident te Batavia, den heer Van Heldingen op, dje arrestatie ontried en versterking toezegde, waarvan de koiust moet worden algewacht. Hij ver trok uit Weltevreden met 22 maréchaus- seo- onder luitenant Drost en kapitein Leteiink, vermeerderd met stadspolitie. De heer Van Beladingen vond kracht dadig optreden niet verantwoord. Hij stelde aan Kiuh voor, daar hij toch radjah (vorst) was, in te stappen in den gereedstaanden auto en naar Buiten- zoig te rijden voor zijn erkenning ais radjah. Dit wus een krijgslist om den aanvoerder af te snijden van zijn ge wapende volgelingen. Klah stemde aan vankelijk toe, doch blijkbaar Loot rui kende, weigerde hij. Teen werd naar Buitenzorg gewan deld. Plotseling deed de bende een on- verhoedschen aanval op do bestuurs ambtenaren, waarbij een salvo in de lucht niet voldoende was om de waan zinnige massa, die in drie dagen en drie nachten niet gegeten of gedronken had, tot bedaren te brengen. Er ont stond een handgemeen, waarop de ma- réchaüssées vuurden. De maréchaus sees waren gedwongen eenigszana te retireeren. He heer Khemrev werd aangevallen door acht gewapenden, die hem een houw met een kapmes over den sche del en een krissteek in de duim toe brachten. Hij werd echter niet gevaar lijk gekwetst I Dc leider werd neergeschoten. De gewapenden dienden den politie opziener Scheepmaker een houw over den rug toe. Scheepmaker stortte inde rivier. De heer Khemrev sprong in de rivier om Scheepmaker te helpen en teVens dekking te zoeken voor zijn ach tervolgers. HooMcommissaris Treffers en assis tent-resident Van Helsdingen verdedig den zich met klewangs en revolvers De maréchausséee vielen aan, overal vu renrid en klewangslagen uitdeelend. Veertien verzetslieden, waaronder een vrouw werden neergeschoten. Zeetién verzetslieden waaronder drie vrouwen werden gewond. Vijf maréohaussées zijn licht, één is ernstig gewond. De politie-opziener Sthi epmaker die zeer ernstig gewond werd is aan de besomen verwondingen overleden. Een Inlandsche veldpolitier man werd gedood door eigen vuur. MARKTBERICHTEN. Ceöp. Tuiait-rsverecnlriag, „Gouda ca Omstreken". Gouda 12 Febr. 1924. Witloof le soort f 29-37.Witloof 2a soort f 12—25 Uien f 10.00 Kroten f 0.70—13.10, alles per 100 K G. Boe- rekool f 0.33—0.50 per kistRabarber f 7-13 Prei f 4.50-0 40 Selderie f 2 90%7.10, allee per 100 bos. la kw. M6-1JM. 2e kw. 1.16 1, Sa kw. f OM—OM; Ommn le ƒ1.05- U0, 2e /1-4L96, Se 0.85-0.76; Stieren le 1-1.07*2e 0.96—0.86, 8e 0.76; kahrerea le 1.661.86, 2e 1.861.16, 8e 1—0.80, Melkkoeien ƒ236—425; Kalf ƒ260—460, Stieren ƒ160—375, Pin ken 160-176, Grneknlveren niet genoteerd, 160—210, werkpaarden 100— 800, slaohtpaanien 196—166, hitten 90— 176, nuchtere kalveren 9—19, fokkoiveren ƒ17—29, biggen ƒ10—16, overloopera ƒ20 -46. Handel in alle kwaliteiten gewilliger, red. aanvoer. Vet vm en vette kalveren handel en aanvoer redelik, prima kwaliteit iets vMter in prije. Melk- en kalikoeten handel iets williger, goede soorten hooge vraagprij zen. Nuchtere kalveren hendel en aanvoer redsL, pryoen stotteoair, paarden handel zoowel slacht- als werkpaarden redelijk, biggen en overlooper» handel in bride zoor- Aardnppriprljsen Aewterdam. 12 Februari. Zeeuweche beaten ƒ8.26, id. blauwen ƒ7.90; id. blauwe eigenheimer* ƒ7.—; kL eigenheimer» ƒ7.—; Vlokkeoache eigenhei 7.26; Zeeuwsche industrie ƒ5.60, Drentache industrie 4.75. Bodegraven 12 Febr. Aanvoer 47 pagtijen, waaronder 6 met Rijksmerk, gewicht 24278 K.Q. Prijs Goudsche kaa^ le soort f 61—53, rwaerdere f 61, zonder rijkta» f 48-54 Handel flauw. Veeaurkt Refter*». 12 Februari. Aanvoer: 257 paarden, 26 veulen», 1361 magere runderen, 706 vette runderen, 181 vette kalveren, 1849 nuchtere kolveren, 33 schapen, 44 varken», 149 faigfon, 7 bokken of gotten DRAADLOOZE DIENST.) De goadbilJeUMbeak. BLKL1JN, 12 FebgUU finaucieeie klingen wordt vernomen dat als basis van de conversie van papiermttrkan en rtntemarkeu genomen zal worden eeu billioen papiermarken in een goudmark Du nieuwe bunk zal opereeren met Duitsch zoowel als Zwitaerlandsch, Nunerlandsch en Britsoh kapitaal. Vele honderden penown doodgevroren. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat veie honderden banneling eu op het •Uiod Solovetsciye in de Witte faeziin dciKigevroreo. Moskou meldt officieel, dat desa per sonen zijn omgekomen bij een poging om te ontvluchten. Een aanval op de Grieksche dyaaette. AihENE, iz rebr. Venizelos heelt i.eueu om een staatsgreep der republi keinen te voornomen, een hevigen aan vul gedaan op de Glucksburg-dynastie. bij zijn eerste verschijnen voor de Nat. v erg. heelt zijn woordvoerder, de pre- iii.oi Kalauuaru», resoluties ter goed keuring ingediend, waarin, het huis ülucksburg iu bittere bewoordin gen verantwoordelijk wordt besteld voor uiie onheilen, weUce de laatste jaren over Griekenland zijn gekomen. Hij stoiue voor een proclamatie tot de be volking te richten, waarin de volks stemming tegen April wortel aangekou- J i De resolutie zegt verder de Griek sche Nat. Verg., overwegende, dat de djjtustie zich zeil onwaardig heelt be toond jegens het land door haar eigen belang te stellen in de plaats van die van het land, overwegende, dat de dy- nat.tie Griekenland heelt veranderd in een slagveld, in eeu binnenlandaehe chaos en het land tot achteruitgang heelt gebracht, overwegende, dat de te rugkeer van de dynastievGriekenland in do toekomst in gevaar zal brengen en het bestaan van het land zelf zal be dreigen, spreekt opentijk haar vertrou wen uit in het republikeinsfch ideaal eu keurt het besluit tot het houden van eutt volksstemming, die de republiek Griekenland op soliedeu grondslag eu definitief zal vestigen, goed. De datum en de buconderheden over de volks stemming zullen later bij decreten wor- deu vastgesteld. Hei huwelijk van prins Erik ven Denemarken. OTTAUA, 11 Febr. In tegenwoordig heid van den gouverneur-generaal en die als vertegenwoordiger van hunne majesteiten den premier, de leden van het kabinet, vertegenwoordigers van bui tenlandsche regeertngen en de sociale leiaer der dominions is Louise Fran ces Booth, de kleindochter van de groote miüionair J. R. Booth, in het huwelijk getreden met Prins Erik van Denemarken. Zijn broeder Viggo fun geerde als getuige bij de inzegening, die verricht werd door de bisschop van üttaua. Het voiztelijke paar wordt Za terdag in Engeland verwacht. WeéatriM Nederland België. De datum van dezen wedstrijd ia vastgesteld op Zondag 23 Maart a.a. op het Stadion in Amsterdam. WISSELKOERSEN. 11 Febr 12 Febr Officteri. Loaden 11.50* 11.48* Bertya 0.58* 0.60* PorB> 12J0 12.10 Brueeri 10.76 10.47* Zwitserland 46.60 46.62* Weenea 0.0067* 0»0087* Kopenhagen 48.10 42.78 Stockholm 70.10 70.16 Christin »ia 3640 8640 New-Yortr 2.67* 2.67* SUItaM NEW-YORK. 11 Kat*. 6 u. ferliia 22, 4S0H, P»rtJ. «6, Brniul 326, Ha ïti *36%. Moerland 1760, Anatardam 3741, Piaaf 221(6, CfcriaUania 1341, Kopaa S3 Madrid 1973.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2