V LAAttrt BtHICHItN. Beurs van Amsterdam. DUIT8CHLAND. De geestelijke belangen van de Rusaen in Duitachland. Volgens» de bladen heeft de Paue een ge delegeerde naar Berlijn gezonden om een onderzode in te stellen naar de geestelijke belangen van de in Duitachland lerende Russen Een Duitscb' Hijkadaglid naar MaoDonald. Hbt soc.-detn. rykadaglid, dr. Meerfeld uit Keulen, heeft zich gisteren per vlieg tuig naar Londen begeven om in overleg met de Duitache regeering den EngeJschen eersten minister inlichtingen te verstrek ken omtrent het standpunt der aoc.-demo- cratae ten opzichte van de Rynlandschc aangelegenheden. Werkhervatting te Duaaeldorf. Hat werk in de Duaaeldorfsche metaal industrie is thans definitief hervat. Communistische agitatie. De politieke politie, in Koningsbergen, is er gisteravond in geslaagd een vergadering van communistische leiders te verrassen I by een bespreking omtrent de tegen he den op touw gezette demonstraties. Er I werden 36 deelnemers gearresteerd. Het schynt dat men door deze aanhouding I op het laatste oogenblik een breed opge- I zette communistische overrompel ingspo- I ging heeft verijdeld. Er is gebleken, dat het communistische centraalbureau in Duitachland het plan had in alle steden een communistische actie op touw te zetten I onder het parool: Redt den ach turen dag, tegen den uitzonderingstoestand en tegen I den arbeidsplicht der werkloozen. Dit pa rool is blijkbaar evenwel niets anders dan een middel om ook de niet-communistische arbeiders naar de straat te lokken. Het doel der actie was het vermeerderen dei- politieke macht in Duitachland. Ook uit de in beslag genomen documenten blijkt met stelligheid, dat de politie in de steden stel selmatig zou worden geprovoceerd om den strijd met de wapens in de hand te voeren. De actie schijnt intusschen, blijkens met elkaar overeenstemmende berichten van verschillende zijden, bot nader order te zijn uitgesteld, waarschijnlijk tot na het weder bijeenkomen van den Rijksdag. Stakende Duitsche zeelieden veroordeeld. De Maandag met een Deensch stoomschip in Hamburg aangebrachte Duitsche zeelie den, die in Engeland hadden gestaakt, zijn voor zoover zij tot de bemanning van Ham- burgsche schepen behoorden, onmiddellijk berecht. Zty weiden voorwaardelijk veroor deeld tot straffen van twee tot vier weken I gevangenis. HONGARIJE. Hongartye's herstelleening. De herstelleening van Hongarije is na I een bespreking van verschillende financiers I te Londen, voor onbepwtlden tijd uitgesteld. I Waarschijnlijk zal dit' land trachten zich I nu met een binnenlandsche leening te hel- I pen. De oorzaak van het niet doorgaan van I doze, onder de auspiciën van den Volken- I bond te leiden herstelactie, schymt te wijten I aan tie houding der Hongaarsche regeering I zelf, die blijkbaar niet voldoende heeft kun- I nen aantoonen dat de vrees voor een op- I leving van Hongarjje's politieke en ze'fs I militaire aspiraties gepaard gaan aan een I economische opleving. De Hongaarsche Regeering schijnt niet I voldoende waarborgen te hebben, willen of I kunnen geven, dat de wederopleving van I haar land geen gevaar voor de omliggende I staten zal medebrengen. Daarop hébben de financiers zich nu t©- I ruggetrokken. Het is de vraag of de voorgenomen bin- I nenlandsche leening slagen zal. RUSLAND. Communistische doodvonnissen. De bladen in Moskou bevatten weer een lijstje met doodvonnissen. Een zekere Tol stoy, compagnon van Baron Ungen, is ter dood veroordeeld. Eveneens zijn ter dood veroordeeld twee mannen, Sviridoff en Mok- halin genaamd, wegens economische delic ten en één man, Zorin genaamd, wegens spdonnage in dienst van Finland, Zekere Lenchevsky is doodgeschoten wegens spion- nage voor Polen. VEREENIGDE STATEN. Hevige sneeuwval te New-York. in New York heeft het zoo hevig ge sneeuwd, dat voor dezen winter tot nu toe een record is gevestigd. De sneeuw ligt twee voet hoog in de straten. Het fortuin yan Rockefeller. Thane is bekend geworden, hoe groot het fortuin is, nagelaten door William Rocke feller, den broer van John D. Sr. Het valt niet mee, ten minste indien men zich her innert, dat William Rockefeller altijd be schouwd werd als een der vermogendste mannen van de wereld. D« nalatenschap bedraagt n.l. bruto I I 10.000.000, doch na voldoening van alle I vorderingen slechts f 4.000.000. Dit geheel e bedrag komt aan de familieleden, waarvan I 600.000 aan aandcelen in de Standaard I Oil Cy. Het blijkt, dat er in den duizenden I aandeden waren van in den loop van den tijd waardeloos geworden maatschappijen, vooral zilver-mynbouw in Zuid-Amerikm MEXICO. De haven van Vera Cruz weer opengesteld. Het Mexicaaasche consulaat meldt, dat I Obregon Vera Crue weer voor den Interna- I tionalen handel heeft opengesteld. De ha- I ven was sedert December gesloten tenge- vol ge van de bezetting door de opstande- I lingen. BINNENLAND. I Da bezuinigingsplannen van de regcering. I Gistermorgen heeft te 's-Üraveiihage j een bijeenkomst plaats geluid van de I ceutiale commissie voor georganiseerd I overleg in ambtenarenzaken, ter bepa- I ling van het lu le nemen standpunt in- I zake de bezuinigingsmaatregelen, wel- I ke de regeeriug voornemens is op de I salarissen en ambtenaren en rijks werk I heden toe te passen. I Blijkens haar memorie van antwoord is ue regeering alleen tot onderhande len bereid, voor zoover het betreft de verdeeling van de 35 miliioen, welke zij op de salarissen denkt le bezuinigen. De commissie van tien had reeds be sloten dit standpunt onvoorwaardelijk af te wijzen. Zij was bereid met de J regeering bei onderhandelen, indien deze een nadere omschrijving zou ge ven van het gausche complex van be zuinigingsmaatregelen, als daar zijn, uerktijdverlenging, wachtgeldregeling, herziening van het bezoldigingsbesluit ©u de 12% miliioen, die men op onder wijs denkt te besparen. Naar Het Volk verneemt, heeft de centrale commissie dit standpunt vail de commibsie van tiqn volledig overgeno men fn de gistermorgen gehouden verga dering is besloten des middags aan de regeering mede te deelen, dat de com missie niet slechts een definieering der bezuinigingsmaatregelen ongewensoht acht, doch tevens wenscht te weten hoe lang de ambteimreu van verdere bezui niging verschoond zullen blijven. Voorts wenscht men zich op dehoog- te te stellen van de maatregelen, die I de referendaris van binnenlandsche za- I keu, de heer Ceulen, mogelijk acht om I 45 miliioen te bezuinigen, zonder dat I van salarisviermindering sprake behoeft I te zijn. De heer Ceulen heeft over deee I kwestie een brochure geschreven, die I dezer dagen zal uitkomen. Vorder verlangt de Centrale commis- I sie na kennisneming van het standpunt I der iregeering voldoende gelegenheid om rustig mot haar organisatieleden te dien aanzien overleg te plegen. Ten slotte wil de commissie gaarne ingelicht worden omtrent het bedrag, I dut reeds is bezuinigd door de 8% pensioenpremie, de inhouding van den vacantietoeslag, het garantieloon der gehuwden en vooral door de afvloeiing van ambtenaren. in de 's middags voortgezette verga deringen voerde de heer Van Hinte het woord namens de commissie van tien. Minister Westerveld gaf mondeljng een schema van bezuiniging aan dat op mi litaire en burgerlijke ambtenaren, be halve die der bedrijven, 14 miliioen moet opbrengen. Er zijn geen regeeringsvoorstellen te verwachten voor verhooging van de pensioenpremie. De regeering zal haar standpunt nog schriftelijk aan do Centrale commissie sturen, waarna gelegenheid tot overleg zal worden geboden. De RUkswaterataatsdienst. Een commissie van onderzoek ingesteld. De Minister van Waterstaat heeft uit overweging, dat het wenschelijk is een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de bestaande organisatie van den Rultewaterstaatsdienst in zijn tegen- woordigen opzet kan blijven bestendigd en zoo neen, welke wijzigingen dftn moeten worden aangebracht, ingesteld een commissie, aan welke dit onder zoek wordt opgedragen en benoemd in deze commissie tot lid en voorzitter ir. P. H. A. Rosenwald, administrateur, chef van de afdeeling Waterstaat T., van het De partement van Waterstaat, tej 's-Gra- I venhage tot lid en secretaris mr. J. Draaijer, referendaris bij het Departe ment van Waterstaat te 's-Graeenhage. H«t adres van Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft alle landelijke niet politieke ver- eenigingen en bonden, zoowel aan de zijde van het openbaar als van het bij zonder onderwijs, uitgenoodigd aan zijn verzbekschrift tot intrekking van het Fon. besluit betreffende den verhoog den leeftijd van toelating van 6 tot 7 jaar, een adres van adhaesie te zenden. Nederland-Rusland. Beioek <aan „Buitenlandsche" Zaken. Naar het Corr7 Bur. mededeelt, heeft de heer S. Herin er, secretaris van de Handelsverte$niwoordiging der Sovjet- regeering te Londen, op zijn doorreis van Moskou naar Londen, een bezoek gebracht aan het departement van Bui tenlandsche Zaken te den Haag, en al daar de zienswijze zijner regeering uit- oengezet, nopens eene hervatting van betrekkingen tusschen Rusland en Ne derland. Nader wordt nog medegedeeld, dat de heer S. Hermer o.a. ook een bezoek bracht aan 't vliegveld Waalhaven te Rotterdam, dat hij met de grootste be langstelling heeft bezichtigd. Hij maak te er een tocht in gezelschap van den heer Wytema, burgemeester van Rot terdam, waarna hij deelnam aan een noenmaal, waar ook de havenmeester van de K. L. M. en die van de Rotter- damsche havens aanzaten. De heer Her- nier verklaarde, dat de luchtvaartin- richtingen, die hij hier had gezien, zijn bewondering hadden. Het nieuwe stoomschip van de Mjj. Nederland. Naar wij vernemen zal het nieuwe mailschip van de stoomvaart Mij. Ne derland, dat in Frankrijk zal gebouwd woiden, den naam dragen van P. C. Hooft. TWEEDE KAMER. Vergadering van Diusdag 12 Febr. namiddags 1 uur. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien Staatabegrooting voor 1924. Aan de orde zijn de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting voor 1924. Do heer BrtAAT (PI. Partij) opende do beschouwingen. Hij betoogde, dat hij van radicale maatregelen tot bezui niging weinig ol niets Heeft bespeurd. Eén der oorzaken daarvan ziet hij in hei algemeen kiesrecht, dat menschen ueed mee stemmen die weinig of geen belang hebben bij de wijze van samen stelling der regeering. Onder dit mi- nisterie-Ruys is het ambtenarensielsel uitgebreid. De stadsarbeiders en de ambtenaren zijn bevoordeeld ten na deel© van de plattelanders. Voor de behandeling vau de Vlootwet heeft de Regeering al zelf verklaard dat zij niet regoeren kan. Spr. heeit dit in 1919 al betoogd. Van deze regeeriug ver- wucht hij niets zij dreef de uitgaven tot een hoog peil op en hel zal niet mcgelijk zijn op haar schreden terug te keeren. Wel erkent spr., dat de Re geering aanpast bij de Kamer, omdat de meeste partijen dezelfde sociale be ginselen hebben, leder jipir zijn de staatsuitgaven opgedreven en nu moet op de ambtenaren bezuinigd worden. Koe komen wij aan al die ambtenaren? Deze regeeriug heeit er een groot deel van aangesteld. Waarom is ae regee ring niet eer gaan bezuinigen Met nieuwe belastingen zal het niet gaan, want dat beteekent niets, omdat de bur gers dan betalen moeten. Er moet min- deie beiastwgheufing komen en daarom moeten allerlei uitgaven worden stop gezet Spr. meent, dat wij altijd een extra- pai iementair Kabinet moeten hebben, dat boven de partijen staat. Als men wat anders wil, dan had men evengoed een plattelandskabinet kunnen wen- sclien, Vervolgens zette hij uiteen dat allerlei sociuie maatregelen moeten wachten in verband met 's lands finan ciën. Hij wees op de Arbeidswet, die alio arbeiders ringeloort. Altijd weel moet men in den Kaag gaan vragen of men nog een paur minuten lunger mag W6rken. Ais je 20 jaar geleden over deze wet had gepraat, nuuden ze je rijp voor Mterenberg geacht. Maaypen ziet 't al het werk gaat de grenzen over. Mis schien wil do regeeriug dat juist. Zij wil nu al subsiuies geven voor scné- peubouw, om de ioonen noog te hou den. Al die maatregelen bederven den boel Zoo is.liet met de wachtgelden en de pensioenen ook gesteld. De Staat betaalt maar steeds en de regeering luistert niet naar de kleine partijen. Ieder jaar gaat de bevolking met tweemaal honderdduizend zielen voor uit. Met kinderbijslag bevordert de re geeriug den aanwas van anibVbnaren- kiuderen. Naar Canada kan men ze niet uitvoeren, want daar vraagt met piatte- landskracht n. (Gelach). Spr. wensohte uitbreiding van arbeidstijd, ook voor ambtenaren, en daardoor een inkrim ping van hun aantal. Spr. waarschuwde de Regeering, dat zij haar standpunt moet veranderen. Als de Rege'ering spr.'s waarschu wing niet aanvaardt, dan gaat hij met alle plattelanders het oorlogspad op. De heer WIJNKOOP (c.-fr.) noemde de inflatie van den gulden een kunst matige inflatie, omdat men opzettelijk de begrooting niet sluitend wil maken. Men bewerkt een pessimisme, om reac tionaire maatregelen door te zetten. Er is echter een tekort en de bourgeoisie zwetst over de kwade gevolgen van de inflatie, om de arbeidersklasse bij voor baat te tuchtigen door op haar de ge volgen van het slechte beheer te ver halen. Spr. weet het beter de kapita listen moeten het betalen. De Staats schulden vragen 110 miliioen aan rente precies wat er te kort is. De Staat is thans het centrale comité van de bezit tende klasse, maar het volk moet de rente betalen van de schulden, die dit comité heeft gemaakt. De rente is dus een cijns, die de Staat aan het volk oplegt voor de schulden van de bezat tende klasse, fêén streep door de schul den, en wij zijn er I Men zou kunnen beginnen mot de rente te verlagen. De ze is thans gemiddeld 4.2 Men zou de leenitigen moeten converteeren, want anders treft men te veel kleine bur gera, of wel heffing ineens of gedwon gen leening tegen lage rente. Van Ka- pi taai-vernietiging is dus geen sprake. De heer DRESSELHUYS (v.-b.) be toogde dat eigenlijk in geen enkel deel der begrooting het mes diep is gezet. Het Ministerie zal moeten erkennen, dat do gulden veilig is gebleven ondanks hei gemis aan daden den Regeering. Het Kabinet is een nieuw Kabinet, een krakende wagen, die nu eenmaal het langst duurt. Het heeft zich hergroe- peerd door Minister Colijn op te ne men. Het is haast een wonderlijke be keering die uit de Memorie van Ant woord is gebleken. Deze Memorie is liijna een voortdurende zelfbeschuldi ging- Het (Kabinet wilde de Vlootwet doorzetten tegen alle logika in, op do ambtenaarssalarissen zou een kracht maatregel worden toegepast, en tal van andere middelen werden aanbevolen. Het is thans slechts een Kabinet ge worden van praktische opportuniteit. Van alle maatregelen tot bezuiniging is niets overgebleven nieuwe, indirecte, belastingen worden er voor in de plaats gesteld. 0\er de ondcrw ijs-bezuiniging en zal spr. later spreken, uls het ontwerp van wet er is. Een bezuiniging op onderwijs zal altijd een offer zijn. Een nieuwe ecutiomisch-sociale politiek die van den heer Colijn werd verwacht, zal niet ko men In October werd die van hem ver wacht, maar thyns is ook hij omge draaid on komt hij met nieuwe beden kelijke belastingen. Bij de kwestie van de veiligheid van den gulden moet men oorzaak en gevolg niet verwarren. F unstmatig op peil houden van den gulden is niet wat wij hebben moeten, de veiligheid moet het gevolg van goe de economische gezondheid zijn. Aller lei kleinere en grootere middelen heb ben een goedo uitwerking en vele daar van zal spr. steunen. Hetzelfde trachten te bereiken met minder kosten is een goed streven maai het is de vraag of dit lang zal stand houden. De fouten zitten in het systeem bij de ambtenaren gevolgd en tijdelijke vermindering van het aantal is niet het beste middel. Wij lijden aan hypertro phic van den Staat. Spr. wees op het stelsel, dat alles getaxeerd wordt op den aanslag in de inkomstenbelasting. Het schoolgeld noemde spr. als voor beeld. Een groot deel van ieders Inko men gaat op die wijze weg aan den Staat. De inperking van onze economi sche vrijheid kost schatten die weer worden verhaald op onze vrijheid die da ju door verder wordt beperkt. Spr. wenscht verandering van stelsel waardoor meer vrijheid wordt gelaten aan het economische leven. Economi sche reconstructie zou spr. dit willen noemen. Aan de regeering wenschtte spr. te vragen hoever zij denkt te g£pn met haar protectieplannen.. Op dit stuk wenscht hij een positief antwoord. Beperking van overheidsbemoeiing stelt spr. voorop. In de laatste jaren heeft de Staat zich te diep met allerlei zaken ingelaten, vooral onder invloed van de sociaal-democraten. Spr. wees op de zegeltjesplakkerij, op de kwestie met de firma Jamin. Dat zijn voorbeel den van ridicule staatsbemoeiing. Het beginsel van arbeidsbeperking en be scherming heeft spr. steeds gehuldigd. Voor normale tijden is spr. voor de 4b urige week maar in. deze abnor male tijden zou spr. jaar voor jaar het maximumi willen vaststellen. De Regee ring is al veel soepeler geworden in den laatsten tijd en zij ziet in, dat over leg tusszhen patroon en{ werknemer noodzakelijk is. Daardoor wordt al een aan ja' ambtenaren overbodig. Bij een kleine verlenging van den arbeidsduur zou al veel gewonnen zijn en veel strijd tijdelijk zijn uitgeschakeld. De sociali satie is zoo dood als een pier op dit moment en er is geen belangstelling meer voor, evenmin als voor de Katho lieke bedrijfsorganisatie. Spr. had gehoopt van Minister Colijn e>en betreden van een nieuwen weg van sociale reconstructie te zullen zien. Een nieuwen koers had spr. verwacht, maar dat is anders gegaan. Thans is het een beetje bezuinigen geworden en daar naast nieuwe belastingen. Nergens ziet spr. eenig diep-ingrijpen bij de bezui nigingen. Bij Oorlog wordt het slefchts een beperking op kleinere, gedeelten maar de groot© dingen blijven onaan- geioerd. Aan de belanghebbenden zelf moet meer worden overgelaten o.a. bij de sociale verzekering. De Staat moet meer aan particulieren overlaten en minder bemoeizucht toonen. |Omzetting van staatsbedrijven in gemengde bedrijven zou tot beperking van de staatsbemoei ing leiden. Is de tijd weer beter dan zou spr. bijv. een goede ouderdomsver zorging wenschen zonder ambtenaren- omtlag. In korten tijd zijn er 15 dui- zond bijgekomen die 30 miliioen kosten. Dit achtte spr. verregaand. Ten slotte behandelde spr. het be* faamde artikel 40. Meent de Regeering, dat de ambtenaren-salarissen te hoog zijn Dat er hier en daar een verschil is tusschen de ambtenaren-salarissen en die van particuliere ten gunste van de eerste ié juist. De Regeering moet re kening houden met die salarissen in het vrije bedrijf. Het artikel 40 mag geen middel zijn om wijziging tegen te houden. Dit artikel is een monstrum, dat zonder wet kan worden afgeschaft. Hel was een belofte en alleen als de Regeeriug zich op overmacht beroepen kan, mag zij er van afwijken. Maar zij moge dat doen met voorzichtigheid en daarbij overleg plegen. Het landsbe lang zij daarbij richtsnoer. Het tegenwoordige Kabinet moge re- geeren naar beginselen van de praktijk eu niet naar die van partijpolitiek. Er is maar één soort volk en er zijn geen verschillende soorten. Altaen als de Rc-goeriug dat erkent^WT zij overal steun vinden. Spr. zal haar dan'gaarne steunen. De heer TROELSTRA (g.-d.) meende dat de heer Colijn in geen geval aan deze regeringstafel had taoeten terug keren. Ala de heer de Geer alleen ia weggegaan om de Vlootwet, dan had hij thans moeten zijn teruggekeerd, om dat Colijn F et heeft verloren. Deze heer Colijn is het levende bewijs van het ïifonstitutiooeele vair «riaia-oplos- siag Bovendien achtte spr. den heer Colijn een minder geschikt bezuinig» dan den heer de Geer. Voor den he* Colijn zou een goede wapenspreuk zijn- tam Marti quam Mercurio, (zoowel aan Mars als aan Merourius gewijd). De heer Colijn is te veel cijfer-denmgooB Uit het cijfer van 127 miliioen diefn het leening-potje qv^r waren, ia geble- kon, dat ook daaraan geen waarde is te hechten, want het potje moest later weer worden aangevuld. Spr. betreurde het, dat de valuta- kwestie is geworden tot een politiek* kwestie en hij had niet verwacht, dat deze Minister zich daaraan ook s'chul- dig zou maken. In November heeft De Standaard de schuld van de daling van den gulden aan de crisis geweten. De heer Troelstra brak daarna zijn rede af. De vergadering werd verdaagd tot heden. GEMENGDE BERICHTEN. Het collectief contract in de bouwvakken. De hoofdbesturen van de Bouwvakar- beidersbonden zijn, naar uit Utr cht aan de Tel. wordt gemeld, tot overeen stemming gekomen in zake het collec tie) arbeidscontract. Het nieuwe petroleum^ebouw in den Haaf. Het nieuwe kantoorgebouw „Petro- lex" aan den Benoordenhoutscheweg in den Haag is door de American Petro leum Cy. en andere petroleum maat schappijen betrokken. Ruzie in een kerk. Onder de lidmaten der oud-Gerefor meerde kerk te 'a-Gravenpolder be staat den laatsten tijd oneenigheid tus schen voor- en tegenstanders van ds. Keisten van lerseke, het bekende Tweede Kamerlid. Zondagmorgen kwam het im de kerk tot heftige tooneejeu, waarbij men zelfs bijna handtastelijk v erd. Des middags begon het op nieuw eu verliet men de kerk, de avonddienst wera niet gehouden. Levend verbrand. Te Sexbierum in Friesland is de 08- jarige werkman J. Th. van Dijk op tra gische wijze om het leven gekomen. Bij den arbeid ontstond brand in het broodhok waarin hij werkte. De vlam men grepen zoo snel om zkh heen, dat de man niet meer te redden was. Zijn geheel verkoold lijk is later onder de asch vandaan gehaald. Brand. Op de eerste verdieping van perceel Molsteeg in Amsterdam, bewoond door den heer Waas, eigenaar van de ge lijkvloers gelegen jassenwinkel „Het Klokhuis" genaamd, is hedenmorgen bi and ontstaan door het omvallen van een petroleumkachel. De brandweer, die spoedig ter plaat fee was, maakte gebruik van de Bogyrua ladder om het voorvertrek, dat door het vuur was aangetast, te kunnen be- reiken. Het woonvertrek is geheel uitgebrand en de winkel heeft door bluBchwater geleden. Aanvaring te Rotterdam. Gisteravond heeft in de Maashaven in Rotterdam een aanvaring plaats ge had tusschen de motorboot „Rotterdam- Zoetermeer 2" en de sleepboot „Neu- muhl". Doordat de stuurlieden elkaar bij het seinen niet goed begrepen, lie pen de schepen op elkaar. De sleep boot bekwam eenige schade aan het berghout, de motorboot)' kreeg averij aan den voorsteven. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. KUNST. A. B. H. Verhey f Gistermorgen omstreeds kwart voor elf is de heer A. B. H. Verhey op den Schiedamschen Singel te Rotterdam plotseling int/engezakt. De Geneeskun dige Dienst bracht hem naar zijn wo ning, waar hij bleek te zijn overleden. Als een donderslag uit den helder den hemel komt dit plotselinge doods bericht van den Rotterdamschen musi cus, den directeur van de Haagsche en van de Rotterdamschei afdeeling van Toonkunst. Sedert 1895 was bij aan beide afdeeling en de zeer geziene lei dei en het enthousiasme, waarmee de zangers over hem spraken, was even redig aan de groote werkkracht en ijver van hun beminden voorganger. le vroeg, maar ook te snel, komt deze slag voor Noderlandi's muziekle ren Verhey, in Rotterdam geboren, den 'Jen Februari 1871, had dus eerst lioft geleden den 53-jarigen leeftijd be reikt. Hij genoot zijn opleiding aan de Toinkunstmuziekschool in Rotterdam, in hoofdzaak voor piano en orgel. jfa den dood zijns vaders (in 1883) rvdrd hij in diens plaats benoemd tot organist van de oud-Katholieke kerk ef wa8 hij gedurende 18 jaar directeur Vilt Rotte's Mannenkoor. Sinds '86 w»s Jul tevens leeraar voor piano aan de iKctterdamsahe muziekschool. Hn 1900 richtte hij met Louis Wolft en den sel- list Anton Bouraan een trio op, waarin later Mossel de eelloplaats innam. De Wclfb#erhey-con«terten waren al even gelieft in Rotterdam- - als de touraée noordewier-de Hskn-Verhey in ons ge heele land. Ook is Verhey meermalen met de Haageche, Amsterdamse en L'trecntacfae concerten als solist opge treden. De crematie van het stoffelijk oref- kchot zal Zaterdagmiddag ta 2.16 te Westerveld plaats hebben. 434ste NEDBKL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 13 Febr. 100.000.-—: 7790 1500,-: 13399 ƒ1000.— 2389 18235 ƒ400.—: 1121 9691 14395 16686 ƒ200.—: 4600 4068 7804 ioo488 3287 6268 6924 14020 15549 10037 18760 19425 19831 4 llliöl Prijzen (van 70.—: 331 468 761 -706 827 1033 1050 1114 1373 1502 1569 1670 1703 1796 1823 195U 2146 2149 2162 2166 2321 2661 2623 2682 3011 3079 3161 3171 3173 3196 3197 3241 3346 3363 3426 3429 3694 3606 8668 3717 3887 3995 4025 4059 4390 4561 4582 4585 4686 4697 4712 5004 5208 5241 5246 5266 5295 5323 5366 6412 5421 5445 5772 5933 5955 6079 6167 6193 6571 6875 7067 7123 7138 7141 7333 7364 7601 751,4 7517 7523 7630 7780 7838 7969 7978 8494 8660 8883 8695 8760 8966 9011 9018 9169^9282 9394 9460 9536 9612 9616 9617 9676 9726 9917 9960 10282 10291 10662 10572 10699 10724 10752 10779 10818 10962 11103 11202 11510 11628 11716 11956 12665 12616 12946 13102 13107 13230 13290 13622 13537 13541 13600 13793 13889 13960 14013 14167 14194 14209 14230 14244 14359 14360 14472 14479 14563 14567 14691 14763 14816 14938 16006 16149 16401 15409 15482 16516 15616 15716 15902 15963 15997 16109 16295 16453 16458 16474 16539 16626 16807 16830 17000 17090 17138 17168 17297 17642 17718 17728 17744 17760 18083 18125 18128 18166 18172 18223 18300 18380 18433 18631 18746 18753 18823 18882 18921 19031 19048 19227 19247 19256 19306 19363 19600 19663 19741 19797 19803 19865 19876 19880 19992 20150 20240 20399 20438 20442 20453 20496 20801 20819 20891 20893 21129 21^54 21366 21369 21785 21825 21838 21850 21969 21988 22006 22127 22222 22244 22254 22291 22341 22386 22431 22630 22653 22607 22727 22747 22758 22766 22771 22890 23000 Nieten: 46 56 67 84 120 168 202 234 316 332 334 360 403 408 412 489 508 543 577 582 600 647 712 <32 769 811 823 871 918 936 962 984 1039 1055 1096 1149 1176 1250 1407 1408 141b 1454 1456 1470 1484 1568 1600 1613 1616 1618 1630 1663 1753 1813 1824 1867 1914 1969 2008 2021 2022 2049 2076 207i> 2117 2187 2257 2323 2391 2443 2470 2490 2522 2553 2580 2604 2630 2644 2647 2658 2680 2697 2703 2708 2724 2754 2765 2788 2828 2928 2988 3008 3015 3016 3035 3054 3067 3071 3077 3080 3088 3098 3117 3124 3160 3153 3158 3219 3294 3307 3424 3434 3480 3513 3615 3545 3603 3604 3665 3683 3688 3769 3760 3763 3801 3933 3989 4017 4082 4086 4096 4120 4125 4147 4154 4182 4183 4310 4859 4362 4367 4444 4464 4470 4508 4557 4565 4599 4621 464Q 4676 4722 4762 4775 4956 5062 5075 5093 5096 5107 5124 5130 5135 5244 5258 5308 5381 5383 5402 5419 5422 5439 5487 5513 5651 5694 5706 5708 5714 5875 5936 5957 5972 6011 6012 6061 6093 6141 6166 6360 6479 6517 6542 6574 85Ö0 6657 6663 6670 6727 6770 6773 6795 6834 6838 6840 6844 7038 7139 7182 7188 7208 7252 7296 7306 7336 7844 7463 7490 7631 7684 7593 7694 7844 7872 7896 7899 7926 7981 7961 7965 7968 7972 7983 7984 8127 8131 8138 8150 8197 8236 8261 8304 8388 8438 8487 8492 8559 8644 8652 8656 8713 8750 8757 8843 8847 8850 8873 8942 8944 8981 8990 9008 9078 9222 9234 9270 9314 9316 9319 9337 9349 9355 9381 9419 9474 9545 9589 9684 9710 9723 9742 9778 9826 9859 9875 9882 9958 9965 9968 9979 9987 10039 10043 10144 10151 10154 10158 10191 10255 10260 10277 10279 10311 10375 10381 10426 10463 10497 10542 10544 10681 10590 10695 10609 10650 10679 10700 10746 10755 10831 10859 10860 10864 10891 10919 10940 11014 11066 11107 11187 11197 11200 11241 11312 11338 11384 11395 11410 11411 11413 11472 11494 11609 11613 11627 11601 11640 11664 11660 11686 11807 11880 11852 11854 1J880 11965 11973 11994 12071 12088 12132 12144 12154 12216 12255 12261 12321 12336 12392 12419 12427 12428 12451 12461 12526 12592 12639 12730 12801 12838 12852 12893 12900 12979 13000 13015 13021 13086 13114 18120 13144 13182 13228 13250 13264 13291 13360 13400 13421 13450 13457 13481 13485 13514 13516 13539 13662 13609 13625 13641 18674 13675 18758 13799 13806 13835 13873 13876 13914 13963 13970 13996 14083 14088 14097 14116 14143 14173 14199 14211 14256 14263 14278 14290 14291 14368 14406 14410 14480 14494 14654 14565 14579 14692 14632 14642 14646 14655 14676 14719 14741 14770,14778 14788 14839 14928 14966 15000 15075 15094 16109 15112 15128 15136 15156 15180 16212 16241 16322 15349 15363 15364 15368 15386 15424 16436 15461 15462 15472 16479 15610 15533 15634 15618 15679 15768 15793 15838 16000 16011 16020 16130 16165 16160 16179 16214 16283 16308 16320 16353 16460 16473 16579 16592 16615 16631 16656 16668 16670 16696 16711 16786 16790 16850 16868 16880 16893 16931 16967 16986 16989 17010 17033 17093 17108 17164 17240 17262 17271 17278 17329 17362 17378 17389 17442 17487 17511 17663 17662 17678 17681 17736 17785 17811 17823 17891 17944 17966 18019 18023 18054 18063 18066 18075 18084 18087 18094 18131 18152 18186 18206 18238 18268 18279 18365 18392 18492 18539 18641 18561 18618 18623 18640 18664 18683 18686 18724 18733 18828 18877 18886 18903 18969 19004 19090 19093 19102 19207 19319 19320 19334 19340 19351 19368 19372 19378 19898 19406 19443 19460 19466 19520 19545 19560 19554 19677 19678 19706 19718 19726 19746 19749 19755 19761 19781 19783 19792 19907 19912 19047 2Q019 20045 20133 20184 20186 20187 20200 20249 20263 20387 20854 20366 20367 20427, ^)428 20604 20558 20596 20606 20621 20625 20660 20733 20748 20767 20766 20772 2Ö628 20832 20888 20890 20910 20940 20963 20990 21013 21038 21107 21112 21125 21162 21170 21188 21255 21256 21267 21268 21270 21286 21294 21806 21838 21840 21361 21368 21870 21884 21390 21615 21634 21656 21661 21664 21671 21724 21778 21797 21818 21867 21942 22004^^2086 22097 22107 22124 22188 22190 22193 22200 22228 22233 22300 22330 22331 22348 22379 22386 22450 22479 22600 22519 2267C 22682 22729 22807 22827 22331 22840 22874 22876 22899 22908 22927 22935 22953 22998 STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Februari 1924. J. Haddérus Oostingh. Naar wij vernemen heeft de heer J. Had dérus Oostingh, alhier besloten zijn benoe ming tot 1M van den gemeenteraad in de vacature-IJseeLstijn te aanvaarden. Aangehouden. Door de politie is aangehouden de 24- jarige J. S., die zich dit jaar herhaaldelijk schuldig: maakte aan openbare schennis der eerbaarheid, meestal des avonds op den Burgetn. Martens singel en Fluweelensingel. Bij zyn verhoor bekende S. volkomen. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Januari werden aan het Postkantoor op spaarbankboekjes inge legd ƒ66049.46 en terugbetaald ƒ68.806.98. Derhalve méér ingelegd dan terugbetaald ƒ2243.47. Het aantal ndeuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 118. Hieronder 5 formulieren ad 1 in spaar- bankzegels van 5 cent en 104 formulieren ad ƒ1 in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Op staatsschuldboekjes werd afgeschre ven 2000. Schaakwedstrijd. De Schaakclub Measemaiker heeft giste ren in de 2e klasse competitie van de Ned. Schaakbond haar derden wedstrijd gespeeld, thans tegen de Residentie Schaakclub II. De wedstrijd werd ook thans gespeeld in de Soc. Vredefeest en had een voor „Measema- ker" niet ongunstig verloop. De uitstag is als volgt: Dr. M. StetffelaarC. Op stel ten 10 M. LakerveldS. Steijn 10 B. A. de JonT. Boterweg J. G. C. KamphuizenJ. Zorn J. RenemanJ. Cromfeerge J. VeitneijH. Reyke W. Bokhoven—H. Poelman Th. Tukker—O. Voeveld G. H. Go rissenJ. de Groot 10 J. Bernsen—H. Verschoor 0—1 Nog te beslissen. Wat in een maag van een koe terecht komt. Dait vee niet kieskeurig is in het opnemen van allerlei ingrediënten, die niet als voed sel kunnen worden beschouwd, heeft ieder wel eens waargenomen. Er zouden daarvan wel heel vermakelijke dingen te vertellen zijn. Gisteren is ook zoo iets geconstateerd by een noodslachting in deze gemeente. Een veelvraat van een koe, die in de vleeschhal onder het stadhuis zijn einde vond, had in zyn maag een gulden, een cent en een halve cent, en bovendien een korte hoedenspeld met knop en een spijker, die hy hier of daar moet hebben opgeslokt. Wie weet heeft het beest niet een portemonnaie met dit geld in 't land gevonden, die het naar binnen heeft gewerkt De maag van het dier is te gen een hoedenspeld blijkbaar niet bestand igeweest, deze heeft aan zjjn leven een on tijdig einde gemaakt. Vrij gesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van L. H. v. H., 21 jaar, chauffeur, appellant van een von nis van den kantonrechter alhier, waarbij hy veroordeeld is tot 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis, omdat hij als bestuurder van een vrachtauto onder de gemeente Bleiswijk by het passeeren van een anderen auto, niet voldoende naar rechts is uitge weken, zoodat die andere auto door de vrachtauto werd aangereden en te water genaakte. De Rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter en heeft be klaagde vrijgesproken. Gevonden voorwerpen. De Politie deelt mede, dat de volgende gevonden voorwerpen zijn te bevragen 1 br. portemonnaie, H. Wolting, Wale steeg 16; 1 kinderportemonnaie, J. Graaf land, Karnemelksloot 195; 1 hondje, L. v. Duren, Raam 203; 1 sleutel van melkwagen, M. de Jong, Boelekade 28; 1 kindermuts, J. Prins, 4e Kade 24; 1 R. K. halsketting, N. Pendijk, Doeleetraat 7; 1 helft van papieren rijksdaalder, L. v. Duuren, Varicemmarkt 16; 1 ceintuur, J. Berichout, Boomgaardstraat 8; 1 lederen handschoen, A. Mantjes, IJssel- laan 187; 1 reticule met kerkboekje, A. Hooymeyer, Heerenstraat 23; 1 kindermofje, W. Leeflang, L. Noodgodsteeg 19; 1 kinder portemonnaie, H. Boot, Raam 40; 1 br. por temonnaie, J. v. Oosten, kuiperstraat 34; 1 mattenklopper, de Wit, St. Joeephstraat 54; 1 goud gulden stuk, G. Hoogervorst, Bleekersingel 54; 1 schort, v. Eek, Keizer straat 63; 1 kkvderhandschoentje, J. Tere metten, Komjjnsteeg 47; 1 rozenkrans met ketting, M .v. Leeuwen, Zoutmansplein 19; 1 portemonnaie, H. P. v. d. Pool, Vest 51; 1 notitieboekje van de wasch, Bouw ens, Looyenspoort 16; 1 br. portemonnaie, J. v. d. Winden, R. v. Catsweg 188; 1 boodschap- pentasch, A. v. d. Berg, R. v. Catsweg 4; 1 damesbont, A. J. Raap is, Raam 296; 1 bos sleutels, H. M. Visser, N. Haven 111; 1 kin- derhaudschoen, C. v. Tol, Stoofsteeg 22; 1 br. portemonnaie, A. Brouwers, Gouwe 197; 1 geldstuk, G. v. d. Dool, Wachtelstraat 28; 1 br. portemonnaie, D den Edel, Raam 132; 1 kindersjaal, L. de Jong, Houtmansplant soen 14; 1 kinderportemonnaie, J. v. Biene, Stoofsteeg 14; 1 étui met potlooden enz., W. J. Nederberg, Tuinstraat 83; 6 settoppen, Schouten, Peperstraat; 1 zw. portemonnaie- tje, H. Kraak, Pretoriaplein 60; 1 ketting- ceintuur, H. L. v. Vliet, Groeneodaal 1; 1 beursje, inh. handschoenen, M. v. Vliet, Groenendaal 8; 1 schooltasch met inhoud, J. Punaalie, Zeugeetraat 32; 1 kinderbontje, R. Heins, Tuinatraaat 8; 1 lapje katoen, C. de Moi, Boelekade 32; 1 s. colliertje, P. J. Spee, FLuweelensingei 65; 10 enveloppen, T. v. d. Heuvel, A. de Vischmaikt 16; 1 portemon naie, F. Verbiest, Heerenatraat 18; 1 gr. das, C. v. d. Mik, Groenendaal 77; 1 br. cein tuur, P. J. Dernee, Noorderstraat 1; 1 her dershond, A. Drieseen, Heerenstraat 171; 1 beursje, A. Bennee, Vest 46; 1 beursje, J. C. den Riet, Geusenatraat 43. Ale verloren werd aangegeven: 1 porte monnaie met inhoud, 1 dameemof. Agenda. 1314 Febr. 8 uur. Groote Schouwburg ^De Eeuwige Stilte", wetenschappelijke film. De ontdekking van de Zuidpool, door Cap tain Scott. 13 Fefer., 8V4 uur. Eerste Cursusavond Goudse he WjnkoLior avereen iging. 15 Febr. 9 uur. HoBandia boven. Ledenverg. V. E. O. 15 Febr. 8 uur. Groote Schouwburg. Nap de la Mar. 16 Febr. 7Vj uur. Groote Schouwburg. Jo- bileiunuitvoe ring Excelsior. 18 Febr. 8 uua\ Groote Schouwburg. Con cert Caecilia. 20 Fefer. 8 uur. Cursus E. H. B. O. onder lei ding van Dr. Montague. 21 Fefer. 8 uur. Remonstranteche Kerk. Bij bellezing Dr. L. J. van Holk. 20 Fóbr. 8 uur. 4e Abonnementsconcert Ju.scha Spiwakowsky. 25 Febr. 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Lezing Ds. J. Borger voor de Ver. van Vrijzinnig Hervormden. 28 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Harbvelt- kwartat. 13 Maart 8 uur. Gebouw Tot Heil des Volks Openbare Samenkomat voor den nood in Saksen, spreker De. C. Ferguson. Eiken Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de le den en hunne huisgenooten. Xvond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Dee, West- Jjkven, is deze week tot en met Vrijdag /l6 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). ~UIT uen omtreil BOSKOOP. De landbouwer A. C. v. Tol kwam dezer dagen tot de ontdekking dat een zijner beste koeien plotseling dood gebleven was. By tkeuring bleek het vleesch geschikt voor de consumptie te zijn. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: J. v. d. Tooren en H. D. Langmaak. J. de Bait en M. Anker. J. L. Bruné en M. P. v. Wilgen. BEBOREN: Paulius, z. v. P. Hoogendoorn en M. v. Es. OVERLEDEN: Gerarda Nieuwesteeg, 1 j. Johannes Zacharias Lapair, 90 j. OU DE WATER. Burgerlijke fitsnd. GEBOREN: Pieter, z. v. K. Benschop en M. Goudkamp. ONDERTROUW: Andries Gerritse en Josina van Zandwijk. Gerardua Rost te Gouda en Petronella Wilheimina Jongeling. Michael Buys en Ermpje van 't Riet. Johannes Gerardus Hoèfs, weduwn. van Anna Maria van dei' Viist, en Axiriana Cor nelia van Dyk te Woerden. GETROUWD: W. van Zetten en E. Brek. LAND- EN TUINBOUW. De tongblaar-entatef van Prof. Pfeiler. Voortzetting der proeven gewenscht. Dr. A. Vrijburg te 's-Gravenhage schrijft in het Tijdschrift voor Dierengeneeakunde een en ander naai' aanleiding van de proe ven van prof. Pfeiler en dr. Hoefnagel re leveert dit in „de Boerderij". Wy ontieeaen daaraan het volgende: „Zooals bekend is, zijn in de omgeving van Gouda proeven genomen met de dooi Pfeiler gekweekte entstof en wel met de zwakkere ents tof. Deze proeven hebben reeds bewezen, dat deze zwakkere entstof geen voldoende onvatbaarheid gaf aan de ingeente runderen en dus onvol doende is als entstof in de prac- t ij- k. Dit is een teleurstelling, maar het zou ook byna te mooi zyn geweest, als men een entstof had, die de dieren zoo, weinig ziek maakt, dat ze geen uiterlijke \erschijnse- len van tongfelaar krijgen en toch onvat baar worden. Pfeiler beschikt echter ook over een sterkere entstof, waarmede hier te lande geen proeven zijn genomen. Volgen*. Pfeiler zal deze entstof na gebruik mond en klauwzeerverechynselen teweeg brengen en daarna onvatbaarheid geven. Het is nu een zaak dit te controleeren en hoe proeven met de sterkere entstof te ne men. Hett eenige bezwaar is hierbij, dat de- geënte dieren wederom ametatofver.->p ei- dera kunnen worden. Misschien is het aan gewezen, de rundteren eerst met de zwak kere, daarna met de sterkere entstof te en ten. Slagen de proeven dan in zooverre, dat het gekweekte entstof een niet te boosaar dig mond- en klauwzeer op te wekken, waarna de dieren onvatbaar worden, dan is reeds veel gewonnen. De Ryksseruminrich- ting te Rotterdam zou dan de smetstof kun nen kweeken en dus steeds entstof voor handen kunnen hebben en zal in ataat kun nen zijn bij het uitbreken van mond- en klauwzeer steeds een entstof voor bepaalde sterkte bij de hand te hebben. Zoodra .deze inrichting de smetstof kan kweeken, aal het daarna ook mogelijk zijn runderen van de Rykaseruminrichting zoodanig met de ge kweekte smetstof te behandelen, dat deze dieren een hoogwaardig serum zullen kun nen leveren. Wanneer nu op een boerderij de sl dreigt, omdat in de omgeving b(jv. blaar heerscht, zouden de runderen op boerderij, welke in gevaar van verkeeren, z.g.n. ia nood kunnen worden geent door deze dieren in te spuiten, Biet aiioen mot de gekweekte smetstof, dus mei entstof, maar ook met serum. De moeilijk heid om in geval van mond- en klauwzeer over een voldoende hoeveelheid entstof te beschikken, ia dan opgeheven. Maar en hierop wyat de heer Vrijburg terecht dan is het ook noodig, dat de voedingsbodem, waariade imet- stof van het mond- en klauwsaer groeit, bekend wordt gemaakt. Daar echter Professor Pfeiler dit gees telijk bezit van ham niet gratis wil afstaan, ligt het meent Vrijburg op onzen weg Item daarvoor een som gelde te bieden. Indien het Ryk daarvoor geen geld be schikbaar stelt, sa! het van particuliere zijde moeten komen. Zeer zeker zullen voor dit landsbelang wel de noodige bijdra gen bijeen zyn te brengen. Daar het voor al oen landbouwbelang geldt, zouden de landbouwvereenigingen in de eerste plaats in aanmerking komen. Ook aan het nemen van verdere proeven zijn nüaschiea nog kosten verbonden, tenzij eigenaars van run deren hunne dieren gratis daarvoor ter be schikking stelten, zooals dit bij de vorige proeven op zoo lofwaardige wijze is ge schied. SPOKT EN WEDSTRIJDEN. Watersport. De actie voor afschaffing van belasting op pleziervaartuigen. Gisteravond heeft onder leiding van kapitein B. ten Broecke te Amsterdam een bijeenkomst plaats gehad, belegd om plannen te beramen voor de actie om te ifruieu tot afschaffing van belas ting op pleziervaartuigen. Deae vergadering was zeer druk be zocht, waaruit dus ten duidelljkate bleek dut de watersport-beoefenaars en zij dio door hun bedrijf aan de watersport verwant zijn, algemeen de actie steunen Koode DuivelsZwaluwen. De wedstrijd tusschen de Roode Duivels en de Zwaluwen wordt 4 Maart te Brussel gehouden, op het veld van de Daring F. C. De Nederlandsche elftalcommissie is be reid gevonden, de pJoeg der Zwaluwen sa men te stellen. ONDERWIJS. Openbare lagere achool aan een R.-K. school overgedragen. De Raad van Edam besloot tot overdracht van de openbare lagere school te Votendam aan het bestuur van de R.-K. Jongensschool aldaar. ONZE KOLONIËN. Het dranlh te Tangerang. De begrafenis van Scheepmaker. het stolielijk overschot van deu po- litic-opzienej JScheepmaker, die over- ieUon is uMi de verwondingen, hem toegebracht! bij het gevecht te Tange- rajig, ts oJuor zeer groote belangstel ling begrafen. Residentj Schenk de Jong, die den lundvoogdi vertegenwoordigde, voerde het woorJ en legde een krans op het graf lieert Het Huagsche Aueta-kuntoor verneemt* du tragische bijzonderheid, dat de overleden politie-opziener, ware hij in leveu gebleven, de volgende maand met Europe each verlof zou zijn gegaan. MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 13 Februari 1024. Aanvoer 81 partyen. Prys Goudache Kaas le soort 63—66, 2e aoort 48—51; le soort met Rykamerk 51—68. Haadtri ma- (DRAADLOOZE DIENST.) De zeppelin ZR 8. BERLIJN, 18 Febr. De zeppelin ZR 3, die volgens het verdrag van Versailles aan de Ver. Staten is toegewezen, Is thans te Frederikühaven gereed gekomen. Binnenkort zal het Luchtschip een proef tocht maken en nadat een Amerikaansche bemanning zal zyn aangekomen, zal het naai Amerika oversteken. Duitsche voorschotbanken opgeheven. BERLIJN, 13 Febr. De by dons den oor log gestichte Duitsche voorachotkaseen zul ten voor den eersten Blei geheel worden op geheven. Brand in de Palts. BERLIJN, 13 Febr. Uit DuMeldtft! wordt gemeld dat het districtsbureau i ïrmasens in de Beiersohe Paltx waar de Beierscho seiparatinten zich geves tigd hebben door do tegenstanders in brand is gestoken. Er zijn 14 dooden en daaronder 8 a ut cm om is ten. Tevens wordt gemeld dat een hevig gevecht is uitgebroken dat den gehee- len nacht duurde. Vorstelijke verloving. LONDEN, 13 Febr. Naar varlukU tal binnenkort worden bekend gemaakt de ver loving van Prins Nicolaa* van Roemenië, die thans in dienst ia op de Briteche vloot, met prinses Mnfalda van Italië. Dit sou een bevestiging rijn van de toenadering tus schen Roemenië ra Italië. Twee andere kinderen van Koningin Ma rie van Roemenië sjjn reeds gehuwd, da sene dochter met de koning van Joego-Slavië, de andere met Koning George van Griekenland. NEW-YORK, 18 Febr. De firma J. P. Morgan en Orf., Ouhn Loeb ra de Nat Ctty Comp., hebben de onderhandelingen omtrent een 6H Japanaebe leaning 150 mkliora dollar groot, looptijd 80 Jrar, voltooid. der Itonlna val In Neder land en een deel in ZflvtUenand wortieu ge liet ondersoek der experts. NEW -1OKK, id Febr. Praralent Coobd- ge Heeit aan een tuner uer republikeinen te rtew-xork hoopvol gesproken over hat on dersoek dat door Generaal Derwes m Duistchiand wordt ingesteld. Lly mde dat een oplossing, wanneer ile^e worden verkregen, teeoingan zal ftoodlg maken, waarvoor deelneming van Ammkaanecti kapitaal bereid zal zyn. Trein door een brug gezakt. VANCOUVER, 18 Febr. Drie spoorweg arbeiders werden ernstig an 15 passagiers licht gewond, doordat de locomotief en 2 wagens van den voor het Dosten bestemde transcontinentaien trein, b(j hot overrijden van de Chiliitwack-ferug over do Frasar-ri vier, door de brug zakte. Laag water. LEMMER, 18 Febr. Tengevolge van don aanhoudenden üooteawmd van de laatete dagen is het zeewater hier buitengewoon laag, byna 1U tLM. beneden A.P. Da nacht- booten van Amsterdam kunnen niet binnen- Braad. AMERSFOORT, 18 Febr. In het naby- geuegen Hoogland is brand uitgebroken in eon dubbele tufeeiderewoning. De "ene wo ning, bewoond door de familie van D, brand de geheel af, de andere gedeeltelijk. De brandweer van Hoogland arriveerde te laat doordat s(j via Amersfoort er heen moest. De verzekering is laag. r. te. u. u. harou »au '*ujl van i'Eh «HAaG, ld rebi. lu deu alge- toujfou uucm is uuuer overleden op 'ir jarigen leeiujd ae neer Baron v. iuyii vun aeroosaerkeu, numerueer vau il. M. uc Koningin n« uuitengewouou OJfMtel. De begruleuis zal plaats heooou op Viijdug u.s. te Westerveld. Met Buren vuu iuyii is neeugeguuu een uuUonui© eu luteruuUouuie tiguur, oen uiun dio om uijzouaere ueiuuuiu- itjkheid, zeer gezien was. vuu do be langrijke fuuclies, uie burou vau i'uyll ntcU bekleed, noemen we zijn voorzit terschap vuu de Algemeen© Noderiaud- bcl>e Vereeuiguig voor rueuiUelugeu- vvrkeer, welke luuclie hij tol zijn laat sten dog heeit vervuld en wuoriu iuj zeer veel in t belang van uus lauu lu-eh verricht. Duurnaast was iuj eeu grooteu aleun voor de sport in het al gemeen, waarvoor hij steeds groote be- lungsteuuig touuue eu deze bevorderde vvuar zulks mogelijk was. lijüeus de oorlogsjuren maakte Ba ron vau 'i'uyll zich ook zeer verdienste lijk uls voorzitter vau de centrale coui- miasie tot behartiging vuu de uuur Ne- atrlund uitgeweken vluuhteiiugen. TWEEDE KAMER, in tegenwoordigheid van alle unnisrers heeft d« heer 'l'roej stra hedenmiddag zjju rede vervolgd, tipr. acht Minister Coly»» niet de sterke man voor de bezuiniging eu laakt verder de houding der logeering te genover de ambtenaren, die reeds lang k« dupevnl weiden en wier salarissen thans de sluitpost der beg tooting zulien worden, om dat nergens anders geid kan (Worden ver kregen. Ook terwyl verslechtering lydt tot kostenverhooging, inzake de koeten voor onderwijs bepleitte spr. de instelling van een Staatscommissie die beperking an een groot aantel scholen op den grondslag van bezuiniging aal moeten onderzoeken. Hg dient een daartoe strekkende motie ia. (Da Bitting duurt voort.) WISSELKOERSEN. 12 Febr. 18 Febr. Londen 1L49* 11.60* Berlijn 0.60* 040* Parijs 12.10 12.02* Brussel 10.47* 10.36 Zwitserland 46.62* 46.62* Ween en 0.008 0.0087* Kopenhagen 42.76 42.10 Stockholm 70.10 70.06 Chnstiaaia 36.80 36.76 New York 2.67* 247* Beu rsorers lekt. Aanvankelijk scheen de beurt een levendiger karakter te zullen bobben dan gisteren. Doch spoedig na opening werd de handel stiller, de meeate be langstelling concentreerde zich in olie- en scheepswaarden, ©consolideerden die giateren op het hoogste puot waren gekomen liepen ©enigszins terug, maar do reactie had weinig te beduiden, daarentegen liepen aandeeleo Konink lijke olie na opening op tot circa 463, daarna 'n 6-tal procenten terug. In de Mihcepvaartafd., als HoU. Lloyd, Holl. Zuid-Afrika Lijn, was de affaire goed en werden deze in oploopende koersen verhandeld. Groote soheepvaartaandee- len prijshoudend, nagenoeg op het ni veau van giater. Suikeraanaeek» prijs houdend met een krachtige tendens voor aandeelon Koloniale bank. Tabak keu onveranderd. Rubberaandeekm iets 1 iner op ©enigszins lagere prijaeu van het product. Prolongatie 5% NEW YORK, 13 Febr. Berlijn 60-61H. Loralem 1149%—60*New York 2.67*, Pa rijs 12.10, BruHsel 1O30—6. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 18 Febr. Hoogste stand 768.8 te Haparaoda. Laagste stand 740.4 te St. Matthieu. Verwachting Krachtige tot matige oorden tot noorden wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk een wei nig sneeuw, lichte vorst, later om het tot Y#»t» «Pwii.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2