iuda Blad. systeem NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WER KERK OUDERKERK, OUDEWATER, RËEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 62»Jaargang Donderdag 14 Februari 1924 No. 15495 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen f 0.75 - Gouda 1 - Gouda ■LEN n FEUILLETON DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door 3. P. WesselinkVan Rossum De plannen van den Engelschen premier. OUDERKERKOUDEWATER, RËEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni. 379 M Uitgevers 1 de t, - Dtn H»q. (Wordt vervolgd). V van schte aart- zing, verd Verstaat elkander: want misverstand is de bron van veel ellende. BR )0 dat het Nadruk verboden 3 Men ziet uit het vorige dat dus niet kan wonden ontkend, dat chauvinisme aan Mac Donald’s beschouwingen vreemd is en dat hij veraoeningagexind is tegenover Frank rijk. Naar thans verluidt brengt men de ©enigszins geheimzinnige woorden betref fende de verhouding tusschen de beide lan den in verband met een hardnekkig gerucht van Parijschen oorsprong, dat Poincaré werkelijk bereid zou zjjn zijn politiek in het Duitsche vraagstuk te wijzigen. Dit zou zjjn geschied onder indruk van de daling van den frank en tevens op grond van be richten uit de subcommissies der experts. Het heet, dat Poincaré zich bereid zou willen verklaren genoegen te nemen met de garantie hetzjj van Engeland, hetzij van Amerika voor de richtige nakoming der Duitsche financieele verplichtingen, zooals die binnenkort zullen worden vastgesteld. Als een der twee genoemde landen of lie ver nog beide borg willen blijven voor 'Duitschland, tengevolge waarvan de uit te ■geven Duitsche obligaties een discomptabele waaide zouden krijgen, zou Poincaré zijn troepen uit het Roergebied willen terug trekken. Vermoedelijk is deze gewijzigde houding de „geest van toenadering” waarvan Mac Donald siprak. ker, ik doe iets,” pleitte ze voor zich zelf. ,,’t Kan nu niet zoo eenzaam voor hem zijn, gedurende de lange avonden en soms dwing ik hem van kleeren te wisselen, als hij doorweekt van den regen thuiskomt en Zij hield zich in, liet een zacht lachje hooren een lach, zooals alleen een groeiend geluk over iemands lippen kan toove- ren. Ze zag het meisje, trotsch, onbuig zaam, met een groote minachting voor alles, wat met den wil van de DanehoV- mes instrijd was, en daarna zag ze de vrouw, gehuwd met een doordraaier en weer zag ze de vrouw, die hier stond en die over de heide uitkeek. Was het mogelijk dat ze nog eenige aanspraak op achting kon maken Terwijl zij iemand de winteravonden hielp korten, die met zijn handen werk te Was het vergeeflijk, dat dit een zame verblijf in de wildernis zulk een tehuis voor haar was, dat de gedachte abeen het te moeten verlaten haar reeds met droefheid vervulde en een schrikbeeld voor haar was 7o lachte weer ze zag de dingen nu zooals de zon en de sterren ze zien; er bestonden geen ketenen hier op Ling Crag Moor mannen en vrouwen waren geen slaven van de zwakke men schel! jke wetten, zij waren sterk van nature of slecht uit zichzelf, en de wel voegelijkheid of redeloosheid van hun leven werd niet door de banden van maatschappelijke wetten, maar door de neiging van hun harten gelegd. Ik zou één van ben worden, als ik ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ome bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 546. Baldwin, de voormalige premier, heeft de uiteenzetting van MacDonald aan critiek onderworpen, maar hij moest toegeven dat er voor de oppositie reden is tot dankbaar heid, dat de tegenwoordige regeering reeds zoo spoedig nadat zij aan het ibewind was gekomen, de politiek van minzame redelijk heid voortzette, die de vorige regeering en haar voorgangsters onafgebroken hadden gevoerd. Hij sprak de hoop uit dat de Ar- beidersregeering meer succes zou oogsten dan de andere hadden geoogst. Na Baldwin voerde Asquith het woord, die alleen een bespreking wijdde aan den bestuursmaatregel van den minister van ge zondheid, waarbjj de beperking werd inge trokken ten aanzien van het bedrag aan uit fasering, dat de plaatselijke autoriteiten aan armlastige personen kunnen uitkeeren, en eveneens de straffen werden kwijtgeschol den, krachtens deze beperking door het arm bestuur van Poplar opgelegd. H jj zeide, dat indien de regeering dezen maatregel niet herzag, het uitgesloten was dat het Lager huis er zijn goedkeuring aan zou hechten. Deze zinspeling op de omstandigheid, dat der regeering bij de aanstaande discussie oever dit onderwerp wel eens een nederlaag zou kunnen worden toegebracht, werd bij de conservatieven en liberalen met gejuich ontvangen. In het Hoogerhuis maakte het regeerings- program eveneens een punt van discussie uit. Lord Pannoor bepleitte geestdriftig dat Critiek van Baldwin en Asquith. Dr. Schacht over de goudbiljetten- bank. De onlusten in de Paltz. De twee voornaamste punten uit het pro gram van de Labourpartij, door den premier in het Engelsche Lagerhuis naar vorén ge bracht, zijn wel verzoening en reconstructie. Ln de lijn van dit streven lag in de aller eerste plaats de erkenning van Rusland, waardoor weer een belangrijke schakel in het economische systeem van Europa en de wereld wordt ingelascht. Dit be toekent na tuurlijk niet een onmiddellijke opheffing van alle moeilijkheden, die tusschen Groot- Brittannië en de Sovjetrepubliek bestaan, maar de erkenning schept al dadelijk een prettiger atmosfeer, die een vlot verloop van onderhandel ingen, die met voortvarend heid zullen worden gevoerd, bevordert. Di plomatieke actie op dit stok van zaken is reeds wederzijds ingeleid en de Engelsche regeering vleit zich in dit verband met de hoop, dat het oude zeer zal verdwenen en tusschen .beide landen nieuwe en vriend schappelijke relaties zullen worden aange- knoopt, die beide landen ten goede komen en den vrede van Europa bevorderen zal. Een belangrijke factor voor de rust in Europa is eveneens een goede verstand houding tusschen Frankrijk en Engeland. Het was mijn eerste taak een gezonden atmosfeer te scheppen tusschen beide lan den, zoo sprak MacDonald, en hij procla meerde daarmede de vredelievendheid van Engeland, terwijl in zijn rede duidelijk naar voren kwam een optimisme ten aanzien der Fransch-Britsche relaties. Zelfs vóórzag hij nog in dit jaar een zeer hartelyke samen werking tusschen beide landen mede met andere staten om een Europeesche schik king in ’t leven te roepen. Voorwaarden voor een dergelijke uitgebreide regeling acht MacDonald in de eerste plaats de op lossing van het Ruhr- en van ’t vergoe- dingisvraagstuk, dat hij zoowel van Fransch. '^iBritsch als Europeesch standpunt uit wensoht te zien bekeken. Maar deze vraag stukken wil de Britsche premier verbinden met die der schulden en een volledige re geling tot stand brengen zoodra de deskun- digen-commassies klaar zijn met hun werk en de C. v. H. kennis heeft genomen van hun rapporten. MacDonald wenscht deze zaken internationaal te zien geregeld en verwacht evenleens Amerika’s deelneming aan het reconstructiewerk ten behoeve van Europa, wanneer op eerlijke, idealistische en geestdriftige wijze, de Europeesche staatslieden aan ’t werk tijgen om de el lendige toestanden, die Europa verdeeld en verscheurd houden, te liquideeren. Mede wil MacDonald de militaire machtsmiddelen voor het voeren van een oorlog zien inge- krompen. Beperking der bewapening staat dus eveneens op zijn programma. Ter be vestiging van de rust in Europa wil hij den Volkenbond meer maken tot een vre- desinstituut, o.a. ook door Rusland en Duitschland in den bond op te nemen. 60UBSCHE COURANT. Dr. Schacht, de president van de Rijks bank, heeft een belangrijke verklaring af gelegd over de werkzaamheden van de com missie van deskundigen, waarover de des kundigen zelf tot dusver het volkomen stil zwegen hebben begaand, zooals was over eengekomen. -H Dr. Schacht begon met te zeggen, dat de experts het geheel eens zijn geworden over de door hem voorgestelde gowinotenbank. Duitschland kan niet tot een definitieve gouddrculatie komen door eigen krachten. Miijn eerste pogingen in deze geest richtte ik, zoo zei hij op het dienstbaar maken van het renteloos liggende buitenlandsche wis- selkapitaal, zoowel in het binnen- als in het buitenland, aan de Goudnotenbank. Het lag met in mijn bedoeling een circulatiebank te scheppen, die het geld direct in omloop zou brengen. Bovenal was mijn plan er niet een om de papier en rentemarken voor goud- banknoten in te wisselen. Om deze bank en haar kapitaal vrij te houden van politieke invloeden, etc., moest het goudkapitaal in het buitenland gestort worden. Het kapitaal van deze goudnoten bank zou nuttig gemaakt kunnen worden óf door credieten in het buitenland óf door de uitgifte van promessen, certificaten etc., te gen buitenlandsche koersnoteering, van eerste klasse handelspapieren. Het was niet de bedoeling deze goudnoten in de eerste plhats uit te geven voor de uitbetaling van loonen of voor het aankoopen van goederen en materialen. Een definitief herstel van het Duitsche muntwezen, zooals de experts zich dit voor de buitenlandsche politiek van Groot-Brit- tannie zich zou baseeren op den Volkenbond en hij wees er op, dat hjj, teneinde als ver tegenwoordiger van Groot-Brittannië in den Raad van den Volkenbond in staat te zjjn voortdurend voeling te houden met het de partement van Buitenlandsche Zaken, in dit departement gehuisvest was. Parmoor ver klaarde dat de quaestie der bewapening deel diende uit te maken van de buitenlandsche politiek. Des te dichter men het vraagstuk der ontwapening tot »jjn oplossing bracht, des te grooter zou het succes van den Vol kenbond z(jn. De regeering zou de ontwape ningsvoorstellen, die burggraaf Cecil, de vorige vertegenwoordiger van Groot-Brit tannië in den Volkenbondsraad, had gedaan, nauwgezet en met sympathie overwegen, want de tegenwoordige regeering erkende ten volle zijn toegewjjden arbeid ten be hoeve van den Volkenbond. tjes zich sjXMxlig zouden ontrollen, niet tegenstaande de nabijheid van ruige, groote stukken heide hij hoorde het klaterende lachen van den stroom, die klotste en kabbelde tegen de knoestige boomwortels, wortels, die boven ‘t wa ter uitstaken eij donkere spelonken vormden, waar forellen wachtten op de komst van den visseber. Boven .alles rook hij dien geur, samengesteld uit allerlei zoetheden die, naar het hem altijd voorkwam, in het bijzonder eigen waren aan Hazel Dene. De geur van de vochtige aarde, van de bladeren van het vorig jaar, van het jonge groen dat ontsproot de geur van het koeltje, dat de geuren van de heide meebracht de geur van den koestal die één hoek van het erf besloeg al die geuren waren tot één welriekendheid vermengd, die als zij eens was waarge nomen, nooit werd vergeten, Griff hield zijn stap in, terwijl de merrie, begeerig om weer vooruit te komen, dicht naar hem toe kwam en haar bruinen snuit langs zijn wang streek. Dikke tranen welden in de oogen van den man, want de tocht naar Hasel Dene had hem in het verleden terug gevoerd, wat geen geluid of geen ge zicht had kunnen doen, ofschoon ook geluid en aanblik ieder hun boodschap kunnen brengen uit lang vervlogen tij- den Ik had het niet moeten wagen hier te komen”, zei hij ongeduldig, terwijl hij met rijn hand over de oogen streek. liet was waar. Hij had zichzelf ge leerd het verleden te laten rusten en hij had ook niet naar dezen éénen hoek op de heide moeten komen. Want Hazel Dene met zijn ruischende beek, ujn grillige zijpaden, zijn vredige schaduw plekken als met franje omzoomd door do zonnestralen, had hem in de glorie van zijn leven gezien, toen hij nog het hof maakte en vocht en Ipngs de oevers van het stroompje doolde, en de volheid van rijn geluk genoot. Hier was bet, dat hij en zijn vrouw samen hadden ge wandeld de eerste dagen van de witte broodsweken, toen de wereld hen groot scheen, maar niet .zoo groot als hun liefde hij herinnerde zich, dat het hoekje van het pad, waarop hij nu stond, de eerste sleutelbloem ah schuil hoek had gediend en dat zij haar had gevonden en bij hem gebracht met een kinderlijk lachje op de lippen en de liefdeblik van een vrouw in de licht bruine oogen. Dieper dan de jaren van hard werken, dieper dan de tevreden heid die zoolang de belooning was ge weest van zijn overwinning op de hei de lag het oude leven, dat waakte en luide riep. ..Meisje, meisje, je hadt bij me moe ten blijven,” fluisterde hij. Maar, de doode vrouw antwoordde niét slechts da leeuwerik gaf ant woord en de kievitten en de lachende stroom, die onder langs rijn voeten mui melde. Een Witboek. De Duitsche regeering is voornemens het Duitsche materiaal, dat t»r beschik king der deskundigen is gesteld, in eeu Witboek te publiceeren. BBLG1K. Een bal in hel Nederlsndsche gezsatsetexp te Brussel. De „Etoile Beige” geeft een verslag van eeu receptie, door een bal gevolgd, in het gebouw van het Nederlandsche gezantschap te Brussel gehouden. Esu driehonderdvijftig uitnoodigingen wa ren verzonden. Het corps diplomatique was voltallig aanwezig, alsmede de Bel gische ministers Jaspar, vicomte Ber- ryer, baron Ruzette, Franck en Moyer- soen. Te 10 uur verscheen de Belgi sche kroonprins, die het bal opende Te middernacht werd het bal even on- dei broken en had een souper aan klei ne tafels plaats. Te een uur vertrok prins Leopold. De danspartij duurde tot Üiep in den nacht. Het was, zegt de „Etoile”, een schitterende receptie. De Duitsche («Mat. De nieuw benoemde Duitsche gezant te Brussel, ven (Keiler, zal nog in deze maand te Brussel aankomen ter aan vaarding zijner functie. ENGELAND. Een Sinn Fein-pariemenUrild vrjjgeüdra. De heer Cahir Healy, het Sinn Fein- parlementslid voor Tyrone en Ferma ta Kaiserlautern werd eveneens gevoch ten. Het Besirksnmt werd onafgebroken door do bevolking bestook!. De klokken riepen allen tot den strijd, alle zaken, fabrieken, winkels en zelfs de scholen waren den ganschen dag goatoten. De Franachen bleven neutraal. De beweging onder de bevolking om zich self te helpen schijnt zich thans ook over andere planteen in de Paltz uit te breiden. BUmSNLANDBCH NIEUWS DUITSCHLAND. Het procee-Hitler, l’ohner vrijgelaten. De voormalige Münchener politiepre- sident Pöhner is uit de hechtenis ont slagen, volgens het „Berl. Tag.” in weerwil van hel feit, dal hij geweigerd bad zijl» eerewoord te geven. Van an dere zijde wordt gemeld, dat de vrijla ting wel op eerewoord is geschied. Het Kijksindexcijfer. Het rijksindexcijfer voor de koelen van het levensonderhoud bedroeg op Maandag 11 Februari het 1.03 biliioeu- vuud van dull van voor den oorlog, het geen in vergelijking met de vorige week een vermindering van 0.1 be took ent. slechts hier kon blijven,” eindigde ze met een zucht. Griff was in dien tijd naar Ling Crag gereden. Voortdurend dacht hij aan het weik, dat hij genoodzaakt was achter te laten, doch steeds onder de betoove- ring .van de heuvels, welker oude hoof den een stralenkrans van jeugd vertoon den. De boodschap, die hem het veen overbracht, was onbelangrijk genoeg, maar mocht niet verzuimd worden. Tot nu toe had boer Royd zijn haver naar den molen van den Hazel Dene ge bracht, om ze daar te laten malen en hei gemalen meel had hij naar Lost- withens gebracht met zulke tusseben- poozen ais Griff ’t beste uitkwam. De overeenkomst was aangegaan, toen Griff ’t vermeed met zijn kameraden in aan raking te komen en had tot nu toe ge duurd. Royd was echter ziek en of schoon hij als gewoonlijk had willen gaan niettegenstaande zijn riekte, wil de Griff daar niets van hooren. I'e merrie, blijde de lente weer te voelen, galoppeerde onbezorgd over de oneffenheden en kuilen in ’t veen en meestentijds liet Griff haar den vrijen teugel, leidde haar slechts als de grond verraderlijk nat was of wanneer rij een steenachtigen rug overtrokken. Op den top van Hazel Dane steeg hij af, wierp den teugel over rijn arm en ging lang zaam langs het pad naar beneden. Hij keek naar rechts en links, zag de eiken, de Lijsterbessen en de hazelaars, die de helling opklommen, het vochtige kreupelhout, waartusschen de eikvaren- In het Lagerhuis werd verder na 't debat de conservatieve motie, waarbij de benoeming werd aanbevolen van een commissie van onderzoek naar de doeltreffendste wijze, waarop de Britsche industrieën tegen de Buitenlandsche concurrentie kunnen worden beschermd, verworpen met 290 tegen 103 stemmen. De liberalen en Labourmannen stemden tegen. De gevechten in de Beiensche Paltz heb ben in Pirmasens een ernstig karakter aangenomen. Nu de separatistische beweging in Paltz snel verloopt en de leiders zich over al terag trekken uit de openbare gebou wen had men nieuwe onlusten zeker niet meer verwacht. Oorzaak hiervan was in Pirmasens de „Selbstschutz” een stormloop op regeeringsgebouw, dat door separatisten was bezet, ondernam. De aanvallers wer den beschoteM Daarop werd het gebouw met benzine begoten en in brand gestoken. De separatisten capituleerden daarop, doch werden door de opgewonden volks massa, naar een bericht verluidt, in stukken gescheurd. Schwab werd doodtfe- slagen. Het aantal dooden bedraagt aan tien kant der separatisten 28, aan den kant der bevolking 8. Het aantal gewonden ia groot. ADVEKTENTIEPRU81 Uit Gouda M omstreken (beheormds tot dm beaorgkriM) 1—ragete /1J0, elke wri mmr /0J6. Va* buiten Gouda m daa bmocgkringi 1—5 ragete 1A5, elke ragel mmr 0J0. Advurtwtifa i* bot Zatordagnummor M bijslag op dea» prija. Uefdidighajda-advortentiMn de helft vna da* prijs. INGEZONDEN MHDEDKEL1NGKN: 1—4 ragria ƒ2.05, aün rogel omar fOM. Op da voorpagina 50 booger. Gewone advertentidn en ingezonden mededeeliagen bfl contract tot ster goraducoor- de* prijs. Groote letters an naden wondan berekend near plaataratante. Advertentibn kunnen worden ingmondm door tuaocbenkomat ven aoliade Boekhan delaren, Advartenttebureaux en oase Ageataa ea moeten daags vóór de pieairieg aan het Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname versakerd te rija. men en willen be- elen zqn genezen, rd) en U ontvangt dragen zijn) en itend door ons af- 8 30 den Haag. stellen, kan natuudyk slechts werkelijkheid wovuen door een internetioMde actie om het benoodigde geud qp te brengen. De experts hebben een aantal veiligheids maatregelen in overweging gegeven, om de ouafhank»ljjikiheid van de bande van politieke invloeden, zoowel in bannen- als buitenland te verzekeren. Voor zoover deze door de experts vooi'- gestekie bank dienstbaar gemaakt zal wor- den aan de technische verplichtingen van liet schadevergoedingisprogrum, kan buiten- landsche medewerking in deze definitieve circulatiebank door ons natuurlijk afgewe zen worden. Aan den anderen kant voelen de experts veel voor een Duitsche Bank en voor een discontorecht onder jurisdictie van de leiding der Duitsche Bank. Volgens dr. Schacht zün de experts het volkomen met hem eens, hetgeen bewezen wordt, doordat men zjjn plan van een goud- credaetbaikk als interim-noodmaatregel gaat verwezenlijken. Dat critiek* op het werk van Dr. Schacht weer niet zou uitblijven, blijkt ook thans weer, en men verwacht algemeen een strijd tusschen hem en Helfferich, die evenals Schacht gerekend mag worden te behooren tot de finantieele Duitsche voormannen. De aanhangers van Helfferich hebben het vuur reeds geopend. HiJlger, president van den Reicha Land Bund en lid van het Uit voerend Comité van de Itentebank, ver klaarde in een gesprek met zjjn politieke agrarische vrienden: „Niets kan er voor Duitschland verwacht worden van de werkzaamheden van de commissies van deskundigen. Geprotesteerd moet wonden tegen tie betalingen der acha- deveigoedingen en van de militaire bezet- tingskoateh. Schacht heeft te Parijs te veel gesproken over een goudnotenbank. Haar zetel zal in het buitenland gevestigd wor den. Wijj worden in volkomen lijfeigen schap gebracht Wjj zjjn financieel overge- leverd in de handen van ,x>nze vyandeip 65) Was dit de reden, dat hij zichzelf af vroeg, waarom de laatste dagen zoo rustig waren voorbijgegaan Ze wer den door niemand lastig gevalen, wa ren vrij gebleven van Hester’s bezoe ken en toch schenen zij eikaars nabij heid en vertrouwelijken omgang even natuurlijk te vinden als het waaien van den wind. Was ’t omdat rij elkaar lang geleden gekend hadden en ze de her innering bewaarden aan een romanne tje van één dag Neen, dat was ’t niet. De hervonden vrede was geboren uit oe groote wijsheid en uit de groote stil te en rust van het Lostwifliens veen. ze daar, en hield naar blik gevestigd op de verwijderde a*1 u 8’ verw aderde rich er over, dat haar trots zoo ver gevlucht was naar trots, eens grooter dan noodig kvl en d’€ ïlaar nu toestand hier te Mihen, den eenen gelukkigen dag na den anderen, waarbij rij afhankelijk van de goedheid van een ander. „Toeh doe ik iets voor hem t te-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1