)uda 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN -®2« Jaargang Donderdag 21 Februari 1924 Ho. 18471 I O.7S - Gouda U' i moet 3 Feb. plaatsen ‘9 ren 00 FEUILLETOe. DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Weeselink—Van Roes urn H) - De uitvoering van bat Vredesverdrag. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEli WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Uitgevers 20 ■MMT f O.W. Op De BUITENLAMOBCH N1KÜWS. H voelde door haar huwelijk dat Ephraim I dan regel onder huwelijksgeluk, maar komen, als hij zich slechts herinneren nu h<kt tA laat waa wal nanirra vaHati 1 rlmir hwi ik iiAt hAAlAmaal mul mu* Lrr«n Bi. in Musch. ion 1.25 uur. (Wordt vervolgd). 8 uur 1) TEL. 30 n toch zult vergeten 1 Nadruk verboden De arrestaties op groote acbaal, die de Eraaacheai in Pirmasens en andere «toe ken van de Paltz verrichten, zijn geen goed middel voor het herstel van den werkelij- ken vrede in de Halte. Ofschoon de „storm troepen” uit Heidelberg verantwoordelijk worden gesteld voor den aanval op het hoofdkwartier der aeparattaten te Pinna den regel by industrieels conflicten betrok ken zyn. De taak van kolonel Wedgwood zou dan zyn als „verbdndings-officicr” op .te treden tusaehen het kabinet en de de partementen zonder nochtans het ambt van „levensmiddelencontroleur” te bekleeden. De regeering is er zich van bewust, zoo vervolgt de „Times”, dat zy zich in een bijzonderlijk delecate positie bevindt en dat zy duidelyk te kennen moet geven, dat zy de belangen der natie heeft te verdedigen De staking in de Britache havens neemt meer en meer een gevaarlijk karakter aan. Men vreest voor uitbreiding en tevens voor onderlinge conflicten. Reeds hebben er ver schillende vechtpartijen plaats gehad tus- schen postende stakers en lieden, die goe deren uit de pakhuizen naar de stad wil- den vervoeren, hetgeen op grond der be- levensmiddelenvoorzienmg op gang te hou- smettingstheorie niet werd toegelaten. Alle koelhuizen staan onder bewaking en de enkele transporten, die nog plaats hebben, geschieden onder militaire- of politiedek- king. De verklaring der regeering, dat zij het onnoodig opdryven der prijzen afkeur de, heeft geen resultaat gehad. De vleesch- prjjaen byv. zyn meer dan 50 gestegen Dit heeft de regeering er toe geleid kolo nel Wedgwood te benoemen tot chef der „noodcommissie” uit het Kabinet en hem teekenen. Pertinax zou willen, dat de over eenkomsten met de Micum vernieuwd wer-i den en dat een systeem wend uitgedacht, volgens hetwelk de Fransch-Belgische spoorwegregie in de Ruhr bleef bestaan. Deze zou dan de ontvangsten aah Duitsch- land kunnen teruggeven, waardoor men een dwangmiddel behield als Duitechland zyn verplichtingen niet nakwam, door did teruggave te staken. Het schijnt echter, dat Poincaré een minder hardnekkige hou ding wil aannemen dan zyn vrienden van rechts hem nog altyd aanraden. In de Belgische Kamer heeft gelijktijdig met deze publicatie Minister Jaspar een uiteenzetting gegeven van de opbrengst van de Ruhrbezetting, die volgens hem niet alleen niets gekost heeft, maar zelfs baten heeft opgebracht In strijd met deze verklaring betoogt de „Standaard” hoeveel door het geweldadig ingrijpen der Franschen en Belgen aan le- veringen in natura werd ingeboet, hoeveel er werd verloren dat met een kalm doorge voerde politiek, gesteund op het Verdrag van Versailles, behouden was gebleven. En het Nad besluit: En dan zwijgen wij van de politieke gevolgen, van de econoomischo .gevolgen, van de inzinking onzer valuta, die we dagelijks scherper ondervinden. Naar wy vernemen zal-het comité van des kundigen, voorgezeten door generaal Da wes, naar alle waarschijnlijkheid tot de ontruiming van heit Ruhrgebied besluiten. De deskundigen hebben ingezien dat aan deze reusachtige vergjsaiDg der Franschen en Belgen al de ellende van het laatste jaar moet worden geweten, en deze steen des aanstoots moet uit Europa wor den geschopt, zoo zegt het blad. Indien daarby de Fransohe en Belgische regeerin- gen, welke voor de Ruhrbezetting verant woordelijk zyn, met het verdwijnen daarvan een gelykwaardig lot ondergingen, dan ware dat een verschyneed, dat nergens ver wondering verwekken zou. kon uit de dagen, die hij niet weder te voorschijn wilde roepen. „Houd op, Betty o’th'Nab,” riep hij, „je kunt naar den duivel loopen en geen sterveling zou je betreuren, maar als je *t waagt je tong nog erna vjor een leugen van dien aard te gebruiken, dan; bij God, zal ik haar uitrukken met het koord van mijn zweep/' inwoners der stad, onder wie de voorzitter van de 'Kamer van Koophandel, de officier van justitie, de commandant van de brand- weerbrigede, de dagbladuitgevers, fabri kanten enz., die voor den Franechen krijgs raad terecht zullen staan. De Times wijst op dit alles en is van meening dat er redenen schijnen te zijn die doen vreezen voor een soort herhaling van het proces tegen de Kiupp-directeu- ren en opnieuw is bevel gegeven, dat de groen politie te Dusseldorf moet worden ontbonden. Het verluidt, dat meer dan honderd per sonen uit dit gebied zyn gevlucht. De be volking verkeert in een staat van groote opwinding. Met bitterheid word er op ge wezen, dat gedurende hun terreurregiem. de separatoren meer dan 20 personen dood den, tweehonderd verwondden en duizend personen arresteerden, van wie velen met grove bryutheid werden behandeld en meer dan drieduizend personen hebban uitgewe zen. By elke gelegenheid, wanneer een be roep werd gedaan op de Franschen om een einde te maken aan dezen toestand, werd ten antwoord gegeven: „Wij kunnen niet ingrijpen in de binnenlandsche Duitsche aangelegenheden”. De uitspattingen der separatisten zijn in vele gevallen bekend en kunnen worden bewezen, doch terwyl hun wordt toegestaan vrijuit te gaan, verricht de Fransohe gendarmerie vele arrestaties onder de bevolking van de steden, die zich tegen de tyrannie van een klein aantel ge wapende mannen verzette® en °op vreeae lijke wijze wraak namen. nu het te laat was, wel «enige reden tot nadenken gaf. „Goeden dag, mijnheer Lomex”, zei Betty, terwijl ze met gekruiste armen ging staan en een gezicht, waaruit de trots over haar nieuwen staat sprak. „Het laatst heb ik u bij de begrafenis gej.ien. Ephraim was toen wel eenzaam maar ik ben een goede troosteres,” zegt hij Ofschoon hij zich weinig over de za ken van anderen bekommerd, deed het hem toch pijn, toen hij bedacht, dat een man zoo spoedig zijn vrouw kon vergeten en een ander gevonden had nog eer twee maanden van rouw ver streken waren. Toen eehter, angstval lig als hij het in den laatsten tijd ver meed om een ander te veroordeelen, schudde hij die gedachte van zich at. Sommige mensdien zijn nu eenmaal zoo aangelegd en welbeschouwd kan de grootte van een verdriet niet gemeten worden bij maanden of jaren of een leven van rouw. „Zoo, maak je hem gelukkig?” vroeg hij, zijn paard inhoudend en op de hem eigen ernstige wijze glimlachend. „Gelukkig Nu, niet wat men ge woonlijk gelukkig noemt, want dat zou heelemaal niet goed voor hem zijn. Ik verwen hem niet, als u dat sotts denkt, en ik sta hem niet toe zijn gezondheid en kracht in de Adelaar te verdwisten; ik kniel niet voor hem om zijn schoe non uit te trekken, als hij van het Land thuis komt. Dat verstaan de ma enen in ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.80, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Aboanémenten worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onto agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onse bureaux zijn dagelijks geopend van 8—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. MS. daur ben ik het heelemaal niet mee ecps. Ephraïm scheen het in bet begin nier zoo heel erg prettig te vinden zijn eerste vrouw heeft hem ontzettend bedorven, maar langzamerhand zal hij wel leeren begrijpen, wat het beste voor hem is. Het was wel zeker, dat Ephraïm, dto zich overhaast een last op de schou ders gelegd had, er nu terdege voor gestraft werd en Griff wilde met een knik en een goedendag juist weer de teugels aanhalen, toen Betty o’th’Nab op sluwe wijze het gesprek voortzette, waartoe al wat zij te voren gezegd had, slechts een inleiding geweest was. „Het schijnt, dat de huwelijken in de lucht zitten”, merkte ze op. „Men zegt, dat u er ook over denkt, sinds u zeker iemand bij de kerk van Wynyates ge vonden hebt.” Griff’s gelaat werd hard, maar Betty o’th’Nab was te dom om te weten, wat door school onder de kalme oppervlak te van dezen man, dien men in Ling Crag „betooverd” noemde en ze vierde haar lust tot een lichte kwaaksprekerij bot, nu de gelegenheid zich voordeed. „Het is werkelijk aardig om te be denken,” ging ze voort, „dat die sneeuw, die er zoo verschrikkelijk uit zag. aan het veen zooveel goeds heeft gebracht. Ik heb een echtgenoot gevon den en ’t schijnt dat u Het was vijf jaar geleden, dat Griff ’t laatst rijn zelfbeheersching verforen had, maar nu verloor hij haar soo vol- De storm ging even spoedig weer liggen, als hij opgekomen was. GriK’s gelaat, een oogenblik geleden nog ver trokken van woede, was nu weer vre dig en kalm. Hij raakte de merrie met zijn hand aan en hij en zij waren den heuvel al over en den hollen weg uit, voor Betty o’th’Nab haar zinnen weer bij elkaar had. „Lieve deugd, ik heb wel eens ge hoord, dat hij vroeger een driftige jon gen was,” fluisterde ze„maar hij is er niet op verbeterd, moet ik zeggen. Voor geen geld ter wereld nou ik nog eons het gezicht van een man tegelij kertijd koud en warm willen rien wor den, zooals dat van hem. Ik zal even bij Ephraïm binnen gaan en mezelf een ^beetje op mijn gemak brengen door hem te vragen, hoeveel geld hij gister avond aan drank besteed beeft.” Griff reed flink door bij iederen stap van de merrie verminderde zijn onrust. „Goedettfdeg, Greta”, vei hij met de kortheid, die hij gedurende hun ge- «pnek telkens getoond had. „De zal in ieder geval je -denkbeelden, over wat nimiiffi1 noodi® 1064 lae mee‘ 3/Je aondt Be gelukkiger kunnen ma- •Mmrate jé wilde. Heb je ooit een ge- -www gekend, die geen be- gwortde, om ta»r recept a.n Men behoeft slechte met de alacht- utfera van de terreur te preken om te bp- girypen, wat de bevolking heeft geleden. Een jongen van aehttten jaar werd gear resteerd door de separatisten en vreuseigk mishandeld, omdat hy weigerde propagu-n- daieotaur der separataston aan te nemen. Er achynt alle aanleiding voor een onpai- itiydig onderzoek door een uxtergealUearde commissie, niet alleen in verband met de gebeurtenissen te Pinuaseua en in verbaad I met de vraag, waarom de Franschen ge durende de acht uur durende demonstratie niets deden ter boscheewng van d« sepu- i-atoaten, doch ook inzake de beschuldigin gen, die ayn uitgebracht tegen sommige separatisten. DUITSCHLAND. Het ryksindexcyier. Het indexcijfer voor ue koeten van heC leveusonaernoud 'bedroeg op 1b lebr hel 1.U4 oiilioenvoud vau dat van voor den oorlog. Lu vergehpung met do vorige week is het uus weer mol i tobgeuesneu. HELG1E. Het overleden van Edmond FicanL huaele jaren reeds voor den oorlog had Picara, die in net Belgisane gees tesleven een belangrijke pmais be- hiteuue, wiens overlijden wij gisteren unuer ons laatste nieuws nog konden meiden, zich uit de politiek -en zetls uit het openbare leven teruggetrokken. Hij was op meer dan een gebied een zeer merkwaardige persoonlijkheid, die zich door geen paradoxe het alscbrik- ken. Hij begon als scheepsgezel, ging Later studeeren en werd advocaat te Brussel. Later bewoog hij zich buiten de grenzen van zijn praktijk ate advo caat hij was een prachtig redenaar op het gebied van rechtswetenschap, lite ratuur en politiek. Van huize uit een liberaal, bekeerde hij zich al vroeg tot het socialisme en was zelfs een korten tijd socialistisch Senator, doch de prak tijk der politiek stond hem spoedig le gen en hij nam ontslag. Later behoorde hij eigenlijk tot geen politieke partij meer. Ook als schrijver heeft hij naam ge maakt om zijn zeer persoonlijken stijl eu de oorspronkelijkheid van zijn in zichten. Zijn arbeid als rechtsgeleerde wordt eveneens zeer gewaardeerd. Picard is bovendien de uitvinder van do z.g. „Ame Beige”, doch latpr den oorlog, schijnt hij niet zooveel waarde meer aan de „Ame Beige” ge hecht te hebben. Zijn laatste boek over den taalstrijd in Belgié, een jaar of wat geleden verschenen, legt integendeel eerder nadruk op hetgeen de Vlamin gen en Walen van elkaar scheidt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda sn onutr<*en (bohoorende tot den besorgkring) 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer 0^5. Va» belten Gouda en dan bmorgkring 1—6 regels 145, elke regel moer (LBO. Advertentita in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Uefdsdigheids-edvertentiiin do helft van den pr^- INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN; 1-4 regete ƒ2.06, elke rog do voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mederioelingen bjj contract tot soar geroducoor- den prijs. Groote letters on randen worden berekend naar plaateruünte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomst van eoiiode Boekhan delaren, Advertentleburemix en onse Agenten en moeten daags vóór de pteatMng aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname venwkérd te zijn. Wplnu, graaf een put, een diepen, wjjden put daarginds te Lostwithens en stop er al uw zorgen in, mi berg ze dan voor altijd weg.” Ze glimlachte, maar haar stem beefde en ihgar oogen stonden ernstig. Of schoon Greta niet kon preeken als haar ■man,, belat de zeldzame gave in tenmads hart te kunnen lazen en de woorden te vinden om het te ontroeren maar nu was zij toch niet in staat te gissen, hoe breed en hoe diep het graf moest zijn, jdat Griff’s zorgen zou kun- Wm town. uitgebreide volmachten te geven, krachtens de wet van 1920, zoodot hjj het recht heeft prijzen vast te stellen, voorraden in beslag te nemen en andere maatregelen te tref fen, die hem noodig lijken voot de levens- middelenverdeelingf De poging tot beslechting van het geschil, ondernomen door de commissie van het Vakvereenigingscongrea, heeft een ave- rechtech resultaat gehad. Na de uiteenzet ting van het conflict door de vertegenwoor- oeiaitgen oer iunue aeeix ve vwmwnKeu digers der stakers verklaarde de bemiddq- T zonder in eenig opzicht den indruk te wek ken een der partyen in het geschil te be- voordeelen. De tyd kan komen, als de sta king voortduurt, dat zy moet zorgen dat de noodzalceljjke levenjmüddelen het pu bliek bereiken, doch hadÜr positie zal aan zienlijk worden versterkt indien zy kan aantoonen vastbesloten te zijn niet toe te staan dat één bepaalde groep voordeel put uit den tegenspoed der gemeenschap ais geheel. Ontruiming van het Ruhrgebied? De staking in Engeland, arrestaties in de Paltz. Bij een bespreking, gisteren gehouden door Poincaré met zyn voornaamste mede werkers en de ministers van oorlog, finan ciën, openbare werken en bevrijde gebieden eenerzyda en de drie Fransohe leden der coanmiaaie van deskundigen anderzijds, hebben Laatstgenoesmdem de conclusies uit eengezet, waartoe de commissies waar- achynlyk zullen komen. Daaromtrent be staat reeds overeenstemming, hoewel het rapport eerst over een tiental dagen ver- wacht wordt De hoofdpunten zijn: ,1a. een moratorium van twee of drie jaar aan Duitechland voor de betalingen m gekt, terwyl de betalingen in nature zouden doorgaan; 2o. een interna- tionaie leening met als waarborg het ge heel der Duiteche spoorwegen, waarna die, welke thans door Frankrijk en België be heerd werden, zouden wonden teruggege ven. Het gebeele Duitsche net zou dan be stuurd worden door een internationale com binatie, terwyl Duitechland bepaalde ga ranties sou moeten geven betreffende het gebruik der spoorwegen in het bezette ge bied; 8o. opheffing van de douanegrens tmsschen bezet en onbezet Duitechland. 4o. oprichting van een goud-circulatiebank met een kapitaal' van driehonderd mülioen gou den marken, waarvan de helft verschaft zou worden door buitenlandsche geldschie ters en de andere helft door Duitechland. De bank zou niet, zooals door Schacht ge vraagd, haar zetel te Berlyn hebben, maar tMtten Duitschland. De raad van admini- atraMe er van zou bestaan, uit Duitachers, geallieerden en neutralen met een neutra len censor, die uitgebreide bevoegdheden zou hebben; 5o. de tweede commissie stelt dndelyk nog een Duitsche birmenlandsche goudleening voor, met premies en voor rechten voor de deelnemers. In het rapport zou opzettelyk niet ge sproken worden van de Ruhibezetting of de ontruiming. De Fransche regeering zou echter, naar in Parijs wordt verzekerd, die ontruiming aanvaarden in ruil voor nieuwe panden, die zoowel door de moge lijkheid van pressie als door rendement ge lykwaardig zouden kunnen worden be schouwd. Near verluidt, hebben Poincaré en zyn collega’s principieel hun goedkeuring aan deze oplossingen gehecht, onder reserve van bespreking van het komende rapport in bijzonderheden. Mien zou zoodoende on geveer terugkeeren tot den staat van za ken vóór de Buhrbezetting. Van natiooaltatuche zijde blijft men het denkbeeld van ontruiming van de Ruhr, waartoe dus Poincaré steeds meer schijnt over te hellen, heftig bestrijden. Pertinax betoogt, dat niets gevaanlyker is dan thans de economische exploitatie van de Ruhr weer op te geven, want de overblyvende militaire bezetting zal dan niets meer be- GOIDSCHE COURANT. »..l. IMI> 4>. I II Ongevoeligheid is een gave, die men, een ander te geven zooals alle gaven, goed of slecht gebrui- "’{M -4-u ken kan. Griff drauide zich om met één voet in den stijgbeugel. „Je zult de eerste zijn, die mijn bekeering te hooren krijgt,” zei hij, met een wreed genoe gen in zijn spot. Terwijl zij hem het pad af nakeek, waarbij de meelzak onhandig achter hem heen en weer zwaaide, voelde Greta zich zeer voldaan. Ze had de veranderingen wel bemerkt, die de laat ste weken in Griff hadden veroorzaakt; hij was vlugger klaar om zijn boosheid te toonen, had vlugger een antwoord gereed op aansporingen om kameraad schap en huiselijkheid te zoeken en die verandering was gekomen, zei ze tot zichzelf met een gelukkig lachje, sinds hij die vreemde vrouw in de sneeuw had gevonden en haar in zijn hut had gebracht. Grift zelf was ondertusschen de steenr achtige glooiing naar Water Lane op gereden en verborgen onder de onrust en den twijfel aan zichzelf, die hem na een onderhoud met zijn vrienden uit andere dagen altijd kwelden, was er nu een rustige, dringende stem, die hem zei, dat het prettig zou zijn weer terug te keeren in Lostwithens en daar zijn gast te vinden om hem welkom te hee- ten. Hij was echter nog niet vrijhet dorp Ling Crag lag voor hem en aan de deur van de hut van Ephraïm Shac kleton stond Betty o’th’Nab, die, nog 'n meisje tijdens den grooten sneeuwval, na de begrafenis een echtgenoot gevon den bad en rich nu veilig geborgen ‘ijingscommissie, dat zij volkomen in het standpunt der stakers deelde, hen geluk- wenschte met hun strijd en gaarne zou zien dait verwante organisaties door solidari teit de havenarbeiders gaan steunen. In deze omstandigheden is het niet waarschijn lijk, dat de stakers zullen toegeven, zoodat de beslissing by de werkgevers MgL Tot dusverre heeft alleen de groep Liverpool zich bereid verklaard de uitspraak vaar het officieele hof van onderzoek, dat heden bij een komt, als bindend te aanvaarden. De houding van den bond van stuwa- doorspersoneel (die gisteren door het ha venbestuur als organisatie is erkend) blyft onduidelijk. Het personeel werkt door, doch heeft intusschen zedf een looneisch tot ver- hooging met 2% shilling aanhangig ge maakt, terwijl de havenarbeiders 2 shilling meer vragen, waarvan reeds één shilling 1 sens, zijn de gearresteerde personen allen is toegestaan. Hun aantal ia echter te ge ring om het werk gaande te houden en bovendien hebben gasteren een groot aan tal sleepers en karrevoerders geweigerd door hen geloste goederen te vervoeren. Men vrëest dat het voorbeeld der machi nisten in Southampton, die de kranen en tips stilzetten, toen werkwilligen aan het lossen waren, te Londen zal worden ge- Volgd. Volgens de „Evening New»” hebben de werkgevers een nieuw aanbod gedaan en heeft de leider der staking Bevin zich ver bonden hierop heden te antwoorden. Intusschen heeft de regeering alle voor zorgsmaatregelen genomen om de levens- middelenvoorziening te verzekeren. Uit de heden in het ministerie van transport en den Board of Trade ingewonnen inlichtin gen blykt dat de voornaamste artikelen in voldoende hoeveelheden beschikbaar zyn. Ln het Lagerhuis deelde de premier mede dat er met alle betrokken personen onder- handelingen gaande zyn, die, wanneer zij beëindigd zullen zyn, de regeering in staat zullen stellen alle stappen te doen om de den. De benoeming van kolonel Wedgwood tot voorzitter van de Noodcommiseie zal vol gens de Times een functie zijn ven, perma nenten aard en is niet slechts een uit vloeisel der staking. Het kabinet is door drongen van de noodzakelijkheid eener sa menwerking tusaehen de verschillende de partementen, oja. den Board of Trade, de ministeries van buitenlandsche zaken, pos terijen, transport en mijnwezen, welke in

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1