T.jGOEDEWAGEN ZONEN BRANDVERZEKERING. STRIJKJE laatste bekichten. IUI'1 Café-Restaurant „Harmonie" Zondagsavonds Beurs van Amsterdam. Dividendbewijs No. 17 Firma W. VERMEIJ "aouoa - boskoop sohoohhovem - over Scheveningen was oudtijds één complex van hofjes en Binnenplaatsjes waar een hoeveelheid krotterige huis jes bijeen stonden en het krioelde van mensdien en vooral van kinderen. Het moge er zeer knus geweest zijn, onhy giënisch was het zeker en de slechte gezondheidstoestand die altijd op Sche- venfaigen hoeft bestaan was voor een goed deel een gevolg van de slechte woningtoestanden. Sedert men die is gaan verbeteren is het sterftecijfer zeer gedaald. Maar dat verbeteren is niet zoo gemakkelijk gegaan want de bevol king was zeer gehecht aan het oude en knusse. Qansche families woonden ge zellig bij elkaar en trouwden onder el kaar met het begrijpelijke gevolg dat de fysieke kracht steeds geringer werd. Vooral de Scheveningsche vrouwen zijn teer en zwak, tuberculose heeft er al tijd veel onder hen geheersoht. Het ge beurde maar zelden dat een Scheve- ningsch meisje trouwde met een man- uit-de-stad en nog zeldzamer gebeurde het dat een Scheveningsche visscher een Haagsohe dochter naar het altaar ge leidde. Er zijn een stuk of vijftig Sche- veningsdie mannen die ge altijd weer ontmoet en in iedere familie keeren zij weer Aanduiding met allerlei bijnamen en bijvoegsels is noodig om precies te kunnen aangeven wie ge bedoelt. Gedeeltelijk is het oude dorp ver plaatst naar de haven, waar eenige stra ten van z.g. somde-permanente woningen zijn gesticht. Iets is er zelfs hier van hel oude hofje overgebleven de ruim te aan de achterzijde der huisjes is één geheel gebleven, een soort binnenplaats waar de kinderen kunnen spelen. El ders heeft men op nog duidelijker wij ze het hofjesstelsel behouden maar op fcoo'n manier dat alle onhygiënische ken merken zijn verdwenen. Wie in den Haag komend, daar eens een kijkje wil nemen, zal die moeite niet berouwen. Lijn 10 van de Hollandsche Spoor, lijn A van de Staatsspoor brengt heel dicht bij het zoogenaamde Ververschings- kanaal. Het loont de moeite zeer om daar eens te gaan kijken en te lee- ren hoe een oud stelsel gemoderniseerd kan worden. Of de bewoners zelf het nieuwe nu wel ten volle waardeeren betwijfelen we, maar het opgroeiend geslacht zal er stellig aan wennen. Dezer dagen meldden de bladen, dat één der oudste en slechtste hofjes in het dorp thans ook zal verdwijnen. Dat is inoar gelukkig al verdwijnt dan het oude typ sche dorp. Het nieuwe ge slacht zal tenslotte het goede waardee ren vooral als het niet anders heeft gezien en ondervonden. HAGENAAR. Oe havanarbaidersstaking in Engeland. Nog geen overeenstemming. Mededeelingen van Dr. Stresemann over de Paltz. De Beigisch-Fransche handelsovereenkomst. De staking in het havenbedrijf in, Enge land behoort weer tot het verleden, zoo schreven we gisteren, en het accoord het welk is aangegaan, bete eken t een overwin ning voor de arbeidens. Inderdaad hebben de patroons er in toe gestemd de door de havenarbeiders geëisch- te looneverhoogung van twee shilling per dag toe te staan. Maar anderzijds is even eens een concessie gedaan aan het stand punt der werkgevers, daar de arbeiders niet terstond de verhooging van twee shil ling zien toegewezen, daar toch de Loons- verhooging met één shilling dadelijk, die met den tweeden shilling pas begin Juli Inmiddels is de algemeens werkhervat ting nog geen feit geworden. De overeen komst, die tusschen de partijen werd be reikt, moest nog ter goedkeuring worden voorgelegd aaa.de gedelegeerden der boot- weikers, en hoewel deze gisteravond een besluit zouden neinen, is het hiertoe niet gekomen. Ter vergadering moet menig hartig woordje zijn gezegd, zoodat de con ferentie zelfs werd verdaagd, zonder dat een beslissing werd genomen. Vandaag zaï verder geconfereerd worden, (maar een de finitieve beslissing verwacht men niet voor Klaarblijkelijk willen niet alle gedele geerden zoo maar zonder meer de voor waarden voor de opheffing van de staking aanvaarden en zelfs zijn er peseirabkiache berichten, die het willen laten voorkomen, dat het nog heel wat voeten in de aarde kan hebben, aleer de gedelegeerden ertoe te bewegen zijn de regeling goed te keu ren. Geraden het feit, dat zelfs de leider der stakers, Bevin, op dit stuk van zaken niet al te optimistisch is gestemd, is de vrees niet geheel en al ongewettigd, dat men wellicht tje vroeg heeft gejuicht. Andeirzijds staat hier tegenover, dat Bevin veel invloed op zijn mannen heeft en de oppositie mis schien op het hart azl drukken de tegen kanting niet op de spits te drijven. Er is namelijk een strooming onder de havenar beiders, die gericht is tegen de aanvaar ding der Overeenkomst. De bezwaren, die deze opponeerende stakers blijkbaar heb ben tegen het accoord, betreffen met name de concessies, die aan het weakgeversstand- punt zijn gedaan. Zij verlangen dat inplaats van begin Juni, reeds thans de tweede shil ling loonsverhooging aan hen wordt toege kend. Men ziet dus, dat nog geenszins alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd en dat van een hervatting der werkzaamheden pas sprake zal kunnen zijn, wanneer de ge delegeerden het onderling eens worden. In de Duitsche Rijksdag is de quaestie van de Paltz gisteren in den breede bespro ken, en heeft Minister Stresemann mede gedeeld dat de Regeering zich opnieuw tot de Fnanache Regeering heeft gerwend om te protestveren togen het optreden van de Fransche vertegenwoordigrs in de Paltz. Deze protestnota ontving de heer Von Hoe ach evenwel terug met de mededeeling dat Frankrijk weigert zich te mengen in geschillen tusschen Duit-schors onderling en beweert, dat de Fransche regeering daar bij niet betrokken is. Maar wanneer zij werkelijk daaraan niet wilde deelnemen, zou de heele zaak binnen 24 uur zijn gere geld en zouden er geen separatisten meer in de Paltz bestaan, riep Stresemann uit Wij betreuren de houding der Fransche re geering, ook omdat wij thans meenen te staan voor de oplossing der groote econo mische en financieele quaesties, welke slechts is te bereiken wanneer de volken elkaar begrijpen. Wanneer men van het Duitsche volk eischt, dat het de zwaarste lasten op zich neemt, en dat zal by elk vergelijk het geval zijn, dan kan dit slechts geschieden, zoo ging Stresemann voort, wanneer het volk weet, dat het door de zen last op zich te nemen de in hat vre desverdrag overeengekomen vrijheid ver werft, waarop het recht heeft. Deze woorden oogstten een stormachtig applaus. r houdt zich reeds ge- met de behandeling van een Fransch-Beigiaehe handelsovereen komst. De Regeering die deze overeenkomst eigenlijk reeds onderteekende, heeft na tuurlijk niet op tegenwerpingen in den Se naat gerekend en ziet zich thans teleurge steld. De vrees dat het ontwerp zal wor den verworpen, heeft Minister Theunis aan leiding gegeven de quaeetie van'vertrouwen te stellen. Hy verklaarde de gevolgen van de verwerping niet te kunnen'verantwoor den en zal een verwerping beschouwen als een bewys van wantrouwen in de regeering en tevens als een vermomde aanval op de buitenland sche regeeringspolitiek, die fei telijk beheerscht wordt door het herstel- De „Standaard", die reeds een heftige critiek leverde op de woorden van Minis ter Jaspar inzake de baten die de Ruhr- bezebting voor het land zou hebben opge leverd, becritiseert thans evenzoo scherp de woorden van Minister Theunis. Het staat te bezien, aldus de „Standaard", of de Ka mer zich door de woorden van den Minis ter om den tuin zal laten leiden. Volgens Minister Theunis is 's lands toestand, spe ciaal wat de nijverheid betreft, schitterend en is de regeering er in geslaagd het bud get in evenwicht te brengen. In schijn, be toogt „de Standaard", heeft Theunis gelftk. De nijverheid bloeit, er zyn geen werkloo zen, het volk heeft geld en verteert dit, handel en nyverhedd bloeien, maar dat ge beurt overal in de landen met lage valuta. De Belgische ny veraar verdient papier- franken en maakt zich de illusie veel te verdienen als hij in werkelijkheid in goud weinig of niets heeft verdiend. Meer nog dan de fabrikant, die persoonlijk papier-franken verdient en persoonlijk een goede zaak maakt, verarmt in werkelijkheid het land door den uitvoer van koopwaren beneden de goudwaarde. Die kunstmatige bloei van de nyverheid zal duren zoolang de frank laag staat, maar toch niet zóó laag is ge vallen dot alle verhandelingen ook in het binnenland op goudbasis geschieden. Dy? uitputting van het land doet zich gevoelen door de grootere waardevermindering van den frank en de stijgende levensduurte. Ook 'a lands financieele toestand is slechts schijnbaar gezond, betoogt de „Stan daard" verder. Het budget is in evenwicht omdat de frank viervijfden en meer nog van zjjn waarde heeft verloren. Hoe meel de frank in waarde vermindert, hoe beter hef budget er voorstaat. De inkomsten der belastingen vermeerdereu niet alleen in evenredige verhouding tot de waardever mindering van de frank, maar in nog grootere verhouding. De belasting is nu berekend op het inkomen van de belasting betalers en door toepassing van de super- taxe stftgt zy progressief. Sedert de frank zoo laag staat is er in de handels- en ny- verheidewereld een heele categorie men- schen, die duizenden en duizenden franken supertax® te betalen hébben, maar die met een hoogeren koers van den frank abso luut geen supertaxe zouden behoeven te betalen. Het evenwicht van het budget steunt op de waardevermindering van den frank, die, als hy in waarde klimt, onmid dellijk het budget in deficiet laat. Dat is een waarheid, die duidelyk toont dat de schynbare welvaart van het land en het schijnbaar evenwicht van het budget ons in werkelijkheid naar het failliet brengt. Merkwaardig, is het dat de afgevaardig de Poullet, die nauw bü de „Standaard betrokken ia, zich weer gansch anders uit liet. Volgens hem moet men de regeering dankbaar zijn dat zy een handelsverdrag met Frankrijk weet tot stand te brengen. Dertig jaren lang sukkelen wij zonder overeenkomst, thans kan er een tot stand komen, welke eenigszins afbreuk doet aan het Fransche protectionisme. Toch vestigde ook Poullet de aandacht op de gevaren van een tolunie waarvan vele kamerleden voorstanders zijn. Het Fransche afzetgebied, aldus spr., dat wy zouden winnen, kan niet opwogen togen het internationale dat wij zouden verlie zen. De economische toestanden ln Frank rijk zijn slechter dan de onze. Trouwens, een tolunie tusschen een groot en een klein land leidt onvermijdelijk tot de op slorping van het kleine door het land. Zij omvat zelfs het grootere gevaar eener po litieke opslorping. Ten opzichte der Belgische handelabe- dryvighedd, meende Poullet verder, mug Duitschland niet buitengesloten worden. Wy moeten onze grenzen openzetten, dat beoogt dit verdrag. Sommige Fransche nijverheidscentra liggen dichter bij Ant werpen dan bij de Fransche havens. Deze centra vinden het voordeeliger over Ant werpen in en uit te voeren. De Fransche regeering kan dit gunstig stelsel dwars- boomen, indien het accoord door België nié£ wordt aangenomen. Van socialistische zjjde werd een econo misch acoord tusschen Frankrijk, België en Duitschland verdedigd. BLITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een goederentrein van een viaduct gestort. Dezer dagen is de goederentrein Mün chen—Berlijn in volle vaart van het viadukt bij Ludwigstadt, een hoogte van een 30 M., naar beneden gestort. De meeste wagens werden vernield, de machinist en nog een persoon werden gedood. De plaats van het onheil ligt op do drukke lijn Ber/ijn—Halle—Ntirn- berg—München. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld de deskundigen meenen, dat men hier vol strekt niet behoeft te maken te hebben met een weigeren van de remmen (de weg daalt daar sterk. Ook wordt ge dacht aan een te snel dalen. Intusschen zal een juiste vaststelling van de feiten wol niet meer mogelijk zijn, daar de machinist gedood is en de meeste wa gons in de diepte zijn gestort. Nader wordt gemeld, dat de trein in zijn val vele huijJen (het viadukt loopt over het stadje) heeft vernield of be- tscliadigd. Als tragische bijzonderheid wordt gemeld, dat de gedoode machi nist zijn laatste rit maakte, daar hij den volgenden dag met pensioen ging. Ja- reu achtereen heeft hij dezen trein ge reden. Tevens blijkt nog, dat het tweede slachtoffer geen beambte is, maar een Belgisch kóópman, die het lijk van zijn onlangs bij een bergongeluk omgeko men zuster was gaan halen en dit in den goederentrein naar Berlijn bege leidde. De man heeft in de vlammen van den brandenden trein den dood ge vonden. Volgens de „Köln. Ztg." is het on geluk wel degelijk hyt gevolg van het w eigeren der remmen, waardoor het personeel de macht over den trein ver loor,' die met een vaart van een 80 K M. van de hoogte naar beneden suis de en onder gillende fluitsignalen het viadukt naderde, waar een oogenblik la ter de lokomotief uit de rails vloog. Een nieuwe verordening der bezetters. De kommnndeerende generaal der bezettingstroepen heeft een nieuwe ver ordening uitgevaardigd, ingevolge wel-' ko geen verordening, welke door üe Duitcshe rijksregeering na 11 Jan. 1923 is gepubliiceerd, in het bezette gebied geldig is, welke niet door den oppv bevelhebber is goedgekeurd. Dit besluit iieeft meer bepaald be trekking op alle Belastingverordeningen welke de bezettingsautoriteiten nog niet hebben goedgekeurd en ook op de wot inzake de rentebank. UKLGIK De F ransch-Duitsche arbitrage-rechtbanken Naar' men ons Uit Brussel meldt, is er sprake van de overbrenging van de Friuisch-Duitsche arbitrage-rechtbanken welke ingesteld zijn bij het verbrag van Versailles en thans te Amsterdam ge vestigd zijn, naar Brussel. De minister van justitie heeft op een vraag dien aangaande verklaafti, dat hij, zoo noo dig, bereid is de noodige ruimte in het Hof van Cassatie voor deze instellingen beschikbaar te stellen. De "uitvoer van brood Verboden. Het verbod tot uitvoer van brood is inderdaad afgekondigd. Hejt zal van daag in de Staatscourant versqhijnen. RUSLAND. Rutland's eventueele toetreding. Volgens de „Iswestia" zal Rusland een toetreding tot den Volkenbond in het geheel niet overwegen, daar deze niets anders is dan een instrument van de sterke imperialistische mogendheden tot onderdrukking van de kleine volken BINNENLAND. Reorganisatie van het Rijksschooltoezicht. Het bestuur van de Vereeniging van Schoolopzieners heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, aan de leden der Stafen-Generaal en aan de hoofdinspecteurs een rege ling voorgesteld, waarbij door beper king van de taak van de inspectie tot het eigenlijk inspeeteeren, een bedrag van f 270.000 zou kunnen worden be zuinigd, terwijl door opheffing van den bureaucratischen omslag, die de streng doorgevoerde centralisatie van den dienst heeft veroorzaakt, een betere uit werking van den dienst van het school toezicht wordt verkregen, wanneer de zelfde persoon, die de scholen door eigen aanschouwing goed leert kennen, mei de leerkrachten persoonlijk bekend is die de plaatselijke toestanden over ziet, met de gemeentebesturen zelfstan dig overleg plepgt, betreffende omvang en behoefte van het onderwijs, oprich ting en opheffing van scholen, betioe- mirg van personeel enz. Volgens het ontwerp van de Vereeni ging van Schoolopzieners zal het insti tuut van de tegenwoordige inspecteurs met de dure bureaux en ambtenaren zonder schade voor een regelmatig en voldoend schooltoezicht verdwijnen. (Zutph Ch.) Arbitrage Nederland-Amerika. Reuter seint uit Washington d.d. 22 Februari. De Senaatscommissie voor buiten- laridsche zaken heeft een gunstig rap port uitgebracht over het NederHtodsch- Amerikaansch verdrag inzake de ver lenging der arbitrage-conventie. F. A. Ebbinge Wubbe. f De familie hier te lande heeft het be richt ontvangen van het overlijden van den heer F. A. Ebbinge Wubben, Kan- seBier van het Nederlandsch gezant schap te Tokio. Mr. E. W. Guljé. f 7 e Brussel is overleden, 76 jaar oud, mr. E. W. Guljé, oud-raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De heer Guljé was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. S. Bakker, f =Te Amsterdam is plotseling overle den de heer S. Bakker, directeur van naarnl. venn. Dagblad en drukkerij De Standaard en penningmeester van het z.g. Millioenfonds van de Anti-Re volutionaire Partij. Hoewel de heer Bakker de laatste jaren lijdende is geweest, is zijn ver scheiden nog onverwachts gekomen, om dal hij herstellende scheen, en hij, hoe wel niet met volle kracht, zijn dagelijk- sche werkzaamheden roet opgewektheid hei vat had. Gedurende de 4 jaren, dat de over ledene als opvolger van wijlen den hr. Reese, directeur van De Standaard is geweest, heeft hij veel voor dat blad en de drukkerij gedaan. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Februari. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. vjm. Dr. A. H. Haentjes, pred. te Haarlem. Kleine Kerk. 10 u. van. Ds. J. Borger, ge wone dienst. Luthersche Kerk. 10 u. van. De heer Bielke, van de Broedergemeente te Zeist. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5% u. nan. Ds. W. Veder. Kattensingel. 10 u. van. Preeklezen. 5% u. n.m. Geen dienst. Geref. Gemeente. 10 *u. vin. en 6 u. nan. Leeskerk. Leger des Heils: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heiligingsdienst. Ensign J. U. C. Stastra. 3% iz nan. Verblydingssamenkomst 7% u. n.m. Openbare Verlossingameeting Strftd voor zielen en inzegening van sol daten. Ensign J. U. C. Stastra AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. nan. Ds. P. van Wil len swaard te Krimpen a. d. IJssel. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. en 6% u. nan. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 7 u. n.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 u. van. Ds. Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. W. Roo- bol. Geref. Kerk. 9% u. van. en 6% u. nan. De heer IJ. K. Vellinga, cand. te Scharnegou- tum. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuyzen. Geref. Kerk. 10 u. van. en 6 u, nan. Preek lezen OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. en 6 u. n.m. Ds. M. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9% u. v.m. De heer C. A. de Vries, g. o. alhier. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. van. en 6 u. n.m. De heer P. Lyklema. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned .Herv. Kerk. 9% u. van. en 6% u. n.m. Ds. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heer E. C. Brusse. 6% u. nan. Ds. Luyendyk, G. O. te den Haag. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Joh. E. Byl van Gouda GOUDA Maandagavond. 7% u. nan. Gebouw tot Heil des Volks v. d. Ver. Oalvftn. Ds. P. Zandt te Delft. Vrijdag 29 Febr. 7% u. n.m. Voor de Ver. Calvftn, Gebouw Tot Heil des Volks. Ds. J. H. Leemans te Delft. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT van 23 Februari Ï924. Hoogste stand 776.6 te Valencia Laagste stand 762.9 te Toulon. Verwachting: Zwakke tot matige Noor den tot Noordwesten wind. Meest half of licht bewolkt, geen neerslag. Weinig ver andering in temperatuur. Licht op. 23-24 Febr. 5.56 run.—6.30 v.m. 24-25 5.58 -6.28 25-26 0.- -6.20 26-27 6.02 -0 24 ii 27-28 0.08 -0.22 ii 28-29 0.05 —0.21 tt MARKT 39 - OOUDA. onder leiding van den Heer Groeriendaal Jr. 23i is A. VAN RUITEN. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 Februari 1924. Een adres aan den Raad van de afd. Gouda van den Ned. B. v. O. ep de afd. Gouda van het N. O. G. De afdeeiing Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzei-s en de afdeeiing Gouda van het N. O. G. hebben zich met een adres tot den Raad gewend, waarin zy naar aan leiding van het voorstel van B. en W. be- treilende de overplaatsing van het hooid der O. L. School no. 6 naar de Opleidings school B en de plaatsing dezer school in het gebouw der O. L. School no. 6 in de Keizer straat, de opheffing van genoemde O. L. Schooi 5, en de door B. en W. aangekondig de nattere voorstellen tot reorganisatie van het O. L. en U. L. O. Onderwys in deze gemeente, het betreuren, dat thans eeü par- tieele herziening aan de orde wordt gesteld, zonder dat kan worden nagegaan, welke de definitieve oplossing van de onderwijskun dige vraagstukken zal zyn. Adressante overwegende, dat het de voor keur verdient een geheel plan van reorgani satie voor zich te hebebn, geven den Raad in overweging: 1°. Burgemeester en Wethouders te ver zoeken het aanhangige voorstel terug te neinen, en 2". het Openbaar Onderwys in deze ge meente als volgt te regelen: I. De openbare lagere school no. 5 op te heffen; II. de openbare lagere school no. 1 over te plaatsen naar het leegkomende gebouw in de Keizerstraat; III. de O. L. School no. 4 over te brengen naar het leegkomende gebouw in het Regen- tesseplantsoen, waarin thans is gevestigd de Bijzondere Neutrale School; IV. samen te voegen de Opleidingsschool B met de U. L. O.-school voor meisjes aan de Turfmarkt,4 en deee onder te brengen in het gebouw aan de Patersteeg, dat 10 goede lokalen bevat. De memorie van toelichting, die by het adres is gevoegd, luddt als volgt: Het voorstel van B. en W. betreffende de overplaatsing van het hoofd der O. L. School no. 5 naar de Opleidingsschool B, vindt z'n grond in het feit, dat de vacature aan deze school reeds by na 6 maanden be staat. Het wekt de veronderstelling, dat hin- nen die 6 mind, in de vacature moet zyn voorzien, wil de gemeente geen gevaar loo- pen, de ryksvergoeding voor die inrichting te verliezen. Echter bepaalt alinea 2 van het door B. en W. bedoelde artikel 59 der L. Onderwijswet, dat: Indien niet binnen 6 maanden in de va cature voor hoofd is voorzien, door de Kroon in bijzondere omstandigheden, voor een bepaalden tyd ontheffing kan worden verleend, indien een daartoe strekkend ver zoek bij Hair wordt ingediend." Hier zyn zeer zeker bijzondere omstan digheden aanwezig, daar een reorganisatie gaat volgen. In gelijk geval is ook te Bode graven uitstel verleend tot een duur van 13 maanden. Ook wat betreft de opheffing van school na de Paaschvacantie al, hebben wy het bezwaar, dat de kinderen bijna aan het eind van een cursusjaar geplaatst worden in een ander milieu van leerlingen met een anderen onderwijzer, waardoor de geregelde gang van het onderwijs wordt verstoord. Waar, door een verschuiving van de leerlingen over de verschillende scholen alle leerlingen deze storende invloeden zullen ondervinden, zal het onderwys hier ter stede aanmerke lijk schade lijden. Ook zal de onderwijzer over eenige maanden een oordeel hebben te vellen over het al of niet overgaan naar een hoogere klasse dezer, hem vrywel onbe kende kinderen. Beter achten wy het, dat aan het einde van een cursus de verdeeling der leerlingen plaats vindt, daar dan als 't ware bijna ieder onderwijzer een geheel nieuwe klas kry'gt, waar hy zich toch weer moet inwerken. Heeft dus naar onze meening de benoe ming van een hoofd aan de Opleidingsschool B nog geen haast; is de opheffing van school V met ingang ha de Paaschvacantie schade lijk te noemen voor het onderwys; bovenal zijn wij gekant tegen deze voorstellen, om dat ze een goede reorganisatie in den weg staan. Men leert het geheel niet kennen en overzien. Vandaar dat wy aandringen op aanneming van ons geheel e, afdoende plan, dat de grootst mogelijke bezuiniging schept, terwijl het onderwijs er het minst door ge schaad wondt. Mogen we ten slotte voor punt nog op merken: I. Wij willen school 6 opheffen omdat zy de minste leerlingen telt. II. Door overplaatsing van school 1 naar de Keizerstraat, komen 10 goede lokalen in de Patersteeg leeg, waar een gecombi neerde Lagere en U. L. O. School kan ge vestigd worden, zonder verbouwing. Door samenvoeging dezer twee scholen wordt aan het verlangen veler ouders voldaan. (Zie adres Volksonderwfta). III. Zoodra de By*. Neutrale School haar eigen inrichting heeft, komt het gebouw in het Regentesseplantaoen leeg. School no. 4 is gevestigd ln een gebouw, dat de naam school niet verdient 't Is de slechtste school in Gouda. By ons plan krijgt deze school Onderscheiding. Bij Kon. Besluit van 15 dezer is de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons, toegekend aan den heer J. van Eyk, metselaarsknecht in dienst van den heer Th. J. van Dyk. Aanbesteding. Gisteren werd in den Haag aanbesteed het slopen en vernieuwen van de schiet baan aan clen Koftte$dpfltechen dyk alhier. Ingekomen waren 4 biljetten en wel van de firma Van Dyk voor ƒ2943.— de N.V. vJi. W. Bokhoven voor ƒ2930.— de firma Peeiters voor ƒ2806.— de f'jnva Overkamp voor ƒ2472. Aan den laagsten inschrftver ia het werk gegund. Door het ys gezakt. Een tweetal jongens probeerden gisteren of het ft® op de slootjes aan de Nieuwe Vaart nabft de fabriek van den heer Broer hen nog dragen kon. Het tweetal zakte er natuurlyk door. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door den heer Broer, die met een bediende van hem de drenkelingen kon red den. Beiden kwamen er met een koud en nat pak af. Een nieuwe bloemen aaak. Gouda is weder een bloemenzaak rftker geworden, die uitnemend is ingericht. De heer J. W. Luyerink opende heden morgen in het perceel Tiendeweg no. 9 by de Markt een bloemenmagazijn, ondier den naam ,,'t Bloemenhuis", da4 zeer de aan dacht verdient. lm den winkel, waarvan de wanden zeer smaakvol zyn bekleed, is een fraaie col lectie van Flora's kinderen byeengebracht. die, keurig gerangschikt, het oog bekoren, een attractie vormen, en tot koopen noo- den. Dit fraaie bloemenmagazijn is een aan winst voor de Tiendeweg en zal daar onge twijfeld velen tot zich trékken. De afd. Gouda van het „Groene Kruis". De secretaris van de afdeeiing Gouda van het „Groene Kruis" deelt ons in aansluiting op hetgeeh wy vorige week hebben gemeld betreffende de propaganda voor de afdee iing mede, dat het damescomité dat zal trachten het aantal leden uit te breiden en het werk van de afdeeiing meer bekend te doen worden, thans gevormd is. Het bestaat uit de dames: Mevrouw Dr. Hamburger, Crabetlhstraat; Mevr. Dr. Evers, Oosthaven; Mevr. Kolyn, v. Bergen IJzendoornpark; Mevr. E. Maree, v. Bever- ningihlaan; Mevr. I. van Dantzig, Wftd- 8traat; Mevr. Kroon, Crabethstraat; Mevr. J. Horneman, Groenendaal; Mevr. Van der Pol, Fluweelensingel; Mevr. Schroot, Flu weelensingel; Mevr. A. D. v. Vreumingen, Fluweelensingel; Mevr. Gonda, v. Bever- ninghlaan; Mevr. v. d. Ben, IJssellaan; Mevr. Schoonderwoerd, Nieuwe Haven; Mevr. I. de Bruin, Oosbhaven; Mevr. Stolk, IJssellaan; Mevr. Okx, Zeugestraat; Mevr. Klein, Zeugestraat; Mevr. v. d. End, v. Be- verninghlaan; Mevr. van der Kooy, Cra bethstraat; Mej. v. d. Steen, Gouwe; Mej. Bout, Nieuwe Haven. Voorts zal er getracht worden binnen zeer afzienbaren tyd een lezing te doen houden over „Huiszorg", terwijl de cursu3 over Kraamvrouwen Verzorging en Zuige lingen Verpleging alhier gehouden zal wor den door de cursusleidster der Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis". Me juffrouw M. L. v. Wyngaarden in „De Réunié', Oosthaven van 31 Maart 1924 tot 10 of 11 April d.a.v. Nadere mededeelingen ook omtrent den cursus en oproep van deelnemers zullen nog nader worden bekend gemaakt. Thalia Theater. Als hoofdnummer gaat deze week „Ka- reltje en z'n Grootje" grootmoeder's jon gen), een gemoedelyk spel van pret en jool in 5 acten. De kenmerkende eigenschap van Kareltje is lafheid. Als baby, als knaap en als man is hy laf; hy laat zich door iedereen de kaas van zyn brood halen. Zyn Grootje is een vief wyfje, dat voor niemand uit den weg gaat. Kareltje is haar jieveling en zy besluit hem moed en zelfver trouwen by te brengen. Zy vertelt hem, dat zyn grootvader alles durfde met behulp van een talisman, een beeldje dat hem hoedde tegen alle gevaren. Harold Lloyd, met bak kebaarden aan, speelt zelf die scènetjes by- zonder komisch. Hy krygt het beeldje en is voortaan een dappere jongen, geeft zijn medeminnaar die hy vroeger vreesde, een pak ransel; van lafaard wordt hy held, dank zy het beeldje dat niets anders blykt te zyn dan de knop van grootje's parapluie, welk onschuldig voorwerp dus dienst deed als het symbool van het zelfvertrouwen. Niemand die zulk een film kan spelen dan Harold Lloyd. Met zyn haastigfe bewe ginkjes en zyn verwonderde oogen onder den grooten bril weet hy, van de tafereeltjes meesterstukjes van spel te maken. Het by programma geeft „Hollandsch Nieuws" met o.a. de restauratie van de kerk te Alkmaar; de tram Amsterdam—Sloten, getrokken door fordjes en de verbinding KralingscheveerRotterdam met een paar- denbusdienst; voorts een aardige film „Clowntje op zoek naar zyn baas" en „Fri- dolin die op voorschrift van zyn medicus rust en afwisseling neemt. Een by zonder prettig programma, uat aangename verpozing verschaft. „Moeder" (over The HUI). In den Grooten Schouwburg ging gister avond voor de eerste maal de succesfilm „Moeder (over the H11I), die zeldzaam ge weekende en door Mary Carr zoo voortref- felyk vertolkte Moeder-figuur, de moeder doe al het verdriet en onrecht haar aange daan vergeeft en vergoefijkt. De achtdeelige film, een van de belang wekkendste van den laatsten tyd, geeft ons de echte moeder te zien die leeft voor haar «erin en voor haar kinderen. Wy vertelden er reeds van hoe de moe der jaren lang voor het gezin werkte en alles deed om haar kinderen met liefde te omringen, alle zorgen en verdriet door moeder weiden gedragen, en hoe tenslotte die zelfopofferende, onbaatzuchtige moeder in het armeiihuis belandt, omdat alle kin deren, dié* tenslotte zelf allen een gezin hebben, weigeren het oude vrouwtje in huis te nemen, vergeten ais zy zyn, wat moeder tje hun leven lang voor hun deed. Behalve één, en nog wel 't zwarte schaap in de fami lie, Johnnie, als knaap 'n echte guit. Hy blykt de beste, hy is het die aich opoffert, rich laat beschuldigen van een diefstal door zyn vader gepleegd en hy is het ook die na in beter doen geraakt te zyn, zyne moeder uit het Armenhui® haalt om haar weer in haar vroeger milieu terug te voeren. Voortreffelyk is het spel niet alleen van Mary Cajr, doch tevens van al de arfiaten. De kindertjes spelen hun rollen by zonder goed, zoodat het geheel onberispeiyk is en een genot om naar te zien. Een goed by programma en een uitmun tend strykje verhoogen het genot van deze zeer byzondere filmvoorstelling. De nieuwe Luthersche predikant. Zondag a.s. neemt Ds. Simon, de beroe pen predikant by de Luthersche gemeente afscheid van zyn tegenwoordige gemeente te Weeep, om daarna op Zondag 9 Maart alhier zyn intrede te doen, na bevestigd te zyn door Ds. Th. Scharten, predikant te Nyimegen. Opdracht van werk. Hét bouwen van een hearenhuds aan de Kattensingel, hoek van Zwietenstraat, is onderhands opgedragen aan den heer J. G. van Gent, timmerman alhier. Een afscheid. De heer J. H. B. Spaanderman, onze be kwame organist, zal morgenavond in den kerkdienst in de St. Janskerk, waar Ds. Byl zal voorgaan, voor de laatste maal het orgel bespelen. Zaterdag 1 Maait gaat de heer Spaan derman onze stad verlaten, om na een kort verblyf in Scheveningen, in Hilversum van zyn welverdiende rust te gaan geniéten. 2e Cursusavond Goudsche Winkeliers- vereeniging. De Goudsche Winkeliersvereeniging houdt haar tweede cursusavond op Woenddag 27 Februari a.s. Als spreker zal optreden de heer P. A. Hilfman, directeur van het Cen traal Bureau van Advies, met het onder werp: „Ned-Indië en d© Goudsche Midden stand". Een Chr. Meisjesvereeniging. Naast de bestaande Christ. Medsjesver- eenigingen hier ter stede, is opgericht een nieuwe vereeniging, die zie hten doel stelt van Gouda te werken. Het uit B. E. J. Bik, voorzit ter, Mej. A. Hamerslag, secretaresse, Mej. Kamphuyzen, penningmeesteresse. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 19 Febr. Adrianus, z. v. J. C. Knoop, f\ C. 20 Febr. Cornelia, d. v. C. Radder en S. van Leeuwen, C. Ketelstraat 82. 21 Febr. Oatharina Helena, d. v. M. van Leeuwen en H. J. Graveateyn, Gouwe 183. Willem Gerardus, z. v. W. J. de Rotte en M. de Jong, Houtmansgracht 8. Ma ria Elisabeth Johanna, d. v. A. B. Ver- kley en P. Nootenboom, Bockenbergstraat 54. ONDERTROUWD: 21 Febr. A. J. W. Jongeneel en C. Sv Leeflang. D. Ter louw en L. M. Hofstede. A. Lommerse en T. W. Wildschut. E. van Hemert en J. de Heus. OVERLEDEN: 19 Febr. Bernardus Theo doras de Vos, 42 j. 20 Fébr. Oornelis Bredie, 82 j. Agenda. 23—28 Febr. 8 uur en 24 Febr. 2, 5 en 8 uur. Groote Schouwburg. Bioscoop „Moe der". 23—28 Febr. 8 uur. Thalia-Theater „Ka reltje en z'n Grootje". 23 Febr. 8 uur. Zaal Concordia. Jaarfeest v. d. Toeristenclub „Gouda". 25 Febr. 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Lezing Ds. J. Borger voor de Ver. van Vryzinnig Hervormden. 25 Febr. 8 uur. Bovenzaal het Schaakbord Ledenvergadering Afd. Goudé van den Vrijheidsbond. 26 Febr. 7% uur. Raadzaal Stadhuis. Ge meenteraad. 27 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Openbare Verg. Nieuw Malthusiaansche Bond. Spr. Mevr. Martina Kramers. 27 Febr. 7% uur. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa brieken. 28 Fébr. 8 u. Achterzaal Café het Schaak bord. Afd. Gouda van de Utrechtsche Philatelistenvereeniging. 6 Maart, 8 uur. Soc. de Béunie. Hartvelt- kwartet. 6 Maart, 11 uur. Hotel de Zalm. Verg. Ned. Ver. van Kaashandelaren. 13 Maart 8 uur. Gebouw Tot Heil des Volks Openbare Samenkomst voor den nood in Saksen, spreker Ds. C. Ferguson. 14 Maart, 8 uur. Groote Schouwburg. Lief dadigheidsuitvoering D. C G. Eiken Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de le den en hunne huisgenooten. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrijdag 29 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). DIT PEN OMTREK BODEGRAVEN, hi de Maandag 18 Februari gehouden openbare Raadsvergadering waren alle le den aanwezig. Na opening door den Voor zitter, en voorlezing van het gebedsformu lier, werden de notulen goedgekeurd. Ingekomen waren: een'dankbetuiging voor ontvangen toe slag van den vuilnisman Biyieven; idem van het dag. Bestuur van het Hoofd comité voor feestviering, de hoeren v. d. Marei en v. Nes, voor extra ontvangen sub aidie, aoodat het Hoofdcemité aan alle ver plichtingen heeft kunnen voldoen; idem van het feestcomité te Nieuwerbrug voor de ontvangen' bydrage voor feestvie ring; m idem van den Ryksveldwochteffle Haerdt voor ontvangen gratificatie; klem van Rijksveldwachter Haan stra voor ontvangen gratificatie. Dankbetuiging .van bewoners uit Buiten kerkSchoordyk, voor hét plaatsen van straatlantaarns aldaar, met de opmerking, dat de bewoners aan de spits der Gemeen te ook niet vergeten worden. Voorts techryven van Ged. Staten, met goedkeuriRg van Raadsbesluiten: betref fende verhuring over 1924 van schalen en gewichten aan D. Couperus, voorts, dat op <le begrooting 1924 voor 60 der geraam de uitgaven voorloopig kan,wonden uitge geven, totdat Ged. Staten tyd zullen heb ben alles na te gaan; de ontvangsten kun nen voor 100 plaats hebben. Afkoop van begrafenisrechten der Ned. Herv. Kerk a ƒ3000 werd ook door Ged. Staten goedgekeurd. Eveneens was goedgekeurd de gewijzig de verordening op keurloonen. Een schryven van Ged. Staten betreffen de salaris van Gemeente ontvanger, werd evenals bovengenoemde stukken, voor ken nisgeving aangenomen. Het verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim gaf geen aanlei ding tot bespreking. Het Groene Kruis te Nieuwerburg wyst op het gevaar aldaar aan het einde der brugstraat by den Rijksstraatweg, waar ve le automobielen in volle vaart pasaeeron. Men vraagt om het aanbrengen van spie gels. Op voorstel van den heer Ba. Bate laan wordt deze zaak in handen van B. en W. gesteld (er verdere afdoening. Een verzoek om subsidie van de firma G. G. Bik Zn., werd afgewezen. De fa. Bik vroeg fin. steun voor den autodienst GoudaBodegravenAlphen. Naar aanleiding van een adres over af schaffing van keurloonen voor huieslach tingen, van de Holl. My. v. Landbouw, afd. Bodegraven, werd besloten hierop by de begrc.-oting nader terug *te komen. Aangevraagd is een 'subsidie voor de Nuts Bewaarschool. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in meerderheid daarvoor ƒ200 voor stellen toe te staan. De heer Be y en verheugt zich om het feit, dat een meerderheid in B. en W. steun wil verleè- nen, maar stelt voor, per leerling uit dc gemeente Bodegraven 8 subsidie te ge ven over 1924, e<n voor leerlingen uit onze gemeente, welke de R.K. Bewaarschool aan de tocht onder Zwammerdam bezoe ken, ƒ5 sub. te verstrekken. Deze rege ling is ook in Zwammerdam van toepas sing. Wethouder Batelaan, (tie minderheid- im. het college van B. en W.) steLt de vraag: is de instelling tot algemeen nut, en is deze van algemeen belang. Spreker wijst op de Meye en Nieuwerbrug, en ver dere uithoeken der gemeente, waar mei: niets aan deze instelling leeft De heer Beyen verdeda* nogmaals zyn voorstel, tegenover het voorstel der meer derheid in B. éh W. De heey C. B. Bate laan zegt, dat het vooratel-Beijen hem te ver gaat, speciaal wat de vergoeding aangaat voor de leerlingen uit onze gemeente, due in Zwammerdam school gaan. De heer Beyen zegt het amendement C. B. Batelaan te willen overnemen en op 't oogenblik al leen dus te stemmen over 8 steun per leerling, wonende en schoolgaande in Bo degraven. De heer C. B. Batelaan zegt, dat zyn opmerking nu juist niet als een amen dement is bedoeld. By stemming blykt, dat de gedachte van Wetii. Batelaan, om thans geen sutbsidie te verieenen en by de a.s. begrooting opnieuw over deze zaak te spre ken, slechts 4 stemmen verkreeg, die van <iien heer Burggraaf en de 3 heeren Bate- laan. Vervolgens werd over het voorstel Beyen gestemd 8.— per leerling), dal met 6 stemmen tegen werd verworpen (voor de heeren Beften, Hortensius, C. B. Batelaan, Koifltefis en Leliveld. Daarop werd aangenomen 200 te verstrekken over 1924, met 7 stemmen. Tegen stemden de heer Burggraaf en de 3 heeren Batelaan. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. op advies van de daartoe benoemde com missie, van de Firma Verburg Memsinga te Appingedam een motorbrandspait heb ben aangekocht, met alle toeèehooren, voor totaal 5950.—. De motorspuit kost 4750, slangeiW 750, koppelingen 150, costumes 150 eMkn oliekleed 50: Voorts zullen B. em W. Ijlden heer F. H. Jtingeling, die het dagelykl^h bestuur op zoo uitstekende wijze vakkunnre^heeft terzyde gestaan, en een uitvoerig Tapport heeft saomgesteid, 100 aanbieden. De Voorzitter brengt lof aan de commis sie voor de verrichte werkzaamheden. Op voorstel van B. en W. wordt aan Mej. de ZwartB rouwe re eervol ontslag ver leend als verloskundige vóór de gemeente. De heeren artsen v. Bruggen en Verbeek nemen nu de plaats van Mej. de Zwart in. Een kleine wijziging in dg verordening op de inkomstenbelasting wordt aangeno men, regelende de maandeiyicsche betalin Ken. I Aan de orde komt thans de behandeling van een concept-huishoudelijk reglement voor de Werkloosheid. De publiek^ tribune was te klein om het aantal belangstellende werkloozen te bergen. Sommige stonden in de raadszaal, hetgeen de Voorzitter heel gemoedelyk toeliet. Het publiek gaf ook ndet de minste aanleiding tot op- of aan merkingen. De Voorzitter las het geheel e concept voor, zooals de commissie dat voor stelt aan te nemen. De heer Beften besprak de wenschelftk heid, om een burgerlijk armbestuur te heb ben, niet zooals langen tftd hier het geval was, dat slechte één persoon de ondersteu ning bepaalde, of zooals thans alleen B. en W., maar een armbestuur waarin, behalve het college van B. en W. b.v. van elk der Kerkbesturen een afgevaardigde en eenige andere personen zitting zullen hebben. De heer C. B. Batelaan stelt de vraatr is de werkloosheid hier in den laateten tftd toe- of afgenomen, waarop Weth. van der Marei antwoordt, dat het aanta' werkloozen afhangt van het weer. Vrieet het. of valt voel sneeuw, dan is het aantal grooter dan by gewoon goéd weer. het totaal aan tal is niet groot. Het concept-reglement werd daarna Kin der hooldeiyke stemming bft acclamatie aangenomen. Na eenige discussie werd bepaald, dat voorloopig het regieinent U>t 16 April 1924 van kracht zal zyn. Zoo noodig, kan tegen dien tftd opnieuw een termyh worden vast gesteld. Weth. v. d. Morel zeido nog, dat het een proefmaat regel is, welke zich in de praktyk mqet ontwikkelen. In het huiah. reglement is os. bepaald, dat aan gehuwden en andere kaatwinners 10, en aan kostgangers week zal worden uitgekeerd. Bovendien voor elk kind beneden 16 jaar, zonder eigen inkomsten, 60 ct® per week, en aan gehuwden of kost winners die georganiseerd zyn 2.per week; ongehuwd georganiseerden 1 toe slag per week. Volgens art .101 der L. O.-wet worden voorloopige voorschotten toegezegd aan schoolbesturen. Er is echter verschil van opvatting inzake U. L. O. en B. en W. zien met belangstelling de beslissing hiervan tegemoet, welke Ged. Staten zullen moeten nemen. Het rapport inzake het Electr. bedrftf, van den accountant H. M. van Triét, wftst een nadeelig saldo in de rekening 1928 aan groot 9673.57. Alvorens tot stemming over te gaan voor de benoeming van commission, dringt de heer Beften aan op vertegenwoordiging van zooveel mogelftk alle partyen. Deze woor den vinden instemming bft den heer C. B. Batelaar die verzoekt op hom geen stem men uit te brengeye als lid der fin. com missie. Na schriftelijke stemming blftken geko zen: voor de fin. commissie de h.h. D. Tur kenburg, Bn. Batelaan en Leliveld, resp. «net 10, 9 en 6 stemmen. Vervolgen® wer den gekozen als leden van de Lichtcomm. en publieke werken, de heeren Beften en C. B. Batelaan. resp. met 10 en 8 stemmen. Weth. v. d. Marei is van deze commissie ambtshalve de Voorzitter. By de rondvraag informeert Je heer Beften naar het stukje grond, vooraan in Oud-Bodegraven, waai; allerlei vuil wordt opgebracht, en door de daardoor ontstane lucht schadelyk is voor tie gezondheid. De Voorzitter zegt, dat deze grond onder Zwammerdam ligt, maar is wel bereid die Gemeente er over aan te schryven. De heer v. Baren bespreekt de afsluiting tier hoofd leiding van de waterleiding by hft fort W ierickerschans, waardoor te weinig druk ontstaat by aangeslotenen aan de Wei- poort. De Voorzitter zegt deze aangelegen heid by B. en W. ter sprake te zullen bren gen. De heer Bn. Batelaan vraagt, of thans de bewoners van Nieuwerbrug algemeen vrftwillig zftn aangesloten. De Voorzitter zegt, dat wel eenige vooruitgang merkbaar is. Ook spreekt de heer Bn. Batelaan over het bouwplan (uitbreidinsgplan) der ge meente en vraagt, of dit gereed is en of de grond van Hooymans, welke dezer da gen verkocht zal worden, onder dit bouw plan valt. De Voorzitter antwoordde be vestigend. De heer Leliveld klaagde over den slechten toestand, waarin de grintwegen in onze gemeente verkeeren, en drong op verbetering aan. Hft acht de keislag van lechte kwaliteit en veel te laat aangevoerd •Ook het personeel verloopt meer tftd dan dut het werkt. Een flinke jonge man als wegwerker, wonemie ln de Meye, achtte spreker wenschelftk. Nadat Weth. v. d. Ma- rel en de Voorzitter het Woord hébben ge voerd en toegezegd is, dat de wegveibe- tering de aandacht heeft van B. en W., sloot de Voorzitter de vergadering. GO U DL KAK. In ons Kaadsverslag van de ritting van gistermorgen komt volgens den heer de Bruin een onjuistheid voor betreffende Ue door hem gesproken wflfrden. De heer de Bruin ,zoo staat er, geeft toe dat hft een abuis heeft begaan, maar spr. iaat zich niet de wetten stellen door een raadslid en gemeenteveldwachter. Deze woorden zyn, zoo meldt de heer de Bruin ons, niet gesproken, wel 't volgende: „Een raadslid mist het recht, wanneer vol gens zyn oordeel een overtreding plaats vindt, een veldwachter te zenden teneinde die overtreding tegen te gaan: die rechten berusten in deze by het Hoofd der Ge meente, en kan nimmer een raadslid zich Wy geven gaarne plaatsing aan deze ver betering. De afdeeiing Gouderak van den Bond van Kaasproducenten houdt een vergade ring op Maandag 25 Februari, des avonds 7 uur in het Café van den heer Ooms. De agenda vermeldt o.m.: Notulen. Jaar verslag. Rekening van den Penningmees- ter. Verloting. rites by laag water aan den grond geraakt. Vier sleepbooten hebben alle pogingen aan gewend om bet schip viot te krygen, bet mocht evenwel niet gelukken. Gusterauodag brak het schip middendoor. De bemanning, bestaande uit ongeveer 60 leden, werd door de sleepbooten overge nomen, zoodot by de ramp geen menschen- levens zyn te betreuren. Het schip, dat on geveer 6000 ten groot i», had een lading graan in voor Antwerpen. WlbStiLKOKKöm 22 Febr. 28 Febr. Offioieal. 12 uur. Londen 11.53% 11.68% Berlijn 0.61 0.60-60% Parya 11.47% 11.5264 Brussel 10.15 10.06—07 Zwitserland 4&30 46.2586 Woenen 0.0037% 0.0087 70 Kopenhagen 42.50 4230—40 Stockholm 69.90 69.8090 Ghriutiania 86.20 36.06—16 New-York 2.67% 2.67%-% Deureoverxichi. De Beurs had heden een uiterst kalm verloop, niet alleen bloei' de affaire zeer be perkt, maur de koersen scheelden uiet vee van die van gisteren en de fluctuaties m den loop van den morgen osdden weinig te be ttekenen. Oliewaardon openden op onge veer de vorige topprftzen, liepen vervolgens iets terug, doch konden aich dssrna wat horstellen. Suikerwaarden waren nagenoeg onveranderd. Rubbertondsen prijshoudend zonder meer. In Tabakken ging zoo goed als niets om, en het vorige nuddenkoerepeil bleef onveranderd. Voor scheepvaarten was weinig belangstelling, doch bleven die ove rigens goed op peil. Ned. Industrieel en bui ten de aandacht. Prolongatie 4% DAMRUBRIEE. Onder redactie van de Damclub „Gouda" Oplossingen worden ingewacht bft den Secretaris, Steftnkade 27, of het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden inosaondea uiterlftk Dinsdag 4 Maart. De oplossing zal worden versneld Zater dag 8 Maart. Probleem no. 117. Zwart achftven op: 1, 6/10, 12, 14, 15, 17, 19, 20, dam op 47 en 49. Wit schftven op: 16, 23, 25, 27, 28, 31/36, 37, 40, 45, 46, 48. Probleem no. 118. Zwart schftven op: 10, 11/16, 17, 18, 21/23, 28. Wit schftven op: 24, 25, 32/34, 37/39, 41, 47, 49, 60. De oplossing van probleem no. 118 is: wit speelt: 24—20, 84-39, 32-28, 42-88, 48 10, 26—21, 81 4. De oplossing van probleem no. 114 is: Wit speelt: 44—39, 39 8, 8 28. ADVERTENTIEN. (DRAADLOOZE DIENST.) Trotzky- MOSKOU, 22 Febr. Eou bulletin In zake den gezondheidstoestand van Trotzky meldt dat deze over 't alge meen bevredigend is. De krachten kee ren langzamerhand terug. Poincaré over de bezetting van het Roer gebied. PARIJS, 23 Febr. Volgens de „Echo tie Paris'' heelt Poincaré de»zer dagnn besprekingen gevoerd met generaal De- gcutte, over de concessies die rame.v. in het Ruhrgebied zou kunnen doon, zender dit wapen te verliezen. De belastingwetten aangenomen. PARIJS, 23 Febr. De Kamer nam met 354 tegen 52 stemmen de gezamenlftke fi nancieele voorstellen der Regeering aan. Een Griekseh schip gestrand. HANSWEERT, 23 Febr. Gistermiddag te 1 uur is in de Schelde nabft Hansweert het Grielcsche stoomschip de Aasima Eve- Mevrouw VAN HOORN, Qouwe 189, zoekt voor htar Dultscti molsla een passende «flanst Qoed kunnende koken en werken. N.V. De Boudsahe Blueoselabrltk OOUDA. talba&n ten kaïftore der de firma Wed. KNOX A ia betaal en bft te Gouda. Vennootschap PORTLAND 508 10 NIEUWEHAVEN 51-55. Stelt zich disponibel voor alle voorkomende Vrachten, Verhuizingen en Transporten door geheel Nederland onder voile garantie. TELEFOON 412. 506 10

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2