2 uigers \DEL rEN, 1UDA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 25 Februari 1924 82" 'Jaargang HD. 18474 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen iingsbond. DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE ▼oor Nederland bewerkt door J. P. Weeselink—Van Roeaum ische len” ‘g erzoek“ ts. S Co., - Rotterdam. V. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIED WERKERK JUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, 8T0LWDK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. daarvan aan B. en W. is, kunnen alleen 401 90 ndeweg 24 zijn groote lichaamsge- I heide was hen langzamerhand uaa w/innïa rrmirnr;! n-ri 'óimu aio t FEUILLETOB. U) i. (Wordt vanolgd). TEN. prü«*. lari van 71/, tot lag 27 Februari t'li tot 10 uur andwerken inz, Volks** 504 20 srd geleid door het i heer W. Fransen n, in zijn kwaliteit mi Ned. R. K. Bond OnM bureaux zyn dagelijks geopend Radactie Tel. MS. zandblad. 499 40 n UNION, e vroegere rans te Gouda. noodig zijn en waarvan niet één practisch iresultaat is te verwachten. Want dit staat vast het is ook door den wethouder- Koemans niet weersproken: door de nieuwe Commissie kan niet één werklooze méér aan •t werk komen dan onder den bestaanden toestand mogejijk is. Met de instelling van de conunissie-Koemans is geen enkel ge meentelijk belang gebaat. Het is te hopen, dat de Raad zooveel nuchterheid van zin zal bezitten om aan die gewichtig-doraery van wethouder Koe mans, die in zijn gevolgen gevaarlijk wordt, niet mede te doen en het voorstel morgen zal verwerpen. Nadruk verboden COURAIT. INtlEN, LAGD iljuffroöw SN BOER, )AAL 13. GOUDA. 206 30 Sloapen kunnen ook de domsten; maar slechts de wyzen bouwen. Deze man met r, w_ stalte en onvermoeide armen kon zoo eigenaardig zacht zijn zijn woorden waren in den regel zeer schaarsoh, en voor het oor van een vreemde lag er misschien weinig in, maar mevrouw Ne thercliff, die zijn vriéndelijke stem hoor de en hem in de hartelijke oog en zag, was blij, dat hij haar nu juist behan delde als een goede, kleine vriendin, die gekomen was om zijn eenzaamheid te verlichten. Sinds die onwillekeurige begroeting na zijn terugkomst van Ha zel Mill toen hij haar beide handen in de zijne had genomen en haar „klei ne vriendin” genoemd had scheen er een nieuwe intimiteit tusschen hen ge komen te zijn, en zelfs zijn ruwe ernst, die boven kwam, als het zijn ontgin ningen gold, kon haar niet de zeker heid benemen, dat zijn gelaat verhel derde, wanneer ze hem opzocht, of wan neer hij haar wachtende vond met het avondeten of met het ontbijt. De tafel was reeds gedekt en alle drie gingen zij zitten, want Trash zat, als een gast, die zeker is welkom te zijn, .ernstig op zijn achterpooten tus- scher zijn vriendin in en ontving van ieder zijn voedsel. Het was nog licht, toen ze klaar waren, want Griff had zijn greppel vlugger klaar gekregen, dan hij verwacht had en had van die twee uren daglicht, die nog restten, een vacantiedag gemaakt. „Zullen we het veen ingaan?” vroeg Mj. Deo» rustige avondwandeling over de adviseerra, maar stemrecht hebben zy niet. I De drie raadsleden, de twee werkgevers en de twee werknemers, decideeren dus met den voorzitter, bij volstrekte meerderheid van stemmen, waairbjj volgens art. 7 der ontwerp-verordening by staking van stem men de stem van den voorzitter beslist. In art. 5 wordt bepaald dat de commis sie vergadert zoo dikwyls de voorzitter dit noodig oordeelt; elk lid heeft het recht het beleggen van een vergadering te verzoeken, mits met opgave van redenen en art. 6 houdt in, dat de vergaderingen door den voor zitter worden belegd. De voorzitter is due, zoowel volgens art. 5, 6 als 7 de machtheb ber, die het in handen heeft over een zaak te vergaderen of niet, of deze althans op de lange baan te schuiven, jndien hem dit wraschelyk voorkomt, en tevens de man, die door zyn stem het overwicht op de ver gadering in handen heeft. Deze verhouding is, gegeven de eigen aardige samenstelling dezer commissie, niet alleen in strijd met de objectieve positie, die een voorzitter heeft in te nemen, maar zy' is, gegeven het bepaalde in art. 2 der verordening, zeer gevaarlijk. Daarin toch wordt vastgelegd dat „de commissie onder toezioht van B. en W. belast is met het be heer van de Arbeidsbeurs en B. en W. op hun verzoek van advies dient over alle sociale aangelegenheden, welke door dat College of door den Gemeenteraad worden behartigd, met name de werkloosheidsver zekering, de werkloosheidsbestrijding, de werkloosheidsuitkeeringen en de arbeids bemiddeling en aan het slot waarvan wordt gezegd dat de Commissie tevens belast is met de behandeling en de uitvoe ring der genoemde sociale m aaitregelen en voorts dat zy be voegd is ongevraagd aan B. en W. voorstellen te doen en zich met derden rechtstreeks in verbinding te stellen. Het komt dus hierop neer dat deze com missie een aparte positie inneemt naast den Raad, zelf dus een eigen Raad vormt voor het departement van den wethouder Koe mans, dit daardoor isoleert en onttrekt aan de verantwoordelijkheid van B. en W. en den Raad, behoudens dan wanneer het vo tum van den Raad voor het beschikbaar stellen van gelden vereischt wordt. Het wettelijke bezwaar dat door den burgemeester tegen de instelling van een zoodanige Commissie is aangeveerd, is, door de mededeeling van wethouder Koemans dat Mr. van Poelje de autoriteit, waaraan advies is gevraagd, dit wettelyk bezwaar juist noemt, toegegeven. Daar naast wy'izen wij er op dat de bezwa ren van practischen aard zoodanig zijn dat het een zeer groote fout zou zyn indien aan den wensch van wethouder Koemans om hem op een voetstuk te plaatsen, ge volg zou worden gegeven. Wlat deze Commissie kosten zal, is niet bekend. De directe uitgaven bestaande uit ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (Uhooreade tot dra braorgkring)i 1—4 regels ƒ1.30, elke regel meer fOM. Van buiten Gouda ra dra braorgkringi 1—6 regels 1.55, élke regel meer 0.30. Advertratiën m het Zaterdagnummer 20 bjjslag op dra prijs. Liefdadigheids-advertentiën da helft van dra prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGENi 1—4 regels ƒ2.06, alk» regel meer fQM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertratiën ra ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer geroduceer- dra prjjs. Groote letten ra randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertratiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De rapporten dier commissies van deskun- kundigen, die, ingesteld door de Commis sie van Herstel, hebben nagegaan, hoe het eigenlijk staat met Duitsehland’s financiën en economische* toestand) zulks om zich een denkbeeld te kunnen vormen van het vermogen van Duitschland om aan zyn verplichtingen betreffende de schadevergoe ding te voldoen, worden met spanning te gemoet gezien. Wel is reeds een en ander uitgelekt en daarby heeft men kunnen zien, dat de commissie die zich verschillende beperkin gen bij haar onderzoek heeft moeten laten welgevallen, niet buiten beschouwing heb ben kunnen laten, dat de bezetting van het Ruhrgebied en het Rijnland een bizonder groeten invloed heeft op Duitechland’s pres tatievermogen en als een rem moet wor den beschouwd voor Duitechland’s ontplooi ing. Stellig zullen zij tot de conclusie ko men, dat de oplossing onmogelyk is, wan neer niet zekerheid bestaat omtrent den toekomstigen status der door België en Frankrijk bezette gebieden. Het schynt dan ook vrijwel zeker, dat de Amerikaansche en Engelsche deskundigen aan de hand zul len doen de bezetting alleen in militair op zicht als controlemiddel te handhaven en in economisch opzicht op te heffen. In dat geval zou Duitschland in ’t bezette gebied weer de vrye beschikking moeten krygen over zyn spoorwegen. De Fransch-Belgi- sche spoorwegregie zou dus moeten ver- De Commissie-Koemans. In de morgenavond te houden vergade ring van dra gemeenteraad zal o>-a. die be slissing moeten vallen over het voorstel tot instelling van een „Commissie voor Sociale Aangelegenheden”, waarover in de verga dering van 5 Febr. j.l. de stemmen staak ten. Alvorens deze beslissing valt, die in han den gelegd wordt, van het in de zitting van 5 Febr. afwezige lid, den heer Van der Brug, eh vhn den heer G. van Hofwegen, het nieuwe lid vhn de S. D. A. P., dat mor gen rijn (intrede doet tenzy de an dere leden van zienswijze veranderen meenra wij wel te doen door te wyzen op de beteekenis dezer nieu we commissie ra de consequentie, die uit de instelling daarvan voortvloeit. De nieuwe Commissie bedoelt het werk op rich te nemen van de Commissie van Advies inzake de Weridoosheidsbestryddng, de Werkverschaffing, de Werkloosheidsver zekering ra de Steunregeling, terwyl de Arbaidebeur», die gemaakt wordt tot een geheel apart lichaam, onder de Commissie voor Sociale Aangelegenheden Wordt ge steld. Waarom dit geschiedt? In het betreffen de voorstel staat dat de bestaande Com missie voor de Werkloosheidsbestrijding niet het gewenschte orgaan wordt geacht, zoowel om hare samenstelling als om hare bevoegdheden en verder om in de handelingen dier verschillende „so ciale” organen meer eenheid te brengen, daar nu alle contact ontbreekt. Hoewel de bestaande commissie alle waardeering wordt gebracht voor het door haar gele verde werk, zet de wethouder voor Sociale Aangelegenheden, Koemans, uit wiens brein dit voorstel, naar het overeenkomstig mo del van den Bosch, is gesproten, deze oude commissie doodkalm overboord: de heeren kunnen wel inrukken, want er rijn andere mannetjes noodig, die precies doen zooals de Wethouder voor Sociale Aangelegenhe den dat wil. De Commissie voor Sociale Aangelegen heden, die wij korter en juister de Com- missie-Koemans willen noemen, zal volgens het voorstel bestaan uit 12 leden, de wet houder Koemans als voorzatter inbegrepen. Van de 11 leden zullen zyn: 3 leden van den Raad, door dra Raad te benoemen, en verder 4 ambtenaren en 2 werkgevers en 2 werknemers, welke door B. en W. worden benoemd. De samenstelling dezer commissie geschiedt naar te verwachten is, geheel in den geest van de meerderheidsrichtdng in den Raad ra in B. ra W., maar, al is dit niet het geval, dan staat het toch zeker vast dat de samenstelling zoodanig zal zijn dat aan des voorzitters (Koemans’) stem zóó noodig het dubbele gewicht gegeven wordt by besluiten van beteekenis. De le- den-ambtraaren toch, waarmede wellicht de hoofdra van de takken van gemeente dienst worden bedoeld, hoewel de keuze ‘l «en ge- weerspiegeling van haar eigen rustige woonte geworden. Soms, als Griff ge- J- *- •- werkt had tot het invallen van de duis ternis, wandelden ze in het licht van maan en sterren maar het uur, dat mevrouw Nethercliff het Helste was, was dit, dat tusschen zonsondergang en het invallen van de schemering viel. Te zamen wandelden ze, in vriendschappe lijke, prettig aandoende stilte, den on- gelijken weg naar het westen op en beider oogen waren vervuld van be wondering en ontzag, toen ze de pracht van den dag langzaam zagen wegster ven. De lucht was wonderlijk zacht, en spr.idde haar sierlijken sluier blauw roso en donkerrood uit over de don kere ruwe lijnen van het veen. Bould- worlh Hill, rond geschouderd als een forsche grijsaard, wiens rug gekromd is onder de jaren, rees midden in de heid, omhoog en zijn hoofd geleek nu tegen den hemel verjongd tot dat van een jeugdigen knaap. Achter hen aan vaardde de witte maan haar tocht door bet luchtruim, als een lantparn uit de tooverwereld, die een betooverde aar de moeXt verlichten. Geen geluid werd gehoord, behalve de schreeuw van een norhoen, hét geweeklaag van een snip, het krakend fladderend geluid, dat van de heidebloempjes van het vorige jaar kwam, als de wind door de klokjes speelde. Veen en hemel waren uiterlijk in vrede, en Nell Nethercliff, die zoo nu en dan naar haar metgezel opkeek, wil de zijn blik ontmoeten, om daarin de wvakken aanstaande? Amsterdam een con- ad tyssohen verle den Patroonsbond n in Nederland en 1 van Bouwpalroons van de moderne. bonden van bouw- 'ïeutralen Timmer- ederatie van bouw- A1ONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 24M), per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onse agenten ra loopers, dra boekhandel ra de postkantoren. Ohm bureaux zijn dagelijks geopend van 0—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; spoorwegen op het oograblik zoo goed als geheel vry van schulden zyn, zouden zij op het oogenblik, indien overjgeaa de toe stand van 1918 hersteld ware, 1 milliard goudmark nette rendement kunnen ople- verra. De Duitsche spoorwegen rijn in to taal 53.000 KM. lang. Zy beschikken over 30.000 locomotieven, 67.800 personenwa gens en 723.000 goederenwagens. Boven dien zyn er 110 groote reparatiewerk- plaatera. De inkomsten der spoorwegen bedragen op het oogeriblik per dag 10 k 12 millioen goudmark. Ln 1919 was het aantel beambten bijna tot 1.120.000 man gestegen; op het oogra blik is het reeds teruggebracht tot 800.000 man, terwyl het binnenkort nog slechte ,750.000 man zal bedragen. Naar de Duitsche pers opmerkt, zal da Duitsche regeering nooit toestemmen in era international iseering van het sgoor- wegbedrfjf. Wèl zou zy echter bereid zijn by het in onderpand geven der spoorwe gen voor era internationale leaning, eon internationale commissie van toezicht, over de belangen der credietgevera te laten wa ken. meisje zag, met het gelaat tegen deu steen geleund. „Het is Hester, zeker fluisterde ze. „Wat doet ze hier op dit uur, en kijk ze snikt, alsof haar hart zal bre- brcken.” Hester, die geheel opging in haar verdriet, had hun voetstappen op den wieken veenbodem niet gehoord, en ze bekommerde zich niet in *t minst o>n de schoonheid van de schitterende hei de Haar snikken klonken laag ondiep ovei het veen en eens klemde ze haar handen ineen en schreeuwde het uit „O God, als hij het in zijn plaats ge weest was I Uk zou blij geweest zijn, blij „We zuilen gaan,” zei Griff op go- dempten toon, als iemand, die in een ziekenkamer staat. Ze keerden om en gingen heen; toen Griff een blik in westelijke richting over het veen wierp, zag hij de lenige gestalte van Ned O’Bracken Clough met groote schreden zwierig over de heide stappen. Het was het eerste oogenblik van ontwaken en hij herinnerde zich met een plotselinge duidelijkheid de voorspelling van Gabriel Hirst, waar hij om gelacheri had. Welke beteekenis dio kreet van Hester had, kon hij niet gissen nmar Nell Nethercliff had het gelezen bij het licht van de dipgen, die vooraf gegaan waren. werd een toelich- j door hen gedane jing van het thans contract. Daarop besprekingen tus- i, welke echter led» bron verneemt emming tusschen de nemers hebben ge ilen nu, vermoede- de volgende week, epaljen. Ieder oogenblik had ze getracht flink te zijn, maar met een helderheid, die haar bijna verschrikte, had ze zichzelf duidelijk gemaakt, wat zulk een schei ding voor haar zou beteekenen. Lang zamerhand had ze hier den vrede weer gekregen, zoo geleidelijk en kalm, dat ze niet, voor het te laat was, begreep, wat zij zich nu met wanhopig stemmen de zekerheid bewust was, dat Lostwi- thens een tehuis voor haar geworden wa% waarnaast de wereld daarbuiten haar een woestenij geleek zonder vrienden. kunt mij verlaten, als je flink wanneer je er zoo op ge steld bent om heen te gaan,” zei Griff u» antwoord op da heftigheid, die nau welijks in staat was haar zwakheid te bemantelen. „Maar intusschen vergeten we ons avondeten, meisje, en dat in mw slechte behandeling van een ster- vwd man.” Haer hart klopte zacht en gelukkig. de vergaderkratra, kunnen by. wekelykeehe samenkomsten wellicht 2000.per jaar beloopen. Maai', de indirecte uitgaven ris ■gevolg van de aam de Commissie in de ver- oniraing gegeven bevoegdheden, zyn niet te benaderen en zulten eerst kunnen blyken aan het einde van era zittingsperiode. Ei- is dra Wethouder voor Sociale Aan gelegenheden in de jongste zitting toege voegd dat de instelling dezer Commissie aan grootheidswaanzin doet denken. Daar heeft het inderdaad veel van. In dezen tyd instituten in het leven roepen, waarvoor in normalen tyd geen plaats is, is een groote dwaasheid en dwingt de gemeenten voor jaren tut het doen van uitgaven, die niet Het HavenoonfliDt in Engeland. Een internationale leening voor Duitschland. De Engelsche Regeering voor herziening van het Verdrag van Versailles? De vlootconferentie te Rome. De Engelsche havenarbeiders hebben gis teren met overweldigende meerderheid be sloten de voorgestelde loonregeling, zooals die thans door de werkgevers is voorge steld, te aanvaarden. Alleen de bond van stuwadoors, die 25000 leden telt, heeft de regeling verworpen ra zal de staking voort zetten. Hoewel men er op gerékend had dat de arbeid vandaag in de havens overal zou worden hervat 4» dit niet heit geval geweest ra zal de gedelegeerdenvergade ring eerst heden een formeele beslissing nemen. gedachten te lezen. De groote tevre denheid, de glans, de wetenschap dat ze daar wandelen, ver van de men- schen, in een land, waar hart en ver stand vrij waren om op de vleugelen van den wind te zweven, al deze din gen werkelijkheid, wezenlijker dan de zekerheid, dat ze op een goeden dag haar eigen weg zou moeten gaan en zulke uren niet meer zou beleven. „Het is te mooi, te mooi,” fluisterde ze en eenige angst sloop binnen en ver troebelde haar tevredenheid. Het scheen alsof het noodlot haar dit eene vol maakte uur misgunde, dit uur, dat haar mh-schien gegeven was, om haar de af rekening, die eens komen zou, nog bit- teider te maken. Griff had de woorden niet gehoord, maar hij zag, dat ze huiverde. „We zullen omkeeren, kind,” zei hij. „De wind is te koud voor je.” „Neen,g neen I” riep ze. „Laten we op en nèpr loopen we zullen zeker nooit meer een nacht als deze zien; we mogen er geen oogenblik van verspil len.” En toen lachte ze heel zaohtjee, zooals ze dat gewoon was. „Je hebt ge lijk,” zei ze, „ik ben net een kind o, hoe kan ik me ons heen en weer loopen anders voorstellen, dan dat we in een betooverd dal leven Ze waren genaderd tot de naakte steenmassa, waar eens, gelijk het ver haal luidde, een der Wayne’s een Rat cliff had gedood, en mevrouw Nether- clilf greep Griff’s arm, toen ze daar een Minister Henderson, de voormalige secretaris van de Labourparty, beeft ia era openbare vergadering, te Burnley ge houden, aieh. opraiyk uitgesproken voor een herziening van het verdrag van Versailles. De invioedryke positie van dezen minis ter- en zyn persooalyke betrekkingen tot* den premier MacDonald, verhougra raer de beteekenis van deze uitepraak. „Hat Labour-kabinet zoo sprak Hen derson wacht era belangryke taak, n.1. te voorkomen, dat de ecoramiache ont wrichting verder gaat Doch bebrive dste tank rwt op de regeering ook dra plicht een werkelyken vrede te veabigra en wij riten, die den werkelyken vrede waardee- ren en era nieuw tijdperk van internatio nale samen werking ra goeden wil wra- sehen te zien ingeiuid, moeten er op staan, dat, als een volstrekte noodzakelijkheid, het verdrag van Versailles zoo spoedig mo- gelyk wordt herzien en liet lastige pro bleem der schadevergoeding wordt opge- loet. ,Dat zyn zoo vervolgde llenderson naar het niy voorkomt, de meest op dra voorgrond tredende factoren in den «m- etigra politiekra ra internattonrira toe stand. Naar mijn meaning ia era herzie ning van het verdrag van Versailles, zoo wel wat de territoriale ris da economische onderdeelen betreft, niet alleen noodzake- lyk, doch is hiermede reeds te lang ge* draald. „Toen het verdrag van Versailles werd op gesteld hebben de aamemrtelters de les sen van de geschiedenis in den wind gesla gen. Zy hadden ten minste moeten erken nen, de oude tradities geweld te hebben aangedaan ra geen acht te hebben geslagen op de gevoelens der volken. Immens, het dwyaira, zoodat de Duiteche ryksspoorwe- g-ra weer één geheel zouden vormen. Ook schynt er onder de deskundigen era sterke ötrooming te zyn voor het opheffra der douunegrras, die op het oogenblik bestaat bussclien de 'bezette streken ra onbezet Duitschland, Deze maatregelen zouden dan moeten worden aangevuld door de anau- leerinig der verdragen, tusschen de Duit- sche industrieelen ra de intergerilieerde i controle-nussie voor de mynen en fabrie- ken de zg. Micum gestoten ra de op heffing van ’t stelsel den- uitvoervergun ningen. Indien men inderdaad een lans voor deze procedure, die een grooter eco nomische vrijheid van Duitschland en by- gevolg een toenemende betalingscupaciteit beteekent, breekt, zal de aanvaarding van deze voorstellen door Frankrijk natuuriyk afhangen van hef bieden van zeer zekere waarborgen: Immers: hetgeen aan de hand wonat ge<laan om itoitschland’s betaalver- mogen ten behoeve van de schadevergoe ding te doen toenemen, komt vry wel neer op een ongedaan maken der tegenwoordige Fransch-Belgische bezettingsmethode; het tast nog Podncaré’s systeem van produc tieve panden aan. Zal Frankryk zich dan ook vereraigra met hetgeen de rapporten der deskundigen bevatten, waarvan wU de vermpedelyike strekking aangaven, dan zul len de garanties, dae Poincaré eischt ris vergoeding voor de concessies, waarvoor hy eventueel zal zyn te vinden, moeten klinken als era klok. Omtrent den vorm dezer waarborgen is nog niets met zeker heid bekend, maar er wordt veel gerept van een plan, volgens hetwelk de opbrengst der Duitsche ryksspoorwegra, die door een internationaal lichaam zouden moeten wor den gecontroleerd, ris waarborg zou kun nen dienen. De Duitsche pers erkent algemeen dat men geen betere basis dan de Duitsche spoorwegen voor era internationale lee ning zou kunnen kiezen. De totale waarde der spoorwegen wordt geschat op 26 milliard goudmark. Waar de te Uden. e bekentenis af gelegd, eimziimigen moord op 1 Januari 1923, Irt.” mede, dat v. L. ken naar Den Bosch ■d, thans een volle- ift afgelegd. »d bevlekte moord- Hng van den dader, eten dak van het GOIDSCHE COIRANT.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1