Hida NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUOERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, ens. No. 15475 62* Jaapgang Uitgever» Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen t land vanaf instelling geniet. 1, - Dwi H»»g. >otste gswaarde. lanen’a abrleken lervMr. ICHT 1765 ÏLEN DOOR SMART GELOUTERD dooi HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wessel ink—Van Rossum artaal bij de V en 00 Dinsdag 26 Februari 1924 fiOlDSCHECOlRANT. 0e staking in Engeland opgeheven. f O.7S en I mow chrift dan de gedachte aan die andere vrouw j de man, noch de vrouw sloegen acht op FEUIL1XT0II. 379 3» 1 N Generaal de Metz, de Fransche bevelheb ber in de Paltz, is thana blykbaar weer van meening veranderd en heeft thans de door de separatisten verbannen ambtenaren, die aan het hoofd staan van een Bezirksambt of een Finanzamt, ahanfde burgemeesters en rechterlijke ambtenarën toegestaan te rug te keeren en reeds hebben zij hunne werkzaamheden hervat. Hij heeft zich bo vendien bereid verklaard te Koblenz stap pen te doen, opdat de door generaal De- goutte over de steden in het westelijk ge deelte van de Paltz afgekondlgde maatre gelen zoo spoedig mogelijk worden opge heven en de door de Rytelandcomrnissie ver bannen ambtenaren worden teruggeroepen. Nadruk vetboden i ing aoo’n men, ondergang van de geestelijke arbeiders in Duitschland. De verschillende sprekers we zen op hetgeen de Duitsche kunsten en wetenschappen alle volken gegeven heb ben. Vertegenwoordigers van studenten korpsen spraken woorden van dank voor Een vrouwenmoordenaar. Mem meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Een vrouwenmoordenaar maakt het Noorden van Berlijn onveilig. Bloedige dra- 'ma’s spelen zich nu hier en dan daar af en de moordenaar blijft voorioqpig onvindbaar Dat een en dezelfde man de moorden pleegt schijnt vaat te staan. De vrouwen worden vrijwel allen op dezelfde schandelijke wijze omgebracht. Verleden week stonden de cou ranten vol berichten over een gruwel ijken moord in de Lyuarstraat. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee vrouwen, moeder en dochter, die samen een beneden huis in de Schleiermacherstrasse bewoon den, de slachtoffers van den moordenaar geworden. Bij geen van deze moorden heeft de dader iets uit de woning der vrouwen ontvreemd zoodat diefstal in geen geval aanleiding tot de daad kan zijn geweest Het laatste drama is zonder weerga in <le geschiedenis van de Berlynsche crimi naliteit. De dochter, een publieke vrouw, had de moordenaar een mes zoo diep in de linkerborst gestoken dat slechts 1 of 2 c-M. van het lemmet zichtbaar waren gebleven. Verder had hij getracht haar te worgen en droeg het lijk overal betwonden. De moe der van het eerste slachtoffer die vermoe- van haar dochter de maan scheen op het kleine- grafje, het was een oogenblik te voren toch warm en vriendelijk geweest. Dit was Een verklaring van MacDonald. De rapporten van de commissie van experts. De separatistische beweging in de Paitz. door liot kabinet 1B vastgesteld, en vol gens hem was de eenige daad waarvoor de itegeermg verantwoordelijk was, zijn eigen verklauing nopens de te volgen pohüek in het Lagerluuis. De premier bedoelde blijk baar zijn rede in heit Lagerhuis op 12 Fe bruari, toen hy zeide: „Wy moeten vraag stukken als die der schadevergoedingen en van de Ruhr beschouwen van het standpunt van Frankrijk Groot-Brittannië en Europa en alles doen om een bevredigende over eenkomst te vinden. Bovenal, en dit is zeer noodzakelijk, moeten wij er zoowel Groot- Brittannië als Frankrijk aan herinneren, dat de tyd een zeer tragischen wedren te onzen nadeele houdt. Ik kan niets verder zeggen tot ik de verslagen heb van de sub- commissies inzake de schadevergoedingen, die hard werken te Pary» en Beilyn. De schadevergoedingen blyven de voornaamste hinderpaal voor een algemeenc regeling. Zoodra deze comiité’s hun besluit hebben kenbaar gemaakt en de Commissie van Herstel het heeft overwogen en zich er over heeft uitgesproken, is naar ik meen de tijd gekomen om alle vraagstukken de schulden en al het andere opnieuw in hun geheel te bekijken met de bedoeling, ze in onderdeden aan te snijden en ze uit den weg te ruimen.” De rede van den Minister Henderson, waarin deze sprak over de noodzakelijkheid van de herziening van het verdrag van Versailles, is zooals reeds werd verwacht, aanleiding geweest tot het stellen van vra gen aan den premier. MacDonald verklaar de dat geenerlei verklaring van dezen aard Heel wat geheimen zouden bewaard bleven, als ze ons niet onder geheimhou ding verteld waren. ming voor de eerste maal voor het vervoer van een lijk gebruik gemaakt van de En- geleche vliegpost. Arrestatie van stakingsleiders te Berlijn. De militaire bevelhebber te Berlijn heeft elf leiders van de Berlijnsche mo- lenaarsstaking doen arreeleeren wegens aonapormg tol staking in oen der on misbare bedrijven. Oaaaiw. Door den hevigeu sneeuwval is hot spoorweg- en tramverkeer in het wes ten des Rijks Zondag en Maandag ern stig gestoord geweest. HUI 1^1 K Vorateijjke hnwdgkM. Volgens berichten uit Rome, die echter geen officieel karakter dragen, zóu or, zoo meldt man ons Uit Brussel, nog steeds sprake zyn van het huwutyk van den Bel gischen kroonprins met de Italiaansche prinses Gaovanna en van het huwalyk van den Italiaansche kroonpins met. de Belgi sche prinses Maria Josós. Luchtpost Brn—I Parga Naar de N. R. Crt. vernoemt is de lucht postdienst Braaste—iPinrga M 1 Md stop* 8*^- 1 Een opzienbarende aanhouding te Luik. Volgens de „Boir” ia te Luik gear resteerd dr. Stockvis, hoofd van don anUiropometrisdien dienst aldaar en een der meeul bekende geoeeaheeceu uier stad. Dr. Stockvis staat als woleu- sGhappelijk man hoog aangeschreven. i|ij wordt ervan beschuldigd genees kundig© rapporten in verband met den antiiropomouschen dienst vervalscht te hebben. Deze arrestatie, na drie maan den vooronderzoek, verwekt groote sen aat ie. Hester’s tranen, ze wist het, vloeiden alle ter wille van Griffen een plot selinge jaloezie, gevolgd door het be klemmende gevoel van iets onaange naams bekroop haar. De maan bescheen nog steeds haar betooverd koninkrijk; de adem van den wind was even geurig als te voren, over de lange, diepe golvingen van de heide lag nog dezelfde glans, die haar nu bijna geheel bestraalde met het ge heimzinnige, zeldzame purper van de schemering maar de vrees schreedt voort hand in hand met Nell Netherclitt Het scheen, of zij in de toekomst had gezien ze kon zich niet bevrijden van het voorgevoel, dat deze weenende ge- •Wte, daarginds bifr den Tend Steen, •tear leven zou verwoesten niet on middellijk, stellig niet, want ze wist en troost in de zekerheid, dat Heater öooit eenig dieper gevoel bij den man natte haar had opgewekt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.00, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij once agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel Int. 82; Redactie Tel. 546. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De met ondergang bedreigde geeatelijke arbeiders. In tegenwoordigheid van den rykspresi- dent, den rykskanselier, verschillende ryksministers, en andere autoriteiten, bui- tenlandsche vertegenwoordigers enz., heeft, naar het W. B. meldt, in den Rijksdag gis teren een betooging plaats gehad om de aandacht te veatigen op don dreigenden del(Jk of het hulpgeroep ran 1 ™.U. t.mt- »--«j i- tornen toeloopen, is door den moorde naar met de hand geworgd. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. Het vervoer per luchtpost. Te Keulen heeft een begrafeniaonderoe- haar pijn doen en tarten? En boven alles, waarom had ze geen wilskracht genoeg, om zelfs nu Lostwithens te ver laten Dit waren de vragen, die zij zich eens zou hebben te stellen, maar niet dezen avond. O, niet vanavondl Ze was te moe. Wat Griff betrof, die had gedacht aan dat tooneel bij den Tend Steen en hoop te tegen beter weten in, dat Ned 0‘- Bracken Clough beter zou blijken dan zijn reputatie verkondigde. Niet alleen, dat Hester te oprecht was, te rein van hart en geest om als speelpop te die nen, men moest ook rekening houden met haar vader en Joshua KoyJ, dat wist hij, zou liever een dochter den dood zien ingaan dan de schande. ,.lk verbeeld me te veel”, mompelde hij. „Het meisje heeft ruzie gehad mol Ned en nu hebben ze het wel weer bijge- iego. Dat moet de oorzaak geweest zijn van haar tranen, die ook wel een wei nig uit drift schenen voort te komen. Ned heeft zijn fouten, dat is zeker maar met Hester meent hij het ernstig hij heelt altijd zin in haar gehad, sinds hij boven de tafel uit kwam kijken.” Intusschen zou Gabrtól Hirst, die op dat oogenblik met Greta in hun tuin te lang Crag rondwandelde, hem beter hebben kunnen inlichten. De maan scheen al even helder in den tuin van den predikant als in Lostwithens rij verlichtte de sleutelbloemen, de „Trots van Londen”, hét citroenkruid, rijk in haar eerste lenteschoonheid; maar noch van bransche zyde den laatsten tyd veel meer gepleit voor een internationale op lossing van allerlei problemen, waarbij al len wedvaren en het beperkter, loutei- Fransche standpunt meer of minder verla ten. De vrees voor liet isolement wordt grooter, omdat men thans de gevaren be gint in te tien. voor een Vereenzaming. Bo vendien zal het feit, dat gelijk wondt gemeld de commissie-Dawes tot de con clusie is gekomen, dat de Duitsche begroe ting spoedig in evenwicht kan worden ge bracht en Duitschland bygevolg weldra weer zal kunnen gaan betalen, omdat zijn binnenlandsche schuld binnen afzienbaren tijd kan worden gedelgd, Frankrijk mis schien tot gematigdheid hebben bewogen. Bovendien zou een en ander (zoowel de vooruitzichten op een spoedige betaling als de kans op veilige garanties voor verdere betalingen, wanneer Duitschland weer wat meer bewegingsvrijheid wordt geboden) Frankrijk een welkome gelegenheid kunnen bieden, oan op eervolle wijze de bezetting in den tegenwoordigen vorm op te heffen. Frankrijk zou dan uiterlyk een blijk ge ven van verzoeningsgezindheid en gema tigdheid en zoodoende zich aan het pijnlijke Roeravontuur, waarvan het niet veel ple- ziet beleeft, definitief en met eere kunnen onttrekken. Daarmee zouden Frankrijk en Duitschland niet alleen, maar Europa te- vëns ,ten zeerste zjjn gediend. dus de muur, die zich telkens en tel kens weer tusschen hen had opgericht, als zij de warmte van het turfvuur in de hut deelden hij kon vriendelijk zijn, bij tijden vol teedere zorg, maar het beste van hem was bewaard geble ven in een andere vrouw. „Laten we naar huis gaan,” zei ze haastig. „Ik ben moe.” Het was dezelfde aandoenlijke kreet, dien ze geslaakt had, toen haar trots en haar wil zich voor het eerst aan haar zwakheid hadden moeten onderwerpen; en inderdaad, de afgematheid van haar lichaam, die nu zoo plotseling over haar kwam, was even waar, als de droefheid en verlatenheid van haar hart Van nu af kon Lostwithens niet meer de toevlucht voor haar zijn, die het ge weest was zo wist maar al te goed, dat ze uitgesloten was ja, „uitgeslo ten’ dat was het woordt, dat ze steeds weer herhaalde van de innig ste vriendschap, waarnaar ze zoo ver langd had en die ze soms had meenen te vinden. Zonder spreken gingen ze de helling af en Nell Nethêrcliff drong met geweld do vragen terug, die diep uit haar bin nenste opwelden Wat was de bedoe ling van deze nieuwe smart? Als rij toch goede kameraden waren en ze ker zeker, ze wenschte niets anders dan teamaraadaehap waarom* moest Dt goedkoops Boigteshs fraae. De BruMrische „Standaard” klaagt er over, oat do Nederlanders InBeigié de levensmiddelen opkoopen en daar door de prijzen naar boven doen gaan. Uit Turnhout wordt aan dit blad ge schreven ,41 «t krioelt dagelijks in oom stad van Hollanders. Ze komen per auto, motor, trein, per kar en te voet. Ze koopen Turnhout ledig. En op de markt doen ze de prijzen stijgen. De tusschenkomst van min. Moyer- soen zal den lust een weinig intoomen” in het heele Maasland schijnt het evenzoo te rijn, naar het blad schrijft: „Sedert eenige weken is het in Maas land druk langs de wegen, die naar de Nederlandsche grens loopen. De eene auto volgt de andere op, en voert «wa re vrachten levensmiddelen met rich mede, welke van onze markt komen. de schoonheid van de plaats. Greta, altijd klaar om de lasten van anderen op haar schouders te nemen, had Hester's geheim geraden. Deze twee, ofschoon ze elkaar slechts zelden ontmoetten, hielden van elkander, en op den laatsten marktdag van Marshco- tes was Hester bij haar binnen gegaan om op haar terugweg door het dorp Ling Crag een kopje thee te drinken. Het meisje scheen haar veranderd en een blik van medegevoel had plotseling een stroom van tranen te voorschijn gebracht en een hartstochtelijke beken tenis daarna was haar trots weer bo ven gekomen, vermengd met een onver schilligheid, die Greta bijna nog meer bezorgd maakte dan de bekentenis welf. Van dien tijd af had de predikants vrouw het er op gezet haar van haar hartziekte te genezen ze had raad ge vraagd aan haar man, niet omdat rij er van hield een haar toevertrouwd ge heim over te bfbngen, maar omdat ze gehoopt had, dat Gabriel, steeds even krachtdadig in zijn hulp, al mocht hij in zijn oordeel ook dikwijls falen, een uitweg had kunnen vinden. GabrilM vergat dadelijk de stilzwij gende vijandschap, die tusschen hem en Heater bestond, en was bereid rijn beat te doen en dezen avond vertelde hij Greta, dat hij naar Bracken Clough waa gegaan, daar met Ned had gesproken en even weinig getroost waa terug ge komen als hij gegaan was. (Wordt vervolgd)» ADVERTENT1EPRUS: Uit Gouda en omatiaken (tehooreade tot dan taeorgtataffI 1—6 ragels LM, alka ragel “aex fOM. Van bait® Gouda an dan beMi«krte<> 1—6 racete j LU, elke reaal maor ƒ040. Advertaottea in hte ZatordacwuniMr M ^LN^^rSjE^MEDEbÊE^^ /OAG. O» de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentite ingeaondan madedeeUafen bg tentrate tot saar lereduoeer- dan prjjs. Groote letters n randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiün kunnen worden ingexondan door tusechenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onae Agenten en moeten daagt vóór de ptaetalng aan bet Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verankerd te rijn. De havejmiibeideiösieüdug behoort thanb inderdaad tot het verleden. De aigevaar- digdeu der havenarbeiders kwamen giste ren weder in conferentie te Londen byeen ua het eind eer week in de aïdeelmgen de overeenkomst te hebben uiteengezet en aan bevolen, waartoe de vertegenwoordigers der arbeiders en de werkgevers gekomen zjjn. De goede uitwerking hunner bemoei ingen bleek dra, want de afgevaardigden van alle havens, op twee na (Boston en Aberdeen), meldden de aanvaarding der overeenkomst. Verklaard werd, dat de bei de havens, welke een uitzondering maak ten, waarschijnlijk ook de overeenkomst zouden aanvaarden wanneer bepaalde mis- veratanden uit den weg zxiuden zijn ge ruimd. De conferentie besloot dientengevolge eenparig de voonwaarden der regeling te bekrachtigen en de staking op te heffen. In alle havens zou het werk hedenmorgen worden hervat. Alleen in de haven van Londen zullen er waarschijnlijk eenige ver dere moeilijkheden zijn. Hier is de houding der Stevedore’s Union” onzeker. Zy heeft twee en een halve shilling loonsverhooging gevraagd, maar men gelooft dat zy de twee shillings zal aanvaarden, die aan de havenarbeiders zyn toegestaan. Om het even welke houding de stevedores zullen aannemen wordt verwacht dat de achter stand van het werk in de haven van Lon den spoedig zal worden ingehaald. Onge veer vijftig schepen wachten op lossing en ongeveer twintig op lading, terwyl er deae ■week dertig verwacht worden. Dit werk kan, naar gezegd wordt, gemakkelyk wor den af gemaakt. De aanvaarding der voor waarden van de regeling door de vergade ringen der arbeiders in de verschillende havens is aanzienlijk beïnvloed doordat de werkgevers er in beginsel in toegestemd hebben dat er een of andere voorziening moet worden getroffen voor de losse ha venarbeiders als zy niet in staat zyn werk te krjjgen en door de instemming van de werkgevers met het instellen van een On derzoek naar dit vraagstuk. Gemeld wordt dat binnen vier-en-twin- tdg uur na de hervatting van het werk door de havenarbeiders de regeering een voor zitter zal benoemen van de enquete-com- mdssie inzake de maatregelen ten behoeve der losse arbeiders. Werkgevers en arbei ders zullen hun vertegenwoordigers in die cemraniwie benoemen en het onderzoek zal zoo spoedig pwgelyk beginnen. de reeds van het buitenland ondervonden nulp. De aanwezigen, ten getale van een twee duizend personen, namen een resolutie aan, waarbij het buitenland wondt gewaar schuwd den ondergang van de Duitsche cultuur toch met ais de bijzondere aange- tegenheid* van een enkel volk te beachou- iwen. De rykskanselier verklaarde hte plicht van de regeenmg om, na een evantueale rechtvaardige regeling van Duatechland's betrekkingen tot de mogendheden van de Entente op grond van het verdrag van Versailles, ook tot rustiger ontwikkeling van den Duitschen financieelen en econo- rnischen toestand te komen. Nadrukkelyk wees hy nog op den groeten nood, waarin de Duitsche hoogeacholen enz. verkeeren. De geheele wereld behoort steun te ver- leenen eenvoudig uit bittere noodzaak, om dat de geheele menschheid staat of valt met de wetenschap. De Duitsche staat zelf kan wegens den toestand van zyn finan ciën met zoodanig helpen nootdig b. Alle fegeeiingsmaatragelen, zoo besloot de rykskanselier, zyn bezield door de gedach te het Duitsche volk te bewaren voor nieu we inflatie. Wij moeten de deskundigen toonen, dat het Duitsche volk besloten is zelf voor zyn zaken te zorgen 'en zyn fi nanciën zoo goede mogelyk in orde te bren gen. Hun terugweg voerde hen langs het graï van haar kind, dat Griff al sinds lang gemerkt had met een ruw eiken houten kruis. Mevrouw Nethercliff ver gat voor een oogenblik haar voorgevoe lens ze herinnerde zich alle vriende lijkheid haaar bewezen en de hartelijk heid, waarvan dit eenvoudige graf één van de gedenksteenen was. Het maan licht bescheen zoo rustig de laatste rust plaats van haar jongen en de wind toef de er om heen met zoo’n teedere speelschheid, dat het haar in zeker op zicht goed en rechtvaardig scheen, dat hij hier kon liggen, zoo veilig, en zon der verschrikt te kunnen worden. „Zeg me,” zei ze zachtjes, „hoe kon je dien nacht, al zoo lang geleden, toen je ons door de sneeuw droeg, hoe kon je toen begrijpen, al de dingen, die mij pijn zouden besparen.” „Ik heb zelf eens een jongen verlo ren”, antwoordde Griff. Ze keek snel naar hem op, bijna ver wijtend maar ze beteugelde haar eer sten aandrang tot vragen. Dus had hij toch de liefde van vrouw en kinderen gekend, deze man, wiens hart aan het veen scheeq toe te behooren hoe dik wijls ze ook gezocht had naar een ant woord op zijn levensraadsel, ze bad zich hem nooit gedacht als iemand, die in het verleden zachte huiselijke ban den gekend had zijn heele levensbe schouwing, zijn opgaan in zijn werk schenen uiteraard een ontkenning van zulk een verleden. Maar nu, maar nu, hoe koud hot veen ook wu, hoo bleek Dp geruchten omtreot het vermoedelyk a^vie» vervaX in de rapporten van de sub- contité'a der Commissie van Herstel, waar omtrent wy het een en ander reeds me*ie- deeldee, houden hardnekkig aan, Mea moet ten opzichte van geruchten uit den aaixl der zaak albyd eenige voorzichtigheid be trachten en doze is dus thans ook stellig op haar plaaite. Maar het feit, dat de ge ruchten zoowel in de Fransche als in de Duitsche pers aan ernstige beschouwingen worden onderworpen, wettigt het vermoe den, dat zy vrijwel overeenkomen met de werkelijkheid. Alleen ten opzichte van de détails zal naderhand misschien het een en ander moeten worden aangevuld of verbe- terd. Als een bemoedigend feit ton wél wor den vastgesteld, dat, terwijl het denkbeeld van een internationaal onderzoek naar Duitschland’s betaal vermogen geruimen tyd op een Fransch verzet stuitte, men thans veel meer waardeering in Frankryk aan den dag legt voor den arbeid der experts en zelfs geneigdheid schijnt te toonen hun adviezen zoo niet in hun geheel te aan vaarden, dan toch ernstig er rekening mee te houden. M. a. w. Frankrijk schijnt een verzoeningsgezinder houding aan te nemen en het is niet uitgesloten, dat juist de da ling van den franc, die den laatsten tyd dreigenden omvang heeft aangeno de Fransche regeering er toe heeft genoopt iets meer in te binden. Er wordt

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1