D iep in uw huid REIZIGER Gemeenteraad van Gouda. LAAÏSIt btKlGHltft Beurs van Amsterdam. BOUWKft stellen om de periode, gedurende wel ke de zomertijd zal gelden, doelmatig te wijzigen, zonder het karakter van dit wetsontwerp aan te tasten. Spoorweg Gouda—Alphen. De aankoop vau grond voor den aan leg van den spoorweg van üouda over boskoop naar Alphen wordt voortgezet. Voor den aanleg dezer lijn zijn belang rijke grondwerken noodig, waarmeeo vermoedelijk dit jftar reeds een aan vang kan worden gemaakt, zoodat de Minister van Waterstaat dot wenaciie- lijk oordeelt het hiervoor uitgetrokken bedrag van 1 aUO.ÜOU weder op net oor spronkelijk geraamde bedrag van 1 70U.ÜU0 te brengen. Een Engelsche opdracht ma een Nederiandsche werf. L'e Nederiandsche Scheepsbouw-Maat schappij heelt, zoo meldt net Jbidbl., de o|.draont ontvangen voor den bouw van ëon dubbelschrocl tankstoomscttup voty* lingelsche rekenjng- Het schip krijgt een lengte van 305 een breedte vau 66' en een holte van 19' 6". De stoomwerktuigen zuilen door Werkspoor Vervaardigd worden. Het schip worot op de oqde werl der maatschappij gebouwd over zes maan den gal het van stapel moeten loopeu. De toelatingsleeftijd tot de lagere school. Fij Kon. besiuu van 26 dezer is mei wijziging van het Kon. besluit van 19 Januari j.l. tot wijziging van artinei 1 van het Kon. besluit van 15 December lbizO gewijzigd bij Kon. besluit van l October 19141, nader bepaald, uat eerst- vermekl besluit m werarng treedt op l september 1924. Directeur- geuer aal der L'. en T. lil postkringen wordeu, volgens nel li bid., als ernstige candidal en genoemd voor directeur-generaal der F en 1'. prol. Bruins, van <le Hoogere Handels school te Botterdam, onlangs benoemd tot lid van de Giro-commissie, en de Haagsche hoofdcommissaris van politie Van t Sant. Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. AidersRhff buitengewoon hoogleeraar. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart li'24, naar de Staats-U. meldt, eervol ontslag verleend aan dr. H. Aldersholi te Utrecht, ais inspecteur van de volks gezondheid, en is hij, met ingang van deuzeiiden datum, benoemd tot direc teur van het Hijks-Seroiogisoh instituut. Bij voormeld K. B. is dr. H. Aluers- hotl tevens benoemd tot buitengewoon hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 26 Febr. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. F. N. Kooien Aan de orde kwam de begrooting van Justitie. De algemeene beraadslagingen wer den geopend met een rede van den heer VAN DIJK (r.-k.). Hij betreurt dat ook thans weer de minister in de Mem. van Antw. geen zekerheid kan geien van een spoedige nadere rege ling in zake de naatnlooze vennootschap De heer VAN RAFPARD (v.-b.) ver heugde zich erover dat de Regeering zal medewerken tot verruiming van de mogelijkheid tot het opleggen van geld boete als straf. Hij wees op België, waar twee gevangenisschoen zijn, voor industrie en landbouw, en bepleitte ook voor Nederland als in het belang van den staat en van het individu, de aan- pOhbing van den gevangenisarbeid aan dien, door den veroordeelde in de maatschappij verricht, mit in België toe gepaste systeem behoeft den staat niet veel te kosten. Spi. keurde de geestdoodende „zak- jesplakkerij" in de huizen van bewa ring hier te lande tei^ sterkste af. Ook voor deze gestichten bepleitte hij den gemeenschappelijken industrieelen ar beid. Nogmaals rekende hij voor dat deze arbeid.den Belgischen staat geen verlies, doch winst oplevert. De heer KLK2EREKOPER (s.-d.) kan uit al de cijfers der begrooting niet op maken welken invloed de bezuiniging zal hebben op de rechtspraak en de handhaving van het recht. Do door den hew Van Rappard voor gestane maatregelen dienen met de grootste voorzichtigheid overwogen te worden. Hij keurde ten scherpste af het hcoren als getuige van personen, die zelf als mededader, medeplichtige enz. bij het misdrijf betrokken zijn. Dit is „provoceeren van meineed." Hij wees op de zaak De Smet. Tenslotte laakte hij de door den minister in de Mem. van Antw. aangenomen houding tegen over de „Goudsdie strafzaak." Het feit, dal de soc.-dem. in deze zaak betrok ken onverlet uit het geding getreden is, raiakt het onmogelijk uit net weer op- weipen dezer quaestie tegen de soc - dem. en „rechtsvermoeden van queru- lentie" te putten. In den breede wijdde hij over deze strafzaak uit. Het gaat niet aan dat de verkeerdheden in deze zaak door den minister min of meer vergoelijkt worden. Hij citeerde uitin gen ook der rechtsche pers, die in dit alles een rechtseehennis zag. De minis ter zegt „De communale politie ree- sorteert niet onder mij", maar spreker ■wees erop dat diezelfde! politie ook dikwijls justitieel werk doet. Het groote kvaad van dit alleB is, dat ,in de ver goelijking van het buiten zijn boekje treden van den Goudschen inspecteur van politie de toezegging ligt opgeelo* ion politie, ga je gang maar, wij iuteu je toen met in den stee* uij juine op deden tegen ae socialen, iensiotie gal hij den minister eeuige objectieve vei slagen der terechtzitting ter inzage. De heer VAN KAVESIeIJN (comm.) noemde dit deparlemeut nog een zeer duur paardje de rijksveldwachters koeten gemiddeld nog ongeveer f 8l)oO, ue poiiue in hei algemeen is verscnrik- keiijk duur. Het aantal veroordeeiingen daalt voortdurend en is liians met uiber dan 10.000. De rijkspolitie kost 6 mil- tioen, eu moet spoeuig uaten tot A uni- lioen Hier bij justitie verkwisting en bij onderwijs schreeuwende bezuiniging Mevr. BAKKER—NOR'! (v.-d.) be pleitte meerderen steun aan die ver- eumgingeu, m i lli iT"lÉ[i Üet lot aantrek ken van het verwaaffbosde eu misdaui- ge kmd. Bezuiniging op dit punt betee- kent verzwaring der lasten in de toe- kimst t. a. v. gevangenissen en verbe ter ingsgestichten. Hel verheugde haar dat de minister hoeft verklaard dat de proef t. a. v. ge meenschappen jken landarbeid te Veen- iilizen niet ongunstig is uitgevallen. Z.ij bepleitte voortzetting van dit systeem, mei een beroep op de gunstige resulta ten in Zwitserland. De heer TER LAAN besprak de ver schillende uitspraken in vernaud met de Loterijwet. Er worüi trouwens ge nieten met twee maten, zoo zei hij. Aan een verloting te Maasdijk is wel ue Ko- uiiikiijke goedkeuring verleend. Verder zijn verschillende organisaties ais „De tijdgeest", „Loiisico al reeus tal van jaien werkzaam ondanks de Lotenjwet. Het gaat niet aan, dat de Regeering nu eu dan bij die menschen den boel in beslag neemt en dan die loterij weer rustig laat functioneeren. De heer DUYS (s.-d.) voegde aan het door den heer Kleerekoper omtrent do Uoudsohe rechtszaak betoogde nog een en ander toe. Spr. heeft nog nooit medegemaakt, sinds hij Kamerlid werd in 1809, dat van de Ministerstafel on recht, waarbij politie en justitie betrok ken was, niet werd goedgepraat. Hij herinnerde) aan) de FapenMxechteche strafzaak. Meiischen, die uit hun be trekking moesten worde^ ontslagen, woiden gewoonweg gehandhaafd ol ma ken promotie. De Mmister houdt zich, of hij van ae zaak niets begrijpt. Spr. wen sell to diens laatste voornemen, om onwetendheid te poneeren, weg te ne men. Wat is er toch aldaar gebeurd ten opzichte van den commissaris van poli tie, die benoemd wordt door de Kroon? Eui inspecteur wordt bescuuldigd van dronkenschap in functie. Hij is wel verplicht deswege n aan klacht in te brengen tegen den burger, die de beschuldiging uitsprak. Zoolang mi de commissaris van politie meende, dat er alleen getuigen a charge tegen dezen burger bestonden, heeft hij on der eede allerlei onwaarheden verteld. Spr. leest het desbetreffende verslag der terechtzitting voor. Toen echter de beklaagde tot het bewijs der waarheid werd toegelaten en een getuige dé charge tegenover den commissaris kwam to staan, kwam deze op zijn aanvanke lijke verklaring terug. Spr. vroeg deizen minister van Justitie, of deze nog een dag als zoodanig hier willde zitten ais hij in de Mem. van Antw. de houding van zulke personen nog goedpraat, die op de burgerij in Gouda worden losge laten inplaats van ze onmiddellijk te ontslaan. Maar de minister handhaaft peisonen, die zich misdragen hebben. De heer DUYS vroeg ten slotte den Minister, die den burgemeester van Gouda heeft gedecoreerd, of hij tiu ook den commissaris van politie niet moet decojeereri metj den Nederlandschen Leeuw of de Huisorde van Oranje. Spr. zou hiertoe wel het voorstel willen doen lu de avoudvergaderig kwam aan de orde de Begrooting van Waterstaat. GEMENGDE BERICHTEN. Hondenvergiftiging. Uit Roermond wordt gemeld, dat liet vergiftigen van honden met strych nine in den laatsten tijd in Midden- Limburg een zeer ernstig karakter aan neemt ln verschillenden plaatsen wer den tal van honden dood in hun* hok gev onden^ Verzouting van Ddflands boenen. Er is opnieuw verzouting van Delf- lar.de boezemwater vastgesteld. Het on derzoek wees op 22 dezer een zoutge halte aan van 1.79 gram per liter, wat schadelijk voor den plantengroei moet geacht worden. In 1921 trad de verzouting ook vroeg in en bracht toen zeer groote schade voor verschillende Weetlandsciie gewas sen teweeg. Zware brand te Araaterdam. Een zware brand heeft vannacht ge woed in de Haarlemmerhouttuinen in Amsterdam. Omstreeks half twee ont dekte een surveilleerend politiebeambte dat rook te voorschijn kwam uit de meu bcltabriek van de firma C. Luyte in het perceel Haarlemmerhouttuinen 197. On middellijk werd do brandweer gewaar- schuwt. Toen zij daar verscheen sloe gen de vlammen reeds fel uit. Het bleek dat het vuur zich over de 22 meter die pe fabriek had verspreid. Het gebouw brandde totaal uit plecht» het geraamte bleef over- Verschillende winkels in de Haarlem merstraat en ln de nabijheid liggende gobouwen in de Haarlemmerhouttuinen hebben ernstig onder het blusehwatsr geleden. Gisteravond kwam de Gemeenteraad on der voonattenechap van Burgemeester Mys dn openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig waren aiie leden, behalve de heer G. J. van Burk. Er is één vacature. Het in de vooture-B. Sterk gekozen lid de heer G. van Hofwegen, wordt door den Burgemeester geïnstalleerd en neemt na aflegging van de by de wet gevonderde be loften zitting. De VOORZITTER wenecht hem in de allereerste plaats geluk met zyne benoe ming voor het vertrouwen in hem gesteld om de belangen van de Gemeente te be hartigen en heet den heer v. Hofwegen na mens den Raad welkom. Spr. hoopt dat het hem gegeven mogp zyn vele jaren in den Raad zitting te hebben en een open oog te hebben voor de belangen van Gouda De notulen der vergaderingen van 17 en 28 December 1928 en van 5 Februari 1924 worden vastgesteld. Mededeel in gen: I. Burgemeester eu vVetheuders deeden den Kuaü mede: u. «lat Gedeputeerde Staten by sciiry- von van 29 Januari/) Februari ii no. i3ö- oA (8e afck) G. S. no. tü, neboen goedge keurd het raadsbesluit van Zö December 1928 tot uitgil te in ertpacht van grond aan de Neutrale Schooivereemgung. b. aiavoren b jjachryven van 12/14 Fe bruari j.l. B no. 1045-62 (8e afd.) G. S. 2 het raadsbesluit van Februari j.l. tot wij ziging van het raadsbesluit vau 28 Novem ber jji. tot steun verleening aan de Midüen- stnndahuasveating. c. alvoren by schrijven van 18/20 Fe bruari j J. B no. 246 (2e aid.) G. S. 148 het raadsbesluit van 5 Februari j.l. tot ver lenging van den ontrwmingstermyn voor de 149 hy raadsbesluit van 81 Juli j.l. on bewoonbaar verklaarde woningen. Deze mededeeiingen worden voor ken nisgeving aangenomen. II. Burgemeester en Wethouders doen den Raad de volgende mededeelingen a omtrent de Stads-Muziekschool. ■b. van een ingekomen aanbeveling van de Commissie van Toezicht op de Stads Muziekschool voor leeraar in orgelspel, met verzoek om reeds heden tot benoeming over te gaan. Behalve de voor heden aan de orde ge stelde stukken zijn ingekomen: Van den Voorzitter van het Centraal Stembureau, mededeeling van de benoeming tot lid van den Gemeenteraad in de vaca ture A. J. IJaoelstyn Azn., van den heer J. H. Haddérus Oostingh. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer J. H. Haddérus Oostingh inzending van zijn geloofsbrief als raads lid. Na onderzoek door een commissie, be staande uit de hoeren Van Staal, Ooster ling en Van der Brug, wordt tot toelating besloten. Van het Raadslid K. R. van Staal een voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van een belasting naar hot Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Van het raadslid M. J. Oosterling een voorstel tot wijziging of aanvulling van het werkliedenreglament. Wordt behandeld bij het betreffende voorstel. Va® het Bestuur der Goudsche Winke- liensvereeniging adhaesiebetuiging aan het verzoek van den Kappersbond om tot ver laging der elecetricdteitspry zen over te gaan. Gesteld in handen van B. en W. Van de R. K. Middenatandmrereenigmg „de Hanze" aisvoren. Idem. Van de Commissie van Toezicht -»p het Lager Onderwijs mededeeling bezworen te gen het reorganisatieplan voor het Lager Onderwijs. WoTdfc behandeld by het betreffende voor stel. Van de Afdeeling Gouda der Vereenigimg „Volksonderwijs" aisvoren. Idem. Van de afdeeling Gouda van den Bowl van Nederiandsche Onderwijzers en van het Nederiandsche Onderwijzersgenootschap aisvoren. Idem. Van een negental leden van het Neder iandsche Onderwijzersgenootschap een adres van 25 Februari 1924, houdende mededee ling dat de inhoud van het voorgaand adres niet mag worden beschouwd als de meening der afdeeling in haar geheel weer te geven. Idem. Van de Oudercommisaies der Opleidings scholen B en C, een adres van 28 Februari jL, houdende het verzoek om de vergoe ding voor het gebruik van schoollokalen voor een cursus in de Fransche taal te wil len verminderen. Gesteld in handen van B. en W. ter af doening. De heer VAN STAAL (sol.) dringt aan by B. en W. op overleg met deze commis sies, wier middelen niet toelaten 1.per lesuur te betalen. Daardoor zouden die Fransche leasen niet kunnen worden ge geven. De heer DONKER (rk.) zegt dat B. en W. wel moeten overwegen dat geen pre cedent wordt geschapen voor allerlei an dere aanvragen Voor schoollokalen. De VOORZITTER «egt ernstige over weging toe. Van de Commissie voor de Hoffman's Stichting „Volksgaarkeuken" een supple- toire begrooting voor 1928. Goedgekeurd. Van Regenten der beide Gasthuizen als- vofen. Goedgekeurd. Van de Gezondheidscommissie ter goed keuring de rekening over 1923. Goedgekeurd. Benoeming van een Hd in de vacature B. Sterk van de Cam missie: s. voor de Strafverordeningen: benoemd wondt dë heer W. Sanders; b. van bijstand ia het beheer der Ge meen te>f htanciVn i benoemd wordt de heer K. R. van Staal; c. voor het Gemeentelijk Pensioen fonds: benoemd wordt de heer G. van Hofwe gen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bindt Akker"s KloostenbaLsem den stryd aan met rheumatiedc en spierpijn. Heerlijk wrijfmiddel, zet het zyn verzachtende zui verend en genazende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen by brand- en snywonden, winter handen en -voeten en allen huidaandoenigen 521 20 Herstemming over het voorstel be. treffende de Muziekschool waarom trent in de vorige vergadering stemmen staakten. De VOORZITTER zegt dat in de vorige vergaaermg gegevens waren toegezegd; zy zyn echter laat verstrekt. Uitstel der be handeling is door B. en W. niet voorge steld, omdat de Commissie van Toezicht met belangstelling ofp a Raads bealiBsing ■wacht. Afdoening van het voorstel is nood zakelyk. l>e heer v. STAAL (s.-d.) merkt op dat do herstemming loopt over de eenvoudige materie: B. en W. uit te nootligen om na- dier praeadvies te doen ^uitbrengen. De VOORZITTER zegt dat over punt A de stemmen staakten. De heer v. STAAL (s.-d.) heeft het voomstel gedaan om B. en W. uat te nootli gen met een nieuw voorstel te komen, waarbij rekening zou worden gehouden met de verplichte lesuren. De VOORZITTER erkent dat de notulen inderdaad vermeiden herstemming over punt 2, waarbij nadere gegevens door B. en W. zullen worden verschaft. Het vooirstel-van Staal wordt verwor pen mat 12 tegen en 7 stemmen voor. Op verzoek van den heer v. STAAL wor den de besprekingen heropend over punt 2 van het voorstel van B. en W. De heer SANDERS (s.-d.) aoht moeilijk in dit stadium een beslissing nemen. Het gaat over de vraag op welke manier moet worden bezuinigd. Wanneer het niet mogeiyk zou zyn om door ver- hoogdng der lesgelden meerdere inkomsten te verkrygen, zou spr. wel vóór punt 2 zyn, omdat hy overwerk uit den booze acht. •De heer JONGENBURGER (a.nr.): U kunt beide doen. De heer SANDERS (s.-d.)de heer Jon- gienburger wil het mes van twee kanten la ten snijden. Het gaat niet op om in te gaan op het verzoek van de Commissie van Toezicht voor directe afdoening. Spr. wil gaarne dat het voorstel wordt teruggeno men. De heer v. d. BRUG (c.-s.) verklaart dat het hem is tegengevallen dat men de bezuiniging alleen wil halen uat verslech tering van de positie van de leeraren. Dit is niet de bedoeling geweest van den heer v. Burk en spreker. Het i» wel te bereiken «onder verslechtering. De overuren vor men een penible kwestie. Als de Raad het voorstel der Commissie in zyn geheel over neemt, zou een leerares 1100 k 1200 be nadeeld worden. Het gaat niet aan zoo ruw in >te grijpen. Spr. kan zich met punt 2 van het voorstel niet véreenigen. De heer DE JONG (v.-b.) zegt in de laatste vergadering te hebben gestemd vóór het voorstel van Burk en van Staal, doch spr. kan zich nu vereenigen met het geen de Commissie voorstelt als over gangsmaatregel, waarna voorzieningen worden getroffen, waardoor aan de bezwa ren eenigszins wordt tegemoet gekomen. De VOORZITTER merkt op dat het de bedoeling is dat overuren niet geheel ver- dwijnen. Om ie bunnen beoordeelen welken invloed de maatregel heeft, daarvoor moet de regeling eerst in werkilfg zyn, daarna zullen B .en W. dienaangaande voorstellen n. Het schoolgeld zal ook onder de oogen worden gezien. De gegevens door de Commissie zyn te laat verschaft om nog voorstellen te kunnen doen. De oorzaak daarvan i» dat er weinig Gemeentelijke Muziekscholen zyn. Het komt spr. voor dat de sohoolgeldkwestie geheel cmafhankelijk kan worden behandeld. Uitstel dezer be handeling is bezwaarlijk nu de Raad an ders heeft beslist. De heer v. STAAL (a.-d.) is buitenge woon verwonderd over de houding van de heer en de Jong, Koemans en Hoffman, die eerst medegaan om het voorstel van B. en W. te laten praeadviaeeren en nu tegen stemmen. Als de Raad nieuw materiaal wenscht en er weinig Gemeentelijke Muziekscholen zyn dan kan men zich wenden tot particuliere Muziekscholen. De VOORZITTER: dat is gedaan. De heer v. STAAL (s.-d.) zegt dat vast staat dat meer materieel te krijgen is. Uit een oogpunt van democratie vraagt spr. het voorstel aan te houden, om het heden avond verschafte materiaal te kunnen ver werken en om met meer kennis van zaken te kunnen beslissen. Mevr. RIESZ (vb.) merkt in verband met het vragen van inlichtingen by particuliere muziekscholen op, dat het hier meer een volksmjrziekschool is. De scholen van de Miy. van Toonkust heffen beduidend hoogere schoolgelden. Hier zou verhooging der schoolgelden minder leerlingen tengevolge hebben. Een verhoogang met 5 <7< meent de commissie reeds in het nadeel te zyn van de kinderen, die met vrucht het onderwys volgen. Spr. erkent de groote deceptie van de leeraren om 88 inplaato van 30 uur te moeten werken, maar deze oplossing is be ter dan dat de inkomsten kleiner worden en .het aantel leerlingen geringer. Heele- maal particuliere scholen als maatstaf te nemen gaat hier niet op, het zou geen gun stig resultaat geven, de school zou haar fa- rakter van volksschool verliezen. Dr. HOFFMAN (nk.) «egt als zelfstan dig raadslid geen verantwoording schuldig te zyn ten opzichte van het uitbrengen van zyn stem. Spr. wil niet staan onder den inaor Van Staal. De heer JONGENBURGER (aj.) is van meening dat het te gek wordt opnieuw te gaas stemmen waar in de vorige vergade ring de stemmen staakten en nu het voor ried verwtwpen werd. Daaivoor steal het aanzien van den Raad van Gouda te hoog. Gouda la al genoeg in opspraak gekomen. De heer SANDERS (s.d.) zegt dat het heel gewichtig ïybt wat de heer Jongen- burger zegt, maar het is niet zoo. Met het voorstel-van Staal zou de toestand zuiver der worden. Er is misschien een tusschen- weg meeat <spr. De overuren als een deel van het salaris te beschouwen, acht spr. niet juist, beter ware het geweest, indien de leeraren vroegtydig de commissie of den Raad bekend hadden gemaakt met den on- gezomden toestand van het overweikuy- ateem .De zaak nu in haar geheel te over zien is spr. niet mogeiyk. De VOORZITTER constateert dat men in de impasse is geraakt De besprekingen né de gehouden stemming hadden daarvóór moeten zyn gevoerd. De heer van Staal wil uitstel, de Commissie verzoekt afdoening. De heer VAN STAAL (sxl.) zegt naar aanleiding van het door den heer Jongen burger gesprokene, dat in de groote pers de Goudsche Raad inderdaad in opspraak is gekomen. Spr. geeft de schuld daarvan aan de party welke de heer Jongenburger vertegenwoordigt. Spa-, is min of meer gebelgd over de hou ding van de leden die nu tegen stemmen en in de vorige vergadering vóórstemden. Ook al is men tegenstander van de muziek school kan men toch voorlichting wenschen. Wy krygen hier gegevens hedenavond, zegt spr., waaromtrent ik mij niet in 15 minu ten oriënteeren kan en nu vraagt spr. den Raad daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Mogelijk is het dat de particuliere mu ziekscholen dezelfde gegevens verschaffen als Mevr. Rdeaz mededeelde en dan staat spr. aan haar zyde. Er zyn ook gesubsi dieerde muziekscholen, waaraan inlichtin gen kunnen worden gevraagd. Het voorstel tot aanhouding wordt daar op in stemming gebracht en ve rworpen met 12 tegen 7 stemmen voor (Vóór de 0 soc.-dem. led'en en de heer van der Brug.) Punt 2 van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 12 stemmen voor en 7 tegen. Te voren motiveerde de heer Sanders zyn stem tegen, omdat de gevolgen niet zyn te overzien. (Tegen de 6 soc.-dem. leden en de heer van «Ier Brug.) Herstemming over artikel 1 van de Ontwerpverordening regelende den werkkring der Commissie vow So ciale aangelegenheden, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten. Dr. HOFFMAN (r.k.) verklaart te zui len tegenstemmen als zijnde het voorstel tegen de wat. De heer VAN STAAL (sA) vraagt den Voorzitter of het niet beter is dat door hem ook een mededeeling wondt gedaan. De VOORZITTER zegt <tearop dat als art 1 wordt aangenomen B. en W. dan zullen voorstellen de verordening aan te houden, in verband met besprekingen, in B. en W., die tot wijziging zullen leiden, teneinde de wettelijke bezwaren te onder vangen. De heer VAN STAAL (s.d.) vraagt of de heer Hoffman nu. vóór kon stemmen. De heer HOFFMAN (r.k.) geeft liever uitstel in overweging. De VOORZITTER laat uitkomen dat hier niet anders zal vallen dan een beslissing of er zal zyn een Commissie voor Sotiak Aangelegenheden. Dr. HOFFMAN (ri.)Heb ik thans goed begrepen dat alleen geriemd wordt dat er een commissie komt? Daar ben ik voor. Opmerkingen van de heeron JONGEN- BURGER, VAN STAAL, BOKHOVEN en HOFFMAN vliegen door elkaar. De V00R2ITTER hamert en wil over gaan tot stemming. Het voorstel tot instelling der Commis sie (art 1) wordt in stemming gebracht en aangenomen met 10 stemmen voor en 9 te* gen. Vóór stemmen: de 6 soc.-dem. leden en de heeren Koemans, Fotharst, Muylwyk en Van der Brug. De VOORZITTER zegt de verdere be handeling aan te houden. Incident. Dr. HOFFMAN (r.k.) vliegt hevig ges- fciculeerend op, in heftig twistgesprek met zijn buurman Potharst, die hem attaqueert wyi hy zijn stem aan den rJk. wethouder Koeman s onthoudt, waarop deze antwoordt diert wethouder niet als regefafiaitig geko zen te erkennen. Spr. zal stemmen zooels eer en geweten hem gebiedt en verwacht niet dat een man als Potharst hem censu reert. Spr. zal de vergadering veriaten ris deze zóó doorgaat Het rumoer wordt begeleid door de ha merslagen van den VOORZITTER, die roept dat de heeren hun twistgesprek moe ten staken, daar anders de vergadering moet worden geschorst! Na dit dreigement keert de rust weldra weer. Het voorstel tot het geven van namen aan straten. Wordt zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot wyziging van het Werkliedenreglement. De VOORZITTER gaat over tot artikels- ge wij ze behandeling van het reglement. By artikel 12, regeling van de vergoe ding wegens overwerk, licht de heer OOS TERLING (rJk.) zijn amendement om 26 te vergoeden toe. Het komt spr. voor dat men wel een administrateur by het overwerk mag zetten om uit te zoeken neer 25 50 of 100 moet wor den betaald. Ter vereenvoudiging stelt spr. voor om voor alle overwerk 25 extra te betalen .Er wordt toch niet moer overge werkt dan nood rakel yk ia. De heer OVERHAND (sA) merict met genoegen op, dat -Ie heer Oosterling voer vereenvoudiging fg, maar hij is aan het nl- velleeren naar beneden; hfc' had evengoed ter vereenvoudiging 100 kunnen stelle*. Het wondt wel eenvoudig voorgesteld, dat met meer dan strikt noodsakelyk wordt overgewerkt. Spr. meent, dat een arbeider aan de Lichtfabrieken op Zondag of na be zetten tyd niet voor zijn pleazier overwerkt en dat hem dan meer toekomt dan 25 De heer BOKHOVEN (v.b.) vindt het voorstri-Oësteriing wel aantrekkelijk Met 25 kan voor alle overuren wonden vol staan, meent spr. Overuren op Zondag «ou den echter kunnen gehouden worden op 100 Wanneer de heer Oosterling drar ede kan meegaan, zal spr. voorstemmen. De heer OOSTERLING (rk.)Jawell A De heer v. STAAL (ad.) denkt niet, dri de heer Oosterling er aan ral hebben I* ei test weet, dat mm meermrien 2 X 24 uren onderweg ia met belangrijke "^"heer OOSTERLING (rk.) zegt alles voldoende te hebben overwogen. De ge meente-werklieden hebben 5 et per uur meer dan in de particuliere bedrijven, bo vendien vacantee met behoud van tractement en pensioen, daarom gelooft spr., dat over uren met 26 extra, voldoende beloond zyn. De heer OVERHAND (sA) constateert dat nu de aap uit de n^ouw kamt. Spr. vindt het wel eigenaardig, dat men nu schermt met het particuliere bedrijf. Jaren hebben de gemeente-werklieden bij die in het par ticuliere bedryf achter gestaan. Het is te doen geweest om verlaging, niet om vereen voudiging. Het voortstel-Oosterling komt in stemming en wordt verwo rpen met 14 tegen en 5 stemmen Vóór. Vóór de heeren Jongenburger, Vinger ling, Kamphuizen, Oosterling en Bokhoven. By art. 23 ljeeft de heer OOSTERLING (rk.) voorgesteld in te voegen: „lydelyk verzet pleegt" en te handhaven „het werk De heer OVERHAND (s.d.) zegt, dat in de oude verordening daarvan geen sprake is en vindt het buitengewoon gevaarlyk die bepaling op te nemen. Wie maakt uit wat lijdelijk verzet is? De heer OOSTERLING (rk.) meent, dat het noodzakelijk is voor het hoofd van den dienst om zich voor staking of lydelyk ver zet vrijwaren. De heer BOKHOVEN (v.b.) is van oor deel, dat de tusachenVoeging als door den heer Oosterling voorgesteld voor alle raads leden aannemelijk moet zyn. Niets is zoo verderfelyk als lydelyk verzet, het is het ergste wat men kent en het is in geen enkel opzicht te verdedigen. Niemand mag daar t0fte vi§OEZllTER wyst er op, dat vól gens art 29 van het reglement straf op gelegd wordt by niet nakoming der ver plichtingen. De heer JONGENBURGER (ar.) onder schrijft het door den heer Bokhoven ge sprokene. Het heeft spr. gefrappeerd dat B. en W. de woorden „of het werk staakt" hebben laten vervallen. Het heeft een ze kere waarde, zooals de heer Oosterling het in zyn voorstel heeft vastgelegd. In het werkUedenreglement behooien verplichtingen en rechten zoo goed moge iyk aan beide kanten omschreven te rijn. Dr. HOFFMAN (rA) dringt aan op ver strekking van een exemplaar van het werk liedenreglement aaa alle raadsleden, daar al deze wyzigingen zonder verband niet ijjij volgen Het voorstel-Ooeterling wordt in stem ming gebracht en verworpen met H stemmen tegen en 8 voor. Vóór stemmen de heeren Oosterling en Donker, Jongenburger, Vingerling, Kamp- huyzen, Bokhoven, de Jong en Mevr. Rdesz. De heer BOKHOVEN (v.b.) beschouwt art. 27 als uitvloeisel van het raadsbesluit van 16 Nov. 1920, het instellen van een centrale commissie van overleg, niet in het belang der gemeente en verzoekt stemming over dit voorstel. Het wordt in stemming gebracht en aan genomen met 13 stemmen voor en 6 te gen. Tegen de heeren Bokhoven, de Jong. Mevr. Rlesz, Jongenburger, Vingerling en Oosterling. De heer VAN STAAL (sol.) wrijft zich de handen, verheugd over de aanneming der wijzigingen. De heer JONGENBURGER (a.r.) zegt: Dat 's de machtspositie! Het voorstel tot reorganisatie van het Lager Onderwijs. De heer SANDERS (sA) wyst er op dat het noodig is te trachten elke verslechte ring van het onderwys tegen te gaan. Uit de berichten valt te conCiUcleeren dat men in de naaste toekomst plannen heeft, die tot verslechtering zuilen leiden. Spr. meent dat het thans behandelde voorstel een schoolopbeffing en leerlingen- distributie een ongeregelder gang van za ken in de 7 scholen zal teweegbrengen. Spr. kan zich hegrijpen dat het voor eon onder wijoer een hopeloos werk is, om, na groote studie,,zijn leerlingen te hebben keren ken nen, op een gegeven moment zijn klas door elkaar te zien gegooid Met dezen stap be moeilijkt men het onderwyzerswerk en de kinderen Worden er de dupe van. Al het géid aan het onderwys besteed is nuttig ucatvdl goto. Nu staan in het voorstel cijfers, die na dere toelichting hadden verdiend. De door spr. verkregen inlichtingen verschillen neg al mét hetgeen hier is medegedeeld Het grootste bezwaar in het reorganisatieplan is voor spr. het gemis van nadere cyfers. Het tweede bezwaar is het tegemoet kun nen zien van verdere reorganisatieplannen binnen korten tyd. Is het wel goed, vraagt spr., dat stuk voor stuk reorganiseeren zon der alles in zyn geheede omvang te be schouwen? Nu kan men wel stappen doen. die de consequentie in zich sluiten voor vol- gthde reorganisatieplannen. Daarom zou spr. meer inlichtingen wenschen en voor het vervolg de cyfers nader uiteengezet. Het heeft spr. getroffen dat het z.g. Ge organiseerd Ooverleg en de Commissie van IWicht op het L. O. advies hebben uitge- bracht op 15 e| 21 Februari; terwyl het voo ra tel is van' 12 Februari. Is dat alles JOouterd na den maaltyd, of heeft het over leg eenige beteekanis Op die manier lykt net overleg vermorsen van tyd. De heer v. d. BRUG (cje.) constateert rit het getal leerlingen dat opheffing van «k school noodig is, met het oog op de fi- nanciën zal niemand daartegen zyn. Maar öiidden in een cursus levert dat voor het verder verloop moeiiykheden op; omzet ting van de bevolking der scholen leidt tot schade van het onderwys, meent spr. Mevr. RIESZ (v.b.) heeft het voorstel, u de Paaschvacantie de regeling te treffen, grondig willen onderzoeken en is tot de overtuiging gekomen dat de gemeen te nadeel zou ondervinden, indien zy niet aannemelijk kan maken geen hoofd te heb ben gevonden voor de school v. g. 1. o. B. Spr. meent dat, waar een zelfde leerplan *por de schol en bestaat, met goeden wil de mregaaltie niet zoo moeilijk zal zyn, reeeriris biykt dat de reorganisatie groo te bezuiniging aal geven en nieenand op "•Atgrid gesteld wordt Waar zoo dikwyb onderwijzers in het schooljaar van school of plaats veranderen, «al het niet «oo** freote toer s|jn de kinderen te laten aan- passen hy den nieuwen toestand. Do heer BOKHOVEN (vk.) ragt hat voorstri met belangstelling te hebben be studeerd. Waar men nu een groote bezui niging kan bereiken, moet men niet nalaten het voorstel aan te nemen. De actie van den Boyd van Ouderwijzers is ook onder teekend door het N. O. G. Uit een later adres blykt, zegt spr., dat bedoeld adres ia uitgegaan van enkele personen. Spr. ge looft niet dat men er in geslaagd is be langrijke arguumenten tegen het voorstel te berde te brengen. We hebben eenmaal een school te veel, met goeden wil kan men werkelyk tot bezuiniging komen. Dr. HOFFMAN (rJk.) heeft tot gisteren gevoeld voor het bezwaar dat het onder wys door elkaar wordt geschud, maar spr. is van zienswyze veranderd door de gege vens omtrent de scholen in Frankryk, waar in oorlogstijd dank zy de volle toewyding der onderwyzens de gevolgen van het door elkaar schudden zeer zyn meegevallen. De heer VAN STAAL (sA): Misschien verandert u nog wel eens! Dr. HOFFMAN (rk.) verklaart slechte alleen niet te veranderen in de dogmata zy'mer kerk en in de Tien geboden en wenscht niet in de wijsbegeerte te worden onderwezen door den heer van Staal. De heer JONGENBURGER (a.r.) ver heugt zich in het voorstel dat rijn volle sympathie heeft. Met af en toe stapjes in de goede richting tot bezuiniging op de ge- meente-financiën, komen wy er wei, zegt spr. Spr. heeft waardeering dat B. en W. thans in deze richting werkzaam zyn. De heer VAN STAAL (s.d.): Bloemen! De heer Jongenbuiger wordt nog goede vrienden met den heer Koemans (Gelach). De heer JONGENBURGER (ar.) tot den heer Van Staal: De ben toch ook met U goede vrienden? Spr. wijst er op dat het zelfde leerplan en dezelfde leerboeken op de scholen zyn en zegt dat volgens de schoolAutoritelten de cursus die tot Septem ber loopt zeer goed in die maanden kan worden bygeweridt. Het is spr. opgevallen by de gewisselde stukken dat men eigen aardig dingen beleeft, n.l. een adres van het N. O. G.-bestuur, zonder dat de leden er kennis van dragen. Men moet voorzich tig zyn met het advies van vakorganisaties B. en W. zullen wel overleg gepleegd heb ben. Spr. zou willen vernemen of er daar- by bezwaren zijn gehoord. De VOORZITTER beantw,«rdt den heer Sanders en zegt hem te kunnen geruststel len omtrent de vrees dat plannen aanhan gig of te wachten zouden zyn, welke lei den tot verslechtering van het onderwijs. In 10 jaar tyd is het aantal leerlingen met 296 vermeerderd. Meer leerlingen zyn slechts op 1 school, 7 scholen zyn nog min der bevolkt dan 10 jaar geleden. Wat de aanhangige plannen betreft, wanneer die den Raad bekend zullen worden zal men erkennen dat ze tot verbetering in het on derwys lelden. Met genoegen heeft spr. geconstateerd dat er geen bezwaar is tegen de opheffing, alleen over het tydstdp. Spr. verschaft na dere cyfers. Volgens de wet kan elke school op 6 leerkrachten aanspraak maken, indien zij 211 leerlingen telt; één school, dip van den heer Verjaal, komt boven het geta!. Elk der andere scholen heeft een overtollig onderwyzer die door de gemeente bekostigd warden. Het salaris op 1650.— stellend, komt men door de verkrijging van de Rijks- bydrage tot een bezuiniging van 12000. Per jaah. Dóór de Regeeringsmaatregelen is het wel noodzakelyk dat de reorganisatie stuk voor stuk geschiedt. B. en W. willen de op heffing der school gepaard doen gaan met de overplaatsing van het hoofd van school 5 naar de opleidingsschool. De bestaande vacature moet na 6 maanden zyn vervuld, wil men niet gevaar loopen de subsidie te derven. Nu kan men wel redeneeren dat het Ryk wel ontheffing kam verleenen. B. en W. zijn daarvan in geenendeele zeker, omdat het Ryk uit zuinigheid op de ge meente afschuift. Spr. is zelf jaren school opziener geweest en weet dat niet tydige aanvulling van vacatures nauwkeurig ge wikt en gewogen wordt of er termen zijn om ontheffing te verleenen. Het is niet zeker of van het schooltoezicht een gumsitg advies kan worden ontvangen. Door niet overplaatsing van den heer v. Dyk zal groot gevaar ontstaan dat men de subridie verliest. Wordt bet voorstel aan genomen, dan heeft men wettelijk aan spraak. Spr. weet dat de overplaatsing van den heer van Dyk niet van invloed zal zyn op de verdere plannen tot reorganisatie van B. en W. He top wachtgeld stellen van den heer van Dyk zou. evengoed daarvoor als daarna kunnen geschieden. Er is bezwaar gemaakt omtrent het tijd stip van de overplaatsing midden in een cursus. Spr. deelt die bezwaren niet. Het schooltoezicht vreest in geenendeele de moeiiykheden die hier geschilderd zyn. Al le scholen hebben hetzelfde leerplan, de te verwachten moeiiykheden zullen even zeer by den aanvang van het tehooljaar aan wezig zijn. Wanneer de school van Dijk met 175 leer lingen wordt opgeheven, gaan 4 leerlingen per klas over naar de 7 scholen, hetgeen geen invloed kan uitoefenen op den gang van het onderwys. Ten opzichte van het overleg, zegt spr. dat de tijd - 1 Maart dnóng. Het voor stel mag gedateerd zyn 12 Februari, eerst né het overleg is het uitgegaan en zoo noo dig had bet voorstel gewfjaigd geworden. De bezwaren in het adres zyn bij de be spreking tijdens het overleg niot genoemd, noch op den voorgrond getreden. Het heeft spr. pijnlijk aangedaan dat men van die bezwaren, die blijkbaar gerezen zyn na be spreking, hem geen mededeeling heeft ge daan. Spr. noemt dat dit is de goede vormen in het aangezicht slaan en stelt er pr(js op kieskeurig te zyn in de te bezigen strijd middelen. Spr. beschouwt het een vyan- dige daad tegenover hem dat de voorzitster van het N. O. G., die zelf party is in de zaak en waardoor men kan aannemen dat haar oordeel niet geheel objectief ia, een addes teekent namens het N. O. G„ tenvyl geen sprake geweest is van het hooren van de leden. Het ia een daad waarover spr. niet andere dan zyn afkeuring kan uit spreken. Spr. protesteert tegen die opvat- heer SANDERS (sA) neemt de ma nier waarop de vereeniging optrad, niet voor zijn rekeninfe, maar by hat Georg. Overleg is gezegd dat over de verdere re organisatie niet gesproken mocht worden als niet aan de orde zijnde. Het doet epr .vreemd aaa dat men B. en W„ alken omdat ar bezuinigd wordt, lof toe zwaait De manier waarop bezui nigd wordt, komt er niet on aan. By ons zegt spr. Ls het de kardinale vraag of de bezuiniging Wel goed wordt toegepast. Het aantal maanden tusschen Paschen, dat nog al laat volt, en de groote vacantie is niet «oo groot als men laat voorkomen, de echode is dus ook niet zoo groot, geen 12000.maar 1000.per maand. Spr. is niet overtuigd dat de moerifkhedea zoo klein zijn eta steli irij het bedrag van het onderwys voor het aantal schalen van 8 op 7 te brengen en dit te doen ingaan bij den aanvang van het nieuwe cursusjaar. De VOORZITTER constateert dat de heer Sanders het met B. en W. eens is dat er een school moet worden opgeheven, het verschil loopt feitelyk slechts over het tyd- stip en het bezwaar van de overplaats ng tijdens het leerjaar. Een van de redenen waarom B. en W. de opheffing wenschen te bespoedigen is in de la plaats om van de boventallige leerkrachten af te komen. Door het aannemen van het voorstel zullen de leerkrachten over de andere scholen worden verdeeld en in het euve. der tyde- lijke leerkrachten worden Voorzien. Overplaatsing tyden& de cursus wordt in het advies der schoolcommissie niet als een bezwaar genoemd, daarom moet spr. biy- ven aandringen, dat het plaatsvindt zooals is voorgesteld. De overplaatsing van den heer v. Dijk naar school C is het middel dat de subsidie over 1924 niet verloren gaa,t. De heer DONKER (r.k.) zegt naar aan leiding van het geeprobehe over bezuini ging door den heer Sanders, dat bij hem wel overwogen wordt of aan bezuiniging niet meer schade verbonden is. De heer VAN STAAL (sA) heeft met eenige bevreemding kennis genomen van hot adres van het N. O. G.t dat niet «ijn sympathie heeft. Het adres van den Bond v. Ned. Onderw. is wel degelijk van de le den. Ten opzichte der tusschcntydsche overplaatsing zegt spr. dat leerlingen van juffrouw Bak op de school reeds maanden zijn by gewerkt en dat nog 6 wricen a twee maanden noodig zal zijn eer ze bij zijn. Daarom moet langer tijd tot bywerking ge geven worden dan wordt voorgesteld. Hoe moeten de onderwijzers nu oordcelen voor het overgaan naar hoogere klassen? In tegenstelling van wat de heer Hoff man heeft gezegd over de Fransche scho len, zegt spr. dat volgens het Duitsche Min. v. Onderwys een geweldige achteruitgang werd geconstateerd. De heer BOKHOVEN (vb.) is het niet eens met den heer Sanders, dat. in 4 maan den niet te beoordeelen zou zijn of de leer lingen voor overgang in aanmerking komen. Hoe zou het dan moeten gaan by examens, waar in een paar dagen een oordeel gevormd moet worden, vraagt spr. Spr. zou he1: jam mer vinden als hri voorstel daarop stranden zou. Dr. HOFFMAN (r.k.) zegt wel geweten te hebben, dat de resultaten in Duitsehland slecht waren, maar die worden toegeschre ven aan de ondervoeding gedurende de blok kade. Het voorstel tot opheffing der school no. 5 wordt zonder stemming aangeno men. Het voorstel-Sanders om de ophef fing der school te doen ingaan by den a a n- rang van den nieuwen cursus worden verworpen mei 11 stemmen tegen en 8 voor. Vóór: doé soc.-dem. leden en de heeren Potiharst en van der Brug. De VOORZITTER zegt de overgang te doen plaats hebben na de goedkeuring van het besLuit door Ged. Staten. Af- en overschrUving op de begrooting 1923. Goedgekeurd. Kohier Hondenbelasting 1924 (primi tief). Goedgekeurd. In besloten zitting worden behandeld: Het voorstel tot verhuur van de ge meentewoning „de Moriaan" en Het voorstel tot benoeming van een leeraar in orgelspel op de Stadsnrii- ziekschool. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot ƒ200.000. Na heropening der zitting wordt benoemd tot leeraar in het orgelspel aan de Stadsmuziekschool de heer H. C. J. de Man, organist te Maassluis met 10 stemmen (2 zyn uitgebracht op den heer J. F. v. Zutphen te Wapeningen en 1 blanco). Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening, groot 200.000 met de Centrale Arbeidersverzekering en Deposito Bank, den Hang 0% en tot den koers pari. De leening zal een looptijd hebben van 30 k .36 jaar. Bepaald is, dat binnen 5 jaar geen verhoogde aflossingen toelaatbaar zyn, na de tweede 5 jaar met 2 van het hoogere aflossingsbedrag, en na 10 jaar zonder pre mie. De Bank heeft na 15 jaar looptijd het recht van opzegging. By dit voorstel is door den heer DONKER (r.k.) de opmerking geméakt, dat de Fi- nanoierie Commissie niet over dit voorstel is gehoord. Voorts is besloten tot verhuring van De Moriaan conform het fóoretei, doch on der nadere goedkeuring van B. en W. ten opzichte van den bewoner. Tc kwart voor twaalf is de vergadering gesloten.*1 STADSNIEUWS. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. Woerden 27 Febr. Arnvoer 27 partijen. Prija Goudsche kaa» le soort f 35—56, 2e srt. f 50—52, le srt. met Rijksmerk f 51—58. Haydel matig. Veemarkt Amsterdam. 27 Febr. Aanvoer 741 vette runderen, 592 vurkens, 107 nuchtere kalveren. Prijken: Runderen le kw. f 1.22—1 34 2o kw. f 1.-2.-1.18, 3e kw. f 0.90-1.- vaikens le kw. f 87-89, 2e kw. 186-87, nachtere kalveren 1^4—24>b RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 27 Pebr. Hoogste stand 774-ï te Akureyri. Laagste stand 738-4 te Röst. Verwachting Meest matige N.-W. tot N.-O. wind, meest zwaar bewolkt oi be trokken. waarschijnlijk eenige sneeuw of regen, iets zachter. GOUDA, 27 Februari 1924. Een benoeming. De Raad heelt in zyn gisterenavond ge houden zitting benoemd lot ioartuu in het oi-geispüi aan de ótedeiyae Muziekschol» oiiuer, de heer tl. C. J. de Man, organist to iuoasamiti. Naar wy vernemen zal de hoor de Man ook de opvolger zyn van den heer Spaan denman als organist van de Groote of St. Junakerk. l'nns Carnaval ui Soc. Ons Genoegen. Ue heer klainblcemuu, biyltbaar nog in dachtig aan de carnavulsloesten ra Den Uobch en de plechtige intocht, die Pruis Carnaval daar tetkenjare lueld, wii ook de Gouwenaars, leden van de boe. Uns Genoe gen van dit vrooiyke feest laten genieten en kondigt de intocht van Prins Ame- deiro Kicosto di Carnavalo, Heer en Meester von t Koksam, ridder van de watervrye moerassen, natte zandwoestynau, vorst van lokkers en padden en heerscner van het Ko- nrakryk de „Vettebroek aan. Deze glorieuze intocht hooft plaats in den avond van 1 Maart te 11.88. Zy zal worden voorafgegaan door een Gemeente raadszitting van t vorstendom „de Vette broek terwyl een gedenk toeken zal worden onthuld, ter eere van dit eerste bezoek van Prins Carnaval. Diverse feestriykheden zul len gevierd worden, tydena het soiree dan sante, dat de plechtige intocht zal vooraf gaan. Zooals men weet is er Zaterdagmiddag gecostumeetd kinderbal en Maandagavond groot gemaskerd bal. Uitvoering Chr. Zangvereen. „Hosanna". l>e Christriyke Zangvereeniguig „Hosan na geelt een uitvoering op 6 Maart a.s. in de zaai hunstnftn der Boe. „Uns Genoegen Verbetering. ln ons bericht betreffende de ledenver gadering van de afd. Gouda van den Vry- iieidabomd, m ons nummer van gisteravond, hebben wy gemeld dat de heer J. L. Vermey benoemd was met eenige andere leden van de afdeeling tot afgevaardigde naar de ver gadering van de Centrale Kaesvereexuging. dit moest zyn de heer A. P. Vermey. Strafrecht Morgen, Donderdagavond zal Mr. G. de Grooth van Rotterdam zyn door familie omstandigheden uitgestelde cursus over „strafrecht en Misdaad" geven in het ge bouw de Réunie. Agenda. 27—28 Febr. 8 uur. Groote Schouwburg. Bioscoop „Moeder". 27—28 Fehr. 8 uur. Thalia-Theater. „Ka-, reltje en z'n Grootje". 27 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Openbare Verg. Nieuw Malthuaiaansche Bond. Spr. Mevr. Martina Kramers. 27 Febr. 7)4 uur. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa brieken. Uil' DEN OMTREK. BOSKOOP, Tot predikant bj de Chr. Geief. Kerk is beroepen Ds. K. Groen te Zwijndrecht. Voor de betrekking van hoofd der Open bare School alhier hebben zich 24 sollici tanten aangemeld. Ds. Hemmelen te Bedum heeft bedankt voor het beroep by de Gerf. Kerk alhier. De gemeentelyke oteunverleening aan werldoozen in den vorm van werkverschaf fing zal op 1 Maart ophouden. Tegen een mrikverkooper uit' deze ge meente is door ambtenaren van den keu ringsdienst uit Leiden procesverbaal opge maakt wegens het verkoopen van ondeug delijke karnemelk. REEUW1JK. B(j Kon. Besluit van 2 Maart is herbe noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer L. J. Lucarae. WADD1NXVEEN. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is vergunning verleend aan den heer J. de Raadt te Gouda om ten behoeve van zijn ontamettingsdienot de gesloten ver klaarde wegen in deze gemeente met uit zondering van den Bloemendaalscheweg te beryden met een motorrijtuig op meer don twee wielen. In de zaal van den heer Kwaak alhier trad voor de Middenstondsveraenlging op de heer Hilfman tot het houden van een ontwikkelingscursus. Tot onderwerp was ge-kozen „Wat is geld". Naar wy vernemen zuilen nog vyf van dergelijke cursussen gehouden worden. FINANCIEELE BERICHTEN. Gouda Kon. Stearine Kaaremiahriek. Het zal belanghebbenden lezers op gevallen zijn, dat de gewone aandeelen üouda Kaarsenfabriek de laatste dagen een scherpe reactie hebben ondergaan. Mu.ndag stelde de noteering zich op 42 pet. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke daling (Donderdag waa de nottering nog 66) niet zonder grond kan zijn. Er loopen dan ook geruchten, dat eon reorganisatie op til is, waarbij aan deelhouders een veer zouden moeten laten. Wij brengen in herinnering, dat over 1922 nog 8 pet. dividend werd uitge keerd, zoowel op de cum. pref. als op de gewone aandeelen. niettegenstaande (een verlies van f 505,380 ten lasten van de statutaire reserve moest worden ge bracht. Voor zoover de pref aand. be treft werd dit betaald uit de extra-re- serves van f 593 310, die per resto dan nog f 174 558 bedroeg. Het dividend der gewone aandeelen werd betaald uit de dividendreserve, die daardoor werd te- V5B f 1 tn\ 1901 f712 495. De gezumouujKo reserves bedroegen ob 1 Jun. 1923 1 2.012.129. Er staau f 50.000 prioriteitsaaiul. j 6.400.000 cum prei. eu f 6^00.000 gewone aaudeeleu uit. in het jaarverslag over 1922 doelde het bestuur het volgende over de voor uitzichten inede „De onzekere economische toestan den maken het nog steeds moeilijk zich aan voorspellingen te wagen. Toch zien wij, aldus het bestuur, eeuige lichtpunten en wij meeneu te kunnen cowsVateereii, dat ue moeilijkste tijden voor ous bedrijf voorbij ziju." Wij hebben ou& uaar aanleiding van de ioopeude geruohteu tot de Mij. ge wend, die ons echter met nader kon inlichten. (UbL) (DKAADi^ÜOZE LHAlVöI./ Terechtstellen van arbeukra. LONDEN, 27 Febr. Een telegram uit bct-ton weidt dut de bovjetregeering o inüenlors neeli doen terechtstellen, we gens staking eu insubordinatie. De rede van den Rijkskanselier. BERLIJN, 2V Febr. De bladen be spreken uitvoerig de gisteren door den hiJkgKaiiseaer uitgesproken rede eu zijn b-uübtenimig do mooning toogodaau uat de toestand nog steeds met opgehet- deru is, ui het oijzonder de kwestie vau Rijksdag-ontbinding. q<tt - Een let-tung von 1U milliaan. AMSTERDAM, 27 Febr/De uttiotf van den Gemeenteraad van hedenmiddag liegen met een besloten vergadering. Na herope ning werd aan de 01de gesteld eéh voor dracht be treilende een geldleening. In die voordracht stelden B. en W. voor een lee ning te sluiten van hetzelfde type al» op 6 Januari, eveneens groot J 10.UOO.b0O, mede in verband met groote bedragen voor grond exploitatie. De heer Wghkoop verzette zich tegen de 6 '/o. Hg meende, dat bezuinigd moet wer den. Spr. meende, dat de Wethouder van Fi nanciën zyn werk met goed verricht. De voordracht werd goedgekeurd. Auto-ongeluk. Jongetje doodgereden. HAARLEM, 2/ Four, uoüotmiukiag hoeft nabij hauriom eon ofstig auto ongeluk plaats gehad met doodelijkeu ai loop Omstreeks A uur rood de 20- ja rige chauffeur C. U. met oen auto op de Wagenweg, komende uit Heemstede, ter hoogte van de Uiieaiagersiaan, toen plolseling van achter oen dor boomen de 7-jarigo P. K-, wonende te Vogoion- zung, te voorschijn kwam en wilde, niet tegenstaande de signalen van den chuulfeur den weg nog oventeken. Het joug et je struikelde, stand weer op, maar weid toen door een der spatborden van de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. De chauffeur stopte en bracht het slachtoffer naar het diaconessenhuis waar het eenige uren later overleed. De moord i» de> Boochjra van Fooi. DEN HAAG, 27 Febr Het Uaagsdie (iercohtshof heeft heden bevestigd het vounis vau de Haagsche Rechtbank, wuurbij de 86-jarige loswerkman K. L. tot 5 jaar gevangenisstraf is veroor deeld wegens poging tot doodslag, on geveer 1 jaar geleden gepleegd op een 19-jarig meisje in de Boschjes van Poot. WISSELKOERSEN. 26 Febr. 27 Fehr. Officieel. Londen 11.51* 1L62K Berlijn 0.69 U59* Parijs 11.42* 11J42* Brussel 9JJ7* 9.72* Zwitserland 46.42* 46.42* Weenen 0.0037% 0.0037% Kopenhagen 42.40 42 A0 Stockholm 69.95 69.90 Christiania 36.26 3&40 New-York 2.68 2.62 BeUrsoverstehL Op de j Imsto rdamaohe effectenbeurs heerschte vandaag een zwakke stemming. Het aanbod had vrywel allerwege de over hand, wel was de handel niet omvangrijk en kwamen er ook niet zoo bijzonder veel ma teriaal aaa de markt, doch er bestond hoe genaamd geen kooplust en het aangeboden fonds vond don ook slechts plaatsing tot bijna regelmatig afbrokkelende prijzen. Vooral de suikerwaaiden ea Indische ere- dietbanken moesten het ontgeldén, wellicht ln verband met de eenigwins gedaalde sui- kerpryzen in Amerika, waarbij in het bg- zonder H. V. A. een tomeltfk groot verlies leden. Oliewaarden bleken oanvankelyk niet zoo slecht gedisponeerd, doch het duurde Met heet lang of ook daze gingen een dalen de koe ranch ting volgen. Voor verschillende rubberfondsen kwa men lager noteeringen tot stand. Do «hoep- vaartmarkt wan kalm. doch eerder i«te la ger. Companies aangebodea. Van ie Ned. Industrieelen golden de Furness waarden wat lager. Prolongatie 5 ADVEBTENTIEN. OSVRAAOO bekend met het Koloniale vak. Brieven onder No. 542 bureau Ooudtcbe Courant. 10 zoekt mede bouwer, vooreen dub bel pand. Hypotheek aanwezig. Brieven onder No. 535 Bureau Ooudeelw Courant 0

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2