ATIEK lad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ERK 1 t No. 15483 Donderdag 6 Maart 1824 WERKERK 31 - Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Ud KAUWGOM steken. DOOR SMART GELOUTERD BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EI) OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. voor cents aak) AS» 509 ll FEUILLETOa. 1877 33 14 (Wordt vervolgd). O 82"Jaargang De toorn is als ys; hij smelt bij het eer ste teeken van warmte. rgie, neeralachtig- atanden, hypoch>>n- moeten de uit- aagt gratis toezen- 375 16 door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wessel ink—Van Rossum Nadruk verboden Een communistische Putschpefing te München op het spoor. De politie te München beweert een com munistische Putschpoging te München op het spoor te syn en een nieuw orgamaa taeplan der roode Jlundertechaftcn ont- [ETBODEN, CHEN LICHA LUKE XTEK1 LS, 7E- •GI, .LE EL, 'OT 3RD tkerfy te Basra rijn F. ten Cate, Spe- I,' 4« druk, 1TAL1K Volgens een bericht uit Rome onderna men ue fascisten, wegens een politiek gv- schll «te CnrotAai errata, een atraiexpediue tegen den vruugereu burgemeester aldaar. Zy beschoten zym landgoed, doodden er ivyi stuks vee. De aangenchte schade be draagt 33.Ü0U Lira. De aanvallers werden ia hechtenis ge komen. Nu de Nationale Vergadering te Angora het wetsontwerp heeft aangenomen, waarby de kalief afgeaet is verklaard en het kali faat afgeschaft, heeft het «in by deze ge beurtenis even langer stil te staan en ter orienteering eenige feiten in verband met het gebeurde te releveeren. Aan vorengenoemd besluit van 4 Maart zyn enkele gebeurtenissen voorafgegaan, die de inleiding vormden van wat thans is geschied. Wellicht herinnert men zich nog, dat begin November 1922 door de Nationale Vergadering van Angora, werd geprocla- Beiangwohhend proem. Den 13den dezer heelt te Leipzig voor het wtaatagerechtahof ter bescherming der republiek het proces plaats tegen vyf le den der Duitsch-Voikmche vryheidsparty, die den Sisten Mei hun kameraad Kadour op beeatachtige wyze vermoord hebben, wyl zy hem voor een communiatischen spion hielden. verdeeling der winsten tuascheu kapitaal en arbeid. In verband hiermede hebben zy de bestaande arbeidscontracten opgezegd tegen hatf April. On deze aangelegenheid zuilen de besprekingen reeds heden begin nen. verongelukten en vernederenden kalief, het symbool derhalve van het anti-republika- nisme. Op oven hartsteciitelyke wyne als de bui tacho nationalisten blyven opzien tegen den bailing van boorn, gaat de eerbied dei 'l urksche conservatieven uit naar den aul- tan-en-kaiief. Wat zich in het iuriuche ryk aan ook alspealt, is de stryd tusschen An gora, het moderne repumüceinsche Turkye, en Constanunopel, dat het conservatisme verzinnebeeld. 1,(11 IN IIL (OIRANT. Sl’ANJK Een Spaansche kruiser door een granaat getroffen. Volgens de laatste berichten ia de toe stand in Marokko ernstiger geworden. De vyand oefent pressie op de Spaansche troe pen uit, welke een gedeeiteiyk offensief begonnen, doch den vyand nog niet voldoen de konden strailen. De bpaansche hooge conuiussaris aciit het zenden van vender- kmgbtroepen noudzakeiyk. Volgens een ander telegram ia in hel ge bied van Eltero een vyandalyke granaat ontploft op de brug over den kruiser „Ca talogna*De kapitein en twee matrozen werden gedood, twee officieren en acht manschappen gewond. Het telegram voegt er aan toe, dat de vyand een zekere activi teit toonde in de oosteiyke en westeiyke zones. De verliwum van het bpaansche leger in den loop van deze laatste gevechten be droegen vyf doodeu en JU gewonden. DUHSU1LAND. Tegen den 9-urendag. Het aantal arbeiders in de Badische ani line- en sodai'rabiek te Ludwigshafen, die passieven tegenstand bieden tegen de toe passing van den 9-dngen werkdag, bedraagt rond 20.000. Verscheidene duizenden arbeiders dron gen na een doer de radicalen bijeengeroe pen vergadering de binnenplaats der fa briek binnen, bedreigden de aanwezige be ambten en ranselden er verscheidene af. HUTTEN LAINiJSCH NIEUWS. BELG1K Een marktbetooging. Op de markt te Mechelen, de grootste markt voor groenten en boter in België, is het dezer dagen rumoerig toegegaan. Onge veer 250 oue-stryders, met orkest voorop, Brokken het marktplein op en uwongen de verkoopers hun waren tegen de door hen vastgestelde pryzen te verkoopen. Da intergealiiaarda militaire centrale in Duitschland- De Ooudnotenbank. Theunis kabinetsformateur. De afschaf fing van het Kalifaat. betreffende den uitvoer van wapens, en de demihtarisatie van de politie beoogen. In Parys is men van meening dat deze gmeenschappedyke nota der geallieerden, sedert het staken van het lydelyk verzet in het Ruhrgebied, beschouwt kan worden als een eerste stap naar een aigemeene bevre diging. ENGELAND. „De wereld is verzonken in een poel van wanhoop en moet er uit geholpen worden”, aldus Lloyd George in een vergadering van het Vrye Kerkgenootschap te Brighton. Ons bestaan, zei de oud-premier, is bezig geneel mateiuaiistasch te worden, dat is de reactie op het idealisme van den oorlog. Het Is een van de tragedies van de bescha ving, dat de oorlog met zyn verschrikkin gen, verruwing en wreedheid edeler en ver hevener gevoelens wakker roept, dan wel ke opwekking oqk. Het grootste vraagstuk van de beschaving is hoe men die uit den ooriogetyd van den dienet van verwoesting en doodslag kan omzetten in den dienst van de menschheid." Het land, dat het meeste profyt uit den oorlog heeft getrokken is de Ver. Staten, dat het drankverbod heeft ver kregen. Plannen van Minister Shaw. De nieuwe minister van arbeid, Shaw, heeft een nieuwe methode ontdekt, waar mede hy hoopt m staat te zyn, eventueele arbeidsconflicten tot een spoedig einde te berngen. Deze methode bestaat in de on- middeüyike publicatie van al het materiaal dat op het conflict betrekking heeft, zoo- dat de partyen niet meer, zooals thans, de gelegenheid hebben, hun zaak zoo voor- deelig mogelyk voor te bereiden. Het nieuwe hof voor mdustrieele aan gelegenheden heeft deze zaak in handen, en, naar het schynt, heeft dit hof reeds een uitweg gevonden in het nieuwe spoor- wegconflict, dat echter slechts van garin gen omvang was. Zeer beiangryk is evenwel de vraag, of het zal gelukken een oplossing te vinden van het dreigend conflict in de steenkool industrie. De arbeidersbonden hebben hier den edoch gesteld van verbooging der minimum- loonen en tevens van een wyziging in de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot du buorgfcringji 1—4 regel* flM). elke regel moer ƒ0.15. Van bulten Gouda ca don besorgknngi 1—4 regels 1.56, elke regel meer Oü. Advertentton ia bot Zatordagnummor 2U beslag op don prya. Lieibadigheido-adverteatien de helft van dan prys. INGEZONDEN MEDEDEKLlNGENi 1—4 regels JLU6, elke regel meer /040. Op do voorpagina 50 hooger. Gewone advertentikn en ingoaoadon mododoelingon bU contract tot snor gereducoor- den prys. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentikn kunnen worden ingosondan door tuaecbenkomst Tan soliodo Boekhan delaren, Advertentiebureau* on onzo Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingokoman, teaeindo van opname verzekerd to zjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bU onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie TeL Int 82; Redactie Tol. 545. stijve en stramme rstuikingen, spier- iwpyn, lendenpijn, srder alle rheuma- pynen die ontstaan ratte koude geneest wryfmiddel Wortel- Maria Wortelboer. per flacon by do loeris Artikelen. 84) -- Zij wilde verder gaan met het lied, toen haar luim plotseling veranderde. Zij lachte bitter en ging over tot een ruwe ballade, welke meer in overeen stemming was met haar gemoedsstem ming. „II I’m fain of a lad that will not have me, I’ll find me another as likely as he, There’s trout in the beck as long to a span As any that left it to fry in the pan So flout me, my lad, and 1’11 flout thee again, For it’s ill when one’s heart is left out in the rain Jhere’s trout in the beck as long to HK a span Mtenr that loft it to fry in the pan.** jMnrmiw Nether cliff ging naar het en *t gezang van het meisje hield VMiflLop. De Belgische „Standaard", die beweerde dat de Koning de heer Vandevyvere reeds had aangezocht een nieuw ministerie te vormen, is wat al te voorbarig geweest In derdaad heeft de Koning den heer Theunis verzocht, opnieuw de mogdykheid te on derzoeken van de vomrung van een nieuw kabinet. Theunis heeft 1 uur lang met den Koning geconfereerd en toegezegd pogin gen tot vorming van een kabinet te zullen aanwenden. Verwacht wordt Theunis zal slagen en dat er geen groote wijzigingen dn het kabinet zuilen komen, zelfs is men van meening dat slechts twee nieuwe func tionarissen zullen optreden en wel Paul Hymans als Minister van Buitenlandsche zaken, ter vervanging van Jasper, en een nieuwe functionaris in de plaats van Mi nister Franck, die zyn ministerambt zal neerleggen. De Gczantenconferentae heeft in een gis teren gehouden conferentie besloten inzake de voortzetting van de inteygeallieerde mi litaire controle in Duitschland, het Engel- ache voorstel te volgen, waarin bepaalt wondt dat de permanente controle zal wonden vervangen door een waarborgco- mité, overeenkomend met de comité *s, die in Duitschland toezicht uitoefenen op de bewapeningen in de lucht en ter zee. Op deze wijze wordt voldoening geschonken aan de Duitsche regeering, die verklaarde te meenen, dat de geallieerden niet meer het recht hadden, de bezoeken van contro leurs voort te zetten. Het standpunt van Frankrijk ging tegen de Engelsche argu menten in en opgemerkt werd, dat de aanvaarding door Frankryk van het En- gelsche voorstel een nieuw klein bewijs was van den geest van verzoening, die Frankryk bezielde, daar het bereid was tegenmoet te komen aan de pogingen van de nieuwe regeering van Groot-Brittannië om de mogelykheid van nieuwe conflicten •f verwikkelingen te ecarteeren. Maarschalk Foch hechtte in een speciale zitting van de intergeallieerde militaire commissie zyn goedkeuring aan het En- gelsche memorandum over deze quaestie en beval slechts eenige wijzigingen van ondergeschikt belang aan, welke de Ge- zanteïi-conferentóe zich beijverde aan te nemen na maarschalk Foch te hebben aan gehoord, die de zitting bywoonde. wat haar aan öriff herinnerde de jas, die aan de deur hing, de zware laarzen, uitgetrokken, toen het werk vau den vorigen dag gedaan was, de gebarsten pijp, die naast den haard lag. Al de kracht van haar hartatochteiijk, wurm hart dreef haar naar Griff. Er kwamen moeilijke tijden voor haar, maar zij dacht er niet aan met een beweging hirer prachtige armen, die nog tot boven den elleboog ontbloot waien, wierp zij de herinnering aan haar dwaasheid ver van zich en dacht alleen aan de liefde, die haar weg niet zou kruisen. „Hij zal die kleine dame wel trou wen,” mompelde zij. „Zij is juist, wat hij noodig heeft, dat kan iedereen zien. Haar manieren zijn dezelfde als de zip ne, voor hij naar Lostwithens kwam ea hij zal weer weggaan, zoodra zij de teugels in handen beeft. Nu, ik gun ze geen kwaad, maar het zal zijn of de dood rondwaart, als de heer van Lost- witbena weg is.” Mevrouw Nethercliff waaf ondertus- schen de kam aan hel bewerken. Zij v.®Lnog alli^ zwtk daarom was zij blijde, toen Hester kwam om haar af te losten. ,4Iet zal nu spoedig klaar zijn”, aei het meisje, „dan moet ik vlug terug gaan. want mijnheer Lomax zal wel gaarne daar zijn waar zijn hart is” voegde zij er bij, met een beweging van het hoofd naar het dal. In tegenwoordigheid van Foch werd den tekst van de voor Duitschland bestemde nota vastgesteld, die direct daarop aan Duitschland verzonden werd. De nota eischt de spoedige hervatting van de militaire controle in Duitschland en zal voor de intergeallieerde militaire controle-commissie het recht opvorderen om met het bestaande effectief van deze commissie en met medewerking van de Duitsche autoriteiten, in heel Duitschland te onderzoeken, of gedurende het jaar 1923, waarin de controle heeft gerust, Duitech- land niet is overgegaan tot nieuwe mili taire toebereidselen en of thans de ontwa pening kan worden geacht definitief te kyn voltooid. Wanneer de Duitsche regeering zich tot dit onderzoek leent, en wanneer overigens het resultaat ervan negatief uitvalt, zul len de geallieerden bereid zyn, de militaire controle-commissde te vervangen door een waarborg commissie, of een ander equiva- leerend organisme met een beperkt effec tief in overeenstemming met de voorstel len, door de Gezantenconferentie in Sep tember 1922 aan Duitschland gedaan. Vooraf zal de Duitsche regeering genoeg doening moeten geven ten aanzien van de in de acte van 1922 'vervatte eischen, die in het bijzonder wijzigingen in de wetten „En waarom is dat met mij anders?” vroeg Nell, terwijl haar oogen, zonder te zien, de rij,volle roomvaten, de ge witte muren en het draaiende handvat van de karn volgden. „Kijk naar uw gezicht en uw han den en uw voeten. Luister naar uw stem. Denk aan al die lieve, kleine ma niertjes, die ze u, toen u een meisje was. leerden. Ik heb nooit iets van die dingen geleerd mijn moeder stierf daarvoor te jong en ik ben dwaas, dat ik mijn gedachten laat gaan over iets, dat ver boven mijn stand is.” Met de gewisheid harer liefde ja zelf», ofschoon zij wist, dat Griff haar voorbijging,” zooals hij dat meisje van het Hoogland „voorbijging”, kwam een groote teederheid over Nell. Het meisje was niet slechts een boerendochter, wier leven langs andere wegen ging dan het hare, het was een zuster, die ook iemand onverstandig liefhad en me degevoel noodig had. ,3o zult je maat wel vinden, Hester” zei zij impulsief. „Wel, je bent nog geen twintig en eens zul je lachen om al die grillen eens, als je een man zult hebben en kleintjes en een hui» om netjes in orde te houden.” Hester hield niet op met karnen en haar woorden kwamen met een bedaar de kracht, evenals de stem van de karn zelf „Ik zal mogelijk wel een man vin den,” zei zij, „maar nooit den man, dien u „den anderen” noemde. Als ik hem zou vinden, zou ik melken en bak ken, schrobben en schuieren en stoffen en dan zou ik denken, dat ik feest vierde. *t Zou dan voor hem zijn, ziet u, en dan was het gemakkeiijk. Maar ik ben niet veranderlijk dat is een eigenschap, die ik erg mis en daar om denk ik, dat ik hem in deze wereld niet vinden zal. Wat de andere wereld betreft daar is weinig kans op trou wen, indien alles, wat de dominee» zeg gen, waar i».” „Je bent moe, Hester”, zei de an der, niet wetende, hoe zij het meisje meest troosten, dat zoo rustig sprak en toch zoo overtuigd was van haar onge luk „Kom wat eten het is al over etenstijd.” „Zou u een tijdje kunnec karnen? Het is niet goed, op te houden, als je er mee begonnen bent. Mijnheer Lo max neemt gewoonlijk mijn plaats in, indien hij tegen het etensuur hier is.” „Ja, ja. Ga maar gauw naar binnen en neem maar iets. Je ziet er zoo flauw en wit uit, kindje „Misschien heb ik te lang gewacht met eten,” zei Hester, terwijl zij de kaïn aan mevrouw Nethercliff overgaf en bleef wachten, om te zien, of deze de lessen in het botermaken benut had, dio zij, half voor de grap, de laatste marnd nu en dan genomen had. Toch was het geen gebrek aan voed sel of oververmoeidheid, die het meisje hinderde, en toen zij de hut bereikt han, proefde zij nauwelijks van het brood en de kaas. Inplaats daarvan keek dj rond, of zij iets k<m onkMtksn De „Information" meldt weer eenige bij zonderheden over de Goudbiljettenbank en de vermoedelyke samenstelling van den raad van beheer. Deze zou volgens het blad worden samengesteld uit 14 directeu ren, van wie 7 Duitschers en 7 buitenlan ders, namelyk 1 Amerikaan, 1 Engelsch- man, 1 Italiaan, 1 Franschman, 1 Belg, 1 Nederlander en 1 Zwitser. Ook de presi dent zou een Duitecher zyn, die een be slissende stem zou hebbeiu doch wiens be voegdheden overigens beperkt zouden zyn ten opzichte van het verstrakken van voor schotten aan de Duitsche regeering, door die van een geallieerd controleur, ten ein de iedere mogelijkheid van een nieuwe in flatie te voorkomen. Het kapitaal en de reserves van de bank zullen voorloopig bui ten Duitschland blyven, zegt het blad, waarschijnlijk te Amsterdam. rneerd, dat de kalief en sultan, Wahid-al- Din Khan, de vierde zoon van sultan Ab- doel Mejid Khan, keizer der Mohammedanen en het opperhoofd van de geloovigen opge houden had te regeeren. Ongeveer medio November van hetzelfde jaar verliet hy aan boord van een Engelsch oorlogsschip Constantmopel. Na een bezoek aan Mekka heeft hy thans zyn woonstee gekozen in San Remo. Op 19 November 1922 wend prins Abdoel Mejid Effendi, de oudste nog levende zoon van sultan Abdoel Azia Khan, tot kalief gekozen, maar niet tot sultan. Op 24 November volgde de investituur met den mantel der profeten. Het zwaard des sultans werd hem echter niet aan gegord. Wel be hield de kalief den aanspreek-lttel van „ma jesteit", maar niet den. titel Khan. Tot woonplaats diende hem.-iot dusvefc het kei zerlijke paleis Dolmabasje. Ook w^d hem tot dusver door de keizerlijke lijfgarde eer bewezen. Tot dusver, d.w.z. tot Maandag j.l. Want, nadat de Nationale Vergadering vo rengenoemd besluit had genomen, is aan den gouverneur en den hoofdcommissaris van politie te Constantinopel opgedragen den kalief op de hoogte te brengen van het besluit en hem verder mede te deelen, dat hy onverwijld Constantinopel moest verla ten. Dit is inmiddels reeds geschied en de ex-kalief is reeds op weg naar Zwitserland, het land, dat, evenals Nederland, in den loop der geschiedenis reeds aan zooveelen asyl heeft verleend. De vraag rust thans, welke beteekenis heeft deze stap der Nationale Vergadering voor 'Turkije en wat zyn de redenen, die de leiders der Turksche republiek ertoe hebben gebracht hun wereldlijk gezag alleen te la ten gelden en de geestelijke autoriteit van den kalief te Constantinopel, wiens positie ongeveer met dien van den paus kan wor den vergeleken, te elimineeren. In de aller eerste plaats duchten de Turksche republi keinen van het kalifaat het gevaar, dat bui tenlandsche mogendheden, die belangrijke invloedssferen hebben in zuiver Mohamme- daansche streken, den kalief derwijze be ïnvloeden, dat de republikeineche instellin gen van het nieuwe Turkye daardoor wor den bedreigd. Bovendien wordt door de re publikeinen het kalifaat beschouwd als het bolwerk van het conservatisme. Dit is het stellig ook inderdaad geworden, nadat Ke mal pasja met zyn Nationale Vergadering zich als de uitsluitende macht in Turkye heeft opgeworpen en vrijwel dezelfde dicta toriale macht uitoefent als Mussolini en Primo de Rivera, die hun kaliefen, den ko ning van Italië en dien van Spanje, echter voorloopig nog officieel als hoofden en eer sten des lands in naam - handhaven. Al wat zich verzet tegen de Turksche repu blikeinen, die hun gezag ontleenen aan het feit, dat zy het land na den ongelukkigen oorlog tot nieuw leven hebben gewekt, vindt na de scheiding van 't wereldlijk en geeste lijk gezag, zyn ideaal belichaamd in den h. L rt d» spijs. I ilvsrt dsa ischt dsa waart ds n bed«r£ i trljgtla". „Je bent treurig, Hester”, zei de vrouw, die zich het tooneel van den voiigen avond op de heide herinnerde. „Wel, dat zijn we allemaal, wel eens” antwoordde de andere. „Het is karnen en melken, stoffen, bakken en koken van het einde van den zomer tot de lente en van de lente tot het winterge tij Het wordt eentonig.” „Niet, als je het doet vopr een anr der.” Hester keek haar vlak in de oogen en Nell Nethercliff zag daarin haar eigen geheim teruggekaatst het geheim, dat zij verborgen had onder een zacht dekkleed van verbeelding, het geheim, waarnaar zij tot nu toe niet had dur ven kijken. Toch was het alles erg dui delijk I Een teeder gesprek van haar kant en van Hester’s kant, een blik dui- delijkerdan woorden dat was alles; maar mevrouw Nethercliff wist, zonder dat er eenige hoop op loochening of twijfel bestond, dat zij den groot en, sterken man beminde, die voor haar een schuilplaats en een tehuis gemaakt had in de wildernis harer dagen. „Dat is het juist”, zei Hester op een toon „als je het voor een ander doet Maar er is slechts één „andere” in iemands leven en gewoonlijk gaat die je regelrecht voorbij. Dat is met u an ders”, ging zij voort, terwijl zij haar bleef aankijken en iedere teere sefioon- heidslijn zag, alles, wat haar bescha ving verried alles, wat de tegenstel ling tusschen haar en mevrouw Nether cliff zoo scherp deed uitkomen.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1