Darja Collin Groote Schouwburg. Vrijdag 7 Maart slechts •en enkele dansavond van LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. wonderlijke avonturen. dek* te hebben. In een voorwet van Mün- chen werd bealaggeiagd op een klein wa pendepot, waar ndet minder dan een halve centenaar ontplof fünggatoffen gevonden ward. .De overeenatemming in bet havenbedrijf. ©e werkgevers en arbeiders on het ha- ""venbedryf Hamburg zijn thans tot over eenstemming gekomen. De wekelyksehe ar beddetyd van 48 uur blyft bestaan, en bij overwerk wordt 26 tot 40 toeslag - uit betaald. Zware sneeuwval in het SchwarzWakL lm het Schwarzwald ia buitengewoon veel sneeuw gevallen. Op het traject Frei burg—Ewnngon is een paaaagderatrein met drie locomotieven in de sneeuw blijven ete- aan het personeel, n.l. de gratificatie van vier dagen loon indien de betrok kene een geheel jaar lang niet ziek is geweest de z.g. „karenzJagen" ingetrokken. Deze maatregel levert een bezuiniging ojj> van ongeveer f 900.000. Jhr. nr. A. F. da Savaraln Lobman. De redaotie van het veertiendaagsch bijblad van De Nederlander brengt ter kennis van haar lezers, dat haar voor- zittei, jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- niun, haar heeft bericht, zioli om ge zondheidsredenen uit de redactie te moeten terugtrekken. Een Stradivarius. De Berijjpache politie heeft aldaar bü het zoeken naar misdadigere, in een ver dacht huis in een der achterbuurten, een Stradivarius gevonden. De eigenares van hot huis verklaarde, het instrument eenigen tijd geleden van een onbekende te hebben gekocht De politie vermoedt echter, dat de viool van diefstal afkomstig is. RUSLAND. Onderhandelingen zijn thans aange knoopt tot het houden eener conferentie te Peking, ter regeling van de hervatting der 1 '"1~ China en sovjet lm velband hiermede wordt uit* Peking gameid dat als gevolg van de verklaring vah de Ghineesche regeering, dat zij een erkenning van Rusland niet in overweging kan nemen, omdat de souvereiniteitvan China aangetast wordt .door de Russische bezetting van Mongolië, treffen de sovjet troepen thans maatregelen voor een muddelyke ontruiming van Mongolië. Gemeld wordt, dat hierna een Ohineesch Russische conferentie te Peking zal ge houden worden om tusechen bedde landen bestaande kwesties uit den weg te ruimen. De voartoopige besprekingen tu&schen den Ctoineeschen afgevaardigde en den sovjet-vertegenwoordiger Karakken, zijn geëindigd. De resultaten zullen door het kabinet goedgekeurd moeten worden. Overeenstemming zou bereikt zijn op (verschillende punten, met Inbegrip van die der grenzen en de navigatie-rechten op de Amoer- en Sugari-rivieren. De voornaam ste kwestie la die van den Chineeechen Oostelijken spoorweg. JAPAN. Volgens berichten uit Tokio is de toe stand von den doodgewaanden prins Mat soekato vooruitgaand, zoodat de geneeehee ren hopen hem nog geruimen tijd in het le ven te kunnen houden. BINNENLAND. Arbeidsinspectie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Apni 1924, wegens verandering in de inrichting van net dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, eu waardoor hun werkzaamheden overbodig zulLen wor den, eervol ontslag verleend uit hun betrekking aan mejuff. A. A. Nuysink te 's-Gravenhage mevrouw E. J. Tila- nua te Amsterdam, en mevrouw C. A Dermout-Visser te Rotterdam, allen iu- spectrice van den arbeid d. P. Leen aars te Arnhem J. Wind, te Arnhem; M C. H. Kemmers te 's-Gravenhage A. J. de Bliek te MaastrichtJ. Steen hoven te Rotterdam, en E. Wiegersnva te Groningen, allen technisch-ambtenaar bij de arbeidsinspectie G. G. Hey te 's-Gravenhage K. Wassing te Leeu warden en A. Groenink te Steeuwijk alien controleur van den arbeid, en B. Brutel de la Rivière te Amsterdam, in specteur van den havenarbeid, Het draadloos station te Malabar. Na overleg met den minister van Wa terstaat heeft de minister van koloniën aan een commissie, bestaande uit de lieeren prof. ir. C. .L. van der Bilt en prof. jhr. dr. G. J. Elias, hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft en dr. B. van der Pol jr., natuurkundi ge bij de N.V. Philips' Gloeilampenfa briek te Eindhoven, opgedragen om aan de hand van de ter zake door de des kuudigen hier te lande en in Neder laudsch-Indiö uitgebrachte rapporten en do overige op de zaak betrekking heb bende gegevens een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, waaraan het te wijten is, dat de radiogramraen, wel ke bij de officieele opening op 5 Mei 1928 van het draadloos station op den Goenoeng Malabar bij Bandoeng her waarts gezonden zijn, hier te lande niet zijn ontvangen, of de mislukking in de hand is gewerkt, doordat de betrokken ambtenaren in Indië of hier te lande bepaalde handelingen hebben verricht of hebben nagelaten te verrichten. De Prins op reis. De „Heemskerk" met den Prins aan boord, is gisternacht te 12 uur van Mar seille naar Barcelona vertrokkén. De Prins is, behalve door zijn adju dant kapitein ter zee jhr. Von Mühlen, ook vergezeld door kapitein jhr. La- man Trip. Commissaris der Koningin in Utrecht. Naar verluidt zal dr. H. Th. 's Ja- cok. lid der Provinciale Staten van Utrecht en oud-burgemeester van Bus- sum, wonende te Zeist, bestemd zijn voor bet ambt van commissaris der Ko ningin In de provincie Utrecht ter ver vanging van F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg. De besuiniging bij de Spoorwegen. Naar de Tel. verneemt heeft de di rectie der Nederlandflche Spoorwegen de uitkeering volgens dienstorder 860 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 5 Maart. Voorzitter: Mr. dr. D. A. P. N. Kooien Bij de voortgezette besprekingen over do begrooting van onderwijs werd het amendement van mevrouw DE VRIES- BRU1NS om de leerstoel voor tropische hygiëne te Leiden af te schaften ver worpen met 48 tegen 24 stemmen. Bij art. 25 (kosten van gebouwen enz.) wijdde mevr. DE VR1ES-BRU1NS eonige beschouwingen aan den bouw vuii het ziekenhuis té Leiden. De opzet is te royaal geweest en de minister kun do verantwoordelijkhueid voor dit feit niet afschuiven op de Kamer. Zij wees op de dure exploitatie der academische ziekenhuizen te Utrecht en te Leiden, i In vergelijking is Groningen, dat door [Kijk, gemeente en provincie betaald wordt, nog het goedkoopst. Zij eindig de met het uitspreken van de hoop dat bij in gebruik nemen van het nieuwe Leidsohe ziekenhuis rekening gehouden zal worden met de ervaringen te Gro ningen en Utrecht opgedaan. Bij art. 52 (Technische HoogescÖbol) achtte de heer VAN DER WAERDEN (s.d.a.p.) het do vraag of het wel ver standig is aan den Academisohen Senaat de samenstelling van een ontwerp voor da reorganisatie over te laten. Hij wees op dè eigenschap van vele noogleer- aron om hun vak als het voornaamste te beschouwen. Hij noemde verschillen de factoren die den minister hadden moeten weerhouden van het treffen der krasse maatregelen en noemde oorza ken van de vermindering van het aan tal leerlingen der T. H. Hij laakte de beperkte gelegenheid tot het doen van examens. Do heer GERHARD (s.dia.p.) vroeg of de minister bereid is het advies van den rectormagnificus en assessoren der Technische Hoogeschool, gegeven naar aanleiding van het weigeren van vrij stelling voor de vakken natuur- en scheikunde aan leerlingen der Middel bare Technische scholen, aan de Ka mer bekend te maken. De heer BIERISMA (v.-b.) achtte het zeer twijfelachtig, dat de hoogleeraren in staat zouden zijn reeds na een jaar te beoordeelen of de studenten geschikt zijn de verdere studie te volgen, te moer nu het aantal studenten te Delft 2000 bedraagtHij hecht; zeer veel waarde aan de meening der studenten en niet gaarne zou hij de stelling wil len verkondigen dat zij, die het meest college loopen, het beat studeeren. Daarom is hij er niet van overtuigd dat men ten deze het kwaad zoekt, waar dit schuilt. Men zoeke de oplossing in beperking der leerstof Minister DE VISSER kon na hetgeen hij eergisteren over dit onderwerp ge zegd heeft, kort zijn, temeer daar van een principieel verzet tegen de ontwor pen regeling niet is gebleken. De ma terie is zeer moeilijk, daar de regee ring bij deze regeling moest afgaan op adviezen van hen die deskundigen bij uitnemendheid moeten worden geacht Senaat en curatoren stonden deze rege ring unaniem voor. De meening der studenten is -echter niet steeds unaniem hier verzet, daar tevredenheid. Hij handhaafde zijn gedane toezegging t. a. v. het le deel van het propaedeutisch examen. Hij heeft eergisteren reeds verklaard een tegenstander te zijn van overlading en zijn verheugenis uitge sproken over het feit dat de professo ren de theoretische vakken zullen ver lichten ten behoeve der technische vak ken Hij wenschte het kon. besluit in hoofdzaak te handhaven aan verschil lende desiderata zal hij echter, zooals gezegd, trachten te voldoen. Bij afdeeling III (Middelbaar Onder wijs kwam de heer MARCHANT (v.d.) op tegen den absurden eisch, dat het openbaar onderwijs niet beter mag zijn dan het bijzondere. Hij somde verschillende maatregelen op die hij voor het H. O. funest acht; dwo „centralisatie-druk, waardoor het onderwijs niet tot zijn recht kan k<f- man, werd voltooid door de K. B. en fvan 27 October en 28 December J922 en 2ö Mei 1923. Hij citeerde verschillende nunisterieele missives, die in deze fu neste richting gaan, b.v.' betreffende de verwarming der scholen, de indeeling van de lesroosters enz. en het K. B. van 25 Juli 1920, tet uitvoering van art 45bis der M. O.-wet. Ook de vacantia regeling voor de H.B.S. wordt er bij gehaald en de inrichting der lokalen, waarin examen wordt afgenomen. Een subsidiestelsel, dat tot dergelijke con sequenties leidt, deugt niet. In onder wijskringen ptiakt iedereen naar vrij heid, naar Z. E: ziet daartoe geen kans Z. E. zeide, dat ook de Onderwijsraad daartoe geen kans ziet, moar dat ge looft spreker niet; daarvoor zitten in den Onderwijsraad te verstandige men- schen, o.a. prof. Kohnstamnf. Hij ver wees naar de toestanden in Engeland, waar vrijheid heerseht, zonder dat daar een janboel uit voortvloeit. Hij citeer de ter adstructie van de stelling, dat aantasting der gemeentelijke autonome ten deze, verkeerd is. Pacificatie en ge lijkstelling zijn hepl goed, maar moe ten dan ook leiden tot verheffing van het peil van het onderwijs. Slaafsch vasthouden aan het dogma der gelijk stelling en daaruit voortvloeiende ni velleering tot het laagste peil is uit den beoze. De heer VAN WIJNBERGEN (r.-k.) constateerde dat tal van waarborgen voor de deugdelijkheid van het onder was werden gevraagd die bleken na derhand geen waarborgen te zijn. Een herziening zal ook de instemming der linkerzijde krijgen. Meer vrijheid bij het onderwijs o. a. voor plitsing der klasse, wenschte spr., al sloot zij zich niet geheel aan bij den heer Marchant. I Van het bijzonder onderwijs moet het zelfde oindprogram gevraagd worden en hetzelfde aantal uren voor verplich te vakken, maar daarnaast kan zeer voel vrijheid worden gelaten van in richting. Mej. WIESTERMAN (v^b.) meende, dat het met de aansluiting van het la- gei en het middelbaar onderwijs niet in orde is, hetgeen blijkt uit de resul taten van de eerste klassen der middel bare scholen. Zij gaf den Minister in overweging die aansluiting te herzien. VervolgenB pleitte spr. voor het be- liouct der middelbare meisjesscholen die zij nuttig acht. Deze reg. wil graag den meisjes een specifiek-vrouwelijke op voeding geven, maar dan moet zij voor de scholen daarvoor zorgen. Spr.verdedigde het weigeren van subsidie door eenige gemeenten ten einde betere salarissen te kunnen ge ven Nnjuist is het dat daarvan de bij zondere scholen in die gemeenten de dupe worden, want die scholen krijgen in dit geval toch subsidie al gaan zij boven de minima. De MINISTER erkend da* betere aansluiting van L. O. en M. O. noodig is en deelde mede, dat reeds een op dracht is gegeven om deze zaak te on derzoeken. Wat het boekenfonds betreft zeide spr. de grootst mogelijke zuinigheid toe De belemmering van de vrijheid is nu door mr. Marchant nader gemoti veerd. Spr. kan constateeren, dat bij het Hoogen Onderwijs dienaangaande geen opmerking is gemaakt. Verschillende circulaires zijn uitge vaardigd op bevel van de bezuinigings inspectie en wat zou men toen gee&egd hebben als spr. die niet had uitgevaar digd Meer vrijheid bij het onderwijs is uiterst moeilijk om alles in evenwicht te houden. Daarvan gaf spr. verschil lende voorbeelden. Practische oplossing is zeer moeilijk'te vinden en vaak bleek dat een schijnbaar grootere vrijheid ten slotte een belemmering bleek te zijn. Op verschillende punten heeft spr. juist meer vrijheid gegeven en het spijj hem, dat de heer Marchant dit niet heeft er kend. Spr. hoopte spoedig een novelle in te dienen, waardoor meer vrijheid wordt verkregen. De vergadering werd veaxlaagd tot lieden één uur. Marineschepen verkocht De directie der marine te Willems oord heeft Woeusdagnioigan onderstaan de, afgevoerde schepen, verkocht de schoener. „Dolfijn" voor f 10.529; het logementschip „Schouten", voor f2777; do kanonneerboot III voor f 2876.25 de kanonneerboot „Fret" voor f 2510; de torpedoboot „G 10" voor f 4566.45; de loodsschokker „No. 1", voor f 500, en de motorboot „Giro" voor f 461. „Charlie Chaplin" gearresteerd. In het Rialto-theater in Amsterdam draait momenteel een film „The Kid" met Charlie Chaplin in de hoofdrol. De directie van het theater had ter gele genheid hiervan een als Charlie Cha- piui verkleeden man met een kinder wagen door Amstel's straten laten wan delen tot buitengewone vreugde van de jeugd. De man waagde zich in de binnenstad, gevolgd door ettelijke hon derden nieuwsgierigen. De oploop werd zoo reusachtig, dat de politie het noo dig oordeelde den man mee naar het bureau St. Pietershal te nemen. De ar- Ireslatie van „Charlie" bracht natuurlijk duizenden op de been. De man werd wter vrijgelaten na de belofte, dat Hij zich tot de minder drukke wijken der stad zou bepalen. Werken ven Strauez, Chopin, Schuim, Scbarwenke, Brnitma, Griea ene. Entree Loge en Staties f 1.50 (Lodtn f 1.25), Balcon 1.25 (Leden 1.q,. lery 0.60, plus rechten. Bespreekt llw planteen ad 10 ct. p. p. STADSNIEUWS. FINANCIEELE BERICHTEN. Kon. Stearinekaarsenfabriek Gouda. Naar aanleiding van het bericht over- eene op handen zijnde reorganisatie van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda, deelt de directie mede, dat dit bericht niet van haar afkomstig is. De aalans per 31 December 1923 is nog niet gereed, doch wel staat vast, dat de financieele resultaten over het afgeloo- pen jaar wederom teleurstellend ziin geweest. In de a.s. jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders zal de toe stand der vennootschap, zooals die in het jaarverslag tot uiting komt, een punt van bespreking vormen. Kalla Baggermaatsdiappij. lil de gisteren onder voorzitterschap van mr. W. van Lutterveld te Amster dam gehouden algemeene vergadering der vereeniging ter behartiging van de belangen van houders van 7 V eerste hypothecaire obligaties ten laste der N. V Kalis Co.'s Baggermaatschap- pij, werd een voorstel goedgekeurd om een contract te sluiten met de Comman- dilaire.Vennootschap W. H. Müller Co. te s-Gravenhage en daaraan te ver knopen 3165 obligation of zooveel meer aio ZIJ voor of op 1 October a.s. zal kun nen leveren, voor de som van f 388.35 per obligatie, betaalbaar in vijf termii- men vonneerderd met 6 rente over het onbetaalbaar gedeelte van den koop prijs De levering der obligatie heeft plaats tegen afgifte door de fa. Müller aan de vereeniging van vijf door de fa. Muller onderteekende schuldbekentenis sen, ieder van ongeveer een vijfde der Eh.?#«hWnï vervallende resp. 15 Maart, 15 September 1924, 16 Maart, 15 September 1925 en 15 Maart 1926. GEMENGDE BERICHTEN. Het zedenmisdrijf te Grootebroek. Te Grootebroek is nog naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht A van S., verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen aldaar. Thans bevinden zich reeds zes personen voor deze zaak in hechtenis. Avery van een Nederlandech atoom schip. Het linieschip „Braunschweig" heeft gisteren het Nederlandsche s.s. „Stra- bo" uit Amsterdam, op 40 mijl ten Oos ten van Möens-Klint aangetroffen, met zware slagzij en gebroken roer. De „Braunschweig" heeft het schip met be hulp van twee sleepbooten uit hun ge vaarlijke positie bevrijd en naar Swi- nemünde gesleept. Het Nederlandsche stoomschip „Stra- bo", dat 684 ton meet en toebehoort aan de Kon. Ned. Stoomb. Mij. was 8 Februari van Amsterdam naar Dantzig vertrokken. Uit de bouwvakken. Naar het Hdbl. verneemt, hebben de patroonsbonden in het bouwbedrijf, in antwoord op den brief van de werkne mersorganisatie^ geantwoord, dat zij die organisaties uitnoodigen voor een nieuwe conferentie tegen vandaag. Het bestuur van den Algemeenen Ne der landschen, Bouwarbeidersbond heeft van het bestuur van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland 'n brief ontvangen, waarin wordt medege deeld dat de werkgevers besloten heb ben, het collectief contract na 8 Maart nog een week bindend te beschouwen. Een motorongeluk. Gisterochtend is te Overschie een mo torrijder, van Rossen, tegen een auto bus gebotst. Van Rossen sloeg met het hoofd tegen een lantaarn hij was da delijk dood. RECHTZAKEN. Eigen aangifte. Bij de politie te Haarlem heeft zidi aangemeld de 32-jarige J. H., chef van een naamlooze vennootschap aldaar, die teelde in de laatste anderhalf jaar f 8000 ten nadeele van die vennootschap ont vreemd te hebben. Ook zou hij zich aan valschheid in geschrifte hebben schul dig gemaakt. De (Chr.) Amsterdammer. Naar wij vernemen, is de instructie tegen den gewezen directeur van „De (christelijke) Amsterdammer" C. Inn- wersen thans gesloten. Hij wordt ver volgd wegens oplichting. Wanneer de zaak behandeld wordt, is nog niet be- paald Vermoedelijk zal zij in den loop van April dienen. Als verdediger zal optreden L. S. G. de Hartog. „De Telegraaf" contra „Het Volk". Gisteren is voor de eerste kamer van de Amsterdaansche Rechtbank aanhangig ge- maakt de procedure van de N.V. Dagblad De Telegraaf tegen de heeren mr. P. J. Troelstra en J. F. Ankersmith, hoofd-redac- teuren van het dagblad Het Volk, met be trekking tot het in laatstgenoeml blad van 17 Januari 1.1. opgenomen artikel over het uitgeven, einde 1916 en begin 1917, door De Telegraaf van speciale bijvoegsels, waar voor de Russische regeering een bedrag van 60.000 aan De Telegraaf zou hebben be- 1 Aid. Voor de Telegraaf wordt in de conclusie den eisch gesteld, dat Het Volk het liet voorkomen, als zou eischeres tijdens den Europeesohen oorlog van 1914—1918 door de Russische regeering zijn omgekocht en in dienst hebben gestaan van deze regee ring. Daar eischeres nimmer door de Russische regeering is omgekocht en noch direct, noch indirect ooit in haar dienst heeft gestaan en zich nimmer aan afpersing, als in het ar tikel bedoekt, heeft schuldig gemaakt en nimmer terwille van de Russische roebels tegenover de Russische regeering een zekere welwillendheid heeft betoond, acht ztf haar goeden naam door den geheelen inhoud van het artikel ten zeerste aangetast Tenslotte vordert eischeree dat het der rechtbank moge behagen: lo. de handelwijze van gedaagden onrecht matig te verklaren; 2o. gedaagden hoo^siyk te veroordeelen tot schadevergoeding, nader op te maken b(j staat; 3o. gedaagden te veroordeelgn in de koe ten van de procedure. Voor de Telegraaf treedt op mr. J. de Vrieze; als procureur van de gedaagden stelde zich mr. M. Mendels. 18 Maart wordt bepaald als termijn voor de conclusie van antwoord. GOUDA, 6 Maart 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders biengeu ter kennis, dat zy vergunning hebben ver leend aan de Maatschappij tot detailverkoop van petroieum „de Automaat" te Rotteidam en hare reclitverkrygexuien tot het oprichten van een ondergromische benzine-bewaar- piaats met attapinrichting, in het perceel piaalwelyk gemerkt Hojmmansgracftt 26, kadastraal bekend gemejKe Gouda Sectie' <J. noa. 2iJ6ü, 2698, 3160, 3161 en 2712, be houdenis het recht van beiamghebbeade(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagea by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 16 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het gemeente-bestuur en (by deurwaaniers- exploit) aan de(n) gene(n), aan wie de ver gunning is verleend. Het ontslag van Dr. Stoffel aar. By den Raad dezen- gemeente is, "aar w\j vernemen ingekomen een adres van de Gecombineerde Besturen van de Goudache Ziekenfondsen, waarin den Raad dringend wordt verzocht, te willen bevorderen dat Dr. Steffelaar zyn ontslagaanvrage terug neemt. Auto omgeslagen. Gisteravond ongeveer zes uur is in den Lopakerweg in Schoonhoven een auto om geslagen. De inzittende, een Gouwenaar, wilde uitwyken voor een met een hond be spannen melkwagen, maar daarbij is de auto op zy gevallen. Met vereende klach ten werd het voertuig weer overeind ge zet, waarby bleek, dat de loeren kap deer- lyk gehavend was. Het benzonereservoir was leeggeloopeu, zoodat eerst by een ryiwieihandelaar de benzinevoorraad moest worden aangevuld, voor de automobilist zyn reis naar Gouda kon vervolgen. By dit ongeval heeft de melkboer, die in Schoonhoven woonachtig is, ook een schadepost, daar een twintig Liter melk is verloren gegaan. Zangvereniging „Hmumna". I Wjy herinneren belangstellenden nog even aan de uitvoering die de zangvereeni- ging „Hosanna" hedenavond in de Zaal Kunstmin geeft, en waarby Mej. Markus, sopraan en Miej. van Tniet, piano hare me dewerking zuilen verkenen. Vergadering Dreaseerclub „Gouda". 'De Politiehonden-Dresaeerclub „Gouda" houdt een huishoudelyke vergadering op Woensdag 12 Maart ajj. in het Café de Groot aan de Markt alhier. Dansavond Darja Collin. Morgenavond geeft Darja Collin, de jeugdige elegante danseres, een dansavond in den Grooten Schouwburg. Reeds eenigen tyd geleden, toen Darja Collin haar optieden aankondigde (de dansavond is toen zooals men zich zal her inneren uitgesteld) hebben wy eenige pers uittreksels opgenomen, wy laten hier thans nog eenige volgen: Over het optreden van Darja Collin in het Theater Verkade te den Haag 29 Fe bruari jj. schryft de Telegraaf van 1 Maart o.a. het volgende: Darja Collin begint langzamerhand een geliefde plaats onder de bekende danseres sen in te nemen. Heerlyk was haar Gro teske van Torsten Petre met sterk con trasterende overgangen. Het Vaderland van 1 Maart schryft: Darja Coliin danst, zooals een vogel zingt en de zon schymt, omdat ze moeten, omdat ze het niet laten kunnen. Zy danst om de vreugde van het dansen. Haar Mazurka van Scharwenka is sterk, heeft spanning en boeit; daar zit dans in, echte meesle pende dans. De Haagsche Courant van 1 Mrt: iZóó kan Darja Col li n als een apostel van den dans voor de menschen veftchynen en de blinden ziende maken. Schubert's Roea- munde-ballet zette goed in en werd door een subliem gedanste Masurka van Schar wenka gevolgd. Tot ak>t werd gedanst Piz zicato-polka van Strauss, die met zulk een élan, avec l'air je m'en fiche, gegeven, dat herhaaldelijk het talrijke publiek ge durende den dans haar toejuichte en niet eerder tevreden was voor men dezen geea- tigen dans voor de tweede maal gezien had. De Nieuwe Courant van 1 Maart schryft: De wyze waarop Darja Coltin het lichaam door gebaar en beweging tot een middel van directe expressie eener zich in de mu ziek transcendentaal udtende schoonheid «naakt; is wel geschikt om voor velen het verhand tusscheft muziek en dans te ver klaren. Vooral waar zy het achalksehe, gui tige en groteske genre geeft, brengt *0 grootte bekoring over het voetlicht. Thalia-Thee ter. Vanaf morgenavond gaat ia hst Hull*" Theater een zeer boeiende film „Het tn»- fantastisch verhaal vol Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 5 Maart werden ver oordeeld: Wegens fietsen zander licht: J. H. Gou da 2 subs, lw.t Wegens straatschender^: P. P., Reeu- wijk, voorwaardeiyk 1 maand tuchtschool onder proeftyd van een jaar. Wegens overtreding vleeschkeuringewet: B. J. v. A. te Bleiswyk 10 suba. 4 d. Wegens overtreding loterij wet: G. P. H. te Moercapelle 10 subs. 4 d., voorwerpen v. v. en prikplank v. v. en vernietigd. Wegens overtreding vleeschkeuringswet C. J. P. te Zevenhuizen 5 subs. 8 d. Wegens overtreding warenwet: C. J. A. V. te Gouda 25 suba. 10 d. Wegens te snel autoryden: J. J. v. L. en Th. V., beiden te Rotterdam, ieder 5 subs. 2d. Wegéns muziekmaken zonder vergun ning: W. M. S. te Gouda 2 subs. 1 d. Wegens wapen dragen: H. J. v. d. L. te Rotterdam 1 subs. 1 d., gummistok terug. Wegens overtreding leerplichtwet: J. M. J. te Gouda 2 subs. 1 d.; H. R. te Gouda schuldig verklaard zonder toepassing van straf; S. K. H. te Gouda 2 subs. 1 d. A C. te Gouda, schuldig verklaard zonder toepassing van straf. Wegens aiuto ryden zonder verlichting van nummer met letter: J. den H. te Gou da/5 subs. 2 <L Wegens fietsen zonder licht: P. de J. te Zevenhuizen en G. C. B. te Gouda, ieder 4 subs. 2 d. Wegens openbare dronkenschap:, H. J. v. d. P. te Gouda 5 subs. 2 d. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 2 Maart: Johannes Joost, z. van A Visser en M. den Boer, Kattensin- gel 82; 3 Maart: Kaatje, d. van J. Scharle- man en E. Dijkman, Lemdulsteeg 26; Cor- neille Jacques, z. van P. W. Hekker en S. J. Arentz, Oosthaven 19; Marytje, d. van J. G. Mathol en E. Gibbon, Waaierstraat 21. GETROUWD: 6 Maart: E. van Hemert en J. de Heus, P. Loef en J. G. de Mol, A. Lammerde en F. W. Wildschut, A. J. W. Jongeneel en C. S. Leeflang. OVERLEDEN: 1 Maart: Roelpfje Appel doorn, gehuwd met Th. C. Holman, 74 j. 2- Maart: Frans de Waal, 3 m. 3 Maart: Leen- dert Marinus Boot, 62 j. Johannes Hendrik Blom, 61 j. 4 Maart: Maria Johanna Linzen, wed. H. W. van Kersbergen, 82 j. Maria Elisabeth Hagers, wed. C. Bout, 85 j. Geer- truida Jenneke Spaans, 58 j. 6 Maart: Cor nelia Steenbeek, 5 j. Jan Stout, 9 m. Agenda. 6 Maart. 7% u. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Uitvoering Chr. Zangvereeni ging „Hosanna". 6 Maart, 8 uur. Soc. de Réimie. Voordracht avond Mr. G- de Grooth voor Arbeiders ontwikkeling. 7 Maart, 7 uur. Het Schaakbord. Ledenver gadering Holl. My. van Landbouw. 7 Maart, 8 uur. Groote Schouwburg. Darja Collin. 11 Maart 8 uur. Soc. de Réunie, Oostha ven. Propagandavergadering Zonnegloren ten behoeve van de Stichting voor een Protestantsch Christel ijk Sanatorium v. Tuberculoselijders. 12 Mia&nt, 8 uur. Café de Groot, Markt Hudsh. Verg. FoÜitiehooden Vereen. Dres- seerclub „Gouda". 12 Maart, 8 uur. Groote Schouwburg. „Op Hoop van Zegen". 12 Maart. Gebouw Daniël. Ledenvergadering Goudsche Ziekenkas. 18 Maart 8 uur. Gebouw Tof Heil des Volks Openbare Samenkomst voor den nood in Saksen, spreker De. C. Ferguson. 14 Maart. 8 uur. Groote Schouwburg. lief dadigheidsvoorstelling D. C. G. 19 Maart, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. b. O. Leider Dr. Montague. Eiken Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de le den' en hunne huisgemooten. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer en Hoefhamer, Gouwe, is dese week tot en met Vrydag 7 Maart, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Den elfden Maart a^s. zal dr. N. W. Bouman alhier den dag herdenken, dat hy 25 jaar geleden promoveerde als arts. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BODEGRAVEN. Onder bekwame leading van den auteur, den Heer Schilling, werd op Maandag en Dinsdagavond m Hotel Van Haaften een voorstelling gegeven van een revue. Beide avonden was de zaal stampvol. De costu mes waren mooi en de regie goed ver zorgd. Evenals laatst by het afscheid van De. Leemans, heeft de voetbalvereeniging al hier voor ia Zondag uitstel aangevraagd en verkregen van den Ned. Voetbalbond in den Haag,, van het spelen der wedstrijd BodegravenD.R.V., omdat Zondagmiddag in de Ned. Herv. kerk zal spreken Db. van Dorp, en eventueel e luidruchtigheid voor de laatste dagen veel uitvoeringen alhier kunnen zyn. Wellicht in verband met het feit, dat in de laatste dagen veel uitvoeringen alhier werden gegeven, was de openbare uitvoe ring ven H. K. Poot op Vrydag U. door aleehts een 50-taJ personen bezocht. De vooretailing en muziek enz. werd echter al lee zeer correct en volledig gegeven. De uitslag van de verkooping van .de hoerdery Hooymans, Dinsdag gehouden, ie aU volgt rXreeti 1 (boerdary enz.) «460$-. Perceel 2 (weiland en boomgaard) 21400.—. Totaal 27860.Perceel 1 en 2 gecom bineerd werd door H. Zanen, aannemer, af- gemynd met 950.—. Eigenaar is dus ge worden van\l en 2 de heer H. Zanen te Gouda, voor J 23800.—. Van perceel 3 (stuk weiland) werd eige naar de heer Jac. R laarsdam, te Bodegra ven, voor 16300,—-. Perceel 4 en 5 (voetbalveld <^*fsuv grond) kooper de hè«r C. Zaal te Mdegri ven voor 15679. Pdrceel 6 (2 arbeiderswoningenkooper de heer A. van Kooten te Montfoort voor 2610—. De totaalopbrengat was oixoo 63289.—. BOSKOOP. Verdronken. Het vierjarig zoontje van den heer v. D. is door het ijs gezakt. Ofschoon het ventje spoedig op het droge werd gebracht iis het aan de gevolgen overleden. CAPELLE A. D. USSEL. Dinsdag is het 6-jarige eenige zoontje van v. d. W. té lisse, dat Maandag door zyn moeder by zyn grootvader was ge bracht om daar te logee ren, in het kanaal van het stoomgemaal der Gecombineerde Polders geraakt en verdronken. GOUDERAK. Op 24 Maart a^., des namiddags ten ure, moeten van deze gemeente de volgen de dienstplichtigen worden ingelyfd: Te Bergen op Zoom: Joh. Matze, J. J. Hardy en W. Donker W.Sz., by het 3e Reg. Infanterie; Te den Haag: F. van Vliet Jac.z. by het Reg. Grenadiers; en Te Utrecht: G. B. van der Perk Johz. by het Regiment Genietroepen. De Zang-vereen iging „Excelsior" gaf gis teravond op de bovenzaal van den heer Ooms een goedgeslaagde uitvoering. Mede werking verleende daarby de tooneelver- eeniging „Nieuw Leven" te Lekkerkerk. De Voorzatter, de heer W. Radder, opende den avond, verwelkomde het talryk publiek en wees er op, dat door de groote opkomst „Excelsior" ook financieel weer goed wordt gesteund. Spr. bracht daarvoor allen dank, en wekte de aanwezigen op ook moreelen steun te verleenen door het werven van leden voor „Excelsior". Hierna werden eenige zangnummers ten gehoore gebracht, waarna een paar too- needstukjes werden opgevoerd. Met een gezellig bal werd de bijeenkomst gesloten. De melkprijs alhier is deze week met 2 cent per liter verlaagd en gebracht van 15 op 18 cent per liter. REEUWUK. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente is op voorstel van den heer Ver boom beeloten aan de werkloozen voortaan uit te keeren 6.— per gezin en 1.— per kind. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om de verordening bedoeld in art 13 le lid dei- Leerplichtwet niet te wijzigen. Aangenomen werd een voorstel van B. i W. om aan te gaan een geldleening groot lpOOO.—tegen een rente van ten hoogste 6% af te lossen in 40 jaar, ten behoeve van de electrificatie dn het Land van Stein. Een voorstel van B. en W. tot wyziging van de begrooting 1923 werd aangenomen. Een voorstel van B. en W. om aan Joh. Janmaat te Waddinxveen vrijstelling te verleenen van de betaling van schoolgeld. Met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W. om aan den heer G. B. van Leeuwen, 2e ambtenaar ter secretarie, tydens het vervulden van zyn militairen dienst geen jaarwedde uit te be talen, werd aangenomen. By een voorstel van B. en W. om 500 uit te betalen, aan het Steuncomité, werd na eenige discussie besloten dit bedrag te brengen op 700.—, en het gewyzigde voorstel met algemeene st< MUZIEK. HartvcU-Kwartet. Dy de rondvraag complimenteerde weth. C. Schalkwyk den burgemeester met het ontvangen van zyn onderscheiding, hem verleend door koning Albert van België. SCHOONHOVEN. De opheffing van het Kantongerecht. Naar de Schoorih. Crt. meldt -zyn B. en W. dezer gemeente en vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Bergambacht, Ammerstol, Streefkerk, Goudriaan, Groot- Aanmere, Nieuwpoort, Langerak, Tienhoven a. d. Lek, Aroeide, Vliet, Benschop, Pols broek, Willige-Longerak, Jaarsveld, Lopik en Ottoland bijeengekomen ter bespreking van de voorgenomen opheffing van het Kantongerecht alhier. Agemeen was men de meening toege daan, dat niet alleen het Kantongerecht hier behoort te biyven bestaan, maar dat zyn rechtsgebied behoort te worden uitge- hreid met die gemeenten ten Zuiden van de Lek, die zeer gedupeerd zyn of werden, doordat ®y by Kantongerechten in Gorcuin of Dordt worden Ingedeeld. Een krachtige actie tot instandhouding aal worden gevoerd. Voorts vernam het blad dat de burge meester 14 dagen geleden over deze aan gelegenheid een persoonlyk onderhoud ge had heeft op het Departement van Justitie. ONDERWIJS. Het Franach op de lagere school. Do vereeniging van Ouder-eommis- aies der voormalige U. L. O.-scholen te Rotterdam heelt in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, in verband met de voorgenomen opheffing van het 7e leerjaar, het Fransche weder als leervak in het 5e en 6e leerjaar van de lagere scholen in te voeren. Zpal „Réunie". De concerten van J4t Hartveit-kwar- tet munten uit doijjMiéiaugrijiiheid zoo ock dat van tyauidagavonu, toen ons weer groot muzikaal gouot geboden weid. Zoon cyclus van concerteu heelt dat voor, dat lusschen uitvoeren den en auditorium ben steeds nauwer kuntukt gaat bestauilmen ziet telken- muJu de spelers ais oekendeu weer eu wuardeert tn stijgende mate hun pres tul les, begrijpt beter hun opvattingen. Uok Maanaaguvond kwam dat uit üi de hartelijke ontvangst, die den kunste naars bij hun opkomst ten deel Viel eu het dankbare appiuus na hun werkelijk bewonderenswaardige vertolking van het met zorg samengestelde programma Dut het kwartet uit toch wel uitnemen de musici bestaal, is aan geen enkelen iwjjtei oudernevig hoe gyéit het tel kenmale blijk de ten uitvoer geurachte werken van hun veelzijdig repertoire mot ernst en liefde te heobou bestu- aeerd en hoo weloverwogen zijn nun nuanceeringen. Dat er met veel en veel m^lr belangstelling voor dezen cyclus b, h- ons niet verklaarbaar spreekt de naam Hartveiit misschien nog niet vol doende En wii men kwartetspel alleen maar van de Bohemers, Rose eu ande re meer bekend geworden ensembles hooren Laten we mogen getuigen, dat ue prestaties van het llartveit-kwartet ons aan beroemde kwartetten tot nu toe in het muist niet deden donken en ver klaren, dat het optreden van dit ensem ble wei tot het alierjAeste gerekend mag worden, wat ons hier te Uouda in den taatsten tijd geboden werd. De avond werd ingezet met A. Dvo rak's strijkkwartet Es dur, opi* al, een Heik van schitterende inspiratie, een van de 8 kwartetten van dezen Hplieem- schen Meester (1Ö411D04), dat wel tot zijn beste gerekend inag worden. Nu het pittige en warm meiodieuse A.iegüo ma nou troppo, de heerlijke Ekgie (Dumka), waarbij het samenspel van eerste viool en alt omroerend schoon klonk en dat geniaal geschreven is de daarop volgende riomance is van buitengewone bekoring, zoo ook ue H- uale Allegro assai, die met zijn Slavi sche rhythmen het Tsjechisch-nationaie van Dvorak typeerde. Dit gepassioueer- de werk werd door de spelers met éinn en toch beheerscht weergegeven. Het schonk onverdeeld genot. Daarna een noviteit, Kispetti e Strain- botti, een bewerking van een 20-iai Oud-ltaliaansohe volkswijzen, door den ltaliaanschen componist Francesco N a- lipierro (geb. 1882) in 1920 geschreven. W e kunnen dit werk, Waarmede de ken iuamakin# natuurlijk interessant was, werkelijk niet ernstig nemen, en... wij moeten aannemen, dat het door den componist geenszins ais ernstig bedoeld is We ziem hierin een „farce", eea grappenmakerij, waarin deze ultra-mo derne componist zich aan buitensporig heden te buiten gaat, die den lachlust opwekken. Is dét nu muziek Wij be luisteren hierin uitwassen, excössen, „geestesstoringen" zouden we haast zeggen, en, wat het merkwaardige is, na eik der meest dolle gedeelten hoo ren we ze in een ernstig en als koraal klinkend slot eindigen. Denk u aan, lezfries en lezer 1 Het begint met aan strijken der losse snaren, zoodat het lijkt oi krachtig gestemd wordt ver der de mogelijkste en onmogelijkste dissonanten, alsof een „dwaas" een vicol hanteert, bespottelijke glissando's die u in/plaats van in de concertzaal, in een hoenderhok wanen, dan weer ge zamenlijk pizzicato, even wonder mooi, dan ineens als zit elk zonder eenig on derling verband te tokkelen.... En zou door I Neen, laten we eerlijk bek urnen, we kunnen dit stuk niet ernstig nemen en verwonderen ons, hoe een buitenge woon begaafd meester als Malipierro moet zijn, zoo iets heeft willen maken Maar de vertolking Tja, behoeven we nog te zeggen, dat die bijna ongetoofe- lijko eischen stelt, waar ieder instiu- nent zoo schijnbaar geheel zelfstandig behandeld is De beide heeren Hart- veit Kolling en Meijer stemden voor huil taak en, nAar we van den eersteh violist vernamen, is dit een werk, wat zij zelfs met voorliefde spelen. Hoe on ze opvatting ooit over de comDositio zij (misschien dat dVze zidi, na eenige ma len hoorens, aau kunnen wijzigen, nis ai anders daa een grap kunnen we er toch nooit in/zien), wegtiebben oor de wijze, waarofp de kunnen inrs dezel- e hebben vertolkt, den grootsten lof. Na de pauze S^xijkkwintet—m Pr-dpr voor 2 violen, 2 alten en cel, van A\ Priickner (1824—j896), het eenige kwinj ter dat deze Oostenrijksohe componist! gemaakt heeft de heer M. Snijders ver\ vulde de 2e altpartij. Een werk, vol mooie gedachten, en waarvan vooral hel Scherzo buitengewoon boeiend ge concipieerd is. Brückner heett weinig werken gemaakt, maar wat hij gecom poneerd heeft, is groot werk. Merk waardig, dat deze Meester eerst roen hij over de 50 was, gewaardeerd werd eu op ongeveer 60-jarigen leeftijd tot roem kwam I In zijn oeuvres voe't men een soort tegenstelling met Brahra's kunststreefde deze laatste naar ver dieping der studies van de opvattingen der oude meesters en naar ontplooiing vau glans en kracht, in Brückner geioo- ven we te moeten zien een aansluiting aan de moderne kunst van Wagner. Zljit strijkkwintet deed de contrapunti- sehe behandeling ouder!'en**«n. Alles bijeen genomen, een der mooi ste avonden, waarvoor we den ernstig strevenden leden van dit uitnemende Huitvelt-kwartet zeer dankbaar zijn. De zesde, oi laatste avond zai bren gen o.a. een strijkkwartet vun Üebimsy en piangjewintet van Üvoaak bon vin point d enseigne MARKTBERICHTEN. Gouda, 6 Maart 1924. KAAK: Aaagavoerd 03 party«a. Handel flauw. 1« kw. J 52—64, 2e kw. 46—61, Zwaardere Kyiaun. bü, met Ryksmark 60-66. BOTER: Groote aanvoer. Handel matiy. Goebotor 0.96—1.06, Wetooter 0.86— 0.96. VEEMARKT: Melkvee redelyke aan voer. Handel vlug. 360—400. Vette var- kesn groote aanvoer. HAndei vlug. 0.3b— 0.37 per half KG. Magere varkens groote aanvoer, handel stug. 0213—0.36 per half KG. Magere biggen groete aanvoer. Han del matig, 1017. Nuchtere kalveren groote aanvoer. Handelt flauw; 10—16. EIEREN: Groote aanvoer. Handel 6.756 per 100 stuks. GRANEN: Pryahoudend. Tarwe 12A0 —14, Rogge 10^0—11, Gerst 11—11.76, id. chev. 12.76-13.60. Haver 1011, Erwten 2027, Bruine boonen 2033. per 100 KG. 9 (LHtAAiiLOOZiE Üit£L\S>'X.) Uitvoer van hout. BERLIJN, o maart, ny beaiuit van den minister van ecotwumscne zaken is de uit voer van iiout voor bouwuoetemden, tim merhout en dwureuggere vrygegeven. De stakende postbeambten. BERLIJN, b Maart. Te Weenen kwam het tot ernstige betoogingen van de stakende beambten voor de oanagebouwen. De politie uioest mgrypen. Er zyn verschillende" ge wonden. Het Kykaindexcyfer. BERLIJN, b Maarthet Kykaindexcyfer voor levensonderhoud hield ook in de afge- ioopeft week een stygende tendens eu nam weer met 1 toe. Do Leipziger Messe. BERLIJN, 6 Maart het bezoek aan de Leipziger Messe is enorm. Dinsdag j.l. telde men 150.000 personen, aankwamen 180 extra treinen. De stad Se villa in brand. BERLIJN, b Maart. Uit Madrid wordt ge seind, dat volgens berichten de geheel e stad Seviila in brand staat Het praocn-HUler. MUNCHEN, Maar*, in de heden ge- hcitden zitting van het Hitler-proces richto de verdediger Koht zulke ernstig beieedigende aanvallen tot den staatsun- wait dat de eerste staatsanwait de zit tingzaal verliet. Do tweede staatsanwait verzocht schorsing der zitting opdat hij niet het voorbeeld van zijn chef zou moeten volgen. Na Hervatting der zit ting gaven alie verdedigers hun leed wezen te kennen over do aanvaileui van den verdediger Kohi. Het proces werd duarop tot Vrijdugmorgen verdaagd. Het toonverschil in d« mijnen. LONDEN, 6 Maart. Heden zyn de on derhandelingen aangevangen over het toon verschil in de mijnen, waarby meer dan 3 miltioen arbeiders zyn betrokken. Indien de onderhandelingen mislukken zal het economische leven op zeer ernstige wyze worden ontwricht. De Engelsche oorlogsbegrooting. LONDEN, 6 Maart. Heden is de oorlogs begrooting van de Labourregeering gepu bliceerd. Het totaalbedrag der begrooting bedraagt 45 miMioen pond sterling, tegen 52 móliioen het vorige jaar. Het nieuwe Belgische kabinet. BRUSSEL, 6 Maart. De Dernière Heure meent te weten dat de samen stelling van het nieuwe kabinet ais volgt zal zijn Min.-pres. Theunis, bui- tenlandsche zaken, Hymans spoorwe gen, Neujan economische zaken, Van dervijvere koloniën, Forthomme min. van nat. verdediging zal een katholiek worden, waarvan den naam nog niet genoemd kan worden. De spoorwegen in staatsbeheer. WEENEN, 6 Maart. Volgens bericht uit Praag zullen alle particuliere spoorwagen spoedig in staatsbeheer konten. Do Deen se he valuta. KOPENHAGEN, 6 Maart. De Rogeoring is gedwongen zoor tegen haar zin te komen met een verhoogmg der invoerrechten, bo ms een gedwongen 3 inkomstenbe lasting verhooging voor don tyd van 8 jaar. Alles noodzakelijk naar zy meent tot het herstel der valuta. Indien de oppositie door dit nieuwe plan niet bevredigd wordt, staat het aftreden van de Reg sering te wachten. W&arachynlyk zal dan na de verkiezingen, die in April zullen plaats hebben, ean soc.- dem. Regeering aan het bewind komen. De aardbeving fat Midden-Amerlka. NEW YORK, 6 Maart. De Senaat van Costarica deelt mede, dat er veel schade door de aardbeving ia aangericht Vele personen zyn gewond, doch dooden worden niet gemeld. Een te Now York ontvangen telegram uit Sant José meldt, Hat de aardschokken tanhondsn De seisnografen registreeren in den nacht van Dinsdag op Woensdag 400 schokken. De straten van Sant José zijn gn- He lasting verlaging. WASHINGTON, 6 Maart Het huis heeft de wet aangenomen, waarby de betastingen op de poreoneolo inkomsten mot ingang van April tut. verlaagd worden met 26 Ut. Pref. Magnus naar Greniagsn? Naar wy vernemen is prol dr. k. Mag nus, hoogieemar in d# geneesmiddelen te Utrecht, aangezocht om opvolger te wor den van dan onlangs overleden Groningache hoogieemar H. J. Hamburger (die pkywto- logis doceerde). De leaning veer Amsterdam. AMSTERDAM, 6 Maart. Naar wy ver nemen is de 10 miltioen 6 leenlng Am sterdam 1924 volteekend en zuuen de in schrijvingen op deae leening ten volle wcc- Dividcnd Westlandsche Hypotheekbank. DEN HAAG, 6 Maart. De heden gehou den algemeene vergadering van aandeel houders in de Westlandsche Hypotheekbank keurde het voorstel goed om over het af- geloopen boekjaar de aandeelhouders 40 dividend uit te koeren. WISSELKOERSEN. 5 Maart. 6 Maart. Officieel. Londen 11.58% 11.64% Berlyn 0.60% 0.60% ParyB 10A7 102*7% Brussel 9.45 9.47% Zwitserland 46.47% 46.42% Weenen 0.0087% 0.0037% Kopenhagen 422*0 42A0 Stockholm 70.— 70.— Ohristiania 36.70 36 A0 New-York 2.68% 2.08*4 Beurover ziekt. LHs effectenbeurs had ouit lieden weer met eun geringe af Lure ie kampen. Wei was de aigeiucene bwuriMtMnumag ceniga- uom verbeterd. Oueaanoeelen Jteouen ui utui loop vau Utui ung opuieuw eeutige pro* cuuUsu naar boven aouwn. KubuerionUteu Juer eu daar iets nooger. Tabakken in door snee weinig veraiuiaru. Bcheupvuarten had- oen een genuttigd voornomen. Oude vaar ten gingen terug. Vau ue Ned. iuduatrioelen waren de JurgeuiMuuwieeiuu weer iet* boter, prolongatie o m V». KERKNiEUWK Evaageiiscne Maatacluppy. De /late jaarvergadering. Do Evuiigetiociie Muutituuilppij verga derde gialerou ui do ReuionauaiiUcuu Kerk te Huarieui, ouder leiduig vau u*. li. U. vau Wijugauxdeu. Vertegenwoordigd warou '29 ufdeetiu- geu Eeu auulai ledeu vau do iuierua- uouaie Veroemgiug tot Verdediging vut: het Proteetautuuue wooudeu de ver- guucriug bij. In oe openingsrede sprak ds. vau W ljugauxdeu eeu Uarielijk woord vau nulde eu duua ter uugeducuteuis vau deu lieer D. ue iviera, vroeger seere- turis der Maatschappij, die op uoudlot- tige wijze het loven verloor bij ue ruuip van Bt. Sauveur. De dood vau deu hr. De Klerk was de eeuige schauuw ge weest iu tiet leveu der Muutscuappij ui het afgeioopeu juur. Het iedeutut der Maubchappij was iu hei aigeioopun jaur nieti eeuigep duizeudeu) toegenomen nieuwe aldeeiiugeu waren gevormd. Uit het juarverslug vau deu secreta ris ds. W. D. M. Baar blees, dut het aantal ledeu eu beguusligers der Maat schappij thuus uüö9 bedraagt, het jaar verslag sprak verder vau opgewekt le veu iu de verschillende afdeeiiugeu. De heer P. Uugeutioitz bracht tiet li- nancieei verslag uit. Er is thuus eeu tel ort vau f 503,99. De begrooliug werd iu outvanggteu eu uitguVeu vastgesteld op I 21.691.09. Bij de bestuursverkiezing worden tot ledaiV-vaa het hoofdbestuur gekozeu de \lieeieu P. Hbgenholtz, ds. A. U. 11. vau iloogeuhuyzeu^de heer U. Voet eu uiej. M. vau Hoogstraten. Besloten werd om het arciiief der Evangelische Maatschappij over te bren- geu naar het Rijksarchief. Aait deu vooravond vau de algemee ne vergadering werd eeu opoubare, zeer druk bezochte wijdiugs- tevens pro- pagauda-bijeeukouist geuoudeu ui ue Groote of St. Bavo-kerk, waar ds. P. W. Foekeu, voorzitter vau de afdeeliug Haarlem eu ds. W. D. M. Baar uit Alk maar het woord voerdeu, terwijl de buiteulandadie afgevaardigden eveneens eeu korte toespraak hieideu. Op de vergauering van den 5eu Maart weid nog het woord gevoerd door prol. Riedel uit Oostenrijk over de „Loa-van- Roine-beweging" in Oostenrijk, terwijl dr. Mummelthey uit Brazilië, over deu toestand van het protestantisme in Z.- Amerika sprak. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT vaa 6 Maart 1924. Hoofcto stand 768.0 t« Neufahrwaaaer. Laatste Mand 740.10 te Vseunaneur. Verwachting;: Meeat zwakke Ooeten tot Zuiden wind, nevelig tot licht of half be wolkt Waarechynlyk droog weer, lichte vont 'a nachts, zacht overdag. Overzicht van de -f-1-Hhrié Da barometer ia by na overal gestegen, het natest in het Z. 0„ waar de hooge druk Met verder toenam, en by Ierland, waar een kleine depressie zich N.O.-wsarte be weegt De vorst is in Midden-Zweden toe genomen, ia Noord-Frenkryk. België en ons land daalde de ochteadtetni»retour. Ia Noccd-West-Europa viel weinig neerslag. Karirehe meldt echter 16, lie d'Atw tt

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2