lit; NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15496 Vrijdag 21'Maart 1224 S2* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen TWEEDE KAMER. rjg FEUlIXETOa. DOOR SMART GELOUTERD door HALL1WBLL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Weaselink—Van Rossom BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl) WERKERK JUDERKERK, OLDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. en kvuu. uw nun vrouv mot hun predikaties haar niet genoeg te irde baar met open mond aan. Bikomen om het kwaad te her- i «yertuigd. dat Heater blij meer boomen dan een stevige storm. Nadruk verboden na te komen. Japan is van oordeel dat het voonbeeld van Groot-Brittmue om een in ternationale vredespolitiek te volgen een beiangryke bydrage is tot de zaak eener wereldregeling. in andere kringen zou men evenwel van oordeel zijn, dat met het oog op de krach tige houding en de eischen der dominions het opgeven van het plan slechts tydelyk zal zyn. verder oaat Ik heb matige kendj die hun vrouw rans^H gaven? De Belgische Kamer heeft met 92 tegen 69 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De Franscht Kamer nam een ontwerp inzake de algemeene legerorganisatie in zyn geheel aan. ABONNEMKNlbFKUö; per kwartaal j 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82, Redactie Tel. 545. Vergadering vau Donderdag 20 Maart. (Vervolg). Ooriogabegroeting. Voorstellen van den heer ter Laan om 8443.070 te bezuinigen o.a. door opheffing van de cavalerie en de artillerie on hei niet houden van herhalingaoefeniagen. Di heer K. ter Laan (s.-d.) diende een achttal amendementen in, strekken de om te bezuinigen op art. 11 t 40 000 dooi opheffing der plaatselijke staven; op art. 14 t 1.000.000 te verminderen, te bereiken door zeer krachtige ver- m j rider ing van de legersterkte op art. 15 I 400.000 te verminderen en de ca valerie op te heffen, waardoor ook art. 21 ten bedrage van f 855.000 grooten- S-S5BMBS5ÖK? want dit is ons BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De havenarbeidenstaking. De gisteren gevoerde onderhandelin- gen tusschen werkgevers en werkne mers in het havenbedrijf in Bremen zijn evenals te Hamburg mislukt. De Technische Noodhulp is thans versterkt. Ebert contra de „Deutsche Tageszeitung”. Rijkspresident d.berl heeft legen de „Deutsche lageszêituug” edn aanklacht wegens laster eu beleediging ingediend uaar het blad den president een der organisators van de staking der munitie arbeiders in 1918 had genoemd. BELGIS. August Borms' gevangenhouding. De kinderen van dr. August Borms hebben aan den minister van justitie, deu heer Masson, een brief gezonden, waarin o.m. wordt gezegd „Onze geliefde vader wilt gij niet vrij laten, omdat hij getrouw blijft aan zij ne heilige overtuiging, die ook de onze is, n.l. dat de Vlamingen hun beloofd, maai nog altijd onthouden recht niet kunnen verkrijgen in den verfranschten geoentraliseerden staat België. 97) - „Nu? Niemand heeft je gevraagd naar Uindyiarm te komen, denk ik.” Zij ging voort met strijken en Ned's verlegenheid groeide. Had hij eerst zijn boodschap bezwaarlijk gevonden, nu na men die moeilijkheden/ nog grootere afmetingen aan door Hester's slecht hu meur „Kijk eena, het is een lamme zaak”, stotterde hij verder. „Kijk, ik ben niet, wat je noemt, voor het huwelijk in de eg gelegd „Dunkt mij ook niet/’ faei Hester, H een gevaarlijk trillen harer neus vleugels. „Het is de gewoonte, denk ik, of de manier, waarop je geboren wordt, die een man geschikt voor het huwelijk maakt. Je zult wel weten, Hester, dat Ik een woest leven geleid heb T” „Daar heb ik wel reden voor.’*^j4 „Maar je kunt nooit weteNM^fl boerderij i mijn verdriet alleen t nv»r dat afscheid.” ben treffende waardigheid lag over het meisje, dat een groote schande te gemoet ging. Een eerlijke trots en het eerlijke besluit om den last van haar eigen zonde te dragen, spraken uit haar diepe stem. „Maar ik heb je lief, meisje ik heb je lief.- Een oogenblik weifelde zijzij keek hem verlangend aan, en schudde toen het hoofd. „Het kan niet zijn, Ned. Ga je eigen weg.” Toen kwam er een stilte tusschen hen zij Het haar bout vallen en kniel de naast de tafel en snikte bitter met haar hoofd tusschen haar armen. En wat aij telkens en telkens weer bij zichzelf herhaalde, was, dat zij nu haar moeder noodig had. Ach hoe vurig verlangde sij naar haar moeder, die haar begrepen zou hebben! Niemand zou haar begrijpen, alleen die ééne doode vrouw niemand zou weten, hoe groot de trots en de blijheid kon den zijn de trots, die besmeurd was, en de blijdschap, die in ellende ver keerd was. Ofschoon Ned niet halt, mogelijk ook in bet geheel niet, haar gedachten raad de, was hij geroerd. Hij aag zijn eigen zonde nu in een nieuw lichtdat wa ren geen dingen, om te bespotten, om weggelachen en daarna vergeten te worden rij konden naar het scheen, hef leven eener vrouw bederven. (Wordt vervolgd). voeld, als een oiler, dat hij Dracht Eh nu verwierp zij het, naar het scheen. „Maar meisje, ik ben zoo slecht niet als mijn naaiu is. Er zal hier en daar wel iemand zijn, die slechte dingen van mij kan vertellen, maar slechtere man nen zijn gehuwd en hebben goede kin deren grootgebracht „Wat kan mij dat schelen,” barstte Hester in plotselinge woede uit. „Kom je mij bespotten met je gebazel, of je al of niet geschikt voor het huwelijk bent, en andere lamme praatjes „Ik kwam vragen, of je met mij wilt trouwen, zoo gauw de huwelijksafkon diging in de kerk van Maishcoteeiplaats kan hebben,” antwoordde Ned bedaard. Zij had zich gebogen om een heeten bout van het vuur te nemen, en nu, ter wijl zij dien by haar wang hield, om te voelen, of hij heet genoeg was, zoch ten haar oogen die van Ned en bleven ernstig vragend op hem rusten. ,.Het heeft lang geduurd, voor je mij hebben wilde,” zei zij eindelijk. Ik twijfelde, meid. Het kwam mij zoo’n vreemde wending voor in het le ven van een zwervenden kerel als ik ben.” „Je vergat de zaak van mijn kant te bekijken.” Er lag nog meer vermoeidheid dan verwijt in haar stem. „Het leven neemt voor mij ook een vreemde wending, en ik kan het niet verhelpen.” ..Neen, daaraan heb ik niet gedacht. De arrestatie van Prof. Quidde. De verkiezing voor het Lagerhuis in Westminster. Het opgeven van de vlootbasis van Singapore. Briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. De Belgische Kamer heeft een motie van vertrouwen in de Regeering aangenomen. De algenieene legerorganisatie in België. De arrestatie van Prof. Quidde illustreert weer als een nieuw feit, hoe weinig repu- blikednech Duitschland eigenlijk nog gezind is. Quidde, wiens arrestatie ook in invloed rijke kringen van den Volkenbond, die ijve ren voor internationale toenadering, als een oorlogsverkaring van het reactionaire Duitschland heeft gewenkt, is eigenlijk de leddei^der Duitsche vredesbeweging, die al gemeen geprezen wondt als een edele per soonlijkheid en wiens vriendschappelijke relatie-8 met leden der Britsche regeering van algemeene bekendheid zijn. De zonde, die Professor Quidde heeft bedreven, be staat hierin, dat h(j in de te Berlijn ver schijnende Welt am Montag een artikel heeft geschreven, waarin hij vaststelde dat in Duitschland onwettige bonden bestaan, die de militaire africhting ten doel hebben van jonge menschen. Dit artikel had Quidde naar het buitenland gezonden. Ziedaar het geheele feit, dat tot zijn opzienbarende ar restatie heeft geleid, die vooral de verent waardiging heeft gewekt van alle republi- keinsch- en democratisch gezinde menschen in DuóJtachland zelf en het buitenland. En het is thans weer het reactionaire Beieren, dat zich tegen de democratie, die in het onderhavige geval in Professor Quidde is belichaamd, keert. De arrestatie toch en het proces, dat hem is aangedaan wegens landverraad, is uitgegaan van het Beier sche ministerie van justitie. De democrati sche pers in Duitschland vindt de beschul diging belachelijk en misdadig en terecht wordt er dan ook op gewezen, dat Quidde’s artikel in het geheel geen staatsgeheimen of iete dergelijks heeft verraden, maar dat de bekende pacifist alleen uit vaderlands lievende overwegingen er bij de Duitsche regeering op aandringt terdege na te gaan, of wel alles in Duitschland is gedaan om aan de agitatie der militaristische en re actionaire elementen een einde te maken. Quidde’s artikel was juist een aansporing aan het adres der Duitsche regeering om er voor te zorgen, dat Frankrijk geen mo tieven heeft om Duitschland wegens mili tair gedoe van geheime bonden de les te lezen. Wat den inhoud van Quidde’s artikel ove rigens betreft, er zijn twee mogelijkheden: of de mededeelingen van den professor zijn onjuist, of zij kloppen met de werkelijk heid. Bk het eerste geval zou er geen aan leiding zyn Quidde een proces wegens land verraad aan te doen; in het tweede geval zouden de Franschen de geallieerden in het algemeen gelijk hebben, wanneer zij deze feiten aartvoerden als motieven voor de handhaving der militaire controle door de geallieerden. Dat is ‘oa. de opvatting van de Time*. Het opgeven van de vlootbasis van Sin gapore is in Japan met voldoening begroet. Hulde wordt gebracht aan de party van MacDonald, die den zedelyken moed en de loyaliteit heeft gehad om haar beginselen Te Berlijn zelf heeft men in het? geheel geen landverraad gezien in hetgeen door Quidde werd geschreven; pas ongeveer een week na de verschijning, toen de nationa listische pers zich met de zaak bemoeide, heeft de Beiersche justitie den te München .vonenden pacifist gearresteerd. Het optre den tegenover Quidde is des te opmerkelij ker, daar men in Bedaren andere misdadi gers ongemoeid laat. Kapitanleutnant Ehr hardt bijvoorbeeld laat men vry rondloopen. Uit de passieve houding tegenover den laatste, die eerder met recht een landver rader mag worden genoemd, blijkt hoe men in Beieren met twee maten blyft meten. Hft is dan ook niet overdreven te zeggen, dat de houding der Beiersche justitie, die op grond van den staat van beleg compe tentie bezit in kwesties betreffende hoog- en landverraad, de zaak van Duitschland onnoemelijke schade berokkent. Immers door het proces tegen de pacifistischen pro fessor Quidde worden de nationalisten en militairisten op al te duidelijke wijze in be scherming genomen Melding worxlt nog gemaakt van een nieuwe briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. De Britsche premier zou er by Poincaré op hebben aangedrongen, dat deze toestemt in de toelating van Duitschland tot den Volkenbond, waardoor een belang- lyke garantie zou worden verkregen tegen een nieuwe botsing tusschen de beide lan den. Als Duitschland lid werd, zou Enge land zich kunnen verplichten zijn strijd krachten ter beschikking te stellen der mo gendheid, op welke een onuitgelokte aan val wordt gedaan. Op deze wijze zou kun nen worden tegemoet gekomen aan den wensch van Frankrijk een miliMuren waar borg te hebben en zouden werl^lyk defen sieve tractaten naar oud model, zooals die voor den oorlog bestonden, onnoodig wor den. een flinke 1 en er is genoeg geld en jij zult over dat dies meesteres zijn.” „Dat zal ik niet:” Haar bout was weer koud gewordeu, zij zette hem neer tusschen de turven, nam een ander en ging zonder een woord te zeggen, verder met strijken. Wat Ned betreft, hij was geheel ontsteld en tegelijkertijd kwam een gevoel van verlies, van hartepijn over hem. Want hij had Hester lief, ofschoon hij pas, nu hij haar misschien verliezen zou, besefte, hoe oprecht en diep die liefde was. „Denk er nog eens over, meid, denk er nog eens over,” pleitte hij. „Luister naar mij, Red O’Bracken Plough,” zeide zij, terwijl zij haar oogen niet van de strijkplank ophief. „Er zijn twee soorten van trots de ééne is bang voor openlijke schande eu de andere is bevreesd voor stille schan de. Ik heb beide soorten maar de laatste is verreiweg de sterkste. Wat kunnen mij de praatjes der menschen schelen Laat ze praten I Maar er is een andere schande en die zou ik niet kunnen dragen om den man te trouwen, die de dingen eerst zoover moest laten komen, voor hij besluiten kon eerlijk met een meisje te handelen Ik zou het vreeselijk vinden, ah ik dag en nacht, lederen dag en lederen nacht zou kunnen gelooven, ons geheele loven lang, dat je mij ujt medelijden geno men hebt. Ga heen naar die anderen, die lichte deernen, Ned, en laat mij met BINNENLAND. Mr. J. B. Kas naar dm ex-krooagrias. Mr. J. B. Kan, secretarisgeneraal in algemeenen dienst, vertrekt dezer da gen naar Dels, waar hij, naar het „U. meldt, do gast zal zijn van den gewezen Duitschea Kroonprins. Ds Zomertijd. Do vertegenwoordigers van gemeen tebesturen van Basseuheim, Voorhout, i.isse en Noorawijkerhout, hebben Woensdag een conferentie gehouden ui het raadnuis te bassenheim, ten einde te overleggen op welke wijze het beste voorzien kon worden in de moeilijkhe den ontstaan voor de bloemist-, boeren en tuindersbedrijven door het zoo vroeg invoeren van den zomertijd. Het resul taat der besprekingen was, dal getracht zaï worden oen uniforme regeling tot stand te brengen voor alle gemeenten in deze streek, zoodat voorloopig de tijd ongewijzigd blijft. Mr. M. W. F. Treuh waar Mihan. Naar wij vernemen, zal oud-minisler Treub binnenkort te Milaan een voor dracht houden over Nederland en kolo niën, zulks ter gelegenheid van de In ternationale Jaarbeurs, die aldaar op 12 April wordt geopend. Ambsriie Mj H. M. da Ksningh. H M. de Koiuugui ontving gistermid dag het Collego van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holiand in audiëntie. JavssdM Baak. Bij Kon. besluit van 18 Maart is goed gekeurd, dat de gouveraeur-genaraal van Nederlandsoh-lndiö voor deu tijd van 5 jaar, met ingang van 1 Juli, tot president van De Javascbe Bank heelt benoemd den heer mr. L. J. A. Trip, thans directeur vau deze instelling. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «s omstreken (behoo rende tot den btsorgkriag): 1—6 regels 1.80, tlke zegel moor ƒ045. Van belton Gouda an don besorgkriag: 1—6 regels 1.56, «Iks regel moor 040. Advertantiin in het Zaterdagnummar M beslag op dan prij*. Liefdadighsids-advsrtsstidn de helft van den prtya. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ8.05, elks regel meer ƒ040. Op da voorpagina 50 booger. Gewono advertentifa en ingesondan mododsolingon bg contract tot sser gereduooer- don prü». Groote lottere en randen worden berekend naar plsatonilnite. Advertentibn kunnen worden ingezonden door tuMchonkomst van eoUodo Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onse Agenten en moeten daags vóór de plsateing aan bet Bureau agn ingekomen, teneinde van opname verankerd te zgn. ftOlDSCHE COURANT. De verkiezing in Wefrtminster is geëin digd met een nederlaag van Chuchill en een overwinning van den conservatief Ni cholson, die 8187 stemmen behaalde. Winsten Churchill, die optrad als onaf hankelijk anti-socialist, kreeg 8144 stem men, terwijl Fenner Brocksway als derde uit den strijd kwam met 6156 stemmen. De liberaal Scott Dockers behaalde slechte 291 stemmen. Een hevige stryd is aan deze verkiezin gen voorafgegaan, waarbij vooral Chur chill geen pogingen ongedaan heeft gelaten om zich de overwinning te verzekeren. Ni cholson, die den officieeien steun had van de conservatieve party, was zijn voornaam ste thans gekozen tegenstander, die thans zyn vader, generaal Nicholson, opvolgt. Bij de telling der stemmen deed zich een pynlijk incident voor. Het verluidde n.l-, tegen het einde der telling, dat Churchill de overwinning had behaald en hij werd van alle kanten reeds met zyn succes gefelici teerd, toen de definitieve uitslag Nicholson als overwinnaar aanwees met een meerder heid van 33 stemmen. Churchill vroeg een hertelling der stem men en uit deze bleek slechts, dat Nichol son’s meerderheid nog grooter was, n.l. 43 stemmen. Deze zetel van Westminster-abdij blyft dus door een conservatief bezet. lu üu pluuu van die v muudoieu-duo- deude eenheid willen wij de levend makende eendracht tiuscbeu een vrij Vlaanderen en een vrij Walionieé üi een onafhankelijk en onzijdig België- Vader, die rëuhtvaardigh gedachte, w.qrvoor hij ook gehurendb de bezet ting optrad, doen verloochenen, zult gij nooit kunnen, mijnjinor de minister, ai hieldt gij hem nog jaren in da gevan genis. Liever zal hij gekerkerd sterven dan ooit verraad te plegen. Gij beschouwt in uwe verklaring van 19 Februari in den senaat, vader als een soort gijzelaar, dien gij alleen zult loslaten als de Vlamingen den strijd vuor hun recht staken. Dat is een on- menscfaelijke daad, die gij daar stelt, mijnheer de minister. Zooals dr Jaoob het op iedere am- nestiemeeting herhaalt, zal de strijd dus voortgaan, tot gij zult inzien dat vader vpur uwe politiek van onrecht en onge lijkheid nog gevaarlijke? is in zijn dwangarbeiderscel dan daarbuiten. Wij zullen intusschen onzen teerbe minden vader steeds met onze vurige liofdt voor hem en voor Vlaanderen omringen en onze zwaarbeproefde moe der steunen en door ons goed gedrag on voorbeeldigen arbeid troosten. De goede God, die ons tot hiertoe zienderoogen beachermd heeft, zal ons en vader blijven bijstaan en zijn lijden rijke vruchten doen voortbrengen voor Vlaanderen's redding”. ENGELAND. De prins van Wales. De aandacht in het Lagerimis, gevestigd op de gevaren waaraan de Prins van Wales zich voortdurend blootstelt, waarbij kolo nel Brabazon Moore de bezotigheid van het Huis vertolkte, is officieel ter kennis van den Koning gebracht. Voorts is niet-offi- cieel besloten dat een commissie uit het Huis den Prins zal bezoeken teneinde hem mede te deelen, hoe de volksv entegenw oor- digting over zyn roekeloosheid denkt. ITALIË. Een botsing tusschen fascisten en socia listen op Sicilië. Uit Palermo wordt aan de „Corriere d’llalia” gemeld 'le Palasola in de provincie Syracuse hebben ernstige bot singen plaats gehad tusschen fascisten en socialisten, doordat de socialisten den fascistischeu candidaat met steen worpen ontvangen hadden. De militie openden het vuur op de soafalutea, die met geweren en revolvers gewapend waren en het vuur beantwoordden. De carabinieri kwamen tusschenbeiden, maar daar zij de orde niet konden her stellen, maakten zij op hun beurt van hun vuurwapens gebruik. Men weet niet zeker of er dooden zip, maar er zijn een groot aantal gewonden. Een verraderlijke nachtvorst ontbladert I Timothy, die zijn kalf wilde grootbren- i zou zijn. Had hij dat herstel niet ge- I Bracken Clough is ffr hnnmen dnn oon Ki^viaa vtnrm gOli met krullen. Nu heb ik ook mijl) viipIR alc oon nlfur rinf hii 9 Rn Hit flr ia 001 gebreken. Hester, maar van dien aard zijn zij niet en het kan zijn, dat ik een vrij goed echtgenoot word.” Hester streek den boezelaar af, nam toen den volgenden op de plank en streek dien glad. Een roode vlek brand de op elke wang, maar zij gaf geen an der blijk van boosheid, toen zij haar (oogen naar Ned ophief. „Je ziet er vreemd in je gezicht uit. lieeft'soms de vader, jie vrijer of de broei van het een of ander meisje je zoo met de vuisten toegetakeld?” vroeg zij op een toon, die zoo verachtelijk, koel en bitter klonk, dat het ver boven Ned’s begrip ging. Hij stond verlegen, nu eens op den eenen, dan weer op den anderen voet eu kermde, toen hij op het beleedigde lichaamsdeel terecht kwam De overeen komst tusschen hem en Griff was on aantastbaar en eenvoudig geWeeet; als hij den strijd zou verliezen, zou hij met Hester trouwen, zeker, dat was duide lijk genoeg. Maar Hester bracht een echt vrouwelijke verwarring in de uit- voeiing van het plan. „Ik heb twist gehad,” zei hij, „en misschien zie ik er niet aardig lyt meid, a^gr de tijd zal het wel beteren.” n^khebt er nooit aardig uitgezien, dat kan mij heelemaal niet

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1