sofe .NT J24 ERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE.BODEGRA VEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOR RU A PETJE, NIEU WERKERK OUDERKERKOU DEWATER, REEUWLIK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, W AUDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, »n« No. I5B00 Woensdag 26 Maart 1824 62* Jaargang 11 - Gouda ;d (VENHAGE FEUILLETOM, DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Roeaum Nadruk verboden Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen rissen EMS, -42, ROTTERDAM. M te f laf en van Het rijk der ijdelheid bezit de meeste slaven. IETHODBN, 1. CHEN LICHAME LIJKE ZIEKTEN. MN M iet t iery te Bearn xün F. ten Gate, Spe- 4e druk, LM s, E- II, ,E L >T NT ƒ20- GOÜDSI'HE (IllRAVT. prestatievermogen, dat voorwaaide ia voor betalingen van Duitschland aan de gealli eerden en met name Frankrijk. Het vraag stuk, tot zijn eenvoudigste vormen herleid, komt dus hierop neer, dat wegen en mid delen moeten worden gezocht, opdat Duitschland onverlette capaciteit tegelijker tijd met Frankrijk’s veiligheid wordt ver zekerd. fé. Nieuwe en 2de Buffetten, Tafels, a, Leestafelstoelen, Steekkranen, Mano- Lekbakken, Spoel- rastekers, Muurkas- juren, Glazen vitri- Schalen en gewich- ’rachtige kast voor ik, Koektrommels, lies, prima Bil lards HZ. In het Britache Lagerhuis is de vlootba- sis van Singapore ter sprake gekomen. By de debatten bleek het dat de liberalen de politiek van de Regeering steunen. De heer Lambert toch betoogde dat het verdrag van Washington niet zou eindigen vóór het jaar 1936. Waarom zou Groot-Britannië overgaan tot het aanleggen van een vloot- basis te Singapore, aldus de heer Lambert, zoolang niet een land er kennis van had gegeven, dat het het verdrag van Washing ton wilde opzeggen? ncodaakeLyke voorwaarde het hersteld van den internationalen toestand van vrede en een duurzame stabilisatie van den wissel koers, die eerst zal intreden in een ge stabiliseerd Europa. aiaui hol ue iwuitueiu acuuts, uw aui ‘vi van den man begon meester te maken overwonnen hebben, en die even zeker en langzaam kwam als de rand van de ontginningen zich verwijdde. Nell Netherclii! zag ook, dat de zwak te langzaam de overhand over hem kreeg en Grif! zelf, ofschoon hij de gedachte wilde weglaohen, wist, dat zijn krachten hem spoedig zouden be geven. „Nog niet I” kon hij grimmig zeggen, wanneer die gedachte te zwaar op hem drukte. „Nog niet 1 Eerst wil ik klaar zijn, en daarna zal ik uitrusten.” De jaren begonnen ten slotte voor Griff mee te tellen. Hij was zorgeloos voor zichzelf geweest en had altijd ge dacht, dat het er weinig op aankwam, wat er met zijn gezondheid zou gebeu ren, als hij slechts de overwinning be haalde. Voor Nell’s komst, had hij er Weinig acht op geslagen, of natte klee- ren zijn vermoeid lichaam bedekten; te arbeiden tot hij nauwelijks naar zijn hul kon strompelen en een korst brood bij wijze van avondeten naar binnen werken, was een dikwijls voorkomende bezigheid, bijna een gewoonte voor hem geweest. En nu vroegen al die schul den om betaling en het was nu een vraag, waarop de losbandige jonkertjes uit het veenland graag gewed zouden hebben of hij de voorgenomen taak zou kunnen voleindigen, voor zijn krach ten bezweken zouden zijn. Was hij nog alleen geweest, dan had hij met meer tevredenheid geleefd, eeh» (eigenlijk: Dsjo^sjwili), die, au Ryiww, Trotsky, Demenew en Chmtajoek „ziek" zyn, als een onbeperkte dictator Rusland regeert. Zooais vanzelf spreekt ziet heel de we reld met spanning uit naar de resultaten van den arbeid van de commissie van ex perts, die in opdracht van d« commissie van Deskundigen zich reeds geruimen tyd bezighouden met de kwesties die verband houden met de door Duitschland aan zijn schuldeiechers te betalen schadevergoedin gen. Nu de openbaarmaking van deze rappor ten wat tang op zich laat wachten, hecht men maar al te veel waaide aan de ge dichten, ais zouden er onder de deskundi gen ernstige meeningsverschillen aan den dag zijn getreden. Van Engelsche zijde is hieromtrent reeds het een en ander gemeld en wanneer men op deze berichten kan afgaan, zou de zaak er aldus voorstaan, dat de Engelsche leden der commissies van experts een werkelijk moratorium ten behoeve van Duitschland bepleiten, terwijl hun Fransche en Belgi sche collega’s aand ringen op onverwijlde le- veringen in na turn en bestrijding der be strijding der bezettingskosten tijdens den duur van vorengenoemd moratorium. De Belgische en Fransche deskundigen zouden verder verlangen, dat, mocht Duitschland met tot leveranties bij machte zijn, zulks door middel van een internationale leening zou behoore® te geschieden. Er zyn ver scheidene Ehgelschen, die voor deze pro cedure niet al te veel voelen. Wij hebben aldus redeneeren zy ongeveer toch reeds heel wat te vorderen van Frankrijk en België en een interantionale leening zou feitelijk neerkomen op zijdel ingschen financieelen steun van Groot-Brittanië aan landen, die voor aanzienlijke bedragen bij ons in het krijt staan. Indien de Britache berichten juist zijn en men krijgt den indruik, dat dit inder daad het geval is dan valt het opnieuw op, dat het Britsche standpunt leniger en rederijker is dan dat van Frankrijk en Bel gië. Trouwens: de Engeteohen voelen er niet veel voor den Duitschers het vel over de ooren te halen. Dat is ten overvloede gebleken uit de rede, die Graham, de Brit- sche financieele secretaris van de schat kist, Zondag te Mountain Ash heeft ge houden, waarin hy nadrukkelijk wees op het belang eener definitieve regeling verder opkwam voor het vaststellen van een gematigd schadeveigoedingdbedrag. Van alle buitensporige sommen moest z. t worden afgezien. Men krygt ondertusechen den indruk, dat de zoowel tijdens de regeeringen-Bonar Law als Baldwin voortdurend weer aan den dag tredende tegenstelling tusschen Frankrijk en Engeland, wanneer het er op aankwam het herstelvraagstuk te regelen, ook bestendigd blijft tijdens de regeering- MacDonald en dit ondanks de vriéndelijke In België hebben de Ministers Theunis en Hlymans in een bijeenkomst van de „Lique Beige” het woord gevoerd ter ver dediging van den franc. Minister Theunis wees op het groote belang van het probleem der wisselkoer sen voor België. Hy schetste de oorzaken, die hadden medegewerkt tot het zakken van den koers van den franc, in het bij zonder de opeenvolgende teleurstel lilden wat betreft de betalingen der schadever goedingen door Duitschland* Spr. richtte zich vervolgens met kracht tegen degenen, die insinueerden, dat de franc wel eens den val van de Mark zou kunnen volgen. Minister Hymans merkte op, dat het voldoende was met aandacht den juisten toestand des lande te beschouwen om het vertrouwen te herwinnen. De uitbreiding België’s commercieele werkzaamheid en van zijn productieve krachten heeft tot Kort geleden heeft Kamenew op «en con gres verklaard, dat de munthervorming door veel gevaren bedreigd wordt en dat slechts met inspanning van alle krachten de regeering de moeilijkheden te boven kan komen. Als een van de noodzakelyke maat regelen kondigde hy aan de stopaetting van den graanuitvoer. Het gruantekort be draagt in Rusland volgens Kaïnenew 75 millioen poed en het eenige actief waren de 40 millioen poed graan, die in de havens lagen en op verscheping wachtten. Kame- new verklaarde dan ook, dat geen korrel meer over de grenzen van Rusland sou gaan en alles terug gehaald zou worden om den ergsten nood te lenigen. Zoo stond het in de ,J»weirtda”. Den volgenden dag begaf zich een redac teur van de „Izweatia" naar Krassin en vroeg ham naar zijn meaning over de stop zetting van den graanuitvoer. Krassin ver klaarde toen, dat er van een stopzetting van den graanuitvoer geen sprake kon zijn, dat zoodra de havens van ijs bevryd zou den zijn de uitvoer hervat zou worden. Het gerucht over de stopzetting van den uit- voer kon alleen een New-Yorksche graan- beunsmanoeuvre zyn .aldus Krassin. Om deze vreemde houding van Krassin te begrijpen moet men in aanmerking ne men, dat de geheele uitvoerpolitiek zijn werk is, dat hij den graanuitvoer als het eenige middel beschouwt om het vertrou wen van het buitenland te herwinnen en in de naaste toekomst met eenige kans op succes om een leening te vragen. Deze krasse uitlating van Krassin moest onvermijdelijk leiden tot een duel Kame- new-Krassin. Men moet daarbij in aanmer king nemen dat, nu Ryfcow voor onbepaal- den tyd met ziekteverlof vertrokken was, Kamenew de plaatsvervangende minister president ia. De vraag was nu: wie zal de sterkste blijken te zjjn en wie zal „ziek worden”. De laatste berichten uit Rusland bewezen, dat Kraasin het pleit heeft ge wonnen en Kamenew een ziekteverlof moest nemen. Voorloopig heeft hij verlof voor 4 weken gekregen. Fonneel is dus nu Tsoer- joepa de eenige regeerder van Rusland, De werkelijke heerseher is echter Stalin BUITBNLANDSCH NPIUW8. DUITSCHLAND. Viervoudige moord. Keu varploogator gearresteerd. (Ander da vreaselyko verdenking vier moorden te hebben gepleegd Ui te Beriy» mevrouw Erna BuMchoff—«Mar* gearres teerd. Haai- wordt ten laste gelegd haar eerste schoonmoeder, haar eersten man, dcens broeder en haar man gedood te heb ben teneinde zich in het bezit dor erfenis sen te atailaa. Begin 1919 werd by een aüieeling van wrote hulp by ongelukken, by welke af- deeliug zuster Erna diende, medische hulp gevraagd voor een koopman, den hear Hein rich Kamer, die met »ün moeder samen woonde. Zuster Wagner ging er heen, daar op het oogenblik geen dokter aanwezig was en gaf den patiënt oen morfine-injectie. Herhaaldelyk bezocht de pleegzuster daar na nog Körner; deze moest daarna een keuze doen en nam zuster Erna mede. Ver loving en huwelijk volgden spoedig. Kor ten tyd daarna stierf mevrouw Körner. De vroegere pleegzuster wordt beschuldigd haar met morfine gedood te hebben. Na den dood van zijn moeder nam Körner zyn oa- getrouwden broer in huis. Na drie maanden stierf Körner plotseling, zoo het heette aan aderverkalking. De broeder werd erfgenaam Zeven weken later stief ook hij tengevolge van gasvergiftiging. De weduwe van zyn broer bleek b|j teetament tot *ün erfge naam benoemd. Na eenigen tijd huwde z(j een ingenieur, die nu eenigen tijd gelede* met oen schot door het hoofd dood in bod werd gevonden. Thens ia zij weer gehuwd. Dezer dagen is zy echter gearresteerd. ZQ ontkent tot dusver alles. De betalingen op rekening de orbs dover, goeding. De door Duitschland op 81 Dec. 1023 gcoane betalingen op rekening der schadevergoeding bedragen volgens een officieele mededeeling van de Commis sie van Herstel 8 milliard 411 millioen goudmark. Spoorwegstakingen in Zuid-Duttechland. In Wurtembetrg aijn op verschillende plaatsen onder het spoorwegpersoneel parlieele stakingen uitgebroken, welke thans ook tot eenige plaatsen in Noord- Beieren zijn overgeslagen. Het betreft een poging tot verzet der arbeiders te gen de onlangs ingevoerde M-urenwoek BNGKLAND. De werkloosheid. Op 17 Maart bedroeg het aantal werk- loozen 1.094.106, hetgeen een vermin- uit natuurlijken aanleg voortkwam, ge deeltelijk een gevolg was van menig lesje van Heater Hester, was na getrouwd met Ned O’Bracken Clough, uoch nog steeds kwam ze naac Grif! toe om als van ouds zijn boter te bereiden. Hoe langer hoe meer zag Nell met de felimheid van een vrouw, die niet geleid wordt door overwegingen maar door liefde, dat dit overwerken zich des avonds op bet sterkst wreekte. Er was hetzelfde gevoel van eenheid en sym pathie tusechen hen als vroeger, maar ze spraken minder en Grit! wilde ge durig naar het raam toe, om van daar uit zijn slagveld te bekijken want zoo beschouwde hij het, en dan zuchtte hij, omdat het nog geen morgen was. Toen Nell dit had opgemerkt, begon zij hem lederen avond een Hink glas rum klaar te maken, en dwong hem van die gewoonte een deugd te maken, en lij was blijde als een kind, toen dat eenvoudige geneesmiddel doeltreffend Geen goede aorgen echter konden Ontt nog redden hij had te waar ge arbeid en hij vergde nog steeds te veel van zijn krachten. Een dokter lou, wan neer hij toevallig op Loatwlthena geko men was, de voorteekenen van een na derende ziekte duidelijker gelezen heb ben dan Nell dit deed maar geen dok ter kwam er juist nu en de man en de beide worstelden voort een ongelijke strijd, maar gronteeh aan beide kanten. V vv onn v^w—gQ, Ier zona ei geluk, maar uan zou nij ui ejwuuucn üeuuvii, om daarna te ster ven, wellicht aan ’het einde van zijn laatste greppel. Zooais het nu was, werkte hij onbezonnen met een ondra gelijke inspanning voort, want hij zei tegen zichzelf, dat hij werkte om ver giffenis te krijgen ter wille van Nell. Hi; wilde klaar zijn, om vrij te zijn haar zijn geschiedenis te vertellen; dan kon zij oordeelen. En dan I Ja, wat dan? Waarom juist dit? God was vergevensgezinder dan hij ooit had kunnen droomen, en het scheen zeker, dut hij en Nell alle oude geesten, zou den dood rijden, zooais ze eens den vos hadden dood gereden in de dagen, toen ze nog op jacht gingen. Dan zou hij kiumen uitrusten, eerder niet. Wat Nell Nether cliff betreft, ze was teneergesla- gen, toen ze de hardnekkigheid ^ag, die bijna aan waanzin grensde, bij den man. dien ze zoo liefhad. Ze beproefde vergeefs haar overredingskracht en zelfs Zij was er niet zeker van, of het beter zou zijn, dat hij zoo spoedig mogelijk klaar was, waar misschien een tusschen poos van rust hem meer zou kwellen, dan gestadige arbeid. Ze deed intus- schen al wat ze kon geen avond, of hij vond warm water klaar voor zijn bad, dat hij nu gehoorzaam nam, ter wijl Nell dan uitging om de koeien te gaan melken of de merrie een klontje suiker te geven, of om kruiden te pluk ken om de een of anderen schotel te garneeren. Ze bereidde zijn avondeten met een eemkelijkheid, die gedeeltelijk 8180 25 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal füM, per week 17 esat, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, por week 22 cent, overal waar do besorging per looper geschiedt. Franco por poet per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ840. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 1L GOUDA, b|j once agenten en loopers, den boekhandel efl de postkantoren. Onse bureaux sfja dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. ADTERTENTTEPRUS: Uit Gouda an omstreken (behoomnde tot don booorgkftag)i 1-4 rogde /1J0, o2» regel meer /OU. Van bolton Gouda en don beuMgkriagi 1-4 regels flM, elke regel meer /MO. AdverteuMta ia bot ZatosdR b^al"« <hn prik Uefda^ghakb-advoitontM* do helft vaa den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENi 1-4 regels /KOI, elbo regel moor fOM. Op do voorpagina 50 booger. Gewone advertentüe en ingesondea modedoelingon bg o—tras* tot eeer gondMeer- aen prijs. Groots lettors on randen worden bunkoed aaar plaatsruimte. Advertantiön kunnen worden ingosonden door tusoehonkomst van soliodo - dolaren, Advartentiobureaux en onse Agenten en moetan daags vóór do pteatdng aan het Bureau *ijn ingokomon, teneinde van opname vonobnrf te sgn. 101) Hij wees met het oude gebaar naar de grens van de ontginningen en Nell antwoordde hem vol vertrouwen, dat zijn tijd de hare was en dat hij in zijn recht was tot het einde toe te volbren gen, wat hij zich eens voorgenomen had Toen viel op grappige wijze hun ernst als ’t ware van hen af en als twee kin deren, die weggeloopen waren van hun huiselijke plichten en van oud ets, die gaarne werk voor hun handen zouden gevonden hebben, zoo wandelden ze nu het veen op, nu eens struikelend over het nest van een korhoen, dan weer stilstaand om de schoonheid van een of andere heideplant te bewonderen, die zelfs in deze winderige streek kon b l 60 voö)r haar schoonheid een schuilplaats gevonden had onder de hC’Oge, taaie heidestruiken. Zij was het Heine plantje, dseht NéH, lachend om die iriting van haar eigen dwaasheid, en Gnff de groote, stevige man, die naast haar wandelde, was de bescher mende heide. Den geheelen dag 'oegon Griff weer disof het de zwakheid kende, die zich te werken, en hij werkte nog harder -*-v- dan hij ooit gedaan had sinds zijn komst op Lostwithens. Uur op uur dacht hij aan niets ayders dan aan de taak, die nu 'bijna volbracht was, en de zeker heid, door de jaren versterkt, dat er dan slechts vergiffenis komen kon, als hij zijn werk volbracht zou hebben, ver vulde hem steeds bij lederen schop vol aarde, dien hij in de greppel aan zijn rechterhand wierp. Zou hij niet spoe dig bevrijd zijn van den zwaren last, dien hij te dragen had en dan Hier braken zijn gedachten steeds af, en dan hield hij een oogenblik op, om naar het geeang van den leeuwerik ter eere van de zon te luisteren en na een oogenblik rusten moest hij weer aan de vrouw denken, die naar hem keek of op dit oogenblik op hem wachtte en hij bedacht ook, dat het gewonnen land een erfgenaam zou moeten hebben. De epne dag volgde op den anderen en steeds werkte Griff onophoudelijk door. Soms stroomde de regen onbarmhartig en doorweekte de sombere dalen in hel veen soms, als de lente in zomer over ging, verzengde de zonnehitte hem bij het werk. Niets kon hem echter dee pen. De voren verlengden zich lang zaam maar zeker, en werden weer op gevuld door de volgende strook turf en ze toonden het veen, dat deze man ten slotte zou overwinnen, die zoo zwaar gewerkt had in eenzaamheid en in ’t zweet zijns aanschijn*. Soms verzette het veen zich echter, De Fnuuicihe regeering diende by de Ka mer een wetsontwerp in tot het voteeren van voorloopige credieten op de begroeting van verhaalbare uitgaven voor de maan den April, Mei, Juni en Juli tot een be drag van 3.928.014.288 francs. Zy vraagt eveneens een crediet groot 275.156.492 francs ten behoeve van de bezettingstroe pen in het buitenland. Des* begroeting houdt rekening met de vermindering van het effectief in het Ruhygebied. De regeering heeft by het Lagerhuis haar wetsontwerp ingediend tot het instel len vun een centrale autoriteit tot het bren gen van eenheid in het Londensch verkeer, hetgeen beschouwd wordtt als ’teenig mid del om de tramweg- en omnibusonderne- mingen voldoende winstgevend te maken om ze in staat te stellen, aan haar arbei ders de loonsverhooging te betalen, die zjj eischen. Het wetsontwerp werd in de eer ste ‘lezing behandeld. De regeering heeft de verzekering gegeven, dat zü den grootse mogelyken spoed met het wetsontwerp zal betrachten. Naar aanleiding van deze ver zekering hebben de vertegenwoordigers van beide partijen bfj de «taUhg betrokken, de onderhandelingen op het ministerie van Ar beid hervat, deze zyn evenwel op een mis lukking uitgeloopen. De werknemers weigerden het aanbod der directies om 5 sh. loonsverhooging per week te geven en den eisch van het per soneel tot betaling van nog 8 sh. aan arbi trage te onderwerpen, te aanvaarden. Da besprekingen met MaoOonnld. De vlootbasis van Singapore. De onderhandelingen tot belegging der staking bü de Londensche tram mislukt. Creaietaanvragen. De strijd tusschen Kamenew en Krassin. briefwisseling tusschen den Britschen en Frenechen premier. Deze tegenstelling komt vanzelfsprekend ook uit in de uiteen- loopende opvattingen der Briteche en Fran sche experts omtrent den aard van boven genoemd moratorium, terwyl volgens de Daily Telegraph men het er nog verre van eens ie omtrent de grootte der door Duitsch land na afloop van het moratorium te be talen annuïteiten. In venband hiermede valt het te meer op dat MacDonald dezer dagen niet alleen een onderhoud heeft gehad met den Fran- schen gezant St. Aulaire, maar ook met twee Britache vertegenwoordigers uit de commissie van deskundigen, sir Robert Kin- dersley en Sir Josiah Stampf, die met Mac Kenna (den voorzitter der commissie van experts, die het Duitsche bezit in den vreemde nagaat) per vliegtuig even zyn overgekomen. Ook Sir John Bradbury, de Engelsche vertegenwoordiger in de Com missie van Herstel, bezocht den Eqgelschen premier. Nu wordt wel van Bniteche zyde gezegd, dat de deskundigen niet door de Engelsche regeering waren ontboden, om dat deze op het standpunt staat, dat ae deskundigen slechts in dienst zyn der Com missie van Herstel, die hen benoemde en wie zy rapport moeten uitbrengen, maar het feit blyft bestaan, dat de Engelsche deskundigen een onderhoud blykbaar nood- zakelyk achtten. Dit versterkt de opvat ting, dat er inderdaad ernstige meenings- verschillen bestaan. Een nog niet nader bevestigt bericht spreekt er van dat de Saint Aulaire, by het onderhoud dat hy met den Britschen pre mier had de voorwaardelyke ontruiming van het Ruhrgebied in uitzicht zou gesteld hebben. Aan dit besluit zouden voor Duitschland natuurlek groote voordeelen vastzitten. Het terugverkrygen van 'dit be langrijke industrieele gebied zou Duitech- land’s capaciteit in aanmerkelijke mate be vorderen en Duitschland zou daardoor in staat zyn eerder en op vlotter wijze zyn verplichtingen nopens het betalen van scha devergoeding na te komen. Maar het laten varen van het Ruhrgebied, d. w. z. het op houden der Fransche controle in West- Duitechland, van waaruit Frankrijk nog steeds vreest te eeniger tyd zyn veiligheid te zien bedreigd, zal, zooais vanzelf spreekt alleen Frankryks toestemming kunnen er langen, wanneer het in ruil garanties ver krijgt, die klinken als een klok. Het zul len nu buiten kyf deze waarborgen zijn ge weest, die door MacDonald en de St. Aulaire zijn besproken en het gesprek werd wellicht door den Franschen gezant te Londen noodig geacht, daar naar alle waarschijnlijkheid in de rapporten der des kundigen de Ruhhbezetting als een rem wordt aangeduid door een volledig Duitsch

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1