NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. 15510 Maandag 7 April 1824 82«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE ▼oor Nederland bewerkt door J- P. Webaelink—Van Rossum Nadruk verboden BU1TENLANDSCH NIEUWS. r 6 FEUILLETON. I (Wordt ▼•rvolgd). ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, r per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waai Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, 359 53 40 20 25 80 van en Uit Florence komen ongeveer gelijke be richten .Ook daar was de animo zeer zwak en volgens het oordeel der ambtenaren aan de stembureaux, zal door hoogstens 50 van de kizers worden gestemd. de derde maal sinds de revolutie gisteren in Beieren verkiezingen ia.nddfl.o- nlflJit.M cmhsul In do PaltT Oa rapporten van de Commissie van Experts. De Micum-verdragen. Verkiezingen, in Beieren. Verkiezing in Italië, commissies, een bedrag van minstens één milliard goudmark moeten betalen.” In aansluiting hierop weet de Matin nog te melden dat de leden der tweede expert- commissie onder Mc Kenna hebben uitge maakt dat er niet minder dan 8 milliard goudmark aan Duitsch bezit in het buiten land is ondergebracht. Kunnen zijn Up zijn aesi zou nij naar het volledige verhaal gegeven hebben van wat in het landhuisje Bonts Foot gebeurd «was, en naar zijn aard zou hij zien zoo weinig mogelijk gespaard of verontschuldigd hebben. Het lot had zijn verhaal en de wijze van vertellen in eigon handen genomen in koorts kan een mensch niet liegen, en tot in de kleinste bijzonderheden kleine arnduidingen van tijd en omstandighe den maaaten net verhaal overtuigend en begrijpelijk. De vertelling van de werkelijke ge schiedenis werd onuerurotten door wil- ^e uitoarstingen ue —oru> uad haar vuioenen meegeurath. .krankzinnige, iirhaamiooze spoken, die nooit de wer kelijkheid gekend handen. Een zonder linge vrees voor neervallende rotsen en bruisende wateren had Grif! ge kweld soms had de „Bruine Hond” aan zijn voeten geblaft met onwezenlij ke brutaliteit, of hij had weer zijn hand opgeheven en in een bepaalde richting gewezen en uitgeschreeuwd, dat hij den dooden Squire hard zag komen aanrij den om zijn ziel te halen. Ala Nell haar hand op zijn voorhoofd legde, verdreef ze echter deze fantasten maar noch tnraklng, noch woorden konden hem beteugelen, wanneer hij oog in oog stond met de feiten uit zijn vorig le ven. DUITSCHLAND. Dreigende spoorwegstaking. In het geheel© land dreigen nieuwe moei lijkheden met de spoorwegbeambten. De re geering heeft heden besloten een verhoo- ging der loonen, met het oog op den alge- meenen economischer toestand uit te stel len. Heden komen te Berlijn bijeen de verte genwoordigers van alle alle vereenigingen van spoorwegbeambten, om over dit besluit van de regeering te beraadslagen. Men vreest dat tot een staking zal wor den besloten. Thans reeds wordt, voorna melijk in Westfalen, reeds op vele plaat sen gestaakt. Ten einde het verkeer gaan de te houden, hebben de spoorwegautori teiten overal waar gestaakt wordt, een be roep gedaan op den technischen nooddienst. Heden ontvangt de regeering nogmaals de vertegenwoordigers der spoorwegbeamb ten, ten einde te trachten, alsnog een con flict te voorkomen. De staking van de spoorwegarbeiders in Groot-Hamburg ia verscherpt. De aanne ming van vrachtgoederen moest worden ge weigerd.- De Micumverdragen, die de laatste we ken alom het onderwerp van gesprek wa ren, zullen voorloopig worden verlengd, al thans zoo luidt een officieus bericht uit Berlijn. Reeds was een verlengii verdragen door de Indus, W'i/ zijn niet op aarde geplaatst om genieten, maar om onzen plicht te doen. De dag van de stemming in Italië is zeer rustig verloopen; het was zelfs een kalmer Zondag dan gewoonlyk. De politie behoef de nergens op te treden, alleen het enorme aantal aanplakbiljetten verried, dat er iets aan de hand was. Vandaag zal de uitslag, voor zoover mo gelijk, worden bekend gemaakt. Volgens de „Messagero” zal deze ongeveer als volgt zijn: Nationaal blok Regeeringsliberalen Socialisten, communisten en maxi malisten Republikeinen Volkspartij Oppositie-liberalen Duitschers Slaven Sociaal-Democraten Henderson, de minister van binnenland sche zaken, heeft thans geweigerd in een geval van ter dood veroordeeling den ko- ning verandering van straf voor te stel len. Naar men weet, is dat in de drie vo rige gevallen sinds het optreden van de arbeidersregeering wel geschied, waaruit men al de conclusie had getrokken, dat on der dit bewind geen doodvonnissen meer voltrokken zouden worden. over te halen haar mee te nemen. Ik zag. hoe Roddick streed tegen het dier in hem. God, het was een zwaïre kamp een gevecht, wel de moeite waard om er naar te kijken en hij dreef hel bteest naar den muur en het meis je, die kleine dwaas, barstte in tranen uil om.lat hij meer bezorgd was voor haar dan voor zichzelf. Toen herinner de ik me weer een ander beest de vrouw daarginds te Bents Foot en de weg, dien ik te gaan had, was hel der als op klaarlichten dag. Ik had niets te verliezen niets dat be grijp je, niets, wal voor dwaasheid Ga briel Hirst ook zeggen moge en ik kon den ouden Roddick een dienst be wijzen. Waarom moesten dat meisje en hij gescheiden blijven Omdat Ti slech te vrouw maar niet wilde sterven Nell Netheroliff, Ofschoon huiverend bij de gedachte aan het beeld, dat haar op zulk een eerlijke, recht op het doel afgaande wijzel werd' voorgehangen, huiverde niet bij het verhaal zelf. Ze wist, wat er zou volgen maar ze wist ook, dat de gruweldaad bedreven was ter wille van een ander, niet in Griff’s eigen belang. „God, hoe leelijk is het,” riep hij, alsof het terugkeerend verstand streed tegen de ijlende koorts, alsof hij op een andere wijze begreep, dat hij niet op een gebeurtenis uit het tegenwoordige, maai op een uit het verleden terugzag. „Ik zie nog het zonlicht op de sneeuw, toen ik naar Bents Foot ging ik hoor voor uuiuiji van oruooKruuueis, op den lijs terbes naast de deur van het landhuis je 0, ik sloop heel stil, daar kun je zeker van zijn 1 Wanneer menschen nog leven, die eigenlijk dood moesten zijn, dan moet men wel zachtjes naar hen toesluipen, ik maakte de deur open maar ik aecd d.t zoo zachtjes, dat het roodborste zich niet bewoog, zelfs niet ophield met zingen en in ging naar binnen. De verpleegster sliep naast den haard en Roddick’s vrouw een mensch van vel en been, met lange scherpe nagels Kwam mummelend naar me toe. Ze wees me op den zak van de verpleegster, waarin de sleutels van de hoekkast waren, en ik stal ze als een dief. Ik deed de kast open en nam er een fleseh uit, die nog voor drie kwart vol drank zat. Ik bedacht o, ja zeker, ik dacht er aan dat deze vloeistof vergif was, tenzij ze door do verpleegster bij uitzondering en dan in kleine hoeveelheden gegeven werd. Ik was blij, toen ik het bedacht, want nu zou Roddick vrij komen daarom gaf ik de fleseh aan de vrouw en Een plotselinge huivering beving hem zijn gelaat, dat te voren droog en strak was, werd nat. Toen opende hij ver baasd en met bewus’zijn de oogen en een glans van herkenning begroette Nell. „Heb ik heb ik me verslapen fluisterde hij. „Een bunder lijkt niet zooveel om om te spitten, maar meisje, deze afgraving is maar langzaam en Reeds was een verlenging van de Micum verdragen door de industrieelen als nood zakelijk beschouwd, maar Minister Jarres die een tegenstander van hernieuwing was, had de vorige week te Elberfeld in een re devoering te kennen geegeven dat hij een tegenstander van hernieuwing was en met hem meerdere leden uit het Kabinet. Thans schijnt de regeering besloten te zijn in een voorloopige verleinging te be rusten om het niet tot een nieuw conflict te laten komen. per week 17 cent, met Zondagsblad --- w de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj odm agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren OnM bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. zijn moeilijk lol stand te brengen.'' „Het is nog geen ochtend," suste Nell „Ga maar weer liggen en slaap nog wat „Daar ben ik blij om. Een beetje slaap is al wat ik vraag en ik kan nu rusten." Spoedig was hij in slaap, nu niet meer onrustig, maar met natuurlijke kalmteen Nell wist, dat hij zijn zwakte en zijn zonde in haar hoede ge geven had, zooals hij haar eens zijn kracht had geschonken. En op dat oogenblik wist ze ook, dat geen geheim van het verleden nog langer tusschen hen kon komen dal ze veilig waren en slechts schukl hadden tegenover God Er was nu geen twijfel meer, dat hij zou herstellen de kracht terugwin nen, die haar bijna even dierbaar was als zijn zwakheid. Hij zou blijven le ven, omdat zij op zijn kus wachtte. De zomernacht ging voorbij en de dageraad sleeg rood en blauw boven Cranshaw Rlgg, en de zomermorgen werd krachtig en schitterend van het saffier in ’t westen en het donkerrood in het ooeten. En nog altijd zat Nell Nethercliff op, het gelaat tusschen de handen en zij dankte de steeds waken de krachten, dat Griff’s verhaal op deze wijze verteld was. Had hij haar dien dag op het veen zijn zonde beleden, hid hij zijn gezondheid en. kracht be houden om Ae laatste bunders te vol eindigen en het haar dan te vertellen,, zooals zijn voornemen was geweest, dan zou alles zoo heel anders hebben ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorendo tot don bssorgkring) i 1—5 regeta ƒ1.80, elks regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda «n den beiorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Ldefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel* ƒ2.06, elke regel meer /0J0. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen bjj contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. te tiet vuur in de kamer bezig Roddick oog het roodborstje zingen ontbijt van broodkruimels, i ENGELAND. Een roofmoord. Zaterdagavond is in een filiaal van Lloyd's Bank te Boixion Camp, Hampshire, de directeur W. E. Hall vermoord gevon den. Hij was, zoo verneemt de Tel., door twee kogels doonboord. vermoedelyk uit een automatische revolver. Een der kogels was hem door het hoofd gegaan. De an dere kogel had gemist en was in de muur gedrongen. Er werd 1000 pond sterling ge mist, n.1. 698 pond in schatkistbiljetten, 250 pond in biljetten van 10 shilling, 113 pond in biljetten van diverse waarden en 56 pond in zilver. Naar de politie ter oore kwam, heeft men een vreemdeling om ongeveer 7 uur des avonds in den autobus van Frenaham Vale zien stappen en hem vervolgens den trein zien nemen van Famham naar het Waterloo-station te Londen. Van andere zijde wordt evenwel beweerd, dat de moordenaar! s) in een rooden auto zou (den) zyn gekomen en vertrokken, ver schillende personen hebben dezen rooden wagen gezien. Uit de aanwezigheid van met bloed be vlekte bankbiljetten in het kantoor leidde men af, dat een der twee vermeende da ders een chèque ter uitbetaling heeft aan geboden; toen de directeur het geld haal de, moet de andere op hem geschoten heb ben. De pestepidemie in Britech-Indië. 25.000 sterfgevallen in één maand. De directeur van den openbaren gezond heidsdienst te Lahore deelt mede dat de pestepidemie heviger is dan zy ooit sedert 1918 is geweest. Naar wordt geschat »ijn er in Maait «n en nabij 25.000 menschen bezweken. Verwacht wordt dat de epidemie nog zes weken zal duren. De regeering keurde een crediet van 50:000 rupees voor medische hulp goed. SPANJX. Terugkeer van *t burgerlijke regime. De Staatscourant publiceert een decreet, waarbij het directoire wordt gemachtigd burgerlijke gouverneurs in de plaats te stel len van de militaire in de verschillende pro vincies. Dit is de eerste stap naar het weer invoeren van een burgerlijk regime. Nieuwe aardachuivingen in Granada. De aanhoudende hevige regens hebben gjoote aardverschuivingen veroorzaakt na bij het dorp Monachil in de provincie Gra nada. Geheele olyfaanplantingen werden van de hellingen der heuvels omlaagge- spoeld. Tal van gebouwen stortten in. VEREHNIGDE STATEN. De bank van Rio de Janeiro failliet. De bank van Rio de aneiro en vjjf hater bijkantoren in de stad hebben de betalin gen gestaakt nadat een groot» run op tie banken had plaats gehad. Het faillissement van de bank ia reeds aangevraagd. proces den laatsten tijd de aandacht van het Beiersche volk in groote mate vroeg, is het zeer de vraag, in hoeverre by de voorgenomen Beiersche grondwetswijziging rekening wordt gehouden met de algemeen® Duitsche belangen. Vandaar, dat het °°k voor het nïet-Beiersche Duitschland van groot belang is den verderen loop van za ken in Beieren met aandacht te volgen. Nadat het op 26 September 1928 met bij na dictatoriale volmachten bekleede com missar iaat-generaal ni.^t is gehandhaafd, maar op 18 Febr. dus pa ongeveer vijf maanden weer wend afgeschaft, berust de uitvoerende macht weer als vroeger in handen van het ministerie-Knilling, dat door den landdag is ingesteld en daarvan afhankelijk is .Maar de levensduur daar van zal, daar het tenminste voor den vorm bij den nieuwen landdag zijn ontslag moet indienen, slechts kort zyn. Het komt er nu op aan te weten, wat het ministerie-Knil ling zal opvolgen. Zal het, zij het dan met wisseling van personen, opnieuw ten too- neele verschijnen? Of moet rekening wor den gehouden, zoowel met een algeheele verandering van personen en systeem? Het antwoord op deze vragen zal in hoofdzaak afhangen van den uitslag der verkiezingen. Aan den eenen kant wordt beweerd, dat minister-president Von Knilling niet eens bijzonder hecht aan zijn ambt, dat in me nig opzicht weinig dankbaar is. Aan den anderen kant wordt hij beschouwd als die gene onder de personen met hooge functies in het tegenwoordige .Beieren, die door de jongste gebeurtenissen het minst is gecom promitteerd. Hjj heeft het aanvankelijk heel kwalijk genomen, dat deiPutschisten hem in den avond van 8 NofF1923 gevangen zetten, hoewel dit eigenlijk voor zijn poli tieke positie een geluk was. Onbemind is von Knilling, die tot de Beiersche Volkspar tij behoort, bij geen der andere partijen en hy is van de tegenwoordige in functie zijnde Beiersche politici misschien de eenige tegen wien men tengevolge van de opwin ding van het proces-Hitler geen bittere woorden heeft gesproken. Nieuw, aardsehokkea in M-Engetand. Vrijdagavond en Vrijdagnacht zijn voor den vierden keer in de afgeloopen maand in Derbyshire en in een gedeelte van Not tinghamshire aardschokken waargenomen. Er hadden achtereenvolgens zeven schok ken plaats. Het centrum bevond zich in het kolengebied van Alfreton, De aard schokken waren vrij hevig. Er ontstond een geweldige paniek in de steden en dor pen, die binnen een straal van zes mijlen roni^m Alfreton liggen. Honderden per sonen renden in nachtgewaad de straat op; velen bleken in den waan te verkee- ron, dat er een groote mynontploffing had plaats gevonden. In het mymwerkersstadje South Nonnan- ton, op enkele mijlen afstand van Alfreton, was de materieele schade zeer aanzienlijk. De stad ziet er thans uit, alsof zij met gra naten beschoten ia. GOIINIIE 101 ltl\T. Meende men aanvankelijk dat de rappor ten van de Commissie van Deskundigen gisteren zouden worden gepubliceerd, zoo vel is het nog niet gekomen. Thans is de (publicatie weer bepaald op Dinsdag of Woensdag, zoo althans heeft Baron Hou- tart, de Belgische vertegenwoordiger zich uitgelaten tegenover een correspondent van de „Gorrière d’Italia” in een onderhoud dat deze met Baron Houtart had. Onze arbeid is geëindigd, zoo zeide hij, Dinsdag of Woensdag a.s. zal de wereld weten, tot welke conclusie de Commissie van Experts is gekomen. Ik geloof, dat on ze besluiten‘niet zullen worden onderschat. De principes, waaróp oonze beslissingen zyn gebaseerd zyn in hoofdzaak dezelfde, als die, welke de Belgische regeering vroe ger ter oplossing van het herstelprobleem heeft voorgesteld. Deze heeft steeds op hex standpunt gestaan, dat de beste wyze. om de ons toekomende bedragen van Duitsch land te innen is, om op bepaalde bedragen van de Duitsche inkomsten beslag te log gen, zooals b.v. van de spoorwegen en de belasting op de verbruiksartikelen. Ook een deelneming op groote schaal in de Duitsche industrie komt in aanmerking. Zoo zullen wy inderdaad voorstellen, dat de reparatie- betalinfeen gebaseerd moeten worden op de uitgifte van spoorweg-obligaties, op het af- staan van een deel der winsten van de Duitsche industrie en op de heffing van een belasting op verschillende consumptie-ar- tikelen, zooals alcohol, bier en dergelyke. Dit alles vormt voor ons, aldus Baron Houtart, nog slechts een soort van panden. Wy laten de Duitsche regeering volkomen het recht over de Rijksinkomsten te be schikken, ter voldoening aan de behoeften van het Rijk. Wij zullen geenszins verlan gen, dat ook maar één school of één hos pitaal gesloten zal worden. Doch, nadat Duitschland aan de behoeften van het Ryk zal hebben voldaan, moet het overschot worden aangewend als betaling van de ber- stelkosten. Bovendien zyn onze voorstellen geba seerd op een voortdurende verbetering van Duitschlands bronnen van inkomsten, dus ook op de welvaart van de bezette gebie den. Ons werk heeft ook met instemming van alle deskundigen, tevens de Roerkwes- tie behandeld. Het komt er thans nog op aan, onze voorstellen door de geallieerde regeeringen aangenomen te krygen. Wij meenen, dat het noodzakelyk zal zyn, dat de geheele wereld de gematigdheid en rechtvaardig heid van onze voorstellen erkent, opdat Duitschland zal besluiten die voorstellen te aanvaarden.” „Het 4-jarig moratorium dat wy voorstel len, zal slechts een gedeeltelijk moratorium zijn. Zoo zal Duitschland in het eerste jaai' aan leveringen in natura en bijdragen voor de bekostiging van de verschillende Voor hebben voor den landdag plaats gehad. In de Paltz die eveneens deel udtmaakt van Beieren, zullen de verkiezingen gelijktijdig worden gehouden met de rijksdagverkiezing^n. waarvoor als datum 4 Mei is vastgesteld. Van bizondere beteekenis zijn de verkiezin gen in Beieren, omdat zy in verband staan met de plannen der Beiersche volkspartij. Slagen die plannen dezer partij inzake den z.g. „Volksentseheid", dan zal de nieuwe landdag een wetgevend karakter dragen. Tenwy’l thans voor wijziging der constitu tie een twee derde meerderheid wordt ver- eischt, zullen in den vervolge beslissingen kunnen worden genomen by eenvoudige meerderheid. Dit is een belangrijke aange legenheid, hetgeen hieruit reeds blijkt, dat de Beiersche Volkspartij in de laatste zit ting van den ouden landdag, toen 72 stem men tegen 66 werden uitgebracht, een twee derde meerderheid, die den Volksentseheid onnoodig zou hebben gemaakt, niet kon behalen. Naar de Beiersche Volkspartij zelf te kennen geeft, zal de door haar gewensch- te grondwetswijziging door instelling van een staatspresident en het in het leven roe pen van een Tweede Kamer, die overwe gend „berufsstandisch” zal zyn, de tegen woordige machtsbevoegdheden van den landdag aanmerkelijk besnoeien. Zy zou dus een verderen stap beteekenen naar rechts, die over het algemeen de instem ming van de Duitsch-nationalen, de Duit sche Volkspartij en de nationaal-liberale landspar tij zou vinden, maar bedenkelijk zou worden geacht door de sociaal-demo- craten, democraten en leden van den Beier- schen boerenbond. Daar echter het Hitler- UI) ».Een harde kerel, die Roddick, buiten,” plotseling brak hij af w z’JR stem ging over in een zinneloo? lachen, „maar van binnen een weife laar, zooals wij allen zijn. Hij kon niet van het meisje scheiden en toch wilde bij haar niet overhalen dadelijk met nem weg te gaan en er zoo een einde aan te maken. Vrouwen zijn roekeloo- in zulke zaken Nell keek hem aan, om te zien of de ziekte man, die zulke diepzinnige woor- aen sprak, eigenlijk niet wakker was. laar neen, hij herhaalde, als was het H®11. ,van htiiten geleerd lesje, de ge- hchlen, die eens de zijne geweest wa- 1 <^»~-n?ire’n en iaren’ voor hij hier *n ostwHhens kwam, om nog een andere le’ A® 16er*n, een hardere les. n»iit °Uweni ziïn roekeloozer,” ging i 11 J001’!’ w®11 het meisje was juist, ïiii? ,.raijn hoofd door het vensterko- vL, atak er lag sneeuw op en deze De8 R te smelten door de warmte van

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1