ERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REELW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en« Dinsdag 8 April 1924 Mo. IS5H 82" Jaargang OUDERKERK, OUÜEWATER, REELW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 - Gouda inning an zenuwzwakte, ek aan energie, wndrie, nerveuze duizeligheid enz. iwverzorging van 830 20 DOOR SMART GELOUTERD r moer fOM. Op Duitschland gepolst. Een nederlaag der Labour-Regeering. De Én- heeft wederom een het liet de zuivere, nspeiijK, uit vrees voor menschelijke FEUILLETOH. zei ze de den zot te GOÏIMIII' C01IR1NT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2226, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hty oase agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. OnM bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546. Het geschil bij de opera. De directie der staateópera ontsloeg alle stakende leden van het koor en ballet cn begon met de samenstelling van een nieuw koor. cerheld” Co. Tal. >972 •lijksvoorwaardaa 719 10 ENGELAND. Het Hollandsch Nieuwsbureau verneemt uit Londen: Eemge dagen geleden werd ge meld, dat de Deensche ingenieur Assen een uitvinding had gedaan, waardoor het moge lijk zou worden met mechanische middelen de grenzen te verdedigen, welke uitvinding hu aan de Ver. Staten dacht te kunnen ver- koopen. Thans schijnt echter, dat Engeland in het bezit is van een nog beter verdedi gingssysteem, waarmede dezer dagen proe ven zullen worden genomen. Dit systeem dat de regeering de verwerping der wet niet als een quaestie van vertrouwen be schouwt. door HALLIWELL SUTCLIFFE ▼oor Nederland bewerkt door J. P. Weasel ink—Van Rossum g Nadruk verboden Ware vrienden en gezondheid schatten W dan het meest, als wij ze verloren hebben. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den basorgkring) 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda on den beeorgkring: 1—6 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiün in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-auvertentièn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer fOM. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentita en ingezonden mededeelingen by contract tot zoor geroducoer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliedo Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Völkischen, maar grootendeels aan de com munisten ,wier steanmenaantal ook uauz.en- luk toenam. Naai' de „D. All| der Beiersche V. 1 ROE MEN lë. De reis van het koninklijk echtpaar. Een nieuwe afzegging. De koning enkoningin van Roemenië, die binnenkort verschillende Europeeache ho ven zullen bezoeken, hebben geen geluk met hun plannen. Nadat eerst Mussolini heeft doen weten, dat het beter is dat zy hun bezoek aan Rome nog wat uitstellen, (men vermoedt dat dit verband houdt met het conflict tusschen Roemenië en Italië over het aflossen van nog uitstaande schul den), heeft thans Primo de Rivera te ken nen gegeven dat een bezoek aan Madrid op het oogenblik niet welkom zou zijn, zulks naar aanleiding van de heftige aanvallen der Roemeensche pers op het Spaansche Directorium. Een Engelsche onderzeeër aan den grond geraakt. Een onderzeeër, naar verluidt de L' 26, u by den ingang van het NeedlesJcanaai op de Single bank geloopen. Twee torpe dojagers en een watervliegtuig verleunen assistentie. De onderzeeer bevindt zich nog gedeeftelyk boven water. De zorgen voor het Westminster Hospital te Londen. Een der oudste ziekenhuizen van Lon- wondt i beloo- dan is de uitvinding van Mathew Grindell, die ei reeds tijdens den oorlog eenig succes mede had en wiens embrionaie uitvinding toen door de regeering werd aangekocht. Grindell heeft zyn uitvinding thans verbe terd en beweert in staat te s(jn, door hot uitrenden van onbekende straten een ge bed van 60 myl in straal tot een hoogte van 5 mijl onveilig te kunnen maken voor alles wat ontplofbaar is. Hij sou in staat z(jn ieder luchtschip of vliegtuig tot neer storten en ieder oorlogsschip of arsenaal binnen de genoemde afstanden tot ontplof fing te brengen. Bovendien kan de machine waarmede hij deze kracht opwekt, op een vliegmachine of in een gewone auto wor den vervoerd. nat naar hun eigen goedvinden drogen. „U hebt mooi haar gekregen,” zei een stem aan haar zijde, die haar uit haar d roomer ij c-n wekie. „Vooral als de zon door het bruin heen schijnt en ieder haartje op goud doet lijken. Ja, u hebt ook zacht haar en gemakkelijker om op te maken dan mijn dikke krullen.” Mevrouw Nethercliif draaide zich met een glimlach om, zoodra ze de stem her kende. „Goeden morgen, Heater. Je bent vroeg, maar toch met de eerste, die in Loslwitheiw op de been is.” „Hoe is 't met hem?” vroeg hel meis je, naar de deur wijzend. Nell, die haar nu .otierper opnam, bemerkte een groot© smart en een groo- te vrees in Hester’s oog en. „Hij zal blijven leven,” antwoordde zij kort. „God zij dank daarvoor ofschoon ik eigenlijk niet weet, waarom ik dat zeg. Al hij sterft, dan verlies Ik hem, en als hij geeond is, dan verlies ik hem; cn ik ben nu goed en wel getrouwd en behoorde aan passender dingen te den ken.” Hester had zeer wel geweten, dat Tiaar liefde voor Grift geen geheim voor de andere wasmaar eerst in dit oogenblik van smart, gevolgd door een schok, kon ze dit zoo openlijk beken nen. Het kwam er niets meer op aan, was Hester*» gedachte en het scheen haar gemakkelijker er iemand deelge noot van te maken dan het voor zich te houden. (Wordt vervolgd) De Micumverdragen en de verlenging ook 16 April vestigen thans weer in bijzon dere mate de aandacht op deze overeen komsten, die in de herfst van het vorig jaar werd gesloten. Zooals men 'zich zal hierinneren werden de industrieelen na het eindigen van het lijdelijk verzet gedwongen overeenkomsten aan te gaan met de Fransch-Belgische missie, belast met het toezicht op de mjjnen en fabrieken. Het a®- coord, dat werd aangegaan en waardoor Frankrijk en België leveringen in natui a erlangden, was van beperkten duur en zou voorloopig 15 April van kracht zijn. Tegen dien tijd hoopte men het probleem der schadevergoeding definitief tot een goed einde te hebben gebracht. Dit Is echter thans practisch ónmogelijk, daar de werk zaamheden van de deskundigen blijkbaar zoo omvangrijk zijn geweest, dat pas in den loop dezer week de rapporten aan de Com missie van Herstel zullen kunnen worden ingediend. Deze conclusies van de commissies zul len dan eerst weer door de betrokken lan den moeten worden bestudeerd en daarmee gaat ook weer eenigen tijd heen. Men kan er dus zeker van zijn dat het vergoedings- probleem piet voor Juni geregeld zal zün- Gezien deze omstandigheden is er den Belgen en Franschen veel aan gelegen, om in afwachting van de regeling voornoemd, die immer 't doeleinde is der deskundigen, de bestaande overeenkomsten tusschen de Duitsche industrieelen en de Micum in stand te houden. De op 15 April afloopende ver dragen willen de bezettende mogendheden dus zien verlengd, daar toch in een ver- draglooze periode, die zich zou uitstrekken van 15 April tot de definitieve regeling, België en Frankrijk zouden verstoken zijn van de leveranties, zooals die tot dusver plaats hebben. Indertijd «fis het wel een voordeel voor de industrieeleh, dat door de accoonden met de Micum zij hun bedrijf op gang konden houden, maar in het half jaar, dat sinds het sluiten der overeenkomsten is verloo- pen, hebben de betreffende takken van industrie in verband met de hun door de Micum gestelde voonwaarden, zich zelf niet kunnen bedruipen. De industrieelen bewe ren, dat hun bedrijf niet meer loonend is en zjj wenschen zich daarom vrij te maken van den band, die hen aan de Micum bindt. De laatste wil echter de vriendschap be stendigen, al zweren de Duitsche industri eelen bij hoog en laag, dat hun bedrijf de lasten niet meer kan dragen. Bovendien zÜn de leiders der ondernemingen er in hevige mate over ontstemd, dat zü voor het g®- heele Duitsche volk de lasten moeten dra gen der door hen verrichte herstellevering. De consequentie der gezindheid, die onder hen bestaat, zou dan ook tójn, dat zij wel wellen, die hen bonden, kruipend voor de roevers, die de hooge ambten be kleedden en de mindere dieven in het vuil dringend. O, dat was waar, maar dit geduchte veen, vrij onder den hoo- gen hemel en zeer dicht .bij God, wist niets van zulke kluisters en een hart, dat vrijheid noodig had voor zajn groei, zooals dat van Nell, kon hier de volle vrijheid vinden. Een dankgebed, rein als dat van den leeuwerik en even vol van een melodie, die het hart sneller doel kloppeo, ontsnapte aan de lippen der vrouw. Ze keek weer naar de ge lukkige heuvels, ze hoorde het gezoem van de bijen en bespeurde het stille wonder van den hemel, als met kinder- oog en, die voor hun eerste illusies zijn geopend Wat er ook zou gebeuren, Nell Netnercliff wist op dezen zomermorgen, dat ze geleerd had om te leven en toen ze weer naar de hut temgkeerde voelde ze iets als pijn, een groote te vredenheid en een onbestemd geluk, al le* overheerscht door één groote zeker heid, dat Griff en zij, voor de winter sneeuw zou terugkomen, elkaar zouden toebehooren. Griff sliep nog steeds, toen ze door de deur naar binnen keek; daarom ging ze naar de bron, maakte haar haren los en waschte haar handen en gelaat in het kristalheldere water. Dit was de eenvoudige wijze van toi- letmakon te Lostwithens, en wanneer zon en wind vriendelijk waren, zooals nu, dan liet Nell hen het koele, zachte MEUW& ^fltJlTSCHLAND. Krupp bij den Paus. De Paus heeft Krupp von Bohlen und Halbach ontvangen. en duidelijk de feiten vertellen, zooals de deur der hut ze geweest zijn. En zeker o, zeer zokei God zal genadig zijn, want hij zal weten, wat er aan vooraf ging.” Hoe zou ze dezen last van Griff’s schou ders kunnen afnemen Hoe zou ze hem kunnen overtuigen, dat zijn boetedoe ning volbracht was, meer dan dat zelfs? Maar bovenal, hoe zou ze hem kunnen leeren, wat haar juist nu zoo zeker scheen, dat hij op den drempel van een reiner, gelukkiger leven stond, meer vervuld van de macht om zijn mede schepselen- te begrijpen en te helpen, dan wanneer hij nooit, terwille van een vriendschap een zonde had begaan, of wanneer hij nimmer, terwille van zijn ziel, de wildernis was ingegaan om te werken en te bidden Dit waren nu de laatste vragen, die haar bezighiel den. Was ook zij niet door de poorten van smart gegaan, door de naargeesti ge, hopelooze landen daarginds? Had ook zij niet geleerd zich te verheugen over al het bittere en het zwoegen, wel wetend, dat al dat zwoegen haar eeni- ge zekere steun in het leven was Ja, beiden waren die poorten doorgegaan, en de één had de andere gevonden aan de verre, verre zoomen van de wilder nis „Hij zal gespaard blijven,” zei ze zachtjes. „Ja zeker, hij zal gespaard blijven en de jaren liggen nog voor ons en ik, o, maar ik zal hem ver goeden, wat hij zich ontzegd heeft.” Eindelijk stond ze op, keek naar den slapenden man, opende toen, zachtjes Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den Beierschen Landdag hebben de Völkischen alleen te München 30 van alle stemmen verkregen. Zü hebben stem men gekregen uit nagenoeg alle kampen, maar het meest uit de Beiersche Volks- partü, die 50 minder stemmen verkreeg dan in 1920. De D.-nat. verloi'en ongeveer 2/3, de democraten niet minder dan van het in 1920 bereikte aantal stemmen. Maat ook de soc.-dem. hebben stemmen aan <1* Völkischen verloren, de onafhankelüken verloren ongeveer alles, gedeelte!ijk aan de Het conflict by de spoorwegen. Na beraadslagingen, die twee dagen heb ben geduurd, zyn zoowel de soc.-dem. als de chr. vakvereemgingen van spoorweg personeel t«l het bediuit gekomen de voor stellen van bot Kyksmirusterie van ver keer van de hand fe wyzen en, om de ver dere uitbreiding der staking te voorko men, nieuwe tegenvoorstellen te doen- Het gevaar, dat het personeel by de pow- teryen zich by de spoorwegmannen zal aansluiten, is thans geweken. Van de zyde tier postdirectie wordt medegedeeld, dat de onderhaiwlelingen met het personeel heden een gunstig verloop hebben gehad en dat het naar alle waarschynlykheid gelukken een staking by de poster yen vermijden. de deur der hut en liet de zuivere, J.rachtige wind om zich heen blazen. Ze twijfelde er nu niet meer aan, dat Gr. ff Zuu blijven leven ze betwijfelde het nu niet meer, of zijn geheim, eens zoo gevreesd, toen zij het niet kende, zich hooit tusschen hen zou stellen, en bo ven alles twijfelde ze niet meer aan de heide, die ze voor elkaar voelden en aan de oprechtheid ervan een op rechtheid, die een scheiding tot de on mogelijkheden maakte. Ze liep ’n eind je het erf op en stond te kijken naar de zonnige hellingen, waar de dauw droppels als pareltjes in rijen neerhin gen van ieder takje heide en brem, en U'aar de varens nog stonden in een zacht waas van mist, te teer en te zeer gereed om in do lucht te verdampen, dan dat ze dauw genoemd zouden kun nen worden waar de pluvier moedig zijn vleugels uitspreidt naar de zon en de leeuweriken ’t druk hadden in de blauw'e lucht. Haar hart ging uit naar leeuwerik en pluvier, naar het veen, dat haar zooveel smarten gebracht had, maar uit die smarten was haar ge luk geboren. De wereld Waar was nu die kleine rustelooze hoop menschen, die streden en elkaar uitmaakten en die hun eigen geluk niet vonden, alleen door de be geerte dat van hun naasten te beder ven Beneden de blauw-purperen ban den van licht daarginds, die toonden, waar groote en kleine valleien ’t veen onderbraken, waren steden en dorpen en de menschen leefden daar onbe- 112) - Voor de vrouw, die daar nog steeds toen de zon al tot boven het lage venster gerezen was, was er iets, dat naar tot eerbied dwong in de bekente nis van den vorigen nacht. Ze had het leven van den rwan kunnen overzien, zei ze tot zichztflf, in al zijn naaktheid; daar waren gem .verontschuldigingen geweest, noch een losjes heenloopen over dat deel van de misdaad, dat haar maakt tot een bijzonder soort van ge rechtigheid, want er was een vergoelij- k*ng mogelijk, omdat hij de daad ge daan had ter wille van zijn vriendschap on voor het geluk en de eer van het meisje. ,.0p die wijze zal God ons eens zien” mompelde Nell bijna huiverend nu zij *n het ijlen van den koortslijder het ge- neim van zijn leVfcn had vernomen. »»Zoo zullen we allen staan, zonder ons verontschuldigen of de zwarte plaat- ,eQ te bedekken, maar we zullen klaar den, het „Westaninster Hospital”, gerestaureerd. De kosten daarvan pen 70.000 pond sterling. Meer dan de helft va» dat bedrag u reeds by elkander. Een ryk Londenaar heeft aangeboden elk bedrag dat nog voor het bouwfonds kan wonden bijeengebracht te verdubbelen tot een maximum van lti.000 pond. Dreigende uitsluiting. De soheepabou warheide ra te Southamp ton hebben de voorwaarden verworpen, door aanneming van welke de nationale uitsluiting zou zijn voorkomen. HONGARUE. Typografenstaking. De zetters by de dagbladen in Boedapest zyn wegens loongeachillen in staking ge treden. De meeste avondbladen konden niet verschijnen. De Russische delegatie voor de Britsch- Russische conferentie wordt deze week te Londen verwacht. Aan het hoofd der dele gatie staat Rakofsky, de Wasische zaakge lastigde te Londen. Gregory en Sir Sidney Chapman, die vei-bonilen zyn aan het de partement van Buitenlandsche Zaken en den Board of Trade, zullen de voornaamste Britsche politieke en economische onder- handelaa'i'8 zün, doch de conferentie zal werken onder directe leiding van den pre mier en den onderstaatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken. Zooals men weet is het doel der confe rentie de betrekkingen tusschen beide lan den te regelen en verwacht wordt dat een nieuw verdrag zal worden opgeeteld; het welk de bestaande Engelsch-Ruseteche han del sovereenkomst dan zal vervangen in af wachting van de onderteekening van een alfMrneen vredesverdrag. De Micum verdragen. Een verklaring van Dr. Stresemann. De Fransche regeering door nrAtWhlcf n«b/lAlala<l«v Aav. T rkBwnli*. OÜa gelsch-Russische besprekingen. geren na 16 April het accoord met de Mi cum te verlengen. Maar van Belgisch-Fransche zyde wordt beweerd dat het overdreven is te spreken van ondragelyke lasten, zy zeggen, gy hebt er voor te zorgen dat de leveringen op den- zelfden voet worden voortgezet ook na 15 April, doet gU dit niet, d.an zullen, wij dit weer beschouwen als lydelyk verzet. Dit laatste iykt wel heel dapper en demonstra tief, maar gezien de Fransch-Belgische overmacht, zouden le industrieelen tenslot te toch naar alle waarschünlükheid aan het kortste eind moeten trekken. Daarom zal inderdaad ^\el worden toe gegeven en zooals men gisteren heeft kun nen lezen schijnt de regeering indetdaad voornemens aldus te adviseeren om alle conflicten te voorkomen. Vreemd doet het daarom aan dat Minis ter Stresemann in een Zondag te Kiel ge houden rede een opzienbarende verklaring uflegde, door te zeggen dat Duitschland niet by machte is door te gaan met het financieren der verdragen met de controle missie voor de mynen en fabrieken. Om aan te toonen welken fatalen invloed het ac- cooid met de Micum heeft, wees hü er op, dat de Britsche banken niet bereid zün aan de Ruhrondememirtgen credieten te ver schaffen, zoolang de verdragen met de Mi cum worden bestendigd. Veronderstelt dat Stresemann de bedoe ling dier banken juist heeft weergegeven, dan ligt de conclusie voor de hand dat de Britsche banken aldus den invoer van Duit sche steenkool in Frankryk willen beletten ten behoeve van de Britsche kolen en die houding zou in elk geval voor Frankrük onvriendschappelyk zün. Blijkens een bericht aan het Kölner Ta- geblatt heeft Dr. Marx aan den Duitschen ambassadeur te Parys opdracht gegeven de Fransche regeering te polsen welke haar houding zal zün» indien de overeenkomsten met de Micum niet zouden worden verlengd. Het Rükskabinet staat, zoo zegt ook Dr. Marx evenals de organisaties van industri eelen en arbeiders nog steeds op het stand punt, dat de door de verdragen opgelegde lasten ondraaglijk zyn. Ulg. Ztg.” uit de kringen P. verneemt, zaï deze niet deelnemen aan de vorming van de nieuwe Beiersche regeenng, zoodat de D.-Volki- schen genoodzaakt zuilen zün te trachten een nieuw kabinet te vormen. inzake het „Volksentscheid werden uit gebracht 981.000 stemmen met ja e® 1.012.000 stemmen met neen. De Labourregeering nederlaag geleden. Het regeeringsontwerp, het z.g huurwetje, waarvan de bedoeling was te bepalen, dat werkloozen wegens wanbetaling dei huur niet uit bun woning kunnen worden gezet, werd toch met 221 tegen 212 stemmen verworpen. flet debat over dit ontwerp bekend als de „Evictions Bill", dat reeds door de re- geering gewyzigd was, had plaats onder groote opgewondenheid. De regeering had een amendement aangekondigd op artikel 1, waarby de werkloooe huurder voor uit zetting werd gespaard door steun van de piaatselyke autoriteiten. De conservatieven en de liberalen verlangden te weten of de piaatseiyke autoriteiten terugbetaling zou den verkrygen uit de schatkist, maar in zyn uitvoerige verklaring, waarby hem op •boozen toon vragen werden gesteld en hy geïnterrumpeerd werd, gaf MacDonald geen iechtstreeksch antwoord op die vraag. Hy sprak over de noodzakelijkheid om op den duur t® komen tot een hervorming van het geheele stelsel der bedoeling en piaatseiyke heffingen en zeide, dat de Eviction* Bill bhandeld moest worden t£s een ondeixleel van de politiek der regeering en niet als een op zichzelf staande maatregel. Reeds de vorige week by de debatten over het ontwerp hadden de leiders zoowel van de conservatieve als van de liberale party verklaard dat volgens hen een grove onbillijkheid zou zyn den last van de ver lichting van een huurder te leggen op den huiseigenaar individueel. Chamberlain stel de namens de conservatieven voor, de wet te verwerpen en Asquith, de leider der li beralen, verklaarde dat hy tegen het wets ontwerp moest stemmen. Toen de wet thans opnieuw werd inge- diend, bevatte zy een wijziging, waardoor de piaatseiyke overheid aansprakelyk werd gesteld voor de huren der weikloozen. Zoo wel Baldwin namen® de conservatieven als Asquith namens de liberalen verklaarde, dat dit amendement de wet met aanneme lijk maakte en zy drongen er op aan, dat <le bepaling, waartegen hun verzet ging, zou worden geschrapt. Het amendement van Chamberlain tot verwerping der wet werd daarop in stem ming gebracht en aangenomen met 221 te gen 212 stemmen. Na de verwerping verklaarde MacDonald dat de regeering zou overwegen of zy een nieuwe wet zou indienen. Dit wij«t ®rop, 0 D

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1